Találatok: 643
131
S ágvári György
Somogyi Győző
Szabó Péter
Magyar királyi honvédlovasság, 1920—1945
HONVÉDHUSZÁROK
Ságvári György – Somogyi Győző — Szabó Péter
Magyar királyi honvédlovasság, 1920-1945
KIADÓ
2001 –
© Ságvári György, Somogyi Győző, Szabó Péter, 2001
ISBN: 963 00 7540 7
Szaklektor: Bene János
Korrektor: Bognár Antal
Borítóterv és művészeti szerkesztő:
smArt DesignStudio
home: www.sm-art.hu
email: info@sm-art.hu
A kötet szerzői:
Ságvári György, Szabó Péter
Illusztrálta:
Somogyi Győző
Minden jog fenntartva, beleértve a bárminemű eljárással történő sokszorosítás jogát is.
A könyv a Magyar Millennium
Kormánybiztosi Hivatal támogatásával készült.
Kiadta és nyomta a TIMP1 Kft.
1027 Budapest, Vitéz utca 5-7.
Tel.: +36 (1) 2129103
Felelős szerkesztő:
Solymosy Lajos
Felelős vezető:
Cseh Tibor ügyvezető
(A belső címlapon a Jászkun I. huszárezred 1920 mintájú zászlója, 1940-es szalaggal)
Alig két évvel ezelőtt jelent meg a magyar huszárság képes enciklopédiájának szánt Nagy huszárkönyv, amely az első világháborúval bezárólag mutatta be a magyar huszárság történetét. Voltak kiadói ígéretek, hogy következik a folytatás, arra azonban alig mertünk gondolni, hogy ilyen rövid idő múlva kézben tarthatja az olvasó a hiányzó fejezeteket, a 20. század első fele magyar huszárságának, a magyar királyi honvédhuszároknak a képes történetét. A „kis huszárkönyvet”, ahogy szerzői maguk között a készülő kötetet elnevezték. Ezek a két világháború közötti honvédhuszárok lettek, kényszerűen, a „magyar huszárok utolsó mohikánjai”, akik – noha nem is mindig hivatalosan — de magukat még huszárnak nevezhették, akik a második világháború véres csataterein még megpróbálkozhattak igazi huszárként élni, alkalmazni az ősi harcmodort — „kard ki kard” — és fergeteges rohammal rárontani az ellenfélre.
Azt írtuk a Nagy huszárkönyv előszavában: a 20. század magyar huszárságának történelme másfajta história. Valóban másfajta história. Ahogy a huszárság a 19. század második felében beolvadt az egységes lovasság monolit közegébe, majd ahogy ez a lovasság az első világháborúban „lóról szállt gyalogsággá” vált a lövészárkok poklában, a háború után a hadművészetben úgy folytatódott a maradék lovasság további térvesztése szerte a világon. A haditechnika lökésszerű fejlődésével a nevükben még lovascsapatok mindinkább elveszítették hajdani lovasjellegüket. A lovasezredek gépesedtek, jelentős tűzerőt képviselő, gyorsan mozgó alakulatokká formálták őket, mindenhol nagy tűzerejű fegyverek, lövegek, páncélkocsik kerültek az ezredek hadrendjébe. A lovasság, amint az a kék hajtókás magyar huszárokkal is történt, betagozódott a „gyorsfegyvernembe”.
Hogy mi maradt meg ebben a romantikusnak még a legerősebb megszorításokkal is alig nevezhető rövid korszakban a régi jó huszárvilágból? Erről szól ez a könyv, a kései utódokról, a magyar huszártörténelem legutolsó negyed évszázadáról. A magyar királyi honvéd lovasság tisztjeiről és közembereiről, a huszárlegénységről, a huszáralakulatok szervezéséről, külsőségeikről, hétköznapjaikról, harcaikról. A szer
zők csak remélhetik, hogy sikerült érzékeltetniük, mit mentettek át ennek a korszaknak magyar lovas katonái elődeik harci tudásából, kiváló katonai tulajdonságaiból, érdemeiből, a régi huszármentalitásból, megmaradt-e egyediségük, különbözőségük a többi fegyver- és csapatnemhez képest, mennyire idomultak a modern háború követelményeihez.
De hát milyen is volt az a klasszikus „huszárvilág”, amelyhez a kései huszárutódok magukat mindig büszkén igazították? Milyenek voltak azok a régi jó magyar huszárok?
Elevenítsük fel röviden történetüket!
A huszárság a magyar történelem, egyszersmind az egyetemes hadművészet öröksége is. Szigorú katonai osztályozás szerint, ahogy a lovasság történetét bemutató nagy monográfiák is meghatározzák, a huszárság a lovas fegyvernem része, ezen belül könnyűlovas csapatnem, amely a 18. században, a korszak hadművészeti kihívásaira válaszul jelent meg az európai hadszíntéren. Azonban éppen a mi nemzeti történelmünkből ismerhető a legjobban, hogy a huszárok története ennél jóval régebbi, s a ma is mérvadó történelmi konszenzus szerint valamikor a 15. században kezdődhetett. Mindezt történeti, művészettörténeti és nyelvészeti adatok is megerősítik. Ugyanakkor mindig voltak, akik még régebbi históriát szerettek volna a huszároknak, mondván, hogy honfoglaló őseinktől, sőt a sztyeppéi lovas nomád népektől tart a „magyar huszártörténelem”, és az egykori könnyűlovasok és a 18. századi, majd a 20. századi huszárok is egyenes ági leszármazottai ezeknek az ezredéves könnyűlovasoknak. És az évszázadok is mintha csak arra kellettek volna, hogy összekössék a régmúlt és a közelmúlt vitéz katonáit. Sokszor keveredett a huszárok miatt érzett jogos nemzeti büszkeség a magyar katona elismert vitézségének nem mindig szerencsés, túlzó propagandájával.
Miközben a huszárság az évszázadok során valóban magyar nemzeti intézménnyé, nemzeti örökséggé vált. A véres csaták és népmesék minden rossz fölött győzedelmeskedő huszárjai mindig békésen megfértek egymás mellett történelem- és mesekönyveinkben. Hetvenkedő Háry János-ok és Mária Terézia rendes és arany vitézségi érmes huszárok állnak ma is egymás mellett nemzeti mitológiánkban. Mézeskalácshuszárok és messzi csatamezőkön harcoló
hősök jelennek meg ma is a huszár szó hallatán képzeletünkben.
A katonai szakírók mondják, néha csak sejtetve, s persze mindig némi túlzással, hogy a huszárokra akkor volt igazán szükség a harcmezőn, amikor a katonai racionalitás már kevésnek bizonyult, amikor elsősorban a virtus és az intuíció kellett, amikor egy- egy harci feladat megoldásában a személyes képességek döntöttek. Vagyis amikor — katonai nyelven szólva — a harcászati tudás volt az igazi erény. Egy tény kétségtelen, a huszárok birtokában voltak valamilyen különleges katonai tudásnak, amelyet Magyarország sajátos geopolitikai helyzete és a történelmi ellenfelek által kikényszerített hadviselési módszerek fejlesztettek ki, s amely huszárgenerációkon és hosszú évszázadokon át hagyományozódott tovább szinte nemzeti örökségként.
A huszárságnak több nagy korszakát is számon tartja a történelem. Az első nagy korszak – amikor történeti forrásainkban is fel-feltűnnek a „huszárnak nevezett könnyűlovasok” — a 15. századra esik, főleg Hunyadi Mátyás korára. Ekkor ismeri meg Kö- zép-Európa a Balkánon addigra már a szó szoros értelmében is félelmetes hírnévre szert tett, eredetileg délszláv, majd egyre inkább elmagyarosodó huszár- ságot. A másik nagy korszak a török elleni honvédő háborúk időszaka, amikor a végvidéken, a török torkában lényegében kialakultak azok az oly sokszor megcsodált huszárerények. A végvidékek huszára állandó készenlétben állt, vigyázott, figyelt akkor is, ha az ellenfél a várában pihent, foglyot ejtett, hogy megtudja, mit tervez ellenfele, vagy — mert ez is része volt a vitézi életnek – zsákmányszerző akciókra indult az ellenség hátába, hogy nem igazán bőséges ellátmányát kiegészíthesse. Ebben az időben, a „végvári dicsőség fénykorában” alakultak ki a huszár később oly sokszor megcsodált különleges katonai képességei: az ösztönösség, a gyors észjárás, a gyors döntés, a furfangosság, a jó helyzetfelmérő képesség, a kiváló lovaglótudás, a kis kötelékekben való harcolni tudás, az ilyenkor elengedhetetlen bajtársias- ság.
Az igazi „huszárértékek” elsősorban a irreguláris harcmód értékei voltak: a lovasügyesség, a bátorság, a gyorsaság, az egyéni képességek. A harckészség, az intuíció. Az ösztönös katonai tudás, amely nem
igényelte a megtanulható bonyolult harceljárásokat, és nem kívánt a vezetőktől sem különösebb stratégiai ismereteket. Itt a „harcászati tudás” volt az igazi erény. Ha egy lovascsapat olyan ellenségre akadt, amelyet legyőzhetőnek vélt, azt többé nem hagyta nyugton. Zaklatta, körülrajzotta – ahogy akkor mondták: „körülcsiripelte” -, lőtte, vágta az ellent, ahol érte. Irreguláris harcmód volt ez a javából. Ennek a „huszárstratégiának” Magyarországon valójában már a kuruc időkre esik a virágkora. Mind a Thököly-, mind a Rákóczi-szabadságharc kuruc lovassága mesterien alkalmazta ezt a harcmódot. A nagyobb csatákat ugyanakkor sorra elvesztették a kurucok, törvényszerű bizonyságául annak, hogy a nyugati típusú csatalovassággal szemben önmagában kevés volt az akár legkitűnőbb ösztönös harci tudás.
A leghíresebb korszak – „aranykornak” is mondják – a 18. századdal kezdődött, s tartott közel másfél évszázadon át. Ebben az „aranykorban” vált a hu- szárság az akkori Európa szinte minden államában az új elvek szerint szerveződő hadseregek integráns részévé, maga a huszár pedig egyenrangú fegyvertársává az akkori idők klasszikus nehézlovasainak. Számon tartja a történelem azt is, hogy az első huszáralakulatokat ezekben a hadseregekben magyarok szervezték meg a század első felében. Sőt az alakulatok tisztikara, legénységének jelentős része is magyarországi illetőségű volt — legalábbis az első néhány évtizedben. A későbbi évtizedek immár francia, porosz, holland, dán, svéd, orosz születésű huszárjai tőlük tanulták el speciális könnyűlovas harci mesterségüket és az effajta harcmodor különleges fortélyait. Egy francia szolgálatba állt hajdani magyar huszártiszt és hadmérnök, Jeney Lajos Mihály A por- tyázó, avagy a kisháború sikerrel való megvívásának mestersége korunk géniusza szerint című könyve, amely 1759-ben először Hágában jelent meg francia nyelven, össze is foglalja ezeket könnyűlovas jó tulajdonságokat.
„7. Termékeny képzelőerő a szándék, a fortély és a lelemény vonatkozásában; 2. Éles elme, amely képes a harcmező, a hadi vállalkozás minden körülményével számot vetni; 3. Rettenthetetlen szív minden váratlanul feltűnő veszéllyel szemben; 4. Magabiztos, mindig határozott magatartás, amelyet sohasem gyengít szorongás egyetlen jele sem; 5. Szerencsés emlékezőtehetség, hogy mindenkit nevén szó
lő
líthasson; 6. Éber, erős és fáradhatatlan természet, hogy mindenhol jelen legyen és mindenkibe lelket öltsön; 7. Helyes és gyors szemmérték, hogy felfogja a harcmezőn a terepből és a menet közben észrevett tárgyakból fakadó hasznosságot és haszontalanságokat, továbbá az akadályokat és a veszélyeket; 8. Olyan érzelemvilág, amely erősíti az egész csapattest tiszteletét, bizalmát és ragaszkodását. ”
A század végére szilárdultak meg azok az egyetemes „huszársztereotípiák”, amelyek a csapatnem valós katonai értékeiből és legalább annyira a hozzá kapcsolódó mítoszokból táplálkoztak. Ki volt az igazi huszár? Az, aki parancsra, de leginkább ösztöneinek engedve, virtusból akár a leglehetetlenebb katonai vállalkozásokba is belevágott; aki tartotta magát ahhoz az Európa-szerte eltejedt hetyke vélekedéshez, miszerint az igazi huszár nem is érheti meg a negyvenedik életévét, vagy ha megéri, már nem is számít igazi huszárnak.
Az első csapást a huszárokra s egyúttal a lovas fegyvernemre a 19- század második felében mérte a történelem. A lovasság egyre inkább segédfegyvernemmé vált, noha presztízse mindig is magas maradt. Bár még nagy a lovasok száma az egyes hadseregekben, a lovasezredekben egyre újabb és újabb, addig soha nem látott katonai szakágak képviselői jelennek meg, utászok, távírászok, géppuskások. Majd elérkezett a 20. század elejének nagy háborúja, ahol a lovasság, a huszárság is, a szükség kényszere alatt lényegében gyalogos katonává „lépett elő”. Ezzel ért véget a huszárság „cifra története”, s vette kezdetét az utolsó szakasz, amely ennek a mostani könyvnek a lapjain elevenedik meg.
A Nagy huszárkönyv folytatásaként az olvasó most kezébe veheti a „kis huszárkönyvet”, a magyar huszárság képes történetének második kötetét. Egy jóval rövidebb időszak huszártörténelmét. Hasonlít rá, de más is ez a kötet, mint az előzménye, küllemében, szerkezetében. De más a keretet adó kor is. Merthogy közelmúltunkról van szó. Az egykori szereplők közül sokan – hál’ istennek – itt járnak ma is közöttünk, saját élményeik, amelyeket beszélgetésekben és visszaemlékezéseikben megosztottak velünk, élőbbek minden, bármilyen érzékletes történészi értékelésnél. A történész egyet tehet: összerakja a mozaikjaikat, behelyezve személyes „mikrotörténel- müket” a korszak nagy hadtörténeti összefüggéseibe.
Az archívumok ezen kívül is rendkívül sok forrását őrzik a korszaknak: lovasalakulatok iratait, hadműveleti iratokat, térképeket, anyagi-technikai iratokat, rajzokat, számtalan fényképet és nagyon gazdag, múzeumokban, magángyűjteményekben megőrzött tárgyi kultúrát. A kötet, mint elődje is, nagy szerepet szán a képi megjelenítésnek, és ahogy akkor, most is hitelesség az elsőrangú célunk. Somogyi Győző színes grafikái, rajzai emberekről és tárgyaikról, a személyes holmikról és a kincstári ellátmányról, a lovakról és felszerelésükről, fegyverekről, járművekről, a huszárok „anyagi technikájáról”, valamennyi hiteles ábrázolás — művészi látásmóddal. Általuk válik hitelesebbé a bemutatott történelmi idő, életszerűbbé a kötet hősei, a korszak „fő- és közhuszárjai”.
Más a kötet a benne szereplő dokumentumértékű fotók miatt is. Nagyszámú fotót használtunk fel a szerkesztés során, amelyek mintegy képi dokumentációját adják a narratíváknak, közöttük nem egy technikai bravúr is, megőrzött 50—60 éves színes diaképek. Ahogy az lenni szokott, gazdagabb a békeévek fotótermése, kevesebb, de életszagúbb és megdöbbentőbb a frontoké. A szerzők és a kiadó ezúton mond köszönetét a fotókat rendelkezésre bocsátó közgyűjteményeknek és magángyűjtőknek, családi fényképarchívumok tulajdonosainak: a Hadtörténeti Múzeumnak, a sárvári Nádasdy Ferenc Múzeumnak, a nyíregyházi Jósa András Múzeumnak, személy szerint Babucs Zoltánnak, Haranghy Miklósnak, Kókay Györgynek, Laborcz Györy Péternek, dr. Söptei Istvánnak, különösképpen pedig dr. BeneJánosnak, a kötet szaklektorának — akiknek közreműködése nélkül ez a kötet nem készülhetett volna el.
7
Az első világháború után a lovasság mindenekelőtt továbbra is alkalmi fegyvernem maradt. Szervezetét, fegyverzetét és felszerelését a Magyar Királyi Honvédség kötelékében is megpróbálták valahogy a modern harceszközök (harckocsik, ro- hamlövegek, repülők) tömeges megjelenése eredményezte új hadműveleti, harcászatai alkalmazásmódokhoz, eljárásokhoz igazítani, de lovai miatti érzékenységén és harcba vetésének limitált idején változtatni nem lehetett. Harcait — ahogy az első világháború hosszabb időszakában is — már nem lovon, hanem gyalogosan vívta meg. A lovak elsősorban huszár csapattestek mozgékonyságát, váratlan megjelenését és terepjáró képességét voltak hivatottak szolgálni, de a szélsőséges időjárási viszonyok és a szünet nélküli bevetések igencsak károsan hatottak ezen tulajdonságaik kamatoztatása szempontjából.
Hivatásos és tartalékos tisztikarának és legénységének társadalmi összetétele is mutatott hason
lóságot a korábbi időszakok huszárjaiéhoz. A tisztikarban – ha nem is a korábbi jelentős mértékben — ősi tradíciójához híven továbbra is képviseltette magát a főnemesség, az arisztokrácia. Az Eszterházy, Dőry, Stipsicz, Dégenfeld-Schonburg, Széchenyi főúri családok huszártiszt fiai többnyire a Nádasdy Ferenc 3. huszárezredben szolgáltak. Szinte alig akadt olyan főúri, fóldbirtokosi vagy volt fóldbirtokosi család, amelynek ne lett volna legalább egy hősi halottja a második világháború küzdelmei alatt. Két hercegi, valamint nyolc-nyolc grófi és bárói családból származó hivatásos és tartalékos huszártiszt esett el 1941 és 1945 között. Az arisztokrácia ifjain kívül a lovasságot választották az egyes katonadinasztiák (Pongrácz, Lázár, Fejes, Dienes, Sibrik, Splényi) sarjai, az első világháború előtti talaját vesztett politikai és katonai vezetéshez, a feltörekvő hivatalnokréteghez tartozó, az értelmiségi vagy az agráriumhoz kötődő foglalkozást űző családok fiai, s az első világháborús hadiárvák is. Érdekességképpen megemlíthető Garamszeghy-Géczy Péter hivatásos huszár hadnagy, kinek édesapja színművész volt. A különböző anyagi és egzisztenciális
A 4/1. lovasszázad egyik szakasza. A felvétel 1935. március 21-én készült
8
Békebeli idill kisüstivel. Hét huszártiszt a 4. huszárezredből az 1920-as évek végén
háttérrel rendelkező tisztek között a huszártisztmentalitás nem engedte meg az elkülönülést sem a szolgálatban, sem a szolgálaton kívül.
A lovasság legénységi állománya továbbra is a Nagyalföld, a Tiszántúl, a Jászság, a Kunság, s a Dunántúl lótenyésztéshez értő, gazdálkodó, földművelő népének fiataljaiból került ki. A huszáralakulatok gyakori hadiállományra emelésének időszakában azonban a falusi és városi iparosrétegből is kerültek hadköteles ifjak a lovassághoz.
Jóllehet a 20. század magyar huszáralakulatai elnevezésében már nem kizárólag a „huszár” kifejezés szerepelt (lovasdandár, lovashadosztály, huszárezred lovasszázada stb.), a lovasság szerepe s mennyiségi arányai csökkentek a többi fegyverneméhez képest, már az első világháború idején meg kellett válni díszes ruházatától, egy tulajdonságával azonban messzemenően különbözött a más fegyver- és csapatnemtől: ez az egységes és hagyományos huszárszellem volt. Ez kötött össze tisz
tet és huszárt, s elsősorban a közös harci élményekből, a huszár és tisztje közötti közvetlen viszonyból s a lovak szeretetéből alakult, illetve újult ki évszázadok múltán is. A tisztikar fenntartás nélkül ápolta a huszármúlt tiszteletét, s példaadó magatartásával mindvégig annak fenntartására törekedett. Mindez békében az alárendeltekről való gondoskodásban, háborúban pedig az őszinte baj- társiasságban nyilvánult meg. A huszártisztek szolgálatban mindent megkövetelő szigorú elöljárók, szolgálaton kívül beosztott legénységük legfőbb támogatói voltak, akikhez alárendeltjeik bizalmasan fordulhattak minden problémájukkal, gondjukkal abban a tudatban, hogy ha tudnak, segíteni fognak. E magatartásukkal nyerték meg huszárjaikat, akik feltétlenül bíztak bennük, megbecsülték őket, ragaszkodtak hozzájuk, s a válságos helyzetekben megtettek értük mindent.
A huszárszellem lényegét Splényi Géza, a nyíregyházi 4. huszárezred egykori őrnagya az alábbi
.9
frappáns módon fogalmazta meg kötetében: „Ennek alapja az elöljárókba vetett feltétlen bizalom, azoknak tisztelete és megbecsülése. Hozzájuk való ragaszkodás. Ez vonatkozik minden huszárra, úgy tisztre, mint legénységre. A huszártiszt sohase volt csak parancsnok, hanem századának, szakaszának apja, papja, tanítója. Apja, aki minden körülmények között gondoskodik. Papja, akihez minden alárendeltje minden bajával, gondjával fordulhat. “Tanítója, aki megtanította a legfontosabbra, a hagyományos huszárszellemre, bajtársi- asságra jóban-rosszban az önfeláldozásig. Ez forrasztott össze tisztet, altisztet és huszárt egy családdá, ennek folyománya az a viszony, melyet más fegyvernembeliek úgy megcsodáltak. Ebből származik a tiszteleten, megbecsülésen alapuló fegyelem, melyen nem változtat se súlyos harchelyzet, se hadifogság, se civil ruha. ”
Az első világháborút lezáró trianoni békediktátum Magyarországra nézve súlyos katonai rendelkezései a honvédség lovas fegyvernemét is érzékenyen érintették. Az 1921. június 1-jén életbe lépő hadsereg-szervezési rendelkezések szerint mindössze négy huszárezred (16 század), s a hét vegyesdandár közvetlen lovasszázadai képviselhették e tradicionális csapatnemet.
Fekete sapka és világháborús lovassági bekecs.
A sapkarózsát nemzeti színű kokárdával fedték el
Magyarország nemzetközileg is elismert fegyverkezési egyenjogúságának 1938-ban történt visszaszerzéséig – az általános hadkötelezettség kezdeti tiltása és a Szövetségközi Katonai Ellenőrző Bizottság kezdeti felügyelete következtében — a lovasalakulatok szervezetében nagyobb méretű minőségi és mennyiségi változtatásokat nem lehetett végrehajtani.
A Magyar Királyi Honvédség sereglovasságát jelentő 6-700 fős békelétszámú huszárezredek mindegyike két osztályból állt, melyek 1928-ig egy-egy karabélyos-, illetve géppuskás-, azt követően két ka- rabélyos- és egy géppuskásszázaddal rendelkeztek. Ezredközvetlen alosztályként egy-egy árkász-, illetve távbeszélőszázadot állítottak be. A négy huszárezred — mely kettő lovasdandárt alkotott — egy lovas és egy könnyű tarackos ütegből álló lovas tüzérosztállyal kiegészítve lovashadosztállyá fejlődhetett fel. 1937. október 1-jétől az 1-A. huszárezrednél a „karabélyosszázad” helyett a „lovasszázad” elnevezés jelent meg a hadrendben.
A huszárezredeket 1930. március 1-jével a magyar lovasság történetének kiemelkedő alakjairól, illetve e fegyvernemhez kapcsolódó jelentős történelmi személyiségekről nevezték el. A fővárosba, illetve Kecskemétre települt 1. huszárezred az
- Ferenc József jász-kun, a Komáromban, illetve Székesfehérvárott (1928-tól Pápán) levő 2. az Árpád fejedelem, a Sopronban, illetve Tolnán állomásozó 3- a Nádasdy Ferenc, a Nyíregyházán tevékenykedő 4. pedig a Hadik András elnevezést vette fel hadrendi számán felül. A 2/1. és a 3/E huszárosztály 1932-ben hadrendi számot cserélt, a 2. huszárezred pedig 1935-ben Szentesre települt.
Az ezredek — az 1933-ban épült és 200 fő befogadására képes szentesi kivételével — mind a Monarchia korabeli nagy lovassági laktanyákban nyertek elhelyezést. Kiemelkedett közülük az 1890/91-ben épült, pavilonrendszerű nyíregyházi lovassági laktanya. A 30 holdas, téglalap alakú területen elhelyezkedő kaszárnya eredetileg egy törzsépületből, két-két kapuépületből, illetve egyemeletes főtiszti és altiszti lakból, hat legénységi épületből, a tiszti lovak istállójából, 12 legénységi lóistállóból, fedett és nyitott lovardákból, fog-
10
Vitéz Dienes-Oehm Tivadar, a nyíregyházi 4-
huszárezred első parancsnoka az 1920-as évek elején,
még Monarchia korabeli huszár ezredesi atillájában
da-, markotányos-, zuhany- és mosdóépületekből, a beteg lovak istállójából, szekérszínből, raktárakból, valamint külön csapatkórházból állott. A városon kívül egy 312 holdas gyakorló- és lőtér is tartozott hozzá. 1920 augusztusától elsősorban a megszálló román hadsereg által okozott károkat igyekeztek kijavítani, s az 1930-as évek elején is csupán az istállókhoz tartozó 13, félereszes kocsiszínnel, lópataáztatóval, kopófalka-épülettel s egy házi lövöldével gyarapodott a kaszárnya. A nagyobb építkezések — ahogy valamennyi laktanya esetében is — az 1938-as haderőfejlesztési program jegyében történtek. A nyíregyházi lovassági laktanya mögött ekkor épült fel egy újabb legénységi épület, s egy kapuépületettel, három, 100—100 lovat befogadó istállóval, illetve egy-egy beteglóistállóval, kovácsműhellyel és patkoló épülettel is bővült a „Hadik huszárok” szálláshelye.
A vegyesdandár-közvetlen huszárszázadok a honvédség csapatlovasságát s egyben a huszárez
redek egyik karabélyosszázadát képezték. 1928. október 1-jétől 1938. október 1-jéig — a trianoni békediktátum megkötései miatt — fedőnév alatt mint „csendőrlovas alosztályok” szerepeltek a hadrendben. Névlegesen ezért a Belügyminisztérium állományába tartoztak. Tisztjei és legénysége a magyar királyi tábori csendőrség tábori barna egyenruháját viselte piros-zöld csendőrhajtókával, s a Magyar Királyi Honvédség tábori barna (Bocs- kai-)sapkáját hordta egy kisebb méretű csendőr kakastolldísszel. Szervezetileg a vegyesdandár-pa- rancsnokságok alárendeltségébe kerültek, a csapatösszevonással egybekötött hadgyakorlatokat a huszárezredekkel együtt hajtották végre.
A csapatlovasság szervezése és elhelyezkedése a két világháború között az alábbi volt:
- vegyesdandár-huszárszázad: Budapest
- vegyesdandár-huszárszázad: Komárom
- vegyesdandár-huszárszázad: Keszthely
- vegyesdandár-huszárszázad: Pécs
- vegyesdandár-huszárszázad: Szeged
- vegyesdandár-huszárszázad: Debrecen
- vegyesdandár-huszárszázad: Miskolc
A huszárezredek személyi állományának békelétszámát 1928-tól 48 tiszt és 658 huszár, a „csendőrlovas alosztályokét” 5 tiszt és 95 huszár jelentette.
A huszárezredek parancsnokságai ezredtörzsre és visszamaradó különítményre tagozódtak. Az ezredközvetlen alosztályokat kezdetben csupán egy-egy árkász-, illetve távbeszélőszázad, majd 1935-től egy 7,5 cm-es 15/31 M. lovassági köny- nyűágyúkból álló huszárüteg képezte. Az ezredtörzsben az ezredesi rendfokozatú ezredparancsnok munkáját az ezred első és másodsegédtiszt segítette, s ide tartozott a felriasztási terv készítője, a különleges beosztású törzstiszt és a visszamaradó különítmény, mozgósítás esetén a visszamaradó pótkeret parancsnoksága.
A beosztott huszárosztályok törzsét az alezredesi vagy őrnagyi rendfokozatú parancsnok irányította, segédtisztje támogatásával. Ide tartozott még egy anyagi tiszt, a vezető orvos és állatorvos, a gazdasági hivatal főnöke beosztottjaival, a pat-
11
Címer Bocskai-kalpagra, babér és tölgy címerdísszel
Anyaga sárgaréz, illetve tombak, matt színűre aranyozva.
Magassága 6,2 cm.
A Bocskai-kalpag oldalnézetből, a bocskaidísszel
Sapkarózsa Bocskai-kalpaghoz
Aranysodralékból készült, közepén fémből, tojásdad alakú, domborított betét — nemzetiszínűre zománcozva.
Az 1926 MINTÁJÚ atilla hátsó nézetből, az ÚGYNEVEZETT PÁVAFARKAS HÁTZSINÓRZATTAL
Huszártiszt az 1 924-ben rendszeresített úgynevezett „Csáky-díszruhában”
Nevét az öltözet a bevezetését elrendelő Csáky Károly honvédelmi miniszterről kapta.
Öt évet élt meg ez a ruhafajta, de rövid élete alatt is meglehetősen markáns vélemények fogalmazódtak meg körülötte, főként esztétikumát, hagyományőrzését, kato- násságát illetően. Maguk a kísérletezések e díszruházat kapcsán a 17. századi magyar férfidivat felélesztésére irányultak. A díszruha küllemében megjelenésében végül is nagyon hasonlított a korszak jellegzetes férfidivat-öltözetére, a Bocskaira. A Bocskay (más említésekben: bocskai, Bocs- kai-ruha, Bocskai-öltözet, illetve Bocskai- sapka, Bocskai-kabát) nevű öltözékek, ruházati cikkek mint a historizáló magyaros férfidivat legutolsó karakteres típusai az 1920-as évek elején jelentek meg a magyaros férfiruházatban. Szorgalmazójuk Nemes Mihály festőművész, aki a század elején egyenruha gyanánt más, főként reprezentációs célú történelmi ruhadarabot, öltözetet is tervezett a testőrségek, a rendőrség és a honvédség részére. A Bocskai-kalpag formáját a művész Bocskai István fejedelem korabeli ábrázolásokról ismert süvegéről mintázta. Nemes mellett, aki művészeti tervezője a díszegyenruhának, a katonai tervező Péter Ferenc II. osztályú főhadbiztos.
Huszártiszti atilla karzsinórzata és karhajtókája A zsinórdísz alatti piros- fekete páros hajtóka a vezérkari minőséget, az alapruházat kék színe a huszár mivoltot jelzi.
Huszártiszt (százados) társasági öltözetben 1926—1931 A díszruha a Monarchia korát idézi, a kiegyezés utáni honvédség atillás egyenruháját. Az atilla zsinórzata olyan, mint a 48-as honvéd atilláé. A karzsinórzat azonban egészen új találmány. Hátul a derék alatt úgynevezett pávafarkas a zsinórzat. A honvédtisztek illő társasági öltözködésével a hadvezetés feltűnően sokat foglalkozott végig az egész korszakon. A társasági öltözködés – nevéből is egyértelműen — a tisztikar társadalmi rangjának szükségszerű velejárója, az úri körökben dívó normákhoz igazodott. A nagy-, illetve kistársasági öltözet a civil öltözködési etikett frakkos, illetve zsakettes normáinak felelt meg. Az effajta normákhoz való disztingvált alkalmazkodás az egyik legfontosabb bejutási feltétel volt ezekbe a társaságokba. A hadvezetés intézményesen gondoskodott tisztikaráról.
A huszártisztek nagy társasági öltözete alapruházatként fekete sapkából, sötétkék atillából, fekete pantallóból és fekete cúgos cipőből állt. Mentét, esőköpenyt, körgallért nagytársasági öltözethez nem lehetett viselni. Amikor első változatában 1924-ben rendszeresítették, „társasági díszruhának” nevezték. Viselési helyzetei inkább a civil szférához kötődtek, de „katonai eseményeken”, ilyen volt a hadbírósági tárgyalás, a becsületügyi tárgyalás, elrendelt kihallgatás, szolgálati jelvénnyel, igazán ünnepélyes és díszes alkalmakon, mint az udvari bál, díszebéd, esküvő, bál, színház, hangverseny, hazafias és egyházi ünnepek, illetve temetéseken is viselték.
12
13
Huszártisztek köpenyben. Feltűnően rövid, úgynevezett lovaglóköpenyt visel a kezében
lovaglópálcát tartó tiszt
kolóműhely a patkolómesterekkel s a fegyverzeti műhely a fegyvermesterekkel. Az osztályok két lovas- és egy géppuskásszázadból alakultak meg.
A lovasszázadok tisztikarába a századparancsnok, a 3, később 4 szakaszparancsnok, valamint az arcvonalmögötti tiszt tartozott. A századparancsnok általában századosi rendfokozatot viselt, s a folyamőrség mellett egyedül a huszároknál őrizték meg azon hagyományt, hogy őt szolgálatban és szolgálaton kívül kapitánynak kellett szólítani. Az arcvonalmögötti tiszt a századparancsnokot támogatta és helyettesítette a parancsnoki teendők ellátásában. Feladatai közé tartozott békeidőben és háborús körülmények között a századtörzs, a tartalék, a vezeték lovak irányításának, valamint a lőszer- és anyagutánpótlás, a lóellátás és patko- lás munkájának irányítása, illetve ellenőrzése is. A géppuskásszázadnak parancsnoka, arcvonalmögötti tisztje és szakaszparancsnoka volt. A fiatal szakaszparancsnokok alá tartozott a szakaszokba beosztott, kiképzés alatt álló legénység, a lovak, a fegyverzet, a felszerelés és az elhelyezési körlet.
Helyettesük egy szintén fiatal őrmester vagy szakaszvezető volt. A szakasz három, tisztesek parancsnoksága alatt álló rajból állt. A raj létszámát 16 lovas és egy málháslóvezető jelentette. Az ezredhez tartozott még az új lovak belovaglására a pótló idomító keret és a karpaszományos újonc
Tiszti csoportkép az 1930-as évek elejéről. Az akkor
viselhető huszártiszti nyári egyenruhavariációk szinte
mindegyikét láthatjuk a képen: khaki, fehér vászon,
zöld zsávoly ruha, fehér lovaglópantalló (középen),
fekete szalonnadrág, csizmanadrág
14
A magyar királyi lovasság hadrendje 1935-ben
osztag (önkéntes iskola), amely parancsnokból és 2-2 oktatóból állt.
1935—36-ban egy huszárezredben általában 54—56 hivatásos huszártiszt szolgált. A Magyar Királyi Honvédség huszártisztjei a két világháború közti időszakban még javarészt az Osztrák—Magyar Monarchia volt honvéd- és közös huszárezredeiből származtak. Az utóbbiak többsége a bécsújhelyi katonai akadémiát végezte. A fiatalabbak a Ludovika Akadémiáról kerültek ki.
A tisztikart a hivatásos altiszti és szakaszvezetői állomány segítette munkájában. Ok látták el a szakaszparancsnok-helyettesi, patkolómesteri, fegyvermesteri, ezredtrombitási, szolgálatvezetői, nyilvántartó, számvivő, írnoki s anyagi altiszti feladatokat. Létszámuk 1936 őszén ezredenként 40 altisztből és 9 szakaszvezetőből állt. Hasonló feladatokat látott el még mellettük 21 nem hivatásos továbbszolgáló szakaszvezető és tizedes is. Munkájuk minden időben pótolhatatlan volt. Ok
képezték az alapját a rendnek és a fegyelemnek. A parancsok végrehajtását szigorú, de következetes követelményeik s jó példaadásuk biztosította.
A tiszthelyettesek képzése a tisztesiskolán kezdődött, majd folytatódott a különböző szaktanfolyamokon, ahol a rájuk váró — szakaszparancsnok helyettesi vagy kiképző — feladatok sikeres ellátására készítették fel őket. A legmagasabb fokú képzést a jutási Kinizsi Pál tiszthelyettesképző iskolában kapták.
A század legénységének legfőbb gondviselője a szolgálatvezető volt. Általában az első világháborút megjárt, idősebb huszár tiszthelyetteseket bízták meg ezen beosztás ellátásával. Szinte éjjelnappal a század körletében tartózkodtak, név szerint ismerték a század katonáit és a lovait, s a kis- ujjukban volt a huszármesterség minden csínja- bínja. „A városi „vagányokat* éppúgy begyúrta a közös huszármasszába, mint a fennhéjázó falusi gazdafiúkat, vagy a naiv tanyasi legénykéket, igazi huszárokat formált belőlük. Szemöldöke egy rántására pillanatok alatt helyreállt az istállórend. Néhány nap kellett csak hozzá, hogy hajnali öt órakor vagy az esti zabolásnál egyszerre ugorjon a zaboszacskóval az etetővályúhoz vagy az itatóvederrel a hátratekintő huszárlovak fejéhez a sok újonc. Jaj volt annak, akinek a lova zablakariká- ján vagy karabélya závárzatán akár csak egy kis rozsdafolt mutatta gazdája gondatlanságát. Rend is volt a huszárok istállójában, akár egy patikában. A járás végig kiseperve, felhintve sárga homokkal, gereblyével kicifrázva. A lóállások közötti elválasztó rudak vége egy vonalban betekerve világos szalmafonattal, nehogy a lovak lába megsérüljön. Az istállóőr föl-alá járt a standon, és a farokemeléshez készülődő lovak fara alá tartotta a deszka trágyalapátot vagy a nyeles húgyfogó vödröt, nehogy bepiszkolódjon a lovak alatt magasló, mindig tiszta, friss szalmaalj. A beosztott újonc istállóőrök — nappal és éjjel felváltva – vigyáztak itt a rendre, mint a szemük fényére” — olvasható Nagy Kálmán magyar királyi huszár százados írásában.
A huszárezredek nem hivatásos legénységi állománya a fentiekben jelzett időpontban 711 huszár volt. Közülük 159 tisztes látta a rajparancsnoki, írnoki, trombitás, s egészségügyi feladatokat, a többi közhuszárként teljesített szolgálatot. Az utóbbiak között volt 30 mesterember is, kik első
sorban a századoknál mint szíjgyártó, csizmadia, szabó és kovács tevékenykedtek.
A gyalogos katonának — kemény harckiképzése és őrszolgálata mellett – a ruházatát és fegyverét, felszerelését kellett karbantartania. A huszár ezenkívül lovait ápolta, gondozta, ellátta, s reá várt a ló- és nyeregfelszerelés állandó tisztogatása is. Közben lovas és gyalog harckiképzésben vett részt, s gyakran osztották be istállóőri, századügyeleti és laktanyai őrszolgálatra is. Hogy mikor imádkozhatott e sok elfoglaltság közepette a huszár újonc? Ahogy akkoriban mondták: csakis zaboláskor, mivel a lovat ilyenkor nem volt szabad zavarni.
lyonként egy-egy darab nehézpuska, illetve 1935- től a lovassági ágyús szakasz két darab 7,5 cm-es 15/31 M lovassági könnyű ágyúja. A 12 darab géppuskát a két osztály géppuskásszázada között osztották el.
A tábori zöld színű öltözéket viselő huszárokat felszerelésük összeállításában is igyekeztek alkalmassá tenni a gyalogsági harcra. Karabélyukhoz szuronyt is kaptak, ezenfelül szinte valamennyi felszerelési cikkel – rohamsisakkal, gázálarccal, gyalogsági ásóval, drótvágó ollóval, csákánybaltával, gáz- és sebkötöző csomaggal — ellátták, melyek a puskásszázadok harcosainak kelléktárában megtalálhatók voltak.
Huszárönkéntesek az 1920-as évek közepén Budapesten, az I. Ferenc József huszárlaktanyában
A lovasalakulatok fegyverzetébe ezen időszakban az alábbi kézifegyverek tartoztak: rövid csövű 96 M, majd 31 M Mannlicher ismétlő karabély, háton hordható szíjazatta!, 7,65 mm-es Frommer pisztoly, 06 M vízhűtéses Schwartzlose géppuska, 04 M lovassági kard. A huszárezredeknél ezt egészítette ki a 16 darab golyószóró (karabélyosszázadonként négy-négy darab), osztá-
Egy huszárezred járműállománya 1935-ben az alábbiakból állott: a lovassági ágyús szakasz részére két lőszerkocsi, a hat huszárszázadnak és az ezredtörzsnek pedig hét mozgókonyha és 26 országos jármű (azaz szekér).
1920 és 1938 között a honvédség lovasságának legfelsőbb elöljárója a lovassági szemlélő, egyúttal a lovashadosztály parancsnoka volt. Kikép
16
zés szempontjából felügyelete alá tartoztak a ve- gyesdandár-közvetlen huszárszázadok is. A Nemzeti Hadsereg első lovassági szemlélője közkívánatra a kiváló lovas, s a bécsi spanyol lovas iskolát végzett lovaglótanár, Horthy István lovassági tábornok lett, majd 1938-ig Riedl Miklós altábornagy, Újfalussy Gábor altábornagy, Rapaich Ri- chárd altábornagy, végül Denk Gusztáv lovassági tábornok látta el ezen beosztást.
A huszárok hétköznapjai és ünnepnapjai
Az 1920-as és 30-as békeévek szűkre szabott keretek között, kevésbé változatosan teltek el a lovasalakulatoknál. Az alacsonyra szabott létszámoknak a kiképzésre gyakorolt hátrányos következményeit rövidre szabott szolgálati idővel igyekeztek kiegyensúlyozni. Mindössze hat hónapra vonultak be a huszárok. Ez az idő az alapos lovaskiképzésre elégtelen volt. A kényszerűségből megrövidített kiképzés legsúlyosabb következményei főként a létszám feltöltésnél mutatkoztak. A pótlovak belovaglására, mely a századok negyedik szakaszának „öreg huszárjaira” hárult, nem álltak rendelkezésre megfelelően kiképzett lovasok. A helyzet csak akkor kezdett javulni, mikor 1937- ben ismét visszaállíthatták a hároméves kiképzési időt.
Huszárok támaszban a „Válts ülést!” vezényszóra.
A csuklógyakorlatok egyik kevésbé bonyolult eleme
A lovaskiképzés irányát a két világháború közötti időszakban egyre inkább a nagy tűzerő, illetve a nagy menetteljesítményekre előkészített lovas és ló adta meg, ellentétben az első világháború
előtti kiképzési formulákkal, melyek a gyalogsági kiképzés rovására a lovaglásra helyezték a hangsúlyt. A lovaglás és a gyalogosharc számos eshetőségének, fortélyának elsajátíttatása fele-fele arányban oszlott meg a kiképzés során.
Huszárok kapaszkodón. A „másztatás” gyakorlása
terepen menetfelszerelésben
1937 után az újoncok kiképzése a lovasszázadok első három szakaszában általában az októberi bevonulástól a következő év márciusáig tartott. Ennek keretében a lövészet, a műszaki ismeretek elsajátítása, s naponta két-három órás lovaskiképzés szerepelt. Márciustól raj-, szakasz-, majd századkeretben folytatódott tovább a kiképzés. Különösen a terepen való gyors és biztos előrejutásra, a felderítő jellegű feladatok begyakorlására és a súlypontképzésre fektettek nagy hangsúlyt. A szakaszkiképzés keretén belül külön foglalkoztak a karabélyos- és a géppuskásszakaszokkal. A harcalakzatok különböző formáit, valamint a különféle tüzelési módozatokat ismertették meg, illetve gyakoroltatták be velük. Ebben az „alapkiképzési” időszakban járőr- és menetgyakorlatokra is sor került. Júliusban a kiképzés szünetelt, a legénységet váltott turnusokban aratási szabadságra engedték el. A későbbi század-, illetve osztálykeretben folytatott kiképzés során begyakorolt feladatok között szerepelt például a vízen való átkelés, a folyammegfigyelés, a hídfőalkotás, a találkozóharc, a felváltás, az ellenséges vállalkozás és lovasroham elhárítása, valamint a kézigránátdobó gyakorlatok. Az újonckiképzést az augusztusi, illetve szeptemberi osztály-, valamint az őszi nagygyakorlat zárta, mely utóbbi keretében leg-
17
Huszárkiképzés az orgoványi rohamtanfolyamon
inkább a folyamátkelési gyakorlatokat, a harcszerű lövészeteket, a határmegfígyelést, a határon való betörést és az ellenség üldözését gyakorolta a huszárezredek állománya.
A hivatásos huszár tisztikar — ahogy a gyalogos, a kerékpáros és a páncélos is — a Ludovika Akadémián egyazon képzésben részesült. A képzési idő 1938-ig négy év volt, azt követően há
romra, végül kettőre csökkent. Az utolsó négy évet végzett évfolyam növendékeit parolijukon viselt gombjaikról gombos nyakúaknak is nevezték. A ludovikás évfolyamok 150 fős létszámmal indultak. A növendékek java része a pesti és a pécsi főreáliskolákból került ki, csak a hiányzókat pótolták polgári gimnáziumokból, líceumokból. A hu- szárakadémisták — ahogy akkor nevezték őket létszáma többször is változott. Legkisebb volt a létszámuk – 4—4 fő évfolyamonként — 1928-ban és 1929-ben, a legnagyobb – 27 fő – pedig az utolsó avatáskor, 1944. november 15-én Körmenden. A huszártisztjelöltek az első két évfolyamot a gyalogságnál töltötték. Puskásszázadokhoz voltak fe- gyelmileg és az elhelyezés szempontjából beosztva. A tulajdonképpeni lovaskiképzés csak a III. és a IV évfolyamon kezdődött el, melynek során a gyalogosszabályzatokat a lovasszabályzatok váltották fel, s minden napra egy óra lovaglást és lovas gyakorlati kiképzést iktattak be az egyébként a gyalogosokéval megegyező tanrendbe.
Pihenő. Komárom, 193 5
18
A Ludovika Akadémiára eleinte a katonai főreáliskolai vagy a polgári középiskolai érettségi után jelentkezhettek, felvételizhettek a katonatiszti hivatást választók. A Magyar Királyi Honvédség 1940/41. évi szervezési változtatásai nyomán bővült az akadémiára jelentkezők előképzését biztosító intézmények sora, miután újból életre keltették a hadapródiskolákat. A lovasságnak ilyen jellegű intézménye ugyan nem volt, de a marosvásárhelyi Csaba Királyfi Gyorsfegyvernemi Hadapródiskola keretében egy huszár törzstiszt (Sallay Bertalan alezredes, Szilágyi Dezső őrnagy) parancsnoksága alatt működött egy lovasalosztály. A növendékeket négyéves középiskolai végzettséggel vették fel. Négyéves kiképzés után érettségit tettek. Békeidőben a legjobbakat a Ludovika Akadémiára vezényelték volna, a többiek pedig zászlósként a csapathoz kerültek volna. Csupán egy évfolyam került felavatásra 1944. november 16-án.
A fiatal huszártisztek szakismereteinek és képességeinek továbbfejlesztését több tanfolyam és iskola szolgálta. Magasabb lovastudásukat az évenként megtartásra kerülő kezdetben egyéves, majd 1938-tól hat hónapig tartó lovaglótanfolyamon, az úgynevezett ekvitáción sajátították el. Naponta délelőttönként négy lovat is meg kellett lovagolni, nevezetesen a szolgálati, a futószáras, a pót- és a saját lovat. E tanfolyamok kezdetben a lovasdandárok keretében működtek. Azok 1942/43. évi átszervezése, illetve megszűnte után e tanfolyamokat egyesítették, és a lovagló- és hajtótanárképző iskolának rendelték alá. Az itt kiválónak minősítetteket többnyire a Magyar Királyi Honvéd Lovagló és Hajtótanárképző Iskolára vezényelték, ahol megtanulhatták a lovaglás tudományának minden fortélyát. Évenként általában 4 huszár, 3 tüzér és egy fogatolt vonatbeli tiszt került be ide.
Ezen iskola — Pótló Idomító Keret fedőnév alatt — 1921-ben Budapesten alakult. A világhírű bécsi Reitlehrer Institut nyomdokain haladt. A kiképzés időtartama kezdetben három év volt, melyből a harmadik évfolyam már csak a vadászidényt töltötte az iskolában. Elhelyezése kezdetben a budapesti Ferenc József lovassági laktanyában, majd 1930. október 1-jétől Orkénytáborban
volt. Az utóbbi katonai létesítményben — mely 1932. október 1-jétől mint magyar királyi honvéd lovastábor működött — az egykori tüzérségi gyakorlótábort és lőteret bocsátották rendelkezésére, s szakszerűen megtervezett és kialakított fedett és nyitott lovarda, vágtapálya, sporttér, s ugratókert is tartozott az iskolához. A lovaglásban, a lóidomításban és a hajtásban mind az elméletben, mind a gyakorlatban olyan tiszteket képeztek itt a lovasság, a tüzérség és a vonatcsapat számára, hogy a lovaglás és a hajtás művészetének tanítására képessé és hivatottá váljanak. A lovasság és a vonatcsapat részére altiszteket is képeztek ki itt, akik aztán a lovaskiképzésben és pótlóidomí- tásban az alosztályparancsnokok támaszaiként teljes mértékben és önállóan is alkalmazhatók voltak. Az iskola keretében, de a kiképzéstől és a gyakorlástól függetlenül tevékenykedtek itt díjlovagló és díjugrató csoportok is. Rendeltetésük a nemzetközi mérkőzéseken, olimpiákon részt vevő tiszteknek és lovaknak díjlovaglásban és díjugratásban való felkészítése volt. Az iskola Prónay Sándor, Szunyogh Albert, Malanotti Lajos, Binder Ottó, Adda Alfréd és Kánia Antal ezredesek parancsnoksága alatt 1944-ig állt fenn. Az iskola áttelepítését a Dunántúlra (Ozora, Pula), majd a Kisalföldre (Felsőszeli, Szilsárkány) 1944. október 10-én kezdték meg. Tanárai — mint önálló lovas-
Örkénytábori lovas ki képzés a 30-as években. A „lemászás” gyakorlása
19
század-parancsnokok — szinte valamennyien részt vettek a második világháború küzdelmeiben. Közülük hatan hősi halált haltak.
Ugyancsak Orkénytáborban működött a központi lovastiszti továbbképző tanfolyam (kezdetben lovastiszti lovagló tanfolyam) is. A környék változatos terepadottságai s a gyakorlótér viszonylag nagy kiterjedése lehetőséget nyújtott a hadi létszámú századokkal történő gyakorlatok végrehajtására. A tanfolyamon — csapatszolgálatának második évében — elvileg minden lovas fegyvernembeli alantos tisztnek részt kellett vennie. A lovaglásban való gyakorlati és elméleti, valamint a katonai elméleti képzésüket igyekeztek tökéletesíteni. A lovaglás klasszikus hagyományait őrző magyar spanyol iskola is Orkénytáborban alakult meg. A bécsi spanyol iskola mintájára megszervezett iskolát Gömbös Gyula miniszterelnök és honvédelmi miniszter kezdeményezésére hívták életre. Parancsnokai Hanthy László ezredes, Szabadhegy István és Hazslinszky-Krull Géza alezredes, illetve mint utolsó megbízott Hazslinszky Zoltán őrnagy voltak.
A fentieken kívül az Örkényi lovastáborban zajlott — kihelyezett lovasszázadok részvételével — a tartalékos tisztek s a hivatásos tisztjelöltek ki- és továbbképzése is.
A huszártisztek harcvezetői kiképzését ezredenként, majd összevontan rendezett harcászati gyakorlatokon, alkalmazó megbeszéléseken, éleslövészetekkel egybekötött harcgyakorlatokon fejlesztették tovább. Az itt szerzett ismereteket a csapatokkal rendezett nagyobb gyakorlatokon kamatoztathatták. Az újonnan rendszeresített fegyverekkel végrehajtott éleslövészetekre a nagyobb átszervezések után nagy szükség volt. Ezek a gyakori lőszerhiány miatt azonban rendszerint bemutató jellegűekre sikeredtek. A megerősített huszárszázadok kötelékében éleslövészettel is végrehajlott harcgyakorlatok azonban nagyban szolgálták a kiképzés eredményességét, kiváltképpen, ha azok a változatos terepet és nagy kiterjedést biztosító, jó adottságú örkénytábori lovas kiképzőtáborban zajlottak.
A huszártisztek mindennapi elfoglaltsága — a többi fegyvernem képviselőitől eltérően — roppant
változatos volt. A lovakról való gondoskodás, illetve annak ellenőrzése kiemelt szerepet játszott tevékenységeik sorában. Szolgálati, illetve részben saját lovaiknak naponkénti lovaglása, idomítása, a beosztott pótlovak nyereghez szoktatása s lelo- vaglása mind fontos feladatuk közé tartozott. A hajnali zabolástól kezdve egész nap folyamatosan ellenőrizniük kellett a lovak erőállapotát, ellátását, ápolását s felszerelésük karbantartását. Ehhez jött még a lovassportokban való részvételükhöz nélkülözhetetlen edzés, gyakorlás és a lovak előkészítése a versenyekre. Ezek mellett természetesen rájuk hárult a legénység lovaglási, lőkiképzési, lovas és alaki, valamint harckiképzésének irányítása és végrehajtása, továbbá visszatérő elfoglaltságot jelentett a laktanya-ügyeletes tiszti szolgálat. Csütörtökönként általában úgynevezett lópihenőnapot tartottak. Ezen a napon a századparancsnok és az állatorvos a lovak alapos ápolását követően megvizsgálta az alosztály összes lovát a tisztaság, az erő-, illetve az egészségi állapot szempontjából.
A tiszteknek — rendezett családi és anyagi helyzetük (házassági kaució, legalább háromszobás lakás, személyzet stb.) fenntartása mellett — voltak bizonyos társadalmi kötelezettségei is. Ilyenek voltak például a vizitek. Az adott alakulathoz újonnan érkező tisztnek végig kellett látogatnia az összes nős tiszttársát, mely látogatást azoknak 3 napon túl, de 8 napon belül vissza kellett adniuk. A nőtlen tiszteknek általában nem kellett visszaadni e vizitet. A vizitelők nagytársasági atillában,
Huszártisztek lovaglás után, kezükben lovaglópálcával a 30-as években
20
karddal az oldalukon jelentek meg, s kötelező lá-
togatásuk rövid ideig — gyakran csak tíz percig —
tarthatott. A vizitelés a tartalékos tisztek, sőt a
tartalékostiszt-jelöltek (karpaszományosok, hadap-
ródok) számára is kötelező volt. Luby Lajos a 4.
huszárezred tartalékos zászlósa ekképp emlékezett
vissza ezen eseményekre: „Az első kötelesség volt le-
vizitelni az ezred házas tisztikarát. A módja az volt,
hogy a délutáni vizit időben megjelentünk a helyszínen,
én Istvánnal (Keresztszeghy István) mentem mindenho-
va, és átadtuk a névjegyeinket az ajtót nyitó cselédnek
vagy tiszti legénynek. Belépvén a szalonba, a kesztyűt
és a díszkalapot a kezek rázása és csókolása után a fo-
tel alá helyeztük. A diskura többnyire feszes volt, mert
a tisztek a laktanyában olyan magasan voltak felet-
tünk, hogy a magánéletben találkozni velük igen fonák
helyzetnek bizonyult.” Társadalmi követelménynek
számított még a tisztek számára a nős tiszti csalá-
dok által rendezett zsúrokon s egyéb rendez-
vényeken (falkavadászatokon, bálokon
stb.) való megjelenés is.
Hogy milyen volt a hu-
szártisztek megítélése, s mi-
lyen véleményük volt saját
magukról, arról álljanak itt
Kenessey Miklós méneskari
huszár százados gondolatai:
A huszártiszteket úgy tüntet-
ték fel és még ma is az a hírük,
hogy könnyelmű, pénzszóró, szalon-
katonák voltak. Ez igaz, de nem te-
szik hozzá, hogy szolgálaton kívüli Szalonkatonák vol-
tunk, mert származásunknál, neveltetésünknél fogva
minden társaságba bejutottunk és vidámságunk hozta,
hogy mindenütt szívesen láttak minket. Hogy szórtuk a
pénzt? Szórta, akinek volt és ameddig volt. Azután már
nem. Isten mentsen adósságot csinálni és azt ki nem fi-
zetni! Erre vigyázott mindenki. Rangját vesztette az il-
lető. (…) Élveztük a lovaglást! Bolondjai voltunk a
lónak. A tiszti étkezdében, a szabad órákban, majd csak
annyi szó esett a lóversenyről, konkúrokról és a lóról fő-
leg, mint a szép asszonyokról és lányokról. Mindezek-
ben a témákban szakember volt a huszár! A külső meg-
jelenésre mindig sokat adott a huszár, ezt megkövetelték
az elöljárók is. A mindig jól szabott egyenruha, a ko-
saras kard, a fényesre kefélt csizmán csengő sarkantyú
és mindezeket büszkén hordó legény látása mindig igen
szédítő hatással volt a lányokra. A huszárnak az volt
a szokása, hogy csak a szép lányt, szép asszonyt látta
meg. így volt ez a tisztnél és a közhuszárnál is egyaránt.
Egyeztek még ebben is!”
Az 1920 augusztusában megalakult magyar
királyi testőrségben számos országosan ismert nevű
s rendszerint lovaglótanári képesítésű huszártiszt
szolgált. Az alabárdos, puskás, majd székely test-
őr alosztályokat magába foglaló gyalogos testőr-
ség, s az 1943/44-ben felálló testőr lövészzászlóalj
mellett tevékenykedő lovas testőrség állományá-
ban olyan magasan kvalifikált huszártisztek for-
dultak meg, mint a már említett Hanthy László
ezredes, Szabadhegy István és Hazslinszky-Krull
Géza alezredes, valamint Lázár Károly altábor-
nagy, aki 1935 és 1936 között a lovas testőrség,
majd azt követően 1944.
október 16-ig a testőr-
ség egészének parancs-
noka volt.
A lovas testőrséget
a parancsnoki törzs, a
két beosztott testőrtisztből
és húsz testőrből álló lovasszakasz,
s az 1938 júniusában tisztjeivel és hat
idomárával Budapestre helyezett spa-
nyol iskola alkotta. Részvétele a kor-
mányzói udvariak belső biztonsági szol-
gálatában csak alkalomszerű volt.
Számára valódi testőrszolgálat — a
helyszíni ismeretek elsajátításán kívül — kezdetben, a 20-as években nem is akadt. Mikor az alkalmi díszelgésekre egyre több alkalom adódott (Szent István-napi körmenetek, az olasz királyi pár fogadása 1937 májusában, XXXIV. eucharisztikus világkongresszus stb.), megsokasodtak szolgálatai. Néha gyalogos díszelgésen is jelen voltak, például a követek megbízólevelének átadásán, a diplomáciai testület újévi díszelgésén s hasonló ünnepélyes alkalmakkor. Ilyenkor a lovas testőröket a fogadóhelyiségekbe vezető lépcső fokain állították fel, nehogy szembetűnjön a többi testőrökétől eltérő alacsonyabb testmagasságuk. A lovas testőrség parancsnokának — alosztályának vezetésén és kiképzésének irányításán kívül — fontos feladata
21
Huszártrombitás szolgalati ruhában, 1925
Rangja törzsőrmester. Extra nadrágján jól látható a szarvasbőr lovaglóbetét. Az ilyen nadrág
viselése a „megengedett” kategóriába tartozik. Azt a nadrágot, melyet lovaglásra használtak,
azokon a részeken, ahol érintkeztek a nyereggel, lovaglófolttal erősíthettek meg. Az anyag és for-
ma szabályozását először még meghagyták az egységparancsnok hatáskörében, 1958-ban azon-
ban egységesítették a térd- és ülőfoltokat; meghatározták, hogy barna, bársonyszerű pamutszövet
legyen, úgynevezett velveton (ördögbőr). A trombitást a többi huszártól viseletileg egyébként már
semmi sem különböztette meg — csak zeneszerszámja. A trombita dísze a rojtos bojtban végződő
zsinór. Színe kávébarna, anyaga gyapjú. Ha a trombitás lovon ült, a zsinórt jobb vállán átvetet-
te, és a vállszalag alá fűzte.
Csapattiszti jelvény
A honvédség csapatszolgálatot teljesítő
tisztjei zubbonyon a jobb mellzseh
közepén viselték ezt a magyar nemzeti
jelképekből építkező jelvényt. Bár
öltözködési szabálytalanságnak
számított, alá fegyvernemi színű
posztót — a huszártisztek természe-
tesen búzavirágkéket — tettek.
kormányzó felesége volt. A zászlócsúcshoz hat szalagot
1920 MINTÁJÚ LOVASSÁGI ZÁSZLÓ
A zászló jobb oldalán Magyarország patrónájának — Szűz Máriának — földgömbön álló alakja, bal olda-
lán az angyalos középcímer. A
hímzett zászlólapot mindkét ol-
dalon piros-zöld lángnyelv alakú pártázat sze-
gélyezi. Három szabad oldalán nemzetiszínű
zsinórzat, a sarkokon bojt. A lap anyaga ripsz-
selyem, mérete 80×80 cm. A zászlócsúcs stili-
zált, levél alakú forma, aranyozott sárgaréz-
ből. A zászlórúd vörös. Az avatáskor a
zászlórúdra zászlószögeket vertek. A jászkun
huszárezred zászlajára az első szöget Zadravetz
István tábori püspök ütötte be, majd Horthy
kormányzó, József főherceg és Auguszta főher-
ceg asszony.
A zászlószentelési ünnepélyes aktus része volt a
zászlószalagok felkötése is. Az ezredhez vala-
milyen formában kötődő személyek, csoportok,
közösségek, törvényhatóságok nyer-
tek jogot szalag adományozására.
A soproni Nádasdy huszárezred-
nek 1926-ban volt a zászlószentelése, a zászlóanya
kötöttek, az alábbi feliratokkal:
- HAZÁDNAK RENDÜLETLENÜL, HORTHY MILKÓSNÉ
- ISTENNEL KIRÁLYÉRT HAZÁÉRT, GYŐR-MOSON-POZSONY EGYESÜLT VÁRMEGYÉK KÖZÖNSÉGE
- A M. KIR. 3. H. HUSZÁREZREDNEK AZ EZRED TISZTI HÖLGYEI
- BARANYA VÁRMEGYE KÖZÖNSÉGE
- TOLNA VÁRMEGYE KÖZÖNSÉGE A M. KIR. 3. HONVÉD HUSZÁREZREDNEK
- SOPRON VÁRMEGYE KÖZÖNSÉGE A HŐS SOPRONI HUSZÁROK MÉLTÓ UTÓDAINAK
22
Rendfokozati jelek a zubbonygalléron
Az egyenruhán a rendfokozat megjele-
nítésére a legfontosabb hely a zubbony
gallérja, amelyen az itt látható formá-
jú hajtókára helyezték el rangot jelölő
arany-, ezüstcsillagokat és paszományo-
kat. A legénységnek csont(bakelit)csil-
lagjaik voltak. A hajtókát sujtászsinór
— a legénységit barna gyapjú, a tiszt-
helyettesit ezüst, a tisztit arany — szegélyezte, hátsó részén hármas karikában végződő dísszel. Az arany az ezüst és gyapjú mint anyag
minőség egy-egy állománycsoportot is jelölt.
A logikus rend ott vált eklektikussá — a tiszti és altiszti csoportok határán —, ahol az életkor, az előmenetel az érdem és a szervezés miatt disztingválni kellett. Ennek esett áldozatul több alkalommal is a zászlósi, alhadnagyi, tiszthelyettesi rang jelölése.
A rendfokozatokat a tábori ruhán a zubbony galléron kívül a tábori sapkán, a köpeny ujjhajtókáján, az ing felkarján, 1940-41 -ben rövid ideig a köpeny váll-lapján hordták.
Huszár lóháton menetfelszerelésben, 1925
A ruházat már khakiszínű, a felszerelés még az első világhábo-
rú előtti állapotokat idézi. A huszár lova az 1906 mintájú
lovaglószerszámmal van felszerelve: A nyeregfelszerelés az
1906 mintájú Wilhelmy típusú nyeregből (nyeregváz, nye-
regtalpbélés, nyeregülés-takaró}, málhaszíjkészletből, alsó
és felső hevederből, 1899 mintájú kengyelvasból és szü-
gyelőből áll.
Kantárzat részei: kötőfékszár, feszítő- és csikózab-
la (zablaszárakkal}, álladzólánc. A kellékek:
lópokróc, kenderkötőfék, 1899 mintájú kö-
tőfékszár, málhatáska, zaboszacskó, pat-
kótáska, abrakostarisznya, vászon itató-
veder, lókefe, lóvakaró, patkósarokkulcs,
patkósarokzacskó.
23
volt a kormányzó lovaglásainak biztosítása és lovainak erre a célra történő felkészítése is. Ez utóbbi nem csupán a csaknem mindennapos reggeli, fedett lovardái lovaglásokra és a nyári gödöllői tereplovaglásokra vonatkozott, hanem a falkavadá- szatokra és az agarászatokra is.
A lovas testőrök katonai kiképzése a Lovassági gyakorlati szabályzat alapján történt. Az alaki kiképzésben nagy figyelmet fordítottak a sulykolásszerű gyakorlatozásra: fegyverfogások gyalog és lóháton, karddal és karabéllyal. Harcászati kiképzésük raj és szakasz keretében elméletben, terepasztalon, majd a terepen zajlott. Mivel az állomány általában kiváló lovasokból állt, a lovas kiképzésnek a gyakorláson túl inkább már továbbképzés jellege volt. A testőr naponta átlag két órát ült a nyeregben, és két-három lovat lovagolt le. A test- őr-díszszolgálatra való kiképzés mindenekelőtt az alkalmi felvonulások sulykolásszerű gyakorlásából állt.
A nyíregyházi Hadik András 4- honvéd huszárezred
lovaspólócsapata a harmincas évek elején
A lovas testőrség szálláshelye a budai várpalota istállóhelyiségei felett, abban az épületben volt, amely az északi szárny belső, keleti frontjával szemben, a Szent György tértől az udvarlaki őrség épületéig húzódott. A parancsnoki irodát az udvarlaki őrség épületében jelölték ki, a nagy fedett lovarda pedig az elhelyezési épülettől és az istállóktól nyugatra, utcaszélességnyi távolságra állt. Ezek az épületek Budapest ostromakor oly mértékben megrongálódtak, hogy újjáépítésükre már nem kerülhetett sor.
Lovasverseny Nyíregyházán az 1920-as évek végén
A két világháború közötti élénk hazai lovaséletbe a Magyar Királyi Honvédség alakulatai is aktívan bekapcsolódtak. A huszárhagyományok ápolását szolgáló első lovasvetélkedést 1920 őszén még a budapesti ügető versenypályán tartották, majd később, évente több alkalommal, elsősorban lovassági, de más fegyver- és csapatnembéli alakulatok is szerveztek hasonló versenyeket. Az egykét napig tartó, idővel hagyományossá váló versenyek általában díjlovaglásból, díjugratásból, s military lovaglásból álltak, melyeket több kategóriában (úrlovasok, hölgyek, tisztek, altisztek, tisztesek, lovas próbacsendőrök stb.) bonyolítottak le. A military összetett versenyszám volt, díjlovaglásban, tereplovaglásban és díjugratásban mérték össze lovasképzettségüket a versenyzők. Az egyes versenyszámok közé néha lovaspóló-mérkő- zéseket is beiktattak. A díjlovaglás, díj(vadász)ug- ratás és military lovasszámot, illetve ezek összetett és egyéb variánsait 1912-től vették fel az olimpiai sportágak közé. A magyar lovas olimpi-
Hubertus lovaglás. Jobbról a kép előterében
Trummer Béla százados
24
Hazslinszky-Krull Géza százados, számtalan
lovasverseny győztese díjlovagló-bemutatón
konok közül, akik szinte kivétel nélkül huszár törzs- és főtisztek voltak, először Platthy József százados szerzett érmet. Az 1936-os berlini olimpia nehéz vadászugrató számában Gömbös Gyula miniszterelnök Sellő nevű telivér kancáján harmadik helyezést ért el.
1930-tól a lovasmérkőzések versenyszámai közé tartoztak a „parancsőrtiszti lovaglások” is. Ebben az 1910 táján meghonosodott versenyszámban a versenyzőknek súlykiegyenlítés nélkül általában 50 km-t kellett ismeretlen vidéken, részletes térképbe berajzolt vonalon, részint utakon, részint terepen át haladva három és fél órán belül belovagolniuk. Eközben kötelező volt a megjelölt természetes és mesterséges akadályok leküzdése és a felállított ellenőrző állomásokon való keresztül- lovaglás. E lovaglás alapgondolata tehát az volt, hogy a lovastiszteknek egy fontos parancsot ismeretlen ellenséges területen át is gyorsan kell közvetítenie két magasabb parancsnokság között.
Versenylovaglásra és az olimpiai military keret lovasainak az akadályversenyeken való részvételére a vezényelt huszár, tüzér és fogatolt vo- natalakulatbeli tisztek számára 1923-tól rendelkezésre állt az alagi honvéd versenyistálló is, melyet a telivértenyésztés fejlesztésére és a magyar lóexport fokozására hívták életre. A vezényelt tisztek az úrlovasoknak kiírt bel- és külföldi sík-, gát- és akadályversenyeken vettek részt. A lovak ugyan a négy huszárezred, a lovas tüzérosztály, a hét fogatolt tüzérosztály és a fogatolt vonatosztályok nevei alatt futottak a versenyeken, de az alakulatok
nak nem volt befolyásuk sem a lovasokra, sem a lovakra.
A lovaspóló a két világháború között szintén kedvelt versenyszámnak számított. A honvédség bekapcsolódásával 1931-ben már kilenc pólóklub működött az országban, Budapesten három katonai és egy polgári, továbbá Komáromban, Pápán, Tolnán, Miskolcon és Nyíregyházán egy-egy. Különösen a hazai tenyésztésű pónikon megvívott, hagyományos őszi margitszigeti lovaspóló-mérkő- zések voltak jelentősek. A perzsa eredetű, Indián át angol közvetítéssel Európában is elterjedt lovaspóló az 1890-es évek került Magyarországra. Az első pólópónikat Andrássy Géza gróf hozta az országba, s hamarosan megalakult a budapesti pólóklub, mely a lóversenytér közepén szép pályát alakított ki. A hatszor nyolcperces szakaszokból álló mérkőzést négy-négy játékos játszotta. A játékosok a kezükben levő ütők (120 cm-es nádpálca, a végén három-négy cm átmérőjű, szivar
Nyeregben. Ló és lovasa tökéletes harmóniában.
1922 körül
25
A budapesti 1. Ferenc József jászkun 1. honvéd
huszárezred tisztjeinek egy csoportja kilovagláson,
1940 körül
alakú, keményfából készült kalapáccsal) segítségével igyekeztek az ellenfél kapujába beütni a teniszlabda nagyságú, fából készült és fehérre festett labdát. A játéktér hossza 250, szélessége 150 méter volt, két végén háló nélküli, hét méter széles kapukat állítottak fel.
A fegyvernem lovasai jelen voltak a 19- század közepén angol mintára meghonosodott falkava- dászatokon is. A négy huszárezred s a lovas katonai intézmények, iskolák is tartottak fenn falkákat. Eme ugyancsak hagyományossá vált lovasesemények sorából kiemelkedtek a vadászat védőszentje, Szent Hubertus tiszteletére rendezett, általában évadzáró, novemberben megtartott falka- vadász lovaglások. E lóhátról történő vadászat levezetése, természetes és mesterséges akadályokkal tarkított útvonalának megtervezése a „master” feladata volt. A falkát segítőtársa, a „kunstman” (falkanagy) tartotta kordában a lovas „wippek” segítségével. A vadászat a „kuntsman” kürtjeiével kezdődött, s a lovasok több gyorsszakaszt, azaz hajtást, „run”-t beiktatva, akadályokat leküzdve követték a vadat — többnyire vonszalékot – űző falkát. Az utolsó „run” „halali”-val, a „kunstman” kis kürtjeiével végződött, amely a hajtott vad elfogását, vagy megmentését jelezte. A halalit a kifutóverseny, a futtatás követte, melyen a még állóképes lovakkal rendelkező lovasok vágtak neki az ugratókkal és akadályokkal nehezített utolsó szakasznak. Az első díj a leggyorsabb lovast, a köpök által elfogott róka levágott farka pedig a falka- vadászaton legelőször lovagló lovashölgyet illette.
Perczel Aladár alezredes, a nyíregyházi 4. huszárezred 1924 és 1929 közötti egykori falkanagyja az alábbiakban emlékezett vissza ezen nevezetes lovaseseményekre: „Mi élővad után nem. vadászhattunk, a mezei károk miatt. Azok még így is, a gondos útvonaltervezés mellett is jelentősek voltak. Óhatatlan, hogy egy harminc-negyven lovasból álló csoport kárt ne okozzon a vadászat hevében valami vetésben. Ezért »von- szalékkal« lefektetett nyomon vadásztunk. A tervezett útvonalon, röviddel a vadászat kezdete előtt egy lovas, a fogva tartott rókák ürülékéből és fészkük fűrészporából készített keveréket vonatott maga után, drótfonalból készített kosárkában, kötélen. A nyomvonalat — mint falkamester — magam terveztem ki és gondosan titokban tartottam, hogy a résztvevők számára az igazi vadászat illúzióját megőrizzük. (…) A wippek oldalt és hátul vigyáznak, hogy új, vagy rossz nyomra ne váltson a falka. Ez esetben nekik kell ostorral leverni a falkát a nyomról. (…) A találkozót a sóstói útra tűztük ki. Onnan egy major udvarán, a gémeskút hosszú vályúján, majd a nagy udvar kerítéspalánkján ugratva át, először kereszteztük a pazonyi dombot, amelynek taraján sövény volt felállítva. Aztán néhány könnyebb akadály beiktatásával következett a kanális, melyet ugratni kellett, s az átellenes gyepes part meredek oldalát má- szatni. Eltávolodtunk, de visszakanyarodva, a második run-ban hosszában vettünk irányt a dombtetőre, melynek végében a homokbánya volt. A part elé egy méter magas sövény volt felállítva, úgy, hogy a lovak nagyot röpültek lefelé. (…) Itt vége volt a vadászat első felének. A pihenőszakasz után még egy helyen ugrattuk a kanálist, ahol nem meredekek a partok, majd ismét másutt kanyarodtunk rá és le-fel mászattuk meg meredek partjait.
Kopófalka a nyíregyházi huszárlaktanyában,
1950-as évek
26
Életkép a 30-as évek végén.
Huszártisztek vadászlovaglás szünetében
Az utolsó runra csak azok maradtak nyeregben, akik a kifutó versenyben részt vettek. A kifutósövény a domb gerincén volt fölállítva, melyet egyszer már ugrattunk, amikor a dombon keresztben lovagoltunk át, most visszafelé kellett a versenyzőknek azt venni. Közben kitűzték a széleire a szép zászlókat, hogy minden versenyzőnek ugratnia kelljen azokat. A nézők felsétáltak a dombtetőre, ahonnan jól lehetett a kifutót látni. Minden nagyon jól sikerült, senkinek komoly baja nem történt, az erős követelmények ellenére sem. (…) Este, vacsora előtt volt az ünnepélyes díjkiosztás. Ennek végén a szívességben felülmúlhatatlan ezredesem, Skerlecz Gyula, ki mint master lovagolta végig a vadászatot, pár kedves szó kíséretében egy ezüst vadászsípot nyújtott át emlékül nekem.”
A hagyományápolás és a bajtársiasság erősítése jegyében a huszáralakulatok számos rendezvényt tartottak. Ezrednapokon és a lovasság védőszentje, Szent György napján istentisztelettel egybekötve emlékeztek meg hős elődeikről. Az ez- redünnepek impozáns találkozói voltak az első vi-
Ealkavadászat az I. Ferenc József jászkun
1. huszárezred szervezésében. Pihenő
lágháborús huszároknak, akik közül néhányan régi egyenruhájukban jelentek meg ezeken.
A huszárezredek emlékművek állításával is adóztak első világháborús hőseik emlékének. A legszebbek egyike a pesti szervita templom falán elhelyezett dombormű, melyen Krisztus lehajol a keresztfáról, és magához emeli a lováról lehanyatló magyar huszárt. Említésre méltó még a székely huszárok budai bástyasétányon felállított szobra, illetve a székesfehérvári császári és királyi 10. huszárezred hősi emlékműve is. A második világháború huszár hőseinek már a háború alatt igyekeztek méltó emléket állítani. Ennek jegyében kerültek fel 1942 nyarán márvány táblákon a nyíregyházi huszáremlékműre az 1941. évi ukrajnai hadművelet során elesett Hadik-huszárok nevei, illetve avatta fel a helyi önálló huszárszázad 1943. október 6-án Rimaszombatban a doni harcokban hősi halált halt bajtársai obeliszkjét.
A Nádasdy Ferenc 3. honvéd huszárezred zászló-
szentelési ünnepe. Sopron, 1927
A legénység hazafias és gyakorlati nevelését a húszas-harmincas évektől gyakorta megrendezett szabadelőadások, illetve altisztek önképzőkörének színielőadásai, táncmulatságai szolgálták, a tisztikar számára pedig a helyőrségi tiszti kaszinóbeli rendezvényei jelentették a kulturális kikapcsolódást. Ezen kaszinók szerepéről, magasztos céljairól az 1923- július 15-én megalakult nyíregyházi Helyőrségi Tiszti Casino Egyesület alapszabályzatában többek között az alábbiak olvashatók: „A katonai és egyéb tudományok ápolása. A bajtársiasság és a közszellem emelése. A társadalmi élet előmozdítása. A tagok anyagi érdekeinek szolgálata. Ezen célok el-
27
A Nádasdy Ferenc 3- huszárezred zászlószentelési
ünnepe, Sopron, 1927. A zászlóanya, Horthy
kormányzó felesége szalagot köt az ezred
csapatzászlajára
érésére egy könyvtárt tart fenn, tudományos folyóiratokra és hírlapokra előfizet, felolvasásokat és mulatságokat rendez, r az egyesület vagyonának gyarapodásával megfelelő jóléti és sport intézményeket létesít. Az egyesület politikai és felekezeti kérdésekkel nem foglalkozik. ”
A Magyar Királyi Honvédség lovas fegyverneméről és annak képviselőiről felvázolt kép nem lenne teljes, ha nem tennénk említést a hűséges társakról, a lovakról.
A honvédség mindenkor állandó vásárlója volt a magyar lótenyésztőknek, akik ezt nemes külsejű, jó hátú és kötésű, térnyerő járású lovak tenyésztésével igyekeztek megszolgálni. Ezek a lovak kíméletes idomítás és megfelelő edzés mellett kitar- tóakká és szívósakká váltak. A honvédalakulatok
Ezrednap a budapesti I. Ferenc József lovassági laktanyában. A képen Unkelhduser Károly százados kivont karddal, mellette altisztje, kezében az ezredzászló
számára a lovakat az úgynevezett lóvásárló bizottságok vásárolták fel a tenyésztőktől. Általában négyéves állatokat vettek, melyek a csapatoknál nyolc hónapig tartó úgynevezett pótlóidomításban részesültek. A pótlovak besorozása mellett a honvédségnél alkalmazták az úgynevezett vállalkozó lovak rendszerét is. Ez abból állott, hogy az alakulatok a békelétszámon felüli „keretlovaikat” megbízható gazdáknak adták ki használatra. A lovakat az őszi nagygyakorlatokra vissza kellett szolgáltatni a csapatoknak, ezenkívül éveként kétszer is ellenőrizték állapotukat, s amennyiben minden esetben kifogástalannak találták, 4—5 év után térítésmentesen a gazdák tulajdonába adták át azokat. Mozgósítás esetén persze a keret- és a vállalkozó lovak nem fedezték az alakulatok lószük-
Budapest, I. Ferenc József laktanya, 1935. Mackensen tábornok az ezred tisztikarával ségletét, ezért az úgynevezett igénybevételes lovakat is bevonultatták. Ez utóbbiak a községekben gazdáknál kinn levő, nyilvántartott lóállományból kerültek ki, melyekért behívásuk esetén a kincstárnak fizetnie kellett. A lovasalakulatok 6 és 14 év közötti lovakat vettek igénybe.
A honvéd kiegészítő parancsnokságokon lónyilvántartó tisztek is tevékenykedtek. Az volt a feladatuk, hogy kerületük lóállományát a mezőgazdasági munkák után osztályozzák és értékeljék. A hadiszolgálatra alkalmas lovak részére behívó jegyeket készítettek, s ezek is részét képezték a mozgósítási terveknek. A behívások alól — ellentétben a „lóprimadonnáknak” becézett lovas- pólólovakkal — csupán a versenylovak, az első osz
28
tályú tenyészkancák, valamint a csikós kancák mentesültek.
Noha lótenyésztéssel, lovak felnevelésével az uradalmi s a kisebb gazdaságok is foglalkoztak, ezen tevékenység javarészt a magyar királyi állami lótenyésztő intézetekben — a ménesekben és a méntelepeken — folyt. Ezek katonai szervezés szerint működtek, e tekintetben tehát a honvédelmi, egyébiránt — lótenyésztési és az ezzel kapcsolatos gazdászati-közigazgatási szolgálat tekintetében — a Földművelésügyi Minisztérium lótenyésztési főosztálya alatt álltak. Feladatukat szabályzatuk az alábbiak szerint határozta meg: „A magyar királyi állami ménesek, melyeknek feladata tenyésztörzseik segítségével az országos lótenyésztés számára bizton átörökítő képességű, kiváló fedező méneket tenyészteni és felnevelni. (…) A magyar királyi állami lótenyésztési kerületi parancsnokságok vezetése, irányítása és ellenőrzése mellett a magyar királyi állami méntelepek, amelyekben a tenyészkörzetükbe beosztott állami fedező méneket gondozzák, a körzetük lótenyésztését irányítják és végzik az ezzel kapcsolatos szolgálatot. ”
Az állami ménesekben felnevelt s tenyésztésre alkalmas mének kerültek tehát a méntelepekre, majd innen részint a lótenyésztő gazdák rendelkezésére a fedeztetőállomásokra, részint pedig az egyes tenyésztőknek bérbe.
Az állami lótenyésztő intézetek katonai osztagainak személyzete alkotta a még II. József alatt, 1783-ban felállított méneskart. Szolgálata kiterjedt a katonai kiképzésre, illetve a felügyeleti, ápolási s a lótenyésztésre vonatkozó szakszerű és gazdászati-közigazgatási szolgálatra is. A méneseknél tevékenykedő osztagok törzsből és egy vagy két ménesosztályból álltak. A ménesosztályok a ménes szervezetéhez alkalmazkodva különféle részekre tagozódtak, nevezetesen törzsménszakaszra, kocsisszakaszra, felállító istállóra és ménesistállóra. Hasonló volt a méntelepek katonai szervezete is.
A ménesek, illetve méntelepek katonai szervezeteinek legénységét általában két, illetve három évre sorozták. Elsősorban a mezőgazdasági iskolák tanulóiból válogatták őket, illetve olyan újoncokból, akik értettek a lovak ápolásához és gondozásához, s akik lakóhelyén állami mének voltak magángondozásban. A polgári mesterségek és szakképzettségek szerint szóba jöhettek még a lovászok, polgári lóápolók, kocsisok, béresek, csikósok, patkoló és kocsi kovácsok, továbbá szíjgyártók, nyergesek, cipészek és szabók is megfelelő számban. Testi követelmény a kisebb, zömök, erős testalkat, könnyebb súly, illetve a legalább 156 cm-es testmagasság volt. A szükséges mesteremberek testmagasságra való tekintet nélkül beoszt-
A Hadik huszárezred újoncainak eskütétele 1936-ban
29
hatók voltak. Kiképzésük hasonlított a huszárokéhoz, lovaskiképzésük azonban keményebb volt, golyószórós kiképzésben pedig nem részesültek. A fegyelem is szigorúbb volt, mint a huszárezredeknél, mert a méneskari legénységet a kora tavasztól nyár közepéig tartó fedeztetési idényben, különböző számú ménnel, a méntelephez tartozó községekben helyezték el. Tényleges szolgálati idejük letelte után a huszárezredek tartalékos állományába kerültek. Altisztjeik kiképzése a jutási altisztképző iskola lovasalosztályánál történt. Idősebb korosztályokból álló hivatásos tisztikarát pedig 1938-tól továbbszolgáló tisztekkel próbálták kiegészíteni. Mozgósítási terv a méneskar számára is készült, mely szerint négy lovasszázadot kellett szükség esetén felállítania.
Az állami lótenyésztő intézetek katonai felügyelőjének állomáshelye a fővárosban volt, az egyes lótenyésztési kerületi parancsnokságoké Jászberényben, Nagykőrösön, Debrecenben és Nagykanizsán, az állami méneseké Bábolnán, Kis
béren és Mezőhegyesen, az állami méntelepeké pedig Baján, Békéscsabán, Celldömölkön, Debrecenben, Gyöngyösön, Hódmezővásárhelyen, Jászberényben, Komáromban, Nagykanizsán, Nagykőrösön és Székesfehérváron. Az 1938 és 1941 közötti terület-visszacsatolások után állami ménes Alsózsukra, állami méntelep pedig Kolozsvárra, Palánkára, Perbenyikre, Szatmárnémetibe és Csíkszeredára is települt. Turjaremetén állami ménes és méntelep egyaránt működött. A legrégebbi ménes az 1775-ben alapított mezőhegyesi volt. Itt a kis és a nagy nóniusz, furioso, northstar és a gidrán fajtát, Bábolnán az arabs és a lipicai fajtát, Kisbéren pedig az angol telivért és angol félvért tenyésztették.
A lovasalakulatok lóvesztesége a második világháború alatt rendkívül nagy volt. A gyakran megerőltető igénybevételük, a légitámadások, a keleti hadszíntér kegyetlen időjárási és terepviszonyai, illetve az élelmezési nehézségek következtében a teljes veszteség hetvenszázalékosra tehető.
Huszár őrvezető tábori felszereléssel a 30-as évek végén egy Cegléd környéki településen
30
A trianoni békediktátum súlyos katonai rendelkezései által érzékenyen érintett Magyar Királyi Honvédség szerkezeti átalakítása és fejlesztése tekintetében az 1938-as év eseményei — Magyarország fegyverkezési egyenjogúságának elismerése (bledi egyezmény) s a haderő fejlesztéséhez a kormány általi 600 millió pengős külön hitel biztosítása (győri program) — jelentették a fordulópontot. A Huba hadrendfejlesztési terv gyakorlati megvalósulása a korábbi vegyesdandárok hadtestté való átalakításával s három hadsereg-parancsnokság létrehozásával vette kezdetét. A lovasságnál is gyökeres változások történtek. A sereglovas-
Huszár szakaszvezető.
Lovaglópálcája, ahogy a szabályzatok előírták, jobb csizmaszárába dugva
ság két lovasdandárjának hadrendjébe a huszárezredeken kívül ekkortól állítottak be egyenként két kerékpáros zászlóaljat, egy-egy gépvontatású közepes tüzérosztályt, könnyű harckocsizászlóaljat, valamint gépkocsizó utászszázadot, a meglevő négy huszárezred közvetlen alosztályainak számát ekkortól növelték meg egy-egy géppuskásszá- zaddal és gépkocsizó páncéltörő ágyús századdal, s azok osztályait is ekkortól alkotta három – egységesen 12 golyószóróval felszerelt – lovasszázad. A huszárezredek eddigi fogatolt 7,5 cm-es huszárágyúval ellátott „lovassági ágyús szakaszai” „huszárüteg” elnevezéssel huszárezredenként egy- egy üteggé épültek ki. Eddigi lovas távbeszélő századai szakaszokká alakultak át, a nehézpuskás szakaszok pedig megszűntek.
Egy huszárezred 1456 fős békelétszáma 1941- ben az alábbiak szerint oszlott meg: 66 tiszt, 64 hivatásos altiszt, 66 továbbszolgáló altiszt, 163 sortisztes és 1097 huszár. Fegyverzetébe, illetve felszerelésébe 8 löveg (4 ágyú, 4 páncéltörő ágyú), 14 géppuska, 72 golyószóró, 6 nehézpuska, 8 lőszerkocsi, 9 mozgókonyha, 34 országos jármű (szekér) és 4 kerékpár tartozott, s 1121 lóval rendelkezett. A huszárok az 1941. évi ukrajnai hadművelet során használták utoljára a lovassági kardot.
Miután az egyoldalú és nagyarányú gépesítés háttéripar és a szükséges nyersanyagok hiányában nem volt megoldható, a magyar hadvezetés a honvédség korszerűsítése végett gazdasági szempontból olcsóbbnak tűnő megoldást választva a vegyes fegyvernemekből álló gyorsfegyvernem felállítását határozta el. Ennek első eredményeként a németlengyel háború tapasztalatait is felhasználva s a gyorsan mozgó alakulatok egységes vezetése céljával a két lovasdandár — a két gépkocsizó dandárral együtt — az 1940 márciusában megalakuló, budapesti parancsnokságú gyorshadtest kötelékébe került. A lovasalakulatok önálló kötelékben történő vezetésének korábbi időszakokban alkalmazott módja ekkor szűnt meg végleg a magyar haderőben. A modern fegyverekkel vívott háború ugyan a többféle feladat egyidejű ellátására is alkalmazható seregtestek életre hívását követelte meg, de a modernizálása kezdetén álló Magyar Ki-
31
A magyar királyi honvéd sereglovasság hadrendje 193 8—3 9-ben
rályi Honvédségnél még nehéz volt a különböző szervezésű s menetteljesítményű csapattestek alkalmazását valamilyen szinten összhangba hozni.
A Magyar Királyi Honvédség 1940-ben felállított egyetlen gyorsseregteste, bár a felszerelés és a fegyverzet tekintetében messze elmaradt a német hasonló alakulatoktól, magyar viszonylatban mégis modernnek és jól felszereltnek számított. Gyorsaságát, harcászati mozgékonyságát gépkocsizó lövész, kerékpáros és huszár csapattestei vol
tak hivatottak elősegíteni, míg modernségét leginkább páncélozott járművei, kis és könnyű harckocsiszázadai jelentették. A gyorsseregtestek legkorszerűbb alakulata, a páncélos és gépesített alosztályokból álló önálló páncélosalakulat – anyaghiány miatt — nem szerepelt a gyorshadtest hadrendjében. Az utóbb említett harckocsiszázadokat, nem önálló szervezéssel, a felderítő-zász- lóaljakba, valamint a gépkocsizó és lovasdandárok harckocsizászlóaljaiba osztották be.
32
A magyar királyi honvéd sereglovasság hadrendje 1939—42-ben
33
A honvédség csapatlovasságát a hadtestközvetlen önálló huszárszázadok, illetve mozgósításkor az általuk felállított gyalogdandár-közvetlen (1942. február 17-től könnyű hadosztály) huszárszázadok és gyalogezred-közvetlen huszárszakaszok alkották. 1938. október 1-jétől megszűnt a csendőrlovas alosztály megnevezés. E századok 1939 januárjában 165 fővel alakultak újjá. Fegyverzetük csupán 4 golyószóróból állott, s 128 lóval, egy mozgókonyhával és 3 országos járművel (szekérrel) rendelkeztek.
Az újonnan felállított csapatlovassági alakulatok közül 1939 januárja és 1941 októbere között a VIII. hadtest huszárszázada Kassán, a IX. hadtesté Kolozsvárott, az 1. önálló hegyi huszárszázad Érsekújvárott, a 2. önálló székely hegyi huszárszázad pedig Szilágysomlyón állt fel. Történt néhány változás az egyes csapatlovassági alakula-
Zaleszky Mihály közhuszár az
Árpád fejedelem 2. huszárezredből.
Komárom, 1930-as évek első fele
tok elhelyezésében is: a III. önálló huszárszázad 1939- október 1-jétől Keszthelyről Sopronba, az V 1941. október 1-jétől Szegedről Bácstopolyára, a VII. pedig Miskolcról Rimaszombat önkormányzatának és magyar lakosságának kérésére e gömöri városba települt.
Míg a huszárezredek fegyverzetéhez és felszereléséhez 8 löveg, 18 géppuska, 48 golyószóró, 8 lőszerkocsi, 9 mozgókonyha és 34 fogatolt, illetve fogatolatlan országos jármű (szekér) tartozott, addig az önálló huszárszázadoknál 4 golyószórót, egy mozgókonyhát és 3 fogatolt országos járművet (szekeret) rendszeresítettek. A lovasalakulatok utánszállítását, ellátását biztosító egységek, az úgynevezett vonatalakulatok sokáig csak fogatolt járművekkel végezték feladataikat. Az áttörést az 1. lovasdandár 1941. évi ukrajnai hadműveletei hozták, amikor a megfelelő ütemű előrenyomulás biztosítása végett a lovasdandár parancsnoksága már a hadműveletek elején 4-4 tehergépkocsit bocsátott a két huszárezred rendelkezésére.
Az 1938/39- évi hadseregszervezési rendelkezések alapján a gyorsfegyvernem egészét (gép- kocsizólövész-, kerékpáros-, lovassági, páncéloscsapatok) egy közös felügyelő — nevezetesen Gorondy-Novák Elemér altábornagy – hatáskörébe vonták össze. A lovasalakulatok legfelsőbb fegyvernemi elöljárója 1942-ig a gyorshadtest parancsnoka, azt követően az újonnan felálló 1. lovashadosztály parancsnoka volt. A tűzerőben megerősödött s átszervezett lovasalakulatokra hamarosan komoly feladatok vártak: a visszacsatolt területek megszállásában való részvétel, illetve a keleti hadszíntér hadműveletei.
A második nagy világégés kezdetét jelentő 1939- szeptemberi német—lengyel háború eseményeit, nevezetesen a lengyel lovasság egyes hősi, de semmi esetre sem korszerű és így kudarcba fulladt lovasrohamait tanulmányozva a hazai és külföldi szakemberek közül sokan azt a tanulságot vonták le, hogy a lovasság ebben a háborúban már nem juthat jelentősebb szerephez. Ezen megállapítás a későbbiek során éppen úgy tévesnek bizonyult, mint ahogy a spanyol polgárháború tapasztalataiból leszűrt azon következtetés is, miszerint a harckocsik a jövő háborúban nem fognak döntő
34
Huszár tizedes teljes alakos portréja az 1930-as évek
második feléből. Utólagos színezéssel készült felvétel
Lőwi József fényképész Komárom, Klapka György út
8. szám alatti műterméből
szerepet játszani. Cáfolatát a német hadsereg már az 1941. évi franciaországi hadjáratában bizonyította, mikor is a páncélos seregtestek mellett eredményesen vetette be 1. lovashadosztályát, mely hét nap alatt, az üldöző harcok közepette a Szajnán és a Loire-on átkelve 231 km-t nyomult előre. A német hadsereg kötelékében még két Wehrmacht s három SS lovashadosztály harcolt a második világháború folyamán. Az utóbbi alakulatok közül a hazai német ajkú legénységgel is rendelkező 8. és 22. SS lovashadosztály — lóállománya nélkül — 1944/45-ben részt vett a magyarországi harcokban is, s Budapest védelmében semmisült meg.
A második világháború alatt még számtalan példa hozható fel a lovasság nélkülözhetetlensé
gére. Több hadviselő európai ország hadseregében maradt fenn, a legtekintélyesebb, szinte már túlzott mértékben a lengyel hadsereg hadrendjébe került be. Az amerikai, angol és francia hadsereggel ellentétben kiemelt szerephez jutott még a szovjet Vörös Hadseregben is. A szovjet lovashadtestek általában három lovashadosztályból álltak, s kötelékükbe tartozott egy harckocsidandár is. A lovas- és a harckocsi-alakulatokat tehát együttesen alkalmazták. 1943 júliusában az Iránban tartózkodó kivételével nyolc szovjet lovashadtest és két önálló lovashadosztály vett részt a keleti hadszíntér hadműveleteiben. Mindez 238 968 embert, s 226 816 lovat jelentett. A háború utolsó éveiben a magyarországi hadszíntéren is bevetésre kerültek. Az egyik ilyenre Debrecen és Nyíregyháza körzetében 1944. október 20. és 28. között került sor, mikor is a 4., 5. és 6. gárda lovashadtesteket összehangolt támadó feladattal bízták meg.
A második világháború lovas katonája, huszárja persze különbözött a fegyvernem korábbi képviselőitől. Kard helyett főként golyószóróval, géppuskával vagy karabéllyal harcolt, s lováról leszáll- va általában gyalogságnak szánt feladatokat látott el. A korábbi időszakok ütközeteit, csatáit jellemző híres és emlékezetes lovasrohamok csak elvétve fordultak elő. Az egyik legjelentősebb 1943- január 25-én zajlott le, mikor a szovjet 5. gárda lovashadtest alakulatai Kirovográdtól északnyugatra ezt a harceljárást választották a szemben álló német csapatok visszaszorítására. Támadási céljaikat egyharmados veszteség árán sikerült megvalósítaniuk.
A lovasság háborús alkalmazásának hazai támogatói – Közép-Európa lehetséges hadszíntereit tekintve — elsősorban terepjáró képességét és megbízhatóságát emelték ki mondván „… oly csapatneme a gyorscsapatoknak, mely egy relatív menetgyorsasággal, menetsebességgel, továbbá ugyancsak egy relatív értékű menetteljesítménnyel mindenkor és minden körülmények között rendelkezik. ’’ Szerepére, feladataira vonatkozólag az 1927-ben és 1939-ben megjelent Harcászati szabályzatban az alábbiakat olvashatjuk: „A lovasság mozgékony, gyors és tűzerős fegyvernem. Hivatása: a harchoz kedvező előfeltételek te-
35
Tábori legénységi sapka
A sapka, ahogy a korabeli „termékprospektus” leírta: „fejrészből, sapkarózsából, rendfokozati jelekből, nyakvédőből, szemernyőből, Bocskai-díszből és sastoliból áll”. Előbb a kerek alakú „Bocskai-süveggel” próbálkoztak, és csak 1923-tól kezdték el gyártani ezt a formát, amely jellegében a monarchiás lovassági tábori sapkát idézi. A sapka legfőbb dísze a sapkarózsa. Átmérője 3 cm, magassága 8—10 mm. A huszárlegénység rózsája tombak, esetleg vasbádog, amelynek peremrészét kávébarnára, közepét nemzetiszínűre festették. Az altiszti rózsát ezüst-, a tisztit aranysodralékból készítették, közepére nemzetiszínű, domborított zománcbetétet tettek. A sapkarózsa alá helyezték el a csúcsba futó rendfokozati jeleket.
c.
Lovaglócsizma felcsatolós sarkantyúval
A húszas években a huszárcsizma még oldalvarrott, az 1928-ban rend-
szeresített új változat azonban már hátul varrott, torkolata magya-
ros, ív alakú, bőr rózsácska dísszel — ennyiben hagyományos is.
A jó csizmaviselés titka a kapca szabályos feltekerésében volt. A kapca
mérete 45×41 cm, majd 1935-ben — két méretnagyságban —
48×44, illetve 44×41 cm.
Botos
Fatalpú, nemezből vagy halinából készült téli óvócikk. Nagy hidegben, őrszolgálatban vették fel a csizmára a huszárok is. 1942-ben új halina- csizmát rendszeresítettek.
36
37
Bevonulás Naszódra
Huszárszázad az ezeréves határok felé Kárpátalján,
Nagy bocs kó határában 1941 nyarán
remtése, közreműködés a döntésben, a döntés után a siker kíméletlen kiaknázása, vagy a balsiker ellensúlyozása és a felderítés. A lovasság feladatait úgy szabjuk meg, hogy jellemző tulajdonságai: a nagy mozgékonysággal párosult tűzerő, az utaktól való függetlenség, mindig érvényesüljenek. A lovasságot nem szabad oly körülmények között, melyekben különleges képességei nem
érvényesülnek, pusztán és alkalmazást kereső türelmetlenségből vagy kényszerbőlfeláldozni. Mert lóanyaga miatt érzékeny, gyorsan elhasználódik és nehezen pótolható, tehát alkalmi fegyvernem és rendszerint csak rövid ideig tartó feladatok végrehajtására alkalmazható. ” A magyar katonai vezetés, illetve a lovasság elöljárói tehát abban látták a fegyvernem alkalmazásá
Magyar huszár Ukrajnában. Huszártrombitás a Búg folyónál
38
nak lényegét, hogy az – viszonylagos gyorsaságának, valamint szinte korlátlan terepjáró képességének hála — a harci feladatok végrehajtásának mozgó elemét képezheti.
A Magyar Királyi Honvédség lovassága 1938 és 1941 között valamennyi terület-visszacsatolás eredményezte „bevonulásban” részt vett. Az első valódi harci feladatokat a 3. huszárezred kapta, mely során hathetes újoncaival a kárpátaljai önálló fegyveres akció előtt, 1939. március 13-án a Munkácsot Beregszásszal összekötő egyetlen szűk korridor kétoldali kibővítésekor, majd 15-én Őrhegyalja és Szentmiklós térségében az ukrán Szics-gárdisták ellen vetették be. Az 1941. áprilisi délvidéki hadművelet során a huszárszázadok többnyire járőrvállalkozásokat hajtottak végre, csupán a lovasdandárok páncélos zászlóaljai vettek részt az április 12—13-i szabadkai, illetve szenttamási kisebb helységharcokban. A személyi állományukat és főleg a lovakat erősen igénybevevő első jelentős menetteljesítményeket a visszakapott észak-erdélyi és a székelyföldi területek 1940. szeptemberi katonai megszállásakor hajtották végre.
Az 1. lovasdandár 1941. évi ukrajnai
hadműveletei
A Magyar Királyi Honvédség — benne sereg- és csapatlovassága — jelképesnek induló, majd komoly és veszteségteljes hadműveletekbe torkolló részvétele a Wehrmacht Szovjetunió elleni hadjáratában 1941. június 27-én vette kezdetét. Az előző napi – máig nem tisztázott —, Kassa elleni bombatámadás megtorlásaképpen a magyar légierő gépei határ menti szovjet városokat támadtak, s a magyar hadvezetés megkezdte a visszacsapásra kijelölt szárazföldi csapatainak felvonultatását, majd bevetését.
Még június 26-án este mozgósították a Kárpátalján állomásozó és már korábban készültségbe helyezett 1. hegyi- és 8. határvadászdandárt, valamint – az Újvidék környékén megszálló feladatok ellátására visszamaradt 2. lovasdandárja kivételével — a gyorshadtestet. A harccsoport Kárpát csoport elnevezéssel, 90 ezer fővel, Szombathelyi Ferenc altábornagynak, a kassai VIII. had
test parancsnokának vezetésével június 30-án alakult meg.
A gyorshadtest hadrendjében szereplő sereglovassági alakulat, a nyíregyházi parancsnokságú s Vattay Antal vezérőrnagy vezette 1. lovasdandár az alábbi csapattesteket foglalta magába:
Chapó Gyula páncélos hadnagy és Káldor tizedes a
jászberényi lőtéren 1941-ben
- huszárezred (Nagyvárad): 6 lovasszázad, távbeszélőszakasz, árkász-, géppuskás és gépvon- tatású páncéltörő ágyús század, valamint a huszárüteg 4 darab fogatolt 7,5 cm-es hegyi ágyúval.
- huszárezred (Nyíregyháza) szervezete, mint a 3. huszárezredé.
1. lovas-páncélos zászlóalj (Nyíregyháza) egy- egy kis, illetve könnyű harckocsiszázaddal, valamint egy páncélgépkocsi századdal.
13. (Szilágysomlyó) és 14. (Kolozsvár) kerékpáros zászlóaljak. Állományukba egyenként 3 kerékpáros és egy kocsizó géppuskásszázad, egy 10,5 cm-es könnyű tarackos üteg, egy kisharckocsi-
39
Álcázott huszárágyúk egy gyakorlaton a Zemplénben század, árkász-, távbeszélő szakaszok, illetve egy gépvonatású páncéltörő ágyús század tartozott.
1. lovas tüzérosztály (Nagyvárad) 2 üteggel.
3. gépvontatású tüzérosztály (Nyíregyháza) 2 üteggel.
1. lovas-légvédelmi gépágyús üteg (Nyíregyháza). 1. lovas-híradó század (Nyíregyháza).
3. gépkocsizó utászszázad (Huszt).
1. lovasdandár vonat (Nyíregyháza).
A mozgósított alakulatok közül az 1. hegyi és a 8. határvadászdandár már június 28-án átlépte a határt, s a Kárpátok hágóinál harcba bocsátkozott a szovjet utóvéd csapatokkal. A zöm azonban június 30-ra érte el menetkészültségét és kezdte meg felvonulását a határra. Az egyes alakulatoknál az előírt hadiállomány közel 20 %-a hiányzott. A huszárezredeknél a lovak vasaltatása okozott gondot, s mivel a lóállomány kétharmadát a gazdáktól vonultatták be, még kiképzésüket is sok esetben menet közben kellett végrehajtani. A nagy távolságok megtétele alatt az is bebizonyosodott, hogy az a vállalkozó ló, mely a nyereghordozástól elszokott, és az olyan igénybe- vételes ló, melyen sok esetben sohasem volt nyereg, nem fogja bírni sokáig a megerőltető meneteket.
Az 1. lovasdandár alakulatainak 1941. nyári, s őszi háborús alkalmazását tekintve már több olyan szempont érvényesült, amely nem minden esetben vallott a lovasság alkalmi fegyvernemként
való kezelésére. Ott és úgy vetették harcba, ahol és ahogy a feladat számukra a helyzetből kifolyólag adódott. Feladataik sorában szerepelt távol- és közelfelderítés, oldal- sőt hátbiztosítás, támadás sűrűn művelt síkterületen, erősen tagolt dombvidéken, karsztos terepen és erődrendszer ellen, szívós védelem műszaki záróharccal, folyamellenőrzés, erőszakos folyamátkelés, üldözés, erdei harcok, harc harckocsialakulatok ellen s partizáncsoportok felszámolása.
A H 377-es rendszámú Toldi könnyű harckocsi,
előtte Kováts Ferenc huszártizedes
Az 1941. június 28-án felriasztott 1. lovasdandár csapatai két nap eltelte után kezdték meg felvonulásukat – részben gyalogmenetben, részben vasúti szállítással – a Felső-Tisza völgyében. Július 4-én Nagybocskótól indulva lépcsőzetesen követték a gépkocsizó-dandárokat, és 5-én elérték a Tatár-hágót. A mozgósítási nehézségek miatt később felvonuló 3. huszárezred csak július 7-én Delatynnál érte utol a 4. huszárezredet. A Kárpátokon való nehéz és fáradtságos átkelést követően július 10-én Kolomeán át Zalesczykitől nyu-
40
Pihenőben. Huszárlovak teljes menetfelszerelésben a keleti fronton
gatra keltek át a Dnyeszteren. Zwanczyknál, majd Kamenec Podolsknál kerültek először komolyabb harcérintkezésbe az eddig általában gépesített és páncéloscsapatokkal szemben védekező ellenséggel. Az előbbi galíciai települést a 3- huszárezred géppuskásszakasszal és fél huszárüteggel megerősített 2. lovasszázada foglalta el, mely erőszakos felderítése során meglepő gyorsasággal közel 120 km-t tett meg a településig az esős időjárás és a rossz útviszonyok miatt csak lassan tért nyerő két gépkocsizó-dandár között. Rövid gyalogos tűzharc eredményeképpen jutott a kezére ezen fontos út- csomópont.
A hazai tömegtájékoztatási szervek által túlzottan is dicsért huszáralakulatok a felettes német parancsnokoktól s az azok befolyása alatt álló magyar összekötő vezérkari tisztektől kezdetben igen kemény bírálatokat kaptak. A német 17. hadsereg-parancsnokságon tevékenykedő Makray Sándor vezérkari alezredes július 30-i jelentésében az
alábbiak olvashatók: „Az én meggyőződésem és a németeké is, hogy nem használható az oroszokkal szemben a lovasság. Egy komolyabb összecsapás és megint egy 8- 10 nap pihenő, ez itt nem megy. (…) Fogoly kísérésre, hátsó terep megtisztítására talán egészen megfelel. A lovasság mint fegyvernem meghalt. Kár a pénzért. ” Ezen lesújtó kritika csak a későbbiek során módosult, mikor a Búg folyón átkelt, s néha napi 40 km-es menetteljesítményeket végrehajtott 1. lovasdandár emlékezetes, 1941. augusztusi haditetteit vitte véghez.
Az egyik az Umany térségében vívott harccselekmény volt, mely során a huszár-, illetve lovaspáncélos alakulatai jelentős mértékben kivették részüket a gyűrűbe zárt ellenséges csapatok több napig tartó golovanevszki kitörésének elhárításában. Merész László tartalékos zászlós páncélgép- kocsi-szakaszának augusztus 6-i felderítő jellegű vállalkozása, nevezetesen két kozák lovasszázad szétverése, kb. 20 gépkocsin szállított, déli irány-
41
Merész László tartalékos zászlós haditette. 1941. augusztus 6.
bán kitört ellenséges gyalogság visszavonulásra kényszerítése, foglyok beszállítása, mind átlagon felüli teljesítménynek számított. Ezen váratlan rajtaütések nemcsak a körülzárt szovjet 6. hadsereg kitörési kísérletét fedték fel, hanem a támadásra szétbontakozó szovjet lovas- és gépesített lövészcsapatokra is súlyos csapást mértek. Merész Lászlót vitézi tettéért soron kívül hadnaggyá léptették elő, majd a Katonai Mária Terézia-rend javaslata alapján a legmagasabb kitüntetéssel, a magyar Tiszti Arany Vitézségi Éremmel tüntették ki, s egyben vitézzé is avatták.
A lovasdandár csapatai augusztus 7. és 9- között a Búg folyó biztosítása mellett közel 3000 hadifoglyot ejtettek a golovanevszki erdő és a Búg közötti terület felderítése közben. Az umanyi csatát követően a lovasseregtest — élén a 4. huszárezreddel és a 14. kerékpáros zászlóaljjal — az Ingül folyó völgyében tört előre. Feladatául azt kapta,
hogy erőteljes támadásával törje meg a szovjet 164. lövészhadosztály utóvédjeinek ellenállását, biztosítsa ezzel a Nyikolajevet védő ellenséges erők bekerítését, s segítse elő a német Adolf Hitler SS motorizált hadosztály egy csoportjának előrejutását, melynek támadása a felrobbantott hidak okozta átkelési nehézségek miatt elakadt.
A másik nevezetes harccselekményt augusztus 15-én a Nyikolajev városának elfoglalására, s az ott védekező szovjet egységek bekerítésére előrenyomuló német és magyar seregtesteket biztosító „Hadik András” 4. honvéd huszárezred katonái hajtották végre. Feladatuk az volt, hogy az Ingül patak mentén tevékenykedő 1. lovasdandárbeli alakulatok mögött, keleti irányban való biztosítás mellett a német 16. páncéloshadosztály 79. gépkocsizó lövészezrede oldalába, illetve hátába került, bekeríteni szándékozott szovjet erőket derítse fel, s egy déli-délnyugati irányú előrenyomu-
42
Huszárszázad a szentesi huszárlaktanyában (2/1. huszárosztály)
Csoportkép a délvidéki bevonulás idejéből az 1. lovasdandár törzsének tisztjeiről.
Jobbról a negyedik Vattay Antal vezérőrnagy
43
lássál szórja szét. A huszárezred elsőként az e napi harcokban később elesett Kenéz Géza százados felderítő osztagát, majd a déli óráktól két harccsoportban valamennyi kötelékét harcba vetette. Az emlékezetes — a magyar hadtörténelemben utolsóként számon tartott — lovasroham Mikecz Kálmán őrnagy harccsoportjához fűződik. A harccsoportnak a Nyikolajevbe tartó vasútvonaltól nyugatra eső területen, Mihajlovka, Grejga irányába kellett előretörnie, el kellett foglalnia a vasútvonaltól 4 km-re nyugatra húzódó terepszakaszt, hogy ezzel megakadályozza a szovjet csapatok esetleges északkeleti irányba történő kitörését. A huszárkötelékek nyílt, áttekinthető terepen, állandó ellenséges tüzérségi tűz közepette, lángoló gabonatáblák között, tikkasztó hőségben bocsátkoztak harcba. Lovasrohamukra egy német szemtanú háború utáni memoárjában — kissé eltúlozva — az alábbi módon emlékezett vissza: „…Ismét kemény harcban álltunk a kétségbeesetten védekező ellenséggel, aki egy magas vasúti töltés mellett ásta be magát. Már
Mikecz Kálmán huszárezredes, a nyikolajevi csata hőse
négyszer rohamoztunk, és mind a négyszer visszavertek bennünket. A zászlóaljparancsnok káromkodott, a századparancsnokok azonban tehetetlenek voltak. Ekkor a tüzérségi támogatás helyett, amit számtalanszor kértünk, egy magyar huszárezred jelent meg a színen. Nevettünk. Mi az ördögöt akarnak ezek itt a kecses, elegáns lovaikkal? Egyszerre megdermedtünk: ezek a magyarok megbolondultaki Lovasszázad lovasszázad után közeledett. Parancsszó harsant. A bronzbarnára sült, karcsú lovasok szinte odanőttek a nyereghez. Fénylő aranyparolis ezredesük (sic!) kirántotta kardját. Négy-öt könnyű páncélkocsi vágódott ki a szárnyakra, az ezred pedig a délutáni napban villogó kardokkal végigvágtázott a széles síkságon. Seydlitz rohamozhatott így valaha. Minden óvatosságról megfeledkezve kimásztunk az állásainkból. Olyan volt az egész, mint egy nagyszerű lovasfilm! Eldördültek az első lövések, aztán mind ritkábbak lettek. Kimeredő szemmel, hitetlenkedve néztük, ahogy a szovjet ezred, amely eddig elkeseredett elszántsággal verte vissza támadásainkat, most megfordul, és pánikszerűen otthagyja állásait. A diadalmas magyarok pedig maguk előtt űzték az oroszt, és csillogó szabadjukkal aprították őket. A huszárkard, úgy látszik, egy kicsit sok volt az orosz muzsik idegeinek! Most az egyszer az ősi fegyver győzedelmeskedett a modern felszerelésen. .. ”
Nyikolajev sikeres elfoglalását követően a gyorshadtest — benne az 1. lovasdandár is — új feladatot kapott. Augusztus 31-től október 6-ig a Dnyepropetrovszktól délre egészen Nyikopolig húzódó 155 km széles Dnyeper szakasz biztosítását látta el. Az 1. lovasdandár csapattestei – a kezdetben tartalékban levő két huszárezred kivételével — a gépkocsizó-dandárok között foglaltak el védőállást. A huszárezredeknek szervezetszerű alosztályaikon kívül ekkor már létezett egy-egy gyalogszázada is, melyek a ló nélkül maradt huszárokból alakultak meg. A zaporozsjei vízerőművek felrobbantása következtében a folyó apadásával számos sziget és gázló keletkezett, ahonnan a közel hasonló erővel rendelkező ellenséges csapatok gyakori éjjeli rajtaütésekkel nyugtalanították a védőket. A nagy kiterjedés miatt csupán gyéren megszállt folyópart állandó ellenséges tüzérségi tűz alatt állott; szeptember 13-án Muhr Albert százados, a 3/3- lovasszázad arcvonalmögötti tisztje,
44
Huszársírok Ukrajnában.
A sírhantok alatt, a nyikolajevi csata hősi halottal. Középen Kenéz Géza százados
a híres limanovai hős fia is itt lett egy sorozatvető tűzrajtaütés áldozata.
Az 1. lovasdandárt — a magyar politikai és katonai vezetés kérésére — október 10-én kivonták a további harcokból, s megkezdhette hazatérését. A Kárpátoktól a Dnyeper partjáig, majd onnan vissza — a hazaszállítás céljából a berakási körzetbe történő meneteket is beleszámítva — kevés személyi veszteséggel közel 2100 km-t tett meg 120 napos harctevékenysége során. Legnagyobb menetteljesítménye 1941 augusztusában három nap alatt 120 km volt, naponta átlagban 40 km-t tett meg. Teljesítménye mindenképpen elismerésre méltó, különösen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy mindezt Ukrajna úttalan terep viszonyai, szélsőséges időjárása, a sokszor 40 fokos hőség, a gyakori vízhiány és az utakat nemegyszer félméteres mélységig feláztató nagy esőzések közepette vitte véghez. A keleti hadszíntér útviszonyaira s egyben a huszáralakulatok terepjáró képességére vonatkozólag egy korabeli leírásban az alábbiakat ol
vashatjuk: „…az út 30 perces eső következtében csúszós, ragacsos lett és róla a járművek az árokba farol- tak. Az oldalvezetőföldutakon a gépesített részek agyig süllyedtek és lemaradtak. (…) Egymás után hagyták el a huszárok a sárba ragadt gépkocsi részeket, melyek járművei össze-vissza álltak a mély agyagban. ”
Szemle a 3/11. huszárosztálynál 1941 augusztusában
Ukrajnában. Középen áll Pongrácz Pál ezredes
Kettős málhatáska
A nyeregszerszámhoz idomuló táska a huszár ingóságainak tárolására szolgált. A bal oldali táska
aljában az 1935 mintájú zaboszacskóban mindenkor 2 kg zabnak kellett lennie. A zacskón volt a
lókefe és a vakaró, tetejükön a kender kötőfék. A felső traktusban a huszárkülső tisztítóeszközei, a
ruha- és cipőkefe, cipőpaszta, rongyba csavarva, legfölül pedig az abrakostarisznya.
A jobb oldali táskában legalul a tartalék fehérnemű volt, fölötte élelemzacskóban konzerv, két-
szersült, só, dohány, kávékonzerv, legfölül a főzőcsésze és törülközőbe csavarva a szappan, a
borotválkozókészlet, a fogkefe, a fésű és a tükör.
Némileg más volt a belrendje a tiszti málhatáskának, merthogy a lótisztító eszközöket a lóápo-
ló hordta. A bal oldali táskába alulra egymásra fektetve az ember és a ló tartalék élelme, illetve
takarmánya, efölé a kender kötőfék, majd az abrakostarisznya. A jobb oldaliba alulra a fehérne-
mű, fölé a mosdóeszközök, majd még följebb egymás mellé a kulacs és a csajka, az evőeszköz, legfö-
lülre fektetve pedig egy zseblámpa.
Ugyancsak eltért a málháslóvezetők és hajtők málhatáskájának belrendje, mivel ők két lóról gondos-
kodtak. Ok a személyi holmijaikat a kenyértarisznyában hordták.
1935 MINTÁJÚ NYEREG
A nyereg látható részei: felszerelt nyeregváz, nyeregtalp, nyeregülés-takaró, nye-
regszárnyak, kengyel és kengyelszíj. A nyeregtalp borítása fekete nemez, a mindkét
oldalán párnázott nyeregülés és a nyeregszámyak pedig barna marhabőrből készül-
tek. Tömésükre gyapjúhulladékot használtak. A patkótáskát a jobboldali nyereg-
szárnyra varrták.
Az 1936 MINTÁJÚ LOVAGLÓ
VÁSZON ITATÓVEDER
Anyaga vitorlavászon,
űrtartalma 15 és negyed liter.
SZERSZÁMMAL FELNYERGELT HUSZÁRLÓ
A huszár a lovát szinte évszázadok óta azonos rituálé sze-
rint nyergelte. A ló hátát szőrmentén tisztára és simára tö-
rölte, majd az összehajtott lópokrócot a ló hátára terítette.
Következett a nyereg, ügyelve arra, hogy a nyeregtalpak elül-
ső végei a ló lapockái mögé essenek. Arra is vigyázott,
hogy ne maradjon a pokrócon ránc, mert annak a
rendkívül kellemetlen „nyeregnyomás’’ lehetett a
következménye. Ezután leengedte az alsó heve-
dert, majd következett a szügy elő, amelynek fel-
tevésénél a marszíjat a becsatolt jobb oldali
vállszíjjal a marra fektette, és becsatolta a
bal oldali vállszíjat. Aztán az ugratószíj
hurkán áthúzta az alsó hevedert. Ekkor a
lovat megfordította, és következett a felkantározás.
A huszár a ló elé lépett, a szárakat átemelte a ló nya-
ka fölött, jobb kezével megfogta a ló üstökét, bal kézzel pedig
a zablát a ló szájába tette. Aztán a tarkószíjat a ló füle mögé iga-
zította, becsatolta a torokszíjat, beakasztotta az álladzóláncot, vé-
gül becsatolta a hevedereket. Következett a kellékek, a köpeny, a roham-
sisak, az itatóveder, a kard a töltényöv és a gyalogsági ásó felmálházása.
Szabályszerű málházás esetén a koszorúba hajtogatott köpeny a hátsó ká-
pára, szükségmálházáskor az elülsőre kerülhetett. A rohamsisakot jobb
oldalra a patkolótáskára kellett szíjazni, az itatóvedret a bal oldali nye-
regtáskára. A töltényével, a gyalogsági ásót és a kardot egyben málház-
ták, úgy, hogy az övét a ló hátán keresztbe fektették, és a nyereg bal olda-
lán a rajta lévő csatlékkal a kardhüvelyt és a gyalogsági ásó nyelét
egybeszíjazták.
46
Kétfogatú országos jármű befogott lovakkal jobb oldali nézetből, illetve bal oldalról
Az úgynevezett országos jármű lényegében katonai felhasználásra kialakított lovas kocsi. Részei: 1. rúd, 2. rúdszámy, 3. juha, 4. első tengely, 5. első tengelytok, 6. alsó vánkos, 7. förgetyű, 8. első kerék, 9- felhérc, 10. hámfa, 11. nyújtó, 12. nyújtószámy, 13. hátsó tengely, 14. hátsó tengelytok, 15. hátsó vánkos,16. hátsókerék, 17. féktartó, 18. fékgerenda, 19. jobb oldali kocsioldal, 20, bal kocsioldal, 21. kocsifenék, 22. lábdeszka, 23, végdeszka, 24- saroglya, 25. hágcsó, 26. első lőcs, 27. hátsó lőcs.
A kocsit mesteremberek, bognár és kovács jelenlétében minden hónapban egyszer úgynevezett járművizsgának vetették alá. Az alkatrészeket kéthavonta átkenték, a faanyagúakat karbolineummal, a vasféléket vasiakkal. Mindezen túl pedig rendszeresen, minden megtett 40 kilométer után a tengelyvégeket kellett ápolni, ami annyit jelentett, hogy vastagon bekenték őket kocsikenőccsel. A fa alkatrészeket, ha meghibásodtak, eltörtek, a helyszínen javították, faragták, ha volt tartalékban, kicserélték, a vas alkatrészeket pedig a kötelező tartalékból pótolták, ugyanis az alakulat patkolókovácsa ráérő idejében ilyen alkatrészek gyártásával foglalatoskodott.
A befogásnál a hámos lovak felszerszámozása begyakorlott, szakszerű mozdulatokat igényelt. Elsőnek a rudas lovat, aztán a nyergest szerszámozták. Kantározáshoz a hajtó jobb kezével megmarkolta a ló üstökét, hüvelykujjára ráakasztotta a kantárt, s azt bal kézzel a ló fejére igazította, a zablát pedig hüvelykujjával a ló szájába helyezte. Aztán következett a ló jobb fülének, majd üstökének, végül bal fülének beigazítása a homlok és a fejszíj közé, majd a torokszíj és a külső szár becsatolása.
Aztán felhangzott a „Helyre!” vezényszó, amire a hajtó a lovakat a rúdnak háttal állította, Ezután következett a „Fogj bel”, amire a hajtó a lovakat a belső pofaszíjuknál fogva óvatosan a kocsirúd két oldalára hátráltatta, egészen addig, amíg a lovak feje a rúd hegyével egymagasságba nem ért. Aztán becsatolta előbb a rudas, majd a nyerges kantárszárát, kihurkolta a rudas ló istrángját, azt a hámfára erősítette, előbb a külsőt, majd a belsőt, és ugyanezt tette a nyergesnél is. Ha felhangzott a „Kocsira!” vezényszó, a hajtó nyerges ló hátszíjának külső karikájából kihúzta a duplán összehajtott gyeplőszárat, azt bal hüvelykujjára, akasztotta, átemelte a ló fara fölött, a kocsihoz lépett, majd tovább — jobb lábával a felhércre, ballal a rúdszámyra — és be a kocsiba. Leült az ülésdeszkára, a jobb oldalra, a szárakat és az ostort jobb kezébe vette, és a kocsi indulásra kész.
17
A hosszú menetek végrehajtására a nehezen járható ukrajnai útvonalakon különleges gyakorlat alakult ki. A századok között 150—200 méter,
az ezredek között pedig – ha nem mentek külön útvonalakon — több kilométer volt a távköz. A fő jármod az ügetés volt, mely a közbeiktatott lépés után 40 percenként ismétlődött. A „lépés időszak” alatt a huszárok leszálltak lovaikról, s azokat vezetve gyalog meneteltek. Ezen intézkedésekkel sikerült a zavartalan menetet biztosítani, hiszen a lovak az ismétlődő 40 perces ügetés időszak alatt beidegződtek e jármodba, s ennek köszönhetően jutottak el a Dnyeperig.
Horthy Miklós kormányzó – a huszárok és a lósportok legfőbb támogatója és szimpatizánsa – november 17-én az alábbi szavakkal köszöntötte
a hazatért lovasdandár Nyíregyházán díszelgő alakulatait: „(...) Ti a motorizált hadseregek korában lóháton vágtattatok sokszor ezer kilométeres utakon, azokon az utakon, amelyeken őseink érkeztek a Kárpátok alá. Újra fényt szereztetek a magyar lovasságnak és új megbecsülést a lónak is. A magyar embernek a ló nemes bajtársa, mely nélkül őseink sem harcolhattak volna. Ezúttal is eredményesen küzdött a lovasság a legrosszabb utakon, terepeken át. Bebizonyosodott, hogy a lovasság helyesen alkalmazva ma is nélkülözhetetlen. Ti rendet
Az 1. lovasdandár díszszemléje Nyíregyházán Horthy Miklós kormányzó és Bárdossy László miniszterelnök előtt. A
díszmenet élén Pongrácz Pál ezredes, a 3. huszárezred parancsnoka
A lovasdandár csapattestei közül a nagyszöllősi 14. kerékpáros zászlóalj szenvedte el a legnagyobb veszteségeket. Az 1941. december 23-ig rögzített adatok alapján 105-en estek el, s 213-an sebesültek meg javarészt a zászlóalj július 26-i trosz- tjanec—gordijevkai támadását követő ellenséges válaszlépés során, illetve augusztus 15-én Balac- kojénál. A 3. huszárezrednek 19, a 4-nek pedig 27 huszárja halt bizonyítottan hősi halált az 1941. évi ukrajnai hadműveletek alatt.
tartottatok a megszállott területeken és magyar módon, emberséges bánásmódot tanúsítottatok a lakossággal. Meleg szeretettel és büszkeséggel üdvözöllek tehát benneteket és tudom, hogy mindig számíthatok a ti kipróbált erőtökre, akár békében, akár háborúban, ha a fegyverekre újból szükség lenne. ”
A sereglovassági alakulatok utolsó átszervezése 1942-ben, az 1. lovasdandár harctérről történő visszatérte után, számukra nyugalmasabb időszakban történt. Az átszervezés folytán a két lovas-
48
Az I. lovasdandár útja a keleti hadszíntéren
dandár megszűnt, az 1. huszárezred feloszlott, a 2., 3. és 4. huszárezredekből pedig Nyíregyháza központtal megalakult az 1. lovashadosztály. Az egyetlen magyar lovasseregtest kötelékébe a huszárezredeken kívül egy-egy kerékpáros zászlóaljat, lovas-tüzér osztályt, gépvontatású könnyű tüzérosztályt, légvédelmi tüzérosztályt, harckocsi- és felderítő zászlóaljat, illetve egy-egy gépkocsizó utász és lovas híradó-századot is beállított a magyar hadvezetés. A feloszlatott 1. huszárezred I. osztályából — egy huszárüteg hozzárendelésével — Budapest székhellyel és az I. hadtest közvetlen alárendeltségében felállították az I. önálló huszárosztályt. Fennmaradó hivatásos és tartalékos állományát és anyagát az újonnan megalakult 2. önálló székely huszárszázad szervezéséhez használták fel. Időközben változás történt a huszárezredek elhelyezésében is. A 3. huszárezred még 1939 januárjában Munkácsra, később egyes részeivel Nagyváradra került, a 2. huszárezred II. osztályát pedig 1941-től Szabadkára helyezték át.
A csapatlovasság a keleti hadszíntéren
(1941-1943)
A honvédség csapatlovasságának java része 1942/43- folyamán a keleti hadszíntéren tevékenykedett. Az I. hadtest önálló huszárszázada a 2. és a 3-, a Il-é a 4- és a 6., a Ill-é a 7., 8. és a 9., a IV- é a 10., 11. és a 12., az V-é a 13. és a 14., a Vl-é a 17. és a 78., a VH-é a 19., 20. és a27., a VlII-é a 22., 23. és a 24., a IX-é pedig a 26. önálló huszárszázadot állította fel, s indította el Ukrajnába a megszálló erők kötelékébe, vagy a 2. hadsereggel a Don mellé. (A megszálló erők huszárszázadai dőlt betűvel jelölve. 2. önálló huszárszázad elnevezéssel 1943 májusában a megszálló erők parancsnokságához is kiszállítottak egy huszáralakulatot.)
A német csapatok által elfoglalt galíciai és ukrán területekre az első öt, megszálló feladatokat ellátó magyar seregtest kötelékében 1941 novemberétől huszáralosztályok is kikerültek, eleinte fél
19
századnyi erővel, mivel csupán két huszárszakaszból képeztek egy önálló huszárszázadot. Az arc- vonalmögötti területen a parancsnokságok körzeteit s az utánpótlási vonalakat biztosították és védték a gyakorta támadó partizáncsoportokkal szemben. Nagyobb partizáncsoportokkal ritkán keveredtek harcba, az ukrán nemzeti, illetve a lengyel partizánokkal pedig – lőszer, robbanóanyag, egészségügyi cikkek átadása révén – igyekeztek egyfajta semlegességi, kölcsönös meg nem támadási kapcsolatot, esetenként együttműködést fenntartani.
Képek az I. önálló huszárosztály monori búcsúztatá-
sáról 1942 nyarán. Készülődés az esküre a csapat-
zászlóval
Néhány alkalommal seregtesteik kötelékében komolyabb harcokban, reguláris szovjet csapatokkal szemben is helyt kellett állniuk. A felettes német parancsnokságok — a magyar hadvezetés hozzájárulását kierőszakolva — az arcvonalon támadt rések betömésénél, elreteszelésénél több ízben alkalmazták ezen, gyenge harcerőt képviselő századokat. Elsőként, együtt seregtestének, a 108. könnyű hadosztálynak többi alakulatával a 8. önálló huszárszázad került harcérintkezésbe a szovjet reguláris erőkkel. 1942. március 13. és 26. között Harkovtól délkeletre, Taranovka és Szmijev körzetében vívott súlyos harcokat a német seregtestek hátába, illetve vonalaik mögé támadó szovjet csapatok ellen. A Bolsaja Gomoljsa elleni már-
Az eskühöz felsorakozott huszárok. Monor, 1942 cius 14-i éjjeli ellenséges támadás sikeres feltartóztatásán felbuzdulva a század azonnal ellentámadást indított, melynek során Balás Ervin százados századparancsnok és két huszár hősi halált halt. A Szmijevtől délnyugatra folytatott harcok során a századnál sok volt a sebesült is, s elvesztett a lóállomány 40 %-a. A 8. önálló huszárszázadot seregtestének merefa-taranovkai arcvonalán május 12. és 18. között, a szovjet délnyugati front korlátozott célú hadművelete elhárításánál újból harcba vetették, mely még inkább megnövelte veszteségeit. Hasonlóan érzékeny veszteségek érték az 1. könnyű hadosztály kötelékébe tartozó 1/3- önálló huszárszázadot is, mely 1943. szeptember 13- és 20. között a Gyeszna folyó mentén vívott súlyos elhárító harcokat. Az egyenlőtlen küzdelemben, az erőszakos átkelést végrehajtó szovjet túlerő támadásai következtében állománya a felére csökkent.
A megszállt ukrajnai területeken 1943. májusától már 10 — teljes hadi létszámára kiegészített — önálló huszárszázad tevékenykedett. A szovjet hadsereg folyamatos előretörése következtében egy részük — a VIII. hadtest seregtestei kötelékében — a Pripjaty-mocsarak, illetve Rovno környékére szorult vissza, másik részük pedig – a VII. hadtest könnyű hadosztályaival — egyre inkább az országhatárhoz közeli galíciai területekre. Az utóbbiak seregtesteinek feladata az volt, hogy minden-
50
A rimaszombati önálló huszárszázad búcsúztatása a frontra indulás előtt
nemű német támogatás nélkül próbálják meg késleltetni a nyugati, délnyugati irányú szovjet előretörést, s ezzel biztosítsák többek közt az Északkeleti-Kárpátok előterében felvonuló magyar 1. hadsereg beérkezését az összpontosítási körzetébe. Az 1944 márciusában vívott Dnyeszter menti hídfőcsatákban, illetve délnyugat-galíciai területeken — Obertynnél, Kolomeánál és Nizniownál – a pécsi 11., a kolozsvári 26., a rimaszombati 21. és a debreceni 18. önálló huszárszázad jelentős, esetenként megsemmisítő veszteségeket szenvedett.
A Magyar Királyi Honvédség csapatlovassági alakulatai érintve voltak a magyar történelem tragikus sorsú 2. hadseregének 1942/43. évi küzdelmeiben is. A Jány Gusztáv vezérezredes irányította hadsereget — a Barbarossa terv meghiúsulása, s az előző év telén elszenvedett pótolhatatlan német veszteségek okán – határozott német követelésre kellett bevetni a Wehrmacht 1942. kora nyarára tervezett második nagyobb szabású keleti hadszín-
téri offenzívájánál. A 207 ezer fős 2. hadsereg három hadtestbe vont kilenc könnyű hadosztállyal, egy páncéloshadosztállyal és egy jelképes repülőkötelékkel vonult el a hadműveleti területre. Kötelékéhez összesen 3 hadtestközvetlen, s 9 hadosztályközvetlen huszárszázad, illetve 18 gyalogezred-közvetlen huszárszakasz és 3 huszárüteg tartozott. Nehéz és veszteséges frontszolgálatuk alatt sokféle, gyakran harcértéküket figyelmen kívül hagyó, irreális feladatot hárítottak rájuk. Az 1. lovasdandár 1941. évi harcaival ellentétben itt több ízben vívtak súlyos gyalogsági harcokat a túlerőben lévő szovjet reguláris és partizán csapatok ellen.
A 2. hadsereg kötelékében a keleti hadszíntérre kikerült huszárszázadok a századtörzsből, négy szakaszból, egy-egy távbeszélő- és nehéz- puskásrajból, a lőszerlépcsőből, a századvonatból álltak. Személyi állományukat 6 tiszt, 2 tiszthelyettes és 269 huszár alkotta. A századparancsnokok szinte kivétel nélkül az Orkénytáborban mű
51
ködő Magyar Királyi Honvéd Lovagló- és Hajtótanárképző Iskola tanári karából kerültek ki. Az egyes huszáralakulatok tisztikarában — a Don menti hadszíntéren – ismert és jelentős politikai személyiségek, illetve azok fiai is láttak el frontszolgálatot. Közöttük volt például Imrédy Béla miniszterelnök, tartalékos főhadnagy, aki 1942. augusztus 18-tól egy hétig a 19- huszárszázad parancsnoki tisztét töltötte be, Gömbös Gyula százados, Gömbös Gyula miniszterelnök idősebb fia, aki mint a 22. önálló huszárszázad arcvonalmö- götti tisztje 1943. január 15-én hősi halált halt, illetve Kállay András hadnagy, Kállay Miklós miniszterelnök fia, aki néhány hétig szintén a 22. önálló huszárszázadban szolgált.
A huszárszázadok fegyverzetébe — a legénység által használt karabélyokon kívül — 12 golyószóró és 2 nehézpuska tartozott, melyekhez kiegészítésképpen a hadszíntérre történő elvonulás előtt minden egyes huszárszakasz és huszárszázadtörzs egy-egy német 9 mm-es 40 M Schmeisser géppisztolyt is kapott. A hadtestközvetlen 150 fős huszárütegeket egyformán 4 db 8 cm-es 5/8 M tábori ágyúkkal látták el.
A 2. hadsereg alakulatainak 1942 február végén elrendelt lépcsőzetes mozgósítása szinte valamennyi hadtestközvetlen huszárszázadot érintette. Az egyes huszáralakulatok — személyi állományuknak nemcsak a saját illetékességi területükről való kiegészítése, illetve a hiányzó felszerelés, fegyverzet s a nagyszámú lóanyag elhúzódó rendelkezésre bocsátása miatt — csak 1942. április, május folyamán érték el menetkész állapotukat. A lóállomány közel háromnegyedét úgynevezett vállalkozó lovakból biztosították, amelyek közül harctéri alkalmazásuk során — martörések és lesántu- lások miatt – soktól kellett megválni idő előtt.
A mozgósított s a helyőrségekhez közeli falvakba kihelyezett huszáralakulatokra elvonulásuk előtt számos feladat várt. Ekkor történt meg többek között a személyi állomány szervezetszerú besorolása, felszerelése, szükséges fegyverkiképzése, néhány lőgyakorlat, a lovas és gyalogsági harckiképzés fontosabb elemeinek, valamint a lovaglásnak a begyakorlása, lovak patkolása, nyereghez és a lovasokhoz szoktatása is.
A keleti hadszíntérre elvonuló huszárszázadok kiszállítása — a 2. hadsereg szakaszos, három lépcsőben lebonyolított kiszállításához igazodva – rendszerint a hadtest-, a könnyű hadosztály- és a gyalogezred-közvetlen alakulatokkal együtt történt. Elsőként 1942. április 17-én a komáromi 6. huszárszázad vonult el, utolsóként pedig a kassai 22-et búcsúztatták.
Elvonulnak a huszárok
Monor poros főutcáján, 1942
A hadműveleti területre kiszállított csapatlovassági alakulatok jelentős részét 1942 tavaszán, illetve kora nyarán a hadműveleti terület hátsó körzeteiben tevékenykedő kisebb-nagyobb partizáncsoportok ellen vetették be. Leginkább a 6. könnyű hadosztály huszárszázada kapott ilyen jellegű feladatokat, melynek során a komáromi seregtest többi alakulatával együtt javarészt a Kurszktól délnyugatra levő Szeregyina Buda, Himelj, illetve Jampol helységen átvezető utánpótlási útvonalakat biztosította, s a nehéz gyalogsági fegyverekkel és néha lövegekkel is rendelkező partizánerők leküzdésében működött közre. A partizáncsoportok mesteri elrejtőzése, észrevétlen visszavonulása miatt javarészt eredménytelen és nagy menetteljesítményeket igénylő vállalkozások leginkább a lóállományt viselték meg. A 6. könnyű hadosztály 1942. június 1-i helyzetjelentésében közölt adatok is ezt támasztják alá: „Az eddigi összes lóveszteség (elhullott, kiirtva, leadva} 187
52
Bevagonírozás. Monor, 1942 nyara
db. ló. A hadosztály lovai igen gyenge állapotban vannak és leromlott állapotuk miatt a mirigykor is fellépett (…) Jelenleg 120 beteg, 11 ragályos beteg ló van a hadosztálynál. ”
Kurszktól délnyugatra a 7., 9-, illetve a IV hadtestközvetlen 17. huszárszázad harcolt még partizáncsoportok ellen, a Kurszk és a Don közötti térségben pedig a 19., 20. és a VII. had- testközvetlen 22. huszárszázad is feladatul kapta partizáncsoportok, illetve kisebb elszigetelt szovjet reguláris csapatok megsemmisítését. A 13- huszárszázad a megszálló feladatokat ellátó magyar 105. könnyű hadosztály 32. gyalogezredét támogatva július 19-én Gluhov, majd azt követően néhány kerékpáros szakasszal, s kocsizó géppuskás századdal „gyorscsoportot” alkotva Putyivl és Burin körzetének erdős, mocsaras területeit fésülte át partizáncsoportok felkutatása, illetve megsemmisítése céljából.
A partizánok elleni kisebb-nagyobb bevetések mellett a kezdeti időszakban még bizonyos utókiképzést is folytattak a huszárszázadoknál. Az arcvonalmögötti területeken leginkább néhány gyalogos kiképzéshez kapcsolódó elemet (kézigránátdobás, védelemre való berendezkedés, géppisztollyal és karabéllyal végrehajtott lövészet, harcalakzatok felvétele) gyakoroltak a századok. Az egészséges és a beteg lovak jártatása, legeltetése és ápolása általában egyik nap sem maradt el.
A német Dél Hadseregcsoport június 28-án meginduló Operation Blau fedőnevű támadó hadműveletében a 2. hadsereg huszárszázadai közül a 7., a 9. és a III. hadtestközvetlen 2. huszárszázad vett részt. A rajtuk kívül két kerékpáros-zászlóaljjal, egy légvédelmi üteggel és a német 611. páncélvadászosztállyal megerősített gyors kötelék Major Ottó ezredes parancsnoksága alatt Tim városát déli irányból, Manturovon át megkerülve Sztarij Oszkolig, majd a Don folyóig gyalogsági csapattestek előtt tört előre. Feladatát teljesítve a 2. hadsereg támadó alakulatai közül elsőként ért ki július 7-én a Don jobb partjához.
Az első súlyos veszteségek az 1942 nyári, kora őszi Don menti hídfőcsaták alatt érték a huszárszázadokat. A folyón átkelt, s part menti mocsaras, erdős területeken befészkelt ellenséges harccsoportok felderítését, illetve – megfelelő gyalogsági tartalék hiányában — gyakran az előretolt védőállások védelmét bízták ezen csapattestekre.
Tábori kovácsműhely
A 2. hadsereg parancsnoksága augusztus 6-tól Gyevica helységnél, illetve a Gyevica és a Potudany folyók torkolatának mocsaras vidékén több huszárszázadot is bevetett. A 6., 7. és a III. hadtestközvetlen 2. huszárszázad nemcsak felderítő, hanem gyalogsági támadást biztosító feladatokat is kapott. Augusztus 15-én hajnalban a Don és Potudany folyók mocsaras zugának ellenség által megszállt részén észrevétlenül átkelt szovjet csapatokon Mosztiscsjénél rajtaütő 7. huszárszázad e sikeres vállalkozásával jelentős mértékben hozzájárult az 1. páncéloshadosztály Korotojak bevételére indított támadásának eredményességéhez. A 20. huszárszázad augusztus 10-i sztorozsevojei
Harcszünet. Mikecz Kálmán őrnagy tisztjei társaságában, Ukrajnában 1941-ben
harctevékenysége hasonlóképpen sikeres volt. A kezdetben tartalékot képező alakulat a gyalogzászlóaljak visszavonulását követően támadó feladatot kapott, s a szovjet csapatok által bekerített 53/III. zászlóalj kitörését is elő kellett segítenie. Mindezen harccselekményekre dr. Soldos Béla tartalékos főhadnagy, a rimaszombati huszárszázad arcvonalmögötti tisztje az alábbiakban emlékezett vissza: „A 20. huszárszázad Szilágyi Dezső százados parancsnoksága alatt mint hadosztálytartalék augusztus 1O-én délelőtt Veselij Hutorban várt parancsra. Akkor már nagyban ment a visszaózönlés. Kovács Károly vezérőrnagy és törzskara mellettünk állt és parancsot adott személyesen Szilágyinak. »Huszárok, lóra!« Megállítani és feltartóztatni a visszavonulókat’. Szilágyi parancsára századunk lóra szállt és ügetésben megindult, mintha gyakorlótéren lettünk volna. Szakaszok négyszögben az előírt távolságra egymástól, középen a századtörzs. A parancsokat trombitajelre kaptuk. Négyszögben csatárcsoport. Nagy aknatűzben haladtunk
vágtában. Egy horhosban Szilágyi »Tűzharchoz lóról!«-t vezényelt, majd szuronyt fel és gyalog támadtunk tovább a hírhedt sztorozsevojei szélmalmok felé. A Zmeskall szakasz kézitusába keveredett és megsemmisített egy orosz géppuskaállást. Leghamarabb a Bárczay szakasz akadt el a nagy akna- és géppuskatűzben. (…) Szerencsére az orosz nem hajtott végre ellentámadást, így sikerült rendeződni, helyben maradni és felvenni az összeköttetést a hadosztállyal. ”
A Kosztyenkinél átkelt szovjet csapatok visszavetésében a 9. huszárszázad is jelentős szerepet játszott. Augusztus 9-én — 22 km-es, lóháton végrehajtott menet után – gyalogosan csatlakozott a Böszörményi Géza alezredes vezette ellentámadáshoz, melyet a nagykanizsai 47/1. zászlóalj parancsnokának korai sebesülése miatt végül is saját parancsnoka — Némethy Bertalan százados — irányításával, közel- és kézigránátharcot folytatva hajtott végre. Vállalkozása ugyan csupán részsikert eredményezett, az ellenséges csapatokat nem
,54
sikerült a folyón túlra visszavetni, de a nap folyamán számos szovjet gyalogsági nehézfegyvert s lőszert zsákmányolt és 42 foglyot ejtett.
A Don menti hídfőcsaták alatt a leggyorsabban bekövetkezett és legsúlyosabb veszteségek a 19- huszárszázadot érték. A század védőállása —
néhány száz méterre a Dontól — két kilométer szé-
lességben húzódott. Előtte áttekinthetetlen fás,
bokros terület, ahonnan horhosok, lefelé keskenye-
dő völgyek vezettek le a folyóhoz, melynek víz-
tükre nem volt teljes mértékben betekinthető. A
védőállást csak támpontszerűen lehetett megszáll-
ni. A tüzelőállások és figyelőhelyek kiépítése és rej-
tése – a gyakori ellenséges gyalogsági és tüzérségi
tűz miatt — csak éjjel történhetett. A 12 golyó-
szórós rajból 11 került védőállásba. A rajok a go-
lyószóró körül csoportosulva, 60—80 m széles-
ségben helyezkedtek el, köztük — ahogy
a négy szakasz között is — 80—100
m-es hézagok maradtak. A század a
hézagok közt nappal figyeléssel, éjjel
kétfős összekötő járőrrel próbálta az
ellenség átszivárgását felfedezni és
megakadályozni. A századparancsno-
ki harcállásponton készenlétben levő
tartalékot a századtörzs és a fennma-
radt raj képezte, megerősítésként pedig egy
gyalogos géppuskás szakasz is tartózkodott a szá-
zad védőkörletében. A lóról szállt huszárok veze-
téklovait az ellenséges tüzérség hatótávolságán túl, 6-8 km-re a védőállástól helyezték el, melyről az arcvonalmögötti tiszt gondoskodott. Általában igyekeztek rejtett és mélyített lóállásokat kiépíteni számukra.
Az augusztus 17-ről és 18-ra forduló éjjelen a Scsucsjétól északra védelmi állásba rendelt alakulat Tolnay-Knefély Tibor tartalékos főhadnagy vezette szakasza ellen egy átkelt megerősített ellenséges szakasz intézett heves támadást. Az állásokat megrohanó s azokban a védőkkel közelharcot folytató szovjet harccsoport a géppuska és az egyik golyószóró elnémítása után már-már sikeresnek könyvelte el vállalkozást, mikor Czupy Jenő alezredes, századparancsnok a századtörzshöz tartozó másfél rajnyi huszárjával (kocsisok, szakácsok, sebesültvivők stb.) oldalba támadta, s visszavetette
a támadókat. A súlyos elhárító harcban 21-en estek el, s 71-en — köztük Czupy alezredes s Tolnay- Knefély tartalékos főhadnagy — sebesültek meg a 206 fős századból. A 19- huszárszázad parancsnokságát ezt követően Imrédy Béla tartalékos százados, volt miniszterelnök vette át, de tüdőgyulladá
sa miatt egy hét után távoznia kellett a harctérről.
- szeptember második felétől a huszárszá-
zadok — leginkább azok, amelyek a Don jobb part-
ján képzett szovjet hídfőkhöz voltak közel — lova-
iktól megfosztva a 2. hadsereg irreálisan hosszú,
200 km-es arcvonalának kitöltése miatt védelmi
állást foglaltak el. Védőkörleteik kiterjedése ese-
tenként a 8 km-t is meghaladta. Igyekeztek kör-
védelemre berendezkedni. Megbízhatóan ilyen szé-
les sávot lezárni nem lehetett. Ennélfogva – ahogy
a gyalogosalakulatok is — csupán folyammeg-
figyelésre lehettek képesek. Kisebb szovjet
erők gyakorta átszivárogtak a vona-
laikon.
A tél közeledtével a századoknak
mindinkább meg kellett válni lóál-
lományuktól, hiszen a szálas takar-
mány és lótáp hiány miatt legyen-
gült négylábú társakra az arcvonal
közelében a biztos pusztulás várt. A
2. hadsereg kb. 60 000-es lóállomá-
nyának közel 80 %-a került hátra az arcvonaltól 100-150 km-rel távolabbra létesített lóátteleltető
állomásokra. A 9. huszárszázadnak például 249 darabból álló lóállományából 152-től kellett megválnia. A hadtest-, illetve hadosztályközvetlen huszárszázadok személyi állománya — a kerékpároszászlóaljakéhoz hasonlóan — az 1942. november végétől megalakuló síalakulatok állományát képezte. Ezen alakulatok zászlóalj és század kötelékben szerveződtek, felszerelésük a németektől kapott, illetve saját erőből rögtönzött anyagokból állt. A parancsnoki kereteket november elején finn oktatók képezték ki, a legénység harc- és síkiképzése csak ezt követően kezdődhetett meg. A szovjet hadműveletekig rendelkezésre állt pár hetet és a legénységnek a sílécekkel való első találkozását tekintve ez a kiképzés nem lehetett eredményes.
A kerékpáros- és huszáralakulatok személyi állományából felállított s a hadtestek tartalékát, vil-
56
1
Huszártiszt körgallérban
4 körgallér „viselésre megengedett cikk” volt. Ennélfogva viselési köre is meghatározott: csak tiszteknek, tiszt-
helyetteseknek és rangosztályba nem sorolt havidíjasoknak járt. Alakja kiterítve háromnegyed kört írt le, zsi-
nór díszítette, gallérja bársony (később zöld posztó) volt, olyan, mint a köpenyé. Gallérhajtóka hivatalosan
nem volt körgalléron, de hogy az univerzális megjelenésben mégis látható legyen, ki a huszár, voltak tisztek,
akik tettek hajtókát a gallérra, olyat, mint amilyet a köpenyre is. A ruhadarab lábikráig ért. Vállra
■ vetve, begombolva vagy nyitottan bármilyen ruhadarab fölött viselhették.
Frommer pisztolytáska
1919 MINTÁJÚ 7,65 MM-ES
Frommer-Stop öntöltő pisztoly
A nyári ruházat is khakiszínű volt, de vékonyabb anyagból készült. 1931 -tői
pedig nyers színű lenzsávolyra cserélték.
A nyári zubbony — az állógalléros korszakban is — minden esetben lehajtott
gallérú, a vállszalagon nincs fegyvernemi szín, a gombolás fedett.
I A tisztek számára igazán sok öltözködési variációt adott a nyári ru- . ;
házat. Zöld zsávolyból és fehér vászonból is csináltathattak nyári ru- /
(hát. Mind a zsávoly, mind a vászon anyagú ruházat „tetőtől tál-
: pig” volt kötelező, vagyis nemcsak a zubbony, hanem a bricsesznadrág. |
> az elegáns lovaglópantalló és a sapka is azonos anyagú és színű volt,
1938-ban még megerősítik a rendelkezést, az azonos anyagú és szí- |
nű ruházat viselését, 1939-ben azonban már tiltják a könnyű anyagú
sapkákat, egyúttal pedig azt is előírták, hogy a zsávolybricsesz csak
szolgálaton kívül hordható. Szolgálaton kívüli öltözet lett a fehér ruhá-
zat is. Lehetőség volt arra is, hogy a nyári ruhához szabvány posztó tábori
vagy fekete társasági sapkát viseljenek. Nyári ruhában való menetöltözetnél
a tisztek szövet lovaglónadrágot, csizmát és tábori sapkát viseltek kötelezően.
Belga, 1935 mintájú
Browning pisztoly
Katolikus lelkész „társasági öltözetben”, 1940
Öltözetének hivatalos részei: fekete sapka, fekete papi kabát,
fekete papi mellény, fehér collare, fekete pantalló, fekete cipő
fehér kesztyű, köpeny. Köpeny helyett körgallér vagy esőkö-
peny is lehetne. Ugyanezt az összeállítást reverendával is
viselhetné, ilyenkor lelkészi öv is felveendő. A protestáns lel-
készek ugyanígy öltözködnek, de collare helyett fehér álló-
gallért viseltek. Úgynevezett egyszerű öltözetben a kabát kha-
kiszínű, menetöltözetben a nadrág is.
A mellette álló huszártiszt úgynevezett kényelmes öltözetet visel, köpe-
nye alatt khaki zubbonyt. A fekete sapka és a fekete pantalló jelzi a
„kényelmet”, a fehér kesztyű az eleganciát.
57
lámcsoportjait képező sízászlóaljak az 1943- január 12. és 14. között megindult szovjet hadműveletek során a harcok legfrekventáltabb helyein kerültek bevetésre. A szovjet csapatok előretörésének megfékezésére, olykor ellentámadásra rendelt alakulatokat komoly veszteségek érték az egyenlőtlen küzdelemben. Eklatáns példa rá a VII. hadtest villámcsoportjába beosztott 22. huszárszázad esete, mely alakulat személyi állománya — tisztikarával együtt — szinte teljes egészében megsemmisült az 1943. január 15. és 20. közötti, Potudany menti, kolbinói, majd az Osztrogozsszk előtti védelmi harcokban.
Az 1943. januári és február eleji hadműveletek, illetve a visszavonulás alatt a gyalogos- csapattestekhez hasonlóan a síalakulatokká átszervezett huszárszázadok is súlyos veszteségeket szenvedtek. Helytállásukról, több napig tartó sikeres elhárító harcaikról számos fennmaradt korabeli harctudósításban olvashatunk. Jelentősebb haditetteik közül kiemelkedik a 7. huszárszázad
- január 14-i és 15-i harctevékenysége, melynek során a Versényi Tibor százados vezette alakulat – mint utóvéd – eredményesen fedezte a saját csapatok, illetve a január 13-án szétvert német 700. páncéloscsoport visszavonulását. A szovjet csapatok gyűrűjén rohammal áttörve szabadította ki a Plotaván körülzárt német alakulat töredékét, azt követően január 15-én Repjevkán, majd Sztarij Oszkol környékén folytatott sikeres védelmi harcokat. A 20., illetve a 10. huszárszázad 1943. januári tevékenységéhez egy-egy részsikert eredményező ellentámadás kapcsolódik. Az előbbi január 14-én Veszelij Hutor irányába indított támadásával kimentette a Sztorozsevojéban bekerített 14. gyalogezredbeli csapatok egy részét, az utóbbi pedig január 15-én reggel Kolomejcevot foglalta vissza rövid időre. 2. hadseregbeli huszárszázadok harcoltak ezenkívül január 17. és 20. között Osztrogozsszk (13- huszárszázad), január 16. és 26 között Kocsatovka (6. és 20. huszárszázad), illetve január 17. és 19- között Prokudinszkij (9- huszárszázad) védelmében is. A súlyos veszteségeket szenvedett huszárszázadok közül a 20. huszárszázad 112 fővel, a 23. 121 fővel, a 9- pedig 63 fővel tért vissza a 2. hadsereg töredékének
1943. április végi, május eleji hazaszállításakor a hátországba. 8 tartalékos és 4 hivatásos huszártiszt halt hősi halált a 2. hadsereg egyéves keleti had- színtéri hadműveletei során.
A felderítő osztályok huszárszázadai
(1944-1945)
Az 1943. október 1-jén életbe lépett új szervezési rendelet megszüntette a hadtestek önálló huszárszázadait. Helyettük — német mintára — a hadtestek által felállított, s mozgósításkor a gyaloghadosztályok hadrendjébe vont felderítő osztályok alakultak meg. Ezen csapattestek állományába az árkász-, távbeszélő-, páncéltörő ágyús és aknavetőszázadon kívül bekerült két kerékpárosszázad, egy páncélgépkocsi-szakasz és egy huszárszázad is. E különböző csapatrészek egységes vezetése, egymást kiegészítő, illetve egymással együttműködő alkalmazása, eltérő harcmodoruk összehangolása igen nehéz feladat elé állította a felderítőosztályok parancsnokait.
A 277 fős és 298 lóval rendelkező huszárszázadok négy szakaszból álltak, a negyedik a nehézfegyverszakasz volt. Fegyverzetüket 9 golyószóró, 6 géppisztoly, 2—2 géppuska, gránátvető és nehézpuska, illetve 40 pisztoly és 200 karabély képezte. Gyaloghadosztályaik kötelékében lóról leszállított személyi állományuk gyakran került védőállásba, akár az 1. hadsereg galíciai, illetve kárpáti hadműveleti területén, akár az erdélyi, valamint magyarországi hadszíntereken.
A Kárpátok és a Dnyeszter közötti hadműveleti hézag kitöltésére, a kolomea—nadwornai korlátozott célú támadásra rendelt 1. hadseregben 1944 áprilisában két, majd július végéig bezárólag további hat felderítő osztály, illetve annak huszárszázada tevékenykedett. Kötelékébe tartozott még az 1. és a 2. hegyi dandár két önálló hegyi huszárszázada is. Először a Kárpátok behavazott és nehezen járható hágóin átjutott 1. hegyi dandár csapatai — köztük az 1. önálló hegyi huszárszázad – estek át a tűzkeresztségen. Április 8-tól vettek részt a Delatyn birtoklásáért folytatott harcokban. Az 1. hadsereggel felvonult többi huszárszázad kezdetben felderítő feladatokat látott el,
.58
Szemle Csíkszeredán. A lovasok élén Szilágyi Dezső százados
melyek során már kisebb összetűzésekbe került az előrevetett szovjet osztagokkal. A galíciai területen április 17-től megvívott, kezdetben sikeres támadásból leginkább a 2. önálló hegyi huszárszázad vette ki a részét. A felvonuló szovjet 18. hadsereg alakulatainak kemény ellenállásába ütközött, s a páncélosokkal is támogatott ellenséges ellentámadás következtében április 25. és 28. között,
Gépvontatású páncéltörő ágyú
Kolomeától délkeletre, Kluczow és Sopow körzetében seregteste többi csapattestével együtt súlyos veszteségeket szenvedett. Elesett a századparancsnok, Boronkay Lajos százados és három szakaszparancsnoka, a legénység véres veszteségét pedig 50 %-ra becsülték.
A részsikert eredményező kolomea-nadwornai támadás után az 1. hadsereg alakulatai másfél hónapig tartó állásharcokat folytattak elért védővonalaik megtartásáért. A huszárszázadok általában seregtesteik tartalékát képezték. A szovjet támadás július 23-i megindulását követően azonban a gyalogos-, tüzér- és egyéb alakulatok mellett aktívan ki kellett venniük részüket a súlyos elhárító harcokból, s a megrendített csapatrészek visszavonulásának biztosításából. Ott voltak a 25. gyaloghadosztály által hősiesen tartott Rokieta magaslatok védelmében, a 24. gyaloghadosztály delatyni hídfőharcaiban, a 7. gyaloghadosztálynak a la- howczei hídnál, illetve a rosulnai erdőszorosnál ví-
.59
Páncéltörő ágyú.
Páncélját álcázó festékkel festették be
vott utóvédcsatáiban, majd a Kárpátok hágóinak elreteszelésében.
Romániának a háborúból történő augusztus 23-i kiválásával a szovjet csapatok akadálytalanul nyomulhattak előre a visszacsatolt erdélyi területek s Magyarország déli határai felé. A Kárpátok vonalának védőit bekerítés fenyegette, s az 1. hadsereg csapatainak a kárpátaljai erődvonalakba való
visszavételét követően a védelmi harcok mindinkább a felvidéki, dél-erdélyi, majd a szűkebben vett magyarországi hadszínterekre koncentrálódtak. Az utóbbi küzdelmekben – a honvédség erőinek teljes mozgósítása következtében — már pót- huszáralakulatok is részt vettek. Kevés volt azon alakulat, mely — a veszteségei pótlása, s kiegészítése folytán változó személyi állománnyal — végigharcolta az 1944. és 1945. esztendő vészterhes hónapjait. A rimaszombati 20. felderítő osztály, benne a Nagy Kálmán százados vezette huszárszázad ezen csapattestek közé sorolható. Előbb
- május közepétől az 1. hadseregtől elvontan, közvetlen német alárendeltségben a Dnyeszter mentén foglalt el védelmi állást, majd részt vett a július végi Olszanicza, Stanislaw környéki súlyos halogató harcokban, az ezt követő kivonása és rövid pihenője után a 3 . hadsereg kötelékeként a viharsarki, a Duna—Tisza közi, majd végül a dunántúli (a Sió vonala, Balaton-felvidék) hadszíntereken kellett folyamatosan, de harcolva feladnia állásait a szovjet hadsereg támadásai következtében.
fffuj’tá. elf’-ic’..
60
Ekiallok. a kapujába kibcszélqclem –
Békés idillt sugalló képeslapok a háború éveiből. Mintha nem is lenne, mintha soha ide sem érhetne a háború. Pedig, ha jól belegondolunk, ezek a képek is a háborús propaganda eszközei voltak, még akkor is, ha éppen az ellenkezőjét sugalmazták
61
Az 1. lovashadosztály lengyel földön
(1944)
A magyar hadvezetés a lehetőségekhez képest mindent megtett, hogy az 1942/43-as szervezési rendelet által életre hívott 1. lovashadosztály hadrendjét, fegyverzetét és felszerelését a modern fegyverekkel vívott háború igényeihez igazítsa. Az egyetlen lovasseregtestét a különböző fegyver- és csapatnemekhez tartozó csapattestek beiktatásával, tűzerejűk megnövelésével s némiképp a fogatolt részek terepjáró, motorizált oszlopokkal való felváltásával a Magyar Királyi Honvédség elithadosztályává akarta kiépíteni.
A három huszárezred szervezete is módosult némileg. Új ezredközvetlen alosztályként egy-egy 4 darab 81 mm-es aknavetővel felszerelt aknavető szakasz került be hadrendjükbe, miközben a huszárütegekből mozgósításukat követően felállt a 2. lovas-tüzér osztály. A szintén ezredközvetlen ár- kász-, illetve távbeszélőszázadnak csak egy-egy szakasza maradt az ezredtörzsnél, a fennmaradókat az osztályokhoz osztották be. A huszárezredek két osztálya a fentieken kívül kapott még egy- egy rohamszakaszt is, 3 golyószórós rajjal.
Teljesen új alosztályként tűnt fel a huszárosztályok kötelékében a viszonylag nagy tűzerőt képviselő nehézfegyverszázad, melynek parancsnoka – egy idősebb százados vagy őrnagy – egyben az osztályparancsnok helyettese is volt. Ezen század két-két géppuskás- és aknavetőszázadból, illetve egy gépvontatású nehéz páncéltörő ágyús szakaszból állt, ennélfogva fegyverzetébe 6-6 géppuska és aknavető, valamint 3 darab 75 mm-es páncél-
Aknavető tüzelőállásban
törő ágyú tartozott. A huszárosztályok súlypontképzésre való alkalmassá tételét, illetve a lovasszázadok megerősítését, támogatását akarták elérni e fenti alosztály beiktatásával.
A huszárosztályok három lovasszázadát egyenként egy nehézfegyverszakasszal egészítették ki, így azok nehézfegyverzetébe 9 golyószóró, illetve 2-2 géppuska, gránátvető és nehézpuska tartozott.
A személyi állomány egyéni fegyverzete rajparancsnoktól felfelé géppisztoly, attól lefelé karabély volt. A közelharc fegyverének — a hagyományos kard helyett — már a kézigránát, a későbbiek során pedig a páncélököl számított.
Az 1. lovashadosztály alakulatait 1943 első felében látták el az előírt fegyverzettel és felszereléssel, s ezen év nyarán már megtartották az első nagyobb összekovácsolási gyakorlatot is. 1944-ben a „sapkarózsától a patkószegig” mindennel ellátott és felszerelt csapattestek az alábbi helyőrségekben folytatták kiképzésüket:
A hadosztály-parancsnokság Nyíregyházán.
A 2. huszárezred parancsnoksága és II. osztálya Szabadkán, az I. osztály Szentesen.
A 3. huszárezred parancsnoksága és az I. osztály Nagyváradon, a 3/3- lovasszázad Nagyszalontán, a II. osztály pedig Munkácson.
A 4. huszárezred teljes egészében Nyíregyházán.
A 3. felderítő zászlóalj Szilágysomlyón. (Két páncélgépkocsi-század, 13-13 Csaba páncélgépkocsival, azonban csupán az 1. század és a közvetlen alosztályok kerültek ki a hadműveleti területre.)
A 15. kerékpáros zászlóalj Kiskunhalason. (3 kerékpáros — századonként 12 golyószóró, 2 nehézpuska és 2 gránátvető — és egy géppuskás — 6 géppuska – század, egy gépvontatású könnyű ta- rackos üteg – 4 darab 10,5 cm-es löveg -, valamint egy páncélvadászszázad – 6 darab Nimród páncélvadász — 40 mm-es légvédelmi gépágyúval.
Az 1. lovas-harckocsi zászlóalj Zentán. (Két nehéz harckocsiszázad 11-11 darab nehéz Túrán harckocsival, kettő közepes harckocsiszázad 11-11 darab közepes Túrán harckocsival és egy vegyes harckocsiszázad — törzsszázad — 3 darab közepes parancsnoki Túrán harckocsival és 5 darab könnyű Toldi harckocsival.)
62
Az 1. lovashadosztály hadrendje 1943—44-ben
6’3
Az 1. lovas-tüzér osztály Nagyváradon. (3 könnyű ágyús üteg, ütegenként 4 löveggel.)
A 3. gépvontatású tüzérosztály Nyírbátorban. (3 könnyű tarackos üteg, ütegenként 4 darab 10,5 cm-es löveggel.)
Az 55. légvédelmi tüzérosztály Szegeden. (3 üteg, melyből egy légvédelmi ágyús üteg 4 darab 8 cm-es légvédelmi ágyúval, kettő légvédelmi gépágyús üteg pedig 6-6 darab 40 mm-es légvédelmi gépágyúval.)
A 4. gépkocsizó-utászszázad és hadihídoszlop Zentán.
Az 1. lovas-híradó század (távbeszélő- és rádiósszakasszal) Nyíregyházán.
A hadosztályvonat Szabadkán.
A huszárezredek fegyverzetéhez beosztott nehézpuska,
a huszárok páncéltörő fegyvere gyakorlás közben,
tüzelőállásban
A hadosztály hadilétszáma: 604 tiszt, 16 292 fő legénység és 11 057 ló volt. 1140 gépjárművel rendelkezett, ebből 120 harckocsival, illetve páncélgépkocsival. Mozgósított kötelékébe került ké
sőbb a VII/1. gépkocsizó közepes tarackos üteg (15 cm-es közepes tarackok), a Nagyváradon felállított 2. lovas-tüzér osztály (12 löveg) s a Kiskunhalasról származó 15. motorkerékpáros-század is.
Az egykori császári és királyi 15. huszárezred emlékművének avatása 1945-ban, a háború kellős közepén, Szatmárnémetiben. A képen a Hadik András 4. huszárezred díszszázada. A századot Falion Kund Alfréd százados vezeti
64
Amikor a második világháború hadműveletei fenyegető közelségbe kerültek, s az ország keleti határai veszélyeztetetté váltak, a magyar politikai és katonai vezetés és Horthy kormányzó minden erőfeszítése arra irányult, hogy a Magyar Királyi Honvédség teljes erejét az ország védelmére koncentrálja. Mozgósították és felvonultatták az 1. hadsereget, s az Ukrajnában tevékenykedő megszálló seregtesteket is a Kárpátok vonalának védelmére szerették volna visszavonni. Ezen elképzelésükben fontos szerepet szántak a magyar viszonylatban korszerűen felszerelt, feltétlen kormányzóhű és megbízható lovashadosztálynak. Magyarország 1944. március 19-i német megszállása után azonban meglehetősen kevés esélyük maradt tervük maradéktalan megvalósítására.
Az 1. lovashadosztály mielőbbi hadszíntérre küldését — Hans von Greiffenberg gyalogsági tábornoknak, a budapesti német katonai attasénak közvetítésével — már a megszállást követő napokban szorgalmazták. E német kérés teljesítése alól előbb április 21-én Csatay Lajos vezérezredes, honvédelmi miniszter, majd április 26-án Vörös János altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke igyekezett valamiféle ürüggyel, illetve viszontkérések- kel kibúvókat keresni. Vörös János altábornagy levelében többek között arról értesítette Keitel vezértábornagyot, a Wehrmacht főparancsnokságá-
Az I. önálló huszárosztály 1944-es ácsai búcsúztatá-
sának képei. A huszárosztály esküre felsorakozott
katonái
Tisztelgés a csapatzászlóval. Ócsa, 1944 nak főnökét, hogy a kormányzó ugyan hozzájárul a lovashadosztály mozgósításához, de az a lóállománynak és a gépjárműveknek a mezőgazdaság munkálataiból történő kivonása miatt lassúnak ígérkezik. A seregtest tűzerejének s páncélelhárításának növelésére 40 darab 75 mm-es páncéltörő ágyút és 25 darab 75 mm-es rohamlöveget, utánszállítási célokra pedig 2, egyenként 60 tonna teherbírású tehergépkocsi oszlopot kért, s kívánalmai közé tartozott a lovashadosztály jellegének megfelelő alkalmazása is. A magyar hadvezetés lehetőleg az anyaország közelében szerette volna bevetni a lovashadosztályt, jellegének megfelelően, egy-egy ellenséges terület megtisztítására olyan módon, hogy a zord idő beálltával a seregtest, illetve értékes lóállománya a hátországban telelhessék.
A lovashadosztály harcba vetésének kérdésében Horthy kormányzó és a magyar katonai vezetés a legnagyobb ellenállást a német részről tervezett alkalmazás részleteinek május 19-i megismerésekor tanúsította. Az ()K\X; a német véderő-főparancsnokság terve ugyanis az volt, hogy a magyar lovasseregtestet német lovashadosztályokkal együtt az arcvonal mögött, a partizánok által ellenőrzött Pripjaty-mocsarak területén akarja bevetni, ahol remélhetőleg nem kell majd nagyobb ellenséges harckocsitámadással számolni.
65
1937 Mintájú Krupp 12. H. 143 nagy terepjáró személygépkocsi
Az 1937-ben vásárolt Krupp-alvázat a magyar Uhry cég látta el kocsiszekrénnyel. Beépített rádióval magasabb egység parancsnoki kocsijának is használták. Jó terepjáró-képességű kocsi. Vontatmánya úton 1000 kg, terepen 600 kg vonóereje 700 kg. Egyes példányai a háború végéig használatban maradtak.
1941 mintájú Rába közepes tüzérségi vontató A győri gyár által kifejlesztett korszerű vontató. A Pavesi és a KV típusú traktor felváltására tervezték. Teljesítménye 125 lóerő, négy kerékmeghajtású, legnagyobb sebessége 58 km lóra, a szállítható személyek száma a vezetőn kívül 11 fő. Vonóerejét 5 tonnára méretezték.
1936 MINTÁJÚ 37 MM-ES PÁNCÉLTÖRŐ ÁGYÚ
A fogatolt fakerekes, a gépvontatású gumikerekes változatban készült.
Úgynevezett pontlövő fegyver páncélosok és élőerő ellen. Lövegtalpa
terpeszthető. Hatásos tűztávolsága 1000 méter, könnyűpáncélosok ellen
300 méteren belül eredményes. Lőszerfajtái: 1942 mintájú nyeles
páncélrobbantó gránát, 1936 mintájú fény jelzős páncélgránát, 1936
mintájú repeszgránát. A csapatokhoz — először a gyalogsághoz —
1939-ben került az ágyúkból.
Lóvontatású (hatos fogatú) 1915/31 mintájú 7,5 cm-es hegyi ágyú lövegmozdonnyal
A „huszárágyú” rendeltetése szerint: „fedetlen élőcélok bénítására, páncélos járművek leküzdésére, fedezékben lévő élő célok, tűzfegyverek lefogására, zárótűz leadására alkalmas”. Mozgatásához négyes vagy hatos fogatot használtak. Tűzkészségbe helyezésének normaideje legfeljebb 5 perc. Kezelőszemélyzete 1+6 fő. A löveg biztosításra a legénységet önvédelmi kézigránáttal, puskával, pisztollyal, golyószóróval és géppuskával szerelték fel.
A fakerekes ágyúkat lóval vontatták. Az ágyuk elé befogott lovak száma négy vagy hat. A négyes fogatban elöl
az „éllovak”, hátul a „rudas lovak” húztak. A
hatosban a sorrend: „éllovak, középső lovak,
rudas lovak”. A bal felőli lovak a „nyerges
lovak” a jobb felőliek a „vezeték lovak”.
Az ábrán látható huszárágyút hatos
fogat húzza. A lovakon az 1941-
ben rendszeresített hatfogatú szügy-
hámszerszám, mindhárom nyerges
lovon hajtója ül.
66
7937 mintájú Krupp L2. H. 143 tüzérségi vontató
A német gyártmányú kocsit 1937-ben vásárolta a magyar
honvédség a 37 és 40 mm-es páncéltörő ágyúk vontatására.
A vezetőn kívül 5 főt szállíthatott. Vontatmánya terepen
600 kg, úton 1000 kg lehetett. Legnagyobb sebessége 65
kmlóra. 1943-ban még 72 db volt hadrendben.
1938 mintájú Botond A TEREPJÁRÓ tehergépkocsi
A kocsit főleg gépkocsizó gyalogság szállítására, illetve páncéltörő lövegek vontatására használták. A honvédség mintegy 1400 példányt rendelt egy hat üzemből álló hazai konzorciumtól. A kiváló konstrukciójú gépkocsit még a háború után is használták. 1941-ben áttervezték, ez a típus a Botond 38/42 B jelzést kapta. A Bolondok a vezetőn kívül 13 főt szállíthattak, teljesítményük 65 lóerő, legnagyobb sebességük 60 km/óra, hatótávolságuk 400 km.
1940 mintájú 75 mm-es páncéltörő ágyú
Az eredetileg a Krupp Művek által gyártott páncéltörőt Magyarországon – licenc alapján — a Mávag készítette. A több mint 15 tonnás
löveget géppel vontatták. Összsúlya 1525 kg, maga a lövedék, a páncélgránát 7,5 kg-mal volt nehezebb a rendszeresített német lövedék-
nél, és nagyobb volt a kezdősebessége is.
67
A lovashadosztály már politikai kérdéssé vált sorsa végül a magyar és a német katonai és politikai vezetés 1944. június 6-i klessheimi tárgyalásán dőlt el, ahol az erős erkölcsi és politikai nyomásnak kitett magyar vezetők engedni kényszerültek, s hazatértük után Horthyt is rávették a hitleri döntés elfogadására.
Az esküre felsorakozott huszárok. Ócsa, 1944
A Vattay Antal altábornagy irányította seregtest kiszállítása a hadműveleti területre – felvidéki, majd lengyel területen át — június 11. és 21. között zajlott le. 65 szerelvényéből 55 futott be, s rakodott ki veszteség nélkül a Pripjaty-mocsarak vidékén, Luniniec körzetében. A négy hadseregből álló német Közép Hadseregcsoport 1200 km-es arcvonalának délnyugati része mögé került, s a német 2. hadsereg kötelékében június 28-ig látta el a számára eredetileg meghatározott feladatokat. Luniniecet és a tőle északra, északkeletre elterülő erdős, mocsaras területet igyekezett a partizáncsoportoktól megtisztítani. A biztosítandó területen ebben az időben 10-13 ezer lengyel és fehérorosz partizán harcolt.
A hadműveleti területre kiérkező 1. lovashadosztály alakulatai jól felszerelt partizáncsoportokkal kerültek harcérintkezésbe, melyek elsősorban az utak elaknásításával és váratlan rajtaütésekkel érzékeny veszteségeket okoztak. Egy ilyen aknarobbanás következtében halt hősi halált 1944. június 21 -én Makay István vezérőrnagy, a seregtest
lovasparancsnoka is. Az elhelyezési körletek elleni éjszakai partizán- és repülőtámadások következményeképpen a későbbiek során tovább nőttek a — főleg a lóállományt érintő – veszteségek. Az egyik legnagyobb partizántámadás június 22-én éjszaka a Botowón alig elszállásolt 3/II. huszárosztályt érte, ennek során egy 4-500 fős partizánkötelék az őrséget meglepve és legyilkolva minden irányból és különböző fegyverekből heves tüzet zúdított a községre. Foszforos lövedékeik nyomán tüzek keletkeztek, s az álmaikból felriasztott huszárok soraiban pánik tört ki. Irinyi László főhadnagy és 8 huszár esett el a váratlan rajtaütés következtében, s 50 ló vált a lángok martalékává. A parancsnokok alig tudtak rendet teremteni a nagy zűrzavarban, s csak nehezen, kemény utcai harcok által sikerült megtisztítani a községet az ellenségtől. Négy nap múlva a Kupyaticzén beszállásolt 4/2. huszárszázad elhelyezési körleteit gyújtotta fel egy éjféli repülőtámadás. A szakaszokat csűrökben szállásolták el, az egyik csűr kigyulladt, majd ösz- szeomlott, maga alá temetve huszárt és lovat egyaránt. 10 huszárral, 12 lóval együtt bent égett a század arcvonalmögötti tisztje, dr. Dadányi Sándor tartalékos főhadnagy is.
Huszárok díszfelvonulása. Ócsa, 1944
A nagyobb veszélyt azonban a szovjet csapatok június 22-én Bobrujszknál megindított sikeres támadása jelentette. A német hadseregcsoport arcvonalán tátongó rések keletkeztek, 25 német
68
Az Árpád fejedelem 2. huszárezred II. nehézfegyverszázadának katonái pihenőben egy lengyel faluban, 1944 nyarán
hadosztályt kerítettek be, s Sluck június 30-i feladásával a helyzet a Pripjaty-mocsaraktól északra súlyossá vált. Igen erős szovjet páncélos erők fellépéséről érkeztek hírek, mely a harckocsikkal szemben érzékeny, s szinte védtelen magyar 1. lovashadosztályra nézve vészjóslóan hatott.
Az arcvonal válságosra fordult állapota a felettes német parancsnokságot hadműveleti átcsoportosításra késztette. Ezt megelőzően a lovashadosztály már két elhibázott átcsoportosításban vett részt, melyhez kapcsolódó menetek erősen megviselték a csapatait. Ezúttal kisebb részére biztosító feladatok ellátása várt, ennek megfelelően a 2. huszárezredet és a 3. gépvontatású tüzérosztály a német XX., a 15. kerékpáros zászlóaljat pedig a német XXIII. hadtest védőkörzetébe irányították. A zömöt ugyanekkor észak felé fordították, hogy a Luniniec-Baranowicze vasútvonal mentén, a Pripjaty-mocsarakon át vezető egyetlen úton, erőltetett menetben, állandó ellenséges légitáma
dásoknak kitéve Siniawka környékére érkezzen be, s ott álljon a harcban álló német 4. páncéloshadosztályból, illetve 4. lovasdandárból megalakuló német I. lovashadtest rendelkezésére. A valódi, nem várt tűzkeresztségen ezen feladatok teljesítésekor estek át a csapatok.
Az újabb fárasztó menetek alatt néhány kényszerű rendelkezést is meg kellett hozni. Mivel a mély, homokos vagy mocsaras, többnyire rőzsekö- tegekkel borított utakon a csapatjárművek teljes terhelésükkel nem tudták követni egységeiket, terhüket csökkentették, a felszerelés és az ellátmány egy részét vasúton tervezték a csapatok után szállítani, s számtalan feleslegessé vált járművet hagytak hátra. A mozgókonyhákat ezek után 6-os, a meghagyott járműveket pedig 4-es fogatolással látták el.
Egyetlen menetvonalra szorított, 100-200 km-es út állt a lovashadosztály zöme előtt. Már kezdetben fennállt a veszélye annak, hogy a mocsarak
éi
Schell ezredes harccsoportja a klecki katlanban
Helyzet VII. 4-én 13—14 óra tájban
tói északra, a Moszkva—Breszt-Litovszk—Varsó műúton előrenyomuló szovjet csapatok a magyar lo- vasseregtest előtt érik majd el Siniawka területét, így megakadályozhatják annak hátrajutását. A Timkowicze és Kleck közötti területre beérkező csapatok július 3-án a Schell Zoltán és Baintner László ezredes által vezetett két harccsoportban vették fel a harcot a túlerőben levő ellenséges erőkkel. Feladatuk az volt, hogy Bratkowo és a kleck—
niezwiezi út közötti területen állítsák meg az ellenség előrenyomulását, ez által kelet felől biztosítsák a Niezwiez felé, északi irányban előretörő német 4. páncéloshadosztály oldalát, s vegyék át Timkowicze védelmét is. Ezen harcokban főképpen a Pongrácz Géza alezredes irányította 3/II. huszárosztály, illetve ellenállhatatlan rohamával Reök Attila százados nehézharckocsi-százada tűnt ki. Eredményes küzdelmeik által súlyos vesztesége
70
két okoztak a seregtestet északi irányból bekerítéssel fenyegető ellenséges csapatoknak. Július 4-én a csoportokra szakadt lovashadosztály zömét már minden oldalról heves támadások érték. Helyzete a német csapatok elvonulása után súlyossá vált, mivel tőle északra és délre az út szabaddá vált az előretörő szovjet 3 páncélos- és 9 lövészhadosztály előtt. Kleck birtoklása kulcsfontosságú volt, mivel a területéről indított támadással az ellenséges csapatok a visszavonulását 3-án éjjel megkezdő lovashadosztály hátába kerülhettek. A Németh Dezső alezredes irányította 3/1. huszárosztály — sikeres ellentámadása, s védelmi harcai által – mindaddig tartotta klecki állásait, míg Timko- wicze felől a 4. huszárezred a seregtest többi részével együtt déli irányban ki nem szabadult az ellenség átkarolásából.
A nap legválságosabb pillanata akkor érkezett el, mikor a visszavonuló 4. huszárezredbeli részeket a Cepra folyó hídjánál ellenséges harckocsitámadás érte. Reök Attila százados nehézharckocsi-száza-
da és Száller Miklós százados páncélöklökkel küzdő bátor 4. gépkocsizó utászszázada mentette meg a helyzetet, miáltal a lovashadosztály részei – ha nagy veszteségek árán is – kitörtek a bekerítésből, és déli, majd nyugati irányban menetelve elérték a Szczara folyó mocsaras területét. A végig századparancsnoki harckocsijában álló Reök századost súlyos sebesülés érte, a fél karját vesztette el. A 4. huszárezred visszavonulás során báró Stipsicz Ferenc százados ezredközvetlen páncéltörő ágyús százada is sikeresen és öntevékenyen küzdött, s verte vissza az ellenség megismétlődő oldaltámadásait. A nagy — főképp anyagi – veszteség árán végrehajtott kitörés végső pillanatairól Szabadhegy István alezredesnek, a 4/II. huszárosztály parancsnokának naplójában az alábbiak olvashatók: „A németeknek sikerült az orosz páncélosokat átmenetileg visszaverni. Ezzel a hadosztály időt nyert az egérszorítóból való kijutásra. Mindenki fellélegzik! A hadosztályparancsnok parancsára az egységek lépcsőzetesen megkezdik elvonulásukat délnyugati irányba. A
1944 nyara, Lengyelország. Az Árpád fejedelem 2. huszárezred ezredközvetlen árkászszakasza átkel a maga építette
fahídon. Az élen Barsváry Sándor főhadnagy
71
dombhátat délről szegélyező mocsaras területen volt egy kb. 150-200 méter keskeny gázló, az egyedüli hely, ahol a mocsáron át lehetett hatolni. Az egymás után oda- özönlő, néha a lázas gyorsaságban egymáson keresztül- kasul gázoló, összekeveredett hátratörtető egységek, s a súlyosan megrakott, tengelyen felülig elmerülő járművek is óriási torlódást és kavarodást okoztak. Mindenkit csak egy gondolat hajtott: átjutni a mocsáron! A legtöbb járművet a lovak nem tudták kihúzni. A kocsisok elvágva az istrángot, csak a lovakkal vergődtek át. A kocsikat visszahagyták. A hadosztály gépkocsijai nem tudtak átjutni. Mind bennrekedt a mocsárban. Ezalatt a délkeleti irányból beérkező ellenséges részek kb. 5-600 méter távolságról — ha nem is túl erős —, de állandó és jól fekvő tüzük alatt tartották az átkelési helyet. A nagy zűrzavarban sok ember, ló, a hadosztály majdnem egész vonata, összes gépkocsijai, s rengeteg fegyver veszett el. Azt lehet mondani, a hadosztály anyagi része legnagyobb részt megsemmisült.”
Miután a Timkowicze-Kleck területén vívott harcokból szinte veszteség nélkül kikerült német
4. páncéloshadosztállyal és 4. lovasdandárral ellentétben, a harc súlyát viselő lovashadosztály zöme emberben, lóban és harceszközökben súlyos veszteségeket szenvedett, tartós védelmi feladatok ellátására sem jöhetett egyhamar számításba. Felettes német parancsnoksága ezt nem vette figyelembe. Megkezdődhetett közel egy hónapig tartó nyugati irányú halogató harca a hadászatilag fontos Moszkva—Breszt-Litovszk—Varsó műút mentén, kezdetben a Szczara folyó nagy kanyarulata között, s mellékágain keresztül. A német hadvezetés ugyanis — különböző összevont, leharcolt seregtestek maradványai s megszálló alakulatok által — e fenti folyó vonalában képzelte el megállítani a visszavonuló csapatai sarkában előrenyomuló szovjet tömegeket. Az egyetlen magyar lovasse- regtestre az egyik legnehezebb harccselekmény várt, állandó visszavonulásra kényszerített, megfáradt és megtizedelt csapatainak az ellenség nyomása alatt kellett minduntalan újabb és újabb védőállást megszállniuk.
A Nádasdy Ferenc 3- huszárezred géppuskásszázadának tisztikara 1940-ben.
Jobbról a harmadik Monspart Gábor főhadnagy
72
Július 5-én az 1. lovashadosztályt a Szczara folyó vonalának biztos tartása mellett — a német 292. gyaloghadosztállyal és a magyar 2. huszárezreddel történő összeköttetés felvétele érdekében — Zyganie területéről kiindulva — a fent említett seregtestek rosszul feltételezett elhelyezkedése irányába egy korlátozott célú támadásra utasították. Az erejét meghaladó feladatoknak nem tudott eleget tenni. A szovjet csapatok szinte ugyanekkorra érték el a védelemre kijelölt vonalat, s a még be sem rendezkedett alakulatok szabad szárnyait azonnal megkerülték. A mocsaras terep – a környék lakossága és partizánjai jóvoltából — a kisebb ellenséges lovas-, sőt harckocsiosztagoknak sem jelentett akadályt. A járható ösvényeken hamar a védők hátába kerülhettek. Példa rá a 4/1. lovasszázad esete, melyet az ellenség a Zyganie környéki erdőben tőrbe csalt, minden oldalról bekerített, s 24 huszárjának sikerült csupán megmenekülnie. Nyoma veszett a századparancsnoknak, Ibrányi László századosnak, illetve Tóth Zoltán főhadnagynak is. A 3. illetve az egy osztályra zsugorodott 4. huszárezred csoportjai egymástól elszigetelten, magukra hagyottan küzdöttek, s fatörzsekből és földből emelt mellvédeik mögött igyekeztek hosszabb-rövidebb ideig feltartóztatni az ellenséget. A seregtest 11 tüzérütegéből már csak 3-at lehetett bevetni, a többi — az 1. lovastüzér osztályéi Klecknél teljesen – megsemmisült, illetve a 2. huszárezreddel együtt nem állt rendelkezésre. Július 6-án az ellenség támadásai nyomán a 4. huszárezred helyzete súlyosra fordult, átjutottak védelmi vonalán, mely a szívósan védekező 3. huszárezredre nézve is fenyegetően hatott. Az utóbbi ezred Wonki környéki állásaiba is betörtek az ellenséges csapatok, de egy német rohamüteg és a 4 harckocsiból álló saját nehéz harckocsiszázad támogatásával sikerült nagy részüket a folyón túlra visszavetni. A szovjet alakulatok sikeres átkaroló támadásaik miatt azonban a Szczara vonala tovább nem volt tartható, s az esti órákban a csapatok megkezdték elrendelt visszavonulásukat a Myszanka patak mögé.
Az 1. lovashadosztály zöme 20 km kiterjedésű újabb védővonalában sem tudott hosszabb ideig kitartani. Szomszédaival nem volt szoros kapcso
lata, a támaszául beérkezett német 12. páncélgránátos csoportot annak parancsnoka hibásan, részenként vetette be, és 3. huszárezredének elkeseredett harcai Uciesnél, illetve Hajkowcénél, valamint a 15. motorkerékpáros század pirruszi eredménnyel zárult ellentámadása is csak ideig- óráig tartóztatta fel a túlerőt. Az ellenség döntő csapása elől azonban — mint ahogy a későbbiekben is — sikerült visszavonulnia. A visszavonulás, a halogató harcok során — a pihenési és élelmezési nélkülözések mellett — a huszárok hátrányává vált az is, hogy legfőbb támaszaik, lovaik nem lehetettek a közelükben. Ezen probléma fontosságát Schell Zoltán ezredes 1970-ben készített összeállításában az alábbiakban érzékeltette: „A hadosztály harcolt, mégpedig jól harcolt, de midőn a csapat látta, hogy közeledik az »utolsóperc«, mikor érezni kezdte, hogy csak lovai segítségével menekülhet a teljes bekerítés elől, mi sem volt természetesebb, mint az, hogy szerette volna a közelben tudni lovait. A huszár számára a ló nemcsak » szállítóeszköz* — miként sokan hiszik –
Nagyrévi Haranghy Miklós mint karpaszományos
73
1895 mintájú 8 mm-es Mannlicher
KÖZÉPÁGYTÁRAS ISMÉTLŐ KARABÉLY
A Magyar Királyi Honvédség lo-
vas és lovasított alakulatainak tí-
pusfegyvere. Lőszere 8 mm-es
1931 mintájú élestöltény, a
lövedéke 400 méteren belül
képes átütni 51 cm vastag-
ságú puhafát, 10 cm-es
téglafalat; 35 cm vastag
föld mellvédet. Fegyversza-
ki jellemzői szerint egyenes
házú, dugattyús zárszerke-
zetű, ismétlő rendszerű. Űr-
mérete: 8 mm; súlya: 3,3 kg.
Szabályosan felmálházott katonai kerékpár,
MELLETTE HÁTTAL HASZNÁLÓJA, A JELENTŐ KERÉKPÁROS
Felszerelésében leginkább gyalogosnak tetszenék, amelyre legfeltűnőbben ba-
kancsa utal, valamint az, hogy kellékeit „kerékpáros hordkészülékkel” mál-
házza magára, mindenekelőtt a koszorúba hajtott köpenyt.
(Az összehajtogatott köpeny „hurkája” nem lehetett
hosszabb, mint 80 cm.) A takarót, amelyet ugyancsak
szakszarűen kellett összehajtogatni, a kormányszarvra
szíjazták. A személyi felszerelés javarészt a kerék-
páros-málhatáskába került.
ROHAMSISAK KÉT VÁLTOZATBAN
A Magyar Királyi Honvédség kombattáns alakulatai, a hu
szárok is az 1935 M rohamsisakot viselték. A sisakot német
licenc alapján a Mávagban és a Győri Magyar Waggon- és
Gépgyárban gyártották három méretnagyságban. Az 1330
gramm átlagos súlyú, acéllemezből sajtolt sisakot olívzöldre fes-
tették. Bélése és állszíja bőr. A tarkórészre málházási céllal kis
fém szíjkengyelt forrasztottak, amely a magyar rohamsisak ka-
rakteres jellegzetessége lett. A magyar rohamsisakot a
finn hadseregben is használták.
1915 MINTÁJÚ ROHAMSISAK – TÁBORI
JELLEL, CSERTÖLGYGALLYACSKÁVAL
A tábori jelvényt a bal oldali szellőzőlyukon
keresztül átfűzött zsinórral erősítették fel.
Ez a sisakforma hivatalosan
1935-ig volt használatban.
Huszár lóháton teljes menetfelszerelésben
74
„MAlHÁSÁLLATOK” – VEZETŐVEL, 1941
A huszárezredekben a Monarchia korából
örökölt 1894, 1907 és 1911 mintájú
málhásállatfelszerelést használták, a
szétszedett hegyi ágyú szállítására pedig az
ágyúval egy időben, 1915-ben rendszeresí-
tett változatot. A málhásállat-felszerelés a
nyeregvázból, a nyeregpámából, az alsó
hevederből, a szügyelőből a farhámból és a
keresztszíjból állt. A kantárzat részei a
kötőfék, a zabla és a vezetékszár. Az egész
málhát a málhatakaróval fedhették be,
amely valójában egy 268×136 cm alapte-
rületű vízhatlan ponyva. A málhafelszere-
léshez kincstári ellátmányként kellékek is
tartoztak: kender kötőfék, lópokróc, málha-
táska, lószereléktáska, lábvédő, málha-
nyeregkulcs, a lókomforthoz vászon itatóve-
der, lókefe, lóvakaró, abrakostarisznya,
patkósarokzacskó, zaboszacskó, továbbá
szíjak és háromméteres kötél a tárgyak
málhára való felerősítéséhez, illetve a ló
nógatására a rövid hajtóostor.
Huszár teljes menetfelszerelésben
LOVON 1940 KÖRÜL
A katonai szaknyelv szerint „karabélyos csatár”. Sze-
mélyi felszerelésének teljes súlya 9,277 kg, a testen
viselt ruháé 5,315 kg. A ló megterhelése – egy átlag
70 kg súlyú ember esetében – a nyeregszerszámmal
együtt mintegy 120 kg.
A nyári felszerelés — mivel a tábori takarót nem kel-
lett felmálházni — mintegy 2 kilóval volt könnyebb.
A tölténytáskában -2 db kettős vagy 4 db egyes — össze-
sen 60 töltény fért el. Ha a huszár lóról szállt, és gyalo-
gosként harcolt, a töltényével vállán átvetve hordta, az
egyébként nyeregre málházott felszerelések pedig a kenyér-
zsákra és az övre kerültek. Sisakját — szabálytalanul — a
nyereg bal oldalára helyezte.
75
hanem hűséges »bajtárs« és válságosán alakuló helyzetekben nagyfokú »erkölcsi hátvéd« is. Jól tudja minden huszár, hogy nem történhet baj, ha lovai kéznél vannak és ez a tudat ad erőt neki arra, hogy a legvégsőkig kitartson. ” Az értékes lóállomány azonban a harctéri szolgálat múlásával egyre csak fogyott. A lovashadosztály külön oszlopban hátrairányított vezetéklovait július 7-én, a Hudropol és a Szczara közötti útszakaszon érte a legnagyobb szerencsétlenség, mikor az oszlopot nappal szovjet repülőtámadás érte. Az állomány 50 %-a elpusztult, megsebesült, vagy elszéledt és a környező mocsárban rekedt.
A Szczara folyó nyugati ágának vonaláról történő kikényszerített újabb visszavonulást követően bekövetkezett a már levegőben lógó indulatos szóváltás Vattay altábornagy s felettese, a német I. lovashadtest-parancsnok, Harteneck altábornagy között. Az 1. lovashadosztály parancsnoka erélyesen visszautasított minden német vádat seregteste szereplésére vonatkozólag. A két tábornok között elmérgesedett viszony oda vezetett, hogy a lovashadosztályt július 10-én kivonták Harteneck altábornagy alárendeltségéből, s a német XXIII. hadtestnek rendelték alá. A német 129- gyaloghadosztállyal, Jörgen SS tábornok erős tüzérségből és rohamlövegekből álló csoportjával és a megszálló feladatokat ellátó magyar 5. tartalék hadosztály részeivel a Pripjaty-mocsarakból kivergődő német seregtestek Kobryn irányú viszszavonulását kellett biztosítania. Újabb súlyos védelmi harcok következtek, előbb a Grywda, majd a Jasiolda pa
tak vonalában. Elkeseredett küzdelmeik olykor
részsikereket is eredményeztek. Példa rá a 4/1. hu-
szárosztály két lovasszázadának július 11-i sikeres
szuronyrohama, mikor egy Owsta nevű
faluból kézitusában verték ki az ellensé-
get, és foglalták egy időre vissza a 3. huszárezred elvesztett védőállását. Ezen időszak alatt érte súlyos harckocsitámadás a seregtestéhez visszatért 15. kerékpáros zászlóaljat. Ennek következtében gépjárműveinek java része és 3 darab 10,5 cm-es könnyű tarackja semmisült meg. Veszteségei ellenére azonban továbbra is tevékenyen részt vett a 1. lovashadosztály küzdelmeiben. Századai július 13-án Mielnikinél, a Pruzana város felé vezető utak birtoklásáért, illetve lezárása céljából vívott harcokban feltartóztathatatlanul törtek rá a hirtelenjében védelemre fejlődött ellenségre, és a 3. huszárezred és a német 102. gyalogezred közötti hézagba betört csapatait szuronnyal és kézigránáttal űzték vissza. A pruzanai katlanból a 4/II. huszárosztály Poroslany környéki utóvédharcai által tudta kivonni alakulatait a lovashadosztály.
Július 15-én lezárult az 1. lovashadosztály lengyel síkságon vívott harcainak első időszaka. A seregtest visszavonulhatott a Bialowiez és Puszcza környéki erdőség területére, melynek keleti szegélyét német csapatok tartották. Két hosszú és küzdelmes hetet követően ekkor került ki az ellenséges csapatok fenyegető gyűrűjéből. A pa- rancsnoklási viszonyokban is változások történtek. Július 16-án a lovashadosztály von Román tüzérségi tábornok XX. hadteste alárendeltségébe került, parancsnoka pedig átvette a magyar megszálló seregtesteket irányító II. tartalék hadtestparancsnokság vezetését. Utóda, Ibrányi Mihály vezérőrnagy bevonulásáig Schell Zoltán ezredes látta el ideiglenesen a parancsnoki teendőket.
76
Alkalom nyílott az 1. lovashadosztály parancsnoksága által több ízben megismételt kivonási kérelemmel kapcsolatban a seregtest harcértékének, nevezetesen személyi állományának, fegyverzetének és felszerelésének felmérésére s a hiányok meg
állapítására is. Eszerint a 2. huszárezredét és a 3. gépvonatású tüzérosztályát nélkülöző seregtest személyi veszteségeit (elesett, sebesült, eltűnt, hadifogságba esett) 69 tiszt és közel 3000 főnyi legénység jelentette. A fegyverzetben elszenvedett veszteségek meghaladták az 50 %-ot. A legnagyobb hiányok a tüzérségi lövegekben és a páncéljárművekben mutatkoztak. A leginkább fegyver nélkül maradt alakulat a 15. kerékpáros zászlóalj volt, melynek mindössze 18 golyószórója, illetve 2—2 géppuskája és gránátvetője ma
radt. Elvesztette 10,5 cm-es könnyű tarac-
kos ütegét, Nimród páncélvadász szakaszát,
aknavetőit és páncéltörő ágyúit. A harc-
kocsizászlóalj — mint páncélosalakulat
— megszűnt. 84 harckocsijából egyet-
len üzemképes sem maradt. Rajtuk
kívül a páncélgépkocsi század 23
páncélj árművéből 6-ot lehetett még
bevetni, az 1. és a 2. lovas-tüzér
osztályok 24 lövegéből pedig 11
volt hadihasználatra alkalmas. Az
55. légvédelmi tüzérosztály veszteségei
viszont minimálisak voltak, csak 2 lövegét
vesztette el. A két huszárezred fegyverzeti vesz-
teségeit páncéltörő ágyúban és aknavetőben 50,
géppuskában és golyószóróban 60, gránátvetőben
és nehézpuskában pedig 80—90 százalékban álla-
pították meg.
A harcképtelenség azonban nemcsak a szemé-
lyi és a fegyverzeti hiányokból adódott, hanem a
csapatok mérhetetlen kimerültségéből és a felet-
tes német vezetéssel szembeni elkeseredettségből
is. A rendíthetetlen bátorságáról és vagányságáról
ismert, 1944. augusztus 28-án Ossownál fiatalon
hősi halált halt, 4. huszárezredbeli Lázár Sándor
főhadnagy harctéri naplójában július 17-i keltezéssel az alábbi kendőzetlen és őszinte sorok olvashatók seregteste leromlásának okairól: „Az egész harca a hadosztálynak nagy disznósággal kezdődött, és sorozatos disznósággal folytatódott a hadosztály
tónkremenéséig. A németek olyan piszok módon viselkedtek, hogy arra kifejezést nehéz találni. Összevissza hazudnak mindenféle támadást, támogatást, csak mi tartsunk ki, ők közben futnak, minket benne hagynak a gyalázatban és az egész támogatás egy humbug volt,
mert a rohamlövegek odajöttek ugyan, de négy-öt lövés után villámsebesen eltűntek. Egyetlenegy rendes emberrel találkoztam közöttük, egy Schreiber nevű törzsőrmesterrel, aki utolsó percig kitartott mellettünk, és amikor észrevette, hogy az én szakaszom még benn harcol a gyűrűben, azonnal visszajött és kihúzott a slamasztlkából. De ezen kívül csak futó németet láttam. Repülőtámadás mindennapos dolog lett, egy-két embert mindig meglőttek, és mindig nagy disznóságot csináltak. Az utóbbi két hetet harc, futás, éhség és újra harc jellemzi, nehézfegyver nélkül, tüzér nélkül, olyan karabéllyal, amelybe
minden lövés után beleragad a hüvely, tartottuk
a frontot, ki ruha nélkül, ki mezítláb, ameny-
nyire tudtuk 20 hadosztály ellen. Természetes,
hogy visszanyomtak, de nem tehetünk róla,
4 mert huszáraink olyan szépen verekedtek,
hogy öröm volt nézni. ”
Vattay altábornagy, amíg pa-
> rancsnok volt, több ízben fordult az
elöljáró német parancsnokságok-
hoz, hogy a továbbiakban ne
számoljanak alakulatával, mert
az 1. lovashadosztály a szünet nélküli
menetek és a súlyos személyi és anyagi
veszteségek miatt teljesítőképessége végső hatá-
rán van. A pihentetést a Harteneck altábornagyot
követő német parancsnokok meg is ígérték, de a
szovjet csapatok állandó és folyamatos támadása
miatt a lovashadosztálynak július második felében
még igen súlyos elhárító harcokat kellett vívnia,
míg végre pihenőhöz jutott. A július 16. és au-
gusztus 3. közötti breszt-litovszk—siedlcei harcok
során előbb — a magyar II. tartalék hadtest sereg-
testeivel — a Búg vonalát védte, majd az onnan
Siedlcébe vezető útvonal mentén folytatott súlyos
utóvédharcokat. E harcok során különösen a 3. hu-
szárezred Mordy és Losice környéki haditettei emelhetők ki, melyek következtében meghiúsultak az ellenségnek a német XX. hadtest bekerítésére irányuló erőfeszítései. A fenti ütközetek legválságosabb szakaszában érkeztek vissza a se
77
regtest korábban elvezényelt kötelékei. A javarészt mellékhadszíntereken bevetett 2. huszárezred és a 3. gépvontatású tüzérosztály kevésbé megviselten került saját seregteste parancsnoksága alá, mindössze a Pinszktől északnyugatra folytatott, július 15. és 18. közötti utóvédharcai során voltak
jelentősebb veszteségeik.
A rövid pihenőre, a kötelékek rendezésére, a fegyverzet némi pótlására s a csapatok — legfőképpen a 2. huszárezredbeliek és a 15. kerékpáros zászlóalj beliek — német automata karabélyokkal, könnyű és nehéz villámgéppuskákkal, illetve páncélöklökkel történő átfegyverezésére és a hozzájuk szükséges átképzésére augusztus 3. és 20. kö
zött került sor, miután a súlyos siedlcei harcokat
követően a lovashadosztályt Varsótól északnyu-
gatra, a Narew folyó mögötti Plöhnen körzetébe
irányították. A kapott német páncélelhárító
fegyverekre a későbbi, Varsó környéki har-
coknál lett nagy szükségük. A lótáphi-
ány és közel 900 beteg és sérült ló ha-
zaszállítása miatt a huszárezredeknél —
a 2. kivételével — átszervezések történ-
tek. Csupán az I. huszárosztályok ma-
radtak lovasítottak, a törzseket és a II. hu-
szárosztályokat némileg motorizálták.
A három hétre tervezett pihenőidőt
a lovashadosztály alakulatai nem tudták
teljes egészében kitölteni. A német had-
vezetés az augusztus elsején kitört var-
sói felkelés leverésére akarta azokat be-
vetni. A hagyományos lengyel-magyar
barátságra hivatkozó, újonnan kinevezett
hadosztályparancsnok, Ibrányi Mihály vezér-
őrnagy határozott tiltakozására azonban kénytelen volt elállni ettől a szándékától. „Általában a lengyel felkelők a magyarokat nem bántották. Ez az évszázadokra visszamenő magyar-lengyel barátság oka. A magyar csapatok sem törődtek velük. Ha lengyel bandákkal találkoztak, hagyták futni őket a németek nem kis dühére. Kölcsönös meg nem támadási egyezséget is kötöttek a magyar csapatok a lengyel felkelő vezetőséggel. A magyar autókra, a németektől való megkülönböztetés céljából, piros-fehér-zöld táblákat erősítettek a rendszámtábla mellé” — olvasható Szabadhegy alezredes naplójában.
Az az elképzelés és remény, hogy a seregtestet majd Varsótól délre mint gyorsan mozgó tartalékot fogják alkalmazni vagy folyammegfigyelést lát el, hamar szertefoszlott, mivel jellegének meg nem felelő feladatra, szívós gyalogsági védelemre vetették be. A Gille SS altábornagy parancsnoksága
alatt álló IV. SS páncéloshadtest alárendeltségébe került. A lengyel fővárostól keletre, Karlovka és Wolomin körzetében, rendkívül előnytelen, homokos terepszakaszon foglalt el védőállást, ahol Pilsudski hadosztályai 1922-ben megverve a szovjet-orosz csapatokat eldöntötték a varsói csata s egyben a lengyel—orosz háború sorsát. Kezdettől fogva a leghevesebb támadásoknak voltak kitéve.
A túlerőben lévő szovjet páncéloskötelékek
‘ több ízben mélyen betörtek állásaik közé, de
-a huszárok bravúros ellentámadásokkal min-
’ dig visszafoglalták eredeti védőállásaikat.
Szeptember 3-tól Gille altábornagy foko-
zatosan hátrább vonta hadteste arcvonalát
az előkészített három védőállásba, így a lo-
vashadosztálynak a tőle délre levő, súlyos
| veszteségeket szenvedett német 73. gya-
loghadosztály védelmi vonalát is át kel-
lett vennie. Szeptember 16-án egy sikeres
szovjet támadás a harmadik védővonalat is
áttörte, a lovashadosztály, valamint a né-
met Totenkopf SS és a 19. páncéloshad-
osztály határozott ellentámadása meg-
mentette a kritikus helyzetet. Ezekben az
állásokban az utolsó ütközetnapig, szep-
tember 19-ig tartott ki a lovashadosztály.
Az egyik utolsó nevezetes haditettet
Bialolekánál Remete Tamás százados 80
fős, 3. huszárezredbeli csoportja hajtotta végre, mely – parancsnokait is meglepve – kézigránát – és közelharcban visszafoglalta a 2/II. huszárosztály kiürített védőállásait.
A Varsó környéki harcokban tanúsított bátor magatartása és helytállása elismeréseképpen a kormányzó október 2-án elrendelte az 1. lovashadosztálynak magyar királyi 1. huszárhadosztályra történő átkeresztelését, s annak összes alárendelt hadrendi alakulata is eddigi neve megtartása mellett elnevezésében használhatta a huszár megkülönböztető szót.
78
Honvédő huszárok
(1944-1945)
Románia háborúból való 1944. augusztus 23-i kiválása után az ország veszélyeztetettsége miatt a lengyel területen levő magyar alakulatok hazaszállítása vált szükségessé. A huszárhadosztály csapatait szállító szerelvények október elejére érkeztek meg Magyarországra. A magyar hadvezetés újból a már korábban is tervezett hadműveleti tartalékként akarta alkalmazni, sőt részvétele fel
merült a kormányzó október 15-én bejelentett
fegyverszüneti elhatározásának támogatásánál is.
Német nyomásra a bomladozó déli arcvonal sür-
gető megszilárdítása és megmentése végett — pi-
henés és rendezés nélkül — azonban nyomban a
Duna-Tisza közén vetették be.
A legkeményebb ütközetek a lengyel terü-
letről leginkább harcképes állapotban vissza-
tért 2. huszárezredre vártak. Október 6-án
Szentesre irányították, hogy az ott előké-
szített hídfőállásban a másnap beérkezett
1. tábori pót gépkocsizó-lövészezreddel és
az 1. tábori póthuszárezreddel együtt biz-
tosítsák a még Tiszántúlon harcoló, illetve
onnan visszavonuló saját seregtestek Tiszán
történő átkelését.
Az 1. tábori póthuszárezredet Auerhammer
József ezredes parancsnoksága alatt, jelentős
fegyverzeti hiányokkal — a Magyar Királyi
Honvédség erőinek szinte teljes mozgósítása-
kor — augusztus 23-án hívták életre. Rajta
kívül a tábori pót hadosztályok hadrendjé-
ben szereplő tábori felderítő pótosztályok huszárszázadai voltak az 1944/45-ben harcba vetett utolsó huszáralakulatok, mivel a Nyugat-Dunántúlon megalakult huszárkiképző és -felállító központ által szervezett századok már nem kerültek alkal
mazásra, Németországba települtek ki, s kiképzésük ott zajlott. Az 1. tábori póthuszárezred ezredközvetlen alakulatait és egyik póthuszárosz- tályát a 2. huszárezred, a másik kettőt a 3. és a 4. huszárezred visszamaradó különítményei, békehelyőrségükben levő kiképző alakulatai állították fel. Személyi állományának összeállításakor néhány méneskari tisztet, illetve a békéscsabai, szentesi és
a palánkai méneskari legénység is be kellett venni. A 3. hadsereg kötelékében szeptember 13-tól részt vett a Magyar Királyi Honvédség Dél-Erdély birtokbavételére indított utolsó támadó hadműveletében, de már szeptember 10-én Kisperegnél, a román határvédelemmel vívott harcokban is voltak veszteségei. A fő támadás célja Arad elfoglalása, majd a Maros völgyében történő előrenyomulás volt. Megindításának elhalasztása miatt a kezdetben sikeresen előrenyomuló alakulatok szeptember 16-án már friss román csapatok ellenállásába
ütköztek, s 20.-tól az előretörő szovjet páncélos
ékek is keresztezték útjukat. Az 1. tábori pót-
huszárezrednek átkelve a Maroson még sikerült
birtokba venni a Temesújfalu, Savanyúkútfür-
dő közötti magaslatokat, de a szovjet elő-
renyomulás miatt a Maros völgyében már
nem tudott előrejutni. Különösen szeptem-
ber 17-én Lippakeszinél, Temeshideg-
kútnál és Szentandrásnál szenvedett sú-
lyos veszteségeket. Az ezt követő
általános visszavonulás után Mezőhe-
gyestől délre s Orosházánál vetették
be. Rövid pihenőt követően október
7-én jutott el a szentesi hídfőhöz.
A szentesi hídfő védői — sok ellen-
séges harckocsit megsemmisítve – még
október 8-án is tartották a várost. A lóról
& szállt egységek utcáról utcára hátrálva, ház-
tömbönként védekeztek, s amikor páncél-
törő ágyúikat kilőtték, páncélöklökkel igye-
l keztek feltartóztatni a rájuk zúduló
’ harckocsikat. A túlerő azonban győzedel-
meskedett, s éppen azt az huszárezredet, illetve
annak I. osztályát szorította ki a városból, mely-
nek 9 éven át itt volt a békehelyőrsége.
A huszárhadosztály ezt követően immáron tel-
jes állományával a Csongrádnál átkelt és onnan
támadó szovjet és román csapatok visszaszorítása végett október 15-ig Lakitelek és Tiszaalpár között látott el felderítő, illetve védelmi feladatokat. Egy rövid harcmentes időszak után október 23-án támadó feladatot kapott, ezredéivel három irányból a Kiskunfélegyházától délre fekvő tanyacsoportokat kellett visszafoglalnia. A magyar huszárnak ezen harccselekmény során adódott utolsó le
79
hetősége és alkalma feladatainak lóháton törté-
nő végrehajtására. Az 1. huszárhadosztály csapa-
tainak helyzete október 2 5-ét követően kivált-
képpen súlyossá vált, hiszen az 1. páncéloshadosz-
tállyal tartott arcvonala a Budapest mielőbbi
elfoglalására előretörő szovjet és román erők, ne-
vezetesen a szovjet 46. hadsereg egyik támadási
irányába került. Az elkeseredett, véres harcokra
jellemző, hogy Dienes-Oehm Tivadar őrnagy, a 2/
II. huszárosztály parancsnoka maga is kézitusában
esett el október 26-én Kiskunfélegyháza külterü-
letén. A huszárok összetartását és hősiességét bi-
zonyítják a 3/1- huszárosztály parancsnokának,
Monspart Gábor őrnagynak alább idézett em-
lékező sorai is: „Október 26-án az osztály parancsot
kapott, hogy délkelet felé Szánk község irányában kor-
látolt célú támadással biztosítsa a huszárhadosztály
visszavételét. A feladatot viszonylag könnyen telje-
sítettük és megkönnyebbülten adtam ki az átcso-
portosításra a parancsot. A gyülekezőhelyre az 1.
és 3- század teljes rendben érkezik
meg. A 2. századnak csak részei ér-
tek oda, azok is pánikhangulat-
ban. Kiderült, hogy Ferenc-ta-
nyán, amikor Nádasdy Ferenc
főhadnagy századparancsnok a
visszavonulásra intézkedett, akna-
telitalálattól hősi halált halt. A század
annyira megrendült szeretett parancsnokának elveszté-
sétől, hogy rendezetlenül megszaladt. Hol a századpa-
rancsnok teteme? — kérdeztem. Zavaros összenézések után
kiderült, hogy ottmaradt a helyszínen. Nem gondoltak
megrendülésükben arra, hogy jár a végtisztesség egy olyan
hős és lelkiismeretes katonának, mint Nádasdy Feri volt.
Lehordtám őket. (…) Másnap vissza fogjuk hozni,
akármi is történik, mondtam. Jelentettem az esetet a pán-
céloshadosztály parancsnokának, Schell Zoltán ezredes-
nek, hogy korlátolt célú támadással holnap reggel vissza-
hozzuk a tetemet. Egyetértésének jelét az mutatta, hogy
támadásunk támogatására 4 harckocsit bocsátott ren-
delkezésünkre. A támadás sikerült. Sőt, annyira jól sike-
rült, hogy a hősi halotton kívül még 4 löveget is vissza-
hoztunk. A 2. századot nagyon bántotta az a tény, hogy
parancsnokát tegnap otthagyta, ezért nem állt meg táma-
dási céljának elérésekor, hanem tovább előrenyomulva
csak ismételt parancsra volt hajlandó visszavonulni. ”
Az október 15-i kormányzói proklamáció, a
késői és katonailag nehezen végrehajtható fegy-
verszüneti kérés, majd a nyilas hatalomátvételt kö-
vető, a harc további folytatásáról rendelkező hon-
véd vezérkar főnöki parancs Tiszaalpár körzetében
érte a huszárhadosztályt. A katonapolitikai, illet-
ve az általános hadműveleti helyzetről szinte tel-
jesen tájékozatlan legénységi és tiszti állomány
nagy meglepetéssel, örömmel és izgalommal, majd
teljes elképedéssel és lesújtottan fogadta a híreket.
Monspart Gábor őrnagy ekképpen emlékezett
vissza a sorsdöntő órákra: „A nagy felelősség miatt
Németh Dezső (alezredes, a 3. huszárezred pa-
rancsnoka) csak olyan intézkedést akart kiadni, amely
egyetértésben van mindkét osztályparancsnok véleményé-
vel. Egyetértésben a helyzetet úgy ítéltük meg, hogy sor-
sunk pillanatnyilag inkább Budapesten, mint a fron-
ton fog eldőlni. Azért úgy gondoltuk, legokosabb
minél gyorsabban Pestre menetelni. Biztosak vol-
tunk abban, hogy ennek a proklamációnak volt
politikai előkészítése, így inkább a némettől,
mint az orosztól kellett ebben a pilla-
natban tartanunk.”
Október 17-én a 3.
hadsereg parancsnok-
sága a huszárhadosz-
tály zömét a 23. tartalék
hadosztály megtámasztására
a kecskémét—kiskunfélegyházi műúttól nyugat-
ra vetette be, a seregtest felderítő és kerékpáros
alosztályait ugyanekkor Kiskunmajsa, Puszta-
mérges irányába rendelte előre. A zöm Bugac –
puszta területéről, a 23- tartalék hadosztály hé-
zagos arcvonalán keresztül megindított támadása
— súlyos veszteségek árán — egy rövid ideig le-
fékezte az ellenséget, majd október 19-én
a Kiskunmajsa—Kiskunfélegyháza vasútvonal
mentén szervezett védelmi harcokban meg is állí-
totta. Ezt követően október 31-ig folytatott sú-
lyos, elhárító harcokat a szovjet 46. hadsereg
Kecskemét-Nagykőrös vonalat elért csapataival.
November 1-jén Bugyinál megsebesült parancs-
nokát november 15-én Schell Zoltán ezredes, az
1. páncéloshadosztály korábbi ideiglenes parancs-
noka, majd a huszárhadosztály parancsnokhelyet-
tese váltotta fel. November elején a Soroksáron
80
gyülekezett seregtestet kivonták az arcvonalból,
és részeivel Csepel szigetén látott el folyambizto-
sító feladatokat. Az 1. tábori póthuszárezred ez idő
tájt oszlott fel, illetve olvadt bele a huszárhadosz-
tály kötelékébe. Személyi állományának több mint
fele halt hősi halált, illetve esett fogságba az Arad
környéki, mezőhegyesi, majd a Duna—Tisza közi
harcokban.
November 21-én Ráckevénál mintegy három
hadosztálynyi szovjet harccsoport kelt át a keskeny
soroksári Duna-ágon, hogy a Csepel-sziget közép-
ső részén indított támadásával kettévágja védői
arcvonalát. A Szigetcsépnél is átjutott erők veszé-
lyes helyzetet teremtettek a szigeten. Bekerítő
hadmozdulataik elől a 3. huszárezred részei Sziget-
szentmiklós és Lakihegy felé tértek ki, míg a szi-
get déli részén elhelyezkedő 2. huszárezred és a
15. kerékpáros zászlóalj a lórévi belső hídfő meg-
hagyása mellett november 22-én feladta ál-
lásait a szigeten, és átkelt a Duna jobb part-
jára. A 4. huszárezred és a budapesti I.
önálló huszárosztály
ellenállása azonban
lelassította az ellenség
előretörését, s sikerült a sziget észa-
ki részén kelet-nyugati irányú védővo-
nalat kialakítaniuk. Az I. önálló huszár-
osztályt 1944 július-augusztusában a
Bácskában szerb partizáncsoportok ellen vetették
be. Innen a hadműveleti helyzet alakulásával Kecs-
kemét környékére vonták vissza. A visszavonulás
fedezésében és a Csepel-sziget védelmében három
századával már az 1. huszárhadosztály alakulata-
ként vett részt.
A Csepel-szigeti északi védőkörlet átadását, il-
letve a Duna vonalának tarthatatlanságát köve-
tően — a fővárosban rekedt és ott fogságba esett
4. huszárezred zömének, a 2. lovas-tüzér osztály-
nak és a 2. huszárezred páncéltörő ágyús száza-
dának kivételével – a huszárseregtest ismét a har-
cok gyújtópontjába került, mivel a fővárost
megközelített ellenséges csapatok fő támadási irá-
nyába, a Velencei-tó s a Váli-medence környékére
csoportosították. A leharcolt és megfogyatkozott
huszáralakulatok már nem voltak képesek ellátni
védelmi feladataikat, a Kápolnásnyék és Csákvár
környéki harcokban súlyos veszteségeket szenved-
tek, s személyi állományuk jelentős része esett fog-
ságba.
Rövid, kéthetes csallóközi pihentetés és rész-
beni újjászervezés után 1945. január 10-étől az 1.
huszárhadosztály újból hadműveleti feladatokat
kapott. Előbb a Vértes nyugati részén foglalt el
védőállást, majd a Székesfehérvár és a Balaton kö-
zött végrehajtott sikeres német támadással egy
időben, néhány eredményes ellencsapása folytán
- a Körtvélyes-, illetve Kőhányáspuszta, majd a
Kotló-hegy birtokbavételével — egy ideig ellenőr-
zése alá került a Vértes keleti része is. Csákvárnak
- mint a Vértes egyik fontos kijáratát lezáró tele-
pülésnek – ismételt elfoglalása azonban nem si-
került, január 28-án csupán a helységtől északra
magasodó Kotló-hegyet foglalták el a zömmel 4.
huszárezredbeli alakulatok. Ezen a helyen azon-
ban a messze előretörő huszárokat az
ellenséges csapatok körülzárták, s
ők három napig tartottak ki szoron-
gatott helyzetükben. Egy
ízben Wack Géza tartalé-
kos zászlós szakasza bravúros és meglepetésszerű felderítő vállalkozás során bejutott Csákvárra, s nagy zűrzavart
okozott az ott elszállásolt szovjet csapatok körében. Mivel a hadosztály felmentő vállalkozásai rendre eredménytelennek bizonyultak, a körülzárt csapatoknak meg kellett kísérelniük visszatörni seregtestük védőállásaiba. A kritikus helyzetet a dermesztő hideg is súlyosbította. E harcokban Marjay Tamás hadnagy, a 4/1. huszárszázad egyik szakaszparancsnoka különösen kitűnt bátorságával és példamutatásával. Az 1945. március 3-i 52. számú hadosztályparancs az alábbiakban emlékezett meg Marjay hadnagy haditettéről:
A Kőhányáspuszta elleni támadásnál a legsúlyosabb ellenséges tüzérségi és gyalogsági nehézfegyverek összefogott, gyilkos tüzében mint szakaszparancsnok, szakasza élén sorozatosan rohamozta meg a mélységben elhelyezkedett ellenséges támpontokat, míg áttörte az ellenség védelmi övét. Személyes példája magával ragadta szakaszát, sőt a mellette küzdő többi egységet is.
81
1935 mintájú Ansaldo kis harckocsi
Az antant ellenőrzését kijátszva a magyar honvédség 1934-ben vásárolta meg az első — fegyverzet nélküli — Ansaldóit. Összesen 150 db került a hadrendbe, egy részüket átalakították. (Gebauer géppuska, forgótorony, megfigyelőkupola, periszkópok.) Az Ansaldók részt vettek az 1941-es hadműveletekben, gyenge páncélzatuk és fegyverzetük miatt azonban csakhamar kivonták őket a harci állományból. A harckocsi személyzete két főből, fegyverzete 2 db 341’AM géppuskából állt. Súlya 3200 kg, teljesítménye 43 lóerő, legnagyobb sebessége úton 42 km, hatótávolsága 150 km.
1939 mintájú Csaba felderítő páncélgépkocsi
A típust angol minták alapján az 1930-as évek második felében kísérletezték ki a Haditechnikai Intézetben. A gyártó cég a csepeli Weiss Mánfrédgyár. 1939-ben 61, 1940-ben 40, majd 1941-ben 70 darabot rendelt a Honvédség. Hivatalosan a háború végéig hadrendben voltak a Csabák.
Hossza: 4 méter 52 cm, magassága 2 méter 27 cm, tömege közel 6 tonna. Négykerékmeghajtású, motorja 4 ütemű 8 hengeres benzines Ford-motor. Maximális sebessége úton 65 kmlóra. Kezelőszemélyzete 4 fő.
Fegyverzete: 1 db 1936 mintájú nehézpuska (200 db lőszerrel). 1 db 1934/37 mintájú géppuska (3000 db lőszerrel) és 1 db 1931 mintájú golyószóró.
1940 mintájú Nimród
1938 mintájú Toldi (Toldi A 20)könnyű harckocsi
A svéd L—60-as harckocsi licenc alapján gyártott magyar
változata. A Mávagban és Ganz gyárban készítették.
Mintegy 200 példány került a hadrendbe Toldi A 20,
illetve Toldi B 20 néven. A harckocsi gyors, mozgékony,
de gyenge páncélzatú volt. Felderítésre, gyengébb fegyver-
zetű helyi ellenállások leküzdésére és könnyebb páncélosok
ellen vetették be. A háború végéig hadrendben maradt. Ke-
zelőszemélyzet 3 fő, fegyverzete 1 db 1936 mintájú nehéz-
puska (204 db lőszerrel) és 1 db 1934/37 mintájú géppuska (2400 db lőszerrel). Teljesítménye 155 lóerő, maximális sebessége úton 50 km, hatótávolsága 200 km.
PÁNCÉLVADÁSZ ÉS LÉGVÉDELMI GÉPÁGYÚ
A Mávagban összesen 135 db Nimródot gyártottak a
háború folyamán. Kezdetben páncélvadászként is használ-
ták, főleg Bofors gépágyújának tűzgyorsasága miatt, ám a
szovjet harckocsik vastagabb páncélzata miatt csak kis ha-
tásfokkal. Később önjáró légvédelmi lövegként alkalmazták.
Kezelőszemélyzete 6 fő, teljesítménye 155 lóerő, sebessége úton
50 km/óra. Fegyverzete 1 db 1936 mintájú 40 mm-es lég-
védelmi gépágyú 160 db lőszerrel.
82
Motorkerékpáros bőrruhában, málházott felszereléssel
A magyar honvédségben 24 fajta motorkerékpárt használták a negyed évszázad
alatt. Legelterjedtebbek a német típusok voltak, a Zündapp és a BMVÁ.
A lovas magasabb egységekhez beosztott motorkerékpárosok speciális
bőrruházata a harckocsizó-ruházathoz hasonlított. Legjellegzetesebb
viseleti cikk 1937 mintájú fejvédő bőrsisak.
Kupolarésze vulkánftber, melyet feketére festett lóbőr fed be. Ehhez
csatlakozik az abroncsszerű, nemezzel párnázott toldalék, hátul a
nyakvédő, oldalt pedig az állszíjjal kombinált fülvédő. Ez utóbbin
egy-egy „hallgatónyílás” a kupolán pedig kétoldalt egy-egy
szellőzőnyílás van.
1935 MINTÁJÚ PÁNCÉLOS-BŐRRUHÁZAT
A huszáralakulatokhoz beosztott páncéloslegénység bőrruházata. 1935-ben rendszeresítették — eredetileg
csak gépkocsivezetők részére. Az 1936-ban bevezetett, hivatalos nevén 1937 mintájú fejvédővel kiegé-
szülve már a páncélosok is ezt hordták. Alapanyaga vízhatlan, fekete, krómcserzésű juhbőr. Az öltözet-
hez télidőben szőrmebélés is járt. A bélés ára 24 pengő. A kabát 4 méretben készült, térítési ára 52
pengő, a nadrág, amelyet lenvászonnal béleltek és nadrágtartóval együtt készítettek, 44 pengő.
Ugyanezt az öltözetet viselték a motorkerékpárosok is. A felszereléshez derékszíj, pisztolytáska pisz-
tollyal, gázálarc tartozott. A motorkerékpárosok elmaradhatatlan kelléke a porszemüveg, alkalmasint
a porköpeny. A fehéressárgás vagy szürke vászonból készült por köpenyt 1933-tól a huszártisztek is
viselték, de csak szolgálaton kívül. 1942-re kísérletezték ki – német minták alapján — az új, füstszürke
színű, posztó páncélosruházatot.
83
A Nagybükk elleni rohamnál egymaga két ellenséges, nehézfegyverrel megerősített támpontot semmisített meg kézigránáttal, majd rátapadva a lendületes rohamtól megrendült ellenségre makacsul üldözte azt, úgyhogy az ellenség nehézfegyvereit hátrahagyva kényszerült rendezetlenül visszavonulni. Szakasza elsőül ért fel a Kot- ló-hegyre, miközben négy, nehézfegyverrel megerősített támpontot küzd le.
A Kotló-hegyen az ellenség bekerítette a 4/1. huszárosztályt. M.arjay hadnagy két napon át, lőszerutánpótlás nélkül, étien, szomjan, dermesztő hidegben és hóviharban rendületlenül kitart szakaszával és egymás után közelharccal veri vissza a nyomasztó túlerő megmegújuló támadásait. A gyűrűből való kitörési parancsra szakasza élére áll és elkeseredett közelharcban áttöri a két nap folyamán kiépített orosz védelmi övét. Közben szilánkos combcsontlövéssel megsebesül, az orosz védőállás mögött fekve marad. A dermesztő hidegben keze-lába lefagy. Ilyen állapotban öt napon át étlen-szomjan, a nagy vérveszteségtől teljesen kimerültén, hófúvásban, méteres hóban, hegyről hegyre csúszik-kúszik Marjay hadnagy az orosz védőálláson át, míg saját csapataihoz visszatér. (…)”
Életét csak mindkét lába és ujjai amputálásával tudták megmenteni. Hőstettét a legmagasabb kitüntetéssel, a Tiszti Arany Vitézségi Érem adományozásával ismerték el.
A Gánt és a Kotló-hegy környéki súlyos harcokban a dunántúli méntelepek és ménesek személyi állományából megalakult méneskari lövészosztály századai is részt vettek. Felállításuk 1944. augusztusában Celldömölk körzetében Hadházy József alezredes parancsnoksága alatt történt. Három századát az 1. huszárhadosztály alakulatai között osztották szét. Az I. önálló huszárosztály 3. századát alkotó méneskari alosztály szinte teljes tisztikara — parancsnokával, Windisch József főhadnaggyal együtt – az 1945. január 23-i gánti harcokban vesztette életét. Hasonlóan súlyos veszteségeket szenvedett a 4. huszárezredhez beosztott méneskari század is, mely 1945. január 30-án a Kotló-hegyen morzsolódott fel.
A szovjet hadsereg március 18-i nagyarányú támadó hadművelete végül véget vetett a Vértesben folytatott további ellenállásnak, az 1. huszárhadosztály megmaradt állományával a Kisalföld
Dr. Dadányi Sándor tartalékos főhadnagy sírja irányában szorult ki az ország területéről. Utolsó kisebb bevetései Ausztriában voltak, ahol Linztől délre, Haag, Schweinhub térségében gyülekező 7200 főre apadt személyi állományára május 5-től szeptember 14-ig rövid amerikai fogság várt. A kegyetlen és embertelen szovjet hadifogságtól az amerikai hadsereg gesztusa — szemtanúk szerint a lovasszenvedélyéről ismert N. George ezredes (másutt Patton tábornok) segítsége — mentette meg a huszárhadosztályt. Az utolsó pillanatban ugyanis engedélyezték számára az Enns folyó hídján való átkelést, ezáltal átjuthatott a megváltást jelentő amerikai zónába. A seregtest hazatéréséről Soltész Emil százados az alábbiakat írta: „…az itthoniak nagy csodálkozására Győrben még úgy rakott ki parancsnokai intézkedései szerint, alosztály kötelékbe rendezve, mintha nem hadifogságból, hanem kihelyezési gyakorlatról tért volna haza. ”
84
A második világháborúban a lovasság, a huszár- ság, a legősibb magyar fegyvernem végleg letette a fegyvert. Nem ellenségei, hanem a technika előtt. Utolsó háborújának — az első világháborúétól eltérő — mozgó jellege még számos, fegyvernemének is
megfelelő feladatot szánt, követelt meg tőle. A magyar huszárok a repülők és a harckocsik korában az elődöktől örökölt huszárszellemmel és virtussal pedig még olyan vitéz haditetteket vittek véghez, melyekre feltehetően egyedül ők voltak képesek.
BÉLDY (1927-ig BRUCKNER) ALAJOS, vitéz (Budapest, 1889- július 8.-Budapest, 1946. december 22.) vezérezredes. Vendéglőscsaládból származott. A bécsújhelyi katonai akadémia elvégzése után 1910. augusztus 18-án avatták hadnaggyá. Az első világháborút a császári és királyi 10. huszárezred kötelékében megjárt főtiszt a Tanácsköztársaság hadseregében is szerepet vállalt, a 2. hadosztály vezérkari főnöke volt. 1920 és 1921 között elvégezte a Hadiakadémiát, majd tényleges szolgálatát egy időre megszakította. 1926 márciusától 1927 novemberéig Varsóban, a katonai attasé szakelőadója, majd utána 1931- február 15-ig katonai attasé Londonban, 1930. augusztus 1-jétől Washingtonba is akkreditálva. Diplomáciai szolgálatát követően a 3. s az 1. vegyesdandár parancsnokságán, illetve a 3. huszárezrednél tevékenykedett. 1932. augusztus 1. és 1936. augusztus 1. között a Honvédelmi Minisztérium Elnökség „B” vezetője. Ezt követően fél évig a 4. huszárezred, majd 1937. október 10-től a 2. (1939-től hadrendi számcsere miatt 1.) lovasdandár parancsnoki tisztét látta el. A két világháború között kiemelkedő sportember, országos úszóbajnok volt. Nyíregyházi szolgálata alatt támogatásával megalakult a tiszthelyettesek Hadikfalva Bajtársi Egyesülete, s 12 népes tiszthelyettes család költözhetett új, saját lakásba. Az 1. lovasdandár élén jelentős érdemeket szerzett az elcsatolt kárpátaljai területek visszavételében. Az alárendeltségébe tartozó 3. huszárezredet 1939- március 13-án a munkácsi korridor kibővítésére vezényelte, majd a Vereckei-hágó irányába 15-én meginduló támadás során 16-án 13 óra 30 perckor seregtestével már kijutott a történelmi határokhoz. Kitüntetései közül a Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal, a Kormányzói Különös Dicsérő Elismerés Magyar Koronás Nagy Aranyérem, s a Magyar Érdemrend tisztikeresztje érdemel említést. 1940. december 24- től a Toldi Miklós Honvéd Sporttanár- és Vívómesterképző Intézet parancsnoka, 1941. augusz
tus 1-jétől az „ifjúság honvédelmi nevelésének és a testnevelésnek országos vezetője”, majd 1944. szeptember 29-től október 16-ig a Nemzetőrség országos parancsnoka. Ezt követően november lóig német fogságban volt, majd bujkált. 1945. január 19-én Debrecenben jelentkezett az Ideiglenes Nemzeti Kormánynál. Hamarosan az új Honvédelmi Minisztérium fegyverszüneti bizottságának elnöke, s személye szóba került a békedelegáció katonai vezetőjeként is. 1945. február 12-én letartóztatták, s a Budapesti Népbíróság július 20-án mint háborús bűnöst halálra ítélte. A Nemzeti Főtanács ezen ítéletet augusztus 13-án életfogytig tartó kényszermunkára változtatta. A lefokozott s a honvédségből kicsapott tábornok a budapesti börtönkórházban halt meg. Az ellene igazságtalanul meghozott ítéletet 1994-ben semmissé nyilvánították.
LÁZÁR KÁROLY, vitéz csíktaplóczai (Zsebely, 1890. október 2O.-Budapest, 1968. április 7.) testőr altábornagy. Katona- és földbirtokoscsaládból származott. Tényleges katonai szolgálatát 1911- október 1-jén kezdte meg, miután a temesvári császári és királyi gyalogsági hadapródiskolát abbahagyva, a tartalékos tiszti vizsgát viszont 1911-ben letéve került be a Monarchia hadseregének hivatásos állományába. Az első világháború orosz, román és olasz hadszíntereit — mint szakasz-, század-, majd rohamszázad-parancsnok – a császári és királyi 14. huszárezred kötelékében járta meg. Egyike volt az első világégés vitézségben legkimagaslóbb s legszebben kitüntetett huszártisztjeinek. A háborút követően az 5. honvéd huszárezredben, illetve rövid ideig a Tanácsköztársaság hadseregében szolgált, majd Brassóban román hadifogságban volt. 1921. március 1. és 1927. március 1. között a nyíregyházi 4. huszárezred állományában látott el századparancsnoki teendőket. Ezt követően a testőrséghez került, melyben 1935. július 20-ig a lovas testőrség beosztott tisztje, utána 1936. december 31-ig a lovas testőrség parancsnoka, végül 1944. október 16-ig a teljes testőrség parancsnoka. Utóbbi beosztásának elnyeréséhez – első világháborús vitéz tettei, s kiváló lovaglótudása mellett – széles kapcsolatai, felesé
gének a kormányzónéval való közeli rokonsága is segített. Tántoríthatatlan hűséggel állt ki mindvégig a kormányzó mellett, egyike volt annak az öt személynek, akik a Horthy-dinasztia alapítását szorgalmazták. A kormányzó díszkíséretének állandó tagjai közé tartozott. Sportember volt: versenylovasként 1926 és 1929 között számos galoppversenyen indult, az 1926—27. évi lovasbajnokságon a második, 1928-ban a harmadik helyen végzett, 1929-ben hatszor lovagolt és nyert. Fontosabb katonai kitüntetései az alábbiak voltak: Magyar Érdemrend középkeresztje, Magyar Érdemrend tisztikeresztje, Lipót rend lovagkeresztje hadidíszítménnyel a kardokkal, Arany Vitézsé- gi Érem tisztek számára. 1944. március 19-től kezdve fontos szerepet játszott a németellenes hazai erőkkel való kapcsolat kiépítésében. Március 19-én megakadályozta, hogy a német alakulatok behatoljanak a budai Vár területére, megszervezte a kapcsolattartást gróf Bethlen István, volt miniszterelnökkel, lakásán rejtegette Szent-Györgyi Albert professzort, majd Howie angol ezredest, aki Náday vezérezredessel Olaszországba repült, az angolszász hatalmakkal való tárgyalás céljából, tagja volt a kormányzó köré tömörült, s a fegyverszünetet előkészítő szűkebb csoportnak, s intézkedett a Vár fegyveres védelméről a várható német támadással szemben. 1944. október 15-én és 16-án — mint a kormányzó személyes védelmével megbízott testület parancsnoka – alakulata részeit kezdetben a németekkel és a nyilasokkal szembeni fegyveres ellenállásra utasította. Október 17-én a németek a mauthauseni lágerbe hurcolták, majd onnan 1945. január 10-én Sopronkőhidára szállították vissza. Március 29-én gyalogmenetben Németországba indították el, majd rövid német fogsága után június 21-én tér vissza Budapestre. 1946. szeptember 1-jén nyugállományba helyezték. Ezt követően 1951 és 1953 között családjával együtt kitelepítették. 1992-ben a Magyar Köztársaság elnöke posztumusz vezérezredessé léptette elő.
MAKAY ISTVÁN, vitéz makói és geleji (Budapest, 1891- január 14.—Luniniec, 1944. június 21.) vezérőrnagy, post mortem altábornagy. Hivatal
nokcsaládból származott, nagyapja mint kadét részt vett a solferinói ütközetben. A Ludovika Akadémia elvégzése után 1911. augusztus 14-én avatták hadnaggyá. Az első világháborúban mint a marosvásárhelyi 9- honvéd huszárezred géppuskás- századának parancsnoka vett részt. A Bruszilov- áttöréskor orosz hadifogságba esett, ahonnan többszöri kísérlet után 1918 májusában sikerül megszöknie. Különböző huszárezred-, körlet-, majd vegyesdandár-parancsnokságokon teljesített szolgálat után 1924 júniusa és 1927 decembere között a budapesti Lovagló- és Hajtótanárképző Iskola állományában tevékenykedett. A két világháború közötti időszakban minden jelentősebb lovasversenyen indult, s legtöbbet meg is nyerte. A lovasság nélkülözhetetlenségében kételkedőket az alábbiak szerint próbálta meggyőzni: „A lovasság nem elavult fegyvernem. Az orosz puszta az év háromnegyed részében csak lóval bírja. Ahol a kocsi beragad, a lovas vígan tovább megy. Majd meglátjátok.” 1928 és 1932 között az 1., majd a 2. huszárezred törzsében, utána egy évig mint a 2/II. huszárosztály parancsnoka szolgált. 1933 novembere és 1936 augusztusa között ismét a Lovagló- és Hajtótanárképző Iskola állományába tartozott. Ezt követően 1937. októberéig az 1. huszárezred visszamaradó különítményének, majd az 1/1. huszárosztálynak parancsnoka. Az utóbbi alakulatával részt vett a felvidéki bevonulásban. 1939- január 1. és 1941. február 1. között a II. önálló huszárszázadot irányította, majd az I. gyorshadtest parancsnokságára osztották be. Az 1941. évi ukrajnai hadműveletek alatt június 30. és szeptember 1. között a gyorshadtest parancsnokságán hadműveleti összekötő tiszt, utána október 15-ig a 4. huszárezred parancsnoka. A keleti hadszíntérről visszatérve 1942. november 15-ig utóbbi beosztásában maradt, azt követően — mint a 108. könnyű hadosztály parancsnoka — seregtestével Ukrajnában, Szeregyina Buda és a Gyeszna folyó vidékén látott el megszálló feladatokat. Fontosabb hadikitüntetései a Magyar Érdemrend lovagkeresztje és a Magyar Érdemrend középkeresztje hadiszalagon a kardokkal. 1943. augusztus 10-én az 1. lovashadosztály lovasparancsnokává (parancsnokhelyettesévé) nevezték ki, s ezen beosztásában vonult el
87
Orvos százados
Tájolótok
Bőr látcsőtok
Tiszti vállszíjas derékszíj
A vállszíjat 1941-ben
hivatalosan levétették.
Azonossági jegy, az úgynevezett „dögcédula”
Anyaga alumínium. A zsinegre kötött tokocskát nyakba akasztva, rejtve, az ing alatt hordták. A tokban négyrét hajtogatott papíron a katona személyi adatai.
Tábori sapka
Az 1945-ban engedélyezett úgynevezett felderítőjelvénnyel. A jelvény alumínium „villám”.
Huszár százados, 1941
Kitüntetéseivel, gomblyukban a frissen szerzett II. osztályú vaskereszt szalaggal. A bal mellzseben vitézi jelvényét viseli. A vállszíj — mint szolgálati jelvény — hordását 1941 decemberében fronttapasztalatok alapján eltiltották. Csak esőköpeny alatti viselését engedélyezték
Huszártiszt mint századparancsnok NYÁRI MENETÖLTÖZETBEN, MENETFELSZERELÉSSEL Ez a huszártiszt alapöltözete és alapfelszerelése. Tiszti minőségét ruházatán kívül néhány kellék is jelezte: a nyakában lógó távcső, bal vállán a vállszíj (antantszíj, a szolgálat jelvénye), a felső gomblyukba hurkolt zsinóron függő jelsíp, amelyet a 2. és 5. gomblyuk között a zubbony alá kellett rejteni, az ugyancsak vállon átvetett szíjon függő, a bal oldalon hordott térképtáska. Természetesen különbözött beosztottjaitól fegyvereivel is: az 1904 mintájú lovastiszti kardjával és derékszíján hordott pisztolyával. Egyéb kellékeit a málhatáskában, illetve a tisztiszolgája által cipelt hátizsákban és a málhakocsin szállított tiszti bőröndben tárolta.
Csapatcsendőr
Lóról szállt huszár mint
ROHAMOSZTAGOS A KELETI FRONTON
Vállán karabélya, övében 1942 mintájú nyeles kézigránát. Felszerelése csak a legszükségesebbekből áll. Tölténytáskák, kenyérzsák, gázálarc, a vállán töltény’öv töltény táskákkal.
1936/39 MINTÁJÚ 81 MM-ES AKNAVETŐ
Kísérő és támogató fegyverfajta. Tűzgyorsasága: lassú tüzelésben 5—6 lövés percenként; gyorstüzelésben — a lehetőség szerinti töltősebességgel — 15—20 lövés. Gyors töltősebesség mellett egymás után 70 lövés tehető meg. Fegyverszaki jellemzői: sima csövű, elöltöltő, felső szögcsoportra berendezett, kétko- rongos irányzékú. Úrmérete 81,4 mm; súlya tüzelőállásban: 85 kg; a cső hossza 1,405 m.
Huszár, amint 1938 mintájú sátorlapját
LEPELKÉNT HASZNÁLJA
A sátorlap sokfunkciós katonai holmi. Elsődleges rendeltetése: lakósátor. Két személy részére két lap összefűzésével készült, de alkalmasint tíz lapot is összefűzhettek. Ez volt c tízszemélyes sátor.
20 MM-ES 1936 MINTÁJÚ NEHÉZPUSKA Jl M
Alkalmi pont lövő fegyver, nyílt célok ellen |B_
2000, fedett célok ellen 1000 méterig hatá
sos. Teljes hordtávolsága 5100 méter. Gyakorlati tűzgyorsasága 15—20 lövés percenként. Harci alkalmazása: nehézfegyverek és gyenge páncélzatú harckocsik ellen. Alkalmazott lövedéke 1936 mintájú páncélgránát töltény fényjelzővel, illetve 1936 mintájú repesz. Úrméret 20 mm. A tár 5, a teljes rákász pedig 80 db lőszert tartalmaz. Re- peszgránátja 3 méter átmérőjű körben képes hatást kifejteni. Fegyverszaki jellem- zői: egyes lövések leadására alkalmas, csőszájfékes, hátrasikló csövű, önműködő. A teljes fegyver súlya 45 kg, hossza 164 cm.
Huszár tábori öltözetben, 1943
Felszerelése kenyérzsák, gázálarc, gyalogsági ásó, a vállán átvetve töltényöv, karabélyát kézben tartja. Az osztott belsejű y kenyérzsák praktikus kellék volt. Egyik rekeszében fogyta vertisztító felszerelést, a másikban —
\ i(d|V . valódi rendeltetésének megfelelően — \ ■ S élelmiszert, evőeszközöket, varrókész-
JX 48ÍC? ‘ letet tartott a huszár. A belső rekesz
g . \ elkülönített zsebrészébe kézi-
1 7 _ gránátot, zseblámpát tett, a
/ kívülre rávarrt toldalékban
> l ? hordta a kulacsát.
89
alakulatával 1944. júniusában a Pripjaty-mocsao– rak körzetébe. Hősi halálának körülményeiről utóda, Schell Zoltán ezredes az alábbiakat írta: „Előttünk Makay vezérőrnagy gépkocsija haladt (…) hirtelen eltűnt egy hatalmas, fekete füstfelhőben és erős, tompa robbanás hangja reszkette meg a levegőt (…) Az akna a kocsi jobboldali, középső kereke alatt robbant fel, hol Makay vezérőrnagy ült, és felszakította a kocsi alját. Az ülés hiányzott, a robbanás ereje kidobta a gépkocsiból (…) Makay vezérőrnagy (…) eszméletlenül feküdt az út bal oldali árkában, pontosan 17 és fél méterre a robbanás színhelyétől. (…) Makay Pista, e néven ismerte őt mindenki. Neve fogalom volt a lovasság körében. Elöljárói és alárendeltjei egyaránt szerették, tisztelték. Kimagasló szellemi, jellembeli, katonai és emberi tulajdonságaival dísze volt a magyar lovasság tisztikarának. (…) Holttestét repülőgépen hazaszállították és honi földbe helyezték örök nyugalomra. ”
MIKECZ KÁLMÁN, vitéz (Nyíregyháza, 1895. szeptember 22.—Budapest, 1974. szeptember 15.) ezredes. Hivatalnokcsaládból származott. Mint joghallgató, 1914. szeptemberben vonult be önkéntesként Aradra, a császári és királyi 3. huszárezredhez. A soproni tiszti iskolát elvégezve az első világháborút – szakasz-, majd századparancsnokként – az orosz harctéren küzdötte végig. 1915. szeptember 30-án comblövés érte. Tényleges katonai szolgálatát 1916. augusztus 1-jével kezdte meg. 1920-ban a Duna-Tisza közi 4. huszárezred-parancsnokság az ő nevére állította ki első személyazonossági igazolványt. Ezt követően katonai pályafutását végig Nyíregyházán, illetve Szabolcs vármegyében töltötte el: 1931. október 31-ig a 4. huszárezred szakasz-, majd századparancsnoka, illetve ezredsegédtisztje, utána Nagykállón leventeparancsnok, 1933. szeptember 1-jétől 1938. április 30-ig a 4. huszárezred anyagi tisztje, majd a Szabolcs vármegyei katonai parancsnokságon lónyilvántartó tiszt, 1940. január 31-től december 31-ig az 1. lovasdandár-parancsnokságon személyügyi előadó, ezt követően 1942. december 31-ig a 4. huszárezred visszamaradó különítményének parancsnoka, s a 4/II. huszárosztály parancsnoka, végül az 1945. március 31-i soproni szovjet fogságba eséséig a VIII. hadtestparancsnok
ságon lónyilvántartó tiszt, az 1. lovashadosztálynál anyagi tiszt, s 1945 márciusában Csorna térségében egy harccsoport vezetésével bízták meg. Nevezetes második világháborús haditette az volt, mikor 1941. augusztus 15-én és 16-án mint a 4. huszárezred harccsoportjának parancsnoka alakulatával Nova Dancig és Mihajlovka közötti ellenséges erők szívós ellenállását és kitörési kísérletét az igen erős tűzfólénnyel szemben meghiúsította, és lovasrohammal megakadályozta, hogy az ellenség a német 79- gyalogezred oldalába és hátába kerüljön. Ezen érdeméért a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét adományozták részére. A szovjet hadifogságból 1948. június 28-án tért vissza. 1950-től Budapesten fizikai munkákat vállalt, volt múzeumőr is. A Magyar Köztársaság elnöke 1994. május 21-én posztumusz dandártábornokká léptette elő.
MONSPART GÁBOR (Zalaegerszeg, 1906. április 13.-Kaposvár, 1997. július 14.) huszár őrnagy. A Ludovika Akadémia elvégzése után 1928. augusztus 20-tól a kecskeméti l/II. huszárosztálynál, majd 1930. május 1. és 1932. augusztus 10. között a nyíregyházi 4/II. huszárosztálynál szakaszparancsnok, utána két évig az örkénytábori Lovagló- és Hajtótanárképző Iskola hallgatója. Ezt követően, immáron véglegesen, a 3. huszárezredhez került. 1938. január 1-jéig Pápán a 3/II- huszárosztály egyik géppuskás szakaszparancsnoka, majd ezen év decemberéig Sopronban a 3/L huszárosztály géppuskásszázadának parancsnoka. Alakulatának Munkácsra települését és némi szervezeti változását követően 1942. május 1-jéig a 3- huszárezred ezredközvetlen géppuskás(nehéz- fegyver)-századát irányította. Ezzel az alakulattal vett részt Kárpátalja visszafoglalásában, a visszakapott erdélyi és a délvidéki területek katonai megszállásában, majd 1941. július 1. és 1941. szeptember 15. között az 1. lovas dandár ukrajnai hadműveleteiben. A kárpátaljai hadművelet során tanúsított bátor magatartásáért a Kormányzói Dicsérő Elismerés hadiszalagon kardokkal kitüntetésben részesült. A keleti hadszíntérről visszatérve rövidesen a nagyváradi 3/L huszárosztály gép- puskás(nehézfegyver)-századának parancsnoka
90
91
lett, s ezen alakulattal vonult el 1944. június 13- én ismét a keleti hadműveleti területre, ezúttal a Pripjaty-mocsarak körzetébe. Július 13-án, Za- mose település visszafoglalásakor szerzett érdemeket magának és alakulatának, mely haditettéért a Magyar Érdemrend lovagkeresztje hadiszalagon kardokkal kitüntetést adományozták részére. Július 16-tól a 3/1- huszárosztály parancsnoki teendőit látta el. A Varsó környéki, majd a Duna-Ti- sza közi harcok után egy időre otthagyta a harcteret, mivel november 4-én motorbalesetet szenvedett és kórházba került. 1945. február 21-től a Vérteshegységben vívott harcokban ismét a 3/1. huszárosztály parancsnokaként vett részt. Ausztriába már nem követte alakulatát, beteget jelentett, majd Budapesten jelentkezett az új demokratikus honvédségbe. 1945. április 10-én — már alezredesi rendfokozatban – a miskolci 20., majd később a székesfehérvári 17. gyalogezred parancsnokságával bízták meg. 1946. augusztus 1-jén szolgálaton kívül helyezték, majd a komáromi, illetve a kisbéri méntelep lótenyésztési előadója volt. 1951. március 7-én a Budapesti Katonai Törvényszék koholt vádak alapján, „folytatólagosan elkövetett háborús bűntett” (polgári személy durva vallomásra bírása, Bogdanovka 1944. nyári felgyújtása) miatt 8 év börtönbüntetésre ítélte. Az ítéletet rövidesen jogerőre emelték, majd 1954. december 16-án enyhítették. 1954. december 17-én szabadult a márianosztrai börtönből. Ezt követően Nagyvázsonyban lovasiskolát vezetett, s lovaglótanárként is dolgozott. Perújítási kérelme folytán bűntette alól a Somogy Megyei Bíróság 1991- június 17-én felmentette, rehabilitálták és egyben tartalékos ezredessé léptették elő. A 3/1- huszárosztály története 1944-1945 című visszaemlékező írását a sárvári Nádasdy Ferenc Múzeum adattárában helyezte el.
NÉMETH DEZSŐ, nemes benkepatonyi (Du- naszerdahely, 1899- szeptember 27.—?) alezredes. A Ludovika Akadémia elvégzése után a császári és királyi 11. huszárezred kötelékében 1918. augusztus 18-án kezdte meg tényleges szolgálatát. 1919- augusztus 1-jétől a szombathelyi huszárosztály, 1921. augusztus 1-jétől pedig a 4. ve
gyesdandár huszárszázadának szakaszparancsnoka. 1924. augusztus 1. és 1926. december 1. között a Lovagló- és Hajtótanárképző Iskola hallgatója. Ezt követően egy évig arcvonalmögötti tisztként ismét a 4. vegyesdandár huszárszázadában szolgált, majd a Lovagló- és Hajtótanárképző Iskola olimpiai lovaglócsoportjába osztották be mint versenylovast. Ezen idő alatt egy 10 hónapos lengyelországi grandeuri lovastanár-képző iskolát s 8 hónapos olasz lovaglótanár-képző tanfolyamot is elvégzett. 1932. augusztus 1. és 1934. augusztus 1. között az 1. huszárezrednél századparancsnok, majd egy kis megszakítással egészen 1942. március 1-ig az örkénytábori Lovagló- és Hajtótanárképző Iskola military olimpiai csoportjának vezetője. Több hónapos harctéri szolgálatai ezt követően kezdődtek el. 1942. április 15-től augusztus 17-i sebesüléséig mint a 17. önálló huszárszázad parancsnoka részt vett a 2. hadsereg hadműveleteiben. A korotojaki hídfőcsatákban vetették be századát, érdemeiért a Magyar Érdemrend lovagkeresztje hadiszalagon a kardokkal kitüntetésben részesítették. Három hónapig tartó gyógykezelését követően a nagyváradi 3/L huszárosztály parancsnoki teendőit vette át, mellyel 1944. június 13-án az 1. lovashadosztály kötelékében újból a keleti hadszíntérre vezényelték. A Pripjaty-mocsarak vidékéről lengyel területek felé történő visszavonulás alatt fáradhatatlanul irányította alakulata harcait, a kritikus helyzeteket ellentámadásokkal igyekezett menteni, s július 6-án Wonkinál meg is sebesült. Július 10-én Baintner László ezredes megbetegedését követően megbízták a 3. huszárezred vezetésével. Alakulatával részt vett a Varsó környéki, a Duna-Tisza közi, majd a Csepel-szigeten és a Vértesben vívott súlyos harcokban. Az 1. huszárhadosztály maradványával osztrák területre sodródva 1945. március 28-tól német internálás alatt, majd május 9. és szeptember 14. között amerikai fogságban volt. Hazatérését követő éveiről, sorsáról nincs tudomásunk.
PLATTHY JÓZSEF (Karancskeszi, 1900. december 17.-Budapest, 1990. december 22.) alezredes. A Ludovika Akadémia elvégzése után 1922. augusztus 20-án avatták hadnaggyá. Első alakula
92
tai a tolnai 3/II-, majd 1925 májusától a soproni 3/1. huszárosztályok voltak, melyek kötelékében mint szakaszparancsnok teljesített szolgálatot. 1927. augusztus 1. és 1943- november 30. között a Lovagló- és Hajtótanárképző Iskola állományában tevékenykedett. Két évig mint hallgató, majd az olimpiai díjugrató csoport tagja, 1940 és 1942 között a csoport vezetője. Kiváló lovaglótanár, illetve nyolcszoros díjugrató bajnok volt, s az 1936- os berlini olimpia vadászugrató számában harmadik helyezést ért el. 1942. áprilisa és 1943. júniusa között — mint a komáromi 4. önálló huszárszázad parancsnoka — alakulatával Ukrajnában megszálló feladatokat látott el. A törzstiszti tanfolyam elvégzése után 1943- december 1-jétől 1945. március 19-ig a budapesti I. önálló huszárosztály törzspót- századának (állománykezelő) parancsnoka volt. 1944. október 15-én a budapesti Andrássy laktanyába betört nyilasokkal az általa felfegyverzett pótalakulatával felvette a harcot. A tűzharc során visszaverte a támadó nyilas különítményt. Hiányosan felszerelt alakulatával azonban teljesen egyedül maradt, a további ellenállás céltalannak látszott, a nyilasok felelősségre vonását viszont sikerült elkerülnie. A háború utolsó hónapjaiban a Dunántúlon, majd Németországba kitelepítve 3. huszár lovaskiképző és -felállító keret parancsnokaként tevékenykedett. 1946. szeptember 18-án tért vissza az angol hadifogságból. 1948. február 29-én nyugállományba helyezték. Ezt követően a lósportnál helyezkedett el mint galoppidomár. Később különböző fizikai munkákkal kereste a kenyerét, s csak 1953-tól kaphatott újból idomári állást a kisbéri állami versenylótenyésztő telepen. 1994-ben posztumusz ezredessé léptették elő.
PONGRÁCZ GÉZA, vitéz báró szentmiklósi és óvári (Bécs, 1900. március 15.-Montclair (USA), 1985. július 7.) alezredes. Nagybirtokos családból származott. A Ludovika Akadémia elvégzését követően 1921. augusztus 20-án avatták hadnaggyá. Katonai pályafutását a 3- huszárezrednél kezdte mint az 1. lovasszázad egyik szakaszparancsnoka. 1925. május 1-jén elkerült a fenti huszárezredtől, s előbb a 4., majd a 3. vegyesdandár önálló huszárszázadában szolgált. 1932.
október 11-én újból visszakerült a 3- huszárezredhez, melynek kötelékében 1942. január 1-jéig a 3/1. lovasszázad parancsnokaként tevékenykedett. Ezen alakulat élén vett részt Kárpátalja 1939- márciusi visszavételében, s vonult el 1941. július 2-án az ukrajnai hadműveleti területre. A rábízott alakulattal mind a két hadművelet során kitüntette magát. 1939- március 14-én és 15-én a Munkács körüli 2 napos harc során 32 cseh foglyot ejtett és 8 golyószórót zsákmányolt, 1941. július 11. és 16. között pedig mint felderítőosztag-parancsnok egységével Glebocsek és a Kalus-patak között, az ellenséges utóvédek heves ellenállásának megtörésével lehetővé tette az 1. lovasdandár folyamatos előrenyomulását. Az előbbi haditettéért a Magyar Érdemrend lovagkeresztje hadiszalagon a kardokkal kitüntetésben részesült. A keleti hadszíntérről visszatérve előbb a 3. huszárezred ezred első segédtisztje, majd az I. gyorshadtest-parancs- nokságra beosztott főtiszt, végül az örkénytábori honvéd lovassági központi iskola tanára. 1943- október 1-jén a 3/IL huszárosztály parancsnokává nevezik ki, melynek élén 1944. június 13-án újból a keleti hadszíntérre kellett vonulnia. Június 23-án a Pripjaty-mocsarak körzetében található Botowo helységben sebesülés érte. Ezt követően is alakulata élén maradt, s részt vett az 1. lovas(huszár)- hadosztály lengyel hadműveleti területen, majd a Duna—Tisza közén, végül a Dunántúlon vívott harcaiban. 1945 áprilisában az ausztriai Horn városában szovjet hadifogságba esett, ahonnan 1950. december 1-jén tért vissza. További sorsára leánya az alábbiakban emlékezett vissza: „Aztán nyaraltatták az Andrássy út 60-ban egy ideig és három évet töltött Kazincbarcikán az internálótáborban, utána rendőri felügyelet alatt állott, alkalmi munkával mint osztályidegen élt 1956-ig. Akkor kijött Amerikába.”
SCHELL ZOLTÁN (Kassa, 1895. július 4.- Thalham bei St. Georgen, Ausztria, 1973- november 22.) ezredes. Katonacsaládból származott, apja Landwehr őrnagy volt. A bécsújhelyi katonai akadémia elvégzése után 1914. október 15-én avatták hadnaggyá. A császári és királyi 10. huszárezredhez került, s ezen alakulat kötelékében
93
Huszár (golyószórós lőszeres) tisztesi beosztásban,
NYÁRI MENETFELSZERELÉSBEN, 1941
Alapfelszerelése megegyezik a karabélyos csatáréval, kardja
azonban nem volt, helyette szolgálati jelvényként szu-
ronyt hordott. Málhaként lovára 12 db golyószóró tá-
rat, golyószórós tölténytáskát, 2 db bádog töl-
tényrakaszt, és az ezekhez szükséges „golyószórós
rajsaroglyát” erősített fel. Felszerelésének súlya 11
kg 30 dkg, a ló összes terhelése — 70 kg test sú-
lyú emberrel számolva – 136 kg.
Alapszabály, hogy a lovas szélesen, szét nyit ott
üleppel, lazán, elengedett izmokkal üljön a nyereg kö-
zepén, és testének minél nagyobb felülete érintkezzék a ló-
val, illetve a nyereggel — szólt a lovaglóoktatási kívánalom.
A lábszárak fesztelenek legyenek, leengedett sarokkal, ernyedt
bokával. Lábak a kengyelben. Fontos, hogy a lábszárak állandó
érintkezésben legyenek a ló oldalával. A lovas felsőteste legyen me-
rőleges a nyeregre, könnyű ügetésben és vágtában, továbbá ugratásnál
pedig kissé dőljön előre, j kövesse a ló mozgását. A karok lazán csüng-
jenek. A kantárszárat tartó kezek a mar fölött mintegy tenyérnyivel le-
gyenek, úgy, hogy mindig a hüvelykujjak legyenek fölül.
Huszárok a keleti fronton
A bal szélen álló tiszten min-
den szabályos, ahogy az öltözkö-
dési és a málházási és felszere-
lési szabályok előírták. Pisztoly,
távcső, gázálarc, jelsíp, térkép-
táska – mintha csak jól előké-
szített gyakorlaton lenne. A
háttal álló öltözete nagyjából
előírásos, de már láthatók az
egyéni könnyítés trükkjei. Az
időpont talán 1942 kora ősze.
Ebben a nézetben jól látható sze-
relvénye, a vállon átvetett, ko-
szorúba hajtott takaró a nem
éppen szabályosan ráerősített
gyalogsági ásóval, a kenyérzsák
és a rá szabályosan felszíjazott
sisak. A mellette álló, harcias
küllemű huszár talán csak egy
fényképezés kedvéért szerelkezett
fel így. Mindenesetre lehet ro-
hamcsapat katonája, sisakján tábori jellel, nyakában géppuskahevederrel, övében kézigránáttal. Jobboldalt, a sisakos tiszt kezében géppisztollyal egy rohamcsapat parancsnoka lehetett. A mellette álló huszár a front viszonyaihoz alkalmazkodva fehér hólepelben van.
94
1939 mintájú 9 mm-es Király géppisztoly
Olasz 1938/A mintájú 9 mm-es Beretta géppisztoly
1936 mintájú kézigránát
1943 mintájú 9 mm-es Király géppisztoly
A géppisztoly tömegesen a második világháború alatt terjedt el. Nagy teljesítményű közelharcfegyver. Rohamban, ellentámadások kivédésénél, árokrendszerben, erdei és helységharcban. meglepetéseket rejtő, át nem tekinthető terepen nélkülözhetetlen. Több változatát is használták. Közös fegyverszaki jellemzőik: önműködő, gáznyomásos, súlyzáras, léghűtéses. Lőszerek: 1939 mintájú 9 mm-es Mauser (az 1943 mintájúhoz), illetve 9 mm-es Parabellum géppisztolytöltény (az 1940 mintájúhoz).
1931 MINTÁJÚ 8 MM-ES GOLYÓSZÓRÓ
Kis kötelékek kézi lőfegyvere, főleg kis és közepes távolságokon belüli célpontok leküzdésére alkalmas. Egyes vagy sorozatlövésekkel, állványra szerelve, földi célok ellen 1500, légi célok ellen 1000 méterig hatásos. Tűzgyorsa- sága egyes lövésnél 80 lövés/perc, rövid sorozatnál 150/ perc, teljes sorozatnál 250/perc. Megszakítás nélkül legfeljebb 250 lövés leadására alkalmas; alkalmazott lőszere: 1931 mintájú 8 mm-es élestöltény. Fegyverszaki jellemzői: önműködő, röviden hátrasikló, teljes reteszelésű, léghűtéses. ÍJrméret: 8 mm. Súly: 9,5 kg. Hossza: 1,17 m.
1907/31 MINTÁJÚ 8 MM-ES SCHWARTZLOSE GÉPPUSKA A géppuska nagy tűzerejű sorozatlövő fegyver. Földi célok ellen közvetlen irány zással 1500 méteren, közvetett irány zással 3500 méteren, légi cél ellen 1000 méteren belül hatásos. Gyakorlati tűzgyorsasága 250 lövés/perc, a lövedék űrmérete 8 mm, teljes hordtávolsága 4400 méter. Adagolása hevederből történt, a teljesen töltött heveder 250 db lőszert tartalmaz. Technikai jellemzői: önműködő, gáznyomású, reteszeletlen merev csővel, súlyzáras, vízhűtéses. Súlya tüzelőállásban 42,2 kg, hossza 950 mm.
1942 MINTÁJÚ NYELES KÉZIGRÁNÁT A kézigránát hatása 2 méter átmérőjű körben „megsemmisítő”, 6 méteresben „lefogó”. A nyeles kézigránátok összecsavarozásával „megerősített” gránátokat is készítettek.
9.5
harcolta végig — mint századparancsnok — az első világháborút, többnyire az orosz hadszíntéren. 1919 és 1935 között a 2. huszárezred állományában szolgált századparancsnokként, ezredsegéd- tisztként, majd osztályparancsnokként. Ezen időszak alatt végezte el a törzstiszti tanfolyamot, s Székesfehérvárott a lovagló tiszti iskolát. 1935. május 1-jén az 1. huszárezredhez osztották be mint ezredsegédtisztet. 1937. augusztus 1-jétől közel egy évig Budapesten a törzstiszti tanfolyamon tanított, majd a lovassági szemlélő mellé beosztott törzstiszti teendőket láttáéi. 1940. március 1-jétől ismét az 1. huszárezredhez osztották be, s mint az 1/1. huszárosztály ideiglenesen megbízott parancsnoka vett részt az erdélyi bevonulásban, majd az 1941. évi délvidéki hadműveletben. Közben továbbra is tanított a törzstiszti tanfolyamon, illetve 1941. október 1-jétől tartósan a Honvéd Vezérkar főnöke szabályzatszerkesztő osztályára vezényelték. 1942. április 20-án az 1. huszárezred parancsnokává nevezték ki, majd annak feloszlatását követően, október 1-jétől Szabadkán a 2. huszárezred vezetését vette át. 1944. június 10-én ezen utóbbi alakulat élén vonult el a keleti hadműveleti területre. Június 25-én — Makay István vezérőrnagy hősi halála után – őt nevezték ki az 1. lovashadosztály lovasparancsnokául. A magyar lo- vasseregtest magyar területre történő visszatérését követően október 15. és november 12. között ideiglenesen megbízták a Duna—Tisza közti harcokba bevetett 1. páncéloshadosztály parancsnokságának átvételével. Utolsó beosztásában az 1. huszárhadosztály parancsnoki teendőit látta el. Legmagasabb kitüntetései: Magyar Érdemrend lovagkeresztje (1939), Magyar Érdemrend középkeresztje hadiszalagon a kardokkal (1944). Soron kívüli vezérőrnagyi előléptetése érdekében eljáró utolsó magyar felettes parancsnoka, Hankovszky Gyula vezérőrnagy utolsó harctéri tevékenységeiről 1945. február 23-án az alábbiakat írta: „Az erősen leharcolt, de töretlen harci kedvvel rendelkező páncéloshadosztályának kimagasló és higgadt vezetésével különösen kitűnt a Duna-Tisza közötti csatában, egyrészt a Kiskunfélegyháza védelmében vívott hősies és igen eredményes harcban, amely az ellenségnek 800 fő megszámlált halott veszteséget okozott, másrészt az utána
következő súlyos és veszteségteljes harcokban, amikor is a legválságosabb helyzetekben együtt tartotta hadosztályát és az ellenség bekerítő gyűrűjéből 3 ízben kivágta magát. (…) December közepén az ellenségnek Budapest köriilzárására megindított támadásánál az 1. huszárhadosztály kötelékei hősies harcokban felmorzsolódtak, de Schell ezredes eredményes vezetése alatt rendületlenül harcoltak Kisvelence-Lovasberény- Csákvár területén a túlerejű és páncélosokkal megerősített ellenséggel szemben. Csákvár területén a Vértesen átvezető műút kapuját védte hősies ellenállással, amikor az ellenség minden oldalról bekerítette. Ebből a gyűrűből parancsra sikeresen kitört. (…) Vértes hegység birtokbavételéért folyó harcokban hadosztályával erélyes támadásba lendült és a Vértes DK-i szegélyéig tört előre. A csákvári műúton előretörő egységeket Schell ezredes személyesen vezette, miközben gépkocsiját 50-60 méterről az ellenséges utóvédállások előtt kilőtték. Mind az 1. páncéloshadosztályt, mind az 1. huszárhadosztályt kiváló rátermettséggel, katonai tudással és eréllyel vezette. Mint hadosztályparancsnok kiválóan megfelelt. Személyes példaadással és bátorsággal is kitűnt. ” Seregtestének osztrák területre történő visszavonulását követően 1945 május elején Steyerben amerikai, majd rövidesen angol fogságba került. Az angolok 1946-ban átadták a szovjet megszálló csapatoknak, s azok 1947-ben a magyar katonai szerveknek szolgáltatták ki. A népbíróság koholt vádak alapján — mint háborús bűnöst — két év börtönre ítélte. Büntetése letelte után 1953-ig mint internált Dévaványán élt. 1958-ban Ausztriába menekült. Hadtörténeti összeállítása a Magyarország honvédelme a II. világháború előtt és alatt (1920—1945) című, 1972-ben Münchenben megjelent háromkötetes monográfiában látott napvilágot, hagyatékát és levelezését a Hadtörténelmi Levéltárban őrzik.
SZABADHEGY ISTVÁN, csallóközmegyercsi (Pér, 1901. március 16.-New York, 1969. február 9.) testőr alezredes. Földbirtokoscsaládból származott, a Ludovika Akadémia elvégzése után 1921. augusztus 20-án avatták hadnaggyá. 1928. október 1-jéig a 2. huszárezredben szolgált, majd a budapesti Lovagló- és Hajtótanárképző Iskola hallgatója. 1930. október 1. és 1931. szeptember
Bajtársi vacsora a 20-as évek végén. Az ülő sorban balról a harmadik Szunyogh Albert ezredes
Huszártisztek csoportképe. Ekvitáció az 1920-as évek közepén
97
1. között a franciaországi Saumurban lovastiszti tanfolyamot végzett el, onnan hazatérve az 1. huszárezredhez került. 1937. április 1-jével tartósan a testőrséghez vezényelték, ahol 1940. március 31-ig a lovas testőrség parancsnokának teendőit látta el. Ezt követően a szabadkai 1/1. huszárosztálynál teljesített szolgálatot, majd 1941. október 1-jétől — mint lovaglótanár — a Hadi- akadémián tevékenykedett. A 2. hadsereg Don menti arcvonalán — László Dezső altábornagy, Hadiakadémia-parancsnok parancsőrtisztjeként — 1942. június 18. és szeptember 15. között tartózkodott. A keleti hadszíntérről visszatérve 1943- október 15-ig a II. hadtest komáromi önálló huszárszázadának parancsnoka. Utána 1944. október 1-jéig Nyíregyházán, majd fehérorosz és lengyel hadműveleti területen a 4/II. huszárosztályt vezette. Testőrparancsnoki, illetve harctéri szolgálata elismeréseképpen a Magyar Érdemrend tisztikeresztje hadidíszítménnyel a kardokkal, illetve a Magyar Érdemrend lovagkeresztje hadiszalagon kitüntetést adományozták részére. A háború utolsó időszakában a Ludovika Akadémia gyorsosztályának parancsnoka volt. A katonai tanintézet Nyugatra települését követően 1945. május elején angol hadifogságba került. A németországi Eselheide bei Paderbornban magyar hadifoglyokból akrobatacsoportot alakított, és mint „Szabadhegy cirkusz” a rajnai angol megszálló hadsereg kantinjaiban lépett fel velük, hogy élelmezésüket biztosítsa. 1949-ben az USA-ban telepedett le, ahol különféle fizikai munkákkal (portás, gépkocsivezető, házmester, mosogató) kereste a kenyerét. A világban szétszóródott huszártársait politikamentes, szakmai jellegű szövetségbe vonta össze, s az összegyűlt tagdíjakból a rászoruló, beteg, öreg — többnyire az óhazában élő — bajtársakat támogatták. Testőrtársa, Bangha Ernő az alábbiakban jellemezte: „Büszke, érzelmeit palástolni nehezen tudó, indulatos ember volt. Különösen a fölényeskedést, a fennhéjázást nem tűrte. Ellenérzését a magasabb rangúakkal, akár elöljáróival szemben is nyíltan kimutatta. Mint vendégeit fogadó házigazda előzékenynek és szívélyesnek mutatkozott. Szellemi képességeivel magasan az átlag fölé emelkedett, amit elöljárói kellőképpen méltányoltak. Parancsnokként kemény
ség, magas követelmény támasztás, következetesség jellemezte. Mind tiszti, mind altiszti beosztottaival szigorúan bánt, de soha nem megalázóan. Emberei, ha tartottak is tőle, becsülték.” Hadinaplóját nem sokkal halála előtt öntötte végleges formába, mely Mindig kevesebbek leszünk… címmel, Bene János szerkesztésében 1995-ben látott napvilágot Nyíregyházán.
SZILÁGYI DEZSŐ (Mátészalka, 1905. április ll.-New Brunswik, USA, 1983. július 18.) őrnagy. Hivatalnokcsaládból származott. A Ludovika Akadémia elvégzését követően, 1928 szeptemberétől első alakulata a 2. huszárezred volt. Elvégezte a Lovagló- és Hajtótanárképző Iskolát, s tevékenykedett annak olimpiai díjlovagló csoportjában is. Mint lovaglótanárt több ízben vezényelték a komáromi központi lovastiszti tanfolyam állományába. Erdélybe 1940. szeptember elején a rimaszombati 20. önálló huszárszázad élén vonult be, s 1942. júliusában ezen alakulatot vitte ki a Donhoz is. A Katonai Mária Terézia-rendbe való felvételi kérelme indoklásául alakulata, illetve a neki alárendelt 53/III. zászlóalj önállóan elhatározott sikeres 1943- január 14-i Novo Uszpenka-i ellenlökését vetette papírra. Ezen harccselekményt elbíráló 1. vezérkar főnöke osztálytól 1944. május 2.-án az alábbi véleményt kapta: „Összefoglalva: megállapítom, hogy Szilágyi Dezső I. őrnagy a helyzet helyes felismerésében, saját elhatározásából és ennek megfelelő javaslatából folyó parancs alapján hajtotta végre a Nowo Uspenka-i ellentámadást, amelynek során személyes vitézségével is hozzájárult az ellentámadás sikeréhez, amely végeredményben a 20. könnyű hadosztály zömének fenyegető elvágástól való megmentését eredményezte. Ezzel a fegyverténnyel kimerítette a katonai Mária Terézia rend alapszabályainak 21. pontjában foglalt ama feltételt, hogy “mindazok a tettek, amelyek felelősség nélkül abba is maradhattak volna, de mindazonáltal végrehajtattak, méltóak a Rendre” és „ha ütközetben azon a szárnyon, amelyen van dandárával, századával, vagy osztagával, saját kezdeményezéséből olyan mozdulatot hajt végre, amelyből egy hadtestre stb. különös előny származik.” A rendbe való felvétele, mely az egyik legnagyobb hazai katonai kitüntetésnek számított, mindezek ellenére nem valósul
98
hatott meg. A Magyar Érdemrend lovagkeresztje hadiszalagon a kardokkal kitüntetésben részesült. A keleti hadszíntérről hazatérve a marosvásárhelyi Csaba Királyfi Gyorsfegyvernemi Hadapródiskola oktatója, majd a lovasalosztály parancsnoka. A tanintézet 1944 őszén történt Németországba telepítését követően 1945 januárjában az iskola és a Ludovika Akadémia lovasszázadából Bromberg- ben irányításával önálló csoport alakult. 1945. március 4-től csoportjával Dániába, Saeland, majd Gavnő szigetére került át. A kapitulációt követően a Dán Szabadságharcos Szövetség óhajára mint a megalakult dán kormány hivatalos vendégei egy ideig Dániában maradhattak. Szilágyi Dezső őrnagy 1946 és 1950 között Koppenhágában lovaglótanárként dolgozott, majd az USA-ban telepedett le. Princetonban lovaglóiskolát tartott fenn.
VATTAY (1930-ig VETTER) ANTAL, vitéz (Sopron, 1891- augusztus 13–Budapest, 1966. november 2.) altábornagy. A bécsújhelyi katonai akadémia elvégzése után 1912. augusztus 18-án avatták hadnaggyá. Az első világháború küzdelmeit kisebb megszakítással a nyíregyházi császári és királyi 14. huszárezredben harcolta végig. Ott volt a kárpáti téli csatában, a gorlicei áttörésnél, Volhiniában, majd 1918-ban a piavei harcokban mint az 5. század parancsnoka vett részt, s egy támadás során olasz hadifogságba került. 1920-tól előbb a miskolci körletparancsnokságon szolgált, elvégezte a hadiakadémiát, majd átmenetileg József főherceg szárnysegédje volt. 1922. március 1. és 1928. október 22. között a kormányzó szárnysegédje. Ezt követően a 7. vegyesdandár anyagi vezérkari tisztje, 1932-től a Honvédelmi Minisztérium VI-2. osztályán tevékenykedik, 1935-től pedig a lovassági felügyelő melletti vezérkari tiszti teendőket látta el. 1937-től Szegeden az 5. vegyesdandár vezérkari főnöke, ahonnan 1939- január 15-én mint főnökhelyettest a kormányzó katonai irodájába osztották be. 1940. december 24-től ismét Nyíregyházára került, az 1. lovasdandár élén vett részt az 1941. évi délvidéki bevonulásban, illetve az ukrajnai hadműveletekben. A lovassági alakulatok utolsó nagy átszervezése után, 1942. október 1-jétől az 1.
lovashadosztály parancsnoki teendőit látta el. Ezen egyetlen magyar lovasseregtest szervezésében, hadrendjének összeállításában aktívan közreműködött. 1944 júniusától — a lovashadosztály keleti hadszíntéri tevékenységének megkezdődésétől — mindvégig seregteste rendeltetésének megfelelő alkalmazását szem előtt tartva, s részenként való bevetése ellen igyekezett eljárni. 1944. augusztus elején, mikor már a magyar II. tartalék hadtest parancsnokaként irányította a Varsó környékére visszaszorult magyar megszálló seregtesteket, Bor- Komorowski tábornoknak, a Lengyel Honi Hadsereg főparancsnokának kérésére két közlekedési útvonalat biztosított a németek által körülzárt varsói felkelők részére. Ezen nemes gesztusa hamarosan a németek tudomására jutott, ezért nem maradhatott tovább csapatai élén. 1944. augusztus 17-től — mint főhadsegéd is – a kormányzó katonai irodájának vezetését vette át. Jelentős szerepe volt a háborúból való kiugrás október 15-i, balul sikerült kísérletének előkészítésében. A kormányzó legszűkebb köréhez tartozott, s egyike volt azoknak, akiket Horthy fogságában is maga mellett akart tudni. Széles műveltségével, kiváló vezérkari felkészültségével, megfontoltságával és nyugodt természetével jó tanácsadója volt az államfőnek. Hosszú katonai pályafutása alatt többek között a Magyar Érdemrend középkeresztje hadiszalagon a kardokkal, később hozzá a csillag hadidíszítménnyel a kardokkal, s a Magyar Érdemrend tisztikeresztje elismerésekben részesült. Német, nyilas, majd amerikai fogság után 1946. június 16-án tért haza. 1951. november 2-án az Államvédelmi Hatóság letartóztatta, és a Budapesti Katonai Bíróság „háborús bűntett és a demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedésben való tevékeny tagként való részvétel miatt” tízévi börtönre ítélte. 1956. augusztus 31- én ideiglenesen szabadlábra helyezték, majd 1957. november 22-én büntetését háromévi próbaidőre felfüggesztették. A Legfelsőbb Bíróság Felülvizsgálati Tanácsa bűncselekmény hiánya miatt 2001. június 25-én az ellene felhozott vádak alól felmentette. Önéletrajzi írása „Vattay Antal naplója 1944—1945” címmel Vígh Károly sajtó alá rendezésében 1990-ben jelent meg.
99
Lovas testőr díszöltözetben, 1938
A ruházaton feltűnő a piros-ezüst-zöld színösszeállítás. Jellegzetes az 1937-ben bevezetett
süveg, amely kuruckori ihletésű, j olyan, mint a Koronaőrség 1909 mintájú süvege. (Előtte
a lovas testőrök is az alabárdosok által viselt csúcsos sisakot hordták.) Lovas (huszáros) /
mivoltot kölcsönöz a panyókán viselt nyusztprémes mente is, hasonlóan a sárga csizma és í ,
a kard is. A lovas és a gyalogos testőrség egészen 1939-ig egyforma kardot használt, ■
ekkor azonban a lovastestőr-szakasz új kosaras kardot, szablyát kapott. A lovasszablya
pengehossza 71 cm. A kardhüvely bőrözött, rajta ezüst pántok, veretek.
A lovas testőrség lóháton, huszáros egyenruhában, főleg kíséret-
ként, jobbára a palotán kívül reprezentált, mint a hajdani
nemesi testőrség. De a testőrök külleme sokban emlékeztetett
Ferenc József-kori elődjeiknek akkor még „udvari szolgála-
ti”- nak nevezett viseletére is; a ló- és nyeregszerszám például
teljesen azonos volt, csakúgy, mint a ruha piros színe, felékesí-
tése és a fegyverzet is.
A rangot a ruha díszítettségével, sujtásozással, az atillán és a
fövegen paszományokkal jelölték. A rangcsoport jelző paszomány a sabrakra (nyeregtakaró) is rákerült.
Lovas testőr – udvari szolgálati öltözetben
Az 1920 augusztus 10-től „magyar királyi testőrség,, címmel megszervezett alakulat egyébként alabárdos, puskás és lovas részből tevődött össze.
Az itt álló testőr rangja: őrmester. A gyalogos (alabárdos) és a lovas testőrség ruhadarabjai
szabásban hasonlítottak, színben azonban különböztek egymástól. A lovasok a régi, huszáros szín-
hagyomány alapján kék-piros összeállítású ruhavariánst viseltek. Újdonság volt azonban a szürke
ispahán zsinórzat.
A húszas évek elején a 16 fős lovas testőrszakasz — ideiglenes jelleggel — fehér huszárcsákót,
sötétkék atillát és piros huszámadrágot viselt, mint hajdan a császári és királyi első huszár-
ezred katonái.
1930-ra alakult ki a királyi vár kormányzói gárdistáinak teljes öltözeti rendszere, amely néhány kisebb változtatástól eltekintve fennmaradt Horthy Miklós 1944 őszi, hatalomból való eltávolításáig. A testőrök számára udvari díszöltözetet; udvari szolgálati öltözetet, menetöltözetet, nagytársasági öltözetet, kistársasági öltözetet és köznapi öltözetet állapítottak meg.
100
Testőr menetöltözetben, 1950
A ruházat összhatásában alig különbözik a korszak huszáregyenruhájától; különlegesség azonban a testőr bocs kai, továbbá a zubbony zsinórozása és természetesen a testőr „vállfődísz”. A zubbony két vállára elhelyezett díszt a köztestőrök számára barna, az altiszteknek ezüst, a tiszteknek aranyszínű zsinórból készítették. Barna szőrzsinórból való a zubbony háromszor hármas csoportozatú mellzsinórzata is.
Szabályok szerint az öltözet tábori barna Bocskai-sapkából, testőrzubbonyból, mentéből, lovaglónadrágból, fekete csizmából (rajta 1935 mintájú felcsatolható sarkantyú), tábori barna nyakravalóból, fehér kesztyűből áll. Kellékei közé fonott testőr derékszíj (hordszíjakkal és csatlékokkal) valamint pisztolytáska, a fegyverek közül pedig a testőrkard tartozik.
Testőrtiszt köznapi öltözetben
Ha zordabbak voltak az időjárási viszonyok, a lovas testőrök skarlátpiros galléros sötétbarna kö-
penyt, azaz a kor divatjához illően: piros galléros, zsinóros kunkópenyt vettek magukra. A kun-
köpeny derékban szabott, alul terebélyesedő, lábikráig érő köpenyfajta. A hagyományokhoz híven
a köpeny hátsó járhasítéka — a lóra szállás okán — hosszabb volt, mint a sötétzöld gyalogos
testőrköpenyé.
A fekete pánt állás, szolgálati díszatillás („nagyatilla’j, ezüst öves nagytársasági öltözetek a test-
– őrtisztek különleges társadalmi rangjának társadalmi elismertetését szolgálták. A nagytársasá-
gi öltözet a civil frakkos megjelenés egyenruhás megfelelője. Ezt viselték bálokon, operaházi dísz-
előadásokon, a testőrünnepeken, mint például a testőrkarácsonyok, vagy a kormányzó kíséretében
emelvényeken, páholyokban. A kis társasági öltözet ugyanakkor a szmokingos és zsákéttes civil öltöny
megfelelője. Fekete sapka, sötétkék ezüst lánczsinórzatú társasági zubbony („kisatilla”) vállán fonadék-
kal (testőrdísz) és fekete pantalló tartozott hozzá. Ez az öltözet már inkább a magánszféra viseleti
szokásaihoz igazodott. Például első viziteken az etikett szerint „kistársasági” volt az előírt viselet.
101
VERSÉNYI TIBOR (Kolozsvár, 1910. május 4.- Budapest, 1956. október 27.) főhadnagy, 1942. október 1-jétől százados. Az 1929 és 1933 között Ludovika Akadémiát végzett huszártiszt a két világháború közötti időszakban — az 1. huszárezred mellett — leginkább az örkénytábori Lovagló- és Hajtótanárképző Iskola állományában szolgált, majd 1939- április 1. és 1940. október 1. között annak olimpiai díjugrató csoportjában tevékenykedett. Ezt követően a soproni III. önálló huszárszázadhoz került, melynek kötelékében 1942. április 21. és 1943. március 19. között előbb arcvonalmögötti tisztként, majd századparancsnokként látott el harctéri szolgálatot a 2. hadsereg hadműveleti területén. 1942. augusztus 15-én alakulatával sikeresen rajtaütöttek a Mosztiscsjénél átkelt ellenséges csapatokon, majd 1943. január 14-én és 15-én mint utóvéd eredményesen fedezték a
saját csapatok, illetve a január 13-án szétvert német 700. páncéloscsoport visszavonulását. A szovjet csapatok gyűrűjén rohammal áttörve szabadították ki a Plotaván körülzárt német alakulat töredékét. Haditetteiért a Magyar Érdemrend tisztikeresztjét hadidíszítménnyel és kardokkal érdemelte ki. A keleti hadszíntérről visszatérve a III., majd az I. hadtest parancsnokának, Bakay Szilárd altábornagynak személyi segédtisztje volt. 1944. október 8-án a kormányzótól jövet a pesti Duna- parton álló Ritz Szálloda elől Bakay altábornaggyal együtt a német Gestapo elhurcolta. A mauthau- seni koncentrációs táborból 1945. június 1-jén szabadult. Az 1956-os októberi forradalom során egy „ismeretlen” géppisztolyból kapott sorozat következtében vesztette életét. 1991-ben posztumusz ezredessé léptették elő.
102
A magyar királyi lovasság történetének
ajánlott irodalma
Adonyi-Náredy Ferenc—Nagy Kálmán: Magyar huszárok a II. világháborúban. Huszár Múzeum Baráti Kör, Sárvár, 1990.
A nyíregyházi huszárok hadinaplója (1941). Sajtó alá rendezte Bene János. Jósa András Múzeum Kiadványai 35., Nyíregyháza, 1993.
Az 1. huszárhadosztály a második világháborúban. Szerkesztette: Söptei István. Huszár Múzeum Baráti Kör, Sárvár, 1992.
Bene János: A nyíregyházi huszárok. Jósa András Múzeum Kiadványai 31., Nyíregyháza, 1991.
Kenessey Miklós m. kir. méneskari huszár százados életútja Magyarországtól Brazíliáig. Szerkesztette Kenessey Csaba. Magánkiadás, Budapest, 2000.
Lázár Sándor 4-es huszár főhadnagy naplója (1944). Sajtó alá rendezte Bene János. Jósa András Múzeum Kiadványai 46., Nyíregyháza, 1999-
Magyarország honvédelme a II. világháború előtt és alatt (1920—1945). Kiadta és sajtó alá rendezte: Dálnoki Veress Lajos vezérezredes. I—III. kötet. München 1972-1974. II. kötet, XV fejezet. Schell Zoltán ezredes: A Huszár(lovas) Hadosztály hadműveletei az orosz hadszíntéren.
Mindig kevesebbek leszünk… Szabadhegy István huszár alezredes naplója 1944- Jósa András Múzeum Kiadványai 41. Sajtó alá rendezte Bene János. Nyíregyháza, 1995.
Br. Splényi Géza: Az utolsó magyar huszárok. Adatgyűjtemény. Magánkiadás. Év nélkül.
Tóth Endre—Nagy Kálmán: Szent György a lovasság védőszentje. Magyar Honvédség Oktatási és Kulturális Anyagellátó Központ, 1992.
103
Adda Alfréd ezredes 19 Andrássy Géza gróf 25
Auerhammer József ezredes 79
Baintner László ezredes 70, 92
Bakay Szilárd altábornagy 102
Balás Ervin százados 50
Bangha Ernő testőr őrnagy 98 Bárczay Tibor tartalékos hadnagy 54
Bárdossy László miniszterelnök 48 Béldy Alajos vezérezredes 86
Bene János történész 98
Bethlen István, gróf miniszterelnök 87 Binder Ottó vezérőrnagy 19
Bor-Komorowski, lengyel tábornok 99 Boronkay Lajos százados 59
Barsváry Sándor főhadnagy 71 Böszörményi Géza ezredes 54
Chapó Gyula páncélos hadnagy 39 Czupy Jenő alezredes 55
Csatay Lajos vezérezredes 65
Dadányi Sándor, dr., tartalékos főhadnagy 68, 84 Denk Gusztáv lovassági tábornok 17 Dienes-Oehm Tivadar ezredes 11
Dienes-Oehm Tivadar őrnagy 80
Falion Kund Alfréd százados 64
Garamszeghy-Géczy Péter hadnagy 8 George, N., amerikai ezredes 84
Gille, Herbert Ottó, német SS altábornagy 78 Gorondy-Novák Elemér altábornagy 34 Gömbös Gyula miniszterelnök 20, 25, 52 Gömbös Gyula százados 52
Greiffenberg, Flans von, német gyalogsági tábornok 65
Hadházy József alezredes 84 Hankovszky Gyula vezérőrnagy 96
Hanthy László testőr ezredes 20, 21 Harteneck, Gustav, német altábornagy 76, 77
Haranghy Miklós tartalékos zászlós 73 Hazslinszky Zoltán őrnagy 20 Hazslinszky-Krull Géza alezredes 20, 21, 25 Horthy István lovassági tábornok 17
Horthy Miklós kormányzó 48, 65, 68
Howie, Charles Telfer, angol tüzér ezredes 87 Ibrányi László százados 73
Ibrányi Mihály altábornagy 76, 78
Imrédy Béla miniszterelnök, tartalékos főhadnagy 52, 55
Irinyi László főhadnagy 68
Jány Gusztáv vezérezredes 51
Jeney Lajos Mihály 6
Jörgen, német SS-tábornok 76
Káldor tizedes 39
Kállay András főhadnagy 52
Kállay Miklós miniszterelnök 52
Kánia Antal ezredes 19
Keitel, Wilhelm német vezértábornagy 65 Kenéz Géza százados 44, 45
Kenessey Miklós méneskari százados 21 Keresztszeghy István tartalékos zászlós 21 Kováts Ferenc huszártizedes 40
Kovács Károly vezérőrnagy 54
László Dezső vezérezredes 98
Lázár Károly testőr altábornagy 21, 86-87 Lázár Sándor főhadnagy 77
Luby Lajos tartalékos zászlós 21
Mackensen, August von, német tábornagy 28 Major Ottó ezredes 53
Makay István altábornagy 68, 87, 90, 96 Makray Sándor vezérkari ezredes 41 Malanotti Lajos ezredes 19
Marjay Tamás hadnagy 81, 84
Merész László tartalékos hadnagy 41, 42 Mikecz Kálmán ezredes 44, 54, 90
Monspart Gábor őrnagy 72, 80, 90, 92
Muhr Albert százados 44
Nádasdy Ferenc, gróf, tartalékos főhadnagy 80 Náday István vezérezredes 87
Nagy Kálmán százados 13, 60
104
Németh Dezső alezredes 71, 80, 92
Némethy Bertalan százados 54
Patton, George S., amerikai tábornok 84 Perczel Aladár alezredes 26
Pilsudsky, Józef, lengyel marsall, államfő 78 Platthy József alezredes 25, 92-93
Pongrácz Géza alezredes 70, 93
Pongrácz Pál ezredes 45, 48
Prónay Sándor ezredes 19
Rapaich Richárd altábornagy 17
Remete Tamás százados 78
Reök Attila százados 70, 71
Riedl Miklós altábornagy 17
Román, Rudolf Freiherr von, német tüzérségi tábornok 76
Sallay Bertalan alezredes 19
Schell Zoltán ezredes 70, 73, 76, 80, 90, 93, 96 Skerlecz Gyula báró, lovassági tábornok 27 Soldos Béla, dr., tartalékos főhadnagy 54 Soltész Emil százados 84
Splényi Géza báró, őrnagy 8, 9
Stipsicz Ferenc százados 71
Szabadhegy István alezredes 20, 21, 71, 78, 96, 98
Száller Miklós százados 71
Szent-Györgyi Albert professzor 87
Szilágyi Dezső őrnagy 19, 54, 98
Szombathelyi Ferenc vezérezredes 39
Szunyogh Albert ezredes 19, 97
Tolnay-Knefély Tibor tartalékos főhadnagy 55
Tóth Zoltán főhadnagy 73
Trummer Béla alezredes 24
Újfalussy Gábor altábornagy 17
Unkelháuser Károly százados 28
Vattay Antal altábornagy 39, 43, 68, 76, 77, 99
Versényi Tibor százados 58, 99, 102
Vörös János vezérezredes 65
Wack Géza tartalékos zászlós 81
Windisch József főhadnagy 84
Zaleszky Mihály közhuszár 34
Zmeskall Aladár tartalékos zászlós 54
105
106
BÉKEÉVEK (1920-1938) 8
A huszárok hétköznapjai és ünnepnapjai 17
HÁBORÚS ÉVEK (1939-1945) 31
Az 1. lovasdandár 1941. évi ukrajnai hadműveletei 39
A csapatlovasság a keleti hadszíntéren (1941—1943) 49
A felderítő osztályok huszárszázadai (1944—1945) 58
Az 1. lovashadosztály lengyel földön (1944) 62
Honvédő huszárok (1944-1945) 79
HUSZÁRÉLETUTAK, HUSZÁRSORSOK 86
A magyar királyi lovasság történetének ajánlott irodalma 103
107
A huszárszellem lényegét Splényi Géza, a nyíregyházi 4. huszárezred egykori őrnagya az alábbi frappáns módon fogalmazta meg kötetében: „Ennek alapja az elöljárókba vetett feltétlen bizalom, azoknak tisztelete és megbecsülése. Hozzájuk való ragaszkodás. Ez vonatkozik minden huszárra, úgy tisztre, mint legénységre. A huszártiszt sohase volt csak parancsnok, hanem századának, szakaszának apja, papja, tanítója. Apja, aki minden körülmények között gondoskodik. Papja, akihez minden alárendeltje minden bajával, gondjával fordulhat. Tanítója, aki megtanította a legfontosabbra, a hagyományos huszárszellemre, bajtársiasságra jóban-rosszban az önfeláldozásig. Ez forrasztott össze tisztet, altisztet és huszárt egy családdá, ennek folyománya az a viszony, melyet más fegyvernembeliek úgy megcsodáltak. Ebből származik a tiszteleten, megbecsülésen alapuló fegyelem, melyen nem változtat se súlyos harchelyzet, se hadifogság, se civil ruha. ’’