Hits: 44
323
Floridában nemigen merészkednek a kutyák a kisebb tavak partjára. Attól félnek, hogy megharapja őket egy hal. Aggodalmuk nem alaptalan, mert a veszély valóban ott leselkedik rájuk a parton mászkáló angolnaharcsák alakjában. Ez a ragadozó halfaj Dél-Ázsia és Ceylon vizeiben él, de Floridában is meghonosították. Itt kezdődött a baj. A harcias állat, amely fél méter hosszúra is megnőhet, nemcsak a vízben támadja meg a kisebb halakat, hanem a szárazföldre is kimerészkedik. Kopoltyújában olyan hólyag található, amelynek vérerekkel gazdagon átszőtt fala közvetlenül a levegőből választ ki oxigént. így az állat több órán át tartózkodhat a szárazon, miközben izmos mell uszonyaira támaszkodva halad előre, és még egy kutyát is megtámad, ha útját állja a kíváncsi eb.
Ez a különös hal szinte élő bizonyítéka a több mint 350 millió évvel ezelőtt végbement fejlődésnek. A víziállatok kimerészkedtek a szárazföldre, hogy megvessék lábukat – vagyis akkor még uszonyukat – a part menti ingoványokon. Róbert Silverberg amerikai író szinte költőien érzékelteti ezt a folyamatot Tower of G láss című regényében: „.. .egyetlen ember sem létezett, csak hal volt. Egy síkos valami, kopoltyúkkal és pikkelyekkel és kis kerek szemekkel. Az óceán mélyén élt, és az óceán olyan volt, mint a börtön, és a levegő olyan volt, mint egy tető a börtön felett. Senki sem tudott áthatolni a tetőn. Meghalsz, ha felmész – mondta mindenki, és a hal felment és meghalt. És volt egy másik hal, amelyik felment és meghalt. De volt egy másik hal, és felment, és úgy érezte, mintha fejbe lőtték volna, és a kopoltyúi tüzeltek, és a levegő fullasztotta, és a nap fáklyaként égett a szemében, és feküdt a mocsárban, várva a halált, és nem halt meg. Visszakúszott az öböl szélére, a vízbe merült, és azt mondta: »Nézzétek, odafenn egészen másféle világ van.« – És újból felment, és ott maradt vagy két napig, és aztán meghalt. És más halak is kíváncsiak voltak arra a világra. És felkapaszkodtak a sáros partra. És ott maradtak. És megtanulták, hogyan kell levegőt lélegezni. És megtanulták, hogyan kell felállni, hogyan kell körbesétálni, és hogyan kell élni, szemükben a napsugarakkal…”
Ebből persze nem derül ki pontosan, hogyan alakultak ki a négylábú állatok, de a folyamat félreismerhetetlen. A víziállatok még úgy éltek – mint a hal a vízben. Nem kellett törődniük saját súlyukkal, remek merülőtartályuk (úszóhólyagjuk) révén súlytalanul lebegtek. Amint azonban valamelyikük felkapaszkodott a partra, meg kellett őriznie egyensúlyát, az „élére” állított hal ugyanis azonnal eldől.
Legalább két oldaltámaszra volt szükség, így a fejlődés évmilliói alatt a szárazföldre látogató halak uszonyai egyre merevebbé váltak, és csontok fejlődtek bennük. A hal most már úgy állt két melluszonyán és a farkán, mint a háromlábú asztal. Később a medenceöv tájának
Amikor az állatok törzsfejlődése során a halak kimerészkedtek a szárazföldre, testük fokozatosan alkalmazkodott az új környezethez. így alakultak ki uszonyaikból a lábak. I: A sokúszós csukák családjának tagjai pihenéskor még napjainkban is húsos nyelű mellúszóikra támaszkodnak. 2: A tüdöshal szintén mellúszóira nehezedik, és lélegzésre is képes. 3: A bojtosúszós halak pikkelyekkel borított nyelű úszói már végtagokra emlékeztetnek. 4: A Labyrinthodontáknak nevezett kihalt kétéltűek a bojtosúszós halakból fejlődtek ki. 5: Pihenő helyzetben a gyíkok mellső lábukkal már felemelik testüket a talajról. 6: A tapadó gyíkok négy lábukon magasra emelkedve futnak a földön
uszonyai is egyre merevebbé váltak, a hal felemelhette testét a földről. Uszonyai laposan támaszkodtak a földre, ami megkönnyítette mozgását a sáros, mocsaras talajon. Ezekből a támasztóuszonyokból fejlődtek ki később a végtagok. Felépítésük meglepően hasonlít az ember karjához és lábához: először csak egy egyenes csont alakult ki. amely mintegy vízszintesen merevítette az uszonyokat (a felkar). majd ehhez két rövidebb csont csatlakozott függőlegesen (az alkar), végül a talajra terülő uszonyrészben alakultak ki a kéztő- és kézközép-csontok. valamint az ujjak.
Ez a Z alakú szerkezet négy helyen nyúlt ki az állat testéből. A kétéltűek és a hüllők teste már ilyen felépítésű. Ezek a lábak csaknem mereven csatlakoznak oldalról a gerincoszlophoz, s a legbiztosabb alátámasztást nyújtják, mert az állat súlypontja közel van a talajhoz. A gyíkok éppen ezért képesek meredek sziklákon is felkúszni, súlypontjuk nem húzza hátra őket. Ezért is tudnak futás közben olyan villámgyorsan „lefékezni”. A törzsfejlődés további útján a lábak egyre tökéletesebbé váltak, és egyre jobban kiegyenesedtek. A ló súlypontja már olyan magasan van, hogy ha egy 30 fokos dőlésszögű deszkalapra helyezik élethü modelljét, nem áll meg rajta, hanem hátrabukik.
Az állatok törzsfejlődése tehát a lábak kiegyenesedését és megnyúlását hozta magával. A talajra támaszkodó lábak négyszöge a gyíkoknál, krokodiloknál nagyobb, mint maga a test. Később a lábak a test alá kerültek, a négyszög összeszűkült. Gyorsabb mozgás vált lehetővé, de csak kevésbé egyenetlen talajon. Amit a lovak, antilopok nyertek a réven, elvesztették a vámon. A kisebb támasztónégyszög azt jelenti számukra, hogy súlypontjuk is könnyebben kibillen.
Ez valójában nem veszteség, csupán a sebesség és az egyensúly összehangolásának egyik szélsőséges példája. Minden állat testének felépítése ezt az egymással szemben álló két követelményt igyekszik összebékíteni. A ..földszintes” állatok e képzeletbeli ..kétkarú mérlegnek” azon a végén helyezkednek el, ahol viszonylag kis sebességért biztos egyensúly kárpótolja őket. A patkányok, egerek és más rágcsálók valahol a mérlegkar közepe táján találhatók, a gyorsan és kitartóan futó patás állatok viszont a sebességoldalon képviselik a másik végletet.
James Gray angol professzor, aki behatóan tanulmányozta az állatok mozgását, érdekes mechanikai ..trükköt” figyelt meg a négylábúakon: súlyuk nem egyenletesen oszlik el mind a négy lábon. Hogy miért van erre szükségük, gondoljunk előbb egy asztalra. Helyezzünk a közepére képzeletben egy súlyos lexikont, és próbáljuk meg észrevétlenül kivenni az asztal valamelyik lábát. Nem megy! Az asztal azonnal felborul. A négylábú állatok mégsem borulnak fel, ha felemelik valamelyik lábukat. Vajon miért?
Az asztal súlypontját a nehéz lexikon alkotja. Ha meghúzzuk az asztal téglalapjának két átlóját, a könyv éppen a keresz- tezödési pontban van. Ezért borul fel az asztal. De most toljuk kissé előbbre a lexikont. Ekkor máraz asztal valamelyik hátsó lába észrevétlenül kiemelhető. A lexikon-súlypont a három merev láb alkotta háromszögön belül van. Ez a szilárd alapállás legfontosabb feltétele mozgás közben.
Három láb is elég ahhoz, hogy a ló szilárdan támaszkodjék. Kissé előredőlve súlypontja azon a háromszögön belül van, amelyet két elülső és jobb hátulsó lába zár be. Bal hátulsó lábát bármelyik pillanatban felemelheti
E törvényszerűség alapján két csoportra oszthatók a négylábú állatok. Az első típusba tartozók súlypontja mellső lábukhoz van közelebb. Ha nyugodtan áll a ló, gyakran felemelve tartja egyik hátsó lábát. Megteheti! Elülső két lába és támaszkodó hátulsó lába olyan háromszöget alkot, amelyen belül van súlypontja, sőt ha valaki felbosszantja, félelmetes erővel rúg hátra, anélkül hogy elveszítené egyensúlyát. Erre képesek a tehenek is, ezért járt pórul a kíváncsi Mehemed Móricz Zsigmond ismert gyermekversében.
A másik csoportban a nyulak, mókusok és medvék találhatók. Minthogy súlypontjuk a hátulsó két lábhoz van közelebb, bármikor könnyedén felállhatnak; gondoljunk csak a mogyorót rágcsáló mókusra vagy a cirkuszi medvékre. Ha a
Rugókkal modellezett állatláb. Minthogy a talaj súrlódása nem engedi elmozdulni a láb végét, ezért a test tolódik előre. A jégen azért nehéz járni, mert ilyenkor hiányzik a támasztó súrlódás
súlypont a két hátulsó láb mögé kerül, az állat hátrabukik. Hacsak nem támasztja meg testét. A természet ezt a lehetőséget is kipróbálta: a kenguruk például vastag, erős farkukra támaszkodva állnak két lábon, és hatalmas ugrásokkal közlekednek.
A technika világában természetesnek tűnik, hogy a gépkocsik kerekeken gördülnek, de a természetben nyomát sem találjuk ilyen megoldásnak. Az élővilágban nem fejlődhetett ki olyan „alkatrész”, amely tengelye körül többször körbefordul, hiszen az állatok végtagjait idegek és vérerek hálózzák be, amelyek azonnal elszakadnának a végtag forgása közben. Hogyan működnek tehát a lábak?
Olyan kereket képzeljünk el, amelynek hat küllője van, és azonnal fény derül a természet egyszerű szabadalmára. Ez a hat küllő hat lábbal helyettesíthető úgy, hogy a talpak egymásba érnek. De a kerék folyamatos gördüléséhez nincs is szükség mind a hat lábra. Egyszerűen megtakarítható belőlük négy, ha az a láb, amely a folyamatos gördülés közben éppen felemelkedett a talajról, a másik elé siet, és mire rákerül a sor, újból a földre támaszkodik. Lényegében így jár az ember is.
A gépkocsihasonlat annak megértésében is segít, hogy a lábak miként viszik előre a testet. Különböző áttételek révén a motor elfordítja a kereket. Minthogy a gumiabroncsok a talajhoz tapadnak, a forgatóerő visszahat a gépkocsira, és magát a kocsit tolja előre. A két láb „hajtásához” olyan izmokra van szükség, amelyek elfordítják a talajnak feszülő lábat. A lábizmok összehúzódnak, s eközben maga a test mozog előre. Amikor az egyik láb már elvégezte feladatát, felemelkedik, és súlyánál fogva az ingához hasonlóan lendül újból előre. Ha mozgását az izmok gyorsítják, sebesebb a járás.
A négylábú állat járásának biztonsága abból következik, hogy haladás közben mindig csak egy lába van a levegőben. Ilyenkor még bármelyik pillanatban megállhat, ha veszélyt érez. Elvileg hatféle sorrendben rakosgathatok egymás után a lábak, de az egész négylábú állatvilágban legtöbbször ez a változat figyelhető meg: a bal hátulsó lábat a bal elülső emelése követi, majd a jobb hátulsó láb következik, végül a jobb elülső láb zárja a négyütemű lépést. így megint ugyanolyan testhelyzetbe kerül az állat, mint ahogy elindult, tehát zavartalanul folytathatja a járást. Betűkkel jelölve – BH (bal hátulsó), BE (bal elülső), JH (jobb hátulsó), JE (jobb elülső) – a következő végtelen sort kapjuk: BH-BE-JH-JE-BH-BE-JH-JE- BH-BE-JH-JE. Ebből a sorból bárhonnan kiemelhető egy négyütemű szakasz! így látszólag más lesz a lábak sorrendje, de a négylábú járás szempontjából ez mit sem változtat az alapképleten.
Miért éppen ez a sorrend alakult ki? Az állatok törzsfejlődésének logikus láncolatából következik. Amikora kétéltűek megvetették lábukat a szárazföldön, mozgásuk még őrizte a halak S vonalú hullámait. A gyík, a tarajos gőte, de még a béka gerincén is ezek a testhullámok futnak végig haladás közben. S minthogy lábaik meglehetősen mereven vannak „beakasztva” a gerincbe, a lábak emelési sorrendjét is a gerinc hajlása határozza meg.
Ez a mozgási sorrend rendkívül hasznosnak bizonyult a későbbi fejlődés során a magasabb rendű állatok számára, de már a hüllők is élvezik előnyeit. Járás közben talajhoz tapadó három lábuk mindig olyan háromszöget alkot, amely biztosan támasztja testüket. A járás tehát a lábak alkotta háromszögek sorából tevődik össze, s az állat súlypontja a gerinc hajlása következtében mindig abba a háromszögbe tolódik át, amelynek sarkait a földön nyugvó lábak alkotják. Ezzel a módszerrel egy kényelmes béka akár 400 métert is megtehet óránként, ha nincs kedve ugrálni.
Vadászat vagy menekülés közben azonban növelni kell a sebességet. Ilyenkor az állatok érdekesen gyorsítják járásukat. Sorrendben következő lábuk már akkor felemelkedik, amikor az előző még nem ért talajt. Nem várják meg, hogy kialakuljon a biztonsági háromszög. A filmfelvételek tanúsága szerint ezt a trükköt már a béka is ismeri. Testének súlypontja két támaszkodó lábának átlója mentén billen át, mialatt másik két lába (például a bal elülső és a jobb hátulsó)
A gyorsan sétáló béka jobb elülső lábát nyújtja előre (1). De nem várja meg, amíg ez földet ér, hanem már bal hátulsó lábát is emeli (2). A két támaszkodó láb átlóján átbillenve (3), végül ismét biztonságos háromszögállásba kerül (4). Súlypontját a kék pont jelzi
egyszerre van a levegőben. Ez kétségtelenül meggyorsítja járását, hiszen nem kell megvárnia, amíg bal elülső lába földet ér, hogy csak azután emelje a jobb hátulsót. A béka ezt a gyorsítást minden négyütemű járási szakaszban kétszer tudja megcsinálni.
A ló és a többi patás állat továbbfejlesztett módszert használ. Járás közben a ló egyik lába mindig a levegőben van! Sőt ha teljes lépését – mialatt lábai ismét a kiinduló helyzetbe kerülnek – nyolc szakaszra osztjuk, megfigyelhetjük, hogy négy szakaszban egyszerre két lába van a levegőben. Csak ügyességi versenyeken látható néha olyan gépkocsi, amely két oldalsó kerekére billenve halad. A ló ugyanezt könnyedén megcsinálja két lábával anélkül, hogy odafigyelne.
Az ember ősidők óta figyeli az állatok járását, s a barlangrajzoktól a XX. századi festményekig évezredeken át igyekezett megragadni a négy láb mozgásának egyes pillanatait. Nem sok sikerrel! Hiszen a négylábú állatok járása csak azóta elemezhető pontosan, amióta fényképező- és filmfelvevő gépek állnak a kutatók rendelkezésére. Furcsa módon az első kezdetleges mozgástanulmányok óta nem jelent meg sok leírás az állatok mozgásáról. A ló járásának és futásának elemzésére például még ma is az angol E. J. Muybridge elég kezdetleges felvételeit használják. A lelkes kutató annyi fényképezőgépet helyezett el a lovaglópálya mentén, ahány képkockán akarta rögzíteni a ló járását. Mindegyik kamera zár-
◄ Siető tarajos gőte mozgása. Először jobb elülső lábát nyújtja előre (1-7). azután bal hátulsó (8 14). majd bal elülső lába következik (15-21), végül a jobb hátulsó zárja a teljes lépést (22 28).
Ha lassan jár. mindig három lábára támaszkodik. Itt megfigyelhető, hogy mozgó lábával együtt átellenes végtagja is előrecsúszik közben kioldójáról vékony fonalat vezetett a pálya túlsó széléig. Amint a ló haladt, sorra elszakadtak a szálak, és a kamerák exponáltak. Ma is meglepő, hogy a türelmes fotóamatör 1870 táján már olyan fényképeket készített, amelyek hatezred másodperces megvilágítási idővel rögzítették egy vágtató ló mozdulatait.
A mozgáselemzés még napjainkban is sok gondot okoz a kutatóknak. Lewis S. Brown amerikai biológus például egyszerű modellt készített falapokból, rudak ból és golyókból. Az alkatrészeket könnyen mozgathatóan erősítette össze, így a kis szörnyszülött, ha nem is hasonlított egyetlen négylábú állatra sem, mégis segítséget nyújtott a járás kérdéseinek tisztázásában.
Számos fénykép- és filmfelvétel áttanulmányozása alapján Brown pontosan ugyanazt a mozgássort kapta, amelyet James Gray pusztán elméleti úton vezetett le. A tréfásan tudományos nevű modell – a Carneirotherium – nyolc mozdulata rögzíti legpontosabban a teljes lépés egyes szakaszait. Már az indulása is érdekes! Brown megfigyelése szerint nyugodt álló helyzetből a ló mindig úgy indul, hogy bal hátulsó lábát emeli először, akárcsak a többi négylábú állat. Ha a ló csak arrébb poroszkál, néha a másik lábát emeli először, de nem tesz meg egy teljes lépést. Nem is tehet, mert akkor lépészavarba kerül.
A teljes lépés nyolc szakaszának elemzését legjobb azzal a helyzettel kezdeni, amikor a két hátulsó láb és a jobb elülső láb háromszöge biztosan támasztja alá a ló testét. Ilyenkor a bal elülső láb éppen előrelendül. A 2. mozgásszakaszban a ló már felemeli a jobb hátulsó lábát is, amikor a bal elülső még nem ért földet. A test súlypontja ekkor a bal hátulsó és a jobb elülső láb átlója körül billen előre. A 3. szakasz ismét biztos pillanat: a két
Nyugodt járás közben a legtöbb négylábú állat hol három, hol két lábára támaszkodik váltakozva. A ..bizonytalan” kétlábú szakaszokat mindig a biztos alátámasztás háromlábú szakaszai követik. Az egyszerű modell (a Carncirothcrium) egy teljes lépés nyolc mozdulatát mutatja be
„átlós” láb és a földre érkező bal elülső láb alkot háromszöget.
A 4. szakasz a legérdekesebb. A ló nem várja meg, amíg előrelendülő jobb hátulsó lába földet ér, hanem felemeli jobb elülső lábát is. Néhány pillanatig két bal lábára támaszkodva egyensúlyoz! Mozgás közben ez nem is megy nehezen, mert amikor a 3. szakaszban háromszögállásba billen a test, egyúttal oldalra lendül a súlypont, így a 4. szakaszban az állat könnyebben egyensúlyoz két oldalsó lábán.
De ez a bizonytalanság nem tart sokáig. Az 5. szakaszban földet ér a jobb hátulsó láb, így ismét szilárd háromszögön nyugszik a test. Ezután ugyanaz a mozgássorozat ismétlődik, mint az első négy szakaszban, csakhogy most úgy emelkednek az állat lábai, mintha az előzőkhöz képest egy oldalt álló tükörben látnánk mozgását. így az 5. szakasz háromszöge után ismét „átbillenés” (6.), majd egy elülső háromszög (7.) következik, végül két jobb lábára billen az állat (8.), s a 9. mozgásszakasz már pontosan egyezik a kiinduló szakasszal.
Ez a lójárás valójában nem olyan bonyolult, mint amilyennek a leírásból tűnik. A Carneirotherium mozdulatainak rajzsorozata mindennél ékesebben beszél. De arra is figyelmeztet, hogy ezek a villanásnyi szakaszok rendkívül nehezen figyelhetők meg az állatok járása közben. Nem csoda, hogy egy-egy téves mozdulatrajz évezredeken át öröklődött a művészetben az ókori görögöktől napjainkig. L. S. Brown véleménye szerint a világ valamennyi festményének és szobrának több mint a felén hibás az állatok mozgásábrázolása.
A hibás ábrázolás hagyománya néha kormeghatározó jelentőségű. Ez is segítette a kutatókat abban, hogy a New York-i Metropolitan Művészeti Múzeum egyik állatszobrát leleplezzék. 1967-ben fogott gyanút az egyik muzeológus, hogy a 2400 évesnek hitt görög bronzlovacska hamisítvány. Az egymásnak ellentmondó adatok sorában érdekes, döntő érv akadt: a szobor csaknem tökéletesen ábrázolja a ló mozgását, tehát nem valószínű, hogy görög művész készítette. A hamisító éppen a helyes mozgásábrázolással hibázott.
Most már magunk is vadászhatunk a művészettörténeti könyvekben vagy a tereken olyan lovakra, amelyek ha megelevenednének, azonnal belezavarodnának lépteikbe, vagy a következő pillanatban éppen felborulnának. Rómában a Piazza dél Campidoglión áll például Marcus Aurelius római császár remekbe készült lovas szobra. De hiába a drága érték, az aranyozott bronz, ez sem tünteti el a művész tévedését: a ló természetes járásában ilyen mozgáspillanat nem létezik. Ez persze mit sem von le az alkotás művészi értékéből; a művészi mondanivalón van a hangsúly, nem a megjelenítés pontosságán. Érdekes, hogy Donatello, majd Ver- rocchio, a reneszánsz kor két nagyszerű művésze, akik példaképnek tekintették ezt a szobrot, talán észrevették ezt a hibát.
|
|
|
(fi |
|
|
|
|
|
BH LEVEGŐN-N BE ” ■■■■■■■ FÖLDÖN |
|
,2:2, |
|
* Xe |
|
|
|
|
JE •*’ JH-*2——– |
X • 1 |
—– ***> – -z* —* 3 |
4 |
—7^ 5 |
6 |
7 |
• • • 8 |
A ló nyugodt járásában tökéletes szépséggel tűnnek elő a szabályos ritmus sinusvonalai. A négy görbe a négy láb helyzetét jelzi: melyik van a levegőben és melyik a talajon az egyes szakaszokban.
A talajszinten a görbék metszéspontja azt a pillanatot jelzi, amikor egy láb
éppen földet ér vagy felemelkedik. (BH = bal hátsó. BE = bal első, JE = jobb első, JH = jobb hátsó láb)
Marcus Aurclius császár lova most kezdi emelni bal hátulsó lábát, hogy szilárd háromszögállásból átbillenjen jobb hátulsó és bal elülső lábának állóján. Csakhogy a természetes lójárásban ilyen hegyesszögű háromszög nem alakul ki. mert ennek támasztóterülete kisebb, mintha a jobb elülső lábbal alkotna háromszöget. Andrea Vcrrocchio mester a mintaképül választott szoborhoz képest
nyilván ezért cserélte fel Colleoni zsoldosvezér lovának két elülső lábát. Voltaképpen még ez sem tükrözi pontosan a természetes lójárás pillanatát, mert egyes szakemberek szerint ezeket a lovakat
a himbáló ritmusú tevejárásra tanították be
mert Gattamelatát, illetve Colleonit már olyan lovakon ábrázolták, amelyek valódi járás közben dermedtek örök mozdulatlanságba.
A teve és a zsiráf más ritmusban rakosgatja lábait. Anna Innis Dagg svéd kutató, aki főként a járás közben mozgó zsiráfnyakra volt kíváncsi, fényképeinek elemzéséből arra következtetett, hogy a „póznanyakú” állat hol a jobb, hol a bal hátulsó és elülső lábát lendítve halad előre. Ebből a szempontból P. P. Gambar- jan szovjet kutató 1972-ben megjelent könyve nyújtja a legteljesebb összefoglalót a különféle négylábú állatok haladá- 44 sí módszeréről. Csak ennek olvastán lepődhetünk meg igazán, hogy a lábak sokféle mozgásának ritmusa milyen nehezen szorítható néhány alapképletbe a sétától a rohanásig. Itt csak arra van lehetőségünk, hogy a legáltalánosabb mozgási típusokat vegyük szemügyre.
A zsiráfot még a nyaka is segíti ebben a furcsa járásban: a mozgáselemzés azt mutatja, hogy haladás közben hol előre- hajlik. hol ismét hátralendül. Ha táblázatba foglaljuk a hajlásszögeket, ismét megjelenik a sinusvonal, s összevetve a járással, meglepő az egyezés: amikor az állat két lábra „billen”, a nyaka is előre
Pillanatképek a négylábú járás szakaszaiból. A kép közepén ballagó elefánt éppen háromszögállásba került, eközben nyugodtan emeli bal hátulsó lábát
A mexikói fehérfarkú öz éppen bal elülső és jobb hátulsó lábának átlóján billen át. Az ügető zsiráf balra dől. amint bal elülső és bal hátulsó lábára helyezi át súlypontját
A teve járási ritmusa nem olyan egyenletes, mint a lovaké. De ebben is megfigyelhető olyan pillanat, amikor az állat két oldalsó lábon lendül tovább
hajlik, ami szintén lendületet ad. A hátsó háromszögállásban viszont hátrahajlik, hogy a súlypont a háromszögön belül maradjon.
Noha az állatok járás közben végzett fejmozgásáról még nem sok elemzés jelent meg. bizonyos, hogy minden négylábú állat nyakának hajlásszöge pontos ritmusban van járásával. Sőt valószínű, hogy segíti az ütemes mozgást. Ha a ló például felemeli fejét, súlypontja kissé hátrább tolódik, leszegett fejjel pedig súlypontja előbbre kerül. A nyak ..játékában” így hasonló hullámmozgás figyelhető meg, mint ami a halaktól a hüllőkön keresztül a négylábú emlősökig öröklődött valamennyi állat mozgásában a törzsfejlődés folyamán. A ritmikus sinushullám tökéletesen bevált!
Mennyivel könnyebb dolguk volt lóháton kocogó őseinknek! Bármerre indultak, erdön-mezön kényelmesen barangolhattak. A városi gépkocsik áradatában lassan elfelejtjük, hogy lovak is léteznek. A diadalmas kerék végiggördül az egész világon – legalábbis ott. ahol utak vannak. mert a sziklás, homokos területeken már rendszerint csődöt mond.
Korunk mérnökei egyre világosabban látják, hogy a kerék nem mindig áll helyt a közlekedésben. Néha jobb szolgálatot tennének a géplábak, csak az a kérdés, hány lábuk legyen az efféle járműveknek. A természet ugyanis bőséges választékot kínál. Valószínűleg az a dél-afrikai ..óriás ikerszelvényes” tartja a rekordot, amelynek összesen 680 lába van. Hogyan lehet ennyi lábbal közlekedni? Aránylag egyszerűen. Mindegyik láb egy pillanattal később érinti a talajt, mint az előző. Ahogyan a lábak mozgatási parancsa végigfut az állat testén, úgy emelkednek a levegőbe és ereszkednek a talajra az apró végtagok. Oldalról nézve így a megnyúlt testű állat végtagjain az ismert hullámmozgás fut végig. Amilyen sebesen halad hátrafelé ez a látszólagos hullám, ugyanolyan sebesen halad előre maga az állat.
Ennek mintájára az angol M. W. Thring professzor terepjáró „százlábúit szerkesztett, de modelljének mozgását lényegesen leegyszerűsítette. A rugózó lábak végtelenített acélszalagra erősítve jönnek előre a jármű alján, így hozzájuk képest a jármű mozdul előre. Amelyik láb a gép végén felemelkedik a talajról, a futószalagon ismét elörevándorol, hogy újabb támaszul szolgáljon. A számítások szerint ez a teherszállító jármű óránként 50 km-es sebességet is elérne, ha megépítenék. De még túl kezdetleges ahhoz, hogy valódi méretű példányt készítsenek belőle.
Nyolclábú kocsit viszont életnagyságban is készítettek már az amerikai űrkutatási hivatal szakemberei. A gép váltogatva emeli négy-négy lábát, így egyenetlen talajon is könnyen közlekedhet. Kor-
Féltonnás terhet vihet úttalan utakon az amerikai gépló. Szerkezeti felépítésében az a legfurcsább, hogy hátulsó lábai ugyanabban az irányban törnek meg. mint az elülsők. Holott minden négylábú állat hátulsó végtagjának „térdhajlata” hátrafelé néz
mányzása egyszerű, villanymotorját akkumulátorok táplálják, kezelése szinte gyerekjáték. Egyik felhasználási lehetősége a béna gyermekeken segít: ilyen kocsiban ülve még lépcsőkön is felmehetnek.
1970-ben egy gépló kísérleti példánya is elkészült. A 3,3 m magas, 1350 kg súlyú monstrum 8 km-es óránkénti sebességgel haladhat, ha vezetője ügyesen vezérli acél lábainak mozgását. A gépló ugyanis különös parancsra jár: a vezetőfülkében álló kezelő mozdulatait utánozza négyszeresen felnagyítva. Ha a „lovas” felemeli például a bal kezét, a ló bal mellső lába hasonló mozdulatot tesz. Ha a kezelő egy helyben jár, a hozzá kapcsolt mechanikus érzékelők ugyanabban az ütemben rakosgatják egymás után a gépló hátulsó lábait.
A régebbi járó-kelő robotberendezésekhez képest ezzel először sikerült megvalósítani, hogy a kezelő is érezze, hová lépnek a géplábak, és milyen erővel nyomódnak a talajhoz. Az erőérzetet hidraulikus rendszer közvetíti a vezérlőfülke gépkarjaiba. Kellő gyakorlattal a géplovas akár behunyt szemmel is irányíthatja a „ló” mozgását, sőt még olyan bizonytalan egyensúlyi átmeneteket is beiktathat a járásba, amilyeneket a ló alkalmaz.
Julius Mackerlecseh mérnök viszont a százlábúak hullámmozgását igyekszik kerekekre vinni a jövő terepjárójának megvalósítása reményében. Minden keréken 12 gumilabda-rugalmasságú légtartály sorakozik, s ezek egymás után felfúvódva ugyanúgy hajtják előre a szerkezetet, mintha lábakon járna. Noha a Rotoped „labdakerekein” folyamatos hajtóerő keletkezik, valószínű, hogy ez az út nem járható a jövő terepjáróinak szerkesztői számára.
Még mindig a négy láb tűnik a legegyszerűbb megoldásnak. Csakhogy mecha- 48
nikus szerkezetekkel utánozni egy láb minden porcikáját szinte lehetetlen, és a lábak mozgásának összehangolása sem könnyű. A. Frank amerikai professzor néhány éve olyan quadrupedet (négylábút) szerkesztett, amelynek „végtagjai” csak csípőben és térdben hajlíthatok egy- egy beépített apró villany motorral. Ezt a szerkezetet viszont könnyebb vezérelni, mint az óriás géplovat. Elektronikus számítógép küldi a lábak villanymotorjaiba a villamos parancsokat. Ha egyszer a „gépagy” emlékezetébe véste azokat az elektromos jeleket, amelyek az egyes lábak helyzeteit és állásszögeit jellemzik, ettől kezdve megfelelő sorrendben osztogatja vezérlési parancsait a négy lábnak.
A kísérleti példány egyelőre szűk labo-
Még ügyetlenül lépked, de már azoknak a robotoknak az előfutára, amelyek két lábon járva közlekednek majd.
Japánban a Wascda Egyetem kutatói az emberi léptek utánzására szerkesztették
ezt a robotlábat, amelyet a kísérletező vezérel
G. P. Katisz szovjet professzor intézetében ügyesen „lép át” egyik asztalról a másikra a kísérleti terepjáró. Súlypontját a tengely jobb végén elhelyezkedő vezérlőegység alkotja. Ha a bal oldal már szilárdan támaszkodik, a tengelynek erre a végére siklik át a doboz
ratóriumban tanul járni, és a vezérlő komputerből kábelkötegen át kapja a villamos parancsokat, de nem lehetetlen, hogy néhány év múlva a komputerek térfogatának csökkentése nyomán közvetlenül a járógépre is felszerelhetik a számítógépet. Ha a villamosenergia-ellátás problémáját is sikerül megoldani, nem elképzelhetetlen, hogy ez a berendezés lesz a jövő évszázad terepjárója.
De ezek a szerkezetek még messze vannak az állatok mozgásának tökéletességétől. Legtöbbjük például nem tud felkapaszkodni egy lépcsőn. Egyes kutatók ezért a kerék irányából próbálják megközelíteni a lépcsőn sétáló terepjárót. Thring professzor például olyan kocsit tervezett, amelynek kerekeiből apró acéltüskék nyúlnak ki, ha lépcsőhöz ér a jármű. Általában a mérnökök azzal a dilemmával küzdenek, hogy nem tudják eldönteni: a természetet utánozzák-e, vagy a gépek világának törvényei szerint igyekezzenek továbbfejleszteni a járó-kelő szerkezeteket. G. P. Katisz szovjet professzor mindenesetre az állatok súlyponteltolási művészetét tanulmányozta, amikor megalkotta Vándor nevű terepjáróját.
A furcsa szerkezetnek három-három merev lába van, amelyek egy-egy apró „piramist” alkotnak. Ezeket a berendezés rúd alakú törzse köti össze, amelyen a gép vezérlőegysége és energiaellátó rendszere foglal helyet. Ez a doboz fogaskeréklánccal hajtva, a törzs bármelyik végébe elcsúszhat. Ahogyan a négylábú állatok járás közben változtatják súlypontjukat, ugyanígy a Vándor is csak akkor emeli fel törzsének valamelyik végét a három lábbal, ha súlypontja a törzs másik végében van. A tengely ekkor elfordulva új támaszt keres, és ha az érzékelők szilárd pontot jeleznek, a leereszkedő lábak nyomán a súlypont átgördül erre a rúdvégre, a terheletlenül maradt vég pedig a magasba lendül. A szerény Vándor nemcsak a Földön alkalmazható a geológiai kutatásban, hanem nagy segítséget nyújthat idegen égitesteken is, ahol a felderítő robotgépnek önállóan kell döntenie, biztos támaszt nyújt-e számára a következő lépés. Noha 1971-ben csak a Vándor asztali modellje készült el, bizonyosan hallunk még róla.
Ha a négylábú állat futni kezd, megváltozik lépteinek ritmusa. A ló vagy a zebra futását elemezve világossá válik, hogy a szilárd támaszkodás pillanatai, a három láb alkotta háromszögek teljesen eltűnnek. E „türelmetlen” járás során az állat nem várja meg a kialakuló háromszögeket, mert közben már soron következő lábát emeli. így alakul ki az ügetés rit-
Ügetés közben a ló két-két lába érinti egyszerre a földet. Ez az átbillentés a testátlók mentén olyan szabályos mozgássorozat, amely egyenletes és gazdaságos energiafelhasználásra nyújt lehetőséget hosszú távon az állat számára
A vágtató ló sohasem támaszkodik három lábbal a talajra. Sőt időnként mind a négy lába a levegőbe lendül. Alsó ábránkat érdemes összevetni a 43. oldaléval. Vágtában a ló a 4., 6. és 8. szakaszban két lábra.
az 1. és 3. szakaszban csak egy lábra támaszkodik, a 2. szakaszban pedig szinte repül
1
musa, amikor mindig két láb érinti csak a földet.
Ilyenkor a ló teste például a bal hátulsó és a jobb elülső láb alkotta átló körül „billen” balra előre, de a jobb hátulsó és a bal elülső láb egyszerre ér földet; ezek újabb átlót alkotnak, s ekkor jobbra- előre billenés következik. Az állat szinte cikcakkban szalad, s csak úgy tudja fenntartani egyensúlyát, ha elég gyorsan vált át a következő kétlábas támaszba.
A négylábú haladás leggyorsabb változata a vágta. Két lábnál több sohasem érinti a földet! De vannak olyan szakaszok is, amikor csak egy láb dobban a földre. Ilyenkor a járás már voltaképpen ugrások sorozatából áll, s ha az állat teste megkapta a lökést, szinte a levegőben úszik. Ezzel a módszerrel válnak a négylábú állatok léptei a leghosszabbakká. A mérések szerint egy-egy „teljes lépés” a vágtató lónál 6,9 méterre nyúlik, a kisebb testű gepárd pedig még hosszabb „léptekkel” haladhat. M. Hildebrand vizsgálatai szerint a négylábú állatok között a gepárd a futóbajnok: óránként 110 km-es sebességet érhet el. A ló másodpercenként „csak” 2,5 teljes lépést tesz, a gepárd viszont 3,5-et. Ezt a gyorsaságot néhány érdekes biomechanikai „szabadalom” is elősegíti a vágtató állatok testében.
Annál gyorsabb például a futás, minél közelebb van a lábakon a combcsont forgáspontjához mozgás közben a combot „lengető” izmok csatlakozási helye. Más állatokhoz viszonyítva így ugyanolyan hosszú lábbal gyorsabb mozgás érhető el. Igaz, ehhez nagyobb izomerőre van szükség. de nem kell az izomnak gyorsabban összehúzódnia, csupán nagyobb erőt kell kifejtenie. Ugyanolyan fizikai törvény érvényesül, mint a sepregetésnél: minél közelebb fogjuk a végéhez a söprű-
Az állatvilág kengyclfutója. a gepárd szinte a nyaka közé szedi a lábát, úgy rohan. Rövid távon a száguldó gépkocsival is felveszi a versenyt. így még a gyors lábú gazellák sem menekülhetnek előle
A csontváz ..rugózása” növeli a vágta lendületét. A 110 km/óra sebességgel száguldó gepárd gerince a levegőbe lendülve meggörbül, majd nagy erejű rugóként hirtelen kiegyenesedik. Hozzá képest a ló gerince rohanás közben csaknem teljesen merev
nyelet, annál gyorsabban lengethetjük a padlón.
A „mozgólépcső-elv” is érdekes szerkezeti megoldásban valósul meg. Ha valaki a metróból a felszínre sietve szaladni kezd a mozgólépcsőn, gyorsabban felér, mint ha egy helyben áll. A lépcső és az ember sebessége ugyanis összeadódik. Ugyanez figyelhető meg a gyors futásra képes állatok végtagjain. Minden izületi csatlakozásban a láb darabjai egy irányban mozognak, s az izmok egyszerre húzódnak össze. így amilyen gyorsaságra egyetlen izom sem lenne önmagában képes, a lábcsontok izmainak sebességéből ösz- szeadódva alakul ki a lábvégen a legnagyobb sebesség.
A rohanó gepárd vagy a farkas hátgerincére is fontos feladat hárul futás közben. A földet érés pillanatában a gerincoszlop nagy ívben behajlik, mint egy megfeszített késpenge. Amikor az állat újra elrugaszkodik a földtől, gerince hirtelen kiegyenesedik, ami fokozza az ugrás lendületét, ahogyan a penge is messzire repül, ha elengedjük. Ezzel a módszerrel a gepárd óránként 10 kilométerrel növeli haladási sebességét.
Könnyű a hosszú lábú állatoknak gondolhatjuk -, hiszen rövid lábbal nehezebb futni. De a gyors iramhoz nemcsak hosszú lábakra van szükség. A talpak is „beleszólnak” a futás sebességébe. A medve, az oposszum és más gerincesek a talpukra támaszkodnak, ezért is meglehetősen lassú a járásuk. Ha fel akarják gyorsítani mozgásukat, először a talpukat kell megemelniük. Fáradságos munka! A ló viszont eleve „Iá bújj hegyen” jár. Patája az erőteljes középső ujj végét borítja, és ez igen meredek szögben csatlakozik a kéz-, illetve a lábközépcsonttal az alkar-, illetve a lábszárcsonthoz. Ha földet ér a láb. akkor a kéz-, illetve lábközép rugalmasan lehajlik, miközben ínszalagja megfeszül. Amikor eléri legna- 1
Az állatok képzeletbeli olimpiáján legalább annyi futószámban kellene összemérni a versenyzők képességeit, amennyiben a sportolók is rajthoz állnak. Itt a rövidtávú futás helyezettjeinek sorrendje látható. (A strucc, a kenguru még rajtol, a szarvas a célba ért)
gyobb feszültségi állapotát, nagy erejű rugóként pattan vissza. Ezzel hozzájárul a láb gyors kiegyenesítéséhez. futáskor pedig újabb fokozattal növeli a haladási sebességet.
Hol van a futás sebességhatára? Ez elsősorban a lábak mozgatási sebességétől függ. Ha a futó állat földet ér, saját testének sebességénél gyorsabban kell lábát elfordítania, mert csak így taszíthatja magát előre. Ha lassabban mozgatná lábát, „befékezné’’ magát, mint a lejtőn haladó gépkocsi, amelynek motorját azért kapcsolja be a vezető, hogy a legkisebb sebességfokozattal csökkentse a gurulás lendületét. Az állatok futásának sebességhatárát tehát a végtagok mozgatási sebessége határozza meg, ami a test felépítésétől és az izomzat fejlettségétől függ. Annyi bizonyos, hogy az állatok olimpiáján a futószámok összetett versenyében a ló érné el a legelőkelőbb helyezést: nemcsak gyors, hanem kitartó futó is. Nem véletlen, hogy az emberiség legősibb háziállata, és legősibb közlekedési eszköze. Tanulhatnak tőle a mérnökök!
1
Amikor egy sugárhajtású gép pilótája bajba kerül, csak egy módon menekülhet: a hangsebességnél gyorsabban száguldó repülőben egy gombnyomással felrobbantja az ülésbe rejtett dinamitpatront. és kirepül a gépből – az üléssel együtt. Ezt a katapultberendezést ma már minden sugárhajtású gépben felszerelik, mert a pilóta nem tudná másképp elhagyni a sérült gépet a nagy sebesség és az orkánszerű légáramlás miatt.
A „katapultálás” módszere az állatvilágban sem ismeretlen, csakhogy veszély esetén az állatok saját magukat
„lövik ki”. Általában minden négylábú állat tud ugrani, de ha jó ugrókat keresünk, elsősorban a kenguru, a béka, a szöcske és a bolha jöhet számításba. Távolugrási rekordjaikat arányosan ösz- szehasonlítva. a bolha vinné el a pálmát, mert saját testhosszának kétszázszorosát ugorja, a kenguru viszont alaposan lemaradna testhosszának ötszörösével. Persze a testnagyság döntően meghatározza a fizikailag lehetséges eredményeket, saját „súlycsoportjukban” tehát ezek az állatok egyformán jó ugrók. De ugyanarra a dobbantóvonalra felsorakozva kétségtelenül a kenguru jut a legmesszebbre 7,8 méteres ugrásával, a bolha viszont az utolsó helyen ér földet kb. 30 -50 cm távolságban.
Hány fokos szögben kell az állatnak elrugaszkodnia, hogy a legmesszebb érjen földet? Erre a kérdésre a hajítások törvénye adja meg a választ a fizikában: az eszményi szög 45 fok. Ha az okos kertész a legtávolabbi virágágyakat is meg akarja locsolni, 45 fokos szögben tartja a locsolócsövet. Valószínűleg a békák is kitapasztalták ezt, mert 35 40 fokos szögben ugornak előre, sőt James Gray professzor olyan békát is talált, amelyik pontosan a 45 fokos szöget választotta.
Ha csak az ugrási magasságot vesszük szemügyre, a fizika itt is érdekes törvényszerűségre figyelmeztet. Az elérhető magasság nem függ a testsúlytól! Akár az ember, akár a bolha dobbant egy helyből, mindketten akkor repülnek például egy
A béka ugrásának négy pillanata. Elrugaszkodásakor lábának egyes szakaszai fokozatosan egyenesednek ki, a több lépcsős rakéta elvén gyorsítva fel testét. Körülbelül 35-45 fokos szögben löki el magát a talajtól. A fizikai törvények szerint így repül a legmesszebbre
méter magasra, ha másodpercenként 4,5 m-es kezdősebességgel szakadnak el a talajtól. Az ember számára ez nem is okoz nehézséget, de a bolha erre képtelen. Pedig testsúlyához viszonyítva nem gyengébb, mint az ember. De itt már közbeszólnak a testméretek!
A test tömegét fel kell gyorsítani a kezdősebességre. Minél hosszabb út áll ehhez rendelkezésre, annál kisebb gyorsulásra van szükség. Ha az ember leguggolva készül az ugráshoz, félméteres úton gyorsíthatja testét addig a pillanatig, amíg elhagyja a földet. Minthogy izmai 0,225 mp alatt egyenesítik ki lábait, a lehulló kőnél csupán kétszer gyorsabban mozogva éri el kezdősebességét. (A leejtett tárgyak 1 g gyorsulással esnek a föld felé, így az elrugaszkodás pillanatáig az ember 2 g-vel mozog.)
De mit csináljon a bolha? Még ha teljesen kinyújtja lábait, akkor is csak egy milliméterrel kerül magasabbra. Ezen az útszakaszon kell tehát felgyorsítania testét az ugráshoz. Minél nagyobb kezdősebességet akar elérni, annál rövidebb idő alatt kell elrúgnia magát a talajtól, mert így annál nagyobb gyorsulással mozoghat. „Katapultja” a mérések szerint 0,001 másodpercig működik, s teste ezalatt 200 g gyorsulással mozog, akár egy pisztolygolyó. Az emberbolha ezzel a módszerrel kb. 20 cm-es magasságot érhet el, ami 1,5 milliméteres testhosszához képest nagyszerű rekord.
Mindebből sejthető, hogy a jól ugró állatoknak miért olyan hosszú a lábuk. Az ugrás kezdősebességének eléréséhez az ismert „mozgólépcsőtrükkel” gyorsítják testüket. Ugrás előtt a béka összehajtogatja lábait, izmai megnyúlnak. Amikor elérkezik a pillanat, a legerősebb combizmok állnak először munkába, ezután az alsó lábszár izmai folytatják a gyorsítást, végül a sarok és az ujjak 56
feszítőizmai tolják tovább a levegőbe lendülő állatot.
Érdekes azt is megfigyelni, miként javítja ugrásának hatásfokát a béka. Mellső lábait testéhez szorítva csökkenti légellenállását, szemeit pedig, mint valami modern gépkocsireflektort, behúzza fejébe. De a legfurcsább, hogy miután megcélozta áldozatát, lehunyja szemét, ugrása mégis mindig célba talál. Sőt a kutatók azt is megfigyelték, hogy ugrás közben – ha kissé rossz az irányzók – még repülési irányát is módosítani tudja, mint egy célkövető ellenrakéta.
A massachusettsi technológiai intézet munkatársai oldották meg a csukott szemű béka rejtélyét. Vizsgálataik szerint
Ezt az akrobatamutatványt nap mint nap megismétli a sáska. Minthogy súlypontja éppen combjának tövével egy vonalban helyezkedik el, a felugrás után nem pördül meg a levegőben, hanem megőrzi ferde tartását. így a lábain rugózva ér földet
az állat ugyan lehunyja szemét, de alsó szemhéja fényáteresztő, így továbbra is lát, csak homályosabban. Ugrásának pontosságát úgy érzékeli, hogy szemideg- hártyájának mindig azonos pontjára esik az áldozat képe. Ha repülés közben a kép elmozdul, ez azt jelzi számára, hogy teste eltért a helyes iránytól. Ilyenkor repülés közben reflexszerűen felhúzza valamelyik lábát, ezzel megváltoztatja súlypontjának helyzetét, s most már pontosan ér a célba.
Biomechanikai szempontból a sáska és a szöcske teljesen hasonló ugrása is figyelemre méltó. Behajlított lábainak „katapultjával” egy sáska kb. 45 cm magasra ugrik. Ahhoz, hogy elérje ezt a magasságot, másodpercenként három méteres kezdősebességgel kell elszakadnia a földtől. Minthogy rendszerint 60 fokos szögben rugaszkodik el, a fizikai képletek szerint ehhez mindegyik lábának egyenként 15 gramm tolóerőt kell szolgáltatnia. Szép teljesítmény, hiszen így saját testsúlyánál nyolcszor nagyobb erőt fejt ki! G. Hoyle amerikai kutató kísérletileg is igazolta ezt az értéket. Plasztilinba ágyazott egy sáskát, és lábára 20 grammos súlyt erősített. A láb ezt is felemelte, a valóság tehát igazolta az elméletet.
Ez az érték még meglepőbbé válik, ha alaposabban megvizsgáljuk a sáska lábát. 30-^40 mm hosszú combja, a láb harmadik íze voltaképpen olyan kétkarú emelő, amelynek másik vége mindössze 0,75-1 mm-re van a forgásponttól. Mintha valaki
A sáska hátsó lába élő katapultként dobja az állatot a levegőbe. Combja olyan parányi kétkarú emelő, amelynek forgáspontját a „csapszeg” alkotja, amikor a feszítőizom „rugója” hirtelen összehúzódik. Rendszerint a repülés megkezdésekor is ezzel a „kilövési” módszerrel emelkedik a levegőbe
újfajta gyerekhintát készítene, amelynek egyik fele 3 méter hosszú, a másik viszont csak 7,5-10 cm lenne. A hosszabbik deszka végére ültetett tízkilós gyerek akkor hintázhatna a papájával, ha az legalább 300 kg súlyú lenne. A sáska lábán tehát úgy keletkezik 20 gramm emelőerő, hogy összehúzódó izomzata csaknem 800 gramm húzóerőt fejt ki. Minthogy a rovar 2 grammos súlyának 1/25 része a lábizmok súlya, így izmainak minden grammja elvileg 20 000 gramm, vagyis 20 kg húzóerőt lenne képes kifejteni. A biológusok szerint az egész állatvilágban csak a kagylóknak van ilyen erős izomzatúk.
De a sáska nemcsak ugrik, hanem sétál is, akárcsak a szöcske. Ez pedig lassú összehúzódást követel izmaitól. Hogyan képes a rovar ezt a két szélsőséges feladatot ugyanazzal a lábbal megoldani? G. Hoyle mikroszkópos vizsgálatai érdekes mechanizmusra derítettek fényt. A láb izomkötegciben „gyors” és „lassú” idegszálak vannak. Amikor a szöcske jár, csupán „lassú” idegszálai adnak parancsot az izomkötegek összehúzódására. Ha azonban ugrani készül, hirtelen megáll. Villamos idegjel fut valamennyi izomszálhoz: figyelem, készenléti állapot! S amikor az ugrás következik, a „gyors” idegek parancsára egyszerre húzódik ösz- sze valamennyi izomszál, így hihetetlenül rövid idő alatt gyorsul fel a test.
Az ugrópókok a biztonsági kötelet is feltalálták. Úgy lendülnek a levegőbe, mint a hegymászók, akik a derekukra erősített kötéllel ugranak át a szakadék felett. Ugrás közben fonalat enged maga után a pók. Ha veszélyt érez, hirtelen leállítja a fonaleresztést, és megkapaszkodik a szálban. így repülés közben is képes „lefékezni” magát. A biztonsági „kötél” nem engedi továbbszállni, hamarabb földet ér, még a veszélyes pont 58
előtt, és van ideje menekülni. Ennek hasznát veszi akkor is, ha rosszul becsülte mega távolságot. Ilyenkor nem repül túl a célon, mert előbb lefékez, és még idejében lecsap áldozatára.
A pattanóbogár meghúzza a ravaszt
Bármennyire kellemetlen élősködő is a parányi bolha, mérnökszemmel nézve valóságos technikai remekmű. Olyan katapulttal rendelkezik, amely óriási erővel gyorsítja fel testét az ugrás kezdősebességére. Az üregi nyúl bolhája általában 5 cm magasra ugrik, az emberbolha viszont 20-30 cm magasságba lendül, testhosszának 200-szorosát is elérheti. Távolugrásban kb. fél méter a rekordja.
Ebben a 0,5 gramm súlyú testben hihetetlen energiák szabadulnak fel az ugrás pillanatában. Valóban szcmpillantásnyi ez az idő, hiszen a két hátsó láb mindössze egy ezred másod perc alatt egyenesedik ki. H. C. Bennet-Clark angol kutató főként arra volt kíváncsi, milyen mechanizmus hajítja magasba a bolhát. A lábszerkezet elemzéséhez hallatlan türelemmel látott hozzá, de segítségére volt egy tanulmány is, amelyben két amerikai kutató már 1920 táján pontosan leírta e pirinyó állat anatómiáját. Ami az emberben a „felső lábszár”, az a rovaroknál a combíz, latin tudományos nevén femur. A vizsgálatokból kitűnt, hogy ugrás előtt a bolha összehajtja lábát, így a combja függőleges helyzetbe kerül, mintha valaki a földön ülve felhúzná a lábait. Az ugrás pillanatában a femur hirtelen vízszintes helyzetbe csapódik, miközben a lábfej ízei a talajra támaszkodva kiegyenesednek.
Amikor az állat ugráshoz készülődik, halk kattanás hallatszik. Ilyenkor a comb negyedfordulattal elcsavarodik, izom-
kötcge megfeszül. Abban a pillanatban, amikor a femur kétkarú emelője függőleges helyzetbe kerül, lenyúló apró vége annyira meghúzza a feszítőizmot, hogy ez elszakadna, ha nem állna készenlétben egy furcsa izomcsomó. Ez a rövid, hengeres izomköteg a rezilin, amely az óriási feszítőerő hatására kissé eltorzul, így hihetetlenül nagy energia halmozódik fel benne. A számítások és kísérletek szerint ennek az izomkötegnek egy gom- bostüfcjnyi darabja annyi energiát tárol, amellyel 15 gramm súlyt lehetne 1 cm magasba emelni. Ugráskor ez a hirtelen felszabaduló energia 200 g gyorsulással mozgatja a bolha testét az elrugaszkodás pillanatáig. Közben a láb tüskés vége a talajra támaszkodik. Ha üveglapra helyezik a bolhát, nem képes felugrani, az élő katapult felmondja a szolgálatot.
A modellkísérletek világosan igazolták, hogy a bolha ugrószerkezete valóban ezen az elven működik. Kétségtelen, hogy az apró állat rengeteg energiát használ fel minden egyes ugrásakor, ezért számára nem gazdaságos ez a közlekedési forma. De meneküléskor vagy gyors „lakáscsere” esetén (ha új gazdát keres) feltétlenül hasznát veszi.
A legtöbb bogár azonban akkor kerül igazán bajba, ha egy fűszálról lepottyanva a hátára esik. Ilyenkor rémülten kapá- lódznak, valamilyen támpontot keresve. Csak a pattanóbogarak népes családjának tagjai nem jönnek zavarba! Olyan katapultjuk van, amely éppen ebből a kínos helyzetből menti meg őket. A kuta-
Amikor ugrás előtt felhajtja lábát a bolha (I). apró kattanás hallatszik. Mintha egy regi pisztoly kakasát húznák fel a lövéshez. Ilyenkor a parányi izomcsomó megfeszül, és nagy energia halmozódik fel benne (2). Az ugrás pillanatában a ferde izomszál összehúzódik, ezzel húzza meg a bolha a ..ravaszt”. Az izomcsomó ..rugója” működésbe lép. és elforgatja a lábszerkezctet
tók a legutóbbi időkig nem sejtették, hogyan pattan fel a hátáról a bogár, és hogyan érkezik vissza a „talpára”. Csupán 1972 végén derült fény a pattanóbogarak rejtélyes szerkezetére G. Evans angol kutató vizsgálatai nyomán. A lassított fii mfelvételek bői kitűnt, hogy egy 12 mm hosszú pattanóbogár 30 cm magasra ugrik, miközben legalább egyet bukfencezik a levegőben. De nem használja lábait az ugráshoz. Nem is tudja, hiszen hanyatt fekszik. A törzsfejlődés folyamán a pattanóbogarak különös akrobatamutatványt gyakoroltak be. Ugrás előtt fordított V alakban megfeszítik, majd az ugrás pillanatában zsebkés módjára hirtelen „becsattintják” testüket, és valódi V alakot vesznek fel.
Eközben a 12 mm hosszú bogár súlypontja 0,6-0,7 mm-rel kerül magasabbra. A 30 cm-es ugráshoz 2,4 m/mp-es kezdősebességgel kell elszakadnia a rovarnak a talajtól, tehát a milliméter töredéke áll csak rendelkezésére, hogy ezen az úton felgyorsítsa testét. A mérések szerint mindössze 0,64 ezredmásodperc alatt „csattintja” meghajlított törzsét az ellenkező V alakba, s így 380 g gyorsulást ér el!
Egy idegparancsra összehúzódó izom már képtelen lenne ilyen gyors mozgásra, ezért a készülődés idején homorítva feszíti mega bogára torából a potrohába vezető izomköteget. Amikor pattanásig nyúlik az izom, a tor végéből kiálló kemény pecek beleakad a potroh parányi mélyedésébe. Pontosan úgy, ahogy a vadászpuska felhúzott kakasát a ravasz rögzíti. Az ugrás pillanatában a rovar egy vékony izomszállal meghúzza a „ravaszt”: a pecek kiakad, és a megfeszített izom- köteg óriási erővel hajlítja testét hirtelen az ellenkező V alakba.
Meg kell adni, a pattanóbogár egyáltalán nem szédülős! Még a legedzettebb űrhajósok sem képesek elviselni 10-15 g- nél nagyobb gyorsulást. A bogár feje viszont az ugrás pillanatában – minthogy 3,5 mm-re van a tor és potroh forgáspontjától 2000 g gyorsulással mozog. Úgy látszik, a törzsfejlődés évmilliói alatt már hozzáedződött ehhez a szédítőan gyors mozgáshoz.
pecek mélyedés
Nem esik kétségbe a pattanóbogár, ha véletlenül a hátára pottyan. Fordított V alakba hajlítja testét, ezzel megfeszül benne a „katapult-izom”. A támasztópecek kioldásával az izom hirtelen összerántja fejtorát és potrohát. Tehetetlen testtömegének mozgási energiájával a bogár a levegőbe pattan, majd megperdülve talpra esik
A kenguru óránként 80 km-es sebességű „vágtája” régóta nyugtalanítja a mérnökök képzeletét. Hogyan lehetne olyan járművet tervezni, amely utánozná a kenguru mozgását? A kerekek nyilván szóba sem jöhetnek, hiszen ilyen új jármű tervezésekor éppen az a cél, hogy járatlan utakon is könnyedén haladjon.
Szovjet mérnökök végül olyan terepjárót terveztek, amely lábak helyett rugalmas „gumipapucsokon” közlekedik. Minden papucsban ferde tengely körül két-két súlyzó forog egymással ellentétes irányban. Amikor minden egyes fordulat során a súlyzók a legmagasabb pontra kerülnek, tehetetlenségi erejük a járművet is magasba lendíti; ha viszont a legmélyebb ponton vannak, a jármű a földhöz szorul. Igaz, ez a mozgás nem a kenguru ugrásának utánzásából ered, de mechanikai szempontból ugyanolyan ugrásokat eredményez.
1959-ben a szibériai fémipari kutatóintézet udvarán már egy valódi modell is sétára indult. Egyetlen pillantással bárki meggyőződhetett róla, hogy a teljesen zárt ládán nyoma, sincs kerekeknek, mégis előrehalad – apró ugrásokkal. Az elv ugyanaz: a forgó súlyzók hol megemelik, hol pedig a földhöz szorítják a dobozt. Csakhogy ebben a dobozban vízszintes tengely körül forognak a súlyok. A szerkezetet úgy tervezték, hogy amikor a doboz kb. 10 mm magasra ugrik, egyúttal kb. 50 mm-t csúszik előre a súlyzókhoz képest. Ily módon a sétáló doboz másodpercenként 1,2 méter utat tehet meg. Technikai szempontból nagy előnye a furcsa mechanizmusnak, hogy a doboz teljesen zárt. Semmilyen kapaszkodó nincs rajta! Mintha Münchhausen báróra hasonlítana, aki a saját hajánál fogva húzta ki magát lovastul a mocsárból. De ami a mesében lehetséges, a valóságban lehetetlen. Csakhogy itt tényleg olyan erők ébrednek, amelyekből haladó mozgás születik.
K. Karpuhin és Sz. Kupcov szovjet feltalálók viszont „bólogató” motort szereltek kísérleti modelljükre. A motoron forgó súlyzók legmagasabb és legmélyebb helyzetük váltakozásakor előre- hátra billentik a nagy tömegű motort, s ez minden egyes hátradőléssel kissé előrecsúsztatja a „karosszériát”.
Ezek a kísérleti járművek a technika világából igyekeznek megközelíteni az ugrás mechanikáját, ezért nincs sok remény továbbfejlesztésükre. Valódi ugró járművek csak akkor készülhetnek, ha az állatok mechanizmusát utánozzák tökéletesen a feltalálók. Az állatvilág egyéb mozgási rendszerei azonban már eddig is sok esetben nyújtottak segítséget. A sarkvidék hómezőin például csődöt mondanak a kerekes járművek, a pingvinek viszont ősidők óta kitapasztalták, hogyan lehet gyorsan közlekedni a síkos havon. Apró lábaikon totyogva nehézkesen járnak, de veszélyt sejtve különös módon menekülnek. Hirtelen a hóba vetik magukat, és hason csúszva, lábaikkal és szárnyaikkal „lapátolva” menekülnek 30 km- es óránkénti sebességgel.
Erre a mozgásra gondolt A. F. Nyiko- lajev szovjet mérnök, amikor olyan terepjárót szerkesztett, amely a pingvinek kúszását utánozza. A jármű kerekeiben gumival bevont „szárnyak” rejtőznek. Nyugalmi helyzetben a keréken csak 12 apró gumiborda fedezhető fel, a behúzott szárnyak végei. Amikor azonban a jármű
A szovjet Pingvin terepjáró a „frakkos” madarak kúszó haladását utánozza, ha csúszós talajra kerül.
A tengelygyürü elforditásával gumivégű kapaszkodó „szárnyak” nyúlnak ki kerekeiből.
A jármű elsősorban a sarkvidéki közlekedésnél használható
mozgásba lendül, valósággal szárnyai nőnek: egy hidraulikus rendszer kitolja a kerekekből a kapaszkodókat. Minthogy az 1,3 tonna súlyú terepjáró alja sima műanyagból készült, „hason csúszva” közlekedhet, miközben a kerekeiből „kinőtt” szárnyak a fagyott talajba vagy a hóba kapaszkodnak. A Pingvin terepjáró még három mázsa teherrel is gyorsan halad: 50 km-es óránkénti sebességgel közlekedik az örök hó és jég birodalmában.
Lehet-e lábak nélkül sétálni? Természetesen! Hiszen az állatvilágban számos példa található erre. De a természetben 62 csak egyetlen „hajtómotor” létezik: az összehúzódó izom, ezért az izmok ügyes elrendezéséből alakultak ki azok a különösélő szerkezetek, amelyek lábak nélkül is haladó mozgásra képesek. A gyűrűsférgek a legkezdetlegesebb mechanizmussal közlekednek. Testükben kétféle izomcsoport van: a hosszanti izmok, amelyek az egész testen végighúzódva megrövidíthetik a test hosszát, és a körkörös izmok, amelyek körülfogják az állat megnyúlt testét, így összehúzódásukkal azegyes szelvények keresztmetszetét csökkenthetik.
Ezt a kétféle izommozgást hangolja össze haladás közben a pióca, de testének elején a szívókorongra, végén pedig a tapadókorongra is szüksége van, ha tovább akar jutni. Tapadókorongjával először megkapaszkodik, és összegömbölyödött testét a körkörös izmok megfeszítésével egyre kisebb keresztmetszetűre zsugorítja: mindjobban megnyúlik. Amikor elérte legnagyobb hosszát, szívókorong- jával megkapaszkodik, és működésbe lépnek hosszanti izmai, amelyek a lehető legrövidebbre húzzák össze testét. Ebben a „gömbölyű” állapotban a pióca korongot vált, ismét hátulsó tapadójával kapaszkodik meg, és az egész mozgássorozat kezdődik elölről. Fáradságos munka, kis sebesség, de a pióca ennyivel is beéri.
A földigiliszta lényegesen hosszabb a piócánál, és tapadókorongjai sincsenek, mégis ugyanezzel a módszerrel halad. Csakhogy hosszanti izmai nem egyszerre, hanem szakaszonként rövidülnek meg, és körkörös izmai sem egy csapásra húzódnak össze, hanem testszelvényenként. A vastagodások és keskenyedések szakaszai így egymást követve haladnak végig a giliszta testén, miközben előrecsúszik. Ezek tehát voltaképpen testhullámok? Igen, csak hosszanti irányban, ahogyan egy megrázott tekercsrugón is „sűrűsödések” és „ritkulások” futnak végig. A csúszó giliszta testének mindig azok a pontjai támaszkodnak éppen a földre, amelyek összehúzódtak, tehát a legvastagabbak. Ezeken a szilárd támaszpontokon a giliszta 2-8 gramm erővel tolja hátra a földet, így önmaga mozdul el.
A pióca és a giliszta testében mindkét oldalon egyszerre húzódnak össze a hosz- szanti izmok. Más állatok két oldalán ez az összehúzódás ellentétes. Amikor az egyik oldalon az izomszálak megrövidülnek, a másik oldalon megnyúlnak. így az állat jobbra-balra hajlik. Ha az egy oldalon levő izmok nem egyszerre, hanem egymás után húzódnak össze, az egész testen hullámok sora alakul ki. Az a bizonyos testhullám! így jutunk el a kígyókhoz.
A piócának nincsen szüksége lábakra a haladáshoz. Először gyűrűs izmaival kinyújtja (1-2). azután hosszanti izmaival összehúzza testét (3-5). Közben szívó- és tapadókorongjával felváltva kapaszkodik a talajba
A hullám, amely végighalad a kígyó testén, pontosan ugyanakkora sebességgel mozog hátra, mint ahogy a kígyó halad előre. Már a halak úszásakor megismerkedtünk a testhullámmal, csakhogy a vízben például az angolna sohasem siklik olyan gyorsan előre, mint amilyen gyorsan végigfut rajta a testhullám. A szárazföldön azonban a szilárd talaj biztos támasztékot nyújt.
A kígyó hullámzó mozgásához legalább három támaszpontra van szükség, s ezek közül egynek mindig a test átellenes oldalán kell lennie. Ilyen módon a kígyók a laboratóriumi mérések szerint – óránként 6,4 km utat tesznek meg, bár a természetben valószínűleg nagyobb sebességgel haladnak. De minek köszönhetik rendkívüli hajlékonyságukat?
Az emlősök gerincoszlopa 24 csigolyából áll, a kígyókban viszont 100-400 csigolya található. A biológusok már régóta csodálják ezt a rendkívül hajlékony szer- 1
Hajlékony gerincoszlopának köszönheti a kígyó, hogy hullámmozgással haladhat a szárazföldön is. Egy-egy csigolyán nem nagy szögben fordul el. de a gerincoszlopon összeadódnak ezek a szögek. A röntgenfelvételen az elmosódott, fekete árnyék egy parányi rövidhullámú rádió, amely a kígyó testének belső állapotáról ad tájékoztatást a kutatóknak
kezetet. A mérések szerint két szomszédos csigolya egymáshoz képest 28 fokos szögben hajolhat fel vagy le, és 50 fokos szögben térhet ki jobbra vagy balra. Noha a különféle testszövetek nyilván csökkentik ezt a hajlékonyságot, a gerincoszlop kitűnően alkalmas a hullámmozgás megvalósítására, hiszen elvileg már nyolc csigolya is elég lenne ahhoz, hogy teljes gyűrűbe csavarodjon a kígyó.
A testhelyzetet tehát minden pillanatban a csigolyák egymáshoz viszonyított elhajlása határozza meg, ez pedig mindkét oldalon az őket összekötő izmok feszülésétől függ. Külön izomkötegek teremtenek kapcsolatot a kígyó törzse és rendkívül rugalmas bőre között. A gerinchez képest tehát elmozdulhat a bőr, ami különösen jó szolgálatot tesz egyes kígyóféléknek, amelyek (mint például a boák és a viperák) nem hullám alakban mozognak, hanem nyílegyenesen siklanak előre.
Első pillantásra teljesen érthetetlen, miképpen haladhatnak így. És hová tűnt a testhullám? A részletes elemzésből kitűnik, hogy ilyenkor a kígyó bőrének ritmikus összehúzódása és kinyúlása – a bordákhoz kapcsolódó izmok játéka révén – szintén haladó mozgást eredményez. Ilyenkor bizonyos szakaszonként a pikkelyek összetorlódnak a testen, ezeken a pontokon támaszkodik a kígyó a földre, ezekhez képest csúszik előre. A bordákhoz kapcsolódó izmok a támpontok közelében mindig összehúzzák a bőrét, két-két támpont között viszont kinyújtják. Ha a kígyó kúszni akar, ezeket a támpontokat, vagyis a megrövidült testszakaszokat egyre hátrább tolja testén, így önmaga előrecsúszik. Ezeknek a szakaszoknak a szabályos váltakozása voltaképpen a sinushullám szabályos ritmusának felel meg.
Ez a ritmus az állatvilág haladó mozgásának egyik legérdekesebb törvényszerűsége, amely a vízből a szárazföldre is elkísérte az állatokat a törzsfejlődés folyamán. Nem csoda, hogy a csigákon is megfigyelhető. Mozgás közben a csiga talpának (vagyis lábának) két szélén egymással párhuzamosan fut hátrafelé a két sinushullám. Ha az apró háztulajdonos nagyon siet, percenként 3 cm-es sebességgel is haladhat. Forduláskor a megfelelő oldalon csökkenti a hullámok sebességét, mint egy parányi lánctalpas traktor.
Szűk csatornában is könnyen kúszik előre a kígyó. Legalább két hullámhossznyi távolságon hajlítgatja testét. Ha a hullám lefut a farkáig, újat kezd a fejénél. Teste a hullámvonal csúcspontjaiban támaszkodik a csatorna falának
A viperák és a boák egyenes vonalban siklanak előre. Ez a meglepő haladási forma annak köszönhető, hogy a kígyó ilyenkor csigolyáihoz tapadó izmaival mozgatja rugalmas bőrét gerincoszlopához
képest. A hátrafelé mozgó ..gyűrődések” voltaképpen hosszanti testhullámok. Amekkora sebességgel fut hátra ez a hullám, ugyanakkora sebességgel kúszik előre a kígyó. 1: támaszpont. 2: nyúlik. 3: halad.
4: összehúzódik
Kiélezett helyzet a laboratóriumi asztalon. Átmászik-e a csiga a borotvapengén?
Talpának hullámmozgásával fokozatosan emeli át testének egyes szakaszait. így zavartalanul folytatja útját
A csiga lábmechanizmusa rendkívül érdekesen működik, amint ezt 1970-ben H. D. Jones és E. R. Trueman angol kutatók felderítették. Mindkét oldalán függőleges izomkötegek sorakoznak, amelyeket testnedvvel telt apró üregek választanak el egymástól. Egyúttal a csiga „lábán” keresztirányban olyan izomkötegek is húzódnak, amelyek „mennyezetet” alkotnak a lassan áramló testnedv fölött. Amikor a haladó hullám ritmusában a soron következő függőleges izom- köteg összehúzódik, nyomást gyakorol a folyadékkal telt testüregre. A testnedv sem felfelé, sem hátrafelé nem nyomód-
——►
Ahogyan az egy helyben forgó csavar menete hátrafelé halad, ugyanúgy mozgatja talpát a csiga. De minthogy a talajra támaszkodik, nem a föld tolódik hátra a hullámok alatt, hanem ő maga megy előre kényelmesen
hat, csak előre. így a folyadéktömeg parányi ingaként lendíti előre az előtte függő, összehúzódott izomköteget. Amikor ez ismét megnyúlik, a láb széle már mesz- szebbér földet, mint ahonnan felemelkedett. Ezeknek az emelkedő és süllyedő szakaszoknak a ritmusából alakul ki a csiga lábán a haladó hullám. Ha legközelebb kerti csigát látunk, amint komótosan sétál a földön, ezt is érdemes rajta megfigyelnünk.
Évezredek óta nézte vágyakozva az ember a madarak és a rovarok röptét. De csak korunk technikájának sikerült ellesnie és lemásolnia néhány megoldást az állatvilág évmilliós tapasztalataiból. A vörösbegy éppen friss zsákmányával emelkedik a levegőbe
Jensen dán kutatónak minden önuralmát össze kellett szednie, nehogy a sarokba vágja azt a parányi sáskaszárnyat, amely- lyel órák óta bíbelődött. Nehéz dologra vállalkozott, de most már kár lett volna abbahagyni. Elhatározta, hogy egy sáska repülésének lassított filmfelvétele alapján minden egyes mozdulatot újra beállít egy élettelen sáskaszárnyon, és megméri, mekkora felhajtóerő ébred ezen. A szélcsatornába helyezett szárnyat egymás után csavargatta finoman a megfelelő görbületü alakzatokba, majd bekapcsolta a légáramlatot, és gondosan leolvasta a műszereket. Az adatokból kirajzolódó grafikon végül érdekes titkot árult el. Bár a sáska első pár merev szárnya alkalmasabb volna az állandó emelőerő termelésére, mégis csapkodó hátsó szárnyán keletkezik repülés közben a felhajtóerő 70 százaléka.
Ezek az aprólékos vizsgálatok megérik a fáradságot, mert a bionikusok számos „eleven” találmányra bukkanhatnak még, amelyek nemcsak a repülés terén hasznosíthatók, hanem új adatokat árulnak el az állatvilág aviatikusairól is. Ha egy szemtelen légy cikázik orrunk előtt, inkább bosszankodunk, mintsem azon tűnődünk, hogyan működik ez a tökéletes technikai kivitelű, parányi repülőgép. Pedig a különös légi jármüvek megérdemlik a figyelmet. Ahány tömzsi, szőrös, karcsú vagy kecses rovar létezik, valamennyi őrzi a repülésnek azt a titkát, amelyet az ember csak ebben a században fejtett meg sikerrel.
Persze a közel negyedmillió repülő rovarfaj közül nem mind repül egyformán jól. Általában az egyes fajok annál tökéletesebb módszereket sajátítottak el, minél nehezebb életkörülményekkel kellett megbirkózniok. Némelyek csak szánalmasan vergődnek, alig-alig tudnak repülni. Ilyen például a selyemhernyó lepkéje. A fejlődési sor végén viszont ott találjuk a kellemetlen, de csodálatosan repülő házi legyet, amely minden bravúrra képes, ami csak a levegőben megvalósítható. A repülőgép-tervező irigy szemmel figyelheti a rajzasztala fölött hancúrozó legyeket. Korunk anyagaival és szilárd szerkezeteivel még a legkorszerűbb repülőgépeken sem valósíthatók meg ezek a repülési tulajdonságok.
Első pillantásra ezek a hártyás szárnyú, zümmögő repülőgépek helikopterre hasonlítanak. Azt is mondhatnánk, minden rovar óriás légcsavar, amelynek tengelye és motorja a rovar teste. Csakhogy döntő különbség van közöttük: a helikopter csavarszárnya körbeforog, a rovarok szárnyai viszont nem forgathatók körbe, csupán rendkívül gyorsan rezeg- tethetök. Amikor a szárny le-fel csap, a lágy hártya vége kissé elhajlik, s ezzel önműködően kialakul a repülés nélkülözhetetlen eleme, a lejtős felület. Az ide-oda rezgő mozdulatok hatására a szárny mindig a csapás irányával ellenkező oldalra hajlik. Vízszintes szárny- rezegtetéskor ennek az a következménye, hogy tiszta emelőerő keletkezik. Ha ugyanez a rezgés függőleges síkban megy
végbe, a lejtős szárnyak a repülőgépcsavarhoz hasonlóan vonóerőt termelnek. A rovarnak természetesen egyszerre kell a levegőben maradnia és haladnia, így szárnyának rezgési síkját a függőleges és a vízszintes között ferdén beállítva teremt egyensúlyt a két követelmény között.
A szárnycsapások irányváltásakor érdekes aerodinamikai jelenséggel találkozunk. Amikor a rovarszárny lefelé csap, a levegő sebesen áramlik utána. Az alsó holtponton ez a léglökés nemcsak a szárnylcjtö átbillenését segíti elő, hanem a hirtelen felfelé lendített szárnyon tovább növeli a vonóerőt. A levegő így „nem marad le” a mozgó szárnytól (amint ez gyakori jelenség a helikoptercsavarokon), tehát a legnagyobb rezgési sebességgel együtt lép fel a legnagyobb vonóerő.
Ha vízszintesen rezeg a rovar szárnya, a parányi légcsavar csak emelőerőt termel (1). Ha a szárnyak rezgése függőleges, akkor vonóerő keletkezik (2). Vízszintes repüléskor ferde sikban csapkod a rovar, s így a szárnyán ébredő ferde légerő eloszlik a vízszintes vonóerőre és a függőleges emelőerőre, miközben ez az utóbbi erő éppen kiegyenlíti a rovar súlyát (3)
A rovarszárnyak különféle változatai a régi „kétfcdeles repülők” alaktípusából fejlődtek ki. Csakhogy a két szárny nem egymás alatt, hanem egymás mögött helyezkedik el a rovar középső részén, a toron. A méhek, darazsak, fürkészek, fémdarazsak, egyszóval a hártyás szárnyú rovarok általában összekapcsolva használják két pár szárnyukat, így ezek aerodinamikai szempontból egyetlen párként működnek. De az önálló szárnypárok is hasznosak lehetnek, amint ezt a sáska is bizonyítja. A legszélsőségesebb példa pedig a szitakötő, amelynek két pár szárnya egymástól eltérő feladatokat lát el.
A bogarakon az elülső pár szárny kemény szárnyfedővé alakult, s ez a vastag kitinfedő nyugalmi állapotban kitünően védi a hajszálvékony, könnyen szakadó hátulsó szárnyakat. Repülés közben a
legtöbb bogárnak útjában van a kitárt szárnyfedő, de egyesek ügyesen felhasználják repülésbiztonságuk fokozására. Enyhe V alakban szétfeszítve, a ..rovarrepülőgép” oldalbillenéseit csillapítja, hasonlóan a fémszerkezetű óriások úgynevezett harántstabilizálásához. Ha egy széllökés felbillenti a rovart, a felemelkedő szárnyvégen olyan ellenerő keletkezik, amely ismét az eredeti helyzetbe kényszeríti szárnyait. Végül az utolsó csoportba a legyek és más apró rovarok tartoznak, amelyek hátulsó szárnypárja parányi „bunkóvá” zsugorodott. A légy szárnytövében például csak figyelmesebb vizsgálat után fedezhető fel ez a biliér. és sokáig nem is tulajdonítottak neki különösebb jelentőséget.
A hajszálfinom hártyás szárny tökéletesen megfelel a „rezgöcsavaros” repülésnek. Belépőélén egy merev kitinszál úgy tartja kifeszítve a szárnyat, ahogy valaki két karjával felemel egy palástot. Mögötte az áttetsző hártya már olyan hajlékony, hogy az oda-vissza szárnycsapások ha-
A kemény kitinfedő nemcsak a finom hártyás szárnyakat oltalmazza, hanem a cserebogár testét is egyensúlyban tartja repülés közben.
A csapkodó hártyás szárny mozgási sebességére jellemző, hogy a felvételkor mindössze egy czrcdmásodpercre villant fel a fény, mégis elmosódott a képen
A cserebogár biztonságos repülését a kemény kitinszárnyak is elősegítik. Ugyanaz a jelenség figyelhető meg. mint a repülőgépeken: amikor egy zavaró légáramlat felbillenti a gépet, a ferde szárnyon kisebb emelőerő keletkezik. A túloldali nagyobb erő ezért a tengely körül visszabillenti a repülőt az eredeti vízszintes helyzetbe
A házi légy még „menet közben” is képes növelni szárnyának emelőerejét. Beépített csűrölapot forgat el. szárnyának keresztmetszete alig észrevehetően Z alakot vesz fel. A szárnycsapások közben igy nagyobb emelőerő keletkezik
tására könnyedén lendül át az ellenkező irányba. Nyoma sincs tehát rajta a repülőgépszárnyak jellegzetes keresztmetszetének – a hajlított csepp alaknak amelyen siklórepüléskor szinte önmagától keletkezik a felhajtóerő. A rovarnak minden egyes szárnycsapással meg kell dolgoznia az emelőerőért! Egy kis köny- nyités azért akad. A házi légy például „feltalálta” a beépített csűrőlapot. Ezt a szárny közepén húzódó, úgynevezett ovális ablakot két párhuzamos, merev kitinléccel elcsavarhatja, s így a szárnykeresztmetszet finom Z alakot vesz fel. A kétszeres hajlat nyomáskülönbséget idéz elő a szárny körül elsikló levegőben. így akármelyik irányba csap a szárny, min-
A szitakötő azt az aerodinamikai megoldást alkalmazza, amelyre a repülőgép-tervezők csak hosszas fejtörés után jöttek rá. A leheletfinom szárnyak csúcsához közel egy-cgy fekete kitinszemcse helyezkedik el. Ha nem lennének ott. a szárnyélek zavaróan vibrálnának repülés közben
(lenképpen fokozódik rajta a légerő. amelynek függőleges összetevőjeként hat az emelőerő a rovarra.
A repülés kezdeti időszakában sokat bajlódtak a szerkesztők a merev szárnyak veszélyes ..berezgésével”. Ez a leszakadó örvények nyomán lépett fel. és sokszor szárnytöréshez vezetett. Később sikerült megtalálni az ellenszert: a szárny belépőélének közelében nehezékeket helyeztek el. amelyek tehetetlen tömegükkel csillapítják a rezgéseket. M. K. Tyihonravov szovjet repülőgép-szerkesztő csak később fedezte fel, hogy a szitakötők már ősidők óta ismerik ezt a megoldást. Szárnyaik élén a csúcs közelében egy-egy kemény kitinszemcse található, amely a káros mellék rezgésektől óvja a rovarszárnyat.
A lepkék csodálatos színekben pompázó himpora is érdekes aerodinamikai tulajdonságú. A káposztalepke 0,2 mm hosszú pikkelyei, amelyek a tetőcserepekhez hasonlóan fedik a szárnyat, növelik a felület érdességét. A szárny alsó felén szorosan egymásra simulnak, felső felén viszont ferdén kiállnak a szárnysíkból, így a szárny felett kisebb légnyomás alakul ki, mint alatta, s ez a felhajtóerő növekedéséhez vezet. W. Nachtigall kísérletei szerint a hímport eltávolítva, 15 százalékkal csökken a szárnyakon ébredő felhajtóerő. Más kutatók megfigyelései arra utalnak, hogy a hímpor különös „haladó hullámok” létrejöttét segíti elő a lepkeszárnyon.
A kétszárnyúak rendjébe tartozó rovarok biliére furcsa találmány! Ha eltávolítják például a légyről, még felszállni sem tud. Repülés közben ez a gombostű alakú szervccske a szárnycsapások ütemében rezeg, és másodpercenként akár 330-szor is „billeghet”. A billérfejek tehetetlen tömege mindig ugyanabban a síkban rezeg, így a repülési irány tartásában segíti a rovart, ahogyan egy játék pör-
Szabad szemmel alig látható a parányi rovarok még parányibb számycsökevcnye – a biliér. Neve nagyon találó, mert repülés közben a szárnycsapások ütemében billeg például az egyik szúnyogfaj (balra) és a vércselégy (lent) ..derekán”. Ha megváltozik a rovar repülési iránya, erről az elcsavarodó biliér küld jelzést az apró pilóta számára
gettyű tengelyét is csak erőszakosan lehet elbillenteni. Ha a rovar eltér repülési irányától, billérei elcsavarodnak, s ezt azonnal érzékeli az állat.
Ennek a különös készüléknek a mintájára szerkesztették a mérnökök a girot- ront. Első pillantásra „dupla” csengőre emlékeztet: apró elektromágnesek között váltakozó áram hatására hangvilla alakú alkatrész rezeg. Az egész szerkezetet úgy függesztik fel, hogy bármely irányban elfordulhat, a vibráló „hangvilla” tengelye azonban mindig a tér azonos irányába mutat. Ha ehhez képest a repülőgép helyzete megváltozik, a készülék azonnal jelzi. Amikor például dugóhúzóban zuhan a gép, a girotron ismét vízszintes repülésbe kormányozhatja. Napjainkban már annyira tökéletesítették, hogy rakéták irányítására is felhasználható.
A rovarok billérénck mintájára szerkesztett egyensúly-érzékelő műszer. Sokkal kisebb, mint a régebbi giroszkópok, amelyek a pörgettyű tehetetlensége révén jelezték a repülőgép helyzctváltozását. Ebben az elektronikus készülékben – a girolronban – tömör hangvilla formájú alkatrész rezeg, és azonnal érzékeli, ha a repülőgép megbillen
Ami a repüléstechnikában sokáig a legnehezebb probléma volt: az egy helyben lebegés, a rovarok számára szinte gyerekjáték. A zengőlégy például olyan mozdulatlanul lebeg, mintha a levegőbe szögezték volna. Ha nem hallanánk zümmögését, el sem hinnénk, hogy közben sebesen rezegteti szárnyait. Erre a légi mutatványra még a kitünően repülő madarak is alig képesek. A nagy szenderlepke talán a legfeltűnőbb jelenség: hosszú szipókájával nektár után kutatva kitartóan lebeg a virágkelyhek felett. Még a helikopterek tökéletesítésében is „részt vett”. Oemichen francia kutató lassított filmfelvételek alapján tanulmányozta szárnymozdulatait, és a megfigyelt törvényszerűségeket felhasználva tökéletesítette a helikopterek stabilitását.
Egy helyben lebegéskor a zengőlégy vízszintesen mozgatja szárnyait, mint a helikopter. Csak egy baj van: súlypontja éppen a tor és a potroh határvonalára esik, holott szárnyai előrébb, a toron
A kacsafarkú szenderlepke helikopter módjára lebeg a virág előtt. A felmetszett kehely elárulja, milyen mélyre nyúlik a rovar hosszú pödörnyclve. hogy elérje az édes nektárt. Szárnyai nem egészen vízszintesen mozognak. így az emelőerő mellett annyi vonóerő keletkezik, amennyi a virághoz szorítja a rovart
Könnyeden lebeg egy helyben a zengőlégy, ha vízszintesen mozgatja szárnyait. De hátrább levő súlypontja miatt valamilyen trükköt kell alkalmaznia, hogy fel ne billenjen. Vagy nagyobb ívben csap hátra, mint előre, mert így a testére ható emelőerő éppen a súlypontjához tolódik (1). vagy a potrohát begörbíti, s ezzel a súlypontja tolódik szárnyainak szabályos ..legyezője’’ alá (2). Ha egyiket sem csinálja, a súlya hátrahúzza. Felbillen a levegőben, és meglepő módon hátrafelé repül! (3)
1
helyezkednek el. Hogyan védekezik a hátrabillenés ellen? Két módszer is rendelkezésére áll. Szárnyrezgéseinek „szimmetrikus legyezőjét” kissé hátratolja, tehát kisebb ívben csap előre, mint hátra, így az emelőerők eredője most már a súlyponton megy át – kiegyensúlyozva lebeghet. De azt is megteheti, hogy lehajtja potrohút. Ilyenkor súlypontja éppen a szárnyak tövével kerül egy vonalba, és megint helyrebillen a lebegő mérleg. Ha viszont egyik manővert sem hajtja végre, meglepő dolog történik. A hátrabillenő testtel együtt a szárnyak rezgéssíkja is elfordul: a légy hátrafelé repül!
De az apró rovarok bármilyen irányban rezegtethetik szárnyukat. B. Hocking és más kutatók megfigyelése szerint vízszintes repüléskor szárnyuk rezgéssíkja
Startol a házi légy egy kenyérdarabról’ Furcsán kicsavart szárnyai jól érzékeltetik, hogy ez a rovar bármilyen mutatványra képes a levegőben.
Ha menekülnie kell, hátrafelé is felszáll könnyedén
rendszerint 45 fokos szöget zár be a vízszintessel. Vajon miért? Próbáljuk ki egy kézben forgatott kis légcsavarral. Ha a csavar tengelye 45 fokos szöget zár be a vízszintessel, forgás közben ugyanakkora erővel húzza kezünket felfelé, mint előre. Itt van a titok nyitja: a rovar egyenlő arányban osztja el a szárnyain keletkező légerőt emelésre és haladásra. Az emelőerőt viszont éppen kiegyenlíti a rovar súlya. így a 45 fokos szárnyrezgésből tiszta előrehajtó erő jelentkezik: a rovar vízszintesen repül!
Ez a haladás nem olyan egyenletes, mint a légcsavarhajtású repülőgépen, hiszen a rezgő szárnyak minden csapáskor kétszer (a test fölött és alatt) holtpontra jutnak. Ezek a legkritikusabb pillanatok! De a gyors szárnyrezgés következtében a magasságvesztés minden csapáskor csak ezredmilliméterckben mérhető. Végső soron tehát a rovar vízszintes repülése csaknem egyenletes sebességű haladó mozgás.
A lezuhanás veszélyéhez hasonlóan csalóka látszat az is, hogy a rezgő szárnyak a merev repülőgépcsavarok körpályájának síkjában lengenek. Az élő természet könnyedén túllép a gépi világ kötöttségein: rezgés közben a szárnyak csúcsa – ha oldalról követve nézzük a repülő rovart – nem egyenes, hanem kecses 8-as mentén mozog, a szárny első harmadának síkja viszont már hármas hurkot ír le. így a csapások közben hajlongó szárnyak tovább növelik a felületükön ébredő emelőerőt.
Vízszintes repüléskor ugyanúgy manőverezhetnek a pöttömnyi légi jármüvek, mint helyben lebegéskor. Ha „rezgéslegyezőjüket” kissé lefelé tolják a 45 fokos csapásfelület mentén, azonnal felbillen fejpotroh mérlegük egyensúlya – a rovar ferdén száll felfelé. Ugyanez a játék megfordítva (a rezgő szárny legyezőjének
Vízszintes repüléskor a rovar szárnyának csúcspontja ferde nyolcast ír le a levegőben (1).
szárnyának első harmada viszont különleges hármas hurkot rajzol (2). Ha távolról figyeljük repülését, szárnyának ez a metszete olyan görbét rajzol le, amely egyáltalán nem szabályos
hullámvonal (3). De éppen ez teszi lehetővé, hogy a felfelé csapó szárnyon is emelőerő keletkezzék
felfelé tolásával) elörebillenti a rovartestet – a „gép” máris ferdén lefelé száll.
De hogyan fordulhat oldalirányba? Hiszen nincs rajta olyan függgöleges kormánysík, mint a repülőgép farkán. Nem nehéz kitalálni a választ: ezt a feladatot is a szárnyak végzik! A rovar kisebb rezgési sebességre kapcsol azon az oldalon, amerre fordulni akar. Sőt még arra is képes, hogy rezgés közben önállóan elcsavarja szárnysíkjait. Ez pontosan az a módszer, ahogyan a helikopter pilótafülkéjéből mechanikus úton állítják me- redekebbre forgás közben a csavarlapátokat a nagyobb felhajtóerő érdekében.
A szárnyak mozgatószerkezete külön
Keresztirányú izomkötegek játékából alakulnak ki a ritmikus szárnycsapások. Fenn a rovar keresztmetszetében, lenn a hosszmetszetében láthatók az izmok. Ha a függőleges irányú hát-hasi izmok húzódnak össze – a szárny felcsap; ha a vízszintes hosszanti izmok húzódnak össze – a szárny lecsap
mechanikai remekmű számos apró, finom alkatrésszel. A „gépház” – a tor keresztmetszete – úgy fest, mint egy ókori evezős gálya belseje, amelyben a kétkarú emelő elvén dolgoznak a lapátok. Efféle szerkesztési elvet találunk a rovarok testében is, csakhogy a „hajótörzs” két darabból áll: a haslemez kemény kitinteknöjében lesüllyeszthetően nyugszik a rovar domború hátlemeze, s ott, ahol a szélek találkoznak, nyúlnak ki a szárnyak „evezőnyelei”. Kétoldalt a kettő közötti rés határozza meg, mekkora izomerő kell a szárnyak mozgatásához. A szárnyvég ugyanis a hátlemez széléhez kapcsolódik, forgáspontja pedig a haslemez szélén van. Ha a hátlemez felemelkedik – a szárny lecsap. Ha a hátlemez lesüllyed – a szárny felfelé mozog.
A mozgatóizmok elhelyezkedése szellemes mechanikai megoldás. A közvetett hát-hasi izmok a szárnyak tövénél függőleges irányban húzzák lefelé a hátlemezt: ilyenkor a szárnyak felfelé csapnak. De a hátlemez felfelé mozgatására már nem kínálkozik ilyen egyszerű megoldás, hiszen ezek a felfelé húzó függőleges izmok kilógnának a rovarból. Képtelen ötlet! Az élő repülőgépekben sokkal egyszerűbben kapott helyet az ellenizomzat.
Képzeljünk el egy félbevágott gumilabdát – ez legyen a rovar hátlemeze. Ha az asztalra fektetve két szélét összenyomjuk, erre az irányra merőlegesen a labda két széle felemelkedik. Valahogy így oldották meg a rovarok a nehéz problémát. A hátlemez széleit emelő két izom- köteg a tor hosszában helyezkedik el, és ugyanúgy húzza össze a hátlemezt, mint mi a gumilabda széleit. Ilyenkor a csuklósán kapcsolódó szárnytövek kétoldalt felemelkednek – lecsap a páros szárny. A hát-hasi izmok most már ismét lehúzhatják a szárnyvégeket, s ez így megy váltakozva, hihetetlen gyorsasággal.
Amikor J. W. S. Pringle angol biológus mikroszkóp alatt vizsgálta egy háziméh szárnymozgató szerkezetének parányi alkatrészeit, kiderült, hogy ezek még arra is lehetőséget nyújtanak, hogy lecsapás és felcsapás közben a méh „elcsavarja” szárnyainak állásszögét, ahogyan az evezősök fordítják el a lapátot. Nem csoda, hogy a légy vagy a méh könnyedén, tetszés szerinti síkokban, tetszés szerinti hajlásszögekkel és tetszés szerinti rezgésszámmal mozgatja szárnyait.
Egyes rovarok azonban nem bajlódnak a szárnycsapások rezgésszámának változtatásával. A vándorsáskák például kitartó repülők, így nyilván egyetlen ritmusra állítják be „motorjukat”, s a szárnyak különféle mozgatási trükkjeivel manővereznek. Legalábbis ezt bizonyítják M. Jensen dán kutató mérései: a szélcsatornában felfüggesztett sáskák bármilyen irányban repültek, percenként 1040 szárnycsapással haladtak mindig.
Általában minél nagyobb zajjal, zümmögéssel repül egy ilyen apró helikopter, annál nagyobb nehézségekkel küszködve halad légi útján. Hiába, nem mindegyik rovar tett szert olyan kitűnő konstrukcióra, mint a szitakötő, amely néhány másodperces szárnymozgatás után 5-6 métert suhan könnyedén és hangtalanul a levegőben. A gyors légikalóz teste az ember alkotta „duplafedeles” gépek ragyogó mása a természetben. Hosszúkás, bot alakú teste kisebb ellenállást kelt a levegőben a tömzsi rovartestekhez képest, és érdekes „mérlegelvet” valósít meg. Két pár szárnya ugyanis egymással ellentétes ritmusban rezeg fel-le. Ha teste ugyanolyan rövid lenne, mint például a posz- méheké, csak bukdácsolva repülhetne nagy felületű szárnyaival: hol előre-, hol hátrabillenne. Szárnycsapásai ugyanis forgatónyomatékot keltenek, s úgy járna, mint az a vígjátéki szereplő, aki szórakozottan leül egy lóca végére, és a pad hirtelen felbillen. A hosszúkás test megakadályozza ezt a billenést, mert tehetetlen tömege kiegyenlíti a szárnyak keltette forgatónyomatékot.
A nyári esték zümmögő szúnyogszerenádja érdekes dolgot árul el a bionikusoknak: a rovar szárnyainak rezgésszámát. A szárnycsapások úgy rezegtetik a levegőt, mint a hangvilla. Minél gyorsabb a rezgés, annál magasabb hang keletkezik. A normál a hang 440/mp-es rezgés, amit a legtöbb szúnyog könnyen előállíthat, sőt a mérések szerint olyan fajaik is vannak, amelyek másodpercenként akár 1000-szer is rezegtethetik szárnyaikat. (Egy-egy rezgés ilyenkor azt jelenti, hogy a szárny egyszer le- és felcsap, tehát kiindulási helyzetébe tér vissza.) A zengőlegyek könnyed lebegését is ezért kíséri olyan magas zümmögő hang, hiszen másodpercenként 300 350 szárnycsapással függnek a levegőben. A kék dongólégy szárnya lassabban, általában 200-szor, a poszméheké pedig 180-240-szer rezeg másodpercenként.
H ogyan feszülhetnek-ernyedhetnek ilyen hihetetlen gyorsasággal a rovarok repülőizmai? Az emlősök és a madarak izomrostjai a megfigyelések szerint legfeljebb hússzor képesek összehúzódni másodpercenként a megfelelő idegimpulzusok hatására. Ha ennél nagyobb rezgésszámra akarják késztetni őket, görcsösen összehúzódnak, és felmondják a szolgálatot. A kérdőjel a poszméh alapos vizsgálata nyomán tűntél. Kiderült, hogy szárnymozgató izmai nem kapnak tíznél több mozgási utasítást másodpercenként, de ezekre nemcsak egy-egy összehúzódással, hanem egész rezgéssorozattal vá-
laszol. Az egymást követő villamos impulzusparancsokból már folyamatos rezgés alakul ki.
Ha a zengőlégy egy órát röpköd megállás nélkül, szárnyaival több mint egymillió csapást végez. A rovarok parányi repülöszerkezeteinek láttán szinte hihetetlen, milyen óriási teljesítményű motor rejtőzik bennük. Svachulay Sándor, a magyar repülés kiváló úttörője szellemesen jegyzi meg A természet aviatikusai című könyvében: „Ezek a parányi és roppant gyorsan rezgő szárnyak önkéntelenül komikus hasonlatot juttatnak eszünkbe, mert e röphártyák aránylag nem nagyobbak, mint egy táncmester frakkjának libegő szárnyai. Milyen furcsa volna, ha ezek a frakkszárnyak is hasonló gyors rezgésbejönnének, és a táncmester örült sebességgel iramodna fel a levegőbe!” Nemhogy egy táncmester, de még egy izmos sportoló sem képes arra, hogy pusztán saját izmainak erőkifejtésével emelkedjék a magasba. Az egyszemélyes izomerővel működő repülőszerkezetek mind a mai napig csak kísérleti állapotban vannak, a rovarok viszont nap mint nap végrehajtják szemünk láttára ezt a bravúrt. Sőt az egy helyben lebegő zengőlégy saját súlyánál kétszer nehezebb teherrel is könnyedén a levegőben marad. A lepke szárnymozgató izmaiban még nagyobb energiák rejtőznek: testsúlyának akár több százszorosát is képes felemelni.
Az emberi izmok vegyi energiát alakí-
Bravúros felvételsorozat egy észak-amerikai kabóca repüléséről. Az első két képen a szárny lefelé csap, a másik kettőn felfelé. Csak úgy sikerült a gyorsan rezgő rovarszárnyat ilyen tökéletes élességgel lefényképezni, hogy egy elektronikus megvilágító berendezés minden felvételkor csupán egy milliomodmásodpercre villant fel
tanak át mozgási energiává, de egyáltalán nem tökéletesen. Az energia 75 százaléka clvész az átalakulás során, így izmaink hatásfoka kb. 25 százalék. Ahhoz képest, hogy a gépkocsik motorjának hatásfoka körülbelül ugyanennyi, nem lehetünk elégedetlenek. De mennyire gazdaságosa rovarrepülés? Gondos elemzéssel megállapították, hogy ha például egy méh 260 szárnycsapással óránként 20 km-es sebességgel repül vissza kaptárjába az összegyűjtött virágporral (s így teljes súlya a terheléssel együtt kb. 0,2 gramm), akkor a tiszta cukor fogyasztásából kapott energia alapján úgy látszik, hogy gazdaságosan dolgozik: hasznos terhelésének mindössze 9 százalékát kell motorjának üzembcntartására fordítania. A 2 gramm súlyú sáska viszont egyórás repülés alatt annyi energiát használ fel, amellyel 1.3 kg súlyt lehet 60 cm magasba emelni. Izmainak energiaátalakítási hatásfoka tehát a számítások szerint kb. 20 százalék, ami még az emberénél is rosz- szabb.
A motor teljesítménye a jármű sebességét is befolyásolja, de a rovarok cikázó gyorsaságát legalább olyan nehéz meghatározni. mint a többi állat haladási sebességét. Ahány mérés, annyi érték. Különféle adatok egybevetése alapján valószínű, hogy a rovarvilág csúcstartói a jellegzetes szőrös testű éjszakai lepkék, a szenderek. amelyek a természet alkonyi szendergésekor kelnek légi útra 15 m/mp sebességgel. A kitűnően repülő szitakötő a legnagyobb igyekezettel is csak 10 m/mp-et ér el, a méhek sebessége pedig még ennél is kisebb: a Nobel-díjas nyugatnémet méhkutató, K. Frisch professzor mérése szerint 6,5 m/mp. A sáskák egyáltalán nem sietnek, ha félelmetes pusztító hadjáratukra indulnak. T. Weis-Fogh mérései szerint 3,6 métert tesznek meg másodpercenként, hacsak nem segíti őket a hátszél. A káposztalepke egy másodperc alatt mindössze 2.3 méterre jut, ami azt bizonyítja, hogy nagy szárnyai ellenére a legrosszabbul repülő rovarok közé tartozik.
Ahhoz képest, hogy a sarlós fecske 100 km-es óránkénti sebességgel suhan az égen, egy jobb repülőgép pedig játszva tesz meg óránként 900 km-t, a rovarok repülési sebessége szinte nevetséges. Ám ha e kis repülöszerkezeteket abból a szempontból vizsgáljuk, hogy saját testhosszukhoz képest mekkora távolságra juthatnak el, egy csapásra megváltozik a verseny helyezési sorrendje. Még az 5 m/mp sebességgel repülő dongó is azonnal az élmezőnybe kerül, mert testhosz- szának tízezerszeresét teszi meg! Mögé szorul a sarlós fecske 8300-szoros testhosszal, az előbbi példában említett repülőgép pedig az utolsó helyen végez 1500-szoros arányával.
Ez az eredmény még lenyügözőbb, ha arra gondolunk, hogy a rovarok hihetetlenül nagy távolságokra juthatnak el. Híres távrepülők például a sáskák, a különféle tarka lepkék, de még a púpos szúnyogok családjába tartozó afrikai feketelegyek is 320 km-t repülhetnek megállás nélkül, ami testhosszuk 100-milliószoro- sát jelenti.
Milyen nagyszerű lenne olyan repülőgépet szerkeszteni, amely ugyanúgy csapkod a szárnyaival, mint a rovarok, és legalább olyan légi bravúrokra képes, mint például a legyek! Elsőként A. O. Jarda- noglou görög feltaláló szerkesztett ilyen rovarrepülögépet 1949-ben. De a masina semmi áron sem akart a levegőbe emelkedni. Csupán arra volt jó, hogy a gyakorlatban is bebizonyította, milyen keveset tudnak a szakemberek a rovarok repüléséről és szárnymüködéséről. Később O. Hawlowski lengyel kutató tervezett entomoptert (görögül entomon = rovar,
pteron = szárny), de a furcsa repülőgép csak a rovarrepülés fizikai törvényszerűségeinek tanulmányozására volt alkalmas. Szovjet kutatók is kísérleteztek olyan szárny mozgató szerkezettel, amelynek három lóerős motorja jelentős felhajtóerőt termelt, de ennek sem sikerült meghódítania a levegőt. Talán műanyagból készült hajlékony szárnyakat kellene alkalmazni, hogy a szerkezet a rovarok könnyedségével libbenjen a levegőbe, és önsúlyán kívül legalább egy embert is felemelhessen. Az aerodinamika szigorú törvényei alapján sikerült megszerkeszteni a merev légcsavaros helikoptert; a rovarok rezgő szárnyú repülésének tanulmányozása talán az ideális egyszemélyes entomopterok megalkotásához is elvezet.
Amikor a madárvilág legkisebb képviselője, a 2-3 cm hosszú, pöttömnyi kolibri a levegőben lebegve, hosszú csőrével szívja az édes nektárt egy virágkehelyből, alaposan meg kell dolgoznia ezért a légi bravúrért. Naponta annyi táplálékot fogyaszt, mintha egy ember a testsúlyával arányos erőt kifejtve, naponta csaknem két mázsa főtt krumplit enne meg.
így a többi madárhoz képest a tarka tollú kolibri eléggé lemaradt a gazdaságos repülés tudományában. Csak az nyújt számára kárpótlást, hogy nemcsak a helikopterrepülést ismeri, hanem a madarak között az egyetlen, amely hátrafelé is tud folyamatosan repülni. Szárnyaival ugyanúgy verdes félkörívben oda-vissza, mint a rovarok. így a helikopterek vízszintes csavarszárnyához hasonlóan kelti a felhajtóerőt.
A madarak többsége sokkal kisebb energiabefektetéssel használja ki a szárnyaló repülés előnyeit. Ősidők óta figyeli 82 vágyakozva az ember ezt a különös képességet, s nem véletlen, hogy a csapkodó szárny képe szorosan összeforrt a repülés fogalmával. Az első bátortalan légi kísérletek is csapkodó szárnyú modellekkel kezdődtek. Nem is vezettek eredményre! A madarak ugyanis csak kényszerűségből csapkodnak szárnyukkal. Leggyakrabban éppen azok, amelyek a legrosz- szabb repülök, mert kifeszített szárnyukon nem ébred elég felhajtóerő. A 3,5 4 méter fesztávolságú albatroszok, a tenger kitűnő vitorlázórepülői szinte alig lebbentik szárnyukat. Olyan tökéletesen repülnek, hogy semmi szükségük erre a felesleges mozgásra. Általában minél nagyobb egy madár, annál kiforrottabbnak tekinthető repülési technikája, s így szárnycsapásainak száma is annál kisebb.
A madárszárnyban éppen úgy megtalálhatók a végtagokra jellemző csontok, mint a magasabb rendű állatokban. A szárnytőből nyúlik ki a felkar, ehhez az
Ventillátor módjára tereli maga alá a kolibri a levegőt, amikor egy helyben lebeg. Szárnyai nem fordulnak körbe, ezért minden félkörives csapás után „átállítja” számyprofilját.
Az egyetlen madárfaj, amely vízszintesen hátrafelé is tud repülni
A mangófa virágján csipegető kolibri. A legapróbb termetű madarak közé tartozik, ezért könnyen utánozza a rovarok repülési stílusát. Amikor egy virág előtt lebeg, csaknem függőlegesen tartja testét, így súlypontja éppen félkörös szárnycsapásainak középpontjában helyezkedik el (jobbra)
alkar két csontja (az orsó- és a singcsont) csatlakozik, végül a néhány kéztő- és kéz- középcsont, az összenőtt ujjak zárják le az elülső végtagot. Ez a toliakkal borított, hajlékony szerkezet teszi lehetővé, hogy pihenő helyzetben a kecses repülőszerszám a madár oldalához simuljon, kifeszitve viszont a legkisebb szél is belekapaszkodjon.
A kiterjesztett szárnyon a repülőgépekhez hasonlóan alakul ki a felhajtóerő: minthogy a szárny felül domború, alul pedig homorú, a mellette elsuhanó levegőben kisebb nyomás képződik fölötte, mint alatta. Ez a nyomáskülönbség emeli fel a madárszárnyat, amint ezt a szélcsatorna-kísérletek is bizonyítják. Még akkor is keletkezik rajta felhajtóerő, ha nem lebbenti meg a madár – ellentétben a rovarok hártyás szárnyával, amelynek szüntelenül csapkodnia kell a fennmaradáshoz. De ha tovább keressük a hasonlóságot a motoros repülőgép és a madárszárny között, önkéntelenül adódik a kérdés: hol van a madár légcsavarja?
A madárvilág természetesen nem engedhette meg magának azt a luxust, hogy külön válassza a „lebegtető” szárny mechanizmust és az „elörehajtó” szerkeze-