Skip to content

Veress István – Állatsztárok (PDF – Átirat)

Találatok: 10

147

VERESS ISTVÁN

Fállatsztárok

Legendák és igaz törté)ietek világhírű regények és filmek sztárjairól

BARRUS

 

Veress István

ÁLLATSZTÁROK

 

 

VERESS ISTVÁN

ÁLLATSZTÁROK

Legendák és igaz történetek világhíréi regények és fdmek sztárjairól

Fotók:

ÁLLATVILÁG ZOOLÓGIÁI MAGAZIN, Lapkiadó Vállalat, valamint a szerző archívuma

© Veress István. 2008

© Barrus Könwkiadó Kft., 2008

TARTALOM

A VILÁG APRÓ URAI 9

Gyilkos méhek 12

Ha nem volna rovar… 13

Törpe atléták , 15

Hangyainváziók 17

HÉT FEJE VAN, TÜZET OKÁD… 19

Sárkányok kora 21

Dráma a dzsungelben? 22

Az értelmes lények  25

Babonák és bálványok 26

Tudományos szörnyszülöttek 28

Az utolsó szaurusz 30

komodói sárkánv 30

DÖRMÖGŐK DRÁMÁJA 33

Három kicsi medvebocs 34

Rozsdás, a jó barát 36

A történet vége 36

Mint egy tank! 37

„Nehéz legények” 39

Barátságos bokszbajnokok 40

Mackók – takarékon 42

AZ ÓKOR TANKJAI 45

Achmcd, a király 46

Elefánttörténelem 47

Hogyan fogjunk elefántot? 49

„Finom életed lesz” 51

Maugli megmenekül 53

A bébi és a hiénák 54

Elefántszótár 55

Az elefántok és a cunami 56

Védelem vagy éhhalál! 56

GÓZFELHÓ A LÁTHATÁRON: BÁLNA 59

Dühöngő óriások 60

A lándzsától a helikopterig 64

Ki mit tud a bálnákról? 66

Szilás és fogas cetek 67

Égi dallamok… 69

HALÁL A TENGEREKEN 71

A fehér cápa 72

A zöld lámpa veszélyesebb? 75

Ha az ember nem ficánkol… 76

Veszélyes vagy szeszélyes? 77

GYÖNYÖRŰ GYILKOSOK 79

Fej a roppant állkapcsok között 80

Az orca igazi arca 81

A pórul járt cápa esete 83

Küzdelem életre-halálra! 84

Szót érthetünk velük! 85

AZ ÉRTELEM NAPJA 87

Bi és Fa kalandjai 88

Miért éppen a delfinek? 89

A delfin mint nyelvtanár 91

Soha nem bántják az embert! 92

A cápák már messze jártak… 93

KIRÁLYOK – TRÓN NÉLKÜL 95

Öregedő filmsztárok 97

Fekélyre: oroszlánvér! 98

Királyi kudarcok 99

Vadászik a falka 100

Élet a családban 101

Kegyetlen kölyöksors 102

Ki az úr ezen a Földön? 103

SZÖRNYEN SZELÍD SZÖRNYEK 105

Zöldségek a gorilláról 107

Vérengző fenevad? 108

Kedves, nyugodt növényevők 1 11

Hatalmi harcok 112

Lelőni: gyilkosság! 113

SZÓTLANUL, DE MÉGSEM NÉMÁN 1 15

Négy kéz – szellemi fölény? 116

Rokonok vagyunk! 119

A csimpánzcsalád 120

Kezet fognak, ölelkeznek 120

Az ember árnyékában 122

VOLT EGYSZER EGY PARIPA 123

Dörgő coltok – vágtató lovak 124

Úgy szerette, hogy megette * 127

Férfiak sportja 128

Vörös és fehér 128

Lórúgás a banditának 129

A HŰSÉG NÉGYLÁBÚ SZOBRA 131

Négylábú pásztorok 132

A Lassie-legenda 134

Iránytűje a Nap? 137

Hűség és halál 138

A FALKA TÖRVÉNYE 141

Társas lények 144

Egy mindenkiért – mindenki egyért! 145

Rémmesék és valóság 147

Szemtől szemben 148

FÉLIG EMBER – FÉLIG FARKAS 151

Árvák és pótmamák 153′

Vadfiúk és vadleányok 153

Az éjszaka szellemei 155

A dzsungel iskolája 156

Nehéz a visszatérés 158

FÉLIG EMBER – EGÉSZEN MESE! 159

Dráma a dzsungelben 160

A dzsungel ura 162

Embermajmok – majomemberek 162

Puszta kézzel? 164

Erős emberek 166

 

A VILÁG APRÓ URAI

Hallod-e, fiam – szólt a légy anya a fi­ához -, nagyapád a mézbe fáit, apád maszlagot kóstolt, bátyádat az átányi bíró orrán ütötték agyon. Egész nem­zetségednek a nyalánkság és a szemte­lenség volt a veszte. Legalább te ne kö­vesd el ezt a két veszedelmes vétket!… – Ugyan – legyintett az ifjú titán -, én majd okosabb leszek apáimnál… Ezzel vakmerőén nekiszállt a tejeskö­csögnek, és heleveszett…

 

 

 

T

JLöbb mint száz évvel ezelőtt írta kedves, gunyoros, elgondolkodta­tó, tanulságos állatmeséit Fáv András, köztük A légy és az anyja című történetet.

Irwin Allén, a Pokoli torony rendezője bezzeg már nem ilyen kedé­lyes elnézéssel látja és ábrázolja a bogarakat filmjében, a Méhrajban. Az amerikai szuperprodukcióban a méhek mindjárt az első percek­ben „bemutatkoznak”: megtámadnak egy kiránduló autóscsaládot. A szülőket megölik, de a kisfiú – aki szerencséjére nem szállt ki a kocsiból – megmenekül… Amikor kikerül a kórházból, elhatározza, hogy megbosszulja szülei halálát. Barátaival visszatér a támadás szín­helyére, és felgyújtják a méhek lakásait: a fákat.

És ekkor elszabadul a pokol. Vadméhek milliói rohanják meg a kisvárost, ahonnan a gyerekek jöttek. Megtámadják az üzleteket, a templomot, az iskolát, a házakat – majd amilyen váratlanul felbuk­kantak, ugyanolyan hirtelen továbbállnak… Repülnek a nagyváros felé… Az eredmény: több száz halott, milliós károk. A kormány végre felocsúdik első meglepetéséből, és hadat üzen a vadméheknek. Meg­indul a hadigépezet, megmozgatják a legkorszerűbb technikai-tudo­mányos eszközöket, és végül csapdába csalják a méheket. Ám a film utolsó kockái azt sugallják: korai az öröm, a győzelem ideiglenes csu­pán, a méhek egyszer még visszatérnek…

A film természetesen – mint minden valamirevaló katasztrófafilm – a végsőkig kiélezi azt a veszélyt, amit a rovarok jelenthetnek. Ki­élezi, felnagyítja, eltúlozza, hiszen ez a dolga; igyekszik minél hátbor­zongatóbb jelenetekkel sokkolni a mozilátogatókat, hogy kedvükre szörnyülködjenek, izguljanak a pénzükért. Azt azonban nem mond­hatjuk erről az amerikai produkcióról, hogy teljesen légből kapott, kiagyalt történet.

 

A VILÁG APRÓ URAI

Gyilkos méhek

A film alapötletét ugyanis egy megtörtént eset szolgáltatta. Jó néhány évvel ezelőtt az Amazonas partján fekvő perui Parapoto városka te­metőjében méhraj támadott meg egy gyászmenetet. Az emberek el­dobták a koporsót, és szétszaladtak. Többen elvesztették az eszmé­letüket. A kórházba szállított 24 személy közül egy meg is halt. így kezdődött azoknak a gyilkos méheknek az ádáz tevékenysége, me­lyeknek rémtetteiről évek óta olvashatunk híradásokat a világsajtó­ban. Ezek a méhek Dél-Ameri kában szedik áldozataikat, és az utób­bi években csupán Brazíliában 150 embert csíptek halálra! Sok ezer háziállatot pusztítottak el, sőt egyszer még az is megtörtént, hogy egy nemzetközi labdarúgó-mérkőzés közönségét zavarták szét percek alatt a meglepetésszerűen támadó „vérszomjas” rovarok.

Az egész történetben az a legfurcsább, már-már krimiszerű tény, hog\’ a gyilkos méhek felbukkanása a tudósok műve! Egy brazíliai genetikus professzor, bizonyos Warvvick Estavan Kerr 1956-ban méh- királynőket hozott be Afrikából azzal a céllal, hogy keresztezze őket a helybeli, kevés mézet termelő brazíliai méhekkel. A keresztezés sike­rült is, csakhogy közben egy kis baj történt. Egyik beosztottja vélet­lenül szabadon engedett 26 afrikai méhkirálvnőt, és hamarosan ezer meg ezer vadméh körözött a városka körül – a szabadon engedett afrikai méhek utódai. Ezek most már összevissza kereszteződtek az ott élő méhekkel, és hogy, hogy nem, kialakult egy új, igen veszélyes mutáció: a gyilkos méhek!

A legnagyobb problémát talán az okozta, hogy az új változat rend­kívül szaporának bizonyult: a királynő naponta 4000 petét hozott a világra, kétszer annyit, mint az európai méhek! Ráadásul a mutáció­val létrejöttek méhek enyhén szólva rendellenesen viselkedtek. Elő­fordult, hogy sokáig békésen dolgoztak, gyűjtögettek, és a környék lakói még csak nem is sejtették, milyen veszélyesek.

Egyszer aztán hirtelen – mintha valami őrület szállta volna meg őket – megtámadták az embereket és az állatokat. Egv-egy nagyobb tá­madás esetén több tízezer ilyen méh fenyegette a környék élőlényeit. Akadt olyan áldozatuk, akinek a testén 300 méhszúrást számoltak ösz- sze. A legnehezebb év eddig az 1970-es esztendő volt, amikor néhány hét alatt csupán Rióban 50 embert öltek meg – főleg gyerekeket…

A gyilkos méhek

Ha nem volna rovar…

A tudósok mellesleg régóta állítják, bog}’ a rovarok: világhatalom! Na­gyon érzékletesen, szinte költőien ír erről a magyar származású nagy francia természettudós, Raoul Francé Az állatok csodálatos világa című könyvében.

„Ha valaki érdeklődik az állatvilág iránt, természetesen először azt hiszi, hogy a teremtés óriásai: a ragadozók, az elefántok, az óriáskígyók és aligáto­rok, a nagy sasok, a cápák, a cetek, a fókák és a medvék, a nagy majmok meg a struccok a legfontosabb állatok. A többi, az a sok kis kúszó-mászó jószág, az

 

Erdei vöröshangya-boly

 

apró rovar meg csiga, a giliszták és férgek, pláne az a sok apró rák, amely mo­csárban, tengerben él, csak olyan függelék az állattanban. Aki velük foglalko­zik, az csak afféle babra munkát végez: különc ember, akinek különös kedvtelése van. Pedig mindez nem igaz. Alaposan megváltozna a világ, Jia nem volna rovar! Akkor példáid virág sem volna többé, mert a virág csak a rovarok szá­mára virágzik. Ha nem volna apró hal meg csiga, nem élhetne meg a nagy halak serege. Az apró halak meg a tengeri csigák pedig megint a legapróbb jó­szágból tudnak csak jóllakni. ”

A VILÁG APRÓ URAI

Hát igen, a rovarok a világ apró urai! Minden percben ezer meg ezer állat és ember távozik az élők sorából. Mi lesz velük? Sokáig senki sem tudta, hogy miféle módon, mivé változnak át. Nos, ebben a végtelenül fontos, de ma már cseppet sem rejtélyes folyamatban ugyancsak a rovarok mondják ki a döntő, végső szót.

A legyek, a kis bogarak és álcáik, a parányi férgek, ázalékok és sod­róállatok, a százlábúak hadserege, a bacilusok együttműködve végzik el ezt a munkát, amely nélkül nem tudna létezni senki és semmi, mert a holt anyag tömege megmérgezné az egész szárazföldi állatvilá­got. Milliárd és billió álca és ázalék temeti el a halottakat gyomrában, és ezzel visszahozza a holt anyagot az életbe.

Törpe atléták

Ahhoz persze, hogy ezek az apró állatok ellássák feladatukat, csodá­latos szaporodóképességgel kell rendelkezniük. Gondoljunk csak arra, hogy a jelenleg ismert – pontosabban szólva: tudományosan megha­tározott – másfél millió állatfaj háromnegyed része rovar. Ráadásul csak találgatni tudjuk, hány faj létezhet valójában az állatok hatalmas birodalmában. A másfél millió ismert faj tudniillik csak kis töredéke lehet a ténylegesen létező fajoknak. Azt mondtuk az imént: a leírt fajok többsége (vagyis több mint egymillió) a rovarokhoz tartozik, de néhány becslés azt sugallja, hogy a tényleges szám ebben a csoport­ban körülbelül 30 millió! Elképesztő nagy szám, de gondoljunk csak bele, hog\’ csupán az ismert és jól meghatározott hangyák családja legalább 15 ezer fajt számlál, de még az egyes hangyacsaládok és bo­lyok népessége is tekintélyes. A világ legnagyobb hangyakolóniáját egyébként az egyik svájci természetvédelmi területen fedezték fel. A vörös hegyi hangyák több mint 1200 bolyára bukkantak itt. A bo­lyok egy-két méter magasak, és az egyes fészkek közötti hangyautak hossza több mint 100 kilométer. A 70 hektár nagyságú „hangyaor­szágban” becslések szerint körülbelül 200-300 millió hangya él. És

A VILÁG APRÓ URAI

Egyetlen parányi, alig néhány grammot nyomó bogár könnyedén elhúz egy 15-20 dekás játékautó

ez még mind semmi ah­hoz képest, hogy például megfigyeltek már olyan sáskahadat, amelyik 250 milliárd (!) egyedből állt.

Az említett adatok talán valamennyire ér­zékeltetik a rovarvilág mennyiségi hatalmát. Ráadásul ezek az „ap­róságok” korántsem alsórendű élőlények. Szervezettségük szintje tekintetében azonos fo­kon állnak a gerincesek­kel. Az egyik legkisebb rovar egy fürkészdarázs, amelynek lárvái más kis rovarok petéiben élnek parazitaéletet, csak 0,5 milliméter hosszú. A természet ebbe a szárnyas törpébe számos ízének mozgatásához izmokat, belet, kiválasztó szervet, légzőszerveket, idegrendszert, ivarrnirigyeket, szemeket, szaglószerveket és más egyebeket mester­kedett bele. Az emberi technika semmilyen csodája nem vetekedhet egy ilyen konstrukcióval! Ám még nála is parányibb, mindössze 0,1 milliméter (!) a piros szemű petefürkész, amely még az aprók között is kicsinek számít.

A rovarok, ezek a törpe atléták egyéb téren is bámulatra méltók. E. J. Slijper írja könyvében, hogy a cukorbogarak a maguk egy-két gramm súlyával könnyedén elhúznak egy 175 grammos játékautót. Ez akkora teljesítmény, mintha egy átlagos súlyú ember egy hétton­nás teherautót vontatna. Erre azonban még egy elefánt sem képes.

Lássunk még egv-két példát. Az éti csiga saját súlyánál kétszáz­szór nehezebb terhet is elhúz, a méh vonóereje pedig testsúlyának a 300-szorosa. Ezekhez az „óriásokhoz” képest az ember bizony meg­lehetősen gyengének tűnik.

Kirbv és Spence Introduction of Eiitomology című műve említi, hogy ha a termesz ember nagyságú lenne, 100 méteres átmérőjű alagutat fúrhatna. Még szerencse, hogy’ a termesz akkora, amekkora!

Hangyainváziók

A VILÁG APRÓ URAI

De visszatérve a hangyákra, ők például nem csupán a fajok számával és ezek széles körű elterjedésével emelkednek ki a rovarok tengeréből, és nem csupán elképesztő sokaságukkal, hanem alkalmazkodóképes­ségükkel is. Az Egyesült Államokban például az 1930-as években fel­tűnt egy új hangyafaj, a tűzhangya, amely addig csupán Argentínában élt. A tudósok eleinte ügyet sem vetettek a jelenségre, egészen 1957-ig, amikor kiderült, bog)’ milyen nagyszabású „invázióról” van szó. En­nek az évnek az ősze rendkívül csapadékos volt, és a sok esőzés után a farmerek egyszer csak azt látták, hogy szántóföldjeiken mintegy fél méter magas kupacok emelkednek: hatalmas hangyabolyok. Akadt terület, ahol 250 ilyen bolyt számoltak össze hektáronként, és miu­tán egy boly átlagosan 250 ezer dolgozó hangyát tartalmazott, nem volt nehéz kiszámítani, hogv a legsúlyosabban megtámadott földeken hektáronként legalább 62,5 millió (!) kifejlett dolgozó hangya élt…

Élt és tevékenykedett. A tűzhangyák eredeti hazájukban, Argen­tínában főleg apró rovarokkal táplálkoznak, az Egyesült Államokban viszont mindenevőkké váltak, ráadásul az ember számára igen érté­kes növények – kukorica, bab, paradicsom – lettek kedvenc táplálé­kaik. Elképzelhető, hogy mekkora pusztítást végeztek, ha 1957-ben egyedül Alabama államban 25 millió dollárra rúgott a tűzhangyák által okozott kár.

Azok a gépek, amelyekkel dolgozni próbáltak a hangyák által el­árasztott földeken, csakhamar elakadtak, s a tűzhangyák ezrei futot­tak oda minden irányból, hogy megbüntessék a támadót. Végül a gépek kezelői megtagadták a munkát. Ráadásul a tűzhangyák a húst sem vetették meg, csakhogy rovarok helyett nagyobb állatokra tá­madt gusztusuk. Égész tvúkalja csibék tűntek el néhány óra alatt; a tojásból éppen kikelt pulykák estek áldozatul; sőt még a szopós mala­cok és borjak sem voltak biztonságban: olykor rövid idő alatt csupán gondosan letisztogatott csontvázukat találták meg tulajdonosaik!

Nos, valahogy így festett az egyesült államokbeli „hangyaválság” az 1950-es évek végén. A természettudomány persze sok-sok ilyen inváziót ismer. Egyszer például az amazonasi őserdők kellős közepén egy ültetvényt támadtak meg a hangyák, és a parányi lények hordái legalább olyan rémületet keltettek ezen a tájon, mint Európa nyugati felén a tatárok pusztító hadai!

Ám hogy földrajzilag közelebbi példát is említsünk: 1892-ben Hol­landiában egész egyszerűen le kellett bontani egy postahivatalt, mert nem tudták kiirtani azt a sok százezer hangyát, amely előzőn lőtte az épületet.

A VILÁG APRÓ URAI

Hasonló történet játszódott le nem is olyan nagyon régen Párizs­ban, ahol egy szálloda lakóinak és személyzetének kellett kiüríteniük az épületet, amelyet az argentínai hangyák a pincétől a padlásig tel­jesen „elfoglaltak”.

Kereken 300 millió éve élnek a Földön rovarok. Első virágzásukat már a karbon korban átélték, majd a harmadkorban – 60 millió évvel ezelőtt – a szárnyas rovarok hatalmas kibontakozása kezdődött. Az ember viszont csupán a földtörténeti újkorból származó jövevény. Tu­lajdonképpeni históriája alig egy-két millió éves. Önkéntelenül is fel­vetődik a kérdés: jogosan tekintheti-e magát a teremtés koronájának? Igaz, szinte kénve-kedve szerint bánik a Föld javaival és élőlényeivel, de vajon meddig? Vajon nem válnak-e egyszer majd a rovarok boly­gónk uraivá?

Olyan kérdések ezek, melyekre ma még csak a tudományos-fan­tasztikus irodalom keresi a választ. Mindenesetre elgondolkodtatok erről a témáról Keith Schreiner szavai. Az USA Veszélyeztetett Állat­fajok Hivatalának volt igazgatója – némi iróniával – egyszer így nyi­latkozott: „Akad néhány olyan szívós faj, nevezetesen a csúszómászók és a rovarok, amelyek már jóval azelőtt léteztek, hogy az ember megjelent a Földön, és valószínűleg még sokáig itt lesznek az ember eltűnése után is.”

 

A fák gyantája idővel megkeményedik, és pompás ékkő – borostyán – lesz belőle.

A gyantába tapadt apró élőlényeknek köszönhetjük, hogy tudjuk: milyen rovarok élhettek évmilliókkal ezelőtt

HÉT FEJE VAN, TÜZET OKÁD…

A távolban fölhangzott a sárkány ret­tenetes üvöltése, főtt a hétfejű szörnye­teg, szakadt róla a tajték, csikorgatta dühében a fogát. – Hát te mit keresel itt? – üvöltött a vadászra. – Meg aka­rok vívni veled – felelte az ifjú. – No, ha meguntad az életedet, csak rajta! – sziszegte a szörnyeteg, s azzal fújni kezdte mind a hét torkából a lángot, és rárontott a vadászra. Az megsuhintot­ta a kardját, és egy csapásra levágta a szörnyeteg három fejét. A sárkány őr­jöngik fölvetette magát a magasba, köpte a szikrát, okádta a lángot – rá. akart ugrani a vadászra. Az félreha­jolt előle, s egy ügyes csapással újabb három fejét levágta. A sárkány lero­gyott a földre, de aztán még egyszer összeszedte az erejét, és újra nekiugrott ellenfelének; a fiú azonban egy gyors suhintással leterítette. Aztán ölbe vette az ájult királylányt, aki erre fölnyitot­ta a szemét, észrevette a sárkány tete­mét, és boldogan mosolygott. – Most aztán te leszel a férjem, mert az apám annak ígért, aki legyőzi a sárkányt…

I^égi, szép, klasszikus történetből, egy Grimm-meséből idéztünk egy részletet. És most következzen a holnap meséje. Lássuk, milyen is egy sárkánytörténet a műholdak és az űrutazások korában, Lem: Kiberiáda című művében…

Trurl és Klapanciusz, a két híres tudós – és mellesleg elválasztha­tatlan jó barát – a Felsőfokű Nihiliskolában Általános Sárkánvelmé- letet adtak elő. Mint ismeretes, sárkányok nincsenek. Ez a primitív megállapítás talán kielégíti az egyszerű elmét, de nem a tudományt, hiszen a Felsőfokű Nihiliskola létező dolgokkal egyáltalán nem fog­lalkozott. így azután elméleti módszerekkel boncolgatva a problé­mát, a sárkányok három faját fedezte fel: a nullás, az imaginárius, va­lamint a negatív sárkányokat. Mindezek, amint már említettük, nem léteznek, de mindegyik fajta egészen másképpen nem létezik. I Iogv miképpen nem, ez alighanem csupán matematikai probléma maradt volna, Trurl ismert barkácsoló hajlama nélkül. O azonban elhatároz­ta, hog\’ tapasztalati alapon is megvizsgálja a kérdést – feltalálta hát a sárkány-valószínűsítő gépet. Ezzel a masinával sárkányokat lehetett valószínűsíteni, azaz előállítani.

Trurl nyomán sok ifjú tudós is kísérletezni kezdett, de miután hi­ányzott belőlük a rutin és a hidegvér, a keletkezett sárkányfiak jó része kiszökött a szabadba, és zaklatni kezdték az embereket… Óriási tal­paikkal, huligántermészetükkel, ordibálásukkal, lángokádásukkal ren­geteg kárt okoztak, sőt, helyenként még szűz lányokat is követeltek…

Mit volt mit tenni, Klapanciusz, Trurl tudós barátja felkerekedett, hog\’ kiirtsa őket mind egy szálig!

Telt-múlt az idő, de Klapanciusz nem jelentkezett. Szőrén-szálán eltűnt. Trurl, a hűséges és aggódó jó barát útnak indult hát, hogy megkeresse Klapanciuszt. Megrakta tarisznyáját a leghat ha tósabb sárkányölő fegyverekkel, és magányosan nekivágott a hegyeknek…

Ment, mendegélt, amikor egy szép napon sárkánymérőjének piros mutatója hirtelen hevesen kilendült. Lepillantott a szorosba: odalent, a szoros mélvén óriásai sárkány lépegetett. Trurl megragadta az anti- fejes sárkánvölőt, gondosan célzott, és lőtt.

Pokoli dörrenés rázta meg a katlant. A sárkány felágaskodott, és ak­
korát ordított, hogy a lejtőn gurulni kezdtek a kövek, de azután meg­vakarta a fülét, krákogott egyet, majd nyugodtan tovább ballagott.

Trurl eldobta fegyverét, köpenye alá nyúlt, előrántotta a sárkány­ölő gránátot, és elhajította. Hatalmas dördülés rázta meg a völgyet, szikladarabok repültek a levegőbe, velük a sárkány farka, maga a sár­kány pedig futásnak eredt – Trurl felé…

Trurl, látván közeli halálát, kiugrott rejtekhelyéről, és görcsösen megragadta az antianyag kopját. Ekkor a sárkány elkiáltotta magát:

     Hagyd már abba! Ne hülyéskedj! Meg akarsz ölni?

     Ki az? A sárkány? – hüledezett Trurl.

      Miféle sárkány?! – ordította a sárkány. – Én vagyok, te marha!

Ezzel a sárkány belsejéből Klapanciusz bukkant elő…

Sárkányok kora

A sárkányok híres-nevezetes szörnyetegek. Olyannyira, hogy még a hétkötetes Új Magyar Lexikonban (amely mellesleg már elég régi) is szerepelnek. Ilyenformán:

„Sárkány. A mesék és mondák gyík- vagy kígyótestű, denevérszár­nyú, gyakran három-, hét-, kilenc- stb. fejű óriás csodalénye. Az eu­rópai mondavilágban emberevő, gonosz szörnyeteg, a magyar néphit szerint felhőkön vágtató szörny, a vihart csináló garabonciás paripája. A keleti mesékben viszont jóságos és bölcs lény: a kínaiak nemzeti jelképe, a kínai császárok egykori címerállata és szimbóluma. A sár­kányokról szóló hiedelmek kialakulásához valószínűleg az őshüllők csontvázainak maradványai szolgáltattak alapot.”

Úgy bizony. A sárkányok, a mesevilág szörnyetegei egykor való-” bán éltek. No persze nem okádtak lángot, és nem volt hét fejük, de ami azt illeti, meglehetősen furcsa, félelmetes külsejű állatok voltak. Akkorák és olyanok, mintha valamilyen mesekönyvből léptek volna elő. Ahhoz azonban, hogy közelebbről megismerkedhessünk velük, egy kis kirándulást kell tennünk a földtörténet középkorába. Nosza, pattanjunk fel az időgépre, és utazzunk! Kétszázmillió évvel ezelőtti tájakon kalandozunk majd – mesebeli tájakon…

Tengerek, mocsarak, hatalmas trópusi erdőségek világában járunk. Különös alakú páfrányok, égig érő cikászok (pálmákhoz hasonló fák) között otromba óriások mozognak. Többtonnás, kolosszális hüllők, nvolc-tíz méter fesztávolságú repülő gyíkok, madárlábú, óriás ragado­zók, sötét olívazöld pikkelyes rémek úsznak, kúsznak, röpködnek a fantasztikus „díszletek” között…

Hát ilyen volt az a korszak, amikor a szauruszok uralták a Földet. A „szaurusz” szó persze eléggé tudománytalan kifejezés, hiszen kereken negyven csoport különbö­ző szauruszt ismerünk, s ezeket tizenhét rendben foglaljuk össze.

Valamennyi egykori ősállat közül a di-

Brachiosaurus felsőkarcsontjának aránya egy felnőtt emberhez

noszauruszok a legismertebbek. Közülük a „mennydörgő gyíknak” is nevezett bron- toszauruszt tartják a legnagyobb méretű szárazföldi állatnak – húszméteres testé- vei. Érdekes egyébként, hogy az óriási test­hez képest aránytalanul apró fejben még egy kilogrammnál is kevesebbet nyomó agyvelő lapult. A brontoszaurusz súlyát 40 tonnára becsülik, vagyis testtömege 8 ele­fánt vagy 550 ember súlyával volt egyen­lő. És ezek az állatok még nem is a legnagyobb képviselői a dino­szauruszoknak! Az igazi óriás a brachioszaurus, melyek csontvázára Észak-Ameri kában és a kelet-afrikai Tenda Guru hegységben leltek. Ezek a hatalmas őslények ugyancsak 150 millió évvel ezelőtt éltek, és nagyon hosszú nyakukat is számítva 15 méter magasra nőttek. Egy modern lakóház harmadik emeleti ablakán nyugodtan bekukucs­kálhattak volna! Teljes hosszuk 27 méter lehetett. Farkuk rövidsége miatt ez valamivel kevesebb a brontoszaurusz hosszánál, viszont sú­lyukat 50 tonnára becsülik, ami tíz elefánt, illetve 700 ember súlyá­nak felel meg.

A ma embere számára a békés növényevő stvracosaurus, azaz a „tüskés gyík” lehet a legvisszataszítóbb jelenség. Orrán ülő, fél métert meghaladó szarva önmagában még nem túl meghökkentő. Annál in­kább az viszont a csontgallér széléről félkör alakban hátrameredő hat hosszú „tüske”, amely szintén védekezésre szolgált.

De hát mitől kellett megvédenie magát egy ilyen hatalmas terme­tű, jól fel fegyverzett állatnak?

Dráma a dzsungelben?

A földtörténeti középkort harcias állatok is benépesítették. A 12 mé­ter hosszú, 5 méter magas tyrannosaurus nagyra nőtt állkapcsában hatalmas ragadozó tépőfogak ültek, és bizony a békés növényevő óri­ások nem nagyon vehették fel vele a harcot.

Még a gigantikus ragadozónak is kemény falat lehetett a páncélos óriásgyík

A szauruszok, a mezo­zoikum sárkányai te­hát valóban léteztek. Uralmuk 190 millió évvel ezelőtt kezdő­dött, és mintegy 60 millió évig tartott. Ok írták az élővilág leg­fantasztikusabb feje­zeteit, majd letűntek az Elet színpadáról. Hogyan? Ezt mind a mai napig csak ta­lálgatják a tudósok. Egyesek az éghaj­lat lehűlését okolják, mások a táplálék­készletek változására hivatkoznak. Akad­nak, akik a kozmi­kus sugárzás erősö­dését, mások egy óri­ási méretű meteor becsapódását teszik felelőssé.

Érdekesen véleke­dik dinoszauruszok talányos és gyors el­tűnéséről Vtszilij Je-

niszejev orosz geo­lógus, aki maga is részt vett a kongói őserdőkben folyta­tott geológiai ku­tatásokban. A tudós akaratlanul is felfigyelt arra, hogy a dzsungel állatai kis termetűtek. Vajon miért? A dzsungelben a vegyi mállás, az erózió igen erőteljes. A szerves savakkal és szén-dioxiddal telített csa­padék aktívan rombolja a kőzeteket. Az esővíz beszivárog a talajba, kimossa belőle a könnyen oldódó elemeket: a káliumot, a nátriumot és a kalciumot. Ismeretes, hogy a mész az állatok csontvázának nél­külözhetetlen alkotóeleme. A nyirkos erdőben élő állatok kis termete

 

A nevezetes Tyrannosaurus rokona volt az ugyancsak hatalmas és félelmetes ragadozó: a Tarbosaurus. Hossza 14 méter, magassága 6 méter lehetett!

 

minden bizonnyal a mészhiánnval magyarázható. Szervezetük így alkalmazkodik az ottani életfeltételekhez.

Nos, Jeniszejev szerint a késői kréta korszak végén a talaj mész- tartalma bizonyára olyan csekély volt, hogy a dinoszauruszok erős mészhiánvban szenvedtek. Csontozatuk nem kapta meg a szükséges mennyiségű „építőanyagot”, meglágyult, és a gigantikus testsúly alatt könnyen deformálódott. A növényevő dinoszauruszokat mindenek­előtt az angolkór kezdte pusztítani… Ez feltehetően emésztési zava­rokkal párosult, amelyekhez idegrendszeri betegségek is járulhattak, s ezek is siettették a kipusztulást…

Az értelmes lények

Akad egyébként ennél merészebb feltételezés is, de ez már tulajdon­képpen a fantasztikum világába tartozik. Jacques Bergier, a Larousse tudományos enciklopédiájának szerkesztője A csillag, amely elpusztí­totta a dinoszauruszokat című írásában valahogy ilyenformán engedte szabadjára játékos képzeletét…

„Enszerintem az összes olyan elképzelés, amely eddig a dinoszauruszok el­tűnését magyarázza – helytelen! Ezek a feltevések részben szórakoztatlak, rész­ben nélkülöznek minden realitást, másrészt viszont unalmasak és fantáziálat- lanok. Egyszóval alapvetően tévesek. Egészen új, leleményes elméletet dolgozott ki viszont két kiváló asztrofizikus: Kraszovszkij és Sklovszkij. A két orosz tudós elgondolása szerint a dinoszauruszok végét egy olyan csillag szétrobbanása okozta, amely viszonylag közel volt a Naprendszerhez: egy tőlünk 5 vagy 10 parszeknyi távolságra levő [egy parszek = 3,26 fényév] szupernóva növelte volna meg az űrből származó sugárzás sűrűségét.

Az én elméletem azonban a következő. A dinoszauruszokat elpusztító csillag mesterségesen létrehozott égi jelenség volt, és célja abban állt, hogy elindítsa a fejlődés lassú folyamatát, amely egészen az értelmes lényig vezet. Bennünket, embereket rendkívül hatalmas lények alkottak meg. A mi hatalmunk éppen úgy viszony lik az övékhez, mint egy vírus hatalma a miénkhez. Ezek a lények éppoly jól ismerik a fizika, mint a genetika törvényeit, s az eseményeknek olyan sorozatát indították el, amely nem ér véget az emberrel, hanem egészen addig folytatódik, amíg a fejlődés alkotóikkal egyenértékű lényeket nem hoz létre. Mellesleg kiváló tudósok komolyan fontolóra veszik azt, hogy a világegyetem­ben nálunk sokkalta fejlettebb lények léteznek. Nevezzük ezeket az embernél végtelenül hatalmasabb, nagyobb tudású valakiket Értelmes Lényeknek.

Nos, úgy gondolom, tekintve, hogy a Föld fejlődése zsákutcába vezetett, mert 150 millió év alatt a csúszómászók nem fejlődtek, ezek az Értelmes Lé-

IIÉT FEJE VAN, TÜZET OKÁD..

nyék – mivel növelni akarták »eszes testvéreid számát – megfordították ennek a fejlődésnek az irányát, és egy másikat indítottak el, amely elvezet… nos, ma még nem tudjuk, Jiogy hova!”

Ennyit Jacques Bergier tudományos-fantasztikus feltételezéséről, amely – talán mondanom sem kell – sokkal inkább fantasztikus, mint tudományos. Számunkra különben is annyi a lényeg, hogy az őshül­lők, ezek a valóban fantasztikus állatok voltak a földtörténet első és A*

igazi sárkányai. Ok azonban mintegy 60 millió évvel ezelőtt eltűntek a Földről, hogy azután a különböző népek monda- és mesevilágában támadjanak fel ismét.

Babonák és bálványok

A sumer Gilgames-eposz, az akkád költészetnek ez a nagyszabású műve, amely kb. Kr. e. a második évezred végén keletkezett, már emlegeti a sárkányt, mégpedig az „Égi Bika” formájában. Ez egy a mesebeli sár­kányok típusához tartozó szörny, amelynek egyetlen lehelete 3600 embert öl meg, felfalja a város minden eleségét, dobbantása üreget szakít a földbe.

A kis-ázsiai népek mondáiban is gyakran szerepelnek sárkányok. A hettita mitológia egyik ilyen nevezetes szörnyetege például egy sár­kánykígyó démon: Heddamu, aki a tengerben lakik, de falánkságával már-már tönkreteszi az országot és a városokat. Ekkor a csodálatos szépségű ninivei Istár istennő elhatározza, hogy véget vet a sárkány­kígyó garázdálkodásának. Szépen felöltözik, és zenélő szolgálói kísé­retében kimeg\^ a tengerpartra, s midőn Heddamu felbukkan, mez­telenül mutatkozik előtte, és elcsábítja. A sárkánykígyó démon ettől persze végleg megszelídül.

A sárkány, mint már említettük, a kínai mesékben jóságos és bölcs – a kínaiak nemzeti jelképe. Eredetileg vízisten, majd az istenségek egyszerű kocsihúzó állata. Később az állatok királya, hatalmas, gyík alakú, négy lábbal és kígyófarokkal. Általában négyfajta sárkány sze­repel a kínai mítoszokban: a mennyei sárkányok, amelyek az istenek országát őrzik vagy az isteneket szolgálják, a szellemsárkányok, ame­lyek képesek szelet vagy esőt kelteni, a földi sárkányok, amelyek általá­ban a tengerekben és a folyókban laknak, végül a kincsőrző sárkányok, ők természetesen az emberek kincseit őrzi. A sárkányok többnyire hatalmasak és jók, átváltozhatnak más állattá vagy emberré – vagy egyenesen láthatatlanná válnak.

Felsorolásunkból nem maradhat ki a magyar hitvilág „sárkánykin-

 

Nyolcvanmillió évvel ezelőtt ilyen – nyolc méter fesztávolságú .madárkák’ röpködtek a levegőben

 

Babilon istenének szent állata volt a kígyófejű sárkány (a babiloni Istar-kapu díszítése Kr. e. 570 körül)

cse” sem. Hogyan vélekedtek cicink a sárkányokról? Ipolyi Arnold a Magyar.Mitológia című munkájában – több mint 100 esztendővel ezelőtt – így ír er­ről:

„A sárkány a néphit szerint hal­hói vagy kígyóból lesz, mégpedig – úgymond – olyan kígyókból, melyek hét évig láthatatlanul mocsarakban tenyésznek. Hogyha a vén harcsa vagy csuka az iszapos posványbán hét vagy tizenhárom esztendőt tölt, hasonlóan az öreg házi kakas is, szemétdombon, üres kutakban rej- tekezik – sárkánnyá alakul át. De mindezen esetekben a sárkány csak akkor jő elő, ha a garaboncos elbűvöli, ki­olvassa, kiimádkozza, kiböjtöli: az így elbűvölt sárkányt azután megnyergeli s a légben villámgyorsasággal jár rajta, sebesen, mint a szél és a gondolat, álta­la gerjeszti a fergeteget: a setét felhőkben egyaránt a garaboncos és a sárkány alakját véli észrevenni a nép.

Lakuk közönséges mocsáros, iszapos tó, víz, kút vagy barlang, mély gödör, lyuk, melyen le kell hozzá ereszkedni, s melynek nyílását nagy malomkőfedi, majd ismét a rengeteg erdőséget s a vadont uralja.

A népdal szerint a kék tenger melletti országban teremnek a sárkányok, és a Vörös-tengernek kékbeli befolyásánál, a rézhídon túl csavargattak. Alakjára a sárkány hosszú, kígyótestű, pikkelyes, kemény bőrrel, melyen a borotválttá éles kései sem fognak, hosszú körmű, rőfnyi fogakkal, ostorként csavargó fa­rokkal s lángoló tarajjal. Legjellemzőbb a számos fej. Közönségesen három, hat, hét, kilenc, tizenkettő, sőt huszonnégy is, mi már nagyobbrészt mesei na­gyítás.

A népdal szerint a hetedik főben volna ördögsége, azaz legnagyobb ereje – szájából tüzet okád, lángot fúj, szikrát szór, s mérges tajték foly… “

Tudományos szörnyszülöttek

A mese- és mondavilág sárkányai után következzenek a zoológiái ször­nyetegek. A „tudomány” ugyanis a kezedet kezdetén meglehetősen sok furcsa, mesebeli szörnyeteget szült – egyebek között sárkányokat is. Ezek a zoológiái rémmesék a különböző tengerészlegendákra és a
világutazók dús fantáziájára támaszkodtak. Annyi bizonyos, bog}’ az éjféli ügyelet és a hajnalhasadás között a tengerészek sok mindent lát­hattak: megfigyelhették, amint a nagy tintahalak óriás ámbrás cetek­kel harcolnak, látták a hatalmas cápákat, a delfiniskolákat, elhalad­tak ordító tengeri oroszlánokkal teli szigetek mellett. Képzelőerejük azonban élénkebben működött, mint a látóérzékük; mesélőkedvük legtöbbször a tények fölé kerekedett. Amikor a beláthatatlan vizekről szerencsésen hazatértek, még a híres-nevezetes Münchausen bárót is túllicitálva jó nagyokat lódítottak hiszékeny kortársaiknak. így szü­lettek a szirének, ezek a gonosz teremtések, akik a hínárban sóhajtoz­tak, és odacsalogatták az ártatlan hajóst, hogy utána szörnyű öleléssel megfojtsák. így keltek ki a habokból a krákok, az óriás polipok, s a hajókat teljes legénységükkel egyetemben magukkal rántották a ten­gerfenékre. így keletkeztek azok a félelmetes tengeri szörnyek, ame­lyek gőzt és vizet fújtak ki magukból… Vagyis a sárkányok!

Azt mondják a pszichológusok, hogy az emberi fantázia létező mintakép nélkül semmit sem tud kitalálni; képzelt, teljesen légből kapott élőlényeket a mitológia „állatkertjében” sehol sem fedezhe­tünk fel. Épp ezért a zoológia sárkányának is megvolt a maguk va­lóságos magva: minden bizonnyal a krokodilból, az óriáskígyóból, a gyapjas orrszarvúból, valamint a barlangi medvéből kotyvasztották össze – és ugyancsak ezek az állatok kölcsönözték különböző jellem­vonásait is.

Majdnem egészen biztosra vehetjük, hogy a sárkánymondák egy része az ókor szent krokodiljaira vezethető vissza. Az egyéb sár-

A „cetkígyó” képes volt felfordítani egy hajót! – legalábbis a középkori tudós, 0. Magnus szerint

kánymondák, mint tudjuk, rég előkerült kövületekből, az óriáskí­gyókkal való találkozásokból és az azt követő időszak kihalt nagyra­gadozóira való homályos visszaemlékezésekből táplálkoznak. Elvileg ez Kínára, a sárkánylegendák hazájára is érvényes. Ám – mint már említettem – a kínai sárkány sok mindenben lényegesen különbözik a többi kultúra sárkányaitól. Nem afféle alvilági szörnyeteg, hanem barátságos, segíteni akaró, jótevő lény.

Az utolsó szaurusz

z

Es ezzel eljutottunk korunk élő sárkányaihoz. Mert bizony ilyenek is vannak! Meséltünk már a dinoszauruszokról, a földtörténet korá­nak különös szörnyetegeiről. Említettük azt is, hogy ezek a „sárká­nyok” már régen letűntek az élet színpadáról. Csakhogy nem telje­sen! Az összes magasabb rendű gerinces közvetlenül vagy közvetve a kis termetű őshüllőktől származik, s egy kis túlzással a teknősök, krokodilok, madarak, gyíkok, kígyók nem mások, mint a történelem előtti ősállatok, a „sárkánygyíkok” eleven unokafivérei, akik ma is ott röpködnek, úsznak, kúsznak körülöttünk. Mi több, ma is élnek a sárkánygyíkok kései utódai. No, ne valamiféle óriás szörnyre gondol­junk, hanem egy olyan szauruszra, amely a földközépkortól kezdve majdnem változatlan formában él még manapság is. Ez az állat az új-zélandi hidasgyík.

7/íí/mnak is nevezik ezt az „élő kövületet”, amely túlélte a maga korát. Mesebeli sárkánynak ugyan elég kicsi: kb. 30 centiméter hosz- szú és mindössze egy kiló – de érdekes megjelenésű, tarajos, pikkelyes, pajzsos állatka. Éjszaka vadászik, persze nem királylányokra és király­fiakra, hanem csigákra, földigilisztákra, tücskökre-bogarakra, a szó legszorosabb értelmében. A hidasgyík az utolsó szaurusz Földünkön!

Végül ismerkedjünk meg egy „igazi” sárkánnyal, amely egy kere­ken 500 négyzetkilométernyi kiterjedésű, vulkanikus altalajéi szige­ten él, Jávától keletre – Komodo szigetén.

A komodói sárkány

Több mint száz esztendeje keltek szárnyra az első furcsa hírek egy addig ismeretlen élőlényről, amely Komodo szigetén garázdálkodott. Sokáig hírlapi kacsának vélték a híreket, mígnem egy szavahihető szemtanéi meg nem erősítette a félelmetes nagyságéi gyíkról szók) történeteket. Egy

Földünk ma élő legnagyobb „sárkánya*: a varánusz

pilóta ugyanis 1910-ben kényszerleszállást hajtott végre a kelet-indiai szige­teken, és így találkozott a „szörnyekkel”.

A szenzáció bejárta az egész világot. A Föld őskorát túlélt hatalmas – hatméteres emberevő, tüzet okádó, sebezhetet- len sárkánygyíkokról az újságok első oldalai tudó­sítottak. S ha már Komo- do szigetén fedezték fel ezt a „rémséget”, „komo- dói sárkány” lett a neve. A nagy hűhó után expedíciót indítottak a távoli szigetre. Tagjai érthetően nem túl bátran léptek partra, hogy bizonyosságot szerezze­nek a vérengző szörnyetegekről. El is ejtettek néhányat, ám a lelőtt példányok csalódást okoztak. A rendkívüli méretek a helyszínen ösz- szezsugorodtak, bár a háromméteres hosszúság még így is felülmúlta az addig ismert gyíkokét. Az óriás hüllők orrlyukaiból viszont sem tűz, sem füst nem csapott ki, s a vérengző természetükről szóló hír­adásokra is rácáfoltak a helyi megfigyelések.

Ezeket az óriási hüllőket – tudományosan – Ouvens ismertette először Varanus komodiensis néven. Ma már hozzáférhetők azok a megfigyelések, amelyeket a természetben és az állatkertekben végez­tek a varán úszókról. Egyöntetű állítás, hogy természetre inkább fé­lénkek, mint vadak; nem gyávák ugyan, de óvatosak, s természetesen védekeznek, ha megtámadják őket. Főként különféle dögök szerepel­nek az étlapjukon, s csak a szükség kényszeríti rá őket, hogy élő ál­latokat megtámadjanak. Természetes táplálékuk egyike a vaddisznó, amely rendkívül jó harcos – nyilvánvaló hát, hogy az ellene folytatott küzdelemben a varánusz, félelmetes külsejéhez méltóan, vad és vé­rengző. Egyébként, hogy ezt az értékes, ritka és különleges állatot megmenthessék a kipusztulástól, védetté nyilvánították élőhelyüket, az egész Komodo szigetét. Talán ez az egyetlen (ráadásul igaz) törté­net, amelyben végül minden jóra fordul – méghozzá a sárkányra, no persze a komodói sárkányra nézve!

 

IIÉT FEJE VAN, FÜZE I’ OKÁD..

 

A varánusz Komodó szigetén .garázdálkodik’

 

DÖRMÖGÓK DRÁMÁJA

Élt réges-régcn egy kertész; minden percét kertjének szentelte. Olyan is volt az a kert, mint a Paradicsom. Annyira szerette növényeit, hogy las­san kihalt szívéből a családja iránti szeretet, teljesen magányos lett. Az egyedüllét úgy gyötörte, hogy néha sé­tálni ment a messze síkságra. Egyszer egy félelmetes medve jött vele szembe. Az is a magány elől ereszkedett le a síkságra. így hát találkoztak és bará­tok lettek. Együtt töltötték napjaikat a kertben, ahol ha a kertész elfáradt, és lepihent egy fa árnyékába, a medve a fejéhez telepedett, és barátja arcá­ról a legyeket elhessegette, hogy álma nyugodt legyen. Egy nap nagyon meleg volt. Az elszemtelenedett legyek maka­csul visszaszálltak a kertész arcára. A medve nagyon dühös lett. Felkapott egy nehéz követ, hogy a legyeket agyon­csapja. Azok persze egy szempillantás alatt elröppentek, az emberfeje pedig szétloccsant a rettenetes ütéstől. Azóta mondja a szólás: Jobb egy okos ellen­ség, mint egy buta barát.

DÖRMÖGŐK DRÁMÁJA

\uilahol a távoli Északon, Kanadában, a végtelen erdőségekben, távol minden civilizációtól egy fiatal aranyásó, Róbert Franklin Les­be aranyat mos a folyók hordalékából. így próbál összekaparni némi „kitartást” az egyetemre. Magányosan él a vadonban, míg egyszer három kis medveboccsal találkozik. A kis baribálok – amerikai feke­temedvék – anyját egy vadász leterítette, s a magukra maradt csöpp állatok a fiatal aranyásóban vélték megtalálni új védelmezőjüket, gondozójukat…

Három kicsi medvebocs

„A kimerült, ázott hármas ikrek (…) ott gubbasztottak vág)’ harminc méter magasan azon a mohás törzsű fenyőóriáson, amely évszázadok óta állt már az Aranyrög-patak felém eső partjának sziklás meredélyén. Menedékhelyükről, a patak fölé nyúló ágról figyelő szemmel pislogtak le az égerfák és füzek alag­sorában meghúzódó öreg nőstény medvére. (…) A jóindulatú, ismerős nőstényt régóta ismertem. Az elmúlt két nyáron többször is tettem már ki neki ételmara­dékot. Tudtam, öreg már ahhoz, hogy’ ő legyen a borsok szülőanyja. Az anya­állatot bizonyára lelőtte valaki, s az éltes nőstény örökbefogadta az árvákat, mint ahogy ez itt, északon csaknem mindig bekövetkezik, ha kölyökállatok ma­gukra maradnak. Csakhogy ő, szegény, már nagyon vén volt. Reumás, lassú mozgású, és a kor réges-rég megfosztotta attól a türelemtől, kitartástól, amire a három bocs mellett két felelősségteljes esztendeig szüksége lenne. (…) Az az­óta eltelt több mint harminc esztendő alatt hányszor, de hányszor játszódott le előttem, amit ez a végtelenül tiszteletreméltó, vén nőstény medve művelt ez­után! A viharvert, sebhelyes öreg harcos lassan, félénken, szinte lábujjhegyen közeledni kezdett a veranda felé, ahol üldögéltem. Aggodalmas, gondterhelt pil­lantással, amilyet vadállat szemében még soha nem láttam, leült a fűbe, alig kétméternyire, pontosan szemközt velem. Fejét lassan ide-oda ingatta, és torka legmélyebb üregéből olyan kifejezésteli lágy’ hangokat adott, hogy úgy éreztem, mintha valami nagyon fontosat próbálna tudtomra juttatni az embert és ál­latot elválasztó, áttörhetetlen sorompó fölött.

Szemmel láthatóan rimánkodott valamiért, bár az is nyilvánvaló volt,

hogy nem ételmaradékért koldul. (…) A medve különös tevékenysége során hol rám fordította tekintetét, hol a fa biztonságába menekített bocsokra, s így hamarosan nemigen maradt kétségem afelöl, hogy mondanivalója a kicsikre vonatkozik. Végül hosszú, kutató pil­lantást vetett rám, alsó ajkát ínyéig lehúzva néhány szívszaggató nyöször­gést hallatott, aztán feltápászkodott, és kényszeredetten tovacammogott a vadcsapáson, amely a ház mögött az erdőbe vezetett. Minden jel arra val­lott, hogy végleg elhagyja az elárvult kis borsokat. ”

Róbert Franklin Leslie A medvék és én című könyvében ezután el­meséli a kis feketemedvék sorsá­nak alakulását az el következendő két évben. A már két évtizede el­hunyt Joy Adamson-hoz – Elza és Pippa „pótmamájához” – hasonló­an ő is úgy irányította a kis med­vék életét, hogy’ ha felnövekednek, képesek legyenek beilleszkedni természetes környezetükbe. Bár őszintén szólva vállalkozásáról a természet törvényeit jól ismerő indián barátai nem voltak valami nagy’ véleménnyel… Azt mond­ták: az ember nem élhet medve módra. A medve nem élhet úgy, mint az ember!

DÖRMÖGÓK DRÁMÁJA

A három elárvult baribálcsemete: Rozsdás, Vakari, Porosko

DORMOGOK DRAMAJA

Rozsdás, a jó barát

Leslie azonban nem fogadta meg az indiánok bölcs tanácsát, és egé­szen egyedülálló, fantasztikus kapcsolata alakult ki a három medve- boccsal: Rozsdással, Vakarival és Poroskával…

„Rozsdás, a hármas ikrek született vezére olyan odaadóan töltötte be fe­lelős tisztét, mint a juhászkutya gazdájának nyája mellett. Ila holmi dög miatt nézeteltérésbe keveredtek más állatokkal, mindig első dolga volt, hogy teljes súlyával Vakari mellé álljon, mert észrevette, hogy hármuk közül öccse a leggyengébb. Amikor Poroskát egy kos ki akarta kergetni a zsenge tavaszias rét­ről, Rozsdás azonnal ellentámadásba vezette Vakarit. Megfigyeléseim szerint legfeljebb olyankor hárította el magáról a felelősséget, ha fajdokkal, bölömbi­kákkal, szajkókkal és kanadai cinegeszajkókkal kerültek összeütközésbe. Ezekkel a sunyi madarakkal alkalmazott hadműveletekben mindegyik medve a saját szakállára dolgozott (…).

Ezen a tavaszon, egyesztendős korában kezdte Rozsdás követni minden lé­pésemet, s ekkor fejlődött ki közöttünk az igazán szoros kapcsolat, a kölcsönös szeretet. Ahogy Poroska és Vakari Rozsdásban látták vezérüket és oltalmazó- jukat, úgy fordult hozzám Rozsdás barátságért és helyeslésért. Eleinte elkerget­tem magamtól, mivel ez a hajlam ellentétben állt terveimmel, hogy önállóságra neveljem a medvéket. De mert gyarló vagyok, és mert Rozsdás olyan állhatato­san, olyan lefegyverzőén küzdött ezért a barátságért, amely voltaképpen mind­kettőnk legfőbb vágya volt, végül is megadtam magam, és vállaltam a kölcsönös függőség viszonyát (…). Rozsdásból nyoma is eltűnt a hajdani bocsnak. Bár teljes kifejlődéséhez még további három évre volt szüksége, élete második esz­tendejére komoly, fáradhatatlan, szinte felnőtt barát lett, és úgy látszott, az a legnagyobb öröme, ha ennek az én közelemben adhatja tanújelét.”

A történet vége

Ám ennek a nyárnak a végén, amely a harmadik volt a szerző és a medvék barátságában, s amikor a bocsok már medvesihederekké váltak, és fejenként egy mázsát nyomtak, drámai véget ért a törté­net. Az önállósodó, egyre nagyobb vadászterületet bejáró, egyre több időre elmaradó, elcsavargó medvék egy napon nem tértek haza. Ké­sőbb Rozsdás, halálos sebbel, puskagolyóval a mellében került elő, és a szerző kezei között múlt ki. Poroska lábán sérült meg súlyosan, s miután elvesztette fürgeségét, mozgékonyságát, nem tudott elme­nekülni, mikor egy hatalmas, félelmetes szürke medve, azaz grizzly megtámadta és széttépte. Csupán Vakari maradt életben, aki ne-

gvedik életévére igencsak komoly mackó lett. Legalább két mázsát nyomott, és ha valami hirtelen érzelmi kitörés arra késztette, hogy felegyenesedjen és esetlen tappancsát a szerző vállára téve, alaposan megnyalogassa képét, 1 75 centiméter magasra nyúlt.

DÖRMÖGÓK DRÁMÁJA

Közeledett a nap, amikor búcsút kellett mondani Vakarinak, még­pedig a saját jól felfogott érdekében, hogy végleg visszakerüljön ter­mészetes környezetébe, és élje a maga zord, de szabad életét.

„Berakodtam a kenuba, hogy felkerekedjek hosszú utamra (…). Indián ba­rátom, Mark is herakodott csónakjába, és az orrban ülést készített Vakarinak (…). Aztán elindította a motort, beültette a medvét, és ellökte a csónakot a parttól. Amikor elhaladt a kenum mellett, tekintetemet elkerülve átnyújtott egy súlyos fűzfa fütyköst. A medve rám nézett, amint evezni kezdtem dél felé. A következő pillanatban kiugrott Mark csónakjából, és nyüszítve úszott a ke­num mellé.

Könnyek csorogtak az arcomon, amikor meg kellett értetnem harmadik medvémmel, hogy árulója lettem. Újra meg újra oda vágtam füt ykösömmel az orrára – amelyet annyiszor dörzsölt hozzám szeretettel, csodálattal. Vakarj vé­gül is visszafordult, és hihetetlenül lassan odaúszott Markhoz, aki besegítette a csónakba. Hallottam, amint barátom motorja felpörög, miközben északnak fordítja a csónak orrát. De csak eveztem tovább dél felé, ahogy telt az erőmből. Ha egyetlenegyszer is hátranéztem volna, soha nem hagyom el Északot. ”

Mint egy tank!

Eddig a mese, helyesebben az igaz történet, mert – mint azt maga a szerző állítja – ennek a könyvnek egyetlenegy részlete sem mese, ki­találás, és éppen ez adja meg a varázsát. Egyszóval, eddig a történet, és most szokásunkhoz híven szembesítjük a könyv állításait a tudo­mányos ismeretekkel, megfigyelésekkel…

A medvék törzsfejlődésileg ősrégi családfával büszkélkedhetnek. Érdekes, hogy míg 15-20 millió évvel ezelőtt élt őseik egészen kis termetű – körülbelül rókánvi nagyságú – állatok lehettek, egymillió évvel ezelőtt (a jégkorszaki medvefaj kihalása előtt) már hatalmas vadállatok voltak. Ezek a jégkorszaki óriások nagyobbak voltak, mint egy tank! Körülbelül kilenc mázsát nyomhattak, három és fél méter magasak lehettek – csontzúzó fogakkal, gőzkalapácsként lesújtó, ha­talmas mancsokkal, tőrszerű, iszonyú karmokkal.

A medve az északi népek legfélelmetesebb ellensége, varázserejű, legendás állat volt. Sok helyen a vadállatok királyaként, sőt egyenesen istenként tisztelték. Más népek „erdei embernek”, „nagyapónak”,

 

Őskori jelenet: oz óriós barlangi medve harca a barlangjába merészkedő szerencsétlen vadászokkal.

A primitív lándzsák persze nem vehették fel a versenyt a félelmetes izmokkal, iszonyú mancsokkal, tőrszerű karmokkal…

„medve bátvónak” nevezték, és bár tisztelték és féltek tőle, mégis szí­vesen vadásztak rá, mert hiszen sokoldalúan felhasználhatták. ízletes – és kiadós – falatokat, lámpazsírt, meleg prémet, sőt orvosságot is szolgáltatott az elejtett medve.

DÖRMÖGŐK DRÁMÁJA

Ha az anyamedvét sikerült elpusztítani, a fiatal mackókat egv-egv család magához vette, „a ház úrnője” saját emlői tején nevelte, ké­sőbb is gondosan táplálták – majd agyonverték és jóízűen elfogyasz­tották! Világos, hogy néhány ősünket a zord medve is agyonverte. Ez azonban korántsem volt nagy baj – azokat is megették!

Az a körülmény, hogy ősünk időnként egy-két barlangi medvebo- csot is elfogyasztott, két alapvető történelmi tényre vetett fényt. Az együk, hogy’ ősünk jobbkezes volt, mert a leleteken a bocsok koponyá­jának bal oldala volt betörve, ezt pedig csak jobb kézzel lehetett elvé­gezni. A másik, hogy’ egy’es helyeken nem a kuty’a vagy’ a kecske, esetleg a rénszarvas volt az első fogva tartott állat, hanem a barlangi medve.

Miért nem lett akkor a medvéből is háziállat? Feltehetően azért, mert táplálása sokba került volna, ráadásul főleg hús és hal szerepelt az étlapján, s ezekre ősünknek is nagy szüksége volt. Ám legfőképpen azért, mert magányos állat lévén természetes tulajdonságai közül hi­ányzott a háziállattá válás egyik lényeges feltétele: a társas ösztön.

„Nehéz legények”

A régi, izgalmas ind ián történetekben gyakran szerepelnek medvék, mégpedig két faj képviselői: a hatalmas, félelmetes grizzlyk és a lé­nyegesen kisebb, „jóindulatú” feketemedvék, azaz baribálok. Az em­lített – lényegében azonos területen élő – fajoknak ez a „besorolása”, jellemzése tulajdonképpen megfelel a valóságnak.

A grizzly vitathatatlanul „nehéz legény”. Nemcsak súlya az: 300- 400 kiló, de a természete is. Persze a vérengző természetéről szóló történetek legnagyobb része merő kitalálás – ám a vele való találkozás azért nem mindig végződik jól…

Alaszkában szinte minden évben megsebesít egy-egy turistát a grizzly. így történt ez nem oly’ régen is egy’ negyvenéves „természet­baráttal”. A vadőr ugyan előzetesen figyelmeztette a szerencsétlent, hogy’ hűtőszekrény’ét ne tegy’e ki a lakókocsiból. Az áldozat azonban ennek ellenére kirakta kocsijából az élelemmel megrakott „frigót”, és amikor a körülötte ólálkodó grizzlvbocsot cl akarta zavarni, az anya­állat egyetlen „rosszalló” csapással összeroncsolta az arcát. Más he­lyen – de ugyancsak Alaszkában – egy’ magányosan sátorozó turistát

DÖRMÖGÓK DRÁMÁJA

támadott és ölt meg a grizzlv, s ami egyébként nem szokása, jórészt fel is falta áldozatát.

Egy sátrában alvó nőt is elragadott ugyanez a hatalmas állat, és 300 méterre cipelte magával. Ez a szerencsétlen sem élte túl a medve támadását.

Barátságos bokszbajnokok

A baribál a grizzlv jóval veszélytelenebb – de nem teljesen ártalmat­lan! – rokona. Ez a medvefaj a Csendes-óceán sok ezer kilométeres, összefüggő partvidékének lakója. A kisebb termetű medvék közé tar­tozik, mert még a gyakran kétmázsás hímek is eltörpülnek a termé­szetes ellenségeiket jelentő barna medve vagy grizzlv mellett.

A barátságos, értelmes, találékony feketemedve Eszak-Amerika egyik legkedveltebb vadállata. A nagy természetvédelmi parkokban, amelyekben tilos akár egyetlen lövést is leadni, évről évre turisták ha­talmas tömege fordul meg. A baribálok – értelmes állatok lévén – ha­marosan rájöttek arra, hogyan kell a különleges élményekre áhítozó utasoktól kiadós vámot szedniük. Az autóutak és gyalogösvények mentén tanyáznak, és az ott elhaladóktól különböző nyalánkságo­kat koldulnak. Ennek fejében hagyják magukat közvetlen közelről lefényképezni. (Közbevetőleg megjegyzem: a Budapesti Állatkert gondozóitól tudom, hogy a baribálok fölöttébb torkos jószágok, s ennek megfelelő komoly súlyfelesleggel rendelkeznek. Sokszor kap­nak gyomorrontást is a rengeteg perec és különféle csemegék miatt, s ilyenkor csak az alapos koplalás segít rajtuk.)

Nos, visszaérve az észak-amerikai nemzeti parkokban torkoskodó, garázdálkodó feketemedvékre: kedvességük – amely egyébként oly­kor kifejezett tolakodásba, mi több, agresszivitásba megy át – eléggé megtévesztő. Jámborságuk látszólagos! Nem egy szerencsétlenséget okozott inár az éhségében hirtelen támadó baribál. Ki is telepítették őket a nagyon látogatott Yellowstone Nemzeti Parkból. A feketemed­ve tudniillik valóban ártalmatlannak tűnő, kistermetű állat, ám csak viszonylag az. Kicsi a nagyobb medvékhez, de nem az emberhez ké­pest! Egy kifejlett, másfél-két mázsás példány agresszív viselkedését az ember nehezen tudja elhárítani. Roppant mozgékony, robbané­kony tud lenni – menekülés vagy támadás esetén. I larcmodora nem a harapás vagy a többi medvefajra jellemző „halálos ölelés”, hanem az első mancsokkal adott erős lengőütések sorozata. A baribál kiváló – és veszélyes – bokszbajnok!

DÖRMÖGŐK DRÁMÁJA

A bariból nem mindig olyan jámbor jószág, mint a turisták hiszik: kiváló – és veszélyes! – bokszbajnok

DÖRMÖGŐK DRÁMÁJA

Van tehát némi igazság abban az anekdotában, amelyet állítólag III. Frigyes császár mesélt XI. Lajos francia király követének, aki azt javasolta a császárnak, hogy foglalják el és osszák el egymás között a burgundi herceg birtokait. A történet pedig imigyen szól:

„Egy kis városka környékén hatalmas medve randalírozott: nagy pusztítá­sokat vitt végbe. Három iszákos léhűtő, tekintélyes mennyiségű bor ellenében – aminek egy részét természetesen előre megitták – felajánlotta a kocsmárosnak, hogy elejti a fenevadat. Ki is vonultak az erdőbe, ahol kisvártatva meglepetés­szerűen elébiik toppant a medve. Szörnyen megijedtek, és hárman háromfelé szaladtak. Az egyik nagy hős visszafutott a városkába, a másik felmászott a fára, ám a harmadikat a medve utolérte és leteperte. A gyáva szájhős erre nagy hirtelen halottnak tettette magát. A medve megszaglászta a fekvő alakot, majd eltűnt az erdőben. Nosza, lekecmergett á fáról a pórul járt ember társa, és megkérdezte: – Mit súgott a füledbe a medve? – Azt – válaszolta a derék iszákos reszketve -, hogy sohasem szabad előre inni a medve bőrére… ”

De folytassuk az ismerkedést a baribálok életmódjával… Megint csak Róbert Franklin Leslie A medvék – és én című könyvéből idézek egy rövid részletet, melyből kiderül: milyen is a medveétrend.

„Egész júniusban csodálatosan lehetett gombászni, és tömérdek vadhagy­mát, katáng- meg pitypanggyökeret ástunk ki. Sarjúfű meg páfrány jóval több termett, mint amennyit a borsok el tudtak fogyasztani. Óriási készletet hal­moztak fel maguknak az édesfű lehántott kérgéből, és hason fekve szopogatták ki a csillagfürt virágaiból a nektárt. Felnyalogatták minden erdei fenyő tövéből az odacsöpögött gyantát. (…) Főként persze fiivön, gyökereken, páfrányon, lágy szájú növényeken éltek, emellett roppant mennyiségű előételt is fogyasz­tottak halból, döghúsból.

Rozsdás minden lehető alkalmat felhasznált, hogy Poroskát és Vakarit ádáz csetepatékba vezesse, amelyeket farkasokkal, prérifárkusokkal, pumákkal vagy magányos feketemedvékkel vívtak egy-egy virginiai szarvas, vadjuk, ha­vasi kecske vagy vapitiborjú teteméért.”

Mackók – takarékon

Télen, mint ezt minden gyerek tudja, a legtöbb szabadon élő medve téli álomba merül. A legújabb kutatások szerint nem igazi téli álom ez, csak mélyebb pihenés. A feketemedve téli nyugovása rendszerint az időjárástól függ. Különösen a hótakaró vastagságától, amely meg­gátolja az eleségszerzésben és bizonyos mértékig a helyváltoztatás­ban is. Megesik, hogy már kora szeptemberben „visszavonulnak”, de előfordul, hogy ez akár január végéig is kitolódik, az adott tél körül-

Ma mór a kutatók minden nehézség nélkül követhetik a medvék mozgását

DÖRMÖGÖK DRÁMÁJA

menyeitől függően. Ámde minden olvadáskor felébrednek, és addig mászkálnak, míg találnak egy kis vizet. Enni azonban március végéig, április elejéig nem esznek.

A hosszú pihenés idején búvóhelvüket, amely legtöbbször szél tör­te vagy odvas fa, esetleg sziklamélyedés, gyakran befújja a hó. A hó felszínén azonban eljegesedett légzőnyílás jelzi a baribál hollétét. A téli álom a természet csodálatos találmánya. Némi túlzással azt mondhatnánk, hogy a téli álomba merült állatok élete ilyenkor „ta­karékon” van. Ezalatt azt kell érteni, hogy az állat élet tevékenysége a minimumra csökken: alacsonyabb lesz a testhőmérséklete, lelassul

DÖRMÖGÓK DRÁMÁJA

a szívműködése, leesik a vérnyomása a verőereiben. És éppen ezek a „takarékos életfolyamatok” teszik lehetővé az állatoknak az éhezést, anélkül, hogy az károsítaná egészségi állapotukat.

A téli pihenés idején a baribál, hasonlóan a többi alvó medvéhez, nem üríti ki a húgyhólyagban felgyülemlett vizeletet. A megfigyelé­sek szerint-négy öt hónapig is eltarthat, amíg az állatban egyáltalán felmerül a vizelési inger. Az ilyenfajta megfigyelések arra engednek következtetni, hogy ilyenkor egyáltalán nem is képződik vizelet, hi­szen a több hónap alatt felgyülemlett vizeletet még a maximálisan kitágult húgyhólyag sem tudná magában tartani. Gondoljunk csak arra, hogy az embernek akkor is kell vizeletet ürítenie, ha nem ivott folyadékot.

Amióta sikerült a medvékre kicsiny hőmérőket és szívműködésü­ket ellenőrző készülékeket rászerelni, mi több: kicsiny leadókészülé­kekkel is ellátták őket, azóta tudják a kutatók minden különösebb nehézség nélkül nyomon követni viselkedésüket télen is. A mérőké­szülékekkel felvett adatok abból a föld alatti üregből, ahová az állat visszahúzódott, a rádióhullámok útján eljutnak a laboratóriumban elhelyezett vevőkészülékekhez. Sőt, ilyen vizsgálatok esetén közvetí­tő állomásként ma már műholdakat is felhasználnak.

Hát igen… Nagy utat tett meg a medve, amíg istenből – mert az ősi indián törzsek védőszellemeként tisztelték – műholdas kutatás alanya lett. Nagy utat tett meg – az emberrel együtt!

 

KL ÓKOR TANKJAI

A hangya és az elefánt pontosan ugyanabban az időben akart inni. Az elefánt hatalmas, magányos, afrikai bika volt. A hangya – fekete hangya. Éppen vándorolt és megszomjazott. Egy tavacskához ért, s egy fűszálon ki­sétált a víz fölé. Akkor jött az elefánt. Sokáig ivott, és mire eloltotta szomját, a hangya eltűnt az ormányában, ahol éppen a legérzékenyebb ponton kapasz­kodott meg. Az elefánt hamarosan csípős fájdalmat érzett az ormányában. Kétségbeesett haragjában iivölteni kezdett, de a harag rossz tanácsadó. Nekiesett az első fának, és tépni kezd­te az ormányával. A fa remegett hatalmas csapásai alatt, de a hangya ott maradt az ormányban. A félőrült, öreg elefánt galoppozni kezdett, és hamarosan elért egy kis településre. Be­tört a faluba, öszszedöntötte a házakat, tombolt, pusztított, a földdel tett egyenlővé mindent, de a hangya még mindig ott kapaszkodott az ormány belső falán. Az elefánt ormá­nyából már csak egy kis csonk maradt, úgy összevissza verte. Félőrülten rohant tovább. A bennszülöttek elküldték a fehér vadászért, de mire az megérkezett, az elefánt már halott volt. Az állat húsát elosztották, ormánya a törzsfőnöknek jutott, aki a hangyát kiszedte belőle. A parányi rovar a földre jutva vígan futott tovább…

\7. ÖKOK TANKJAI

A hangyáról és az elefántról szóló anekdota után következzen egy tudományos anekdota, vagyis valóban egy megtörtént eset…

Milyen állat szeretnél lenni? – tették fel a kérdést a San Diegó-i ál­latkert vezetői a pszichológusokkal egyetértésben a gyerekeknek egy vetélkedőn. Egy hatéves kislány szarvassá szeretett volna válni, hogy gyorsan elhúzhassa a Télapó szánkóját. Egv másik apróság zebra lett volna a legszívesebben, mert akkor nem kellene megválnia kedvenc csíkos pizsamájától, míg barátja gólyává változott volna, hogy kide­rítse, honnan veszik a gólyák a szülőknek adott kisgyerekeket. Egy kilencéves, nagyon apró termetű leányka leghőbb vágyát így fogal­mazta meg:

– Elefánt szeretnék lenni, mert akkor senki sem venné észre, hogy milyen picike vagyok…

Achmed, a király

Achmed, a király – o valóságban…

Való igaz, az elefánt mindennek mondha­tó, csak kis növésű­nek aligha, hiszen az ázsiai faj 3 méter és 3-4 tonna, az afrikai pedig 3,5 méter és 5-6 tonna. Ha az oroszlán az állatok ki­rálya, akkor az elefánt az állatok fejedelme. A vastag bőrű feje­delmek fejedelméről, a világ legnagyobb és leghíresebb elefánt­járól film is készült Elefántkirály címmel.

…ésa filmben

A csodálatos állat­jelenetekben, termé­szeti szépségekben, érdekességekben bő­velkedő filmet ná­lunk is bemutatták vagy 25-30 évvel ez­előtt. A nézők meg­ismerhették belőle az elefántok sok-sok legendával, baboná­val , mendemondával övezett, rejtélyes éle­tét, különös szoká­sait, bonyolult visel­kedését. A főszereplő – és egyúttal termé­szetesen a címsze­replő is – egy Ach- med nevű elefánt volt. Ez a csodálatos óriás a kenvai re-

* zervátumban élt, és Jomo Kenyatta elnök külön dekrétuma védte. A nevezetes elefántbika hatalmas méreteire jellemző volt, hogy agyarai egyenként nyolcvan ki­lót nyomtak, hosszúságuk pedig elérte a három métert. Áchmed 75 éves korában múlt ki. Földi maradványait a kenyai Nemzeti Múzeum­ban helyezték el. Elvégre uralkodó volt…

AZ ÓKOR FÁNKJAI

Elefánttörténelem

A földön majdnem mindenütt, ahol az ember valamikor „lejött a fá­ról”, vagyis tudattal rendelkező, szerszámkészítő lénnyé fejlődött, körülötte ezek a vastag ború óriások is léteztek. Az utolsó jégkor­szakban például ősünk együtt élt a mamutokkal, amelyeket őseink nagv-nagy ravaszsággal és sok-sok keserves munkával hatalmas csap­dákban, gödrökben elejtettek, lakomáztak a húsukból és barlangjuk falára festették képüket. Az ember tehát már ősidők óta ismerte az elefántot, illetve „ősét”, a mamutot.

Befogását és hasznosítását bizonyára a Kr. e. III. évezredben – te-

 

h7 ÓKOK PÁNKJAI

Keleti munkaelefánt. Csak létrával lehet rá felmászni. Távol-keleti állatgroteszk

hát ötezer évvel ezelőtt – elkezdték, főként Indiában, majd később Kínában is. Ebből az országból származnak egyébként a harci elefán­tokra vonatkozó első írásos feljegyzések. Egyiptomban is vadászták, majd megszelídítették és áruba bocsátották a nagy fülű szudáni ele­fántot, és persze azt hitték, hogy ez az egyetlen elefántfaj, amely a földön él. I Iozzájuk hasonlóan a hinduk is saját elefántjukat, a brah- manok szent állatát tartották az egyetlen igaz típusnak. Szelídítették és minden más népnél előbb használták hadi célokra. A derék ormá­nyosok voltak ugyanis az antik világ tankjai: segítségükkel fegyvere­ket és katonákat szállítottak idegen országokba, és évezredeken át hatékony fegyvert jelentettek.

Dareiosz perzsa király volt valószínűleg az első hadvezér, aki ezt az új stratégiai fegyvert alkalmazta, de nem sok hasznát vette szegény. In­diai elefántokból álló osztaga ellenére Nagy Sándor szétverte seregeit. Talán ezért is volt rossz véleménye a harci elefántokról. Határozottan ellenez­te ugyanis, hogy Dareiosz ormányos óriásait felvegyék hadseregébe. Meg­elégedett egyetlen elefánttal, Ajax- szal, amelynek az a nagy-nagy meg­tiszteltetés jutott, hogy a király mál­háját vihette.

Mindenesetre, mint már említet­tük, az elefántok voltak az ókor tank­jai: sok-sok véres csatában vettek részt, és bizony, ahol először megje­lentek, ott már a puszta megpillantásukra vad pánik szállta meg az ellenséget. Később persze megszokták ezeket a jámbor „szörnyetege­ket”, és több-kevesebb sikerrel védekezni is megtanultak ellenük.

Az elefántok történelmük legnagyobb vereségét azonban nem el­lenséges csapatoktól, hanem a természettől szenvedték el. Hannibál, Karthágó legnagyobb és tragikus sorsú hadvezére Kr. e. 218 máju­sában elindult kilencezer lovasból, ötvenezer gyalogosból és 56 ele­fántból álló seregével, hogy átkeljen a Pireneusokon és az Alpokon, s így mérjen csapást Itáliára. Az átkelés sikerült ugyan, de a forróság­hoz szokott afrikai katonák és a hegyekben esetlenül mozgó elefán­tok kegyetlen árat fizettek a sikerért. A Pireneusokon való átkelés után I lannibálnak csak 34 elefántja maradt! Az Alpok hágóin azután
bekövetkezett a tragédia. A hegyeket hó borította, az ösvények el­jegesedtek. Az elefántok meg-megcsúsztak, és lezuhantak a tátongó mélységbe. A hadsereg a hegyek között a felére apadt, s mire Hanni­bál elérte a Pó síkságát, serege mindössze húszezer gyalogosból, né­hány ezer lovasból és nyolc elefántból állt!

Hogyan fogjunk elefántot?

<

Z

g

o

g yO

S-/

N

<

A hátas elefánt mint az uralkodó szimbóluma. Indiai érem Kr. u. 200 körül

Az ókor és a középkor „ál lat tudósai” hetet-havat összehord tak az ele­fántokról. Az antik világban esküdtek például arra, hogy az afrikai elefánt nem viseli el indiai rokona sza­gát, és elszalad elő­le. Innen már csak

 egy lépés volt az

a képtelen állítás, hogy az afrikai ele­fántokat nagyon ne­héz megszelídíteni. Az első európai, aki állítólag elefánttal találkozott, az egyik perzsa király görög orvosa volt. O Kr. e.

398 körül írt 23 kö­tetes perzsa törté­netében megemlíti, hogy Babilonban lá­tott „…egy nagyon különös állatot, amelynek állva kell aludnia, mert nin­csenek lábízületei, ennek következtében sem feküdni, sem felkelni nem tud”.

Az a mese, hogy az elefántoknak nincsenek ízületei, több mint egy évezreden át tartotta magát. Arisztotelész is átvette, és Plinius sem tu­dott ezen a téren újat mondani. Diodórosz részletesen leírta, hogy az elefántok alváshoz készülve hogyan támaszkodnak neki egy nagy fá­nak, és hogyan használják ezt ki a ravasz etiópiaiak, oly módon, hogy az ilven „alvófákat” titokban elfűrészelik. Diodórosz szerint az álmos

 

\7. ÖKOK TANKJAI

Illusztráció egy XVIII. században megjelent állattanból

 

elefánt nekitámaszkodik az elfurészelt fának, felborul, a hátára esik, és akkor könnyen megölhető, mert „testének természetes adottságai lehetetlenné teszik, hogy felálljon”.

Ez a „tudományos magyarázat” a következő csacska találós kérdés színvonalára emlékezet:

        Tudod-e, hogyan fognak egy elefántot?

        ???

– Fognak kettőt, és elengednek egyet!

z

Es akkor még hozzátehetjük, hogy Diodórosz elefánttörténetei vi­szonylag a legkevesebb valótlanságot tartalmazzák, sőt, egyenesen a legjobbak közé tartoznak… Már attól eltekintve, hogy élettartamu­kat 200 évre becsülte (a valóságban 60-70 esztendő), és azt írta a nílusi óriáskígyóról, hogy rátekeredik a nagy elefántokra, és megeszi őket. Pedig Diodórosz korában a római arénákban, cirkuszokban már régóta szerepeltek elefántok. Más állatok ellen küzdöttek, megtanul­tak kötélen táncolni, terített asztalnál enni – tehát a kor „tudósai” vehették volna a fáradságot, hogy közelebbről is megismerkedjenek ezekkel a vastag bőrű óriásokkal.

AZ ÓKOR TANKJAI

„Finom életed lesz”

De talán ennyi is elég a múltból. Beszéljünk inkább arról, mit tudunk ma az elefántokról! Mindenekelőtt a megszelídítésük technikájával ismerkedjünk meg John J. Putman indiai tapasztalatai alapján.

„India elefántvadászai követik a csordákat, évente vagy 300 állatot fognak be, és a legtöbbet Bihar államnak adják el a nagy állatvásárokon. Magam is elkísértem elefántszelídítŐket Asszám dombjai között. A sátortáborban fél tu­cat nemrég elfogott állatot kötöttek ki erős cölöpökhöz, elöl-hátul. Cukornáddal etették foglyaikat, hatalmas testüket füvekkel és levelekkel dörzsölték, s altató­dalokat dúdoltak hozzá. Valahogy így: – No, nézd csak, milyen finom életed lesz, mire megszelídülsz: dörzsölgetés és napi fürdő, finom falatok, ne harcolj tovább, légy jó, légy engedelmes, légy okos…

Es ha az elefánt ormányával szelídítőjére csapott, akkor az bottal vissza­ütött, majd ismét dörzsölgetni kezdte a nagy testet, és közben énekelt. Később – ahogy a szelídítés előrehaladt – a parancsszavak következtek. Előre! Körbe! Aludj! Emeld fel az egyik lábad! Emelj fel az ormányoddal! Fogj az ormá­nyoddal! A szelídítés jól haladt, így egyik reggel a vadászok elindultak. Egy be­tanított elefánton ketten ültek: az elefántszelídítő az állat nyakában, kezében lasszóval adta ki a parancsokat, míg segédje a kötelet fogva az elefánt farán állt, s hosszú, fémhegyü lándzsával döfködte az állatot, hogy hajtsa. Három­szor is találkoztunk vad elefántokkal, de egyet sem sikerült fognunk. Egyetlen reményünk az volt, hogy fiatal elefántot vagy a csordájától kissé lemaradt nőstényt találunk, ehelyett csupa bikára bukkantunk, s ezek fenyegetően köze­ledtek felénk. Az ilyen hatalmas elefántbika a mi betanított elefántteheneink legerősebbjét is elpusztíthatta volna. Továbbhaladtunk hát…

Az elefántvadászokkal töltött napok különös élményt nyújtottak, de itt sem tudtam elfeledkezni India népe és a szubkontinens állatvilága közötti küzde­lemről. Egy éjjel egy falu romjai között pihentünk, amelyet vad elefántok tá-

 

ÓKOR TANKJAI

■ »

Finom életed lesz’

 

madtak meg. A lakosság segíteni próbált elfogásukban, hiszen nekik is érdekük, hogy a földjeiket összetaposó állatok közül minél több essen fogságba. De éppen a zsákmányolt állatok kis száma bizonyította, hogy mennyire megfogyatkozott a vad csordák állománya. ”

AZ ÓKOR FÁNKJAI

Maugli megmenekül

Maugli – aki a Ki pl ing-hősről kapta nevét – nőstény elefánt volt, lábán súlyos láncokkal. Egy teherautó belsejében elindult az olasz­országi Pisa cirkuszából új élete felé. Szomorú utazást jelentett ez Maugli számára, hiszen miután a második gondozóját is agyonta­posta, a cirkusz igazgatója és a többi alkalmazott úgy döntött, hogy legjobb, ha örökre elaltatják. Miután a döntés híre elterjedt, Maugli sorsa viharos vitákat váltott ki az olaszországi állatbarátok és az el­lenpárt körében. A cirkusz igazgatója több mint kétezer levelet s több száz telefonhívást kapott, amelyben azt kérték: kegyelmezzenek meg Mauglinak. Felajánlotta hát az elefántot több más olasz cirkusznak, de Maugli senkinek sem kellett. Végül a firenzei állatvédő ligának sikerült az elefánt számára új otthont találnia egy szafáriparkban. A cirkuszigazgató mindenesetre látványos búcsút vett az elefánttól: az utolsó előadáson megcsókolta az állatot…

Orwadászok golyója vagy a cirkuszigazgató csókja? Kissé nagyok a végletek. De túl a kedves vagy szomorú történeteken, valójában ho­gyan élnek az elefántok, és milyen sors vár rájuk?

Az elefántok az állatpszichológusok szerint az emberszabású maj­mok és a delfinek mellett a legértelmesebb vadon élő állatok Földün­kön. Agyuk mérete és fejlettsége igencsak tekintélyes: súlya 4500 gramm. (Összehasonlításul: az ember agyának súlya 1200-1300, a lóé 400-500 gramm.) Ha valakire azt mondják: olyan a memóriája, mint egy elefántnak, akkor ez – dicséret! Az elefántok emlékezete legen­dásan jó… Hatalmas testük, több tonnás súlyuk ellenére meglepően mozgékonyak és ügyesek, könnyedén képesek letérdelni vagy lefeküd­ni – ezt egyébként főként cirkuszi produkciók alkalmával gyakran lát­hatjuk. A fiatal elefántok rendszerint fekve alszanak, az idősebbek inkább fatörzsekhez, sziklákhoz támaszkodva, állva szunyókálnak.

AZ ÓKOR PÁNKJAI

A bcbi és a hiénák

z

Viszonylag békés állatok. Am ha megzavarják nyugalmukat, ha meg­ijednek, ha kicsinyeiket féltik vagy ha valamilyen betegség miatt in­gerlékenyek – nagyon veszedelmesek és harciasak is tudnak lenni. A felizgatott, támadásra készülő elefánt előrecsapja füleit, magasra emeli ormányát, és dühösen trombitálva, nagy sebességgel ront el­lenségére. Küzdelem közben nem annyira az agyarukat, mint inkább az ormányukat és főleg hatalmas súlyukat érvényesítik. Nemegyszer előfordult már, hogy a megdühödött elefántok percek alatt valósággal szétlapították, péppé zúzták ellenfelüket. Ostromuk elől nehéz egér- utat nyerni…

Elefántpóló. A nagyszabású rendezvényt minden esztendőben megrendezik Indiában

 

Csordában élnek. Rendszerint egy öreg, tapasztalt elefánttehén a vezetőjük. Egymással szemben legendásan segítőkészek. Az elefánt­borjakat nemcsak saját anyjuk, hanem más nőstények is gondozzák, őrzik. A csoport, amely 3-4 vagy 5 családból áll, sohasem távolodik el egymástól egy kilométerrel messzebbre. Trombitálásuk ugyanis pon­tosan egy kilométer távolságra hallatszik el. Riadó esetén mindegyi-

kük azonnal a helyszínre vágtat. Ez történt nemrégiben az ugandai nemzeti parkban, miután egy elefántanya világra hozta kicsinyét.

AZ ÓKOR TANKJAI

A bébi elefánt életét már az első éjszaka halálos veszedelem fe­nyegette. Tizenhárom tagú hiénafalka támadta meg. Az anyaállat azonnal felismerte a veszélyt, és mint egy betonbunker ereszkedett borja fölé. Összezárta hátulsó lábait, nehogy a kiselefántot hátulról elragadhassák, és kétségbeesett, harsány trombitálással jelzést adott. Szinte ugyanabban a pillanatban őrjöngő, vad toporzékolásba kez­dett az egész csorda. Fülsiketítő trombitálás kíséretében őrületes tán­cot jártak a kolosszusok, ormányukkal gyökerestül tépték ki a fákat, miközben egyre újabb elefántok érkeztek erősítésnek.

A hiénafalka hanyatt-homlok menekült el a környékről.

Elefántszótár

Az elefántok vizuális, szagló és tapintószervi jelekkel „társalognak” egymással.

Nem vitás: kommunikáció nélkül a társas élet lehetetlen! A Max Planck Intézetben állapították meg először, hogy a vastag ború óri­ások mindenekelőtt ormányukkal jelzik hangulataikat, közlendőjü­ket.

Az elefántok jelbeszédét a Nobel-díjas Tinbergen elemezte részle­tesebben. Vizsgálódása kiterjedt a fül, a fej és az ormány mozgásának megfigyelésére is. íme, néhány „címszó” – mutatóban – az elefánt­szótárból!

Ingerültség: Előreállított fül.

Feszült várakozás: Az elefánt felemeli a fejét, füleit széttárja.

Támadás előtti agresszív hangulat: Dühösen, bizonytalanul pislog.

Félelem, határozatlanság: Az ormány görbítgetése a legkülönfélébb irányokba.

A legújabb kutatások szerint az elefántok fejlet kommunikációs eszköztárában még a hangutánzás is előfordul. Ez a felfedezés szen­zációszámba megy, hiszen az köztudott, hogy a madarak és egyes tengeri állatok között akadnak jeles hangutánzó „művészek”, de a szárazföldi állatok között egyedül az elefántok rendelkeznek hasonló képességekkel!

AZ ÓKOR TANKJAI

Az elefántok és a cunami

S ha már különleges képességekről esik szó, ugyancsak az utóbbi idők izgalmas felfedezése, hogy a vastag bőrű óriások érzékelik és felisme­rik a szeizmikus jelenségeket, jelzéseket – egyebek között az erőteljes talaj rezgéseket, szökőárakat – is. Az amerikai kutatók kísérleteinek fényében érthetővé vált, hogy például Thaiföldön az ember szolgála­tában álló idomított elefántok miért estek pánikba és miért menekül­tek lélekszakadva a szörnyű szökőár elől, amely több mint 200 000 áldozatot követelt. Az elefántok fejveszett menekülése egyébként sok száz, illetve sok ezer turista életét is megmentette!

A szeizmikus érzékelés és kommunikáció tényét – nevezetesen azt, hogy az elefántok, a pókokhoz, valamint a skorpiókhoz hasonlato­san képesek közvetíteni, jelezni is ilyenfajta „megérzéseiket” – alá­támasztják bizonyos korábbi tanulmányok is. Olyan tapasztalatok, melyek során kiderült, hogy az elefántok tartós szárazságok idején „a viharok elé mennek”, még akkor is, ha azok száz-százötven kilométer távolságra vannak tőlük. A legvalószínűbb magyarázat: érzékelik a vihar által okozott földalatti rezgéseket…

Védelem vagy éhhalál!

Leonardo de Vinci írta a következő sorokat: „A nagy elefánt természe­ténél fogva rendelkezik olyan tulajdonságokkal, amelyek csak ritkán jellemzik az embert: becsületesség, megfontoltság, igazságérzet és szinte vallásos hagyo­mánytisztelet. ” A zoológusok később még több dicsérendő tulajdonsá­gát fedezték fel az elefántnak: családi összetartás, magasrendű intel­ligencia. A „negatív oldalon” talán csak egyetlen tényt lehet megem­líteni, nevezetesen a végül is öngyilkosságnak is nevezhető szokást: környezetük és élelemtartalékaik elpusztítását.

Miről is van szó? Alig 10-15 esztendeje az elefántokat még a ki­halás veszélye fenyegette. Dél-Afrika nemzeti parkjaiban például az elefántok számát mindössze nyolcezerre becsülték. Az egyre fogyó afrikai elefántok legutóbbi „öngyilkossági zónái” a kenyai nemzeti parkok voltak.

Valaha ezeken a területeken összefüggő erdőket alkottak a fák, de amikor a hatalmas elefántcsordákat ide zárták össze, rövidesen túl­szaporodtak, mindent elpusztítottak maguk körül, és végül nagy ré­szük éhen halt!

Ezekben az években számtalan elefántcsorda vándorolt libasorban
Kelet-Afrika sztyeppéin. Menekültek az ember elől… A „hosszú me­netelés” célja táplálék és biztonság keresése volt, amit végül is a rezer­vátumok, nemzeti parkok védett területein találhattak meg.

Elefántok még soha nem látott tömegei özönlöttek a különböző nemzeti parkokba. Lehántották a fák törzsét, egész erdőket pusztí­tottak ki – nyomukban a bozót sűrűjéből sztyepp lett, a sztyeppből pusztaság. Ily módon saját életlehetőségeiket semmisítik meg még a védett területeken is. A legújabb adatok szerint tudniillik Dél-Afri- ka nemzeti parkjaiban jelenleg már mintegy húszezer elefánt él, és a becslések szerint létszámuk 2020-ra meghaladhatja akár a harminc­harmincötezret is. A túlszaporodott állomány pedig nem csupán a természetes környezetet, de még a kisebb települések, falvak megmű­velt földjeit is veszélyezteti. A dél-afrikai kormány ezért elhatározta: megritkítják az állományt!

De vajon mit szólt ehhez a nemzetközi környezetvédő szervezet, a WWF? Nos, „salamoni döntés” született. A szervezet ugyan nem tá­mogatja az elefántok létszámának ritkítását, de belátja, hogy „körül­tekintő és megfelelően korlátozott feltételek között – legvégső meg­oldásként – ez is egyfajta eszköz lehet a probléma megoldására”…

AZ ÓKOR TANKJAI

 

GŐZFELHŐ A LÁTHATÁRON: BÁLNA

„Én, George Trecor kapitány, eskü alatt vallom, hogy amikor a vihar az Atlanti-óceán déli részeire verte hajónkat, és ott megközelítettük a fo­gas ceteknek a víz felszínén sütkérező csoportját, egyszer csak hatalmas kí­gyó bukkant fel a vízből, és kétszer kö­rülfonta a legnagyobb cetet. Halálos küzdelem kezdődött, amely körülbelül negyedóráig tartott. A tenger csak úgy remegett, hullámzott, tajtékzott kö­rülöttünk, miközben a cet fejjel lefelé lebukott a végtelen mélységbe, ahol a kígyó biztosan végzett vele. Szörnyű látvány volt. A szerencsétlen cet úgy vergődött az óriáskígyó kettős gyűrű­jében, mint a kismadár a sólyom kar­mai között… ”

 

Ezt a különös vallomást egy angol lap, az Illustrated London Nem 1875. november 20-i száma közölte. A „hiteles szemtanú” az angol Pauline nevű kereskedelmi hajó kapitánya volt. Az izgalmas tengeri dráma feltehetően nagy hatással volt a lap gyengébb idegzetű olva­sóira, ám a szakemberek is megszólaltak, méghozzá meglehetősen ki­ábrándítóan: egyszerűen a visszájára fordították a történetet. Nem a kígyó támadta meg a cetet – állították -, hanem a cet a kígyót, amely ráadásul nem volt, nem is lehetett kígyó, hanem minden bizonnyal egy óriás polip! Erről pedig köztudott, hogy az ámbráscetek kedvenc eledele. A matrózok feltehetően sohasem láttak még óriás polipot, és annak hosszú tapogató karjait nézték kígyónak. Ami viszont a ször­nyű küzdelmet illeti, nem állítottak valótlant, mert az ámbráscetek és a tenger nagy mélységeiben tanyázó óriás polipok között gyakran va­lóban iszonyú harcok dúlnak. Ám ezeknek a viadaloknak rendszerint az a vége, hogy a cet megeszi az óriás polipot. Trevor kapitány törté­netében is nyilván nem a cet vergődött a kígyó, vagyis a polip halálos ölelésében, hanem éppen ellenkezőleg: ő haraphatott a polip fejébe, majd lerántotta a mélységbe, ahol jó étvággyal elfogyasztotta…

Ámbráscet a főhőse H. Melville Moby Dick című világhírű regé­nyének is. A történet a távoli óceánokon játszódik, egy cetvadász ha­jón. S hogy a rendkívül izgalmas, lebilincselő, érdekes regény minden egyes eseménye, leírása fölöttébb valóságszerűen hat, abban minden bizonnyal az is szerepet játszik, hogy az író 12 éven át maga is cet­vadász hajón matrózkodott. Elég jól ismerte hát a cetek viselkedését, harcmodorát.

Dühöngő óriások

A Moby Dick arról szól, hogyan hajszolja két tengeren át egy bosszúra szomjazó hajóskapitány az őt megsebesítő (fél lábát leharapó) fehér bálnát – vagyis ámbráscetet. Végül rátalál a gyűlölt ellenfélre, és meg­kezdődik a küzdelem, melynek végén a hatalmas cet a hajót össze­zúzza, a kapitány és a legénység pedig – egyetlen matróz kivételével

GŐZFELI IŐ A LÁTI IÁFÁKON: BÁLNA

Hatalmas testükkel csónakokat, hajókat zúztak össze

GQZFELl IŐ A LÁT! IA I ÁKON: BÁLNA

– a tenger hullámaiban leli halálát. Ez hát a történet dióhéjban, és nem érdemes rá több szót vesztegetni, hiszen nyilván szinte minden­ki olvasta már. Ha nem, akkor még most sem késő, a könyvtárakból nyilván kikölcsönözhető ez a nagyszerű kalandregény melynek révén az olvasó megismerkedhet Moby DickkeX, azaz az ámbráscettel, „aki­ről” még a tudományos dolgozatok is ilyeneket írnak…

„Farkának egyetlen csapásával a cetvadász bárkát legénységével együtt a levegőbe röpítheti; az is megtörtént már, hogy az ámbráscet álkapcsával dara­bokra törte a csónakot. A dühöngő állat még a nagyobb cetvadász hajókat is megtámadja, és oldalukat bezúzza. ”

De vegyük szemügyre az idevágó tényeket. A Nantais I. nevű hajó naplójában olvasható: „ / 818. február 15-én a brazil partok közelében két ámbráscet tűnt fel, sebes úszással keleti irányba tartottak. Valamennyi vitor­lánkat kibontva utánuk eredtünk. Délelőtt 11 óra lehetett, amikor utolértük őket, és a bárkákat a vízre bocsátottuk. Megkezdődött a vadászat. William Rush szigonyos bárkáját az együk megszigonyozott cet szétverte. A szigonyos tes­tét nem találtuk meg. A támadó cet is eltűnt a mélyben. A másikat elejtettük… ”

Hunting kapitány hajója 1860-ban Dél-Amerika partjainál, a La Plata folyó torkolata közelében vadászott. A kapitány szerint ezen a napon tevékenységüket mindennek lehetett nevezni, csak szerencsés

A Moby Dick (1851) egyik korabeli illusztrációja: A végső összecsapás

Hosszú szárnyú bálna

GŐZFELI 1Ő A LÁTIIATÁRON: BÁLNA

vadászatnak nem. I Iárom bárkájukat zúzta szét egy megsebzett ámb- ráscet, annak ellenére, hogy már hét szigony volt a testében. Akik pedig megúszták a cet támadását, azok a vérre odasereglett cápáknak estek áldozatul.

Hvatt Wervil hajóskapitányt a csónakjától 15 méternyi távolságra repítette egy cet, s csak bravúros ügyességgel menekült meg a halálos veszélyből. Egy másik alkalommal, amikor a Hektor nevű hajó parancs­noka volt, egyik csónakjára rátámadt egy dühöngő cet, és pofájába kapva a ladikot – akár a foxi a patkányt – eltűnt vele a mélyben…

Hát igen… Egy csomó hitelesnek tűnő esetet idéztünk. Komoly hajóskapitányok, szavahihető tengerészek voltak szemtanúi – nem­egyszer szerencsétlen szenvedő alanyai – a megsebesített cetek min­dent elsöprő támadásainak. A felsorolt esetek – amelyeket egyébként hivatalos okmányok, hajónaplók is igazoltak – olyan értelemben tel­jesen világosak, azt is mondhatnánk, jogosak voltak, hogy a bálnák saját védelmükben támadták meg ezeket a hajókat. Igen ám, de kü­lönösen az 1950-es évektől kezdve napjainkban is sok olyan táma­dást jegyeztek fel, amelyeket bálnák hajtottak végre, méghozzá nekik semmit nem vétő vitorlás jachtok ellen!

GQZFELI K) A LA TI IATARON: BALNA

Tahiti környékén például egy tíz és fél méteres luxusjachtot min­den ok nélkül megtámadott és ripityára tört egy bálna. A legénység­nek csak nagy nehézségek árán sikerült eljutnia a roncsokon a száraz­földre.

A Csendes-óceánon 1967-ben egy hajó nagy tengeri akváriumok számára gyűjtött vízi élőlényeket. A legénységnek hosszú fáradozás után sikerült befognia egy kékbálnát – korunk legnagyobb élőlényét de a bajba jutott óriás segélykérő hangjaira I 5 peren belül ott termett a párja, és a két állat most már együttes erővel támadta meg a hajót. A szorongatott legénység végül kénytelen volt fegyvert használni…

A következő színhely megint csak Tahiti, 1971-ben: száz mérföld­nyíre a parttól egy bálna elsüllyesztette a Beachomber nevű jachtot. A legénység 24 napig hányódott egy csónakban, míg rájuk talált egy orosz hajó.

A tudósok egyszerűen tanácstalanok: fogalmuk sincs, mi az oka ezeknek a támadásoknak. A régi bálnavadász hajók legénysége leg­alább maga kereste a bajt magának. Hogyan? Az tüstént kiderül, ha megismerkedünk a cetvadászat rövidre fogott történetével.

A lándzsától a helikopterig

Ezer évvel ezelőtt szálltak tengerre a Vizcayai-öbölben az első bátor tengerészek, hogy felkutassák a legnagyobb élőlényt, amelyet az em­ber valaha is ismert. Annyit már tudtak, hogy a furcsa, meleg vérű, levegőt belélegző szörnyek, amelyeket a tenger olykor partra vetett, értékes olaj- és húskészletek forrásai. Az edzett baszk tengerészek félelmet nem ismerve a bálnák nyomába eredtek, s hamarosan meg­tanulták: hogyan ölhetik meg az óceánok óriásait.

A középkori baszkok még kis törékeny csónakokkal, szigonnyal va­dásztak a francia-spanyol partvidékek mentén lefelé húzódó bálnák­ra. Ekkortájt már Japánban is ismerték a part menti bálnavadászatot. Megindult Eszak-Európában, azután a 1 7. század végén Eszak-Ame- rika keleti partvidékén is, a 19. századra pedig már virágzott a mély­tengeri bálnavadászat.

Százszámra cirkáltak a bálnavadász flották a világ óceánjain. Ami­kor a tengerészek meglátták a bálna fejéből kilövellő „gőzsugarat”, evezős csónakjaikat gyorsan vízre bocsátották, s szigonyokkal és lán­dzsákkal felfegyverkezve támadtak a hatalmas állatra. Az akkori kez­detleges technika akkor még csak olyan bálnák elejtését tette lehető­vé, melyek kimúlásuk után nem süllyedtek el. Ilyen például a lassú,
lomha vizcavai bálna és a grönlandi bálna. A náluk jóval nagyobb óriás cetek: a hátúszós bálna és a kékbálna, miután elpusztultak, el­merültek a mélyben. Különben is sokkal veszélyesebbek és gyorsab­bak voltak annál, semhogy sikeresen lehetett volna vadászni rájuk a 19. század közepéig – a szigonyágyú tökéletesedéséig.

A modern időkben az evezős csónakokat gyors, dízelmotorral haj­tott kishajók váltották fel, melyek orrába forgó szigonyágyút szerel­tek, s robbanóanyaggal töltött szigonyt lőttek a védtelen bálnába. A motorosok egy-egy hatalmas úszó feldolgozó üzemhez tartoznak. Legalább kilenc ilyen motoros munkájára van szükség ahhoz, hogy az üzem teljes kapacitással működhessen. Miután a tetemeket csődök­kel a hajó tatjára emelik, megjelennek görbe késeikkel a szöges cipős bálnanvúzók. Hatalmas táblákban bántják le és rakják gyorsfűzőkbe a szalonnát – és a bálnából olaj lesz, majd a margarinból különféle kozmetikai szerek és ipari kenőanyagok nyersanyaga. A többtonná­nyi lehántott húsból pedig emberi és állati táplálék.

Ma már helikopterekről vadásszák a bálnákat, tartályhajó szívja le az olajt, és egy órán belül a legnagyobb példány is az úszó gyár raktárába kerül. Mégis: az utóbbi ötven esztendőben az antarktiszi vadászterület olajhozama a felére csökkent. Fogynak a bálnák! A ten­gereket valaha benépesítő hatalmas bálnacsordákat az értelmetlen és túlzásba vitt vadászat annyira megritkította, hogy az óceán óri­ásaira előbb-utóbb teljes kipusztulás vár. Lehet, hogy egy napon a cetek nemzetségéből csak a kereskedelmi szempontokból értéktelen játékos palackorrú delfin és a barna delfin marad fenn. Ez a „jóslat” nem is túlzás, ha arra gondolunk, hogy csupán az Antarktisz part­vidékén folyó bálnavadászat 46 ()()() áldozatot követelt egyetlen év alatt! 1960-ban például 238 bálnavadász csónak, 15 hűtőhajó és 20 hatalmas úszó feldolgozó üzem működött itt, mintegy 18 ezer főnyi legénységgel!

Bolygónk legnagyobb élőlénye a kékbálna, amely akár 33 méter hosszú is lehet, súlya pedig elérheti a 130 000 kilót!

GŐZFELI 1Ő A LÁTI IATÁRON: BÁLNA

GQZFELIIŐ A LÁTIIATÁRON: BÁLNA

A bálnafajok megőrzésére és a velük kapcsolatos tudományos ku­tatásban szerzett ismeretek kicserélésére 1946-ban tizenhat, a bálna­vadászatban érdekelt állam nemzetközi bizottságot hozott létre. Az­óta is kötöttek jó néhány egyezményt, ám a különböző korlátozások ellenére közel másfél millió (!) bálnát irtottak ki Földünkön a század eleje óta.

Ki mit tud a bálnákról?

1 Iatalmas vihar támadt a tengeren, a hajósok megrémültek, és istene­ikhez imádkoztak, majd így szóltak egymáshoz: vessünk sorsot, hogy megtudjuk, ki miatt ért bennünket a veszedelem. Sorsot vetettek, és a sors Jónásra esett. Megkérdezték tőle: mit tegyünk veled, hogy a tenger lecsendesedjék? Azt felelte nekik: fogjatok meg és vessetek a tengerbe, akkor lecsendesedik. A hajósok megfogták Jónást, és a ten­gerbe vetették, és a tenger háborgása tüstént megszűnt… És akkor az Úr odarendelt egy nagy halat, hogy nyelje el Jónást. Jónás három nap és három éjjel a hal gyomrában volt. Akkor az Úr szólt a halnak, és az kivetette Jónást a szárazra.

Az ismert bibliai történetet idéztük fel, az Ószövetségből, pontosab­ban Jónás Áwyivből. A legtöbb ember legfeljebb ennyit tud a bálnákról – a bibliai történetben szereplő „hal” ugyanis cet volt! -, és őszintén szólva nem is tudhat sokkal többet. Sohasem láthat élő bálnát, s ezen vajmi keveset segítenek az állatkertek, az akváriumok. Bár a kisebb fajok jól megélnek fogságban, nem valószínű, hogy a nagy cetek vala­ha is közszemlére tehetők.

I la valaki természetes környezetükben akarná tanulmányozni a bálnák életét, hosszú hónapokat kellene eltöltenie a világ legtávolab­bi sarkaiban, ám még akkor sem biztos, hogy megfelelő közelségbe kerülne ezekhez a csodálatos és titokzatos teremt ménvekhez. És ha

igen, a „kapcsolatteremtés” valószínűleg csak egv-egy pillantásra kor­látozódna, amikor a bálna felmerül a vízből, hogy lélegzetet vegyen. A nagy cetekről való ismereteinket tehát egészen a legutóbbi időkig a bálnavadászok által lemészárolt állatok tetemeiből merítettük. Ma már azonban több helyen végeznek vizsgálatokat és kísérleteket kü­lön erre a célra befogott bálnákkal.

Kezdjük az ismerkedést néhány száraz, de fontos adattal. A ce­tek az állatvilág óriásai, a legnagyobb vízi emlősök, melyek mellett a legnagyobb szárazföldi emlős, az elefánt is eltörpül. Közülük is a leg­nagyobb a kékbálna, amely akár 33 méter hosszúságot is elérhet. Az

A szilás cetek szájpadlásáról nagy, szűrőkhöz hasonló szarulegyezők lógnak le: a szilák

GÓZFELIIŐ A LÁTIIATÁRON: BÁLNA

eddigi legnagyobb súlyú elejtett kékbálna súlya 136 ()()() kiló volt, s 1949-ben a Hashidate Maru nevű japán cetvadász hajó szigonyozta meg. Egyébként 130 000 kiló körüli állatokat már többször is fogtak. Elképzelni is nehéz… 130 tonna! Négy brontoszaurusz, 30 elefánt, 200 tehén, 1600 ember vagy 13 megrakott tehervagon súlya!

A kékbálnák átlagos súlya 100-1 10 tonna, amely 50 000 kiló izom­ból, 8000 kiló vérből, 1000 kiló tüdőből, 600 kiló szívből és mintegy 60 000 kiló bőrből, csontból s belsőségekből áll.

Szilás és fogas cetek

A többi cetfaj képviselői már nem ilyen nagyok, de azért ők is tagjai az óriások klubjának. Az ámbráscet a maga 16-18 méteres hosszával és 50-70 tonnájával még mindig tizenkétszer olyan nehéz, mint az elefánt…

Az olvasónak egyébként már nyilván feltűnt, hogy hol cetekről, hol pedig bálnákról beszélünk. Azt hiszem, mindenki tudja, hogy a cetek két nagy csoportja a szilás és a fogas cetek. A szilás cetek: a sima bálnák, a szürke bálnák és a barázdás bálnák. Ezeknek az álla­toknak nincsen foguk; szájpadlásukból hatalmas szűrőkhöz hason­lító szarulegyezők – szilák – lógnak le. Ezek a szilák hajszálfinom,

GQZFELHO A LÁTHATÁRON: BALNA

sörteszeru fonalakban végződnek. Az állatok szájpadlásának szélein mintegy 600-800 ilyen képződmény található.

Úgy táplálkoznak, hogy nyitott szájjal úsznak apró rákok vagy ha­lak rajain, és amikor szájuk már tele van zsákmánnyal – pofájukat ösz- szecsukva, hatalmas nyelvükkel kilökik a szájukba került vizet a „szi­tán” keresztül. Étvágyuk nem csekély: a nagy cetek naponta mintegy 1500 kiló rákocskát kebeleznek be. Gyomruk ennek megfelelően egy­szerre ezer kilogramm táplálékot képes befogadni. Az Antarktisz vi­zei egyébként körülbelül félmillió bálna táplálására elegendő rákocskát tartalmaznak. Attól tehát nem kell tartani, hogy a bálnák éhen halnak!

A cetek rendjének másik alrendje a fogas cetek. Körülbelül 65 fa­juk közé tartozik például a hatalmas ámbráscet és az embernél nem nagyobb delfin is. A fogas cetek legnagyobb és legveszélyesebb kép­viselője az ámbráscet. Agresszív, harcias, támadó kedvű állat. A nagy cetek közül a leggyorsabb úszó, különösen akkor, ha üldözik vagy megsebesült, esetleg ingerült. A végtelen vizeken csupán egyetlen el­lensége van – az ember! Még a tengerek tigrise, a kardszárnyú delfin sem kockáztatja meg, hogy összemérje erejét vele.

A cetek lételeme a víz. Nem hagyhatják el a tengert, de közben tü­dővel lélegeznek. Időnként – körülbelül óránként – fel kell tehát jön­niük a víz felszínére. Az elhasznált levegőt az orrlyukaikon át engedik ki. Régebben helytelenül vízsugárnak tartották ezt a kifújt levegőt, ám a látható sugár nem más, mint gőzfelhő, amely az összenyomott és melegebb levegő kibocsátásakor keletkezik. Az állat több atmosz­féra nyomással löki ki az elhasznált levegőt, és a gőzfelhő alakjáról a gyakorlott bálnavadászok már akkor megmondják, milyen fajról van szó, amikor magát az állatot még nem is látják.

A tudósok figyelmét az utóbbi időkben egyre inkább felkeltette a cetek intelligenciája. Úgy találták, hogy a fogas cetek általában értel­mesebbek, mint szilás rokonaik. Az ámbráscetnek például nem csu­pán az agya feltűnően hatalmas méretű – a cetek közül a legnagyobb: körülbelül kilenc kiló! -, hanem meglepően bonyolult az agykérge és a tanulásközpontjainak felépítése is. Az a körülmény pedig, hogy a cetek önfeledten játszadoznak, szexualitásuk felfokozott, veszélyhely­zetekben nagyfokú segítőkészséget árulnak el, sok kutató szerint ma­gas fokú, a főemlősökéhez hasonlítható intelligenciáról tanúskodik.

Égi dallamok…

Körülbelül 40 évig élnek – ha hagyják őket élni!

GÓZFELIIŐ A LÁ El IATÁRON: BÁLNA

Kommunikációs készségük is fejlett. Ez nem is annyira meglepő, ha arra gondolunk, hogy társas lények. Valamikor több száz egvedből álló csapatokban, „iskolákban” vándoroltak az óceánokban. I langjel- zéseik változatosak: hosszú útjaikon állandóan „értekeznek” egymás­sal. Különösen gazdag hangrepertoárral, hangkészlettel rendelkezik a hosszúszárnyú bálna. Valósággal „énekel”. Szinte költőien ír erről a francia P Matthiessen: ,A hosszúszárnyú bálna éneke valamiféle csodá­latos égi melódiához, a lágy hidlámcsobbanások hangjával kísért vibráló szférák zenéjéhez hasonló. Olyan, mintha egy üres teremben verődne vissza, amelybe hol egy elfojtott harangkongás, hol egy denevér fátyolos sivítása, hol brekegés, ugatás, esetleg mély dübörgés zaja keveredik. Nem is lehet leírni ezt a titokza­tos, az idők legmélyéről jövő melódiát. A tengerészek jól teszik, ha reggelenként meghallgatják ezt a világ első hajnalaira emlékeztető csodálatos ‘éneket’. ”

A nagy cetek, hasonlóan jóval kisebb rokonaikhoz, a delfinekhez, sajátos módon vonzódnak az emberhez. Rendkívül kíváncsiak, és

GOZFELI I() A LA FI IATARON: BALNA

szeretik, ha megérintik, simogatják őket. Szívesen játszanak a hajók körül, érdekli őket az ember, aki iránt bizalmat és barátságot éreznek. Holott nem sok okuk van rá. Hiszen „a teremtés koronája”, a lelemé­nyes homo sapiens – a bölcs ember – még a legújabb etológiái kuta­tások eredményét is megpróbálja felhasználni a cetek eredményesebb irtása érdekében.

Egyes kutatók új cet- és delfinvadászati módszer gondolatát vetet­ték fel mostanában. Azt javasolták, hogy vegyék magnóra ezeknek az állatoknak a sajátos segélykérő hangjelzéseit, és így csalják őket a cet­vadász hajókhoz. Ezeket a jelzéseket ugyanis kimerült vagy sebesült állatok hallatják, ha a fulladás veszélye fenyegeti őket. A fajtársak – ha meghallják ezeket a jelzéseket – nem törődve a veszéllyel, nyom­ban odaúsznak a jelzést adó állathoz, és megpróbálnak segíteni rajta.

Ugye, milyen „nagyszerű” ötlet? Szerencsére a tudósok többségét másféle problémák foglalkoztatják a cetekkel kapcsolatban. Keveset tudnak például hosszú – több ezer kilométeres – vándorútjaikról. Sok bálnafaj az évszakok szerint változtatja tartózkodási helyét. A nyarat a sarki vizekben töltik, az ősz közeledtével pedig visszafordulnak a melegebb vizek felé, hogy télire elérjék a mérsékelt, szubtropikus vagy tropikus területeket, ahol párosodnak és világra hozzák utódaikat.

Az öngyilkos bálnák – és delfinek – példája a másik nagy talány. Ilyenkor az történik, hogy egy-egy állat vagy egész „iskola” a partra veti magát, és ott várja be lassú, iszonyatos pusztulását.

Erre a jelenségre újabban érdekes magyarázatot találtak. Köztu­dott, hogy a cetek – csakúgy, mint a denevérek – az emberi fül szá­mára felfoghatatlan ultrahangokat bocsátanak ki, majd a visszaverő­dő hang révén tájékozódnak. Nos, ha „felfogó készülékük” megsérül vagy gyulladásba jön, akkor eltompulnak rajta a visszaérkező jelek, és az állat elveszíti tájékozódási képességét, például sokkal távolibbnak véli a partot, mint amennyire az a valóságban van.

Az idegvégződések gyulladásait különféle élősködők is okozhatják, de inkább talán az egyre gyakrabban előforduló és egyre súlyosabb olajszennyeződések, valamint a hatalmas úszó olajfúró „gyárak” ál­tal kibocsátott mérgező anyagok hatására keletkeznek. Egy szó, mint száz: nem „öngyilkosságról”, hanem megint az ember kártékony te­vékenységéről van szó.

A hatalmas cetek egyébként viszonylag rövid ideig – körülbelül negyven évig – élnek. Persze ennyi ideig is csupán akkor, ha hagyják őket. Ha végre megkíméljük és védjük az óceánok értelmes óriásait!

HALÁL A TENGEREKEN

„Piszkos Fred beugrott a hídról! A mat­rózok összevissza kiabáltak. Ni!… Ott úszik! Eló’tte a fiú!… Tempózó jobb karja hatalmas ívben átcsap egy hul­lámon, és elkapja. De körülötte uszo­nyok világítanak itt is, ott is… Miféle különös istene van ennek, hogy elérte a fiúval a csónakot? A látszólag vén, keshedt kapitány úgy hozza fel kar­ján a fiút a hajóra, mintha pehely- ből lenne. A fiú magához tér, talpra áll és megrázkódik… – Amit értem tett – kezdi. – Mit fecsegsz? – mordul rá a vén medve. Fütyülök rád. Ha annyit bajlódtam egy üzlettel, azt nem adom a cápáknak. Érted? Dünnyögve a kabinjába ment és kiivott egy üveg ru­mot. Hiába. Ez ilyen ember. A cápák szájából kikapja az ennivalót, ha üz­letről van szó. Valaki azt mondja, hogy két cápa úszott már a fiú felé, de mikor meglátták a kapitányt, csüggedten visz- szafordultak... Ezt a történetet az óva­tos cápákról még évek múlva is mesélték a kikötőkben. És mindenki elhitte…”

c

X^uliffon MacDonald ausztráliai professzor nemrégiben kísérlet­sorozatot hajtott végre azzal a céllal, hogy megvizsgálja: miképpen reagálnak a cápák a különféle hangingerekre. A víz alatt elhelyezett különleges erősítő segítségével koncertet tartott a tenger tigriseinek különböző zenei alkotásokból. A tudós szerint a cápák pánikszerűen menekültek a modern zene hallatára – a klasszikusok viszont meg­nyugtatóan hatottak rájuk…

A történet – akárcsak fejezetünk Rejtő-könyvből idézett bevezető sorai – úgyszintén anekdotának tűnik, ámbátor valóban hiteles. De ezzel még korántsem értünk a cápáról szóló mesék végére.

A fehér cápa

      Látott már életében ekkora cápát?

      Nem egészen.

      Mekkora lehet?

      Hat méter. Talán több. Nem tudom. Ezeknél a dögöknél már nem sokat számít, ha két méternél nagyobbak. Ha egyszer kétméteresre megnőnek, veszé­lyesek. Es ez a dög veszélyes…

      Mintha vigyorgott volna…

      így néznek ki, ha nyitva van a szájuk. Ne tartsa többre, mint ami. Csak c’gy ostoba szemétláda.

Quint, a cápavadász és Brody, a rendőrfőnök párbeszédét idéztem a CÁpÁból, minden idők egyik legnagyobb hollywoodi kasszasiker­filmjéből. És azt kell mondanunk, hogy a filmbéli dialógus ezúttal csakugyan eléggé hiteles: a történet „főszereplője”, a nagy fehér cápa – a harmadkor 30 méteres, félelmetes cápaóriásainak utóda – való­ban „szörnyű” teremtmény. Szemétláda? Az ichthyológusok minden­esetre „evőgépnek” titulálják, mert mindent felfal, ami eléje kerül. Egyszer megvizsgálták egy kifogott példány gyomortartalmát, és a „leltár” így festett: egy emberi láb, fél kecskegida, egy demizson, két tök, egy buldog feje, két nagy hal, egy kisebb cápa, lóhúsdarabok és egy autó rendszámtáblája…

Támad a filmbéli mücápa

IIALAL A TENGEREN

Hát körülbelül ilyenfajta ijesztő zabagépről szól a film, amely – igaz, hogy több mint húszéves késéssel, de – hozzánk is eljutott. („Kár­pótlásul” a tévécsatornák – régi jó spórolós szokásuk szerint – újra és újra műsorokra tűzik a filmet.)

A történet röviden a következő: egy békés kis amerikai fürdővá­ros, Amity partjainál a nyári szezon kezdetén felbukkan egy fehér cápa…

„A roppant hal zajtalanul siklott az éjszakai vízben, ívelt farkának kurta csapásaitól hajtva. Szája kissé kinyílt, éppen csak hogy a víz keresztüláramol­jon kopoltyúin. Egyébként alig mozdult: melluszonya néha enyhén felemelkedett, máskor süllyedt, módosítva a céltalannak látszó haladást. A szemek vakon me­redtek a sötétbe, és a többi érzékszerv sem jelzett semmit a primitív agy felé. Közben valahol a tengerparton kinyílt egy ház ajtaja, és fiatal nőfutott le a víz­hez. Belegyalogolt, majd amikora hullámok mára csípőjéig értek, úszni kezdett. A parttól vagy száz méterre a hal változást érzett a tenger ritmusában. Nem látta a nőt, és a szagát sem érezte még. Testén egy sor vékony, váladékkal teli és idegvégződésekkel sűrűn teletűzdelt csatorna húzódott, ezek az idegek felfogták a rezgéseket, és továbbították az agy felé. A hal a part felé fordult.

HALÁL A TENGEREN

Jelenet o Cápa című filmből

A nő még mindig befe­lé úszott, majd kezdett fá­radni, úgyhogy megindult a part felé. A rezgések most erősebbek voltak, és a hal zsákmányt érzett. Farkának csapásai fel­gyorsultak, és szédületes sebességgel lökte előre a hatalmas testet. A ször­nyeteg közeledett. Amikor körülbelül tízméternyire lehetett a nőtől, teljesen lebukott a felszín alá, és két gyors farkcsapással rátámadt.

A nő először azt hit­te, hogy lába egy sziklá­nak ütközött. Nem érzett azonnal fájdalmat, csak egy erőszakos rántást a lábán. Lenyúlt a lábfejé­hez és nem találta. Egy­szerre tört rá a fájdalom és a félelem. Borzalmában hörögve felsikoltott. Most a hal alulról támadt rá. A hatalmas, kúp alakú fej egy mozdony erejével sújtott. Az állkapcsok csattanva összezárultak… ”

Azután egymást követték a borzalmak. A hatalmas fehér cápa ott keringett Ami tv partjai közelében, és újabb áldozatokat ragadott el. A városka vezetői hozattak egy szakértőt az Oceanográfiai Intézet­től, felbéreltek egy cápavadászt is, és végül sok-sok napon át tartó izgalmas hajtóvadászat után sor került a nagy leszámolásra. Brodv, a városka rendőrfőnöke, Matt Hooper, a fiatal oceanográfus és Quint, a cápavadász vette fel a küzdelmet a cápával. Nagy nehezen megölték a hatalmas halat, de a három férfi közül egyedül a rendőrfőnök ma­radt életben…

„A cápa már csak néhány lábnyira volt. Brody tisztán látta a kúpos or­rát. Becsukta a szemét és várta a halált. Semmi nem történt. Kinyitotta a szemét. A cápa majdnem hozzáért, alig egy-két lábnyira volt tőle, de megállt. És aztán az acélszürke test süllyedni kezdett a mélység felé. Akár egy látomás, szállt alá a feneketlen sötétbe, maga után vonszolva Quint testét. Brody a víz-

be merítette az arcát, és úgy nézte, míg tüdeje bele nem fájdult. Azután úszni kezdett a part felé. ”

IIALÁL A TENGEREN

A zöld lámpa veszélyesebb?

Az imént ugyan azt állítottam, hogy most az egyszer találkozott a képzelet (mármint a filmesek képzelete) és a tudomány – ez azon­ban csak részben igaz. A fehér cápa tudniillik mindössze egyetlen képviselője a 250 fajt számláló cápák rendjének, melyek legtöbbje veszélytelen az emberre. Sőt, a közhiedelemmel ellentétben a cápák életét, szokásait tanulmányozó tudósok mostanában egyre határo­zottabban állítják, hogy veszélyesebb zöld lámpánál átmenni az utca másik oldalára, mint bármely tenger partjánál, ahol cápák tartózkod­nak, úszkálni a vízben! (Az érdekesség kedvéért talán érdemes meg­említeni, hog\’ az Amerikai Biológiai Intézet Cápakutató Központja feldolgozta a világ összes cápabalesetére vonatkozó adatokat. Ezek szerint évente – az érintettek külön provokációja nélkül – mintegy 300 ember esik áldozatul a cápáknak.)

Persze ez a mindenképpen meghökkentő és bizony elég nehezen hihető megállapítás nem vonatkozik a fehér cápára, amelyet „man- eaternek”, emberevőnek is neveznek. A nyílt óceánnak ez a hatal­mas, átlagosan 4-6 méterre megnövő lakója valóban rászolgált „be­cenevére”. Mindig éhes, mindig kész támadni, pontosabban felfalni bármit, ami él és mozog. Azt mondják, nem fél semmitől. Igaz, tu­lajdonképpen nincs is ellenfele a tengereken. Mindössze két élőlényt ajánlatos még neki is elkerülnie: az óriási, 20-25 méteres, harcias ámbráscetet és a nyílt vizek másik „rémét”, a 8-10 méteres kard­szárnyú delfint.

A tárgyilagosság kedvéért, no és az újabb kutatások eredményei­nek ismeretében azonban nem hallgatható el az érem másik oldala sem. Az a tény, hogy létezik – főleg tudományos kutatók, mélyten­geri búvárok, környezet-és természet védők körében – egy ma már jelentős „ellentábor” is. Ok határozottan állítják, hogy a fehér cápa rémséges hírnevét a róla szóló horrorszerű, ám vitathatatlanul rend­kívüli kasszasikereket hozó cápafilmeknek köszönheti. Nem vitás, a tengerparti fürdőhelyek közelében előforduló súlyos vagy halálos cá­patámadások többségéért valóban a „nagy fehér” példányok okolha­tók, de ezek általában extrém esetek. A „gyilkos fenevad” elsősorban halakkal táplálkozik, és találkozásai az emberrel többnyire rá nézve veszélyesek. Tudniillik a mérleg egyik serpenyőjében évi száz, für-

IIALÁL A TENGEREN

dőzőket, szörfözőket érő cápatámadás, a másikban viszont 600 000 tonna kifogott, helyesebben megölt cápa található!

Mindezek után talán nem is meglepő a legújabb fordulat: a leg­utóbbi állat- és környezetvédelmi világkonferencián a fehér cápát a Föld legveszélyeztetettebb állatai köré sorolták!

Egy „nagy fehér” megkóstolja oz acélhálót

Ha az ember nem ficánkol…

De időzzünk még egy keveset a cápatámadásoknál, illetve azok okai­nál, megelőzésénél, illetve a védekezés lehetőségeinél…

A cápa – mint majdnem minden állat – zsákmányát egy bizonyos kulcsingerről ismeri fel; meghatározott jegyek (formák, mozdulatok, szagok) váltják ki benne a támadó viselkedést. Márpedig az ember nem illik bele a cápa által ismert sémába. Ami kiváltja a ragadozó támadókedvét, az a víz kiterjedt hullámzása és főként a vér szaga. Zsákmányállatait, a halakat elsősorban ficánkolásukról ismeri fel, a vér szaga pedig egyenesen megvadítja, megbolondítja. Amikor pél­dául az amerikai fegyveres erők – a lezuhant pilóták védelmében – vegyszert kísérleteztek ki a cápák ellen, azt tapasztalták, hogy a szer jó mindaddig, amíg a vízben nincs vér. A réz-acetátból terjengő szag elriasztotta a kényes, pontosabban éles szimatéi cápákat. Amikor

viszont vérszag is terjengett a vízben, bizony még a réz-acetát sem tartotta vissza őket!

IIALÁL A TENGEREN

Az Indiai-óceánban többször is vizsgálták a cápák viselkedését. Azon a környéken, ahol a cápák sűrűn előfordultak, a kutatók meg­öltek több halat, és vártak… Általában mindössze három-négy percig tartott, amíg az első ragadozó feltűnt a közelben. Ha látótávolságba került, világosan megfigyelhették, hogy mikor „kapta el” a vízben ter­jengő vérszagot. Ilyenkor nyomban nyugtalanná vált, izgatottan ku­tatott a szagforrás után, és bizony félelmetes gyorsasággal és bizton­sággal találta meg a helyet. A vérnyomokra gyülekező cápák egyéb­ként érdekes módon kizárólag a korallok közé rejtett vérző halak iránt érdeklődtek; a kutatókat egyszerűen figyelemre sem méltatták. Ha tehát az ember nem sérült, nem vérzik és nem ficánkol a vízben, mint valami halacska – még a közvetlen közelében tartózkodó cápa sem jelent számára veszélyt… Legalábbis általában! Akad tudniillik néhány faj, amely sajnos nem tiszteli eléggé a cápákkal kapcsolatos legújabb tudományos nézeteinket. Ilyen például a tigriscápa, a kék­cápa, a feketefarkú cápa, a szürke szirtcápa, a pörölycápa, a homoki cápa és filmbéli hősünk, a fehér cápa!

Veszélyes vagy szeszélyes?

Végül is tehát a 250 fajból alig 40-50 veszélyes az emberre, és közü­lük is csupán 9 kifejezetten „emberevő”. Ez azonban gyönge vigasz annak a szerencsétlen fürdőzőnek, akit éppen valamelyik felsorolt faj képviselőjével hozza össze balsorsa! Mert ha a cápa támad, akkor bizony az embernek nagyon halvány esélye van a menekülésre. A ter­mészet, ez a nagy „tervezőzseni” ugyanis tökéleteset alkotott. Rette­netes fogazat, rendkívüli izomzat, mohó étvágy, állandó harckészség, dühödt bátorság. És gyorsaság. A rohamozó cápa élő torpedóként, 70-80 kilométeres sebességgel ront áldozatára. Farkának csapása ép­pen úgy halálos lehet, mint jellegzetes, félhold alakú, szörnyűi harapá­sa, amelynek ereje eléri a négyzethüvelyenként i 18 tonnát!

Az utóbbi évtizedek kutatásai egyébként egészen meglepő elemek­kel bővítették a cápákkal kapcsolatos – és bizony sokszor téves – is- meteteinket. A jelek szerint az egész állatvilágban a cápák rendelkez­nek a legfejlettebb érzékelési rendszerrel. Kiderült, hogy kevesebb, mint 5 ezred mikrovolt per centiméter elektromos tér érzékelésére is képesek! Ez segíti őket a zsákmány felkutatásában és a nyílt tenge­ren való vándorlásaik során az elektromágneses tájékozódásban. Más

HALÁL A TENGEREN

kísérletek arról tanúskodnak, hogy a cápa korántsem olyan primitív agyú, kiszámíthatatlan „zabagép”, mint hitték.

Agya tömegének testsúlyához viszonyított aránya hasonlítható a madarakéhoz és az emlősökéhez, s nemcsak tanulékony, hanem ké­pes különbséget tenni a számára lényeges és lényegtelen információk között. Fogságban, „laboratóriumi körülmények” között megtanulja például, hogy élelmet kap, ha megérint egy tárgyat vagy megnyom egy csengőt. Nyilván ezek a kísérletek, a legújabb viselkedéstani ku­tatások eredményei is hozzájárultak ahhoz a merőben megváltozott képhez, amely mostanában alakult ki a cápákról, s amely szinte „re­habilitálta” ezeket a ragadozókat.

A konzervatívabb nézeteket valló szakemberek azonban ma is azt mondják: végső fokon minden cápát veszélyesnek kell tartani! Egy­szóval, ennek a tengeri ragadozónak a viselkedése sok tekintetben még ma is „fehér folt” a zoológusok térképén. Egyszerűen kiismerhe­tetlen. Éppen ezért talán a legtisztességesebb, még ha nem is a legtu­dományosabb Cousteau kapitány (1910-1997) álláspontja. A híres tudós, a tenger titokzatos mélységeinek kutatója írta: „Minél többet tanulmányozzuk a cápákat, annál kevesebbet tudunk róluk!”

 

GYÖNYÖRŰ GYILKOSOK

Vakítóan sütött a nap a felhőtlen kék égen. Jelen sorok írója ingujjban ült a tágas, kerek medence szélén, és csende­sen verejtékezett…

Utólag, sok-sok év elmúltával már bevallhatom, nem a tűző nap hevé­től csurgóit a víz a hátamon. Inkább arról volt szó, hogy egyre jobban ha­talmába kerített hatalmába holmi enyhe kis szédület, furcsa izgalom és szorongás – ne kerteljünk: némi féle­lem! -, amint hosszasan belenéztem a viszonylag kicsiny, sötét, rezzenéstelen, figyelő szembe. Azután összeszedtem minden bátorságom, és végigsimítot­tam a hatalmas fejet. Ereztem az állat tükörsima, izmos, ruganyos, sikamlós bőrét, és hirtelen valamiféle csodálatos békesség és derű fogott el. Felejthetet­len érzés volt. „Testközelbe” kerültem a világtengerek rettegett urával, a kard­szárny ú delfinnel (tudományos nevén orcinus orca), azaz a gyilkos bálná­val, melyet többnyire egyszerűen csak „gyilkosnak” neveznek.

GYÖNYÖRŰ GYILKOSOK

Fei a roppant állkapcsok között

Remélem, a kedves olvasó nem neheztel túlságosan, hogy kivételesen nem anekdotával, hanem egy igaz történettel, a szerző személyes él­ményével kezdődött ez a fejezet. A Nizza melletti (Antibes) „Mari- neland” delfináriumban történt az eset, amelyben akkortájt (mintegy húsz esztendeje) csupán két kardszárnyú delfin – egy hím meg egv nőstény – élt. Talán mondanom sem kell, hogy ők voltak a közönség kedvencei. Pajkos szökkenéssel vetették magukat a labda után, vi­dáman száguldoztak egymással versenyezve a medencében, gyerekes mohósággal kapták el a jutalomfalatokat, és természetesen ők „adták elő” a műsor fénypontját, a nagy mutatványt is…

A nőstény – amely nemcsak kisebb („mindössze” 6 méter hosszú és „alig” 4 tonna súlyú), de szelídebb is volt, mint a hím – lassan, lustán odaúszott a bizonytalanul imbolygó deszkapallóhoz, ahol már térden állva várta az idomító. Az óriási fej kiemelkedett a vízből, ki­villantak a hófehér, kúp alakú, félelmetes fogak, a szőke fiatalember pedig hátranyújtott karokkal a „gyilkos” szélesre tátott szájába dug­ta legfontosabb testrészét! S a roppant állkapcsok, amelyek képesek kettéharapni egy nagy cápát, gyengéden, lehcletfinoman tartották az idomító fejét!

Ez lenne hát a tengerek réme, a nyílt vizek legveszélyesebb vadá­sza? Az a csúcsragadozó, melyről egy híres amerikai búvárszakkönyv a következőket írja: „Ha a búvár kardszárnyú delfinnel találkozik, csupán egyetlen dologban reménykedhet: a feltámadásban!”

Alaszkában egyébként még ma is szájról szájra jár az a legendás történet arról az eszkimó halászról, aki egyszer sikeresen megszigo­nyozott egy „gyilkost”. Amikor azonban legközelebb megint csónak­ba ült, a part közelében már várták a kardszárnyú delfinek! A halász azóta cipőfűzőt árul egy kisvárosban…

Talán erre az alapötletre épült az Orca című izgalmas, nagy szakér­telemmel készített film is – Morrricone csodálatos zenéjével -, amely arról szól, hogy egy profi delfingyilkos és legénysége megszigonyoz egv vemhes kardszárnyú delfint. Az „apa”, a hatalmas hím tehetet-

lenül nézi „családja” pusztulását, majd mindenhová követi, s végül egészen a sarkvidékig üldözve megöli a gyilkosokat.

GYÖNYÖRŰ GYILKOSOK

Akad azonban „ellenpélda” is. Ez pedig a világszerte nagy sikert aratott, ám giccses jelenetekben meglehetősen bővelkedő Szabadítsá­tok ki Willyt! című produkció. Ez a film – nyilván a delfináriumokban tartott kardszárnyú delfinek viselkedésének hatására – már szelíd, értelmes és érzelmes lénynek ábrázolja a gyilkos bálnát. A történet a következő: Willy, a háromtonnás ifjú kardszárnyú fogságba esik, s családjától elszakítva egy kisvárosban kellene szórakoztatnia a tu­ristákat. Erre a makacs állat nem hajlandó, ezért a delfinshow pénz- sóvár, gonosz tulajdonosa Willy elpusztítása mellett dönt. Ebben a „drámai” helyzetben találkozik a halálra ítélt kardszárnyú és az ugyancsak „elárvult” utcagyerek, Jesse. A boldog végkifejlet sejthető, de a világért sem árulom el…

Az orca igazi arca

Mi hát az igazság a kardszárnyú delfin körül? Melyik „arca” a való­di? Az, amelyet a delfináriumok elragadtatott közönsége láthat vagy amilyennek a sok-sok rémtörténet ábrázolja? Valószínűleg ez is, az is igaz!

Mindenekelőtt lássuk „személyi adatait”. Hossza elérheti a nyolc­tíz métert, súlya meghaladhatja a hat tonnát. Áramvonalas, csodá­latosan „megtervezett” testén az első pillantásra látszik, hogy töké­letesen – és nagyon gyorsan – úszik: 35-40 kilométeres sebességgel hasítja a vizet. Gyönyörű állat. A háta fényes fekete, az alsó állkapcsa és a hasa világító fehér. Koromfekete fején, a szeme mögött egy-egy hosszúkás fehér folt található. Azt tartják, hogy ez a folt vadászat közben megtéveszti, félrevezeti az áldozatot.

Társas lény. Többnyire egymás mellett úszó, ötös rajokban vadá­szik, de megszámláltak már 80-100 példányból álló úgynevezett „is­kolát” is. Zsákmányszerző taktikája kísértetiesen hasonlít a farkasok jól megszervezett, szinte óramű pontossággal végrehajtott üldöző, bekerítő hadműveleteire. Szakértőknek sikerült megfigyelniük egy ilyen vadászatot. Mintegy 30 kardszárnyú üldözött vagy 100 közön­séges delfinből álló rajt. A támadás vadnyugati filmekre emlékezetett, amelyben indiánok rohamoznak meg egy szekértábort. Az orcák egy­re szűkülő körökben hasították a vizet az összetorlódott, kétségbe­esetten védekező delfinek körül. Időnként egyikük kivált a körből,

 

A tenger minden élőlénye fejvesztve menekül, ha feltűnik a kardszárnyú delfin ember magasságú hátúszója!

 

lecsapott a kiszemelt áldozatra, kihasított belőle egy hatalmas darabot vagy az egész állatot magával ragadta, majd újból visszatért a helyére.

GYÖNYÖRŰ GYILKOSOK

Vadászat közben hangjelzésekkel kommunikálnak egymással. „Szókincsük” különféle csettintgetésekből, füttyjelekből, átható ki­áltásokból áll. Ezeknek a hangadásoknak a segítségével nagy távolsá­gokból, sok-sok kilométerről is képesek tudósítani egymást cgv-egy nagyobb delfin- vagy bálnacsapat helyzetéről, létszámáról, haladási irányáról, de ily módon jelzik a veszélyt is, ha például valamelyik társukat az emberek fogságba ejtik vagy elpusztítják. Érdekes meg­figyelés, hogy minden egyes rajnak saját külön jelzésrendszere (némi túlzással azt is mondhatnánk: nyelvjárása) van. Az egyes rajok tehát a „beszédük” alapján felismerik, illetve megkülönböztetik egymást.

A pórul járt cápa esete

Azt mondtuk: a kardszárnyú delfinek a tengerek rettegett urai. Nos, ez valóban így van. Megtámadnak, széttépnek és felfalnak mindent, ami él és mozog. Egyszer egy közepesen fejlett orca előgvomrában 13 egész bukódelfint és 14 borjúfókát találtak! A félelmet egysze­rűen nem ismerik. Persze, nincs is rá okuk, hiszen a harcias ámbrás­cet kivételével nincs komoly ellenfelük a tengerben. Megtámadják a vízimadarakat, a nagyobb halakat, fókákat, pingvineket, cápákat, valamint – és ez az egyetlen nem valami rokonszenves vonásuk – ro­konaikat, a delfineket. Egy-egy kisebb termetű cettel egyedül is könv- nvedén végeznek. A barna delfineket, pingvineket, fókákat, tengeri disznókat egészben lenyelik. A déli-sarki tengerekben például vastag jégtáblákat törnek össze a fejükkel, hogy a rajtuk sütkérező pingvine­ket, fókákat megkaparinthassák.

Rozmárok is szerepelnek az étlapjukon, holott ezekkel a mogorva, ingerlékeny, hatalmas – 4-5 méter hosszú és 1 -2 tonna súlyú – teremt­ményekkel kevés állat merészel összeakaszkodni. I Járom negyed méte­res vastag agyaruk olyan félelmetes fegyver, hogy még a jegesmedve is tart tőle. Az orcák azonban habozás nélkül nekirontanak a rozmárok­nak, megragadják a felső ajkukat, és lehúzzák őket a mélybe. S bár ne­hezen hinné az ember, de tény és való, hogy a tengerek másik félelme­tes ragadozója, a cápa messzire elkerüli a gyilkos bálnákat, de ha mégis összehozza őket a balsors, rendre a cápa húzza a rövidebbet. Cousteau kapitány, a különleges expedícióiról és filmjeiről híres tengerkutató írja A cápák című könyvében, hogy a kaliforniai partok közelében meg­figyeltek néhány, látszólag gondtalanul ficánkoló kardszárnyú delfint.

GYÖNYÖRŰ GYILKOSOK

Tőlük alig cg\’ kilométerre egy nagy’ cápa úszkált a víz felszínén. Az egyik kardszárnyú váratlanul alámerült és eltűnt, a többiek pedig még nagy’obb „igyekezettel” folytatták a hancúrozást. Néhány perc múl­va – pontosan a nagy ragadozó alatt mint valami vulkán, feltört az orca, pofájában a cápával, majd lerántotta magával a mélybe…

Küzdelem életre-halálra!

Amikor nagyobb falkákban vadásznak, megtámadják még az óriási bálnákat, ceteket is. A cetnyájakból rendszerint kiválasztanak egv-egy egészen fiatal állatot vagy valamelyik beteg, sebesült, illetve legyen­gült példányt, és együttes erővel megrohamozzák. A hatalmas bálnák persze nem adják meg magukat egykönnyen: irtózatos erejű farkcsa­pásokkal, forgolódva védekeznek. Időnként ki-kiugranak a vízből, hogy ellenfeleikre zuhanva óriási súlyukkal agyonüssék támadóikat. Az élet-halál küzdelem órákig is eltarthat. Az orcák mindenekelőtt a kiszemelt áldozat mell- és farokúszóját igyekeznek széttépni, s a

Kardszárnyú delfinek üldöznek egy kék bálnát

Szeretsz? Szeretlek!

nyelvét kiszakítani. A nagy vérveszteség miatt azután a bálna egyre jobban elgvön- gül, és amikor már képtelen védekezni, szét marcangol­ják és felfalják.

GYÖNYÖRŰ GYILKOSOK

Emberi mércével mérve vad és kegyetlen a kardszár­nyú delfinek viselkedése, és ilyen értelemben valóban rászolgálnak félelmetes hí­rükre. Ám tudomásul kell vennünk, hogy az élővilág­ban kemény és szakadatlan küzdelem folyik a létért, és ebben a harcban nincs he­lye a nemes érzelmeknek! Ráadásul az élet drámájá­ban már eleve kiosztották a szerepeket: vannak állatok, amelyeknek az a „hálátlan” feladat jutott, hogy eleségül szolgáljanak, és vannak, melyek „ragadoznak”, de nem „kegyet len- kednek”. A természet hatalmas arénájában ismeretlen fogalom a fö­lösleges vérontás, az ölés öncélú gyönyöre. Ezen a porondon szigorú szabályok, megszeghetetlen törvények szerint küzdenek a fajfenn­tartás, a létezés gladiátorai!

Szót érthetünk velük!

Nos, ilyen „gladiátorok” a kardszárnyú delfinek is. A táplálékért naponta keményen meg kell küzdeniük, s ez a zord életmód meg­edzette, vad és sikeres vadászokká nevelte őket. Egyrészt tehát való­ban olyanok, ahogyan az Orca című film ábrázolja őket, másrészt vi­szont az elmúlt évtizedek kutatásai során kiderült (és ilyen értelem­ben minden érzelgőssége ellenére elfogadható a Szabadítsátok ki Willyt! meséje is), hogy még velük, a tenger tigriseivel is „szót le­het érteni”! Amerikában a híres seattle-i delfinárium igazgatója, dr. Eduard Griffin volt az első, aki kapcsolatot teremtett, sőt barátságot

GYÖNYÖRŰ GYILKOSOK

kötött egy kardszárnyúval. Ez a „szelíd gyilkos” Namu néven vált ismertté világszerte. Mindez ötven évvel ezelőtt történt, s azóta az orcák a világ nagy akváriumaiban a vízi parádék főszereplőivé vál­tak. Kiderült, hogy ezek az intelligens, fejlett közösségi életet élő tengeri emlősök fogságban ugyanolyan könnyen idomíthatok, mint a kedves, játékos, szeretetre méltó „közönséges” delfinek. Az is be­bizonyosodott, hogy kifejezetten vonzódnak az emberhez, keresik a társaságát. A befogott kardszárnyú delfinekkel végzett kísérletek, tapasztalatok napjainkra végképp megcáfolták a „vérszomjas gyilko­sokról” keringő rém meséket.

A vízi parádék főszereplőivé váltak

 

KZ ÉRTELEM NAPJA

      Mondja, igaz, hogy valamiféle fókák kaffogni tanítják az embereket?

       Igaz. Csak nem fókák, hanem del­finek, nem ők tanítanak, hanem őket tanítják, és nem kaffogni, hanem be­szélni. ..

z

Ez persze csupán vicc. Am mit kezd­jünk a következő „párbeszéddel”, amely újságírók és delfinek között zajlott le?

Azt mondják, a delfinek szeretik az embert. Igaz ez?

      Igen, nagyon!

      Maga szereti az embereket?

      Igen-

      Miért?

      Mert jók, mert simák, mert kezük van, és mindenféléket tudnak készíte­ni.

      Szeretné, ha magának is volna keze?

        Nagyon szeretném!

        Mit csinálna vele?

      Simogatnám az embereket… ”

 

az Értelem napja

Bi és Fa kalandjai

z

Róbert Merlc Állati elmék című könyvéből idéztünk egy kis részle­tet, abból a sajtófogadásból, ahol a beszélő delfinek bemutatkoznak a riportereknek. A könyv – és a belőle készült film: A delfin napja – valahol Floridában, az Atlanti-óceán partvidékén játszódik. Sevil­la professzor izgalmas kísérleteket folytat: beszélni tanítja delfinjeit, a Fa nevű hímet és a Bi nevű nőstényt. A régen dédelgetett álom megvalósul, a delfinek megtanulják az emberi nyelvet. A szenzációs kutatásokat két hírszerző szervezet is figyreli, hiszen ezek a kísérle­tek harcászati szempontból is jelentősek. Egy szép napon azután el­rabolják a két delfint, és titkos katonai akciót hajtanak végre velük: felrobbantanak egy megjelölt célpontot – egy hajót…

Bemegyünk egy szobába. Bezárják. Megtelik vízzel. Aztán a tenger felé kinyílik. Kimegyünk. A békaemberek kézben tartják a hámot. Velünk úsznak.

        Sokáig?

        Nem. Megállnak, ráerősítik az aknákat a hámra.

        Aztán…

       Észak felé úszunk. Megtalálom a hajót. Odamegyek, emberek vannak rajta. Mondom Bitiek: nem lesz mulatság, nem lesz bumm!

        Nincs robbanás?

       Igen. Gondolom, emberek vannak, nincs bumm. A hajó alá ászok, az akna rátapad a hajóra. El akarok úszni, de nem tudok. Rajta vagyok az aknán.

       Azt akarod mondani, hogy az akna nem válik le a hámról úgy, ahogyan máskor, amikor gyakoroltatok?

        Igen-

        Es hozzá vagy kötve a hajóhoz?

        Igen. Félek. Nem bírok lélegezni. Megfulladok! Segítségért kiáltok: Bi! Bi!

És Bi odamegy, és fogával átharapja a hámot a hasam alatt.

        Bi nem rakja fel az aknáját a hajóra?

        Nem. Fél.

        Mit csinál az aknával?

       Mondja nekem: Fa, harapd át a hámot! Atharapom. A hám és az akna leesik. Felmegyünk a levegőre, és dél felé úszunk. Nagyon gyorsan. Félünk.

      Milyen irányba megy a hajó?

      Észak. És egyszer csak: Bumm!

      Látod?

     Emberek vannak rajta, és a hajó mégis bumm! És akkor azt mondjuk: nem beszélünk többet az emberekkel. Az emberek – rosszak!”

A könyvbéli két okos delfin csalódik az emberekben. A valóságban azonban ez nem így van. bár néha bizony a valóságban is lenne rá okuk!

AZ ÉRTELEM NAPJA

Miért éppen a delfinek?

Ez itt Aphrodité, o világ legjobb magosugró palackorrú delfinje. A képen 7 méter magosra ugrik, hogy elérje kedvenc csemegéjét

A delfinek és az em­berek kölcsönös von­zalma egyébként a leg­régebbi időkbe nyúlik vissza. Már az ókor tengerészei is jó jelnek tekintették, ha delfi­nek szegődtek hajójuk nyomába. Feltehetően nem akad egyetlen más élőlény az állatvi­lágban, amely annyira szelíd, tréfás, szeretet re méltó, játékos és értel­mes volna, mint ezek a tengereket átszelő em­lősállatok.

Mégis csupán a leg­utóbbi évtizedben tör­tént komolyabb, ösz- szehangolt erőfeszítés, hogy megpróbáljunk kommunikálni velük. Azt a tudóst, aki a leg­többet tette eddig an­nak érdekében, hogy delfin és ember meg­értse egymást, doktor John Lillynek hívják.

Ezek pedig „nevesincs’ delfinek, melyek valahol a nyílt tengeren „bizonyítják’, hogy a magasugrást nem kell tanulniuk – ez oz adottság veleszületett!

A kiváló tudós egyik érdekes, izgalmas tanulmányában egyebek között ezt írja:

„Teljes meggyőződéssel hiszem, hogy húsz év múlva az emberek más élő­lényekkel is tudnak majd beszélgetni. Lehetséges, hogy ezek egy másik égitestről látogatnak el hozzánk, de az is előfordulhat, hogy a Földünk lakói közül kerül­nek ki. Az utóbbi esetben bizonyosra veszem, hogy a delfinek lesznek ezek a lé­nyek. Ötesztendei kutatómunkával meggyőződtem arról, hogy valamennyi áll­tafaj közül a delfinek a legalkalmasabbak az emberrel való »párbeszédre«. ”

Miért választották kísérleteikhez éppen a delfineket és nem va­lamelyik nagymajomfajt? A csimpánzot vagy a gorillát, amely pedig külsejét tekintve annyira közel áll hozzánk? A dolog lényege az, hogy az embereken és az elefánton kívül éppen a cetféléknek – köztük a delfineknek – van olyan nagy agyvelejük, hogy annak alapján feltéte­lezhető a gondolkodás képességének megfelelő színvonala.

A delfin mint nyelvtanár

AZ ÉRTELEM NAPJA

Persze nem volt könnyű egy állatfajjal, ráadásul egy meglehetősen ne­hezen tanulmányozható tengeri élőlénnyel kommunikációs kapcso­latot teremteni! Az egyik nehézség, ami sok gondot okozott, az volt, hogy a delfinek egészen más, sokkal magasabb hangtartományokban – és jóval nagyobb „sebességgel” – kommunikálnak, mint mi, em­berek. Lillv tanítványai közül azonban az Ellvar nevű hím már az első találkozásuk alkalmával megpróbálkozott azzal, hogy gondozói akusztikai területéhez alkalmazkodjon. Minden szót, amit csak kiej­tettek, utánzott – kezdetben megközelítően, később egyre pontosab­ban. Igen nehéz feladatot oldott ezzel meg, hiszen a delfin gégefője egészen másfajta, mint az embereké, és a levegő mennyisége, amit rezgésbe hozhat, lényegesen kevesebb. Ellvar azonban nem hátrált meg. Egész nap dolgozott azon, hogy hangrezgéseit leszorítsa arra a sebességre, amellyel mi, emberek ejtjük ki a szavakat, és szótagokká kapcsolt össze minden hangot…

Persze minden biztató kísérlet ellenére ma még elég messze va­gyunk attól, hogy a delfinek ne csak utánozni próbálják az emberi szavakat, hanem önállóan használják is azokat. Azok a példányok, amelyekkel eddig a kutatók dolgoztak, lényegében képesek ugyan bi­zonyos szavak megtanulására, de nem tudnak eredeti mondatokat alkotni, márpedig a nyelvhasználatnak ez az alfája és ómegája!

A tudósok persze nem adják fel a reményt, hogy amit Róbert Mer- le regényében megálmodott, az egyszer valóság lesz. Ezzel kapcsolat­ban érdemes feleleveníteni a Chee-Chee nevű delfinlány történetét, aki az imént emlegetett Ellvar melletti medencében élt. Chee-Chee-t sohasem akarták rávenni arra, hogy hangokat képezzen. Ám a két delfin vonzódott egymáshoz, ezért minden hétvégén megengedték nekik, hogy – udvarlás és barátkozás céljából – hosszabb időt töltse­nek egymással. Az ilyen együtt töltött órák alatt Ellvar beszédórákat adott Chee-Chee-nek, és amikor eljött az ideje, hogy a delfinlány is megpróbálkozzék emberi hangképzéssel, már az első alkalommal he­lyesen reagált. Ekkor vették észre a kutatók, hogy Ellvar és Chee- Chee emberi hangokat is kevernek (a víz felett) egymás közötti kom­munikációjukba!

Nos, ebben a történetben az a legmeglepőbb, hogy tulajdonkép­pen a delfinek tették meg az első lépést annak érdekében, hogy áttör­jenek egy legalább egymillió éves kommunikációs akadályon – nem pedig az emberek!

 

NZ ÉRTELEM NAPJA

Soha nem bántják az embert!

A viselkedés, a magatartás kutatói egyébként a mai napig sem tud­ják pontosan; miért kedvelik annyira a delfinek az embert. Idézzünk megint Merle könyvéből!

Mi nagyon-nagyon szeretjük az embert.

       Miért?

       Fa már megmondta: mert jó, mert sima, és azért, mert keze van.

       Bi, azt mondod, az ember jó, pedig előfordul, hogy halászik a delfinekre, és meg is öli Őket!

       Tudjuk, hogy azért öl meg bennünket, mert ki akar hozni a földre, így hát nem is haragszunk rá… ”

A regényes képzelet ezen a ponton találkozik a tudományos való­sággal. Ugyanis sokszorosan bebizonyított tény, bog}’ a delfinek soha, semmiféle körülmények között nem bántják az embert. Holott az emberek – főként a halászok – bizony gyakran valóban brutálisan bánnak ezekkel a nagyszerű állatokkal. Egy Scul nevű zoológus del­fintanulmányában azt írja, hogy egyetlen esetet sem jegyeztek még fel, amikor a delfin ellenséges mozdulatot tett volna az ember ellen

A mai napig sem tudjuk pontosan, miért kedvelik a delfinek az embert

– még akkor sem, amikor az ember a delfinek legvilkolásával foglal­kozott! Ennek a furcsa jelenségnek egyébként még nem találták meg a logikus magyarázatát. Talán arról van szó, hogy a delfinek egysze­rűen szelíd lények, vagy valami más, ismeretlen ok is közrejátszik? Annyi bizonyos, hogy a delfinek a cápák vagy a gyilkos bálnák elleni élethalálharcban igen erőteljesen és eredményesen küzdenek. Az em­berekkel szemben vajon miért olyan megbocsátok, és miért bíznak meg bennünk annyira?

AZ ÉRLELEM NAPJA

A delfinek tehát nem bántják az embert, sót… A TASZSZ hírügy­nökség jelentése nyomán az egész világot bejárta annak idején az a megdöbbentő eset, amely 1967. október 18-án játszódott le a Fekete­tengeren. Egy csoport delfin segítséget kért egy szovjet halászhajótól. A delfinek hirtelen bukkantak fel a hajó előtt, szorosan körbefogták, és szemmel láthatóan igyekeztek útjáról letéríteni egy közeli bója felé. Amikor a halászok látták, hogy a horgonyláncban fiatal delfin akadt meg, rádöbbentek, hogy a delfinraj emberi kéz segítségét kéri a kötél kibogozásához. Nekiláttak hát, hogy kiszabadítsák a delfinbébit. Ez pillanatok alatt sikerült is, és a delfinek magas hangú, örömteli kö­szönetfüttyöket hallatva ugráltak a csónak körül. Sőt, még vissza is kísérték a hajót a kikötőbe.

A cápák már messze jártak…

Feljegyeztek azonban a krónikák „fordított” életmentő történetet is! 1976 júniusában az angliai Cornwall közelében Kcith Moneri 24 éves búvártanuló mentőkabátja kezdett leengedni, és már nem tud­ta magát a víz színén tartani. Lehúzta a hátára csatolt felszerelést, és ökölbe szorított kezével integetni kezdett. Ez búvárnyelven azt jelenti: „Veszélyben vagyok!” Az egyik oktató észrevette a jelzést, és azonnal a vízbe ugrott. Ahogy a fuldokló fiú felé úszott, valami nagy testet érzett a vízben maga alatt elsuhanni. Egy körülbelül három méter hosszú, több mint kétszáz kilós, hatalmas delfin volt, amely jóval az oktató előtt ért a fuldoklóhoz. Aláúszott, a felszínre tolta, és lebegve tartotta jó néhány percig, amíg az oktató odaért. Akkor pedig a delfin továbbra is lebegve tartotta őket, és óvatosan, finoman tolni kezdte mindkettőjüket a biztonságot jelentő halászcsónak felé.

Ez is egy apró adalék ahhoz, hogy a delfinek valóban jó barátai az embernek. Az efféle eseteket persze még hosszasan lehetne sorolni. A számtalan „delfinsztori” közül – melyekről még a delfinológusok is nehezen képesek eldönteni: melyik legenda, melyik anekdota és mc-
Ívik igaz – végezetül elevenítsünk fel egy olyan történetet, melynek véletlenül zoológus szemtanúi is voltak. „Valódiságához” tehát nem férhet kétség.

Egy kis utasszállító hajón, valahol a kolumbiai partok közelében robbanás történt, és a hajó rohamos gyorsasággal süllyedni kezdett. A rádiósnak alig maradt ideje SOS jelzést küldeni. A mentőcsónakot is elpusztította a robbanás, az embereknek a vízbe kellett ugrani uk. A szanaszét úszkáló roncsokba kapaszkodtak, és úgy próbálták a fel­színen tartani magukat, míg a segítség megérkezik. Néhánvan azon­ban megsebesültek, és a vér szaga odacsalta a cápákat…

A cápák a sebesültekre rontottak, de hirtelen, szinte a semmiből nagy csapat delfin bukkant fel a közelben, és tüstént megtámadták a cápákat.

Amikor az Essen nevű német hajó néhány perc múlva a helyszínre érkezett, a cápák már messze jártak…

Úgy tűnik, ez a vonzalom minden fajukban megvan. A képen a duissburgi állatkert fehér delfinjei (belugái) láthatók

KIRÁLYOK-TRÓN NÉLKÜL

Livingstone, a híres angol utazó egy­szer Afrikában váratlanul szembe ta­lálta magát egy hatalmas oroszlánnal. A vérfagyasztó esetet így mesélte el:

„Az oroszlán egyszerűen felkapott, és elindult velem. Kibírhatatlanul bömbölt, pont a fülembe, s úgy cipelt ide-oda, mint a terrier a foga között a patkányt. Valószínűleg olyan sokkot kaptam, mint az egér, amelyik a macs­ka karmai közé kerül. A görcsös merev­ség teljes érzéketlenséghez vezetett: tel­jesen eszemnél voltam ugyan, de nem éreztem sem fájdalmat, sem félelmet. Az oroszlán, amint megérezte, hogy nem adok semmi életjelent, egy időre kiengedett a szájából. Ekkor magam­hoz tértem, előkaptam revolveremet, és néhány lövéssel leterítettem a feneva­dat…”

 

KIRÁLYOK-TRÓN NÉLKÜL

>Acfrikában, az észak-kenyai Isiolo közelében, a bozót szélén, egy kis folyó partján néhány hatalmas kőből álló sír áll. Rajta kőtábla, ezzel a felirattal: Elza, 1956. január-1961. január. Itt, egy akáciafa tövében alussza örök álmát minden idők leghíresebb nőstény orosz­lánja, amelynek két nagy sikerű mű állított emléket: az OroszláiiJiííség és az Elza kölykei.

Ezeket a könyveket a kenyai nőstény oroszlán életéről és halálá­ról 33 nyelven, sok millió példányban olvasták világszerte. Magyarul is kiadták mind a két kötetet, és vetítették a nyomukban készült filmeket is. Éppen ezért felesleges újra elmesélni Élza történetét. Ta­lán csak annyit: George Adamson, aki Kenyában volt vadászati fő­felügyelő, éppen hivatalos körúton járt egyszer, amikor egy nőstény oroszlán megtámadta. Nem volt más választása, lelőtte az állatot, és csak azután derült ki, hogy az a kölvkeit védte, azért szállt szembe az emberekkel olyan elszántan.

Megtalálták az oroszlánkölyköket, hazavitték, és mesterségesen táplálták az apróságokat. A két nagyobbat átadták a rotterdami ál­latkertnek, a legki­sebbet, Elzát meg­tartották.

Elza hihetetlenül kezesnek és igen ra­gaszkodónak bizo­nyult. Minden lé­pésére elkísérte az Adamson házaspárt, akik később meg­próbálták „visszava­dítani”, hogy szaba­don élje természetes életét saját fajtársai

Joy Adamson és Elsa

között. A kísérlet sok-sok nehézség, kudarc után sikerült. Elza vissza­tért a vadonba, párt talált magának, de változatlanul tartotta kapcso­latát emberi „családjával” is. Sőt, amikor kölvkei születtek, azokat is bemutatta Adamsonéknek…

KIRÁLYOK-TRÓN NÉLKÜL

„ Váratlanul megtorpantam, és nem hittem a saját szememnek. Alig né­hány lépésnyire tőlem a homokzátonyon állt Elza, két kölyök mellette, a har­madik éppen akkor bújt ki a vízből, és rázta szárazra magát. Elza rám me­redt, tekintetében zavar és büszkeség keveredett egymással. Tökéletes csendben maradtam, míg kicsinyeihez szelíd nyögdécselést intézett, amely m-hm-nek hallatszott, aztán odasétált a kölykökhöz, gyengéden megnyalogatta Őket, majd odajött hozzám, és a hátán kezdett hengergőzni, mutatván, mennyire szeret. Úgy tűnt, azt akarja bizonyítani a kölykök előtt, hogy én is fajtájukbeli va­gyok, bízhatnak bennem…

Megsimogattam Elzát, s ő megnyalta a kezem. A kölykök odamerészkedtek hozzám, mindannyian a fűben üldögéltünk. Elza hozzám támaszkodott, míg kölykeit szoptatta… és egyik mancsával átölelt, szinte befogadva ezzel család­jába” – írja Joy Adamson, az Elza-könyvek szerzője.

Öregedő filmsztárok

Hangsúlyozni kell persze, hogy Elza története egyedi eset; nem min­dennap és nem mindenkivel történhet meg, hogy pártfogásába ve­het és mesterségesen felnevelhet egy kisoroszlánt. A visszavadításról már nem is beszélve! És hogy mennyire rendhagyó ez a történet, azt mi sem bizonyítja jobban, mint a volt vadászati főfelügyelő, George Adamson naplója, amelyben egyebek között leírja, hogy az Oroszlán- hűségrő\ készült film forgatása milyen nehézségekkel járt.

Elza akkor már nem élt, gondoskodni kellett hát egy olyan nős­tény oroszlánról, amely „eljátssza” Elza szerepét. És persze kellettek olyan színészek, akik szintén vállalják a nem teljesen veszélytelen feladatot: George és felesége, Joy filmbeli megjelenítését. Ezekre a ke­serves napokra, sőt hetekre George Adamson így emlékezik:

„Az állatok filmezésében járatos rendező nem minden ok nélkül úgy vélte, hogy a főszerepet a cirkuszi oroszlánoknak kellene játszaniuk, hiszen az ál­latoknak meghitt viszonyban kell lenniük a sztárokkal. Miután Európában nőstény oroszlánok százait szemlélték meg, végül is két, eléggé hasonló állat, Juha és Astra mellett döntöttek, amelyek cirkuszban nevelkedtek, és egy német kereskedő tulajdonában voltak.

Az oroszlánok repülőgéppel érkeztek a film forgatásának színhelyére, Naro Moruba, a Mount Kenya lábához. Néhány hetes kemény munka és gyakorlás

KIRÁLYOK-TRÓN NÉLKÜL

után befutott a két főszereplő: Virginia McKemia és férje, Bili Travers is, va­lamint Mónika, egy 23 éves osztrák oroszlánidomító nő, akinek a felügyelete alatt hamarosan hozzáláttak az oroszlánokkal való foglalkozáshoz. Néhány hét múlva kiderült, hogy Juha és Astra túlságosan öreg és szenvtelen ehhez a szerephez. Természetes és barátságos lényük a hosszú cirkuszi élet alatt va­lahogy elkorcsosult. Az embernek mindig az volt a kellemetlen érzése, hogy állandóan méregetik és lesik minden helytelen mozdulatát. Virginia és Bili képtelen volt jelenlétükben normálisan és fesztelenül viselkedni. Még Mónika, az idomárnő sem merészkedett úgy a ketrecükbe, hogy ne vitt volna magával két hegyes botot, és sohasem fordított hátat az oroszlánoknak. Teljesen más volt a kapcsolatuk, mint Joynak és nekem Elzával. A filmet semmiképpen sem lehetett ezekkel az állatokkal forgatni. Minden egyébtől eltekintve mindig azok maradtak, amik voltak: öregedő, eléggé besavanyodott nőstények. ”

George Adamson visszaemlékezéséből kiderül, hogy ezután sok oroszlánt kipróbáltak még – összesen 24 hím, nőstény és kölvök- oroszlánt foglalkoztattak a filmben! míg megtalálták azt a néhány „igazit”, akikkel végül is elkészülhetett az Oroszlánhűség. A filmet egyébként nagyjából így jellemezhetjük: igaz mese, némi rózsaszínű bevonattal…

Fekélyre: oroszlánvér!

De milyenek is valójában az oroszlánok? Nem a cirkusz rab csillagai, nem a filmsztárok, nem is az állatkertek szűk ketreceiben tengődő példányok, hanem a szabadon élő „királyi vadak”.

Egykor istenként tisztelték őket, majd királyok, fáraók vadásztak rájuk – vagy velük. Voltak totem- és címerállatok, paloták, tornyok, városkapuk védelmezői. Elkísérték a csatába induló seregeket. Cirku­szok porondján viaskodtak. Életüket, szokásaikat egymásnak merő­ben ellentmondó legendák, hiedelmek övezik.

„Az oroszlán a négylábúak királya. Előkelő, nemes lelkű, erős és férfias jel­lemű állat. Természetétől fogva melegvérű, ezért nem bírja a napsütést. Járás közben a farkával elsimítja a nyomait, hogy a vadász ne követhesse, s meg ne találja a kölykeit. Különféle állatok húsával táplálkozik. Csemegéje az ökör és az elefántborjú. Szörnyen utálja a fokhagymát, ezért soha meg nem támadja a fokhagymával bekent embert.

A szárított és porrá tört oroszlán vér gyógyítja a fekélyt. A borban áztatott oroszlánmáj a májbajokat orvosolja, bája elmulasztja a fülfájást. Ha a gyer­mekeknek oroszlán szemfogát akasztjuk a nyakukba, sose lesz öregkorukban fogfájásuk.”

Ókori „történet” az oroszlánhűségről… Egy ifjú megszabadított egy oroszlánt a talpába fúródott tüskétől. Később találkoztak az arénában, ahol az állat – felismerve jótevőjét

– nem bántotta oz ifjút

KIRÁLYOK- TRÓN NÉLKÜL

A fenti badarságot nem akármilyen műből idéz­tük, hanem egy „jeles tudós”, Konrad Gesner Egyetemes könyv az álla­tokról című, 1551-ből származó munkájából, amely „az Afrikában va­don élő, valamint szelí­dített négylábú állatok valódi és élethű ábrá­zolása”. Nos, azóta per­sze lényegesen többet tudunk az oroszlánok­ról, de az mindenesetre tagadhatatlan, hogy az állatok királya mind a mai napig újabb és újabb meglepetésekkel szol­gál a zoológusoknak.

Királyi kudarcok

Állatok királya? A legújabb etológiái (viselkedéstani) kutatások fé­nyében már-már bizony ezt is megkérdőjelezik. Elvégre nem éppen királyokhoz méltó szokásokat figyeltek meg a vadon uraival kapcso­latban. Azt, hogy lusták, eddig is tudták. Á nap 24 órájából 18 órát – időnként még ennél is többet! – pihenéssel töltenek. Igaz, ha „asz­talhoz ülnek”, étvágyuk nem megvetendő: előfordult, hogy öt orosz­lán egyetlen étkezésre bekebelezett egy 300 kg-os zebrát! Tehát: lusta és falánk állatok. Ami újabban megfigyelt vonásuk: eléggé ügyetlenek is. Különösen a nagy testű hímek alig 30 métert képesek futni 60 km/óra sebességgel. Zsákmányállataik ennél lényegesen gyorsabbak; ebből következik – illetve ebből is következik -, hogy nem olyan haté-

KIRÁLYOK-TRÓN NÉLKÜL

kony, biztos vadászok, félelmetes „ölök”, mint hitték róluk. Legalább­is egyénileg nem. Amennyiben egyedül vadásznak, a legtöbb ölési kí­sérletük kudarccal végződik. Olykor például nem veszik figyelembe a szél irányát, esetleg nagy zajt csapva közelednek a kiszemelt prédához, gyakran pedig egyszerűen elhibázzák a végső ugrást. Az is elég sok­szor előfordul, hogy a zsákmányállat nem nyugszik bele egykönnyen „hálátlan” szerepébe, nevezetesen abba, hogy az oroszlán vele töltse meg bendőjét. Mit tehet ez ellen? Védekezik! Megfigyeltek például egy bivalyt, amely 45 percen át harcolt két hatalmas hím oroszlánnal. Nem ritkák a balesetek sem; előfordul, hogy a nagyobb antilopfélék szembeszállnak az állatok királyával, és szarvukkal halálra sebzik.

Vadászik a falka

Amikor viszont az oroszlánok csoportosan vadásznak – valóban félel­metesek. Azokra a zoológusokra, akik megfigyelhették a támadásra induló vadon élő oroszlánokat, mély benyomást tett a végtelen türe­lem és pontos ügyesség, amely minden mozdulatukat jellemezte. Úgy tűnik, gondosan „megtervezik” a támadást, különösen a végső roham előtti felfejlődést, és a falka tagjai jeladásokkal szabályozzák egymás mozgását. Mintha hangtalan parancsra cselekednének, s mintha min­den előre megalkotott terv szerint menne végbe…

Az ember persze hajlamos túlbecsülni az oroszlánok képességeit, a tanult, az élet során szerzett képességeket. Végül is jobbára az ösztö­nös, a magukkal hozott feltételes reflexek alapján cselekednek. Első­sorban a meglepetésre építenek, no meg arra, hogy észrevétlenül jó helyzetbe kerüljenek a végső támadás előtt: nyilvánvaló tehát, mi­ért kúsznak előre szorosan a földhöz lapulva, a terep előnyeinek ki­használásával. 1 la falkában vadásznak, szétszóródnak, hogy ne aka­dályozzák egymást, s a leghatásosabban támadhassanak egyénileg: ezért helyezkedik el némelyik a szárnyakon vagy támad hátulról.

Az oroszlánok „intelligenciája”, találékonysága és bátorsága épp­úgy különböző, mint az embereké, s rendszerint akad köztük egy, amelyik ügyesebb és kezdeményezőbb a vadászatban, mint a többi (de nem feltétlenül ő a falka vezére). 1 la az alkalom úgy kínálkozik, alighanem ez az oroszlán vezeti a támadást, de ha a többiek felé sod­ródik a préda, akkor a legkedvezőbb helyzetben levő oroszlán támad elsőként, a maga módján, saját tehetsége és ügyessége szerint.

Kétségtelen, hogy a falka tagjai kapcsolatban állnak egymással vadászat közben, de mihelvt az üldözés hevében szétszóródnak, és

megkezdődik a csata, a hajszolt vad cselekedetei határozzák meg az események rendjét: minden oroszlán a saját szakállára tevékenyke­dik, és nagy a zűrzavar – akárcsak a mi csatatereinken.

Elet a családban

Az oroszlánok egyébként – és ezt mindenki tudja – falkába verőd­ve élnek, de az újabb és pontosabb megfigyelések szerint a kisebb falkák tulajdonképpen inkább „családok”: mindössze 4-5 tagúak. Megfigyeltek azonban olyan nagyobb csoportokat is, amelyeket hét hím, tizenhárom nőstény és húsz kölyök alkotott.

A falka tagjait gyengéd baráti-rokoni szálak fűzik egymáshoz. I la találkoznak, összedörzsölik a pofájukat, közösen vadásznak, és együtt fogyasztják el a zsákmányt. Együtt is pihennek. A kölvköket ugyancsak válogatás nélkül szoptatják és nevelik, de idegen oroszlá­nokat általában nem fogadnak be.

A fiatal hímek körülbelül hároméves korukban elhagyják a csalá-

KIRÁLYOK – TKON NÉLKÜL

dot, amelyben születtek. Ez történhet önkénye­sen is, vagy pedig kive­rik őket. Az elkergetett hímek kis csapatokba tömörülnek, és egv-két évig tartó nomád élet után keresnek egy olyan falkát, amely felett átve­hetik az uralmat. Esetleg” találnak egy családot, amelyet elhagytak vagy amelyből kipusztultak a hímek – ha pedig még „jelen vannak”, akkor kiverik őket, feltéve, ha elég erejük van hozzá.

Ha túl „nagy falat” a zsákmány, őfelsége, a hím is kegyeskedik besegíteni

KIRÁLYOK-Í RÓN NÉLKÜL

Ez néha lassú folyamat. Az újonnan jöttek a falka területének ha­tárvidékén telepszenek le, és fokozatosan, lassanként hatolnak bel­jebb. Máskor a hatalomátvétel váratlanul és drámai módon zajlik le.

A nőstények általában négyéves korukban kölykeznek először, és ettől kezdve körülbelül 12 éves korukig szülnek rendszeresen. Mint­egy 18 évig élnek.

Kegyetlen kölyöksors

Az oroszlánkölykök 6-8 hónapig szopnak, de már jóval előbb, 2-3 hónapos korukban kezdenek húst enni. Elválasztásuk tehát fokoza­tosan történik. A kisoroszlánok táplálása kétéves korukig teljesen a felnőtt állatok feladata.

Ezt a kort azonban esak kevés fiatal éri meg: a halálozási arány megdöbbentően magas, 80 százalék! Ennek egynegyede erőszakos halál, amit főleg más oroszlánok okoznak, de hiénák, bivalyok és bal­esetek is pusztítják a kölyköket. A halálozások másik negyedrésze az éhezés következménye, mivel szűkös időkben a kölykök még egészen kevés húst sem képesek szerezni maguknak. A halálesetek felének oka ismeretlen, mert sem betegeskedő állatot, sem tetemet nem ta­láltak.

Az oroszlánszülők „gyermekgondozásának” ellentmondásai egyéb­ként ugyancsak az utóbbi időkben derültek ki. A legfrissebb megfi­gyelések alapján a zoológusok azt állítják, hogy az oroszlánok sze­szélyes szülők! Emberi mércével mérve egyenesen érthetetlen, hogy míg egyfelől a nőstények gondosan ápolják, táplálják, nevelik a kis­oroszlánokat – mégpedig a többi nőstény kicsinyeit is -, addig más­felől bizonyos idő után szinte nem engedik őket a hús közelébe. S ha a kisoroszlánoknak nem sikerül „saját erejükből” szüleik elől egv-egy húsdarabot megkaparintani, akkor bizony akár éhen is pusztulhat­nak. Azt is megfigyelték, hogy sok kölyök a nemtörődömség áldo­zatává válik. Anyjuk néha egész napra vagy napokra elhagyja őket, és ilyenkor ugyancsak éhen veszhetnek vagy más ragadozók könnyű zsákmányául szolgálhatnak.

Ezzel szemben a kölykök „életre nevelésében” a nőstény példásan gondos „tanító néninek” bizonyul. Képzésük akkor kezdődik, amikor már elég idősek ahhoz, hogy elkísérjék anyjukat portyázásaira. Kez­detben bizony inkább csak zavarják az anyát a vadászatban, később – serdülőkoruk vége felé – már némi segítséget jelentenek.

S ha a vadászat során a kisoroszlánok – ügyetlenségük vagy osto-

baságuk miatt – cserbenhagyják anyjukat az akció kelős közepén, és tönkreteszik a zsákmányszerzési lehetőséget, a nőstény úgy viseli el a csalódást, mintha az teljesen jelentéktelen lenne.

KIRÁLYOK-TRÓN NÉLKÜL

Némi túlzással azt mondhatnánk, hogy sok emberszülő követen­dő példának tekinthetné a nőstény oroszlánnak tévelygő gyermekei iránt tanúsított türelmét és bölcs viselkedését…

Ki az úr ezen a Földön?

A hím oroszlánokról általában az a vélemény alakult ki, hogy tunya, lusta ingyenélők: teljesen a szegény nőstényekre hagyják a vadásza­tot, a táplálék beszerzését, és semmivel sem járulnak hozzá a falka életéhez.

Az valóban igaz, hogy a hím keveset vadászik, ha vannak körü­lötte nőstények, amelyek elvégzik helyette ezt a munkát, de az már nem felel meg a valóságnak, hogy egyszerűen dologtalan, haszontalan kényúr. Azon túl, hogy az utódok nemzésében szerepe pótolhatatlan, az ő feladata a falka védelme, a vadászterület sérthetetlenségének fenntartása, és ő gondoskodik biztos helyről, ahol az oroszlánanya felnevelheti kölykeit. Az olyan falkának, amely elvesztette egy vagy két hímét, szinte alig van esélye a kicsinyek sikeres felnevelésére. Ge­orge Schaller professzor, aki hosszú évekig tanulmányozta a vadon élő oroszlánok szokásait, életmódját, írja a következőket:

„Az egyik oroszláncsalád, amelyet megfigyelés alatt tartottam, három év alatt négy hímet veszített el a hatból, s ily módon kedvező lehetőséget nyújtott a nőstények után szaglászó négy fiatal, idegen hímnek. Két teljes hétig kerül­gették a megfogyatkozott családot, míg azután a kis csapat vezére elvonult az” egyik nősténnyel utódokat nemzeni. Ez volt a kedvező alkalom: négy egy ellen! Megtörtént az összecsapás, és én sajnos már csak az utolsó felvonás végére érkeztem az elkeseredett küzdelem színhelyére. Láttam a súlyosan sebesült gyö­nyörű falkavezér utolsó perceit, láttam kihunyni borostyánsárga szemét, s azt is, amint holtan terült el az ellenfelek által kitépett szőrcsomók és sörényének rongyai között… ”

A család másik hím oroszlánja a tragédia láttán elrejtőzött. Három nap múlva fedezték fel a győztesek, és jó öt kilométeren keresztül kergették, hogy örökre elvegyék a kedvét a visszatéréstől. Azután a négy idegen hím átvette a területet, természetesen a nőstényekkel egyetemben. Első tettük az volt, hogy gondosan átvizsgálták a bo­zótot, az összes elképzelhető rejtekhelyei, és módszeresen megölték valamennyi kölyköt. Minden aprósággal végeztek, sőt amikor- rövi-

 

KIRÁLYOK – TRÓN NÉLKÜL

desen – az egyik nőstény újra megkölykezctt, ezeket a kicsinyeket is kiirtották.

Eltelt hét hónap, és a nőstények újabb 14 kisoroszlánnak adtak életet. Ezek azonban már az új „uralkodók” utódai voltak, nem is bántották őket, sőt nagy odaadással gondoskodtak róluk.

A hímek egyébként – mondhatnak róluk bármit – valóban a faj „ékességei”: hatalmas termetű, gyönyörű, dús sörényű, méltóságtel­jes állatok. Különösen éjjel vannak igazán elemükben. Ha valakinek alkalma nyílik ilyenkor megfigyelni őket, egyetlen pillanatig sem vi­tatja, hogy valóban a vadon urai. Lassú, bársonyos léptekkel, puhán és plasztikusan mozgó izmokkal, nyugodt vakmerőséggel pásztázzák végig vadászterületüket, miközben fénylő bőrük visszatükrözi a hold ezüstjét. A végtelen csöndet időnként megtöri hatalmas ordításuk, amely az afrikaiak szerint azt jelenti: „Ki az úr ezen a földön?… Ki az úr ezen a földön?.. Én vagyok az… én vagyok az… én vagyok az!”

Ki oz úr ezen a Földön? Én vagyok az!

SZÖRNYEN SZELÍD SZÖRNYEK

„Darwin egyszer díszebédre volt hiva­talos. Az asztalnál egy rendkívül szép, de néni túl éles elméjű fiatal nő ült mellette, aki ebéd közben így fordult a tudóshoz:

       Darwin úr, ön azt állítja, hogy az ember a majomtól származik. Ezt a megállapítását magamra is vonatkoz­tathatom?

                                                                                                                 Természetesen – válaszolt Darwin -, csakhogy ön nem egy közönséges, hanem egy elbűvölő majomtól szárma­zik..”

 

SZÖRNYEN SZELÍD SZÖRNYEK

Több mint négy évtizede, 1933-ban indult el világot hódító és ijesz­tő útjára egy szörnyűséges szörny, King Kong, aki nem volt más, mint az első amerikai rémfilm hőse. A film – amelynek forgatása egy tel­jes éven keresztül a legnagyobb titokban történt – arról szólt, hogy egy filmrendező forgatócsoportjával a Koponya-szigetre utazik, ahol a Kong nevű óriás istenkirályról akar filmet készíteni. Magukkal visznek egy gyönyörű, fiatal csavargó lányt is, aki a rendőrség elől menekül.

A szigeten a bennszülöttek éppen emberáldozatot készülnek be­mutatni királyuknak, az óriás King Kongnak. Megjelenik a hatalmas szörnyeteg, és elragadja a lányt, aki akkorának látszik az óriás te­nyerében, mint egy apró játékbaba. A filmesek a lány keresésére in­dulnak, és meg is találják egy barlangban. A szörnyet gázbombával elkábítják, és több száz bennszülött segítségével hajóra szállítják. Megérkeznek New Yorkba, ahol százezrek szeretnék látni a szenzáci­ót: az óriás majmot. King Kongot egy hatalmas színpadra láncolják, de az óriás széttépi láncait, ismét elrabolja a lányt, és tombolni kezd a városban. Felhőkarcolókat dönt le, egész metrószerelvényeket rop­pant ketté hatalmas állkapcsával, s úgy kapdossa el az ellene támadó vadászgépeket, mint holmi legyeket. Végül azonban győz a hadsereg, és King Kong-golyók százaival a testében – lezuhan egy felhőkarcoló tetejéről…

A film egyik „vérfagyasztó” jelenete

King Kong története valóságos iskolát teremtett annak idején a rémfilmek műfajában. Csupán ebből a témából 16 filmet készítettek az elmúlt 30 év alatt! Az a körülmény egyébként, hogy a leleményes filmipar szuperszörnyeteget csinált a gorillából, nem túlságosan meg­lepő, annál nagyobb igazságtalanság viszont „közeli rokonunkkal” szemben, hogy a zoológusok is sokáig nagyjából hasonlóképpen véle­kedtek róla. Már az is szinte hihetetlen, pedig igaz, hogy a gorillát, a legnagyobb ma élő emberszabású majmot csupán 1847-ben „fedezte fel” a maga számára a tudomány. Addig lényegében „óriáscsimpánz­nak” tartották! Holott már az ókorban is ismerték, csak nem tudták, hogy gorilla…

SZÖRNYEN SZELÍD SZÖRNYEK

Zöldségek a gorilláról

„Mindenekelőtt van itt a szörnyetegnek két fajtája, amelyek ezekben az erdők­ben gyakran előfordulnak és különösen veszedelmesek. A bennszülöttek e ronda­súgok közül a nagyobbat pongónak, a kisebbet ensegónak nevezik. A pongó egy óriásmajom. Olyan magas, mint egy ember, csakhogy kétszer olyan széles… Nagyon nagy emberarca van, mélyen ülő szemekkel és hosszú szemöldökkel. Az arc és a fülek szőrtelenek, a kéz szintén; testét azonban, ha nem is sűrűn, de szőr borítja, amely sötét. Az embertől alig különbözik, attól eltekintve, hogy nincsenek lábikrái. Állandóan lábán jár, és ha a földön szalad, kezét a tar­kóján tartja. Fán alszik, az eső ellen védőtetőt épít magának. Ha a bennszü­löttek éjszaka tüzet gyújtanak, amint reggel elhagyták a tábort, megjelennek a pongók, leülnek a tűz mellé, és ott maradnak, míg az el nem alszik. Gyakran társaságokba verődnek össze, és néhány négert megölnek a vadonban. Néha elefántokat is megtámadnak, és hatalmas ökleikkel addig ütik őket, amíg böm­bölve el nem szaladnak. Eleven pongót sohasem lehet zsákmányul ejteni; mert

SZÖRNYEN SZELÍD SZÖRNYEK

olyan erősek, hogy tíz ember sem képes akár csak egyet is fogva tartani közü­lük. De sok kölykiiket ejtik el mérgezett nyíllal. Ha egy ilyen szörny meghal, a túlélők nagy kupac ággal és fával fedik be; ilyen halmokat sok erdőben ta­lálni…

Ez a leírás a gorilláról 1613-ból való, és egy Batter nevű angol tengeri kalóztól származik. Ez a Batter évekig élt a portugálok fog­lyaként az egykori Francia Kongóban. Kalandjait megírta az utókor számára. És voltaképpen nem is kell szégyenkeznie nagyot mondásai, túlzásai miatt. Hiszen nagynevű felfedezők és kutatók szintén elhit­tek ilyen zöldségeket, és még két-három évszázad múltán is ennél jóval rosszabb szenzációkat tálaltak fel a gorilláról.

Nem sokkal Batter irományainak kiadása után felbukkant egy ha­jóskapitány, akinek neve nem maradt ránk. () is beszámolt a gorillá­ról – és ő is szörnyet csinált szerencsétlen „rokonunkból”: két és fél méter magas, felegyenesedett járású állatnak írta le, amely négere­ket gyilkol és hurcol szolgaságba, az erdő legerősebb teremtménye, amelytől minden más állat fél. Mindenesetre ez a hajóskapitány való­ban szolgált egy szenzációval: ugyanis ő volt az első fehér ember, aki leírta egy foglyul ejtett gorilla viselkedését.

„Csendes volt és komoly. Ellenkezés nélkül elfogadta táplálékát, és értelme­sen ivott. Jármot raktak a nyakára, és kezeit ugyanúgy megkötözték, mint űző­két a rabszolgákét, akik szállították. így ellenállás nélkül hagyta magát vezet­ni. Amint azonban megérkezett a király városába, ahol megszámlálhatatlan embertömeg gyűlt össze, hogy jól megnézze; búskomor és durcás lett, többé nem akart táplálékot magához venni, és négy vagy öt nap múlva elpusztult. Még fiatal volt, de máris másfél méternél jóval magasabb… “

Vérengző fenevad?

Nos, ez a gorillatragédia valóban lejátszódhatott, ezt későbbi állat­befogók és állatgondozók sokszor maguk is tapasztalták. A hajóska­pitány elbeszélése után egyébként az óriásmajomról „hosszú csönd” volt egészen 1860-ig, amikor egy magát zoológusnak tartó „felfede­ző” már részletesen – ám tévesen! – számolt be a gorilla létezéséről. () ugyanis, mint akkoriban a legtöbb Afrika-felfedező, ha meglátott egy állatot, azonnal lőtt, és csak azután fogott a vizsgálódáshoz, ahe­lyett, hogy fordítva cselekedett volna. Ennek következtében a gorillát mint félig embert, félig állatot, mi több, vérengző fenevadat mutatta be – nem kis mértékben a bennszülöttek fantáziadús és babonás tör­téneteinek hatására.

„A leterített gorilla még hatalmasabbnak látszott a pigmeusok között” – fotóval hitelesített vadászkaland 1930-ból

És végül álljon itt még egy idézet Paul de Chaillu Felfedezéseim és ka­landjaim Egyenlítői Afrikában című, 1856-ból származó könyvéből:

„A gorilla megpillantott minket… Gonoszul sötétlő szemeit ránk szögezte. Egy ordítást hallatott, aztán hatalmas mancsaival a mellét döngetve felénk lódult. Már csak 12 yardnyira volt tőlünk. Tisztán láttam a kegyetlen, dühös arcot. A fogait csattogtatta, a homlokbőre hol összerándult, hol kisimult, és ez

SZÖRNYEN SZELÍD SZÖRNYEK

igazi ördögi kifejezést adott az amúgy is félelmetes fejnek. Aztán még egy üvöl­tés tört elő a széles mellkasból, ami viharként rázta meg a fák lombkoronáját… és az óriási majom ránk rontott. ”

A fenti könyvrészletet olvasva valószínű, hogy az amerikai kuta­tó életében sosem találkozott élő gorillával. A napjainkban végzett megfigyelések ugyanis egyértelműen bebizonyították, hogy ez a ma­jomfaj egyáltalán nem olyan veszedelmes, mint azt 100 évvel ezelőtt gondolták. Ma már majdnem mindenki tisztában van azzal, hogy a gorillák csak a Tarzan-regénvekben tépik szét az embert. Ez a szem­léletváltozás azonban egy kicsit túl későn következett be. A valóban alapos és minden előítéletet elvető vizsgálatok az 1950-60-as évek­ben kezdődtek, és ma már nagyjából tudjuk: milyenek is valójában a „King Kongok”, ezek az „emberfaló szörnyetegek”.

Kedves, nyugodt növényevők…

Kedves, nyugodt növényevők

1959-ben két amerikai zoológus Közép-Afrikában hosszú hónapo­kon keresztül tanulmányozta a hegyi gorillák életét. Tapasztalataik­ról könyvben számolnak be. Megállapították, hogy a gorillák kedves, nyugodt teremtések, és kizárólag növényevők! Bambuszrügyet, gyü­mölcsöt, fiatal fakérget és mindenféle növényt esznek. I logy hatalmas testük méreteinek megfelelően táplálkozhassanak, naponta nvolc-tíz órát töltenek étkezéssel. Inni viszont nem nagyon isznak, mert a bő­séges harmat és csapadék olyan nedvdússá teszi a növényzetet, hogy mikor táplálkoznak, egyúttal folyadékigényüket is fedezik. Külsőleg egyébként a gorillák mindennek nevezhetők, csak bájosnak nem… A felnőtt hím súlya akár 200-250 kilogramm is lehet, magassága 1 70- 180 centiméter, ám ha kiegyenesedik, meghaladja a két métert. Mell­bősége 175 centiméter, kitárt karjainak átmérője két és fél méter.

Az amerikai kutatók azt is megállapították, hogy a gorillák legfőbb ellenségei manapság a bennszülött parasztok, akik egyre nagyobb te­rületeket művelnek meg, és onnan kezetlenül elűzik ezeket a tulaj­donképpen békés, jámbor állatokat. Ráadásul a gorillák nem túl sza­porák: a nőstények ivarérettségüket csupán hétéves korukban érik el, és három-négy évenként mindössze egyetlen kölyköt szülnek. Ezen­felül a fiatal gorillák halálozási aránya eléri az 50 százalékot!

Az 1970-es évek elején ez amerikai etológusnő, Dián Fossev (akit ezekként Joy Adamsonhoz hasonlóan tragikus körülmények között vadorzók 1985 elején meggyilkoltak) megerősítette az addigi kuta­tások tapasztalatait. Fossev hosszú időt töltött Közép-Afrika vadon élő hez’i gorillái között. Szenzációs megfizetéseiből ismételten ki­derült, hoz a gorillák inkább félénk, mint harcias teremtmények. Társas lények, viszonylag kis csapatokban élnek. Ez-eZ “ átlagosan nyolc-tizenöt tagú – csapat (horda) ez öreg hímből, a családfőből, két-három fiatalabb hímből, néhány nőstényből és azok utódaiból áll. A csapaton belül jóformán nincs komolyabb vita, küzdelem, an­nak ellenére, hoz a hatalmi hierarchia nagykőn szigorú, s a rangsor

SZÖRNYEN SZELÍD SZÖRNYEK

SZÖRNYEN SZELÍD SZÖRNYEK

élén állók nemigen tűrnek cl engedetlenséget. Fegyelmezésre azon­ban csak ritkán kerül sor, mert a fiatalok általában „utat engednek” az öregebbeknek. Még a vezérhím sem olyan szigorú zsarnok, mint például a páviánhorda pasája. () határozza meg a felkelés idejét, a vándorlás irányát, a pihenés és a fészeképítés időpontját… viszont a csapat védelme is az ő dolga!

Hatalmi harcok

A gorillák óriási erejük ellenére csak akkor bocsátkoznak harcba, ha váratlanul meglepik őket. Akkor is inkább látszattámadásokat hajta­nak végre, faágakat tördelnek, mellüket döngetik.

A hordán belüli hatalmi harc viszont igen gyakran jár halálos ál­dozattal. Egy kutatócsoport szemtanúja volt egy korábban megma­gyarázhatatlannak vélt eseménynek is. Olykor ugyanis találtak szét­roncsolt fejű, elpusztult kölvökgorilIákat; halálukat a bennszülöttek rovására írták. Most viszont kiderült, hogy felnőtt fajtársa ölte meg őket. Az egyik hordában megürült a vezéri hely: a családfő, a „főnök” orwadászok csapdájába került. A csapatban két fiatal hím volt, az erősebbik azonban furcsa módon nem riválisára, hanem egy kölykös nőstényre támadt, s ott is elsősorban a kicsit igyekezett megharapni. Hetek múlva sikerült is kijátszania az anya éberségét, s egy villám­gyors harapással szétroncsolta a csecsemő koponyáját. A magyarázat igen valószínűen a következő: a gorillanőstény szülése után két évig nem fogamzóképes. Ha kölyke elpusztul, ez az idő nyomban a mi­nimumra csökken. A fiatal hím a kölyök elpusztításával akarta meg­szerezni a nőstényt, s a háremet ellenőrzése alá vonni. Két nap múlva a nőstény föl is kínálkozott neki, bár a horda felett egy időközben odacsapódott, erőteljes, felnőtt egyed vette át a vezérletet. Előfordult olyan eset is, hogy a „lázadó” fiatal hím megölte a vezér egyik öreg feleségét. A hierarchia ennek ellenére sem változott, s a már korosabb főnök még csak meg sem torolta nősténye halálát.

Az európai ember természetesen csak az állatkertben láthat goril­lát. Az első példányokat 1855-ben hozták be Afrikából, de hamaro­san valamennyi elpusztult. Még 1915-ben is a Bronx Zoo igazgató­ja sajnálkozva panaszolta, hogy egyetlen olyan példányt sem látott, amelyik kibírta volna a fogságot. A háború után valahogy mégis sike­rült életben tartani őket.

A fogságban, állatkertekben tartott gorillák viselkedése alapján egyébként ugyancsak jó tapasztalatokat szereztek a gondozók és a

Igaz, külsőleg mindennek mondhotók, csak bájosnak nem!

SZÖRNYEN SZELÍD SZÖRNYEK

szakemberek. Kiderült, hogy megfelelő bánásmód mellett kezes, sze­líd, jóindulatú, gondozójukhoz ragaszkodó állatok. Felfedezték azt is, hogy – mint minden emberszabású majom – rendkívül érzékeny te­remtmények, és azontúl az állatkertekben született gorillakölyköket ugyanúgy gondozták, mint a csecsemőket.

Lelőni: gyilkosság!

Hát igen… A pokoli szörnyből, az őserdők félelmetes fenevadjából végül is lelkileg rendkívül kifinomult, érzékeny lény, már-már „ked­ves rokon” lett – akit lelőni nem bravúros vadásztett, hanem egysze­rű gyilkosság! Sajnos a felfedezés eléggé elkésett. Az ember ugyanis – mint annyi más állatot – a kipusztulás szélére sodorta ezeket az őserdei lényeket is. Napjainkban például Ruandában, Ugandában és Zaire-ben 3000, Afrika többi részein pedig mindössze 8500-10 000 gorilla élhet.

Miért? A természetes környezet pusztulása jelenti a probléma

SZÖRNYEN SZELÍD SZÖRNYEK

Érzelmes lények… „Hópehelynek” – o barcelonai állatkert világhírű fehér gorillájának – egyszer kezébe nyomtak egy babát: a hasonmását. Hópehely először megragadta, majd gyöngéden megölelte a babát. Amikor a bábut szétszedték, a fejét kezdte el babusgatni.

egyik oldalát. A földművelés, az új városok, falvak térhódítása miatt Afrika valaha nagy őserdőinek területe egyre csökken. A megművelt területek még nem űznék el a hordákat, hiszen a táplálékot itt is meg lehet szerezni. Ellenben a farmereknek már kevésbé tetszik az, hogy egv-egv gorillacsapat lakmározása után az ültetvények nagy részén semmi sem marad az értékes gyümölcsből. Ezért – ha lakmározá- son kapják őket – irtózatos tömegmészárlás kezdődik. Körbeveszik a hordát, és vaktában lövöldöznek rájuk. Abban a pillanatban, amikor a horda vezérét eltalálják, s az kidől a többi közül, a fiatalabbak és a nőstények tehetetlenül rikácsolnak, a helyükön maradnak, meg sem kísérlik a menekülést vagy az ellentámadást. Az elejtett gorillák húsa pedig kedvelt csemegének is számít a helybelieknél. Ennek követ­keztében az óriási termetű majmok elhúzódnak az ember közeléből. A hím vezetésével beveszik magukat a vadonba…

A gorillákat tehát a kipusztulás veszélye fenyegeti. Az pedig már a sors keserű iróniája, hogy miután természetes környezetükben meg­mentésük enyhén fogalmazva kétséges – hiszen változatlan ütemben folyik az őserdők pusztítása és az orwadászat -, egyetlen biztos me­nedékük az állatkert marad!

Amikor Bushman, a Chicago Zoo 250 kilós gorillasztárja 41 éves korában elpusztult, városszerte miséket mondattak óriás kedvencük lelki üdvéért. De az afrikai őserdőkből kipusztuló névtelen gorillákért vajon ki imádkozik?

SZÓTLANUL, DE MÉGSEM NÉMÁN

A majom hosszas fogságából elillant. A majomsereg örvendezve vette őt körül, de nagyot bámultak, amint a megérke­ző idegen makogását jellegzetes emberi mozdulatokkal kísérte. – Szerencsétlen – szólalt meg egy öreg, bölcs majom -, te majomnak már nem érsz semmit, embernek pedig ostoba vagy…

 

SZÓTLANUL, DE MÉGSEM NÉMÁN

M. már bizonyos vagyok benne, hogy bolygónkon valaha létezett egy emberi faj, mely önhöz és a Földön lakó emberekhez hasonló értelemmel rendel­kezett, s mely később elfajzott, és állati sorba süllyedt… És ha ág)’ gondolná, nem valami véletlen baleset miatt vettük át mi az emberek örökét. Ez az ese­mény a fejlődés szabályos menetében következett be. Az értelmes ember betöltöt­te a maga idejét, és egy magasabb rendű lénynek kellett jönnie, hogy az eddigi felfedezések lényegét megőrizve és egy látszólagos egy helyben állás időszakában azokat elsajátítva új, nagy fejlődést fusson be. ”

Ezeket a szavakat Cornelius, a tudós csimpánz mondja a történet főhősének, Ulvsse Méqrou-nak A majmok bolygója című könyvben. Az ismert francia író, Pierre Boulle, a Híd a Kwai-folyón világhírű alkotója írta ezt a regényt, amelyből film is készült. Á cselekmény 2500-ban játszódik, amikor űrhajó indul a Földről az Orion alfájára, a háromszáz fényévnyi távolságban levő Betelgeuze-ra. Kiderül, hogy ezen a távoli csillagon az emberek állati sorban élnek, és a majmok a bolygó urai.

Négy kéz – szellemi fölény?

Az egész bolygót egy minisztertanács igazgatja, amelynek élén egy gorilla, egy orangután és egy csimpánz triumvirátusa áll. A gorillák a távoli időkből, mikor még nyers erejükkel uralkodtak, megőrizték a parancsnokiás ízét, és ma is a leghatalmasabb osztályt képezik. Ok a vadászok. Ez a tevékenység szinte kizárólag nekik van fenntartva. Ok ejtik fogságba a vadállatokat, nem utolsósorban az embereket.

Az orangutánok képviselik a hivatalos tudományosságot. Nagyké­pűek, ünnepélyesek, vaskalaposak. Eredetiség és kritikai szellem hí­ján elszántak a hagyományok védelmében. Minden új iránt süketek és vakok. Imádják a szólamokat és a készen átvett formulákat; így ők képezik minden akadémiának a fundamentumát.

A csimpánzok – a bolygó értelmisége. Minden jelentős felfedezés tőlük származik. Ok írják a legtöbb érdekes könyvet. A jelek szerint szinte megszállottái a kutatás szellemének…

A majmok bolygóján tehát a majmok az urak! De lássuk, hogy ez

 

SZÓTLANUL, DE MÉGSEM NÉMÁN

A csimpánz testállásai (Brehm nyomán)

 

SZÓ TLANUL, DE MEGSEM NÉMÁN

„ Rokonok”vagyunk

 

a remek sci-fi ötlet miféle elméletre épül. Idézzük, mit mond Zira, a melegszívű nőstény csimpánz – mellesleg „tudományos kutató”.

„ Valószínűleg az ember két kézzel, rövid és ügyetlen ujjaival megszületése óta hátrányban volt, képtelen tovább fejlődni és érvényes ismereteket szerezni a világról. Ezért nem tud soha egyetlen szerszámot sem ügyesen alkalmazni. Ha­bár lehetséges, hogy valamikor ügyetlenül megpróbálkozott ezzel… Az a tény viszont, hogy nekünk, majmoknak négy kezünk van, szellemi fejlettségünk egyik legfontosabb tényezője. Először is ennek segítségével tudunk a fákra felmászni és fogalmat alkotni a tér három dimenziójáról.

Az ember viszont testi tökéletlensége miatt a talajhoz van kötve, valójában a síkhoz ragadt, egysíkú lény…”

Rokonok vagyunk!

Nos, ígx^ alakult a fejlődés a majmok bolygóján. És itt a Földön? Itt is akadt valaki, mégpedig nem is akárki, hanem egy lángész, aki ides­tova 150 évvel ezelőtt azt állította, hogy tulajdonképpen a Föld is a majmok bolygója! Legalábbis olyan értelemben, hogy az emberi­ség törzsfája visszavezethető egy, az emberszabású majmokéval közös ősig. Röviden és magyarul: mi és az emberszabású majmok „roko­nok” vagyunk!

A mű, amiben ez az „eretnek” nézet napvilágot látott, A fajok ere­dete. A szerző pedig Charles Darwin.

Darwin új utakat megnyitó könyvének megjelenése után sokáig két szemben álló táborra oszlottak a tudósok. Kezdetben az újságok hasábjain folyt a csatározás, de várható volt, hogy a két tábor előbb- utóbb szemtől szembe is összeméri az erejét. Szerencsére Darwin egy nagyszerű küzdőtársra lelt, mégpedig a tudománytörténet egyik legeredetibb, legszellemesebb alakjának, Thomas Henry Huxley-nak személvében…

* z

Vámos Magda így élt Darwin című könyvéből megtudhatjuk, hogy amikor – 1860. június végén – a Brit Tudósok Szövetsége szokásos évi kongresszusát tartotta Oxfordban, Darwin művével kapcsolat­ban is szerepeltek előadások. Már az első két nap bővelkedett inci­densekben.

Szólásra emelkedett többek között Oxford püspöke is, aki szenve-* délves szavakkal, de zavaros, tudománytalan érvekkel támadta Dar­win elméletét, majd hirtelen Huxlev-hoz fordult.

    Önnek a nagyapja vagy a nagyanyja volt majom? És ön képes ilyesmit elhinni?

     Azt állítottam és ismétlem: az embernek nincs oka szégyenkezni amiatt, hogy a „nagyapja” majom volt. Ha lenne olyan távoli ősöm, akit szégyenkezéssel idéznék emlékezetembe, akkor az csakis ember lehetne, mégpedig olyasféle, aki járatlanul bocsátkozik tudományos kérdések taglalásába! – válaszolta Huxley

SZÓTLANUL, DE MÉCSEM NÉMÁN

SZÓ TLANUL, DE MEGSEM NÉMÁN

*

A csimpánzcsalád

Ma már persze – legalábbis tudományos körökben – senki sem vitat­ja a rokonságot. A csimpánz ugyanis a legközelebbi élő rokonunk: a legutóbbi kutatások arra utalnak, hogy a régmúlt időkben közös őssel rendelkeztünk. A biokémikusok igazolták, hogy a csimpánz bizonyos tekintetben közelebb áll az emberhez, mint a gorillához. A csimpánz­agy idegösszeköttetései különösen feltűnő hasonlóságot mutatnak az emberi agyéval…

A csimpánzok természetes körülmények között többnyire kis, idő­legesen összeálló csoportokban élnek, amelyek sok négyzet kilométer kiterjedésű területen vándorolnak, és csupán néhány óráig vagy na­pig vannak együtt. Ezek a csoportok állhatnak csupa hímből, csupa nőstényből, a kettő kombinációjából, valamint kifejlett nőstényekből és ezek kicsinyeiből. Kizárólag az anyák és egészen parányi kölykeik maradnak tartósan együtt. Társas szervezetük tehát meglehetősen laza.

A legtöbb izgalmas megfigyelés nem is erre, hanem életmódjukra, szokásaikra vonatkozik. Nevezetesen arra, hogy például eszközöket használnak, esetenként apró emlősöket ölnek és esznek meg, kiegé­szítve ezzel növényi étrendjüket.

Eszközhasználatukról egyébként sokáig azt hitték, hogy ez a visel­kedés, magatartásforma kizárólag mesterséges környezetben tapasz­talható náluk, vagyis olyankor, amikor rákényszerítik őket. A csim­pánzok azonban természetes körülmények között is használnak esz­közöket: gallyakat törnek maguknak, és bedugják a termeszvárakba, azután kihúzzák, és lenyalogatják a rájuk tapadt termeszeket. Termé­szetes ellenségeiket, például a leopárdokat ugyancsak „harci eszkö­zökkel”: botokkal és kövekkel fogadják.

Kezet fognak, ölelkeznek

A megfigyelések meglepő rokon vonásokat tártak fel az ember és a csimpánz viselkedése között, különösen a nem szavakkal történő közlésrendszer terén. Amikor két csimpánz hosszú távoliét után üd­vözli egymást, viselkedésük megdöbbentően hasonlít a hasonló hely­zetben levő emberekéhez. Meghajolnak vagy leguggolnak a földre, kezet fognak, megcsókolják egymást, ölelkeznek, megérintik vagy megveregetik egymás testét, különösen az arcát. Néhány ilyen gesz­tus számos kultúrában az embereknél tapasztalható.

Játékaik közül is sok éppen olyan, mint gyermekeinké. A csim­pánz ujjainak játékosan csiklandozó mozdulatai csaknem teljesen megegyeznek az emberével. Agresszív erőfitogtatása sem ismeretlen előttünk! Száz szónak is egy a vége: ha megvizsgáljuk egyrészről a csimpánzok, másrészről az emberek testtartásának, taglejtésének és kommunikációs jelrendszerének egész sorát, sok esetben megdöbben­tő hasonlóságra lelünk.

És itt álljunk meg egy szóra! I la már kommunikációs jelrendszerről beszélünk, feltétlenül szólni kell azokról a szenzációs eredményekről, amelyeket éppen az utóbbi években értek el a csimpánzokat és más emberszabásúakat „beszélni” tanító kutatók. A többféle módszer kö­zül a legismertebb az az elképzelés, hogy miután a csimpánzok jól gesztikulálnak, talán arra is képesek, hogy megtanuljanak közölni dolgokat a süketnémák jelbeszédének segítségével. Az egyik legneve­zetesebb tanítvány a vadonban született Washoe nevű csimpánzfiú volt, aki hatéves korában már 160 jelből álló szókinccsel rendelkezett!

Egy másik emberszabású, a Sarah nevű nőstény csimpánz 130 egységet tanult meg egy másik jelrendszerből, ahol műanyag ábrák helyettesítették a szavakat.

Még ezeknél is szenzációsabb eredményeket értek el Kokéval, a gorillakislánnyal. () 375 jelzést tanult meg, és oktatója, Penny Pat- terson arra a végkövetkeztetésre jutott, hogy „a nyelv ezek után már nem az ember kizárólagos kiváltsága”. Újabban azonban a tudósok meglehetősen borúlátók az ilyen kifejezések hallatán, és úgy tűnik, hog\’ a kísérletezésekben visszaesés tapasztalható.

A nagymajmok ugyanis képesek szavakat megtanulni, ám nem tudnak új, eredeti mondatokat produkálni. Márpedig ha nem képesek a tanár szándékos és véletlen jelzéseitől független mondatalkotásra, akkor nem mondhatjuk, hogy ezek a főemlősök „beszélnek”. Sokan, akik emberszabású majmokkal foglalkoznak, nem értenek egyet ezzel a bírálattal, mások viszont úgy érzik, hogy a kutatások úttörői leg­jobb esetben is túlértékelték tanítványaik képességét. A helyzet az, hogy bármennyi szótagot is képes egy csimpánz megtanulni, messze elmarad egy hároméves, átlagos képességű embergyerek nyelvi lele­ményességéhez és főleg önálló szóalkotásához képest.

SZÓTLANUL, DE MÉGSEM NÉMÁN

SZÓ TLANUL, DE MÉGSEM NÉMÁN

Az ember árnyékában

Az ember és a nagymajmok közötti kommunikációban tehát válto­zatlanul nem beszélhetünk „forradalmi változásról” – az igazi áttörés még mindig várat magára. Ez azonban valóban nem csökkenti az ed­dig végzett kísérletek értékét, és nem homályosítja el „rokonaink” csodálatos képességeit, amelyekkel meglehetősen kiemelkedtek az állatvilágból. Szépen ír erről Jane Laxvick-Goodall Az ember árnyéka című könyvében…

„Igen, az ember tényleg árnyékba borítja a csimpánzt, de a csimpánz ugyanakkor rendkívül fontos szerepet játszik az ember megértésében. Ahogyan mi árnyékot vetünk rá, ugyanúgy borítja be o is árnyékával az összes többi állatot. Megvan a képessége, hogy egész bonyolult feladatokat oldjon meg, kü­lönféle célokra tud eszközöket használni és készíteni, társadalmának felépítése, társaival való érintkezési módja a fejlettség magas fokán áll, és az öntudatra ébredés kezdete is fellelhető nála. Nem tudhatjuk, mi lesz a csimpánzból negy­venmillió év múlva. Legyen valamennyiünk közös gondja, hogy élni hagyjuk, és adjuk meg neki legalább a lehetőséget a továbbfejlődésre.”

És ha ebben a „továbbfejlődésben” esetleg nem is hiszünk vala­mennyien, abban megegyezhetünk, hogy a csimpánznak, az oran­gutánnak, a gorillának – vagyis veszélyeztetett, természetes környe­zetükben mindinkább kihalóban levő rokonainknak – meg kell adni legalább azt a lehetőséget, hogy háborítatlanul, békességben éljék a saját életüket itt a Földön; a „majmok bolygóján”…

 

VOLT EGYSZER EGY PARIPA

Rettenetes Kid nevét az egész préri ret­tegte. Ökle kemény volt, pisztolya soha nem tévesztette el a célt. Nem is félt senkitől – csak a feleségétől. Az asszony ugyanis még Rettenetes Kidnél is ret­tenetesebb volt! Mit tehetett? Tűrt és szenvedett. Egy szép napon az asszony elhatározta, hogy megtanul lovagolni. Fel is ült a lóra, de az állat úgy föld­höz teremtette, hogy tüstént kitörte a nyakát. Kid cimborája szerette volna megvásárolni a derék lovat.

– Semmi pénzért meg nem válók tőle

                                                                                                    mondta Kid -, még szükségem lehet rá.

                                                                                                     Ugyan miért?

                                                                                                     Hátha még egyszer megházasodom…

 

cowboy az az ember, akinek lova, coltja és kalapja van” – hang­zik egv feltehetően északiaktól származó mondás, amelyet a film­ipar fellegvárában, Hollywoodban nyilván megfogadtak, mert hiszen a vadregényes díszletek, tájak, a nem kevésbé romantikus kosztümök – tarka ing, nyakba tekert tarka kendő, bőr lábvédő, szürke Stetson- kalap – és az elmaradhatatlan negyvenötös colt mellett nagy figyel­met szenteltek a lovaknak is. Különösen a filmművészet kezdeti kor­szakában, a némafilm virágzásának teljében volt elképzelhetetlen egy cowboy fi lm lovak nélkül.

Ennek a hőskorszaknak, de talán minden idők westernjeinek leg­nevezetesebb négylábú szereplője Tony volt…

Dörgő coltok – vágtató lovak

Amerikában, a Pennsvlvania állambeli Mix Kunban született 1880-

bán lóm Mix, a vadnyugati cowboytörténetek legendás hírű alakja, aki egyébként valóban cowboy volt. Kitűnően lovagolt, ragyogóan lőtt célba, és ezeket a képességeit többek között cirkuszokban kama­toztatta. lom Mix az 1910-es években kezdett filmezni Tony nevű lovával. Egymás után készültek a kalandos történetek: A préri gyerme­ke, A postakocsi, A seriff szíve, Hírnév és szerencse, Prériösvények, A texasi, A legjobb rosszember, Senor Yenki, A halálvölgy lovasa, Destry újra lovagol, Ó, te Tony!…

Lónak és gazdájának neve hamarosan fogalommá vált. A hős cow­boy és okos, hűséges, kitartó, villámgyors paripája hosszú vágták, ül­dözések sorában szinte eggyé forrt. Mint ahogy eggvé forrt a többi revolverhős alakja is négylábú harcostársával. íme néhány név a hosz- szú sorból.

A lovak:

Nellis, Yucca, Apache, Champion, Silver.

A pisztolyhősök:

Jesse James, Buffalo Bili, Sam Bass, Csiroki Bili, Hopalong Cassi- dv, Kölyök Bili.

Dean Martin a Rio Bravobon

VOLT EGYSZER EGY PARIPA

Egyszóval sok mindent cl lehet képzelni a vadnyugati történetek pus­kaporos világában, de egyet aligha: coxvboyt ló nélkül! Lássuk példá­ul, hogyan érkezik meg a híres-nevezetes Hopalong Cassidv az egyik jellegzetes vadnyugati városkába…

„Hopalong leszállt a lováról a vendéglő előtt, és szakértő szemmel nézegette a durva fagerendákból összetákolt házat: tapasztalatból jól ismerte az efféle hibrid származékokat. Még le sem ugrott a nyeregből, máris tudta, mi ez: csap­szék, játékbarlang és vendégfogadó, méghozzá ebben a sorrendben. Hopalong belépett a földszinti helyiségbe, amely az épület teljes hosszán végighúzódott. Az egyik fal mentén söntéspult, az előtte lévő térben kártyaasztalok sorakoztak; az ajtó mellett, a sarokban fenyőfa asztal állt, rajta egy mocskos trafikosdoboz, benne szivarok és vágott dohány. Az asztal mögött a falon kis fa tábla függött, s belevert szögeken néhány kulcs. Bamba képű, dohánymorzsás ajkú ember állt fel az egyik kártyaasztal mellől, és kíváncsian bámult az idegenre.

        Van kiadó szoba? – kérdezte Hopalong.

        Van. Két dollár előre.

        Egy hétre talán…

%

Minden idők egyik legjobb westernfilmje: A hét mesterlövész (rendező: Sturgess)

– Az tizenkét dollár, a vasárnapot nem számítjuk. Reggeli hattól nyolcig; ebéd tizenkettőtől egyig; vacsora hattól hétig. Ha nem ízlik, nincs más; fizetés hely­ben.

      Az istálló hátul van?

      Uhüm! Vigye hátra a lovát, és szóljon az istállósnak. ”

Hát ilyen egy tipikus érkezés amúgy „vadnyugati módra”, és most következzen a távozás, ami bizony már – megsúgom előre – jóval vi­harosabb lesz…

„Miközben megsarkantyúzott lova kivágtatott az útra, Cassidy visszapil­lantott. A nyeregből jól látta a három élettelenül heverőférfit az embergyűrú közepén. Fegyverének kék füstje lassan gomolygott a magasba, majd tovaszállt. A földút felé fordult, amelyen lova most völgynek vágtatott. Volt valami meg­hittség és derű abban, ahogy gyors lábú lován szélsebesen száguldott a min­dentudó, komor hegyek felé. Milyen sokszor vágott arcába az a csípős szél, miközben kockán forgott az élete! Villámgyorsan tért le az útról a ranch nyitott kapuján, és valósággal repült a tó mentén húzódó ösvényen. Öt méiföldityi vágta után ló és lovasa a tó túlsó partjára került. A ló a vágtából ügetésbe váltott…”

z

Úgy szerette, hogy megette

VOLT EGYSZER EGY PARIPA

A westernekben tehát a ló osztozott kétlábú barátja sorsában, diada­lában vagy bukásában. Ám itt az ideje, hogy megint csak „szembe­sítsük” a valóságot a legendával. Beszéljünk hát a lovakról, az ember hű háziállatairól, anekdoták nélkül! Kezdjük talán ott, hogy a lovak és az emberek barátsága természetesen nem a Vadnyugat hőskorában kezdődött…

„A ló szemei között nyugszik a világ minden gazdagsága” – olvas­hatjuk a /<077íHban. Valóban: az ember egész történelme szorosan ösz- szefonódik a ló történetével. Sokkal szorosabban, mint a kutyáéval! Már távoli elődünk is nagy’ szeretettel gondolt a lóra. Igaz: hosszú időn át úgy szerette, hogy megette – hiszen a kőkorszak kezdete óta vadászta – az édeskés ízű és főleg sok húst adó vadlovat. S ahogy’ tö­kéletesedtek a fegyverei, úgy vált egyre eredményesebbé a vadászat. Néha több törzs vagy horda is összefogott, és valóságos lómészárláso­kat, vérfürdőket rendezett.

A franciaországi Solutre melletti meredek sziklafal alján mindegy’ 100 000 vádló maradványára bukkantak a régészek. A felső paleolit kor vadászai hajszolták, ugratták le őket a meredélyről.

A ló háziasítása is viszonylag régen mehetett végbe. Mezopotámi­ában már az i. e. IV évezredben, vagyis körülbelül hatezer évvel ez­előtt felbukkantak az első lovak. A kezdet kezdetén ezeket az állato­kat főként teherhordozóként és igavonóként használták, de nyilván olykor levágták és elfogyasztották őket.

Az i. e. II. évezredben jelent meg a könnyű harci szekér, amely elé négy’ csődört fogtak. Nagyobb csatákban ezrével vetettek be ilyen kocsikat. Ebből az időszakból már lovakra vonatkozó kiképzési, te­nyésztési tanácsok is maradtak ránk.

Az i. e. I. évezredben kezdődött a loy’as harcosok korszaka. Félel­metes hírű, harcias, nomád törzsek és birodalmak szerveződtek az ázsiai népek „kohójában”. A legnagyobb létszámú lovasságot felte­hetően a perzsák y’ctették először harcba. Ok alkalmazták elsőként a látszólagos menekülést és a hátrafelé nvilazást is a vágtató ló hátáról. A szkíták rettegett lovasairól legendák születtek, s később, időszámí­tásunk előtt vagy másfél ezer évvel, szinte kivétel nélkül így’ fejeződ­tek be az ázsiai birodalmakról szóló egyiptomi jelentések: „…és akkor jöttek a hettik!”

A hettik, vagyis a hettiták mindent elsöprő lovasságukkal és vas­fegyvereikkel alapjaiban rengették meg a bronzkori kultúrát. A ha­talmas, jól képzett seregekkel rendelkező Róma sehogyan sem bírt

megbirkózni a lovas népekkel, és az i. u. IV század táján a sok súlyos belső problémával is küszködő, de még óriási birodalom recsegni-ro- pogni kezdett, ahogy a lovas nomádok: hunok, kunok, avarok, ge­pidák, besenyők lovainak patája szántotta fel a határvidék gyepét. Őseink is könnyű, gyors lábú lovaiknak, pusztai harcmodoruknak köszönhették félelmetes hírüket, harci sikereiket.

Férfiak sportja

z

Es most térjük vissza eredeti színhelyünkre; milyen volt a ló és ember kapcsolata a Vadnyugaton, még a cowbovok megjelenése előtt…

Amerika őslakói, az indiánok már Mexikó meghódítása idején megtanultak bánni a lovakkal; nélkülözhetetlen munka- és harci esz­közük volt a ló. A lótenyésztés, a lófogás és -betörés minden indián férfi kedvelt sportja volt. Fejedelmi ajándékként lovat adományoz­tak egymásnak a kibékülő törzsfőnökök, és ugyancsak lovakat illett a megkért lány kezéért is cserébe ajánlani. A ló annyira részese volt az indián életnek, hogy a különféle vallásos szertartások sem lehettek meg nélküle. Amikor egy indián harcos meghalt, sírjánál ledöfték ked­venc hátasát, hogy ezen nvargalásszon „Manitu örök vadászmezőin”.

Az apacsok egyik törzsénél még a múlt század végén, 1874-ben is úgy temették el a törzsfőnököt, hogy a halottat teljes díszben lovára ültették, majd azzal együtt egy szakadékba taszították, hogy a tete­meket senki se becsteleníthesse meg.

Az említett év – 1874 – egyébként meglehetősen szerencsétlen esztendőnek bizonyult az indiánok történetében. No meg a lovaké­ban is! Texasban ekkor kezdődtek el az újabb nagyszabású irtó had­járatok a sziú, kamacsao, kioxva indiánok ellen, s a krónikák szerint több mint 1500 ló is a hadjárat áldozatául esett.

Vörös és fehér

Folytassuk a vadnyugati romantika szembesítését a valósággal. A cow- boytörténetekben a nagyszerű paripák mindent tudnak: lángoló bo­zóton törnek át, sebes sodrású patakokon, folyókon menekítik tova gazdájukat, nyaktörő sziklákra kapaszkodnak, meredek vízmosások­ba ereszkednek alá, szédítő mélységű szakadékokat ugranak át – és persze minden ellenfelüknél gyorsabban száguldanak.

És mi a valóság? Mit tudnak a lovak? Mindenekelőtt soroljunk

fel róluk néhány érdekes anató­miai, élettani adatot: a ló agyának átlagos súlya 400-570 gramm. Testhőmérséklete 38 °C. Pulzusa harmincötöt ver percenként. Lég­zésszáma percenként 12. Átlagos súlya 7-800 kiló, persze akadnak ennél nehezebb és 40-50 kilós törpelovak is.

SERGIO LEONE

4 jó, a rossz és a csúf plakátja

A lovak sebességét 1962-ben egy Tilade nevű kutató tanulmá­nyozta, mérte, és megállapította, hogy az arab lovak száz méteren 66 km/óra, 2500 méteren 54 km/ óra, 5000 méteren pedig 41 km/óra sebességet is elérnek. Száz-százöt­ven kilométert átlagosan 18 km/ óra gyorsasággal képesek haladni.

Magasugrásban az állatok kép­zeletbeli olimpiáján a lovak körül­

belül a 4-7. helyre kerülnének, 2,10-2,70 méteres teljesítménnyel. Távolugrásban viszont – nyolc méterrel – az előkelő negyedik helyet szereznék meg.

És még egy érdekes adat a ló izmairól… Mindenki tudja, aki evett már tyúkot vagy pulykát, hogy ezeknek az állatoknak különféle iz­maik vannak: fehérek, amelyek elsősorban a mellen, s vörös színűek, amelyek főleg a háton találhatók. Nos, a tudósok rájöttek, hogy a színkülönbség az izomszöveteknek a munkavégzéssel kapcsolatos ál­lóképességével van összefüggésben. Megvizsgálták különböző lófajok izomzatút, és a temperamentumuk alapján meleg vérűnek nevezett lovaknál – különösen a versenylovaknál – több fehér, míg a nehéz igáslovaknál több sötét izmot találtak. A vágtázóknak tehát főleg fe­hér, a nehéz munkát végzőknek főleg vörös izmaik vannak!

Lórúgás a banditának

gét. Vegyük most szemügyre viselkedésüket, hiszen a vadnyugati tör­ténetek nem fukarkodnak az ilyen jelzőkkel: okos, kedves, hűséges, tanulékony, bátor és elszánt bajtárs…

Valamennyi lóféle fűevő, többé-kevésbé szoros csapatközösségben, apróbb-nagyobb ménesekben élő állat. Ennek megfelelően alakult ki viselkedési repertoárjuk is. Látványos és hatásos például a lovak – természetesen a szabadon élő vadlovakról beszélünk – védekezése a farkasok ellen. Amennyiben farkasfalka támadja meg a ménest, az állatok tüstént összetömörülnek – már ha nem esnek pánikba. Be­lülre kerülnek a csikók, kívülre állnak a mének, míg a kancák oda helyezkednek, ahol szükség van rájuk. Ha a ménes elég nagy, úgy belső gyűrűt alkotnak a csikók és a leggyengébbek közé. A támadó farkasok hiába kerülgetik az így összeverődött ménest, mert a paták félelmetes rúgása bizony kénytelen-kelletlen jobb belátásra bírja az éhes ragadozókat.

Van tehát némi valóságos alapja annak a westernek ábrázolta vi­selkedésnek, amikor a hűséges, bátor ló veszélyben levő gazdáját egv- egy jól irányzott rúgással szabadítja meg a már-már felülkerekedő banditáktól…

A lovak valóban tanulékony, értelmes állatok. Ehhez még annyit tehetünk hozzá, hogy ezek a derék négylábúak olykor a veszélyt is megérzik. Sok igaz történetet hallhatunk sportolóktól, amatőr és pro­fi lovasoktól, csikósoktól lovakról, amelyek hirtelen megálltak, és ijedt vagy dühös lovasaik egyszerre csak azt látták, hogy közvetlenül előttük súlyos ág zuhant le a fáról. I {állhattunk lovakról, amelyeket csak ostorral lehetett átkénvszeríteni egy hídon pillanatokkal azelőtt, mielőtt a híd leszakadt volna… Nos, ezekhez a történetekhez képest igazán szerény példája a lovak intelligenciájának a vadnyugati törté­netekben az olyan jelenet, amikor a hűséges paripa horkantással jel­zi gazdájának a sötétben lopakodó ellenséget. Persze tegyük gyorsan hozzá, hogy ez a példa nem annyira a ló intelligenciájának, mint igen fejlett szaglásának és hallásának ékes bizonysága.

És ha már megint csak visszakanyarodtunk a westernhez, meg kell őszintén mondanom, hogy bizony manapság már a vadnyugati vág- tatások romantikája sem a régi. A műfaj egyik teoretikusa, Róbert Warshow ezt állítja: „Ma már a lovak sem az ember barátai, társai a ka­landozásban; réges-rég elvesztették azt az erkölcsi jelentőséget, amelyre a film­vásznon elért hosszú karrierjük során szert tettek. Úgy tűnik, hogy napjaink­ban a lovak hamarabb fáradnak, többet botlanak, mint korábban, s ritkábban kezdenek vágtába. ”

A HÚSÉG NÉGYLÁBÚ SZOBRA

– Lám, bennünk is van hűség, nem­csak tibennetek – így szól a juhász sza­mara a kutyához -, kezd már irántam is igazságos lenni a gazdám, nézd, a bundáját a hátamra kötötte, s gond­viselésemre bízta.

– Azt tehette – felelte az eb -, mert tudta, hogy el nem szökhetsz vele, de fel sem éred ésszel, hogy el kellene szök­ni. Ostobaságodban bízik, nem hűsé­

gedben!

 

A IIUSEG NÉGYLÁBÚ SZOBRA

(Zjsőke József, Balázs Béla-díjas filmrendező a Tíz aranyérem, az Olympia országa, a Hajrá, magyarok! és sok más nagy sikerű sport fi lm alkotója nyilatkozta egyszer: „Elárulok egy titkot; sokan talán szégyellnék bevallani az ilyesmit. Ha lelassul a cselekmény vagy csökken a feszültség a filmben, akkor én egy iáéi óta mindig állatot szerepeltetek, mindenekelőtt ku­tyát, s ha lehet, gyerekkel… ”

Nos, a recept tehát adva van, és ezt jó néhány évtizeddel ezelőtt is ismerték már. Végy egv-két jó gyermekszínészt, továbbá egy csodá­latos kutyát – és a siker nem maradhat el. Nem tudom, valóban így gondolkodott-e Herbert Wilcox, a Lassie hazatér rendezője.

Mindenesetre elkészítette I lollvwoodban Eric Knight nagy sike­rű regényének filmváltozatát a hűséges skót juhászkutyáról, s műve mind a mai napig a látogatók százezreit vonzza a világ filmszínházai­ba. Sőt alig néhány esztendeje Lassie, my Lassie címmel többrészes, színes amerikai tévéfilmet is gyártottak Lassie kalandjaiból.

Mellesleg jellemző a hollywoodi „sztárgázsik” emelkedésére, hogy míg az első Lassie-film skót juhászkutyája mindössze heti százötven dollárt kapott „szerepléséért”, addig a sorozat négylábú főszereplőjé­nek már részenként százezer dollár ütötte a markát, pardon… tap- pancsát!

Négylábú pásztorok

A skót juhászkutyák – a collie-k – története persze nem most és nem is az első filmváltozat elkészítésének idején, 1943-ban kezdődött…

Ezek a mintegy 60 centiméter magas, 20-30 kilogramm súlyú ku­tyák évszázadokon át felbecsülhetetlen értékű szolgálatokat tettek gazdáiknak Skócia vad hegyei között, zöld felföldjein.

A nyájak őrzéséhez, piacra hajtásához, új legelőkre tereléséhez ku­tyák nélkül annyi emberre lett volna szükség, hogy munkabérük min­den hasznot felemésztett volna. Csakhogy ott voltak a mozgékony, gyors lábú, fáradhatatlan, rendkívül jó hallású, éles szemű, tanulé­kony, engedelmes, intelligens skót juhászkutyák.

A hűség négylábú megtestesítője: Lassie

A IIUSEG NÉGYLÁBÚ SZOBRA

E messze földön híres „pásztorokat” egyébként a világ szinte minden tájára exportálták: Ausztráliába, Új-Zélandba, sőt még a perui An­dokba és Kínába is. Régi walesi törvénykönyvekből kiderül, hogy a jó terelőkutya ára egy jó minőségű ökörével ért fel.

Napjainkban persze már nem terel nyájat lakáskutya lett a collie. Tenyésztői is ilyen irányban „fejlesztették” tovább: egyre elegánsabb, egyre „reprezentatívabb” lett.

A világ legszebb kutyájának tartják, és valóban: kevés olyan szép megjelenésű, kecses eb létezik, mint a hosszú, sűrű sörényű skót ju­hászkutya.

A HŰSÉG NÉGYLÁBÚ SZOBRA

A Lassie-legenda

De kanyarodjunk vissza a nevezetes Lassie-filmhez, illetve a legendás regényhez. Miből is áll ez a legenda?

„Greenhall Bridge-ben mindenki ismerte Sam Carraclough kutyáját, Las- sie-t. Mi több: Lassie volt a legismertebb kutya a faluban, mégpedig három okból. Először, mindenki megegyezett abban, hogy ilyen szép skót juhászkutyát még nem láttak a faluban. Ez pedig nagy szó. Greenall Bridge ugyanis Ynk- shire megyében fekszik, és nincs még egy hely kerek e világon, ahol olyan nagy urak volnának a kutyák, mint itt. Ez a nép szereti a kutyát, és tudja, hogyan kell vele bánni. Száz meg száz bányászfaluja van Anglia e legnagyobb megyé­jének; bárhová mégy, azt látod, hogy olyan tiszta tenyészető és nemes tartáséi kutyák lépkednek a rosszul öltözött munkások után, amilyenekért még egy gaz­dag kutyabolondot is elepesztene az irigység.

1943-ban az akkor 12 éves Elisabeth Taylor Lassie gazdájának szerepében

Toylor 18 éves korában is játszott egy Lassie-filmben

A HŰSÉG NÉGYLÁBÚ SZOBRA

És Greenhall Bridge semmiben sem különbözött a többi yorkshire-i falutól. Lakói ismerték, értették és szerették kutyáikat, /ó egynéhány pompás példány ballagott gazdája után, de abban nem volt vita, hogy ha akadt is valaha Greenhall Bridge-ben kiválóbb kutya Lassie-nél, akkor az rég lehetett, olyan rég, amikor még a mostani öregemberek sem éltek.

De volt még egy oka annak, hogy Lassie-t ilyen jól ismerte a falu. Mégpedig az, hogy az órát utána lehetett igazítani.

Ez régebben kezdődött. Még akkor, amikor Lassie egyéves, gyors eszű, ugra- bugra kölyök volt, és Joe, Sam Carraclough kisfia rettentő izgalomban érkezett haza.

– Édesanyám – mesélte -, képzeld, mi történt! Kijövök az iskolából, és a

A HŰSÉG NÉGYLÁBÚ SZOBRA

kapu előtt ott várt rám Lassie… Csak azt nem értem, honnan tudta, hogy ott vagyok.

      Biztosan megszimatolta a nyomodat, Joe – vélte édesanyja.

      Más magyarázat nincs.

Akárhogy is volt, Lassie másnap megint ott ült az iskola kapuja előtt, és harmadnap megint. Hetek, hónapok, évek múltak el, és ő mindig megvárta a kisfiút. A Fő utca boltosai kiálltak az ajtajukba, meglátták a fekete fehér­arany színű Lassie-t, ahogy büszkén ellépkedett előttük, és azt mondták: »Öt perc múlva négy. Itt megy Lassie.« ”

Hát ígxr élt Lassie kis gazdájával, Joe-val, míg egy szép, illetve in­kább csúnya napon Joe szüleinek rosszra fordult sora, és hogy a csa­ládnak meglegyen a betevő falatja, eladták Lassie-t a rudlingi herceg­nek, a nagy kutyabolondnak, akinek már régen fájt a foga a nagysze­rű kutyára. Ezzel megkezdődött az okos és hűséges skót juhászkutya kálváriája. Hiába őrizték gondosan a hatalmas kerítéssel körülvett hercegi parkban, újra és újra megszökött, hogy hazatérjen szeretett kis gazdájához. Végül, hogy a Lassie-probléma egyszer és minden­korra megoldódjon, a herceg elvitte Lassie-t messze, nagyon messze, skóciai birtokára. Ám a kutya még innen is megszökött, és a skót hegyvidék erdeiben, vízmosásokon, vadcsapásokon át elindult hosz- szú, hosszú vándorújára dél felé, Yorkshirc irányába.

Mintegy négyszáz mérföldes út, rengeteg veszedelem és kaland állt előtte, de ő tudta, helyesebben érezte, hogy valahol messze, egy bányászfaluban gazdája, Joe várja, és neki el kell jutnia hozzá min­denáron. Nos, erről szól a kutyahűség csodaszép regénye, a Lassie hazatér-és a könyv címe rögtön azt is elárulja, hogy a kutya valóban hazatér…

„Minden nap, amikor véget ért a tanítás, Joe megpróbált felkészülni, hogy ne érje csalódás. A kutya nem lehet ott. S így, hosszú hetek munkájával, las­san megtanulta, hogy nem szabad a lehetetlent remélni. Addig reménykedett a reménytelenben, míg csakugyan elsorvadt benne a remény.

Egy emberben néha elhal a remény, de egy állatban soha. Amíg él, él ben­ne a hűség is. így aztán Joe, amikor e napon átvágott az iskolaudvaron, nem akart hinni a szemének. Lassie közeledett az iskola felé.

Joe-nak földbe gyökerezett a lába, olyan csúnya volt a kutya. Miközben járt, zihálva kapott levegő után, feje és farka majdnem súrolta a jóidét. Inkább mászott, mint futott feléje, minden lépés külön erőfeszítésébe került. De mégis lépett egyet, még egyet, míg csak oda nem ért a kapu elé.

Lezuhant, és nem mozdult onnan. Joe végigrohant az udvaron, és térdre hullott a kutya mellett. És csak most, amikor ujjai megérintették és végigsimo­gatták a kutya szőrét, csak most hitte el, hogy valóságot lát. JLassie eljött érte.
Lassie megpróbálta a farkát csóválni, mely tele volt sebekkel és bogánccsal, megpróbált mindent, de csak egy gyenge, boldog, sírás vinnyogásra futotta ere­jéből.

Az ösztön, mely idáig űzte, végre megnyugodott. Célhoz ért, itt volt végre, azon a találkozón, ahová egy’ élet megszokása vonzotta, s egy kéz simogatta őt, az a kéz, mely már oly rég nem érintette őt!’’

Iránytűje a Nap?

Ez tehát a legenda: a csodálatos hazatalálás. A kutya több mint 400 mérföldet tett meg tűzön-vízen át, hogy ismét gazdái körében lehes­sen. Eddig a regény. És mi a valóság? Attól tartunk, csalódást kell okoznunk a kedves olvasónak, ugyanis sokkal több olyan esetet isme­rünk, amikor a kutya ismeretlen területen eltűnik, miközben megkí­sérli, hogy onnan hazajusson, mint olyan alkalmakat, amikor valóban hazatalál!

Hogyan és mennyire képes tájékozódni a kutya? Nos, mindenek­előtt azt kell tudnunk, hogy általában jól kiismeri magát a szűkebb környezetében. Egy városi eb például hamar megismeri a környező utcákat, és felismeri azokat az útvonalakat, amelyeken nap mint nap sétáltatják. Ezekről egyedül is hazatalál. Ha azonban teljesen isme­retlen és távoli helyre kerül – illetve viszik – otthonától, akkor bi­zony nem valószínű, hogy szerencsésen hazajusson. Tájékozódása so­rán ugyanis elsősorban az orrára támaszkodik, s így értelemszerűen csak akkor találja meg a helyes utat, ha ismerős szagokkal találkozik. A számára ismeretlen területen tehát nagy adag szerencsére is szük­sége van: arra, hogy eleve jó irányba induljon el, és így rátaláljon a hazavezető útra, illetve a tájékozódást segítő megszokott szagokra.

A legújabb kutatások eredményei arra engednek következtetni, hogy egyes „tapasztalt” ebek, amelyek eleve sokat és viszonylag sza­badon mozognak nagy területeken (vadászebek, pásztorkutyák stb.), tájékozódásukhoz felhasználják a Hold vagy a Nap fő irányait is. Is­meretlen terepen ezek segítségével képesek irányt tartani. A tágasabb térségeken egyébként az útkeresést megkönnyíti a vízpartok, tavak, folyók, városok, ipartelepek elhelyezkedése és az ehhez kapcsolódó jellegzetes szagkeverékek. Ilyenformán elképzelhető, hogy egy vi­szonylag nagy termetű, tapasztalt „csavargó” némi szerencsével akár 10 kilométerről is hazataláljon. Lassie sok száz kilométeres bolyon­gása és végül szerencsés hazatalálása azonban legenda – bár kétségte­lenül szép legenda – csupán.

A IIUSEG NÉGYLÁBÚ SZOBRA

A HŰSÉG NÉGYLÁBÚ SZOBRA

Hűség és halál

Hűsége viszont – és vele együtt valamennyi kutyáé amely a regény­ben irdatlan távolságok megtételére késztette, és minden akadályon keresztül űzte-hajtotta, segítette hazafelé, nem legenda! S hogy meny­nyire nem az, arról tanúskodik a következő – igaz! – történet…

Néhány esztendeje az angol-skót határon emlékművet állítottak egy Tip nevű skót juhászkutyának. Az állat egy hideg téli napon el­kísérte hosszú sétájára nyolcvanöt éves gazdáját a távoli, elhagyatott pusztába. Séta közben az öreg juhász rosszul lett, és meghalt. Tizenöt hétig sem róla, sem kutyájáról nem tudtak semmit, míg egy napon megtalálták a holttestet, mellette pedig a legyengült, lefogyott, de rendületlenül őrködő öreg kutyát…

A Lassie-legcnda másik motívuma, a hűség tehát nem merő kita­lálás, nem anekdota. Egyébként nem csupán a Lassie-ről szóló könyv, hanem tulajdonképpen minden valamirevaló, kutyáról szóló írás fel­tétlenül szentel egy-két fejezetet, de legalább néhány sort négylábú barátaink hűségének. Ez a valóban legendás tulajdonság szakköny­vekben, elbeszélésekben, népmesékben egyaránt fel-felbukkan. De túl a legendákon és az újságok életmentő kutyákról szóló megható történetein, szenzációs híradásain, vajon van-e tudományos magya­rázata a híres-nevezetes kutyahűségnek?

Lényegében nagyon egyszerű a magyarázat: a kutya szemében a GAZDA – csupa nagybetűvel! – egy személyben testesíti meg a szü­lőt, a falkavezért, sőt magát a falkát is.

Az utóbbi évtizedek kutatásai nyomán egyértelműen bebizonyoso­dott, hogy kutyáink őse a farkas. Nos, éppen a következő fejezetben lesz majd szó arról, hogy a farkas alapvetően társas lény, falkaállat, s a falkában a legfőbb törvény az összetartozás, a falkahűség törvénye. Kutyáink is „örökölték” ezt az érzést, amelyet a megváltozott kö­rülmények között átvittek arra az újonnan talált közösségre, amely ételt, otthont, védelmet és szeretet nyújtott nekik – azaz gazdájukra és annak családjára. Ez a szinte mindennél erősebb ösztön a magya­rázata kutyáink önfeláldozó, hősies cselekedeteinek gazdájuk, ottho­nuk védelmében, és ez a magyarázata sírig tartó hűségüknek is!

A szülő iránti ragaszkodás öröklött, ősi ösztöne ugyancsak erősíti a kutyahűséget. A farkascsaládban a kölykök – mint szinte valamenv- nyi ragadozó emlősállat kicsinyei – olyan tehetetlen, gyámoltalan ap­róságok, amelyek hosszú időn át ki vannak téve a falka erősebb, idő­sebb tagjai kénye-kedvének. Életük első hónapjaiban lépten-nyomon koldulniuk kell a kifejlett állatok jóindulatáért. Amikor tehát kisku-

 

A tapasztalt ebek elég jól tájékozódnak, nagy területeket is bejárhatnak

A HŰSÉG NÉGYLÁBÚ SZOBRA

tvánk gondjainkra bízza magát, ide-oda tekeredik, szűköl, s a hátára fekszik – ugyancsak jóindulatunkért, kegyeinkért könyörög…

Végül a hűség harmadik forrása, mint említettük, a feltétlen enge­delmesség a fal ka vezérnek. A farkasfalkában, ahol sok vagy legalábbis több állat él együtt, előbb-utóbb mindig kialakul egyfajta „hatalmi rangsor”. A csoportban rangelső állat uralja a csoport többi tagját. O a falkavezér! A rangsorban következő egyed uralkodik valamennyi többi társa felett – természetesen a legerősebbet kivéve -, és így to­vább lefelé, bizonyos kivételekkel. Valamennyi farkas engedelmeske­dik azonban az „abszolút rangelsőnek”, a falkavezérnek.

Normális körülmények között a kutya a gazdáját tekinti „falka­vezérnek”. Ez számára a világ legtermészetesebb dolga! Előfordulhat persze, hogy’ az agyion kényeztetett vagy’ éppenséggel túlságosan „eré­lyes” eb kísérletet tesz a vezető hely’ megszerzésére. Nevelés kérdé­se ennek a helyzetnek a tisztázása, vagyis olyan helyzet teremtése, amelyben a kutya véglegesnek tekinti helyét a rangsorban. Szépen, kifejezően ír ezekről a dolgokról Kon rád Lorenz, a Nobel-díjas tudós Ember és kutya című munkájában.

„Az anyaállat iránti kölyökragaszkodás és a kifejlett kutya engedelmes hű­sége közötti átmenet még akkor is jellegzetes, ha a kutya emberek között, a maga fajától elszigetelten nőfel, és az »anyaállatot« meg a »vezérfarkast« is egyazon személy képviseli. A folyamat erősen hasonlít ahhoz, ahogyan egy fia­talember a pubertás korában kiszakad a család kötelékéből, és a maga útjain, a maga eszményeit igyekszik követni. Az új eszményekhez való kapcsolódás az embernél is egyszeri jelenség – jaj annak az ifjúnak, aki ebben a fogékony peri­ódusban hamis istenek szolgálatába állítja szívét!”

 

A FALKA TÖRVÉNYE

„Az emberhúsra éhes falka már ott loholt közvetlenül a szán nyomában. Egészen közelről láthattam zöldesen villogó, kegyetlen szemüket, hatalmas agyaraikat. Fölemeltem a puskám, és egy jól célzott lövéssel leterítettem a legközelebb futó állatot. A falka azon­nal rávetette magát a szerencsétlenre, darabokra szaggatták, felfalták, majd folytatták az üldözést. Újra lőttem – újabb farkas bukott föl véresen a hóban. A falka megint csak rávetette magát, széttépte, és ez így ment vég nélkül, pontosabban még harmincki­lencszer! Míg az egész falkát sikerült elpusztítanom. Megmenekültem… ”

 

I^.örülbelül így anckdotáztak évtizedeken keresztül a farkasról. A Piroska és a farkas meséjén át egészen a nagyszerű Jack Londonig regények és regényes történetek, vadászhistóriák hosszú sora táplált egy legendát, tegyük hozzá: egy igazságtalan legendát erről a „vér­szomjas fenevadról”. Míg azután meg nem jelent egy könyv: Farley Movvat Ne féljünk a farkastól című munkája – és kiderült, hogy meny­nyire alaptalanul keverték rossz hírbe kutyáink ősét.

A könyv segítségével bejárhatjuk Észak végtelen hómezőit, vad rengetegeit és zord hegyeit, miközben lelki szemeink előtt felvillan­nak e csodálatos állatok szokásai, életük legrejtettebb pillanatai.

Megtudhatjuk, hogy a farkas – kutyáink őse – az erő és a kitartás mintaképe. Harapása rendkívül erőteljes: minden további nélkül át­haraphatja egy felnőtt, öt mázsát nyomó jávorszarvas combcsontját. Mégis, ez a ragadozó a fogait kizárólag az élelemszerzésre használ­ja. Falkatársaival a farkas kifejezetten barátságos, szeretetre méltó és odaadó.

Legjobban talán jellegzetes „farkasüvöltéséről” ismert. A farkas­üvöltés mély, elnyújtott, panaszos hang, amely „olyan, mint egy ma­gányos, érzelgős tűzoltósziréna” – ahogy’ egy író jellemezte. S képzel­jük el ezek után egy egész falka üvöltését; az eredmény hátborzonga­tó. Egyesek nyüszítenek, mások csaholnak, megint mások nyögnek, nyafognak, szűkölnek vagy vonyítanak. Az erdő visszhangzik a vad hangversenytől, a levegőt megreszkettető, szaggatott üvöltésektől.

Bizonyára ez a hátborzongató üvöltés is hozzájárult a farkasról kiötlött rémtörténetek keletkezéséhez. A „vérszomjas fenevadról” az a hír járta, hogy’ bármilyen zsákmányt játszva képes elejteni, és ké­nyé re-kedvé re gyilkol. Testsúlyát, amely nem több, mint 30-60 kg, legtöbbször nagymértékben eltúlozzák, de ugyanígy a falkák szám­beli méretét is, amely ritkán lépi túl a 20 állatot, sőt általában 10-nél kevesebb.

A FALKA TÖRVÉNYE

A legjobban talán „farkasüvöltésérör ismert

Társas lények

A farkasról kialakított rémkép csak fokozta azt a „buzgalmat”, amelv- lvel a 20. század első évtizedeiben igyekeztek kiirtani. Ami igaz, az igaz: a farkas akkoriban nagy károkat okozott a jószág pusztításával, érthető tehát, hogy hivatalos és nem hivatalos úton is összefogtak ellene. A bevetett eszközök között a mérgektől a csapdákig számos módszer szerepelt. Ezáltal sikerült a farkasokat a jószágtartásra alkal­matlan területekről is jóformán teljesen kipusztítani…

Ma már tudjuk, hogy kár lenne értük, hiszen nagyszerű állatok. Igazi „társas lények”! Egy falkában élő farkasnak például soha „nem jutna eszébe”, hogy vadásztársaitól elmarja az általa elejtett zsák­mányt. A farkas egyébként apának is példamutató. Táplálékkal látja cl kicsinyeit. A farkaskölykök idegborzoló játéka során az öreg hím, akárcsak a nőstény, angyali türelmet tanúsít.

A falka távolról sem csak a zsákmány üldözésére és megölésére ki­alakult közösség. Annál sokkal finomabban szervezett „társadalom”. Ismeri például a „nagynéni” fogalmát. Ez egy még fiatal nőstény, aki magára vállalja a farkaskölykök gondozását, amíg az anya a falkával együtt vadászaton van. A farkasfal kában kialakult szociális rend (ha­talmi rangsor) megakadályozza a fiatal állatok túlzott elszaporodását is. Csak a rangsorban magasabb rangot kivívott állatok párosodhat­nak; a náluk alacsonyabb rangú társaik párzását megakadályozzák. A rangsor vad verekedésekben alakul ki, ám ezek a küzdelmek végső fokon inkább lovagi párbajokra, mintsem gyilkos viadalokra hasonlí­tanak. A Nobel-díjas tudós, Komád Lorenz, aki a kutyafélék magatar­tási kódexébe felvette a „veleszületett ölési gátlás” fogalmát, leírja két hím farkas harcát. Szűk körben kerülgették egymást, és ki-kivillogtat­ták félelmetes fogazatukat. Az egyik farkas harapása azonban csak a vetélytársa fogait találta, amelyek a harapást elhárították. Csak ami­kor a gyengébb állat ereje fogytán volt, nyújtotta a győztesnek fejét, legsebezhetőbb részét, így fejezve ki „behódolását”. A győztes mor- gott, fogait csikorgatta – de egyszerűen nem volt képes megharapni a másikat, megakadályozta ebben veleszületett gátlása.

Az alulmaradt állat ekkor visszavonulhat, a győztes pedig vizele­tével jelöli meg a harc színhelyét. És még valamit tesz: magasra emelt farokkal feszítve vonul el. Most egy fokkal magasabbra emelkedett a rangsorban, és csak akkor szorítja farkát ismét lábai közé, amikor a falkavezér (egy hím), amely állandóan magasra emelt farokkal jár-kel, megfenyegeti. Ekkor már ő is meglapul.

Egy mindenkiért – mindenki egyért!

A farkasfalka tulajdonképpen nem más, mint egy nagy család, amely­nek életét ugyan szigorú rend (a már említett hatalmi rangsor) szabá­lyozza, ám a legfőbb törvény a falkahűség, az összetartozás törvénye. Ez egyébként a legékesebben vadászat közben mutatkozik meg, ami­kor az a jelszó: „Egy mindenkiért – mindenki egyért!” Azt, hogy mi­képpen „beszélik meg” a vadászat megszervezését, senki nem tudja. Annyi bizonyos, hogy szigorú „terv” szerint zsákmányolnak. Minden farkasnak megvan a maga feladata, amelyet pontosan és önfeláldo- zóan hajt végre.

A farkas addig hajszolja az áldozatát, amíg az teljesen ki nem me­rül. Ehhez a „taktikához” bámulatos állóképességgel rendelkezik. A kiszemelt préda hajszolása gyakran száz vagy még több kilométe­ren át folyik. A farkas nem adja fel a küzdelmet…

A legújabb etológiái megfigyelések azt is kiderítették, hogy a farkas korántsem azonos az emberek képzeletében élő félelmetes „szuper­gyilkossal”! Vadászata elég gyakran sikertelen kimenetelű. Nemcsak a karibiival, hanem a legnagyobb termetű patás zsákmányállattal, a jávorszarvassal és a legkisebb termetű patással, az őzzel szemben is gyakran éri kudarc. Legfélelmetesebb zsákmányállata kétségtelenül a jávorszarvas. A „hírhedt” farkas erre az állatra vadászva szinte gyenge amatőrnek tűnik. A megfigyelt 131 eset közül mindössze hétben si­került prédát ejtenie. A jávorszarvasok az esetek többségében ugyanis éberségük, gyorsaságuk, kitartásuk és harciasságuk folytán megmene­külnek. Ha a farkasoknak mégis sikerül egyet zsákmányolniuk a kevés­bé éber jávorszarvasok közül, ez igen látványos következménnyel jár.

Megfigyelték egyszer, amikor a farkasok üldözőbe vettek egy any­jától elszakadt, kilenc hónap körüli, körülbelül 150 kilós jávorborjút. A farkasok legtöbbje az anyát riogatta, míg kettő az elrohanó borjú után eredt. Úgy 150 méter után az egyik farkas rávetette magát a sze­rencsétlen kis állat farára, és fogaival beleakaszkodott; a másik a borjú torkának esett. A borjú megállt, és taposni kezdte az utóbbi farkast a hóba. A farkasnak még mintegy két percig sikerült szorítani a borjú torkát, mielőtt elengedte, azután hátulsó lábára állt, mellső lábával lefogta a borjút, és kitépett egy darabot az állat nyakából. A borjú azonban lerázta magáról, és nekivágta egy fának.

A másik farkas még mindig ott csüngött a borjú farába csimpasz­kodva, mialatt az továbbrohant. Az előző farkas a borjú mellé kerül­ve újból igyekezett a nyakát elkapni. A borjú futás közben hirtelen szétvetett lábakkal megállt, így a vakmerő farkas, amely fogát köz-

Társas lények

ben ismét a borjú torkába mélvesztette, egyenesen az állat hasa alá csapódott. Ekkor azonban két újabb farkas „személyében” erősítés érkezett. Az egyik elkapta a borjú orrát, míg a másik az oldalának rontott. Végül egy kupacban lezuhantak a hóra. Néhány perc múlva a jávorborjú teste átváltozott farkasok eledelévé…

Az odzsibé indiánok a farkast „éhes lopakodónak” hívják, s való­ban, az utóbbi egy-két évtized megfigyelései egybehangzóan azt bi­zonyítják, hogy a farkas valamilyen ismeretlen ösztöntől vezetve nem bántja az embert, hanem inkább elkerüli.

Rémmesék és valóság

Emberevő a farkas? Nem túl gyakran… Helyesebben: az eddigi – hi­teles! – megfigyelések szerint nem túlságosan valószínű, hogy egész­séges farkas megtámadjon embert. Azok a történetek, amelyekben a „vérszomjas vadállatok” embereket támadtak meg, minden bizony­nyal veszett farkasok miatt terjedtek el. Ezekkel az ellenőrizhetetlen rémmesékkel szemben viszont tény, hogy például az amerikai Bioló­giai Hivatal száz dollárt ígért mindazoknak, akik hitelt érdemlően bi­zonyítani tudják: farkas támadta vagy harapta meg őket. Senki nem jelentkezett! Azoknak a farkasoknak tehát, amelyeket az etológusok alaposabban megfigyeltek, nem sok közük van a Jack London-törté- neteket jól vagy rosszul filmre adaptáló mesék négylábú főszereplői­hez: a lovon vágtató, szánon száguldó vagy gyalog vánszorgó embere­ket fogcsattogtatva üldöző falkákhoz…

Hogy mennyire így van, azt megtudhatjuk Farley Mowat köny­véből, amelyből idézünk most egy részletet: a szerző első közvetlen találkozását egy élő, eleven vad farkassal.

„Éhes lopakodó”

Szemtől szemben

„Elszántam magam, hogy a kunyhó fölött egy kavicsdombon ütök tanyát, és épp ott próbáltam – haszontalanul – elaludni, amikor szokatlan hang ütötte mega fülemet… A hang éppen a folyó szemközti partjáról jött észak felöl: viny- nyogás, nyüszítés, rövid vonítások különös keveréke. Úgy gondoltam, nyilván egy eszkimó kutyától származott, valószínűleg egy kölyöktöl, amely eltévedt, aztán megtalálta a kunyhó felé vezető utat, és most könyörög, hogy jöjjön már valaki, és szorítsa a szívére. Úsztam az elragadtatásban. El a netán pajtás, jó barát kell a kölyökkutyának, ezen ne múljék. Itt vagyok én. Sebtében ru­hát kaptam magamra, lerohantam a folyóhoz, eloldoztam a csónakot, és teljes erőmből evezni kezdtem a szemközti part felé.

A hangerőből úgy ítéltem, hogy a kutya legfeljebb néhány méterre van a túlsó part szélétől… De észrevettem, hogy előttem egy meredek domb emelke­dik, és úgy véltem, a tetejéről lesz majd kilátásom, hogy felfedezzem az eltévedt jószágot. Amikor a csúcs felé közeledtem, hasra feküdtem, és az utolsó néhány métert óvatosan, hasmánt kúszva tettem meg.

Fejem lassan a gerinc fölé emelkedett – és lám, megvolt az üldözött. A föl­dön hevert, nyilván pihent a panaszos sirámok után, és orra körülbelül kétmé- ternyire volt az enyémtől. Csöndben egymásra meredtünk. Sejtelemem sincs, mi járhatott busa fejében, de az enyémben csak úgy hemzsegtek a lehető legzak- latottabb gondolatok. Tudniillik egyenesen egy tökéletesen kifejlett sarkvidéki farkas borostyánszínű szemébe bámultam, amely alkalmasint jócskán maga­sabb súlycsoporthoz tartozott, mint én, és bizonyára jócskán jártasabb volt a közelharctechnikában, mint amennyire én valaha is leszek.

Néhány másodpercig egyikünk sem moccant… A farkas törte meg előbb a varázst. Egy szökkenéssel, amely méltó lett volna az orosz balett bármelyik táncosához, legalább egy méter magasan pattant fel a levegőbe, és ahogy földet ért, tovaszáguldott… Pillanatokon belül eltűnt a szemem elől. Ami az én reak­ciómat illeti, nem volt ennyire drámai, bár alighanem magam is felállítottam valami terepfutási rekordféleséget.”

Az ember ház körüli jószágai ellen persze már korántsem olyan ritkák a farkas támadásai, ugyanis – összevetve a vadállatokkal – a háziállatok hasonlíthatatlanul könnyebb prédát jelentenek a számá­ra. Emiatt elterjedését a megművelt, állattenyésztéssel is hasznosí­tott területeken jogosan próbálják meggátolni. A vadonban azonban, ahol csak természetes zsákmányszerzéssel tarthatja fenn magát, sem­mi okunk arra, hogy ne hagyjuk terjeszkedni. Nagyobb állományban egyébként napjainkban csupán a Szovjetunióban, Alaszkában és Ka­nadában élnek. Egyes falkák találhatók még a skandináv országok­ban, nagyobb csoportok Kelet-Európábán, „szóló példányok” a spa-

 

A gyöngéd lelkű „fenevad”

 

nyol hegyvidékeken. Mindenesetre amióta az emberiséget élénken foglalkoztatják környezetének kérdései, belátta, hogy a farkas a kör­nyezeti színtér szerves része, s újabban biztató – és eredményes! – lé­péseket tesz kutyáink őseinek fennmaradása érdekében.

 

FÉLIG EMBER – FÉLIG FARKAS

– Csitt! Hallod! Ez Sir Kán, a tigris. Úgy hallom, vadászik.

          Adta bolondja! Ilyen lármával fogni éjjel munkához!

        Nem szarvasmarhára vadászik ez ma, nem is őzbakra, hanem emberre.

        Emberre? Hm! Hát nincs elég bo­gár és béka a víztartókban? Embert kell neki enni, méghozzá a mi földün­kön?!

                                                                                                              Elhibázta…

                                                                                                              Valaki fölfelé jön a dombon. Meg­nézem, mi az… Ember. Emberkölyök. Nézzétek!

                                                                                                              Emberkölyök? Ilyet sem láttam még életemben. Hozd ide! (Kis szü­net után.) Milyen kicsi, milyen csu­pasz és milyen vakmerő’! Nézd csak, együtt szopik a többivel! Lám, lám. Hát ilyen az ember kölyke… Ugyan volt-e már olyan farkas a világon, aki azzal dicsekedhetett, hogy emberkölyök van a gyerekei közt?

FÉLIG EMBER FÉLIG FARKAS

I^Jpling híres regényéből, A dzsungel Áwtyivből idéztük – ha nem is szóról szóra – a fenti jelenetet. Körülbelül így kezdődnek a regény fő­hősének, Mauglinak a csodálatos kalandjai.

Az őserdő melletti falucskában élő kis favágócsemete eltéved a dzsungelben, és a zsenge emberhúsra vágyó gonosz tigris, Sir Kán elől egy farkasodúba menekül. Szerencséjére! Mert a jóságos Farkas anyó, saját négy kölykével egyetemben, felneveli az embergyereket.

Már az ősrégi regék és mondák világában is gyakran előfordulnak ilyen, illetve hasonló történetek. Róma alapítóit, Romulust és Re- must, a két testvért farkas szoptatta, és harkály hordott nekik elesé- get, míg rájuk nem talált egy derék pásztor, aki feleségével felnevelte a két kisfiút.

Megtalálják a kis Mauglit

Zarathustra, a bölcs vallásalapító ugyancsak egy nőstény farkas emlőin nevelkedett, Asszíria legendás királynőjének, Szemirámisz­nak galambok vittek tejet a csőrükben…

z

Árvák és pótmamák

Ennyit a mondákról. Hogy mi a helyzet a valóságban? Annyi bizo­nyos, hogy a háziállatok körében nem ismeretlen a „pótmama” fogal­ma. Macskák és kutyák gyakran „vállalnak” dajkaszerepet ragadozók – puma, leopárd, tigris, oroszlán – kölvkei mellett. Elsősorban persze olyankor, amikor amúgy is szoptatnak, de a kicsinyeiket elveszik tőlük, vagy ha becsempészik hozzájuk az idegen fajú kölv köket. A kutyate­nyésztés gyakorlatában pedig elég sokszor előfordul, hogy a kiskutyák fölneveléséhez dajkakutyára van szükség. Ilyenkor a pótmama az ide­gen kölykökkel úgy viselkedik, mintha a sajátjai lennének. A vadállatok kicsinyei viszont, ha elárvulnak, csaknem mindig elpusztulnak, illetve áldozatul esnek a különböző ragadozóknak. Ok szegények rendkívül ritkán találnak pótmamára; nagyon-nagyon ritkán fordul elő, hogy egy-egv árvát „örökbe fogad” valamilyen azonos fajú szoptató állat.

Ilyen értelemben a legkedvezőbb helyzetben a farkaskölykök van­nak. Ezek a szerencsés állatok tulajdonképpen nem ismerik az árva­ságot. Az anya nélkül maradt kis farkasokat a falka tagjai egyetemes törődéssel veszik körül, együttesen gondoskodnak róluk, arról már nem is beszélve, hogy valamelyik éppen nemrég kölykezett szuka amúgy is befogadja őket. Nem véletlen tehát, hogy A dzsungel könyvé­ben éppen farkasokhoz, ezekhez az összetartó, családszerető, fejlett társas életet élő állatokhoz toppan be Maugli, a kis embergyerek.

Vadfiúk és vadleányok

De térjünk vissza Farkas anvó kérdéséhez, amely úgy hangzott, hogy volt-e már olyan farkas a világon, aki azzal dicsekedhetett, hogy em- berkölyök van a gyerekei közt? Nos, embert gondozó állatokról eléggé régóta ismerünk többé-kevésbé hiteles adatokat. A tudomány össze­sen 19 olyan, nem emberi környezetben nevelkedett gyermeket tart számon, akiket állatok gondoztak. Néhányról ezek közül sohasem sikerült megállapítani, hogy vajon milyen állatok vették őket pártfo­gásukba. így volt ez például azzal a 12 éves kisfiúval, akit 1725-ben találtak egy I lannover környéki erdőben, és aki nem tudott beszél-

FÉLIG EMBER FÉLIG FARKAS

FÉLIG EMBER – FÉLIG FARKAS

Együtt a film népes „szereplőgárdája”

ni, négykézláb járt, kérget, hajtásokat, bogyókat evett, s egy fatörzs üregében lakott. Soha nem derült ki, ki lehetett és hogyan került az erdőbe, pedig 75 évig élt.

Franciaországban 1731-ben egv kilenc év körüli kislányt találtak az egyik nagyobb erdőségben. O sem tudott beszélni, ezzel szem­ben rendkívüli fizikai adottságokkal rendelkezett. Képes volt puszta kézzel halat fogni a folyóban – meg is ette a zsákmányt azonmód, nyersen! négykézláb mozgott, méghozzá villámgyorsan, és sokkal erősebb volt, mint egy hozzá hasonló korú, normális környezetben élő, fejlődő gyerek.

Hazai krónikáink is nyilvántartanak egy vadleányt, akit medveva­dászat közben találtak meg, valamikor 1770 körül. Róla bizony édes­keveset tudunk, annál többet a híres-nevezetes magyar vadfiúról, Hány Istókról. () körülbelül 8-10 éves korában került elő a Fertő tó mocsa­rából. Halászemberek bukkantak rá 1749 márciusában. A „vadember­ke” az Esterházyak kastélyába került. Ott élt néhány évig, majd – fel­
tehetően a durva, mostoha bánásmód miatt – visszaszökött a Fertő tóba, és soha többé nem került elő.

Hány Istók nem tudott beszélni, és nem is sikerült erre megtanítani. Békát, halat, füvet evett, meztelenül járt, s igazi lételeme a víz volt. Úgy úszott, mint a hal, és – állítólag! – úszóhártya volt az ujjai között…

Az éjszaka szellemei

Az egyik legérdekesebb – és leghitelesebb – vadembertörténet színhe­lye a távoli India. Itt, mintegy 50-60 esztendővel ezelőtt egy eldugott tartomány lelkésze sokat hallott az őserdő szélén élő lakosoktól holmi különös szellemekről. Megpróbált utánajárni a dolognak, s egy éjsza­ka elindult a szemtanúk által megjelölt ösvényen. Egyszer csak a kö­vetkező kép tárult ámuló szeme elé: egy föld alatti barlangból három kifejlett farkas bújt elő két farkaskölyökkel és két olyan élőlénnyel,

Tanár és tanítvány: Balu és Maugli

FÉLIG EMBER FÉLIG FARKAS

amelyek ugyan négykézláb mozogtak, de emberre emlékeztettek.

Amikor a következő alkalommal a lelkész újra arra merészkedett, két kifejlett farkas elmenekült, a harmadikat pedig lelőtte. A bar­langban két farkaskölykön kívül két egymáshoz simuló, remegő em­beri lényt talált. Az egyik két-, a másik hétéves kislány lehetet. Egy árvaházba vitték a két talált gyereket, ahol gondosan ápolták, meg­figyelték őket. Naplót vezettek állapotukról, viselkedésükről, és a fel­jegyzéseket sok-sok fényképpel is kiegészítették. Ezekből az derült ki, hogy a kislányok viselkedése kísértetiesen emlékeztetett a vadon élő állatok életmódjára, szokásaira. Féltek a mesterséges fénytől, a tűztől, az emberek közelségétől. Nappal általában elbújtak, és csak éjszaka merészkedtek elő. A farkasokhoz hasonlóan üvöltöttek, csak a földről voltak hajlandók enni, a folyadékot pedig a nyelvükkel le­fetyelték, és ha gyorsan akartak mozogni, akkor hasuk alá húzták térdüket, és a talpukkal lökték el magukat a talajtól.

A dzsungel iskolája

De elevenítsük fel emlékezetünkben, hogyan fejlődött, nevelkedett Maugli, A dzsungel könyvének farkas gondozta hőse…

„…A farkaskölykökkel nőtt fel, csakhogy’ azok felnőtt farkasok voltak mái; mire Őbelőle nagyobbacska gyerek lett. Farkas apó tanítgatta a tudnivalókra, a vadonbeli dolgok értelmére. Addig-addig, hogy’ egyszer csak a fűnek minden zizzenése, a meleg éjjeli levegő minden leheleté, a feje fölött elhangzó bagoly­huhogás, a denevérkarmok karcolása, amint meg-megkapaszkodtak egy’ kicsit valamelyik fában, s a tócsákban fickándozó halacskák minden csobbanása ép­pen olyan érthető, éppen olyan világos volt neki, mint ahogy a dolgozó, felnőtt ember ismeri a maga munkájának minden csínját-bínját.

Amikor nem tanult: leheveredett a napon, és aludt; azután evett, és újra lefeküdt; ha piszkosnak érezte magát vagy melege volt, úszkált az erdei tavak­ban; ha egy kis mézre fájt a foga, hát fölmászott érte a fára.

Eleinte úgy’ mászott, mint a lajhái; de idővel olyan merészen lódította ma­gát ágról ágra, hogy’ tán még a szürke majom sem különben. ”

A dzsungel „elemi iskolájának anyagát” Maugli tehát Farkas apó­tól tanulta meg. „Középiskolába” viszont Baltihoz, a hatalmas, ko­moly, öreg barnamedvéhez járt. Balu, a Törvény tanítója az Erdei és Vízi Törvényekre egyaránt megtanította: hogyan kell megkülönböz­tetni a korhadt ágat az egészségestől; hogyan kell illendően beszélni a vad méhekkel, ha 15 méter magasságban rábukkan egy rajra; mit mondjon Mengnek, a denevérnek, ha déli álmában megzavarja a fák

Díszsorfal és tiszteletadós

FÉLIG EMBER FÉLIG FARKAS

között; hogyan figyelmeztesse a vízikígyókat a tócsákban, mielőtt kö­zéjük csobban…

Mauglinak bizony sok mindent kellett kívülről megtanulnia, de hát Balu azt mondta Bagirának, a fekete párducnak, amikor egyszer elpüfölte Mauglit, s a gyerek dühösen rohant cl:

Hiába, az emberkölyök – emberkölyök. Az egész Törvényt meg kell ta­nulnia!

      De gondold meg, milyen kicsike – érvelt Bagira. – Hogy férhet meg abban a kis fejben annyi hosszú beszéd?

      Van a vadonban olyan kis teremtés, hogy ne lehetne megölni? – magya­rázta komoran a vén medve. – Ugye, hogy nincs? No, hát ezért tanítom ezekre a dolgokra, és ezért verem meg, persze nagyon szelíden, ha elfelejti.

      Szelíden?! – morogta Bagira. – Értesz is te a szelídséghez, te vén Vas­talpú! Az arcát egészen összevissza verted csupa szelídségből. Az ám!

      Inkább én verjem összevissza tetőtől talpig – erősködött Balu -, én, aki szeretem, mintsem hogy tudatlanságból baja essék… ”

FELIG EMBER FELIG FARKAS

Maugli tehát testileg, szellemileg egészségesen fejlődött. Sajnos a valóságban, az élet által írt történetekben nem ilyen egyszerű a dolog. Az a két indiai kislány például, akikről az imént beszéltünk, keser­vesen tengődött, kínlódott az árvaházban. A felnőttektől féltek, csak vad és félvad kutyákkal barátkoztak, és tíz hosszú hónap telt el, amíg egyáltalán elfogadták az élelmet gondozójuk kezéből! A két lábra ál­lás annyira nehéz feladatot jelentett a számukra, hogy csak körül­belül két év alatt tanulták meg. A két lábon való futást pedig soha nem sikerült elsajátítaniuk. A kisebbik kislány hamarosan meghalt. A nagyobbik ekkor napokig nem nyúlt ételhez, és még hetek múlva is állandóan szaglászva kereste fiatalabb társát. Ez a nagyobbik kislány egyébként még kilenc évig élt az árvaházban. Értelmi színvonala ha­lála előtt – vagyis 17 éves korában – nem haladta meg egy négyéves gyermekét.

Nehéz a visszatérés

Példáinkban a vadon mélyén talált, állatok nevelte embergyerekek visszatérnek az emberek közé, de ezt az óriási lelki, fizikai megter­helést, változást nem képesek elviselni, és történetük szomorú véget ér. A mesében persze más a helyzet! Igaz, hogy Maugli is visszatér az emberek közé, de ő önként, saját szabad elhatározásából teszi ezt, és úgy, hog\’ elkíséri az emberek furcsa, érthetetlen, ismeretlen világába vezető útjára állattestvéreinek szeretete, ragaszkodása…

En tanítottalak a Törvényre – búcsúzott tőle Balu. – Az én dolgom, hogy beszéljek. És messzire látok én, bár ezeket a sziklákat nem látom az orrom előtt. Indulj el a magad csapásán; üss tanyát a magad vére, csapata, népe között, de ha szükséged van lábra, fogra, szemre vagy éjszaka küldött hirtelen üzenetre: eszedbe jusson, hogy tiéd a dzsungel, csak szólítanod kell.

     Tiéd a Középső Vadon is – tette hozzá Ká, az óriáskígyó. – És nem cse­kély nép nevében szólok én!

    Ó, jaj, testvéreim! – szomorkodott Maugli. – Nem akarnék menni, de vonszol a lábam. Hogy hagyjam el ezeket az éjszakákat?

     Emeld föl a szemed, testvérkém! Ha megettük a mézet, az üres lépet ott­hagyjuk – vigasztalta egykori tanítványát Balu.

     Ha egyszer megvedlettünk, nem bújunk bele ismét a régi bőrünkbe – szi­szegte Ká. – Ez a Törvény.

      A többiek szava az én szavam is! – kiáltott fel a fekete párduc.

     Emlékezz arra, hogy Bagira szeretett téged! Jó vadászatot az új csapáson! Emlékezz: Bagira szeretett téged!”

FÉLIG EMBER – EGÉSZEN MESE!

starring Johnny Weissmuller Maureen O’Sullivan

Szókra tesztül egyszer megkérdezték: melyik az emberi test legérzéketlenebb része. „Az orr – felelte a görög bölcs. – Nagyanyám egy életen át vezette nagyapámat az orránál fogva, de az öreg ezt soha nem vette észre…

 

Szókratész nagyapját tehát felesége egy életen át az orránál fogva vezette, mégpedig úgy, hogy a nagypapa ezt soha nem vette észre. Nos, akadt egy író, aki ugyanezt a mutatványt ismételte meg: olvasók millióit vezette az orruknál fogva hosszú éveken át. Ezt az írót úgy hívják, hogy Edgár Rice Burroughs, aki több mint 30 kötetnyi Tarzan- regénnvel szerzett világhírnevet magának. Az első kötet 1914-ben látott napvilágot Tarzan, a dzsungel fia címmel. Azután jött a többi… A Tarzan-regények, ezek a valószínűtlen, fantasztikus, kalandos, he­lyenként meglehetősen naiv történetek – amelyeknek irodalmi értéke tulajdonképpen a nullával egyenlő – hallatlanul népszerűek voltak a maguk idejében, és lényegében azok a mai napig is. Az író tehát va­lóban az orruknál fogva vezette szórakozásra, kalandos történetekre éhes olvasóit, mégpedig nem is akármilyen eredménnyel: könyvei kö­rülbelül 25 millió példányban, 56 nyelven jelentek meg a világ min­den táján. Sokat közülük megfilmesítettek. Ezeket a filmeket nálunk is vetítették, mint ahogyan a legtöbb regény is megjelent magyarul.

Romantikus hősünk, a mindent és mindenkit legyőző Tarzan hal­latlan népszerűségére mi sem jellemzőbb, mint az, hogy Amerikában két várost is elneveztek róla!

Dráma a dzsungelben

A Tarzan-sztori egy száztonnás bárka fedélzetén kezdődik. A legény­ség, csupa megszökött gyilkos, mindenféle nemzetiségű akasztófavi­rág, fellázad a kegyetlen kapitány és a durva tisztek ellen. Megölik őket, és a hajó utasait, John Claytont, Greystoke lordját és fiatal, állapotos feleségét kiteszik Afrikában, a hatalmas dzsungel szélén. A fiatalasszony hamarosan megszüli gyermekét, majd egy év múlva meghal. Férjét a saját maga eszkábálta kunyhóban egy napon meglepi Kercsak, egy nagyobb majomfalka hatalmas, rosszindulatú vezére, és megöli a szerencsétlent. A falka egyik fiatal nősténye, Kala pedig, aki éppen akkor vesztette el kölvkét, felkapja a bölcsőben síró kis ember­palántát, és „örökbe fogadja”.

Johnny Weissmüller, minden idők legjobb férfi gyorsúszójo – és Torzanja

FELIG EMBER EGESZEN MESE

Amint nőtt Tarzan, úgy ügyesedett is. Mire tízéves lett, már olyan izmos volt, mint egy átlagos harmincéves férfi, és sokkal ügyesebb a leggyakorlottabb atlétánál. Ereje napról napra gyarapodott. Hét­méternyi távolságot ugrott át az erdő sűrű lombjának legtetején, biz­tonsággal kapaszkodott a legtávolabbi ágakon is az ilyen légi kirán­dulásokon. Hét métert ugrott lefelé ágról ágra a falombok között és onnan a földre, vagy a mókus gyorsaságával termett a legmagasabb trópusi fák csúcsán a legnagyobb könnyűséggel.

Egy napon Tarzan felfedezte a tisztáson álló elhagyatott kunyhót. A szoba bútorzata és minden, amit ott látott, erősen lekötötte a fi­gyelmét. Kinyitott szekrényeket, fiókokat; soha életében nem látott
holmikat talált. Többek között ráakadt egy hosszú vadászkésre, és bár nem tudta, mi lehet az, rövidesen jó hasznát vette…

A dzsungel ura

Tarzan kilépett a kunyhóból. Alig tett néhány lépést a dzsungel felé, amikor egy hatalmas gorilla bukkant elő a bokrok sűrűjéből. Olyan kö­zel volt már, hogy menekülésről szó sem lehetett. A kis Tarzan tudta, hogy most harcolnia kell életéért, mert ezek a nagy fenevadak halálos ellenségei a falkának. Sohasem adtak vagy kértek kegyelmet! Ha Tar­zan kifejlett hím lett volna, akkor nem jelent könnyű prédát a goril­lának, de az ő ereje semmi volt ellenfeléhez képest. De Tarzan nem ismerte a félelmet. Megelőzte a fenevad támadását. Összeszorított ök­lével nagyot csapott a hatalmas testre, de csak annyit ért vele, mintha légy támadná meg az elefántot. Fél kezében még szorongatta a kést, melvet apja kunyhójából hozott el, s miközben a hatalmas bestia ha­rapta, marta – véletlenül éppen szőrös mellének tartotta hegyét. Mikor mélyen belecsúszott a fenevad testébe, az hangosan felordított fájdal­mában és dühében. A kisfiú abban a pillanatban megtanulta, hogyan használhatja éles-fényes szerszámát, és mihelyt a dühödt állat földre teperte, nyomban belemártotta még néhányszor mellébe a pengét.

Később Tarzanból, a dzsungel fiából a dzsungel ura lett! Maga volt a megtestesült erő és fizikai tökéletesség. És ha netán még ez sem volt elég a dzsungel hatalmas vadállataival szemben, akkor ügyessége, ap­jától örökölt hosszú vadászkése és esze, amely magasan kiemelte az állatvilágból, döntötte el javára mindig a küzdelmet.

Embermajmok – majomemberek

Szokásunkhoz híven próbáljuk meg egybevetni a regényt a valóság­gal. Mindenekelőtt azt kellene tisztáznunk, hogy vajon miféle falká­ban nevelkedhetett fel Tarzan, vajon kik vagy mik lehetettek azok a bizonyos „embermajmok”. II. G. Wells írja A világtörténelem alap­vonalai című művében: „Arról, hogy a Neander-völgyi ősember milyen volt, édeskeveset tudunk, de ez a kevés mintha arra vallatta, hogy szőrös, rút, visz- szataszító jelenség, alacsony termetű, majomszerű, nyomott homloka és bozon­tos szemöldökű teremtés lehetett. A népmondák emberevőjében talán egy ilyen gorillaszerű szörnyetegnek, ennek a ravasz, nehezen mozgó, szőrös testű, erős fogú, kannibálhajlamú lénynek homályos emléke él…”

Jelenet o Torzon és a vadászná című filmből

FÉLIG EMBER EGÉSZEN MESE

A wellsi idézet sorait ma már persze időszerűtlenné tették az em­ber származására, kialakulására, fejlődésére vonatkozó tudományos felfedezések, de annyi bizonyos, hogy leírása meglehetősen ráillik Tarzanra, illetve a hősünket körülvevő embermajmok törzsére. Lchet- séges hát, hogy a Tarzan-könvvek írója mégsem vezette mindenben az orruknál fogva olvasóit? Kik voltak ezek a titokzatos embermaj­mok? Valóságos vagy kitalált figurák lehettek? A fantázia szülöttei vagy netán őseink? I logyan éltek – ha éltek?

A „majomembert” sokáig keresték az antropológusok. Azt gondol­ták ugyanis, hogy ő volt az átmenet az ember és az állat között. Főleg amikor az első ősemberleleteket megtalálták, indult cl lázas kutatás a „hiányzó láncszem” után.

Am az ősember már ember volt, olyan ember, aki a jégkorszakban élt. Végül a „majomembert” is megtalálták Jáva szigetén, de – a tudó­sok legnagyobb csalódására – róla is kiderült, hogy nem majomember. () is már ember volt, az úgynevezett előember. A „majomember” te­hát nem létezik! Az emberszabásúak fejlődésvonalai – mint egy bo­kor ágai – egy tőről sarjadtak ugyan, de sokfelé ágaztak az idők során. Az ember bölcsője – a mai emberszabású majmokéval egyetemben

FÉLIG EMBER-EGÉSZEN MESE

– az afrikai őserdőzóna lehetett. Feltehetően az itt kialakult ember­szabásúak egy része 14-16 millió évvel ezelőtt a kelet-afrikai hátságra húzódott. Az őserdőkben maradottakból fejlődtek ki a mai embersza­bású majmok ősei, a kelet-afrikai hátságra települtek pedig elindultak az emberré válás útján…

Az a körülmény egyébként, hogy egy író kitalál holmi emberelődö­ket, ősembereket – érthető és megbocsátható, de micsoda világraszóló szélhámosság, ha ugyanezt tudományos álarcban teszik. Egy zseniá­lis különc elhatározta, hogy bizonyítja az ember származásának egy bizonyos elméletét, s ezzel egyúttal biztosítja magának a halhatat­lanságot is. Fogta magát, és összepepecselt egy ősembert. Mégpedig egy újkori emberi agykoponyából és egy ugyancsak újkori orangután állkapcsából. Miután meghökkentő ötletét megvalósította, az egészet mesterségesen fosszilizálta, vagyis hosszadalmas fizikai, kémiai eljá­rások segítségével olyan állapotúvá tette, mintha ősmaradvány lenne. Szó, ami szó, ügyesen csinálhatta, mert egész tudósnemzedék ment lépre a hamisítványnak. A turpisságra csak több mint 40 év múlva, 1953-ban jöttek rá!

Puszta kézzel?

A Tarzan-regények írójának tudományos botlásai ehhez képest igazán jámbor és jelentéktelen tévedések. Ráadásul regényt írt, nem pedig ta­nulmányt! Még azt sem vethetjük túlságosan a szemére, hogy Tarzan dzsungelharcai valószínűtlen, vad túlzások. Különben is megszoktuk, hog\’ bizonyos hősök mindig, mindenkit legyőznek. I lógván? Idéz­zük fel Tarzan egyik izgalmas kalandját…

„Akkor valami olyat látott, amit még az égvilágon senki emberfia. Tarzan töite a fejét, hogy bánhatna el fél kézzel a dühös fenevaddal, mikor hirtelen eszébe villant viaskodása Terkozzal, az óriásmajommal. Es amikor az oroszlán hatalmas válla már egészen kívül volt az ablakon, ügy, hogy csupán az első két lábával kapaszkodott a rácsba, Tarzan hirtelen elengedte. Villámgyorsan a fenevad hátára ugrott. Izmos karjai pillanatok alatt szabályszerű Nelson-fo­gással ölelték át az állat nyakát, mint ahogy a minap csinálta Terkozzal. Az oroszlán kapálózott, ugrált, gurult a földön, hogy ledörzsölje magáról a különös ellenségét, de a vaskapcsok körülfogták hatalmas nyakát, és lefelé kényszerítették óriás fejét. Végül már kötelekké dagadtak Tarzan kar- és lábizmai. Egy utolsó erőlködés, és az oroszlán nyakcsigolyája hatalmas roppanással szakadt ketté. ”

Nos, ezekben a hihetetlen kalandokban bizony sok mindent meg kell kérdőjelezni. Azt még elfogadhatjuk, hogy Tarzan jóval izmo-

TARZAN THE APE MÁN II

Filmplakát: Torzon, a mojomember

FÉLIG EMBER EGÉSZEN MESE

sabb, edzettebb és főleg vadabb volt, mint egy átlagos erejű, civilizált férfi. Sőt, higgyük el, hogy egészen rendkívüli fizikai képességekkel rendelkezett, és hosszú kése, no meg lasszója segítségével még egy oroszlánnal is megküzdhetett. De puszta kézzel?

Gondolkodjunk egy kicsit… Egy ember 70-80 kg, egy oroszlán 200-250. Ez persze még nem dönt el mindent, de legalábbis sejteti, hogy milyenek az arányok, illetve az erőviszonyok az ember és az oroszlán között. De töprengjünk tovább! Egy bokszoló öklének se­bessége 500 km/órát is elérhet, de vajon mekkora sebességgel és főleg mekkora erővel sújt le mancsával az oroszlán, amely még egy bivalyt is képes leteríteni? Szavahihető, hivatásos vadászok beszámoltak olyan esetről, amikor az állatok királya mancsának egyetlen irtózatos csapásával nemhogy megrepesztette, hanem a szó szoros értelmében darabokra törte egy szerencsétlen ember koponyáját. Az ember egy
cm2 keresztmetszetű izomkötege egyébként 4-6 kg súlyt képes kifej­teni. Ez annyit jelent, hogy ez az a súly, mely az izom összehúzódá­sával meghatározott magasságba emelhető. Oroszlánnál ugyan ilyen mérést nem végeztek, de hogy mégis legyen némi alapunk az össze­hasonlításra, gondoljunk arra, hogy például a vágóhidakon dolgozó „erős legények” egy fél ökröt, vagyis háromszázhatvan kg-ot cipelnek olykor a vállukon. Guggis Bért 1960-ban megjelent Simba című köny­vében ír egy 180 kg súlyú nőstény oroszlánról, amely egv egész meg­ölt ökörrel együtt ugrott át egy sövényen, és tűnt el pillanatok alatt az éjszakában. Az oroszlán több száz méterre könnyedén elcipel egy nagy, öt-hatszáz kilós lótetemet. De még az „afrikai veszélyes ötök” egyikét, a hét-nyolc mázsás bivalyt is messzire vonszolja. Elképzel­hető, hogy ehhez micsoda erő kell! Az oroszlán izomzata egyébként teljes súlyának 54 százaléka. Különösen erős a mellső lába, a válla és a nyaka. És ezt a vasizomzatú, hatalmas nyakat törte volna el Tarzan egy birkózófogással? Ezen a ponton – és persze sok-sok egyéb ponton is – a regény már mese, merő kitalálás csupán.

Erős emberek

Tarzan persze nem az első és feltehetően nem is az utolsó „erős em­ber” a mesék, mondák, legendák, anekdoták világában. Ezt a hosszú sort talán a görög mondabeli Atlasz nyitotta meg, az óriás titánok lázadó vezére, aki büntetésből az égboltot tartja a vállán. Szó se róla, nem kis teljesítmény! Ehhez csupán a görögség legnagyobb hősének, Zeusz fiának, I Iéraklésznek tettei mérhetők. I léraklész már a bölcső­ben is kitűnt erejével. Csecsemő létére megfojtotta az élete kioltására becsempészett két kígyót.

Tarzannal ellentétben ő csupán 18 éves korában öli meg puszta kézzel az első oroszlánt, de azután hőstettet hőstettre halmoz. Elvég­zi a tizenkét híres feladatot, amelyek során egyebek között veszedel­mes óriásokat és szörnyűséges szörnyeket győz le.

A Biblia legendás hősének, Sámsonnak emberfeletti ereje hajában rejlett. Vesztét is az okozta, hogy az ellenség – a filiszteusok – egyik szépséges hajadona, Delila kiszedte belőle titkát, és levágta a haját.

Az ókori olimpiai játékok „szupersztárja” a krotoni Miion volt, aki az i. e. VI. században élt, s állítólag egyszer például egy négyéves élő tinót vitt körül a hátán a stadionban, azután egyetlen hatalmas ökölcsapással megölte, majd később – még aznap – az utolsó falatig egyedül megette.

Plinius, a neves római történetíró említi, hogy egyszer látott a színházban egy erős embert, aki ötszáz font súlyú ólompáncélban s ugyancsak ötszáz fontot nyomó ólomcsizmákban, tehát összesen több mint három mázsa súllyal sétálgatott a világot jelentő deszká­kon.

Körülbelül ötszáz évvel ezelőtt élt a pomerániai herceg udvará­ban egy Kleist nevű uraság, aki az ezüsttallérokat úgy tördelte össze, mint az ostyát, és az aranyserlegeket úgy roppantotta össze, hogy belőlük a bor a mennyezetig freccsent fel. Erős Ágost szász fejedelem lópatkókat tört össze markában. Thomas Topham angol erőművész a nyakán vasrudat hajlított meg, a német Kari von Eckenberg pedig egy százharminc kilogrammos ágyúcsövet tett a karjára, és úgy sétált vele, mint egy csecsemővel…

Kinizsi Pál, a magyar történelem élő alakja roppant erejével egy­maga döntötte el a kenyérmezei ütközetet. Toldi Miklós puszta kéz­zel viaskodott két farkassal, és a szarvánál fogva fékezte meg a nagy szilaj bikát:

„…lábával elébe toppantott, Rémítő szavával erősen kurjantott: Efogással visszahökkenté a marhát, S azon pillanatban megragadta szarvát, Vágószékre voná két szarvánál fogva, A mészárosokat előkiáltotta…”

A modern idők egyik leghíresebb hőse kétségtelenül John Weiss- müller volt, aki összesen tizenkét Tarzan-filmben játszotta a főszere­pet. Markáns arc, szoborszerű alak, akrobatikus ügyesség: ilyen volt ez a „Tarzan”, aki nem csupán a filmvásznon, de az életben is sok nagy-nagy csata főszereplője volt – az uszodában! Mert John Weiss- müller világhírű úszóbajnok volt; az 1924-es és az 1928-as olimpi­ákon öt aranyérmet nyert, s fényes sportpályafutása alatt összesen 60 világrekordot ért el. Mellesleg ő volt az első a világon, aki a száz­méteres gyorsúszásban egy percen belül úszott. Nem véletlen, hogy a Tarzan-filmekben mindig gyorsabbnak bizonyult a trópusi folyamok félelmetes ragadozóinál, a krokodilusoknál. Igaz, ezek a filmbeli kro- kodilusok gumiból vág}’ műanyagból készültek…

FÉLIC; EMBER-EGÉSZEN MESE

 

ISBN 978 963 9755 04 8

Kiadja: Barrus Kft.

Felelős kiadó: Fekete András

E-mail: feketeandras25@t-online.hu

Borító: Klimbat Ákos

Tipográfia: Faragó Ágnes

Korrektor: Jordán Gergely

Tördelés: Bélái Iván

Nyomtatta és kötötte: Nóvum Nyomda Kft.

Felelős vezető: A Nóvum Nyomda Kft. ügyvezető igazgatója

 

VERESS ISTVÁN

ÁLLATSZTÁROK

Mit bömböl az oroszlán? Mikor támad a grizzly? Hányszor erősebb a cukorbogár az elefántnál? Miért hűségesek a kutyák?…

Medvékről, cápákról, majmokról, oroszlánokról, farkasokról, kutyákról, egyszó­val állatokról szól ez a könyv. Ám nem akármilyen állatokról! Világhírű regények, filmek „sztárjai” kelnek életre: Lassie, a hű skót juhászkutya, Elza, a vissza­vadított oroszlán, King Kong, az óriásgorilla, a Vadnyugat vágtató paripái, Moby Dick, a fehér bálna, Willy, a kardszárnyú delfin… De szó esik a farkas nevelte embergyerekröl: Maugliról és a másik népszerű dzsungelhösről, Tarzanról is. Léteznek-e ma is félig ember, félig állat lények? Miközben részleteket olvas­hatunk „hőseink” izgalmas kalandjairól, megtudhatjuk, mennyi az igazság és mennyi a mese, a legenda a közismert történetekben.

3200 FT

BARRUS

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lap tetejére!