Hits: 11
59
A gyógynövény-szakértő tanácsai és receptjei
Könyvünk a gyomor- és bélbetegségek leggyakrabban előforduló tüneteinek megelőzéséhez, enyhítéséhez, a természetes gyógymódokhoz ad tanácsokat.
A felsorolt gyógynövénykészítmények – teák, tinktúrák, cseppek, levek – elkészítéséhez Mannfried Pahlow gyógyszerész régóta jól bevált, tudományos kutatásokkal is igazoltan gyógyító hatású növényeket válogatott össze.
Eredeti cím: So helfen Heilpflanzen bei Magen- und Darm- Beschwerden
Eredeti megjelenés éve: 1989
Mannfried Pahl’ow
GYOMOR- ÉS BÉLPANASZOK
Hogyan kezeljük az étvágytalanságot, telítettségérzést, gyomorégést, émelygést, hányást, felfúvódást, hasmenést és székrekedést
gyógynövényekkel?
A könyv útmutatót ad a gyógynövények házi termesztéséhez.
Springer-Verlag
Budapest Berlin Heidelberg New York London Paris Tokyo Hong Kong Barcelona
Könyvünk segíteni fogja Önt abban, hogy gyomor- és bélpanaszait gyógynövénykészítményekkel gyógyíthassa. Tanácsaink alapján eldöntheti majd, hogy pótolhatja-e a gyógynövény-terápia az orvosi kezelést, vagy csupán annak kiegészítésére szolgál. Kérjük, vegye figyelembe az önkezelés határait, amelyekre az egyes panaszok csillapítására vonatkozó részeknél utalunk, és ügyeljen az elkészítési és felhasználási utasítások pontos betartására.
Címlapfotó: Kamilla
(Chamomilla recutita L.)
1926-ban született Martinshagenben (Pome- rágia). Gyógyszerészeti tanulmányait Braun- schweigben végezte. Az államvizsga után városi és vidéki patikusként dolgozott, ma Bogén an dér Donauban a városi patika tulajdonosa. Pahlow gyógyszerészgyakomo- kok részére készült szakkönyvek és népszerű gyógynövénykönyvek (többek között a Nagy Gyógynövénykönyv) szerzője. Tagja a Fitoterápiai Társaságnak. 1963-ban a Német Gyógyszerészeti Társaság Sertümer-ér- mével tüntették ki.
Mannfried Pahlow: So helfen Heilpflanzen bei Magén- und Darm-Beschwerden
© 1989 By Gráfé und Unzer GmbH, München
© Hungárián translation: Bónyainé Mikes Katalin, 1991
ISBN 963 7922 04 0
ISSN 0866-6377
Pahlow, Mannfried:
Gyomor- és bélpanaszok kezelése / Mannfried Pahlow. – Budapest ; Berlin ; Heidelberg ; New York ; London ; Paris ; Tokyo ; Hong Kong ; Barcelona : Springer Verlag, 1991. – (Herba-tár, ISSN 0866-6377)
ISBN 963 7922 04 0
© Springer Hungarica Kiadó Kft. 1991
Minden jog fenntartva. A mú egészének vagy részleteinek fordítása, utánnyomása, ábráinak vagy táblázatainak átvétele, elektronikus médiumban való feldolgozása, mikrofilmen rögzítése vagy bármilyen más módon történő sokszorosítása csak a Kiadó engedélyével lehetséges.
Felelős kiadó: Prof. Dr. Árky István
Felelős szerkesztő: Teravagimov Péter
Műszaki igazgató: Müllner János
Műszaki szerkesztő: Orlai Márton
Borítóterv: EMU graphic desing stúdió (Faragó István)
Terjedelem: 3,8 A/5 ív
Készült a Gyomai Kner Nyomda Kft.-ben
Felelős vezető: Szász Imre ügyvezető igazgató
Hogyan hatnak a gyógynövények? 7
Az önkezelés határai 8
A gyógynövények megfelelő tárolása 8
Szedjünk-e gyógynövényeket magunk? 9
Teák készítése és alkalmazása 9
Gyógynövények gyomor- és belpanaszok esetére ii
Fűszerezés gyógynövényekkel – A panaszok
enyhítése 12
Gyenge gyomornál 12
Étvágytalanságnál 12
Telítettségérzésnél és felfúvódásnál 13
Felfúvódásnál és hasmenésnél 13
Ideges gyomornál 13
A túlterhelt gyomor 13
Az ideges gyomor 14
Étvágytalanság 16
Étvágytalanság gyermekeknél 17
Étvágytalanság fiataloknál 17
Étvágytalanság felnőtteknél 17
Étvágytalanság idősebb embereknél 18
Hasmenés 18
Heveny székrekedés 19
Idült székrekedés 20
Gyomor- és bélfekélyek 21
Gyomorégés, savas felbüfögés 22
Felfúvódás 23
Egy gyomortea a házi patika számára 24
Gyomorcseppek 24
Termesszünk bevált gyógynövényeket! 26
A kömény sok helyet igényel 26
Orvosi citromfű, 1988 gyógynövénye 27
A borsmenta egy keresztezett növény 27
A kakukkfű kecses, igénytelen bokor 28
A fehér ürömnek napra van szüksége 28
Helyes betakarítás, kíméletes elkészítés 28
Kis gyógynövénytan 30
Az ideges gyomrot is megnyugtatja: a macskagyökér 30
Nemcsak illatot ad: a keserűnarancs 31
Bevált szer hasmenésnél: a vérontó pimpó 31
Egy gyógynövény Chiléből: a boldo 32
Aktiválja a savhiányos gyomrot: az angyalfű (angelika) 32
Biztos hatású: a kutyabenge 33
Söradalékként ismert: a komló 33
Évszázadok óta bevált: a kamilla 55
Gyógyszer- és fűszernövény: a koriander 35
Emberemlékezet óta ismert: a len 36
Valóban „hasfájás elleni fű”: a cickafarkfű 37
Kíméletesen, de azonnal hat: a szenna 37
Afrikában honos, de nálunk is használják: a tamarindusz 38
A keserű gyógyszer: az ezerjófű 38
Nézzünk utána! 40
Útmutató a helyes kezeléshez 40
Tárgymutató 42
A gyógynövények története igen változatos. Valamikor az ember kizárólagos gyógyító anyagai voltak, ismeretük generációról generációra hagyományozódott. Először az antik kultúrák orvosbotanikusai, később a középkor szerzetesei írták le hatásukat, használatukat. Ezek a szerzők műveikben részben még ma is érvényesen számolnak be a gyógyító növények hatásairól
– a Krisztus előtti negyedik században például Hippokratész és tanítványai, száz évvel később Arisztotelész, a Krisztus utáni második évszázadban Galénosz, nyolcszáz évvel később pedig Hildegard von Bingen apátnő.
Philippus Theophrastus Bombastus von Hohenheim (más néven Paracelsus, 1493-1541) a maga módján gazdagította a gyógynövényekkel való gyógyítás tudományát: felállította a jelzéstant, ami szerint minden egyes növény színével vagy kinézetével utal alkalmazási lehetőségére.
1600 körül rövid időre elhanyagolták a gyógynövény-tudomány fejlesztését azáltal, hogy bevezették az orvostudományba a kémiai vegyületek alkalmazását. Az emberek azonban továbbra is bíztak a növények gyógyító erejében.
A könyvnyomtatás feltalálásával a gyógy- növényes könyvek széles körben elterjedtek; a tizenhatodik és tizehetedik században megjelentek Leonhard Fuchs, Hieronymus Bock, von Petrus Andreas Matthiolos művei – olyan nevek, melyek a gyógynövényismerők számára még ma is sokat jelentenek. A tizenkilencedik században azután a „vízgyógyász” lelkész, Sebastian Kneipp, és a svájci gyógynövényes lelkész, Künzle új lendületet adott a gyógynövénytannak.
Időközben a fitoterápia, a gyógynövénytan tudománnyá vált; a növényekben lévő anyagokat meghatározták, a hatásukat kutatták, és magyarázatot találtak arra, amit addig csak tapasztalatból tudtak.
A gyógyászatból ezentúl már nem maradhatnak ki a gyógynövények; gyakran éppen a legsikeresebb gyógyszerek tartalmaznak gyógynövény alapanyagokat.
Talán emlékszik arra: az ötvenes években a gyógynövényeket rövid időre ismét kiszorították a kémiai készítmények. Gyors hatásuk miatt kritikátlanul, mindennapos panaszok kezelésére is használták ezeket, így ezek a szerek gyakran többet ártottak, mint amennyit használtak.
Mert: ami hatásos, annak mellékhatásai is vannak! Minél gyorsabban és erősebben hat egy szer, annál nagyobbak lehetnek a mellékhatásai.
Újból ráébredt tehát az ember a bevált gyógyfüvek gyógyító erejére. A gyógynövényéknek ebben a reneszánszában azonban egy fontos dolgot figyelmen kívül hagytak: az alkalmazhatóság határait! A gyógynövényeket válogatás nélkül, mint gyógyszereket „Isten patikájából” ünnepelték, alkalmazásukat felelőtlen módon még ott is javasolták, ahol ezek nem hatásosak.
A gyógynövények gyógyíthatnak, enyhíthetik a panaszokat, megelőzhetik a betegségeket – mégsem csodaszerek. A fitoterápia csak akkor sikeres, ha a megfelelő gyógynövényeket célzottan alkalmazzuk, és a felhasználhatóság határait gondosan figyelembe vesszük – mindenekelőtt az önkezelésnél.
Gyógynövény-tanácsadó sorozatomban arról tájékoztatom Önt, tisztelt Olvasó, hogyan használja felelősségteljesen öngyógyításra a gyógynövénykészítményeket, teákat, tinktúrákat, fürdőket, belélegeztetést, borogatásokat, pakolásokat vagy lemosásokat. Ehhez főleg azokat a gyógynövényeket választottam ki, amelyek tudományosan mesz- szemenően felderítettek, gyógyító hatásuk ismert, és a Szövetségi Egészségügyi Hivatal engedélyezte őket mint természetes gyógyhatású anyagokat – tehát azokat a gyógynövényeket, amelyek iránt bizalom van.
Ebben a könyvben pontos útmutatást adok a gyomor- és bélpanaszok saját magunk általi kezelésére. Kérem, tájékozódjon pontosan a gyógynövény-felhasználási formák előírásszerű elkészítéséről, mindenekelőtt a teákéról (lásd 10. oldal). A megadott adagolási előírások betartása is elengedhetetlen feltétele a gyógynövényes kezelés hatékonyságának.
Hogy a drogok, a szárított gyógynövények minőségét megőrizzük, szükséges ezek szakszerű tárolása; amit erről tudnia kell, összegyűjtöttem (8. oldal).
A helyes kezelés útmutatója (40. oldal) gyorsan beavatja Önt a megfelelő alkalmazás ismeretébe.
Gondoljon arra: a gyógynövények nem mindent gyógyítanak! Ezért szükséges, hogy betartsuk az önkezelés határait. Ehhez általános érvényű útmutatást adok (lásd 8. oldal), ezenkívül külön figyelmeztetés található az egyes panaszcsoportoknál. Ezeket az útmutatásokat saját érdekében feltétlenül vegye figyelembe.
Hogy a gyógynövényeket valóban optimálisan használni tudja, ez a könyv tanácsokat is tartalmaz a füvekkel való fűszerezésre (lásd 12. oldal) és utasításokat a gyógynövények saját szükségletre való termesztésére, leszedésére és elkészítésére (lásd 26. oldal). A Kis gyógynövénytan című fejezetben végül (lásd 30. oldal) a különösen bevált gyógynövényekről pontosan tájékozódhat.
Kívánom, hogy ez a könyv Önnek és családjának megbízható tanácsadója legyen.
Mannfried Pahlow gyógyszerész
Hogyan hatnak a gyógynövények?
Korábban igen keveset gondolkodtak azon, hogy a gyógynövények hatása min alapul. Azoknak a tapasztalatoknak az alapján, amelyeket több generáción át szereztek és adtak tovább, tudták, hogy bizonyos növények számos megbetegedést enyhíthetnek, és azok gyógyítását előmozdíthatják. Ezekre a tapasztalatokra hagyatkozott az ember – kénytelen volt ezekre hagyatkozni, mivel a növények tudományos vizsgálata még nem volt lehetséges.
Ma már nem kell megelégednünk csupán elődeink tapasztalataival; megtudtuk időközben, miért is olyan értékes gyógyszerek a gyógynövények. A modem tudományos módszerek segítségével minden növény hatóanyagai elkülöníthetők, elemezhetők és hatásuk megvizsgálható. A vizsgálatok végtelenül sok anyagot mutattak ki gyógynövényeink sejtjeiben és sejtnedvében: hatásos és (látszólag) hatástalan anyagokat, hol nagyobb mennyiségben, hol csak nyomokban. A tudománynak lassanként sikerült határozottan megállapítania, mely gyógynövények hatásosak, és melyek nem alkalmasak a gyógyításra.
Egy gyógynövény jelentőségét azonban nem egyedül a benne található hatóanyagok fajtája és mennyisége alapján kell megítélni; a „kis”, a „jelentéktelen” kísérőanyagok egy gyógynövényben döntően közreműködnek a hatásban. A gyógynövény nemcsak hatóanyaghordozó, hanem maga a természetes gyógyerő. Egy gyógynövény jellegzetes hatása minden benne fellelhető anyag összességén alapul, miközben az összesség többet jelent, mint az egy növényben található különböző anyagok egyszerű összegét.
Sok gyógynövény egyidejűleg több betegség és közérzetzavar kezelésére alkalmas – ez a különleges bennük: a kakukkfű például bevált köhögés elleni szer; azonban hasmenéssel és felfúvódással járó bélpanaszoknál is segít.
Majdnem minden gyógynövény aktivizálja az egész anyagcserét. Akut esetekben, tehát hirtelen fellépő közérzetzavaroknál azonnal hatnak: egy csésze kamillatea például éppolyan gyorsan segít gyomortúlterhelésnél, mint egy csésze ezerjófűtea étvágytalanságnál.
Olyan panaszoknál, amelyek már hosz- szabb idő óta tartanak, a gyógynövényteák legtöbbször csak kúraszerű alkalmazás esetén fejtik ki hatásukat, vagyis ha négy-hat héten át előírás szerint alkalmazzák őket. Egy teakúrával a panaszokat nemcsak csillapítjuk, hanem sokkal inkább a test sajátgyógyerejét erősítjük olyan hatásosan, hogy a betegséget meggyógyítjuk.
A gyógynövények hatásosak, s az, ami hatásos, nemkívánatos és ártalmas mellékhatásokkal járhat együtt. Ezért kifejezetten óvnom kell Önöket attól, hogy egy gyógyte- át önhatalmúlag „házi teává” nyilvánítsanak, tehát, hogy azt állandóan igyák. Még az igen egészséges borsmenta sem alkalmas például tartós használatra.
A gyomor- és bélpanaszoknak sok okuk lehet: alkati testi gyengeségek, romlott táplálék, rossz étkezési szokások vagy lelki terhelések. Ezenkívül más megbetegedett területek (például a porckorongok és vesék) fájdalmai is kisugározhatnak a hasüregbe. Kérem, vegye figyelembe:
A fájdalmak és közérzetzavarok mindig szervezetünk segélykiáltásai, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni. Menjen orvoshoz, ha panaszai a gyógynövényes kezelés ellenére két-három napon belül nem múltak el – ez a tanács „kisebb” panaszokra is érvényes! Esetleg – orvosával megbeszélve
• – tarthat egy kiegészítő gyógynövénykúrát.
Rögtön menjen orvoshoz:
- Ha a fájdalmai hevesek, és hirtelen lépnek fel.
- Ha a fájdalmak hányással, hasmenéssel vagy vérkeringési zavarokkal járnak.
- Ha mérgezést gyanít a panaszai okaként.
- Ha attól fél, hogy panaszai egy komoly megbetegedés előjelei.
Menjen orvoshoz hányás esetén:
- Ha a hányadékban vér, béltartalom vagy az előző napról való táplálék található.
- Ha a hányás azután lép fel, hogy a fejét beütötte vagy megsértette (agyrázkódás).
- Ha azt hiszi, hogy mérgezés okozta a hányást.
- Ha a hányás az önkezelés ellenére egy nap múlva sem múlik el.
Menjen orvoshoz hasmenés esetén:
- Ha egyidejűleg magas láza van.
- Ha egy heves hasmenés az önkezelés ellenére sem múlik el két-három napon belül.
- Ha annak okaként mérgezésre gyanakszik.
- Ha a hasmenés székrekedéssel váltakozva lép fel.
Menjen orvoshoz székrekedés esetén:
- Ha a székrekedés hirtelen lép fel, és heves fájdalmakkal jár (bélelzáródás).
- Ha a székrekedés az önkezelés ellenére nyolc-tíz órán belül nem szűnik meg.
Kérem, vegye figyelembe a könyv következő fejezeteiben adott utasításokat is!
4 gyógynövények megfelelő tárolása
Magyarországon gyógyszertárakban, fitoté- kákban és szakboltokban a Gyógynövénykutató Intézet által minősített drogok szerezhetők be.
A gyógynövényeket mindig sötét üvegedényekben vagy rozsdamentes dobozokban tárolja. Csak fénytől és nedvességtől védve őrzik meg minőségüket.
Fontos a tárolóedények feliratozása is; a szárított vagy felaprított gyógynövények nehezen különböztethetők meg egymástól. Tanácsos még egy papírlapot is tenni az edénybe, amelyre a vásárlás vagy szedettnövények esetén az elkészítés időpontja mellett aít is jegyezze fel, hogy az Ön családjában kit kezeltek ezzel a gyógynövénynyel, milyen panasz esetén, és milyen adagolásban használt.
Szedjünk-e gyógynövényeket magunk?
Ahhoz, hogy magunk szedjük a gyógynövényeket, feltétlenül szükséges, hogy megfelelő botanikai ismeretekkel rendelkezzünk.
Ismereteink elegendőségéről viszonylag könnyen magunk is meggyőződhetünk. Próbáljunk válaszolni a következő kérdésekre:
- Kétséget kizáróan felismerem-e az általam keresett gyógynövényt a természetben?
- Tudom-e, hogy egyes gyógynövényeknek mérgező „hasonmásai” vannak?
- Tudom-e, mely gyógynövények mérge- zőek, és ezért öngyógyításra alkalmatlanok, mert életveszélyesek?
- Ismerem-e a védett gyógynövényeket, amelyeket szigorúan tilos leszedni?
- Tudom-e, hogy milyen környéken tudok gyógynövényt gyűjteni – felismerem-e, hogy egy rét, mező, erdőszél teljesen mentes
a környezetszennyezéstől?
- Tudom-e, hogy a kiválasztott gyógynövényt milyen nap- és évszakban kell leszednem, hogy optimális hatású anyagokhoz jussak?
- Tudom-e, hogy mely növényi részt – virágot, gyümölcsöt, magot, gyökeret, kérget vagy az egész növényt – használják drogként tea készítésére?
Fontos:
Amennyiben a gyökérre van szükség, akkor tilos az egyéni szedés, mert ez a gyógynövényállomány kipusztulását okozhatja.
• Tudom-e, hogy a leszedett anyagot hogyan kell szakszerűen feldolgozni? Ha igen, megvannak-e ehhez a megfelelő eszközeim?
Ha ezután a „lelkiismeret-vizsgálat” után arra az eredményre jut, hogy túl keveset tud gyógynövényekről, de könyvecskénk kedvet ébreszt Önben arra, hogy többet tudjon meg róluk, kövesse figyelemmel sorozatunk további köteteit.
Néhány, ebben a könyvben megnevezett gyógynövény sikerrel termeszthető kiskertben vagy akár egy balkonládában is. Ezek a fűszerezéshez és a gyomor-, bélpanaszoknál használt teakúrák gyógynövényei (lásd 26. oldal).
A gyógynövényteák gyógyszerek, és mint ilyenek csak akkor hatnak megfelelően, ha a megfelelő növényekből készítve és helyesen adagolva alkalmazzuk azokat. A teák előírás szerinti elkészítése is egyike a leglényegesebbeknek: a felhasznált mennyiség, a víz hőmérséklete és a kivonás időtartama; maga a teaivás módja (kortyonként, melegen, forrón vagy hidegen) is jelentőséggel bír. Kérem, tartsa magát mindenben az ebben a könyvben található pontos Utasításokhoz, hogy a tea teljes mértékben kifejthesse hatását.
Hogy megkönnyítsem Önnek a gyógynövényteák elkészítésével kapcsolatos teendőket, igyekeztem a legtöbb, ebben a könyvben ajánlott teára egységes elkészítési módot találni.
Ha a egyes teák leírásánál nem talál más javaslatot, akkor a következőképpen készítse el a gyógyteát:
2 púpozott teáskanál drogot (szárított gyógynövény) (egy növényből vagy többnek a keverékéből) % liter forrásban levő vízzel leöntünk, befedve 10 percig ázni hagyjuk, és szűrőn átszűrjük.
2-3 csésze teát kortyonként, mérsékelt melegen megiszunk étkezések közötti időben. A gyomorteákat nem szabad megédesíteni!
Kérem, lelkiismeretesen vegye figyelembe a fentiektől való és a szövegben megadott eltéréseket. —
A teafőzeteket külsőleg is lehet használni borogatáshoz és pakoláshoz, teljes vagy részleges fürdőhöz, gőzöléshez és gőzfürdőhöz. Gargalizáláshoz, szájöblítéshez vagy lemosáshoz is teafőzetet használunk. Gyomor- és bélpanaszoknál nem ajánlunk külső kezelést.
Gyógynövények gyomor- és bélpanaszok esetére
Ha az ember egyszer megnézi a népi gyógyászat régi és új gyógynövénykönyveit, régi „háziszer”-, vagy ahogy sokszor nevezik, „doktorkönyvekbe” lapoz bele, feltűnik neki, hogy a gyomor- és bélpanaszoknál használatos gyógynövények száma csaknem beláthatatlan. A választék az ánizstól a fahéjig, a hazaitól az amerikai vagy kelet-ázsiai gyógynövényekig terjed. Vagy olyan gyógynövényekről van szó, amelyek keserűek, csípősek és aromájuk van, vagy pedig olyanokról, amelyek magas nyálkatartalommal rendelkeznek.
Be kell vallanunk, hogy ezekben a régi könyvekben kevés értelmetlen dolgot ajánlanak – egyes kisiklásoktól eltekintve, amelyek középkori babonákból erednek, és a mi időnkig „átöröklődtek”.
Összességében jóval több, mint 100 különböző gyógynövényt használnak a gyomor- és bélpanaszokra. Ezért meg fogja lepni Önt, tisztelt Olvasó, hogy én ebben a könyvben csak kevés gyógynövényt ajánlok. Ezek azonban olyanok, amelyekkel évtizedeken keresztül kiemelkedő eredményeket értem el, és amelyek hatását tudományos vizsgálatok bizonyították; más szavakkal: olyan gyógynövények, amelyekben megbízhat.
Első helyen állnak a keserű és a keserű aromás gyógynövények, az amara pura-cso- port (például az ezerjófű, angyalgyökér) és az amara aromatica-félék (például a keserű- narancs-héj, a fehér üröm, az üröm). Ezután következnek a csípősek (például a paprika) vagy csípős-aromás ízűek (például a gyömbér). A keserű- és csípős anyagok fokozzák az emésztőnedvek kiválasztását, ezáltal növelik az étvágyat, és a „nehéz” ételeket könnyebben emészthetővé teszik.
Sok, gyomorra ható gyógynövény tartalmaz illóolajokat (a növények illatanyagait); ezek elősegítik a keserű és csípős anyagok hatását. Az illóolajok ezenkívül görcsoldó vagy nyugtató és gyulladáscsökkentő hatást fejtenek ki, mint például a citromfű vagy mézfű és a kamilla.
Különleges hatása van a köménynek, a koriandemek és az édeskömény illóolajának: ugyanis görcsoldó és felfúvódást megszüntető (spasmolytikus és karminatív).
Hasmenés ellen a cserzőanyag-tartalmú gyógynövények hatásosak, mint például a vérontófű. Székrekedés ellen hatnak olyanok, amelyek hashajtó hatású ún. antragli- kozidokat tartalmaznak, mint a szenna vagy a kutyabenge.
A nyálkaanyaggal rendelkező növények, így a lenmagok is, védik az ideges gyomor-és bélnyálkahártyát, és enyhén hajtó hatásúak, mert a nyálkaanyagok a bélben megduzzadnak, így síkosabbá teszik azt.
Fűszerezés gyógynövényekkel – A panaszok enyhítése
A fűszereket legtöbbször azért használjuk, hogy táplálékunk illatán és ízén javítsunk; miközben – helyesen alkalmazva – sokkal többet érhetünk el: Annak érekében, hogy például a gyomor- és béltraktussal kapcsolatos közérzetzavarokat megelőzzük vagy el- múlasszuk, gyakran már az is elég, ha kiadósán fűszerezünk. Különösen a krónikus emésztési elégtelenséggel küszködő idősebb embereket segíti hozzá a helyes fűszerezés a jobb emésztéshez. Már régen bebizonyították tudományosan, hogy a fűszerek például növelik az étvágyat, vagy meg tudják könnyíteni a felvett táplálék emésztését, mert élénkítik az emésztőnedv-termelő mirigyek működését; azonkívül tehermentesíteni tudják a szívet és a vérkeringést.
Elsősorban az erős fűszerek élénkítenek majdnem minden életfolyamatot, mely által a vitalitás növekszik. Ha Ön minden tekin-
• tetben jól akarja érezni magát, gyakran tegyen ételeibe erős fűszereket, például paprikát, gyömbért, mustárt vagy kurkumát.
A helyes fűszerezéssel tehát lényegesen javíthatja’közérzetét, amelyhez legtöbbször elegendő az a fűszeradag, amely az Ön ízlésének megfelel.
Mexikóban, ahol szeretik rágni az erős chilit, és a balkáni országokban, ahol kedvelt az erős paprika, kevesebb ember szenved szívinfarktusban, mint nálunk. Ebben részük van – ahogy ezt hosszan tartó kutatások kimutatták – az alkalmazott fűszereknek is.
Speciális hatású fűszer még pédául a szegfűszeg, amit a konyhában csak aromafűszerként ismernek, elősegíti a gyomorfekély gyógyulását.
Mielőtt a fűszereknek az egészségre gyakorolt pozitív hatását be tudták volna bizonyítani, táplálkozási hibának tulajdonították, ha idősebb emberek vagy gyomor- és bélpanaszokkal küszködő emberek ételeiket kiadósán fűszerezték, – kímélő kosztot rendeltek nekik. Pedig az ellenkezője a helyes: mind az erős, mind a keserű fűszerek élénkítik az életerőt!
A következőkben megnevezek olyan bevált fűszereket és konyhai növényeket, amelyeket bizonyos gyomor- és bélpanaszoknál előnyben kell részesítenie; ezek közül néhányat Ön is termeszthet kertjében vagy erkélyládájában nagy fáradság nélkül (lásd 26. oldal).
Gyenge gyomornál
Olyan kellemetlen érzése támad, hogy a gyomra nem ürül megfelelően, mert az ételek „mint valami kő” nyomják a gyomrát, vagy nyomást érez étkezések után? Fűszerezzen gyakran a következő növényekkel: üröm, fehér üröm, bazsalikom, majoránna és kakukkfű. Fűszerként szintén bevált: a mustár, paprika, szerecsendió,’ gyömbér és az erős curry.
Kérem, jegyezze meg a következő szabályt: Minél zsírosabbak az ételek, annál ki- adósabban kell azokat fűszerezni.
Étvágytalanságnál
Kedvetlenül piszkálja az ételt, étvágytalanul és kedvetlenül ül az asztalnál? A következő füvekkel és fűszerekkel tudja étvágyát rendbehozni: cayenni bors, erős mustár (étkezési mustár: középerőstől erősig), gyömbér és kakukkfű.
Telítettségérzésnél és felfúvódásnál
Rendszeresen telítettségérzése van és felfúvódik étkezés után? Főként, ha friss kenyeret, hüvelyeseket, zöldséglevest, főzeléket vagy káposztát evett? Azt ajánlom Önnek, hogy gyakran használjon köményt és kori- andert, mert ezek a telítettségérzést és a felfúvódást enyhítik, vagy akár meg is akadályozzák.
Ha panaszai enyhék, akkor már az olyan enyhébb fűszerek is segítenek, mint az ánizs és az édeskömény.
Felfúvódásnál és hasmenésnél
Felfúvódásban szenved, és habos, bűzös hasmenése van? Ezek a panaszok akkor lépnek fel, ha az ételek a belekben erjedésnek indulnak. Ezen egy egész sor növény és fűszer segít: különösen hatékony a fokhagyma és a retek; a majoránna, a citromfű, borsmenta, kakukkfű és a fehér üröm is bevált.
Ideges gyomornál
Az az érzése, hogy a gyomra az ételeket azért nem „dolgozza fel” jól, mert az idegesség „a gyomrára ment”? Ebben az esetben minden étkezést jó illatú levessel, például húslevessel kell kezdenie. Feltálalás előtt röviddel fűszerezze a levest friss növényekkel: kaporhajtással, citromfűlevelekkel és bazsalikommal.
A főfogáshoz a legalkalmasabb növények és fűszerek a bazsalikom, a citromfű és a mustár (étkezési mustár).
Legyen bátor – kísérletezzen a konyhában a növényekkel és fűszerekkel! Lehet, hogy már a helyes fűszerezés önmagában elegendő ahhoz, hogy gyomor- és bélpanaszait megszüntesse. Mindenesetre a megfelelő növények és fűszerek bőséges használatával segítse egyéb erőfeszítéseit egészsége javításának érdekében.
A helyes fűszerezés egészségesebb életet is jelent.
A túlterhelt gyomor nem ritkaság, mert ha ízlik az étel, gyakran nem tudjuk, hogy mikor elég.
Gyermekeknél ez gyakran előfordul; alig tudnak a születésnapi zsúron a fagylaltnak vagy a tortának ellenállni – és azután még ott a nagyon finom cukros szörp, a csokoládé és a gyümölcssaláta.
Nem csoda, hogy a gyomor mindezzel nem tud megbirkózni. Émelygés, sőt hányás (a túlterhelt gyomor védekező reakciója) a következménye a válogatás nélküli „hastömésnek”; néha görcsszerű fájdalom is fellép, amelyet a gyerekek „hasfájásnak” neveznek. Hasonló panaszokat okoz, ha a gyomrot túl hideg (hűtőszekrényben tartott) itallal „sokkoljuk”.
Figyelem!
A rosszullét, hányás és „hasfájás” egy komoly megbetegedés első jele is lehet, például a vakbélgyulladásé! Rögtön vonja be az orvost a gyógyításba, ha a panaszok az általam ajánlott teák bevételétől számított pár órán belül nem múltak el tökéletesen.
Egy csésze kamillatea vagy egy csésze borsmenta tea (elkészítését lásd 10. old.), lehetőleg melegen és kortyonként elfő-gyasztva legtöbbször azonnal hat. Minden esetben egy óra múlva egy második és röviddel lefekvés előtt egy harmadik csészével adjon gyermekének a teából. A tea megnyugtatja az izgalomba hozott gyomornyálkahártyát, megállítja a gyulladást, és ellazít.
A felnőttek is gyakran túlterhelik a gyomrukat – akkor ugyanis, amikor túl nehezet (túl zsírosat) esznek, azonkívül alkoholt isz- – nak és dohányoznak. Heveny gyomornyálkahártya-izgalom a következmény. Ebben az esetben is rosszullét, hányás, nyomásérzés vagy gyomorégés lép fel. Ezek ellen a panaszok ellen egy olyan tea vált be, amelybe több különböző gyógynövényt kevernek bele:
Teakeverék
kamillavirág 30 g
citromfű 10 g
borsmentalevél 10 g
Elkészítését lásd a 10. oldalon.
Alkalmazás: igyon meg kétóránként egy- egy, lehetőleg meleg teát, összesen 3 csészével.
Az akut panaszoknak erre el kell múlniuk. Ami még esetenként megmarad, az a gyomorégés. Ha ez nem múlik el másnap, akkor a kamillatea (elkészítését lásd a 10. oldalon) segít Önnek, amelyből kétórás időközönként kell egy-egy csésze teát lehetőleg melegen és kortyonként meginni mindaddig, amíg a gyomorégés el nem múlik.
Heveny gyomorbántalmaknál segít a forgókúra is kamillateával.
A tea elkészítése: készítsen el este % liter kamillateát (lásd a 10. oldalon), töltse bele egy termoszba, amit az éjjeliszekrényre állít.
A kúra: következő reggel rögtön ébredés után igya meg a teát. Azután feküdjön 5 percig ellazultan a hátán, ezt követően forduljon 5 percre a bal oldalára, azután 5 percre a hasára, végül 5 percre a jobb oldalára.
A forgókúra hatékony szer akut gyomor- bántalomnál. Ne tévessze meg a „kúra” megjelölés; a forgókúra már egyszeri alkalmazásnál is használ. Kúraszerűen, tehát négy-hat héten keresztül gyakran használják a gyomorfekélyek konzervatív kezelésekor.
Figyelem!
Ha az orvos gyomorfekélyt állapított meg Önnél, akkor semmi esetre se kezdjen bele az önkezelésbe anékül, hogy az orvosával ezt meg ne beszélné!
Hogy mi is az az ideges gyomor, ezt nem egyszerű meghatározni. A panaszok sokfélék; az ideges nyugtalanságtól, amely a gyomor- és béltraktusban is megmutatkozik, az émelygésen keresztül a hasmenésig és hányásig terjednek. A betegek a hasban érzett nyomástól, étvágytalanságtól és telítettségérzéstől szenvednek étkezés után. Rendkívüli esetekben az ideges gyomor még görcsszerű fájdalmakat is okoz.
Figyelem!
Ezek a panaszok komoly megbetegedések jelei is lehetnek. Feltétlenül tartsa magát Az önkezelés határai című fejezetben írottakhoz (lásd 8. oldal)!
Ideges gyomruk legtöbbször azoknak az embereknek van, akik „túlterheltek”; mindennapjaik hajszoltak, már nem tudnak kikapcsolni, félnek, hogy hivatásuknak nem tudnak megfelelni, a munkájukat elvégezni,sőt attól is, hogy elveszítik az állásukat. Gyakran szenvednek ettől azok az asszonyok, akiknek a három műszak, „háztartás, gyerek és hivatás” „megfekszi a gyomrát”. Szabad idejük alig van, mert a hét végén pótolniuk kell azt, ami a hét közben elmaradt. Szabadság alatt azután sok család végre „valami különlegeset” akar átélni, így élményekben gazdag utazásra repülnek vagy egy megerőltető körutazásra mennek más klímájú tájakra – ami nem pihenést, hanem további túlterhelést jelent.
Az ideges gyomorpanaszokat legjobban úgy előzheti meg, ha a napirendjét úgy szabályozza, hogy az idegesség egyáltalán elő se jöjjön. Ez valószínűleg nem fog Önnek minden további nékül sikerülni. Azonban mégis vannak olyan módszerek, amelyek segítenek Önnek abban, hogy belső nyugalomra és higgadtságra találjon.
Elhibázott dolog lenne azt mondani, hogy a gyógynövényteák egyedül képesek arra, hogy az ideges gyomornak gyors segítséget nyújtsanak. Csak akkor lehetséges a gyógyulás, ha Ön kész arra, és rendelkezik a szükséges türelemmel ahhoz, hogy szokásait megváltoztassa.
Az első lépcső az legyen, hogy rendet teremt az életében. Talán a következő tanácsok segítenek Önnek ebben:
A hivatást és a magánéletet gondosan el kell választani egymástól. A munkát, amit nem tudott az irodában elvégezni, nem szabad hazavinnie, hogy szabad idejében elintézze. Az gyakran az ésszerűtlen időbeosztás következménye, ha az ember a napi munkáját nem tudja munkaidőben elvégezni – lehet, hogy önnél is ez az eset áll fenn?
Ne a televízió előtt kezdje szabad idejét, hanem próbáljon meg egy jó beszélgetés vagy egy kis séta segítségével kikapcsolódni – és ha hazafelé csak egy megállóval előbb száll le, mint kellene, gyalogoljon vagy kocogjon hazáig.
Vacsora előtt igyon meg 1 csésze citrom- fúteát (elkészítését lásd a 10. oldalon) melegen és kortyonként. Ez a tea nyugtatólag hat, és fokozza az étvágyat.
Ha a citromfűtea nem hozta meg a kívánt hatást, próbálja meg a citromfűből és komlóból egyenlő arányban összeállított teakeveréket. A komló keserű anyagai fokozzák a gyomor emésztőnedveinek a képződését, amely az étvágyat növeli (elkészítését lásd a 10. oldalon).
Ezután nyugodtan és élvezettel fogyassza el vacsoráját. Egyen valami könnyűt, ami ízük Önnek és jólesik. Tegye ezt az étkezést egy kis „ünneppé” úgy, hogy az a nap koronája – a napi fáradozás jutalma legyen.
Amint fáradtnak érzi magát, feküdjön le, tehát ne tartsa magát ébren mondjuk kávéval.
A reggeli „gyógyszer” az egész napra. A legfőbb parancs: hagyjon rá magának időt, és reggelizzen változatosan.
Igya – a szokásos kávé vagy valódi tea helyett – most az egyszer a következő reggeli teát:
Teakeverék
kamillavirág 20 g’
citromfúlevél 20 g
borsmentalevél 10 g
Elkészítését lásd a 10. oldalon.
Alkalmazás: igyon meg ’/« liter teát a reggelihez.
Próbálja meg ebédjét is nyugodtan elfogyasztani – még akkor is, ha ez a napi hajszában Önnek nehezére esik.
Munkáját úgy ossza be, hogy az egyik feladatot a másik után el tudja intézni. Haegyszerre öt munkába kezd bele, akkor egyiket sem tudja jól lezárni – ez felidegesíti Önt, amire gyomra „ingerülten” reagál.
Ha összetűzésbe kerül főnökével vagy kollégáival, a helyzetet azonnal tisztázza velük egy beszélgetésben. Ez éppolyan fontos, mint a teával való kezelés.
A következő, ideges gyomor elleni tea 4-6 hetes kúraként alkalmazva vált be:
Teakeverék
kamillavirág 30 g
citromfűlevél 20 g
izlandi zuzmó 20 g
keserűnarancs-héj 10 g
Elkészítését lásd a 10. oldalon.
Alkalmazás: 2 csésze tea naponta, reggel és este 1-1 csészével.
Ha felfúvódás áll a panaszok középpontjában, a következő tea segít Önnek:
Teakeverék
köménytermés (megtörve) 20 g
borsmentalevél 10 g
édesköménytermés 10 g
kamillavirág 10 g • Elkészítését lásd a 10. oldalon.
Alkalmazás: szükség esetén naponta legfeljebb 3 csésze.
Ideges gyomor okozta hasmenés esetén segít egy áfonyafőzet.
Elkészítése és alkalmazása: 3 púpozott evőkanál szárított áfonyát leöntünk /z liter hideg vízzel, forrásig hevítjük, körülbelül !4 óráig kis lángon tovább főzzük. A teát lehűtjük, leszűrjük és üvegbe töltjük. A felnőttek naponta többször (max. 10-szer) 1 vagy 2 evőkanállal, a gyermekek mindenkor 1 vagy 2 egész teáskanállal vegyenek be belőle.
Ideges gyomorral kapcsolatos émelygésnél és hányásnál legtöbbször az alábbi tea segít gyorsan és biztosan:
Teakeverék kamillavirág borsmentalevél citromfűlevél komlótoboz
20 g
10 g
10 g
5 g
Elkészítését lásd a 10. oldalon.
Alkalmazás: szükség esetén naponta 2-3 csésze teát igyon.
Bevált a tejből és kamillateából egyenlő arányban kevert ital is.
A tea elkészítését lásd a 10. oldalon.
Alkalmazás: lefekvés előtt 1 csészével igyunk meg ebből a keverékből melegen és kortyonként.
Étvágytalanságban elsősorban gyermekek és idősebb emberek szenvednek. Legtöbbször emésztési elégtelenségről van szó, ami keserű gyógyteákkal könnyen orvosolható. A keserűinger majdnem minden emésztőnedv-termelő mirigyet fokozott működésre serkent, ami növeli az étvágyat.
A népi gyógyászatban az étvágytalanságot különböző emésztőszervi betegségek előfutárának tekintették, de más „rejtett” megbetegedések jelének is. Ezért ezeket mindig nagyon komolyan vették, és megpróbáltak gyorsan segíteni.
Önnek is komolyan kell vennie saját vagy gyermeke étvágytalanságát, és fel kell kutatnia az okát. Hosszan tartó étvágytalanság esetén orvosi vizsgálat szükséges.
Csak akkor nem kell az étvágytalanság ellen semmit sem tennie, ha az heveny lázkövetkeztében lép fel: a láz a test védekező reakciója, amelyhez minden „erőtartalékra” szüksége van; az étel még jobban megterhelné. Ha a betegséget szervezete leküzdötte, étvágya gyorsan visszatér.
Étvágytalanság gyermekeknél
Ennek számos oka van; az étkezések közötti időben fogyasztott édességek, az édes szörpök, de a gyötrelmek és félelmek is (kutassa fel ezek okait!). Ha ezeket az okokat ki lehet zárni, akkor emésztési gyengeségről van szó; a gyomor és a belek a táplálékfelvétel után nem kielégítő aktivitással reagálnak.
Az emésztési gyengeség okozta étvágytalanságnál két gyógynövény kínálkozik alkalmazásra: az ezerjófű és a keserűnarancs-héj. Az ezerjófű egy tisztán keserűanyag-tartal- mú növény, a keserűnarancs-héj keserű és egyúttal aromája is van. A keserűanyagok serkentik a gyomomedvtermelő mirigyek működését, ami növeli az étvágyat.
Az ezerjófűből és keserűnarancs-héjból egyenlő arányban készített tea gyorsan újból egészséges étvágyhoz segít. Elkészítését lásd a 10. oldalon.
Alkalmazás: legtöbbször elegendő, ha az étkezések előtt fél órával és közvetlenül azok után egy-két evőkanállal adunk a gyermekeknek ebből a teából. Édesíteni semmi esetre sem szabad!
Bevált a következő tea is:
Teakeverék
keserűnarancs-héj 20 g
csipkebogyó 20 g
borsmentalevél 10 g
fehér ürömfű 5 g
Elkészítését lásd a 10. oldalon.
Alkalmazás: étkezések előtt !4 órával 1 csésze teát kell meginni.
Van még két ajánlatom, amelyek a népi gyógyászatban a gyermekek étvágytalanságának kezelésében beváltak:
A vörösáfonyaíz étvágygerjesztő hatású.
Adjon gyermekének naponta háromszor 1 teáskanál vörösáfonyaízt.
Megfigyelheti majd, hogy gyermeke szívesen eszi ezt a lekvárt mindaddig, amíg étvágytalansága emésztési gyengeség miatt áll fenn. Ha az emésztési gyengeség megszűnt, tehát az egészséges étvágy újból helyreállt, gyermeke nem lesz hajlandó ezt a lekvárt tovább fogyasztani. Ne is kényszerítse erre, mert az elutasítás egészséges reakció, amelyből megtudhatja, hogy az emésztési gyengeség elmúlt.
A kökénylekvár is képes a gyermekek étvágyát fokozni. Ez különösen azokra a „reggeli morgós” gyerekekre vonatkozik, akik nem tudnak reggelizni.
Adjon gyermekének még az ágyban egy nagy kanál kökénylekvárt, ezután ritkán fogja a reggelit elutasítani. Meglátja, gyermeke ismét nagyobb kedvvel fog enni.
Étvágytalanság fiataloknál
Az emésztési elégtelenség miatti étvágytalanságban szenvedő fiatalokra (10-től 20 évig) ugyanazok az ajánlások érvényesek, mint a gyerekekre.
Ha a fiatal azért étvágytalan, mert lelki terhek nyomasztják, akkor azok a receptek alkalmazhatók, amelyeket a 20 és 50 év közötti felnőttekre vonatkozóan ajánlok.
Étvágytalanság felnőtteknél
A 20 és 50 év közötti felnőttek étvágytalansága gyakran lelki okokra vezethető vissza;a mindennapi stresszt nem tudják feldolgozni, – a gyomor és a belek erre „gyomor- nedvhiánnyal” reagálnak. Legtöbbször segít ezen egy keserű-aromás teakeverék, amely még egy kicsit nyugtatólag is hat:
Teakeverék
citromfűlevél 30 g
borsmentalevél 20 g
fehér ürömfű 10 g
Elkészítését lásd a 10. oldalon.
Alkalmazás: étkezések előtt fél órával 1 csésze teát kell meginni.
Étvágytalanság idősebb embereknél
Idősebb korban minden szerv aktivitása – így az emésztőszerveké is – érezhetően csökken, ami gyakran vezet étvágytalansághoz.
Korábban feltételezték, hogy az idősebb emberek közérzete javítható a kímélő koszttal; gyengén fűszereztek tehát. Ezzel szemben kerülték a ballasztanyagban dús ételeket; igen gyakran a nyákleves volt a választható lehetőség.
Ma már tudjuk: az öregedő szervezetnek szüksége van a kiadósán fűszerezett ételek • ingereire ahhoz, hogy az emésztőnedv-termelő mirigyek jobban működjenek. Gyakran már elegendő a paprika, bors vagy mustár hatása is, hogy a tápláléknak a szervezet számára hasznosítható anyagokká alakítását megkönnyítsük, és az étvágyat fokozzuk. A bazsalikom, üröm, majoránna és babnövény is ajánlható fűszer; aki szereti az erőset, fűszerezhet gyömbérrel, kurkumával, curryvel vagy chilivel. A kömény és a kori- ander is segít. Az étvágytalanság kísérő jelenségei (étkezés utáni telítettségérzés vagy felfúvódás) szintén csökkennek a helyes fűszerezés nyomán (lásd 12. oldal).
A következő összetételű tea igen ajánlható; kedvet csinál az evéshez, és növeli a vitalitást:
Teakeverék
ezerjófű 20 g
keserűnarancs-héj 20 g
ürömfű 10 g
cickafarkfű 10 g
köménytermés (megtörve) 10 g
Elkészítését lásd a 10. oldalon.
Alkalmazás: étkezések előtt vagy naponta háromszor 1-1 csésze teát igyunk meg.
Bevallom, ez a tea igen keserű, de éppen a keserűanyagoktól olyan hatásos.
Figyelem!
Allergiások ezt a teakeveréket ne alkalmazzák; fennáll a veszélye annak, hogy viszkető és gyulladásos bőrelváltozások lépnek fel.
Valamivel szelídebb ízű és hatású az alábbi tea:
Teakeverék
komlótoboz 10 g
ezerjófű 10 g
kamillavirág 10 g
koriandertermés 10 g
édesköménytermés 10 g
földiszederlevél 25 g
málnalevél 25 g
Elkészítését lásd a 10. oldalon.
Alkalmazás: naponta 2-3 csésze teát fogyasszunk el, mindig étkezés előtt.
Azoknál a gyomor- és bélpanaszoknál, amelyek hasmenés formájában jelentkeznek, az őnkezelésnek világos határai vannak; ez a tünet ugyanis komoly betegségek jele lehet.
Figyelem!
Ha hasmenésnél az önkezelés ellenére 2 vagy 3 napon belül nem mutatkozik javulás, feltétlenül forduljon orvoshoz!
Aki heves hasmenésben szenved, az nemcsak sok folyadékot veszít, hanem az egészség fenntartásához fontos ásványi anyagokat is. Sokat kell innia, és az elvesztett ásványi anyagokat pótolnia. Ezért teájába mindig tegyen egy kicsi konyhasót; egy napra ‘/«teáskanál elég.
Heveny hasmenésnél, amely úgy jön, mint „derült égből a villám”, feltételezni kell, hogy védekező reakcióról van szó, mert valami elviselhetetlent evett, amitől szervezete gyorsan meg akar szabadulni. Ilyen esetekben a heveny hasmenést a test öngyógyító kísérletének kell tekintenünk. Ha ráadásul hányás is fellép, akkor legtöbbször arról van szó, hogy nehezen emészthető vagy elviselhetetlen étellel túlterhelte a gyomrot és a beleket.
Figyelem!
A legkisebb gyanúnál, hogy heveny hasmenését mérgezés válthatta ki (gomba, növények, vegyi anyagok), azonnal fel kell keresnie az orvost!
Ha kizárható, hogy a panaszokat mérgezés váltotta ki, a helyes kezdő terápia széntablettákból és 1 csésze meleg kamillateából áll (elkészítését lásd a-10. oldalon).
Erjedési jelenséggel kísért hasmenésnél (felfúvódás és nagyon rossz szag) cserzőanyag-tartalmú gyógynövénnyel kísérelheti meg a kezelést.
Gyermekeknél alkalmas erre a szárított áfonya (elkészítését és alkalmazását lásd a 16. oldalon).
Felnőtteknek segít a vérontó pimpóból készített tea (elkészítését lásd a 10. oldalon). Alkalmazás: szükség esetén naponta 1-3 csésze teát igyon meg.
Bevált a következő tea is:
Teakeverék
vérontó pimpó 30 g
kakukkfű 30 g
kamillavirág 20 g
borsmentalevél 10 g
Elkészítését lásd a 10. oldalon.
Alkalmazás: maximum 3 csésze teát igyunk meg naponta.
A heveny székrekedésnek lehetnek ártalmatlan okai, de komoly megbetegedésre is utalhat. Az önkezelésnek ezért jól látható határai vannak.
Figyelem!
a hajtótea 8-10 órán belül, akkor feltétlenül fel kell keresnie az orvost.
- Ha a heveny székrekedést heves alhasi fájdalmak kísérik, akkor rögtön orvoshoz kell mennie (bélelzáródás gyanúja). Semmi esetre se kezelje magát!
- Terhesség és szoptatás ideje alatt nem szabad hajtóteát fogyasztani.
A heveny székrekedés kezelésére sokféle gyógynövény létezik, amelyek teaként gyorsan segítenek. Ezek olyan gyógynövények, amelyek anthrakinon-származékokat tartalmaznak hatóanyagként.
Szennalevélből és szennatermésből vagy kutybengekéregből készült teát ajánlok Önnek. Próbálja ki, hogy melyik tea esik jobban Önnek:
Elkészítés: 1 púpozott teáskanál szennalevelet, szennatermést vagy kutyabengekérget */« 1 forrásban levő vízzel leöntünk, 5-10 perág áztatjuk, majd leszűrjük. Alkalmazás: este lefekvés előtt megiszunk 1 csésze teát.
Másnap reggel (6-10 órát kell várni a hatásra) következik be a székletürítés. A széklet legtöbbször puha és kásás. Ha híg, akkor a legközelebbi alkalommal, amikor székrekedése van, az adagot a felére kell csökkenteni.
Figyelem!
- A két gyógynövény kellemes hatása ne vigye abba a kísértésbe, hogy krónikus bélrenyheség esetén is ezt a segítséget vegye igénybe. Az idült székrekedést oki terápiával kell kezelni – menjen tehát orvoshoz.
- A hashajtószerek tartós alkalmazása
– még akkor is, ha ezek tisztán növényi eredetűek -, tartós károsodásokhoz, például elektrolitvesztescghez (elsősorban kálium-
■ vesztéshez) vezethet, aminek szív- és keringési rendszerbeli következményei lehetnek; ezenkívül pigmentlerakódások keletkezhetnek a bél nyálkahártyájában, és vastagbélidegesség jöhet létre.
Fontos tudnivaló azoknak, akik idült székrekedésben szenvednek: Soha ne tartsák vissza székletüket! A legkisebb jelre, hogy a bél ürülni szeretne, menjenek WC-re!
Hatékony szerként ajánlom Önöknek a darált lenmag (lásd 36. oldal) fogyasztását. A lenmag megduzzad a bélben, ami tágulási ingert vált ki, ez aktivizálja a bélmozgást, és ez székeléshez vezet.
Alkalmazás: naponta háromszor 1 púpozott evőkanál frissen darált lenmagot (nem szabad előre megduzzasztani) sok vízzel (legalább J4 liter) bevenni.
Támogassa ezt a gyógymódot azzal, hogy túlnyomórészt ballasztanyagokban gazdag ételeket eszik! Különösen ajánlható a fehérvagy vöröskáposzta és a nyers gyümölcs, mint a kemény alma és körte. Ezenkívül igyon sokat. A mozgás is lényegesen segít a széklet szabályozásában. Kiadósán (erősen) fűszerezze ételeit, mert az is szabályozza a székletet.
Mit kellene innia, hogy testébe ne csak elegendő, hanem egészséges folyadék is jusson be? Sem a kávé, sem a fekete tea vagy a szörpök sem egészséges szomjcsillapítók. A kávé és a fekete tea koffeint, a szörpök nagyon sok cukrot tartalmaznak, ami egészségtelen.
Egy gyógynövényteát ajánlok Önnek, amelynek gyümölcssavtartalma miatt gyenge hajtó hatása van; csillapítja a szomjat, jó az íze, és mind hidegen, mind melegen vagy forrón iható. Ezt állandóan ihatja „házi teaként”:
Teakeverék
hibiszkuszvirág (= vörös mályva) ■“ 30 g
csipkebogyótermés (maggal) 30 g málnalevél 10 g
földiszederlevél 10 g
citromfűlevél 5 g
borsmentalevél 5 g
Elkészítését lásd a 10. oldalon.
Alkalmazás: naponta maximum 1 liter teát kell meginni.
Végül még egy régi növényi szert szeretnék ajánlani székletrenyheség ellen: a tama- rinduszlekvárt (gyógyszerészeti neve Pulpa Tamarindorum).
Itt a tamarinduszfa (Tamarindus indica, lásd 38. oldal) gyümölcséből készült ízről van szó. A gyümölcssavak azok ebben a lekvárban, amelyek hashajtó hatásúak (almasav, borostyánsav, citromsav, de elsősorban borkősav), és ezek hatását elősegíti az invertcukor.
Alkalmazás: este 1 tele evőkanál tamarin- duszlekvárt vagy naponta háromszor 2 tele teáskanál tamarinduszlekvárt bevenni. Ezzel „pontosságra” szoktathatja beleit.
A házi szerek is segíthetnek.
Aszalt szilva: reggelente áztasson be egy-két aszalt szilvát egy csésze vízbe; este egye meg a szilvákat.
Fehér mustármag: vegyen be naponta háromszor 1 teáskanál mustármagot egy csésze vízzel vagy házi teával.
Azoknak a száma, akik ezekben a megbetegedésekben szenvednek, évről évre növekszik. Az okok sokfélék, azonban az a véleményem, hogy mindennapjaink hajszája nagyon sokban hozzájárul ezekhez. A nyugalom és szemlélődés, kikapcsolódás és lazítás ezért lényeges megelőző intézkedések.
Ulcus ventriculi-nak nevezi a tudomány a gyomorfekélyt, Ulcus duodeni a szakkifejezés a nyombélfekélyre. Mindkét fekély a gyomor- és béltraktusban megnyilvánuló fájdalommal jelentkezik, és nagyon megterheli a beteget.
Figyelem!
A gyomor- és nyombélfekélyt csak orvos állapíthatja meg, és csak orvos kezelheti! Azok a javallatok, amelyeket Önnek adok, kísérő kezelésként szolgálhatnak, amelyeket csak az orvossal történt megbeszélés után szabad alkalmaznia.
Gyomor- és nyombélfekély keletkezhet, ha a gyomornyálkahártyát károsító (agresszív) és védő (protektív) tényezők között felborul az egyensúly. Ezért legfőbb parancs, hogy az egyensúlyt ezek között a faktorok között helyreállítsuk; csak ekkor kezdődik meg a gyógyulás. A legfontosabb károsító tényező a gyomorsav, ezért szükséges ennek fölöslegét semlegesíteni, vagy még jobb a létrejöttét megakadályozni.
A következő teakeverék enyhén nyugtat, segít a megbetegítő stressz-következménye- ket csökkenteni; ez hozzájárul ahhoz, hogy a károsító és a védő tényezők egyensúlyát a gyomorban helyreállítsuk. Ez tehát nem egy tipikus gyomor- és béltea, azonban hatásosan alá tudja támasztani az orvosi kezelést:
Teakeverék | |
cirtomfűlevél | 30 g |
macskagyökér | 10 g |
narancsvirág | 10 g |
édesköménytermés | 10 g’ |
orbáncfű | 10 g |
kamillavirág | 10 g |
Elkészítését lásd a 10. oldalon.
Alkalmazás: 3-4 héten át igyon naponta 2-5 csésze teát.
A gyomorfekélyek kezelésében a klinikai vizsgálatok alapján sikeresnek bizonyult a káposztalé-kúra is. Sok betegnek már egy-két nap múlva sem voltak fájdalmai, pár hét után a gyomorfekélyek meggyógyultak. A káposztalében található „fekélyellenes U-faktor” stabilizálja és erősíti a gyomor nyálkahártyáját.
Alkalmazás: 1 liter frissen nyert káposztalevet (gyümölcscentrifuga) kell meginni naponta, elosztva. Ha ezután felfúvódás jelentkezik, 1 evőkanál frissen darált köménymag hozzáadásával tud ezen segíteni.
Az édesgyökér gyökerének a leve (gyógyszertár), mint azt a tudományos vizsgálatok kimutatták, védő hatást gyakorol a gyomor és bél nyálkahártyájára. A kezelést azonban feltétlenül meg kell beszélni a kezelőorvossal, hogy az Ön számára megfelelő adagolást beállítsa.
A szabványrecept: 40 g édesgyökérlevet kevés vízben feloldunk, és a nap folyamán több részletben bevesszük.
A következő teakeverék már régóta sikeresnek bizonyult a fekélybetegek panaszainak enyhítésében. Ez a tea mind a heveny szakaszban az orvosi terápiát, mind az utókezelést elősegíti.
kamillavirág 25
citromfűlevél 15
• izlandi zuzmó 5
ezerjófű 5
köménytermés (megtörve) 5
szennatermések 5
Teakeverék
g
g g g
g
g (csak akkor, ha egyidejűleg erősebb székrekedés is fennáll)
Elkészítése: 10. oldal.
Alkalmazás: 2-3 csésze teát igyon meg naponta az étkezések között.
A forgókúrára (lásd 14. oldal) ezen a helyen külön is utalok; a gyomor- és nyombél- fekélyeknél bizonyítottan segít, még akkor is, ha egy kicsit időigényes.
Végül még egy-két szót a táplálkozással kapcsolatban: még pár évvel ezelőtt is olyan diétát rendeltek a fekélybetegeknek, amely elsősorban kásákból és nyáklevesekből állt. Azóta már minden megengedett, ami jólesik, a kiadós fűszerezés, akár paprikával vagy mustárral is. Mindenekelőtt a szegfűborssal való fűszerezést ajánlom, mert a szegfűbors illóolaja, mint a tudományos vizsgálatok bizonyították, elősegíti a gyomorfekély gyógyulását.
Amiket gyakran rosszul viselnek el, azok az erősen megsütött ételek, elsősorban az erősen pirított hagyma.
Figyelem!
A gyomor- és nyombélfekélyben szenvedők táplálkozásával kapcsolatos kijelentéseim nem egyformán vonatkoznak minden betegre. Kérem, beszéljen étkezésének esetleges különlegességeiről orvosával.
A bőséges étkezés (lásd 13. oldal) vagy nikotin- és alkoholfogyasztás után, egyes embereknél túl sok kávé, kakaó vagy csokoládé után fellépő heveny gyomorégés legtöbbször ártalmatlan.
Elsősegélyként három teát ajánlok Önnek: kamillateát, egy egyenlő részben kamillából és citromfűből készített teakeveréket és egy köményből, citromfűből és kamillából ugyancsak egyenlő arányban készített teakeveréket. Válasszon ízlése szerint. Elkészítését lásd a 10. oldalon.
Alkalmazás: 1 csésze teát mérsékelt melegen kortyonként kell elfogyasztani.
Ezek a teák megnyugtatják a gyomor nyálkahártyáját; a savtermelést csökkentik, végül újból normalizálják.
Figyelem!
Ha gyomorégése rendszeres, akkor feltétlenül kérje meg orvosát ennek okának tisztázására.
A savas felbüfögés – a nyelőcső-záróizmok gyengeségének következménye, amikor félig emésztett gyomomedwel kevert ételpép „jön fel” a nyelőcsőbe -, legtöbbször éjjel fordul elő. Ezen gyógynövényekkel igen keveset lehet segíteni. Bevált, hogy a felsőtestet az ágyban kicsit magasabbra kell helyezni; ezenkívül azt ajánlom Önnek, hogy lefekvés előtt igyon meg egy csésze fe- hérmályvateát. Ezt sok érintett jónak tartja.
A fehérmályvateát hideg vízzel kell elkészíteni, mert ennél a teánál a szárított gyökeret használják drogként. A „gyógyító” növényi nedv mellett sok keményítőt tartalmaz, amely forró elkészítés esetén a gyökérsejteket összeragasztja, és a nedvnek a teába való kioldódását megakadályozza. Elkészítése: 4 púpozott teáskanál fehér- mályvagyökeret leöntünk ‘/< 1 hideg vízzel, majd többszöri keverés mellett kb. 2 órát állni hagyjuk, azután leszűrjük. Alkalmazás: a teát kicsit felmelegítjük, és kortyonként isszuk.
Ha a fehérmályvateát ugyanakkora mennyiségű kamilla- vagy köményteával keverjük, javíthatjuk a hatását; próbálja ki, hogy melyik esik jobban Önnek.
Itt szerfelett kellemetlen panaszokról van szó, amelyekre gyakran az orvos sem talál szervi okot. A felfúvódás sokszor a lelki kiegyensúlyozatlanság és az idegesség testi kifejeződése. A hajlam okozta emésztési gyengeség és a (lelki okból vagy hajlam következtében) nem megfelelően irányított emésztési folyamat is szóba jöhet okként, valamint ha bizonyos ételeket, pl. a hüvelyeseket és a káposztát nem tudja elviselni.
Figyelem!
Kérje meg orvosát a felfúvódás okának kiderítésére.
Négy emyősvirágzatú növény áll rendelkezésünkre, amelyek jó szolgálatot tesznek felfúvódás esetén, mert a bennük található illóolaj karminatív (szélhajtó) hatású: ezek a kömény, a koriander, az édeskömény, az ánizs. Ha Ön tudja, hogy milyen ételeket nem visel el, mégis enni akarja ezeket, akkor megteheti, hogy ezekkel a növényekkel fűszerezi azokat ízlés szerint. Gyakran már a fűszeradag is elegendő ahhoz, hogy a panaszokat megakadályozzuk.
Ha a fűszerezés nem segít, akkor ezt biztosan megteszi a négy drog valamelyikéből készített tea. Hogy melyik az Ön számára a megfelelő, ízlés szerint döntse el; mindegyik egyformán hatásos. A köménynek tulajdonítom a legerősebb hatást, ezt követi a koriander, az édeskömény és az ánizs. Elkészítése és alkalmazása: A teához szükséges drogmennyiség a panaszok súlyosságától függ. Gyakran egy teáskanálnyi bőven elég, ritkábban 2 teli teáskanál kell. A szükséges teamennyiség is változó, egyszer elég egy csészével is a szél elhajlásához, máskor 2-3 óra múlva egy második csésze tea is szükséges. Azt ajánlom, hogy kísérletezzen.
A terméseket a teakészítés előtt megtörjük (mozsárban) vagy durván megdaráljuk(fűszerdaráló), azután forrásban levő vízzel leöntjük, 10 percen át hagyjuk kioldódni, és leszűrjük. A teát kortyonként megisszuk.
A felfúvódás különleges fajtája a felhasi meteorizmus, amely „Roemheld-szindróma” néven is ismert. A felhasban létrejövő gázfelgyülemlés felnyomja a rekeszizmot, miáltal a szív beszűkül, ami angina pectoris jellegű panaszokkal reagál. Kömény- és ko- rianderteával gyorsan segíthetünk ezen. Elkészítése: 1-1 púpozott teáskanál köményt és koriandert összekeverünk és megtörünk, % 1 forrásban levő vízzel leöntjük, lefedett edényben kb. 10 percen át főzzük, azután leszűrjük.
Alkalmazása: szükség esetén igyunk meg 1 csésze teát, lehetőleg melegen, kortyonként.
Ugyanerre a célra a következő tea is jól bevált:
Teakeverék
kamillavirág 30 g
köménytermés (megtörve) 20 g
citromfúlevél 20 g
koriandertermés (megtörve) 10 g
borsmentalevél 10 g
boldolevél 5 g
Elkészítése és alkalmazása: mint a kömény- és a korianderteánáL
Figyelem!
Feltétlenül menjen orvoshoz, ha szívpanaszai vannak. Neki kell az okokat tisztáznia.
Egy gyomortea a házi patika számára
Ezt a teát tartsa házi patikájában, ha érzékeny, gyenge vagy ideges gyomra van: ha az étel úgy nyomja a gyomrát, mint egy kő (korlátozott gyomormozgás), hüvelyeseket, káposztás ételeket, zsírosat vagy sültet ritkán tud panaszmentesen elviselni. Felfúvódásban szenved és telítettségérzése van, vagy étvágytalan. Ideges gyomra gyakran gyomorégéssel és gyomornyálkahártya-gyulladással is reagál.
Ez a tea a legkülönbözőbb emésztési zavaroknál is segít. Alkalmas kúraszerű kezelésre, de heveny zavaroknál is hat:
Teakeverék
kamillavirág 21,5 g
citromfűlevél 21,5 g
borsmentalevél 20 g
angyalfűgyökér 12 g
köménytermés (megtörve) 11,5 g édesköménytermés 9 g
fehér ürömfű 4,5 g
Elkészítése: 1 púpozott teáskanálnyi keveréket leöntünk 1 csésze forrásban levő vízzel, 3-5 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Alkalmazás: szükség esetén 1 csésze teát iszunk meg melegen, kortyonként, vagy pedig kúraszerűen alkalmazva naponta 2-3 csésze teát iszunk meg 3-4 héten keresztül.
Figyelem!
Gyomorfekély esetén ezt a teát ne igyuk!
Gyomorcseppek
Cseppekkel is segíthet magán az emésztési rendszer gyengélkedései esetén. Elsőként egy tinktúrát ajánlok házi patikájába: mindig akkor hasznos, amikor gyomor- és bélpanaszok esetén nem áll előtérben speciális panasz.
Állíttasson össze patikusával az alábbi recept alapján egy kis üveg gyomorcseppet:
kömény illóolaj
borsmenta illóolaj
citromfű-esszencia (karmelitaesz- szencia)
aromatinktúra (Tinctura aroma- tica)
keserű tinktúra (Tinctura amara)
25,2 mg
22,8 mg g
15
15
Alkalmazás: szükség esetén 20-30 cseppet vegyünk be egy kis vízben, vagy 1-2 napon keresztül kétszer-háromszor naponta 10-20 cseppet.
Ha speciális panaszok állnak előtérben, akkor olyan tinktúrákat ajánlok Önnek, melyeket készen megkap a gyógyszertárban. Régebbi gyógyszer- vagy kiegészítő könyvek előírásai szerint, gyógynövényekből készült, bevált készítményekről van szó.
A legtöbb tünetnél két vagy három különböző tinktúrát ajánlok, amelyek közül választani lehet; itt mindig a legelőször megnevezett az erősebb hatású, azonban a kellemetlenebb ízű.
Tinctura aromatica DAB 6 Étvágytalanság ellen Tinctura amara DAB 6 vagy:
Tinctura aurantii DAB 9 vagy:
Tinctura absinthii DAB 6
Tinctura amara DAB 6 vagy:
Tinctura aromatica DAB 6
Tinctura tormentillae DAB 6 vagy:
Tinctura chamomillae EB 6
Tinctura menthae piperitae EB6
Általános emésztési gyengeség ellen
Hasmenés ellen
Émelygés ellen
Felfúvódás ellen
Tinctura carminativa EB 6 vagy:
Alkalmazás: szükség esetén naponta legfeljebb háromszor 20-30 cseppet kell kevés vízben bevenni.
A következőkben bemutatott öt gyógynövényt kis fáradsággal kertben, teraszon vagy erkélyen, ládában vagy edényben magunk is termeszthetjük. A kis termetű kakukkfűnek még egy ablakpárkányon is elég a hely (az egyes növényi részek feldolgozását lásd a 29. oldalon).
A kömény, melynek botanikai neve Carum carvi L., az emyősvirágzatúak családjába tartozik (Apiaceae).
A köménymagban (a termésben) található illóolaj erősen szélhajtó (karminatív) hajtású.
A kömény igen elterjedt növény, amely legelőkön, útszélen és gyakran erdei réteken vadon nő. Egész Európában, Nyugat- és Közép-Ázsiában, valamint Észak-Afrikában is előfordul. A kereskedelemben kapható gyógy- és fűszerkömény azonban kizárólag termesztés eredménye.
Saját szükségletének fedezésére összesen tíz növényre van szüksége. A kömény kifejlődve kb. 1 méter magas lesz, tehát csak nagyobb kertben termelhető. Ennek a gyógynövénynek a szára erősen szétágazó, szögletes és barázdás; levelei kétszeresen szeldeltek, amelyek időnként vörös színűek. Az ernyőknek 7-10 főága van.
A kömény kissé agyagos, tápdús talajt (kérjen tanácsot egy kertésztől) és napos helyet igényel a kertben, mivel fényre csírázik.
A kömény kétéves növény, amelyet magról nevelünk (vetőmagbolt). Márciusban vagy áprilisban vesse kb. 30 cm távolságban levő sorokba, és lazán fedje be a magokat földdel. Körülbelül két hét múlva megpillanthatja az első csíranövényeket, amelyek az első évben levélrózsákká fejlődnek. Pár hét múlva ritkítsa meg a sorokat úgy, hogy elég erős növények maradjanak szükséglete fedezésére – legalább 20 cm távolságra kell lenniük egymástól, hogy erőteljesen fejlődhessenek.
A második évben a levélrózsákból virágül. termésszárat hajt, amely júniustól júliusig adja az érett köménytermést.
Miután az érett köménymagot betakarította, sütőben szárítsa még, és azután sötét, csavaros üvegben tárolja.
Figyelem!
A köményt nagyon könnyű összetéveszteni a hasonló, de részben halálosan mérgező emyősvirágzatúakkal. Ezért semmi esetre se szedjen vadköményt!
Orvosi citromfű, 1988 gyógynövénye
Az orvosi citromfű (botanikai neve Melissa officinalis L.), legkedveltebb és legismertebb gyógynövényeink egyike. Hazája a Földközi-tenger partjának keleti része; nálunk sok parasztudvarban megtalálható.
Ezt az évelő növényt egy nagy virágcserépben, vagy a kertben nevelhetjük. Körülbelül 80 cm-esre nő, négyszögletes szára van, amelyen a tojásdad levelek keresztben átellenesen állnak. A levélhónaljakból nőnek ki csokrokban a fehér ajakos virágok.
A citromfüvet ugyan lehet magról nevelni, azonban jobb néhány „résztövet” (megosztott tövet) barátoktól beszerezni vagy egy kertészetben megvásárolni. Az évelő növényeket kora tavasszal vagy ősszel kb. 35 cm tőtávolságra humuszban gazdag talajba ültetjük. 5-6 tő többnyire fedezi a saját szükségleteket. Gondozása könnyű: a talaj sekély kapálásával, alkalmankénti öntözéssel és némi ásványtartalmú trágya (kertészetből vagy vetőmagboltból) kiszórásával mindent megtettünk, amit kell.
Friss aromájának megtartására bevált módszer, hogy 3, legfeljebb 5 évenként a töveket szétosztjuk és átültetjük.
Ha a citromfüvet erkélyen, virágcserépben kívánja nevelni, akkor minden ősszel új dugványokat kell ültetnie.
Fűszerezéshez és teának a leveleket használjuk, amelyeket a virágzás előtt kell begyűjteni. A friss leveleket, amelyeket szükség esetén a növényről lecsipked, fűszerezéshez használja, a szárított leveleket pedig teához: vágja le a hajtást kb. 10 cm-rel a talaj fölött, teregesse ki levegős helyen, vagy csomókba kötve akassza fel szárítás céljából; a megszáradt leveleket morzsolja le a szárról.
A borsmenta keresztezett növény
A „valódi borsmenta”, a Mentha piperita (L.) em. Huds., a zöldmenta (Mentha spi- cata) és a vízimenta (Mentha aquatica) hibridje. Ez a „hibrid” hirtelen tűnt fel egy zöld mentamezőn Angliában. Mivel kitűnt különösen tiszta illatával és finom ízével, termesztették.
A 90 cm magasságot elérő növény szára négyszögletes, a tojásdad levelek keresztben átellenesen állnak. Fehéres ajakos virágzata van.
Kerti termesztésre az angol, különösen jó ízű Mitcham borsmentát ajánlom Önnek.
Mivel a keresztezett növényeket (hibrideket) nem lehet magról szaporítani, tavasszal kertésztől kell gyökérindákat beszereznünk. Áztassa be az indákat kb. két órára vízbe, azután legalább 20 cm távolságra ültesse el humuszban dús talajba, kb. 5 cm mély barázdákba. Kezdetben a dugványokat naponta kell öntözni, hogy gyorsan megeredjenek. Hogy jól fejlődjön, a borsmentának állandóan nedves talajra van szüksége, a hosszabb szárazságot nem viseli el. Ha a talajt alkalmanként meglazítja, a növényeket gazmentesen tartja és pár alkalommal komposzttal megtrágyázza, akkor mindent megtett, amit a gondozás megkíván.
Télre a növényeket lucfenyőrőzsével gondosan befedjük, hogy védjük a hidegtől.
Minden harmadik, de legalább ötödik évben állományát át kell ültetni, így akadályozva meg a visszakereszteződést, miáltal a borsmenta elveszítené kellemes illatát és ízét.
Ételek fűszerezéséhez szükség esetén szedjen friss leveleket, a teának való készletet pedig a virágzás előtt. A letépett leveleket levegős helyen vagy nyitott ajtajú sütőben 30 és 35 °C között megszárítjuk.
A kakukkfű kecses, igénytelen bokor
A kakukkfű, botanikai nevén Thymus vulgáris L., egy kecses, egyenes növésű, kis félcserje. A kakukkfűnek két fajtája van, a nyári és a téli kakukkfű. A mi szélességi körünkön a téli kakukkfüvet kell választani, mert igénytelenebb. Meleg és napos fekvésű száraz talajokon kitűnően nő. Igénytelenségét származása magyarázza, mert hazája a száraz, meleg és fukar földközi-tengeri térség. Onnan hozták a bencések kolostorkertjeikbe, és Nagy Károly (kb. 810 táján) megparancsolta alattvalóinak a Capitulare de villis-ben (a birtokrendben), hogy termesszék a kertjeikben.
A kakukkfű csupán a talaj rendszeres kapálását és a gazok kigyomlálását igényli. Ha kertjében nagyon kötött a talaj, azt ajánlom Önnek, hogy tőzeggel, homokkal és egy kis komposztfölddel „lazítsa fel” – kérjen tanácsot a kertésztől.
A kakukkfüvet legegyszerűbben tőről lehet nevelni; legjobb, ha a kertésztől vesz már kifejlett töveket. 3-5 évenként szükséges a szétosztott és visszavágott töveket átültetni.
A kakukkfüvet – mind orvosi, mind fűszerezési célból – virágzási idő alatt takarítják be. Levágjuk a hajtásokat, levegőn vagy mesterséges melegen (35 °C alatt) megszárítjuk, lemorzsoljuk a megszáradt hajtásokról a leveleket és virágokat, majd jól záródó edényben tároljuk.
sinthium L. Ez az ezüstszürke, selymesen molyhos növény 1 m magasra is megnő. Egyenes, elágazó szára van sok, legfeljebb 25 cm hosszú, hosszú nyelű levéllel és 3-4 mm széles, sárga virágfejekkel, melyek füzérekben állnak.
A fehér üröm Európa, Ázsia és Észak- Afrika minden száraz területén honos, és nálunk folyópartokon, utak és kerítések mentén is nő.
Ezt az évelő növényt a teraszon edényben, vagy a kert napos részén lehet termeszteni. Legegyszerűbb, ha már kész töveket vesz egy kertészetben.
A fehér üröm legjobban a mésztartalmú és tápdús talajon tenyészik. A nitrogénműtrágya gondoskodik arról, hogy a hajtások ne fásodjanak túl erősen.
A legkedvezőbb ültetési időszak az ősz. Ha egy nagy tövet szerzett be, akkor vágja vissza, mert ez serkenti a növényt, hogy a következő tavaszon buján újból kihajtson. Minden 3-5. évben az egyenesen kihajtó vesszőket szét kell osztani és átültetni.
A virágos csúcs- és oldalhajtásokat szedjük le, amelyeket csomókba kötve levegőn megszárítunk, és aztán száraz és sötét helyen tároljuk.
Gyomorerősítő fűszerként elkészítés közben egy kis hajtásdarabot teszünk az’ételbe, amelyet főzés után könnyen eltávolíthatunk. Teaként elsősorban a leveleket és a hajtáscsúcsokat használjuk. (Keverékben, ne önmagában alkalmazzuk.) –
A fehér ürömnek napra van szüksége
A fehér üröm a fészkesvirágzatúak családjába tartozik, botanikai neve: Artemisia ab-
Helyes betakarítás, kíméletes elkészítés
A gyógynövények betakarításánál és szárításánál a következőek a szabályok:
- Csak az orvosilag használt növényi részt szedjük le (amint a leírásokban megadom).
- Sohase szedjünk esős, ködös vagy nedves időben; a begyűjtött anyag legtöbbször megromlik ilyenkor. – A legkedvezőbb betakarítási napszak a délelőtt, amikor a harmat felszáradt.
- Csak tiszta növényeket szedjünk. A por és a másfajta szennyeződések csökkentik
a minőséget, mert a gyógynövényeket nem kell megmosni.
- A leveleket fiatalon, de teljesen kifejletten szedjük le, a virágokat, ha éppen elvi- rágzottak, az egész herbát (a teljes talaj feletti részt) a virágzás kezdetekor, a terméseket és magokat, ha teljesen megértek.
- A begyűjtött anyag szárítását konzerválásnak kell tekinteni: a növényi enzimeket inaktiváljuk, a baktériumokat és vírusokat megfosztjuk táptalajuktól. A szárításnak kíméletesen és gyorsan kell történnie. Lehet a levegőn „aszalni” (hálós rácson, ahol a levegő felülről és alulról is biztosított); lehet a füveket csomóba kötve szárításhoz felakasztani (levegős és meleg helyen); de lehet mesterséges melegnél is (nyitott ajtónál, sütőben) szárítani. Az aromás füveknél – magas illóolajtartalmú levelek, virágok, herbák (például a citromfű vagy a borsmenta) – a 35 °C-ot nem szabad lényegesen túllépni. Minden más növényi rész, vagyis termés és mag elvisel kb. max. 60 °C-ot.
• Tanácsos a megszárított növényi részeket felaprítani és kicsit utánszárítani, hogy azután jól záródó edényben, fénytől és nedvességtől védve tároljuk.
Annak érdekében, hogy Ön, Tisztelt Olvasó, „személyes kapcsolatra” tegyen szert gyógynövényeivel, bemutatom az ebben a könyvben leírt legfontosabb gyógynövényeket. Remélem, ezzel nemcsak tudást közvetítek, de örömet is szerzek Önnek.
Az ideges gyomrot is megnyugtatja: a macskagyökér
A macskagyökeret hatékony nyugtatószerként ismerjük idegességnél, elalvási és alvási zavaroknál, ezenfelül a túlterhelt szív segítségeként is.
Ez nem mindig volt így: Hippokratész ’ idejében (a Krisztus előtti V-IV. században) a macskagyökeret főleg női bajoknál használták. A középkorban ehhez mindig újabb alkalmazási területek jöttek: Hilde- gard von Bingennél (1099-től 1179-ig) olvassuk, hogy a macskagyökér köszvényes fájdalmak és oldalszúrások ellen jó; a XVI. és a XVII. század füveskönyveinek szerzői dicsérték a hatását légszomj, látási gyengeség, fejfájás, köhögés és szúrt sebek esetén. Egy szó sincs nyugtató és alvásjavító hatásáról. Ezeket a panaszokat akkor nem ismerték? Ez alig hihető, mert sem a görögöknél és a rómaiaknál, sem a középkorban nem volt csak békés és szemlélődő az élet. Nyugtató hatását mégis csak a XIX. században fedezték fel. Azóta a macskagyökér az orvostudományban és a népi gyógyászatban a legjobb nyugtató- és altatószerek egyike.
A macskagyökérnek, amit a botanikusok Valeriána officinalis L.-nek neveznek, sok népi elnevezése van (macskagyökönke, háromláb, büdösgyökér, holdgyökér).
A macskagyökér nálunk mind nedves réteken, mind száraz helyeken előfordul – az alföldtől a hegyekig. Kertben is jól lehet nevelni. A macskagyökér egy erős növekedésű évelő növény, amely eléri az 1 m magasságot. Szára, melyen nagy, páratlanul szárnyalt levelek állnak keresztben átellenesen, barázdás és csöves. Ernyőben elrendezve állnak a rügyvégeken a kis, pirosfehér virágok, amelyek június, július és augusztus hónapban nyílnak. Nálunk a macskagyökérnek különféle al- és mellékfajtái fordulnak elő, amelyek a virág színében (néha sötétebb, néha világosabb, egészen a tiszta fehérig) és a szárnylevelek számában különböznek (egyszer csak tizenegy, máskor akár huszonegy).
Orvosi használatra a macskagyökeret kultúrában ültetik.
Gyökeréből, amely a Radix Valerianae (Valerianae radix) botanikai nevet viseli,készülnek a különböző készítmények: tea, tinktúra (Valerianae tinctura = Tinctura Valeriánáé) és a macskagyökérfürdő.
A Német Szövetségi Egészségügyi Hivatal a macskagyökér hatását ideges felindult- sági állapotokban, elalvási zavarokban és ideges eredetű, görcsös gyomor- és béltáji fájdalmakban igazolja. Ehhez hozzá szeretném fűzni: hatásos ideges eredetű szív- és érrendszeri zavarokban is.
Nemcsak illatot ad: a keserűnarancs
A keserűnarancs botanikai neve Citrus aurantium L., ssp. aurantium vagy ssp. amara.
Kifejezetten gyógyszerhatóanyagok nyerésére nemesítették, elsősorban Nyugat-In- diában és Spanyolországban. Az általunk gyümölcsként ismert citrusfélékkel (narancs, mandarin és grapefruit) a keserűnarancs csak távoli rokonságban áll.
Orvosi szempontból a virágokat, sőt az éretlen kis gyümölcsöket és az érett gyümölcsök fehér belső részétől megtisztított héját is felhasználják.
A keserűnarancs virágai kellemesen illatosak, egy kicsit tompítólag hatnak az idegrendszerre. Ezért gyakran teszik adalékként nyugtató- vagy altatóteákba – nemcsak mint illatanyagot.
Az érett gyümölcsök héja tartalmaz kellemes illatú illóolajat sok citromsavval, és keserű flavonoidokat is. Ezek a hatóanyagok étvágytalanság és hiányzó ill. elégtelen gyo- momedvképződés esetén segítenek, ezenkívül könnyítik az emésztést is.
A keserűnarancs héját korábban gyakran használták gyógyszerként, sajnos azonban később ez feledésbe merült. A természetes gyógyító anyagok reneszánsza idején fedezték fel újra ennek a szemek az értékét; így a Német Szövetségi Egészségügyi Hivatal a keserűnarancsot segítő gyógynövényként ajánlja elégtelen gyomomedvképződés esetén és étvágygerjesztésre. Ellen javallatként adják meg a gyomor- és bélfekélyeket.
A keserűnarancs-fa sekély gyökérzetű, 12 m magasságig nő, és dús ágazatú, gömb alakú koronája van. Az ágakon a levelek spirál formában helyezkednek el; a levélhónaljakban ülnek a fehér virágok, amelyek egyúttal az ágakon kis virágzatokat alkotnak. Ezekből a virágokból majdnem gömb alakú gyümölcsök fejlődnek, amelyek alakra és kinézetre a narancsra hasonlítanak.
Bevált szer hasmenésnél: a vérontó pimpó
A vérontó pimpónak, amit vérhasgyökér- nek is neveznek, Potentilla erecta (L.) Raeuschel a botanikai neve; a rózsafélék családjába (Rosaceae) tartozik. Népi neve: „vérhasgyökér” arra utal, hogy már régóta értékelik hasmenés elleni hatását.
A vérontó pimpó széles körben elterjedt, és előfordul Európában, Ázsiában és Észak-Afrikában. Töltéseken, hegyoldalakon, legelőkön és tisztásokon, mind homokos, mind nedves, mocsaras talajon megnő, azonban mindenképpen napsütést és meleget igényel.
Gyógyszerként a gyökértörzset használják, amely magas cserzőanyag-tartalma miatt jó szer hasmenés ellen. Ezt a Német Szövetségi Egészségügyi Hivatal is igazolja ajánlásában: heveny, nem specifikus hasme- néses megbetegedésekben. Arra is utalnak, hogy érzékeny betegeknél alkalmanként gyomoridegesség és hányás léphet fel. Kedvelt és hatásos a vérontó pimpó tea torok-
öblítő szerként is a száj- és a garatüreg gyulladásai esetén.
A vérontó pimpó 10-40 cm magasságot ér el. Egy görcsös, egyenetlenül vastag gyökértörzsből több villás ágú szár nő ki, melyeken szárnyalt levelek találhatóak. A villás ágak végén mindig egy-egy sárga virág ül négy csészelevéllel; márciustól májusig virágzik. Heinrich Marzell elmeséli „Etno- botanikai vándorlásaidban, hogyan jutott az emberiség ennek a gyógynövénynek a birtokába: 1348-49-ben a badeni Wiesen- talban pestisvész volt. Amikor a baj a legnagyobb volt, és nem látszott segítség, egy madár jött le az égből, és ezt a dalt énekelte – olyan érthetően, hogy mindenki megérthette – : „Egyetek durmendillt (Tormentül = vérontó pimpó) és birbnellt, és nem haltok meg olyan hamar”.
Egy gyógynövény Chiléből: a boldo
Ez az örökzöld cserje (botanikai nevén Peumus boldus Mól.) Chiléből származik. Gyógyszerként a leveleit használják, amelyek gazdagok illóolajban és alkaloidokban, és aromás-fűszeres ízük van; elősegítik a gyomomedv képződését és élénkítik az epeáramlást. Kis mennyiségben hasznos része különböző gyomor- és bélpanaszok elleni teakeverékeknek.
A boldo elérheti a 6 m-es magasságot. Előnyben részesíti a száraz helyeket. Levelei, amelyeket egész éven át lehet gyűjteni, 6 cm hosszúak, 3 cm szélesek, bőrszerűek, rövid nyelűek, tojásdadok és elliptikusak, ép szélűek, szürkészöldek és a szélükön lefelé hajlanak. A fonák sima; a levél színén számos kis világos dudor látható, erről könnyen felismerhető. A levélerezet a levél fonákján világosan kidomborodik. A levelek – elsősorban friss állapotban – megközelítően borsmenta és kámfor illatúak.
Mivel a boldo levelei aromás ízűek, kis mennyiségben fűszerként is használatosak. Nagyobb mennyiség használatától azonban óvnom kell, mert émelygést, hányást és szédülést válthat ki. A tea alkalmazásakor ilyen mellékhatásokat még nem figyeltek meg.
Aktiválja a savhiányos gyomrot: az angyalfű (angelika)
Az angyalfű „kívülállónak” számít a gyomor- és bélpanaszoknál használatos gyógynövények között, azonban, aki ismeri, tudja, hogy étvágytalanságnál, „gyomorgyengeségnél”, felfúvódásnál és telítettségérzésnél hatékony. Mézben éltévé az angelikát elsősorban az idősebb emberek értékelik erősítőszerként is, ezenkívül még másnaposságnál, tehát túlzott alkoholfogyasztás után is ajánlják a gyökér rágását.
A tudomány ezt a gyógynövényt az ama- ra aromatica-félékhez sorolja, a keserű-aromás drogokhoz, és mint minden gyógynövényt, amely illóolajat és keserűanyagokat tartalmaz, kipróbált gyomorgyógyszernek tekinti, amely a bélben is hatékony. Ezért ajánlja a Német Szövetségi Egészségügyi Hivatal az angyalgyökér alkalmazását telítettségérzésnél, felfúvódásnál, valamint enyhe görcsös gyomor- és bélpanaszoknál, amit például az elégtelen gyomomedvképződés okoz.
A botanikusok ezt a gyógynövényt Ange- lica archangelica L.-nek nevezik, és az er- nyősvirágzatúak (Apiaceae) családjába sorolják. Az angyalfű északi növény; Skandináviában, Grönlandon és Izlandon sokkal gyakrabban előfordul, mint Németországészaki- vagy keleti-tengeri partvidékén. Nedves réteken nő meg az észak-német alföldön, de a Német-középhegység völgyeiben is megtalálható. A görögök és a rómaiak biztosan nem ismerték.
Az angelika igen pompás növény, a 2 m- es magasságot is elérheti. A barázdált szár üreges, a növény felső részén néha bíborvörös színű. A levelek alapja nagy, hasas hüvelyszerű, a levelek két-háromszor szárnyaltak. Felfelé egyre kisebbek és kevésbé ha- soga toltak. A felső részen a növény elágazik; az ágvégeken állnak az emyős virágzatok, 20-40 sugarú kettős ernyők, amelyeknek tüskés gallérkalevelei vannak. A zöldesfehér virágok mézillatúak. A gyógyszerként felhasznált angyalgyökér majdnem kizárólag termesztésből származik. Importáljuk a drogot Németországból, Lengyelországból, a Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaságból, de Hollandiából és Olaszországból is. Nagy az igény rá, mert a teán kívül az angyalgyökér nagyon fontos szerepet játszik a likőrgyártásban is. Sok emésztést elősegítő szeszes ital tartalmaz angyalgyökérből nyert illóolajat.
Fontos:
■ Az angyalfű az emyősvirágzatúak családjába tartozik, amelyek között nagyon sok a mérgező növény, amelyekkel ezt a gyógynövényt össze lehet téveszteni. Ezért angyalfüvet semmi esetre se szedjünk magunk! Ezenkívül ez a gyógynövény nálunk viszonylag ritkán fordul elő, állományát a gyökerek begyűjtése bűnösen megtizedelte.
Figyelem!
Ha valaki az angyalgyökeret hosszabb időn keresztül teaként fogyasztani szeretné, le kell mondania ez alatt az idő alatt a magaslati napozásról és solariumról, mert a drog fényérzékenységet okoz.
A kutyabengét (botanikai neve Frangula al- nus Mül.), lángfának, ebsefának is nevezik.
Gyógyszerként a tavasszal leszedett kérget használják, amely egyévi tárolás után bevált, drasztikus hashajtó lesz. A kutya- bengekéreg a hazai anthrakinon-drog, amely a szennalevéllel mindenben egyenrangú hatású. Javallataim, valamint a Német Szövetségi Egészségügyi Hivatal ajánlásai a szennával kapcsolatban (lásd 37. oldal) a kutyabengekéregre is vonatkoznak.
A kutyabenge cserje, ami a bengefélék családjába tartozik (Rhamnaceae), és amely legfeljebb 6 m-re nő meg, és Európában gyakran előfordul ligeterdőkben, égeres sárréteken, utak mentén és sövények között. Feltűnik a különben sima, szürkésbama, fényes törzsén a sok szürke paraszemölcs (szellőztetőszövet). A jelentéktelen, fehér virágok az elliptikus, ép szélű, fényes, az ágakon átellenesen elhelyezkedő lomblevelek hónaljában állnak. A megtermékenyült virágokból fejlődnek a kezdetben zöld, később piros, majd érett állapotban ibolya- kék-kékesfekete csonthéjas bogyók.
Figyelem!
A gyerekek néha összetévesztik a kutyabenge gyümölcsét a vadcséresznyével, és megeszik. Ez heves, kólikás hasmenést vált ki!
A komlót a sör egyik legfontosabb alkotóelemeként ismerik; azt is tudják róla, hogymilyen panaszok ellen vetik be: nyugtató- és altatószerként, valamint gyomorpanaszok ellen. Valóban ezek a legfontosabb felhasználási területei ennek a gyógynövénynek.
A botanikusok Humulus lupulus L.-nek nevezik; a kenderfélék (Cannabinaceae) családjába tartozik. Hazája valószínűleg Ke- let-Európa volt, azonban a VIII. század óta egész Közép-Európában elterjedt.
A komló évelő kúszónövény, 3-6 m magasra nő. A jobbra csavarodó száron horgas szőröket és folyamatosan elhelyezkedő hosszú nyelű, 3-5 karéjú, nagyon durva leveleket találunk. Ennél a kétlaki növénynél a porzós és a termős virágok külön növényen találhatók. Gyógyszerként és a sörfőzéshez csak a termős növények virágait, a komlótobozokat használják, amelyeket nagyüzemi méretekben termesztenek. A gyógyszerészek a drogot Strobuli Lupuli- nak (Lupuli strobulus) nevezik. Huzalkordonokon bújnak elő a komlóhajtások, és képeznek dús virágú virágzatokat, amelyekben az egyes virágok álfüzérekben csoportosulnak. Ezekből a virágzatokból fejlődnek ki a komlótobozok.
A komlótobozok gyógyszerként való felhasználása nagyon régi időkre vezethető
• vissza. Érdekes azonban, hogy ezt a középkorban nem nyugtatószerként használták, hanem epe- és máj betegségekben, gyomorgyógyszerként, vízhajtóként (diuretikum) és hashajtóként.
A rómaiakról tudjuk, hogy a fiatal komlóhajtásokat egészséges főzelékzöldségnek tartották. Ez megmaradt egészen a mi időnkig, mert a „komlóspárgát” főzeléknek készítik el, vagy egyszerűen csak apróra vágják és salátába keverik. Palacsintatésztában megsütve a friss komlóhajtások ételkülönlegességnek számítanak. Petrus A. Matthiolus (1500-tól 1577-ig) a következőt írja a komlóspárgáról: „Tavasszal az ínyencek a fiatal komlóspárgát salátának készítik el – és jó ételnek tartják az eltömődött májra”.
Ma a komlót háromféleképpen hasznosítják: keserűanyagként étvágytalanság ellen, gyomorgyengeségnél és ideges gyomorpanaszokéi; nyugtatóként az idegek túlfeszített- sége esetén, alvászavaroknál, ideges nyugtalanságnál és nemi túlizgatottságnál; a népi gyógyászatban külsőleg borogatásként fekélyek és gennyesedések esetén.
A komlóban levő anyagokat részletesen feltárták. Három csoport határozza meg a gyógyszerhatást: az illóolaj, amit a komlótobozok 0,3-1 g %-ban tartalmaznak, és amit mint aromahordozót különösen jól megvizsgáltak; több mint 150 különféle ösz- szetevőt fedeztek fel benne. A komlótobozok nyugtató hatásának előidézésében az illóolaj nyilvánvalóan nem vesz részt, azonban a komlónak tulajdonított antibakteriális hatás forrását itt lehetne keresnünk. A cseranyagok, amelyekből a komlótobozban 2-4% található, igazolja a hasmenés és a bűzös hasmenéssel és bélgázokkal járó bélmegbetegedések elleni alkalmazását. A humulon és lupulon keserűanyagok teszik hatásos gyomorgyógyszerré a komlótobozokat; ezek felelősek nyugtató hatásáért is. A keserűanyagokból tárolás közben oxidáció útján leválik egy anyag (2-methyl-3- buten-2-ol), amely a nyugtató hatás előidézője. Feltételezik, hogy a komlótea elkészítésekor és bevételekor történik a humulon és lupulon átalakulása; ezzel lehetne a nyugtató hatást magyarázni. Azonban biztosan vannak még további anyagok, amelyek részt vesznek a hatásban. A komlófürdők és komlópámák nyugtató hatását biztosra vehetjük.
A Német Szövetségi Egészségügyi Hivatal ajánlja a komlótobozteát közérzetzavarok ellen, mint például a nyugtalanság és az alvászavarok.
Évszázadok óta bevált: a kamilla
A botanikusok Chamomilla recutita L.-nek nevezik, azonban korábbi botanikai elnevezése, Matricana chamomilla L. is használatos még.
A népi gyógyászatban sok évszázad óta ismerik a kamillát; egyúttal a legjobban feltárt gyógynövények közé tartozik. A Német Szövetségi Egészségügyi Hivatal is kifejezetten elismeri jótékony hatását gyomor- és bélpanaszokra. Gyógyszerként a megszárított virágfejeket, gyógyszertári nevén, a Chamomillae flos-t (Flores Chamomillae) használják. Argentínából, Egyiptomból, Bulgáriából, Magyarországról és Spanyolországból importálják. Ennek a gyógynövénynek legfontosabb hatóanyaga az illóolaj, amely kamazulent tartalmaz, és ezért kék színű. A kamilla egyedülálló hatása a benne taláható anyagok összhatásából adódik.
Gyomor- és bélpanaszoknál kamillateát alkalmazunk; vannak azonban más kamillakészítmények, cseppek, balzsamok és gyógykozmetikumok. Mindenütt, ahol arról van szó, hogy sebet gyógyítsunk, ez a gyógynövény mindennél hatásosabb.
A kamilla igénytelen növény, Európában szántóföldeken, szemétdombokon és parlagokon, utak mentén, lejtőkön és mezsgyéken nő. Korábban gyakori gaznövény volt a gabonaföldeken, de mióta a gyomirtók (herbicidek) bevetésre kerültek, állománya erősen megfogyatkozott.
Egy rövid gyökérből hajt 20-50 cm-es szárat, amelyből kétszer-háromszorosan szárnyasán szeldelt levelek nőnek. A hajtásvégeken egyenként ülnek a virágfejek, amelyek fehér sugárvirágok koszorújából és sok sárga (majdnem 400) cső formájú koronavirágból állnak, s amelyek májustól júniusig virágzanak. Magja nagyon kicsi – kb. 20000 db nyom 1 grammot.
A valódi kamilla mellett vannak más fajták is. A kamilla alkalmazása utáni allergiákért az ezekkel történt összetévesztés lehet a felelős. Ezért: a drogot a gyógyszertárban vásárolja meg!
Gyógyszer- és fűszernövény: a koriander
A botanikusok Coriandrum sativum L.-nek nevezik ezt az emyősvirágúak családjába (Apiaceae = Umbelliferae) tartozó gyógyszer- és fűszernövényt. A koriandert koldusborsnak, poloskafűnek vagy büdöskapornak is nevezik, mert az éretlenül leszedett termés még a szárítás után is kellemetlen szagú. Csak a teljesen éretten leszedett koriander- termésnek van kellemes fűszeres illata, ami egy kicsit a gyöngyvirágéra emlékeztet.
Gyógyszerként az érett koriandertermést használják. Illóolajat tartalmaz, ami hatásos felfúvódás és telítettségérzés, valamint a gyomor- és béltraktusban jelentkező görcsös jellegű fájdalmak ellen.
A koriander elsősorban a „Roemheld- szindróma” (gázfelgyülemlés a felhasban) kezelésére alkalmas. A Német Szövetségi Egészségügyi Hivatal is a koriandert a felhaspanaszok, mint telítettségérzés, felfúvódás és enyhe görcsös jellegű gyomor- és bélpanaszok kiegészítő kezelésére ajánlja.
Fűszerként a koriandert már 3000 éve használják: egyiptomi sírokban találtak olyan koriandermagokat, amelyeket kb. Krisztus előtt 1000 évvel szedtek le. Németországban gyakran fűszerezik korianderrel a kenyeret, ezenkívül alkotórésze a curry fűszerkeveréknek.
A koriander hazájának számít a Földközi-tenger keleti partvidéke és a Közel-Kelet. Onnan jutott el az Alpokon keresztül a kolostorkertekbe, később a paraszttelkekre is. Mi a koriandert Marokkóból, a Szovjetunióból, Bulgáriából, Romániából és Törökországból szerezzük be. A mi klímánk a koriander számára túl zord – a termések ezért nem tudnak teljesen megérni.
A növény mintegy 50 cm magasra nő; kopasz, hengeres szára a felső részén elágazik. Az alsó levelek hosszú nyelűek, nagyrészt osztatlanok vagy egyszerűen szárnyaltak. Mennél magasabban vannak a növényen, annál inkább hasogatottak a levéllemezek, és annál rövidebb a levélnyél. A kis fehér vagy enyhén vöröses virágok 3-5 sugaras kettős ernyőt alkotnak. A gömb alakú termések sohasem nyílnak szét, ami különben az emyősvirágúaknál, az elváló termé- sűeknél megszokott.
Emberemlékezet óta ismert: a len
.Ennek a növénynek Linum usitatissimum L. a botanikai neve, és már a közép-kőkor embere számára is ismert volt hasznossága. A lent rost- és olaj nyerésre használták. Erre következtetnek a svájci cölöpépítményeknél talált leletekből. A lentermelésre már a Kr. e. XIV. századból vannak bizonyítékok; az egyiptomi sírkamrákban találtak lenmagokat a halottaknak adott útrava- lóként. Hippokratész (Kr. e. 500 körül) említi először a lenmagot hurut, testi fájdalmak és hasmenés elleni gyógyszerként.
A Paracelsusnak is nevezett Theophrastus von Hohenheim (1493-1541) ingerenyhítő köhögés elleni szerként említi a lenmag- nyákot.
A lenmag alkalmazása a népi gyógyászatban Hieronymus Bockra vezethető vissza, aki a lenmag orvosi alkalmazásáról igen részletesen beszámol. Egy kis kóstoló 1577-ből származó füveskönyvéből:
„A lenmagokat megtörjük és pontjuk / egy kevés borssal és mézzel péppé elkeverjük / enyhíti a köhögést / és kedvet csinál a természetes tevékenykedéshez / Mintha az ember belülről meggyulladna / ugyanazt a lenmagot vízben pároljuk / mézet keverünk bele / és abból iszunk /… Az áztatott lenmag csillapítja és elmúlasztja az összes forró duzzanatot / belsőleg és külsőleg /..
Ma a lenmagot az öngyógyításban a bélrenyheség és a székrekedés esetén az emésztés szabályozására használják. Csak ún. „étkezési lenmagot”, a csomagoláson feltüntetett mennyiségben fogyasszunk.
A Német Szövetségi Egészségügyi Hivatal a lenmag esetében a következő alkalmazási területeket nevezi meg: alaphashajtó székrekedés és funkcionális bélmegbetegedések kezelésére. Nyákkészítmények formájában gyulladásos gyomor- és bélmegbetegedések kiegészítő kezelésére.
A gyógyszerként használt lenmagnyákot, pektint, sok telítetlen zsírsavat tartalmazó zsíros olajat, linamarint és kéksavglikozidát tartalmaz. Az a félelem, hogy kéksavtartal- ma miatt – elősorban tartós alkalmazás esetén – mérgezést okozhat, megalapozatlan. Ilyen mellékhatást még sohasem figyeltek meg, mert a lenmag bevételekor a gyomor savas közegében a kéksavat felszabadító li- náz enzim inaktiválódik.
A maghéjban levő 3-6%-os nyáktartalom, a maghéj cellulóztartalmával együtt fokozza a bél mozgását, különösen a vastagbélét, és ilyen módon székletürítéshez vezet. A zsír és a nyák a síkosító anyag szerepét tölti be. A nyáktartalom teszi a lenmagot a gyulladásos gyomor- és bélmegbetegedésekben is hatékonnyá.
A len 30-80 cm magas, kopasz kultúrnövény, csak Közép-Európában termesztik. A szár legtöbbször egyenesen áll, és csak a virágzatnál ágazik el. A levelek váltakozva állnak, legfeljebb 4 cm hosszúra nőnek meg, keskenyek és hegyesek. Az oldalágak végein állnak egyenként az öt csészelevéllel rendelkező világoskék virágok. Belőlük fejlődik ki a gömbölyded, ötrészes tok. A magok tojás alakúak, laposak, fényes barna színűek és 5-6 mm hosszúak.
Valóban „hasfájás elleni fű”: a cickafarkfű
A cickafarkfű botanikai neve Achillea mille- folium L., és a fészkesvirágzatúak (Astera- ceae = Compositae) családjába tartozik. Az „Achillea” nemzetségnév a görög hős, Achilleus nevéből származik. Vele a monda szerint a gyógyításban járatos kentaur, Chi- ron ismertette meg ezt a sebgyógyító gyógynövényt, azután barátját, Patrokoloszt megismertette a használatával, aki később Mü- szia királyát, Telephoszt sebeit gyógyította. A Millefolium szó a legfinomabban osztott levelekre utal, amelyek úgy néznek ki, mintha „ezren” lennének.
Ez a gyógynövény az önkezelésben jelentős szerepet játszik. Sokszor még a gyógynövényekben szegény házi patikákból sem hiányzik a cickafarkfűtea. A Német Szövetségi Egészségügyi Hivatal a cickafarkfüvet étvágytalanság, enyhe görcsös jellegű gyomor-, bél- és epebántalmaknál, valamint gyomorhurutnál ajánlja.
A cickafarkfüvet orvosi cickafark, egér- farkúfű, ezerlevelűfű néven is ismerik, és itt-ott „jánosfű” néven is ismert. Ezt a népi nevet Németországban sok erős illatú vagy Szent János napja (június 24.) körül virágzó gyógynövény viseli. Nem szabad összetéveszteni a Hypericum-mal, amelyet jánosfű- nek vagy keményszénának hívnak, és amely egy különleges gyógynövény: a Hypericum növényi antidepresszáns.
A cickafarkfüvet gyakran megtaláljuk réteken, de utak mentén, lejtőkön és pusztákon is. 20-40 cm, néha akár 60 cm magasra is megnő, az egyenes száron erősen szeldelt levelek és a szár végén fürtös álemyőben álló fehér, néha vöröses virágok vannak. A növény júniustól késő őszig virágzik. Egész Európában otthon van, nagyon igénytelen, és a hőséget épp úgy elviseli, mint a hideget; csak a nagyon nedves helyeket kerüli.
Figyelem!
Fennáll a veszélye annak, hogy az allergiások viszkető és gyulladásos bőrelváltozást észlelnek a cickafarkfúteától. Az allergiások ezért ne alkalmazzák az olyan gyógykészít- ményeket, amelyek tartalmazzák ezt a gyógynövényt!
Kíméletesen, de azonnal hat: a szenna
lyeknek a leveleit és terméseit gyógyszer
ként ha:
A szennának két fajtáját ismerjük, amelátják. A Cassia angustifolia
Vahl.-t Tinnevelly-szennának is nevezik, Szomáliában és Arábiában honos, és főleg a nevét adó dél-indiai Tinnevelly területen termesztik. Az Alexandriai-szennának is nevezett Cassia senna L. Szudánban és Nyugat-Afrikában honos; főleg a felső Nílus vidékén termesztik.
A szennalevél és a szennatermés a legismertebb hashajtószemek számít. Ha arról van szó, hogy heveny székrekedést hárítsunk el, ami a végbél környékén végzett műtét vagy más orvosi beavatkozások következménye, és lágy székletürítésről kell gondoskodni, akkor ezt a szert kell választani. A Német Szövetségi Egészségügyi Hivatal a szennalevelet és szennatermést minden olyan megbetegedésben ajánlja, amelynél a lágy széklettel történő könnyű székletürítés a kívánatos, tehát végbélrepe- désnél, Haemorrhoidoknál és a végbélen végzett műtéti beavatkozások után; röntgenvizsgálatok előtt a belek tisztítására, valamint a hasüregben végzett műtétek előtt és után.
takarítják be. Ezt hántással végzik, majd le-
Mindkét szennafajta J4-1 m magas, a pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozó kis bokor, mint a mi kerti babunk is. A levéltőnél álló és fürtökben elrendezett sárga virágokból fejlődnek ki a laposra nyomott, barna, 1-2 cm széles és 2-4 cm hosszú termések, amelyek „anyalevél”-ként vagy „szennatermés”-ként ismertek. Ha a levelek (számylevelek) teljesen kifejlődtek, akkor vegőn szárítják meg. A termést csak akkor szabad leszedni, ha már teljesen érett.
Gyógyszerészeti felhasználás szempontjából közömbös, hogy melyik fajtából származnak a szennalevelek (Sennae folium); mindkettő azonos módon hat. A szennaterméseknél (Sennae fructus) azonban a Tinne- velly-szennát kell használni.
Figyelem!
Az orvos megkérdezése nélkül a szennalevelet és szennatermést csak rövid időn át szabad szedni!
Afrikában honos, de nálunk is használják:
a tamarindusz
Ez a hatalmas fa a trópusi Afrikában van otthon; botanikai neve Tamarindus indica.
Gyógyszerként az érett termésből nyert és megtisztított gyümölcspürét használják (Pulpa Tamarindorum). Nagyanyáink idejében gyakran adták gyerekeknek, idősebb embereknek, szoptató anyáknak vagy terheseknek enyhe székrekedés ellen. Nálunk a sötétbarna, majdnem fekete tamarindusz- pép, amit a trópusokon frissítő italok készítéséhez is használnak, szinte teljesen feledésbe merült.
A tamarinduszfát sok trópusi vidéken nevelik – a termése és törzse miatt. Több mint 25 m-es magasságot ér el, törzse 8 m kerületű is lehet. A fa koronája gazdagon tagolt és sűrűn lombos, azonban a levelek finom tagoltsága miatt nagyon gyér. A levelek párosán szárnyaltak, és váltakozva állnak az ágakon. A virágok a rügyek (ágak) végein fürt formájában vannak elrendezve; rövid nyelű, 10-20 cm hosszú, kávébarna termést hoznak, amelyek rövid heggyel rendelkeznek, hosszúkásak, gyengén nyomottak, enyhén görbültek és alkalmanként össze vannak fűzve. A termés fala könnyen széttörhető. A termés belsejében gazdagon találunk gyümölcspépet, amelyben több rekesz található egy-egy fénylő vörösesbarna maggal.
A keserű gyógyszer: az ezerjó fű
A botanikusok ezt a tárnicsfélék családjába tartozó növényt Centaurium erythraea-nak nevezik. Ezt a gyógynövényt semmiképpen sem szabad magának szednie, mert mintminden támicsféle, az ezerjófű is védett növény! Sok népi neve van, például százforintosfű, földepe, lázfű, gyomorfű, hasfájásfű.
Az ezerjófű egy tisztán keserűanyagot tartalmazó növény, amelyet tonikumként, tehát emésztési gyengeségnél és étvágytalanságnál már időtlen idők óta használnak, és még ma is változatlan módon. Egy azokból a régebbi időkből származó mondás, amikor még a „keserű” a hatásos álneve volt, így hangzik: „A gyógyszernek keserűnek keÚ lennie, különben semmit sem használ”; és ha a Struwwelpeter-ben a doktor kis betegének „a keserű orvosságot” nyújtotta, ezt semmiképpen sem büntetésnek szánta.
Hatóanyag szempontjából az ezerjófűben csak a keserűanyagok érdekesek; ezek gondoskodnak az egész emésztési rendszer jobb emésztőnedv-áramlásáról, ami javítja az étvágyat, s a táplálék panaszmentes feldolgozásához, jó közérzethez vezet. A Német Szövetségi Egészségügyi Hivatal gyomorsav- képződés javítására (gastritis elégtelen gyo- morsavképződéssel), valamint étvágytalanság ellen ajánlja.
Az ezerjófű Európában, Ázsiában és Észak-Afrikában fordul elő. Nálunk nedves réteken és ritka erdőségekben nő. Szára négyszögletes, 10-50 cm magas. A levelek keresztirányban átellenesen állnak. A piros, csillag alakú virágok, amelyek csak napsütésben nyílnak ki, bogemyőben vannak elrendezve. Gyógyászati célra az ezerjófüvet Marokkóban, Jugoszláviában és Bulgáriában termesztik.
Ez az útmutató elvezeti önt panaszán keresztül a megfelelő gyógynövényteákhoz, -cseppekhez és -tinktúrákhoz. Alfabetikus sorrendbe szedve találja meg azokat a gyomor- és bélbetegségekkel kapcsolatos panaszokat és tüneteket, amelyeket maga is tud kezelni. Fel vannak tüntetve azok a panaszok is, amelyeknek a fellépésekor feltétlenül fel kell keresnie az orvost. Ilyen esetekben a szövegrész megfelelő oldalain óvjuk Önt az önkezeléstől. Ezenkívül talál ebben az útmutatóban néhány egyéb panaszt is, amelyet a leírt gyógynövényekkel ugyanúgy lehet kezelni.
Agyrázkódás 8
Alvászavarok 30, 31, 34, 35 Bélelzáródás 8 Bélfekélyek 21,22,31 Bélmegbetegedés, funkcionális 34, 36 Bélpanaszok lásd Gyomor- és bélpanaszok Bélrenyheség 36 Bőrelváltozás, gyulladásos 18, 37 Emésztési folyamat, rosszul irányított 23 Emésztési gyengeség 16, 17, 39
Emésztési panaszok 24
Emésztőmirigyek, fokozott aktivitás 16 Emésztőrendszer
Emésztőszervek, gyengülő aktivitás 18
Epebántalmak, lásd Gyomor-, bél- és epe- bántalmak
Erjedési jelenségek, lásd Hasmenés Émelygés
Étvágytalanság 7, 12, 16, 17, 18, 24, 25, 31, 32, 34, 37, 39
Fájdalmak, heves 8
Felbüfögés, savas – lásd Gyomorégés
Felfúvódás 7, 11, 13, 16, 18, 19, 23, 32
- hajlam miatt kialakuló emésztési elégtelenségnél 23
- rosszul irányított emésztési folyamatok esetén 23
- lelki kiegyensúlyozatlanság esetén 23
- el nem viselhető ételek esetén 23
- és hasmenés 13
- és telítettségérzés 13, 23, 35 Felhasi panaszok
- Angina pectorishoz hasonló 24
- Angina pectorishoz hasonló gázfelgyülemlés 24
Gastritis, lásd Gyomornyálkahártya-gyulladás
Gyomor
Gyomor- és bélmegbetegedés 18
Gyomor- és bélnyálkahártya, ingerelt 11
Gyomor- és bélpanaszok 7, 8, 12, 13, 14, 18, 24, 31, 32, 33
Gyomor- és béltraktus 12
- görcsös fájdalmak 31, 32, 35 Gyomor-, bél- és epebántalmak 37 Gyomorégés 14, 22 Gyomorfekély 14, 21 Gyomorgyengeség 32, 34 Gyomorhurut 37 Gyomoridegesség 31
Gyomomedvképződés, elégtelen 31, 32 Gyomornyálkahártya-gyulladás 24 Gyomornyálkahártya-idegesség 11, 12 Gyomorsavképződés, elégtelen 39 Gyomortúlterheltség 7
Haemorrhoidok 38
Hányás 8, 13, 14, 16, 19, 31
- ideges gyomornál 16 Has
- hasfájás 13
- nyomásérzés a hasban 13, 14 Hasmenés 8, 11, 13, 16, 18, 25, 31, 34
- székrekedéssel felváltva 8
- akut 19, 31
- akut, mérgezés következtében 19
- hasmenés ideges gyomornál 16
- erjedési jelenséggel kapcsolatban 19
r- bűzös 13, 34
Hasmenés, lásd Felfúvódás és hasmenés
Ideges gyomor 14
Idegesség 13, 31
Köhögés elleni szer 7
Közérzetzavarok 8
Láz 16
Meteorizmus, lásd Felhasi panaszok
Nyelőcső-záróizom, gyengeség 23
Nyugtalanság, ideges 14, 34
Operatív beavatkozások, végbélen vég
zett 38
Roemheld-szindróma, lásd Felhasi panaszok
Száj, és garatüreg, gyulladásos 32
Székrekedés 8, 11, 36
Szív, túlterhelt 31
Szívinfarktus 12
Telítettségérzés 18, 24, 32
Telítettségérzés, lásd Felfúvódás és telítettségérzés
Ulcus duodeni, lásd Nyombélfekély
Ulcus ventriculi, lásd Gyomorfekély
Vakbélgyulladás 13
Vastagbélidegesség 20
Végbélrenyheség, lásd Székrekedés
Végbélrepedés 38
Vérkeringési zavarok 8
Achillea millefolium, lásd Cickafarkfű
Achillesfű, lásd Cickafarkfű
Achilleus 37
Áfonya, szárított 19
Áfonya-főzet 16
Alexandriai-szenna (Cassia senna) 37
Alkaloidok 32
Alkohollal való visszaélés, lásd Nikotinnal és alkohollal való visszaélés
Allergiások 18, 37
Alma, kemény 20
Amara-aromatica-félék 11,32
Amara-pura-félék 11
Angyalfű (Angelica archangelica) 32
Angyalfűgyökér 24
Ánizs 11, 13, 23
‘ Anthrakinon 19, 33
Antidepresszáns 37
Anya, szoptató 38
Anyalevél, lásd Szennahüvely
Apiaceae, lásd Emyősvirágúak
Aroma tinktúra 25
Artemisia absinthium, lásd Fehér üröm
Asteraceae, lásd Fészkesvirágzatúak
Ásványi anyagok 19
Aszalt szilva 21
Babnövény 18
Bazsalikom 12, 13, 18
Bél, röntgenvizsgálatok 38
Bélfekély 21
Bélmozgás 36 Béltartalom 8 Bengefélék (Rhamnaceae) 33 Bock, Hieronymus 36 Boldo (Peumus boldus) 32 Boldolevél 24 Bors 12
Borsmenta (Mentha piperita) 13, 27, 29 Borsmentalevél 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 24
Borsmentaolaj, illő 25
Borsmentatea 8, 13 Brotanis, lásd Kömény Büdösgyökér, lásd Macskagyökér Büdöskapor, lásd Koriander Cannabinaceae, lásd Kenderfélék Carum carvi, lásd Kömény Cassia angustifolia, lásd Szenna Cassia senna, lásd Alexandriai-szenna Cayenne-i bors lásd, Bors Centaurium erythraea, lásd Ezerjófű Chamomilla recutita, lásd Kamilla Chamomillae flos, lásd Kamillavirág Chili 18
Chiron, lásd Kentaur
Cickafarkfű (Achillea millefolium) 18, 37
Cickafarktea 37
Citromfű, lásd Orvosi citromfű Citromfűeszencia (Karmelita-szesz) 25
Citromfűiévé! 13, 14, 15, 16, 18, 20, 21,
22,24
Citromfűtea 15
Citrus aurantium, lásd Keserűnarancs
Compositae, lásd Fészkesvirágzatúak
Coriandrum sativum, lásd Koriander
Curry 12, 18, 36
Cseranyagok 34
Csipkebogyógyümölcs 17,20
Csípős anyagok 11
Csokoládé 22
„Doktorkönyvek” 11
Ebéd 15
Édesgyökér 22
Édesgyökér-lé 22
Elektrolitveszteség 20
Emésztőnedvek, aktivitásfokozó 11, 15
Emésztőnedvtermelő mirigyek 12
Epe- és májgyógyszer 34
Epeáramlás 32
Emyősvirágúak (Apiaceae, Umbellife- rae) 26,32,35
Étel, ballasztanyagban dús 18, 20
Ételek, „nehéz” 11
Étkezési szokások, rossz 8
Ezerjófű (Centaurium erythraea) 11, 17,
18, 22, 38
Ezerjófűtea 17
Fabaceae, lásd Pillangósvirágúak
Fahéj 11
Fehér káposzta, lásd Káposzta
Fehér üröm (Artemisia absinthium) 11,
12, 18, 28
Fehér ürömfű 17, 18, 24
Fehérmályvatea 23
Fekély elleni U-faktor 22
Fészkesvirágzatúak (Asteraceae, Compositae) 37
Fokhagyma 13
Földiszederlevél 18, 20
Forgókúra 14, 22
Fűszerdaráló 24
Fűszerek 12
Gomba 19
Grapefruit 31 Gyógynövények
- a tárolóedények feliratozása 8
- helyes tárolás 8
- helyes szedés 28
- begyűjtés 8, 9
- kíméletes elkészítés 28
- saját termesztés 26
Gyökérinda 27
Gyömbér 11, 12, 18
Gyomorcseppek 24
Gyomortea, a házi patikába 24
Gyomorfekély 21
Gyomorfű, lásd Ezerjófű Gyomorgyógyszer 33 Gyomorsav 21, 22, 24 Gyümölcs, kemény 20 Gyümölcssavak 20, 21 Haemorrhoidok 38
Hagyma, pirított 22
Háromláb, lásd Macskagyökér
Hasfájásfű, lásd Cickafarkfű Hasfáj ásfú, lásd Ezerjófű Hashajtószer 20, 33
Házi tea, lásd Teakeverékek
Hibiszkuszvirág 20
Hildegard von Bingen 30 Hippokratész 30, 36
Holdgyökér, lásd Macskagyökér Humulus lupulus, lásd Komló Hüvelyesek 13, 23, 24
Hypericum perforatum, lásd Orbáncfű Ideges gyomor 14 Izlandi zuzmó 16, 22 „Jánosfű”, lásd Cickafarkfű
Kakaó 22
Kakukkfű (Thymus vulgáris) 7, 12, 13, 19, 28
Káliumvesztés 20
Kamazulén 34
Kámfor 32
Kamilla (Chamomilla recutita, Matricaria chamomilla) 11, 22, 35
Kamillatea 7, 13, 14, 19, 22, 35
Kamillavirág (Chamomillae flos, Flores chamomillae) 14, 15, 16, 18, 19, 21, 22, 24, 35
Kaporhajtás 13
Káposzta 13,20,23
Káposztalé-kúra 21
Káposztás ételek 24
Kávé 20,22
Kéksav 36
Kéksavglikozida 36
Kenderfélék (Cannabinaceae) 34
Kentaur, Chiron 37
Keserű tinktúra 25
Keserű anyagok 11, 32, 39
– a komlóban 15, 34
Keserűnarancs (Citrus aurantium, ssp. aurantium, ssp. amara) 11, 31
Keserűnarancs-héj 11, 16, 17, 18
Keserúnarancs-fa 31
Kiegészítő kezelés 21
Kísérőanyagok 7
Komló (Humulus lupulus) 15, 33
•Komlófürdő 34
Komlópáma 34
Komlóspárga 34
Komlótoboz (Strobuli Lupuli) 18, 34
Komlótoboztea 34
Konyhai növények 12
Koriander (Coriandrum sativum) 11, 12, 18, 23, 35
Koriandertermés 18, 24, 35
Kökénylekvár 17
Kömény (Carum carvi) 11, 13, 18, 23, 24, 26
Kömény, vad 26
Köményolaj, illő 25
Köménytea 22, 23
Köménytermés 16, 18, 21, 22, 24
Körte 20
Kurkuma 12, 18
Kutyabenge (Frangula alnus) 11, 20, 33
Len (Linum usitatissimum) 36
Lenmag 11, 20, 36
Lenmagnyák 36
Linamarin 36
Lináz 36
Linum usitatissimum, lásd Len
Macskafű, lásd Macskagyökér
Macskagyökér (Radix Valerianae, Valeriánáé radix) 21, 30
Macskagyökér (Valeriána officinalis) 30
Macskagyökérfürdő 30
Macskagyökértea 30
Majoránna 12, 13, 18
Málnalevél 18, 20
Mályva, vörös, lásd Hibiszkuszvirág
Mandarin 31
Marzell, Heinrich 32
Másnaposság 32
Matricaria chamomilla, lásd Kamilla
Matthiolus, Petrus Andreas 34
Megterhelés, lelki 8
Melissa officinalis, lásd Orvosi citromfű
Mellékhatások 7
Mentha aquatica, lásd Vízimenta
Mentha piperita, lásd Borsmenta
Mentha spicata, lásd Zöldmenta
Mérgezés 8
Meteorizmus 24
Mozgás 20
Mozsár 24
Mustár 12, 13, 18, 22
Mustármag, fehér 21
Nagy Károly 28
Narancs 31
Narancsvirág 21
Nikotinnal és alkohollal való visszaélés 22
Nyák, a lenmagban 36, 37
Nyákanyagok 11
Nyákleves 17
Nyári kakukkfű 28
Nyombélfekély 21
Olaj, illő 11, 25, 29, 31, 32, 33, 34, 35
Olaj, zsírsavakkal 36, 37
Öngyógyító erő 7
Önkezelés (öngyógyítás) 5, 8, 14, 19, 36, 37
Orbáncfű (Hypericum perforatum) 21, 37
Orvosi citromfű (Melissa officinalis) 11,
13, 14, 15, 22, 27
Paprika 11, 12, 18, 22
Paracelsus 36
Patrokolosz 37
Pektin 36
Peumus boldus, lásd Boldo
Pillangósvirágúak (Fabaceae) 38
Porckorong 8
Potentilla erecta, lásd Vérontó pimpó
Pulpa Tamarindorum, lásd Tamarindusz- lekvár
Radix Valerianae, lásd Macskagyökér
Reggeli 15
Reggeli tea 15
Rekeszizom 24
Retek 13
Rhamnaceae, lásd Bengefélék
Roemheld-szindróma 24
Rosaceae, lásd Rózsafélék
Sennae folium, lásd Szennalevél
Sennae fructus, lásd Szennahüvely
Síkosító anyag 11, 36
Strobuli Lupuli, lásd Komlótoboz
Sült 24
Szegfű 12,22
Szegfűolaj 22
Szenna (Cassia angustifolia, Tinnevelly- szenna) 11, 20, 37
Szennatermés (Sennae fructus) 20, 22, 37
Szennalevél (Sennae folium) 20, 37
Szerecsendió 12
Szervezet, öregedő 17
Szív 12
Szörp 20
Tamarindusz (Tamarindus indica) 38
Tamarinduszlekvár 21, 38
Táplálék, romlott 8
Tea, alkalmazás és elkészítés 10
Tea, valódi 15, 20
Teakeverékek
Teakeverék felfúvódásnál 16, 23
- hasmenésnél 16, 18
- gyomor- és bélfekélynél 21
- ideges gyomornál 14, 16
- gyomorégésnél 14, 22
- émelygésnél és hányásnál 13, 14, 16
- túlterhelt gyomornál 13
- emésztési panaszoknál 24
- emésztési gyengeségnél 18, 19
- reggeli tea 15
- házi tea 20, 21
- a felesleges gyomorsav semlegesítésére 21
Teakúra 7
Tej és kamillatea 16
Téli kakukkfű 28
Thymus vulgáris, lásd Kakukkfű
Tinctura Absinthii 25
Tinctura amara, lásd Keserű tinktúra
Tinctura aromatica, lásd Aromás tinktúra
Tinctura Aurantii 25
Tinctura carminativa 25
Tinctura Chamomillae 25
Tinctura Menthae 25
Tinctura Tormentillae 25
Tinctura Valerianae 31
Tinnevelly-szenna, lásd Szenna Tormentül, lásd Vérontó pimpó Ulcus duodeni, lásd Nyombélfekély Ulcus ventriculi, lásd Gyomorfekély Umbelliferae, lásd Emyősvirágzatúak
Üröm 11, 12, 13, 18
Ürömfű 18
Vacsora 15
Valeriána officinalis, lásd Macskagyökér
Valerianae radix, lásd Macskagyökér
Vastagbélidegesség 20
Végbélrepedés 38
Vegyi anyagok 19
Vér 8
Vérhasgyökér, lásd Vérontó pimpó
Vérkeringés 12
Vérontó pimpó (Potentilla erecta) 11, 19, 31
Vérontó pimpó tea 19
Vese 8
Vitalitás, növelése 12, 18
Vízhajtó (Diuretikum) 34
Vízimenta (Mentha aquatica) 27
Vörösáfonya-lekvár (íz) 17
Zöldmenta (Mentha spicata) 27
Zöldségfőzelék 13
Zöldségleves 13
Előkészületben:
M. Pahlow:
Idegesség és alvászavarok kezelése
A kötetben tanácsok találhatók arra, hogyan kezelhetők az ideges eredetű panaszok gyógynövényekkel. Ilyen tünetek pl. az izgatottság, nyugtalanság, szívdobogás, teljesítménycsökkenés, szorongásos állapotok, elalvási- és átalvási zavarok.
%
Megjelent:
M. Pahlow:
Megfázás és influenza kezelése
A gyógynövényekkel hatásosan kezelhetjük a megfázáshoz és influenzához társuló kísérő tüneteket és panaszokat, a köhögést, torokfájást, hörghurutot és homloküreggyulladást.
A szerző részletes tanácsokat és recepteket ad a teák és egyéb készítmények elkészítéséhez.
M. Pahlow:
Reumás és köszvényes bántalmak kezelése
A gyógynövénykészítmények alkalmasak reumás és köszvényes megbetegedések kísérőtüneteiként fellépő izom-, ín- és ízületi fájdalmak csökkentésére. Erre vonatkozó tanácsokat és recepteket ismertet e kötetben a szerző.
DRAZSÉ
LAXATIVUM
összetétel
Sennozid A + B 10 mg drazsénként.
Hatás
A szenna drog antron, diantron és antrakmon típusú glü- kozidokat tartalmaz Száraz kivonatában — melyet ez a drazsé tartalmaz — hatásos diantron származékok ta álhatók: sennozid A és sennozid B. Az eddigi szenna készítményekkel ellentétben ebben a drazséban a hatóanyag pontosan meghatározható, és általában mentes a nem kívánatos mellékhatásoktól. A drazsé hatásos mind spasztikus, mind atóniás obstipáció esetén. A gyógyszer bevétele után 8—16 órán belül lép fel a hatás, könnyű és bőséges székletürítés formájában
Diabéteszes betegeknek is adható
Alhasi vérbőséget nem okoz, terhességben is alkalmaz ható/
Javallatok
Különböző eredetű (pl habituális, posztoperatív, terhességi) spasztikus, ill. atóniás obstipáció, továbbá műtéti előkészítés.
Ellenjavallat
Bélelzáródás Kálium háztartás zavara
Forgalomba hozza
Alkaloida Vegyészeti Gyár.
Tiszavasvári
REDI-SÓ konyhasószegény diétát fogyasztók részére
Összetétele:
Kálium-klorid 55%
Kálium-dtrát 43%
magnézium-glutamát 2%
Használata javasolt:
hypertensio, decompensatio, oedemakópződéssel járó megbetegedések (cirrhosis), ulcusbetegségek, fokozott nátriumretencióval járó kórképek, de megkísérelhető az érelmeszesedés kezelésére használt diétákban, valamint a túlzott nátriumfogyasztás csökkentése érdekében a könnyű vegyes és normál diétákban is.
Használata csak orvosi utasításra történhet.
Használata nem javasolt:
veseelégtelenség és Verospiron kezelés esetén.
Alkalmazható:
főzéshez, után ízesítéshez és minden egyéb olyan esetben, ahol a konyhasó ízhatását pótolni kívánjuk. 1-1,3 g REDI-SÓ ízhatása — ételektől függően — 1 g konyhasóénak felel meg.
A naponta felhasznált mennyiség a 10 grammot ne haladja meg.
Gyártja: REANAL Finomvegyszergyár
1147 Budapest, Telepes u. 53.
Telefon: 251-3999, 251-3889
Telex: 22-4493, 22-3599
Telefax: 252-1339, 252-1483
Kapható: gyógyszertárakban
Ez még nem minden!
Figyelje az újabban megjelenő Zöld hét termékeinket!
o
o
o
A Zöld hét, a CAOLA új testápoló-családja különleges gyógynövénykivonatok felhasználásával készül.
nyugtató habfürdő • élénkítő habfürdő sampon zsíros hajra • sampon korpás hajra • sampon száraz hajra
O
0° 00
TMKTÚRA
érelmeszesedés elleni készítmény
Az érelmeszesedés elleni tinktúra 5 gyógynövényből készült, összflavonoidtartatomra standartizált gyógytermék. összetétele, deklarált hatóanyagtartalma biztosítja a gyógyhatást.
A készítmény komponensei:
- a galagonya termés koronária-tágító;
- a vadgesztenye levél csökkenti az érfalak fragilitását, gátolja a protrombin-termelődését;
- a hársfa virág enyhe diuretikum;
- a cseresznye- és meggyszár, valamint a gyöngyajak heba hipolipemizáló. Ez a hatás megnyilvánul mind a vér összlipid-, koleszterin- és trigliceridsintjének csökkentésében, mind a szöveti koleszterin-tartalom növekedésének gátlásában.
A már kialakult dislipidémiát is visszafejleszti.
Ajánljuk:
az arteriosclerosis kezelésére a gyógyszeres terápia és a diéta kiegészítéseként.
Adagolás:
naponta 3×30 cseppet vízbe, teába vagy üdítőitalba cseppentve, étkezés után.
Kapható:
gyógyszertárakban, gyógynövény szaküzletekben, valamint a REANAL Finomvegyszergyár Diagnosztikai Boltjában.
Gyártja:
REANAL Finomvegyszergyár 1147 Budapest, Telepes u. 53. Telefon: 251-3999, 251-3889 Fax: 252-1339, 252-1483
Telex: 22-4493, 22-3599
Felhasználási javaslat:
Használati utasítás:
Felhasználási javaslat:
Használati utasítás:
Emésztést elősegítő (epe) TEA-keverék
Epehajtó teakeverék az epekiválasztást fokozza, az epehólyag kiürülését könnyíti.
* májbetegségek esetén gátolja a kőképződést és csökkenti az epeutak gyulladását
1 tetézett evőkanál teakeveréket 3-4 d vízben 1-2 percig forralunk, majd lefedve hűlni hagyjuk és leszűrjük. Étkezés előtt délben és este 1-1 csészényi teát tetszés szerint édesítve langyosan fogyasztjuk.
Gyomor tea (MECSEK)
Gyomorbántalmak esetón, gyomor- és nyombélfekélyre hajlamos egyének kezelésének kiegészítésére alkalmas. Enyhén hámosító hatású, gyulladáscsökkentő és a nyálkahártyát nyugtató anyagokat is tartalmaz.
Egy csészényi forró vízbe 1 csapott evőkanál teakeveréket teszünk, 1 percig forraljuk, majd lefedve 10 percig állni hagyjuk. Leszűrve, mézzel gyengén édesítve, langyosan, kortyonként fogyasztható étkezés közben, vagy után, naponta 2-3 csészényit
Gyárba:
Forgalmazza:
Herbária
Kapható:
a gyógyszertárakban ós szakűzietekben.
HERBÁRIA
Kömény (Carum carvi L.). Termése kiváló szer különösen felfúvódás ellen – fűszerként és teaként egyaránt alkalmazzák.
Kakukkfű (Thymus vulgáris L.). Ennek a gyógynövénynek a zöld részét fűszerként és gyomortea-keverékként alkalmazzák.
Borsmenta (Menthapiperita L. em. Huds). Gyomorpanaszoknál a leveleket fűszerezéshez és teaként használják.
Keserűnarancs (Citrus aurantium L., ssp. aurantium). Gyomortea részeként használják a gyümölcs héját.
Ezerjófű (Centaurium erythrae Rafu.). Emésztési gyengeségnél és étvágytalanságnál az egész növényt használják teához.
Len (Linum usitatissimum L.). A magok bélrenyheségnél és krónikus székrekedésnél szabályozó szerepben hatásosak.
Vérontó pimpó (Potentilla erecta L. Raeu- schel). A gyökértörzsből készített tea segít heveny hasmenésben és felfúvódásnál.
Koriander (Coriandrum sativum L.). Termését fűszerként és teaként használják, segít felfúvódásnál és telítettségérzésnél.
A GYÓGYNÖVÉNY-SZAKÉRTŐ TANÁCSAI ÉS RECEPTJEI
Könyvünk a gyomor- és bélbetegségek leggyakrabban előforduló tüneteinek megelőzéséhez, enyhítéséhez, a természetes gyógymódokhoz ad tanácsoKat.
A felsorolt gyógynövénykészítmények
— teák, tinktúrák, cseppek, levek — elkészítéséhez Mannfried Pahlow gyógyszerész régóta jól bevált, tudományos Kutatásokkal is igazoltan gyógyító hatású növényeket válogatott össze.
119 Ft
SPRINGER HUNGARICA