Találatok: 37
49
Régi
magyar
üvegművészet
RÉGI MAGYAR üvegművészet
BORSOS BÉLA
Az üveg ismerete csaknem egyidős az írott történelemmel. Az eddig ismert legrégibb üvegtárgyat, egy zavaros zöldeskék gyöngyöt Flinders Petrie ásója hozta felszínre a Theba melletti nekropoliszból. A leletkörülmények tanúsága szerint legalább 5500 éve pihent ez a gyöngy a homokban, bizonyítva, hogy az egyiptomiak már történelmük hajnalán ismerték az üveggyártás titkát.
Az egyiptomi üveggyöngyök hamarosan olyan területekre is eljutottak, amelyek messze túlestek a nagy ókori kultúrák fénykorén.
Annak ellenére, hogy a kereskedők csak a kész árut exportálták, a gyártási eljárás nem sokáig maradt egy-egy műhely titka. Az antik világot egyesítő nagy római birodalomban mindenütt gyártottak üveget. A gyártás technikáját pedig olyan bámulatosan magas fokra fejlesztették, hogy a legmagasabb művészi elképzelések kielégítésére is alkalmassá vált. Az üveg, ez a kaméleonszerűen változatos megjelenésű anyag, a művészi hatás eszközeinek szinte korlátlan variálási lehetőségeit nyújtotta.
A gyártás titka a római birodalom felbomlása után sem ment feledésbe. A széthullott birodalmon osztozkodó európai népek kincse lett ez is, mint annyi más kulturális vívmány. A korai középkor üveggyártásának művészi színvonala ugyan erősen lehanyatlott, de az átmeneti megtorpanás után ismét fellendülés következett.
A Földközi-tenger mellékén Itália ragadta magához a vezetést. A velencei üvegművesség évszázadokon át egyeduralkodó volt, a XVI. század végétől azonban a német és cseh üvegművesség mind komolyabb versenytársává nőtt. Mellettük más európai államokban is mind jelentékenyebb nemzeti üvegművességek alakultak ki. A velencei és
5