Találatok: 15
33
- Rózsakakadu (Kakatoe roseicapilla). 37- 38 cm nagyságú, a hím szemének szivárványhártyája sötétbarna, a tojóé vöröses színű, különben a nemek egyformák. Közép-Ausztrália és Tasmánia nyílt, száraz területein, fás szavannáin elterjedt, gyakori faj. Magvakat, gumókat, gyökereket, hajtásokat, rovarokat és rovarlárvákat fogyaszt. Magas fák üregeibe építi fészkét, melyet levelekkel bélel ki. 2-5 fehér tojásából a fiókák 28 nap alatt kelnek ki, és 7 hetes korukban kirepülnek, szüleik azonban még ezután is néhány hétig etetik őket. Az első élő példány 1843-ban érkezett a londoni állatkertbe.
- Sárgabóbitás kakadu (Kakatoe galerita). 50 cm nagyságú, a nemek egyformák, csak a tojó szem-szivárványhártyája vörösesbarnás, míg a hímé barnásfekete színű. Észak-, Kelet- és Délkelet- Ausztrália, Tasmánia és Új-Guinca lakója. Párban vagy nagyobb csapatban él a füves területeken, erdők szélén, magvakat, gumós gyökereket fogyaszt, de alkalmanként megdézsmálja a kultúrterü- lctck termését is. Idős, magas fák üregébe rakja 2 fehér tojását, melyen nappal főleg a hím, éjjel pedig a tojó ül. A fiókák 30 nap alatt kelnek ki, 2 hónapos korukban hagyják el a fészket, és kb. 11 hetes korukra válnak önállóvá. Különböző hangokat és szavakat is képesek utánozni.
- Nemespapagáj (Lorius roratus). 40 cm nagyságú, a tojó piros színű. Indonéziában, Új-Guineában és Ausztráliában a York- félszigeten, a trópusi őserdők lombkoronájában él kisebb csapatokban. Magvakat, gyümölcsöket, bogyókat fogyaszt. Erdők szélén fészkel magas fák üregeiben. 2 fehér tojásából a tojó 30 nap alatt kelti ki a fiókákat. A tojót a hím, a fiókákat pedig a tojó eteti. A kicsik 8-9 hetes korukban hagyják el a fészket, s 3-3,5 hónapos korukra önállóak. Már 1754-ben tartották ezt a fajt mint kalitkamadarat. Tenyésztésük 1881-ben sikerült.
46
XXII. tábla
