Találatok: 4
136
FORRADALOM
ÉS SZABADSÁGHARC
1848-49
MÁRKUS ISTVÁN
FORRADALOM ÉS SZABADSÁGHARC 1848-49
SZERKESZTI: F. KEMÉNY MÁRTA
MÁRKUS ISTVÁN
FORRADALOM ÉS SZABADSÁGHARC 1848-49
MÓRA FERENC KÖNYVKIADÓ
MÁRKUS ISTVÁN
FORRADALOM
ÉS SZABADSÁGHARC
1848-49
MÓRA FERENC KÖNYVKIADÓ
Föltámadott a tenger! (Zichy Mihály rajza)
- A TAVASZI ÁTTÖRÉS
- HARC VAGY ALKU?
Párizs lángja 9
Kossuth Pozsonyban 11
Metternich bukása 17
Legyen-e Pesten forradalom? 22
Petőfi napja 29
Kossuth Becsben 35
- KIVEL KI ELLEN?
Jó-e még ma is, ami tegnap jó volt? 41
Falu 1848 tavaszán 44
Remény, csalódás, új remény 48
„Mint macska az egérrel?” 55
Balázsfalva 57
Választások, veszélyes helyzetben 60
Kossuth az új országgyűlésen 64
- ROHAM ÉS MEGTORPANÁS
Tétovázás, hitegetés, támadás, árulás 69
A szeptemberi fordulat 72
Pákozd, Ozora… Népfelkelés, roham, győzelem! 78
Elmulasztott kötelesség, elszalasztott alkalom 81
Ki az erősebb? 90
Bem, a forradalmi háború népi vezére 93
Görgey, a törvényes önvédelmi harc
úri vezére 98
A Dunántúl és a főváros elvész 102 c
Január Debrecenben 106
Görgey előkerül 112
A tiszafüredi döntés 116
- A MÁSODIK TAVASZ
Évforduló 120
Április – a győzelem 127
A nagy félelem. A trónfosztás 134
Miért gyöngült el Kossuth a trónfosztás
után? 136
Bécs ellen vagy Buda alá? 139
- A VÉG
A korszak legkiválóbb hősei 160
A szabadságharc hadvezérei 161
Mit olvashatunk az 1848-49-cs forradalomról
és szabadságharcról? 167
*
Budavár az 1840-es években
Március 15-én reggel fél 9 tájban egy csoport fiatalember lépett ki a Pilvax Kávéházból és indult sietősen, rendezetlen menetben a közeli egyetem felé. Arcukba havas esőt vert a szél.
Hányán voltak? Negyvenen? Nyolcvanan? Nem tudjuk pontosan. Annyi biztos, hogy kevesen. Elenyésző szám a százezres városban.
Maroknyi fegyvertelen csapat a Pesten állomásozó hétezer császári katonával, a budai vár ágyúival szemben.
Lucskos utcán gyalogolt a kis csoport; kitért útjukból targonca, lovas szekér. Nem kiabáltak, nem énekeltek, még ütemre sem léptek. Mégis, amerre elhaladtak, kinyílt az ablak. A boltosok az üzletajtóból mutogattak rájuk, a járókelők ámulva álltak meg. Itt is, ott is lelépett valaki a járdáról, és csatlakozott a menethez.
Elöl nyurga, barna arcú fiatalember haladt, szigorú, elszánt tekintettel. Petőfi.
Mentek, hogy maguk mellé vegyék az
egyetemistákat, talpra állítsák a pesti nép ezreit – kiverekedjék a magyar szabadságot, vagy meghaljanak érte.
Jegyezzük meg ezt a képet.
Másik kép ugrik elénk. Beláthatatlan tömeg! Húszezer ember… legalább ennyi. Az eső szakad, délután van, már. sötétedik, vonul zajongva a húszezer ember Pestről, át a hajóhídon, a Várba, hogy a maga akaratát kényszerítse a nagyméltóságú helytartótanácsra, és megnyissa a jobbágyfelszabadítás apostolának, Táncsicsnak börtönajtaját. Az a maroknyi fiatal toborozta néhány óra alatt ezt a töméntelen népet!
Mennyi felvonulást, mennyi ünneplést és rohamot, mennyi vért és gyászt látott a Duna- part, a Vár e másfél évben, 48 tavaszától 49 őszéig!
Itt fogadták ezrek, négy héttel március 15. után Batthyányi, Kossuthot, Széchenyit, a Pozsonyból Pestre érkező új magyar kormányt.
Itt, a pesti Duna-part egyik palotájában
7
A pesti március 15.
állt fel július 11-én az országgyűlés, és kiáltotta Kossuth szavára: „Megadjuk!” A 200 ezer katonát, a 42 millió forintot a fenyegetett ország, a függetlenség védelmére!
Itt, a hajóhídon rángatta ki hintájából szeptember végén a tömeg Lamberg grófot, és végzett vele.
Ide vonult be 1849 január első napjaiban Windischgraetz herceg a császári hadakkal, még mielőtt a nemzet kiállította és felfegyverezte volna a 200 ezer embert.
Itt hitte Windischgraetz, hogy megtörte a magyar ellenállást, hiszen akié a főváros, azé az ország.
Innen vonult ki a császári had, halálos riadalomban, mikor Kossuth mégis kiállította, elindította az erős magyar sereget… Buda várán újra magyar zászló! — Ezt is látta 49 késő tavaszán a rommá lőtt Dunapart.
Látta pár hónappal később a láncra vert rabok menetét. Szuronyos őrök hajtották őket a kaszárnya-börtön, a sárga falú Újépü-
*
let felé. Nyelte őket az Újépület. Főnemest, parasztot, ágyúöntőt, alispánt, partizánharcost, hogy soha többé ne pillantsák meg a napvilágot, vagy aki igen, megtörtén, reménység nélkül.
Miért?
Teleírhatnánk ezt a könyvet forradalmi gyűlések, vonulások, összecsapások, megnyert és elvesztett ütközetek, hőstettek és árulások eseményeivel. Részletekkel, izgalmas mozzanatokkal.
De bennünket nemcsak a tettek érdekelnek. Nem egyedül az, hogy mi történt, hanem, hogy miért.
Nemcsak ismerni, érteni is akarjuk a történelmet.
8
PÁRIZS LÁNGJA
1848. február 23-án – három héttel március 15. előtt – Párizsban százezer ember kelt fel a gyűlölt király, Lajos Fülöp százezer katonája ellen.
Ez forradalom volt! Elkeseredett, rettenthetetlen, diadalmas. Február 24-ére virradóan másfél ezer barikádot emelt a párizsi nép feltépett utcakövekből, felfordított hintókból, leszaggatott kapukból. A fegyverraktárakat feltörték. A katonai őrhelyeket körülfogták, lefegyverezték. Ágyúkkal, lovassággal vonult ellenük a királyi sereg. Hiába. Február 24-én a munkások és nemzetőrök rohammal bevették a királyi palotát. Lajos Fülöp elmenekült. 25-én az utolsó királyi csapatok is visz- szahúzódtak, vagy letették a fegyvert. Megalakult az ideiglenes kormány. A felfegyverzett nép körülfogta a Városházát, kényszerítette az ingatag, már-már visszatáncoló polgári kormányt, vegye maga közé a munkásság két vezérét. Február 26-án kikiáltották a köztársaságot. Szétfutott Európa minden tájára a hír: a 40 milliós, büszke, erős Franciaország, Európa szíve újra köztársaság! Olyan köztársaság, amelynek kormányában – először a történelemben – a forradalmi munkásságnak is szava van.
Három nap és éjszaka nyargalt a futár, aki a hírt Bécsbe, a császári udvarnak megvitte.
Metternich herceget, a Habsburg-biroda- lom teljhatalmú kancellárját álmából riasztották. Első szava ez volt: „Minden elveszett!” De a második már ez: „Ellenállunk. Fegyverkezünk!” Futárok indultak Szentpétervár, Berlin felé Metternich üzenetével.
A cárhoz, a porosz királyhoz. Más futárok Windischgraetz herceghez, Radetzky grófhoz, a Prágában és Milánóban állomásozó császári hadak főparancsnokaihoz. Metternich megkezdte a Szent Szövetség mozgósítását a forradalom ellen.
Még mielőtt Metternich üzenete Szentpétervárra ért, Miklós cár Párizsból megkapta a hírt. A cári palotában udvari bál volt. Együtt a tábornoki kar, a gárdatisztek s az orosz arisztokrácia színe-virága. A cár – feljegyezték – komoran lépett a táncterembe, kezében a párizsi követ levele. „Lóra, urak, lóra! Nyakunkon a forradalom!”
Miért a nagy riadalom? Hisz Párizs messze van Bécstől, irdatlan messze Pétervártól, roppant síkságok, rengeteg erdők, mocsarak, folyók, jól őrzött határok mögött. Miért remeg és kiált fegyver után a párizsi forradalom első hírére Európa minden hatalmassága?
Mert Párizs győzelmes forradalma ezt adta hírül: Vége a% önkényuralom korszakának ! Most indul rohamra Európa minden elnyomott népe, le- igázptt nemzett! A párizsi tróndöntéstől, a franciák támogatásától új lendületet kaphat az olasz nemzeti szabadságharc. Kirobbanhat a rég érlelődő német forradalom, a 38 kis német állam polgárainak, parasztjainak, munkásainak harca az erős, egységes, polgári Németországért. Feltámadhatnak a lengyelek, hogy felszabadítsák három részre szakított hazájukat az orosz, porosz és osztrák iga alól. Felkelhetnek a dunai tartományok román parasztjai, nemesei. Forradalmat és függetlenségi harcot támaszthatnak Bécs ellen a Habs- burg-birodalom népei, a horvátok, románok, csehek, szerbek – és a magyarok!
9
A Tuileriák ostroma Párizsban, 1848. február 24-én
Európa lóporos hordó. Most Párizs szikrát vet belé.
Ezért riadtak meg a zsarnokok.
Ezért lelkesült föl a párizsi hírre minden forradalmár, minden változást sóvárgó ember Európa-szerte.
Bem József, az 1831-ben vérbe fojtott lengyel felkelés hőse, Londonban tudta meg a párizsi forradalom hírét. Készülni kezdett haza, Lengyelföldre, hogy a bizonyosra várt nemzeti felkelést kirobbanni segítse, és mint katona, élére álljon.
Kölnben, a Rajna menti városban talpra állt a munkásság, élén Willichhel, a Kommunisták Szövetsége tagjával. Egységes német köztársaságot, jogot, kenyeret követeltek, megostromolták a városházát… Berlinben, Münchenben, Bécsben, Prágában alkotmányt követelt a polgári ellenzék, forradalmi felke
lésre készült a munkásság és a diákság. Dublintől Varsóig mindenütt megmozdultak a nemzeti szabadságot és társadalmi haladást követelő erők.
És Magyarország?
„Édes Laciim ! Megérkezett a Messiás, mely a népeket a zsarn°k°k marcangoló körmei közül ki szabadi tanúja. Nem Bethlehem, hanem Párizs, a dicső annak születéshelye. Ez a mi örömünk, a mi diadal műnk.”
Ki írta ezt a levelet a párizsi forradalom első hírére? Perczel Mór, a birtokos nemes, a Kossuth vezette nemesi ellenzék harcos tagja, Madarász Lászlónak, Somogy vármegye követének, a pozsonyi országgyűlésre.
Petőfi így fogadta a hírt:
„Oh, mikor én meghallottam, hogy Lajos Fülö- pöt elűzték, és Franciaország respublica!…
Egy Pesttől távol eső megyében utaztam, s ott egy
10
fogadóban lepte, rohanta meg e hír a szivemet, fejemet, telkemet, idegeimet.
– Vive la république! – kiölték föl, a^tán némán, merően álltam, de égve, mint egy lángo^lop.
Amint elméletemet visszanyertem, egy aggodalom kezdett bántani – a jelszó ki van kiáltva, gondolám, ki tudta, mi nem történik, míg én hazaérek ! nélkülem kezdődjék a forradalom ?… Siettem a fővárosba…”
A magyar forradalomra Párizs adta a jelt.
KOSSUTH POZSONYBAN
Pozsonyt március i-én délelőtt érte el a párizsi vihar szele.
Együtt ült az országgyűlés alsótáblája.
Sötét ruhába öltözött, bajszos, szakállas
férfiak a földig érő ablakok előtt, a hosszú asztalok két oldalán. A vármegyék követei: a kiváltságos birtokos nemesség tagjai, akaratának képviselői.
Délelőtt 10 óra tájt valaki benyitott a terembe, megállt Kossuth mögött, és suttogva közölte vele a párizsi hírt.
– Vártam – mondta Kossuth.
Hónapok óta tudta, hogy Európa válsága kirobbanáshoz közeleg. S miközben a két pártra szakadt pozsonyi országgyűlés meddő vitákba merült, Kossuth az európai fordulatra készült, amely megrendíti a Habsburg- önkényuralmat, Metternich gyűlölt rendszerét.
A pillanatra, mikor a magyar nemesi ellenzék, a függetlenség és reform pártja a helyzet urává lehet.
A győztesek két menete találkozik Párizsban
Még egy kép a párizsi forradalomról: a palotába hatolt nép letaszítja a trónt emelvényéről
A párizsi hír ezt mondta neki: Itt a pillanat! Itt az alkalom, mely egy évszázadban egyszer, ha adódik!
Megragadni az alkalmat: belátás, bátorság, tetterő dolga. Elszalasztani: halálos bún a nemzet életérdekei ellen.
Most, most kell alkotmányt, nemzeti függetlenséget követelni – de olyan erővel, hogy belereszkessenek Bécs falai! Most kell keresztülvinni a jobbágyság felszabadítását, a nemesi előjogok eltörlését. Most egyetlen roppant mozdulattal szétverhetjük a béklyókat, amelyeket Bécs rakott a nemzet testére, amelyek meggátolják, hogy előremozduljunk, Európa fejlődő nemzetei sorába kerüljünk.
A teremben érezhetővé vált az izgalom. Egy kormánypárti követ, bizonyos Balogh
Kornél pénzügyi bajokról beszélt… A hírhozó csendesen körbejárt, és hol ennek, hol annak a fülébe súgta a párizsi értesülést. Már itt is, ott is átbeszéltek az asztalon, hátratolták a széket. Csoportok támadtak az ablakbenyílókban.
Kossuth az arcokat figyelte. Jól ismeri ezeket a derék urakat. Előre megmondhatná, kinek a képére ül ki ijedtség, kiére öröm. Bizony kevesebb az örvendező.
Érthető. Lám ez is, itt szemközt. Művelt, jóérzésú úr. Tisztes híve a józan reformnak… többnyire az ellenzékkel szavaz. Belesápadt a párizsi hírbe. Leheteden, hogy ne arra gondoljon: otthon a hegyek közt, erdők közt a magányos kastélyban a család. Körül a nyomorult falvak, a magyar és tót jobbágyok,
12
pásztorok, zsellérek. Sok ezer paraszt, aki neki robotol, neki szolgál. S akiktől ő, a jó úr éppen csak öt esztendeje pörölte el a legelők javát. Most eszébe jut: hányán fogadkoztak, hogy csak egyszer kaphassák kézre a tisztelt urat. Most fél. Fél a forradalomtól, hogy beüt az országba, az ő birtokára is. Félti a parasztkaszáktól a családját, udvarházát, tulajdon életét.
Miért is ne féltené?
Amott a másik. Eszes fiatalember, szép birtoka van Dunántúl. Jól gazdálkodik; a maga módján nem ellensége a haladásnak. A nagybátyja Bécsben főhivatalnok. A bátyja Radetzky seregében őrnagy… Ez a család, habár köznemesi eredetű, az arisztokráciába tör. Meg van neki ígérve a báróság, ha kitart a bécsi kormány mellett. Ez tehát kormánypárti, megingathatatlanul. Már tudja a
francia hírt. Nyugalmat, közönyt erőltet. Magában azt fontolgatja: Hazamegyek, fölpakolom a családot, viszem őket Bécsbe, ott biztonságosabb.
Amott a harmadik. Kormánypárti az is. Nem nagyratörésből, hanem szolgaságból. Az apja a Zichyeknél jószágkormányzó, a megyéjükben Zichy a főispán. Ök úgy táncolnak, ahogy Zichy gróf fütyül… Zichy meg úgy fütyül, ahogy Metternich dirigál. Ez itt nem báró akar lenni, az eszébe se juthat. De ha apja kiöregszik, örökébe akar lépni, Zichy kegyébe.
Azért kormány párti.
S hány ilyen és olyan kormánypárti ül itt! A követi karnak majdnem a fele!
És az ellenzékben, a maguk pártjában is hány, aki nem harcolni akar Béccsel, hanem alkudni. Kialkudni a szabadságot… ha le-
Pozsony és a pozsonyi vár az 1840-es években
Kossuth Lajos
Az Ellenzéki Párt választási felvonulása Pesten. Ekkor választották Kossuthot követnek az 1847/48-as pozsonyi országgyűlésre
hetne! Követeljük, mondják ők, a függetlenséget, de úgy, hogy Metternichet túlságig ne ingereljük. Adjunk jogot a népnek, de mértékkel, nehogy elbízza magát… Szabadítgas- suk fel apránként, 20-30 év alatt a jobbágyokat. De úgy, hogy a végén mi, birtokosok legyünk még gazdagabbak.
Ezt szeretnék.
De sok nehéz harcot kellett vívnia neki, Kossuthnak, tíz esztendő óta! Itt is, az országgyűlés négy hónapja során. Nemcsak a kormánypárttal, és nemcsak a fóurakkal, nemcsak Béccsel, de a maga pártjában is: az alkuvókkal, a meg-megrettenőkkel, azokkal, akik egyszerre szeretnének haladni is, maradni is.
Ezekkel kell most forradalmat csinálni?
Ezekkel. Lehet-e?
Lehet. Mert nemcsak ilyenek vannak.
Ott, az a déli megyéből való követ. Öröm és elszántság az arcán. Az életét adná, hogy iparunk, vasutunk, tengerhajózásunk, virágzó mezei gazdaságunk legyen, s a parasztnak is, polgárnak is joga, szabadsága, emberi rangja. Földbirtokos, magyar nemes, de Európát járt. Francia, angol könyvek, újságok forognak a kezén.
Ég a lelke a rettenetes szégyentől, hogy tűrjük a gyarmati sorsot. Ez az ember velünk lesz! Erre megyét, minisztériumot, felelősséget bízhatunk.
Ott a másik. Erélyes, okos, igazi szervező tehetség. Büszke, ősi família, nem adták el magukat soha Bécsnek. Ez tudja, hogy úrnak is csak szabad országban érdemes lenni… Ez is velünk lesz, és hoz magával még űzet-
<
Kézzel írt választási plakát 1847 végéről, Bihar megyéből
húszat, kik reá hallgatnak… Amott a harmadik. A francia eszmék híve, lángoló demokrata. Neki nem az ősi birtok romlása fáj. A nép emberének érzi magát. És hány ilyen van a fiatalságban! Itt is, a karzaton, a jurá- tusság, a diákság között!
És hány régi famíliából való birtokos, tekintélyes, hatalomban járatos úr, kit nem küldött vagy nem engedett a megyéje ide az országgyűlésre, vagy maga sem akart jönni. Most otthon, a falujában, ősi kúriájában veszi hírét az európai változásnak. Deák, Nyáry, Csányi, Klauzál, Vukovics, Beöthy, Pulszky, Per- czel… Mindegyik egy fél megyét hoz magával, abban a percben, mikor lazulni kezd a szorongató bécsi marok! S a főrendek közt is, a felsótáblán, ott van Batthyány, Teleki, az ifjú Andrássy, az ellenzék főrangú csoportja.
A többiek?
A Bécshez húzók, a Bécstől s a parasztoktól rettegők, az alkuvók, a mindig kétfelé kacsingatók ?
16
Ej, akit nem állít e percben mellénk a belátás, a remény, a felelősség – majd mellénk hozza az, hogy mi cselekedni fogunk. Ezeknek csak azt kell mondani: Nyakunkon a forradalom! Napok, hetek alatt átcsap ide is. Rettegtek a parasztoktól? Bécs már nem tud megvédeni senkit semmitől! Magunk kezébe a gyeplőt – ha nem akartok mindent elveszíteni!
A teremben nőttön-nó a zaj. Balogh Kornél utolsó szavai elvesznek a morajban. Zúg már a karzat is.
Kossuth felemelkedik. Oly egyszerre áll be a csend, hogy félelmetes.
Röviden szól: „Reményiem, hogy az országgyűlés a mindennapiság parányi politikájábólmely a mostani nagy dolgokkal összehangzásban nincs, a kornak s azon igényeknek érzetére emelkedni fog, mellyel az országgyűlés iránt a nemzet viseltetik.”
Feszült csend – egy pillanatig. Mindenki érti: Kossuth elszánta magát, hogy megragadja a történelmi pillanatot. Most vagy soha! Az ellenzékiek felugranak. Taps, kiál
tások, éljenzés. Tombol a karzat. Viharzik a terem. Kossuth maga elé tekint. Ezt gondolja:
„Elkezdtük. Már nincs az a földi hatalom, nincs az az istenség, ki megállíthatná a nemzetet.”
METTERNICH BUKÁSA
A következő két napon Pozsonyban lázas tanácskozás folyt. Új és új hírek futottak be a párizsi eseményekről, a német és olasz forradalmi mozgalom fellendüléséről. És a reakciós hatalmak katonai készülődéseiről. De már a parasztság nyugtalanságáról, mozgolódásáról is.
A pártok vezetőinek titkos megbeszélésén Kossuth – miként Széchenyi feljegyezte –
„tatár hévvel áttört mindenen”. Nemcsak az ellenzéket tömörítette szorosan maga köré. Meggyőzte a kormánypárt köznemesi híveit is, hogy nem állhatnak ellen a nemzet követeléseinek.
Március 5-án fulladásig tömött teremben, zsúfolt karzatok előtt állt fel Kossuth, hogy odakiáltsa Bécsnek: mit akar a magyar nemzet. Vesszen az önkényuralom! Független, alkotmányos kormányt Magyarországnak! Alkotmányt nemcsak Magyarországnak, de magának az osztrák nemzetnek, az „örökös tartományok” népeinek is!
Az országgyűlés alsótáblája egy emberként dörögte rá: „Úgy legyen!”
De még ott volt a felsőtábla, az arisztokraták gyülekezete. Az alsótábla határozata csak úgy juthat el Bécsbe, az udvar elé, ha a felsőtábla is magáévá teszi.
Az országgyűlés épülete Pozsonyban (a kép bal oldalán)
Az 1847/48-as országgyűlés egyik ülése
Magáévá tehette-e? Lehet-e várni a Bécs kegyét élvező hercegektől, grófoktól, főpapoktól, országos méltóságoktól, hogy Bécs ellen döntsenek ? Lehet-e tőlük remélni, hogy tízezer, húszezer, negyvenezer jobbágy robot
munkájáról, dézsmájáról, parasztokból kipréselt évi tízezer és százezer forint jövedelemről lemondjanak? Soha – amíg nyakukon nem érzik a kötelet.
De e pillanatban az alsótábla határozata el
18
len, a nemzet kifejezett akarata ellen állást foglalni, s kitenni személyüket a nép dühének – az sem tanácsos.
A felsótábla tehát nem ült össze. Vezetői, élükön István főherceg nádorral, március 3-án nagy hirtelen Bécsbe utaztak.
Ott nyolc napon át folyt a tanácskozás. A Bécset kiszolgáló párt irányítója, Apponyi gróf, magyar kancellár, a „kemény kéz” politikáját követelte. Fel kell oszlatni a pozsonyi országgyűlést! Kossuthot, Batthyányi s az ellenzék többi vezetőjét elfogatni. Osztrák katonai diktatúra alá kell vetni Magyarországot!
Mások aggályoskodtak. így legalább együtt van és várakozik az országgyűlés. Tárgyalni, alkudni lehet vele. Ha szétkergetik – a követek szétmennek a megyékbe. Mi lesz, ha Kossuth pártja a parasztság élére áll – Bécs és az arisztokrácia ellen? Mi lesz, ha a magyar lázongás forradalomba csap át, és összekap
csolódik a készülődő olasz, német, lengyel forradalommal? Meg kell hát alkudni egy- ben-másban a nemesi országgyűléssel. Kis engedmények árán el lehet kerülni a nagy veszélyt. Ez volt a másik álláspont.
Nyolc napig tanakodtak, dönteni nem tudtak. Nem is rajtuk múlt. Ök, magyar grófok, magyar főhivatalnokok sem az országgyűlés feloszlatásának jogával, sem az alkudozás jogával, sem a fegyver hatalmával nem rendelkeztek.
Mindezzel Metternich parancsolt.
Metternich herceg e napokban nem ért rá magyar ügyekkel foglalkozni. Ö Radovitz tábornokkal, a porosz király iderendelt szárnysegédjével, Fonton orosz ügyvivővel s az osztrák haditanács tagjaival tanácskozott. A Szent Szövetség haderőinek felvonulási terveit készítették. Lombardiában, Milánó körül 80 ezer főre egészítették ki az osztrák
Győzelmes forradalmi felkelés Milánóban, 1848 márciusában
hadsereget. Bécs körül 30 ezer katonát vontak össze.
Március 12-én Metternich végre szakított időt a magyar ügyekre. A katonai tervek már elkészültek. Nyeregben érezte magát.
Kossuthék követeléseit kereken el kell utasítani !
István főherceg, a fiatal nádor 12-én este kézhez kapta a döntést. Mint az uralkodó, Ferdinánd legmagasabb elhatározását.
Március 13-án reggel István nádor hatlovas hintája elindult Pozsony felé. Ahogy a magyar határt átlépték, a nádor felült a bakra, és maga vette kezébe a gyeplőt. Magyar úri szokás. Népszerűséget szerez. Szükség is van a népszerűségre, ha ilyen döntést visz a tarsolyában.
Bécs messze maradt a háta mögött. Nem
hallhatta a vészharangot, a puska ropogását.
Miközben István főherceg útban volt Pozsony felé, Bécsben is kitört a forradalom. A párizsi híreken fellelkesült és Kossuth pozsonyi beszédétől bátorságra kapott bécsi ellenzéki polgárok, az önkényuralmat gyűlölő diákok s az elkeseredett munkások felvonultak a királyi palota elé. Ellenálltak a katonaságnak, sajtószabadságot és alkotmányt követeltek. Vesszen Metternich!
Március 13-án este, miután a Burg előtti téren felszedték az első sortűz tizenhárom diák- és munkáshalottját, miután a külvárosokból ezrével betóduló nép puskával, vasrúddal a kezében körülfogta a palotát, miután a kapunál a sortüzet vezénylő Habsburg főherceg arcába csapódott egy munkásököl – lemondatták Metternich kancellárt. Metternich, kö-
A bécsi forradalom
Képek a bécsi forradalomból, 1848. március 15
zel negyven éven át a Birodalom nagyura, rejtékajtón távozott. Meg sem állt Londonig.
Néhány órával később Apponyi György kancellár is jónak látta, hogy benyújtsa lemondását.
A császár kihirdette Becsnek, hogy a legközelebbi jövőben alkotmányos jogokkal, szabadsággal ajándékozza meg Ausztriát.
Estefelé megjött Pozsonyba a bécsi hajó. Széchenyi ezt jegyezte naplójába: „Bécsben csakugyan kiütött a lázadás. Kiszámíthatatlan, most mi történhetik. Gőzhajó-konduktor izgató beszédet tart. 3-400 fiatalember. Kiabálnak: Le a kormánnyal! Le az arisztokratákkal! Le minden mágnással!”
Másnap, március 14-én délelőtt a felsőtábla, a nagyurak gyülekezete összeült. Ellenve
tés nélkül elfogadta az alsótábla függetlenséget és reformot követelő határozatát. E percben, Bécs zajló forradalma és a magyar nép fenyegető forradalma közé szorulva belátták, hogy tovább ellenállni: élet veszélyes. Belátták azt is – István nádor nyíltan megmondta -, hogy már csak Batthyány és Kossuth képes megmenteni őket is a parasztok kaszáitól, kastélyaikat a felégetéstől, birtokaikat a feldarabolástól. Hazafiak és reformerek lettek egy szempillantás alatt. Hogy mentsék, ami menthető.
Másnap reggel két gőzhajó indult Pozsonyból Bécs felé az országgyűlés két házának díszmagyarba öltözött küldöttségével s az őket kardosán kísérő pozsonyi ifjakkal fedélzetén.
21
LEGYEN-E PESTEN FORRADALOM?
Petőfi március 7-én ért vissza Pestre. Sietett, nehogy nélküle kezdődjék a forradalom.
Nem kezdődött el nélküle. „Általános volt a lelkesedés, de még nem történt semmi” – jegyezte naplójába.
Március 9-én Petőfi baráti köre, a Pilvax- beli ifjúság vezérkara elhatározta, hogy március 19. lesz a magyar forradalom napja.
Párizsban, februárban „bankettel” kezdődött a forradalom: díszebéddel, amit az ellenzék hívott össze, s a rendőrség betiltott. Közvetlenül ez váltotta ki a felvonulást, a tüntetést, a rohamot – a forradalmat.
A Pilvax ifjai tudták ezt. Március 19-re meghirdették a magyar bankettet. A Rákos mezejére. 19-e vasárnapra esett. Ekkor lett volna ott a József-napi országos vásár. Azon ott szokott lenni legalább 10 ezer ember.
Március 9-én megfogalmazták a 12 pontot. Petőfi a következő napokban két verset írt. Mindkettőt a „bankettre”. Az egyik ez volt:
Dicsőséges nagy urak…
Dicsőséges nagyurak, hát Hogy vagytok?
Viszket-e úgy egy kicsit a
Nyakatok?
Uj divatú nyakra való
Készül most
Számotokra… nem cifra, de Jó szoros.
Tudjátok-e, mennyit kértünk Titeket,
Hogy irántunk emberiek Legyetek,
Vegyetek be az emberek Sorába…
Rimánkodott a szegény nép, S hiába.
Állatoknak tartottátok
A népet;
Hát ha most mint állat fizet Tinéktek?
Ha megrohan mint vadállat Bennetek,
S körmét, fogát véretekkel Festi meg?
Ki a síkra a kunyhókból Miljomok!
Kaszát, ásót, vasvillákat Fogjatok!
Az alkalom maga magát Kínálja,
Ütött a nagy bosszuállás Órája!
Ezer évig híztak rajtunk
Az urak,
Most rajtok a mi kutyáink Hízzanak!
Vas villára velők, aztán Szemétre,
Ott egyék a kutyák őket Ebédre!…
Hanem még se!… atyafiak, Megálljunk!
Legyünk jobbak, nemesebbek Önáluk;
Isten után legszentebb a
Nép neve:
Feleljünk meg becsülettel Nékie.
22
Lajos főherceg
Metternich herceg
Kollowrat gróf
Apponyi György gróf
Akik a Habsburg-birodalmat vezették
A Pilvax Kávéház, a „Forradalmi Csarnok”
Legyünk nagyok, amint illik Mihozzánk,
Hogy az isten gyönyörködve
Nézzen ránk,
S örömében mindenható Kezével
Fejeinkre örök áldást Tetézzen.
Felejtsük az ezer éves Kínokat,
Ha az úr most testvérének
Ha elveti kevélységét,
Címerit,
S teljes egyenlőségünk elismeri.
24
Nemes urak, ha akartok
Jőjetek,
Itt a kezünk, nyújtsátok ki Kezetek.
Legyünk szemei mindnyájan Egy láncnak,
Szüksége van mindnyájunkr’a Hazának.
Nem érünk rá várakozni,
Szaporán,
Ma jókor van, holnap késő Lesz talán.
Ha bennünket még mostan is Megvettek,
Az úristen kegyelmezzen Tinektek!
Március 13-án pedig megírta a Nemzeti dalt.
Az egyetemen íveket köröztek – aki eljön a bankettre, írja alá. Százával gyűltek az aláírások.
Ki volt hát hivatalos arra a „díszvacsorára”? Pest népe, a vidékről felgyűlő vásáros parasztok, iparosok, kalmárok, gazdatisztek, nemesek s az ifjúság – együtt. Miféle díszvacsora lett volna az, hol szabad ég alatt, 15 ezer vagy 20 ezer ember előtt hirdetik a 12 pontba foglalt nemzeti követelést? Ahol azt a verset szavalják – nem egy helyt, nem egyszer, hanem a vásártér minden sátra előtt, és tízszer, hússzor, százszor, ahányszor csak kell… azt a verset, mely fölteszi a kérdést:
„Rabok legyünk, vagy szabadok ?”
És a hat versszak végén hatszor ismétli, adja a tömeg szájába, vési agyába, szívébe az elkötelező, a cselekvésre indító esküt:
„A magyarok istenére
Esküszünk,
Vasvári Pál, a márciusi ifjak egyik vezére
Esküszünk, hogy rabok tovább
Nem leszünk!”
Nem tudta a Budán ülő nagyméltóságú Helytartótanács, nem tudta báró Lederer Ignác császári altábornagy, a pest-budai katonaság parancsnoka, mi készül Pesten? De tudta! Kémei ott füleltek a Pilvaxban, az utcán, az egyetemeken. A reakciós egyetemi tanárok maguk kobozták el és küldték fel a Helytartótanácshoz, feljelentésképp a rákosi bankett teleírt jelentkezési íveit. S ott Budavárában már arról tárgyalt a Helytartótanács, hogy hamarosan el kell fogatni Petőfit, Vasvárit, Jókait, le kell csapni a készülő forradalom ifjú vezérkarára. A katonáknak kiosztották a töltényt, az ágyúkat beirányozták, az őrsé- get megkettőzték. Újabb csapatokat kértek Budára.
„És ha lelövöldö^nek? Isten neki. Ki várhat ennél s^ebb halált?” – írta Petőfi a naplójába.
25
Ö nem ijedt meg.
De megrettent más. A nemesi Ellenzéki Párt pesti vezérférfiai. Lederer ágyúitól? Attól kevésbé. Azzal ók is dacoltak. Inkább a készülő forradalomtól.
Március 9-én az Ellenzéki Kör vezetői – nemesek, ügyvédek, polgárok, köztük Nyáry Pál Pest megyei alispán és Klauzál Gábor, nagy hírű ellenzéki politikus – még helyeselték a rákosi gyűlés tervét. Március 14-én, az előkészületek láttán, visszakoztak.
Március 14-én délután gyűlést tartott az Ellenzéki Kör. Itt csapott össze a két álláspont. Az ellenzéki uraké és a forradalmár ifjaké. Klauzál Gábor és barátai a rákosi gyűlés megtartása ellen szónokoltak. Vasvári Pál a pesti forradalom mielőbbi kirobbantásáért emelt szót. A gyűlés, de az ottlevó ifjak többsége is Klauzálnak adott igazat.
Vasvári ott, az Ellenzéki Kör gyűlésén, a mérsékelt urak, polgárok, könnyen hevülő, könnyen csitítható egyetemisták gyülekezetében, hiába szólalt fel még egyszer, hevesen. Néhány hajthatatlan társa szavazott csak vele. A többség úgy gondolta: Majd Batthyány és Kossuth Pozsonyban kiharcolják, amit lehet. Pest s az ifjúság elégedjék meg azzal, hogy távolról – szavakkal, írásos követelésekkel – támogatja őket. Ne csináljon Pest, ne indítson a Rákosra gyűlő vidéki nép forradalmat!
Vasvári és 20-30 fiatal társa az Ellenzéki Körből a Pilvaxba ment. A kávéházba, mely valójában forradalmi klub, szervező központ volt.
Itt újra felcsapott a vita. Vidács, a lángoló szívű jogász szemére vetette társainak, hogy az első csitító szóra cserbenhagyták a vállalt szent ügyet.
Heves beszédek, kemény fogadkozások… Mégis erőt vett legtöbbjükön a kétség, a csüg- gedés.
E percben nyílik az üveges ajtó, beront egy
26
köpönyeges ifjú, tollas fövegét a márványasztalra csapja, felkiált: „Most érkeztem a bécsi hajóval. A pozsonyi ifjúság küldötte vagyok. Bécsben kitört a forradalom! Metter- nichet elkergették! A nép Bécs utcáin barikádokat emel!”
Tomboló lárma e szavakra! Forró szégyen, hogy a bécsiek, íme, élénkbe vágtak. A halvérű németek, a büszke magyar, Rákóczi népe elé! És lelkesülés, rivalgó öröm: Megbukott Metternich! Inog Bécs, recseg-ropog az osztrák hatalom! Itt az alkalom – kivívni a magyar szabadságot!
Sietnek szét az ifjak, hívják, hozzák a Pilvaxba barátaikat. Jönnek már azok maguk is, hisz a hajóállomásról tíz-húsz perc alatt a belváros minden szögletébe eljut a bécsi hír. Ötvenen, százan, kétszázan szoronganak már a kávéházban, a székeket félretolják, úgy állják körül az asztalt, melyen Vasvári beszél:
„Esküszöm a szabadság istenére, hogy mindaddig nem fogok nyugodni, míg a zsarnokság fenéjét gyökerestül ki nem irtottam !”
Fut Jókai a Pilvaxból Petőfihez, ki nem ment el délután az Ellenzéki Körbe, mert nem várt attól a gyűléstől igazi döntést, nem hitte, hogy ott, Klauzálék körében győzni lehet. Más gyűlésekre, másfajta hallgatóság elé tartogatta ó a maga gyújtó szavát… Viszi Jókai, az ábrándos ifjú író, barátjának a költőnek a hírt: Bécsben kiütött a forradalom!
Éjszaka Petőfi kidolgozta a pesti forradalom tervét.
„Evek óta csaknem kirekesztő leges olvasmányom, reggeli és esteli imádságom, mindennapi kenyerem a francia forradalomnak története, a világ* nak ez az áj evangyélioma, melyben az emberiség második megváltója, a szabadság hirdeti igéit. Minden szavát, minden betűjét szivembe véstem…” – olvassuk naplójában.
A Pilvax belsejének másik része
Nemcsak hitet merített a világnak ez új evangéliumából – a forradalmi cselekvést is abból tanulta.
A forradalom: roham a hatalom ellen. Megnyerni nehéz. Elveszteni szörnyű csapás. Ha az első roham kudarcba, vérbe fúl, a forradalom csaknem elveszett. Másodjára megkísérteni – százszorta nehezebb.
Ritka a pillanat, mikor a rohamot – fegyvertelen, összeverődött tömeg támadását fegyveres, szervezett túlerő ellen – a győzelem reményében lehet megkísérelni.
„Az éj nagy részét ébren töltöttem feleségemmel … a^on tanácskoztunk, mit kell tenni ? Mert az határozottan állt előttünk, hogy tenni kell és mindjárt holnap… hátha holnapután már késő lesz. !”
*7
*
Miért már holnap? Miért nem március 19-én, a vásár napján, ahogy tervezték?
Mert a bécsi forradalom híre most, éppen most megzavarja a budai Helytartótanácsot, lefoghatja a császárhú tisztikar kezét. S mert a bécsi hír felbátorítja a pesti népet, új lelkesedést önt az ifjúságba. Nem adhatunk időt a reakciónak, hogy összeszedje magát.
„Tenni kell… és mindjárt holnap!”
De mit? Mit először? Hogyan?
A Nemzeti dal, ahogy Petőfi papírra vetette
Petőfi 1848-ban – amilyennek Barabás Miklós látta
„A forradalom legelső lépése és egyszersmind fő kötelessége szabaddá tenni a sajtót, Ezt fogjuk tenni!”
A szabad sajtó ezerszeresre erősíti, szétviszi az ország minden városába, falujába a nagy felhívást.
A sajtó fogja össze a millió szétszórt akaratot egyetlen erővé.
írástudatlan a nép? Az. De nincs falu, hol ne akadna legalább egy ember, ki olvasni tudja a nyomtatott szót, és életre kelti társai szívében.
„Holnap ki kell vívnunk a sajtószabadságot! Azt fogjuk tenni!”
Ktx tették. Első lépésként. Ebből támadt a többi.
PETŐFI NAPJA
Korán reggel Petőfi maga mellé vette a Pil- vax-kör ifjú vezérkarát. „Lelkesedéssel s a sors iránti bizalommal” siettek a Pilvaxba, Jókai a kiáltványt olvasta fel – „én nemzeti dalomat szavaltam el; mind a kettő riadó tetszéssel fogadtatott – olvassuk tovább Petőfi naplójában. * Innen indultak szakadó esőben az egyetemek felé. Az orvosi egyetem udvarában Jókai ismét fölolvasta a kiáltványt. Petőfi elszavalta a Nemzeti dalt. „Innen a mérnökökhöz, ezektől a seminariumba a jogászokhoz vonult a számban és lelkesedésben egyaránt percenként növekvő sereg. A seminarium csarnokában elénk állt egy profesz- szór, és ezt mondta nagy patkóssal:
– Urak, a törvény nevében…
Többi szavát elnyelte a sokaság mennydörgő kiáltása … Elkotródott. A jogászok rohantak ki az utcára, hogy velünk egyesüljenek.”
Ismét a Kiáltvány, a 12 pont, a Nemzeti dal… „Fanatikus lelkesedéssel fogadták, s a refrénben előjövő «esküszünk»-öt mindannyiszor visszaharsogta az egész sereg, mely a téren állt.”
Innen indult több száz egyetemista élén Petőfi, Vasvári, Irinyi, Jókai – a nyomdához.
Tizenegy óra lehetett. Kossuthék hajója útban volt Bécs felé.
Budán a Helytartótanács méltóságai – mindent tudtak, kémeik reggel óta egymást váltva jelentették az ifjúság mozdulatait – riadtan tanácskoztak. Zichy Ferenc gróf ellenezte,
Március 15. délelőtt – a nyomda előtt
A Nemzeti dal 1848. március 15-én kinyomtatott első példánya
hogy Petófiéket most fegyveres erővel elfogni próbálják. Ehhez már kevés a Pesten-Budán állomásozó katonaság.
A Vármegyeházán, a Pilvax szomszédságában, Nyáry Pál alispán reggel még a vállát rándította, mikor a csoport indulását jelentették neki. „Gyerekes dolog – dörmögte. – Elmossa az eső.” n-kor, mikor a nyomda előtt sereglő ezer emberről kapta a hírt, már elgondolkodott.
„Landerer nyomdája legközelebb volt hoznánk – olvassuk tovább Petőfi naplójában -, oda mentünk…, hogy a sajtót lefoglaljuk. Megtettük e^t a nép nevében, s a tizenkét pontot és a nemzeti dalt rögtön nyomni kezdték. Ezalatt kinn leikje sítő beszédeket tartottak… Dél felé elkészültek a
nyomtatványok, s ezrenként osztattak szét a nép között, mely azokat részeg örömmel kapkodta.”
Addig a percig, míg a sajtó ontani kezdte a 12 pontot és Petőfi versét – az egyetemi ifjúság volt a forradalom csapata. Fegyvertelen, s a hozzá csatlakozó minden rendbeli néppel együtt sem több egy-két ezer embernél. A hatalom központjainak, a pesti Városházának, a budai Várban ülő, fegyveresekkel körülvett Helytartótanácsnak meghódoltatá- sára – csekély erő. De Landerer nyomdáját bevenni, a sajtót a forradalom fegyverévé tenni – ez az erő elegendő.
Attól a perctől, hogy a sajtó felszabadult,
30
A 12 pont eredeti nyomtatott példánya
s „nyomtatványok ezrenként osztattak szét”: a pesti nép lett a forradalom ütóereje. S az ifjúság elvegyült a nép közt.
„Délután háromra gyűlést hirdettünk, a Múzeum terére, s a sokaság eloszlott.” Eloszlott, hogy szétvigye a belvárosba, a külvárosokba a sajtó felszabadításának hírét és a forradalmasító nyomtatványokat.
A Nemzeti Múzeum tere – beépítetlen nagy térség a mai Múzeum körút és Kálvin tér helyén – középütt esett a belváros és a munkások lakta déli és keleti külváros között. Jobb helyre nem hirdethették volna a nép-
„A szakadó eső dacára mintegy ti^e^er ember gyűlt a Múzeum elé.” Ebben a tömegben polgá
rok, ifjak, munkások, iparoslegények között ott voltak már „a vásárra begyúlt sűrű népcsoportok is”: parasztok, gazdatisztek, vidéki nemesek. Ott állt a Múzeum lépcsőjén Petőfi, Vasvári, Irinyi mellett – Nyáry, a délelőtt még fejét csóválgató alispán, ott Klauzál Gábor, aki 24 órával előbb a forradalom elhalasztásának szószólója volt. Már ők is a forradalommal tartanak. S azt akarják, hogy a forradalom – ha már megindult – velük tartson.
Beszédek, gyújtó szónoklatok. Rivalgó lelkesedés.
Ez az erő – ez a tízezres tömeg – már elég a hatalom kisebb központjának, a pesti Városházának meghódoltatására.
Ezen a sajtón nyomtatták ki a Nemzeti dalt
Oda indulnak. Betódul a tanácsterembe a tömeg, élén az ifjakkal. Künn „a szabad téren szabad ég alatt vész előtt ^úgó tengernek, láts^ék felülről a nép”.
Már tizenötezren voltak. Hogyne írta volna alá a városi tanács, a vagyonos polgárok óvatos testületé a 12 pontot? Hogyne csatlakozott volna minden követeléshez? Még a forradalom itt létrejött választmányába, vezető bizottságába is jelölte képviselőit. A Városháza tanácstermét, épületét is készséggel Pető- fiék rendelkezésére bocsátotta. Csak mederben maradjon a népmozgalom! Csak a polgárság vagyonának, a közbiztonságnak sérelme ne essék!
3*
Petőfi a városház ablakából tekintett le a tömegre, miközben a polgármester aláírta a 12 pontot, s felmutatta a sokaságnak. „Óriási kitörése a lelkesedésnek!… Egyszerre az a hír szárnyal, hogy katonaság jön… körülnéztemf hogy az arcokat vizsgáljam, egyetlenegy ijedt arcot sem láttam..minden ajkon e kiáltás: fegyvert! fegyvert!… Budára, Budára !… a Helytartótanácshoz ! • •• Budára l”
Ez volt a forradalom következő logikus lépése. így kellett cselekedni.
A hídon már húszezer ember vonul. Munkások, nemesek, diákok, polgárok, magyar,
Nyomtatott budai plakát a március 15-ét követó napokból
Március 15. délután – a városháza előtt
német, mindenféle nemzetiségű gyárdolgozók, céhlegények. Élen az imént választott bizottság: Petőfi, Vasvári, Irinyi, Jókai, Nyáry Pál, Klauzál, Rottenbiller alpolgármester, Tóth Gáspár szabómester, Egressy Gábor, Szathmáryné, a csattogó zászlóval… Ott megy az első sorokban, rémülten gróf Al- mássy Móric is, ki az imént érkezett sebes hintóval Pozsonyból Pestre, a nádor küldte, hogy akadályozza meg a pesti forradalmat. Nem tudta megakadályozni.
Fel, fel a Várba, a Helytartótanács palotájába! Be a Dunára néző pompás terembe!
Újra Petőfit, a szigorú igazmondót idézzük:
,,A nagyméltóságú Helytartótanács sápadt vala, és reszketni méltó^tatott, és ötpercnyi tanácskozás
után mindenbe beleegyezett. A katonaságnak kiadatott a tétlenség iránti rendelet, a cenzúra eltöröltetett, Táncsics börtönajtaja megnyílt..
A nép diadalmenetben hozta Pestre a jobbágyfelszabadítás apostolát, Táncsics Mihályt.
A Nemzeti Színházban este Egressy, a nagy nap tevékeny részese, Petőfi barátja szavalta zúgó lelkesedés közepette a Nemzeti dalt.
A Városháza tanácstermében pedig megkezdte munkáját a forradalom vezető szerve, a Közbátorsági Választmány. Ott ültek össze, s készítették Nyáryval, Klauzállal együtt a további lépések tervét Petőfiék.
Az első az volt: felfegyverezni a népet, az ifjúságot. S szétküldött nyomtatványok útján tudatni az országgal a pesti forradalom diadalát.
53
Petőfi másnap ezt a verset írta:
A szabadsághoz
Oh szabadság, hadd nézzünk szemedbe! Oly sokáig vártunk rád epedve, Annyi éjen által, mint kisértet, Bolygott lelkünk a világban érted.
Kerestünk mi égen-földön téged Egyetlenegy igaz istenséget, Te vagy örök, a többi mind bálvány, Mely leroskad, egy ideig állván.
S mégis, mégis számkivetve voltál, Mint a gyilkos Kain bujdokoltál, Szent nevedet bitóra szögezték, Érkezésedet hóhérok lesték.
Megszűnt végre hosszú bujdosásod, Sírba esett, ki neked sírt ásott. Bevezettünk, s uralkodás végett Elfoglaltad a királyi széket.
Te vagy a mi törvényes királyunk, Trónusodnál ünnepelve állunk.
Körülötted miljom s miljom fáklya, Meggyűlt szíveink lobogó lángja.
Oh tekints ránk, fönséges szabadság! Vess reánk egy éltető pillantást,
Hogy erőnk, mely fogy az örömláztól, Szaporodjék szemed sugarától.
De, szabadság, mért halvány az orcád ? Szenvedésid emléke szállt hozzád?
Vagy nem tettünk még eleget érted? Koronádat a jövőtül félted?
Táncsics diadalmenete
Március 15. reggel Pozsonyban: az országgyűlés küldöttsége s a jurátusok hajón indulnak Bécsbe
Ne félj semmit, megvédünk… csak egy szót, Csak emeld föld, csak mozdítsd meg zászlód, S lesz sereged ezer és ezernyi, Kész meghalni vagy diadalt nyerni!
S ha elesnénk egy szálig mindnyájan, Feljövünk a sírbul éjféltájban,
S győztes ellenségednek megint kell Küzdeni… kisértő lelkeinkkel!
KOSSUTH BÉCSBEN
Mialatt Pesten győzött a forradalom, a pozsonyi országgyűlés küldöttségével Bécsbe ért a gőzhajó.
Soha ilyen fogadtatást Bécs magyar küldötteknek nem adott. Sem azelőtt, sem azóta. A hajóállomásnál diákok, polgári nemzetőrök díszszázadai. Végig a hosszú út mentén, a
Dunától a bécsi belvárosig: tízezrével a kendőt lobogtató, ujjongó nép: zubbonyos munkások, kendős külvárosi asszonyok, ifjak, boltosok, urak, dámák. Az ablakokból virágcsokrokat hajigáinak.
„Éljenek a vitéz magyarok!” „Hurrá!” „Vivát!” „Éljen a szabadság!” „Éljen Kossuth!” Rivalgás, örömkönnyek… „Halljuk a szabadság nagy bajnokát! Halljuk Kossuthot!”
Kossuth hintóját tízszer is megállítják. Beszélnie kell a bécsiekhez. Ezrek lesik ajkáról a szabadság igéit. Németül éppoly lelkesítőén szónokol, mint magyarul.
X
Vonul a hintósor a város szíve felé. At előbb a külvároson. Gyárak, füstös bérkaszárnyák, földszintes hosszú házak; udvarok, melyekből húsz-harminc ajtó nyílik, levegőtlen, sötét, piszkos szobákba, hol összezsúfoltan él a németül, csehül, románul, magyarul, szer-
35
Kossuth és kísérői Bécsben partra lépnek
bül beszélő munkásnép. Beljebb, tovább. Terebélyesednek, szépülnek, magasodnak a házak – ez már a polgárok, mesteremberek, pénzes kereskedők negyede.
Itt már mindenütt csak német szót hallani.
Még beljebb: a palotanegyed. Utcahosszat kétemeletes, barokk homlokzatú nagyúri házak, az ablakrács is kecses művészi munka. Tömör kapuk fölött kőbe faragott címerek. Még beljebb: kőkerítéssel, rács kerítéssel övezett nagy kertek, magánparkok; százados fák között az előbbieknél is szebb tágasabb, gazdagabb paloták. Egymás mellett, keresztül- kasul házasodva egymással élnek itt német, cseh, magyar, olasz, lengyel hercegek, grófok. Mindegy, kinek melyik országrészben, tarto
36
mányban van birtoka. Mindegy, honnan folyik be az évi tízezer, ötvenezer tallér…, mindegy, milyen nyelvet beszél a neki robotoló sok ezer jobbágy és zsellér… Egy osztály ők, összetartó, azonos érdekű, azonos gondolkodású, csupán egymásban bízó társaság. A legfelső ezer család. A Birodalom arisztokráciája.
Legbelül pedig, még e főúri palotanegyed- tól is elkülönülve, parkok övezetében külön kastélyváros. A Habsburg-család palota-erődje: a Burg. A Birodalom kormányzati központja. A legfőbb haditanács. A kincstár. A titkosrendőrség központja. A közigazgatás és igazságszolgáltatás legfőbb hivatalai. A főhercegek, főhercegnők lakosztályai. Ahová Ausztriából és Magyarországból, Morvából,
A bécsi Stefanskirchc
A Burg sétánya
Kossuth bevonulása Bécsbe 1848. március 15-én
Erdélyből, Galíciából, a horvát, szerb, román végvidékről és a lombard-velencei tartományokból minden szál összefut: az udvari tanács, a kamarilla munkaszobái, tanácstermei. S a legbenső szentély: a trónterem.
Az utcán most a külvárosok és a polgári negyedek népe, az egyetemek ifjúsága tolong és tombol. A palotanegyed hallgat. A Burgot
* gránátosok őrzik.
A nép, a jó bécsi nép lelkesen ünnepli a díszes magyar küldöttséget. Nemcsak Kossuthot. Nemcsak Batthyány grófot, a magyar függetlenség főúri bajnokát. A nádort is: Istvánt, a Habsburg főherceget. A főrendi tábla idesodródott Habsburg-barát tagjait is. Esterházy Pál herceget is, negyvenezer du
nántúli jobbágy urát, a Birodalomnak egyik leggazdagabb emberét, Metternich régi munkatársát … Esterházyt, ki itt, a bécsi utcán csatlakozik a magyar küldöttséghez.
X
Es – figyeljünk csak – nemcsak a magyarokat élteti a bécsi nép. Élteti ujjongva a lelkesedéstől, rekedten élteti Ferdinándot is. A jó császárt, ki íme, kegyes volt meneszteni az átkozott Metternichet és szabadságot adni hűséges népeinek.
„Éljen Kossuth!” „Éljen a császár!”
A palotanegyed hallgat. A Burgban tanácskozások folynak. A magyarokat csak holnap fogadják. Előbb el akarják határozni: mi módon lehetne a legkevesebb kockázattal kijátszani őket. Engedni ebben-abban, látszatra.
A magyar jurátusok menete Becs utcáin
Bécs, 1848. március 15. – magyar jurátusok és bécsi diákok találkozása
De megőrizni a hatalmat. Megtartani, növelni a katonai erőt. Nem kiadni a kézből Magyarország és Erdély bányakincseit, vámját, adóját, jövedelmeit. Megtartani a legfőbb rendelkezést minden fontos egyházi és világi hivatal fölött. Olyan határt szabni a hivatalba lépő magyar kormány hatáskörének, hogy Bécstől függjön.
Március 16-án az udvari tanács fogadja a küldöttséget. Bizonytalan ígéretek… huzavona. A magyar küldöttség szilárd. Nem éri be kevesebbel, mint amit az országgyűlés követel: független magyar kormány és szabadság arra, hogy a reformtörvényeket kidolgozzák, végrehajtsák. Az udvari tanács hímez- hámoz.
A jurátusok, a Pozsonyból jött magyar fiatalok összejárják Bécset. Ecsegi, egy ifjú mér
nök a külvárosban magasra emeli a császár arcképét, s a köré gyűlő néphez így szónokol: „Bécsiek, ti boldognak érzitek magatokat, hogy alkotmányt kaptatok, és Metternichet elűztétek, de mindez nem elég; mondom nektek, ha csak egy kályhafűtőt is meghagytok azok közül, kik benneteket eddig kormányoztak, a kályhalyukon is visszabúvik a reakció, s elveszi alkotmányokat, és megbosszulja magát rajtatok!” Ámulva hallgatják. – Bólogatnak, helyeselnek. Nem jut még eszükbe, hogy először azt az arcképet kellene sárba taposniuk!
A bécsi nép, ha kivívott alkotmányát fenyegetve látná, megint nekimenne a Burg őrségének. Elkergetne még egy-két kancellárt, minisztert… De a császár? Az szent és sérthetetlen.
A magyar küldöttség Ferdinánd császár-király előtt
«
Párizsban már fél évszázaddal korábban rájött a nép, hogy a király nem egyéb, mint az arisztokrácia feje. Megtörni az arisztokrácia uralmát csak úgy lehet, ha az a fej is porba hullik. A bécsi nép nem tanulta meg ezt.
Az udvari tanács még mindig huzakodik. Kossuthék egyre türelmetlenebbek. Már a nádor is látja, nem lesz jó vége, ha túlfeszítik a húrt.
Ekkor fut be, késő este a pesti forradalom híre. Ugyanakkor egy másik hír: Biharból útban van több tízezer kaszás népfelkelő Pozsony és Bécs felé, élükön Beöthy bihari alispán, Kossuth híve.
A pesti hír igaz volt, a bihari nem. De az udvari urak megértették: Ha most nem fogadják el a magyar követeléseket, Kossuth még
nagyobb hatalom lesz, mert az egész magyar népet és talán a bécsi népet is maga mögé állítja. Egyezkedni kell. Vissza kell vonulni – úgy készülni az ellentámadásra.
Március 16-ról 17-re forduló éjszaka az udvari tanács a magyar követelések minden lényeges pontját elfogadta. Batthyány Lajost meghatalmazták, alakítson magyar kormányt. Az országgyűlés olyan reformtörvényeket dolgozhat ki, amilyeneket jónak lát.
17-én délután Kossuth és Batthyány már a pozsonyi Zöldfa fogadó erkélyéről hirdették meg az ezrével összesereglett nép s – ahogy a korabeli laptudósító írta – „a magyar ifjúság egybeolvadó őrserege” előtt a magyar szabadság megszületését.
E percben teljesnek látszott a győzelem.
Kossuth beszél a bécsiekhez a fogadó ablakából
JÓ-E MÉG MA IS, AMI TEGNAP JÓ VOLT?
Március utolsó napjaiban a bécsi udvar megkísérelte, hogy visszavegye, amit 16-án ijedtében megadott. A császár most visszautasította az azonnali jobbágyfelszabadítást, s nem egyezett bele, hogy az új magyar kormány az ország pénzével és haderejével rendelkezzék.
Mint harcra hívó harsonaszó, úgy futott végig ez a hír a fegyverkező ország városain. Pesten újra húszezer ember az utcán! Tömeggyűlés a Múzeum előtt. Petőfi, Vasvári, Per- czel az élen. A fiatalok lapja kiadja a jelszót: Köztársaságot akarunk! A pesti Közbátor- sági Választmány összefogásra és fegyverkezésre szólítja fel a megyéket, a vidéki városokat. A nemzetőrség lefoglal egy dereglyét, amelyen a budai parancsnok, Lederer báró, 30 mázsa lőport indítana útnak a délvidéki császári katonaságnak. Petőfi odakiáltja Bécs- nek:
A királyokhoz
Ntx adok, mit vajmi ritkán kaptok,
Ti királyok, nyílt őszinte szót,
Ahogy tetszik, köszönjétek meg, vagy Büntessétek a felszólalót;
Áll még Munkács, áll az akasztófa, De szivemben félelem nem áll…
Bármit mond a szemtelen hízelgés, Nincsen többé szeretett király!
Szeretet… hah, ezt a szép virágot Tövestül kitéptétek ti rég, S kidobtátok azt az országúira, S ott átment rajt a szekérkerék,
Amely megtört esküvésitekkel Megterhelten világszerte jár…
Bármit mond a szemtelen hízelgés, Nincsen többé szeretett király!
Csak tűrnek már titeket a népek, • Csak tűrnek, mint szükséges roszat, S nem szeretnek … odafönn az égben Megszámlálták napjaitokat.
Majd halljátok a nagy ítéletszót Attól, aki mindenkit bírál…
Bármit mond a szemtelen hízelgés, Nincsen többé szeretett király!
Föllázítsam a kerek világot,
Föllázítsam-e ellenetek,
Hogy a dühnek Sámson-erejével Milliónként nektek essenek?
Megkondítsam a halálharangot, Hogy borzadjatok hangjainál?…
Bármit mond a szemtelen hízelgés, Nincsen többé szeretett király!
Nem lázítok, mert nincs erre szükség;
Mért ráznám meg erőszakosan
Azt a fát, amelynek a gyümölcse Már túlérve, rothadásba’ van?
Ha megérik a gyümölcs, fájárul
Magátul a földre hull alá …
Bármit mond a szemtelen hízelgés, Nincsen többé szeretett király!
A nemzetőrség országosan már 25-30 ezer főt számlál. Olyan pillanat ez, amikor Kossuthnak egy szava elég lenne, hogy tízezrek rohanják meg az országban szétszórt császári katonaságot, s meginduljanak Bécs ellen.
Ugyanekkor érkezik a hír: Radetzky gróf
4i
Debrecenben kihirdetik a 12 pontot
osztrák seregeit az olaszok kiverték Milánóból! Fellázadt és kiűzte a császári csapatokat az ősi Velence is! Most került igazán szorult helyzetbe Ausztria!
Március 31-én a császár-király aláírt mindent, amit a pozsonyi országgyűlés követelt.
Az új magyar kormány, Batthyány, Kossuth, Deák, Széchenyi kormánya időt nyert, hogy végrehajtsa a reformokat, megszilárdítsa a függetlenséget és felkészüljön védelmére.
Minden azon múlt: jól használja-e ki.
Törekedett rá. Pozsonyban, március utolsó hetében és április első napjaiban lázas munka folyt. Régebben évtizedekbe telt, míg egy- egy kisebb reformjavaslat a két tábla aprólékos vitái során törvényerőre emelkedett. Most két hét alatt 38 törvényt öntöttek for
mába. Pezsgett, forrt Pozsony, a máskor oly békés, csendes város. Éledő, nyugtalan ország intézkedő központja most.
Az országgyűlés csaknem szakadatlanul ülésezik. Éjszaka is törvényfogalmazó bizottságok dolgoznak mindenütt.
A posta s a kiépülő kormányzati futárszolgálat százával hozza Batthyány, Kossuth, Deák asztalára a jelentéseket, javaslatokat, fogadkozásokat, tiltakozásokat és kérvényeket. Hamarosan a jegyzők, papok, tanítók fogalmazta paraszti és nemzetiségi követeléseket is.
A Felvidék megyéiből szlovák parasztmozgalmakról érkezik hír. Zágrábból a horvát nemesség gyülekezését, Zimonyból, Újvidékről a szerb népgyúlések határozatait jelentik.
42
Wesselényi Miklós megjön Erdélyből, jönnek mások is; a helyzetkép, amit onnan adnak, ellentmondásos. A román parasztok, diákok, értelmiségiek reménykedve üdvözlik a magyar forradalmat, s elfogadják, hogy Erdély olvadjon össze Magyarországgal, jöjjön létre az unió. Ez az egyik hír. A románok nemzeti jogokat követelnek, s ha meg nem kapják, nem egyeznek bele az unióba – ez a másik hír. Melyik az igaz?
A bécsi udvar s az új osztrák kormány belátta, hogy a Magyarországnak adott engedmények szükségesek és visszavonhatatlanok – mondja az egyik bécsi jelentés. Az udvar, a tábornoki kar s az osztrák kormány titokban Magyarország megtörésére és vissza- hódítására készül – így szól a másik értesülés. Melyik az igaz?
Jó hírek, rossz hírek, biztató hírek, félelmetes hírek. Semmi sem biztos, semmi sem végleges. Győztünk-e valóban ? Vagy az igazi harc ezután következik? S ha igen – ki lesz velünk, ki ellenünk?
Rajtunk is áll! Rajtunk is múlik, sor kerül-e összecsapásra. Rajtunk is múlik, ha harc lesz, az ország népei melyik oldalon kelnek fel, fegyverrel és kaszával!
Nincs egy perc veszteni való idő! Sietni, sietni kell! Sietni a törvényekkel, a nemzetőrség felállításával, sietni az országgyűlés berekesztésével, a kormány Pestre költözésével. Veszedelem van. Mindenki érzi. Sietni – ez a legsürgetőbb – a parasztok megnyugtatásával, a robot, az úri dézsma és papi tized megszüntetésével, az új törvények országos kihirdetésével.
A pesti nemzetőrség szemléje a Városháza előtt
Öt bizottság is dolgozik egyszerre, megfogalmazzák a javaslatot, azon melegében megszavazza az alsótábla, megszavazza a kezessé vált felsótábla is. Készülnek a törvények, egyik a másik után.
Minden szál Kossuth kezében. Neki mindenben szava van. Benne él leghatározottabban kész elképzelés a megújult, független, k iparosodó, rendezetten gyarapodó és művelődő országról. Ö tudja, mit és hogyan kell.
Kossuth elképzelését emeli most törvényerőre a nemesi országgyűlés. Azt a programot, amelyet ő a Pesti Hírlapban, a Védegylet gyűlésein, az Iparegyesület hetilapjában, a megyei gyűlések és az országgyűlés szószékéről egy évtizede hirdet. Nagyszabású reformprogram ez! Hatalmas lépés előre.
De elég-e ez a program most? Elegendőnek tartja-e ezt a reformot az ország népe most, amikor Európa-szerte forradalom zúg, mikor a Habsburg-birodalom összeomlani látszik, mikor nincs többé mód császári katonaságot vezényelni a jussukat követelő magyar és nemzetiségi parasztok ellen? Kielégítő-e a tegnapi reform ma, mikor országszerte talpra áll, érdekeinek tudatára ébred, megérzi önnön erejét, és színre lép a nép?
A forradalom folytatódik. A tömegek közt most indul igazán.
S a másik oldalon már szervezkedik, fegyverkezik az ellentámadás: a császári udvar, a birodalmi arisztokrácia, a nagy pénzemberek és az őket támogató nemzetközi reakció ellenforradalma. Kossuthék tudják ezt is.
Két tűz kö2ött a magyar országgyűlés, a magyar kormány. Nem olyan pillanat ez, amikor szépen, nyugodtan lehetne átvinni az országot a nagy elmaradottságból a haladás vágányára. Olyan pillanat ez, amikor dönteni kell: Kivel ki ellen?
A néppel, a népekkel a bécsi reakció ellen? Vagy Bécs oldalán, az arisztokrácia oldalán a népek ellen, a magyar és nem magyar parasztok törekvései ellen? •
FALU 1848 TAVASZÁN
A dombon kastély, előtte park. Százados fák, nyesett bokrok, virágágyak, gondozott utak. Egy hajlatban mesterséges tavacska, partján lugas. A kastélyban harminc szoba. A gróf lakosztálya, a grófné lakosztálya, a grófkisasszony lakosztálya; fogadóterem, ebédlőterem, fegyverterem, kártyaszoba, télikert, vendégszobák. Az ebédlőben huszonnégy vendég telepedhet a damaszttal terített asztal köré. Ezüst evőkészlet, kristálypohár, serleg, meisseni porcelán. Műtárgynak beillő pohárszékek, kecses vitrinek, süppedő szőnyegek, képek aranyozott keretben, falkárpitok… A kastély – most éppen – lakatlan, csak a személyzet található itt, s az oldalszárnyban a fóintéző. A gróf Pozsonyban van, az országgyűlésen, a főrendi táblán; a grófné és a kisasszony Bécsben. A család ott is fenntart egy palotát. A grófkisasszony eladósorban, báloz- tatják.
A völgyben a falu. Zsindelytetős templom, mellette öreg papiak. Szemben porta, kőfallal kerítve; boltíves kőkapun hajthat be a vendég a tornácos ház elé: nemesi kúria. A házban, a deszkapadlós, boltíves szobákban régies, egyszerű, tartós bútorok. Az úr szobájában medvebőrös pamlag, a falon vadászfegyver és a rég elhalt elődök arcképei. Ez alispán volt boldogult Mária Terézia idejében, amaz Rákóczi hadában vitézkedett… Az ablak a gazdasági udvarra néz; előtte íróasztal, rajta kalamáris, biblia, gazdasági folyóirat és a Pesti Hírlap egymásra rakott számai;
Magyar falu a múlt század közepén, háttérben kastély
bronzbagoly alatt a jurátusfiú Pestről s mostanában Pozsonyból keltezett levelei, amikben pénzt szokott kérni és hírül adja a politikai újdonságokat… A fal mellett pipatartó, a felső csibuksor a házigazdáé, az alsó a vendégek számára.
Vendégszerető ház. Az arra utazó közeli s távoli atyafi és szomszéd el nem mulasztja, hogy betérjen. Sértés lenne, ha elmulasztaná. Bőséges, zsíros konyha. A nemzetes asszony maga dirigálja a szakácsnét: öt fogás az ebéd, négy a vacsora. Minden délben könnyű tészta és nehéz bor kerül az asztalra; egészségesen alszik tőle a házigazda s a vendég, fél délután. Vacsora után pipázgatni, politizálni és tarokkozni szokás.
A völgyet patak szeli át, a patakmeder mel
lett út. Latyakos sár, mély keréknyomok. Ilyenkor, tavaszi olvadás idején járhatatlan. A gyalogos ember is inkább a mezőn, ösvényen halad. Csak erős fagy és nyári kiszáradás teszi úttá az utat.
Két oldalán, a völgyben: parasztudvarok. 20-25 nagyobb, takaros ház, tornáccal. A telkesjobbágyok – egésztelkesek, féltelkesek – házai. A tornácra nyílik a pitvarajtó, a pitvarból balra és jobbra egy-egv szoba. A tisztaszobában, melynek apró ablaka az utcára néz, búbos kemence, sarokpad, négyszögletes asztal, festett láda, tükör, magasra vetett ágy. A pitvarban tűzhely, agyagból, fölötte kürtőkémény – egyenesen száll fel a füst a padlásra. Üstök, kondérok, mázas és mázatlan cse- répedények. A másik, kisebb szobában, mely
45
Kunsági paraszt
kamrául is szolgál: két ágy, rossz asztal, támlátlan szék, ládák, zsákok, pokrócok. Ilyen a jobb módú gazda háza. Mögötte istálló, abban két ló, másutt négy ökör vagy két ökör, egy vagy két fejőstehén; disznó, egy tucat tyúk, liba az ólakban. Szekér és eke a szín alatt. Egy bontatlan szalmakazal s egy másiknak kupacnyi maradványa. A szénát már a télen megette a jószág.
A módos házak közé ékeken, s odébb, külön sorban is: kisebb házak, szőkébb udvarok. Pitvar és egy szoba. Kevesebb bútor, kisebb istálló, kevesebb állat, kisebb kazal. A negyedtelkesek, nyolcadtelkesek házai. Fentebb, a domboldalban egy sor viskó: a föld- teleneké. Egy-egy szobában öt-hat ember –
öreg, javakorabeli meg gyerek együtt; néhol nyolc is, tíz is.
A kis házakban s a viskókban fogytán a kenyér s a zsírozó. Hogyan húzzák ki aratásig? A gróf intézője ad kölcsön kenyérgabonát; kamatostul kell visszaadni nyáron, vagy duplán ledolgozni kapálás idején. Más esztendőkben a nemzetes úr is adott – most épp neki sincs elég. Adnak a jobb módú gazdák is, de azok még az intézőnél is több munkát kívánnak cserébe érte. Van olyan egésztelkes jobbágy, aki tíz esztendő óta nem megy robotba a grófi birtokra, hanem a nála eladósodott zselléreket küldi maga helyett. Ezt is lehet.
Nagyobb a különbség a nép között, mint régen volt. Meglátszik ez már a házakon, az udvarokon. Megmutatkozik a ruházaton is. Valamikor egyféle öltözetben járt az egésztelkes és a nyolcadtelkes jobbágy, talán csak a pásztorember meg a jöttment cselédféle öltözete különbözött a többiétől. Mostanában a gazdák posztóruhát, csizmát húznak; a szegényebb meg – régi módon – vászonban és bocskorban jár.
A gazda, ha már egy kicsit megszedte magát, van egy kis tartalékja, elvisel egy-két rosszabb esztendőt. A szegényebb embert egyetlen rossz termés is megkopaszítja. Vagy koplal, családostul, vagy eladósodik.
A határ tágas, a föld jó, gazdag erdőségek, bő fűtermő rétek, legelők övezik a falut.
A szántóföld fele, a legelő kétharmada s majdnem az egész erdőség a grófé. A grófnak nemcsak itt van birtoka. Az uradalom harminc falu határán nyúlik el. Néhol egy-egy nagyobb darab, már összevont, tagosított föld, másutt – legtöbb helyt – szétszórt földdarabok, rétek, legelődarabok – ez az uradalmi föld. Harminc faluból ezer jobbágy és zsellér dolgozik a grófi földeken. Némelyik falu egészében, másutt csak a nép fele, negve-
46
de vagy néhány család a gróf jobbágya, zsellére. Ezer család robotol a grófnak, s adja be évről évre minden termése tizedét meg az „ajándékot”: disznót, tyúkot, tojást, vajat, túrót, mézet, kendert, lent, miegyebet.
A fóintézó – német ember, tanult ember, érti a gazdálkodás minden csínját-bínját – elégedetlen. Nem szereti a rendetlenséget. Mit lehetne ebből a gyönyörű birtokból kihozni, ha nem kényszeredett jobbágyrobottal, parasztekével, parasztszekérrel kellene kínlódni, hanem saját állatállománnyal, korszerű felszereléssel, fizetett munkásokkal, jól fegyelmezhető cselédekkel, engedelmes napszámosokkal dolgoztathatna! Parancsolt ó már olyan gazdaságban is, külföldön, ahol úgy mennek a dolgok. S ahol az egész birtok egykét nagy tagban fekszik, minden áttekinthető, ahol korszerű vetésforgót lehet megvalósíta- ni. Itt ilyet nem lehet. Es micsoda átok az úttalanság! Vasút is alig van ebben a rongyos országban. A kereskedelem gyerekcipőkben jár. De a legfőbb baj a pénztelenség. Mit lehetne építeni ezen a szép nagy birtokon! Szeszfőzdét, cukorgyárat, malmot, magtárakat. Svájci tehenészetet, vaj üzemmel, sajtüzemmel, yorkshire-i tenyészetet, hizlaldát. Ömlene a pénz! S mi van e helyett? Búza terem, meghízik két tucat ökör, azt lehet eladni, meg a gyapjút, a birkanyájak után. Nincs pénz a szükséges befektetéshez. Es nincs, aki elfogadható feltételek mellett kölcsönt adjon. Nincs bank, nincs olcsó hitel.
Hisz jövedelmez ez a birtok így is. De csak annyit, amennyit fölél a grófi család. Mert aki gróf, nem élhet akárhogy. Itt ez a kastély, Bécsben egy palota, a megfelelő személyzettel, utazások Karlsbadba, Párizsba, a kisasz- szonynak párizsi ruhák. A vadászatok, a kutyák, a hátaslovak, a lakomák, az italok. Meg a régi, rossz esztendőkben felgyűlt adósságok s azok kamatos uzsorakamatjai – azt is fizetni
kell. És a hozományt gyűjteni a grófkisasz- szonynak, hogy legalább olyan rangú főúr vegye el, amilyenek ók: egy másik magyar gróf, aki éppoly fényesen él és éppily gyatrán gazdálkodik. Befektetésre, a gazdálkodás modernizálására nem jut pénz.
Ha a grófnak nincs befektetésre, modernizálásra pénze, hogyan lenne a nemzetes úrnak, ki nem sok ezer, hanem csak 800 hold föld ura? Neki csak 30 vagy 40 család dolgozik és adózik. A jövedelem? Jó, ha a nagyfiú taníttatására s a vendégszerető háztartás fenntartására elég. Azon a birtokon is rajta fekszik már az adósság. És hiába, hogy maga a nem-
A múlt század közepe táján épült parasztház
zetes úr áll a föld végébe, a jobbágyok – ha robotba szólítja őket – neki se dolgoznak jobban, mint a grófnak. Megromlott a nép. Már parancsolni se lehet neki úgy, mint egy- pár esztendővel ezelőtt. Ütni? Deresre vonatni? Folyton azt se lehet, nem is való. Mire vezetne, ha ellenségévé tenné a fél falut?
A nemzetes úr tudja, hogy nagy változás közeleg. Pár esztendővel ezelőtt még keményen ellenezte a változást, most már nem is ellenzi. Mi győzte meg? Az újság, Kossuth meg Deák cikkei, a megyegyűléseken az okosak szava – lám, már a Batthyányak is, a Podmaniczkyak is, a Telekiek is a jobbágyfelszabadítás mellett törnek lándzsát. Meggyőzték a fia levelei is. Valamerre el kell dőlni a dolognak. Visszafelé nem lehet. Elpusztul, aki nem halad a korral.
A Kossuth-kalap többet nyom a mérlegen, mint megannyi királyi korona
Ismeri ő a parasztokat jól. Velük él, látja az életüket, tudja, ki mit vet, mit arat, mit visz piacra. Még a fejükbe, a szívükbe is belelát. A jobbágyság fennáll, de ezek a parasztok szívükben már nem jobbágyok. Már nem érzik annak magukat. Régen a nép tunya volt és engedelmes. Most szorgalmas és rátarti. De csak magamagának szorgalmas. A robot, az úri szolgálat, a dézsma olyan teher már ezeknek, amit gyűlölnek.
Valaha, még nem is olyan régen, úgy terült el körös-körül a tágas határ, erdőségeivel, rétjeivel, patakjával, legelőivel, hogy az igát- lan, szántófölddel nem bíró ember is megélhetett rajta. Fát hozhatott az erdőből. Az erdő makkján eltarthatta disznaját; foghatott halat, madarat, vadat is ejthetett. Tehenét, borját, birkáját szabadon hajthatta a tágas közlegelóre.
A kenyerét meg megkereste aratással, csép- léssel egész esztendőre.
De mióta a gróf kiszakította a maga részét a legelőből, mióta a gazdák is több jószágot tartanak a nekik meghagyott legelődarabon, mióta az erdőt fegyveres őrökkel vigyáztatja a főintéző, és mióta a gyarapodó gazdák minden darab rétre rátették a kezüket – a szegény ember miből élhessen? Csak úgy élhet, ha másnak dolgozik. A határ, a közföld nem tartja már el.
A legelő és az erdő! A zsellérségnek és a töredéktelken élő szegény jobbágyoknak ez a legfőbb sérelme – és követelése.
REMÉNY, CSALÓDÁS,
ÚJ REMÉNY
Március közepe táján izgató hírek jutnak el a faluba.
Mit beszélnek azok a vásárosok? Mit mond az a Pest felől jött vándorember? Pesten, Bu-
- A Pilvax Kávéház: a „Forradalmi Csarnok” (korabeli festmény)
- Gvúlés 1848 márciusában a Nemzeti Múzeum előtt
- 48-as zászló
- Bem József
j. Nemzetőr (Borsos József festménye)
dán kiütött a ribillió! Bécsben is! A nép, úgy mondják, fegyverre kapott a városokban.
Terjed a hír. Nő az izgalom. Este beállítanak a paphoz a gazdák, a telkesjobbágyok. Illő tisztelettel. Igaz-e, tiszteletes úr, amit beszélnek?
A pap kiteríti az újságot. Az imént küldte át neki a kúriából a nemzetes úr. Abból olvas hangosan.
Hát igaz! Itt a 12 pont. „Mit követel a magyar nemzet?” Minden úrbéli szolgáltatás, robot, dézsma eltörlendó! Itt Petőfi Sándor szavai. Hallják emberek, ezt a verset nyomtatták ki Pesten, ezt szavalták március 15-én este a Nemzeti Színházban is:
„Rabok legyünk, vagy szabadok?
Ez a kérdés, válasszatok! –
A magyarok istenére Esküszünk…”
Emelt hangon olvassa a pap a verset. Híve ó is a nemzeti szabadságnak s a nép jobb sorának, híve Kossuthnak. Feszült, ámuló arcok a lámpa körül. A szoba sarkában, a félhomályban hangosan mondja utána valaki: „Rabok tovább nem leszünk …”
Fut szét a hír a faluba, eljut a kis házakba, el a viskókba is. „Esküszünk, esküszünk, hogy rabok tovább nem leszünk!” Megszűnt a jobbágyvilág, vége a robotnak. Forradalom van!
A pesti fiatalok lapjának 1848. március 19-én megjelent első száma
Népgyűlés Kassán 1848 márciusában
A grófi intéző leüzen: holnap ennyi meg ennyi ember jöjjön robotba. Kezdődik a tavaszi munka.
Nem megyünk! Az a világ elmúlt. Nincs többé robot. Aki elmegy, magunk vágjuk agyon!
Másik nap. Este van. Alacsony, földes szobában, mécsláng körül egy csomó ember. Fiatal legény szavát lesik. Katona volt, most jött meg messzi földről. Beszéli a bécsi forradalmat. S hogy amerre jött, a Dunántúl, sok faluban fejszével ment neki a nép a hercegi,
grófi, püspöki erdőségnek, vágják a fát szabadon, viszik a városba, abból vesz kenyeret a sok éhes ember. Elkergették az erdőőröket, néhol az intézők is elmenekültek. Kossuth Pozsonyban kiállt a nép ügye mellett. Letört az urak szarva! Tavasszal a népé lesz minden erdőnek, legelőnek, minden úri földnek a fele. Vagy tán több is.
így születik a reménység.
Eltelik egy hét, várakozásban.
Dobszó. Emberek! Mindenki a templom elé! Tódul a nép. A tehetetlen vének is.
50
Ott áll a pap a templom lépcsőjén, mellette a főintéző és a nemzetes úr. S ott a vármegye embere is: a szolgabíró.
Hát ez meg aztán mit keres itt? Hiszen ő botoztatott végig a múlt esztendőkben négy falut is.
Zúgás. A pap csendet int. Hirdetik a törvényt. „Ki ami földet bírt jobbágyföldként, ezentúl szabadon az övé. A robot, a dézsma megszűnik.”
A gazdák, kik sűrű félkaréjban állnak elöl, éljent kiáltanak. A szegények, a hátul állók hallgatnak. Valaki elszánja magát és felkiált:
- Hát a legelő? Hát az erdő? Avval mi lesz?
A szolgabíró a torkát köszörüli.
- A törvény úgy rendelkezik, hogy ami úri birtok, az ezentúl is úri birtok marad.
-Velünk, szegényekkel ki gondol? – kér di egy asszony.
- Nem igazság! – sivít egy másik.
Egy fiatal előrefurakszik, öklét rázza.
- Akinek van, az kap; akinek nincs, annak semmi se jut?
A szolgabíró hallgat. A szeme futkos. Máskor ilyen hangra a hajdúkat szólította, a derest hozatta elő. Most csak int, hogy szólni akar.
Szépen kezdi. Elbeszéli, milyen nagylelkű a nemesség, hogy a pozsonyi országgyűlésen jószántából lemondott a robotról, dézsmáról. Legyen hálás a falu. Örvendjen mindenki annak, amit kapott, ne követeljen többet. „A tulajdon szent – emeli fel a hangját. – Szent és sérthetetlen a gróf úr birtoka, a nemzetes úré is, sérthetetlen a kendteké is.” Ezt már a gazdák felé fordulva mondja.
- Úgy is van jól – mondja rá egy posztóruhás.
- Maguk pedig – int most a szolgabíró a szegényebbek felé -, ha panaszuk vagy kívánságuk van, foglalják írásba, küldjék el a kormányhoz.
Gúnyrajz a nemesről, aki visszasóvárogja a 48 előtti helyzetet
Múlt század közepi parasztviselet, háttérben szárazmalom
Magyar parasztok 1848-ban – ahogy egy osztrák festő látta
- Kossuth Lajoshoz – mondja jóakaratban a pap. – Bízzanak Kossuthban, emberek.
A nép eloszlik.
Este egy faluszéli házban összedugja a fejét egy csapat zsellér. A katonaviselt legény kezében lúdtoll.
- írhatod – mondja valaki. – Úgyse lesz abból semmi már. Megvan a törvény. A gazdáknak kedvez, a szegénységet megint ki- semmizik. így volt ez, mióta világ a világ.
- Nem lehet az – mondja makacsul a legény. – Más törvényt rendelt Kossuth. Hamisan hirdette a szolgabíró a törvényt.
Megmoccan az emberekben a reménység.
- Hát írjad akkor – mondja valaki.
-De eljut-e Kossuthhoz? – kérdezi egy másik.
– Magam viszem el – feleli a legény.
Másnap útnak indul Pozsony felé. Oda is ér. Átadja az írást egy barátságos fiatalembernek, aki az ilyen kérvényeket a minisztérium nevében átveszi.
A nép vár, a nép készülődik. Nemcsak ebben az egy faluban. A többiben is.
. Akinek földet adott a jobbágyfelszabadítás, nekifog a tavaszi munkának. A grófi intéző meg a nemzetes úr egypár száz holdat bérbe is juttat a gazdáknak. Az uradalomnak nincs igája, ekéje, munkaereje, hogy megművelje a földet.
Kisnemesi kúria Sümegen
Főúri kastély Kistapolcsányban
Akinek semmi sem jutott – várakozik. S remél.
Az országban több mint hétezer falu. A hétezerből nincs egy-két száz, ahol mindenki elégedett lenne ezzel a jobbágyfelszabadítással.
És minél messzebb megyünk az ország közepétől a peremvidék felé, annál több a kisemmizett paraszt. S annál nagyobb a szegénység.
Ezek a peremvidéki – felvidéki, délvidéki, erdélyi – parasztok nagyobbrészt nem magyarok. Szlovákok, rutének, szerbek, horvá- tok, románok.
Nem olyan idő ez, mikor a nép feladná a reményt. A változás megkezdődött. Miért ne mehetne tovább? Az igazság megmutatta erejét. Miért ne győzhetne a teljes igazság?
Milliók reménykednek. Van, aki Kossuthban s az új magyar országgyűlésben. Hogy az majd orvosolja a sérelmeket.
A nemzetiségi parasztoknak nincs sok okuk, hogy Kossuthban s a magyar országgyűlésben bízzanak. Nem is igen ismerik Kossuthot. Nekik nem a magyar urak nagylelkűségéről beszél a papjuk. A szlovák, a szerb, a román parasztnak azt mondja a papja: Ne bízzatok a magyar urakban. Eddig
Magyarország 1829-ból származó nemzetiségi térképe. (Nem pontos, de nagyjából megmutatja az arányokat. A középsó fehér folt a magyarlakta vidék, a sötétebb övezetek a nemzetiséglakta területek)
is megcsaltak, ezután is megcsalnak. A nyelvünket is megvetik. Mit várhatunk tólük? Magatokban bízzatok!
És van, aki már hozzáteszi: Bízzatok a jó- ságos császárban. O a ti jótevőtök.
Miért ne hinné a nemzetiségi nép? Tapasztalata arra tanította, hogy a magyar birtokos uraktól, a magyar vármegyétől nem várhat jót/ Kitől várja hát most, a nagy fordulat tavaszán sorsa javulását?
„MINT MACSKA AZ EGÉRREL?”
Ezekben a hetekben – 1848 áprilisában, május elején – egy finom úr sűrűn utazgatott négylovas hintáján Bécs, Pozsony és Buda között. Neve: Kari Grünne gróf.
Ama néhány tucat férfiú egyike ő, kik ritkán vagy sohasem jelennek meg a kivilágított színpadon, annál több szálat mozgatnak a színfalak mögül. Kari Grünne gróf a birodalmi arisztokrácia e pillanatban hatalomra törő köreinek bizalmas embere, befolyásos vezető politikusa. Annak a jól megszervezett, összetartó, elszánt és céltudatos politikus körnek egyik irányítója, amely Metternich bukása óta egyre nagyobb befolyást gyakorol a Habs- burg-család döntéseire.
Grünne gróf a politika szakembere. Szilárdan áll a valóság talaján. A politika – szokta mondani – az erők tudománya. Az erőket s ellenerőket hideg fejjel kell felmérni, a célnak megfelelően hatni rájuk.
Ama kevesek közé tartozik felső körökben, akik 48 márciusában sem estek kétségbe. „Nem olyan veszélyes, mint amilyennek látszik” – mondta a párizsi forradalom első hírére. Barátai előtt kifejtette, hogy a mostani európai mozgalmak azért intézhetők el aránylag könnyen, mert a bennük résztvevő erők nem egységesek. Magyarország? Pozsony és
Pest törekvései? Grünne gróf mosolyog: „Ugyan kérem. Egy forradalom, amelyet földbirtokosok vezetnek? Nem igazi forradalom. Azonkívül itt vannak a nemzeti ellentétek. Magyarok, horvátok, szerbek, románok, szászok. Kis türelem és néhánv célszerű intézkedés – máris egymásnak esnek.” Ez Grünne gróf szakértői véleménye. Ennek megfelelően adja megfontolt tanácsait az illetékeseknek.
A gróf természetesen jelen volt 1848. április 11-én Pozsonyban, a fényes ünnepségen, melyen Ferdinánd császár-király szentesítette az új magyar alkotmányt, kijelentvén, hogy semmi sem fekszik annyira szívén, mint hú magyarjainak boldogulása. S ahol a nádor a magyar nemzet nevében hűségéről és mélységes hálájáról biztosította a jóságos Uralkodót. A gróf tagja is volt annak a kis bizottságnak, mely a komédiát rendezte s a két beszédet – a királyét is, a nádorét is – megszövegezte. Kellemes tanácskozás volt. Jókat mosolyogtak, elgondolva, hogyan dőlnek be a szép szavaknak a magyarok.
A magyarok hiszékenyek. Még könnyek is csillogtak egyes urak szemében, mikor a király a szép ígéreteket tette! Hja, ezek az urak a maguk szintjén gondolkoznak a politikáról. Úri becsület, vármegyei látókör. Mit tudnak ók az európai nagypolitika boszorkánykonyháiról ?
A gróf annak a másik kis bizottságnak ülésein is részt vett, mely áprilisban felmérte az európai helyzetet. Örömmel állapította meg, hogy a dolgok nagyjában-egészében a kívánatos irányban fejlődnek. A forradalmi hullám csendesedőben…
Alkalma nyílt átolvasni barátjának, Thun grófnak Szentpétervárról kelt újabb leveleit. Jó hírek. A cár nem neheztel Ausztriára. Szükség esetén a Habsburg-ház mintegy 300 ezres orosz haderő támogatására számíthat…
55
Nem kevésbé fontos, hogy az angol kormány állást foglal a Habsburg-birodalom csonkí- tatlan fennmaradása mellett. Az angolok nem szívesen látnák, ha létrejönne Európa közepén az egységes nagy Németország… Keleten s a Balkánon pedig tovább erősödne az orosz birodalom. Ezért Ausztriát támogatják …
A gróf visszatér Budára, és tanácskozásba merül István főherceggel, a nádorral. A nádor fiatal ember, hiú, félénk, befolyásolható. Volt már helyzet, hogy – szinte nevetség – Kossuth befolyása alá került. Éppen azért van itt a gróf, hogy az ilyesmit megakadályozza.
A gróf megmagyarázza a nádornak, hogy a magyarok helyzete, akárhogy nézzük: ku- tyaszorító. Jellasics bán néhány hét múlva 30-35 ezer felfegyverzett emberrel vonulhat fel a Drávához. Rajasics érsek és a déli határőrvidék katonatisztjei már kiadták az önálló szerb vajdaság csalogató jelszavát. Erdélyben Saguna püspök és Puchner hadparancsnok
tudják a dolgukat… A Magyarországon állomásozó császári hadsereg főtisztjei csak a jelre várnak, hogy szembeforduljanak Batthyá- nyékkal…
- De Kossuth ? – veti közbe István nádor. – Ez az ember a szó erejével százezreket tud talpra állítani! És szükség esetén hajlandó engedményeket tenni a nemzetiségeknek is. Mi lesz, ha sikerül nekik ellenünk összefogniuk?
- Fenséged helyes nyomon jár – mondja a gróf. – A veszély fennáll. De bármit képzel személy szerint Kossuth, az urak, akikkel együtt kell működnie, ezek az urak sohasem fognak beleegyezni, hogy akár a parasztoknak, akár a nemzetiségeknek többet adjanak. Hogy politikai jogokat adjanak a szlávoknak és a románoknak? Hiszen akkor kicsúszik a kezükből az ország. De ha komolyan meg is akarnának egyezni a nemzetiségekkel, elkéstek. Az ottani mozgalmak vezetése szilárdan a mi embereink kezébe került az utóbbi he-
Román falu Erdélyben
tekben. És – ami még fontosabb – nemsokára megkezdődik a tánc… Néhány apró incidens, fegyveres összecsapás … És ez végképp elmossa a megegyezés lehetőségét a magyarok és a többiek között.
A nádor fiatal, lányos arcán kínos kifejezés jelenik meg.
Grünne atyailag mondja:
- Fenségednek nincs félelemre oka. Féljenek ők. Épp erről van szó. Nem engedhetjük, hogy felbomlasszák a birodalmat… Rettegjenek ! Rettegjen a magyar a szláv fegyvertől, a román kaszától, rettegjenek amazok a magyarok bosszújától! Ne legyen egy nyugodt napjuk, átaludt éjszakájuk!
Vegyék észre végre, hogy eddig is mi véd- tük meg őket egymástól. Lássák be mind, a magyarok is és a többiek is, hogy mi vagyunk itt a rend. Hogy a fenséges Habsburg- ház bölcs egyensúlyozó uralma nélkül pokol az életük.
z
- Értem – mondja a nádor rövid hallgatás után. – És nekem milyen szerepet szánnak odafönn ebben az egészben?
- Azt legfelső döntés fogja kijelölni – feleli a gróf.
BALÁZSFALVA
Van Erdély szívében egy helység, Balázsfalva. 1848-ban itt állt az erdélyi románok egyetlen közép- és felső iskolája: a görögkatolikus egyházi tanintézet és papnevelde.
Parasztfiúk tanultak itt többnyire. Itt ápolták a román nyelvet. Itt íródtak a román nyelvkönyvek, történelmi munkák, jogtudományi könyvek. Ez volt az erdélyi románság szellemi életének egyetlen – még kicsiny – középpontja, a nemzeti szabadság s a haladás törekvéseinek tűzhelye.
1848. május 15-én negyvenezer ember jött
István nádor
össze a balázsfalvi réten. Papok, diákok, román parasztok.
Ott volt Saguna püspök – a bécsi udvar embere. Ott Lamény püspök is, a magyar kormányzat híve. De a vezérszerepet nem ők vitték, hanem az a néhány tanár, pap, fiatal értelmiségi, kik magukévá tették a román parasztság nagy követeléseit – s azokat a román nemzet elismerésének, önigazgatásának, önálló szellemi fejlődésének követeléseivel kapcsolták össze.
Erdély ekkor még nem egyesült Magyarországgal. Itt még a jobbágyfelszabadító törvény sem lépett életbe. Május végére hívták össze az erdélyi országgyűlést, annak kellett döntenie az egyesülés s az új magyar törvények elfogadásának dolgában.
A balázsfalvi román népgyűlés úgy határozott, hogy Erdélynek Magyarországgal való
57
A balázsfalvi román népgyűlés
egyesülését csak akkor fogadja el, ha előzőleg a románság biztosítékot nyer, hogy kívánságai teljesülnek.
Mit akarnak a románok?
Valódi felszabadulást a jobbágvterhek alól, melyek Erdélyben sokkal súlyosabbak voltak, mint Magyarországon. Itt a parasztság négyötöde zsellér volt. A földek, erdők, legelők, havasok milliónyi holdjait az előző évtizedekben rabolták el a földesurak – román vidéken is, magyar és székely vidéken is. A közföldeket most visszakövetelte a parasztság. Mit akartak még? Saját nyelvű iskolát. Azt, hogy nyelvük és vallásuk Erdélyben egyenjogú legyen a magyar és német nyelvvel s a négy „bevett” felekezettel. Fiaik tanulhassanak, s ha kitanultak, hivatalt nyerhessenek. Ahol ők, a románok vannak többségben, a vármegye tisztviselői közt megfelelő
számban románok is legyenek. Szabadságot a sajtónak is. Választójogot a szegényparasztságnak is.
1848 tavaszán természetes volt, hogy ezt követelik.
Várhatták-e, hogy a magyar urak beleegyeznek? Nem várhatták, nem is várták. Ki akarták kényszeríteni követeléseik teljesítését.
Vezetőik azt mondták nekik: sokan va- gvunk, erősek vagyunk. Mi alkotjuk Erdélyben a többséget. Ha a magyarok nem adják meg, ami minket illet – nem egyesülünk Magyarországgal. Ha fegyverrel jönnek, fegyverrel fogadjuk őket.
Volt ott a balázsfalvi tömegben egy fiatalember. Apja paraszt. Ö maga tanult fiú. Kolozsvárt magyar iskolát járt, jogot végzett. Avram láncú.
Mikor a márciusi forradalom híre eljutott
58
Erdélybe, Iancu Marosvásárhelyt azt hitte: a magyar március az ó népének is meghozza a sóvárgott szabadságot. Néhány nap múlva egy gyűlésen zászlót húzott eló, meglobogtatta. Ez volt ráírva: „Jobbágyfelszabadítás vagy halál!”
Áprilisban már tudta, hogy az új magyar törvény, ha életbe lép – Erdély parasztságának nagy többségét kisemmizi, mert jóváhagyja az urak minden földrablását. S a zsellérnek, pásztornak, irtványos parasztnak, bérlőnek – tehát a románok többségének nem ad, nem is ígér semmit. Ezeket úri földön, úri terhek alatt, úri hatalom alatt hagyja. Es épségben hagyja fölöttük a magyar úri vármegyét is. A választójogot tőlük megtagadja. Nemzeti jogaikról, a románság nemzeti egyenrangúságáról pedig egyetlen szót sem ejt.
Iancu eltűnt Marosvásárhelyről. Visszament oda, ahonnan származott: a havasok közé. Balázsfalvára már ezer havasi paraszt élén jött el. Azok rá hallgattak. Iancu az ő fiuk, az ő tanult emberük. Vezérük lett.
„Jobbágyfelszabadítás vagy halál!” – ez állt Iancu zászlaján. Nemzeti szabadságnak ő azt tekintette, hogy végre a román paraszt ember lehessen.
A bécsi önkényuralomtól Iancu 48 márciusában semmi jót nem várt. Szerette volna, ha a román nép a magyar és székely parasztokkal együtt vívhatja ki jogait, szabadságát. De Ba- lázsfalván Iancu gondolkodóba esett. Igaz volna, hogy a császár most – akár kénytelen- ségból, akár belátásból – a románok mellé áll a magyar urak ellen? Hitte is, nem is.
Kétségek közt, tépelődve ment vissza a
Táborozó erdélyi románok 1848-ban
havasokba. Alig mozdult ki apja házából. Várt.
A balázsfalvi gyűlés után a román parasztok mindenfelé ledobták magukról a jobbágy- terheket. Hiszen Magyarországon már felszabadult a jobbágy! Itt pedig még mindig robotra akarják hajtani őket. Nem megyünk!
A vármegyei urak nem tűrték ezt. Még nem lépett életbe az új törvény. A földesúrnak Erdélyben még joga van robotoltatni. Kiszállt a szolgabíró. Nem egyedül. Egyedül nem lett volna tanácsos a falvakat járnia. Fegyveres nemesi csapat kísérte. Botoztatott. A zúgolódó falvak határában akasztófát állíttatott, elrettentésül.
Hát ilyen lesz az új magyar rend? Ezt kérdezte a nép. És papjai, diákfiai megfeleltek a kérdésre: Ilyen, ha tűritek.
A szász városok vidékén a szász polgárok okosan jártak el. Kimondták, hogy a román nemzetet egyenjogúnak ismerik el. Es bécsi intésre megkötötték a szászok és románok szövetségét a magyarok ellen, a Magyarországgal való egyesülés ellen. Saguna püspök titkos utasításokat adott a papoknak. Urbán, a határőrvidék ezredese megmagyarázta a román katonáknak, hogy a császár velük van.
Avram láncú még várt. Várta, mit dönt a május végén összeülő erdélyi országgyűlés. Nem volt szíve szerint való, hogy parasztjait az osztrákok oldalán hívja harcba a március 15-ét kivívó magyarok ellen.
láncút és parasztjait még meg lehetett volna nyerni a közös szabadság ügyének. Ha az erdélyi országgyűlés és a magyar kormány teljesíti azt – vagy csak valamit abból amit a parasztok igazságosan követeltek.
Május végén Kolozsvárt összeült az erdélyi országgyűlés. Magyar, székely, szász urak, főtisztviselők, magas méltóságú papok. A román népet – két püspökön kívül – senki sem képviselte.
Itt volt az utolsó alkalom. Az országgyűlés kimondta az uniót. De a románság sérelmeinek orvoslása szóba se került.
Avram láncú döntött. Harcolni fog a román nép fölszabadulásáért: földért, jogért, nemzeti egyenjogúságért, önkormányzatért. Fegyverrel, paraszt vérei élén. Az urak ellen, a vármegyék ellen, mindenki ellen, aki még most is megtagadja a románoktól, ami őket megilleti, ami nélkül élni nem tudnak és nem akarnak.
VÁLASZTÁSOK,
VESZÉLYES HELYZETBEN
A választásokat az új, pesti népképviseleti országgyűlésre júniusban, aratás előtti hetekben tartották.
Az aratás – ínséges évek sora után – végre bőségesnek ígérkezett. Egy nagy veszély, az éhínségé elhárult.
Elég veszély fenyegetett másunnan. Köröskörül készülődött az ellenforradalom.
Az osztrák udvar, az arisztokrata reakció jól kihasználta a március óta eltelt három hónapot. Az új magyar kormány rosszul használta fel. Nem lépett szövetségre, amíg tehette volna, sem az európai forradalmi erőkkel, sem az ország elégedetlen nemzetiségeivel. „Megint beszélünk s csak beszélünk” – írta Petőfi ezekben a hetekben:
Megint beszélünk s csak beszélünk,
A nyelv mozog s a kéz pihen;
Azt akarják, hogy Magyarország
Inkább kofa, mint hős legyen.
Dicsőségünknek kardja! csak most Készültél s már a rozsda esz. Meglássátok, maholnap minden Az ó kerékvágásba’ lesz.
60
Úgy állok itt, mint a tüzes ló, Mely föl vagyon nyergeivé már S prüsszögve és tombolva ott benn Fecsegő gazdájára vár.
Nem a tettek terén fogok hát, Mint egy csillag, lehullani? Megfojtanak majd a tétlenség Lomhán ölelő karjai?
S nem lenne baj, ha magam volnék, Hisz egy ember nem a világ, De ezer és ezer van, aki A zablán tépelődve rág.
Óh ifjaink, óh én barátim,’ Ti megkötött szárnyú sasok, Láng a fejem, jég a szivem, ha Végigtekintek rajtatok!…
Föl, föl, hazám, előre gyorsan, Megállni félúton kívánsz? Csupán meg van tágítva rajtad, De nincs eltörve még a lánc!
Elzúgott a népek tavasza. Nyár lett. Késő lett.
Franciaországban visszájára fordult a forradalom. A megriadt polgárság kitaszította a kormányból a munkások vezetőit, és júniusban vérbe fojtotta a párizsi nép hatalmas, új felkelését. Németországban olyan burzsoák kezébe csúszott a vezetés, kiknek – mert féltek a munkásoktól és parasztoktól – legfőbb dolguk volt, hogy kiegyezzenek a régi, feudális uralkodó osztállyal. Olaszországban folyt még a harc a Habsburgok hadserege ellen, de már meghasonlott, meggyengült a nemzeti forradalom tábora.
A bécsi főúri politikusok ügyes engedményekkel magukhoz láncolták az osztrák polgárságot. Jobbágyfelszabadítással úgy-ahogy
kielégítették az osztrák, cseh és galíciai ukrán parasztok módosabbjait. Windischgraetz júniusban ágyúkkal verte le a prágai diákok és munkások felkelését. Stadion gróf és Thun gróf pedig a császári udvar mellé állították a cseh polgárokat. Windischgraetz hadsereget toborzott osztrák és cseh parasztokból; Ra- detzkv serege Olaszországban kiheverte már-
Radetzky ismét bevonul Milánóba (1848. augusztus 6.)
Kossuth Pestre érkezése
ciusi milánói vereségét, erősebb lett, mint valaha.
Itt pedig, a régi Magyar Királyság határain belül, véglegessé lett a szakadás. A horvátok külön országgyűlést, külön kormányt hoztak létre. Nyíltan készülődtek ellenünk. A szerb határőrvidék parasztsága, osztrák és szerb tisztjei, papjai szavára táborba szállt, és nem engedelmeskedett az új magyar kormánynak. Erdélyben véres polgárháború készült. A Felvidék is megmozdulóban. A túrócszentmár- toni szlovák gyűlés májusban még a magyar kormánytól kérte a paraszti és nemzeti sérel
mek orvoslását. De mert a magyar kormány statáriummal és börtönnel válaszolt, júniusban már ott is Bécs felé fordult reményével a szegény nép; bármikor kitörhetett a magyarellenes felkelés.
Ellenséges gyűrűbe kerültünk. Magunkra maradtunk.
A júniusi választások: alkalom lehetett volna arra, hogy a veszélyes helyzetbe jutott ország uralkodó körei új módon kíséreljék meg maguk mögé állítani a magyar és nem magyar népet. Ekkor hirdethették volna meg a magyar politikusok – mint országjáró képviselőjelöltek -, hogy készek továbblépni a márciusi törvényeken: az első népképviseleti országgyűlésen meg akarják szavazni legalább egy részét annak, amit a magyar és nemzetiségi szegényparasztság s a nemzetiségi polgárság, értelmiség joggal vár a forradalomtól.
Ők inkább arról gondoskodtak, hogy minden megyében megbízható kézben legyen a választás lebonyolítása; összefogtak ennek érdekében az udvarhű arisztokratákkal, a tegnap még Bécset szolgáló szolgabírákkal is.
Sikerült is elütniük a parasztság szegény többségét s a nemzetiségek millióit, hogy az országgyűlésen maguk köréből szabadon választott képviselők útján hallathassák szavukat. Sikerült elérniük, hogy az országgyűlés – a vegyes nemzetiségű, kilenctizedrészt paraszti ország első népképviseleti gyűlése – csaknem tisztán magyar úri testület legyen.
Drága győzelem volt ez.
De miért nem lépett fel új, népi, forradalmi programmal a választásokon a márciusi ifjúság, Petőfi, Vasvári és társaik? Miért nem tették ók magukévá a parasztság és a nemzetiségek jogos követeléseit? Miért nem szerveztek új, a középbirtokos uraktól független, baloldali, köztársasági pártot – az ifjúságból, Pest és a többi város népéből és a parasztságból, magyarokból és nemzetiségiekből?
62
*
Forradalmi rohamot indítani, vezetni tudtak – de a forradalmat a legszélesebb tömegek igényei szerint továbbfejleszteni: ez a gondolat még ekkor tőlük is távol esett. És ekkor, 48 nyár elején, a tornyosuló veszedelem láttán, a nemzetiségi mozgalmak fenyegetésének hatására – ők is a nemzeti egység megőrzését hitték legfontosabbnak.
Túlságosan hittek a szabadság önmagától érvényesülő erejében. Hittek – fiatalos, buzgó hittel – a sajtószabadságban, a szó, az eszme, a kimondott igazság felvilágosító, tisztázó, összebékítő erejében. Bíztak abban, hogy a kivívott márciusi szabadság tovább
halad a maga diadalmas útján, egyetértő egységbe fog urat, parasztot, magyart, szlávot és románt. Bíztak abban is, hogy a nép milliói majd olyan embereket küldenek az országgyűlésre, akik igazán a nép akaratát emelik törvényerőre. Hitték, hogy ha majd együtt lesz az új országgyűlés, annak akaratából új, határozottabb magyar kormány alakul, talán Kossuthtal az élen, mely igazán a milliók kormánya, a forradalom folytatásának és kemény védelmének kormánya lesz. Hitték, hogy az új országgyűlés új törvényekkel, az új kormány igazságos intézkedésekkel orvosolja a jogos paraszti sérelmeket. S talán létrehozza a
<>3
népi köztársaságot, az egyenlőség demokratikus társadalmát e soknyelvű hazában.
Ezért nem lett legtöbbjük még képviselő sem. Petőfi sem, a nép költője, a pesti forradalom hőse, kit az úri furfang és kisvárosifalusi népbutítás buktatott meg gyerekkora földjén, a kiskun Szabadszálláson. Arany János sem, kinek nagy többsége lett volna szülőhelyén, Nagyszalontán – de akik rá szavaztak volna, azokat nem engedték a megyei urak a szavazóhelyiséghez jutni.
A márciusi fiatalok jól tudták, hogy más párt kellene nekik, mint a reformbarát birtokos uraknak. Ezt a pártot nekik kellett volna megszervezniük – de nem teremtették meg.
Táncsics Mihály
Nem szervezte meg a baloldal pártját, a paraszti nép és a munkásság pártját az az ember sem, aki 1848 májusában már legtisztábban látta a parasztság helyzetét, Táncsics Mihály.
1848 április elején – lapjának, a Munkások Újságának első számában – még ó is arra intette a parasztokat, várakozzanak türelemmel, ne haragítsák magukra, ne vadítsák el a nemzeti küzdelem ügyétől a nemesurakat, mert – mint írta – „a megosztott nemzeteró nem kevesebb, mint nemzethalál”. Egy-két hónappal később Táncsics már elismerte, hogy nem a parasztok türelmetlensége, földéhsége, a földesurak elleni indulata osztja meg veszedelmesen a nemzetet. Hanem éppen a nemesek önzése, a régi kiváltságokhoz való ragaszkodása a fő veszély.
Nemcsak tudta – hirdette is a nép igazát. De csak, hirdetni: nem elég.
Beszélt, írt, agitált, hirdette, amit legjobbnak, igaznak, helyesnek hitt. De a szó, az igazság gyenge, ha nincs szervezett – ellenfeleiben tiszteletet és félelmet ébresztő – erő, mely súlyt adna neki.
KOSSUTH
AZ ÚJ ORSZÁGGYŰLÉSEN
Magyar úri testület, csaknem tisztán nemesi gyülekezet volt hát az új országgyűlés is, amely 1848 július elején a pesti Duna-parton, a régi Vigadó nagytermében összeült…
Mégis másféle társaság ez, mint a pozsonyi országgyűlés volt.
A főrendiház ugyan létezik – de valóságos szava nincs. Távol maradtak a pesti országgyűlésről a középnemesség Bécset követő politikusai, a régi kormánypárt emberei is. Fel sem léptek a választásokon, úgysem választották volna meg őket. Visszahúzódtak birto-
A Duna-parti Redout épülete, ahol az országgyűlés ülésezett
kaikra, vagy Pozsonyban, Bécsben lesték, merre fordul a helyzet.
Aki itt volt, ez a több mint négyszáz birtokos és megyei úr, úri értelmiségi (s köztük az a néhány paraszt, az az egy-két mégis megválasztott márciusi fiatal, Lukács Sándor, Irányi Dániel, Irinyi József meg a mindenkinél radikálisabb, valóban demokrata Táncsics Mihály): mind híve a magyar függetlenségnek s a márciusban megszavazott jobbágyreformnak.
Többet tenni a parasztokért, továbblépni a reformok útján – kevesen hajlandók. De visszatérni a 48 márciusa előtti állapothoz, újra Bécs igájába hajolni, megint jobbágysorba szorítani a parasztot – senki sem akarja.
Nem olyan országgyűlés ez, amilyenről Petőfiék álmodoztak. De Kossuth, mikor belép a terembe, és végignéz a sötét ruhába
öltözött, büszke tekintetű, bozontos bajszú gyülekezeten, nagyjából meg lehet elégedve.
A régi ellenzék emberei ülnek itt együtt, mint Nyáry, Klauzál, Madarász, Perczel és annyi, Bécs ellen hosszú idő óta küzdő, tapasztalt, elszánt férfiú; s az új emberek, a kevésbé ismertek, a fiatalabbak is ugyanebből a bokorból valók.
Kossuth körültekint – máris jobban érzi magát. Nincs többé egyedül.
Április óta vívta Kossuth a nehéz küzdelmet a kormányon belül Batthyány, Széchenyi, Eötvös, Mészáros, Deák, Klauzál – a többség ellen.
Batthyányék azt hitték: Bécs csak fenyegetőzik, ijesztget bennünket Jellasiccsal, szer- bekkel, románokkal. Óvakodtak az olyan lépésektől – a hadsereg önállósításától, magyar pénz kibocsátásától, az itt tanyázó oszt-
<>5
A pesti országgyűlés megnyitása
rák főtisztek leváltásától melyek, mint vélték, ellenünk bőszítenék a bécsi udvart.
Kossuth tudta, hogy Bécset – ha valamivel – csak erővel, határozottsággal lehet visz- szariasztani a fegyveres támadástól. Fegyvert, fegyvert, független magyar hadsereget, pénzt, amivel magunk rendelkezünk, független magyar külpolitikát! Ezért harcolt a kormányon belül. Ha katonai erő kerül szembe katonai erővel – éppen az a tíz vagy húsz ezred döntheti el a nemzet sorsát, amit – óvatosságból – most mulasztunk el kiállítani, felszerelni. Kossuth már májusban, júniusban bűnösen elvesztegetett időnek érzett minden percet, amit
fegyverkezés, felkészülés helyett eredménytelen alkudozással, tétova várakozással töltünk.
Most végre itt az országgyűlés. Ennek a négyszáz férfinak többségét maga mögé tudja állítani. Bécs ellen is. S ha kell, a Batthyánv- féle halogató-alkudozó politikával szemben is. Ebben a gyülekezetben övé lehet az utolsó szó. Legalább addig, míg veszedelemben él a nemzet.
Mi adott Kossuthnak hatalmat most az országgyűlés véleménye, akarata fölött? Régi tekintélye? Szónoki tehetsége, az érvelés, a meggyőzés varázslatos képessége, mellyel egv-
66
Batthvánv Lajos
Eötvös József
Széchenyi István Deák Ferenc
A kormány négy tagja
Ülésezik a pesti országgyűlés
szerre tudta megragadni hallgatói elméjét és szívét? Igen, ez is. De minek köszönhette ezt a tekintélyt, ezt a meggyőző erőt?
Egyedül ő volt képes arra, hogy az érdekek ama gubancából, melyek az úri osztályt össze is fűzték, szembe is állították a nagy többéggel, a paraszti néppel, ebből a bonyolult szövevényből világosan kiemelje az urat és parasztot egy irányba mozgató nagy, közös érdekeket. S így – legalább a fő dolgokban, legalább egy időre – egyetértést, összhangot teremtsen a tegnapi jobbágytartó földesúr és a tegnapi magyar jobbágy között…
Kossuth a haladás, a rég esedékes magyar polgári átalakulás híve, harcosa volt. Ellen
sége a feudális elmaradottságnak, ellensége a rendi kiváltságoknak. Úgy vélte, hogy a haladás útjára a magyar úri osztálynak kell rávezetnie a nemzetet, a népet. De a haladás útjára – és nem másfelé. Az iparosodás, a városiasodás, a gyors gazdasági fejlődés, a kiművelődés útjára. Úgy, hogy a fejlődés gyors, mély és általános legyen – mindenkit emeljen, mindenkit „polgárosítson”: urat is, parasztot is. Ez volt az ő eszménye, célja.
A függetlenség ügyében pedig – nem volt hajlandó engedni.
Ezért bízott meg benne a nép. S ezért hajoltak meg előtte ebben az időben – akarva- akaratlan – a birtokos urak is.
*
TÉTOVÁZÁS, HITEGETÉS, TÁMADÁS, ÁRULÁS
Július ii-én Kossuth az országgyűlésen feltárta az ország fenyegetett helyzetét. Ha nem akarjuk ölbe tett kézzel várni, hogy lerohanjanak bennünket, készülnünk kell! 200 ezer katona, 42 millió forint kell a hon védelmére!
Egy emberként állt fel az országgyűlés, és kitörő kiáltással szakította félbe Kossuth beszédét: „Megadjuk!”
Ekkor mondotta Kossuth a híres szavakat: „Én leborulok a nemzet nagysága előtt, s csak a^t mondom: annyi energiát a kivitelben, mint ameny-
nyi hazafiságot tapasztaltam a megajánlásban, s Magyar országot a poklok kapui sem fogják meg- dönteni!”
„Annyi energiát a kivitelben!” – Fellobbanó lelkesedésben sosem volt nálunk hiány. De mindennapi, szívós aprómunkára, szervezett cselekvésre váltani az elhatározás lelkesedését – ez már nehezen ment.
A kormány s a hadügyminiszter sem mutatott a következő hetekben „annyi energiát”. A vármegyék, a vidéki birtokos urak sem siettek a nyári mezei munkából táborba küldeni és felfegyverezni a parasztokat.
Persze a császári-királvi udvar, a bécsi kor-
„’Megadjuk!” – az országgyűlés Kossuth szavára megszavazza a kétszázezer katonát
Mészáros Lázár, a Batthyány-kormány hadügyminisztere
mány is megtette, ami tőle tellett, hogy a 200 ezres magyar hadsereg ne álljon lábra. A jóságos király tovább hitegette Batthyányékat. Megpirongatta, sót néhány hétre méltóságától is megfosztotta Jellasicsot. Papíron. Négyszemközt mást mondtak neki a főhercegek. A bécsi hadügyminiszter, Latour gróf, ágyút, pénzt, katonát küldött neki – még csak nem is titokban. A király kegyesen aláírta a rendeletet, mely a magyar kormány alá helyezte Magyarország és Erdély minden hadparancsnokságát. Közben tovább küldték Bécsból az utasításokat Erdélybe Puchnernak és a többi parancsnoknak, hogy szítsák a nemzetiségi
lázadást a magyarok ellen, készüljenek, adott jelre forduljanak majd seregükkel a magyar kormány ellen.
Száz tény mutatta, hogy az udvar csapdát állít a magyaroknak. De Batthyányék annyira szerették volna elkerülni a harcot, hogy inkább hittek a királyi szónak, mint saját szemüknek. Az országgyűlés tagjai pedig, kik szívből feltörő igaz lelkesedéssel szavazták meg július 1 i-én a 200 ezer katonát, a tömérdek pénzt…, már másnap visszaestek a régi magyar nemesi hangulatba: „Ej, ráérünk arra még.”
Dehogy értünk rá!
Július végén Radetzkv osztrák serege megverte az olaszokat, augusztus 6-án bevonult Milánóba. Augusztus végén az osztrák kormány a polgári nemzetőrséggel szétverette a bécsi munkások éhségtüntetését, s ezzel, mint hitte, végképp megtörte a bécsi forradalom gerincét. Európából már nem fenyegette vész Ausztriát. A lengyel forradalom nem tört ki. A román Havasalföldre – hol néhány hétig Balcescu és forradalmár társai kerültek kormányra, és megkezdték a földosztásnak s a parasztság felfegyverzésének előkészületeit – bevonult a cári hadsereg, és „beszüntette a forradalmat”.
Az ország még most sem vette komolyan a veszedelmet. A 200 ezer katonának, két hónappal a lángoló megajánlás után, alig egy- tizede állt fegyverben. Azok is többnyire arisztokrata főtisztek parancsnoksága alatt. Mészáros hadügyminiszter abba se akart beleegyezni, hogy az újonnan alakított magyar katonai egységekben magyar legyen az egyenruha s a vezényszó; attól meg egyenesen visz- szariadt, hogy a régi császárhú tisztikarból bárkit leváltson.
Szeptember elején a császár-király levette az álarcot. Kinyilatkoztatta, hogy a magyar országgvűlés s a magyar kormány: törvény-
70
Korabeli térkép a délvidéki harcok első színteréről
télén és hitszegó, Jellasics viszont törvényes horvát bán és hűséges alattvaló.
A hűséges alattvaló szeptember n-én átlépte a Drávát. Az innenső oldalon tokba dugta a horvát lobogót, kibontotta a kétfejű sasos, fekete-sárga császári zászlót, az alatt indult Pest-Buda ellen. Azt hitte: három héten belül, komoly ellenállás nélkül beveheti a magyar fővárost. Ugyanezt hitte bécsi főnöke, Latour hadügyminiszter is. Jellasics 55 ezer emberrel, erős tüzérséggel tört be. Zászlóaljait jól képzett osztrák főtisztek vezették. Csak ötezer ember állt – állt? dehogy állt: hátrált – előtte, Teleki Adám gróf parancsnoksága alatt.
A horvát sereg háborítatlanul vonult a Balatonig. Innen fel, Székesfehérvárig. Kényelmes menetben szeptember 26-án ért Fehérvárra. Ott Jellasics – miután diadalittas jelentést küldött Bécsbe – megpihent, hogy bevárja Roth tábornok utána indított csapatait. Nem sietett Roth sem. O még valahol a Dunántúl közepén várta tízezer emberével a Horvátországból utána küldött lószeres kocsikat.
Két hétig masírozott Jellasics serege, s mögötte Rothé a Dunántúlon, be az ország szívébe, anélkül, hogy szervezett ellenállásba ütközött volna. Teleki Ádám gróf és tisztjei elhúzódtak előle, és nem engedték harcolni a kezük alá rendelt katonákat. Jött, vonult a
7i
horvát had ráérősen, kardcsapás nélkül, puskalövés nélkül. Mintha szüretre jönne.
Azazhogy mégis volt kardcsapás, puskalövés. Jellasics elfelejtett élelmiszert hozni magával. Katonái – kiket semmiféle magasabb cél nem lelkesített, nem fegyelmezett – karddal kaszabolták a disznókat, juhokat, borjakat a falvakban. Puskatussal törték be a há- ’ zak, pincék ajtaját, a hordók fenekét. A parasztokra lőttek, kik megpróbálták védeni javaikat.
Fehérvárról néhány nap Buda.
Teleki Ádámtól maga István főherceg, az alamuszi nádor vette át a kicsiny dunántúli magyar sereg parancsnokságát. Alig ért a sereghez, kézhez kapta az udvar utasítását – és csendesen ellépett Bécsbe. Hogy ezzel örökre le is lépjen a magyar történelem színpadáról, hol eljátszotta szerepét. Utolsó intézkedése az volt, hogy Móga altábornagyra bízta a pa- rancsnoklást. Biztosra vehette, hogy Móga sem akar harcolni Jellasics ellen.
Jellasics kimozdult Fehérvárról, és elindult Buda felé. Móga, habár serege az odaérkező önkéntesekkel már tizennégyezerre nőtt, s katonái türelmetlenül sürgették a harcot, a Velencei-tónál sem vezényelt ütközetet. Tovább hátrált Martonvásárig.
Marton vásárról Buda egynapi járóföld!
Bécsben örömmámorban úszott az udvar. Latourék már szövegezték a magyarok fölötti végső győzelmet hirdető kiáltványt. Apponyi, Dessewffy, Jósika s a többi bécsi magyar főúr készült, hogy átveszi Magyarországnak mint újból meghódított és alávetett Habsburg-tartománynak igazgatását.
Két és fél hét telt el, mióta Jellasics átlépte a Drávát.
Szeptember 29-én a pákozdi mezőn váratlan ellenállásba ütközött.
72
Föl, hazám, föl! százados mulasztást Visszapótol egy hatalmas óra, „Mindent nyerni, vagy mindent veszítni!” Ezt írjuk föl ezer lobogóra.
Oly sokáig tengődtünk mi úgy, hogy Volt is nem is a mienk az ország;
Valahára mutassuk meg már, hogy Senkinek sincs semmi köze hozzánk.
Vagy ha végzés, hogy el kell enyésznünk, Irtsanak ki hát ezen világból!…
A haláltól, nem tagadom, félek,
De csupán a becstelen haláltól.
Haljunk meg, ha nem szabad már élnünk, Haljunk meg oly szépen, oly vitézül, Hogy azok is megsirassanak, kik Eltörölnek a földnek szinérül!
Legyen olyan minden ember, mintha Zrínyi Miklós unokája volna,
Harcoljon úgy minden ember, mintha Egyedül rá támaszkodnék honja!
A megzenésített Afroéi/</*/kottájának címlapja
S egy közűlök százakat ront el, mint A pohár bort az egy cseppnyi méreg.
Oh de akkor, akkor nem veszünk el, Akkor élet és dicsőség vár ránk, Akkor saját örök birtokunk lesz, Ami után eddig csak sovárgánk.
Föl hazám, föl nemzetem, magyar nép! Lépj a síkra gyorsan és egyszerre, Mint a villám, oly váratlanúl és Oly erővel törj ellenségedre.
Hol az ellen, kérdezed ? ne kérdezd, Mindenütt van, ahová tekintesz, S legnagyobb és legveszélyesebb az, Ki mint testvér simul kebleinkhez.
Köztünk van a legnagyobb ellenség, A cudar, az áruló testvérek!
A halálos Ítélet rájok! Százezerszer sújtson bár a hóhér, Bár a házak ablakán foly is be Az utcáról a kiáradó vér!
Könnyű bánni külső elleninkkel,
Ha kivesznek e belső bitangok…
Félre most, lant… futok a toronyba,
Megkondítom azt a vészharangot!
Pest kezdte meg.
Ott már szeptember elején a királyi leirat hírére körülfogta a nép az országgyűlés házát, és kötelet követelt az árulóknak. Húszezres tömeggyűlés mutatta meg, hogy a márciusi forradalom városa nem túri tovább a huzavonát.
73
Két romantikus ábrázolás a honvédek toborzásáról
A tömegek harcos fellépése segített Kossuthnak, hogy végre rávegye a kormányt, az országgyűlést a határozott ellenállási politikára, és visszadobja a császár-király megalázó követeléseit.
Pest népe kezdte meg, az ország népe folytatta. Ahogy Jellasics közelebb-közelebb vonult Budához, s a dunántúli magyar sereg tisztjeinek árulása bebizonyosult, úgy kapott kaszára Jellasics hátában a nép. A lőszeres kocsik, amikre Roth várt, soha nem érkeztek el hozzá. Baranyában lefoglalta őket a felkelt nép.
Kossuth elindult az Alföldre, fegyverbe hívni a Duna-Tisza köze és a Tiszántúl parasztságát. Cegléd és Nagykőrös vidéke egyetlen nap alatt hatezer népfelkelőt, másnap Kecskemét ötezret, azután Szeged és Csongrád megye tízezret állított talpra. Kiegyenesített kaszákkal, sebtiben összeszedett vadászfegyverekkel indult a nép. Ki gyalog, ki lóháton.
A módosabbja posztóruhában, szűrben, csizmában, a szegényebbje – ez volt a több – vászongatyában, rossz gúnyában, bocskor- ban vagy mezítláb…
Özönlött Kossuth zászlaja alá. Vonult ezrével, tízezrével a kijelölt országos gyülekezőhely, Csepel-sziget felé.
Ott a szigeten egy sovány, szemüveges, őrnagyi zubbonyt viselő fiatalember várta őket, hogy amennyire időből és erőből telik, harcképes sereget szervezzen belőlük. Ki ez ? A császári hadsereg egykori hadiiskolása, majd főhadnagya, ki 1845-ben leköszönt rangjáról, Prágába ment vegyészetet tanulni, onnan 48 kora tavaszán jött haza, áprilisban még a pesti egyetem vegyészeti tanszékére pályázott, de nemsokára – mint annyi más fiatalember – katonának csapott fel a magyar nemzetőrségbe; ott, mint képzett tiszt és erélyes szervező, őrnagyi rangot kapott. Neve: Görgey Artúr.
A felébredt ország lázas mozgása Pesten
Jellasics a Balatonnál
Kossuth toborzóbeszcdct mond Szegeden
összpontosul. Pest-Buda katonai tábor. Erődítik a sziklás magaslatot, mely a fehérvári országút és Budavára közt emelkedik: a Gellérthegyet. Önkéntesek ezrével állnak Pesten zászló alá. Diákok, munkások, mesterlegények, polgárok, úri hazafiak. Magyarok, németek, zsidók, szlovák, német, cseh munkások. Külön egységben, a kék-fehér-piros trikolór alatt a Pesten élő franciák, Bécsból gőzhajón 1500 osztrák-német egyetemista érkezik. Harcolni jönnek Jellasics, s ha kell, az osztrák hadsereg ellen, a magyar szabadságért, a világszabadságért.
Az Egyenlőségi Társulat tagjai az élen. Baloldali politikai társaság, mely a választások
76
után alakult: a népjogok kiterjesztésének és az elszánt nemzeti ellenállásnak híveiből. Tagjai most Kossuthtal járják az Alföldet s a Dunántúlt, harcba hívják a népet. Toborzó úton Petőfi is. Vasvári a Hunyadi-szabadcsapat vezéreként indul Jellasics ellen.
A legnagyobb önkéntes sereget a Dunántúlon Perczel állítja talpra. Ugyanaz a Perczel Mór, aki húsz évvel ezelőtt a szülői házban Vörösmarty Mihály házitanítótól tanulta a történelmet, irodalmat, haza és emberiség sze- retetét. Tizennyolc éves korában, mint tüzérönkéntes, a felkelt lengyelekhez akarta átvinni csapatát; a negyvenes években Kossuthnak tevékeny, lelkes híve lett. Márciusban –
r
Kossuth toborzógyúlést tart Cegléden
Csikós szabadcsapat
Lamberg halála a hajóhídon
emlékszünk még – új Messiásként üdvözölte a párizsi forradalmat; március végén már magyar köztársaságot, nemzeti konventet javasolt; júliusban, a megnyíló országgyűlésen elsőnek emelte fel szavát a déli hadszíntéren folyó árulás és Mészáros hadügyminiszter erélytelensége ellen.
Szeptember 26-27-én érkeztek Pestre az Alföldről a Kossuth toborozta alföldi népsereg első csapatai. 28-án Jellasics megindult Fehérvár felől a főváros ellen.
Ugyanaznap gördült be Budára az a hintó, mely Magyarország teljhatalommal felruházott császári-királyi katonai biztosát hozta. Neve: gróf Lamberg Ferenc. Rangja: altábornagy. Azért küldik Pest-Budára, hogy Jellasiccsal együtt szétkergesse a pesti országgyűlést, és főparancsnokként meggátolja a magyar hadsereg ellenállását. Egyszóval: érvényt szerezzen az udvar akaratának, és véget vessen a magyar forradalomnak.
Az országgyűlés falragaszokon adta Pest és Buda tudtára, hogy Lamberg királyi kinevezését nem ismeri el. Abban a minutában, hogy híre terjedt Lamberg ideérkezésének, ezer és ezer ember indult Pestről Budára. A hajóhídon kapták el a gróf hintáját. Egy perc, és Lamberg befejezte földi küldetését.
PÁKOZD, OZOR A… NÉPFELKELÉS, ROHAM, GYŐZELEM!
A hajóhídon a nép nemcsak Lamberg fölött ítélt. ítélt az alku politikája fölött is. E pillanatban a nép akarata lett a döntő. – A nép akarata: a forradalmi honvédelmi háború.
Nem Lamberg felbukkanása, nem is a rajta végrehajtott népítélet indította el a forradalom nagy őszi áradatát. Az áradat már előbb felcsapott. Lambergnek az volt a veszte, hogy
78
Pest és Buda lakosai a Gellérthegy erődítésén
– királyi parancsban, saját nagyúri tekintélyében bízva – fel akarta tartóztatni az áradatot.
Ugyanennek az áradatnak első odarohanó hullámába ütközött másnap, szeptember 29-én Pákozdnál Jellasics. S ott lett a horvát bán kényelmes, elbizakodott szüreti menetéből véres vereség, fejvesztett menekülés.
Móga altábornagy még Pákozdnál sem kívánt csatába bocsátkozni. De hiába főparancsnok, már nem az ő akarata érvényesült. Az országgyűlés odaküldött tagjai és maguk a katonák, a sereghez érkező kaszás népfelkelők határoztak: Nem hátrálunk tovább!
Táncsics lapjának 1848. szeptember 29-én megjelent első száma
• f •
■ | ||
■a ■ |
MUNKÁSOK ÚJSÁGA
f. iráai. Rudapett • septembee 29-én ISíS. — Me<f jelenik mindért, kedden ég pénteken.
ve
K kvno ny és ktfÁly « ersxigert raaiud. u*tn p*dig afufociílrx .u arM-ic a kirÁlyér*. tehát tölttták a -rtniíl Muo<kokor
Előfizetési ára évnegyedre mostaniul december végéig helyben 40 kr. postán, 1 frt. ez. p. — A múlt fél évi teljes példánynyal (alkalom által vitetve) 1 írtjával még szolgálhatunk. Szerkesztőségünk van az országúton, a múzeum irányában, Berlha Sándor 3 emeletes uj házában, 565. szám alatt.
fezózaC a magyarokhoz. módét, hogy a magyarnak még a csemetéje is kiirtassek
Magyarok! A boszu órája ütött; a tovább tűrés ideje a földszinéről. #
lejárt. A német 300 esztendős hitszegése, islenlelensége’ Föld népe! mind ez igaz mint a szentirás; mert 11 nem maradhat tovább büntetlenül. A Tóid népe egy pár nap német királya volt a magyarnak, és mind a 11 megszegte múlva azt mennydörgi a német fülébe: adj számot esküjét; mind a tizennégynek nem volt egyéb gondja mint sáfár a te sóf’árságodrul, a add ki azon gazéin- kilopni az országból a pénzt, megdrágitni a sót, kivenni bereket. kik tiizbe lángba boriták az országot. Fegyverre fánkból kenyerünket, sárba tapodni törvényűiket, sza- hal! fegyverre! fegyveres kézzel kell számot vennünk a badságunkat, idegen földön mészároltaim le magzatainkat, némettől.*) | Magyarok! egy anyánk van e földön: a haza; egy
Magyarok! A róczokat fellázítják a király nevében atyánk az égben: az isten; egy kincsünk e világon: ellenünk; Jelasics a haramiabanda-kapitűny beüt Magyar-,’a nemzetiség, a magyar nyelv. Anyánk a haza országba a király parancsolatjára, vagy a király nevében ^kiált hozzánk, hogy rabigába no hagyjuk hajtatni, hogy a rációknak. Jelasicsnak gazságból, mit ők tévedésnek törjük össze elleneit mint a pozdorját; atyánk az isten mondnak, ágyúkat, pnsknport, pattantyúsokat, főtiszteket az égből kiált hozzánk, hogy képét, mellyre teremtettunk, küldenek Bécsbői, hogy a magyarokat annál jobban öldö-ne hagyjuk magunkon szolgabilincscsel megundokitatni, köthessék. A magyar falvakat a ráczok fÖlperzselik. lakóit hogy ne hagyjuk magunkat a német lábkapczájává tétetni; földönfutóvá teszik, felnyársalják, gulyáshusnak aprítják;’a nemzetiség, magyar nyelv kiáll hozzánk, hogy raecseroót, öreget, leánvt. férfit a letriszonyatosahb módon ne bugyink magunkat németekké, rációkká, • illírekké té- legvilkolnak. csak azért, hogy a német 21 s több milliót telni. Elhunyt őseink’ hamvai a sírból kiállnak hozzánk, lílohaSSOn ki ezután is — mint edditr — Mn</vnrnr«Ti»crhAl hnrrv ffvAvnsártnnLI/.l **«. .
Az első magyar győzelem: a pákozdi csata
Számszerűen itt is Jellasics volt fölényben. De a kisebb, szervezetlenebb, néhány ágyúval felvonuló, vezér nélküli magyar sereg tudta, hogy a nemzet szabadságát, reményét, jövőjét védi. Ezért ütközött a horvát gyalogság és lovasság rohama a pákozdi síkon olyan elszánt ellenállásba. Jellasics nagy sebesen visz- szavonulót kellett hogy fúvasson, ha nem akarta, hogy csapatai elvérezzenek. Pátka faluból, ahová a horvát csapatok visszahúzódtak, kaszával, cséphadaróval hajtották ki őket a parasztok.
Jellasics összeszedte minden erejét, ismét elfoglalta a parasztoktól Pátkát, majd tüzérségi fölényében bízva még egy támadást kísérelt meg. A magyar csapatok azonban újból visszaverték, Zámoly felől pedig oldalba kap
ták a közeli-távoli falvakból odaseregló népfelkelők.
Jellasics feladta a csatát, amelybe oly magabiztosan indult. Feladta az egész magyarországi hadjáratot. Háromnapos fegyverszünetet kért Mógától, majd – megszegve a fegyvernyugvás feltételeit – alattomban elvonult Fehérvár, onnan Győr, onnan a határ felé. Meg sem állt, csak Bécs alatt.
Móga hagyta elfutni az ellenséget. De üldözte már a nép. Fehérvárott 1500 főnyi horvát csapatot vert szét a lakosság. Roth tábornok csaknem 10 ezer főnyi seregét Ozoránál állította meg a Csapó Vilmos vezette tolnai népfelkelés, majd gyűrűbe fogta a kétfelől odaérkező Perczel és Görgey. Roth letette a fegyvert.
80
ELMULASZTOTT KÖTELESSÉG,
ELSZALASZTOTT ALKALOM
Október 8-án nem volt már ellenséges katona a Dunántúlon. A magyar sereg – sorkatonák, nemzetőrök, népfelkelők, szabadcsapatok tarka keveréke – ott állt a határon, Bécstől egy ugrásnyira.
Készületlen, gyatrán felszerelt, rosszul ruházott sereg. Vezére nincs. A tehetetlen, tétova Móga, körülötte kénytelenségből átállt vagy csapataiktól idesodort tisztek.
Vegyes, szervezetien, vezértelen magyar had. Mégis ez az, mely Jellasics 35 ezer katonáját kiűzte. S napról napra erősödik az odaérkezőkkel.
Üldözzük-e tovább Jellasicsot? Betörjünk-e Ausztriába? Behatoljunk-e a székvárosba? Vagy: védelemre rendezkedjünk be a határ innenső oldalán? Ez volt a kérdés.
A forradalmi háború törvénye: verd, ahol éred! Fogj össze a reakció minden ellenfelével, a forradalom minden hívével, országhatáron innen és túl, velük együtt semmisítsd
Magyar népfelkelők kísérik Jellasics foglyul ejtett katonáit
meg az ellenforradalom erejét, hogy soha többé magához ne térhessen, vissza ne ülhessen se a mi nyakunkra, se a másokéra!
A nemzeti önvédelem álláspontja így érvel: Mi a szentesített törvények alapján állunk. Kivívott, törvényes jogainkat védjük. Míg azt tiszteletben tartja a másik fél, mi sem háborgatjuk őt. Ha támad, védekezünk. Ha visszavonul – menjen útjára.
Hát nem tanulhattuk-e meg fél esztendő keserves tapasztalataiból, Jellasics betöréséből, a nemzetiségek ellenünk uszításából, a Lamberget nyakunkra küldő királyi parancsból, hogy a reakció fütyül az alkotmányra, a törvényességre? Neki minden eszköz jó, hogy újra nyeregbe kerüljön.
Az ozorai győzelem. Roth és Phillipovics horvát csapatai leteszik a fegyvert
Windischgraetz
A DUNÁNTÚLI
HADMŰVELETEK
Poitony
1848 szeptember-október
Komárom
/ * 0/-<>?r FrMgaHa
BtDA±PES1
Martonrdadr
CfUdömöik
Vruprém
^°l! 20
Adony
II to
KetttSrly Q
Dég
Duna főid vár
n A
Frirdau _
OH iH J V iNankanifa
Varajtd
Légrdd
JelaCií és a horvát seregek
<A
I “♦
1 ‘ Jf Pincék,
Ham 9
Kaposvár
II ?1 <
Q Dombóvár
Moháén
Forradalom Becsben, 1848. október 6-án
Miért haboztunk hát most, az első győzelem után megint, három vissza nem hozható héten át? Még akkor is, amikor Bécsben ismét kitört az udvarellenes, magyarbarát forradalom? Miért tétováztunk, vitáztunk, hogy átlépjük vagy ne lépjük át azt az átkozott Lajtát – a határt, mely a „törvényes önvédelmi harcot” a forradalmi háborútól elválasztja?
Nehéz úriembernek forradalmárrá válnia!
Nehéz a nemzeti szabadság lángoló hívének a nemzetközi népforradalom fegyveres harcosává lennie!
A bécsi forradalom október 6-án tört ki, mikor Latour gróf osztrák csapatok indítására adott parancsot a határhoz érkező magyarok ellen.
Elszántabb, radikálisabb forradalom volt ez, mint a március 13-i. A bécsieket is a meg- csalattatás, a látszatra megadott jogok visszavonása miatti keserű düh hajtotta.
Október 6-án reggel fegyveres munkás- és diákcsapatok állták útját a katonáknak, kik a magyarok ellen jöttek volna. A csapatok maguk se nagy kedvvel indultak ellenünk. Mihelyt az utcai harc kitört, egy részük átállt a forradalmárok oldalára.
Bécs néhány óra alatt a felkelők kezére került. Latour grófot, a hadügyminisztert kirángatták palotájából, felkoncolták, és holttestét felkötötték a lámpaoszlopra. Megalakult a forradalmárok katonai bizottsága. A király, udvarával és hű arisztokratáival lóhalálában menekült. Meg sem állt a cseh Ol- mütz városkáig, ahol Windischgraetz újjá
85
szervezett hadseregének védelmében s az orosz határ közelében némileg biztonságban tudhatta magát.
Bécsben nagyobbrészt együtt maradt a „birodalmi országgyűlés”. Ez a testület, mely főképp az osztrák és cseh polgárságot és nemességet képviselte, nem akarta segítségül hívni a magyarokat. De a munkások és a diá- kok igen! Es Bécsbe vonulásra szólított fel bennünket az a férfiú is, ki ekkor érkezett lengyel területről, és kezébe vette Bécsben a katonai vezetést: Bem József.
Miért nem mentünk hát? S amikor mégis, hosszú huzavona után átléptük a lajtai határt, miért vonultunk vissza harc nélkül újra? Miért vártuk meg, hogy Auersperg gróf lelket verjen a Bécsből kivont csapatokba, és felbátorítsa Jellasics odamenekült hadát? Miért vártuk meg, hogy – már október második
felében – nagy erőt vonultasson Bécs alá Csehországból Windischgraetz, és ostromgyűrűbe fogja az értünk is vérző várost?
Majdnem 130 év telt el azóta, de ezt a mulasztást azóta sem bocsáthatjuk meg magunknak.
Mi volt a nagyobb kockázat: egyesülni Bécs népével és megerősíteni katonailag, anyagilag, erkölcsileg magunkat a birodalom székvárosa fölött aratott gyors győzelemmel? Vagy bevárni, hogy a velünk szövetséges bécsi forradalmat eltapossa Windischgraetz, s aztán annál nagyobb erővel indulhasson onnan ellenünk? Világos, hogy ez volt a nagyobb, a rosszabb veszély.
De kötelességünk is lett volna Bécs felmentésére sietni. Hiszen a bécsi forradalom októberben jórészt a^ért robbant ki, a bécsi diákok és munkások azért ontották vérüket,
Barikádharc Bécsben
Gúnyrajz a Becs alá érkezett Windischgraetzről
Becsi nemzetőr a háztetőn: Jönnek-e már a magyarok ?
Windischgraetz csapatai benyomulnak Bécsbe
hogy rólunk elhárítsák a Latour készítette ellencsapást!
Kötelességünk – irántuk is. Önmagunk iránt is.
A nemzeti szabadság, a magyar haladás érdeke e percben teljesen egybeesett a bécsi nép érdekével, a nemzetközi forradalmi szolidaritás parancsával.
Három hétig tusakodott a magyar politikai és katonai vezetés önmagával: elinduljunk-e Bécs felmentésére vagy sem. Kétszer adták ki a parancsot: előre! Mind a kétszer visszavonták. Harmadszor is átléptük a Lajtát, október 31-én. De ekkor is előre felkészülve arra, hogy túlerő elől visszavonulunk.
S a túlerő, Windischgraetz-Auersperg- Jellasics egyesült serege akkor már felkészülten várta a magyar támadást.
így következett be az első komoly győzelem, a pákozdi után az első komoly vereség. A határ és Bécs között: Schwechatnál.
Bomló sereggel kellett hátrálnunk a határ innenső oldalára. Windischgraetz nem üldözött bennünket. Mással volt elfoglalva. Több napos utcai harc után százával lövette agyon a kezébe került bécsi forradalmárokat.
Elmulasztottuk – míg lehetett – megsegíteni Bécset. Elszalasztottuk az utolsó alkalmat, hogy határainkon kívül, Ausztria, a Birodalom, Európa forradalmára támaszkodva vívjuk meg a szabadságháborút.
Most arra kényszerültünk, hogy sokkal nehezebb helyzetben, összébb-összébb szoruló határok között, egyedül szálljunk szembe a túlerővel.
Vállalni kellett hát ezt.
88
Kép a bécsi forradalom leveréséről
Magyar kaszás parasztcsapatok visszavonulása Schwechatnál (ahogy egy osztrák rajzoló ábrázolta)
KI AZ ERŐSEBB?
Schwechat alól már hideg esőben, térdig érő sárban vonult vissza a magyar sereg.
A határ innenső oldalán megállt a magyar visszavonulás. A túloldalon felsorakozott az osztrák had, melybe Jellasics csapatai is beolvadtak. Minden pillanatban várhattuk, hogy megindul az általános osztrák támadás.
Eközben elvesztettük Erdély nagy részét. Míg mi Bécs alatt tétováztunk, Puchner báró erdélyi hadparancsnok nem tétovázott. Nyíltan átállt a császár oldalára. Harckészültségbe helyezte csapatait, keze alá vette a román ha
tárőr ezredeket és népfelkelőket is. Parancsot adott a románoknak, hogy egész Erdélyben fegyverezzék le a magyar nemzetőrséget. Kitört a román-magyar polgárháború.
Majd Puchner főerői is megindultak Sze- benből. November közepén már kezükbe került Erdély fővárosa, Kolozsvár, melyet sem báró Vay kormánybiztos, sem báró Baldacci, az erdélyi kis magyar sereg parancsnoka nem akart igazán védeni. A magyar csapatok maradványai Bánffvhunyadra, majd Csúcsára húzódtak vissza. És ha a székely Háromszék nem támaszt Puchner hátába népfelkelést, Puchner báró rövidesen kitörhetett volna Er-
A visszavonuló magyar csapatok Schwechatnál
Osztrák ulánusok tábora
délyból, kezére keríthette volna Nagyváradot, onnan vonulhatott volna tovább a Tiszántúl fő helye, Debrecen felé… De Háromszék az osztrák-román túlerővel szemben csupán rövid ideig tarthatta magát.
Délen eközben ismét támadásba kezdtek a szerbek. Északon Galícia felől jelentős osztrák sereg indult ellenünk, Schlick parancsnoksága alatt; a Felvidékre betörtek a Szlovák Nemzeti Tanács szabadcsapatai is, hogy harcba toborozzák ellenünk az elégedetlen szlovák és rutén szegényparasztokat.
Micsoda túlerő!
Nem azoknak volt-e igazuk, akik 48 novemberében, a bécsi forradalom eltiprása után, a schwechati vereség s Erdély első elvesztése után reménytelennek ítélték a harcot?
Álljunk meg egy-pillanatra. Gondolkozzunk.
Honnan meríti a Habsburg-dinasztia, a birodalmi arisztokrácia a maga katonai erejét? Talán bizony maguk a főhercegek, grófok és hivatalnoki-papi-tiszti csatlósai vannak any- nyi millióan, hogy elsöprik a magyar ellenállást? A Birodalom fenntartásában, a császári hatalom megóvásában érdekelt nagyurak in- dúlnak ellenünk szuronyrohamra? Ok gyártják a fegyvert, a lőszert, ők ülnek a szállító szekerek bakján, ők ássák a sáncárkokat, ők csutakolják a lovakat, ők sütik el az ágyút? Ők húzódnak meg ezerszám a havasokban, hálnak rongyokba burkolózva az erdő avarján, hogy ki-kitörve megrohanják a magyar udvarházakat, városokat, pusztítsák felvonuló csapatainkat?
91
*
Magyar honvédek
Nevetséges kérdés. Belőlük, igazi ellenségeinkből alig telne ki néhány század. S az ilyen századokat néhány tucat izmos parasztgyerek furkósbottal kiverné.
Túlerejük csak úgy lehet, ha a Birodalom száz városának és sok ezer falujának dolgozó népét a maguk hatalma alatt tartják, engedelmes munkára és harcra kényszerítik vagy édesgetik.
A Birodalom sok nemzetből áll. Es minden nemzet többsége paraszt. A forradalomnak nincs vége. A Birodalom minden nemzete, nemzetisége önállóságot, önrendelkezést követel. Egyik sem akar visszakerülni a régi elnyomás alá. Minden nemzet parasztjai földet, jogot, szabadságot, anyagi és társadalmi emelkedést akarnak. Senki sem akar jobbágy lenni újra. A mellett a hatalom mellett fognak fegyvert, mely többet ad nekik. S az ellen, ki
valóban vagy hitük szerint, szabadságukat, előrehaladásukat, nemzeti és emberi jövőjüket fenyegeti.
Még nem dőlt el, kitől várhatnak többet. A Habsburgoktól-e, akik most, okulva a tavaszi vereségből, a magyar erősödésből, fűt- fát ígérnek a Birodalom minden ellenünk hozható nemzetének, e nemzetek polgárságának, parasztságának? Vagy mégis tőlünk várhatnak többet, a magyar forradalom új vezető szervétől, a Honvédelmi Bizottmánytól s a magyar országgyűléstől, mely levonhatja végre a nemzetiségi mozgalmaknak, Erdély elvesztésének s a Bécs alatti kudarcnak tanulságait?
Eleget nyögték e népek, a hazai nemzetiségek is, az osztrákok és csehek is a Habsburg- igát, eleget csalódtak a császári szóban, eléggé kiismerhették az arisztokrácia igazi szándé
92
kait, hogy most ne higgyenek a Habsburg- ígéretnek! Lám, a szerbek között is akad tekintélyes vezető – a parasztokról, határőrkatonákról nem is szólva -, ki most már a Habsburgokban látja népe fő ellenségét, s a magyarokkal szeretne megegyezni. A Szlovák Nemzeti Tanácsnak sem sikerült fellázítani a Felvidék parasztnépét. Mert érzik, tapasztalják most már a szlovák és rutén parasztok, hogy több és több a gyakorlatban kivívható jog, mégiscsak jobbnak ígérkezik az új magyar rendszer, mint a régi osztrák volt, s mint az új osztrák lehetne. Lám, a Felvidék bányászai, nagyobbrészt németek és szlovákok, máris több bért, több jogot nyertek, mint amilyenben a régi rendszer alatt, a bécsi kamara igazgatása alatt részük volt. Ki is állnak a magyar ügy mellett! Pest munkásai is, bármilyen nyelvet beszélnek. A románok, miközben elkeseredetten gyűlölik és öldösik erdélyi magyar uraikat, egyre többet hallanak arról, hogy a magyar paraszt Kossuthban bízik, hogy Magyarországon mégis nagyot változott a helyzet a nép javára. Nem maguk alatt vágják-e a fát, ha Puchner báróval s a hasonlókkal harcolnak egy oldalon, s régi elnyomóikkal, a szász polgársággal fognak kezet a magyarok ellen?
Még nem dőlt el, hogy a felfegyverzett, harcba vetett népek végig hajlandók lesznek-e engedelmeskedni az udvarnak és vérüket ontani az őket dróton rángató arisztokratákért! Vagy éppen a küzdelem során nyílik ki a szemük, s akkor vagy félreállnak, vagy a mi oldalunkra jönnek át.
Min múlik ez? Kin múlik ez?
Tapasztalataikon, amit majd a következő hónapok során egyfelől az osztrák politikáról, másfelől a magyar kormányról, a magyar politikáról szereznek.
Tehát elsősorban rajtunk. Azon, hogy mi mit teszünk meggyőződésük és megnyerésük
érdekében. Mit tesz az országgyűlés, mely hozhatna új és jobb törvényeket. Mit és hogyan intézkedik a forradalmi kormányzat, a Kossuth vezette Honvédelmi Bizottmány. Hogyan járnak el a parasztok és nemzetiségek követelései, jogos igényei dolgában a kormánybiztosok. És hogyan viselkednek, milyen politikát képviselnek a magyar sereg vezérei.
Még nem dőlt el, kié a túlerő!
BEM, A FORRADALMI HÁBORÚ
NÉPI VEZÉRE
November elején megjött Magyarországra az az ember, kitől, ha magunk nem tudtuk, megtanulhattuk, hogyan lehet ezt a háborút megnyerni.
Bem József.
Addig a percig irányította a felkelt Bécs védelmét, míg el nem dőlt a harc. Akkor visszabicegett a fogadóba, hol szállása volt, átkötözte lábsebét, felült egy fiáker bakjára, és bérkocsisnak öltözve átkocogott az ostromgyűrűn. Másnap már a határon innen tárgyalt Kossuthtal.
Nagy kockázat volt egy ismeretlen embert, magyarul sem tudó idegent kinevezni az egyik magyar sereg élére. Kossuth vállalta a kockázatot. December elején Bem átvette az erdélyi sereg parancsnokságát.
Néhány nap alatt rendbe szedte a megvert,
*
szétzilált csapatokat. Hogyan? Úgy, ahogy forradalmi seregben egyedül lehet. „Aki nem akar harcolni, menjen haza! De aki itt marad, annak engedelmeskednie kell! Aki nem engedelmeskedik -főbe lövetem!” Ez volt az első parancsa.
Erélyesen gondoskodott a megkisebbedett, szigorú fegyelmet vállaló sereg felszereléséről, élelmezéséről. Maga vizsgált felül min-
93
Bem (középen, lóháton) szervezi Bécs védelmét 1848 októberében
Bem a bécsi forradalom utolsó napjaiban (a középen álló alak éppen parancsot ad egy lovas nemzetórtisztnek)
Bem 1848-as arcképe
dent. Különös gonddal az ágyúkat. Tudta, hogy olyan harc kezdődik, amelyben a katonák harci kedve, a hadvezetés merészsége s a tüzérség ereje együtt szerezheti meg a győzelmet.
December 18-án az újjászervezett kis sereg már legyőzte Csúcsánál az elbizakodott osztrákokat. 20-án Bem megtámadta és megverte Puchner fő erőit is.
Mikor átvette az erdélyi sereget, azt ígérte Kossuthnak, hogy 2 5-éré beveszi Kolozsvárt. Pontosan 25-én bevette.
Ezzel kettészakította az erdélyi osztrákromán erőket. Habozás nélkül a gyengébb seregrész, Urbán határórezredei után vetette magát. Tihucánál, a Kárpátok völgyei között 50 fokos hidegben ütközött meg Urbánnal. Ilyen menetelés után ilyen csatára csak olyan sereg képes, mely nem ismer akadályt és tűzbe megy vezére után. Urbán ellenállása megtört, maradék csapatai kifutottak Erdélyből Bukovinába.
Hátra volt Puchner serege, amely első vereségei után a szászok erős, gazdag városába, Nagyszebenbe vonult vissza. Szeben ostromához, Puchner teljes legyőzéséhez több erő kellett, mint amellyel Bem ekkor rendelkezett. Várnia kellett, míg a székelyek új sereget fegyvereznek fel. A Puchnerral való leszámolás 1849 első hónapjaira maradt.
De az már december végén világos volt, hogy Bem megfordította a hadihelyzetet. Éppen Erdélyben, ahol a legfenyegetőbb volt az osztrák-román túlerő.
Mi volt Bem titka?
Ezt a háborút csak forradalmi népháborúként lehetett megnyerni. Bem tudta ezt.
A forradalmi háború törvénye az, hogy az ellenséget ellenségnek tekintsük, ne pedig egy jövendő alku tárgyalófelének. Ne puhítani, hanem elpusztítani akarjuk! Ott és úgy, ahol és ahogy lehet. A mindenáron való győzelem elszántsága hassa át a sereget! Akkor nem roppan bele sem egy, sem több vesztett
95
csatába, hanem vereség után is összeszedheti magát, újra erősödhet.
De csak az ellenséget kell és szabad pusztítani. A népet, mely kényszerítve vagy megtévesztve soraiba állt, attól a pillanattól kímélni kell, ahogy legyőztük, vagy önként abbahagyta a fegyveres harcot. Aki nem harcol ellenünk, azt – ha testvérei harcolnak is, ha ő maga tegnap harcolt is – megnyerhetnek, holnapi barátunknak kell tekintenünk.
Bem ezt tette. A kemény harc után a kímélet és megértés tetteivel fordította maga felé, s ezzel a magyar ügy felé a bizalmat.
Kíméletlen, a győzelemig vitt harc az osztrák ellenforradalom ellen. Kímélet, a meg
nyerés politikája a nemzetiségi nép iránt. Ez volt Bem politikája.
Ami hatalmában állott, megtette, hogy elhódítsa az osztrákoktól, és mellénk állítsa, de legalább semlegesítse a harc idejére Erdély lakóinak román paraszti többségét. Ha lehet, még a régi kiváltságaikat féltő, osztrákbarát szászokat is. Már első kiáltványában megígérte, hogy teljesíti a románság egyik nagy és jogos követelését: megadja a szabad nyelvhasználat jogát.
Bem szájából ez annyit jelentett, hogy egyenjogú nemzetnek ismeri el Erdélyben a románt.
Miközben keresztül-kasul vezette hadát azokon a vidékeken, hol nemrég magyarok és
Gábor Áron ágyúöntő műhelye
*
— ,lme. rolnm urán Barabas Miklós színezett rajza . Fehérvári-rondella környéke ~ kW
A gyökeimé. nagy»»éi örkök… .««- ••> <“- «’
I
2
- A tavaszi hadjárat győzelmes csatája: Tápióbicske, 1849. ápr. 4. (Than Mór festménye)
- Honvéd tüzértiszt (Borsos József festménye)
Bem a piski csatában
románok öldökölték egymást, nem engedett megtorlást. A szász városokon sem állt bosz- szút. Szász embert vett maga mellé titkárul. Brassóban a román nemzeti mozgalom egyik demokrata vezetőjét nyerte meg, ki attól fogva Bem táborában adta ki Habsburg-ellenes, román-magyar megbékélést hirdető újságját.
Nem Bemen múlt, hogy nemzetiségi politikáját nem vihette mindenütt keresztül. A kormánybiztosok, a megyei urak, a tőle független magyar szabadcsapat-vezérek keresztezték megbékítő munkáját. így, az elmérgesedett régi ellentétek, a kölcsönös mély bizalmatlanság ellenére is, annyit érhetett el, hogy a románok többsége egyre jobban figyelt Bem szavára és tetteire, és a várakozás álláspontjára helyezkedett.
Petőfi rajza Bemről
A magyar és székely parasztnép pedig – azok is, kik addig az urakkal való ellentéteik miatt nem vállalták a fegyveres harcot – Bem mögé sorakozott.
Hogyan tudhatta Bem azt, amit e korban oly kevesen tudtak, hogy mit követel a forradalmi háború ? A nép embere volt ?
Az volt. Jóllehet úri-polgári famíliából * származott, és az 1831-es lengyel felkelés veresége után Párizsban, a száműzetésben hosz- szú ideig Czartoryski herceg arisztokratikus politikai köréhez tartozott, Bem tudott tanulni a történelemből és saját tapasztalataiból. 1845 után megértette, hogy a lengyel nemzetet nem a nyugati hatalmak segítsége menti meg az orosz-osztrák-porosz igától, csak a lengyel parasztság és a többi kelet-európai parasztnép együttes forradalma.
Ez a meggyőződés tette Bemet a nép emberévé, a forradalmi népháború következetes katonájává. Ez vitte már Bécsbe is, ahol senki nem harcolt elszántabban az osztrák munkások és diákok élén a Habsburgok ellen, mint ó, a lengyel hazafi. Hozzánk azért jött, hogy előmozdítsa a magyarok, szlávok, románok összefogását a közös ellenség ellen, s így készítse elő a kelet-európai általános forradalmi háborút s a lengyel felszabadulást.
Tehát tudta, ki az ellenség, és ki az, akit barátul, szövetségesül kell megnyerni ellene.
Ezért tudta azt is, hogyan kell harcolni.
Ezt nem tudta, nem is akarta tudni a decemberi harcok másik vezére: Görgey.
GÖRGEY, A TÖRVÉNYES ÖNVÉDELMI HARC ÚRI VEZÉRE
December második felében – pontosan azokban a hetekben, amikor Bem, a lengyel vezér, visszahódította a már csaknem elveszett Erdélyt – Görgey, a magyar vezér, harc nélkül
98
osztrák kézre engedte a már egyszer visszavett Dunántúlt. S mire az új év beköszöntött, átadta Windischgraetznek az ország szívét, Pestet is!
Áruló volt, vagy nem volt áruló?
Több mint egy évszázada folyik a vita.
Alig két hónappal előbb Csepel szigetén őrnagyi uniformisban találkoztunk vele. Ezután, a Jellasics elleni harcokban megállta a helyét. Része volt a pákozdi és ozorai győzelemben.
Jó katonának, tehetséges parancsnoknak bizonyult Görgey.
Volt egyéniségében, katonai munkájában valami, ami megkülönböztette a császári seregtől átállt vagy táblabíróból, birtokos nemesből most hirtelen katonává lett tisztektől. Kemény embernek mutatkozott be. Olyannak, akit sem a tisztek közt beidegzett császárhűség nem feszélyez, sem a birtokos nemesi életforma nem puhított el. Tudott szervezni, parancsolni, büntetni kíméletlenül – még magánál nagyobb urat is.
Ö akasztatta fel a dunántúli hadjárat során Zichy Ödön grófot, kire rábizonyult, hogy Jellasicsnak kémkedik. Grófot addig, ha hazaáruló volt is, nálunk nem akasztottak.
Ilyesmitől még a legerélyesebb kormánybiztos, katonai parancsnok is tartózkodott. Görgey volt az egyetlen, aki – ekkor, egyszer – ilyet is mert.
Ekkor figyelt fel rá Kossuth. Ekkor ébredt bizalomra iránta a Honvédelmi Bizottmány másik, Kossuthnál baloldalibb vezetője: Madarász László is.
A régi főtisztek, a császári seregből idesodródott tábornokok ekkorra már bebizonyították, hogy a szabadságharc vezetésére alkalmatlanok. Ki nyílt árulással, ki tétova- sággal sodorta veszélybe a magyar ügyet. Üj vezérekre volt szükség. Görgey alkalmas embernek látszott. November elején Kossuth
Görgeyre bízta a nyugati határon álló sereg vezérletét.
*
így lett a fiatal vegyész, ki három éve főhadnagyként lépett ki a császári seregből, harmincéves korára tábornok.
Első kötelessége, hogy fegyelmezett, egységes, harcképes sereggé szervezze a sokféle elemből összeverődött hadát. Azzal kezdte, hogy hazaküldte a paraszt népfelkelőket.
Ez – önmagában – nem lett volna hiba. A népfelkelők egy részét Bem is hazaengedte. Bem is inkább kisebb, de jól rendezett sereget akart.
De Bem szemében az volt a mérce: aki harcolni, győzni akar, az az én katonám. Bem a népfelkelőket, a keze alá vett és hozzá sereglő önkénteseket aszerint ítélte meg: személy szerint ki alkalmas a harcra, vezetésre, s ki nem. Bethlen Gergelyt és Teleki Sándort, a két hazafi grófot is maga mellé vette. Gábor Áront, a székely iparost őrnagyi rangra emelte. Lakatoslegényt nevezett ki századossá.
Bem néphadsereget szervezett, amelyben a rang: képesség és érdem jutalma, ahol főúr és paraszt, polgár és munkás egy célért, egyetlen parancsnak, a győzelem akaratának engedelmeskedik.
Görgey viszont úgy szervezte át seregét, hogy az a birtokos úri osztály megbízható katonai ereje legyen. A népfelkelők eltávolításával a „megbízhatatlan elemektől” tisztította meg hadát. Lefegyverezte, hazazavarta a harc képes, de úrellenes parasztokat is.
Elküldte azokat a derék huszárokat, kik Galíciából Kossuth szavára hazaszökve, megkötözve hozták magukkal császárhú parancsnokukat, s kiket ezért Kossuth léptetett elő őrmesterből hadnaggyá. „Nem túrhetem seregemben a megjutalmazott engedetlen-
Görgey 1848-ban
ség példáit” – mondta Görgey. A forradalmi magatartás példáit nem tűrhette. A forradalmi népfelkelés szelleme – ez volt az, amit ő ellenzett és üldözött.
Hiába írta neki Kossuth, a Honvédelmi Bizottmány elnöke – nem egyszer, de tízszer hogy a szabadságharcot csak úgy nyerhetjük meg, ha a rendezett fősereget paraszti partizáncsapatok segítik. Míg a fősereg szembetámadja az ellenséget, a népfelkelésnek az ellenség oldalában és hátában kell tevékenykednie. „Ha a nép felkél, s nem csatarendben áll az ellenség homloka elé, hanem azt ezernyi ezreinek számával mint a hangya körülkeringeti, ki gyalog, ki lóháton, ki szekeres csoportban – használja az éjt, midőn az ágyú hiába dörög, használja azt,
99
K
A Honvédelmi Bizottmány partizánháborúra hívja a népet
«
Görgey törzs kara
hogy a nép minden utat, ösvényt, hidat, bokrot ismer -> eltakarít az ellenség elől minden élelmet, nyakára gyújt, amit nyakára gyújtani lehet, elvágja társzekereit, nem hagyja soha pihenni, felriasztja az álom karjaiból, reá csap oldalt, reá csap hátulról, s ha csatarendbe sorozza magát ellene, akkor visszavonul, s egypár óra múlva újra kezdi; ha a nép ekként kél fel, s kisebb csapatokban, mint a hangya, örökké mozog az ellenség körül -a nép győzhetetlen.”
Kossuthnak igaza volt. Ezt Görgeynek is tudnia kellett. De ó nem a népet akarta győzhetetlen erővé tenni.
De hát ő akasztatta fel Zichy grófot! Nem elég bizonyíték ez arra, hogy demokrata volt?
Nem. Ez csak arra bizonyíték, hogy célja érdekében nem riadt vissza végső eszközöktől. Még kevésbé riadt vissza attól, hogy a nép ellen állítson akasztófát. Ugyanaz a Gör
gey fenyegette akasztófával Zichy gróf volt jobbágyait, ha hozzá mernek nyúlni a kivégzett hazaáruló földjéhez, legelőihez.
Nem volt demokrata. Forradalmár még kevésbé.
Egyedül az különböztette meg az úri osztály s a tisztikar többségétől, hogy akaraterős, tehetséges katonai vezető volt és cél-
*
tudatos ember. Értett a cselekvéshez, amihez kevesen értettek. Tudott hallgatni, mikor hallgatni okosabb volt. Ezért tartották rejtélyes embernek.
Addig és oly mértékig volt hajlandó harcolni Bécs ellen, ameddig az a magyar birtokos úri osztálynak az egész ország fölötti egyeduralmát fenyegette. S abban a percben, mikor a népet s a magyar baloldalt látta a birtokos osztály szempontjából fenyegetőbbnek, kész volt – akár Béccsel is megegyezve – a nép ellen fordulni.
Emlékirataiban, miket nem sokkal a sza
IOI
badságharc bukása után írt, világosan kimondja ezt.
Nem igaz, hogy Görgey „csupán katona volt, nem politikus” – ahogy régebbi történészeink ráfogták. A politika: a hatalom megszerzésének, megtartásának, felhasználásának tudománya. 1848 őszén s a következő hónapokban a hatalom egyre inkább azé lehetett az országban, aki erős, engedelmes hadsereggel rendelkezett. Görgey tudta ezt. O hadseregszervezéssel, tisztjei megválasztásával, a neki tetszők előléptetésével, a tőle balra állók eltávolításával, saját tekintélye megerősítésével politizált. A birtokos úri osztály jobbszárnyának jól kézben tartott seregét dobta a politikai harc serpenyőjébe.
E saját haderőre azért volt szüksége, hogy függetleníthesse magát a nép akaratától, a Honvédelmi Bizottmánytól, s attól a férfitól, kibe a nép bizalmát helyezte: Kos- suthtól. S így maga dönthesse el, ki ellen, hogyan, meddig vállalja a harcot, és mikor, milyen feltételekkel hagyja abba.
A DUNÁNTÚL
ÉS A FŐVÁROS ELVÉSZ
December 13-án Windischgraetz megindította Bécs felől a támadást.
Görgey sem a határon, sem Pozsonynál, sem Győrnél nem vette fel a harcot. Gondo-
Magyar nemzetőrök egyenruhái és fegyverzete
Windischgraetz herceg, a császári hadak vezére
nélkül! Ha harcolva vonul vissza, azzal gyengíti az ellenséget, és felbátorítja a népet.
„Nem engedhetem a visszavonulást csata nélkül – üzente Görgeynek Kossuth. – Egy győzelemre a fő ütközet előtt is okvetlenül szükség van, különben a haza elv ész, a ™ngek le vannak hangolva. Csak egy támadás és győzelem hangolhatja fel ismét.”
De Görgey nem feltüzelni akarta seregét. Csak megőrizni épségben.
Windischgraetz herceg éppoly nyugodtan vonulhatott az ország szíve felé, mint három hónappal előbb Jellasics. Egyetlen csatát kellett csak megvívnia. Azt sem Görgey ellen. Ez volt a móri ütközet, mely Perczel vereségével végződött.
Görgey utóbb azt állította, hogy Perczel
san együtt tartotta seregét, rendezetten visz- szavonult. Csata nélkül, ellenállás nélkül. Jóllehet Kossuth és a Honvédelmi Bizottmány újra és újra csatát parancsolt neki.
Miért nem teljesítette Kossuth parancsait? Mert Windischgraetz számszerűen túlerőben volt, és Görgey nem akarta kitenni seregét a megsemmisítő vereségnek?
De hát Kossuth nem is azt rendelte neki, hogy egész erejével rontson az ellenségre! Kossuth is látta, hogy a visszavonulás bizonyos ideig elkerülhetetlen. Kossuth azt parancsolta egyre határozottabban, egyre kö- vetelőbben, hogy legalább egy helyen az osztrákok valamely seregrészét támadja meg Görgey. Ott, ahol biztos vagy majdnem biztos a részleges győzelem. Ne vonuljon visz- sza harc nélkül! Ne adja fel a Dunántúlt, ne bocsássa az ellenség kezére Pestet ellenállás
Pihenő osztrák gyalogosok
nem várta be ót, hanem önfejűén nekirohant a falnak. Perczel pedig azzal vádolta Görgeyt, hogy nem jött segítségére.
Perczelnek inkább hihetünk.
Miért éppen Mórnál ütközött volna meg Görgey az osztrákokkal, ha sem elóbb, sem utóbb (49 márciusáig) nem volt hajlandó komolyan harcolni ellenük? Miért Perczel oldalán óhajtotta volna az első győzelmet aratni Windischgraetz felett?
Logikus, hogy magára hagyta Perczelt, akitói – mint emlékirataiban megvallja – szerette volna megszabadítani a magyar sereget. Perczel a baloldal egyik vezére, a forradalmi népháború híve, Madarász barátja, a demokratikus köztársaság harcosa volt. Ha Perczel fegyveres ereje nó, ha katonai tekin
télyét újabb győzelmek növelik, Görgeynek és politikájának befellegzett.
A móri csata megnövelte Windischgraetz önbizalmát. Amúgy is hajlott arra, hogy a magyar ellenállás erejét kevésbe vegye. Képtelenségnek hitte, hogy a magyar urak, hátukban a nyugtalan parasztsággal s az ellenük lázított nemzetiségekkel, komolyan harcolni akarnának a császári-királyi hatalom, a birodalmi arisztokrácia rendezett serege ellen. A Kossuth-féle „elvetemült rebellisek”, a Perczel-féle „bandavezérek” – gondolta Windischgraetz – hamarosan magukra maradnak. Lám, Görgey és tisztikara fel sem vette a Dunántúlon a harcot. Windischgraetz magabiztosan indult a móri csatatérről Buda felé.
Görgey pedig egyre csak kitért a harc elől.
1849 január első napjai. Batthyány Lajos és Deák Ferenc küldöttség járása Windischgraetz főhadiszállásán
A magyar kormányzat új székhelye: a debreceni kollégium
Perczel, szétzilált csapataival, nem vállalhatott újabb csatát.
Az országgyűlés 1848 utolsó napján úgy határozott, hogy a Honvédelmi Bizottmánynyal együtt átteszi székhelyét Debrecenbe.
Petőfi ezt írta 1849 elején:
Európa csendes, újra csendes…
Európa csendes, újra csendes, Elzúgtak forradalmai…
Szégyen reá! lecsendesült és Szabadságát nem vívta ki.
Magára hagyták, egy magára
A gyáva népek a magyart;
Lánc csörg minden kézen, csupán a Magyar kezében cseng a kard.
De hát kétségbe kell-e esnünk, Hát búsuljunk-e e miatt? Ellenkezőleg, oh hon, inkább Ez légyen, ami lelket ad.
Emelje ez föl lelkeinket, Hogy mi vagyunk a lámpafény, Mely amidőn a többi alszik, Ég a sötétség éjjelén.
Ha a mi fényünk nem lobogna
A véghetetlen éjen át,
Azt gondolhatnák fönn az égben, Hogy elenyészett a világ.
Tekints reánk, tekints, szabadság, Ismerd meg mostan népedet:
Midőn más könnyet sem mer adni, Mi vérrel áldozunk neked.
Vagy kell-e még több, hogy áldásod Nem érdemetlen szálljon ránk?
E hűtlen korban mi utósó
Egyetlen híveid valánk!
Január első napjaiban Windischgraetz bevonult Budára, onnan a frissen elkészült Lánchídon át teljes rendben masírozott Pest-
105
Windischgraetz hadai bevonulnak Pestre
re. Kezébe került hamarosan a Duna-Tisza köze is, s a Pest fölötti vidék, Gyöngyös, Eger városokkal…
A Tiszántúl és Erdély nagyobb része: csak ez volt már Magyarország.
S ez a Magyarország már egyedül állt szemben az újra erősödött európai reakcióval.
JANUÁR DEBRECENBEN
Ama nagy szeptemberi felriadás óta a szép szavak népéből a cselekvés népévé váltunk.
Csodálatos munkát végzett a Honvédelmi Bizottmány!
Jóformán a semmiből teremtett hetek alatt hadsereget. Szeptember közepén 20-25 ezer
106
katonánk volt, december közepén már 80 ezer gyalogos, 8 ezer huszár, 3 ezer tüzér. Tüzérségi üteg szeptemberben 4, decemberben már 32! Egy országban, hol alig volt gyár, gép, mérnök, szakmunkás, ahonnét addig a gyapjút is Ausztriába és Csehországba szállították feldolgozásra, hetek alatt ágyúöntödét, fegyver- és lőszergyárakat, ruházati ipart teremteni, tüzéreket, utászokat, műszaki
*
alakulatokat képezni! Óriás dolog!
S mikor mindez Pesten, az ország egyetlen valamirevaló ipari városában előállt – akkor kellett feladni Pestet. Átszállítani a munkásokat, gépeket, a felhalmozott anyagot, 25 fokos hidegben Debrecenbe és Nagyváradra; Szolnokig vasúton, onnan szekérkaravánnal… Működésképes állapotba hozni ott
mindent, hevenyészett épületekben és szabad ég alatt, s ott tovább fokozni a termelést!
Új, még nagyobb, még erősebb hadsereget toborozni, képezni! Csapattiszteket, a hadviseléshez értő főtiszteket teremteni. Vezérkart, hírszolgálatot, postát ellátó szolgálatot, orvosi szolgálatot, kórházakat szervezni. És mindezt egyetlen központból, egy lomha, elmaradott, tiszántúli paraszt városból.
Lélegzetelállító teljesítmény!
Az elszántság, az áldozatvállalás és a tehetség műve volt ez! Kossuth, Madarász, Nyáry – a Honvédelmi Bizottmány vezetői – emberfeletti munkát végeztek.
Hiába dolgoztak volna éjjel-nappal ók, ha nem áll mellettük, mögéjük, nem dolgozik, küzd elszántan, erélyesen, tehetségesen sok száz, sok ezer ember. A kormánybiztosok: Csányi, Szemere, Beöthy, Vukovics, Lukács, Luzsénszky, Irányi, Puky, Boczkó — hogy csak a legtevékenyebbeket említsem kik
egy-egy országrész, megye, hadtest, hadfelszerelési ág élén tevékenykedtek. A hadseregszervezők, toborzók, kiképzők, csapattisztek, a hadfelszerelés, a szállítás nagyobb-ki- sebb egységeinek élére került férfiak, tisztviselők, városi elöljárók, jegyzők, papok, orvosok, gazdatisztek, számvevők.
Nem olyan idő volt ez, mikor a kormánybiztos minden ügyben megkérdezhette volna soknapi járóföldről a Honvédelmi Bizottmányt, mi a teendő. Döntött, ahogy az ügy érdeke kívánta, felelősséggel. A csapattiszt sem várhatta mindig a vezérkar, a miniszter utasítását. A jegyző sem az alispánét. Azok kerültek az élre mindenütt – a kormányzatban is, a végrehajtásban is, a hadseregben is -, akik cselekedni mertek.
De mit ért volna az úri osztály hazafias rétegének s a néhány ezer értelmiséginek erőfeszítése, ha nem áll a szabadság ügye mellé lelkesen, önként, munkát és harcot egyaránt
Debrecen főtere a Nagytemplommal, a múlt század közepén
A nagyváradi vár, ahol a honvédsereg fegyvergyára működött
vállaló nagy elhatározással a nép? Az ágyút és ruhát, lőszert és kerékagyat munkások, iparosok készítik. A vasat, rezet bányászok hozzák fel. A kenyeret, húst a paraszt adja a seregnek. A nép fiaiból állt elő önként (sorozásra ekkor még szükség sem volt!) a százezres honvédsereg. Ezer útja lenne annak, aki ki akarna bújni a harc alól. Hogyan kénysze- ríthetné harcra a nép tízezreit a szorongatott úri osztály, ha maga a nép nem vállalná a harcot?!
Micsoda január!
A Dunántúl, a gazdag Délvidék, már a Duna-Tisza köze is az ellenség kezén. Övé a főváros, a forradalom városa, az egyetlen
ipari központ, a Bécsből a Délvidékre vezető dunai víziút s a Nyugatról Keletre vivő hadi- út kulcshelye. A Felvidék harapófogóban, Schlick serege a Duklai-hágó felől már bevonult Kassára, Gyöngyös felől is osztrák had nyomul felfelé. Erdélyből a jó hírek után rossz hírek jönnek. A székelyek lassan készültek, Bem nem várta be őket, korán támadta meg Puchnert, és Szeben alatt is, Vízaknánál is vereséget szenvedett! Össze tudta-e szedni újra magát? Egy hajszál tartja csak Erdélyt! S ha Erdély elvész, hogyan védjük meg Nagyváradot, Debrecent? Délen is romlik a helyzet. Temesvárt, Aradot áruló parancsnokok átjátszották a császáriaknak!
108
S a fősereg? Vácra vonult. De nem azért, hogy felülről visszakanyarodjék a Dunántúlra, és felvegye végre a harcot. Hanem hogy még inkább önállósítsa magát! Görgey Vácott kiáltványt bocsátott ki január elején. Kimondta, hogy nem ismeri el maga fölött a Honvédelmi Bizottmányt! A „márciusi alkotmányt védi” – de maga határozza meg, mit ért márciusi alkotmányon, és ki ellen, hogyan, meddig akarja védeni. Hiába van seregénél kormánybiztos. Görgey nem enged belelátni a kártyáiba. Vonul, kalandozik, erősíti magát a bányavárosok s a szepességi szász városkák kincseivel. Kerülgeti Schlicket, nem bocsátkozik igazi harcba vele sem.
Áruló? ’
Szemere, a felvidéki kormánybiztos már határozottan állítja, hogy Görgey katonai diktátor akar lenni, és mielőbb békét akar kötni az osztrákokkal. De Csányi László, ki decemberben Görgey táborában kormánybiztosként működött, s kinek becsületében
Kossuth is megbízik, jó hazafinak tartja; minden különös cselekedetét a hozzáértő katona megfontolt lépésének magyarázza.
Csányi maga roppant erőfeszítéssel dolgozik a nemzet mozgósításán, áldozatkész, gyémánt ember – de ó sem hisz már a végső győzelemben… Nem hisz Nyáry Pál sem, a Honvédelmi Bizottmány erélyes, tevékeny tagja, nem hisz Pálffy János, az országgyűlés alelnöke. Nem hisz annyi más tevékeny kormánybiztos, hazafias képviselő sem…
Hát miért tartanak ki tovább?
Becsületből. És mert maguk is a sodrásban élnek. Azok az ezrek, tízezrek, százezrek sodorják őket tovább, előre, akik most is bíznak a győzelemben, vagy nem is latolgatják esélyeit, csak azt tudják, hogy nem adjuk meg ma- gunkat, míg egy csepp vér van a szívünkben.
Össze-összeül Debrecenben az országgyűlés. Feláll egy úr, és azt mondja: „Windischgraetz feltétel nélküli megadást követel. Nem mindenkire egyformán veszélyes ám az a fel-
1848-as ágyú
Rajz a honvédkiképzó könyvből
Görgey, csapatai élén
tétel nélküli megadás.” Felzúg a képviselők gyülekezete, felháborodottan. De ülés után barátságosan érdeklődnek, hogyan is gondolja ezt a dolgot ? Lesik a dunántúli híreket: csakugyan igaz-e, hogy Windischgraetz kíméli a földbirtokosokat? Valóban helyükön maradnak – habár császári biztos alatt – a megyei tisztviselők? Van, aki azt morogja: „Mi bajunk volt?… Úrrá tettük a parasztokat, most majd nyakunkat szegik. Kár volt felkelni az osztrák sógor ellen.”
Új meg új emberek bukkannak fel, jönnek eldugott kúriáikból, városi, mezővárosi házaikból, otthagyják a biztos fészket, a birtokot, a megyei, városi hivatalt – fiatalok is, javakorabeliek is -, s lesz nem is egyből, százból derék harcos, erélyes szervező, ro
hamban élre ugrató hős… mintha sose dör- mögték volna, hogy „ugyan minek is harcolunk?” Kétarcú, kétlelkű magyar • nemes- ség!
Hiába fogadtatja el Madarász a vésztörvényszék intézményét a hazaárulók ellen. Megszavazza ugyan az országgyűlés, de a bírák maguk is urak, és úr urat nem lövet főbe, még börtönbe is csak a látszat kedvéért csukát… Hiába hoznak törvényt, hogy az eddig Debrecenbe meg nem érkezett képviselőket meg kell fosztani mandátumuktól: a kijelölt bizottság majdnem mindenkinél talál mentséget.
Nem leszámolni kell az alkura hajlókkal – gondolja januárban Kossuth -, hanem megfordítani a szívüket! Fordult ez a szív elég
i io
szer 48 eleje óta. Tettekkel, győzelmekkel kell bebizonyítani, hogy nem vesz erőt rajtunk az osztrák. Akkor ők is, az alkupártiak is, az ingatagok is újra a harc, a teljes függetlenség hívei lesznek.
Még Görgeyt sem lehet eldobni. Hadseregét, tisztikarát semmiképp. Öt magát sem, ha nem muszáj. Ingatag ember? Nem hisz a győzelemben? Alkudni akar? Mások is, sokan ezt akarják.
De alkudni nem lehet. Csak harcolni lehet már.
Százezer emberünk van fegyverben. Már fegyverünk is százezer. A nép velünk. Erélyes, harcra kész fővezér alá kell rendelni Görgeyt; bebizonyítani neki mások – a Damjanich, Klapka, Bem – tetteivel, hogy győzhetünk, csak akarni kell! S akkor – úgy lehet – Görgey is harcolni fog.
Egység, egység, egység mindenek felett! Ez most Kossuth politikája. Mindegy, hogy ki hogyan képzeli a függeden ország jövendő életét, a nemzetiségek helyzetét. Mindegy, hogy most azért vállalja a harcot, mert el akarja törülni a föld színéről Bécset és a reakciós arisztokráciát, vagy mert halálos indulat fűti a felkelt nemzetiségek ellen, vagy mert harcban reméli kikényszeríteni Bécstől a „méltányos megegyezést”.
Aki harcolni akar és tud, aki dolgozni akar és tud, annak most egy frontban a helye. Hogyan tudnánk másképp megvédeni a negyedére szűkült országot a túlerő gyűrűje ellen ? Hogyan tudnánk visszahódítani az egészet? Bem seregében egymás mellett küzd a romángyűlölő nagybirtokos Bethlen Gergely és az arisztokratákat gyűlölő Petőfi. A Honvédelmi Bizottmányban együtt dolgozik Ma-
Honvédtábor 1849-ben (ahogy egy angol művész látta)
Görgey a Felvidéken. Átkelés a Sturec-hegyen
darász László és Perényi Zsigmond gróf… Batthyány Kázmér is kormánybiztos, Irányi Dániel is az.
Válságos a helyzet. Nem kellene más, csak egy-két erőteljes, reménykeltő győzelem! Velünk lesznek az ingatagok, az alkupártiak, talán a Görgey-félék is újra.
Egységet mindenáron!
Másképp elveszünk!
GÖRGEY ELŐKERÜL
Görgey január elején a sorsára hagyott fővárosból Vácon át a Felvidék hegyei közé vonult. Többféle lehetőséggel is számolt. Két eshetőség látszott a leginkább valószínűnek.
Az egyik ez volt:
Windischgraetz mintegy harmincezres,
diadalittas seregével azonnal Szolnoknak fordul, tehát az egyszer már megvert Perczel nyomába ered. Perczelnek csak tízezer embere van. Windischgraetz feltehetően ismét megveri Perczelt, és nyomul tovább Debrecen felé. Ez esetben Kossuth kormányzata összeomlik, Bem sem tarthatja magát sokáig Erdélyben. Tehát Görgey serege marad az egyetlen rendezett, harcképes magyar sereg, melynek talán sikerül feltételhez kötnie a fegyverletételt.
A másik eshetőség az, hogy Windischgraetz és Perczel – aki a Tiszántúl, Kossuth segítségével valamelyest erősödhet – tartósan ütik-verik, morzsolják egymást. Mindkét fél gyengül és fárad. Közben Görgey serege a Felvidék gazdag városaiban kipiheni magát, erősödik. Eljöhet a pillanat, amikor a helyzet urává lesz.
112
Görgey tévedett. Hideg fejű számolgató volt. Minden anyagi, katonai erőt gondosan mérlegelt. Csak azt az egy-két tényezőt hagyta számvetésen kívül, amely a következő hetekben döntő súllyal esett a mérlegbe: egyfelől Windischgraetz ostobaságát, másfelől a szorongatott tiszántúli magyarság elszántságát, Kossuth és társai lelkierejét, a lehetetlent is megkísértő népi lelkesedést…
Windischgraetz – minden józan katonai számítást megcáfolva – megült Pesten, és nem indított erős hadat Perczel után. Perczel – ismét a józan katonai számvetéssel dacolva – elég merész volt, hogy január közepén rohammal visszafoglalja Szolnokot, majd előretörjön Irsáig, s megfélemlítse a nála sokkal erősebb Windischgraetzet.
De Görgey legnagyobb tévedése az volt, hogy ó is, miként Windischgraetz, képtelen
nek tartotta a Honvédelmi Bizottmányt arra, hogy a Tiszántúlon új, nagy, harcképes sereget szervezzen.
Egyhónapi felvidéki bolyongás után Gör- geynek észre kellett vennie, hogy Kossuth már katonailag is erősebb, mint ó, s napról napra erősebbé válik. Új seregek álltak elő.
*
Uj vezérek tűntek fel: Damjanich, Vécsey, Nagy Sándor, Klapka. S ezek, miként Bem és Perczel is, Kossuthnak, a Honvédelmi Bizottmánynak engedelmeskednek.
Másfelől bebizonyosodott, hogy az osztrákok, míg ennyire nyeregben érzik magukat, kielégítő alkura nem kaphatók. Windischgraetz azt üzente Görgeynek, hogy személy szerint kegyelmet kaphat, de serege feltétel nélkül tegye le a fegyvert. Azt nem! Annyira még nem vagyunk! Ilyen megaláztatásba a tisztikar nem egyezik bele. Görgey sem.
Schlick, osztrák hadvezér, csatában
Guyon Richárd, a branyiszkói átkelés és sok más csata hőse
48-as honvéd
Már az ó tisztikara sem egységes. A nemzeti ellenállás erősödéséről érkező hírek, az ideküldött kormánybiztosok meggyőző szava s a nép hangulata a tisztekre is hat. Guyon ezredes, régi császári tiszt létére Kossuthért lelkesedik, a független magyar köztársaság híve. Nem ő egyedül.
Közben pedig Schlick s a Gyöngyös felől segítségére érkező más osztrák erők bekerítik Görgeyt. Nem lehet tovább habozni.
Egyezkedésre sincs lehetőség. Harcolni kell. Tetszik vagy nem tetszik, át kell törni a Branyiszkói-hágón.
Görgey e roppant nehéz feladattal Guyont bízza meg. És Guyon áttör! Honvédéi, a százával hozzá csatlakozó bányászokkal, nyolcórás iszonyú harc árán, kanyarról kanyarra, rohammal hódítják el a majdnem járhatatlan hegyi utat az ellenségtől. Guyon maga az élen, tízszer is halálveszélyben. Mégis sértet-
114
4
Branyiszkói emlékszalag
len marad, mégis győz! Az út szabad, Görgey kijöhet a gyűrűből.
Nem kerülgetheti Schlicket tovább. Klapka Miskolc felől közeleg. Miskolcon Szemere Bertalan, teljhatalmú kormánybiztos parancsol, ki nem titkolja, hogy gyanakvással kíséri Görgey minden léptét. Fel kell vennie a kapcsolatot Szemerével, Klapkával. Ki kell verni Schlicket Kassáról. Klapka támad, Görgey támad – Schlick csatát veszt, de kibújik a magyar gyűrűből…
Most már Görgeynek is a Honvédelmi Bizottmány parancsol. Nem bujkálhat, nem kalandozhat tovább. Színt kell vallania. Akar-e harcolni vagy sem. Elismeri-e a debreceni kormányt maga fölött, vagy sem.
Nem teheti, hogy el ne ismerje. Csak így maradhat hadteste élén tovább.
De Kossuth most Dembinskit nevezi ki főparancsnoknak, és alárendeli Görgeyt! Egy lengyelt! Ki olyanféle lehet, mint Bem.
Kossuth nevezte ki, az országgyűlés megerősítette, nem lehet el nem fogadni. Nem lehet? Majd Görgey megmutatja, hogy lehet. Formailag elfogadjuk, de úgy, hogy ez az elfogadás: el nem fogadás, lejáratás, erkölcsi megsemmisítés legyen. Úri körökben értenek hoz
zá, hogyan kell a betolakodót finom kíméletlenséggel kigolyózni…
Görgey napiparancsban adja a sereg tudtára Dembinski kinevezését. „Felhívok minden alattam álló törzs- és főtisztet, fogadják e látszólagos lealáztatást hasonló egykedvűséggel, aminővel magam, lemondván hadtestparancsnoki önállóságomról, az együtt ülő országgyűlés határozatának engedelmeskedve, magamat Dembinski altábornagy – egy, amint mondják, hadban megószült érdemdús vezér – parancsainak önként alávetem.” Süt e sorokból a gúny, a visszaütésre készülő rosszindulat.
Görgey nem soká túri Dembinskit, a lengyelt, Kossuth emberét maga fölött. Nem azért erősíti négy hónap óta seregét!
Dembinski pedig – sajnos – nem olyan katona, aki képes volna erélyes vezetés alá vonni a keze alá rendelt sereget, mely Görgey, Perczel, Klapka, Damjanich és mások önálló, különféle szellemben nevelt hadtesteiből tevődött össze. Ehhez legalább oly erély- lyel, hadvezéri képességgel és népszerűséggel kellene bírnia, amilyet Bem vívott ki magának. Dembinskinek ideje sincs, hogy tiszteletet és a hadsereg támogatását kiérdemelje.
115
Dembinski arcképe
Már első intézkedései ellenállásba ütköznek. A nyílt és burkolt ellenállás, parancs- szegés, bizalmatlanság Dembinskit nem erélyessé, hanem kapkodóvá tette. Elvesztette – valójában meg sem szerezte – vezéri hatáskörét, áttekintését a helyzet, a seregek s az ellenfél mozdulatai felett.
*
így vesztette el első csatáját, a kápolnait.
Nehéz megmondani – hadtörténészek vitája ez ő volt-e elsősorban a hibás, vagy az intézkedéseit keresztező tisztikar. Tény, hogy Dembinski számára meglepetés volt az osztrákok hirtelen megjelenése a Heves megyei Kápolnánál, s magát a hadműveletet sem okosan vezette.
Vissza kellett vonulnunk Kápolna alól. Nem szenvedtünk nagy, döntő vereséget, de
a Windischgraetz elleni támadás több heti újrakészülés, átcsoportosítás után indulhatott csak meg.
Eközben Görgey ki tudta használni, hogy a sereg hangulata – már a Kossuthhoz hű főtiszteké is – ezek után Dembinski ellen fordult.
így került sor a szabadságharc egyik legkülönösebb eseményére: a tiszafüredi tiszti zendülésre. Görgey és tisztjei őrizet alá tették Dembinskit! A tisztikar határozatba hozta, hogy Dembinski alatt nem harcol tovább.
Kossuth Tiszafüredre sietett.
A TISZAFÜREDI DÖNTÉS
Kossuth, a Honvédelmi Bizottmány elnöke, az ország valamennyi fegyveres erejének – egyedül az országgyűlésnek felelős – legfőbb parancsolója, 1849. március 5-én érkezett meg Debrecenből a tiszafüredi táborba.
Megérkezésekor ezt mondta Szemere Bertalannak, a fősereg mellé rendelt kormány- . biztosnak:
„Görgey áruló, neki törvényszék elébe kell állani.”
Szemere – ki egy-két nap előtt szemtanúja volt a tiszafüredi tiszti zendülésnek, s aki néhány héttel korábban még maga is árulással gyanúsította Görgeyt – most, március 5-én már más véleményen volt. Most körültekintő eljárásra és Görgey lehető megkímé- lésére intette Kossuthot.
Kossuth egy nap s egy éjszaka tanácskozott Szemerével, a főtisztekkel, Dembinski- vel és Görgeyvel. Majd visszavonult sátrába. Néhány óra múlva ismét Görgeyt hívatta. És nemcsak az árulás és zendülés vádja alól mentette fel, nemcsak a VII. hadtest parancsnoki méltóságában erősítette meg. Neki ígérte egy időre a fősereg vezérletét is. Átmenetileg:
116
«
KARTOGRÁFIAI VÁLLALAT Budapest, 1965-805
addig, míg a leváltott Dembinski helyére más fővezért nem talál.
Honnét ez a szöges fordulat Kossuthnak Görgeyhez való viszonyában ? Próbáljuk megérteni.
Azt tapasztalta, hogy – Dembinskivel szemben – Görgey mögött áll az egész tiszafüredi tisztikar. A főtisztek is, a kisebb rangú- ak is. Nemcsak Görgey bizalmasai, közvetlen beosztottjai, barátai, nemcsak a keze alá nevelt VII. hadtest törzskara. Hanem más ezredek, zászlóaljak, kipróbált, hazafias, a Honvédelmi Bizottmányhoz hűséges parancsnokai is: Klapka, Aulich és még sokan. Dembinskiben most, a kápolnai vereség után senki sem bízik már. Görgey tekintélye pedig – a legrendezettebb, legharcképesebb hadtest erős kezű parancsnokáé – megnőtt. Azzal is, hogy vállalta a kockázatot, a parancsszegőnek és zendülónek kijáró főbelö- vetést, és fel mert lépni a népszerűtlen Dembinski ellen.
A sátrat, ahol a tanácskozás folyt, 35 ezres, letáborozott hadsereg vette körül. Kossuth látta a sereget. Tudta – hogy is ne tudta volna micsoda erőfeszítésébe került a nemzetnek, a Honvédelmi Bizottmánynak, s neki magának, hogy lábra álljon, ruhával, csizmával, ágyúval, puskával, lőszerrel s minden egyébbel felszereltessék, s harcképes állapotba jusson ez a sereg. Már ide olvadt be Klapka és Perczel hadteste is. Ide az egykori nemzetőrség s az önkéntes szabadcsapatok sorkatonasággá alakított egységei.
Most itt a sereg. Felkészült, minden szükségessel ellátott, fegyelmezett, begyakorolt. Minden egysége végigharcolt már egy vagy több csatát. A kápolnai vereség nem törte meg sem a fegyelmet, sem a lelkesedést. A sereg úgy érzi – azt mondják neki tisztjei is nem ti szenvedtetek vereséget, hanem Dembinski. Majd meglátjátok, mire megyünk mi
magunk, Dembinski nélkül. S a sereg hisz tisztjeinek, akikkel együtt verekedett. S hisz önmagában.
Ez a sereg kitörő éljenzéssel fogadta a táborban ót, Kossuthot.
De Görgeyt is.
Ez a 35 ezer ember őt, Kossuthot, a nem-
X
zet vezéreként tiszteli. Es Görgeyt a sereg vezéreként ismeri el; mint katona neki engedelmeskedik.
Szabad-e megingatni a tisztekben, altisztekben, közkatonákban ezt a kettős bizalmat? Szabad-e most, Dembinski miatt kenyértörésre vinni a dolgot?
Kossuthnak választania kellett. Ha haditörvényszék elé állíttatja Görgeyt, a haditörvényszék elítéli, főbe lövik. Ez meghasonlást hozna a tisztikarba, a seregbe. Esetleg a haditörvényszék felmenti Görgeyt. Ez annyit jelentene, hogy a törvényszék Görgeynek ad igazat – vele, Kossuthtal, a Honvédelmi Bizottmány elnökével szemben. A harmadik lehetőség az, hogy ő maga, Kossuth elismeri: Dembinski alkalmatlan a fővezérségre, tehát Görgeynek és tiszttársainak – ha önkényesen léptek is fel – a lényegben igazuk volt: a nemzet érdekei, a győzelem érdekei előbbre- valók a katonai szabályzatnál.
De ha így dönt, nemcsak minden régi vád és gyanú alól menti fel Görgeyt, hanem megerősíti tekintélyét és befolyását. Van-e biztosíték arra, hogy Görgey jól használja fel tovább növekvő hatalmát? Ilyen biztosíték nincs. Hogyan döntsön hát?
Elképzeljük Kossuthot, amint kilép sátrából, körültekint a télies tájon. Sötétszürke, ködös a hajnal. Még égnek a tábortüzek. Örök járnak a főtiszti sátrak körül. Huszárok jönnek valahonnan, vidám, daliás fiúk, a lovakat viszik itatni. Odébb egy sor ágyú áll, tisztára pucolva. Amarra a gyalogság sátrai, most bújnak ki és sorakoznak fel a deres me-
118
Toborzás
zón a honvédek. A táboron túl a falu szélső házai, füst száll a borús ég felé. Falu, mint a többi, mint a másik sok ezer. Ahonnan ezek a huszárok, tüzérek, gyalogosok eljöttek. A katonák bíznak, a falu reménykedik. S nem is messzire, szinte pontosan kettémetszve az országot: a másik sereg őrtüzei, idehajszolt, kedvetlen katonák, császárhú főtisztek – az ellenség. Az ország szabadságának és felemelkedésének ellenségei.
Egység, egység a küzdelemben, egység a győzelemért! Egység mindenekfölött és mindenekelőtt.
Szegények vagyunk, gyengék vagyunk, kevesen vagyunk. Nem engedhetjük meg magunknak a széthúzást!
S rajta múlik most minden. Rajta, Kossuthon.
Döntött. Maradjon Görgey a helyén. Legyen – míg más nincs – ő a fővezér.
Bizonyítsa be Görgey a hadjárat következő, döntő szakaszában, hogy akar és tud harcolni és győzni! Mossa le vérrel magáról a meghátrálás, az önkényeskedés, a főhatalomra törés vádját, az árulásig menő alkupártiság gyanúját. Itt az alkalom!
S ha Görgey ezután is megbízhatatlannak bizonyul? Akkor maga leplezi le magát! Tiszttársai előtt is, serege előtt is.
Most a küzdelem érdeke, az egység érdeke, a nemzet érdeke azt követeli, hogy felejtsük el a vádat, a zendülést, a gyanút. Előlegeznie kell még egyszer, utoljára a bizalmat Görgey- nek.
így döntött Kossuth Tiszafüreden, 1849. március 6-án.
119
ÉVFORDULÓ
Március elején simította el Kossuth a tiszafüredi zendülést. Április elején indult meg a magyar fősereg nagy támadása Windischgraetz ellen: a híres tavaszi hadjárat.
Közben egy hónap. Március. A forradalom évfordulója.
Debrecenben március 15-én katonai díszszemle, istentisztelet. Népünnepély a Nagyerdőn: felvonulás, térzene, szónoklatok, csapra ütött hordók, ökörsütés.
Vezércikk 1849. március 15-én a kormányzat debreceni lapjában, a Közlönyben: „Üd- vöz légy fényes napja a magyar históriának, mártius 15-dike!… És légy üdvözölve hazám lángkeblú ifjúsága, ti, kik Pozsonyban és Pesten elsők valátok megragadni a szabadság zászlaját… Akkor a szabadság terén voltatok hősök, most a csatamezón is azok vagytok…”
Vers ugyanabban az újságszámban:
„Bizony mondom, hogy győz most a magyar, Habár ég s föld ellenkezőt akar!…
Meg kell, hogy érjem azt a nagy napot, Amelyért lantom s kardom fáradott!”
Marosvásárhelyről küldte Debrecenbe a verset Bem szárnysegédje: Petőfi honvéd őrnagy.
Az évfordulót megelőző hetekben Bem ismét megfordította Erdélyben a hadihelyzetet. Február végén Urbán ellen fordult, aki a magyarok elgyengülésében bízva újra bemerészkedett Bukovina felől. Bem egyetlen rohammal kiverte Urbánt. Majd visszatért Erdély
szívébe, hogy megmérkőzzék a fő erővel, Puchner hadaival.
Puchner már nemcsak császári csapatokra támaszkodhatott. Előzőleg Schwarzenberg osztrák miniszterelnök titkos beleegyezésével a román tartományokban állomásozó cári sereg tábornokához fordult segítségért. Nyílt beavatkozásra az orosz csapatok még nem kaptak parancsot a cártól, de Szeben és Brassó védelmére igen. Be is vonultak e két városba. Puchner döntő fölényben érezhette magát. Megtámadta és Segesvárnál gyűrűbe akarta fogni Bemet.
Ekkor hajtotta végre Bem a történelem egyik legfényesebb hadicselét. Miközben Puchner erői kerülő úton közeledtek, Bem éjszaka kivezette seregét Segesvárról. Nem hátra indult, nem oldalt, nem is a közeledő Puchner valamelyik seregrésze ellen. Hanem a szabadon hagyott, legegyenesebb útvonalon, az osztrákok fő támaszpontja, a szász Nagyszeben felé! Oda, ahonnan Puchner elindult!
Mire Puchner bevonult az üres Segesvárra, Bem már Szeben alatt volt, s vágtató menetelés után fergeteges rohammal kiverte a városból a 3000 főnyi osztrák és orosz védősereget. Nagyszeben, az erdélyi ellenforradalom főhelye, bástyáival, ágyúival, kincseivel, fegyverraktáraival 1849. március 11-én Bem kezére került! S az onnan megerősödve kitörő magyar sereg néhány nap alatt végképp kiűzte Puchnert Erdélyből. Közben Bem felszabadította a másik gazdag, erős erdélyi várost, Brassót is.
Bem nagyszerű szebeni győzelmének híre éppen március 15-én hajnalban ért el Kolozsvárra.
120
Szászváros ostroma. Bem csatát vezényel, 1849. február 6-án
Bem győzelme Nagyszebennél, 1849. március 11-én
122
A kormány és az országgyűlés küldöttsége 1849. április 5-én Szászsebesen átnyújtja Bemnek a kitüntetést
Egy a célunk: a közös bilincset Összetörni, melyet hordozánk,
S összetörjük, esküszünk piros mély Sebeidre, megcsufolt hazánk!
Küldd elénk, te koronás haramja, Légiónként bérszolgáidat,
Hogy számodra innen a pokolba Holttestökbül építsünk hidat.
Mi ne győznénk? hisz Bem a vezérünk, A szabadság régnbajnoka!
Bosszúálló fénnyel jár előttünk Osztrolenka véres csillaga!
A nép Bem apó nevét együtt emlegeti Kossuthéval. Bem, mikor csak teheti, megmutatja, hogy nem a földbirtokosok, hanem a magyar, székely, román parasztok oldalán áll. Megbocsátást, nemzetiségi békét, szabad nyelvhasználatot hirdet. Földet ígér a parasztoknak. Ha Csányi László erdélyi kormánybiztos nem lenne résen, ha maga Kossuth nem figyelmeztetné újra s újra, hogy hatásköre csak katonai intézkedésekre terjed ki – Bem nemcsak ígérné, de osztaná is már a földet. Ez a Bem győz Erdélyben.
Délen az a Perczel hódítja meg a Bánátot és a Temesközt, ki már 48 márciusában köz-
Perczel Mór
Madarász László
társaságot, forradalmi kormányzást követelt. Akit Görgey hiába próbált kétszer is megveretni Windischgraetz kezével. Aki nyíltan hirdeti, hogy kár volt Görgeyt már Pákozdnál főbe nem lövetni.
Fent, a nemrég még Görgey járta Felvidéken Oroszhegyi vitézkedik és győz, ki sosem titkolta, hogy a köztársaság híve.
*
Es Damjanich, a szolnoki győző? Róla azt lehet biztosan tudni, hogy elszánt hazafi, jó katona, és híve Kossuthnak, tűzön-vízen át. Híve, tehát támasza is.
Mire elérkezett a forradalom első évfordulója, kiderült, hogy Kossuth és a baloldal együtt: katonailag erősebb Görgeynél.
A baloldal Debrecenben már az országgyűlés feloszlatását és Görgey leváltását követeli. Bem legyen a fővezér!
Félelmetes március azoknak, akik szívé
ben a hazaszeretet – ha lobog – öröklött úri birtokuk és rangjuk szeretetével olvad egybe.
Táncsics lapját, a Munkások Újságját hiába tiltotta be a vagyonos polgárokból álló debreceni városi tanács. Táncsics megtalálja a módját, hogy kiáltványok, röplapok útján eljuttassa ezer és ezer emberhez terveit. Azzal köszönti március 15-e évfordulóját, hogy kinyomtatja az új alkotmányjavaslatát: Minden paraszt-honvéd 20 hold földet kapjon a hazaáruló hercegek, grófok, püspökök, osztrákbarát urak birtokából! Minden 18. évét betöltött állampolgárnak választójoga legyen, a legszegényebbnek is, a nemzetiséginek is! Tehát a parasztságé legyen az országgyűlésen a legerősebb párt, a többség. A harc idejére adassék Kossuth kezébe rendkívüli hatalom, hogy végrehajthassa – a jelenlegi országgyűlés alkura hajló többségétől függetlenedve – az ország gyors át
124
alakítását! Táncsics világosan kimondja, hogy így, egyedül így lehet diadalra vinni a szabadságharcot.
Mi lesz, ha Kossuth a nép megnyerése, a nemzetiségek mellénk állítása, a harc diadala érdekében megfogadja Táncsics tanácsait?
Sokakban – emlékszik vissza e napokra Jósika Miklós, a debreceni idők tanúja – „valami határozatlan félelem, valami ijedt tekintet a bizonytalan jövőbe kezdett felül kerekedni. Hátha — gondolták magukban – mégis győzni találnánk ? nem fogják-e Kossuth Lajost a lovak ragadni, s hová fog ez végre vezetni?”
Ki győz, ha győzünk? A birtokos osztály – vagy a más akaratú nép?
Ez volt a kérdés 1849 márciusában.
Hazafias plakát az osztrákok megszállta Kaposvárról, 1849 elejéről
A Debrecenben alakult Radical Párt programja
Miért vállalták tovább a harcot, akik már a győzelemtől is féltek ?
Nem volt más választásuk.
Hiába szerettek volna – engedmények árán is – megalkudni a Habsburgokkal, s visszatérni a Birodalom védőszárnyai alá. Arról most szó sem lehetett. A Birodalom urai, élen a fiatal Ferenc József császárral – akit a magyar országgyűlés nem ismert el magyar királynak 1849 tavaszán nem alkudni akartak a magyar urakkal. Hanem győzni, mindenáron, véglegesen. Az udvarban felülkerekedtek azok a politikusok, kik már elhatározták, hogy a lázadó Magyarországot egyszer s mindenkorra beolvasztják az újjászervezendő központosított, nagy Habsburg-birodalomba.
A kápolnai csata után Windischgraetz her-
Ferenc József, az ifjú császár 1848-ban
cég ezt jelentette: „A lázadó csordákat szétszórtam, és legnagyobb részüket megsemmisítettem … Remélem, néhány nap alatt hatalmamba kerítem Debrecent, a pártütés fészkét.”
Olmützben, a császár udvarában elhitték Windischgraetz jelentését.
Március 4-én Ferenc József hatalmi szóval feloszlatta a birodalmi gyűlést, és közzétette birodalmi alkotmánynak nevezett császári nyilatkozatát. Magyarország minden régi és új törvényét érvénytelennek jelentette ki, önállóságát – azt is, amivel 1848 előtt rendelkezett – eltörölte. Sem országgyűlés, sem vármegye! Az országterület jelentős részét a nemzetiségeknek ígérte, mint „vajdaságot” és „önálló tartományt”. De tényleges önálló-
ságot, önkormányzatot a nemzetiségeknek sem adott. A gazdasági, katonai, igazgatási, egyházi, bíráskodási ügyek minden fontos ágát ismét és örökre a bécsi központi kormányzat kezébe helyezte.
Ez az „olmützi alkotmány” a szolgaság egyenjogúságát hirdette ki a Birodalom minden népe, nemzete számára.
Nesze nektek alkupártiak!
Nem lehet ezekkel az elbizakodott bécsi- olmützi főurakkal tárgyalni, míg alaposan meg nem verjük Windischgraetzet és társait.
Ez volt az egyik nagy ok, ami miatt Görgey s a hozzá hasonló alkupárti tisztek, politikusok, a tavaszi hadjáratot vállalták.
A másik az, hogy látniuk kellett: ha ők félre is állnának, a nép s a hadsereg küzd to
vább. Harcol és győzhet az ország nélkülük is. Erre tanította meg őket Bem, Perczel, Damjanich márciusi győzelemsorozata.
Ha pedig nélkülük dől el a harc, ha ők kiengedik kezükből a már megszerzett katonai vezetést, akkor a baloldallal szövetkezik Kossuth. S így végül a baloldal kerekedik fölül.
Nincs más mód: verekedni kell!
ÁPRILIS – A GYŐZELEM
1849 áprilisának első hajnalán megindult az általános magyar támadás Windischgraetz hadai ellen.
A magyar sereg ezen a fronton: 5 2 ezer fő. Az ellenség: 55 ezer. Ágyúja, fegyvere, lő-
127
Magyar huszár elrabolja a bírót az osztrákok által megszállt faluból
Magyar szabadcsapat megtámadja az osztrákok tábori postáját
»
szere is több, mint nekünk. Tisztjei képzettebbek. Támaszpontja az ország fővárosa és a budai vár. Mögöttes területe a gazdag Dunántúl, a fejlett osztrák és cseh tartományok. A nagy Habsburg-birodalom minden erőforrása őt segítheti. A magyar sereg mögött csupán a falusias Debrecen és a legyöngült keleti országrész.
De nem olyan háború ez, amelyben pusztán a számbeli túlsúly s az anyagi fölény döntene.
A magyar haditerv józanul számolt azzal, hogy Windischgraetz a legtöbb frontszakaszon fölényben lehet. Meg kell osztani erejét. Úgy kell felvonulnunk ellene, hogy főseregét
- csellel – a Hatvan-Gyöngyös közti vidékre csaljuk, közben hadaink zömével titokban oldalába, hátába kerüljünk, ott gyengébb seregrészét szétverjük, ezután fordulunk a meggyengült fősereg ellen.
Merész terv. Hogy sikerüljön, órára össze kell vágnia a különvált magyar hadtestek minden lépésének. Főerónk mozdulatainak napokon át, a döntő támadás pillanatáig titokban kell maradniuk az osztrákok előtt.
Április i-én hajnalban a VII. hadtest, melyet most Gáspár ezredes vezetett, elindult Hatvan felé. Klapka, Damjanich és Aulich hadtestei pedig – átkarolási céllal, csendesen
- a Jászság felé.
Győztünk
2-án Hatvannál,
4-én Tápióbicskénél,
6-án Isaszegnél.
Hat nap alatt három csatát vívott meg diadalmasan a magyar honvédsereg!
Olyan győzelemsorozat ez, mely után az osztrák sereg képtelen volt összeszedni magát. Windischgraetz belebukott. A Habsburg- birodalom belerendült, Európa minden demokratája új reményre ébredt.
Nem volt könnyű győzelem.
A haditerv jó volt, de végrehajtása nem
Kép a szolnoki csatából
Damjanich tábornok
Damjanich és serege az ácsi csatában (Than Mór festménye)
sikerült. A magyar fóerók mozdulatai nem maradtak titokban az osztrákok előtt, s közben ők is átcsoportosíthatták seregüket. Hatvannál is, Tápióbicskénél is egyenlő erők kerültek szembe. Isaszegnél pedig kedvezőtlen viszonyok közt kellett vállalnunk az eldöntő csatát.
Mégis győztünk.
Nem a hadvezéri bölcsesség vagy ravaszság döntött itt, hanem a seregek szelleme. A közkatonák, káplárok, hadnagyok, a csata közben öntevékenyen parancsnokló kapitányok, őrnagyok, ezredesek, tábornokok győzelemvágya, kitartása, hősiessége.
Mind a három csata úgy indult, hogy magyar vereség is lehet belőle. Mind a háromszor megrekedt, megbicsaklott az első magyar roham. Mind a három ütközetben volt óra,
amikor – ha elvágott, félig megvert csapataink elvesztik a fejüket, vagy ha nem rohan oda iszonyú fáradság árán, és nem avatkozik be végső elszántsággal egy-egy odébb álló magyar zászlóalj, hadtest – győzhetett volna az osztrák sereg.
Olyan csata volt mind a három – olyan nem sokkal később a váci, a nagysallói, a komáromi ütközet is, olyan az egész tavaszi hadjárat -, hol az győzött, aki mindent vállalt a győzelemért. Fáradságot, áldozatot, száz életveszélyt. Vállalta, hogy 30-40 kilométeres erőltetett gyalogmenet után – felázott utakon, szántóföldeken, árkon-bokron át, nappal és éjszaka, térdig érő tavaszi sárban – azonnal felvegye túlerő ellen is az ütközetet, kitartson órák hosszat, állja az ágyútüzet, lovas támadást, szurony rohamot… Újra és újra tá
130
mad, ha ötször visszaverték, hatodszor is! Tűr éhséget, hideget, álmatlanságot, nem áll meg a faluban, városban, ahol minden jóval fogadják, megy tovább, vonszolja a nehéz ágyút, a sárba ragadt szekéroszlopot, hogy erősítést vigyen a bajba jutott másik magyar hadtestnek, űzi, támadja az osztrákot, mielőtt újból összeszedhetné erejét… Vérző fejjel, átlőtt karral is folytatja a harcot, nem adja fel a hídfőt, a hegyoldalt, a félig már szétrombolt
ágyúállást, míg egy tölténye van, míg kardot tud az osztrák lovasok ellen szegezni… Sebesülten is, néhányadmagával is segítségére rohan a körülfogott másik csapatnak, és mégis, mégis, megfordítja az elveszettnek látszó csatát!
Nehéz győzelmek voltak ezek. De éppen mert Hatvannál is, a Tápió hídjánál is iszonyú erőfeszítés árán győzelemmel végződött a csata, a honvédsereg ott megtanulta a leg-
Részlet a nagysallói csatából
Plakát a tavaszi győzelemről
A honvédsereg beveszi Hatvant
fontosabbat: Rajtunk áll a győzelem! Ez a tudat megsokszorozta az erőt.
Az április első hetében megvívott három ütközet után Kossuth s a tábornokok Gödöllőn felmérték a helyzetet. A roham folytatására, az ország azonnali felszabadítására szánhatták el magukat.
Az ellenség – ha fő erőit sikerült is kivonnia a későn záruló magyar gyűrűből – sokkal gyengébb volt, mint április elején. Bennünket pedig egységbe kovácsolt és lel- . kesített az a három győzelem.
Mi tudtuk, miért harcolunk. Windischgraetz katonái nem tudták, nem is tudhatták. „A Felséges Császárért.” „A Kossuth-ku- tyák ellen.” – Ezt mondták tisztjeik. Üres szavak.
A gödöllői kastély
A magyar honvéd a hazáért harcolt. Tudta, hogy ez mit jelent. Egy esztendő, a városi és falusi élet változása, a katonáskodás mindennapi tapasztalata győzte meg, hogy jobb haza ez, mint a régi, a Habsburg-iga alatt nyögő. A honvédsereg csatáiban a nép forgatta a fegyvert. Nem azért, mert az urak így parancsolták. Hanem mert ki akarta verni az országból saját ellenségeit. Mégis forradalmi népháború lett ez!
Odaát a császár s az udvarába gyűlt arisztokrácia akarata mozgatta felülről, hercegigrófi főtiszteken, gőgös tiszteken, vak fegyelemre szoktatott altiszteken át a közkatonák tízezreit. A közkatonának az volt a dolga, hogy engedelmeskedjék. Nem lehetett akarata. Nálunk, lent dolgozott az igazi motor: az
önként harcoló közkatonák akarata hajtotta a sereget. S a velük tartó, közülük kiemelkedett, és a nép oldalára állt kisebb-nagyobb rangú tiszteké. Parancsoló erővel, ellenállhatatlan lendülettel sodorta magával a tömeg harci vágya most azokat a tiszteket is, kik néhány héttel korábban – akár az osztrák túlerőtől, akár a nép törekvéseitől félve – inkább az alkut, mint a harcot akarták…
Lám, megtörtént, amit sokan hittek, sokan nem hittek! Fut előlünk az osztrák! Itt vagyunk Pest határában. S közben Perczel is veri délen a megbizonytalanodott szerbeket. Erdély egészen a miénk, a Dunántúl, győzelmeink hírére új népfelkelés bontakozik.
Győzünk, és győzni fogunk! így látszott áprilisban.
H3
Kossuth-bankó
A NAGY FÉLELEM.
A TRÓNFOSZTÁS
Hogyan is jellemezte Jósika Miklós, az író, az alkupártiak márciusi hangulatát? „Valami határozatlan félelem… kezdett felülkerekedni. Hátha – gondolták magukban – mégis győzni találnánk? … hová fog ez végre vezetni?”
Most győztünk. Már kétség sem lehetett, hogy hamarosan kiverjük a szétzilált császári had maradványait az országból. A „határozatlan félelem” pedig határozott félelemmé változott át.
Már nem is csupán Bemtől, Perczeltől, nem is csak a radikális Madarásztól féltek az országgyűlés többségét kitevő s a vármegyéket vezető birtokosok. Maga a parasztság – a honvédseregben harcoló s az otthon maradott parasztmilliók ez lett a fenyegető erő. Minél közelebb került a végső katonai győzelem, annál inkább.
Márciusban, áprilisban országszerte felcsapott a parasztmozgalom. A legelőkért, az erdőkért. De már a szántókért is, amelyekről száz és száz falu bizonyítani tudta, hogy ekkor
meg ekkor az elmúlt évtizedek folyamán erőszakkal vagy csellel rabolta el tőlük az uraság. Felcsapott a szegények mozgalma is, hogy a nincstelen zsellérek, majorbeli cselédek is földet kapjanak.
A felszabadított országrészeken száz és száz kastély állt üresen: Bécsbe menekült, Pozsonyba húzódott, külföldre szaladt vagy a császári hadsereg sorában szolgált a kastély ura. Hiába maradt ott a főintéző, a tiszttartó. Ellenség szolgája maga is ellenség; erőtlen ellenség ráadásul, mert már nem rendelhet ki se katonaságot, se megyei hajdúkat. A falvakban, mezővárosokban, itt-ott már a gazda nélkül maradt majorokban is: a nép az úr. Ki gátolhatja meg, hogy úgy használja a határt, ahogy neki jó? Ki kényszeríthetné, hogy földbért vagy terményrészt fizessen az ekéje alá vett úri föld után? Ki akadályozhatja meg a szegénységet, hogy földet követeljen, s hogy magáéként használja az erdőt, elfoglalja marháival, juhaival az úri legelőt?
1848 ősze és 1849 tavasza közt, a háború fél esztendeje alatt tovább erősödött a nép. S az újonnan felszabadított országrészeken Windischgraetz és a császári biztosok hatalmával együtt szinte semmivé foszlott a földesúri hatalom.
Ideiglenes állapot ez. Átmenet. Merre? Hová? Nem ok nélkül töpreng és retteg a birtokos osztály, éppen most, a győzelem idején.
Belenyugszik-e a tíz csatát nyert honvéd, hogy Földnélküli Jánosnak menjen vissza falujába, napszámos, cseléd legyen újra az urak birtokán? Olyan hercegek, grófok, bárók, főpapok tízezer holdjain, középbirtokosok ezer holdjain, akiknek többsége félrehúzódott a harc idején, vagy egyenesen az ellenség oldalára állt!
S ha a törvény erejével, az országgyűlés hatalmával próbálná útját állni az úri osztály
134
a népakaratnak? Hiszen az országgyűlés többsége most birtokos úr. De mit hozna a következő választás? Hogyan akadályoznák meg, hogy ne támadjon erős politikai pártja a földet követelő népnek? S hogy a baloldaliak magukhoz vonják a győzelmek szervezőjét, a nép új Mátyás királyát: Kossuth Lajost?
Mi lesz, ha a nép megerősödő pártja s egy új kormány, Kossuthtal az élen jónak látja megadni a nemzetiségieknek, amit azok követelnek? Mi lesz, ha Kossuth megfogadja az ország párizsi követének, Teleki Lászlónak tanácsát, aki a mielőbbi és minél nagylelkúbb megegyezést sürgeti a nemzetiségiekkel? Mi lesz, ha önkormányzatot, szavazati jogot nyer a román, a szerb, a szlovák s rutén parasztság? Micsoda elsöprő erővé válhat a magyar baloldal, a nemzetiségiek, Kossuth hármasszövetsége !
A győzelem után kezdődik az igazi, a sokkal félelmetesebb harc.
Ezt ismerték fel Debrecenben s a sereg tisztikarában a birtokukhoz ragaszkodó urak. Ha népuralom s a nemzetiségek előretörése a függetlenség ára – mit ér az a független- ség?
Ki kell egyezni a Habsburgokkal! Minél előbb! Most, most, mikor a magyar sereg győzelemre áll, s míg az* országgyűlés együtt ül, s ott többsége van a birtokosoknak! Kiegyezni, engedmények árán is, alkuval.
Kossuth nem akarja az alkut. Soha nem egyezne bele! A Habsburgok pedig semmiképp nem kezdenek alkudozásba addig, míg Kossuth kezében a kormányzás.
Kossuthot kell tehát megfosztani a főhatalomtól !
így és ezért fordult szembe 1849 tavaszán, a nagy győzelmek idején a birtokos urak többsége Kossuthtal. Azzal a férfival, akinek a nemzet a győzelmeket elsősorban köszönhette.
Kossuthnak most már ezt a harcot is vállalnia kellett.
Ekkor szánta el magát arra a lépésre, mely- lyel – úgy hitte – egyszerre rántja ki a sző- nyeget a visszakívánkozó Habsburgok és az egyezkedni óhajtó hazai elemek lába alól.
Április 6-án nyertük meg a tavaszi hadjárat döntő csatáját Isaszegen.
Kossuth április 7-én Gödöllőn, a királyi kastélyban már a Habsburgok trónfosztásának tervét terjesztette a tábornokok elé.
Görgey megmondta, hogy ellenzi a trónfosztást. A Habsburgokat – jelentette ki – meg kell hagyni a trónon, mert csak így marad nyitva a megegyezés felé az ajtó.
A trónfosztás ellen nyilatkozott a következő napokban Debrecenben az országgyűlési képviselők nagyobbik fele is.
Kossuth hajthatatlan.
Az országgyűlésben nincs többsége a trónfosztásnak. De az igazi többség: a nép ezt akarja.
Az országgyűlést alá kell vetni a nép akaratának.
Április 14-én összeült az országgyűlés. Valaki azt javasolta: a tárgy fontosságára tekintettel helyezzék át a mai ülést a Nagytemplomba. A többséget meglepte ez az indítvány. Ellenkezésre idő sem volt. Kossuth hívei már lépkedtek ki az ajtón, indultak a templom felé.
A Nagytemplom körül s bent: a debreceni nép. Cívispolgárok, parasztok, iparosok, diákok, tanárok, papok, katonák. A kálvinista város, mely soha nem szerette a Habsburgokat.
A képviselők jól emlékeztek a szeptemberi és decemberi pesti ülésekre, amikor az Országháza elé vonuló ezrek elszántsága újra és újra sürgette és kényszerítette őket, hogy kövessék Kossuthot. Mostanáig abban ringatták magukat, hogy Debrecenben, gazdák,
mesteremberek lomha városában nincs forradalmi tömegerő.
Látniuk kellett, hogy van. Ha máskor nem, most, mikor a Habsburgok trónjának ledöntése a teendő.
A tömeg betódul a Nagytemplomba. Olyan zsúfoltság támad, hogy a képviselők egy része kint szorul.
Kossuth a szószékre lép. Elsorolja a Habs- burg-ház bűneit. Elmondja, miként játszotta el a császári család a jogát, hogy magyar király címét és hatalmát viselhesse. Dörgő szóval válaszol a gyülekezet. Soha többé magyar trónon Habsburg-király!
Kimondotta a gyűlés, hogy mindaddig, míg a trón végleges sorsáról új országgyűlés dönt, az országot Kossuth mint kormányzó-elnök és az általa kinevezendő minisztertanács vezesse.
MIÉRT GYÖNGÜLT EL KOSSUTH A TRÓNFOSZTÁS UTÁN?
Helyes volt-e, hogy Kossuth 1849-ben keresztülvitte a trónfosztást?
Nem a trónfosztás volt elsősorban a hiba. Hanem Kossuth engedte, hogy a trónfosztás után elerótlenítsék, fokról fokra kicsavarják a kezéből a hatalmat, azok, akik már jobban féltek a nép győzelmétől, mint a Habsburgok visszatérésétől.
Kossuth hatalmának gyöngülése nem a trónfosztás után kezdődött. Megindult ez már akkor, amikor – Görgeynek lett igaza Tiszafüreden. Folytatódott március második felében, amikor az alkupártiak távozásra kényszerítették a Honvédelmi Bizottmány baloldali tagját: Madarász Lászlót.
1849 áprilisában Görgey egyre növekvő fegyveres hatalmát s az alkupárt erősödő befolyását csak Kossuth átmeneti, erős kezű
diktatúrája ellensúlyozhatta volna. Ennek pedig feltétele volt, hogy legyen fegyveres és politikai erő, amire ő maga támaszkodhat, amely engedelmeskedik neki.
A történelemnek ezt a parancsát nem hallotta meg Kossuth.
Es a baloldal? A márciusi ifjak? Törekedtek-e ők most, 1849 tavaszán arra, hogy a maguk oldalára állítsák Kossuthot, megvalósítsák a forradalmi diktatúrát, s a kezükbe vegyék az események irányítását?
Törekedtek, de gyengén. Kevesen voltak, szétszórta őket a háború. S egymás között sem mindenben értettek egyet. Harcoltak, szerveztek, írtak – külön-külön. Petőfi Bem táborában, Vasvári egy szabadcsapat élén, Irányi és Lukács kormánybiztosként, Pálffy Albert a Március Tizenötödike hasábjain, Madarász előbb a Honvédelmi Bizottmányban és a rendőrség élén, majd félretaszítva; Teleki László diplomataként Párizsban, Perczel új csapatok élén a Délvidéken. Nincs központ, szervezet, politikai vezérkar, mely összefogná őket. Nincs mód, hogy együtt határozzák el a teendőt.
Nem lettek a szó igazi értelmében forradalmi párttá. Beérték azzal, hogy ki-ki ott küzd, ahová a sors, a maga szándéka és a véletlen állította. Beérték azzal, hogy javaslatokat küldenek Kossuthnak, és keményen bírálják az alkupárt egyre hangosabb debreceni megnyilatkozásait.
És a nép? A nép szervezetien. Mozgalmai elaprózottak. Darabka földért, legelőért, egy- egy gyűlölt földesúr vagy gazdatiszt ellen itt is, ott is, száz helyen is megmozdul egy-egy falu. Az országért, hogy egészében az övék legyen, nem tud megmozdulni a parasztság.
Megosztja a falusi elzártság, a helyi érdek, a tájékozatlanság.
A lelkes tiszteletben, mely Kossuth alakját körülvette: bizony abban is volt valami gyer-
136
Kossuth kormányzóvá választása 1849. április 14.
Szemere Bertalan, a debreceni kormány elnöke
Batthyány Kázmér külügyminiszter
Teleki László, a kormány párizsi követe
Vukovics Sebó
Horváth Mihály
A Szemere-kormány miniszterei
mekes csodavárás, feudális paraszti áhítat. Régebben a királyt mint az igazság, jóság, bölcsesség megtestesülését tisztelték, szinte vallásos hódolattal, emberfölötti lényként, földi Mindenhatóként. Hasonló rajongás övezte most Kossuth alakját.
138
Ember, bárki legyen is, ilyen tiszteletet más emberek százezreitől nem érdemel. Kossuth nem tehetett csodát. Nem cselekedhetett milliók helyett. Millióknak kellett volna cselekedniük. S ezzel segíteni és rá is szorítani Kossuthot, hogy az élükre álljon.
Csányi László
A trónfosztás után sem Kossuth, sem a baloldal, sem maga a nép nem ragadta kezébe a hatalmat s a kezdeményezést. Átengedték a teret azoknak, akiket nemcsak a nemzetféltés hajtott, hanem a népuralomtól való félelem is.
Az országgyűlés a trónfosztás után nem engedte feloszlatni magát. Megtagadta Kos- suthtól az ehhez szükséges törvényes felhatalmazást. Törvény nélkül, önhatalmúan feloszlatni – nem fért össze Kossuth elveivel. De ha akarta volna, sem teheti. Nem volt ahhoz már fegyveres ereje.
Ezzel az országgyűléssel – hol már az alkupárté volt a többség – kellett alkudoznia. Arról is, hogy kikből álljon a kormány. S az új miniszterek maguk mögött tudhatták az országgyűlés többségét – már Kossuthtal szemben. Feltételeket terjeszthettek Kossuth elé. Hiába kormányzó-elnök Kossuth, kötve a keze.
* Május elején hivatalba lépett a Szemere- kormány, melynek egyetlen baloldali tagja sem volt. Nem Madarász László a belügyminiszter, hanem az ingatag Szemere. Nem Teleki László – kit Kossuth szeretett volna – a külügyminiszter, hanem az alkupárthoz közel álló Batthyány Kázmér. Nem tagja a kormánynak Perczel. Tagja viszont az, ki Kossuthnak is, Perczelnek is ellensége: Gör- gey. O az új kormány hadügyminisztere.
•
Amellett megtartja a főparancsnokságot is.
Az új kormány hamar megcsinálta a maga kis hivatali ellenforradalmát. A rendőrséget, melyet Madarász baloldaliakból, márciusi if- jakból szervezett, egyik napról a másikra feloszlatták. A kormánybiztosokat visszahívták. Ismét alispánok, szolgabírák kezébe került a közigazgatás. A vészbíróságot, melyet az árulók ellen hívtak korábban életre, megszüntették. Görgey sorra léptette elő ezredessé, tábornokká a maga embereit, és meg
tette az első intézkedéseket, hogy Bem, Perczel kezéből kivegye a parancsnokságot.
Az új kormány tehát felszámolta a forradalmi központosítás intézményeit, és megkezdte harcát a baloldal ellen.
Mindezt azon a címen, hogy „már megnyertük a háborút”, „elmúlt a veszély”, „berendezkedhetünk a békés időkre”.
Dehogy múlt el a veszély!
Most, májusban gyűlt meg csak igazán.
BÉCS ELLEN VAGY BUDA ALÁ?
Vissza kell térnünk a harctérre.
Az isaszegi győzelem után a haditanács úgy döntött, hogy nem Pestet és a császári had oda húzódott főerőit támadja meg. Pest ellen csak látszatfelvonulást rendez, a főerőkkel pedig Vácon át s az Ipoly völgyén át Komárom felmentésére siet. Majd Komáromnál átkelve a Dunán, elzárja az osztrákok visszavonulásának útját, s így bekeríti, megsemmisíti az osztrák hadakat.
Félig sikerült végrehajtani a tervet. Vácon megvertük Götz tábornok osztrák csapatait. Nagysallónál újabb győzelmet arattunk az osztrákok fölött. Április végén felmentettük Komáromot, hol december óta hősiesen tartotta magát a magyar vársereg.
Senki nem tagadja, hogy ebben a hadjáratban Görgey megmutatta vezéri képességeit. S hogy szervező ereje, személyes bátorsága is segített kivívni e győzelmeket.
Mihelyt világossá lett, hogy Komáromot, a Budáról Bécsbe vezető út kulcsvárát a magyar sereg felszabadítja, az osztrák fővezér sietősen kivonult Pestről; el az osztrák határ felé. Csupán Budán, a Várban hagyott néhány ezer katonát, Hentzi parancsnoksága alatt. S annyi ágyút, amennyivel össze lehetett lőni Pestet.
B9
Budavár ostroma, 1849. május
Jelenet az ostromból
Magyar zászló a bástyán
Április utolsó hetében az osztrák hadak – szétziláltan, harci kedvük és reményük vesztetten – Pozsony körül foglaltak állást. Már nem Windischgraetz vezette őket. Ot vereségei miatt menesztették. Welden altábornagy vette át a vezérletet. Megszemlélte a csapatokat, és nem sok reményt fűzött a győzelemhez. Nem hitte, hogy ezek a seregek meg tudják védelmezni Bécset. Ezért az orosz beavatkozást sürgette.
De addig ötször lerohanhattuk volna Bécset!
Miért nem tettük ? Miért nem ragadtuk meg az utolsó nagy alkalmat a győzelemre?
Kinek a hibájából, bűnéből született meg áprilisban a döntés, hogy Budát kell először
elfoglalni? Buda várát, mely, ha Bécs a miénk, érett gyümölcsként az ölünkbe hull!
Kossuth is hibás volt ebben. Igaz, ő azt hitte – katonai jelentések nyomán -, hogy Buda kis erővel, hamar bevehető. S ezzel elhárul Pest feje fölül a romba döntés veszélye, visszatérhet az országgyűlés, a kormány a székvárosba, új becsületet szerzünk Európa előtt is. Arra is számított, hogy Pest-Buda, a forradalmi város – hová nem véletlenül küldte éppen a baloldali Irányi Dánielt kormánybiztosul – újra támasza lesz a belső politikai küzdelemben a jobboldal ellen. Kossuth azt hihette, hogy a trónfosztás, minden kedvező következményével, akkor lesz igazán valósággá, ha az országgyűlés s a kormány ismét
141
Hentzi, a védőórség osztrák parancsnoka halálos sebet kap
a főváros tömegeinek, s ezzel az egész ország népének ellenőrzése alá kerül.
Görgeynek április végén meglehetősen mindegy volt, hogy Buda alá vonul-e Komáromtól vagy Pozsony irányába. Bécset megtámadni, elfoglalni sem így, sem úgy nem akarta. Nem tartotta volna rossznak, hogy Pozsony körül még egyszer megverje, a határon túlra űzze az osztrák sereget. S akkor – már mint egy megtisztított ország katonai feje, mint győzelem koszorúzta fővezér – ajánlja fel a megbékélést a Habsburgoknak, semmisnek nyilvánítván a trónfosztást. (Ez volt a terve, maga mondja el emlékirataiban.) De vonzotta az is, hogy ő legyen Budának, a királyi várnak, az ország szívének felszabadítója, s Buda ostromának heteit – mint gondolkodási időt – ajánlja fel a Habsburgoknak, a megegyezés megfontolására.
A forradalmi háború törvénye egyértelműen azt írta elő, hogy Bécset vegyük be, s a magyar trón után a Birodalom trónjáról is letaszítsuk a Habsburgokat. Bem, ha rajta áll, így cselekedett volna. Meg is írta Kossuthnak, hogy ez a teendő!
De a hatalom, a hadsereg vezetése, a politika fő irányának kijelölése – nem forradalmár kézben volt.
Május 4-én Görgey – Komáromból odavont harmincezres seregével – megkezdte a budai vár ostromát. Hentzi makacsul védekezett. Barbár bosszúként ágyútúzzel árasztotta el Pest városát, jóllehet arról az oldalról nem ostromoltuk. Felgyújtotta, elhamvasztotta a Duna-part híres palotasorát és Pestnek sok száz más épületét. Parancsot adott a Lánchíd felrobbantására is. A robbantást előbb egy császári altiszt akadályozta meg,
142
majd mikor az odarohanó osztrák ezredes agyonlőtte az altisztet, s maga vetett tüzet az aknába – őt, az ezredest szaggatta szét a robbanás, de a híd épségben maradt. A bent szorult császári sereg – mintegy 3000 ember – több mint két héten át védte a magas falakkal, bástyákkal övezett, jól megerősített Várat.
Ha az idevonulás idejét is számításba vesz- szük, több mint egy hónapot veszítettünk Buda ostromával. Itt kötöttük le lelkes, hősiesen harcoló csapatainkat. Ide áldoztuk ezrek életét, vérét.
Május 21-én végre bevettük a Várat.
Május 21! Jegyezzük meg ezt a dátumot.
Május 9-én, tehát 12 nappal korábban hozta a világ tudomására I. Miklós orosz cár, hogy „Felséges Testvérura, a Császár és Apostoli Király” (mármint Ferenc József)
kérésének engedve – Magyarországra indítja hadseregét.
Pontosan május 21-én járult Ferenc József császár Varsóban Miklós cár színe elé, hogy fiúi kézcsókkal köszönje meg a megmentő katonai segítséget. És hogy megegyezzenek a haditerv részleteiben.
Ferenc József biztosította a cárt, hogy az osztrák birodalom is megfeszíti minden erejét, az addiginál is nagyobb sereget küld a „magyar lázadók” ellen, olyan hadvezérrel az élen, ki – a gyenge kezű Windischgraetz és az önbizalmában megrendült, tétova Welden után – kíméletlenül törekszik a győzelemre.
Az ország a nagy magyar diadalt, Buda megvételét ünnepelte. Már akkor 360 ezer ka-
X tona vonult fel körös-körül ellenünk. Elén Lengyelország hóhéra: Paskievics herceg és Olaszország hóhéra: Haynau báró.
Paskievics, cári hadvezér
Haynau, császári hadvezér
Ki készül itt új, megsemmisítő támadásra? Ki zúdít a kis Magyarországra, a nemrég még kevésbe vett „maroknyi lázadó” ellen akkora sereget, amekkorát Napóleon ideje óta nem látott Európa?
Közép- és Kelet-Európa nagybirtokos arisztokráciája, ez az országhatárokon átnyúló, hatalmas, összetartó, reakciós osztály indítja ellenforradalmi rohamát a magyar forradalom ellen. Hogy Magyarország ne legyen független? Azért is. De mindénekfelett azért, mert ez az arisztokrácia, élen a koronás uralkodókkal: a nemzetközi polgári és paraszti forradalom tűzfészkét látja Magyarországon. Ettől retteg, ezt akarja eltaposni.
„Már nem a hadseregek háborúja ez – jelenti 49 tavaszán Magyarországról báró Kübeck az osztrák udvarnak -, hanem népháború, a jelenleg Magyarországon összpontosult európai forradalom háborúja a fennálló rend ellen.” Ugyanígy gondolkodik a magyar gróf, Dessewffy Emil: „Ausztria, szövetségben Oroszországgal meg kell hogy semmisítse az európai fegyveres felforgató mozgalom magyar szárnyát.”
Schwarzenberg herceg, Ausztria miniszterelnöke így ír Paskievics hercegnek, az orosz hadak főparancsnokának: „Ön éppen olyan jól tudja, hercegem, mint mi, hogy harcolni a magyar felkelés ellen annyit jelent, mint háborút viselni valamennyi ország forradalmárai ellen, akik Kossuth zá^aJa tömörülnek, és az ő sikereitől várják gyűlöletes ügyük diadalát ”
„Nem avatkoztam volna be – nyilatkoztatta ki a cár -, ha nem a mi bőrünkről volna szó, vagyis ha nem látnám, hogy a bécsi és magyar gazemberek nemcsak Ausztria ellenségei, hanem az egész v^ág rendjének és nyugalmának ellenségei,
gonosztevők, világpusztítók, akiket saját nyugalmunk érdekében kell kiirtani ”
Ezért támogatta a cári beavatkozást az angol kormány is. Az európai forradalom újraéledése azzal fenyegette Angliát, hogy a Habsburg-birodalom felbomlik, Németország és Olaszország erős, egységes polgári nemzetállammá válik, és Franciaországban újra fellobban a munkásság forradalma. Ez az angol burzsoáziának sem volt ínyére. „W- gezzgnek a lehető leggyorsabban !” – ennyit mondott Palmerston angol miniszterelnök a londoni orosz követnek, mikor az hivatalosan bejelentette, hogy a cár a magyarok ellen küldi hadseregét. Az a Palmerston lord mondta ezt, kiben Batthyány is, Kossuth is mint a magyar ügy reménybeli támogatójában bízott.
1849 tavaszán a kelet-európai arisztokraták és a nyugat-európai polgári uralkodó körök egyetértettek abban, hogy az európai forradalommal – s benne a legszívósabbal: a magyarral – végezni kell. Jól látták, hogy az a küzdelem, mely a Kárpátok közt nemzeti zászlók alatt folyt, s e hetekben döntő szakához érkezett: társadalmi harc, forradalom.
Valóban az volt. És csak akként: tudatos, határozott társadalmi forradalomként lehetett volna a győzelem reményében folytatni.
A nemzetközi arisztokrácia ellenforradalma 360 ezres sereget zúdít ránk. Nincs több fegyveresünk, mint 160-170 ezer. Hogyan szállhatunk szembe a túlerővel? Csak úgy, ha a forradalom minden nemzeti és nemzetközi erejét mozgósítjuk ellene. – Ha a népmilliók túlerejét vetjük harcba.
Május 21-én vettük be Budavárát. Ugyan
i44
*
ekkor tudta meg a magyar kormány és Kossuth, hogy a cár elindult ellenünk. De május 21-tói még három hét telt el, míg Haynau hadai nyugaton felvonultak. Öt hét, míg Paskievics fő erői északon átlépték a Kárpátok gerincét. Hat hétnél is több, míg Ligyersz cári tábornok megindította Erdélybe csapatait.
Adott egy kis időt még a történelem. Ez lett volna – ez lehetett volna – a végsó harcra felkészülés ideje. Ez lehetett volna az új magyar fordulatnak, az 1848-as forradalom 1849-es kiteljesítésének ideje.
Mit kellett volna tenni? Azt, amit a hata
lom körein kívül éló Táncsics Mihály s a hatalomból kitaszított Madarász László javasolt.
Elvenni az arisztokratáktól, a nagybirtokosoktól – legelőbb a hazaárulóktól, az ellenséggel cimborálóktól – a földet, s azonnal, még a tavasszal, még aratás előtt szétosztani a harcoló honvédek és új önkéntesek családjai közt, s a többi szegény közt. Tíz-tizenöt holdat kapjon minden család. Az áruló nagyuraknak talpalatnyi földjük se maradjon, de a többi se tarthasson meg többet 1000 holdnál. El kellett volna törülni a még fennmaradt jobbágy- és zsellérterheket: felszabadítani
Pest az 1849-es tavaszi ostrom után
/
minden majorsági, irtványos, kertész s egyéb – még mindig robotoló – parasztot. Eltörölni minden úri kiváltságot, előjogot, hatalmi intézményt. Erélyes kormánybiztosokat küldeni szét, hogy mindenütt, nemcsak az Alföld és a Dunántúl falvaiban, mezővárosaiban, de az erdélyi székelyek és románok közt is, a Felvidék irtványos telepein is, az eldugott uradalmi majorsági pusztákon is életbe léptessék az új, igazi parasztfelszabadító, földosztó törvényt.
Ez lett volna a nemzetiségekkel való megegyezés legjobb útja is, nyilvánvaló. S nem az, hogy egyes vezetőikkel egyezkedjünk eredmény nélkül, s anélkül, hogy erről a nemzetiségi nép igazi tömegei tudomást szerezzenek. A forradalmi földosztás mellénk állította volna a szlovák, rutén, román és délszláv parasztok tíz- és százezreit, akár akarják a polgári és a katonai vezetők, akár nem.
A vármegyék ellenálltak volna az ilyen törvénynek? Kétségkívül. De végrehajtotta volna a törvényt maga a nép, félretaszítva az alispánokat, szolgabírákat; végrehajtotta volna választott embereivel, rokkant katonáival, bíráival* a java tanítókkal és papokkal az élen. Éppen a földosztás teremthette volna meg a forradalmi önkormányzat helyi szerveit.
Nem a kedvetlen, ellenszegülő úri közigazgatásra hárult volna a honvédsereg feltöltésének és ellátásának munkája. Adta volna önként, magamagát szervezve a parasztság a katonát, az élelmet, a fuvart, mindent, ami kell. Támadt volna új, népesebb honvédsereg a benyomuló ellenség homlokában, és száz meg száz önkéntes partizánalakulat az ellenség oldalában, hátában. Tudta volna a nép – tízszerte jobban, mint eddig – mit véd a császári és cári szuronyok mögött visszalopakodó nagyurai ellen.
Ez a hadsereg, ez az új hatalom nem habozott volna, hogy segítséget vigyen-e a lengyel
146
parasztoknak, kik ugyancsak a forradalmi földosztást tartották nemzeti ügyüknek. Nem habozott volna, megrohanja-e Bécset, az ellenforradalom központját, azoknak a nagyuraknak fészkét, kik vissza akarják hódítani az országot a néptől. Ez a sereg már a nép országát, a nép hatalmát védte volna, nemzetközi összefogással, a nép nemzetközi ellenségei ellen.
Győztünk volna így?
Ki mondhatja meg biztosan?
De egy biztos: másképp remény se lehetett a győzelemre. És bizonyos az is, hogy ez a második forradalom más irányba terelte volna Közép- és Kelet-Európa egész történelmét. Ha leverik, akkor is. A forradalmi földosztás emléke, a parasztnépek harcos összefogásának hagyománya nem tűnt volna el nyomtalanul.
Térjünk vissza a valóhoz. 1849 tavaszának keserves eseményeihez.
A valóságban a hatalom nagyobbrészt a Szemere-kormány, Görgey s a hozzá húzó tisztek, az országgyűlés alkura hajló urai s a vármegyék kezében volt már.
Most mutatkozott meg, milyen hiba volt, hogy Kossuth kora tavasszal nem állította félre Görgeyt, hanem hagyta, hogy hadvezér maradjon, majd a tavaszi győzelmek dicsfényében úszva, a hadsereg főerőinek parancsnoksága mellé a hadügyminisztériumot is megszerezze. És milyen vétek, hogy a trónfosztás után nem a néppel tartó baloldalt, hanem az úri jobboldalt engedte előretörni, kormányra jutni.
Kossuth most megkísérelte a lehetetlent. Nem, nem a földosztást. Erre nem volt hajlandó. Még arra sem, hogy a nyílt hazaárulók birtokait a harcoló szegényparaszt honvédeknek ígérje. A megkísértett lehetetlenség éppen az volt, hogy földosztás nélkül, a forradalom folytatása és kiterjesztése nélkül támasszon új
Orosz tábor
népfelkelést, szervezzen az addiginál erősebb honvédsereget, s teremtse újjá a bomla- dozó nemzeti egységet. Rendeleteket adott ki, melyekkel könnyíteni kívánta a parasztság terheit. De úgy, hogy az úri és nagyúri birtok sértetlenül fennmaradjon. Tárgyalásokba bocsátkozott szerb és román vezetőkkel. Hajlandó volt teljesíteni a nemzetiségek bizonyos követeléseit. De úgy, hogy ezek az engedmények ne csorbítsák a magyar országgyűlés s az úri vármegye hatalmát, se az úri osztály birtokállományát a nemzetiségi országrészeken.
Hiába adtak és ígértek új paraszt-rendeletei és az új nemzetiségi egyezmények valamivel többet, mint a 48. márciusi törvények, hiába voltak liberálisabbak és emberségesebbek,
mint Európa bármely akkori országának hasonló törvényei. Kevés volt ez, későn jött ez. És már nem volt, aki ezeket az új törvényeket végrehajtsa.
Nem volt Kossuthnak hatalma többé a hadsereg fölött sem.
A tavaszi hadjáratot, emlékezhetünk, azért nyerhettük meg, mert sikerült végrehajtani erőink összevonását, összpontosítását a döntő napokban. Most júniusban, hogy Haynau, majd Paskievics túlerőben levő seregei nyugatról és északról megindultak, még nagyobb szükség lett volna a magyar seregek összevonására. Arra, hogy minden erőnket a legfontosabb frontszakaszon vessük be. így talán megverhettük volna Haynaut, aztán Pas- kievicsnek valamelyik seregrészét, talán fel
147
tartóztathattuk volna őszig a cári sereget… időt nyertünk volna. Kossuth ezt akarta, ezt rendelte el.
Nem volt hatalma keresztülvinni akaratát. Görgey lépten-nyomon szembeszegült vele, újra és újra önállósította magát, s miközben a maga seregrésze élén csatát csata után vesztett el, magára hagyta a többi honvédsereget, késleltette, majd végképp megakadályozta az erők összpontosítását.
Zsigárdon, Pereden s Komárom mellett most, 1849 júniusában, július elején úgy vesztettünk csatát – igaz, túlerő ellen -, hogy a magyar csapatok, mielőtt még minden erejüket bevetették volna, meghátráltak, visszavonultak. Haynau seregei már abban a biztos tudatban harcoltak, hogy segítségükre jön a cár hatalmas hadereje, előbb vagy utóbb övék a győzelem; minél előbb tiporják el a magyar
ellenállást, annál jobb nekik. A mieinket a reménytelenség fojtogatta és gyengítette. S ez a szellem: a hitetlenségé, a reménytelenségé, felülről, a tisztikartól s Görgeytől is terjedt a seregben. E tisztikarban – írta maga Szemere Bertalan – „gúnyos, a kormányt megvető, ügyünk bukását hirdető hang uralkodik … A jó hír nevetve, mint ámítás fogad- tatik, és kegyelet nincs senki és semmi iránt… Óhajtanám azt mondani, ennek oka Görgey környezete. Nem úgy van, ő a kútfő.”
Mennyire másképp tartott ki és harcolt még ekkor is, a legnehezebb hetekben Bem! Másfél hónapig tartóztatta fel kis seregével a keletről és délről Erdélybe vonuló Ligyersz sok-
*
kalta nagyobb hadait. Újra és újra szervezte megtizedelt csapatait, ismét és ismét lelket öntött beléjük. O tudta, hogy a forradalom katonájának az utolsó pillanatig harcolnia kell.
Az utolsó magyar győzelem
Tudták tisztjei és közkatonái is. Elveszítette legjobb katonái ezreit. Nem adta fel a küzdelmet a segesvári, a nagycsűri vereség után sem, mikor pedig már olyan túlerővel került szemközt, mely ellen csak a halálmegvető forradalmi kitartás vállalhatta a harcot…
Kossuth május után felajánlotta Bemnek a fővezérséget. Bem csak egy feltétellel fogadta volna el. Azzal, ha két hónapra teljhatalmat kap. Mit jelentett ez? Hogy csak úgy hajlandó fővezér lenni – ha valóban az lehet. Ha megadhatja a népnek, amit a nép követel. És megadhatja az árulóknak, ingatagoknak és engedetleneknek, köztük Gör- geynek is, amit érdemelnek.
Kossuth nem teljesítette Bem feltételét. Ha akarta volna, sem tehette volna. Nem adhatta át Bemnek a teljhatalmat – mert az már nem volt az övé.
Bem nem lett fővezér.
Madarász László, a Honvédelmi Bízott- • mány legerélyesebb tagja, akit ekkor már kitúrt a vezetésből az alkupárt, 1849 júliusában jelentkezett Kossuthnál. Haynau és Pas- kievics seregei mélyen bent jártak az országban, Görgey visszavonulóban, a hadsereg és a kormányzat bomlóban. Madarász azt javasolta: bízza meg Kossuth őt és fivérét, Józsefet, hogy a Dunántúlon népfelkelést hirdessenek, és annak élére álljanak. Kossuth – már Szegeden, az utolsó hetekben – ezt válaszolta Madarásznak: „Tudom, hogy a kisujjadban több erélv van, mint egész kormányomban”, de a felhatalmazást nem adhatja meg, mert „kormányomnak lemondását vonná maga után”.
így kötötte meg Kossuth kezét most, a végső percekben is, hogy maga fölé engedte nőni az országgyűlést, a Szemere-kormányt, a Gör- gey-féle tisztikart!
Madarász ekkor Perczelhez fordult, ki a politikai célban vele egyetértett. Vegye át
Perczel a teljhatalmat! Létesítsen baloldali katonai uralmat, kergesse szét az elgyávult országgyűlést, a tehetetlenné vált kormányt.
Perczel nem vállalta. A vész óráiban nem akart a nemzeti egység megbontója lenni. Görgey ellen fellépni – azt vállalta volna. De Kossuth nélkül, Kossuth ellen is? Nem. Kilátástalan, vészterhes vállalkozás, a nemzet öngyilkossága lehetne. így ítélte meg Perczel.
Kossuth kezét megbéklyózta a kormánytöbbséggel s a jobboldallal való együttműködés. A baloldalt pedig megbénította az, hogy Kossuthra várt, Kossuthtól kért törvényes felhatalmazást.
Bem, Madarász, Perczel. Hová lettek a többiek? Hová a márciusi ifjak, a költők és szónokok, hová az 1848. nyári országgyűlésen balszárnyként fellépő radikális képviselők, hová az Egyenlóségi Társulat vezetői, tagjai?
Már elmondtuk, hogy szétszóródtak, elvesztették egymással a kapcsolatot, s a lehetőséget, hogy szervezett erőként fellépjenek. Most, Haynau és Paskievics hadainak beözön- lése, a nagy kavargás, az általános bomlás, a vereségek idején miképp is szedhették volna össze magukat? Az utókor számba veheti, ki hová sodródott, hol s miképp próbált az áradat útjába állni. De ők 1849 július-augusztusában már azt sem tudták egymásról, ki él, ki nem él.
Petőfi június második felében Pesten volt. Június 28-án Kossuth magához kérette, más írókkal, művészekkel. Felszólította őket, tartsanak népgyűlést a Múzeum előtt. Haynau serege akkor már megindult Győr felé. Paskievics hada átkelt Tokajnál a Tiszán, és Debrecenhez közeledett.
Június 30-án plakát jelent meg Pest házfalain:
149
Holnap, július i. délután 6 órakor
NÉPGYŰLÉS
a Múzeum udvarán
Tárgy az orosz betörés
Petőfi Sándor
Egressy Gábor
Arany János
Fáncsy Lajos
Petőfi, Arany, Egressy, Fáncsy – két költő, két színész. Mit várt Kossuth ettől a népgyűléstől? Úgy hitte, hogy a költők és színészek mint ismert és népszerű emberek ellenállásra tüzelhetik Pest népét?
A népgyűlésből semmi sem lett. Közben Pestre ért a hír, hogy Görgey Győrnél csatát vesztett Haynau ellen. A kormány azonnal Szegedre tette át székhelyét.
Petőfi felpakolta a családját, és elhúzódott Békés megyébe, Mezőberénybe. Már tudta, hogy nincs mentség. Látta a kormányzat této- vaságát, kapkodását Pesten. Tudta, hogy a vezérek közt egyenetlenség dúl. Tudta, hogy a képviselóház többsége alkudni akar. Látta, hogy a nép reményvesztetten belefárad a harcba.
„Aki egy ilyen j’elomló, magát megadó sereg rendetlen vonulását nem látta, az bármi is^onyüsá- got ért légyen meg, de a legbor^as^tóbbat mégsem látta:9
Nem Petőfi vetette papírra e szavakat, hanem egy másik márciusi ifjú, maga is költő: Vajda János. Aki ugyanezekben a hetekben átélte a visszavonulást. De az élmény: Petőfié is, a többieké is.
Petőfi azonban mást írt Mezőberényben. Drámát.
Caraffa császári hadvezér ebben a mezőbe – rényi látomás-drámában így beszél:
. .hadd lám, mennyi vére van még a magyar
nemzetnek? kiontom a^t a kutyák számára az utolsó cseppig. S ha egy elsápadt, kiaszott, emberi alakjában kivetkezett váz lesz a magyar nép, kacagva rúgom be sírgödrébe, és meghívom sírhalmára la kom ázni a császárt, s azt mondom neki: itt az ország, osztozzak cimbora…”
Egy verset írt még. Az utolsót.
Szörnyű idő, szörnyű idő!
S a szörnyűség mindegyre nő.
Talán az ég, Megesküvék,
Hogy a magyart kiirtja.
Minden tagunkból vérezünk…
Egy szálig elveszünk-e mi?
Vagy fog maradni valaki,
Leírni e
Vad fekete
Időket a világnak?
S ha elbeszéli úgy, amint Megértük ezeket mi mind:
Akad-e majd,
Ki ennyi bajt
Higgyen, hogy ez történet?
Es e beszédet nem veszi
Egy őrült, rémülésteli,
Zavart ész meséjének?
Ott, Mezőberényben tudta meg, hogy Bem még ellenáll Erdélyben. Bem üzent érte!
Miért hívta Bem a költőt magához? Meg akarta menteni életét. Ne kerüljön Haynau hóhérkezébe.
Petőfi ment. Nem azért, hogy meneküljön. Hanem hogy osztozzon Bem serege sorsában. És mert Bemet, ki íme, a végső válság perceiben is gondol rá, Petőfi úgy szerette, mintha apja lett volna.
Utolsó levelében, július végén, ezt írta feleségének : „Bem most még sokkal nyájasabb, szí-
150
A magyar kormány új székhelye: a szegedi vár
vesebb, atyaibb irántam, mint eddig, pedig eddig is az volt.”
Es a levél utolsó mondatai:
,,Hogyan vagytok., kedves, imádott leikeim ? ha én hallhatnék valamit felőletek… Szopik-e még a fiam? Válasszátok el minél előbb, és tanítsd beszélni, hogy meglepjen. Csókolom a telketeket és szíveteket, miljom szór, számtalanszor imádó férjed – Sándor.”
A levél július 29-én kelt. Két nappal később csapott össze Bem serege Segesvárnál az iszonyú túlerővel: a Ligyersz vezette orosz hadakkal. Petőfi végigharcolta a csatát. Civil ruhában, egy szál karddal, gyalogosan.
A csata elveszett, a lovasság, a szekerek elvágtattak Segesvár alól Fehéregyháza, onnan Héjjasfalva felé. Petőfi gyalog menekült. Egyedül.
Csata közben Bem, ki maga is megsérült, elvesztette őt szem elől.
Fehéregyháza és Héjjasfalva közt félúton érte utol a költőt egy lovascsapat. Ott kapta szívébe a dárdadöfést.
Július 11-én Haynau csapatai bevonultak a fővárosba.
A kormány és az országgyűlés néhány nappal előbb Szegedre távozott.
Augusztus 2-án az osztrákok elfoglalták Szegedet.
A kormány Arad erődített várába tette át székhelyét.
Oda várták a Tisztántúl felől Görgey seregét, Erdélyből Bem csapatait. Oda vonult le a Duna-Tisza közéről Perczel s az újra vezérré emelt Dembinski is. Arad környékén kellett volna végrehajtani a nagy összpontosítást.
Annyi csata, annyi hosszú és nehéz vonulás után még mindig százezren felüli erőt vonhatott volna össze a hadvezetés.
De a bomlást nem lehetett fel tartóztatni. Görgey a kormánynak semmiféle parancsát nem teljesítette. Már hiába váltották le a főparancsnokságról. Nem ismert el maga fölött senkit. Es önszántából, a kormány háta mögött követeket menesztett Paskievicshez: a fegyverletétel feltételei iránt tapogatózott. Dembinski hú maradt a kormányhoz, de kapkodott: nem oda vezette seregét, ahová kellett volna; nem támadott, mikor győzelemre lett volna kilátás, aztán mégis harcra kényszerült, mikor már túlerő fogta körül.
Mit tehetett Bem ?
Nem várhatta be a többi, elkéső vezért, egyedül kellett ismét felvennie a harcot óriási túlerő ellen, Temesvárnál.
Ez volt a nap – augusztus 9., a temesvári csata napja -, mikor Bem mégis átvette a magyar seregek fóvezérségét. Kossuth is tudta, hogy – ha valaki – csak Bem fordíthatja meg a háború menetét. Most már nem szabott feltételt egyikük sem. De Kossuthnak tudnia kellett, hogy Bem fővezérsége – ténylegesen – a teljhatalmat jelenti. Görgey és alkupárti politikus barátai megbuktatását, félreállítását, az első alkalmas pillanatban, mihelyt nem engedelmeskednek Bem parancsainak.
Késő volt.
Már az ország kilenctizedé az ellenség kezében. A túlerő háromszoros. A bomló, lerongyolódott, halálra fáradt, önbizalmukat
A Komáromban megjelent újság 1849. július 15-1 száma
A világosi fegyverletétel
vesztett honvédcsapatokat jól felfegyverzett, diadalittas, elsöprő fölényben levő császári és cári seregek fogták körül.
Bem a temesvári csatában lebukott lováról, s úgy sérült, hogy a csatát tovább nem vezethette.
A temesvári ütközet elveszett.
Két nappal később, augusztus n-én Görgey Artúr Aradon átvette Kossuthtól a főhatalmat.
12-én a világosi mezőre vezette seregét. 13-án a cári csapatok – vezérüknek Görgey vei történt megállapodása szerint – minden oldalról a honvédsereg köré vonultak. Ekkor – csak ekkor – jelentette be Görgey a katonáknak, hogy mint Magyarország teljhatalmú diktátora, parancsot ad a fegyverletételre.
Egy kis magaslatról, a cári vezér mellől nézte végig Görgey, hogyan hordják halomba a puskát, kardot a katonák. A zászlókat is. Komor arccal állt ott a megmaradt honvédsereg. Volt olyan, aki sírt. Volt olyan, aki főbe lőtte magát.
Görgey nem lőtte főbe magát. Sem ekkor, sem később.
Katonai kísérettel szállították el a távoli, karintiai Klagenfurtba. A várost el nem hagyhatta, de büntetlenül élt. Vele volt felesége és orvosa is. Nem lőtte főbe magát akkor sem, amikor, két hónappal később, hírül vette, hogy tábornoktársait, alárendeltjeit, barátait, kiket ó adott a győztesek kezére, Aradon fölakasztották.
Augusztus 17-én – néhány nappal a világosi fegyverletétel után – Damjanich János
153
A körülzárt Komárom
A vár utolsó parancsnoka: Klapka György
tábornok feladta Aradot. 21-én Vécsey Boros- jenón megadta magát. 26-án a munkácsi várőrség átadta a várat. Szeptember 5-én Péter- várad helyőrsége is. Már csak Komárom tartotta magát, hol Klapka György parancsnokolt. Végül, október 2-án meghódolt Komárom is.
Október 6-án Pesten kivégezték Batthyány Lajost, Aradon a tizenhárom honvéd tábornokot. Október 10-én Csányi Lászlót, Kossuth kormánybiztosát. Majd Perényi Zsig- mondot, az országgyűlés elnökét, és Szacsvay Imrét, az országgyűlés jegyzőjét.
A börtönök megteltek honvédtisztekkel, képviselőkkel, kormánybiztosokkal, papokkal, a szabadcsapatok harcosaival, diákokkal, márciusi fiatalokkal. A határon túli török felségterületen élő városkák, falvak magyar menekültekkel. Hegyek, erdőségek, puszták rej
tegették a bujdosókat, kikre hajtóvadászatot rendezett a császári katonaság s a csendőrség.
Győzött a császári és cári hadsereg, diadalmaskodott az arisztokrata reakció.
Hiábavaló volt a forradalom, a szabadságharc?
Hiába indult el 1848. március 15-én reggel az a maroknyi fiatalember, a szürke ég alatt az egyetemek felé?
Hiába néztek szembe már aznap délután a budai vár ágyúinak torkával?
Hiába özönlött a nép szeptemberben Kossuth szavára, Perczel szavára, Vasvári szavára a zászló alá, s rohanta meg és verte ki Jellasics 30 ezer emberét?
Hiába dolgozott éjt nappá téve ősztől tavaszig a Honvédelmi Bizottmány? Bem hasztalan verte meg ötször, tízszer a nála erősebb ellenfelet, s hódította meg kétszer is Erdélyt ? Értelmetlen volt a lelkesedés, a nép odaállása, a menetelés a tavaszi sárban, az éhezés, a go- lyótúzbe rohanás, a kitartás, a huszárrohamok sora, az emberfeletti hősiesség? A tavaszi hadjárat, Perczel csatái, Buda véres megvétele?
Hiába pusztult el annyi élet?
Hiába írta a Nemzeti dalt és a lángoló, harcra hívó versek sorát, és hiába halt meg a héjjasfalvi út mentén Petőfi?
Hiába akart egyszer, addigi történelme során, igazán nagyot ez a nép, ez a nemzet?
Jogos harc soha sincs hiába. Forradalom, amit megérlek az idő, soha sincs hiába. Ha elbukik, akkor is tett valamit. Veresége nem semmisítheti meg az okokat, amelyek kiváltották, a törekvéseket, amelyekért annyi ember dobta magát a küzdelembe. A levert forradalom is előmozdítja a történelmet. Az emberek egy nagy csoportja – egy osztály, egy
Kivégzés az aradi várban
nemzet – vérrel írja fel az emberiség emlékezetébe: ezt akartuk, ezért akartuk, ennyit tudtunk áldozni érte. Diadalmaskodhat és ujjonghat a reakció.
A forradalmat kirobbantó szándék, egy nagy közösség érdeke, célja a vereség után is él tovább. S az erő tudata is, mely a forradalomban, a harcban megmutatta magát.
Ez az erő késztette arra a diadalmaskodó ellenforradalmat, hogy elismerje a forradalom egy-két alapvető vívmányát. A harc egyik fő célját, a jobbágyfelszabadítást már 1853-ban megerősítették az elnyomó osztrák hatalom törvényei is. Ez gyorsabb fejlődésnek indí-
155
Batthyány Lajos kivégzése Pesten, 1849. október 6-án
A pesti Újépület, ahol oly sok szabadságharcos sínylődött
A tizenhárom aradi vértanú
tóttá a mezőgazdaságot, ami viszont elősegítette az ipari forradalom térhódítását, fokozatosan érvényre jutottak a polgári életviszonyok. A polgári forradalom katonailag és politikailag elbukott, de a polgári haladás -ha nehezen is – utat tört magának. A szabadságharcban megmutatkozott hatalmas erkölcsi, szellemi és anyagi erő kényszerítette a Habsburgokat arra is, hogy végül 1867-ben kiegyezzenek a magyar társadalom vezető osztályaival.
Egy évszázadnak kellett elperegnie, hogy felismerjük a nagy tanulságot: egy az utunk, egy a jövőnk.
E jövőért vívott küzdelmünkben óriási erkölcsi és eszmei erőt képvisel a dicsőséges 1848 máig eleven emléke. A forradalom és a szabadságharc hősei, a vezérek és a névtelen tömegek olyan örökséget hagytak ránk, amelyet oltalmazni és ápolni minden új nemzedéknek becsületbeli kötelessége.
A segesvári csatatér. A betongyűrű Petőfi elestének valószínű helyét jelzi
Petőfi utolsó versének kézirata
Forradalmi röpiratok, káték,
a magyar márciusi forradalmat jellemző ◄ korabeli leírások – és a honvédzászlók
Kossuth Lajos
Petőfi Sándor
Vasvári Pál
Táncsics Mihály
Széchenyi István
Batthyány Lajos
A korszak legkiválóbb hősei
«
Perczel Mór
Bem József
Damjanich János
Klapka György
Guyon Richárd
Dembinski Henryk
A szabadságharc hadvezérei
1848
MÁRCIUS
- A párizsi forradalom híre elérkezik Pozsonyba
- Kossuth a pozsonyi országgyűlésen összefoglalja a nemzet fő követeléseit
- Pesten a fiatalok elkészítik a 12 pontot, és megkezdik a rákosi tömeggyűlés szervezését
- Petőfi megírja a Nemzeti dalt- Bécsben forradalom tör ki
- A pesti forradalom – Az országgyűlés küldöttsége Bécsbe érkezik
- Pesten megkezdik a nemzetőrség szervezését – Bécsben az udvar elfogadja a magyar országgyűlés legfőbb követeléseit
18. A pozsonyi országgyűlés megszavazza a jobbágyfelszabadítást – Pesten felfegyverzik az első 1500 nemzetőrt
- A király megtagadja a független magyar kormányról és a jobbágyfelszabadításról szóló törvénycikk szentesítését
30-31. Tömeggyűlések Pesten – A pozsonyi országgyűlés visszaveti a királyi leiratot – A király jóváhagyja a független magyar kormányról szóló törvényjavaslatot
ÁPRILIS
- Megalakul a Batthyány-kormány
- A király szentesíti a Pozsonyban megalkotott törvénycikkeket, és berekeszti az utolsó rendi országgyűlést
- A kormány Pozsonyból Pestre teszi át székhelyét
- Jellasics Zágrábba érkezik, és megkezdi működését
- Bécsben közzéteszik az új osztrák alkotmányt
MÁJUS
10-12. Pesten Lederer főhadpa- rancsnok ellen tüntetnek a tömegek
13-15. Szerb népgyűlés Karlócán
- Román népgyűlés Balázsfalván
- Újabb forradalmi megmozdulás Bécsben – Az udvar Innsbruckba menekül
- A kormány megkezdi az első tíz honvédzászlóalj toborzását
- Kolozsvárt megnyílik az utolsó erdélyi rendi országgyűlés
.JÚNIUS
- Zágrábban horvát tartomány gyűlést tartanak
- A Délvidéken kirobban a szerb felkelés
23-26. Párizsban kitör a proletárfelkelés, a burzsoázia leveri
JÚLIUS
5. Pesten megnyílik az első népképviseleti országgyűlés
- A Képviselőház Kossuth indítványára 200 ezer újoncot ajánl meg
- Megalakul az Egyenlőségi Társulat
- Harc a Délvidéken – Szenttamás első ostroma
18. Kolozsvárt véget ér az erdélyi országgyűlés
AUGUSZTUS
- Az osztrák császári csapatok visszafoglalják Lombardia fővárosát, Milánót
- Az udvar visszatér Bécsbe
13-23. A képviselőház a katonaállítási törvényt vitatja
- Szemere miniszter elrendeli az újoncok összeírását
31. A király leiratot intéz a nádorhoz, s a magyar kormányt a törvények megsértésével vádolja – Jellasics bevonul Fiúméba
SZEPTEMBER
- Harc a Délvidéken
- A magyar minisztertanács tárgyalja a királyi leiratot – Az országgyűlés küldöttséget indít a királyhoz
4-10. Jellasics felvonul a Drávához
- A Batthyány-kormány lemondása
10-11. Tömegtüntetések Pesten – Megindul a sorkatonák tömeges átlépése a honvédzászlóaljakba
- Jellasics főerői átkelnek a Dráván – A magyar csapatok visszavonulnak
- A képviselőház a nádort állítja a dunántúli sereg élére – Elhatározzák a Honvédelmi Bizottmány megalakítását
- Kossuthot a Honvédelmi Bizottmány tagjává választják
18. Perczel megkezdi a Zrínyiszabadcsapat szervezését
- A Honvédelmi Bizottmány elkezdi működését
- Kossuth kiáltványban hazahívja a külföldön tartott magyar katonákat
- István főherceg lemond a nádorságról, és Becsbe szökik 24-27. Kossuth toborzóútja az Alföldön
- A király Lainberg grófot nevezi ki a magyarországi haderők főparancsnokává
- Jellasics elfoglalja Székesfehérvárt – Móga visszavonultatja a magyar sereget a Velencei-tóhoz
- A pesti tömegek leszámolnak Lambcrggel – Jellasics előrenyomul Pákozdig
- A pákozdi győzelem
- Kossuth másodszor is az Alföldre utazik
- Görgey kivégezteti Zichy Ödönt – Jellasics háromnapos fegyverszünetet köt Mógával
OKTÓBER
1-3. Jellasics visszavonul, elhagyja Székesfehérvárt, majd Győrt
3-4. A fővárosból tízezer önkéntes indul a Dunántúlra
- A magyar csapatok a határ közelébe érnek – Bécsben új forradalom robban ki, az udvar Ol- mützbe menekül
- A képviselőház törvénytelennek nyilvánítja a király rendelkezéseit – Roth horvát hadteste Ozo- ránál leteszi a fegyvert
- A képviselőház a végrehajtó hatalmat a Honvédelmi Bizottmányra ruházza – Kossuthot a Honvédelmi Bizottmány elnökévé választja
- A bécsi demokratikus egyletek segítségül hívják a magyar sereget
- Móga átkel a Lajtán – de visz- szavonul
- A császár Windiscligraetzet az osztrák hadsereg főparancsnokává nevezi ki, és Bécs, majd Magyarország ellen küldi
18. Erdélyben Puchner nyíltan szembefordul a magyar forradalommal
- 20. Kossuth toborzóúton a Dunántúlon
21-22. Móga másodszor kel át a Lajtán, ismét visszavonul
- Kossuth a Lajta menti táborba érkezik
- Móga harmadszor is átkel a Lajtán
- A schwechati vesztett ütközet
- A bécsi forradalom elbukik – A magyar sereg végleg visszahúzódik a Lajta innenső oldalára
NOVEMBER
- A fel-dunai hadtest parancsnokságát Görgey veszi át
- Bem Pozsonyba érkezik, hogy felajánlja szolgálatait Kossuthnak
- Puchner csapataival elfoglalja Kolozsvárt
- Kossuth Bemet kinevezi az erdélyi hadsereg főparancsnokává
DECEMBER
- V. Ferdinánd lemond, Ferenc József trónra lép. 1916. november 21-ig uralkodik
6. Schlick osztrák hadteste a Felvidékre tör
6-7. Az országgyűlés trónbitorlónak nyilvánítja Ferenc Józsefet
- Schlick elfoglalja Kassát
- Windischgraetz átlépi a magyar határt
- Kossuth szabadcsapatok állítására hívja fel a megyéket
- Bem első csatája Erdélyben: a csúcsai ütközet
- Bem felszabadítja Kolozsvárt
- Windischgraetz elfoglalja Győrt
– Görgey visszavonulóban
- A vesztett móri ütközet – Windischgraetz Budához közeledik
- Az országgyűlés Debrecenbe teszi át székhelyét
- Windischgraetz megszállja a fővárost
- Az országgyűlési képviselők Debrecenben elutasítják a fegyverletételt
- Bem felszabadítja Marosvásárhelyt – A császári hadak megszállják Szolnokot
16. Kossuth felhatalmazza Vasvárit és több társát, szervezzenek szabadcsapatokat
- Bem Nagyszebent ostromolja
- Perczel kiveri a császáriakat Szolnokról
- Görgey Körmöcbányánál elvágott hadosztálya megérkezik Besztercebányára
- Perczel előnyomul Irsáig
- Windischgraetz megbízottia Rózsahegyen Görgeyvel tárgyal
- Perczel visszahúzódik a Tisza vonalára – A Honvédelmi Bizottmány Dembiáskit a honvédsereg főerőinek parancsnokává nevezi ki
FEBRUÁR
5. A branyiszkói ütközet
JANUÁR
1-5. A fővárost kiürítik
- Bem kiveri Urbant Erdélyből
- Görgey hadteste elvonul Vác felé
- Bem csatája Pisknél
- Bem ismét Bukovinába kergeti a betört Urban seregét 26-27. A kápolnai csata
MÁRCIUS
- Ferenc József feloszlatja az osztrák Birodalmi Gyűlést, és közzéteszi az oktrojált (olmützi) alkotmányt
4.5. A tiszafüredi tiszti zendülés, Kossuth döntése
- Damjanich felszabadítja Szolnokot
- A császári csapatok Oroszhegyi közeledtére kiürítik Egert
11. Bem beveszi Nagyszebent
- Az osztrákok elhagyják Erdélyt – Oroszhegyi rajtaüt Losoncon
- A képviselőház altábornaggyá nevezi ki Bemet – Bem közbocsánatot hirdet Erdélyben
- Perczel elűzi Szeged alól a szerb felkelőket
- A baloldal vezetői forradalmi diktatúra megszervezését javasolják Kossuthnak – Az Egyenlőségi Társulat a hazaárulók birtokainak felosztását követeli
- Kossuth kinevezi Görgeyt a honvédsereg főerői „helyettes” főparancsnokává
ÁPRILIS
- Megkezdődik a főhadszíntéren a honvédsereg nagy támadása
- A hatvani győzelem
- Győzelem a Délvidéken, Szenttamásnál
- A tápióbicskei győzelem
- Megalakul a Radical Párt
- Az isaszegi győzelem
- Haditanács Gödöllőn
- A váci győzelem
- Windischgraetz lemond a parancsnokságról
- Az országgyűlés kimondja a trónfosztást, és Kossuthot kormányzó-elnökké választja
- A honvédsereg főerői elérik a Garam folyót
- A Temesközbe nyomuló Bem elfoglalja Karánsebest
- Győzelem Nagysallónál (Görgey) és Óbecsénél (Perczel)
- Az osztrákok elvonulnak Pestről
- Komárom felszabadítása
23-24. Pest felszabadítása
- A Komárom-szőnyi ütközet. Az osztrák udvar katonai segítséget kér a cártól
MÁJUS
- Debrecenben megalakul a Sze- mere-kormány
- Görgey megkezdi Buda ostromát
- A cár kiáltványban jelenti be, hogy Ausztria segítségére siet 11-12. Szemere feloszlatja a rendőrséget, és 15 megyéből visszarendeli a kormánybiztosokat
- Görgey megkezdi a budai vár nehéztüzérségi lövetését
- A kormány keresztes háborút hirdet
- Buda megvétele
21. I. Miklós cár és Ferenc József találkozása Varsóban
Kossuth és Bálcescu tárgyalásai
- Kossuth felajánlja Bemnek a fővezérséget, Bem nem vállalja
- Haynau átveszi az osztrák hadak parancsnokságát
- Az országgyűlés Pestre teszi át székhelyét – Görgey Debrecenben a békepárt vezetőivel tárgyal
JÚNIUS
- Kossuth és a kormány Pestre teszi át székhelyét
15-18. Paskievics főerői átlépik a magyar határt
- A zsigárdi vesztett ütközet Haynau seregei ellen
- 20. Ligyersz cári csapatai bevonulnak Erdélybe
- 21. A peredi vesztett ütközet
- Paskievics elfoglalja Kassát
28. Haynau elfoglalja Győrt – Paskievics Tokajt
Haynau csapataival Szeged alá ér-
kezik
31. A segesvári ütközet – Petőfi halála – Haditanácsot tartanak Szegeden
- A minisztertanács elrendeli, hogy a honvédség erői vonuljanak a Maros vonalához
- Görgey megtagadja a Komáromból való elvonulást – Paskievics elfoglalja Miskolcot
JÚLIUS
- A második komáromi ütközet
- A kormány Pestről Szegedre teszi át székhelyét
- Kossuth ismét felajánlja Bemnek a fővezérséget – Bem kéthó- napi teljhatalmat kér
- Haynau előhada bevonul a fővárosba
13-15. Görgey Komáromtól Vác- ra, onnan Losoncnak vonul
- A cári hadak Tiszafürednél átkelnek a Tiszán
6. Batthyány Lajos miniszterelnök és a tizenhárom honvédtábornok kivégzése
-
A nemzetiségi törvény elfo-
gadása
- Perczel bevonul Szegedre –
AUGUSZTUS
- A kormány Szegedről Aradra teszi át székhelyét
- Útközét Debrecennél – Haynau bevonul Szegedre
- A kormány felajánlja a koronát a cárnak
9. Bem átveszi a főparancsnokságot – A temesvári vesztett csata – Görgey Aradra érkezik
- Kossuth lemond, és Görgeyre ruházza a teljhatalmat
- Görgey Világosra vezeti csapatait
- A világosi fegyverletétel
- Damjanich feladja Aradot
21. Vécsey Borosjenőn leteszi a fegyvert
26. A munkácsi várőrség feladja a várat
OKTÓBER
2. Klapka feladja Komárom várát, az utolsó magyar erősséget
MIT OLVASHATUNK AZ 1848-49-ES FORRADALOMRÓL
ÉS SZABADSÁGHARCRÓL?
Ajánló jegyzék
- NÉPSZERŰ TÖRTÉNELMI MŰVEK
ÉS DOKUMENTUMOK
Bibliográfia a történe lem szakkörök szántára, összeáll. VÉRTES Róbert és WACZULIK Margit. 1965. – A korra vonatkozó rész: 46-5 5. lap.
(DEVECSERI Lászlóné-MAJOR József): Történetek újkorból. Történelmi olvasókönyv az ált. isk. 7. oszt, számára, összeáll. —. 1974. – Az 1848-49-ről szóló fejezet: 99-15 2. lap (GRACZA György): A szabadságharc csatái. műveiből
vál. Pollák Dénes. 1954. – Sok képpel, korabeli okmányok és nyomtatványok reprodukcióival.
KOSSUTH Lajos: Fel mindnyájan a hon védelmére ! Vál. cikkek, beszédek és egyéb írások 1848-49. Összeáll. Barta István és Spira György. 1952.
(LUKÁCSY Sándor): Kossuth zászlaja alatt. írások a szabadságharcról. összeáll. 1951.
(MANN Miklós): Forrásszemtlvények a magyar társadalom életéből, 896-1849. (Történelmi olvasókönyv 7/1.) – A korról: 164-172. lap.
(MARTINKÓ András): Petőfi életútja. Dokumentumokból összeáll, és írta —. 1973.
PETŐFI Sándor összes prózai művei és levelezése. Sajtó alá rend. Martinkó András. 1974. – A kötetből: a költő márciusi naplója, cikkei, levelei.
RÓZSA György-SPIRA György: Negyvennyolc a kortársak szettével. Képek, nyomtatványok és iratok. 1975.
UNGER Mátyás-SZABÖLCS Ottó: Magyarország története. Rövid áttekintés. 2. átd. és bőv. kiadás. 1975.
URBÁN Aladár: Az európai forradalom forgószelében, 1848- 1849. 1970. (Népszerű történelem) – A magyarországi események európai hátteréről.
URBÁN Aladár: Pákozd, 1848.
- ÉLETRAJZOK, ÉLETRAJZI REGÉNYEK
A „Nagy emberek élete” sorozatból:
FEKETE Sándor: Kossuth Lajos
FEKETE Sándor: Széchenyi István
ILLYÉS Gyula: Tűz vagyok… (Petőfi Sándor)
Az • • •” sorozatból:
FEKETE Sándor: így élt a szabadságharc költője (Petőfi Sándor)
GERENCSÉR Miklós: így élt Táncsics Mihály
LENGYEL Dénes: így élt Jókai Mór
KERESZTURY Dezső: így élt Arany János
Egyedi kiadványok:
DIENES András: Az utolsó év. Petőfi és a szabadságharc IGNÁCZ Rózsa: Róza leányasszony (Jókainé Laborfalvi Róza)
ILLYÉS Gyula: Petőfi Sándor
KERTÉSZ Erzsébet: Teleki Blanka
KUBINYI Ferenc: Harmincán a császár ellen (Noszlopy Gáspár)
ORDAS Iván:. Damjanich tábornok
SOM BORI Sándor: Gábor Áron
- GYŰJTEMÉNYEK
(CSANÁDI Imre): Hadak útján. Verses magyar történelem. Vál. —. 1966. – Az 1848-49-ről szóló versek: 221-238. lap. JÓKAI Mór: Tűzön át az égbe. Elbeszélések 1848-49-ről. 1956. (Olcsó könyvtár)
(KANIZSAI NAGY Antal): A forradalmak hősei. Elbeszélések a történelemből, 1847-1945. Vál. –. 1963. (Iskolai könyvtár)
- NÉHÁNY TÖRTÉNELMI REGÉNY
BÁRDOS László: A dzsidás kapitány
BRÓDY Sándor: Egri diákok
DÁVID Antal: Háromszék nem alkuszik
JÓKAI Mór: A kőszívű ember fiai
LENGYEL Balázs: A szebenifiúk
TAKÁCS Tibor: Klapka katonái
TAMÁSI Áron: Hazai tükör
A BORÍTÓ THAN MÓR „AZ ÓSZŐNYI ÜTKÖZET” C. FESTMÉNYÉT ÁBRÁZOLJA
A KÖTETBEN FELHASZNÁLT FEKETE-FEHÉR KÉPEKET KARÁTH JÓZSEF, HARSÁNY! JÓZSEF,
NÉMETH FERENC, A SZÍNESEKET HORVAI JÓZSEF FÉNYKÉPEZTE
A TÉRKÉPEKET A KARTOGRÁFIAI VÁLLALAT KÉSZÍTETTE
ÖTÖDIK KIADÁS
© MÁRKUS ISTVÁN, 1966
HU ISSN 0453-6541
ISBN 963 11 2867 9
MÓRA FERENC IFJÚSÁGI KÖNYVKIADÓ, BUDAPEST
FELELŐS KIADÓ: SZILÁDI JÁNOS IGAZGATÓ
®
ATHENAEUM NYOMDA (83.0535), BUDAPEST, 1984
ROTÁCIÓS MÉLYNYOMÁS
A SZÖVEG MONOPHOTO ELJÁRÁSSAL KÉSZÜLT
FELELŐS VEZETŐ: SZLÁVIK ANDRÁS VEZÉRIGAZGATÓ
FELELŐS SZERKESZTŐ: F. KEMÉNY MÁRTA • SZAKMAILAG ELLENŐRIZTE: SPIRA GYÖRGY
MŰSZAKI VEZETŐ: HAÁS PÁL • KÉPSZERKESZTŐ: DIÓSI KATALIN
MŰSZAKI SZERKESZTŐ: KELLERMANN JÓZSEF
105 000 PÉLDÁNY • TERJEDELEM: 21,63 (A/5) ÍV + 24 OLDAL MELLÉKLET ÉS 4 SZÍNES TÁBLA • IF 4796
MÁRKUS ISTVÁN
FORRADALOM ÉS SZABADSÁGHARC 1848-49
Ez a melléklet a kötet legfontosabb képeinek
a gyűjteménye. Kivágásra és felragasztásra
vagy tablókészítésre egyaránt
felhasználható
A Tuileriák ostroma Párizsban, 1848. február 24-én
Győzelmes forradalmi felkelés Milánóban, 1848 márciusában
A pesti március 15.
Petőfi Sándor
Vasvári Pál
Kossuth Lajos
Magyar jurátusok és bécsi diákok találkozása 1848. március 15-én
Kossuth bevonulása Bécsbe 1848. március 15-én
■*>
<
*
A pesti országgyűlés megnyitása
Batthyány Lajos Széchenyi István
4
Eötvös József
<
Deák Ferenc
„Megadjuk!” Az országgyűlés Kossuth szavára megszavazza a kétszázezer katonát
Kossuth toborzógyűlést tart Cegléden
Az első magyar győzelem: a pákozdi csata
Gábor Áron ágyúöntó műhelye
Bem 1848-as arcképe
Görgey, a törvényes önvédelmi harc úri vezére
Bem győzelme Nagyszebennél, 1849. március 11-én
Kép a szolnoki csatából
Magyar nemzetőrök egyenruhái es fegyverzete
*
A trónfosztás kikiáltása a debreceni Nagytemplomban
Szemere Bertalan, a debreceni kormány elnöke
Batthyány Kázmér külügyminisz
tér
Teleki László, a kormány párizsi követe
<
Magyar zászló a budai Vár bástyáján
Paskievics, cári hadvezér
Haynau, császári hadvezér
I
A világosi fegyverletétel
A tizenhárom aradi vértanú