Találatok: 1
129
Bodnár István – Szatmári István Templomok, kastélyok, kúriák
Bodnár István – Szatmári István
Templomok, kastélyok, kúriák
Nyíregyháza
2005
© Bodnár István – Szatmári István
Felelős kiadó:
Kaleidoszkóp M. Bt.
Lektorálta:
Révay Valéria
Címlap fotók:
Szatmári István
Tiszadob, Andrássy-kastély Nyírbátor, református templombelsö
Kiadja:
Örökségünk Kiadó Bt.
Nyíregyháza, Bercsényi u. 13. Tel./fax: (06 42) 401-011 E-mail: oroksegunk@chello.hu
ISBN 963 86553 2 1
Előszó
Utazásokra invitálják a szerzők az olvasót térben és időben. Magyarország északkeleti csücskének csodálatos látnivalóit, a Felső-Ti- sza vidék, Bereg, Szatmár és Szabolcs legszebb építészeti emlékeit ajánlják figyelmükbe.
A könyv nem íróasztal mellett született, mint a szokványos útikalauzok. Bodnár István és Szatmári István közös utazásaik alkalmával felkeresték a régió patinás műemlékeit, hogy az Úr 2004. esztendejében megszemléljék az évszázadok óta oly gondosan vagy kevésbé kor maguk is útra kelnek. Ajánljuk azoknak is, akik itt születtek, de sorsuk más égtájra sodorta őket. Azoknak, akik idelátogatnak.
szerencsésen őrzött páratlan értékeinket. Az újságíró és a műemlékvédelem hivatott szakembere a Templomok, kastélyok, kúriák című – közösen alkotott könyvükben – örökítették meg élményeiket. A könyv
olvashatunk, a Kárpád-medence egyedülálló, kazettás mennyezetű templomaira csodálkozhatunk rá, pompás, fából ácsolt harangtornyok tetejébe látogathatunk el, ahonnan már jól kivehetők a Kárpátok halványnak tűnő, de fenséges vonulatai, ott elmélkedhetünk múlton és jövendőn…
A kötet útirajzok gyűjteménye, amelyben körvonalazódik a magá-
val
Örömeikről, goi
szólnak
pol
gármesterek, papok, lelkészek, ide kötődő művészek és kétkezi munkájukat végző dolgos és földjükhöz, templomaikhoz a végsőkig ragaszkodó emberek. De életre kelnek a hajdan itt élők, a „ régiek ” is,
és a felidézett emlékek által a hajdani szép idők is megelevenednek. Segítségükkel utazhat, ámulhat múltban és jövendőben az olvasó.
látogatók is, a Debrecenből és Egerből érkező egyetemisták, főiskolások, a Szilágy Somlyóról felkerekedett református lelkipásztorok, a kanadai turisták és mások.
Öröm kézbe venni a kötetet, amelyet jó szívvel ajánlunk azoknak,
Bátorítani szeretnénk mindenkit, hogy szerezzenek a szerzőkhöz hasonlóan szép úti élményeket, és keressék fel a könyvben is ajánlott helyeket és látnivalókat.
A szerzők remélik, hogy a sok információval szolgáló könyvet az olvasó kirándulás közben afféle útikalauzként is lapozgatja, még inkább megkedveli ezt a VIDÉKÉT, és annak ismeretlen vendégeket is szeretettel fogadó lakosságát.
Néhány gondolat a második kiadáshoz
Hetek alatt elfogyott ennek a könyvnek az első kiadása, s a jelentkező’ igények miatt a kiadó fontosnak találta, hogy a kötetet – amely most két fejezettel gazdagodott – másodszor is megjelentesse, így az újabb kiadásban bemutatjuk a páratlan templomairól híres Nyírbátort, egy Árpád-kori templomot rejtegető Szabolcs községet, és Tiszabercel nevezetességeit.
A kritika is kedvezően fogadta a kiadványt. Hadd idézzük itt a Magyar Nemzet 2004. október 9-i számában megjelent recenzió néhány sorát:
„…A legszerencsésebb, ha lehetőleg helyben lakó, a szóban forgó környezetet és látnivalóit jól ismerő, szakmai kérdésekben is avatott szerzők készítenek útikalauzt az idegenek számára. Külön örömünk manapság, ha ráadásul még olvasható nyelven, stílusos fogalmazásban adják közre a tudnivalókat. Ilyen munka az alig száz oldalas, most megjelent könyvecske, amely a fent leírt országrész műemlékeit mutatja be. Szerzőpárosa – Bodnár István és Szatmári István – becsülettel végigjárta Szabolcs-Szatmár-Bereg megye régi egyházi és világi épületeit, majd a látottakból akkurátus és szórakoztató útleírást készített… ”