Skip to content

Madarak 3 – búvár zsebkönyvek Móra

Találatok: 64

27

  1. Vékonycsőrű póling (Numenius tenuirostris). A világ legritkább madarai közé tartozik. Veszélyeztetettsége miatt a nemzetközi Vörös könyvben is szerepel. Világállománya mindössze 7-800 madár, amelyet Marokkóban, a telelő’helyeken számláltak. Két kisebb fészkelő’területe ismeretes Nyugat-Szibériában. Az innen a telelő’helyeik felé délnyugatra vonuló madarak érintik hazánkat, így elvétve nálunk is megfigyelhető a szikes pusztákon, tavakon. Védett.
  2. Kis goda (Limosa lapponica). Eurázsia tundravidékének fészkelő’ madara. Költöző, az állomány zöme Nyugat-Afrikában tölti a telet. A tengerpart mentén vonul, így hozzánk csak elvétve kerül néhány példány, főként szeptemberben. Ezek a vonulási útvonalat lerövidítő egyedek a szikes tavainkon töltött néhány nap után továbbmennek, délnyugat felé. Rovarlárvákból, férgekből és puhatestűekből álló táplálékát a sekély vízben gázolva, hosszú csőrével szurkálva szerzi az iszapból. Védett.
  3. Sárgalábú cankó (Tringa flavipes). Fészkelőhazája Észak-Amerika, ahonnét rendszeresen átvetődik Európába. Legtöbb megfigyelés a Brit­szigetekről származik. Hazánkból egyetlen bizonyítható példány ismeretes, amelyet 1959-ben találtak Fülöpházánál.
  4. Tavi cankó (Tringa stagnatilis). Ez a kecses gázlómadár néhány évtizede még fészkelt a hazai szikes pusztaságok sekély tavainál. Azóta sajnos kipusztult, s ma már csak ritka átvonulóként jelenik meg, főleg áprilisban és augusztusban. Nemzeti parkjaink pusztai vizeinek visszaállítása kedvezően hatna e madárfaj visszatelepedésére. Védett.

32

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lap tetejére!