Találatok: 26
1
„Egy müzlistálka átrepül a konyhán, majd tej és gabonapehely fröccsen szerteszét a falon.
A kutya berohan a kertből, és érthetetlen módon kékre van festve.
Az egyik gyermekünk bántani akarja a kistestvérét.
Ebben a hónapban most hívnak harmadszor az igazgatói irodából.
Mit teszünk?
Mielőtt válaszolnánk, felejtsünk el mindent, amit a fegyelmezésről tudunk. Felejtsük el, hogy szerintünk mit jelent ez a szó, és azt is, amit arról hallottunk, hogyan kellene a szülőknek reagálniuk, amikor a gyerekek olyasmit csinálnak, amit nem volna szabad. Inkább tegyük fel magunknak ezt a kérdést: Nyitott vagyok-e arra, hogy legalább elgondolkodjak a fegyelmezés egy másfajta megközelítésén?”
Ezekkel a mondatokkal kezdi új kötetét Daniel Siegel és Tina Payne Bryson, A gyermeki elme című nagy sikerű könyv szerzőpárosa. Ebben a művükben is az agykutatás legújabb eredményeire alapozva kínálnak a gyermek igényeire is érzékeny alternatívát a nevelési konfliktusok kezeléséhez. A Drámamentes fegyelmezés hatékony eszközt ad nemcsak a szülők, hanem a pedagógusok és a gyerekekkel foglalkozó szakemberek kezébe is.
A szerzők ígérete szerint „a drámamentes fegyelmezési szemlélet nemcsak a közvetlen körülmények és a rövid távú viselkedés kezelésére összpontosít, hanem olyan készségek és agyi kapcsolatok kialakítására is, melyek hosszú távon hozzásegítik a gyermekeket ahhoz, hogy körültekintő döntéseket hozhassanak, és maguktól jól kezelhessék az érzelmeiket. Mindez azt jelenti, hogy egyre kevésbé lesz szükség a fegyelmezésre.”
„A könyv már az első oldalon rabul ejtett és lebilincselt. Daniel Siegel és Tina Payne Bryson remekül elmagyarázzák, miért jutnak zsákutcába a büntetésen alapuló módszerek, majd részletesen bemutatják, mit tegyünk helyettük. Azzal, hogy közérthető módon megismertetik a szülőkkel az agykutatás legfrissebb eredményeit, egyben megmutatják, hogy az együttműködés, a fegyelem és a családi harmónia felé az empátián és a kapcsolódáson keresztül vezet az út.”
Lawrence J. Cohen, gyerekjátékokkal és játékterápiával foglalkozó pszichológus,
a Játékos nevelés című könyv szerzője
„Micsoda megkönnyebbülés! Siegel és Bryson könnyebbé teszi a fegyelmezést a szülők és mindazok számára, akik a helyes viselkedés kialakításában segítik a gyerekeket. A Drámamentes fegyelmezés kutatásokon alapuló, gyakorlatias megközelítést kínál, amelyet minden felnőtt örömmel alkalmazhat, és amely egyben minden gyerek javát is szolgálja.”
Daniel Goleman pszichológus, az Érzelmi intelligencia és a Társas intelligencia című könyvek szerzője