Hits: 78
333
Átirat (OCR)
és páncélozott járművek típuskönyve
ZRÍNYI KATONAI KIADÓ • BUDAPEST • 1980
Összeállította a szerkesztő bizottság Vezetője: POÓR ISTVÁN mérnök alezredes Tagjai: DOBÓ GÉZA mérnök alezredes
DR. FARKAS RÓBERT ny. ezredes KORBULY PÁL oki. gépészmérnök SARKADI JÓZSEF oki. gépészmérnök SÁRHIDAI GYULA oki. mérnök VÁRADI GYÖRGY ny. alezredes
Lektorok:
SOHAJDA BÉLA mérnök alezredes DR. SZÁVA PÉTER ezredes
TARTALOM
ELŐSZÓ I 7
BEVEZETÉS / 9
A KÖNYVBEN ISMERTETETT HARCKOCSI- ÉS PÁNCÉLOZOTTJÁRM Ü-TÍPUSOK FELSOROLÁSA / 59
A KÖNYVBEN HASZNÁLT RÖVIDÍTÉSEK ÉS MÉRTÉKEGYSÉGEK / 63
HARCKOCSIK ÉS PÁNCÉLOZOTT
JÁRM Ű VE K (típusismertetés) / 65
HARCKOCSIK HARCKOCSIK ELLEN / 317 FELHASZNÁLT IRODALOM / 325
ELŐSZÓ
A könyv, amelyet az Olvasó kezében tart, az első magyar nyelven megjelent, harckocsikat és páncélozott járműveket ismertető típuskönyv.
A szárazföldön vívott harcokban, hadműveletekben a harckocsiknak és a páncélozott járműveknek — megjelenésük óta — egyre fokozódó szerepük van, és a szakirodalom mégsem foglalkozik olyan mértékben velük, mint pl. a repülőgépekkel. Az angol, francia, német és orosz nyelven megjelent írások mindegyike csak egy-egy sajátos területet tárgyal, kifejezetten szakmai szempontok alapján. A széles olvasótábor számára átfogó jellegű mű eddig nem készült.
Az említett idegen nyelvű források képezik munkánk alapját: ez a típuskönyvek sajátossága. Nekünk is gondot okozott és ez várhatóan még néhány évig így marad: a harckocsik és páncélozott járművek osztályozása. A klasszikusnak mondható — elsősorban a harckocsiknál alkalmazott — súly szerinti kategorizálás: kis, közepes és nehéz, ma már nem jelent értékelhető adatot. Szinte valamennyi haditechnikai eszköznél — így a harckocsiknál és a többi páncélozott járműnél is helyesen — a feladat szerinti csoportosítás került előtérbe. Technikailag ugyanis bármilyen súlyú és terjedelmű harcjármű megépíthető, a kérdés, hogy az mennyiben felet meg a végrehajtandó feladatnak, milyen befektetés alapján, milyen hatékonysággal hozza meg az elvárt eredményt.
A második világháború során például egyre több rohamlöveg típusú harceszköz jelent meg. Ma, amikor a tüzérség nagyobb része önjáró, s a harcrend szinte valamennyi eleme páncélozott, a vadászpáncélos vagy páncélvadász kifejezés használata helyesebb. Nemzetközileg egységes terminológia nem alakult ki, s ezt a problémát úgy véltük helyesen megoldani, hogy a korabeli elnevezéseket „magyarosítva” alkalmazzuk.
Típuskönyvünket már csak azért is első kísérletnek tekintjük, mert a terjedelem megszabta az ismertethető típusok számát. Ugyanakkor nem is érdemes valamennyi típust bemutatni, hiszen egy-egy alaptípust többféle célra, többféle kivitelben — változatban — gyártottak. A különböző típusok ilyen meggondolásokon alapuló válogatás során kerültek a könyvbe, szem előtt tartva, hogy elsősorban a harcjárművek, tehát a harckocsik, az önjáró lövegek, a felderítő járművek és lövészpáncélosok, más néven, gyalogsági harcjárművek kapjanak helyet.
A típusfelsorolásban 26 ország harckocsijai és páncélozott járművei szerepelnek, azoké az országoké, amelyeknek számottevő harckocsiipara van, illetve a múltban volt. A felsorolásban nem szereplő országok- 1