Skip to content

Madarak 3 – búvár zsebkönyvek Móra

Találatok: 64

27

II. tábla

  1. Márványos réce (Anas angustirostris). A többi úszórécétől eltérő’en ennél a fajnál ivari különbség alig van, a tojó és a gácsér csaknem azonos színezetű. A récékre jellemző feltűnő szárny tükör hiányzik. Európai és ázsiai fészkelőterületein visszahúzódóban lévő, veszélyeztetett faj. Fészkelésre tengerparti lagúnákban, sóstavaknál telepszik meg. Magyarországra ritkán vetődik. A Velencei-tavon azonban több ízben mutatkozott, például 1951-ben. Ritkasága miatt több ország a Vörös könyvébe is felvette. Védett.
  2. Üstökös réce (Netta rufina). Az egyik legszebb színezetű récénk. A gácséroknak nászruhában élénk narancsvörös a fejük, korallpiros csőrrel. Ez a faj az utóbbi évtizedekig ritka alkalmi vendég volt vizeinken. A Kis-Balaton mocsárvilágának helyreállításával azonban új élő’helyei jöttek létre, és 1985-től mint fészkelő’ faj is megtelepedett. Védett.
  3. Hegyi réce (Aythya marila). Európában a skandináviai felföldeken kialakult kisebb tavak és a hidegebb tengerpartok madara. Fő’ként csigákból és kagylókból álló táplálékát a víz alá bukva a tavak vagy a tenger sekélyebb részeinek aljzatáról szedegeti. Magyarországon inkább csak a Dunán és a Balatonon figyelhető’ meg kisebb számban ő’szi és tavaszi átvonulása során. Védett.
  4. Cifra pehelyréce (Somateria spectabilis). Nálunk mindössze három esetben észlelték ezt a pompás tollazatú tengeri récét. Jeges-tenger menti fészkelő’hazájából csak ritkán vető’dik a közép-európai tájakra. 1986 tavaszán nagy esemény volt a Dunán Visegrádnál felfedezett példány, amely néhány napig más tengeri récék társaságában tartózkodott ott. Védett.

6

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lap tetejére!