Hits: 64
126
Paul Hauck Mitől jő a házasság?
PAUL HAUCK
CWRj
KIADÓ.
Kathy és Henry elbűvölő, csodás kis Teresájának
Making Marrige Work
Eredeti kiadás: The Westminster Press, Philadelphia PA 1977 A fordítás a londoni Sheldon Press kiadónál 1988-ban megjelent 5. utánnyomás alapján készült
Fordította: Szilágyi Tibor
Copyright © 1977 The Westminster Press Hungárián translation © Szilágyi Tibor 1990
ISSN 0865-0705 ISBN 963 7970 177
Kiadta a Park Könyvkiadó 1990-ben
A kiadásért a kiadó igazgatója felel Felelős szerkesztő: Király Zsuzsa Illusztrálta: Molnár Gabriella
A borítót Molnár Gabriella grafikájának felhasználásával Szabados Erzsébet tervezte
Az Egyesült Királyságban évente több mint 160 000 válásra kerül sor. Ez is éppen elég, de biztosak lehetünk benne, hogy minden elvált házaspárra számos más olyan házaspár esik, akik vagy váláson törik a fejüket, vagy boldogtalan házasságban élnek.
Pedig a házasság kétségkívül egyike a legállandőbb és legfontosabb társadalmi intézményeknek. A házasélet kényelmének olyan nagy a vonzóereje, hogy vannak emberek, nem is kevesen, akik miután már fél tucat házasságban kudarcot vallottak, szemrebbenés nélkül hetedszer is házasságot kötnek. Egyszer egy fiatalember a rendelőm ajtajában mondta nekem, mielőtt a folyosó másik végére, a válóperes ügyvédje irodájába indult volna:
– Hát, legközelebb talán több szerencsém lesz.
A legtöbben nem gondolnak ilyen hamar az újraházasodásra, és időre van szükségük, amíg magukhoz térnek. Ám aztán összeszedik magukat, és gyakran ugyanolyan lelkesen házasodnak újra, mint az én ifjú páciensem.
Miután több mint két évtizede dolgozom pszichoterapeuta- ként, rá kellett jönnöm, hogy a legtöbb embernek (beleértve az elváltakat is) nincsenek világos fogalmai arról, hogy lényegében mi is a szerelem és a házasság. Sokat törtem a fejemet a házaspárok között felmerülő nehézségek jellegén, aztán lassan kialakult bennem a szerelem és a házasság egy olyan magyarázata, amelynek végre értelme volt számomra. Mindaddig hiába töprengtem, hogyan is segíthetnék ezeken a nős férfiakon és férjes asszonyokon. Titokban azt kívántam, bárcsak a következő páciensemnek valami egyszerű neurotikus problémája lenne, amellyel kényelmesen meg tudok birkózni, holmi házassági probléma helyett, amivel
– ügy éreztem – nem tudok mit kezdeni.
A házassági tanácsadás során nehézségeim abból fakadtak, hogy nem volt olyan elméletem a szerelemről és a házasságról, amely hozzásegített volna, hogy felismerjem, mi is történik. így aztán elhatároztam, hogy kidolgozom az egészséges és az egészségtelen házasságok magyarázatát, és hamarosan már örömmel vártam a házassági tanácsadási eseteket – amitől eleinte féltem, annak végül már örültem.
A következő lapokon előadom elméletemet a szerelemről és a házasságról. Figyelmeztetek azonban mindenkit: én realista vagyok. Távolról sem tetszenek különösebben mindazok a következtetések, amelyekre jutottam, sőt. Őszintén szeretném, ha elméleteim romantikusabban hangzanának, és hízelgőbb fényt vetnének az emberi természetre. Nem is tagadhatom: egyes következtetéseim kissé gorombák, objektívek és hidegek. Nem tehetek róla. Ha elfogulatlanul végiggondolják a nézeteimet, és gondosan összevetik őket saját tapasztalataikkal, azt hiszem, pontosan ugyanezekre a következtetésekre fognak jutni. Ha legfontosabb kapcsolataikat azok szerint a fogalmi kategóriák szerint vizsgálják, amelyeket ebben a könyvben a leírásukra használtam, tudni fogják, miért csinálják azt, amit a házastársukkal való kapcsolatukban csinálnak, és akár szilárdan a sarkukra állnak, akár engednek, szerelemről és házasságról alkotott elméletem kalauzukul és vigasztalásul fog szolgálni, és segíteni fog eldönteniük, mit kell tenniük.
Ám nehogy tévesen abba a hitbe ringassák magukat, hogy ez a tudás automatikusan segíteni fog a házasságukon. Én csak azt remélem, hogy sok esetben segíteni fog. Ennek a könyvnek a megfelelő megértése és megfelelő alkalmazása azonban egyes párok közt minden bizonnyal változó időtartamú, heves vitákat fog kirobbantani, más párok pedig kénytelenek lesznek vagy tüstént szétköltözni, vagy elválni.
Ezen szintén nem tudok segíteni. Egyes házasságok olyan kolosszális tévedésen alapulnak, hogy csak a válás gyógyíthatja meg őket.
Végül azoknak, akik segítséget szeretnének kapni a házasságukhoz, nyomatékosan azt tanácsolom, hogy keressenek fel egy házassági tanácsadót, lehetőleg a legügyesebb pszichoterapeuták egyikét. Erre abban a reményben hívom fel a figyelmet, hogy azok, akiknek baj van a házasságukkal, nem fogják halogatni a dolgot, és segítségért folyamodnak. Ez igen rövid idő alatt óriási változást jelenthet számukra.
Már akkor is nagyon elégedett leszek, ha ez a könyv semmi mást nem ér el, csak ezt az utolsó célt.
Legelőször is szeretném, ha elolvasnának néhány részletet egy levélből, amelyet nekem írtak. Szánalmas a tartalma, de már sok hasonló levelet kaptam. Feladóját óva, töröltem belőle minden adatot, amelynek alapján azonosítani lehetne, de mondanivalójának a lényege számít, és ez már majdnem elég ahhoz, hogy dühös legyek a férjére, de rá is.
Kedves Dr. Hauck!
Ma reggel megemlítettem a férjemnek, úgy tervezem, hogy néhány barátnőmmel együtt belépek egy tekeklubba. Nagyon dühös lett, azt mondta, nem érdemiem meg hogy házon kívül töltsem az estét, és a tekét csak ürügynek használom, hogy ellógjak otthonról. Tudja, Dr. Hauck, azt hiszi rólam, hogy tekergő vagyok, mert egyszer becsíptem, és tizenegy után mentem haza.
Attól az estétőlfogva egyfolytában poklokon megyek keresztül, folyton arról faggat, kivel beszéltem stb., stb.
Ettől teljesen kiborulok, mert a férjem iszik, és sok-sok nőügye is volt. Gyakran hajnalban jön haza. De az más.
El akarok menni dolgozni. Nemcsak azért, hogy megőrizhessem az ép eszemet, hanem azért is, hogy végre megvehessek magamnak néhány dolgot, amim soha nem volt. Házasságunk soksok éve alatt soha nem volt egy új kuktám meg egy csomó más holmim. Rendbe akarom hozatni a házat, mert ő egyszerűen nem törődik vele. Ha rajta múlna, még mindig bérelt házban laknánk. Látnia kellett volna néhány disznóólát, ahol őmiatta laktunk. De ha én dolgozni akarok, hogy szebb dogaink legyenek, az számára csak további ürügy, hogy kutyálkodjon.
Egyszer gyárban dolgoztam, és csak úgy tudtam elérni, hogy a férjem ne gyötörjön, hogy beleegyeztem, minden keresetemet féí
reteszem, hogy házat tudjunk építeni. Még azt is megígérte, hogy fizeti a benzinpénzemet, és külön ad egy kis ebédpénzt is. Persze soha nem adott. A pénzt, amit félretettem, arra kellett költenem, hogy kihozzam a sittről, amikor részegeskedésért lecsukták.
A nővérem ugyanazokkal a zűrökkel kínlódik, mint én. ő se léphet be egy klubba, és barátnői se lehetnek. Ami megriaszt, az az, hogy annyira teli vagyok elfojtott, zűrzavaros gyűlölködéssel, hogy bűntudatot érzek miatta.
Sok mindent írt még, de biztos vagyok benne, így7 is tiszta a kép. Ennek az asszonynak az az alapvető problémája, hogy halvány fogalma sincs róla, mi a házasság. Talán a kettős mércében hisz? Hogy7 más mérce áll a férjére, és más őrá? Természetesen. Alacsonyabb rendű társnak érzi magát a házasságban? Ez is nyilvánvaló. Eltűrne vajon efféle megaláztatásokat, ha a munkahelyén bánnának vele így? Soha az életben. Ez az asszony nem ismeri fel, hogy a házasság ugyanúgy üzlet, mint a munkája. Ha rájött volna erre, házasságának története talán nem lett volna ilyen szomorú.
Férfiak és nők millióinak javulna sokat az élete, ha házasságukat olyan üzleti megállapodásnak tekintenék, amely eleve felruházta őket azokkal a bizonyos jogokkal, amelyekért most könyörögnek. Akkor a házasságban is ugyanolyan könnyen követelhetnék a jogaikat, ahogyan a munkahelyükön, anélkül, hogy bűntudatot éreznének miatta. Hogy ezt a szempontot megérthessük, először meg kell értenünk valamit a szerelemmel kapcsolatban.
Mi az, amit szerelemnek neveznek?
Évekkel ezelőtt egyszer előadást tartottam valahol, és a hallgatóságból egy asszony felkért, hogy definiáljam a szerelmet. Csacskának tartottam a kérdést, és kitérő válasszal ütöttem el:
– Maga is tudja, mi a szerelem. Erős érzelmi kötődés két ember között, akik közel érzik magukat egymáshoz, hiányoznak egymásnak, és csak jót akarnak annak, akit szeretnek.
Ez bizony mellébeszélés volt a javából, és egyikünk sem volt elégedett vele. Évekig nyugtalanított a kérdés, míg végül eljutottam egy olyan meghatározáshoz, amelynek volt értelme. Azoknak a reakcióiból ítélve, akiknek kifejtettem, bevallom, hidegen és érzéketlenül hangzik, de ennek ellenére kitartok mellette, mert egybevág mind a klinikai praxisomban, mind az azon kívül szerzett tapasztalataimmal.
A szerelem az az érzés, amelyet olyasvalaki iránt érzünk, aki ki
elégítette, kielégíti vagy ki fogja elégíteni szükségleteinket és legmélyebb vágyainkat.
Ez nem hangzik valami mély bölcsességnek, igaz? Talán nem figyeltek fel a tétel teljes jelentésére, ami azt fejezi ki, hogy7 azért szeretünk embereket, mert jók hozzánk, mert a kedvünkben járnak, mert fontosak vagyunk nekik. A szerelmesek és a barátok közötti régi megkülönböztetés teljesen hamis. Ha mások elutasítanak minket, valószínűleg mi is elutasítjuk őket.
Ez azt jelenti, hogy csak azért szeretjük az embereket, amit véleményünk szerint tenni fognak, tesznek, vagy7 tettek értünk. Először azt szeretjük, amit tesznek, aztán szeretjük meg a személyt, mert kedves és kielégítő, amit tesz. Soha senkit nem szeretünk pusztán önmagáért. Ez az elképzelés persze teljesen ellentétes a romantikus írók és költők által megfogalmazott népszerű felfogással.
Hogy még jobban megalapozzuk a szerelemnek ezt a meglehetősen gyakorlatias szemléletét, gondoljuk végig a következőket:
- A válás mindig azt jelenti, hogy két ember kiábrándul egymásból. A válóper során a panaszok közt mindig szóba kerülnek olyan dolgok, mint kegyetlenség, hűtlenség és összeférhetetlenség. Más szóval, az egyik fél nem kapja meg azt a kielégülést és nem teljesülnek azok a szükségletei, amelyek a házasfeleket összehozták. így aztán – pontosan ugyanazokból az okokból – kiszeretnek egymásból.
- A házassági tanácsadás majdnem mindig abból áll, hogy az egyik fél panaszkodik a másik kifogásolható viselkedése miatt. Több mint két évtizedes pszichoterapeutai munkám során soha nem találkoztam olyan házaspárral, akik minden fontos szempontból kielégítették egy mást, és mégis elváltak. Az ellenkező esetben mindig felmerült egy vagy több súlyos panasz egyik vagy7 mindkét fél részéről. Ez a megfigyelésem arra vezetett, hogy a házassági tanácsadásnál a beszélgetésnek már a legelején megkérjek mindenkit, mondja meg nyíltan, hogyan és mivel frusztrálja, ábrándítja ki a másik. Az emberek a frusztráció, a csalódás miatt szeretnek ki a másikból, mert szükségleteik és vágyaik kielégítetlenek maradnak. Minden bizonnyal nem azért frusztrálődtak, mert teljesen meg voltak elégedve.
- Abba szeretünk bele, akiről azt hisszük, hogy a legjobban ki tudja elégíteni igényeinket és vágyainkat, vagy akiről azt hisszük, hogy a legjobb, akit szerezhetünk magunknak.
Louise azt akarta, hogy fontos legyen valaki számára, amellett biztonságot akart egy jóképű férj oldalán, akire támaszkodhat. A kívánságoknak ehhez a kombinációjához olyan férfi lett volna ide-
ális, aki a) nagyon kívánja; ekkor fontosnak érezné magát; b) gazdag; a biztonság miatt; c) filmsztár; hogy szép teste és arca legyen; továbbá d) tábornok; aki erős jellem, és nem fél döntéseket hozni.
Mivel annak valószínűsége, hogy olyan férfit találhat, akiben mindezek a tulajdonságok megvannak, igen csekély volt, Louise kompromisszumot kötött: ahhoz a férfihoz ment feleségül, aki legjobban megközelítette az ideált, és megkérte a kezét. Ám a férfi
hamarosan mind a négy szempontból csalódást okozott neki. Néhány évig rajongott a feleségéért, de aztán egyre csökkenő figyelmet tanúsított iránta. Kezdetben szépen keresett, de nem kapott elég fizetésemelést ahhoz, hogy lépést tudjon tartani három gyerek fölnevelésének a költségeivel. Amikor összeházasodtak, karcsú és sportos volt, de fokozatosan kiment a formájából, mert keveset mozgott, és minden áldott este túl sok sört ivott a tévé előtt. Amikor Louise látta, hogy a boldogsága iránt támasztott követelményei lassan sorra elenyésznek, elveszítette a bizalmát férje tanácsai iránt is. Egyéb csalódásai mellett emiatt aztán a szerelmes érzéseivel is a világ legtermészetesebb dolga történt – csökkenni kezdtek. Mi maradt még, ami miatt szerethette volna a férjét? Nem kapta meg a pénzt, a jóképűséget, a döntéseket és a figyelmet. így hát kiszeretett belőle. És miért ne? Ha emellett még elfogadható és tapintatos viselkedést sem kaphatott tőle, miben különbözött bárki idegentől, akitől ugyanilyen keveset kapott volna?
Ez nem jelentette azt, hogy meg is kellett gyűlölnie. Helyteleníthette a cselekedeteit, ám személy szerint mégsem ítélte el. De hogy szeresse? Ugyan! Ezt az érzelmet azoknak a ritka embereknek a számára tartjuk fenn, akik úgy bánnak velünk, mintha különleges lények volnánk.
- A szerelem átfogó, hatalmas érzése ritkán fog el minket a másik egyetlen tulajdonsága alapján, mint például az intelligencia, a jó külső vagy a gazdagság. Ha egy férfi csak a testéért szeret egy nőt, akkor vagy erősen frusztrált, vagy éretlen, vagy mind a kettő. Ahhoz, hogy a szerelem fönnmaradhasson, többre van szükség egyetlen adottságnál. Ezért csak akkor leszünk igazán szerelmese^ amikor a szeretett lénynek több olyan tulajdonsága van, amelyet szerelmese nagyra értékel. Amellett, hogy megbízhatóságra, hűségre, szépségre és humorra, vagy bármi másra vágyunk, kedvességet, partnerséget, igazságos bánásmódot is kívánunk tőle, továbbá azt az érzést, hogy fontosak vagyunk számára. Amikor mindezek, és még egy sor finom tulajdonság jelen vannak, akkor az ember szerelmes lesz, de csak miután meggyőzte magát róla, hogy az illetőben megvannak ezek a vonások, és csak ha ezek fontosait a számunkra.
- És mi van a szerelemmel első látásra? Az igaz szerelem soha nem első látáson alapul. Igaz szerelem csak akkor lehetséges, ha alkalmunk van a teljes ember megismerésére. A szerelem „első látásra” egy vagy néhány olyan tulajdonságon alapul, amely vonzza az embert, és felkelti az érdeklődését az illető iránt. Ha a későbbi tapasztalat ezt megerősíti, akkor a szerelem fokozódik, ha nem, akkor elhal.
Ha például meglátsz egy teremben egy imádnivaló arcot, és telibe talál Cupido nyila, ne felejtsd el, hogy érzelmeid csak feltételesek. Amikor beszélgetni kezdesz vele, és rájössz, hogy a pompás alak csak üresen kongó hordó, akkor kiábrándulsz belőle – hacsak nem rajongsz a buta lányokért, mert akkor úgy érezheted, hogy gyémántra találtál. Minden attól függ, mit tartasz fontosnak.
- Az a nő, aki felháborodik, mert a férje csak a testéért akarta, igazságtalanul tiltakozik. Mi baj van abban, ha valaki kívánja a testét? Aligha valószínű, hogy csak a szépsége váltotta ki a férfi csodálatát, mégsem képes tudomásul venni, hogy testi vonzereje nélkül a férje talán soha nem szeretett volna belé. De mi történik, ha a nőt baleset éri, és elveszíti a szépségét? Azt akarnám mondani, hogy akkor a férjében tényleg meghalna a szerelem, és el akarna tőle válni? Pontosan. Újra meg újra láttam ilyet.
Ha egy férfi számára fontos a szépség és a szexuális kielégülés, akkor pontosan ezek képezik szerelmének az alapját. Ha a felesége már a házasságuk elején elveszítené a vonzóerejét, akkor esetleg nem lenne rá elég ideje, hogy más olyan tulajdonságokat fejlesz- szen ki magában, amelyek a szex iránti állandó vágy helyébe léphetnének. Ha az asszony külseje harmincévi házasság után változik meg, akkor egy teljes élet emlékei, valamint a feleség sok más tulajdonsága pótolhatják elveszített szexepiljét.
Rudy egy éve volt nős, amikor egy építkezésen balesetet és agykárosodást szenvedett. Ingerlékeny lett és feledékeny, értelmileg lelassult. Néhány legfontosabb tulajdonsága, amelyeket a felesége csodált benne, egyik napról a másikra eltűnt, és bár az asszonynak nehezére esett ezt bevallania, az ő szerelme is odalett. Két év után elváltak.
- „A pénzéért ment hozzá” – mondták gúnyosan Anne-ről. No és, mi a rossz abban? Ha valakinek fontos a pénz, azt a férfit vagy nőt fogja szeretni, akinek pénze van (és remélhetőleg más erényei is vannak). Olyan nagy különbség lenne, ha azért szeretnénk a társunkat, mert olyan kedves? Ugyanilyen könnyen kicsúfolhatnánk Anne-t azzal, hogy: „Csak azért mentél hozzá, mert olyan kedves.” Mitől volna egyik szükséglet értékesebb a másiknál? Azt mondják, ami az egyiknek orvosság, az a másiknak méreg, és ez a jellemre is áll.
- De mi van a gyerekekkel vagy az idős szülőkkel, akik közül gyakran egyik sem tud sokat tenni az emberért? Mit tehet egy csecsemő a szükségleteink és vágyaink érdekében? És hogy tudna egy öreg szülő minket a továbbiakban kielégíteni?
A gyerekeket a velük járó gyakori kellemetlenségek ellenére
azért szeretjük, mert azt várjuk tőlük, hogy egy szép napon majd kellemesen fognak viselkedni. Ha nem, vigyázat, ne essünk tévedésbe: megváltoznak az érzelmeink, és a szeretetből megvetés vagy közömbösség lesz. Nagyon gy akran előfordul, hogy a szülők verik és elhagyják a gyerekeiket, mert már nem várják tőlük, hogy ki fogják elégíteni a szükségleteiket és vágyaikat.
Amikor az ötéves Roger féltékeny lett csecsemő kisöccsére, és felgyújtotta a bölcsőjét, aztán folyton tüzeket gyújtott az egész házban, annak ellenére, hogy jő néhányszor elfenekelték érte, kétségbeesett szülei többé semmit nem éreztek iránta. Az én szere- tet-elméletem ezt pontosan megjósolta volna.
A szüleinket sem automatikusan szeretjük. Azért szeretjük őket, mert jók voltak hozzánk. Ha gyerekkorunkban vertek, elhanyagoltak vagy elhagytak volna minket, szentnek kéne lennünk, hogy továbbra is szeressük őket. A szeretetet ki kell érdemelni.
Öreg vagy szenilis szüleinket, akik már semmit nem tehetnek értünk, még mindig szerethetjük a hozzájuk fűződő kedves emlékeink miatt. Azért szeretjük őket, amit értünk tettek, és csak akkor, ha sok évvel ezelőtt, gyerekkorunkban tényleg jók voltak hozzánk.
A szerelem abból a meggyőződésből fakad, hogy partnerünk ki fogja elégíteni önös érdekeinket. Önző érzés, és számos feltételen alapszik, amelyeknek előzetesen teljesülniük kell. Ha nem teljesülnek, a szerelem meghal, lassan vagy gyorsan, attól függően, hogy mennyi frusztrációval jár.
Ne érezzünk bűntudatot, amiért kiszerettünk valakiből! Ez rendszerint azt jelenti, hogy az illető egyszerűen nem elégítette ki szükségleteinket és vágy ainkat. Részben ez volt a problémája annak az asszonynak, akinek a leveléből a fejezet elején idéztem. Nem értette meg, hogy a szerelem, ahogy általában felfogják, csak mítosz. Azt hitte, tekintet nélkül mindenre, szeretnie kell a férjét. Soha! Csak addig szeretünk, amíg a partnerünk többé-kevésbé rendes (kivéve, persze, ha történetesen élvezzük a szenvedést). Ha valald azt hiszi, hogy ő nem jó, bűntudatot érez, és penitencia- képpen szeretné, ha keresztre feszítenék, majd akad egy aljas és önző férfi, aki a hóhéra lesz, és akit pontosan azért fog imádnivaló- nak találni, mert semmiért is megveri. Ez hát megint szerelem, mert az illetőnek arra van szüksége, hogy’ gyűlöljék.
A házasság nem az, aminek hisszük
Egy pillanatra sem akarom megfosztani a házasságot csodálatos mivoltától, csodálatos érzéseitől, és nem tagadom azt a tényt, hogy világszerte szinte minden felnőtt ember életében egyike a legfontosabb kapcsolatoknak. Hogy azonban jobban megérthessük, és annak lássuk, ami valójában, jobb lesz, ha nem csak a költők szemével látjuk, hanem realisztikusan is megnézzük. Ügy találtam, hogy azoknak az embereknek, akik objektívek a házassággal kapcsolatban, sikeresebb a házasságuk, mint azoknak, akiknek mindenféle hülye elképzeléseik vannak, és azt hiszik, automatikusan csodálatos dolgok fognak történni, amikor igent mondanak.
A házasság üzlet. Két alapító tagból álló társaság, amelyet ügy hívnak, hogy Ezmegez úr és Ezmegezné kft. Több minden kell hozzá: egy állami engedély, egy életképességi vizsgálat, némi tőke, és egy telephely a cég elhelyezésére (azaz otthon). Egyes társadalmakban (Európában és a Távol-Keleten) a házasságot a szó szoros értelmében üzleti megállapodásnak tekintik. Indiában kisgyerekeket köteleznek el házassági szerződésekkel, hogy nagy hatalmú családok összekapcsolódhassanak. Még nem is olyan régen, a nőknek készpénzből álló hozományra volt szükségük ahhoz, hogy egyáltalán arra gondolhassanak, hogy férjet szereznek maguknak. Afrikában a házasulandó lányok büszkék rá, hogy az apjuknak hány marhát kell fizetnie azért a megtiszteltetésért, hogy férjhez adhassák őket. Ha ez nem üzleti megállapodás, akkor micsoda?
A királyok és királynők, a hercegek és a hercegnők évszázadokon át politikai okokból kötöttek házasságot, nem szerelemből. Ha később mégis kialakult köztük a szerelem, az csak szerencsés, de véletlenszerű fejlemény volt. A házasság a nemzeti érdekek egyesítésének egyik módja volt, vagy egyszerűen királyi vérhez kapcsolta a királyi vért. Ha ez nem üzlet, akkor micsoda?
Manapság is üzleti okokból házasodunk, még ha ezek az okok csak magára a házaspárra vonatkoznak. A feleség a szó szoros értelmében alkalmaz egy férfit férjnek, és bizonyos szolgáltatásokat vár tőle. A férfi alkalmazza az asszonyt, és csak addig szereti, amíg mindent megtesz, ami a férjnek fontos.
Nem az a fontos, hogy mindezt a házaspár szóban is kimondja, hanem az, hogy ezt mindenképpen feltételezik. A férjtől, mint az asszony alkalmazottjától, elvárják, hogy elvégezze a munkáját, a nőtől pedig, mint a férj alkalmazottjától, elvárják, hogy ő is elvégezze a magáét. Amikor bármelyik alkalmazott kiszáll ebből az üzletből, akkor zűr van. Olyan ez, mint a. sztrájk. A sztrájk az egyik
üzletfél akciója a másik ellen valamiféle előny megszerzéséért. No, mit gondolnak, mit csinál egy férj, amikor egy családi veszekedés után vad kiruccanásra indul? Ez bizony sztrájk, tiszta és egyszerű sztrájk. Másfelől mit szóljunk ahhoz az asszonyhoz, aki nagy dér- rel-dúrral kivonul a hálószobából, és a heverőn alszik? O nem sztrájkol az üzlettársa ellen? A némaság, amely egy hétig tart, az ideiglenes különköltözés, a válással való fenyegetőzés mind olyan módszerek, amelyekkel az egyik partner sztrájkba lép az igazságtalan bánásmód ellen.
Ma járt nálam egy úriember, aki éppen azon a ponton volt, hogy beadja a válópert. Az ellen tiltakozott, hogy a felesége ismételten fütyül a kívánságaira. Sértettnek és lekezeltnek érezte magát, mert az asszony mindig megfeledkezett róla, hogy ő vacsoraidőben csöndet és békét szeretne, és csak vacsora után hajlandó meghallgatni a problémákat. Bosszúságát magába fojtotta, mert nem akart diktátor lenni. Úgy érezte, nem óhajtja az asszony együttműködését, ha ezt követelnie kell tőle. Magától kellene a dolgokat megtennie, hiszen megegyeztek bennük. El volt keseredve, amiért neki kellett megmondania a feleségének, milyen dolgokon akar változtatni, például azon, hogy ne dédelgesse agyon a legkisebb fiukat. Az asszonynak tudnia kellene, hogy ő mit akar, és nem hajlandó, legfeljebb néhányszor szemtől szembe előadni neki a kívánságait. Ha folyton noszogatnia kell miattuk, akkor neki nem kellenek a szívességei.
Ezen a ponton aztán én is tiltakozni kezdtem:
– Tekintse a házasságát üzletnek – érveltem. – Abban a reményben vette el a feleségét, hogy olyan partnere lesz, amilyenről mindig álmodott. Hogy megértesse vele, mit akar, félreérthetetlenül meg is kell mondani neki, és lehet, hogy ismételten.
– De mi van, ha csak azért teszi meg, mert én mondom neki? Kinek kell az úgy? – makacskodott.
– Magának – feleltem. – Maga egy gyárban dolgozik, és sztrájkba lépett. Ne mondja már nekem, hogy finnyáskodni fog a juttatások miatt, amelyeket a cégtől szerez, csak mert akaratuk ellenére engedményeket csikart ki belőlük. Nem hiszem, hogy túlságosan nehezére esne felhívnia az igazgató figyelmét a sérelmeire. Ha maga bizonyos juttatásokat akar, akkor harcoljon is értük. Mármost: tekintse a házasságát üzletnek. Maga dolgozik a cégéért, és bizonyos változásokat akar. Ha azért nem érzi sértve magát, mert a munkaadója nem találja ki előre az összes igényét, miért érzi sértve magát, ha a felesége csinálja ugyanezt? Ha elfogad egy fizetésemelést, amit ki kellett kényszerítenie a cégétől, miért zavarja, hogy határozottnak kell lennie a feleségével? Ha egyes fontos
kívánságai nem teljesülnek a munkahelyén vagy a házasságában, akkor hamarosan mind a kettőben boldogtalan lesz. És ha ez megtörténik, akkor majd sztrájkolni akar, mint ahogy már csinálja is. Ez a szemlélet talán durvának és önzőnek látszik, de én szívesebben tekintem egészséges önérdeknek. És ha maga nem képviseli a legfontosabbnak tartott érdekeit, mindegy, hogy a felesége kéretlenül igazodik-e hozzájuk, mert olyan boldogtalan lesz a házassága, hogy7 torkig lesz vele. Ez pedig zűrökhöz vagy7 váláshoz vezet. Közben pedig, mivel maga eltűri a rossz bánásmódot, a felesége nem fogja többé becsülni magát. És amikor ez bekövetkezik, akkor a szerelem is meghal.
Ezt a vitát abban a reményben folytattam le a páciensemmel, hogy utána szépen hazamegy, kiáll az igényeiért, és így megmenti a házasságát. Tapasztalatom szerint azok a férfiak és nők, akik mindig csak engednek, végül annyira frusztráltak és boldogtalanok lesznek, hogy azt is megbánják, hogy7 házasságot kötöttek. A házasság olyan berendezkedés, amelyben két önérdek állandóan ellensúlyozza egymást. Ritkán hozunk akkora áldozatokat, hogy nyomorúságosán érezzük magunkat, miközben a házastársunk ujjong. A legtöbb házasság nem éli túl, ha az egyik fél boldog, a másik pedig búskomor. Az a régimódi elképzelés, miszerint az asszony okvetlenül a férjének kell hogy szentelje magát, színtiszta hülyeség. Boldog házasság az a házasság, amelyet a felek körülbelül egyformán élveznek. Ha az egyiknek kevesebb jut, az depressziót és más érzelmi tünetet, hűtlenkedést, alkoholizmust, a gyerekek bántalmazását stb. okozza; és kialakítja benne azt a szomorú, üres érzést, hogy súlyos hibát követett el, amit valószínűleg nem is tud kijavítani, csak ha fenekestül felforgatja az életét.
Hogy7 ezt elkerüljük, gondoljunk végig két további felismerést, amelyek házassági tanácsadó munkám és a racionális-emocionális pszichoterápia alkalmazása során merültek fel bennem. Az első az, hogy jobban járunk, ha fontos kérdéseket a fejünkkel és nem a szívünkkel döntünk el. Ez ugyan istenkáromlásnak hangzik, de tapasztalataim szerint újra meg újra igaznak bizonyul. Aki az érzéseivel gondolkodik, az minden józan ész nélkül gondolkodik. Az emocionális gondolkodás gyakran irracionális gondolkodás.
Az a feleség, aki rendszeresen elmegy a kocsmába, hogy hazafuvarozza tökrészeg férjét, csak a szívével gondolkodik. Nem gondolja végig, mennyire kifizetődő az ő irracionális viselkedése a férje számára. Ha tudja, hogy az asszony rohanni fog, újra meg újra telefonálni fog neki, valahányszor túl sokat ivott.
Ha a fejével gondolkodna, nem habozna, és nem lenne hajlandó úgy bánni a férjével, mint egy gyerekkel, akinek anyára van szük-
sége. Ott egye meg a fene, gondolná. Ha nem tudja mérsékelni az ivászatot, akkor csak maradjon a kocsmában, amíg ki nem jőzano- dik. Hadd szenvedje meg felelőtlen viselkedésének a következményeit, amíg meg nem tanulja, hogy felelősséget kell vállalnia a cselekedeteiért. Végső soron veszélyesebb engedni a manővereinek, mint megpróbálni megfékezni őket.
Az férj, aki szerint neki joga van minden lány után koslatni, aki csak megtetszik neki (bár a felesége jobban teszi, ha rá se mosolyog egy másik férfira), az az érzelmeivel gondolkodik, nem a fejével. Közben esetleg makacsul azt állítja, hogy’ ő igazságos ember, aki hisz az egyenlőségben, és nem tűri el, hogy megkülönböztetést alkalmazzanak vele szemben. De kérdezzük csak meg tőle, nem baj-e, ha a feleségének szeretői vajinak (amit a saját esetében
elfogadhatónak tart), üvölteni fog, mint a fába szorult féreg. Ez az, amikor valaki az érzelmeivel gondolkodik, nem a fejével. Ez csak haragra vezethet.
A második mítosz, amit el kell oszlatnunk, hogy ha a férj és a feleség eléggé szeretik egymást, akkor házasságukban nagyrészt nem lesznek konfliktusok. Semmi mást nem kell tenniük, csak egymás iránti forró szerelmüktől vezérelve megegyezésre jutni, és attól kezdve mindörökké minden a legtökéletesebb rendben lesz. Tévedés!
A házasságok elsöprő többsége az együttélés ideje alatt állandóan a háború és a béke között ingadozik. Lehetnek bennük hónapokig vagy évekig tartó nyugodt időszakok, de számítani kell rá, hogy előbb vagy utóbb valamelyik félnek olyan kívánságai és követelései lesznek, amelyek súlyosan ütköznek a másik félével. Ezek a háborús időszakok a legtöbb házasságban nem csak elkerülhetetlenek, hanem szerintem egészségesek is. Semmi nem marad sokáig ugyanaz, még az elragadtatott nászút sem. Emberek vagyunk, olyanok, amilyenek, változásokat akarunk. Ám jól vigyázzunk, ha ezek bekövetkeznek.
Sue egy drága volt, amíg kivasalta Jim ingeit, otthon maradt a gyerekekkel, és nem panaszkodott, hogy mennyi a dolga. Aztán egy szép napon elhatározta, hogy tovább tanul, beiratkozott a helyi főiskolán egy pszichológiai kurzusra, és a házasságuk, az a békés és ideális kapcsolat, amelyet mindenki irigyelt, hirtelen hadszíntérré változott. Jim dühöngött, dúlt-fült, és tizenhét különféle módon átkozta Sue-t, amiért arra merészelte kérni, hogy vigyázzon a kicsire, és amiért tanultabb akart lenni, mint ő.
Ez csak a kezdete volt egy hosszú konfliktusnak. Sue harcolt a jogaiért, meg akarta javítani az üzlet előző, unalmas feltételeit. Kiállása egészséges aktus volt, amellyel egy kicsit egyenlőbbé tehette a dolgokat. Mihelyt egy kis előnyt szerzett, tüstént jobban érezte magát, és a házasság megjavult. Egy-egy veszekedés időnként képes ilyesmire, és a nemek közt – sajnos – szükségesek az efféle csaták.
Vágyaink a házassággal kapcsolatban valószínűleg jóval erősebben befolyásolják a gondolkodásunkat, mint bármely más intézménynyel kapcsolatban. Egyes általánosan vallott tévképzetek humorosak, mások egyszerűen hülyeségek, de mind téves, vagy éppen veszélyes.
- Az egyik az, hogy a házasságban egy fiatalember megkomolyodik, és levetkezi szertelen, vad tulajdonságait. Lehet! A leendő vőlegény gyakran még fiatal, és hajtja a forró vére. Elképesztő, hány, a tizenéves kora végén, húszas évei elején járó fiatal lánynak kell rájönnie néhány hónapi házasság után, hogy a férje már nem jön haza egyenesen a munkából, hanem bemegy a fiúkkal a helyi kocsmába egy pofa sörre. Mások egyszerűen megfeledkeznek ifjú nejükről, és elmennek a haverokkal motorozni, jóval sötétedés utánig, néha csajokat is visznek. Csak azért, mert megnősültek, még nem vész ki belőlük a szoknyavadászat vágya.
Egyesek megkomolyodnak, amikor megházasodnak, de sokan nem. Ha nem látjuk bizonyítottnak a házasságunk előtt, hogy a partnerünk komolyan szeretne „háziasodni”, akkor várjuk ki, amíg ezt biztosnak nem érezzük, vagy adjuk fel, és keressünk magunknak valaki mást.
- Egy másik mítosz szerint a házasság automatikusan boldogabbá tesz két embert, mint azelőtt valaha voltak. Tévedés! A házasság több frusztrációt hoz, mint álmodtuk volna. Boldogabbá is teheti az embert, mint valaha volt, de ahhoz, hogy ezt elérjük, sok feszült helyzeten túl kell jutnunk. A kapcsolat állandóan fel-le hullámzik majd a pár két tagja között, és néha sose érjük el azt a finom egyensúlyt, amelyre házasságunkban a sző szoros értelmében évekig vártunk. Egy asszony húsz évig kitartott alkoholista férje mellett, mielőtt elboronálta volna a bajaikat. Röviden: a házasság után időszakos fellobbanásokra kell számítanunk. Soha ne legyünk olyan naivak, hogy azt higgyük, minden simán fog menni csak azért, mert nagyon szerelmesek vagyunk.
- További fantazmagória, hogy egyetlen ember van a világon, aki nekünk van teremtve. Ha felidézik a szerelemről adott definíciómat, tüstént látni fogják, mennyire téves ez az elképzelés. Igenis nagyon sok ember van, akibe bele tudunk szeretni. Ha valaki kielégíti legmélyebb igényeinket és vágyainkat, akkor újra meg újra meg újra szerelembe tudunk esni, és ezeknek a szerelmeknek mindegyike mély és őszinte lehet. Ha legközelebb azt a kérdést halljuk: „Szerethetek-e egyszerre két embert?” – nyugodtan válaszolhatjuk rá, hogy: „Igen, kettőt vagy akár két tucatot is (ha eleget forgolódsz a világban).”
- Megint másik mítosz, hogy ha a párunk szeret, akkor gyakorlatilag mindig azt fogja csinálni, amit mi akarunk. Megfeledkezünk róla, hogy a párunk ugyanezt mondhatja, és tőlünk várja el, hogy mi engedjünk, ha olyan nagyon szeretjük, ahogy állítjuk.
Billy haragudott Mabelre, amiért nem vette jó néven az ő egész hetes horgásztúráit. De Mabei is úgy,érezte, hogy Billy nem sze
retheti nagyon, ha nem látja be, hogy neki egy szerűen muszáj beruccannia a barátnőivel a nagyvárosba, az éves bevásárlőkörútjára. Kinek volt igaza? Egyiknek sem. A kérdés mindig az: kinek fontosabb az ügy? Ha Mabei úgy érzi, a férjének fontosabb a horgászás, mint neki a bevásárlás, akkor rá kell hagynia. De ugyanez áll Billy- re is. Hogy ki vágyik valamire erősebben, azt annak felismerése határozza meg, hogy mennyire akarunk valamit ahhoz képest, amennyire a másik akar valamit. Ehhez időre, vitákra és kompromisszumokra van szükség. Ha azt mondjuk: „Ha igazán szeretnél, akkor nem…” – tüstént rájöhetünk, hogy egy népszerű mítosz irányít minket a házasságunkban.
- Hasonló ehhez az a tévképzet, miszerint akik igazán szerelmesek egymásba, azok nem veszekszenek. Egyszer egy igen vonzó és intelligens házaspár jött el hozzám – no miért? Mert nem voltak képesek megvitatni a házassági problémáikat.
Olyan udvariasak voltak egymáshoz, hogy soha egy rossz szó nem hangzott el köztük. A sző szoros értelmében soha nem beszéltek hangosan, amikor nézeteltéréseik voltak. Képesek voltak így az aknamezőkön átkelni, és közben csevegni a legelkeserítőbb problémáikról: a pénzről, az apósokról meg az anyósokról, a barátokról és a munkáról. Amikor Jacobot heves féltékenység fogta el, amiért Betty nemrégiben egy bulin figyelmes volt egy jóképű férfihoz, túlságosan udvarias volt ahhoz, hogy kereken kimondja, mennyire elutasítottnak és fenyegetettnek érzi magát. Ehelyett így vetette fel a témát:
– Drágám, élvezted tegnap este a beszélgetésedet Mark Hallal?
– Miért? Ó, igen. Érdekes ember, nem találod?
– Hát, én tulajdonképpen nem beszélgettem vele annyit. Csak aggódtam, hogy a többi vendégeink talán kissé elhanyagoltnak érzik magukat. Még egy kis teát?
– Nem, köszönöm, szívem.
– Hol is tartottunk? Ó, igen, figyelmeztetni akartalak rá, hogy Mark nagyon tud a nőkkel bánni. Légy vele óvatos, jő?
– Ó, Jacob, te mindig csak rémítgetsz! – mondta Betty könnyedén, és halvány fogalma sem volt róla, valójában mennyire ki van borulva a férje.
Jacobot és Bettyt úgy nevelték, hogy soha emelt hangon ne veszekedjenek. Állítólag a kifinomultság és az érettség jele, ha valaki mindig, minden körülmények közt udvarias. Magam is nagy híve vagyok az erőszakmentes és udvarias beszélgetésnek, de ha két ember túlságosan udvarias egymáshoz, esetleg soha nem tudják közölni egymással a valódi üzeneteiket. Jacob például soha nem adta tudtára a feleségének, mennyire utálja, ha flörtöl. Ehelyett
úgy állította be a dolgot, mintha Mark lett volna az agresszor. Azt is borzasztóan szerette volna közölni Bettyvel, hogy7 soha többé nem akarja meghívni Markot, de ezt túlságosan durvának tartotta. Sok minden mást is szeretett volna megmondani a feleségének, egyéb dolgokról, amelyekről soha nem beszélt. Ám ez a beszélgetésük – összes többi beszélgetéseikhez hasonlóan – nem intézett el semmit, mert nem szólt semmiről.
Bármily mélységesen szeretjük a partnerünket, akkor is annyi problémát fog okozni számunkra a házasságunk alatt, hogy egy könyvet meg lehetne tölteni, vele. A szerelem nem garancia a házassági konfliktusok ellen. A házasságban, éppúgy mint az üzleti életben, jobb az ilyen ügyekkel egyenesen szembenézni. Ha diplomatikusak tudunk maradni, miközben hangsúlyozzuk a szempontjainkat, annál jobb. De mindenáron szilárdnak kell lennünk, és nem dühösnek. A veszekedésnek nem kell csúnya jelenetté fajulnia, még ha felemeljük is a hangunkat – ugyanúgy, ahogy egy szakszervezet és vezetés közötti munkaügyi vitában sincs semmi szükség szitkozódásra és ökölrázásra.
Tapasztalataim szerint azok a legjobb házasságok, amelyekben a felek őszintén és nyíltan foglalkoznak a problémákkal. A panaszt szókimondóan kell megfogalmazni, hogy a partner megértse. Ja- cobnak ezt kellett volna mondania Bettynek:
– Drágám, láttam, hogy az este sok időt töltöttél Markkal. Szerintem ez ízléstelen volt a többi vendégeinkkel szemben, és én nagyon féltékeny voltam. Légy szíves, ne csinálj többé ilyesmit!
– De szívem – válaszolhatná Betty -, te semmiért izgatod magad. Nem hiszem, hogy kisajátítottam volna magamnak Markot, ahogy te mondod. Én csak elszórakoztattam, ahogy mindig megpróbálom elérni, hogy az összes vendégem jól érezze magát. Soha nem kell féltékenykedned rám. Ezt visszautasítom.
– Lehet, hogy igazad van, Betty, de meg kell rá kérjelek, vedd tudomásul, igenis van bennem féltékenység, és ne adj okot rá, hogy nyugtalan legyek.
– Jó, megpróbálom, de neked is engedményt kell tenned.
– És mi lenne az?
– Menjél el házassági tanácsadásra!
Az ilyen szerelmesek megoldják a nehézségeiket, nem csak panaszkodnak róluk. Az efféle jelenetek talán sajnálatosak, de szükségesek. Ha kiállunk az álláspontunk mellett, nem hogy nem romboljuk le a házasságunkat, hanem esetleg éppen megmentjük. Mítoszban hisz az, aki azt hiszi, hogy az igazi szerelmesek soha nem veszekszenek.
- Az is mítosz, hogy a nők azokat a férfiakat szeretik, akik foly
tón körülugrálják őket. Fiatal férfiak különösen gyakran hisznek ebben a marhaságban. Ha egy középiskolás fiú nagyon be akarja lopni magát a kislány szívébe, megkérdezi tőle, melyik revüt szeretné megnézni. Utána megkérdezi, hova szeretne bemenni egy kávéra vagy egy harapás kajára. Ezt csinálja egész este, aztán valahányszor csak elmennek együtt valahova, azzal próbálja határtalan szerelmét bizonyítani, hogy enged minden kívánságnak, ami csak a csinos kislánynak eszébe jut. Hogyan veszíthetnék? – okoskodik.
Könnyen. Nem jön rá, hogy teljesen rosszul fogta meg a dolgot. Ahelyett, hogy gáláns lovagnak mutatkozna a lány szemében, egyre inkább bolondnak látszik (ahogy minden felnőtt férfi is, már amennyire felnőtt az ilyen).
így igaz. Akár hiszik, akár nem, a nők nem becsülik azt a férfit, aki minden szeszélyüknek enged. Valamikor ezt nehezen tudtam megérteni: én mindig örültem, ha valaki legtöbbször mindent rámhagyott, mert számomra ez azt jelentette, hogy szeret és a barátságomat keresi. Ezért aztán, amikor a praxisomban ismételten találkoztam olyan nőkkel, akik már nem becsülték azt a férfit, aki nagyon jő volt hozzájuk, alaposan kikérdeztem őket. Nos, a következőkre jöttem rá.
A nők többre értékelik a biztonságot, mint a kényeztetést. Amikor különféle dolgokat kérnek a fiújuktól, a vőlegényüktől vagy a férjüktől, nem bánják, ha csak egyes kéréseik teljesülnek, de nem kapnak meg mindent, amit kérnek. Olyan férfit akarnak, aki nemet is tud mondani nekik, aki elég erős hozzá, hogy a visszautasítást is elviselje, és aki nem hagyja, hogy az ujjuk köré csavarják. Aki sose áll a sarkára, az elriasztja a nőket, mert rájönnek, hogy nem férfira találtak, hanem egy kisfiúra.
Eleinte persze nem lehetnek biztosak ebben. így aztán, hogy meggyőződjenek róla, egyre többet követelnek, miközben minden alkalommal azt remélik, hogy a fickónak mégiscsak van gerince, és nemet mond. A nők a szívük mélyén azt akarják, hogy a férfiak időnként szálljanak szembe velük, és bizonyítsák be a függetlenségüket.
– De ha ez így van – makacskodnak egy esek akkor miért tiltakoznak olyan hangosan, ha a férjük nem enged nekik? Ha a nők tényleg azt akarnák, hogy a partnerük utasítsa vissza őket, akkor miért nem örülnek, amikor pont ezt csinálják?
Aha! Ez a bökkenő. Csakhogy rájöttem valamire. Amikor a nők toporzékolnak, lebiggyesztik az alsó ajkukat vagy néhány könnyet ejtenek, csak színészkednek. Soha ne engedj, ne felejtsd el, hogy csak próbára akarnak tenni. Ha ezt a próbát kiállód, megszerzed a nő becsülését. Ha ezen a ponton engedsz, akkor legközelebb még
jobban neked esik, és dühösen rádtámad, amiért elutasítottad, de közben titokban (vagy öntudatlanul) egész idő alatt azt szeretné, ha szilárdan kiállnái.
Ha el akarod nyerni életed asszonyát, legyél gyöngéd, tapintatos és szelíd. De ne vidd túlzásba! Szerezd meg először a becsülését, akkor el fogod nyerni a szerelmét. A megbecsülés az első, a szerelem csak utána következik. A tiszteletét azzal szerzed meg, ha megmutatod neki, hogy nincs rá szükséged, bár nagyon fontos neked. Ez az, amit a nő keres: bizonyságot arra, hogy eléggé férfi vagy, nélküle is tudsz élni. Ha ő nem tud téged kedve szerint rán- cigálni, akkor mások se tudnak. Ha elég érett vagy hozzá, és meg tudsz birkózni ezzel, akkor jő okkal engedheti el magát kényelmesen a társaságodban. Ne felejtsd el: a nőknek jobban kell a biztonság, mint a kényeztetés. Légy hát kedves szíved hölgyéhez, de ne legyél túlságosan puha.
- Az utolsó mítosz az, hogy minden házasság sikerülhet, ha elég keményen megdolgozunk érte. Ám ha végiggondoljuk, hogy a rendelkezésünkre álló választási lehetőségek mellett mi az esélye a jó házasságnak, el kell ismernünk, hogy a boldog házasság – csoda. Sok ember mégis azt hiszi, hogy mindig van lehetőség a jó házasságra, ha a felek elég keményen megdolgoznak érte, és ha mégis elválnak, bűntudatot éreznek, amiért nem próbálkoztak elég kitartóan. Nem fogják föl, hogy egyes házasságok éppen nem a mennyben köttetnek, és nincs az az erőfeszítés és türelem, ami működőképessé tehetné őket.
A lényeg a következő: alapvetően kétféle házasság van. Az egyik életképes, mert a felek nem összeférhetetlenek, bár lehetséges, hogy egy-egy neurotikus problémájuk miatt időnként nem jönnek ki egymással. Ha egymás között, vagy egy házassági tanácsadó irányításával el tudják simítani a nehézségeiket, akkor házasságuk visszakaphatja egykori harmóniáját.
A második házasságtípus az, amelyet eleve soha nem lett volna szabad megkötni. A két fél között akkorák lehetnek a különbségek, hogy nincs az a megértés, amely összehozhatná őket, hacsak valamelyikük fel nem adja legmélységesebben vallott elveit.
Ha például hiszel abban, hogy az emberek rendesek, a becsületesség fontos dolog, és van Isten az égben, óhatatlanul pokoli lesz az életed egy olyan társ mellett, aki szerint az emberek mind csirkefogók, a csalásban nincs semmi rossz, ha nem kapják rajta, és akiben nincs vallásos érzés. Elképzelhető-e, hogy ez a két különböző világból való két ember boldog legyen egy fedél alatt? Nem tudom, hogyan.
Vannak házaspárok, akik csak néhány évi házasság után jönnek
rá, hogy mélységesen összeférhetetlenek. Amikor szemléletük és filozófiájuk beérik, kezdenek rájönni, hogy különböző irányba tartanak.
Mit lehet csinálni az ilyen házasságokkal? El lehet tűrni őket, és meg lehet próbálni a lehető legtöbbet kihozni belőlük, ha a válás vallási vagy pénzügyi okok miatt lehetetlen. Az ilyen házastársaknak nem sokat ér a tanácsadás, mert eleve hibát követtek el, amikor összeházasodtak. Gyakorlatilag egyetlen értelmes megoldás áll nyitva számukra: a válás.
Nézzünk szembe vele: a kemény munka és a jó szándék csodákat tehet, de gyakran képtelen segíteni egy olyan házasságon, amely eleve tévedés volt, nem segíthetnek. Az a hit is mítosz tehát, miszerint minden bajba jutott házasságon segíteni lehet.
£
5
3. Miért kötünk valój ában házasságot?
Nem szerelemből házasodunk. Azért kötünk házasságot, mert bizonyos típusú viselkedést várunk a partnerünktől, és amikor ezt megkapjuk, akkor szerelmesek leszünk. Ezért igen fontos, hogy megvizsgáljuk azokat a célokat, amelyeket az emberek a házassággal akarnak elérni. Ezek közül a célok közül egyesek egészségesek, mások neurotikusak. Akár így, akár ügy, a szerelem a pályadíj. Ez így van. Még a hátborzongató okokból házasodó ember is szeretheti a párját azokért a hátborzongató dolgokért, amelyeket az megtesz érte, ugyanúgy, ahogy az egészséges ember azokért a kedves dolgokért szereti a házastársát, amelyeket az tesz meg érte.
Vegyük sorra először a házasodás neurotikus okait!
A házasságkötés neurotikus okai
Dac a szülők ellen
A neurotikus viselkedésnek ezzel a sajátos formájával főleg tizenéveseknél találkozunk, akiknek a jó szándékú szülők azt mondják, nem házasodhatnak meg. Ez olyan, mint amikor a bika előtt meglobogtatják a vörös posztót. Mondd azt nekik, hogy mossanak fogat, és az ifjú lázadók vállalják a fogszuvasodást. Parancsolj rájuk, tanuljanak keményen, hogy művelt emberek lehessenek, és ki se hajlandók nyitni a könyveiket. Tiltsd meg nekik a randevúzgatást, amikor attól félsz, hogy nem hozzájuk való emberekkel fognak megismerkedni – kilógnak a hálószobaablakon. Mondd nekik, nem engeded meg, hogy házasságot kössenek, és olyan csávába keverednek, hogy nincs más választásod, engedned kell. Vagy’ engedsz, vagy megszöknek.
Ezt nevezzük erőpróbának. A szülők makacsul azt állítják, hogy
erősebbek, mint a gyerekeik, míg a gyerekek azt hajtogatják, hogy ők az erősebbek. Kinek van igaza? Nyeljük le a büszkeségünket: a gyerekeknek. Ha a tekintélyünkkel nem tudjuk kordában tartani a gyerekeinket, akkor a józan ész határain belül nincs rá módunk, hogy7 rávegyük őket, viselkedjenek értelmesen. Pontosan ügy meg fogják szenvedni a dolgot, ahogyan megjósoltuk nekik. Tudom, ilyenkor talán már késő, hogy kihúzzuk őket a csávából, de miután egyszer már dacosan szembeszálltak velünk, talán észhez térnek, és később mégis megfogadják a tanácsunkat. Elismerem, ez nem nagy vigasz, de van más választásunk?
A szülők akarata ellenére kötött házasság egyike azoknak a hatalmi meccseknek és erőpróbáknak, amelyekbe a fiatalok néha belevetik magukat. Nem azért akarnak házasságot kötni, mert teljesen belebolondultak leendő házastársukba, hanem azért, hogy dacoljanak a szüleikkel, felvágjanak előttük, vagy megalázzák őket. Van-e jobb módszer a szülők megalázására és feldühítésére, mint amikor tehetetlenül könyörögniük kell az ifjú párnak, hogy várjanak? És mi lesz azzal a szerencsétlen menyasszonnyal vagy vőlegénnyel, aki nem tudja, hogy a jegyese, tudatosan vagy öntudatlanul rákényszeríti ezt a stratégiát? Az ártatlan áldozat azt hiszi, szereimből házasodik, holott az igazság az, hogy az esküvő mögött rejlő igazi indítóok a dac.
Aki dacból házasodott, évek múltán alighanem egyre inkább érezni kezdi, hogy hibát követett el, de szégyenli bevallani. így aztán a dacos fél továbbra is nyomorúságosán érzi magát. Ekkor kezdődnek az igazi bajok.
A kisebbrendűségi komplexus leküzdése
■ A lány félszeg kis jószág, nem valami népszerű, pedig csinos. Az osztályvizsgán jó jegyeket kapott az iskolában, így ott biztonságban van, de szociálisan alacsonyabb rendűnek érzi magát. Csak akkor kerül be a bűvös körbe, amikor megismerkedik Dickkel, a jóképű és népszerű osztálytitkárral. Nem csapja be azonban magát, pontosan tudja, miért fogadják be most inkább: az állandó fiúja miatt került a reflektorfénybe. Mellette tehát biztonságban érzi magát, holott amíg magányos volt, mindig egyedül járkált a folyosókon.
Ha létrának használta volna Dick barátságát ahhoz, hogy felnőjön, hasznosan változtathatott volna negatív énképén, ö azonban továbbra is semminek látta magát, ha nem volt a fiú társaságában, és nem kapott tőle megerősítést. Dicknek egy meleg pillantásától, egy kedves szavától ez a kis Hamupipőke hercegnőnek érezte magát. Amikor aztán az iskola befejezése után egy évvel Dick
minderre úgy reagált, hogy megkérte a kezét, nem tudott neki ellenállni.
Persze, hogy szerelmes volt. Fiatalok milliói keringőznek végig a templom padsorai között pontosan ugyanebből a neurotikus okból: azért kötnek házasságot, hogy felépítsék az énjüket. Hogy ez miért neurotikus? Mert senki más nem éreztetheti velünk, hogy érünk valamit. Az alacsonyabbrendűség érzése abból fakad, hogy rossznak tartjuk magunkat, mert viselkedésünk egy része rossz. Ezt nevezik önvádnak, ami bűntudatot, deressziót és alacsonyabb- rendűséget ébreszt. Nem számít, hol vagy, kivel vagy, vagy milyen jól viselkedsz, ha önvádoló vagy, akkor alacsonyabb rendűnek fogod érezni magad. Ha házasságot kötsz Csodalény úrfival vagy kisasszonnyal, az semmit nem változtat az állapotodon, azt a rövid időt kivéve, amíg megerősítést kapsz. Ám legyen csak a szerelmesed egy kicsit dühös rád, és minden alacsonyabbrendűséged tüstént visszatér.
Dick azt hiszi, hogy a felesége szerelmes belé. Gyakorlatilag azonban csak azt az érzést szereti, hogy a férje társaságában ő is valaki. Ha a férje megvonja tőle ezt a támaszt, akkor kiborul, és végül kivész belőle az az érzés, hogy szerelmes. A házassági esküvel megpecsételt, kimondatlan szerződés úgy szólt, a férjének továbbra is éreztetnie kell vele, hogy ő felsőbbrendű. Ezért fogadta fel – hogy leküzdje benne azt az érzést, hogy ő egy senki és semmi.
Az ilyen szerződésre alapozott házasságokban azonban néha szomorú fejlemények következnek be. A házasság korai szakaszaiban a mi fiatal, félszeg virágszálunk imádni fogja ifjú-istenpárját, mert teljesen hibátlan, nem tehet semmi rosszat, és mindig jól érzi magát a társaságában. Csakhogy Dick nem isten. Derék fiatalember, de a hangsúly a fiatalságán van. Nem tökéletes. Nem tudja mindig boldoggá tenni. Vannak alkalmak, amikor elügyetlenkedi a dolgokat, amikor félszeg és tapasztalatlan, mint férj. Ezeknek a fejleményeknek a láttán a felesége a legrosszabbtól kezd félni, és véget vethet a mézesheteknek.
Ha le akarod gyűrni alacsonyabbrendűségi érzéseidet, akkor vállald a felelősséget a problémádért, és dolgozz rajta, hogy megoldjad. Ne bízd másokra, mert senki nem végezheti el helyetted ezt a munkát. Ha össze akarsz házasodni valakivel, akitől tanulhatsz, és aki támogathat abban, hogy’ felnőjél – nagyon szép, nagyon jó. De soha ne varrd a problémádat teljesen a párod nyakába. A feladat végső soron, még segítséggel is, a te feladatod. Bármi mást várni neurotikus képzelgés, és gyorsabban okoz csalódást és válást a házasságban, mint ahogy az „igent” kimondtad.
A társunk meggyógyítása
Hallottak már valaha terápiás házasságról? Valószínűleg nem, de az utolsó fillérjükbe lefogadom, hogy éppen eleget láttak már. Ez a házasság azon a kimondatlan szerződésen alapul, hogy az egyik fél a szülő szerepét fogja játszani benne, a másik pedig a gyerekét.
Ha fontosnak szeretnéd érezni magadat, és akkora a szíved, mint a Himalája, akkor elsőosztályü jelöltje vagy egy terápiás házasságnak. Vigyázz! Ebben az esetben szerelmednek az a lényege, hogy alkalmad van kapcsolatba kerülni valakivel, aki beteg, gyönge vagy gyerekes. Az ilyen ember ügy kihozza belőled dajkál- gató és anyáskodó ösztöneidet, hogy arra álmodban se gondoltál volna. Ennek a házasságtípusnak van egy másik neve is: „Florence Nightingale-házasság.” Ne tévesszük szem elől: a férfi is beleeshet ebbe a csapdába, ugyanolyan könnyen dajkálgathatja a feleségét, ahogy egy nő dajkálgathat egy férfit.
A terápiás házasságban azt akarjuk, hogy a párunk instabil és bizonytalan legyen, képtelen legyen döntéseket hozni, és minél éretlenebb, annál jobb. Ha másként volna, nem vonzódnánk az illetőhöz. Versenyképtelennek kell lennie. El tudnak képzelni ekkora kutyaszorítót? Pedig gyakran pontosan ez a helyzet jön létre, mert legkönnyebben olyasvalakinek a társaságában érezzük magunkat felsőbbrendűnek, aki nyilvánvalóan alsóbbrendű.
Egyes nők ezért mennek férjhez iszákosokhoz. Lehet, hogy a feleség időnként panaszkodni fog a férje felelőtlensége miatt, mert ügy kell besegíteni az ágyba, sőt időnként óvadékkal kell kihozni a sittről, de később pokoli jeleneteket rendezhet emiatt, és üjra megerősítheti a felsőbbrendűségét. Mindaddig, amig ez a viselkedés kézben tartható, a házasság a maga vidám módján folytatódhat: anyuci megszidja serdülő fiacskáját, miközben imádja azt a fontosságot, amit ily módon szerez, a férje meg biztonságban érzi magát, hiszen van valakije, aki törődik vele, de ettől még mindig érvényesíteni akarja a saját érdekeit.
Egyszerűen elképesztő, hogy egy ilyen házasságba mennyi rossz bánásmód belefér. Sylvia eltűrte, hogy Roger kártyázik, pedig ezzel rákényszerítette, hogy állást vállaljon, amivel kihüzhatja a családot az adósságokból. Amikor Roger összetörte a családi kocsit, és elvették a jogosítványát, Sylviának kellett a másik kocsival munkába vinni. Eddig jó. Sylvia sok önfeláldozás miatt nagyszerűnek érezte magát. Minden alkalommal a helyzet magaslatára emelkedett, akár egy nemes trójai, és ezt tudta is. Mi több, a barátnői meg a családja folyton dicsérgették, amiért minden válságot olyan remekül megold. Sylvia sütkérezett a dicsfényben – aztán Roger
egyszer csak otthagyta. Ez olyasmi volt, amire nem számított. Ez volt az Achilles-sarka, és most az egyszer nem tudta, hogy ezt hogyan oldja meg. A férj felelőtlenségének ezt a formáját már nem volt hajlandó eltűrni. Ez a stiklije már nem tüntette fel őt jő színben, sőt kifejezetten rosszban, ami tüstént csökkentette a Roger iránti szerelmét. Nem volt többé sem képes, sem hajlandó a terapeutája vagy az anyja lenni. Ezzel a tettével Roger tiltott területre lépett.
Nem minden terápiás házasság végződik szükségképpen katasztrófával. Ha az erősebb fél csakugyan azt akarja, hogy a gyengébb fél nőjön fel végre, akkor nem fogja mindig kihúzni a csávából az iszákost, a szerencsejátékost, a semmirekellőt. Hogy újra Sylvia és Roger példáját hozzam fel, Sylvia annak idején segíthetett volna a férjén, ha nem hajlandó letenni érte az óvadékot, és kihozni a börtönből. Hadd üljön ott, amíg csak rá nem jön: rajta múlik, hogy ne kerüljön bajba. Amikor Roger elveszítette az állását, Sylvia okosabban tette volna, ha mosolyogva otthon üldögél, ahelyett, hogy nekifog állást keresni, és elmegy dolgozni – a kamaszfiú így talán érett férfivá nőtt volna fel. Csakhogy ehhez a felnövéshez a maga részéről Sylviának is hozzá kellett volna járulnia: ha azt akarja, hogy Roger megváltozzék, neki is meg kellett volna változnia.
Ezeknek az irgalmas Florence Nightingale-eknek azt tanácsolom, nézzenek szembe a valósággal. Ha a vőlegényük a házasság előtt bizonyos kifogásolható tüneteket mutat, bizton levonhatják a következtetést, hogy valószínűleg a házasság után is hasonló viselkedést fog tanúsítani. Vége legyen a képzelgésnek, hogy a szerelem mindent legyőz. Szó sincs róla.
Ha a barátnőjük szórja a pénzt, készüljenek fel rá, hogy később vaskos számlákat fognak kapni. Ha az udvarlójuk pontatlan, mindig elkésik, vagy nem értesíti magukat a programváltozásokról, készüljenek fel rá, hogy később is hasonlóan fog viselkedni.
Ezzel nem azt akarom mondani, hogy az emberek nem tudnak megváltozni, csak azt, hogy olyan nehézségeik lesznek, amelyet csak sok kemény munkával lehet leküzdeni. Ne áltassák magukat például, és ne ringassák magukat abba a hitbe, hogy a férjük nem lesz magukkal tiszteletien, ha a szüleivel tiszteletlenül bánik. Lehet a randevúzó korszakban olyan édes, mint a méz, de mihelyt ujjúkon a gyűrű, esetleg úgy’ fog viselkedni, mintha az orrukba is karikát akarna fűzni. A goromba viselkedés része a személyiségének, és lehet, hogy minden jó szándékuk sem lesz elég hozzá, hogy megváltoztassák a szokásait – amihez egyébként is szakszerű segítség kéne.
Félelem a vénlányságtól vagy az agglegénységtől
A jelek szerint semmi nem hajszol bele egyes fiatalokat gyorsabban a házasságba, mint az a félelem, hogy ha nem használják ki az első alkalmat, sose fognak házasságot kötni. Alighanem ez az egyik oka, hogy az érettségizendők vagy a frissen végzettek tigrisugrással vetik rá magukat a házasság esélyére. Nőtlen/hajadon voltukat kudarcnak tekintik barátaik/barátnőik eredményeihez képest. Amikor a jő öreg bandát elkezdik felbomlasztani az esküvői harangok, azok, akik lemaradtak, néha elvesztik a fejüket, és rohannak az oltár elé, hogy ne érezzék magukat megalázva.
Gyakran a szülők taszigálják a gyerekeiket a korai házasságba, vagy azért, hogy lerázzák őket a nyakukról, vagy hogy legyűrjék magukban azt a félelmüket, hogy a gyerekeik sose fognak házasságot kötni. Nem veszik észre, hogy semmi félni vagy szégyellni való nincs abban, ha valaki nem házas. Azok közül, akik korán kötöttek házasságot, sokak számára hamarosan eljön az a nap, amikor rájönnek, hogy elsiették a dolgot.
A fiatalok azért követik azt, aki elsőnek nősült vagy ment férjhez, mert annak alapján ítélik meg önmagukat, amit elértek. Pszichológiailag teljesen tévesen ügy ítélik meg a dolgot, hogy ha nem sikerül párra találniuk, akkor mindenben teljes kudarcot vallottak. A viselkedésük alapján ítélik meg önmagukat, ami mindig súlyos hiba. Az ember soha nem azonos a cselekedeteivel. Ha kudarcot vallunk egy feladattal, hát kudarcot vallottunk egy feladattal – ennyi az egész, semmi több. Mint személyiség senki soha nem tehetségtelen azért, mert alul maradt egy népszerűségi versenyen, vagy mert esetleg elutasítják a barátai.
A hozzáállás az, amit számít. Az elutasítás nem fáj, csak ha hagyjuk, hogy fájjon. Valójában senki nem boríthat ki minket, csak ha hagyjuk. Fizikailag persze bánthatják az embert: lelőhetik, leszúrhatják, elgázosíthatják, lerohanhatják, éheztethetik, összetörhetik a csontjait, vérét onthatják, belső sérüléseket okozhatnak neki. De nem sebezhetik meg érzelmileg úgy, hogy dühössé, deprressziós- ‘ sá, idegessé vagy megalázottá teszik. Ezt az ember csak saját maga csinálhatja magával.
Amikor valaki értéktelennek hiszi magát, mert nem henceghet el a mutatós jegygyűrűjével, az maga hajt keresztül magán egy neurotikus mángorlót. Egy férfi hiheti azt, hogy a legkülönfélébb okokból szeretik, de azt valószínűleg nem éri meg, hogy’ csak felhasználták valamire – le kell gyűrnie egy nő félelmeit, melyek szerint ez a férfi más, mint a többiek. Végül esetleg jő házasság is lehet a dologból, de mindaddig nem, amig az asszony ki nem növi azt a neurotikus okot, amiért férjhez ment.
Félelem a függetlenségtől
A korai házasságkötés egyik legneurotikusabb oka a felnőttségtől való félelem. A felnőtté válás kissé mindig fájdalmas, ezért az emberek számtalan cselszövényt eszeinek ki, hogy elkerülhessék. Egyesek könnyen megbetegszenek, és inkább kiszállnak a versenyből, mintsem hogy szembenézzenek a kockázataival. Mások nem is próbálkoznak, mert félnek, hogy kudarcot fognak vallani. A legkülönfélébb stratégiákat alkalmazzák, csakhogy ne kelljen szembenézniük a felnőtté válás kockázataival. Ezek egyike a korai házasság.
Mindez különösen a lányokra áll. Van-e jobb módja annak, hogy ne kelljen kipróbálni, mire képes egy lány, mint ha tizenhét éves korban háztartást alapít? Abbahagyhatja az iskolát, talán dolgozni se kell elmennie, teherbe eshet, és nevelheti a gy ereket. Tudom, nem könnyű dolog gyerekeket nevelni, és nem akarom, hogy a nők azt higgyék, lebecsülöm őket. De az a serdülő lány, aki ezt az utat választja, még nem tudja ezt. Azt hiszi, minden egyszerűen nagyszerű lesz, és megcsinálta a szerencséjét. Meg se fordul a fejében, hogy fiatal, szakképzetlen férje, aki mérföldekre van a pályacéljaitól, valószínűleg még túlságosan éretlen ahhoz, hogy ellássa férji és apai kötelességeit. Azon fogja kapni, hogy kinn lóg a haverjaival a sarkon, szeret sokat hetyegni és piálni, ahelyett hogy ifjú nejével töltené az idejét. Otthon fogja hagyni a pöttöm lakásban, ahol talán nem lesz más társasága, csak az újszülött kisbabája. Csoda-e hát, ha a fiatalabb korosztályokban magasabb a válások aránya?
Azok a fiatal nők, akik a szülőktől való függőségből vetik bele magukat a férjüktől való függő viszonyba, talán soha nem fogják megtapasztalni, milyen az, amikor az ember maga keresi a kenyerét, saját otthont teremt magának, és saját kocsija van. Nem fognak utazni, és nem fognak megismerkedni sok-sok érdekes férfival, akikkel hajadon barátnőik megismerkedhetnek. És a legtöbbjüknek nem sok mulatságban lesz osztályrészük.
Amikor a mélyére ásunk, kiderül, hogy ezek a fiatal nők félelemből mennek férjhez. Nem bíznak abban, hogy egy időre egyedül is szembe tudnak nézni az élettel. Olyan férfihoz mennek, aldt erősnek látnak, és akire támaszkodhatnak. Ez rendszerint nem is nagy baj, ők azonban ezt nem azért teszik, hogy felnőjenek, hanem azért, hogy elkerülhessék a felnőttséget. Belőlük lesznek aztán azok az asszonyok, akik harmincas éveikhez érve otthagynak csa- pot-papot, és mindent ki akarnak hozni az életből, amit fiatal lánykorukban elmulasztottak: nem randevúztak egy csomó különféle fickóval, nem jártak társaságba, nem utaztak, és nem ismerkedtek
meg a munkahelyükön érdekes emberekkel. Később gyakran szeretnék befejezni az iskoláikat is.
Azoknak a fiataloknak a számára, akik házasságot akarnak kötni, mielőtt belekóstolhattak volna az életbe, van egy tanácsom: fussanak, de ész nélkül. Egy szép napon még meg fogják nekem köszönni. Amikor az ember idősebb lesz, talán ügy a huszas éveinek a derekára, érettebbé válik, és jobban fel van készülve arra a nagy eseményre, amely boldoggá és elégedetté teheti: egy egészséges házasságra.
Nagy hibát akkor követünk el, ha azért kötünk házasságot, mert továbbra is gyerekes módon függeni akarunk valakitől, aki erősebb nálunk. Attól nem válhatunk erősebbé, ha másokra támaszkodunk. Miéi inkább támaszkodunk saját magunkra, annál biztonságosabban fogjuk érezni magunkat. Tanuljunk meg saját döntéseket hozni, kövessük el a saját hibáinkat, de tanuljunk a tévedéseinkből, és próbálkozzunk újra. Ha néhány évig kitartunk e mellett, végül elég biztosnak fogjuk érezni magunkat döntéseinkben. Ha csak ülünk a fotelben, és hagyjuk, hogy a házastársunk irányítsa az életünket, neki egyre nagyobb lesz az önbizalma, mig jómagunk egyre kevésbé leszünk magabiztosak.
A visszavágás
A házasságkötésnek ez azért különösen szomorú oka, mert nem csak egy, hanem két neurotikus összetevője van. Tegyük fel, hogy’ vesztesként kerültünk ki egy’ szerelmi kapcsolatból. Utána aztán meglepően hamar egyszer csak azon kaphatjuk magunkat, hogy már házasok is vagyunk 1) hogy dacoljunk az illetővel, aki elutasított minket; és 2) hogy bebizonyítsuk önmagunknak, mégiscsak van valaki, akinek a számára kívánatosak és szeretnivalók vagyunk.
Azok a visszavágás miatt kötött házasságok, amelyekkel találkoztam, rendszerint nem jól sikerültek, mert kétség és fájdalom vetett rájuk árnyékot: az egyik fél kételkedett a kivánatoságában, ugyanakkor fájt neki, hogy’ előzőleg visszautasították. Ha egy’ ilyen házasság mégis beválik, ügy’ érzem, inkább a jó szerencsének, mintsem a jő tervezésnek köszönhető.
Különösen szomorú ebben a tisztességtelenség az ártatlan áldozattal szemben, aki azt hiszi, hogy az előző ügy halott dolog, és az új szerelem a saját értékénél fogva virul. Sző sincs azonban erről, ha a menyasszony, miközben végigvonul a templom-hajón, azt forgatja a fejében, hogy na, most bosszút állt, truccolt a korábbi fiújával. Ez igazságtalanság, mert a maga kicsinyes céljaira használja ki a vőlegényt, aki alighanem teljesen elképedne, ha tudná, hogy vo- taképpen mis is történik.
Ha, miután kiszerettünk valakiből, azon kapjuk magunkat, hogy hamarosan újra szerelmesek lettünk, legyünk szkeptikusak ezzel az érzéssel szemben. Komoly esély van rá, hogy az indítőokaink neurotikusak és dacosak. Adjunk rá időt magunknak, amíg túljutunk az előző kapcsolaton. Csak akkor állunk készen egy újabb komoly kapcsolatra – beleértve a házasságot is -, amikor már nyugodtan tudunk beszélni az előzőről, anélkül, hogy idegesek lennénk, vagy könnyekben törnénk ki, amikor már csak ritkán jut eszünkbe korábbi szerelmünk, és képesek vagyunk újra élvezni az embereket meg a szórakozást; de különösen akkor, amikor találkozunk régi szerelmünkkel, és úgy tudjuk feldolgozni magunkban a találkozást, mintha csak egy régi barátunkkal találkoztunk volna, aki nem több, mint jö barát.
Félelem, hogy fájdalmat okozunk a másiknak
Mielőtt pszichoterapeuta lettem, nem tudtam, milyen sok ember köt házasságot annak ellenére, hogy nagyon szeretné megszakítani a kapcsolatot. Mégis belemennek, mert különben mélységes bűntudatot éreznének, amiért fájdalmat okoztak a másiknak.
– Soha nem lett volna szabad férjhez mennem Oscarhoz – mondta nekem egyik konzultációnk alkalmával Mabel. – Többször is megpróbáltam kimászni belőle, de nem tudtam.
– Miért nem? – kérdeztem.
– Oscarnak akkora fájdalmat okoztam vele, hogy egyszerűen belebetegedett. Néha még sírt is. És mikor egyszer elhatároztam, hogy szakítok vele, azt mondta, nem tud nélkülem élni, és öngyilkos lesz, ha nem leszek a felesége. Mit tehettem volna?
– őszinte lehetett volna, és szakíthatott volna. A jövőbeni viselkedéséért pedig az ő vállára rakhatta volna a felelősséget, mert azért csak ő lett volna felelős.
– De hogyan élhettem volna azzal a bűntudattal, hogy a halálba hajszoltam? – tört ki érzelgősen.
– Úgy, hogy ráeszmél, erre nem képes. Akkor se hajszolhatta volna öngyilkosságba, ha akarja. Sőt hogy egy lépéssel tovább menjünk, még azért sem maga volt felelős, hogy Oscar kiborult, amikor visszautasította. Ezt mind ő csinálta, és nem maga. Nem a maga tervei miatt izgatta fel magát, hanem azért, amit a maga terveiről gondolt magában. Más szóval: az emberek mindig maguk borítják ki magukat. Igazságtalanul és alaptalanul kárhoztatja magát, ha mások neurotikusán reagálnak a maga viselkedésére.
– Ezen még gondolkodnom kell. Igaznak érzem, és pontosan ezt szerettem volna hallani. De hát akkor mit kellett volna monda-
nőm neki, évekkel ezelőtt, és mit mondjak neki most, amikor azt próbálja éreztetni velem, hogy bűnös vagyok?
– Mondja meg neki, hogy sajnálja, amiért felizgatja magát a maga viselkedése miatt, de esze ágában sincs meggondolni magát, csak azért, mert ő ki van borulva. Ha túl akar jutni a kiborulásán, az rajta múlik. Változtasson a neurotikus gondolkodásán, és gon
dolkodjék egészségesen. És mondja meg neki, ha erre egyedül nem képes, forduljon pszichológushoz, az majd megtanítja rá, hogyan kell. Ha pedig erre nem hajlandó, akkor legalább olvasson el egy jó könyvet a témáról.
Ez a tanács mindenkire vonatkozik. Ha valakit mások könnyen manipulálnak, és megpróbálják a bűntudatán keresztül irányítani, az nézzen utána az uj pszichológiai elképzeléseknek. El fog képed- ni, mekkkorát tévedett, és milyen ostobán viselkedett éveken keresztül, amikor engedte, hogy mások érzelmi zsarolással irányítsák az életét. Ezt nem szabad hagyni.
Házasság szerelemből vagy a szex miatt
A népi bölcsesség néha valahogy’ népi ostobasággá fajul. Emlékszem, egyszer eljött hozzám tanácsadásra egy kedves fiatal nő, aki már kétszer elvált, és éppen újra férjhez készült menni. Minden alkalommal nem csak szerelemből kötött házasságot, hanem fura módon éppen a szerelem miatt. Fejébe vett ugyanis egy furcsa „ideát”: ha egyszer ügy érzi, hogy megzendültek szívének húrjai, akkor férjhez kell mennie az illető fickóhoz. Úgy vélte, a szerelemből nyílegyenesen házasság lesz, és kész, a dolog ilyen egyszerű.
Mit sem számított neki, hogy egyik férjét sem ismerte valami jól, hogy egyes dolgokban nyilvánvalóan összeférhetetlenek voltak, amiből óhatatlanul zűrök lesznek, és hogy ugyanolyan könnyen beleszerethetett volna néhány más férfiba is, ha alkalmat ad rá magának. Automatikusan a szivére hallgatott, és úgy érezte, erre készteti a gyerekkorában hallott tanács is, miszerint a szerelem meg a házasság olyan, mint a kéz meg a kesztyű. És készen állt harmadszor is ugyanazt megtenni.
Ugyanennek a témának egyik variációja – különösen idősebb nők esetében -, miszerint a lánynak férjhez kell mennie a férfihoz, ha közösült vele. Ha nem tenné, az promiszkuitás volna. Néhány évtizeddel ezelőtt még sok nő gondolkodott így, és egyesek talán még ma is így gondolkodnak. Sok értelme azonban nincs, és örömmel látom, hogy ez a népi „bölcsesség” kezd kimenni a divatból.
Menekülés egy boldogtalan családból
Amikor egy tizenéves kamasszal évekig ordítoznak, amikor a mama boszorkány, vagy a papa részeges, könnyű belátni, hogy a gyerek miért szeretne már régóta összepakolni és elköltözni. A fiúk közül ilyenkor sokan beállnak katonának, vagy elmennek autóstoppal Timbuktuba, vagy elszegődnek egy Dél-Afrikába tartó gőzösre. Abban a pillanatban, amint nagykorúak lesznek, menekül
ni akarnak abból a szomorú, néha őrült családi életből, amelynek addig ki voltak szolgáltatva. Néha viszont helyben szereznek maguknak munkát, aztán tüstént keresnek valakit, aki majd ügy szereti őket, ahogy szerették volna, ha otthon szeretik őket.
A lányok inkább hajlamosak a házasságot választani, hogy elmeneküljenek az örömtelen családi otthonból, ők a legutóbbi időkig nem tudtak olyan könnyen bejutni a katonasághoz, az autóstop veszélyes volt számukra, a legtöbb hajón pedig nem alkalmaznak nőket. így aztán mi más maradt egy lány számára, mint hozzákötni az életét valakihez, aki szereti, és különb életet ígér számára? Néha talán a lány is szereti az illetőt, de ez nem feltétlenül szükséges, hiszen igazából csak azt akarja, hogy valaki mentse meg a lehetetlen szüleitől és a családi rémségektől.
Miért ne? Ugyan mi vesztenivalója lehet? Lehet, hogy sok. Ha szerencséje van, és jó házasságot köt, akkor megszűnnek a bajai. Valószínűbb azonban, hogy csöbörből vödörbe kerül. Aki kétségbeesetten ki akar mászni egy csúnya csávából, nem lehet válogatós: azt akarja, bármi áron szabadítsák ki, és ezért néha ezt a bármilyen árat meg is kell fizetnie. Ezek a lányok meggyőzik magukat: idővel majd csak megszeretik a házastársukat, és annak csúnya hibái is majd csak megszűnnek, ha elegendő szeretetet mutatnak iránta. Azt hiszik, a dolgok csak jobbra fordulhatnak, mert pillanatnyilag a mélyponton vannak.
Az igazság ezzel szemben egészen más. A legértelmesebb dolog mindaddig elviselni a rossz családi otthont, amíg nem tudjuk eltartani magunkat. Az a gyerek, aki egy ilyen otthonból kerül ki, valószínűleg túlságosan sebzett és érzékeny, túl dühös és elkeseredett, túlságosan zűrzavaros és túlságosan fiatal ahhoz, hogy bárki számára jó partner lehessen. Ha valaki évekig neurotikus szülőkkel él, annak meg kell lépnie, de aztán szüksége van egy kis békére és nyugalomra. Adjunk magunknak esélyt, hogy magunkhoz térjünk a kínos évek után, és csak aztán gondoljunk házasságra, ha éppen arra szottyan kedvünk.
Hogy mennyi esélyünk van jó házasságra, az attól függ, mennyire befolyásolja a házasság melletti döntésünket az előbb felsorolt neurotikus okok valamelyike, illetve mennyire határozza meg egy vagy több a következő ésszerű és érett okok közül.
Partnerkapcsolat
Partnerünk mindenekfelett és legelsősorban olyasvalaki lehet, akinek élvezzük a társaságát. Ha boldog házasságot szeretnénk, jobb, ha a házastársunk barát számunkra, haver, mint a többi barát vagy barátnő. Amikor éppen nem élünk házaséletet, amikor nem keresőre, eltartóra, vagy szakácsnőre van szükségünk, a legfontosabb tulajdonság, amit a szerelmesünkben keresünk, hogy társunk és barátunk legyen.
„Ha egy házaspár együtt teniszezik, együtt is marad.” Nem tudom, csakugyan igaz-e ez a mondás, de nem volnék meglepve, ha igaznak bizonyulna. Persze mondhattam volna ugyanezt másként is: az a házaspár, amelyik együtt kertészkedik, úszik, biciklizik, síel vagy bridzsel, az együtt is marad.
Azok a házasságok kerülnek bajba, ahol a házasfeleknek kevés közük van egymáshoz, és szűk a közös érdeklődési körük. Ugyanúgy, ahogy valaki boldogtalan egy ügyvédi irodában, mert igazából festeni szeretne. A házasság üzlet, és minél több közös törekvése van az üzletfeleknek, annál jobban kijönnek egymással.
Szerintem a partnerkapcsolat olyan hallatlanul fontos cél a házasságban, hogy külön is hangsúlyoznom kell, elsősorban azoknak a romantikus telkeknek, akik állandóan összetévesztik a szerelmet a partnerkapcsolattal.
A romantikus férfi (a szó legrosszabb értelmében) olyan okokból szerelmes a barátnőjébe, amelyeket csak homályosan tudna megfogalmazni. Lehet, hogy azért imádja a lányt, mert az számos neurotikus szükségletét kielégíti. Azt akarja, hogy mindig vele tegyen, és nem tudja nélküle elképzelni az életét. De jó partnere lesz-e? Ez már egész más káposzta, és erre nem sokat gondol.
Tapasztaljuk ki, élvezzük-e a partnerünk társaságát. Figyeljük meg, hogy érezzük magunkat, amikor nincs velünk. Hiányzik-e a főztje, a házimunkája, a szex vagy azok a kegyek, amelyekben rendszerint készségesen részesít minket? Ha csak ezek hiányoznak, akkor nem szükségképpen hiányzik a társasága, mert ezeket a dolgokat akkor is megkaphatjuk, ha megfizetünk érte valakit.
Ha elmennek valahova kettesben vacsorázni, és a vacsora alatt nagyrészt sikerül fenntartaniuk a beszélgetést, akkor azt mondanám, élvezik egy más társaságát.
Ha hosszú autóútra mégy a házastársaddal, vannak-e hosszú, néma időszakok, amelyek gyakorlatilag akkor kezdődnek, amikor kihajtasz a kapun, és addig tartanak, amíg meg nem érkezel az úticélhoz? Ha igen, akkor barátként aligha teltek sok örömöt egymás társaságában.
Röviden, ha nem tudtok társalogni egymással, anélkül, hogy lefeküdnétek, együtt dolgoznátok valamin, vagy vendégeket fogadnátok, akkor a társas kapcsolat nem erőssége a házasságotoknak. Ha úgy érzitek, szerettek együtt lenni vele, a legjobb barátotokkal, az biztosíték arra, hogy bölcsen választottátok meg a házastársatokat. Fütyüljetek rá, hogy mennyire jóképű vagy csinos a partneretek, milyen gazdag, mennyire tapintatos és figyelmes, fütyüljetek minden másra. Ha mindezek a jő tulajdonságok együttesen sem hatnak oda, hogy szeretnétek a társaságában lenni, akkor felejtsétek el az illetőt.
Biztonságos és kényelmes szexuális élet
Nézzünk szembe vele: a férfiak meg a nők azért kötnek házasságot, mert így jobban kielégíthetik szexuális igényeiket, mint bármiféle más formában.
– De miért kellene ahhoz házasságot kötni, hogy az ember szexuális életet éljen? – merül fel a kérdés.
Nem kell szükségképpen házasságban élni ahhoz, hogy az ember szexuális életet élhessen, de én nem is ezt mondtam. Mindig jobb azonban házasságban élni, ha valaki azt akarja, hogy a szex ésszerűen biztonságos és kényelmes legyen. Míg egy nős férfinak vagy egy férjes asszonynak csak oda kell bújnia a partneréhez, ha szexuálisan közeledni akar, a magányos embernek, amíg ágyba bújhat a szerelmével, végig kell csinálnia egy sor olyan szertartást, amelyhez képest egy királyi koronázás csak hétköznapi esemény.
A házasságon belüli nemi élet nem csak a betegségektől óv meg jobban, hanem a nem kívánt terhesség esetén is sokkal kevesebb nehézséget okoz. Akik házasságon kívül kerülnek ebbe a kutyaszorítóba, azoknak életük legkínosabb döntéseivel kell szembenézniük. Vegyem feleségül a lányt? Váljak el a férjemtől? Menjek, kapar – tassam ki magam? Borítsuk fel mind a két családot? Viseljem ki a terhességet és neveljem fel a gyereket a sajátomként? Adjam örökbe? Mondjam meg a férjemnek, hogy nem az övé? Mondjam neki azt, hogy az övé? És így tovább.
Egy házaspárnak ezzel szemben csak azt kell eldöntenie, hogy meg akarja-e tartani a gyereket, a többi magától adódik. Ez roppant kényelmes.
A házasság még mindig a gyermeknevelés legjobb intézménye Számos gyermeknevelési kísérletet folytattak már, amelyek során a vér szerinti szülőket teljesen kirekesztették. Kínában az állam egyre nagyobb részt vállal a gyermekek nevelésében, hasonlóképpen az izraeli kibucok is. Ha a szülők szerepének csökkentése el is
könyvelhet bizonyos sikereket, mindent egybevetve a jelek szerint nem jár egyértelmű előnyökkel, ha a szülőket mellőzve másoknak adják át a gyermeknevelést.
Legtöbb házaspár szeretne gyerekeket, és ami fontosabb, ők is szeretnék felnevelni őket. És ha a szülők, mint szülők, jól végzik a dolgukat, a gyermeknevelés ugyanolyan örömöt szerezhet számukra, mintha őket is szerető és értelmes szülők nevelték volna fel. Kevés olyan tartós és becses emlékünk van, mint éppen a családunkról meg arról az időről, amikor felnőttünk. Nincs az az iskola, vagy főiskola, nincs az az egymásra vigyázó gyerekekből álló közösség, amelytől ugyanazt a boldogító érzést kapnánk, mint a szülő vagy gyám csókjától, ölelésétől, szerető szavától.
Tény ami tény: napjainkban egyre több házaspár dönt ügy, hogy nem alapít családot. Ez azonban csak megerősíti az érvelésemet, mert azt jelenti, hogy akik szeretik a gyereket, azok vállalják, azok viszont, akik nem szeretik őket, nem csinálnak gyereket. így lassan elfogy a felnőtteknek az a jelentős százaléka, akik a múltban többször is szülők lettek, de terhesnek tartották ezt a szerepet.
Sajátos, egyéni életstílus kialakítása
Társadalmunk előnyben részesíti a házaspárokat. Sokkal valószínűbb, hogy a házastársunkkal együtt hívnak meg valahová vacsorára, minthogy csak minket, egyedül. Ha részt akarunk venni lakóhelyünk társadalmi életében, könnyebben megy, ha házasságban élünk.
Ám sok minden más is van, amit a házasságban könnyebb elérni. Különösen nők számára. Judy mindig szeretett volna részt venni egy kisvárosi főiskola társadalmi életében. Okos lány volt és művelt, és szeretett érdekes, okos emberekkel együtt lenni. Ahhoz azonban nem volt se elég pénze, se elég ambíciója, hogy magasabb tudományos fokozatot szerezzen, tehát állást kaphasson egy patinás főiskola valamelyik tanszékén. Szerette viszont azt a légkört, amelyben a férfiak tvidzakót hordanak, szombat esténként színházba mennek, aztán megisznak pár koktélt valamelyik barátjuknál, és amelyben az élet békés és méltóságteljes.
így aztán mit csinált Judy? Ambícióinak megvalósításához nyilvánvalóan férjhez kellett mennie, férjhez is ment, de nem akárkihez, hanem egy főiskola dékánjához. Egy csapásra megteremtette magának azt az életstílust, amelyben mindent megkapott, amit csak valaha akart.
Dörzsölt volt? De mennyire! Tudta, mit akar, és nem érte be kevesebbel. Persze, ezt az tette lehetővé, hogy bájos és vonzó volt. De igazából az elszántságával szerezte meg magának, amit akart,
és amiből fikarcnyit sem engedett. Időközben megismerkedett egy építészmérnökkel is, aki hamarosan megkérte a kezét. A férfi gazdag volt: saját repülőgép és pompás ház. Viszont nem volt: filozófiai doktorátusa és tanszéki állása. Judy kedvelte a hapsit, jóké- pűnek és intelligensnek tartotta, csak éppen a férfi nem beszélt azokról a kulturális és tudományos témákról, amelyek őt érdekelték. Azokban a társaságokban, ahová elmentek, a férfiak tisztán itták a whiskyt, és üzleti ügyekről beszélgettek. Judy hiányolta azokat az udvarias összejöveteleket, ahol a vendégek bort vagy teát kortyolgatnak, és könnyedén eltársalognak egy-egy könyvismertetésről vagy egy kiállításról. Ez óriási különbséget jelentett számára. Sok férfiba beleszerethetett volna, akik tetszettek neki, de nem volt hajlandó komolyan szóba állni senkivel, akivel nem élhetett volna ügy, ahogy azt megálmodta. Brávó, Judy!
Mostanára már nyilvánvalónak kellene lennie, hogy erősen ellenzem a fiatal korban kötött házasságokat. A fiatalok nagy többsége neurotikus okokból lép házasságra, amikor a jellemük még fejlődőben van, és néhány év múlva egészen más emberekké válhatnának, mint a házasságuk előtt voltak. Ám azokban az években, amelyeket azzal kellene tölteniük, hogy élvezik az életet és a szabadságot, nyomasztó kötelességeket vesznek a vállukra – mégpedig mindezt a szerelem nevében. Ezen csak sírni lehet.
Két olyan dolog van, amelyet az emberek a jelek szerint mindennél jobban megbánnak. Az egyik az, hogy nem szereztek magasabb iskolai végzettséget. Sokan hamar rájönnek, hogy iskolázottabb kortársaiknak nagyjában és egészében biztonságosabb az életük, érdekesebb a munkájuk, és végső soron több hatalmat szerezhetnek maguknak. Akik fiatal korukban kinevették azokat, akik tanultak, egy életen át bánhatják.
A másik dolog, amit a legtöbbször megbánnak, mint az elsőt, az, hogy túl fiatalon házasodtak. Sok sürgős hívást kaptam depressziós páciensektől, akik meg akartak halni, mert szegények voltak, túl korán túl sok gyerekük született, vagy éretlen, önző vagy erőszakos ember lett a házastársuk. Addigra azt is megtanulták, hogy más dolog szeretni valakit, és más dolog összeházasodni vele.
Annak idején nem voltak hajlandók odafigyelni azokra a tényekre, amelyek mind azt követelték, hogy várjanak. A szerelem soha nem olyan vak, mint fiatalkorban. A fiatalok még nagyon keveset tudnak, de azt hiszik, hogy már nagyon sokat. Teljesen figyelmen
kívül hagyják azt a tényt, hogy minél alacsonyabb a házasságkötési életkor, annál jobban nő a válások arányszáma. Én, ha meglenne hozzá a hatalmam, pontosan ezért törvényt hoznék, amely huszonötéves kor alatt megtiltaná a házasságot. Felháborítóan hangzik? Akkor miért szabunk korhatárt az autóvezetésre, az ivásra, a szavazásra, a katonai szolgálatra, és számos más tevékenységre? Mert felismertük, mekkora veszélyt jelent, ha engedjük, hogy egy tízéves gyerek szódás whiskyt rendeljen magának, vagy odaadunk neki egy négyszáz lóerős kocsit, hadd száguldozzon vele az autópályán. A legtöbb cselekvéshez szükséges egy minimális életkor, amelyen alul az illető cselekvést nem lehet értelmesen és biztonságosan végrehajtani.
De mi van azzal a tizenéves lánnyal, aki felcsináltatja magát? Persze, ez a bökkenő. És ez a magyarázata annak, hogy az efféle törvények miért nem válnak be. De ha ügy gondolnám, hogy csak félig- meddig is van némi esély, korteshadjáratot indítanék egy ilyen törvény mellett. Legyünk reálisabbak: ezt a problémát nem annyira törvényekkel, mint inkább neveléssel lehetne megoldani. Ha eljön majd az a nap, amikor az emberek realisztikusabban szemlélik a házasságot, akkor néhány, a múltban általános hiba is jórészt a múlté lesz. Ez az egyik ok, amiért megírtam ezt a könyvet. Ha csak annyi hatása lesz, hogy az emberek akár csak egy évvel is elhalasztják a házasságkötésüket, akkor úgy érezném, máris megérte a fáradságot.
Azok az emberek, akik a fejezet első részében felsorolt irracionális okokból kötnek házasságot, tulajdonképpen érzelmi zavarokban szenvednek, és ugyanúgy diagnosztizálni kellene őket, mint a más pszichológiai rendellenességekben szenvedő sorstársaikat. Szívesen bevezetném a „szerelmi neurózis” fogalmát azokra az emberekre, akik ilyen önsorsrontó és irracionális dolgokat akarnak elkövetni, és akiket annyira elvakít a „szerelem”, hogy féltenünk kell a jövőjüket.
összefoglalva: sokkal egészségesebb volna társadalmunk számára, ha sokkal nehezebb lenne házasságot kötni, de valamivel könnyebb lenne elválni.
Az elmúlt másfél év során elkezdtem statisztikát készíteni azokról a házaspárokról, akik házassági tanácsadásra jöttek hozzám. Az első beszélgetés során mindig megkérdeztem az egyik felet vagy mindkettőt, mi a legfontosabb oka a házassági bajaiknak.
Amíg tovább nem rendszereztem ezeket az adatokat, a boldogtalan házasságok harmincöt különféle okát soroltam fel. Mivel egyesek csak árnyalatnyit különböztek egymástól, csoportosítottam őket, és a következő táblázathoz jutottam el:
Fontosabb házassági frusztrációk
Harag és uralkodnivágyás |
58 |
Visszautasítás |
37 |
Passzivitás és függőség |
30 |
Szexuális problémák |
26 |
A partnerkapcsolat hiánya |
25 |
A család |
24 |
Neurotikus viselkedés |
15 |
Összesen |
215 |
Ebben a táblázatban vannak meglepő elemek, de vannak olyanok is, amelyek csak megerősítik korábban már előadott nézeteimet. A Nyugi c. könyvemben például kimutattam, hogy a lakosság egészében a harag különféle formái a legelterjedtebb emocionális zavarok. A táblázatból láthatjuk, hogy a házasságban élő emberek
minden más tényezőnél gyakrabban panaszkodnak házastársuk szüntelen dühöngése és irracionalitása miatt.
A nők arról számoltak be, hogy a férjük rendszerint basáskodó és dühös. Negyvenegyen panaszkodtak erről. Önmagában is alighanem ez lehet a házassági frusztrációk leggyakoribb oka. Miért? Azt hiszem, két okból. Először is a férfi azt hiszi, azért, mert férfi, ő a király. Századokon át ezt tanították nekik. A másik ok, amiért ennyien panaszkodnak a férj ellenséges viselkedésére, hogy a nők ezt már nem tűrik el. Kialakult bennük egy új érzés, az egyenlőségé, és fel vannak háborodva, amiért igazságtalanul bánnak velük, így aztán kiállnak a jogaikért, amitől a férjeik a plafonra másznak. Biztos vagyok benne, hogy ha a nők nem borították volna ki a bilit, és elfogadták volna a dolgokat olyannak, amilyenek, sokkal kevesebben számoltak volna be arról, hogy a férjük dühöngeni szokott, egyszerűen azért, mert a férfiakat nem frusztrálta volna, hogy a feleségük egyenlőségre törekszik. Ha egy asszony arra kéri a férjét, hogy segítsen összeütni a vacsorát, miután hazamentek a munkából, mit kell csinálnia egy derék, telivér, „normális” férfinak? Csöndesen és békésen segíteni az asszonynak? Azt aztán nem. Erről szó sem lehet, mert a főzés nem férfimunka. így aztán a férj ordít és tombol, de csak azért, mert a feleségének volt mersze erre megkérni. Az asszony még néhány évvel ezelőtt is egész nap dolgozott az irodában, aztán szépen hazament, megfőzte a vacsorát, elmosogatott, és mielőtt ágyba bújt volna, még berakott egy adag szennyest a mosógépbe.
Remélem, a hölgyek nem hátrálnak meg dühös férjeik elől. Mi férfiak is rendes fickók vagyunk, és ha elég időt kapunk rá, hogy hozzászokjunk az új normákhoz, meg tudunk tanulni együtt élni a nőkkel, és továbbra is szeretni őket, még ha nem ugranak is minden parancsunkra.
Egyik volt páciensem levele jól illusztrálja, néha mi történik, ha egy addig lábtörlőnek használt feleség a sarkára áll, és nem hagyja, hogy továbbra is kihasználják.
Kedves Hauck doktor!
Emlékszik még rám? Én voltam a lassan tanuló csaj a terápiás csoportjában, ahol megpróbáltam túltenni magam a férjem ba- sáskodásán. Most már remekül vagyok, pedig a férjem még mindig ordibál, és játssza a főnököt. De én ezt most már csak üres dumának veszem. Végre kezdem kapiskálni, amit maga javasolt.
Még mindig üvöltözik, de már nem tart sokáig, és már nem félek tőle. Nagyon sokat tanultam. Csak azt sajnálom, hogy nem mentem el évekkel korábban magához tanácsadásra.
Amikor hazamentem, minden terápiás ülésünk után nagyjából leírtam a megjegyzéseit. Időnként újra elolvasom ezeket, és mindig segítenek. Időnként még egy kicsit depressziós vagyok, de meg tudok birkózni vele, mert fegyelmezem a gondolataimat, és újra meg újra olvasom a könyvét (Hogyan gyűrjük le a depressziót?) Mostanában sokat olvasok, és nagyon élvezem, mert amikor depri voltam, vagy egy évig még újságot se olvastam,- egyszerűen képtelen voltam odafigyelni.
őszinte híve Mrs. B.
Mindazok (beleértve a férfiakat is), akik szeretnék, ha dühös és basáskodó partnerük leszállna róluk, kisebb forradalmakra számíthatnak, amikor belekezdenek az új játékba. Házastársuk nem fogja passzívan elfogadni önérvényesítő törekvéseiket. Először egyszerűen elkezd ordítozni vagy vádaskodni, aztán áttér a fenyegetőzésre. Ha ezzel nem tudja térdre kényszeríteni a partnerét, akkor esetleg megfenyegeti, hogy elválik, vagy viszonyt kezd valaki mással. A végső stádium az igazán rázós, amikor esetleg fizikai erőszakhoz folyamodik, vagy öngyilkossággal fenyegetőzik. Nem számít! Ha igazán akarjuk az egyenlőséget, akkor rengeteg zsarolást kell elviselnünk, amíg a partnerünk beadja a derekát. Közben pedig számíthatunk rá, hogy egyik stratégiával a másik után próbálkozik, abban a reményben, hogy majd csak engedünk. Ne engedjünk! Ritkán őrizzük meg partnerünk megbecsülését, ha engedjük, hogy lábtörlőnek használjon bennünket, és ha nem kapjuk meg tőle a megbecsülést, akkor szerelmet sem kapunk. Mivel a házasságunk a tét, tegyük nyugodtan kockára, a saját érdekünkben, és akkor esetleg megmenthetjük. Ha beadjuk a derekunkat, mint egy rémült nyuszi, azzal még nem biztosítjuk a házasságunkat, viszont olyan boldogtalanok leszünk, hogy végül már kisebb gondunk is nagyobb lesz annál, hogy házasok vagyunk-e vagy sem. Akkor lehet, hogy mi akarunk majd válni, mert hagytuk, hogy a házastársunk ilyen szerencsétlenné tegyen minket.
Sokkal könnyebb feladat lesz kiállni a jogainkért, ha emlékeztetjük rá magunkat, hogy bizonyos előnyök reményében mentünk bele a házasságba, és mint minden más üzleti megállapodás esetében, jogunk van panaszt emelni, ha a partnerünk megszegte az ígéreteit. Soha nem éreznénk magunkat bűnösnek azért, ha fizetésemelést, több szabadságot, jobb munkakörülményeket és ilyesmiket akarnánk a munkahelyünkön, igaz? Akkor miért tűrjük el, hogy a házasságunkban rosszul bánjanak velünk? A házasság üzlet,
és ha nem kezeljük üzletként, akkor végül azzal töltjük el az életünket, hogy másokat boldoggá, magunkat viszont szerencsétlenné tesszük.
A házasságban a második leggyakoribb frusztráció (37. old.) a szerelemhez, a féltékenységhez, a régi nagy szerelmekhez és a vissza- utasítottság érzéséhez kapcsolódik. Itt foglalkozunk a hűtlenkedés vágyával is. Négy olyan páciensem is akadt, akik felismerték, hogy túlságosan fiatalon kötöttek házasságot, és rettenetesen szerettek volna más romantikus kapcsolatokat is létesíteni.
A korai házasságkötés egyik gyakori következményét mutatja az a tizenöt páciensem, akikből teljesen kiveszett a szerelem, mert rájöttek, hogy mind filozófiailag, mind érzelmileg szinte teljesen összeférhetetlenek a házastársukkal. Ezek azok a házasságok, amelyeket soha nem lett volna szabad megkötni, de a házaspárok any- nyira elvakultak, ki tudja mitől, hogy ezt nem vették időben észre.
A visszautasítás kategóriájában három páciensem a jelek szerint „truccbór kötött házasságot; elismerték, hogy nagyon szerelmesek voltak az előző szerelmükbe. Három másik asszony ügy érezte, a férje olyan régóta visszautasítja, hogy már teljesen lemondott arról, hogy valaha is újra szerető kapcsolatba kerüljön vele. Ehelyett mindhárman a válást választották. Ketten azt állították, hogy soha, egyáltalán nem szerették a férjüket, és csak az anyagi biztonság miatt mentek hozzá. Sajnos, mindkét férjben kevés volt az ambíció, ezért a feleségük megbecsülését is elveszítették.
Volt páciensem, akinek semmi más panasza nem volt a házasságára, csak az, hogy unalmas, és semmi szórakozást nem talál benne. Ez a férfi azonban nem számolt azzal, hogy a házasság milyen sokat fog követelni az idejéből, mennyit kell majd dolgoznia, sőt még a szabadságáról és a nyaralásáról is le kell mondania, olyan sokba kerül a baba. Ez és sok más hasonló felismerés durván kiábrándította. Papás-mamást játszani nem gyerekjáték, hanem kemény, felnőtt munka.
Időnként nehéz éreztetni a párunkkal, hogy szeretjük. Amikor éppen azt hisszük, hogy tündériek vagyunk, ahogyan azt elvárják tőlünk, akkora pofont kapunk, hogy belecsendül a fülünk. Egy ilyen szituációról Peter számolt be. Amikor Ethel nem érezte jól magát, hajlandó volt főzni helyette, rendszeresen ő takarított, és minden elképzelhető módon segített a gyerekek körül, de Ethel mégis boldogtalan volt, és elpanaszolta nekem, hogy úgy érzi, a férje nem szereti. Ettől én éppúgy meg voltam lepve, mint Peter.
– Én olyan családban nőttem fel, ahol folyton csak kritizáltak – mondta Ethel a könnyeivel küzdve. – Akármit csináltam, a szüleimnek semmi sem volt jő. Ha valami balul sikerült, mindjárt engem vádoltak, meg se hallgattak. Soha, de soha nem álltak mellém. Peter ugyanezt csinálja. Szinte mindig a családomnak fogja a pártját, amikor valami nézeteltérésünk van. Gyűlölöm ezért. Mindaz, amit értem tesz, számomra teljesen értéktelen, ha egyszer nem hajlandó engem megvédeni. Nem tudok magamon segíteni, és tudom, hogy nincs igazam, de nem tehetek róla.
Ethel egészen különleges módon definiálta a szerelmet: állj ki értem, ha törődsz velem. Tehát másként fogalmaz, mint egy más nő: hozzál nekem virágot, segíts mosogatni, ne legyél féltékeny stb. Mindenki maga határozza meg a maga vagy a másik számára, mi a legfontosabb, amit a másiktól elvár; és ha ezeknek az elvárásoknak a többsége legtöbbszörnem teljesül, akkor a házasság szinte óhatatlanul bondogtalan lesz. így hát hallgassuk és figyeljük meg a partnerünket, mégpedig gondosan, hiszen folyton kulcsokat ad ahhoz, mi a fontos a számára.
Előfordul, hogy soha nem kapjuk meg partnerünktől azt a szere- tetet, amelyre vágyunk, bármit csinálunk is. Különösen igaz ez akkor, ha a házastársunk nem szeretett bennünket, amikor összeházasodtunk, és azt hittük, hogy a mi szerelmünk elég lesz kettőnk számára is. Ritka alkalmakkor ez néha egész jól beüthet, de nagyon kockázatos. Mint egyik páciensem mondta a felismerés pilla- tában:
– Megmondta nekem, hogy nem szeret, de én nem hittem neki. Azt hittem, valahogy meg tudom nyerni, de soha semmi nem stimmelt.
Nem csoda. Ugyanis soha nem ébredt a tudatára annak, hogy az asszony számára problémát jelent szeretni – férfit, akárkit. Nem mintha leszbikus lett volna: egyszerűen nem szerette a férfiakat, egy sereg, a múltjába visszanyúló tudat alatti okból; olyan okokból, amelyeket soha nem értett meg és soha nem tisztázott. Ez a házasság kezdettől fogva szinte teljesen reménytelen eset volt.
A féltékenységet öt páciensem jelölte meg a válás egyedüli okaként. Tulajdonképpen sok más házasságban is fontos szerepet játszott, de azok a házaspárok elégedetlenségük elsődleges okaként más frusztrációkat neveztek meg, és a féltékenységet a második legfontosabb okként említették. Mivel eddig csak azokat a főbb házassági frusztrációkat soroltam fel, melyeket a pácienseim okként megneveztek, lehet, hogy a féltékenységet kissé alulértékeltem.
Féltékeny az az ember, aki depresszióba esik, alacsonyabb ren
dűnek érzi magát, és kiborul a puszta gondolattól, hogy a házastársa esetleg hűtlenkedik. Féltékenykedésre nem csak azért kerülhet sor, mert valaki meggyanúsítja a szerelmesét, hogy másokkal hetyeg. Lehet, hogy tényleg erről van szó. Esetleg egyértelmű bizonyítékokat találunk rá, vagy partnerünk múltbéli viselkedése alapján tudjuk, hogy az ilyemi nincs kizárva. Azaz, más szóval, a hitestársunkról szerzett tapasztalataink és korábbi megfigyeléseink időnként pontosan jelzik, hogy éppen viszonya van valakivel. Ha nejünk időnként késő este, holmi nem túl meggyőző ürüggyel leszalad a fűszereshez, akkor arra a következtetésre juthatunk, hogy találkozik valakivel. Gyanúnk ilyenkor egyre nő, mégpedig joggal, és mindaddig nőni is fog, amíg határozottan igazolni nem tudjuk, vagy meg nem tudjuk cáfolni.
De ez még nem féltékenység. A féltékenység és a gyanú nem azonos. Ha féltékenyek vagyunk, nem csak azt mondjuk, hogy a partnerünk hűtlen hozzánk (ami vagy igaz, vagy nem), hanem azt is, hogy értéktelenek vagyunk, hiszen velünk szemben valaki mást részesít előnyben. Marhaság! Ha a partnerünk nem szeret minket, attól emberileg soha semmivel nem leszünk kisebbek. Senki és semmi nem képes csökkenteni az önérzetünket, csak mi magunk. A féltékeny emberrel nem az a baj, hogy nem bízik meg a párjában, hanem inkább az, hogy önmagában nem bízik. Erre pedig minden féltékeny ember rájön abban a pillanatban, mihelyt megmagyarázzák neki.
Ha azt hiszik, hogy minden Tóm, Dick és Harry képes otthagyni magukat, akkor nyilvánvalóan nincs valami sok önbizalmuk, igaz? Ha igazán bíznának benne, hogy kívánatosak, talpraesettek és erősek, soha nem remegne meg a térdük arra a gondolatra, hogy elveszíthetik a másik szerelmét, akármilyen kellemetlen lenne is ez.
Röviden: a féltékeny ember mindig beismeri, hogy alacsonyabb- rendűségi komplexusban szenved. Egy ilyesféle kijelentés: „Te valaki mást szeretsz, biztos vagyok benne, és meg tudnál ölni, őt is, meg téged is” – azt jelenti: – „Semmi nem vagyok nélküled. ”
Hallották valaha azt a dalt, hogy „Nem vagy senki, amíg valaki nem szeret”? Ez a világ minden féltékeny emberének a himnusza. A dallama kedves, de a szövegét a szemétre kell vetni – egy szó sem igaz belőle!
Amikor a párunk ismét harmadfokú vallatásnak vet alá minket, amiért három és fél perc késéssel értünk haza, ne magyarázkodjunk, hogy miért késtünk. Ne is guruljunk dühbe! Kérjünk udvariasan elnézést, aztán nézzünk egyenesen a párunk szemébe, és mondjunk neki valami ilyesmit:
– Drágám, már megint féltékenykedsz. Azt hittem, teszel valamit, hogy túltedd magad ezen. Nagyon ki lehesz borulva, mert fenyegetve érzed magad minden kicsiségtől, amit én csinálok. Menj el, és beszélj valakivel erről, jő, szívem?
X.
Ne nevessenek! Tudnának jobb választ adni valakinek, aki megpróbálja életük minden pillanatát, minden mosolyukat, minden felszínes pillantásukat ellenőrizni? Az illetőnek segítségre van szüksége, nem arra, hogy magyarázkodjanak neki. Ha képesek rá, segítsenek a partnerüknek megszabadulni a neurózisától. Ne vállalják, hogy akár a fejük tetejére is állnak, csak azért, hogy akit szeretnek, rövid időre biztonságban érezze magát. Ebből semmi jó nem származhat, csak bajok, veszekedések, és az elutasítások hosszú időszakai. Ha beadják a derekukat és engednek neki, akkor a probléma újra meg újra fel fog bukkanni, például a legközelebbi alkalommal, amikor szól a telefon, de senki nem szól bele. Legyen az álláspontjuk mindig a következő:
– Az a baj szerelmem, hogy te nem törődsz magaddal, és nem vagy hajlandó kezeltetni a féltékenykedésedet. Nem az, hogy én nem törődöm vele.
Ez a harmadik frusztrációs csomag inkább a feleségeket érinti. A nők általában ki nem állhatják a gyönge és gyámoltalan férfiakat, nem is beszélve a gyönge és gyámoltalan férjekről.
A jelek szerint a nők minenképpen rosszul járnak. Egyfelől elégedetlenek a főnököt játszó, zsarnokoskodó és makacs férjekkel, másfelől legalább ugyanilyen elégedetlenek a gyönge, gyerekes és tutyimutyi férjekkel is. Hogy igazságosak legyünk: a férfiaknak is elég nehéz. Miközben megpróbálják a szilárdság és a kedvesség között a megfelelő egyensúlyt megtalálni, könnyen elérhetik, hogy a feleségük elutasítja őket, ha akármelyik irányban túllépnek a határon.
Figyelmeztetem mindazokat a házaspárokat, akiknek ez a problémájuk: ha ez a probléma föllép, annak az az oka, hogy mind a ketten engedik, hogy felmerüljön. Vannak nők, akik szeretnek anyáskodni, és elkényeztetik a férjüket, mert ettől fontosnak és erősnek érzik magukat. Ezzel azonban az a baj, hogy egy idő után már nem tudják kézben tartani. A feleség ugyan szívesen anyáskodik egy kicsit, de ha a férj élvezi, hogy a kisfia lehet, további kényeztetést akar. Ez aztán így megy mindaddig, amíg végül minden felelősség az asszony nyakába szakad. Ezen a ponton a dolog már
és az asszonynak csöppet sem tetszik, hogy a kisgyerekei mellett egy nagy gyereke is van. Azon kapja magát, hogy szinte mindenben a férje kívánságait kell teljesíteni, meg kell tagadnia önmagát, hogy boldoggá tegye a férjét, aki viszont úgy fogadja erőfeszítéseit, mintha királyi jogon járnának ki neki a szolgáltatásai.
Ilyen férj volt az, aki egyszerűen becsukta a szemét és a fülét a felesége kívánságai előtt, még akkor is, amikor az asszony az elképzelhető legegyenesebben megmondta neki, mit akar. Amikor megkérte, hogy vigye ki a szemetet, olyan sokáig húzta-halasztot- ta, hogy a feleség inkább maga vitte ki, mert a vödör már kicsordult. Más alkalmakkor elfogta valami halvány reménykedés, és a reggelinél egyszerűen odarakta a szemeteszsákot a férje lábához.
A férje ezen csak nevetett, aztán amikor elindult dolgozni, egyszerűen átlépett rajta. Évek múlva, száz meg száz hasonló csalódás után az asszony otthagyta – és képzeljék, a férje teljesen el volt ké- pedve.
A közül a harminc páciens közül, akik azért jöttek el hozzám, mert a párjuk megbízhatatlan volt, tizenkettőnek az volt a különleges panasza, hogy egész idő alatt folyton engedniük kellett. Házastársuk minden szeszélyét teljesíteniük kellett, hogy elégedett legyen, és újra meg újra meg kellett tagadniuk saját magukat. Mind rájöttek arra, hogy házastársukat csak azzal tehetik boldoggá, ha állandóan kényeztetik. Abban a pillanatban, amikor ennek ellenálltak, a poklok kínját kellett kiállniuk. Az asszonyok szétszedték a házat, ha a dolgok nem az ő kívánságuk szerint mentek, a férfiak pedig vad dühkitörésekkel terrorizálták a családot. Amikor hosszú időn át ilyen viszonyok uralkodnak, akkor a házasság végül óhatatlanul zátonyra fut.
Hogy enyhén fejezzem ki magam: számomra kibogozhatatlan rejtély, hogy gyönge emberek miért kötnek házasságot erős emberekkel. Miért házasodik össze az iskola üdvöskéje és mintadiákja az iskola legintrovertáltabb diákjával? A régi mese: az ellentétek vonzzák egymást. Ha egy erős egyéniség erős egyéniséggel kötne házasságot, hogy érezhetné magát továbbra is erősnek? Látjuk, ugye: a talpraesett férfi azt hiszi, gyönge partnerre van szüksége, hogy nagynak és fontosnak érezhesse magát? Ha nincs az életében valaki, akihez képest felsőbbrendűnek érezheti magát, akinek tanácsokat osztogathat, akit vezethet és irányíthat, alacsonyabb rendűnek fogja érezni magát. Az asszony felnőtté válása, függetlensége őt fenyegeti, megváltoztatja az egész életét, legalábbis ő így gondolja. (Persze, ugyanez az ábra, ha az erősebb fél történetesen a nő.) Az egyszerűség kedvéért azonban vegyük egy erős férfi és egy tőle függő nő példáját.
Amíg az asszony csak valamennyire lesz felnőttebb, minden rendben van. A férj azonban csak addig engedi felnőni, hogy az asszonynak még szüksége legyen rá. Ám ha a feleség felnőttsége kezdi elérni azt a pontot, amikor már nincs szüksége a férjére, elkezdődnek a bajok. A férjnek ekkor meg kell torpedóznia a feleség felnőtté válását, nehogy elébe vágjon. Az asszonynak nem szabad állást vállalnia, nem mehet vissza az iskolába, nem mehet el táncolni a barátnőivel, és nem ihat meg utána pár pohárral, mert nincs más szerepe az életben (már ahogy a férje látja), mint hogy otthon üljön, lássa el a gyerekeket. Azzal ne törődjön, hogy neki, a férjének milyen izgalmas az élete, a munkája, milyen sok emberrel ismerkedik meg, és milyen érdekes dolgokat csinál.
Ezen a problémán mindaddig nem lehet segíteni, amíg az erős férfi meg nem tanulja, hogy egy kicsit lazítania kell: nem szabad a szerelemért cserébe gyöngeséget követelnie.
A felmérésemben szereplő 215 házassági panasz között – meglepő módon – csak 26 esetben fordult elő a házasság legsúlyosabb problémájaként a szex. Újra azt kérem, tartsák szem előtt, hogy a szexuális kapcsolat megromlása sokkal több házaspárnál felbukkant, akik tanácsadásra jöttek hozzám, de csak ebben a 26 esetben jelentette azt a speciális problémát, amelyhez segítséget kértek. (A hűtlenkedést is a szexuális problémák közé sorolom azokban az esetekben, amikor valakit a házasságon belüli gyatra és nem kielégítő szexuális kapcsolat hajtott egy szerető karjai közé.) A szexuális problémák kategóriáján belül öt alcsoportot találtam:
A férfi panaszkodik a nem kielégítő szexuális kapcsolatra
A feleség panaszkodik a nem kielégítő szexuális kapcsolatra
A férfi hűtlen
A nő hűtlen
Impotencia és frigiditás
Amikor a férj szexuális elvárásai frusztrálődnak, az rendszerint ahhoz kapcsolódik valahogy, hogy a feleség ügy érzi, a mindennapi élet számos területén visszautasításban részesült. Esténként nem képes magát erotikusán odaadni, mert, mint ahogyan egyik dühödt páciensem kifejezte:
– A vén kujon hirtelen be akarja vetni a bűbájt, tudja, mihez.
Engem tulajdonképpen nagyon meglep valami: rengeteg férfi egyszerűen képtelen rájönni arra, hogy a nők számára a szex gyakran sokkal többet jelent magánál az aktusnál. Hogy a feleség milyen szenvedélyesen reagál a férje közeledésére, az határozza meg, hogy a közösülés idején mindent egybevetve mit érez a partnere iránt. Ezért van az, hogy egyik éjjel lehet forró szexbomba, a következő éjjel pedig jéghegy. Minden azon múlik, egészében mit érez a férje iránt. Ha a konyhában rendben vannak az érzései, akkor a hálószobában is minden rendben lesz.
Sok férfi, ahelyett, hogy megpróbálná gyakrabban szeretkezésre csábítani a feleségét, azt csinálja, ami a férfiaknak olyan természetes: robban és a plafonra ugrik! Bár az öreg fiú pontosan tudja, azzal ugyan nem fogja a feleségét felizgatni, ha a hajánál fogva von
szolja be a hálószobába, mégis ezt csinálja. Amikor a düh átveszi a parancsnokságot, a józan ész kirepül az ablakon.
Végül aztán abbahagyja a kísértelezést, nem is próbál kedves lenni a feleségéhez, és máshol keresi a szerelmet.
Amikor egy nő ügy érzi, hogy szexuálisan nincs kielégítve, annak rendszerint többféle oka van: 1) a férje dacból egyszerűen fütyül a szeretetvágyára, mert csekély benne a szexuális késztetés, vagy mert nem figyel oda; 2) mert képtelen az orgazmusra; vagy 3) mert a férje tül gyorsan elélvez. Mindezek miatt a feleség a rendszeres szexuális frusztráció állapotába kerül. Miután ezt hónapokig vagy évekig megpróbálja feldolgozni magában, gyakran kialakul benne a vágy: meg kellene próbálkoznia valaki mással, nem is annyira azért, hogy olyasvalakit találjon, aki szereti, hanem inkább csak azért, hogy egyszer és mindenkorra tisztázza, tényleg nem teljesen frigid-e. Ha a szeretője ismételten el tudja juttatni az orgazmushoz, akkor joggal vezethei vissza szexuális problémáit a férje gyatra technikájára, vagy a kettőjük közötti rossz érzésekre. Ha nem kezdett volna valaki mással viszonyt, soha nem lehetett volna benne biztos, hogy nem teljes egészében ő a hibás-e. (Ez nem felhívás keringőre, hogy nosza, kezdjünk viszonyt, ez csak objektív megfigyelés, amellyel számos esetben találkoztam a praxisomban.)
Volt egy páciensem, egy asszony, aki egyre romló házassága megoldásaként folyamodott a hűtlenkedéshez. Egyszer kaptam tőle egy levelet, amelyben megírta, mennyire szerette volna helyreállítani a házasságát, de képtelen volt annyira levetni a páncélját, hogy érzelmileg újra egyesülhessen a férjével. Érzelmileg eljutott arra a pontra, ahonnan már szinte nincs visszatérés.
Kedves Hauck doktor!
Nálunk néhány héttel ezelőttig elég kellemesen mentek a dolgok, de aztán történt velem valami, amit nem tudok magamnak megmagyarázni, de még mindig távolságot teremt köztem és Jaké között. Egyszerűen nagyon nehezemre esik, hogy úgy fölmelegedjem iránta, ahogy azelőtt, és még nehezebbnek, hogy meggyőzően mondjam neki, hogy „szeretlek”.
Nem is tudom… olyan üresnek érzem magamat. Szeretnék olyan meleg érzésekkel közeledni hozzá, mint azelőtt, de valami visszatart. Gondolom, erre is áll a szólás, hogy: „akit egyszer megharap a kutya, az kétszeresenfél”, de azt hiszem, többről van szó. Jaké annyira próbál a kedvemben járni, és mégis… nagyon kevés érzés maradt bennem a szerelmi életünkkel kapcsolatban. Iga
zán nem akarom őt elveszíteni, de őszintén szólva valamit nem tudok leküzdeni: kísérteties érzés fog el, amikor hozzámnyúl. Ez valamiféle beteges érzés.
A külső kapcsolatok az ilyesféle szituációkból alakulnak ki. Ugye, érzik, mennyire valószínű, hogy ennél a párnál nem térhet vissza a korábbi szerelmi kapcsolat, akármennyire igyekszik is Jaké? Időnként még a házassági tanácsadás is lehetetlen. Ha elérik azt a pontot, ahonnan nincs visszatérés, képtelenség felkelteni a reményt és a szeretetet. Száznyolcvan fokkal megváltozhat a bűnbánó partner korábban betonkeménynek látszó viselkedése – mégsem képes meglágyítani sértett és dühös házastársának a szívét.
Amikor a házasság még működött, annak a félnek, aki meg akarta menteni, időnként el kellett viselnie, hogy hónapokig egy jégheggyel él együtt. Azt a házasfelet, aki már a válásra készült, csak hónapokra szóló bájolgás és kedvesség vette rá, hogy adjon még egy esélyt a házasságnak. De ami engem igazán elképesztett (és nemcsak engem, hanem az érintett házaspárokat is), hogy menynyire megváltozhat valaki, amikor már biztos benne, hogy a házasságnak vége. Nők, akik gyerekes függőségben éltek, világéletükben csak nyafogtak és bőgőmasinák voltak, a szó szoros értelmében egyik napról a másikra szakítani tudnak ezzel a viselkedéssel. Egy férfi, akivel hónapokig foglalkoztam, és teljesen hiába osztogattam neki a tanácsokat, hogyan szabadulhatna meg ésszerűtlen dührohamaitól, még aznap felhagyott velük, amikor a felesége otthagyta, és beadta a válópert. Hogy visszaszerezze, elhalmozta virággal, beszélgetett vele, szenvedélyes szavakkal és becézgetések- kel ostromolta, és majdnem teljesen úrrá lett éles nyelvén, komisz pillantásain és dühkitörésein. Látni kellett, hogy elhiggye az ember.
Azoknál a házaspároknál, akik hozzám fordultak tanácsért, a panaszok ötödik legnagyobb csoportja a nem kielégítő partnerkapcsolat volt. Kétféle frusztrációval találkoztam: 1) „A férjem tül sokat dolgozik, és nincs elég időnk az együttlétre.” 2) „Képtelenek vagyaink kommunikálni egymással.”
Ha egy fiatal házaspár szeretné, hogy mindenük meglegyen, esetleg úgy érzik, hogy a férj kénytelen lesz két állást vállalni. A fiatal anya, akinek egész nap a kisgy erekekre kell vigyáznia, hamar rá fog jönni, hogy nehezen tud elég időt találni a kapcsolat ápolására. A hollywoodi filmesek közt látható sok válás egyik oka az,
XX
hogy gyakran és hosszasan távol vannak egymástól. Ha nem adnak egymásnak elegendő időt, sose mondják ki mindazt, amit el kellene mondaniuk egymásnak. A szerelmesek hamarosan elkezdik a maguk útját járni, és csak kutyafuttában találkoznak (étkezések idején, meg az ágyban).
Amikor például a feleség elkezdi nyüstölni a férjét, hogy több időt szánhatna rá, a férj fel-felcsattan, és inkább kikerüli az asz- szony zsörtölődését, mintsem hogy több időt szánna rá. Aztán, ahogy a felesége egyre jobban elkeseredik, egyre erőszakosabb is lesz, ami még jobban eltávolítja tőle a férjét. Mindennek végül az az eredménye, hogy legalábbis az egyik félen eluralkodik az üresség érzése, pontosan azé az ürességé, amelyet el akart kerülni, amikor házasságra lépett. Minden emberi állapot közül még mindig a házasság bensőséges kapcsolata a legkielégítőbb. Ha ez hiányzik, az talán még nem a világ vége, de mégis súlyos probléma.
Ha a magányosságot az erőltetett munka vagy a gyermekgondozási követelmények okozzák, a házaspár még mindig tehet engedményeket, és legyenek ezek bármily csekélyek, még mindig segítenek kinőni a problémáikból. Megélhetnek kevesebből is. A férj abbahagyhatja a fusizást, és az asszony is elmehet legalább egyszer egy héten valahova, ha csak arról van szó, hogy végre kimozduljon, és megigyon egy csésze kávét.
Ha a magányosságnak az az oka, hogy az egyik fél önző módon csak a maga dolgával törődik, miközben az elhanyagolt házastárs otthon tartja a frontot, akkor megerősítő terápiára van szükség.
Gyatra kommunikáció, ha az egyik fél nem mer beszélni, nehogy megcibálják miatta a fülét, könnyáradatot zúdítsanak rá, vagy ha a partner azok közé a félszeg emberek közé tartozik, akik soha nem szólnak egy szót sem, akármi van.
Az első esetben gyakran tanácsadásra van szükség: meg kell rá tanítani az embereket, hogy azért még nem kell visszautasítástól félniük, amiért nem járnak mindenben kedvében a partnerüknek. Akár dühbe gurul a partnerünk a viselkedésünk miatt, akár depresszióba esik, nem mi vagyunk felelősek a neurotikus reakcióiért. Nem mi vagyunk a bűnösök akkor sem, ha újabb dühöngés vagy letört állapot következik be. Mondjuk ki azt, amit igazságosnak tartunk, de tegyük ezt udvariasan. Ha a házastársunk ezt nem képes elfogadni, akkor adjuk neki azt a tanácsot, hogy vegyen igénybe szakértő segítséget.
Ha a házastársunk a szíve mélyén remete, akkor egészen másfajta problémákkal kell szembenéznünk. Egyes emberek egyszerűen azért nem kommunikálnak, mert félszegek, és mindig is azok voltak. Egyszer egy asszony férjével együtt jött el hozzám, és erre pa
naszkodott, azt remélve, én majd rá tudom beszélni a férjét a barátságosabb magatartásra. Meg is próbáltam bevonni a beszélgetésbe, de falba ütköztem. Soha semmi mást nem mondott, csak annyit, hogy „nem”, „igen”, „talán” – ez volt minden. Nem volt sem ellenséges, sem nehezen kezelhető – egyszerűen ahhoz a magas, hallgatag férfitípushoz tartozott, amelyről időnként hallani szoktunk.
Mit csináljunk szófukar partnerünkkel? Vagy szeressük, vagy hagyjuk ott. Ritka kivétellel sokat változtatni valószínűleg nem tudunk rajtuk. De ha némi nyomást gyakorolunk rájuk, ha ragaszkodunk hozzá, hogy rendszeresen vigyenek el minket valahova, és vendégeket hívunk egy kávéra meg egy kártyapartira, talán mégis fölpezsdíthetjük őket annyira, hogy életünk, ha nem is éppen izgalmas, de legalább elviselhető legyen.
Talán csodálkoznak, miért kezdenek panaszkodni ezek az emberek évekkel az esküvőjük után partnerüknek olyan tulajdonságai miatt, amelyeket nyilvánvalóan már az udvarlás során látniuk kellett? Én is csodálkoztam rajta, és sok páciensemtől érdeklődtem efelől. Kivétel nélkül mind azt válaszolták, hogy túlságosan szerelmesek voltak, ez akkor nem számított. Ezenfelül mind azt várták, hogy a házasságban partnerük majd csak nyíltabbá válik.
Huszonnégyen panaszkodtak arról, hogy házasságuk boldogtalanságát főleg a családi nehézségek okozzák. A problémákat a következőképpen lehetett tovább bontani:
Nézeteltérések a gyermeknevelésben 11
Konfliktus az apóssal és anyóssal 9
Az asszony unja az anyaságot 3
A férj elhanyagolja a gyereket 1
Ezek közül alighanem az első, a gyermeknevelés körüli nézeteltérés a legsúlyosabb és a legtartósabb. Ha a szülőknek erről nincs egységes elképzelésük, az nagyon súlyos következményekkel járhat a gyerekre nézve.
Ennek az állapotnak gyakori mellékterméke a zűrzavar: mi hát a jó, és mi a rossz? Papa hagyja a fiút, hadd menjen, pedig nem takarította ki a szobáját. Mama emiatt állandóan nyaggatja. Újra meg újra összevesznek emiatt: az asszony szemrehányásokat tesz, miért nem veszi rá a férje a fiút, hogy törődjön a dolgaival, a férj pedig
azzal vádolja a feleségét, hogy lányt akar nevelni a fiúból. Ha a gyerekek miatt egyre fokozódik az elkeseredés, a házaspárban az a lehető legrosszabb érzéseket ébresztheti, és egyszer csak eljön a nap, amikor nem csak azt bánják meg, hogy összeházasodtak, de különösen azt, hogy gyerekeket hoztak a világra. Tucatjával láttam olyan házasságokat, amelyek csodálatosak lehettek volna, ha nincsenek bennük állandó nézeteltérések a gyerekek miatt.
Egy asszony többször is a kórházban kötött ki, mert nem tudta rávenni a férjét, hogy segítsen féken tartani a gyerekeket. A fiúk ismételten bajba került az iskolában, a lányuk pedig kábszeres lett, amihez prostitúcióval szerezte a pénzt. Az anyjuk kétségbeesetten próbálta megállítani az önpusztításukat, de ehhez a férjétől nem kapott semmi támogatást. Ezt soha nem bocsátotta meg neki, és amikor a házassági tanácsadás révén elég önbizalmat gyűjtött, otthagyta. Addigra már mind a két gyerek elköltözött hazulról, de a feleség időközben annyira megutálta a férjét, hogy nem tudta többé elviselni a jelenlétét.
A gyerekek pompásan ki tudják használni a szüleik közötti nézeteltéréseket. Ilyenkor mindig megkapják mindazt, amit akarnak. Bár se nem akarják, se nem tervezik a család szétesését, túlságosan csábítja őket a lehetőség, hogy kijátszhatják egyik szülőjüket a másik ellen, ha ez azt jelenti, hogy Joe este kölcsönveheti a papa kocsiját, vagy Sue elmehet a moziba, ahelyett, hogy tanulna.
Ahhoz, hogy az ilyen házasságok fennmaradhassanak, a szülőknek együttes erővel kellene fegyelmezniük a gyerekeket. Ha nem tetszik is, ahogy a házastársunk a gyerekekkel bánik, ha egyáltalán el tudjuk tűrni, inkább hagyjuk rá. Lehet, hogy legközelebb majd ő fog engedni. De ha egyedül vagyunk a gyerekekkel, akkor úgy bánjunk velük, ahogy azt jónak tartjuk. Amikor a férjünk hazajön, és más szabályokat alkalmazva akarja kézbe venni a dolgokat, ha nem értünk egyet vele, hátráljunk meg. Aztán másnap, mikor a férjünk elmegy dolgozni, csináljuk megint azt, amit szeretnénk.
Nem zavarja ez meg a gyerekeket? Nem annyira, mint gondolnánk. A gyerekek, és ami azt illeti, a felnőttek is elég könnyen képesek úgy alakítani a viselkedésüket, ahogyan ezt elvárják tőlük. Sokszor találkoztam olyan helyzettel, amikor a gyerek otthon elviselhetetlen, de az iskolában mintadiák. Az apa esténként és a hétvégeken elfogadtathatja a gyerekeivel a maga szabályait, de az anya egészen más szabályokat tartathat be velük napközben.
Azok a házaspárok, akiknek ritkán támadtak fegyelmezési problémáik a gyerekeikkel, amíg azok el nem érték tizenéves korukat, életük nagy megrázkódtatását élhetik át, amikor a gyerekeik ka- maszodni kezdenek. Ilyenkor a világ legkedvesebb és legalkalmaz-
kodóbb gyerekei is a legbosszantóbb módon megváltozhatnak. A mintakislány, aki születése óta soha egy rossz szót nem mondott az anyjának, egyszer csak a fejébe veszi, hogy akkor megy haza, amikor neki tetszik, és eszébe se jut, hogy abbahagyja a telefonálást, amikor negyed óra múlva türelmesen rászólunk, vagy esetleg trágár szavakat vág az arcunkba. A mamája és a papája gyakran másként látják ezt az átalakulást, és másképpen akarják fegyelmezni. Ilyenkor bajba kerülhet a házasság.
A családi problémáknak ebben a kategóriájában a második leggyakoribb panasz anyós-após konfliktus. Ezzel, továbbá két másikkal, az anyaság unalmával és a gyerekek elhanyagolásával a továbbiakban nem foglalkozom. Persze, ezek is fontosak, de nem annyira, mint az eddig tárgyalt témák.
Tizenöt páciensem volt, akiknél a neurotikus viselkedés okozta a házassági problémákat. Akárkitől származik a mondás, miszerint tangót táncolni csak kettesben lehet, az illető nem vette figyelembe azt a tényt, hogy vannak egyes emberek, akik egyszál magukban képesek nagy zűröket okozni a házasságban. Ezt azért nagyon fontos szem előtt tartanunk, mert mostanában számos családterápiái szaktanulmány azt hangsúlyozza, hogy az emberekben csak a más emberekkel való kapcsolataik miatt lépnek fel zavarok. Ezért tartják nagyon fontosnak az egész család kezelését, nem pedig csak azét a tagjáét, akit a család „betegnek” tart. Ennek gyakran csakugyan van értelme, én azonban úgy gondolom, nem ritkaság, hogy ha egyszer valaki egy bizonyos kapcsolatban, talán még gyerekkorában zavarttá vált, később egész sor jó és stabil kapcsolatra léphet ugyan, de mindenféle neurotikus baj törhet ki rajta. Ezt a saját, túl sok rossz személyes szokása, nem pedig valaki másnak a viselkedése okozza. Ez jó példa arra, amikor valaki egyedül tangózik.
Vegyük Ted esetét. Ted gyerekkora óta teli volt önváddal, mert nem tudta megakadályozni, hogy a csecsemő kishúga egy autóbalesetben meghaljon. Attól fogva körülbelül tíz évenként súlyos bajba került. Amikor harmincéves lett, rávett egy’ asszonyt, mert teherbe ejtette, hogy váljon el a férjétől. Negyvenéves korában megint hajlandó volt elválni, mert teherbe ejtett egy másik lányt. Ötvenévesen elvált a harmadik feleségétől is – találják ki, miért. Valahányszor ezt a húzást megismételte, mindig mindenét elveszítette, és tíz évébe telt, amíg újra eljutott a boldogságnak arra a fokára, amelyet a bűntudatának már el kellett pusztítania.
Mármost hogyan harcolhatna meg egy nő valakivel, akiben úgy tér vissza újra meg újra az önpusztítás ösztöne, mint a váltőláz? Ennek a férfinak azt rendelte a sorsa, hogy fájdalmat okozzon magának, tekintet nélkül arra, hogy a felesége mit csinál. Tízévenként tangózni kezdett önmagával. A terapeutának nem a feleségét, őt kellett rávennie arra, értse meg végre a bűntudatát, ahhoz, hogy segíteni tudjon rajta.
A gyatra önfegyelem is egyike azoknak a neurotikus szokásoknak, amelyek sok bajt okozhatnak a partnernek Az a feleség, aki képtelen lefogyni, tisztán tartani a házat, vagy következetesen fegyelmezni a gyerekeket, olyan kínkeserveket okozhat fegyelmezett férjének, hogy óhatatlanul súrlódások támadnak köztük.
Voltak pácienseim, akiket erősen ingerelt partnerük trehány, gondatlan vagy nemtörődöm viselkedése. Mások viszont azért akarták otthagyni a párjukat, mert perfekcionista: aki a tökéletesnél kevesebbel nem éri be. Az ilyen emberek örökké fontoskodnak, és apró hibákért is állandóan megszidnak másokat, mert elefántot csinálnak a bolhából. John örökösen ordítozott May-jel, mert az asszony csak álldogált a fridzsider nyitott ajtaja előtt, miközben törte a fejét, mit főzzön vacsorára. Ezenkívül az összes lámpát folyton leoltogatta a házban, éjszakára kikapcsolta a fűtést, nem volt hajlandó kidobni egy falatnyi maradékot sem, és na, ki hegyezte a házban az összes ceruzát? – természetesen ő. Az ilyen emberrel éppolyan elviselhetetlen lehet az együttélés, mint egy rendetlen, trehány disznóval.
A sok-sok ember között, akik neurotikussal való házasság miatt szenvedtek, 30 %-ban az alkoholizmus volt az ok. Ha férfiak voltak, nehezen tűrték a frusztrációt, és a feleségükre támaszkodtak, nála keresve erkölcsi támogatást. A asszonyoknak viszont a jelek szerint gyönge férjre volt szükségük, hogy azt érezhessék: fontosak a férjük számára. Amíg ez a berendezkedés nem billent ki túlságosan az egyensúlyból, addig a házasság akár virulhatott is. Néha azonban a férfi túlságosan követelőzővé, felelőtlenné és elviselhetetlenné vált, és az asszonyt már nem elégítette ki az az érzés, hogy szükség van rá. Ilyenkor kezdett szükségük lenni segítségre.
Hogyan működik valójában a házasság?
Vizsgáljuk most meg egy kicsit részletesebben a legtöbb, ha nem is minden házasság belső szerkezetét és működését. Több mint két évtizedes tanácsadó munka tapasztalatai után nyugodtan mondhatom, hogy sok házasságot láttam.
A házasság, ahogy már rámutattam, üzleti megállapodás. A házasfeleknek nem kell szerelmeseknek lenniük egymásba ahhoz, hogy megalapítsanak egy efféle vállalkozást, de a dolgok rendszerint jobban mennek, ha a házastársak mélységesen kötődnek egymáshoz. Állítom továbbá, hogy ez a vállalkozás csak addig virágozhat, amíg az üzlet mindkét partner számára ésszerűen kielégítő. Ha a férfi szexi feleséget akar, akivel elhenceghet a világ előtt, míg az asszony pénzt, hatalmat és könnyű életet szeretne, semmi nem zárja ki, hogy boldogok legyenek, még az sem, ha a férj ismételten az őrületbe hajszolja magát a felesége miatt. Amíg az asszony biztosítani tudja, hogy a férje büszke legyen rá, a férfi megkapja, amit a házasságtól akart, és ha kényezteti a feleségét, és sok mindent elnéz neki, akkor az asszony is eléri, amit akart. Bár a feleség hozzájárulása a férje 90%-ához képest csak 10%, mind a ketten rendkívül boldogok lehetnek. Elismerem: egyiküknek egy kicsit kétségbeesettnek és neurotikusnak kell lennie ahhoz, hogy ezeket a feltételeket elfogadja, sőt azt is, hogy ez a fajta berendezkedés elég ritka. Ám ezzel csak illusztrálni szeretném, hogy az ilyen házasságok elméletem szerint működőképesek, mert a házasság mindkét fél elvárásainak megfelel, ilyenkor pedig a házasság sikeres és boldog. Állítom továbbá, hogy amikor elérik ezt az egyensúlyt, kivirul a szerelem, mert a szerelem az az érzés, amit olyasvalaki iránt érzünk, aki kielégíti legmélyebb igényeinket és vágyainkat.
Ha meg akarjuk érteni, hogy működik valójában a házasság, két dolgot kell megjegyeznünk: 1) a szerelem annyi, mint megkapni
azt, amit erősen akarunk; 2) a házasság jogilag szabályozott társas viszony ezeknek a juttatásoknak a folyamatos biztosítására. Amikor valami félresikerül a házasságban, akkor ehhez a két alapvető gondolathoz kell visszatérnünk, hogy megérthessük, mi történt, és rájöhessünk, mit kell tennünk a harmónia helyreállításáért.
Néhány ésszerű gondolatmenet (amelyek minden változást megakadályozhatnak)
A bajba jutott házasság olyan házasság, amelyben változtatásokra van szükség. Ilyenkor az emberek hamis ürügyeket találnak ki, hogy ne kelljen szembeszállniuk a párjukkal, vagy hogy a maguk számára még több előnyt kényszerítsenek ki tőle. Ilyen hamis ürügy annyi van, mint égen a csillag.
- A leggyakoribb ürügy, amiért valaki elgyávul, az a félelem, hogy a partnernek nem fog tetszeni a dolog, és visszautasítást fog belőle kiváltani. Vannak emberek, akik annyira ragaszkodnak ahhoz, hogy gyakorlatilag egyfolytában szeressék őket, hogy majdnem minden vitatott kérdésben beadják a derekukat. Azt hiszik, a visszautasítás fájdalmas, és mivel ezt szó szerint elhiszik, ügy kerülik az összecsapásokat, mint ördög a tömjénfüstöt.
Az embereknek meg kell tanulniuk, hogy a visszautasítás fájdalmas lehet ugyan, de nem annyira fájdalmas, csak ha hagyjuk, hogy az legyen. Csak akkor fáj igazán. Vannak, akik ezért soha nem szállnak szembe nyíltan a házastársukkal, és a hosszú távú nyereség érdekében nem kockáztatják meg az azonnali kellemetlenséget. A puszta gondolattól is reszketnek, mint bárány a farkas előtt, hogy valamiféle változtatást javasoljanak. Márpedig ha egyszeregyszer nem állnak ki a jogaikért, rá fognak jönni, hogy egy sor kellemetlen dolog történik. Először is meggyűlölik a házastársukat, amiért hagyja, hogy egy lehetetlen helyzet folytatódjék. Másodszor meggyűlölik magát a házasságot, ugyanúgy, ahogy az állásukat meggyűlölnék, ha nem elégítené ki őket. Harmadszor pedig még önmagukat is meggyűlölhetik, elsősorban azért, mert gerinctelenek, és ezt ők is tudják.
Álljunk ellen az ilyesféle racionalizáló okoskodásoknak: „Nem merek szembeszállni a partneremmel, mert akkor el fog utasítani, azt pedig nem tudom elviselni.” Hosszú távon sokkal gyakrabban fogunk győzni, mint gondolnánk. Döntsük el, mi az, amit helyesnek tartunk, mondjuk meg a házastársunknak, mi a tervünk, mit fogunk csinálni, ha nem úgy lesz, ahogy szeretnénk, aztán álljunk félre és kerüljük ki a robbanást. Párunk továbbra is meg fog tenni
mindent, hogy rávegyen minket, fogadjuk el a status quót. De ha türelmesek vagyunk, és napokon, heteken, sőt hónapokon át elviseljük a visszautasítását, végül győzni fogunk (ha csak nem válunk el), mert partnerünk semmiféle stratégiája, terve, mesterkedése vagy eljárása nem fog beválni.
Abban a pillanatban depressziósként diagnosztizáltam Berthát, amint belépett a rendelőmbe. Vörös volt a szeme, nem mosolygott, halkan beszélt, és a járásában nyoma sem volt annak a ruganyosságnak, ami az önbizalom és az egészség jele. Tipikusan az a feleség volt, akin zsarnokoskodnak. Otthon kuksolt, miközben a férje az üzletbarátaival dínomdánomozott. Nem sok mást kapott a házasságban, csak magányt, robotot és gyerekgondozást – látástól vakulásig.
Bertha azért nem erőltette, hogy Bob legyen rá jobban tekintettel, mert úgy okoskodott, csak dühbe gurul, ha kiváltja a nemtetszését, és amíg bocsánatot nem kér, nem fogja szeretni. Biztatásomra aztán újra végiggondolta a dolgot – hátha nem is olyan borzasztó, ha nem szeretik? -, és elhatározta, hogy a sarkára áll.
Kezdett eljárogatni a barátnőivel táncolni, vacsorázni, moziba, Bobra pedig rájött a féltékenységi roham, amit megjósoltunk. Bertha feszült lett, de én felkészítettem erre, sőt még többre is, ami hamarosan be is következett. Bob őrült dühében ütlegelni kezdte. Bertha elrohant hazulról, és (Bob teljes elképedésére) egy motelben töltötte az éjszakát. Bertha most már keresztüllátott Bobon, és kezdte érezni, hogy is kell játszani ezt a játékot. Amikor újra összecsaptak, Bob csomagolta össze a kofferjeit és költözött el. Az asszony nagyon kiborult, de megpróbálta ezt nem kimutatni. Figyelmeztettem rá: mos jött el az igazság pillanata. Kockára kell tennie a házasságát, mert kényszerítenie kell a férjét, hogy engedélyezze neki mindazt, ami olyan fontos számára. Ha Bob ezt nem tűri el, akkor jobb is, ha elmegy, ő pedig újra kezdheti az életét abban a reményben, hogy találni fog valakit, akivel boldog lehet.
Bob már másnap este hazament. Életében először ébredt teljes mértékben tudatára: Bertha abszolúte el van rá szánva, hogy7 bizonyos dolgokban érvényesítse az akaratát, és ha azt akarja, hogy a házasság fönnmaradjon (azt akarta), akkor engednie kell. Azért megpróbálta, ahogyan korábban is szokta, hajnali kettőig „átbeszélni” a dolgokat Berthával, de én jókor figyelmeztettem az asz- szonyt, ne dőljön be ennek a hadicselnek, és vágja félbe a szövegelést. Bob vagy azért jön haza, hogy elfogadja a feltételeit, vagy le is út, fel is út. Nincs mit megvitatni. Szerencsére a dolgok Bertha szempontjából jól alakultak, és mivel ettől boldogabb lett, jobban szerette a férjét és a házasságát. Ettől Bob is boldogabb lett.
- Egy másik közkeletű okoskodás szerint a változtatás annyira kiborítaná a partnerünket, hogy bűntudatot éreznénk, amiért ekkora fájdalmat okoztunk neki. Ez aztán igazán rémes, hiszen soha nem vagyunk felelősek a partnerünk érzelmeiért. Ha a házastársunknak nem tetszik, amit csinálunk, és ez közvetve kiborítja, ne magunkat tartsuk ezért felelősnek. Az embereket nem tudjuk kiborítani, csak ha hagyják. Nem az borítja ki az embereket, amit csinálunk, hanem az, amit erről magukban gondolnak.
Mary bűntudatot érez, valahányszor visszautasítja a férje szexuális közeledését. A férj ilyenkor dühös, duzzog, és két-három napra visszavonul, hogy megbüntesse az asszonyt a visszautasításával és a hallgatásával. Pedig nem kellene bűntudatot éreznie, hiszen nem borítja ő ki Tobyt, csak frusztrálja. Toby maga borítja ki magát a Mary okozta frusztráció miatt, és a feleségét kárhoztatja azért, amit ő maga csinál. Saját dühös és önsajnálő gondolatai borítják ki, az olyanok, mint: „Hogy tagadhatja meg magát tőlem? Rossz a természete, nagyon önző. De én majd megmutatom a nyavalyásnak. Meg fogja bánni, hogy nem adta meg nekem, amit akartam.”
Amikor efféle gondolatok járnak a fejében, óhatatlanul kiborul. Ha Mary elfogadja ezt a neurotikus gondolkodást, akkor önmagát fogja kárhoztatni azért, amit Toby maga csinál magával. Gondoskodnia kell róla, hogy Toby belássa, ő maga a saját ellensége, és rájöjjön, hogy érett módon is lehet erről a dologról gondolkodni. Valahogy így: „Szóval a feleségem ma éjjel nem akar velem hálni. Na és akkor? Ez még nem a világ vége. Ha a továbbiakban kedvesen bánok vele, valószínűleg gyakrabban fel tudom kelteni az érdeklődését a szex iránt. Addig pedig egyszerűen el kell viselnem ezeket a frusztrációkat. Nem kell mindig mindennek ügy lennie, ahogy én akarom. Már nagy fiú vagyok.”
Ha Toby ilyesmiket forgatna a fejében, biztosak lehetnénk benne, hogy a szó szoros értelmében képtelen volna kiborulni. Ezért hát az, hogy a partnerünk kiborul-e vagy sem, nem attól függ, amit mi teszünk, hanem attól, amit ő gondol magában arról, amit teszünk. Ha azonban a házastársunk ezt nem fogadja el, és makacsul mégis azt állítja, a mi hibánk, hogy ő kiborult, akkor mondjuk meg neki csöndesen, de határozottan:
– Nagyon sajnálom, hogy kiborultál, és őszintén remélem, teszel valamit azért, hogy a jövőben ne tedd ilyen siralmas módon szerencsétlenné magadat. Talán el kellene menned tanácsadásra. Biztosan van a környéken egy jó pszcihológus, aki segíteni tudna a problémádon.
Ez annyit jelent, hogy a kiborulásért azé lesz a felelősség, akié
valójában. A következő alkalommal, amikor a partnerünk megpróbál bennünk bűntudatot ébreszteni, ne engedjük. Olvassuk föl neki ezt a szakaszt, és ne kapjuk be megint a horgot.
- „Nem tudnám magam eltartani. Ezért bele kell törődnöm a helyzetbe, ügy, ahogy van.” Sok nő megrémül az anyagi bizonytalanságtól, és az elgyávítja őket. Elképzelik magukat, amint ki vannak rúgva az utcára, rongyokban járnak és koldulnak. Úgy okoskodnak, sokkal könnyebb elviselni, ha ordítoznak velük, könnyebb beletörődni, ha a férjük iszik, veri és megcsalja őket, mint a saját lábukra állni.
Arra a szörnyű katasztrófára, amely állítólag lesújt mindazokra a nőkre, akik nem folyamodhatnak többé a férjük bukszájához, ritkán kerül sor. A nők rendszerint találnak maguknak munkát, vagy támogatást kaphatnak a szüleiktől addig, amig a saját lábukra tudnak állni. Egy időre talán el kell majd fogadniuk a társadalombiztosítási segélyt, de aztán a bíróság gyakran sikeresen kötelezi a férjet, hogy tartásdíjat fizessen. Végül pedig, néhány év után, feltűnhet egy új férfi az életükben, akitől több szeretetet és biztonságot kaphatnak, mint az előzőtől valaha is.
A legtöbb asszony, aki tanácsért jött hozzám, és aki elhatározta, hogy pénz ide, pénz oda, elválik, csak azt sajnálta, hogy ezt muszáj megtennie. Pedig ha már meg kell tenni, akkor jobb elvált asz- szonynak lenni, jórészt önállóan élni, és nyitva állni az új élmények számára, mint megmaradni a jó öreg rémült feleségnek, aki annyira fél az élettől, hogy inkább elviseli a leglehetetlenebb rossz bánásmódot is.
- Egyes asszonyokat a fizikai bántalmazástól való félelem riaszt vissza. Látták már, amint éretlen férjük tombol és dühöng, épp csak a szája nem habzik, amikor dühbe gurul, és trágár szavakat zúdít rémült feleségére. Azt is gyakran látták, hogy úgy töri össze a bútorokat, mint a gyufaszálat.
Nem ésszerűtlen az a feltételezés, miszerint egy férj erőszakhoz folyamodhat a feleségével szemben, ha az túlmegy a határon, ezt elismerem. De ha ez magukkal történik, csak azt a tanácsot adhatom, amit más nőknek is adtam: üssenek vissza, védjék meg magukat, még akkor is, ha csak erőszakkal tudják. Senkinek nincs joga erőszakkal ránk kényszeríteni az akaratát. Ilyen viselkedést egy pillanatra sem fogadnánk el még a legmocskosabb utcai csavargótól sem. Miért kellene a férjünktől elfogadnunk?
Ha testi épségük és életük védelmében le kell tartőztattatniuk, tartóztattassák le. Ha őszintén úgy vélik, hogy pszichotikus vagy nincs észnél, vitessék kórházba. Persze ne a füle hallatára telefonáljanak. Várják ki, amíg egyedül lesznek. Aztán, ha kell, csoma-
/
góljának össze, kaparják elő azt a kis pénzt, amit ilyen esetekre tettek félre, és hívjanak egy taxit, vagy üljenek be a kocsijukba, és töltsék a következő napot egy motelben. Amikor a férj megértette a dolgokat, és megnyugodott, beszéljenek vele. Ha megbánta, oké. Talán még meg lehet próbálni rendbe hozni a dolgokat. Ha vi
szont azzal fenyegetőzik, hogy megöli magukat, jelentsék a rendőrségnek, és mondják is meg neki, hogy feljelentették. Biztosítsák továbbá róla, hogy eszük ágában sincs soha többé az áldozat szerepét játszani. Mondják meg neki, ha még egyszer ilyesmivel próbálkozik, bűnvádi feljelentést tesznek ellene.
Tudom, ez kemény beszéd. De őszintén szólva más tanácsot nem adhatok. Ha valakit megvernek, ez a probléma azért zúdul rá, mert a múltban gyöngének mutatta magát. A zsarnokok kihasználják a gyönge embereket. Ha azt akarják, hogy7 a férjük tisztelje magukat, ne tűrjék el, ha nincs magukra tekintettel.
- „Nem akarom azzal felizgatni a gyerekeimet, hogy szembeszállók a férjemmel, azt meg éppen nem akarom, hogy a válással tönkretegyem az életünket.” Ezt a véleményt őszintén vallják, férfiak és nők egyaránt. Igaz: semmi nem borítja ki annyira a gyerekeket, mint amikor végignézik, hogy az életükben a legfontosabb szerepet játszó két ember úgy viselkedik, mint a vicsorgó páviánok. Ha meghátráltok a házastársatok előtt, hogy megkíméljétek a gyerekeket ettől a szívszorító élménytől, csak tapsolni tudok. Tegyük fel azonban, hogy önfeláldozásotok nem éri el azt a célt, amelyet el akartatok érni. Akkor mit kell csinálnotok?
Nézzük a dolgot a következőképpen! Ha úgy érzitek, annyira boldogtalanok vagytok, hogy valamiféle változásnak be kell következnie, ne áldozzátok fel magatokat túlságosan sokáig. Ha ezt teszitek, csak arra tanítjátok a gyerekeiteket, hogy az erőszakos fráterek előtt meg kell hajolni, és az az érett viselkedés, ha megszaladunk a harc elől. Ha ezt tanulják a családban, az nem szolgál a javukra. Ezért aztán, miután ésszerű mértékben megpróbáltunk a sarkunkra állni, de ezzel nem segítettünk a súrlódásokon, ha megtehetjük, inkább hagyjuk ott a partnerünket, mintsem hogy a végtelenségig kitegyük a gyerekeket az ilyen neurotikus jeleneteknek. Ha a hajó süllyed, jobb ha megmentjük magunkat, és a többiek közül is, akit csak tudunk.
Lehet gyerekeket jól felnevelni, ha csak egy szülőjük van? Természetesen lehet, gyakran jobban, mintha a két szülő állandóan veszekszik. A gyerekek tudnak ehhez alkalmazkodni, ha időt kapnak rá. Esetleg jobban fogják élvezni a külön élő házastársnál töltött hétvégéket, mint azt, amikor még együtt volt a család. így hát ne féljünk semmitől! Ha igazítani kell a házasságunkon, ne húzzuk az időt. Ne használjuk fel a gyerekeket arra, hogy általuk racionalizáljuk, miért nem állunk ki önmagunkért. Ha a dolgok igazán rosszra fordulnak, a különélés néha kisebb rossz, mintha megpróbáljuk összetartani a családot.
„Ajándék lónak ne nézd a fogát”
Hónapokig kezeltem Georgiát, miközben megpróbáltam rávenni, hogy alakítson ki egyenlőbb feltételeket a házasságában. A világ legkötelességtudóbb felesége volt: késő estig melegen tartotta a férje vacsoráját, ha az későn jött haza, kényelmessé tette számára a hétvégéket, mert mindent maga csinált a kertben, és minden fontos döntést ráhagyott. Amikor a saját igényeiért harcolt, csöppet sem volt biztos önmagában, bűnösnek és önzőnek érezte magát, amikor nagy néha ő kerekedett fölül egy vitában.
Ahogy azonban múltak a hónapok, némi bátorságot gyűjtött, engedelmes gyermekasszonyból kezdett érett feleséggé válni, és úgy nézett ki, hogy a házassági tanácsadás jó változásokat hoz Bobby- val, a férjével való viszonyában.
Ez nagy tévedés volt. Nagy meglepetésemre a dolgok kezdtek megint visszafelé fordulni. Megkérdeztem Georgiát, mi ez? Először nem tudott rátapintani a lényegre, a következő beszélgetés során azonban ő maga emelte ki, mi a bajok forrása.
– Bobby sok mindenen változtatott, ez igaz – mondta -, de úgy érzem, csak azért csinálja, hogy a kedvemben járjon. Nem azért, mert meg van róla győződve, hogy ez így igazságos.
– Na és akkor? – kérdeztem.
– Ugyan ki akarna változtatásokat a férjétől, ha az azt hiszi, hogy kitolnak vele, amikor engedményeket tesz?
– Remélem, mindenki – vágtam rá tüstént.
– Becsszóra? Magát nem zavarná, ha tudná, hogy csak vonakodva tesznek engedményeket, nem pedig együttműködve és készségesen?
– Azt hiszem, én is mindig jobb szeretném, ha az emberek vidáman és dalolva jönnének ki velem, de ez először is annyi, mintha túl sokat várnánk az élettől, másodszor pedig teljesen lényegtelen.
– Lényegtelen? Hogy lenne az lényegtelen, ha a férjem csak akkor tesz nekem szívességeket, ha kierőszakolom tőle?
Georgia dilemmája korántsem ritka eset. Ha magukat is zavarta, akkor gondolják végig a következőket:
- Ne várják, hogy egyben népszerűségi versenyt is fognak nyerni, amikor egy alkuban a tárgyalóasztalnál kiállnak a jogaikért. Minden változás frusztrációkkal jár, és senki nem élvezi, ha fruszt- rálódik. Ezért, ha nem bírják elviselni, hogy csak azon az áron juthatnak valami előnyhöz, ha ezzel frusztrálnak valakit, tartsák meg maguknak a panaszaikat.
- Miért ne tudnának másoktól előnyöket elfogadni, még ha zsörtölődve adják is őket? Életük más vonatkozásaiban ezt könnye
dén megteszik. Amikor például fizetésemelést kapnak, tényleg azt hiszik, akár egy pillanatra is, hogy a legtöbb munkaadó boldog, amikor többet fizethet? A főnök talán úgy érzi, hogy megérdemlik az emelést, de nem szakadna meg a szíve, ha kevesebbel is beérnék. Éppen ellenkezőleg: maguk azok, akik úgy érzik, többre érdemesek, akár tetszik ez a főnöknek, akár nem. Rendszerint elég erős magukban az önérdek ahhoz, hogy fütyüljenek rá, mit gondol a főnök. - Igen fontos, hogy a partnerük tanuljon meg osztozkodni a házasság jótéteményeiben. Ha az illető nincs hozzászokva a tisztességes adok-kapokhoz, akkor tüstént el kell kezdeniük megtanítani rá, hogyan kell elegánsan elviselni a frusztrációt. Hogy ezt hogyan csináljuk? Nyilvánvalóan: újra meg újra addig frusztráljuk a partnerünket, amíg megtanulja, hogyan kell kompromisszumot kötni. Ha ezt nem tesszük meg, elmulasztunk egy pompás alkalmat. Nem tanítjuk meg a partnerünket arra, hogyan kell osztozkodni, aztán pedig beletörődünk azokba a régi igazságtalanságokba, amelyeket a múltban eltűrtünk.
- Végül: ha panaszaink igazán jogosak, akkor jó esélyünk van rá, hogy végső soron boldogabbak leszünk a házasságunkban, bár előbb esetleg túl kell jutnunk az enyhe elutasításnak egy időszakán. Semminek nem örül jobban a partner, mint annak a tudatnak, hogy erőfeszítéseivel boldoggá tette a másikat. Georgia azzal, hogy kitartott, és nem engedett, sokkal boldogabb feleség lett, és kis idő múlva már Bobby sem bánta, hogy áldozatokat kellett hoznia. Kezdett ő is boldogabb férj lenni.
A régi közmondásban, miszerint „ajándék lónak ne nézd a fogát”, még mindig sok igazság van.
Nem szükséges végigvizsgálnunk minden okot, amiért az emberek visszariadnak a változásoktól. Az a fontos, és azt kell szem előtt tartanunk, hogy egyes házasságok szerencsétlenek, és nagy szükség lenne bennük változtatásokra, de hol ilyen, hol olyan elfogadhatatlan ok miatt ez mégsem történik meg. Szeretnék megismertetni önökkel egy tűzbiztos módszert, ami gyakrabban hoz eredményt, mint bármi más, amivel eddig próbálkoztak.
Egyetlen cselekedet ezer veszekedéssel fölér
Amikor a partnerünk annyira frusztrál minket, hogy eljutunk arra a pontra, mikor úgy érezzük, enyhítenünk kell a frusztrációnkon, stratégiánk mindenekelőtt az legyen, hogy beszéljük meg a dolgot, nézzük meg, nem tudunk-e kompromisszumot elérni. Ha ez a
stratégia csődöt mond, két választásunk van: vagy meghátrálunk, és elfogadjuk a helyzetet olyannak, amilyen, vagy más taktikai eszközökkel próbálkozunk. Elég volt a szavakból, most már cselekvésre van szükség. Ahogyan Goethe, a nagy német költő mondta: „Gondolkodni könnyű, cselekedni nehéz; a gondolkodásunkkal összhangban cselekedni a legnehezebb dolog a világon.”
Nézzük csak, hogy is működik ez. Egyszer egy páciensem felsorolt nekem egy hosszú listát: mi mindenre kérte meg a férjét. A férfi ugyan jót akart, de valahogy sose jutott hozzá, hogy megjavítsa a kerítést, a hálószobában a villanyt, vagy a konyhában a mosogatót. Az asszony többször is azzal fenyegetőzött, hogy szerelőt hív, de a férje mindig hevesen tiltakozott: „Csak nem adok ki pénzt olyasmire, amit pár óra alatt magam is meg tudok csinálni!” Az asszony ezért mindahányszor visszakozott, és csak sírt elkeseredésében. Amikor búskomorságba esett, mert tepsit kellett a konyhában a csöpögő fűtőtest alá tennie, könnyes szemmel rohant el hozzám. Tüstént választ adtam a problémájára: odatoltam neki a telefont, megkérdeztem, hogy hívják a vízvezetékszerelőjét,
kikerestem a számát a szaknévsorból, és rávettem, hogy a lehető leghamarabb beszélje meg a javítást a mesterrel. Megmondtam neki: egy szót se szóljon a dologról a férjének, amikor este hazajön. Nem érdemli meg ezt a szívességet. Ha a munka elkészül, csak adja oda neki a számlát.
Hogy a plafonon lesz? Hát persze. Na és akkor? Hányszor fog még a plafonra mászni, miután előbb kidühöngte magát? Még ha hosszasan dühöngeni is fog, hosszú távon az még mindig kevésbé lesz frusztráló, mint beletörődni abba, hogy az a cső csöpög. Azonkívül végre meg fogja tanulni, hogy ha ő nem cselekszik, majd intézkedik az asszony. Márpedig a leckének ez a lényege.
Ha azt akarjuk, hogy a partnerünk megváltozzon, először nekünk magunknak kell megváltoznunk. Gyakran csak azért voltak problémáink a férj basáskodása miatt, mert engedtük basáskodni. Hogyan? Azoknak az okoskodásoknak a valamelyike révén, amelyeket az előbb felsoroltam.
A nemek közötti különbségeknek tényleg mindig a nemek csatájával kell végződniük? Nyilvánvalóan nem. Ha kompromisszumokra lehet jutni, akkor minden rendben van. De ha egyik fél sem hajlandó tárgyalni, akkor férj és feleség ügy járnak el a legokosabban, ha pontosan azt teszik, amit a dolgozók a vezetőséggel való eredménytelen viták után: sztrájkba lépnek. Hogy meddig? Ameddig csak az elszántságuk kitart. Ezenfelül kijelenthetem, hogy a sztrájkban rendszerint az a fél győz, akinek kevésbé fontos a házasság. Ez ironikus és sajnálatos vonása az emberi kapcsolatoknak, de megfigyeléseim szerint ez az igazság.
Az a házastárs, akinek közömbösebb a házasság, könnyebben hajlandó a válást kockáztatni, mint az, aki a világon mindent megtenne azért, hogy összetartsa a házasságát. Vegyük annak a férjnek az esetét, aki időnként együtt szokott ebédelni a szomszédos irodában dolgozó nőkkel. A felesége dühöngött emiatt, de ő eléggé biztonságban érezte magát, és miután nem volt hajlandó bármi árat fizetni a házaséiet gyönyörűségeiért, kereken megtagadta, hogy minden áldott munkanapon csak a férfikollégáival ebédeljen. A felesége válással fenyegetőzött, ám erre is fel volt készülve. Megmondta az asszonynak: ha válni akar, tessék, elválhat. Ezen a ponton a feleség rájött, hogy a férj az erősebb. Vagy engednie kell, vagy elveszíti a házasságát, ami számára többet jelentett, mint a férje számára.
Néha átverheti az embereket az afféle kemény duma, hogy nincs is szükségük a házasságra. Erre jött rá Kari és Debbie. Kari nagyon elégedetlen volt azzal, ahogy az asszony háztartást vezette, és ahogy a gyerekeket gondozta. Számos alkalommal megpróbálta rá
venni Debbie-t, hogy viselkedjék felelősebben, de az asszony mindig azt válaszolta:
– Ha nem tetszik itt, csak azt tudom mondani, hogy vigyázz, a sarkadra ne csapódjon az ajtó, amikor elmégy.
Bátor beszéd, és őszintén is hangzott. Kari azonban egy szép napon torkig lett, és elhatározta, hogy elválik. Nagyon megdöbbent és teljesen elképedt, amikor Debbie könnyekben tört ki, majd végül telitömte magát altatókkal. Kari megvárta, amíg az asszony úgy-ahogy rendbe jött, aztán végleg otthagyta.
Honnan lehet tudni, hogy a házastársunk csakugyan közömbös- e, vagy csak megjátssza? Sehonnan nem lehet. Lépnünk kell, ahogyan Kari is tette, aztán majd meglátjuk, mi történik. Nagyon sajnálatos, hogy7 szóbeli figyelmeztetéseink olyan gyakran teljesen hatástalanok. A tetteink viszont félreérthetetlenek. Ha valaki olyan emberekkel ebédel, akikre a házastársa féltékeny, az tagadhatatlan tény. Az ebédelés cselekvés, és mindent megmond, míg ha valaki csak mondja, hogy ebédelni fog másokkal, az nem jelent semmit.
A kommunkáció legjobb módja a cselekvés. Először persze próbálkozzunk szavakkal, de ne töltsünk éveket azzal, hogy csak üvöltözünk egymással. A szavakat túlságosan könnyű félreérteni ahhoz, hogy igazán jó kommunikációt biztosítsanak. Ám a tett – az már egészen más ügy. Az egyik legfontosabb szokás, amit a házasfelek magukban kialakíthatnak, hogy tegyenek valamit a frusztrációik ellen, ne csak panaszkodjanak miattuk
Amikor a beszéd nem üres fecsegés
Ismételten hangsúlyozom: ahhoz, hogy megértessük magunkat, tettekre van szükség, nem szavakra. Van azonban ez alól néhány kivétel, és közülük egy rendkívül fontos.
Mind a férfiak, mind a nők egyaránt azt akarják, hogy a partnerük mondja ki, hogy szereti őket. Nem azt akarják, hogy éreztessék velük, célozzanak, utaljanak rá, vagy ezerféle más módon kimutassák: hallani akarják, kimondva. Ajkunkra kell venni a szót: „Szeretlek!”
Az is fontos, hogyan mondjuk ezt. őszintén kell mondanunk, különben nevetségessé válik. Nem szükségképpen a szenvedély pillanataiban kell mondanunk. Sőt vannak nők, akik kifejezetten rossz néven veszik a férjüktől, hogy csak szeretkezés közben mondja ki.
Ebben a „szeretlek”-ben spontán gondolatnak kell megnyilvánulnia: érzésnek, amely hirtelen olyan erőssé vált, hogy csak szó
bán lehet kifejezni. Inkább rendszeresen kell mondanunk, mint minden szent időben egyszer, különben a partnerünk meg fogja kérdezni:
– Szeretsz?
Erre alighanem azt válaszoljuk majd:
– Hogyne, hát persze.
Néhány efféle kérdezősködésből valószínűleg nem is lesz baj, de ha nem fülelünk a kulcsszavakra, az asszony esetleg egyre fenyege- tettebbnek fogja érezni magát, és egyre többször vár megnyugtatást. Szomorú dolog, de minél inkább vágynak a nők a megnyugtatásra, annál kevésbé hajlamosak a férfiak ezt megadni nekik.
– Adjál rá nekem időt – mondják.
– Ha egyszer egyszer azt mondanád, hogy szeretsz, akkor nem kérdeznélek – vágnak vissza a nők.
Miért esik egyes férfiaknak annyira nehezükre kimondani ezt a fontos szót annak, aki a világon mindenki másnál többet jelent számukra? A férfiakat nem tanítják meg a költőiségre. Ezt férfiat- lan dolognak szokták tekinteni. Érzelmesnek és gyöngédnek (azaz romantikusnak) lenni annyi, mint anyámasszony katonájaként viselkedni. Ez persze nem igaz, de sok férfi nem tudja leküzdeni magában a gyerekkori beidegződéseket. Érzelmesnek lenni annyi, mint gyöngének lenni, ez pedig kasztráciöhoz vezet. Melyik férfi vállalná ezt, akinek nem aludttej folyik az ereiben?
Ehelyett hát a férfi „realista” lesz: megvetően elutasítja, hogy puszta szavakkal fejezze ki a hűségét és a ragaszkodását. Egyes férfiak ezt így fogalmazzák meg:
– Ha azt mondom neki, hogy szeretem, az kutyafülét se jelent. – Amivel azt akarják mondani, hogy a tettek hangosabban beszélnek, mint a szavak és a mézesmázas beszéd nem helyettesítheti azt, ha egy férfi keményen dolgozik a családjáért. Az a jelszavuk, hogy „a puding próbája az evés.” Nem szavakkal, hanem szolgálattal és odaadással akarják kimutatni a szerelmüket. Ha egy férfi rendszeresen hazaviszi a fizetési szelvényét, nem marad ki este sokáig, meghívja a feleségét az utazásaira, és tőle telhetőleg eltartja, ha mindezt megteszi, akkor tán nem mutatja ki a szerelmét?
Természetesen kimutatja, ezt senki nem tagadhatja. Akkor meg miért kell magát a romantikus szerelmes nehéz szerepébe kényszerítenie? Mert erre szükség van, uraim, azért! Térdig koptathatják a lábukat, hogy kedvében járjanak a feleségüknek, de az asszony még mindig nem lesz biztos benne, hogy mindezt örömmel, boldogan teszik, és hogy nem róják-e fel neki. Utóvégre bárki feláldozhatja magát a családjáért, anélkül, hogy szeretné. Ezért olyan fontos a szeretet szóbeli megerősítése.
Nézzük a dolgot a következőképpen: ha egyik fizetésemelést kapnánk a másik után, és egy év alatt háromszor is előléptetnének, de soha senki nem mondaná: „Nahát, barátom, maga aztán pompásan végzi a dolgát!” – nem hiányozna a dicséret? Esetleg azt gondoljuk magunkban, hogy szakmai sikereinket tekintve nincs szükségünk vállveregetésre, a megbecsülés vagy a csodálat kifejezésére, de nézzünk csak szembe vele: sokkal jobban esne, ha aznap este a vacsoránál pohárköszöntőt mondanának a tiszteletünkre, ha felhívna egy barátunk, és gratulálna, és ha a vállalat küldene egy rövid köszönőlevelet.
Ezek azok az alkalmak, amikor a beszéd nem üres fecsegés.
Egy házasság tönkretételének egyik legjobb és leggyorsabb módja az, ha fontos kérdésekben a legtöbbször hagyjuk, hadd menjen a partnerünk a maga feje után. Ha ezt teszik, vád alá helyezem magukat: nem védik meg a házasságban az érdekeiket. A kapcsolat sikeréhez létfontosságú, hogy mindaddig harcoljanak a jogaikért, amíg jó szívvel ki nem mondhatják:
– Most már szeretem ezt a házasságot. Elégszer csinálhatom azt, amit én szeretek, ahogy7 én szeretem, hogy gyakrabban érez- zem magam elégedettnek és boldognak, mint boldogtalannak.
Ha a házastársuk is elmondhatja magáról ugyanezt, akkor a házasságuk egészséges alapokon áll: mindkét házastárs önző módon kiáll a maga érdekeiért, egészen addig a pontig, ahol a házasság kielégítő kapcsolattá válik. Úgy érzem, maguk felelősek azért, hogy boldogok legy enek a házasságukban. Ez nem a partnerük dolga, hanem a maguké. Mindenekelőtt jelöljék ki azokat az előnyöket, amelyek a legfontosabbak a számukra, aztán: 1) kössenek velük kapcsolatban kompromisszumot; 2) álljanak ki szilárdan értük; 3) ha most nem sikerül, engedjenek, de legközelebbre alkudják ki, hogy ügy lesz, ahogy akarják. Ne felejtsék el: a házasság olyan üzlet, amelynek az a célja, hogy boldoggá tegye magukat. Ha ez nem következik be, az főleg a maguk hibája, vagy mert félnek, vagy mert bűntudatot éreznek, amiért ki akarják elégíteni személyes igényeiket és vágyaikat.
Nemrégiben eljött hozzám tanácsadásra egy asszony, May. Depressziós volt, mert éppen a harmadik válása küszöbén állt. Képes volt egész világosan elemezni a problémáit. Világéletében vonakodott kiállni a jogaiért, így aztán mindig hagyta, hogy újra meg újra a partnerének legyen igaza. Ahogy múltak a hónapok, aztán az
évek, fokozatosan erős és tudatosult keserűség alakult ki benne a férjei ellen. Ez eltávolította őket egymástól, szexuálisan is elhide- güítek, összevesztek száz apró és lényegtelen ügyön, és mindez végül váláshoz vezetett.
Ha May a meccs során már sokkal hamarabb a sarkára áll és meg meri kockáztatni a visszautasítást a kisebb bosszúságok miatt, megvédte volna az érdekeit. Ha pedig megvédte volna őket, elégedettebb lett volna önmagával, a férjével és a házasságával. Ha észszerű mértékig törődik magával, megmenthette volna a házasságát.
Ha azt akarják, hogy jó legyen a házasságuk, akkor gondoskodjanak róla, hogy élvezetet találjanak benne, mert ha nem, akkor végül fel fogják adni, ugy anúgy, ahogy felmondanának minden más állást, amelyben érzésük szerint besavanyodtak. Inkább most frusztrálják a partnerüket egy kicsit, mint később nagyon. Ha jól végiggondoljuk: egy házasság tönkretételének leggyorsabb és legjobb módja az, ha mindig mindenben engedünk a partnerünknek, mert azt hisszük, ha mindenben kedvében járunk, biztosíthatjuk magunknak azt a szerelmet, amelyre áhítozunk. Bárcsak így lenne! Hallottak valaha olyamiről, hogy valakit kihasználnak? Túlságosan is gyakran és pontosan ez történik. A mézeshetek vége akkor kezdődik, amikor úgy érezzük, a partnerünk rengeteget kap tőlünk, de mi nem sokat kapunk tőle cserébe.
Oké! – tegyük fel, hogy a sarkadra álltái. Akkor mi történik? Mindenekelőtt számíthatsz a tiltakozásra. Ez rendszerint panasz, duz- zogás vagy veszekedés formáját ölti, de még fizikai erőszakoskodásra is sor kerülhet. A dolgok kezdenek tényleg rosszra fordulni – de ne törődj vele! Ha nem törjük fel a tojást, nem tudunk rántot- tát sütni.
Ha a partnered nem tud rábeszélni arra, hogy legyél megint olyan kedves és jószívű, amilyen azelőtt voltál, a cselekvés útjára fog lépni. Ha férfi, esetleg elkezd inni, későig kimaradozni, nem viszi haza a pénzt. Ha nő, hagyja repülni a házat, későn vagy vacakul főzi meg a vacsorát, esetleg drága holmikat vásárol, aztán jönnek a borsos számlák. Ilyen időszakokban rendszerint egyik félnek sincs különösebb kedve a szexhez, amit aztán a nemi életük jelentősen megszenved.
Most jutottatok abba a szakaszba, amit én hidegháborúnak nevezek. Hogy mennyi ideig fog tartani és ki fog benne győzni, az tel
jes egészében attól függ, mennyire fontos számodra az ügy, és mennyit vagy hajlandó áldozni érte. Én azonban azt tanácsolom, hogy tarts ki. Hadd dühöngje ki magát a vihar! Jusson eszedbe, a legrosszabb, ami történhet, hogy esetleg elváltok, és ez talán amúgy is megtörténne. Esélyeid, hogy megmentheted a házasságodat, valójában javulnak, amikor erős emberként viselkedsz, aki hajlandó kiállni a jogaiért. Amikor a partnered megtanul tisztelni azért, mert képes vagy az önérvényesítésre, rá fogsz jönni, hogy egyben jobban is szeret. Jómagam arra jöttem rá, hogy nagyon nehéz szeretni valakit, akit nem becsülünk. Ez alól csak a gyerekek, az öreg szülők és az értelmi fogyatékosok kivételek: a jelek szerint az ezekbe a kategóriákba tartozó egyéneket képesek vagyunk szeretni, akár tiszteltük őket valamikor, akár nem. Az átlagos felnőttnek azonban azzal kell megszereznünk a szeretetét, hogy először is becsül. A lábtörlőt nem lehet tisztelni, ezért szeretni sem. Ilyen egyszerű a dolog.
Partnered egy sor további manővert fog végrehajtani, stratégiákat dolgoz ki, amelyeknek az a céljuk, hogy megint olyan kedves és engedelmes lény legyél, amilyen azelőtt voltál. Meg fog vádolni, hogy mindig a te akaratod érvényesül, holott az esetek 90 %-ában te vagy az, aki enged. Koncentrált támadást fog intézni ellened, hogy bűnösnek érezd magad: ügy fog viselkedni, mint aki rettentően meg van bántva, és téged fog okolni emiatt. Ez érzelmi zsarolás. Látszólag azt üzeni vele, hogy: „Ha továbbra is azt csinálod, amit csinálsz, akkor depresszióba esem, hogy megint kórházba kell mennem” – de a titkos értelme az, hogy: „Remélem, akkora bűntudatot érzel, hogy megfojt a lelkiismeret-furdalás, te kutya!” Ezekhez a taktikai manőverekhez fizikai erőszakoskodás, a hűtlenkedés, a válással vagy öngyilkossággal való fenyegetőzés is járulhat. A hidegháborúnak ez a szakasza tarthat napokig, de néha évekre is elhúzódik.
Nehéz időszak ez, amelynek során a gyöngébb fél rendszerint beadja a derekát. A szenvedő félnek két dolog szokott erőt adni az ellenálláshoz. Az egyik az, hogy a kemény csapások iskolája végül mégiscsak megtanítja valamire. Az is eszébe jut, hogy mi mindent kellett eltűrnie a múltban, és el lesz rá szánva, hogy ezt nem fogja tovább eltűrni.
A másik a házassági tanácsadás, és egyes, vele járó felismerések. Ezek megértése megtanít rá, hogy: a) nem kell félnünk az elutasítástól; és b) soha nem kell bűntudatot éreznünk azért, mert frusztráltuk a partnerünket. Ha ezt a két alapelvet megértik, megerősödve szállnak szembe házastársuk ésszerűtlen követeléseivel.
Ezután jön a várakozás időszaka. A hidegháború hosszú és fa
gyos lehet. Miután világossá tetted, hogy nagy változásokat akarsz a házasságotokban, adjál magadnak hat-tizenkét hónapot. Mondd meg a párodnak, neki is ennyi ideje van rá, hogy összeszedje magát, különben valakinek el kell mennie. De ez aztán ne legyen üres fenyegetés: hamegfenyegetted vele, tedd is meg.
Ne félj olyan álláspontot elfoglalni, amely egy időre sok idegeskedést és kiborulást fog okozni. Ezek rendszerint nem olyan pusztítóak, mint képzeled. Ha kitartasz, legtöbbször te fogsz győzni. Meg vagy lepve? Meg tudom érteni, tudom, miért. A veszekedések olyan hevesek lesznek, hogy úgy gondolod, semmi esélyed nincs a győzelemre. De tarts ki! Ha a hidegháború fokozódásával sem vagy hajlandó beadni a derakadat, többször fogsz győzni, mint nem.
Láttam embereket, akik olyan intenzíven neurotikus viselkedéssel próbálták meg manipulálni a partnerüket, hogy kórházba kerültek. A kórházi ágyról aztán leadták az üzenetet: „Látod, mit csináltál? Ha nem vagy ilyen, nem vettem volna be azt a marék altatót, vagy nem hajtottam volna olyan eszeveszetten.” Ne ugorj be ennek a trükknek! A házassági esküd nem börtönbüntetés. Jogod van a boldogságra is, és véged, ha nem vagy hajlandó elhárítani a bombákat, amelyeket a partnered abban a pillanatban elkezd feléd hajigálni, mihelyt elhatározod, hogy nem veszel többé részt a kisded játékaiban.
Milyen jogaid vannak a házasságban?
A legtöbb embernek halvány fogalma sincs róla, mire van joga a házassági üzletben mint partnernek. Közlök hát egy listát a fontosabb jogos elvárásokról, amelyek nem teljesítése súrlódásokat okoz.
- Partnerkapcsolat: a legvalószínűbb, hogy ezért kötöttél házasságot. így aztán ha a párod egész este beletemetkezik egy könyvbe, vagy csak ül a tévé előtt, mint akit hipnotizáltak, jogod van panaszkodni. Barátként vonzódtál a házastársadhoz, hiszen a szerelmesek mindig jó barátok is. Ez a pont annyira fontos, hogy mindazok, akik orvosokkal, ügynökökkel, pilótákkal vagy hasonló foglalkozású férfiakkal jegyzik el magukat, jobban teszik, ha előbb végiggondolják, hányszor lesznek egyedül, különben úgy fogják érezni, hogy a boldog házasságnak ezt a rendkívüli fontos elemét illetőleg becsapták őket.
- Szex: ne teljenek el hetek és hónapok közösülés nélkül. így házasság nélkül is élhettél volna. És jogod van elvárni, hogy a szex olyan legyen, hogy legalább időnként kielégítsen. Ha te jobb sze
retsz reggel szeretkezni, de a párod inkább este szeret, a szokásos adok-kapok majd megoldja a problémát. Ha egyikőtök pizsamában szeret aludni, másikótok meg meztelenül, néha ragaszkodj a magad kívánságához, de légy rá felkészülve, hogy máskor meg neked kell engedned. - Kiteljesedés: a szexnél is fontosabb, hogy jogod van ügy fejleszteni a személyiségedet és a képességeidet, ahogyan jónak látod. Ha művész akarsz lenni, és ez fontos számodra, jogod van kiélni ezt az érdeklődésedet. A partnered rosszul teszi, ha lekicsinyel, vagy nem hagy időt a művészi fejlődésedre. Főiskolára akarsz menni, és diplomát akarsz szerezni? Tedd azt! Jogod van kitágítanod a horizontodat, még ha a házastársad fenyegetettnek érzi is magát a kiteljesedésed miatt.
- Érettség: jogod van ésszerűen érett viselkedést elvárni a házastársadtól (megkövetelni nem). Nem vagy felelős érte, nem kell az egész életedet azzal töltened, hogy őt boldoggá tedd azon az áron, hogy magadat közben szerencsétlenné teszed. A partnered a felelős azért, hogy vigyázzon a saját boldogságára, és gondoskodjon róla, hogy fontos vágyai teljesüljenek a te állandó jelenléted nélkül is. Ha például a feleséged nem találja a helyét társadalmi összejöveteleken, nincs joga elvárni tőled, hogy te is vond ki magad belőlük, ő a felelős a saját problémájáért. Jobb lesz, ha megpróbál tenni valamit, leküzdeni a félszegségét, és nem téged nyag- gat, hogy csinálj valamit, amivel boldoggá teszed. Ha nem akar fejlődni vagy megváltozni, miért tennél olyan erőfeszítéseket érte, amelyekre ő maga nem hajlandó?
- Magány: vannak emberek, akiknek egyedüllétre van szükségük. Ha ilyen a stílusod, nézzél szembe vele. Tanítsd meg a partneredet, el kell fogadnia, hogy bizonyos mértékig elkülönülsz tőle. Ez mindent jelenthet: esetleg esténként egy óra hosszat olvasni akarsz a szobádban, vagy időnként egyedül akarsz elmenni nyaralni, vagy egyszerűen csak szeretsz egyedül sétálni. Egyes emberek ezt a remete-hajlamot nem hajlandók megérteni, de annyi baj legyen.
- Rabszolgaság nélkül: ez talán furcsán hangzik egy szerelemről és házasságról szóló könyvben, de voltaképpen nagyon is helyénvaló. A rabszolgaság azt jelenti, hogy birtokol valaki: se tested, se lelked nem a tiéd, hanem a partneredé. Tragikus módon némely házasság alig több egy rabszolgatartó meg egy rabszolga szerződésénél. A férfiak könnyen hajlamosak azt hinni, hogy a feleségük ugyanolyan tulajdonuk, mint mondjuk a kocsijuk. Miután elvették feleségül, és eltartják, azt hiszik, joguk van bármit rákényszeríteni. Csk üljön otthon, legyen szexuális partner, és kényez
tesse őket, csak akkor táncoljon másokkal, ha ők megengedik, és csak akkor menjen el este moziba vagy egyesületi gyűlésre, ha ez nekik is megfelel. Ugyanez az őrület tombol, amikor egy asszony azt hiszi, tulajdonosa a férjének, és úgy irányíthatja az életét, mintha a rabszolgája volna.
Mindenkinek erkölcsi joga van a személyi méltóságra és szabadságra. Senki senkinek nem a rabszolgája, és a házasság nem tesz rabszolgává senkit. A szeretettől és az odaadásról tett eskü nem azt jelenti, hogy az ember ugyanúgy a tulajdona valakinek, mint egy bútordarab.
Egészséges házaspárok ezt anélkül is megértik, hogy meg kellene mondani nekik. Tudják, hogy’ a párjuk azért van mellettük, mert őket választotta, és ha úgy dönt, ott is hagyhatja a másikat. Ha nem szeretsz egy adott üzleti vállalkozásnál dolgozni, az az okos, ha otthagyod, ha ezzel lényegesen javítani tudsz a helyzeteden.
Ha a főnököd megpróbálná megtiltani, hogy otthagyd a céget, azt hinnéd, elment az esze, ha arra hivatkozna, hogy ő a tulajdonosod. Ám a házasságban néha figyelmen kívül hagyják és nem ismerik el ezt az alapvető jogot, és eltűrik, hogy két ember közt, akik eredetileg szerelmet akartak, fennmaradjon a rabszolgaság.
Á házassági tanácsadáshoz folyamodók leggyakrabban arról panaszkodnak, hogy dühös és zsarnokoskodó házastársuk uralkodik fölöttük. Tulajdonképpen pontosan ezt jelenti a rabszolgaság, amely dühös és basáskodó emberek uralma, semmi több. Nem csoda, hogy ez ilyen jelentős panasszá válhat. Senki nem birtokolja a testedet és a lelkedet, csak ha megengeded neki.
- Tisztességes részesedés a csalad jövedelméből: ha te vagy a kenyérkereső, ne képzeld azt, hogy a fizetési csekked kizárólag a tiéd, amiért te viszed haza. Egy társas viszonyban mindkét partnernek joga van részesedni a haszonból.
Azokban az esetekben, amikor a férj az egyedüli kereső, a feleség ugyan lemondott arról, hogy dolgozzon a megélhetéséért, de nem hagyta abba a munkát. Az otthonteremtés, a háztartás és a gyereknevelés mind-mind munka, és az a férfi, aki kételkedik eben, csak próbálkozzon meg vele. Ha a feleség ügy döntött volna, hogy állásba megy, anyagilag független lenne. Amikor kivonult a munkaerő-piacról, és házassági társas viszonyba lépett, ügy igazságos, ha szava van a családi pénzügyek intézésében, és részesül a jövedelemből is.
• 0HU
Hogyan éljünk együtt neurotikus házastársunkkal?
Időnként mindnyájan neurotikusak vagyunk. A házasság működőképességének fenntartásában az az igazi feladat, hogy bánni tudjunk a partnerünkkel, amikor éppen neurotikus zavarai vannak. Könnyű dolog akkor kijönni a párunkkal, amikor egy édes, egy drága. Ehhez nem sok tehetség kell. Ha nem vagy frusztrált, és az esetek 99%-ában minden úgy van, ahogy te akarod, miért ne menne minden simán a házasságodban? Próbatételre akkor kerül sor, amikor a párod elkezd kapkodni, gyanakodni, ésszerűtlenül, hálátlanul vagy egyszerűen csak furcsán viselkedni. Hogy ezzel a lidércnyomással meg tudj birkózni, meg kell értened néhány fontos pszichológiai tényt.
A neurotikusok neurotikusán viselkednek. Nem tehetnek róla, ha önzők, basáskodók, elkényeztetettek vagy aljasok és ócskák, mert pontosan ezt jelenti, ha valaki neurotikus. A neurotikus zavarokban szenvedő emberek, amikor frusztrálódnak, nem tudnak normális emberként viselkedni. Ha tudnának, nem volnának neurotikusok. Ezért aztán ne légy meglepve, ha a feleséged, akinek iszonyú alacsonyabbrendűségi komplexusa van, elzöldül, amikor megdicséred a barátnője ruháját. Azért kénytelen így viselkedni, mert labilis, és a labilis emberek, akik nem érzik magúkat biztonságban, mindenkivel szemben így viselkednek. Ha te eltűnnél a képből, és Ezmegez úr lépne a helyedbe, három hét múlva iránta is ugyanezt érezné. Neurotikus viselkedését nem kell a szívedre venned, hiszen annak közvetlenül semmi köze nincs hozzád: ez csak része az az idő szerinti neurotikus viselkedésének.
Ahelyett, hogy begurulnál a dilissége miatt, próbálj rajta változtatni, ha tudsz. Ha nem tudsz, filozofikusan fogadd el! Mi más értelmes dolgot tehetnél? Teljesen ki is boríthatod magad, de akkor csak egy újabb neurotikus lépne be a szituba, márpedig a másiknak aligha erre van szüksége.
Egy középkorú férfipáciensem egyszer megkérdezte tőlem, mit tudna csinálni, hogy a felesége ne legyen állandóan olyan ellenséges a gyerekeikkel. Annyit kellemetlenkedett velük, hogy mihelyt megtehették, elköltöztek hazulról. Az asszony problémáit részben az okozta, hogy féltékeny volt a férjére, amiért a gyerekekkel könnyed stílusban bánik, továbbá nem szívelte az anyasággal járó követelményeket.
A férj minderre dühösen, depressziósán és zavartan reagált. Az asszony nem volt hajlandó tanácsadásra jönni; így ház ő mit tehetne?
Mindenekelőtt azt tanácsoltam neki, hogy ne guruljon dühbe. A feleségének joga (neurotikus joga) volt hozzá, hogy önző és rossz anya legyen. Valószínűleg éppúgy nem szerette, ha zavarták, mint ahogy a gyerekek nem szerették, amikor ő zavarta őket, de amíg nem tudja felfogni, hogyan hajszolta bele magát ezekbe a hangulatokba, nincs rá mód, hogy ténylegesen véget vessen a zavarainak. A férjnek és a gyerekeknek pedig azt tanácsoltam, hogy számítsanak az asszony ostoba viselkedésére, mert neurotikus.
– De nem ostoba! – tiltakozott a férj.
– így igaz. De a viselkedése az – emlékeztettem rá. – Bocsásson meg neki, és fogadja el őt, mint szerencsétlen embert, aki soha nem tanulta meg, hogyan kell kedvesnek lenni, vagy normális, esendő halandókként elfogadni saját magát és másokat.
– Egyes dolgokat, amiket csinál, meg tudnék bocsátani neki, doktor úr, de őszintén szólva, időnként olyan igazságtalanul támad, hogy egyszerűen nem tudom magam túltenni rajta.
– Dehogyisnem – kardoskodtam. – Ha most maga elé raknék egy röntgenfelvételt a felesége agyáról, és mutatni tudnék rajta egy nagy, sötét foltot, ami azt jelezné, hogy agydaganata van, az megváltoztatná a magatartását iránta?
– Hát persze – bizonykodott tüstént. – Ha agydaganata volna, nem tudna normális mértékben uralkodni a gondolkodásán és az érzésein.
– így igaz. Mármost ha el tudná fogadni az őrült és igazságtalan viselkedését, ha agydaganata lenne, miért nem tudja elfogadni azt, hogy – hogy is mondjam, érzelmi daganata van? Az egyik ugyanolyan bénító és megnyomorító, mint a másik.
– Értem, mit akar mondani. Arra céloz, hogy egyik esetben sem tetszene a viselkedése, de el tudnám viselni, és nem kárhoztatnám érte.
Még jobban megértette a lényeget, amikor fölvetettem, mit szólna hozzá, ha a felesége néha összeesne, megsérülne, akár a bútort is összetörné, mert epilepsziás lenne. Akkor sem lenne meg
lepve. Az epilepsziások ilyesmiket csinálnak. Az állítani, hogy az epilepsziásoknak nem szabad ilyesmiket csinálniuk, annyi lenne, mint az követelni, hogy ne legyenek rohamaik. Ez pedig teljesen lehetetlen (kivéve persze, ha rohamaikat gyógykezeléssel féken tartják).
Ahhoz tehát, hogy együtt élj egy neurotikus házastárssal, el kell szánnod magadat valamire: ne követeld tőle, hogy változtasson a zavart viselkedésén. Ehelyett nekedkeW megváltoznod: le kell beszélned magadat a nagyképű szigorúságról, aztán majd meglátod, tudsz-e segíteni a partnereden.
A düh — a házasság legsúlyosabb problémája
Ha el tudod fogadni azt a gondolatot, hogy a zavart, frusztrált embereknek nincs más választásuk, mint hogy kimutassák a zavarodottságukat, akkor automatikusan megtakaríthatod magadnak a legrosszabbat, ami csak egy házasságban előfordulhat: a dühöt. Véleményem szerint semmi nem olyan veszélyes egy kapcsolatban, mint a harag.
Egészen röviden a harag pszichológiája a következő: belehecce- led magad a dühöngésbe azok miatt a problémák miatt, amelyek elé a partnered állít. Először is azt akarod, arra vágyói, vagy legalábbis jobb szeretnéd, ha jobban a szájad íze szerint mennének a dolgok (több szex, több megbecsülés, több akármi). Aztán anélkül, hogy tudatára ébrednél, ezeket az egészséges kívánságokat neurotikus követelésekké alakítod át, és azt mondod: „Több szexet akarok.” „Több megbecsülést szeretnék.” „Több felelősséget kellene vállalnod.” Amikor parancsokat adsz ki, amikor olyan szavakat használsz, mint „kell, kellene, muszáj”, óhatatlanul dühbe fogsz gurulni, ha a partnered nem engedelmeskedik. Ha azonban nem követelődzői, hanem kitartasz amellett, hogy „szeretnéd, jó lenne, jobb szeretnéd”, akkor ha frusztrálódsz is, nem fogsz dühbe gurulni, csak csalódott leszel és nagyon fogod sajnálni. Ezért nem attól függ, dühös leszel-e, vagy nem, hogy mások mit csinálnak, hanem attól, hogy követeléseket támasztottál-e vagy sem.
Ez talán egy kicsit fantasztikusnak hangzik. Mármint gyakorlatilag. Senki nem annyira racionális, hogy mindig uralkodni tudjon a gondolatain. Senki nem tökéletes. Tézisem azonban elvben igaz, és ténylegesen is bizonyítható volna, ha nem volnánk annyira kitéve az emberi tévedéseknek.
Frank jó példa arra, hogy tehet tönkre egy jó kapcsolatot a düh. A jelek szerint Frankét felizgatta valami az újabb szex-irodalom-
bői, és mivel saját szexuális élete mindig sivár volt, miután megtudta, milyen nagyszerű lehet egyes emberek számára a szex, elkezdett neheztelni a feleségére a puritán viselkedése miatt. Kurvákhoz akart menni, hogy7 megkaphasson valamit azokból az izgalmakból, amelyekről annyit fantáziáit, de amelyekre a felesége nem volt felkészülve, tehát nem is volt hajlandó kielégíteni a férje ilyesféle vágyait.
Bár igen derék asszony volt, hűséges, lojális, dolgos nő, a szexszel kapcsolatban sok gátlása volt. Frank nem tarthatott a többi könyve között egy szexuális tanácsadó kézikönyvet, és nem beszélhetett előtte nyíltan a szexről, mert azt nem tűrte, és csak gye- rekcsinálás céljából engedélyezte. Negyvenévi házasságuk alatt soha nem közeledett szexuálisan a férjéhez, mert igazi úrinőnek tartotta magát.
– A mi házasságunkban nem létezett örömszerzés a szexben – mondta Frank keserűen. Mélységes dühe abban fejeződött ki, hogy utcalányokkal szeretett volna vad orgiákat rendezni.
Frank azt hitte, a felesége dühíti fel. Kitartóan magyaráztam neki, hogy ez nem igaz, még akkor sem, ha az asszony negyven éven át súlyosan frusztrálta. O maga borította ki saját magát, amikor gyerekes módon ragaszkodott hozzá, hogy a maga módján gyakorolja a szexet, és oda lyukadt ki, hogy az asszonynak nincs joga ahhoz, hogy puritánkodjon és szexuálisan unalmas legyen. A feleségének joga volt úgy vélni, hogy a szex csak a szaporodásra való, minden szexuális irodalom mocsok, szemét, a szexről beszélni bűnös dolog, és egy hölgy soha nem kezd ki egy férfival. Teljesen egyetértettünk Frankkel abban, hogy a felesége mindezekben tökéletesen téved. Csakhogy mindennek ellenére joga van tévedni. Azok az emberek, akiknek rossz szexuális tapasztalataik vannak, vagy világéletükben arra tanították őket, hogy a szex bűnös dolog, azt csinálják, amit Frank felesége csinált. Nem tehetnek róla. Ez az ő életproblémájuk, ez a keresztjük, amelyet hordozniuk kell.
Frank negyven éven át frusztrálódott szexuálisan, ettől elkeseredett, és megharagudott a feleségére. Igen ám, de ha valakinek meg kell birkóznia egy problémával (egy frigid feleséggel), annak biztosan nincs szüksége még egyre (a haragra), különösen nem, ha ezt saját maga gerjeszti magában. Frank dühe számos további problémát okozott. Eleinte bűntudatot érzett miatta, aztán megpróbálta elfojtani. Mivel a felesége valójában soha nem hallotta tőle teljes egészében, ésszerűen előadva a szexualitásról vallott nézeteit, soha nem emelt kifogást a neurotikus viselkedése ellen. Ezen felül Frank sokkal jobban tette volna, ha megoldást keres a frusztrációira, ahelyett, hogy dédelgeti a sérelmeit. Erre ritkán ke
rült sor, mert a harag motiválta, nem a cél. Végül aztán elfojtott dühe cinikussá tette. Mivel nehezére esett, hogy kedves legyen a feleségéhez, az asszony se volt kedves hozzá. Negyven év alatt egyikük sem engedett egy tapodtat sem.
A több mint kétszáz páciens között, aki a házassági problémái miatt segítséget keresett nálam, a leggyakoribb panasz az volt, hogy a férj basáskodik és dühöng. Ezt negyvenegy asszony jelölte meg boldogtalansága legfőbb okaként. Amikor tehát rámutatok arra, hogy a házasságban a legveszélyesebb állapot a harag, úgy érzem, jogosan teszem. Nem számít, akármilyen súlyos a frusztrációnk, ha krónikusan dühöngünk, csak rontunk a helyzeten. Ha időnként dühöngünk egyet, az még egészséges is a házasságban, bár egy időre felizgatjuk vele magunkat. Megtisztítja a levegőt. Egy-egy alkalmi dühöngésen túl azonban soha nem ajánlatos a „haragszomrád”. Ha szilárd egyéniségek tudunk maradni, és erőszakos vagy heves jelenetek nélkül tudjuk intézni a házasságunkat, az azt jelenti, hogy érettek lettünk.
Nézzünk szembe vele: századunk legirgalmasabb cselekedete volna házsártos és gonosz embert szeretni. Egyszerűen nem kerülhetünk közel valakihez, aki örökösen hibát talál bennünk, vagy soha nem engedi meg nekünk azokat az egyszerű örömöket, amelyek az életet széppé teszik. Legelsősorban is azért kötöttünk házasságot, mert bizonyos szolgáltatásokat vártunk a házastársunktól. De ha az illető a dühös típusba tartozik, akkor nyilvánvaló, hogy óhatatlanul boldogtalanok leszünk mellette. A dühös embereknek az kell, hogy mindig mindenben az ő akaratuk érvényesüljön; de akkor hol van a mi helyünk és terepünk? Az illetőt azért szerettük meg, amit majd tenni fog értünk. Ha azonban könnyen dühbe gurul, ez azt jelenti, hogy mindig nekünk kell adnunk, és le kell mondanunk a saját igényeinkről. Nem kapjuk meg, amit szeretnénk, mert nem számítunk neki semmi.
A dühös természetű házastárssal való bánásmód egyik legjobb módszere az, ha először megszabadulunk a saját dühünktől, aztán kedvesen és tapintatosan viselkedünk vele. Minél jobban dühöng a partnerünk, próbáljunk meg annál kedvesebbek lenni hozzá. Nagyon nehéz tartósan haragudni valakire, aki kedvesen reagál a mi érzelmi háborgásainkra.
Talán kételyek merülnek fel majd magukban ezzel a tanáccsal kapcsolatban: nem vezet-e ez oda, hogy minden alkalommal engedniük kell, és végül zsarnokság alá kerülnek? Igaz. Erre határozottan van lehetőség – de csak akkor, ha összetévesztik a kedvességet és a tapintatosságot az egyetértéssel, illetve a beleegyezéssel. Megtagadhatnak dolgokat a partnerüktől, és lehetnek vele né
zeteltéréseik, de ezt is lehet udvariasan és tapintatosan intézni. Még nem kell gyöngének lenniük azért, mert nem gurulnak dühbe. Tartsanak ki a véleményük mellett indulat nélkül, de szilárdan. Ha ezt egyhuzamban hónapokig csinálják, ritka az a partner, aki valamennyire nem változik meg. De ne felejtsék el: minél komi- szabb az illető, annál kedvesebbnek (és szilárdabbnak) kell lenniük.
Három módszer vádaskodás ellen
Az igazságtalan vádaskodás az indulatkitörés leggyakoribb oka, különösen a házasságban. Ha nem tudjuk, hogyan kell ezzel bánni, vég nélküli ordibáló szőcsatákra vagyunk kárhoztatva.
Ha a házastársad fukarsággal vádol, tüstént tedd fel magadnak az alapvető kérdést: igaz ez? Gondold át alaposan, mielőtt döntesz. De ha végül oda lyukadsz ki, hogy igaz, akkor mindjárt fel kell tenned magadnak a következő fontos kérdést: bánt engem, ha fukar vagyok?
Ha zavar, hogy zsugori vagy, és úgy érzed, az utóbbi időben szűkmarkú voltál, ne ugorj a plafonra, amiért ezt valaki megmondta neked. Inkább mondd azt a partnerednek:
– Kösz, hogy megmondtad, milyen kupori voltam az utóbbi időben. Ezt csak olyasvalaki merhette megreszkírozni, aki tényleg törődik velem. Nem akarok ésszerűtlenül spórolni, mostantól fogva majd figyelni fogok rá.
Viszont csak azért, mert egy vád igaz, még nem kell bűntudatot érezned, vagy depresszióba esned. Van pár nagy hibád, na és? Kinek nincs? Te is csak ember vagy. Ne ennek az egyetlen tulajdonságodnak az alapján ítéld meg magadat! Nehogy meggyűlöld és hosszasan kárhoztasd magad – inkább törd azon a fejed, mit kezdjél ezzel a problémáddal.
Vegyük most a második lehetőséget: a vád igaz, de te nem tartod hibának. Röviden: egyetértesz azzal, hogy megfogod a pénzt, de a takarékosságot erénynek tartod. Akkor meg miért kellene haragudnod a házastársadra, amiért szóvá tette egyik alapvető tulajdonságodat, még ha kritikának szánta is?
Hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy esetleg kifejezetten elégedettek lehetünk valamelyik szokásunkkal, amíg valaki panaszkodni nem kezd miatta. Ilyenkor aztán eltöprenghetünk rajta, nincs-e velünk valami baj. Ez történt Lew-val is. A felesége azzal vádolta, hogy agyondédelgeti az anyját. Erre először sündisz- nó-állásba vonult, mert úgy érezte, megtámadták. Később el kellett ismernie, hogy nagyon erősen törődik az anyjával, de ezt ő tel
jesen rendjén valónak tartja: úgy érezte, le van kötelezve neki azért a sok kedvességért, amelyet iránta tanúsított. Jó érzést jelentett számára, hogy időnként kényeztetheti. Gyerekkorában az anyja is sokat kényeztette, és ez hosszú távon nem ártott neki. A felesége úgy véli, elkényezteti az anyját. Na és akkor? Kénytelen volt az asszonnyal többé-kevésbé egyetérteni.
– De mit árt egy kis kényeztetés? – válaszolta filozofikusan.
A harmadik stratégia, amivel megakadályozhatod, hogy valamiféle vád miatt dühbe gurulj, ha úgy döntesz, hogy a vád hamis. Szó sincs róla: nem vagy kupori. Sőt minden várakozáson túl bőkezű voltál és vagy. Újra meg újra megtagadtál magadtól dolgokat, és egyáltalán nem számítottál erre a szívtelen vádaskodásra. Ilyen körülmények között hogy tudnád megőrizni a nyugalmadat?
Úgy, hogy megadod a házastársadnak a tévedés jogát. Ha tényként fogadod el, hogy joga van a véleményéhez, miszerint olcsójá- nos vagy és elnéző, megvédelmezed magad attól a belső dühtől, amely szétrobbanthatná a házasságodat. Ha a vád alaptalan, akkor alaptalan. Miért izgatnád föl magad a másik gyöngeségei miatt?
Mindez szó szerint áll a hamis vádakodásokra. Ha valaki azzal vádol, hogy huligán vagy, homoszexuális vagy, iszákos vagy, ne vedd a szívedre. Vagy az vagy, vagy nem. És ha nem, akkor mondd azt neki, szépen, mosolyogva:
– Lehet, hogy igazad van, de szerintem nem. Bár: kinek-kinek a maga ízlése szerint. Ez a tanácsom, s ha pontosan követed, döntő különbséget jelent: harmónia vagy7 gyűlölködés jön-e létre a partnerek között.
Egyesek azt hiszik, normális dolog, ha azt látják, hogy a partnerük elzöldül az irigységtől. Ez állítólag a mélységes és tartós szerelem jele, és a törődés és rajongás leghízelgőbb kifejezése. Lehet, hogy ez így van, de az én tapasztalataim szerint a féltékenység olyan, mint a csiliszósz: egy csöpp elég belőle a kívánt hatás eléréséhez.
A krónikus féltékenykedés gonosz és rendkívül pusztító probléma, és súlyos törést okozhat a házasságban.
Amikor a férjed nem hajlandó megengedni, hogy elmenj vásárolni, mert vetted magadnak a bátorságot, és közben az engedélye nélkül találkoztál barátaiddal-barátnőiddel, akkor tüstént látni fogod, normális-e vajon, ha ilyen neurotikus módon szeretnek.
Ha néhány percet késel, amikor táncolni mentek, és a partnered harmadfokú vallatásnak vet alá, hogy közben kivel találkoztál, akkor már belekóstoltál ebbe a lidércnyomásba.
Amikor a feleséged depresszióba esik, mert a karácsonyi estélyen elbeszélgettél Miss Ezmegazzal, figyelj! Ennél még sokkal több mondanivalója lesz, amikor egyszerűen csak normális módon udvarias leszel akár a legjobb barátnőihez is.
A féltékenység, légyen akármilyen fokú, mindig csak zűröket okoz, és minden házasság jobban működik nélküle. Mi szüli ezt a zöldszemű szörnyeteget? A saját alacsonyabbrendűségi érzéseid, így igaz. Amikor megmondod a partnerednek, mennyire féltékeny vagy, lelked legmélyén beismered, hogy értéktelennek és labilisnak érzed magad.
íme, így működik pszichológiailag a féltékenység. Fenyegetve érzed magad, úgy érzed, esetleg elveszítheted a társadat, mert nincs önbizalmad. Azt hiszed, akármelyik Tóm, Dick vagy Harrj, illetve Sally, Rosie és Jane kiszoríthat, legyőzhet. Nagyon rossz véleményed lehet önmagadról, ha így megrémülsz, hogy vesztes maradhatsz akárkivel szemben! És ebben még a szülő és a gyerekek is benne foglaltatnak!
Ha volna benned önbecsülés, ha jő véleményed lenne magadról, mint személyiségről, egyszerűen eszedbe se jutna, hogy mások ilyen fenyegetett helyzetbe hozhatnak.
– Mi van őbennük, ami bennem nincs? – teszitek föl magatoknak a kérdést.
– Még ha elvennék is tőlem a páromat, akkor is vagyok olyan kívánatos, hogy találjak valaki mást. Akkor meg miért aggódjam? – mondja az, áld biztos önmagában.
Próbáljuk-e megnyugtatni féltékeny partnerünket, eloszlatni az aggodalmait, és vég nélkül válaszolni a kérdéseire, mintha csak harmadfokú vallatásnak volnánk alávetve? Nem. Legalábbis nem többször, mint egyszer vagy kétszer. Az udvarias tagadáson és bizonykodáson túl azonban ne szóljunk egy szót sem. Ilyen kérdésekre egyszerűen nem lehet kielégítő választ adni, kivéve, ha beismerjük a bűnösségünket. Tagadhatod naphosszat, hogy nem feküdtél le senki mással, soha nem fognak hinni neked. A partnered egyetlen választ vár: azt, hogy hűtlen voltál. Ezt a választ tüstént el fogja hinni. Amikor a párod a plafonra ugrik, amiért nem a várt választ hallja tőled, javasold neki, hogy menjen házassági tanácsadásra, ott majd megoldják a féltékenységi problémáit, addig pedig szálljon le rólad.
Bár a szex egyike legerősebb hajtóerőinknek, egyben a legtöbb neurotikus bonyodalom okozója is. A házasság leggyakoribb problémái közé tartozik mind a nőknél, mind a férfiaknál az orgazmus hiánya. Ezt a problémát a férfiaknál impotenciának, a nőknél frigiditásnak hívják. Nem szeretem ezeket a címeket, mert egy visszafordíthatatlan állapotra utalnak: azt sugallják, áld egyszer frigid, mindig frigid. Márpedig ez nagyon messze áll az igazságtól. Ha egy asszonynak nincsenek ezzel kapcsolatos fizikai problémái, akkor az orgazmusproblémái rendszerint abból adódnak, hogy fél az újabb kudarctól, bűntudatot érez, amiért élvezi a szexet, vagy mert különféle problémák elvonják róla figyelmét.
Tony egészséges, telivér férfi, világéletében férfias volt, az ágyban mint a bika, és egyébként is elbűvölő fickó. Egy szép napon aztán történt valami a munkahelyén, ami megrendítette az önbizalmát. Átugrották az előléptetésnél, méghozzá olyasvalakit emeltek fölé, akit ő tanított be. A fiúk előtt látszólag rá se rántott, de szíve mélyén megrázta a dolog. Nem sokkal utána egyszer csak képtelen lett annyi időre fenntartani az erekcióját, hogy kielégítse a feleségét. Aztán egyre rosszabbra fordultak a dolgok, végül már hozzá sem tudott fogni. Ez eléggé megrémítette ahhoz, hogy szexuális tanácsadáshoz folyamodjon.
Gyorsan és könnyen diagnosztizáltam Tony problémáját. Olyan gyakran jutott eszébe a munkahelyi megaláztatása, hogy akkor sem tudott megfeledkezni róla, mikor szeretkezni akart. Az elszalasztott előléptetés gondolata távolról sem szexuális jellegű gondolat, márpedig egy sikeres szeretkezéshez pontosan az kell. Meg kellett rá tanítanom, hogyan terelje el a figyelmét a problémáiról, hogyan hagyja ott őket a munkahelyén, és hogyan koncentráljon kéjes szexuális képekre, amikor becsukja maga után a hálószobája ajtaját.
A szexuális képek ilyesmikből állnak: a partnerünk testére (az alakjára, az illatára, a tapintására) gondolunk, aztán ezt megfűszerezzük szerelmes szavakkal. Ha az agyunk nem áll rá erre a vágányra, akkor nem valószínű, hogy izgalomba tudunk jönni.
Tony azonban makacsul azt állította, hogy amikor a feleségével van, egész idő alatt a szexre gondol. Ezzel szemben állandóan csak az erekcióján jár az esze. Amikor azt mondta, hogy folyton csak a szexre gondol, valójában az erekciójára gondolt, igazából egyáltalán nem a szex foglalkoztatta, hanem egyre csak az járt a fejében, milyen rémes lenne, ha megint kudarcot vallana a feleségével, milyen férfiatlan és neurotikus ember ő, ha nem tudja az asszonyt ha
marosan kielégíteni. Végül már azon kezdett töprengeni, nem látens homoszexuális-e. Ezt nevezte ő szexuális gondolkodásnak. Szó sincs róla: ezek a gondolatok körülbelül annyira tudták felizgatni, mint egy hideg zuhany.
Újra meg újra hangsúlyoztam neki, hogy normális férfi, és tüstént újra ki fogja tudni elégíteni a feleségét, ha nem gyötri magát többé az állása, az elmaradt előléptetés, és az ezzel járó állítólagos megaláztatása miatt. Még csak eszébe se jusson az a lehetőség, hogy újra elveszítheti az erekcióját, ehelyett gondoljon a felesége testének azokra a részeire, és az asszony olyan mozdulataira, amelyek felizgatják. Gyakorlatilag garantáltam neki a sikert, ha mindezt helyesen csinálja. Ha pedig mégsem sikerülne valami fényesen, akkor engedje el magát, lazítson, és mindjárt jobban fog menni.
Ezt persze könnyebb mondani, mint megtenni. Szerencsére van más megoldás is. Kioktattam Tonyt: ha nem tudja fenntartani az erekcióját, akkor becézgesse az asszonyt addig, amíg el nem jut az orgazmushoz. Ehhez a sző szoros értelmében nincs is szükség pé- niszre. Más módjai is vannak az orgazmusnak, és nincs rá semmi ok, amiért ezeket el kellene hanyagolni. Amellett, ha egyszer tudja, hogy nem fogja frusztrálni a felesége szexuális vágyait, akkor valószínűleg kevésbé fog aggódni a saját teljesítménye miatt. Csakugyan fokozatosan javult is, amíg vissza tudott térni a normális aktushoz.
Túl kell lépnünk azon az elképzelésen, hogy a közösülés az egyetlen módszer, amellyel egy férfi meg egy nő kielégíthetik egymást. Pompás módszer, de nem az egyetlen. Tonynak is sikerült egy ideig jó szexuális életet élnie, anélkül, hogy a pénisze működött volna. Nők is élhetnek teljes és kielégítő szexuális életet közösülés nélkül.
Sok nő közösülés révén egyszerűen képtelen eljutni az orgazmushoz: ehhez mindig további különleges izgatásra van szükségük. Talán gyengék a hüvelyi idegvégződéseik, vagy talán valami más problémájuk van. Akárhogy van is, azok között a nők között, akik közösülés révén képtelenek eljutni a csúcspontra, egyesek néha pánikba esnek, és egyik ágyból a másikba hemperednek, azt a tökéletes férfi nemi szervet keresve, amely majd megadja nekik a normális úton elért orgazmust.
Nyugi! Nőkkel is előfordulhat, hogy egyszerűen túlságosan erőltetik a dolgot, és túl sokat aggódnak. Ezzel aztán közösülés közben pontosan a kéjes gondolatokat hessegetik el, amelyek normális körülmények között a csúcsra vezetnek. Gondoljanak hát akármire, amitől begerjednek. Nyugodtan képzeljék maguk elé a férjük helyett a kedvenc filmsztárjukat, és ne érezzenek emiatt
bűntudatot. (Az nem szexi dolog, emlékeznek még rá?) Ha elég gyakran sikerül elélvezniük, miközben régi szeretőikre vagy a filmen látott bálványaikra gondolnak, rendszerint eljön az a nap, amikor már annyi örömöt kapnak a partnerüktől, hogy elég az orgazmushoz, ha csak rá gondolnak.
Felejtsük el az impotenciát és a frigiditást! Ezek a szavak elhessegetik belőlünk a szenvedélyt. Csak arra gondoljunk, hogy olyan időszakba kerültünk, amikor megzavarnak minket az aggodalmaink meg a bűntudatunk, és semmi másról nincs sző. Ha újra sínre kerülünk, és szeretkezés közben megint kellemes gondolataink lesznek, rá fogunk jönni, milyen könnyen visszatér a képességünk az orgazmusra. Ha soha, még a fenti tanácsok betartása után sem jutnak el az orgazmusig, esetleg azt a következtetést vonják le, hogy a közé a sok-sok millió nő közé tartoznak, akiknek különleges becézgetésre van szükségük. És abban mi a rossz?
Egyesek időnként eltűnődnek azon a lehetőségen, hogy a partnerük talán homoszexuális. Ilyenkor megrémülnek, és egyre ezen törik a fejüket, mit csináljanak, ha tényleg homoszexuális.
Ez megint csak mumus, ami szükségtelenül szétrombolja a házasemberek szexuális életét. Először is álljunk meg egy szóra, és jöjjünk rá, hogy mindenki képes homoszexuális viselkedésre. A legbecsületesebb emberek is képesek csalni, hazudni vagy lopni, de azért még aligha bélyegezzük őket bűnözőnek, mert néha egy kicsit lazítanak az erkölcsükön. Egyszerűen csak beszéljünk velük, adjuk elő a kifogásainkat, és adjuk értésükre, milyen következményekkel járhat, ha tovább folytatják ezt a viselkedést. Aztán várjunk, amíg meglátjuk, változtatnak-e viselkedésükön.
Ugyanez a helyzet a homoszexuális viselkedéssel is. Tegyük fel, hogy a férjük túlzott figyelmességet tanúsít egy férfi barátja iránt. Tegyük fel továbbá, hogy’ az utóbbi időben erősen csökkent a szexuális érdeklődése maguk iránt. Helyesen tételezhetik fel ilyenkor, hogy ez a normális, heteroszexuális férfi most egy időre homoszexuális hajlamokat mutat, amelyeket feltétlenül képes elkerülni, ha ő is úgy akarja. Beszélniük kell tehát vele, tiltakozniuk kell, és figyelmeztetniük kell rá, hogy elválnak tőle, ha bárkivel hűtlenkedik, legyen az nő vagy férfi. Akkor a választás majd rajta múlik.
Egyes homoszexuális férfiakat és nőket ritka esetekben olyan erős vágy hajt a saját nemükből való partner keresésére, hogy a jelek szerint náluk nem pszichológiai, hanem genetikai és fizikai tényezők lépnek működésbe. Az esetek túlnyomó részében azonban a homoszexuális viselkedés tudatos választás kérdése, ezért éppolyan tudatosan könnyen meg is változtatható.
Hozzásegíthetjük-e a partnerünket, hogy neurotikussá váljon?
Ha a férjük vagy a feleségük évek óta depressziós, dühös, ideges, féltékeny, vagy gyatra az önuralma, vegyék fontolóra azt a reális lehetőséget, hogy öntudatlanul maguk bátorították erre a neurotikus viselkedésre. A feleség esetleg keserűen panaszkodik, amiért a férje soha nem rakja el a ruháit. Ám ha ez a probléma néhány hónapnál tovább áll fenn, akkor jó esély van rá, hogy éppen ő tanította arra, hogy hagyjon mindent szanaszét. Fura, mi? Utálnak a férjük szobalánya lenni, mégis egyre jobban megkönnyítik számára, hogy széthajigálja a ruháit, amikor levetkőzik, anélkül, hogy ennek tudatára ébrednének.
Hogyan? Úgy, hogy összeszedik a ruháját. Értsék meg: a férjük inkább a szemével veszi tudomásul azt, amit tesznek, mint a fülével azt, amit mondanak neki. Amíg csak azt hajtogatják, mennyire utálják fölszedni a piszkos fehérneműt, de azért csak-csak fölszedik, addig miért változna meg? Kifejezetten arra tanítják, hagyja csak ott a nadrágját, ahol akarja. Valószínűleg nem csinálná, ha nem jutalmaznák meg, és maguk is otthagynák, ahol levetette.
Ez a mechanizmus meglehetősen bonyolulttá válhat, és ekkor kezd igazán érdekes lenni. Vegyük Joe-t és Frant. Amikor Joe dühbe gurul, hogy az asszony slamposan vezeti a háztartást, ordítozni kezd vele, és összehasonlítja a sógornőjével, aki tökéletes háziasz- szony. Ezt azért csinálja, mert az évek hosszú során át rájött, hogy Fran csak akkor érzi igazán megjegyzéseinek a fullánkját, ha ordít és összehasonlítgatja másokkal. És hogyan jött rá erre? Úgy, hogy látta: ilyenkor Fran előbb dühbe gurul, aztán végigveti magát az ágyán, és sír, mint a záporeső. Erre aztán Joe tüstént abbahagyja az ordibálást.
Más szavakkal: Fran arra tanította, hogy ordítozzon vele, mert amíg nem kezdett ordítani, addig nem reagált. Joe viszont megtanította rá az asszonyt, hogy vágja magát végig az ágyán, és bőgjön dühében, mert amikor ezt csinálja, akkor tüstént kibékül vele. Meg tudják érteni, miért csinálták ezt éveken át?
Ha valaki dicséri a hosszú hajukat, jő esély van rá, hogy ez annyira jólesik maguknak, hogy nem fogják megváltoztatni a frizurájukat, és nem vágatják le a hajukat. Az a viselkedés, amelyet megjutalmaznak, megerősödik — de a neurotikus viselkedés is.
Rengeteg ember egész idő alatt ezt csinálja a családjában. Amikor megkérjük a lányunkat, hogy szedje le az asztal, és meg se moccan, valószínűleg megismételjük a kérésünket, aztán a harmadik kérés után dühösen ráordítunk. Akkor aztán ugrik, és megcsi
nálja. Mi történt itt? Elsőre hajlamosak lennénk az mondani, hogy tanítottuk a lányt. Igaz. De mire?
Ha közelebbről megnézzük, rá fogunk jönni, hogy csak aztán emelte fel a fenekét, miután ráordítottunk. Arra idomítottuk tehát, hogy várja ki, amíg ráordítunk, mert csak akkor veszi észre, hogy komolyan gondoltuk. Amikor legközelebb valami parancsot akarunk adni neki, addig valószínűleg nem fog rá reagálni, amíg dühbe nem gurulunk, mert amíg nem ordítunk rá, addig semmi sem történik. Ha szépen, nyugodtan megbüntettük volna az első kérés után, nem várná meg a harmadik parancsot, amelyet már torkunkszakadtáből ordítottunk.
A lány is idomított azonban bennünket. Csak akkor mozdul, amikor végül dühbe gurulunk. Ez azt jelenti, hogy csak azután jutalmaz bennünket elfogadható viselkedéssel, miután ordítani kezdtünk. Az ordítozás kifizetődik — a lány gondoskodik róla, hogy kifizetődjék. Ezért aztán valahányszor akarunk tőle valamit, eszünkbe fog jutni, hogy az ordítás előzőleg is jól bevált, így hát megint be fog válni.
Elgondolkoztál már valaha rajta, miért használnak ki téged az emberek? Miért gázolnak át rajtad? Lehet, hogy nem fog tetszeni, amit mondok, de te idomítottad be rá őket, hogy így bánjanak veled, mert mindig engedtél nekik, amikor erőszakoskodtak veled. Ha az erőszakosságukkal megkapják, amit akarnak, miért változnának meg?
Ez azonban azt jelenti, hogy amikor ismételten felindult állapotba hoz valaki, gondosan meg kell vizsgálnunk a cselekedeteinket. Jó esély van rá, hogy mind a ketten neurotikus viselkedésre idomítjuk egymást, anélkül, hogy ezt észrevennénk.
Csakugyan mindig az őszinteség a legjobb politika?
Erre a kérdésre az esetek nagy részében igennel válaszolnék. Ám ez azt feltételezi, hogy a partnerünk elég érett, és nem annyira sérülékeny, hogy az igazság nagyon kiborítsa. Utóvégre a pszichológusok mindig azt hangsülyozzák, hogy a nyílt kommunikáció a boldog házasság fontos része, nem? Továbbá nem állítják-e azt is, hogy mindörökre elveszíthetjük házastársunk bizalmát, ha nem mondjuk meg neki az igazat?
Mindennek ellenére én azt mondom: jobb ezt csak olyasvalakivel csinálni, aki el bírja viselni az igazságot. Egyes emberekkel szemben a teljes őszinteség annyi, mintha borotvapengét nyomnánk egy csecsemő kezébe. Gondolják csak meg, mivel néznek
szembe, ha sérülékeny partnerük megkérdezi: nem bánták-e meg valaha, hogy házasságot kötöttek vele? Ma megfordultak a fejükben ilyen gondolatok, és a partnerüknek gyatra az énképe, biztosíthatom róla magukat, hogy darázsfészekbe nyúlnak. Nyilvánvalóan konokság (és ostobaság) lenne tökéletesen őszintének lenni egy ilyen személyiséggel.
Nézzük a következőképpen a dolgot. Kínálnánk-e tengeri rákkal valakit, aki allergiás rá? Megpróbálnánk-e leitatni a barátunkat, ha tudnánk, hogy kocsival van, és haza kell mennie? Engednénk-e a kamasz fiunkat a kocsinkkal furikázni, ha tudnánk, hogy túlságosan tapasztalatlan vezető? Kétlem. Ugyanebből az okból azt javaslom: ha ez egyáltalán lehetséges, ne mondjuk meg az igazságot olyan embereknek, akik nem tudnak mit kezdeni vele.
Azt jelentené ez, hogy hibát követünk el, ha fontos ügyekben a partnerünkhöz fordulunk, ha eleve gyanítjuk, hogy fel fogja magát izgatni? Nyilvánvalóan ez is irreális volna. Tegyük fel például: abszolút biztos vagy benne, hogy el akarsz válni. Abban is meglehetősen biztos vagy, hogy a házastársad alighanem hisztizni fog, depresszióba zuhan, ivásra adja a fejét, esetleg talán öngyilkosságot is megkísérel, ha tudtára adod ezt a döntésedet. Erkölcsös dolog, ha ilyenkor is szembenézel a partnereddel? Nézetem szerint: igen. Erkölcsös vagy, ha állód a sarat, és kimondod az igazságot, még ha a házastársad annyira belézavarodik is, hogy később kórházi kezelésre vagy pszichoterápiára lesz szüksége. Amikor egy kérdés rendkívül fontos számodra a saját életed szempontjából, akkor ne engedd magadat mások neurotikus reakcióitól visszatartani. Nem kell bűnösnek érezned magad a kiborulásuk miatt, mert azt nem te okoztad, hanem ők maguk. Ez még az öngyilkossági kísérletre is áll. így igaz: nem te hajszolod bele őket az ilyen kétségbeesett lépésekbe, hanem ők maguk.
Akkor hát mikor van értelme, hogy megóvjuk a partnerünket a fájdalmas igazságtól? Akkor, amikor nem árt nekünk, ha elhallgatjuk, és amikor úgy érezzük, semmi fontosat nem nyerünk vele, ha beavatjuk a bizalmunkba.
Mit számít például valójában, ha nem meséljük el neki, hogy a házasságunk előtt volt egy komoly szerelmi ügyünk? Először is semmi köze hozzá. Másodszor pedig, ha kiég benne a biztosíték, mert megtud valamit a múltunkról, akkor meg miért csinálnánk? ő a felelős azért, hogy soha nem fogja hallani ezt a számára kellemetlen históriát. Ha kevésbé érezné magát fenyegetettnek, és kevésbé volna neurotikus, semmi problémát nem jelentene, ha elmondanánk neki az egészet.
Amikor a partnered legközelebb megvádol azzal, hogy nem mondod el neki a teljes igazságot, és megpróbál letolni érte, egyszerűen hárítsd vissza rá a felelősséget. Közöld a házastársaddal, hogy mindig meg fogja tudni az igazságot, attól a pillanattól fogva, amikor bebizonyítja, hogy az igazság nem fog belőle üvöltözést, zsörtölődést, sírást, vádaskodásokat, fenyegetéseket és önsajnálatot kiváltani. Kinek van ezekre szüksége?
Ez a könyv a szerelemről meg a házasságról szól, valamint arról, hogy hogyan érhetünk el mind a kettőben sikert. Ezért szeretném befejezésül még leszögezni, kívánatos, hogy olyan éretté váljunk, amilyenné csak tudunk, és tanuljunk meg partnerünknek azokkal a neurotikus szokásaival bánni, amelyek minden bizonnyal bosz- szantóak ugyan, de nem károsak.
Sokkal több házasság maradna fönn egészen kielégítő állapotban, ha egyszerűen nem engednénk, hogy a partnerünk megzavarjon minket. Ez azt jelenti, hogy időnként esetleg beletörődhetünk az ésszerűtlen viselkedésébe. Ennek nem kell szükségképpen súrlódásokra vezetni, csak akkor, ha hagyjuk. Ahhoz, hogy olyan partner legyünk, akivel könnyű együtt élni, le kell győznünk azt a természetes hajlandóságunkat, hogy elefántot csináljunk a bolhából. Senkivel nem olyan nehéz együtt élni (a súlyosan zavart személyiségeket kivéve), mint olyasvalakivel, aki mindig mindenre túlságosan hevesen reagál.
Milyen jó érzés, ha az ember elszúr valamit, de a partnere ezt kedélyesen fogadja, és nem tart miatta hosszú prédikációt. Milyen kellemes együtt élni azzal a házastárssal, aki szeret a társaságunkban lenni, de nem omlik össze, ha alkalmilag későig kimaradunk. Ezekkel és más, további módszerekkel olyan érzelmi környezetet teremthetünk, amelyet a partnerünk is élvezni fog. Házasságunk légköre kellemes lesz, ha partnerünk számára sokkal gyakrabban kellemes, mint kellemetlen, ha velünk van. Hogy ez így is maradjon, ahhoz az kell, hogy szorítsuk a minimumra a hascsikarásain- kat. Ha megjegyzést kell tennünk a partnerünk viselkedésére, tegyük ezt pozitív módon. Csak akkor folyamodjunk keményebb eszközökhöz, és csak akkor csapjunk balhét, ha bosszantó viselkedése tényleg kezd elviselhetetlen lenni.
Azt hiszem, ha röviden kellene megfogalmaznom, mi a sikeres házasság, a következőképpen foglalnám össze: 1) A boldog házasság legfőbb ellensége a harag. Legyünk szilárdak, ha szükséges, de
legyünk eközben kedvesek, udvariasak és tapintatosak. 2) Ahhoz, hogy a szerelem fennmaradjon, ugyanannyira szükséges az is, hogy törődjünk bele: a partnerünk is csak ember, nem tökéletes, ezért fogadjuk el ilyennek, és bocsássunk meg neki. Akármennyire szeretjük is a házastársunkat, rövid idő múlva ki fog derülni, hogy bizony, van hibája bőven. Fogadjuk hát el ezek legnagyobb részét, ugyanúgy, ahogy mi is azt szeretnénk, ha ő is elfogadná a legtöbb idioszinlíráziánkat.
Ha ezt a két általános szabályt szem előtt tartjuk, erősen remélem, jobbá fog válni a házasságunk. Ám ezen a feladaton minden részletében ugyanolyan komolyan kell dolgozni, mint ahogy a munkahelyükön dolgoznak. A házasság szerelmi üzlet, és az üzletet irányító szabályok legnagyobb része rá is vonatkozik. A házasság azonban ugyanakkor nagyon különleges üzlet: erősebb és gyöngébb, örömtelibb és frusztrálóbb, tartősabb és sérülékenyebb, boldogítöbb és fájdalmasabb minden más kapcsolatnál, amelyre csak felnőtt emberek léphetnek egymással.
Adja az ég, hogy életük végéig bensőséges és boldog életet élhessenek azzal a társsal, akit választottak!
- Előszó 5
- A házasság mitológiája 7
- Miért kötünk valójában házasságot? 25
- Miért romlanak el a házasságok? 42
- Hogyan működik valójában a házasság? 59
- Hogyan éljünk együtt neurotikus házastársunkkal? 79
A nyomás és kötés készült a Népszava Kiadó Vállalat Ságvári Nyomdájában (90.0281) Felelős vezető: Mogyorósi György igazgató
HÉTKÖZNAPI CPARK) PSZICHOLÓG 1 X
KIADÓ
Mitől jő a házasság?
Paul Hauck nevét jól ismerhetik e sorozat olvasói: a Féltékenység, a Légy jó önmagadhoz! és a Fő a nyugalom! című könyve már megjelent magyarul.
A híres pszichiáter nemcsak kitűnő szakember és jő tollú író, hanem földhözragadtan realista is: ezt látszik bizonyítani, hogy e könyvében, a címmel ellentétben, csupa-csupa rossz házasságról számol be tapasztalatai és munkája alapján. S mi mást tapasztalunk mi magunk is szűkebb-tágabb környezetünkben – netán a saját házunk táján? Ne a másikat vádold, ha boldogtalan vagy! – tanácsolja a szerző. Tanácsát érdemes megfogadni, s amennyire a mi viszonyaink közt lehetséges, alkalmazni: nem csupán a házasságunk, kapcsolataink válhatnak harmonikusabbá, hanem mi magunk is, ha – jobb későn, mint soha! – önmagunkat vizsgáljuk meg és alakítjuk át, hogy alkalmasak legyünk a boldogságra.
„A leghasznosabb és legizgalmasabb könyv a házasságról, amelyet valaha olvastam.”
Virginia Ironside
a A Woman c. női magazin problémarovatának szerkesztője
89,- Ft
A Park Kiadó Hétköznapi pszichológia c. sorozatának eddig megjelent kötetei: Paul Hauck: A féltékenység Tony Laké: A magány Phyllis M. Shaw: Barátkozni jó Allan Pease: Testbeszéd Paul Hauck: Légy’ jó önmagadhoz Paul Hauck: Fő a nyugalom!