Hits: 259
365
Mindennapi hagyomány
TARJÁN GÁBOR
Néprajzi ismeretek mai használatra
Lektorálta
Andrásfalvy Bertalan
Báthory János
Zelnik József
Rajzolta
Szatyor Győző
© Tarján Gábor, 1983
ETO 392 (439)
ISBN 963 231 627 4
„A természet hálója hatalmas: bár ritka szövésű, rajt át nem hatolhatsz…”
Lao Ce: Tao Te ring
A népi kultúrák jelene és jövője
Egy ősi perui kerámián, egy proto-chimu stílusban készült edényen félelmetes látomás képe maradt ránk: a köszörükövek szétzúzzák az embereket, a tyúkok levágják gazdáikat, a fazekak megfőzik, a serpenyők megsütik használóikat. A „tárgyak lázadása” mítoszának képi megfogalmazása a világ számos pontján ismert. A hiedelem lényege, hogy az emberek által létrehozott tárgyak, a megszelídített állatok egyszer fellázadnak leigázóik ellen, és végül elpusztítják alkotóikat. Volt idő, amikor ez megtörtént – szól a monda -, egyszer majd újra megismétlődik.
Korunk emberét gondolkodóba ejthetik az említett mítosz képei. Egyes jelenségek láttán, ha tekintetünket a jövőbe vetjük, aggasztó kilátások tárulnak szemünk elé. A nagyvárosok lassan ellenőrizhetetlen káosszá válnak, a közlekedés egyre irányít- hatatlanabb. Teljessé fokozódik a rablógazdálkodás az anyagokkal és az energiával, a Föld hulladékáilománya elképesztő méreteket ölt. Az iskolák és a nevelés állapota erősen zilált, a hagyományos kisközösségek után a nukleáris család is felbomlófélben van, a fejlettebb országok népesedése mindinkább negatív tendenciájú. Neves tudósok jövőkutatásai sem biztatnak túl sok jóval: a nyersanyagforrások kimerülése, a túlnépesedés, a fejlett ipari országok okozta környezetszennyezés, valamint a különböző területek egyenlőtlen fejlődése miatt az emberiségre közeli katasztrófa
vár, ha mihamarabb nem változtatja meg a fejlődés irányát és ütemét.
Az emberek tudatában egyfajta „jövősokk” alakult ki, az alkalmazkodóképesség határai végesek, a felgyorsult életformát nehéz követni. A gyermekkorban megszokott, mélyen gyökerező biztonságérzetet megingatták a robbanásszerű változások, az élet felgyorsult üteme. Az egyén közvetlen környezete gyorsan cserélődő tárgyakkal, kapcsolatokkal, eszmékkel telt meg, nincs már szinte semmi, amiben megkapaszkodhatna, otthonra lelne. A fogyasztás lett az egyetlen eszköz és cél az elgépiesedö, elsiváruló élet szinte minden területén.
Levi-Strauss francia etnológus írja: „A modern ipari társadalom afelé tart, hogy az egyéneket kicserélhető atomokra redukálja, hogy egy központi és névtelen hatalom profitja érdekében kisajátítsa őket… A hagyományos társadalomban az egyes embernek megvolt az a pontos érzése, hogy mindenki értékes helyzettel rendelkezik, mindenki kisközösségek sorozatához tartozik, s ezek családi, foglalkozási, vallási, rendi szempontok alapján tagolódnak. Általuk képes az ember magát másoktól megkülönböztetni, általuk nyeri el azt az érzést, hogy pótolhatatlan funkciót tölt be…”
Nem csoda hát, hogy az utóbbi években világszerte megnőtt az érdeklődés a hagyományos törzsi és népi kultúrák iránt, sokan
5
innen várják a különböző ártalmak orvoslását, az otthonosabb környezet visszatérését, a múlttal való folytonosság helyreállítását. Sokszor persze ez az érdeklődés nem jut túl a nosztalgikus múltkeresésen, a megszépítő messzeségbe veszett időszak emlékeinek idézgetésén, vagy a kiüresedett szabad időnek a hobbi tevékenységek pótszereivel való megtöltésén.
Mivel mi sem függetleníthetjük magunkat a külső tényezők erejétől, e világjelenségek valamilyen formában nálunk is Jelentkeznek. A 70-es évek óta növekszik az érdeklődés az eltünedezőben levő paraszti múlt emlékei iránt, uniformizáltságtól való félelmünk jó ellenszerre talált a népi kismesterségek díszített tárgyaiban. Divat lett a mázas köcsögök, a rusztikus hímzések, a gyapjúszöttesek gyűjtése, valamint a táncházba járás, a szőni tanulás. Sokan menekülnek – legalább hétvégére – az elnéptelenedő falvakba, tanyákra a mono
ton és természetidegen lakótelepi hétköznapok után. E folyamat nálunk érthető módon összekapcsolódott és ellentétes irányban halad a hagyományos falusi életforma felbomlásával, a parasztságnak mint társadalmi osztálynak végleges felmorzsolódásával.
E jelenségek az új helyzetben érzett gyö- kértelenségünket, a technizáltságtól való csömörünket bizonyítják, és ezért számos tévedés, félreértés tapad hozzájuk.
Ma már vitán felül áll, hogy a hagyományos népi kultúra számos tekintetben értékhordozó. Az kevésbé egyértelmű, hogy mely területek tartalmazzák a minden időben felhasználható elemeket, mi a haladó és a retrográd, hogyan lehet összeötvözni hagyományt és modern kultúrát. A népi kultúra szerkezete, felépítése, területei és a népművészet fogalma körül is számos tisztázatlanság van. Először ezekre a legfontosabb kérdésekre próbáljunk választ adni.
A népi kultúra képviselője nálunk elsősorban a parasztság volt, de más rétegek (pásztorok, kézművesek, városi proletariátus stb.) részben vagy egészben szintén e kultúrában éltek. A hagyományos paraszti kultúra sok vonásban megegyezik az Európán kívüli népek törzsi kultúrájával. A két kultúra között a legfőbb hasonlóság a hagyomány osságban van. A törzsi kultúra azonban az egész nép közkincse (a legutóbbi időket nem számítva), az európai népek paraszti műveltsége viszont a felsőbb osztályok árnyékában élő „földalatti” kultúra. Az uralkodó kultúra mindig írásbeli, az alávetett nép müveltséganyaga viszont a szájhagyományban terjed és marad fönn. Külső elemek csak a hagyomány szűrőjén keresztül érvényesülhetnek, a
rendszerbe nem illeszkedő jelenségek kihullanak a rostán. A több száz, több ezer éve érlelődő hagyományos kultúrák teljesen letisztult alapformákat őriznek.
Természetesen minden nép elsősorban saját hagyományainak fenntartásához ragaszkodik, de az évszázados együttélés folyamán számos ismeret kicserélődik a szomszédos népek között és a kultúra részévé válik. Népi kultúránk finnugor ősrétegére is sok néptől származó elem rakódott, amíg kialakult az a müveltséganyag, amit ma magyarnak tartunk.
A népi társadalmak legfontosabb egysége a vérségi alapon szerveződött kisközösség. A család, a rokonság, a falu irányítja a viselkedést, a szokásokat, az erkölcsöt, ebből kilépni nem lehet. A közösséget szi
6
gorúsága mellett a biztonságérzet is jellemzi, a közös sors, érdekazonosság, az egymásért való szolidaritás védelmet nyújt, sőt az egyéniség kibontakoztatásához teret, biztos alapot ad. Mai szemmel nézve talán szükek voltak a hagyományos falu mozgásterei, de emberméretük miatt a benne élők egy alapfokú mindenség középpontjában érezhették magukat. A kisebb közösségek (falu, kistáj) tágabb körökhöz
(népcsoport, nemzet) tartoztak, és a nagyobb egységet a közös nyelv, történelem és az együvé tartozás tudata fogta össze. Mindezek együtt adták a közösség megtartó erejét, amely az ember számára az egyik legfontosabb támaszt jelentette és jelenti ma is.
Napjaink fontos problémáját, az elidegenedést csak új közösségek létrehozásával számolhatjuk fel.
Az emberiség, fejlődésének korai szakaszában szinte még együtt lélegzett környezetével, a legfontosabb törvényszerűségeket a természetből merítette. Tudása nem elvont tények, hanem gyakorlati tapasztalatok és a hozzájuk tapadt szokások, szertartások formájában őrződött meg. A népi kultúrában ember és természet szerves kapcsolata sokáig fennmarad, és ez adja a népi tárgyi világban az anyag, a szerkezet és a funkció egységét. Az alkotás még fejlettebb fokon sem különül el a társadalmi gyakorlat egyéb területeitől, a szokásoktól, rítusoktól, hiedelmektől. Ebben a szerves egységben létezik csak eredeti népművészet, amely nem valami öncélú „művészkedés” eredménye, hanem a kultúra többi területéhez sok szállal kötődő értékes alkotás.
Sokan csak a díszített tárgyakat tartják népművészetnek, „népi díszítőművészetről” beszélnek, mintha a népi kultúra ornamentikát hordozó tárgyai csak a paraszti díszitökedv ünnepi megnyilvánulásai lennének, és a mindennapi élet használati tárgyai nem hordoznának esztétikai értéket. Több szempontból is téves az ilyen felfogás. Elsősorban azért, mert a díszítés a népi kultúrában nemcsak a szépség kedvéért születik, hanem jelentése van, jel
rendszert hordoz, amely tartalmazza az adott kultúra világképét, hiedelmeit, kollektív tudatát. Ez főleg a régi stílusú tárgyi világra érvényes, ahol még minden személyre szólóan, meghatározott céllal, önellátással készült: az ing hímzése, a kapubálvány faragása tulajdonjegyeket, óvóvédő szimbólumokat hordozott, amelyeket ismert és értett az egész közösség. Az írástudatlan kultúrában élő ember is modellálta valamilyen módon a világot, egyfajta jelbeszédet, vizuális nyelvei alakított ki. Ez a „képírás” található a hagyományban született tárgyakon.
Népművészetünk jelrendszerének alapelemei egyetemes vonásúak, a világ számos pontján és a korai kultúrákban is megtalálhatók hasonló jelentésű elemi gondolatok. Azonos égboltozat alatt, azonos életformában élő emberek világképe, képzetei, elvont gondolkodása tükröződik az alkotásokon. Az elvontságot sok esetben még fokozta a technológiai lehetőség (kő- vagy famegmunkálás, agyagformázás vagy szövés stb.).
Melyek azok a legfontosabb jelek, szimbólumok, amik évezredek óta láthatók tárgyainkon?
A legtöbbnek a jelentését nem ismerjük, nem ismerhetjük, számunkra ez egy titkos
7
nyelv, mert nem éltünk abban a kultúrában, és a tökéletes visszaidézés lehetetlen. Sok esetben a hasonló színvonalon élő népek jelvilágának analógiájára kell hagyatkoznunk. A legfontosabb ábrázolások a természeti elemekre (tűz, víz, föld), az égitestekre (Nap, Hold, csillagok), egyes fontosabb totemállatokra és az emberre (fér- fi-nö, termékenység) vonatkoznak. Hogy éppen ezek a szimbólumok kerültek a tárgyakra, annak oka a mágikus gondolkodásban keresendő. Az analógiás mágia szerint, ha egy tárgyon rajta van valaminek a képe, akkor annak tulajdonságait a tárgy is hordozza. így a napsugaras orom- zatú házban mindig világosság és egészség lesz, a totemállat ábrázolása erőt ad, a nemi szimbólumok pedig a termékenységet segítik.
A hagyomány, a folyamatos használat hosszú ideig megőrizte, konzerválta az ősi jeleket. Tartalmuk ugyan elhalványult, de sok esetben a motívumok a mai napig fennmaradtak. Néhány tárgyféleségünk rendkívül régi ábrázolásokat őriz, mint pl. a magyar nyelvterület sok pontján fellelhe-
Szarvasagancsból készült löporszaru [Erdély]
Hímes tojás „gereblyés-villás” motívummal
(bukovinai székely)
tő, szarvasagancsból készült lőpor szaruk. A tárgy mása avarkori sírokból is előkerült, hasonló díszítéssel, de nyilván más funkcióban. Hogy a lőpor feltalálása előtt mit tarthattak ezekben a háromágú csonttartókban, egyelőre nem tudjuk. Valószínűleg akkor is a vadászat kellékei lehettek, a jelrendszerből erre következtethetünk. A löporszaruk mellrészén leggyakrabban forgó napkorong, ún. svasztika található, ennek a vadászmágiában volt fontos szerepe. A láb- és nyakrészen körben stilizált emberfigurák láthatók, ősi körtáncszerü helyzetben. A körtáncoknak gyakran mágikus tartalmuk van: valami vagy valaki körbetáncolása birtoklást, hatalomba vételt, megvarázslást fejez ki.
Másik nagy múltú tárgyunk a hímes tojás. A húsvéti népszokásokban szereplő termékenységszimbólum eredetileg a halottkultuszhoz kapcsolódott. Az archaiku- sabb díszítésű tojások között gyakran előforduló, ún. gereblyés motívum már a X. századi sírleletek tojásain is megtalálható. A gereblye eredetileg kézábrázolás lehetett, és ehhez óvó-védő tartalom kapcsolódik. Különösen a hatujjú kézábrázolásnak
8
van mágikus jelentősége, mert a varázsló sámánoknak is hat ujja volt. A halotti kultuszból Krisztus feltámadása kapcsán kerülhetett hímes tojás a húsvéti népszokások tárgyi kellékei közé.
A harmadik, ősi jeleket hordozó tárgycsoportba az ácsolt ládák, „szökrönyök”, „szuszékok” tartoznak. Az ókori szarkofágokra emlékeztető keményfa bútorok régi változatai – a kutatások szerint – eredetileg koporsók voltak, s a középkor folyamán jutottak ruhatartó menyasszonyi láda szerephez. Az ácsolt ládákra vésett geometrikus jellegű motívumokban igen ősi jelrendszer lappang. Ritkán előfordul köztük az emberábrázolás is. Az ácsolt ládák szimbolikus ábrázolásainak megfejtése igen nehéz feladat. Ismert olyan felfogás, ami anya- és csecsemöóvó képeknek tartja a motívumokat, mások szerint viszont a halottkultusszal függenek össze a díszítések. Egy bizonyos: nem értelmetlenül, nem tartalom nélküli díszként kerültek a motívumok a ládákra.
A tárgykészítés későbbi időszakaiban az ősi jelek mindinkább háttérbe szorulnak.
Ácsolt láda, „szuszék” [Dél-Alföld]
és eluralkodik a reneszánszból származó növényi ornamentika. A mángorlók, sulykolok tulipán- és szívábrázolásaiban azonban sokáig fennmaradnak a termékenységszimbólumok. A virág- és állatábrázolásoknak is lehet ugyan szimbolikus értelmük, mégis mind nagyobb teret kap az öncélú naturális díszítés.
Akár a népzenében, a tárgyi népművészetben is a XIX. századra tehető az új stílus megjelenése: a hagyományos jelrendszer fellazulása, funkció és díszítés elkülönülése, a vagyonhalmozás céljait szolgáló dísztárgyak világának kialakulása. A felsőbb osztályoktól átvett új értékrend egyben a hagyományok megszűnését is jelenti.
Nagy szerepet kapnak az idegen környezetből átvett divatok. A hivatásosok kezébe kerül a tárgyak előállítása. A kismesterek eleinte a paraszti ízlésnek megfelelően dolgoznak, később már a városi divat irányítja munkájukat. A céhek felszámolódásával a gyáripar veszi át a használati tárgyak előállításának nagy részét. A társadalmi változások következtében így fejlődik át a népi kultúra a tömegkultúrába, az egyszeri, megismételhetetlen, emberre jellemző tárgyak helyét így veszik át az arc nélküli sorozattermékek.
Az ősi jeleket hordozó tárgyak világa ugyan – mint láthatjuk – fokozatosan eltűnik, a használati tárgyak, munkaeszközök, szerszámok között még sokáig fennmaradnak nagy múltú, hagyomány csiszolta, a természet törvényeit hordozó alkotások. A hagyomány sokszázados rostáján átjutott tárgyak tökéletesen kikristályosodott alkotások, kézbe illők, funkcionálisak. Nem véletlenül hozták párhuzamba a mindennapi élet népi használati tárgyait a modern design-szemlélettel, hiszen a házi eszközök, edények, öltözetek, bútorok sok megoldásában a legkorszerűbb formatervezés elveire ismerhetünk.
9
E tárgyak anyagukkal, forma- és arányrendszerükkel, használhatóságukkal és olcsó előállításukkal mindenkor modellként szolgálhatnak használati tárgyak készítőinek. Egyre szükségesebbé válik a természettel harmóniában levő új típusú környezetkultúra kialakítása. A tárgyak „ősformái” már számtalanszor képezték a továbbfejlődés kiindulási alapját, a haladás magját.
A néprajzi múzeumok raktáraiban őrzött tárgyak között talán ott rejtőzködnek a jövö tárgyi kultúrájának mintadarabjai is. Folyamatos megújulás, a múlttal való megszakítatlan kapcsolat csak az értékes hagyomány állandó életben tartásával lehetséges.
Nemcsak a népművészetben, a népi kultúra más területein is találhatók megőrzésre, újrafelhasználásra alkalmas értékek: a táplálkozási szokásokban, a népi természetismeret tapasztalataiban, a közösségi élet, a szórakozás formáiban, intézményeiben stb.
A népi kultúrák hordozzák az emberi műveltség alaprétegét – azt a minden időben felhasználható, a túléléshez nélkülözhetetlen tudásanyagot – amivel önellátó módon, a természettel összhangban szükségleteinket kielégíthetjük és harmonikus környezetet teremthetünk.
A népi kultúrák eltűnése az egész emberiség müveltségkincsét szegényíti. Egy törzsi kultúra megszűnése legalább olyan kár az emberiség számára, mint egy egész állatvagy növényfaj kipusztulása. Ha természeti katasztrófa vagy nukleáris háború pusztítaná el a Földön a kultúrát, újjászületés csak a népi kultúrák segítségével lenne lehetséges.
A néprajz univerzális tudomány, foglalkozik mindazzal, amit a népek évezredek alatt felhalmoztak tudományban, technikában, művészetben. A „nagy tudományok” – történelem, fizika, biológia stb. – a műveltség elemi, még le nem írt formáit nem dolgozzák fel. A néprajzi kutatások a korai, alapfokú, de egységes és szerves világot hozzák a felszínre. Ezt az egyetemes ismeretanyagot hajdan mindenki elsajátította és aktívan gyakorolta is, apáról fiúra hagyományozódott. Meg kellett tanulnia a közösség minden egyes tagjának, hogy dolgozni tudjon, hogy párt választhasson, hogy élete teljes legyen. Értenie kellett a növények fejlődéséhez, az állatok gondozásához, ismernie kellett a csillagok állását, a felhők járását, tudnia kellett szerszámot, bútort készíteni, házat építeni vagy szőni-fonni, ruhát varrni, ételt főzni, gyermeket nevelni. Nemcsak az élet anyagi oldalát kellett megismerni: a jó tánckészség, a dalolni tudás a házasodási esélyeket javította; a sok mondát, mítoszt ismerő jó mesélönek vezető szerep járt a közösségben. Mindenkinek valamennyire polihisztornak kellett lennie, a népi életmód egész embert kívánt.
A sokoldalú műveltség ma is célja a társadalomnak, ennek ellenére mindinkább a specializálódás, a munkafolyamatoknak kis részfeladatokra bontása felé haladunk. A valóban harmonikus személyiségnek – fejlődése folyamán – meg kell ismernie környezetét, az anyagok tulajdonságait, a természet jelenségeit és a felismert törvényszerűségek alkalmazásával a világot újra fel kell tudnia építeni. Ehhez a legjobb példát, a legtöbb gyakorlati lehetőséget a népi kultúra kínálja.
A vadászó és gyűjtögető társadalmak a természetet szabadon birtokolták, kóborlásaik közben az évszakok körforgásához igazodtak. A horda, a törzs nem formálta át környezetét, alkalmazkodott hozzá, igen fejlett természetismeretre tett szert. A kőkori szinten élő ausztráliai bennszülöttek például 250 növényfajt tudnak egymástól megkülönböztetni, a természettel szinte szimbiotikus egységben élnek. A nomád pásztortörzsek ugyan még szabadon uralják a természetet, de társadalmi létüknek már lényeges kötöttségei vannak.
A letelepedett parasztok pedig a társadalmi munkamegosztásban a legnyomasztóbb terheket hordozzák, csak közösségeik belső autonómiáját őrzik. Az ókori görög történetírók szerint az ember útja a szabadság elvesztésével jár: „ha felragyog a civilizáció csillaga – leáldoz az ősi szabadság napja”.
Az emberiség felhalmozódott tudásanyaga a városokban összegződik, de a városlakó behatárolt élettérbe kényszerül. A város felbomlasztja a hagyományos közösségeket, és megszünteti az emberi kapcsolatok sokágú, személyes jellegét. A modern nagyvárosokban az egyén eltávolodik az anyagi termeléstől és a természettől, csak mint fogyasztó vesz részt a társadalom életében.
A XX. században kialakult felfogás szerint a vég nélkül szaporítható technikai berendezések az emberiség minden gondját megoldhatják, tökéletesen berendezett, kényelmes világba juttatnak. Az értelmetlenül alkalmazott technika következményei, a környezeti és pszichikai ártalmak azonban megingatták a mindenható technikába vetett hitet. Kepes György írja: „Az ég mozgó és csillogó csodái, az állat-
és növényvilág formáinak és színeinek végtelen gazdagsága, a körülöttünk lélegző természet minden művészi kifejezés magja, az élet minősége és értelme iránti érzékenységünk alapja. De mi növényvédő szereinkkel és szennycsatornáinkkal megfertőzzük a folyókat, kiöljük az életet vizeinkből. Radioaktív hulladékkal fertőzzük a légkört, a tengereket és a földeket. Kopaszra borotváljuk a hegyeket és a mezőket, fenyegetően undok eróziókat teremtünk a termőföldek túlzott kimerítésével és kihasználásával. Kiirtjuk a levegőből a madarakat, vizeinkből a halakat és a mezők vadjait… A modern antropológia, pszichológia és az alkalmazott tudományok egybehangzó üzenetet hoznak számunkra arról, hogy egyéni és közösségi életünk zavarainak megoldása, természetes fejlődésünk kulcsa egy harmonikusan működő környezetépítésben rejlik. Egy olyan tartós állapot megteremtésében, amelyben a mai kultúra modern színvonalán ismét megragadhatunk valamit az ember és a környezet egységéből, abból az összhangból, amelyet a korábbi, egyszerűbb kultúrák megérezték és megértettek már…”
Az utóbbi évtized törekvéseiben, tendenciáiban felfedezhető egyfajta visszatérés a több ezer éves kultúrák által kijelölt útra. Alvin Toffler, a Jövösokk c. nagysikerű könyv szerzője újabb müvében a közeljövőben bekövetkező harmadik hullámról beszél. Az első hullám a letelepült mezőgazdaság által létrehozott városi civilizációké volt, a második az ipari forradalomé, a harmadik mintegy szintézisként hordja majd magában az előző korszakok társadalmi, technikai és kulturális értékeit. Az új civilizáció nem lesz visszatérés a korábbi formákhoz, hanem megszüntetve
11
megőrző továbbfejlődés: a vadászó-gyüj- tögető életmódot, az agrártársadalmat, a kézművességet, az ipart és a kibernetikát egybeolvasztva új irányba fordul a fejlődés spirálján. Mindez sok vonatkozásban ösz- szecseng azzal, amit Marx mondott a kommunizmusról, ahol bekövetkezik az ember és természet anyagcseréjének normalizálása, harmóniája, ahol megszűnik a kényszerű munkamegosztás, ahol „mindenkinek nemcsak egy kizárólagos tevékenységi köre van, hanem bármely tetszőleges tevékenységi ágban kiképezheti magát, a társadalom szabályozza az általános termelést és éppen ezáltal lehetővé teszi számomra, hogy ma ezt, holnap azt tegyem, reggel vadásszam, délután halász- szam, este állattenyésztéssel foglalkozzam, ebéd után kritizáljak, ahogy éppen kedvem tartja anélkül, hogy valaha vadásszá, halásszá, pásztorrá vagy kritikussá válnék”.
A fejlett ipari országokban, ahol a civilizációs ártalmak erősebben jelentkeznek, különböző mozgalmak alternatívákkal próbálkoznak a zavarok enyhítésére, a fejlődés helyes útjának visszaállítására. A törekvések felvállalták a szétzilált kisközösségek újraszervezésének feladatát, amelyek már nem a vérségi, rokonsági kapcsolatokra, hanem a közös gondolkodásra, életmódra, munkára alapozódnak. Erősödik a regionalitás, a helyi önkormányzás, az autonómia iránti igény. A tömegkommunikációs eszközök széles körű elterjedése lehetővé teszi a kisközösségek bekapcsolódását a nagy információs hálózatba, tehát nem egy központi vélemény elfogadására kényszerül az egyén, hanem saját csatornáján át beleavatkozhat a döntésekbe. A miniatürizálás, a mikrotechnika segítségével széles rétegekhez juthat el a korszerű technológia és kibernetika, a kisebb szervezetek működése is hatékonyabbá válhat.
Nagy szerep jut a kézműves kollektíváknak, a természetes anyagokból készült, az ember ujjlenyomatát magukon hordozó tárgyaknak, amelyek nemcsak a harmonikus környezet kialakításához segítenek, hanem az ember önkibontakoztatásához nélkülözhetetlen kétkezi munka becsületét is helyreállítják.
A földművelés területén növekszik a biológiai módszerek jelentősége, segítségükkel talán helyreállítható lesz az ökológiai egyensúly. Az energiafelhasználásban nagy fontosságot nyernek a természeti energiák, a technológiák közül a nem szennyező, olcsó megoldások kerülnek előtérbe.
Az építészetben az elgépiesedett, emberidegenné vált modernizmus ellen fellépett a „ posztmodern” stílus, amiben korábbi stíluskorszakok elemei ötvöződnek az emberközpontúságnak megfelelően. Mind népszerűbbé válnak a hagyományos népi építészet megoldásait felhasználó és a kozmikus törvényeket is tiszteletben tartó térformálási kísérletek.
Az „új alkimisták” olyan organikusan működő életteret dolgoztak ki, ahol csak a természeti körforgásba visszaépíthető anyagokat használnak, az energiát napfényből, szélből, emberi és állati hulladékhőből nyerik. A gépkocsi üzemeltetésére szolgáló nyersanyagot pl. a háziállatok biogáza adja. A kertgazdálkodás kom- posztfelhasználással folyik. Az egész rendszert miniatűr számítógép szabályozza. Az ilyen háztartás több energiát termel, mint amennyit elfogyaszt. Bár a törekvések jó része nem jut túl a romantikán, az utópikus elképzeléseken, mégis, közös céljuk, a technológia humanizálása mindenki számára fontos és figyelmeztető. Sok kísérletben talán problémáink végleges megoldása is benne rejlik.
12
„Egy kaliforniai Wintu törzshöz tartozó indián asszony arról beszelt, hogy a fehérek sohasem törődtek a földdel, a szarvasokkal és a medvékkel, nem hallgatnak a fák és a sziklák kérlelő szavára, kínozzák és megsebesítik ezeket, ezért a föld szelleme gyűlöli őket. Az indián asszonyt arra tanították, hogy hallja meg a növények és a kövek hangját, bennünket pedig arra, hogy ne figyeljünk ezekre… Kultúránk már nem is képes más szemmel látni a világot. Azt hisszük, többet tudunk meg róla, ha nem a sámán érzékeny, globális tudatával, hanem objektív módon közelit- jük meg. így aztán tanulmányozzuk a sejteket, és szem elöl veszítjük a szervezetet, tanulmányozzuk a tapasztalat parányi töredékeit, és szem elöl veszítjük az egészet, amely valójában értelmet ad az alkotóelemeknek. Ekként egyre tudósabb módon leszünk ostobák. Úgy gyűjtögetjük a tudást, mint a fösvény, aki a gazdagságot szerzési mániával és a konok birtoklással azonosítja, ám közben tönkretesszük képességünket a csodálkozásra, sőt talán a fennmaradásra is” (Theodore Roszak).
Hajdan a mítosz egységes világmagyarázó és valóságformáló eszközként szolgált minden ember számára. Az archaikus társadalmak mitológiája, folklórja, világképe jelrendszerként egységes modellt adott az élet különböző területein való viselkedéshez. Ez az egységes modell az idők folyamán vallásra, művészetre, tudományra szakadt. Korunkban a „világmagyarázatok” megszámlálhatatlan sok részre szakosodtak, ezeket egységben látni szinte lehe
tetlen feladatnak tűnik, különösen a közönséges halandó számára. „Szükség volna egy közvetítés nélküli (a hétköznapi gondolkodás számára is alkalmas), a teljes szellemi és anyagi kultúrát átfogó modellre” (Bak Imre).
Ebben a könyvben egy ilyen „világmo- dellt” szeretnénk felvázolni, kezdve a gyökerekkel, az ember anyagi létének alapvető szükségleteivel. Olyan gyűjteményt igyekszünk az olvasók kezébe adni, amely tartalmazza a természctközeli hagyományos életmód, az önellátás világának legfontosabb ismereteit, amelyek a mai ember számára is hasznosak lehetnek. Mesterségekkel vagy mesterségszámba menő, nagyobb szakértelmet kívánó tevékenységekkel nem foglalkozunk, csak azokat a területeket érintjük, amelyeknek a mindennapi életben fontos szerepe volt és lehet.
Anyaggyűjtés közben az egész magyar néprajzi szakirodalmat igyekeztünk feldolgozni, és helyet kapott a finnugorok, a szomszédos népek, valamint a távoli területeken élő népek néprajza is. Mivel elméleti szakember írta a könyvet, a munkafolyamatokat, eljárásokat nem részletezzük, csak a gyakorlat szempontjainak megfelelően tárjuk fel és mutatjuk be a jelenségeket, valamint fényt derítünk múltjukra, gyökereikre is. Reméljük, hogy ez a könyv hozzásegít a népi kultúra szerepének megtalálásához, a megváltozott körülmények között is.
Ha megtanuljuk az ábécét, talán egyszer újra beszélni is tudunk majd ezen a félig- meddig elfeledett nyelven.
13
A táplálék minden élőlény létfenntartásához elengedhetetlen. Az embert is – akár az állatot, a növényt – a természet táplálja folyamatosan újratermelődő javaival. Kezdetben a természet még készen kínálta a táplálékot. Az ember, ha megéhezett, leszakította az érett gyümölcsöt a fáról, ha megszomjazott, ivott a patak friss vizéből. Ez a „paradicsomi” állapot azért korántsem volt felhőtlen. Hatalmas területet kellett a gyüjtögetöknek bejárniuk, amíg a hordának elegendő bogyót, gyökeret, kukacot összegyűjtötték. Csak az a terület jelentett biztos megélhetést, amelyen a vegetáció az év minden szakában kínált valami fogyaszthatót.
A lakosság megnövekedésével a zsákmányolásról át kellett térni a biztonságosabb termelőgazdálkodásra: a növények gyűjtögetése, az állatok vadászata helyett a földművelésre és az állattenyésztésre. Evvel együtt kialakultak a különböző élelmiszer-tartósító eljárások, így a letelepült lakosságnak – ha beérett a termés – már nem kellett egy évszakban sem éheznie. (Rossz termés esetén a múlt században még Európában is éhínségek pusztítottak!) A természetben számtalan anyag található, amelyet az előző korok embere élelmezésre használt fel, manapság pedig veszni hagyjuk. A fejlett technológiájú élelmiszeripar is a növény- és állatvilág nyersanyagait használja élelmiszerek gyártására. Szintetikus ételeket előállítani még nem lehet.
A Föld lakosságának állandó növekedésével mind több táplálékra van szükségünk. Újabb területek termelésbe állításával, gépesítéssel, vegyszerezéssel a hozamokat lehet növelni, de ez a folyamat is véges. Az élelmiszerválság a világ nagy részén egyre fenyegetőbb méreteket ölt. Csak azok a módszerek segíthetnek, amelyeket a természet még elvisel, de elegendő táplálékot juttatnak mindenki asztalára. A hagyományos élelemszerző eljárások e szempontból sem elhanyagolhatók. A népi táplálkozás receptjei, ételkészítési módjai évezredeken át lehetővé tették a fennmaradást, és napjainkban is feltétlenül tanulsággal szolgálnak.
A helyi konyha sajátos zamata mindig csak egy adott területre jellemző. Hiába próbál valaki ugyanazokból a nyersanyagokból egy ételt „lemásolni”, ez csak akkor sikerül, ha tökéletesen ismeri az összetételt, az arányokat, a készítés folyamatát, „belső struktúráját”. Megállapították, hogy az ételek a nyelvekhez hasonlóan jelek rendszerét alkotják, szimbolikus tartalmat fejezhetnek ki. Gondoljunk az ünnepi ételekre, süteményekre, a tojásra stb.
A táplálkozásnak az évszakok változásához igazodó periodikus rendszere alakult ki. Ennek racionális magyarázata nyilvánvaló. Különböző időszakokban szervezetünk más energiamennyiséget és másféle élelmiszereket igényel. A hagyományos társadalmakban az élelmiszer
15
termelés és a táplálékszerzés is a természet körforgásához igazodott, a különböző munkafolyamatokat (vetés, aratás, betakarítás stb.) a termést befolyásoló rítusok, ünnepek szabályozták, színesítették.
A köztudatban a népi táplálkozás egyet jelent a magyar konyha zsíros, paprikás húsételeivel, nehéz tésztáival. A látszat valóban ez, de mégsem általánosítható, mert nem jellemző minden időszakra és minden magyarlakta területre. Az alföldi mezővárosokban az utóbbi egy-két évszázad folyamán alakultak ki az említett ételek, más területeken ettől egészen eltérő a helyi konyha. Ezeket az ételeket joggal nevezhetjük táplálkozáskultúránk „új stílusának”. (Egyről nem szabad megfeledkezni: a népi táplálkozás vizsgálatakor mindig figyelembe kell venni az adott társadalom életmódját. Nyilvánvalóan más a táplálékszükséglete egy magashegyi pásztornak, mint az Alföldön egy kaszásnak aratáskor, a mai, gépek között élő, kevés mozgást végző emberről nem is szólva.)
Ha elődeink táplálkozási szokásait jobban megfigyeljük, észrevehetjük a különbséget az új és a régi stílusú étkezés között: szalonnából olvasztott disznózsír helyett
korábban szalonnadarabbal zsíroztak, ha éppen nem házilag köpült vaj vagy tökmagból, bükkmakkból sajtolt növényi olaj volt a zsírozó anyag. Lisztből pirított rántás helyett savanyú tejjel, tejföllel habartak, a kelesztett kenyeret a lepény vagy a kásaféle pótolta. Sokkal több tejterméket fogyasztottak, a hús ünnepi eledelnek számított.
Az amerikai eredetű paprika elterjedése előtt borssal vagy gyűjtögetett fűszernövényekkel ízesítették az ételt, édesítőszer a cukor helyett a méz volt.
Ha számba vesszük ezeket a régebbi ételeket, étkezési szokásokat, megállapíthatjuk, hogy közülük sokat a mai orvostudomány az egészséges táplálkozás körébe sorol. Ismerkedjünk meg közelebbről a régi stílusú táplálkozással, a legegyszerűbb élelemszerző eljárásokkal, ételkészítési módokkal. Bonyolultabb konyhamüveletek- kel nem foglalkozunk, a gazdálkodással sem, hiszen ezek sok tapasztalatot igénylő, mesterségszámba menő tevékenységek. Csak olyan táplálékokra fordítjuk figyelmünket, amelyeket bárki megszerezhet, elkészíthet magának a mai körülmények között is.
A táplálkozást mindenekelőtt meghatározza a természeti környezet, a táj, az éghajlat, a talaj, a rajta élő növény- és állatvilág. A sarkvidéken élő eszkimók rénszarvas- és fókahússal, hallal élnek, a növényi táplálékot a moszatok jelentik. Az afrikai őserdőben élő pigmeusok primitív fegyverekkel óriás állatokra vadásznak, vagy gombákat, gyökereket, bogyókat és hernyókat fogyasztanak, ha nem sikerül a vadászat. A mi természeti adottságaink – mérsékelt égöv, lombos erdők zónája –
kedvezőek a változatos táplálkozás kialakításához, bőven kínálnak növényi és állati nyersanyagot.
A táplálékszerzés legősibb és legegyszerűbb formája a gyűjtögetés. A gyűjtögető ember „terített asztala és éléskamrája” a természet. E tevékenységhez jól kell ismerni az ehető növényeket, a bokrok, fák lelőhelyét, termésidejét, végső soron alapos természetismeretet feltételez. Az emberi beavatkozás hatására a természetes növénytakaró napjainkra nagymértékben
16
megváltozott. A honfoglalás korában az Alföldön még kiterjedt erdők voltak, amelyek a török hódoltság idejére már pusztasággá változtak. A múlt században a lápokat, mocsarakat lecsapolták, és mezőgazdasági művelés alá vonták. Hegységeink, erdeink ma már az erdőgazdálkodás munkaterületeivé váltak. Az utóbbi néhány évtizedben az urbanizáció emészt fel hatalmas területeket, ipari üzemek és hulladékaik szűkítik természeti környezetünket. A változások ellenére ma is találkozhatunk gyűjtögető emberekkel: gombászó kirándulókkal, gyógynövényeket szedő öregasszonyokkal, cigányokkal, gyermekekkel. Az idős emberek még emlékeznek rá, hogy rossz termés, háború idején ínségeledelekkel éltek; tölgyfakéregből lisztet őröltek, édes gyökeret, vadhagymát fogyasztottak.
Sok helyen az első tavaszi zöldféle a mezei sóska (Rumex acetosa) volt. Zöld levele, húsos szára sok C-vitamint tartalmaz. Mártást, főzeléket, levest készítenek belőle. Vízben felforralják, majd apróra vagdalva rántással összekeverik vagy tejjel forralják, tejföllel habarják. Hasonló módon készítik el a zsenge csalánlevelet (Urti- ca dioica) is. A csalánt kesztyűvel ajánlatos leszedni, az étel készítésekor ügyelni kell arra, hogy a levelek először jól le legyenek forrázva. A csalán rostos szárát egyébként néhol fonalkészítésre, vászonszövésre is használták.
Kora tavasszal gyűjtögetett növény a mezei saláta (Ficaria verna). A hó elolvadása után napos, szélárnyékos helyen terem. Forró, ecetes zsírral leöntve fogyasztják. Ehető még a martilapu (Tussilago farfara), a fehér libatop (Chenopodium al
bum) és a gyermekláncfű (Taraxacum officináié) zsenge levele is. Levest, főzelékei készítenek belőlük. Az odvas keltike (Co- rydalis cava) gumói a burgonyához hasonlóan készíthetők el. A tavaszutón nyíló szagos mügét (Asperula odorata) illatos, fűszeres aromája miatt májusi bor és dohány illatosítására használják.
A kora nyári virágok között több felhasználható akad. Az akác (Robinia pseudo-acacia) mézdús virágját palacsintába, fánktészlába sütik, hasonlóan készül
a bodzafánk is. A bodza (Sambucus nigra) szinte mindenütt megtalálható, és számtalan feldolgozási lehetőséget kínál. Édeskés
illatú virágjából kitűnő hűsítő készíthető: néhány virágfejet pár liter vízbe leszünk, majd cukrot és kicsavart citrom levét keverünk hozzá. Egy napig állni hagyjuk, és
már fogyasztható. A „borzág” pálinka is a bodza virágjából készül. A beérett bo
gyót eszik nyersen is, de gyakran lekvárt főznek belőle, ez a „esete” lekvár. A bodza
másik fajtáját, a gyalogbodzát (Sambucus ebulus) is hasznosítják: gyökérlörzséből, terméséből köhögés elleni szer és veseliszti- tó tea készül.
A hárs (Tilia cordata) virágzása már a nyarat jelenti. A hársfák hatalmas koroná- jú példányai virágzáskor különösen szép látványt nyújtanak. Sok nép szent fának tartja, lombjai alatt virágnyílás idején voltak a nyárközépi ünnepek, énekelt, táncolt a fiatalság. Virágjának édes illata a méhe- ket is vonzza. A hársvirágból készüli her- batea télen a nyár illatát hozza a szobába és kitűnő orvosság a légúti megbetegedésekre.
Közismert gyógynövény a kamilla, székfű vagy pipitér (Matricaria chamomilla). A virágjából készült tea főleg a gyomorbán- talmak gyógyszere, de toroköblitésrc. fertőtlenítésre is használják. Lapátszerű fésűvel szedik, mint az áfonyát.
17
Kamilla- és áfonyaszedésre használt
lapátszerü fésű. Az óeurópai
gyüjtögetögazdálkodás emléke [Alföld, ill.
Erdély]
/< fodormenta (Mentha crispa) leveléből, virágjából kellemes illatú tea készíthető. A megszárított növényt a levendulához hasonlóan ruhák közé szokták tenni.
Az erdei mályva (Malva sylvestris) köhögés elleni tea alapanyaga.
A szintén mályvafélékhez tartozó papsajt (Malva neglecta) termését régebben minden gyermek csemegézte.
A mezei katángol (Cichorium intybus) a népi gyógyászat étvágyjavítónak, vizelet- hajtónak, gyulladáscsökkentőnek alkalmazza, gyökeréből készül a cikóriakávé.
A népi gyógyászat szinte minden betegségre ajánl valamilyen növényből készült teát, teakeveréket. Soknak a hatását már a gyógyszeripar is felismerte, és megszervezték a gyógynövények felvásárlási rendszerét.
A természetes alapanyagú gyógyszerfélék különösen fontosak lettek a sok szintetikus gyógyszer között. Gyógynövényeink közül sok a kiskertben is megterem. A „házi patika” használatakor azonban kérjük ki az orvos véleményét is.
Fűszernövényeink közül is sokat adott a természet éléskamrája a konyhakerti termesztés elölt. A hagymafélék egyik vad faját, a medvehagymát (Allium ursinum) megpörkölve szalonnához ették, vagy hallal fogyasztották. ínségeledel volt néhány liliomféle, pl. a turbánliliom (Lilium martagon) hagymája. A bélfertötlenítő hatású, tápanyagokban gazdag hagymafélék táplálkozásunk nélkülözhetetlen elemei.
Fontos fűszernövényünk a kömény (Ca- rum carvi), vad alakja nedves réteken található. Terméséből levest, teát főznek, amely jó hatással van a bélmüködésre. A köménymagot kenyérbe, sajtba teszik. Szalonna pácolására és pálinka készítésére is használják. A torma (Armoracia lapathi- folia) megreszelt gyökerét zsíros ételek mellé fogyasztják.
Jelentős fűszernövényünk volt a komló (Humulus lupulus). Apró, tobozszerü terméséből főzött tea enyhén altató hatású. Nagy szerepe volt a kenyérsütésben és a házi sörkészítésben is.
Ismert gyűjtögetett fűszernövény még a kakukkfű, a fehér üröm, a csombor (borsika), a turbóivá, a kálmos, a szarkaláb és a kapor. Közülük több a kerti termesztésbe is bekerült. Valamikor nemcsak a népi, hanem az úri konyhán is nagyjelentőségűk volt. A XVII-XVIII. századi szakácskönyvekben gyakran találkozhatunk velük. Az amerikai eredetű paprika egyeduralkodóvá válása következtében azonban a múlt században elfelejtődtek. Néhányukat most újra felfedezték, és termesztik csakúgy, mint a többi kerti fűszernövényt, a rozmaringot, a tárkonyt, a sáfrányt, a lestyánt, a majoránnát és a zsályát. A manapság divatba jött „népi” szakácskönyvek is bőséggel ajánlanak az e fűszerekkel készült ételekből.
18
Már a honfoglalás előtt gyűjtögetett növényünk volt a medvetalpfü (Heracleum sphondylum). Korábbi neve bojtorján volt, de ez az elnevezés átment egy másik, szintén gyűjtögetett gyógynövényre. Az ősi „bojtorjánból” főzték nomád eleink zöldséglevesüket és alighanem köleskása volt hozzá a második fogás. Állattartó népünk tehát fogyasztott növényi táplálékokat is.
Hasonlóan nagy múltú növényünket, a tátorjánt (Crambe tataria) nevezték tatárkának, tatárgyökérnek, tatárkenyérnek is. Káposztatorzsához hasonló ízű karógyökere főzelék, saláta készítésére alkalmas. A XVI. század óta minden füvészkönyv- ben szerepel. Használatára állítólag a tatárok tanították meg népünket. Hajdan nagy területen termett, ma már elég ritka.
Nedves ártereken tenyészik az édesgyökér vagy ednamkóró (Glycyrrhiza glabra), amely gyermekcsemegeként sokáig fennmaradt.
Az amerikai eredetű burgonya elterjedése előtt fontos gumós növényünk volt a földimogyoró vagy más néven mogyorós lednek (Lathyrus tuberosus), föld alatti gu- móját ették nyersen, sütve vagy főzve. Ize a gesztenyéhez hasonló.
Vízparton mindenhol megtalálható a gyékény (Typha latifolia), a számtalan módon felhasználható növénynek itt az ehető gyökértörzsét, az ún. böngyölét említjük. A szilaj pásztorok, pákászok megsütve fogyasztották, ínséges időkben a falusi népesség is gyűjtögette.
A tüskés héjú vízinövényt, a sulymot (Trapa natans) a mai napig gyűjtögetik mocsaras vidékeken, igen érdekes módon. Bot végére bundadarabot erősítenek, és evvel kotorásznak a vízben, amíg ráakadnak a termések. Héját késsel eltávolítják, eszik nyersen, sütve, főzve, télire is eltehe-
tö. A „vízigesztenyének” nevezett növényt megőrölve, lisztbe keverve kenyérpótlónak is használták.
Répaszerü növényünk a baraholy (Chaerophyllum bulbosum), tavasszal a mezőn dolgozók és a gyermekek csemegéje volt. Meghámozva, felszeletelve ecettel, savóval leöntve salátaként fogyasztották. A vadmurok (Daucus carota) és a pasztinák (Pastinaca sativa) gyökeréből főzelék készült. A pasztinákot, petrezselyem helyett húslevesek ízesítésére is használták.
A táplálkozás szempontjából igen fontos gyűjtögetett húsos gyümölcsök, zamatos ízük, gazdag vitamintartalmuk miatt máig sem veszítettek jelentőségükből. Az erdei vadgyümölcsök közül legnépszerűbb az erdőszélen, napsütötte hegyoldalon termő bokros málna (Rubus idaeus), az apró növésű illatos szamóca (Fragaria viridis) és a hosszú indáival árkokat belepő szeder (Rubus caesius). Ezeket általában leszedés közben meg is eszik, ha – kéregedényben szállítva – mégis hazakerülnek, lekvár, szörp, bor készül belőlük.
A kellemesen fanyar ízű som (Cornus más) sötétpiros terméséből szintén lekvár, befőtt és szörp készül, pálinkát is főznek belőle. Ha jól beérett, nyersen is fogyasztható, segíti az emésztést, a zsírlebontást; szívós fája szerszámnyél készítésére alkalmas.
A csipkebogyó (Rosa canina) gyűjtése különösen azóta jelentős, amióta felismerték C-vitamin-tartalmát és más fontos élettani hatását. A teának valót még fagyos, deres időszak beköszöntése előtt le kell szedni, amíg húsa ropogós. Lekvárfőzésre a dércsípte bogyó alkalmasabb. A „he- csedli”-lekvár úgy készül, hogy a megtisz
19
tított és vízben felfőzött bogyót szitán átnyomkodják, s ezután a besűrüsödésig főzik és cukrozzák. A csipkebogyóból pálinkát is főznek.
Kedvelt gyümölcs az áfonya (Vaccinium myrtillus), ma már kevés helyen fordul elő. Fogyasztják nyersen, lekvárnak; főznek belőle pálinkát, levelét és szárát teának gyűjtik. Lapátszerü fésűvel szedik, mint a kamillát. A galagonya (Crataegus) apró, piros bogyói főleg alkalmi csemegének számítanak. A berkenyének (Sorbus) több faja ismert. Ősszel dércsípte állapotban szokták leszedni, és igen jó pálinkát főznek belőle. A borókával (Juniperus communis) pálinkát ízesítenek (borovicska), de gyógyszernek is használják; összerágva kellemes leheletet ad. A szilva egyik vad faja a kökény (Prunus spinosa). Déli fekvésű hegyoldalakon, erdöszéleken található. Fa- nyarkás gyümölcse megfonnyasztva édes lesz, és enyhíti a gyomorbántalmakat. Bort, pálinkát is készítenek belőle.
Amikor az ember a zsákmányolásról áttért a termelőgazdálkodásra, nagy területeken irtotta ki az erdőt, hogy szántóföldje legyen. Egyes helyeken meghagyta a fákat,
Mogyorótörö gyümölcsfából [Zemplén]
mert hasznos gyümölcsöt termettek. Az ún. „hagyásfák” nagy koronát eresztettek, mert a Nap minden oldalról érte őket, és rendkívül bő termést adtak. Arról is tudunk, hogy a múlt században Somogybán beoltották, nemesítették az erdei vad gyümölcsfákat. Ez már valóban a gyümölcstermesztés kezdetét jelenti. A szabadon álló, hatalmas, több száz éves fák emléke gyakran a helynevekben is fennmaradt (Almás, Cseres, Körtvélyes stb.).
Legnépszerűbb gyümölcsfánk volt a vadalma (Malus sylvestris) és a vadkörte vagy vackor (Pyrus pyraster). A vadalma apró, fanyar gyümölcsét aszalták vagy ecetnek, bornak gyűjtötték. Fontosabb volt talán a vadkörte. Gyümölcsét a kenyérsütés után sütőkemencében aszalták vagy gabona között érlelték. Télen a lányok a fonáshoz nyálazónak rágcsálták. Káposztasavanyításhoz a vadkörte nélkülözhetetlen volt. Az aszalt gyümölcsök általában ünnepi csemegének vagy bojtos ételnek számítottak. A vackorból kitűnő, orvosságnak számító pálinka is készült.
A keményebb héjú gyümölcsök, termések is fontos szerepet játszottak a gyüjtö- getögazdálkodásban. Közülük az egyik legnépszerűbb, még ma is szívesen szedett gyümölcs a mogyoró (Corylus avellana) azóta sok helyen kerti növénnyé vált. Karácsonyi csemegének számított, süteménybe, tésztába tették.
Régebben nagyjelentőségű volt a különböző makktermések gyűjtögetése. Főleg állati takarmánynak szedték, de ínséges időben némelyik kenyérpótlónak számított. A bükk (Fagus sylvatica) makkjából olaj sajtolható, ezt főzésre, világításra használták. Az emberi fogyasztásra kerülő bükkmag héját leszedték, kemencében megszárították, hogy csípős ízét elveszítse, majd kézimalmon megőrölték. Tésztájából parazsas hamuban pogácsát sütöttek. Hé
20
ját leszedve, tűzhelyen megpörkölve kávépótló alapanyagául is szolgált.
Európa nagy részén évszázadokon át ismert ínségcledel volt a fakéreg. A tölgy, a bükk, a fenyő kérgét megörölve lisztpótlónak használták. Sokszor még fürészport is kevertek hozzá.
Gondolt-e valaki arra, amikor a cukrászdában gesztenyepürét evett, hogy több ezer éves ételt fogyaszt? Az embernek ugyanis legalább a neolitikum óta fontos tápláléka a szelidgesztenye (Castanea sati- va). Ez a növény gyakran az őskori települések helyét is kijelölte. Az élelmet nyújtó, hatalmas, több száz éves fák az embereknek természetes hajlékot kínáltak. A kifejlett példányokon több száz kiló gesztenye terem. Az ősi fák életideje több korszakot is átért. Miben rejlik a gesztenye hallatlan tekintélye? Amellett, hogy rendkívül sokáig termőképes, s évszázadokig gondozás nélkül gyümölcsözik, a terméséből készült liszt – amely fontos tápanyagokat tartalmaz – évekig eltartható. A lisztet a héjában megfőzött, majd meghámozott és megdarált gyümölcsből készítik. Vászonzacskóba rakva száraz helyen tárolják. Felhasználáskor tejjel felfőzik, rummal, cukorral, vaníliával ízesítik. Sokszor lepényt sütnek belőle, még kenyérsütésre is alkalmas. Nyílt lángon lyukacsos serpenyőben készül a városi csemegévé vált sült gesztenye.
A gesztenyeszüret egyes helyeken nagy ünnepnek számít. Ilyenkor – Lukács napon (október 18.) – tartják Pécsváradon a környező falvak fiataljainak ismerkedési összejövetelét, a leányvásárt. Az értékes fa termőterületének északi határa a Kárpátmedence. Főleg a Dunántúlon találunk gesztenyéseket. Legismertebbek a Kőszeg környéki, a zalai, a mecseki állományok,
Vasból készült gesztenyesütö serpenyő
[Mecsek vidéke]
előfordul a Duna-kanyarban és az Északiközéphegység déli lábánál is. Az őrségi Velemben és Cákon gesztenyéspincéket építettek, közülük sok még ma is áll, védett népi műemlék.
Az utóbbi években a szelídgesztenyét speciális kórokozó támadta meg. A biológia mai fejlettsége mellett remélhetőleg képesek leszünk a valóban történelmi múltú fákat a jövőnek megőrizni.
Kevés olyan kert van hazánkban, amelyikből hiányozna a diófa (Juglans regia). Lombjai alatt a nyári hőségben kellemes a pihenés, termése az ünnepek elmaradhatatlan csemegéje. A dió sok népnél jeles növény, a termékenység szimbóluma. Hasznának van táplálkozástudományi magyarázata is: a dióban levő zsírsavak lekötik és részben semlegesítik a nehéz ételeket. A dió kitűnő alap a borhoz, tisztítja az ínyét, érzékelhetőbbé teszi az aromákat és fokozza a szerelmi vágyat is.
Az ünnepi ételek másik állandó szereplőjét, a mú£ot rontáselhárítónak, termékenységvarázsló hatásúnak tartják. A gyógyszernek, fűszernek, olajnövénynek használt mák a szerelmi jóslásban is szerepel. Nyugató, altató hatását már az ókorban ismerték.
21
A fák hasznavehetöségéhez tartozik fogyasztható nedvük is. A tavaszi nedvkeringés megindulásakor a nyírfa (Betula pen- dula) törzsén baltával kis éket vágnak vagy lyukat fúrnak, és a nyílásba bodzacsövet illesztve az édeskés nedvet kicsorgatják. A nyírvizet, a „viricset” századunk elején még vásárokban is árulták. Állítólag gyógyítja a tüdöbajt, a reumát, tisztítja a vért és szépíti a lányok arcát. Megerjesztve szeszes ital készül belőle.
A fenyöfélék ragacsos nedvét, a gyantát havasi pásztorok, erdömunkások, gyermekek szívesen rágcsálják. Azt tartják róla, hogy tisztítja a fogat és erősíti a gyomrot. A lányok fonáshoz nyálképzönek használják; éhségcsillapító hatása is van. Nem állunk messze az igazságtól, ha azt feltételezzük, hogy az amerikai eredetű rágógumi őse nálunk a gyanta volt. Használják még világításra, kéregedények ragasztására, szövöborda készítéséhez, sebkötözésre és a szoba illatosítására. A gyermekek szívesen rágcsálták a gyümölcsfák törzsén kicsorgó mézgát, a macskamézet.
Fanedvgyüjtés. Nyírfacsapolás, „viricselés”
[Székelyföld]; Szilfacsapolás bodzacsövei
[Ormánság]
A gyűjtögetés, a természetkiélés igen fontos területe a mai napig a gombászat. Most mégsem beszélünk erről jelentőségének megfelelő mértékben, óva inteni akarunk ugyanis mindenkit, hogy kellő szakértelem nélkül szedjen gombát. Ahogy a növények gyűjtögetéséhez elengedhetetlen a növényhatározó használata (lásd Ajánló irodalom!), a gombákat is ajánlatos megismerni a szakirodalomból előbb alaposan, és a leszedett zsákmányt lehetőleg szakértővel megvizsgáltatni.
A gombák „terített asztala” kora tavasztól késő őszig jobbnál jobb táplálékokat kínál.
Nincs olyan terület az egész országban, ahol valamilyen ehető gombafaj ne fordulna elő.
Legismertebbek a csiperke, a vargánya,
22
Fenyőágból készült gombaszárító [Erdély]
a tinorufélék, a galambgomba, a rókagomba, a pöfeteg stb.
Gombából számtalan kitűnő étel készíthető: leves, mártás, pörkölt, paprikás, de nagyszerű csemege rántva, töltve, sütve (nyílt tűzön is), söl egyes fajták nyersen is élvezhetők.
A rizikegombából hagymával és ecettel finom savanyúság készül. A tinorufélék alkalmasak a tartósításra. Felszeletelve papíron, deszkán vagy zsinegre fűzve, faágra tűzve, napra téve szárítják, majd vászonzacskóban tárolják.
A szárított gombából leggyakrabban levest főznek. Ez az ételféle újabban megjelent az élelmiszerboltokban is.
Az élelmiszerek különböző természetűek: némelyek hosszú ideig fogyaszthatok, de többségük hosszabb-rövidebb idő múltán élvezhetetlenné válik, megromlik. Amíg az ember a tartósítóeljárásokat nem ismerte, mindennapos gyűjtögetésre kényszerült. Az ételek tartósításával, tárolásával az élet fenntartása az év minden szakában biztonságosabbá vált. Azokat az élelmiszereket, amelyek nem romlandók, elegendő megfelelő helyen tárolni, eltenni. Gondoljunk a szekrény tetején őrzött, kellemes illatú téli almára, a faedényben tárolt lisztre. A tartósítás legegyszerűbb módja, ha az élelmiszert valamilyen szigetelő anyag közé teszik: a zöldséget homokba ássák, a tojást gabona közé dugják, a sütőtököt szalma közé rakják. Gyakran alkalmazott másik egyszerű módszer a kiszárítás. A tésztát, a teának való gyógynövényeket vászonzacskóban tárolják: a paprikát, a szőlöfürtöt szellös helyre akasztva fonnyasztják, szárítják. Rövid ideig az ennivalót lehet lehűt
ve is tartósítani. Nyáron kútba, pincébe teszik az elkészült ételt, hogy meg ne sava- nyodjék. A dinnye zamatosabb lesz, ha pár órára kútba eresztve lehűtjük.
A szárításhoz hasonló eljárás az aszalás, de itt már valamilyen módszerrel elősegítik, meggyorsítják a kiszáradás folyamatát. Az említett gombaszárítás lényegében már ide sorolandó. Legegyszerűbb módja a nap melegével való aszalás. Elsősorban a gyü-
Gyümölcsaszaló vcsszőtábla [Erdély]
23
Földbe vájt gyümölcsaszaló metszete
(Zemplén)
mölcsféléket tartósítják ezzel a módszerrel: a felszeletelt gyümölcsöt alacsony peremű, kerek vesszökosárban egy-két hétig erős napra teszik. A cseresznyét és a meggyet aszalás előtt ajánlatos leforrázni, mert különben a napon könnyen szétpattanhat.
A gyümölcsöket leggyakrabban sütőkemencében aszalják. A kenyérsütés után még melegen maradó kemencébe hosszúkás, fonott aszalókasra rakják az almát, a szilvát, a barackot, a berkenyét stb. Ahol sok gyümölcs terem, ott külön aszalókemencéi építenek (ennek a legegyszerűbb formája földbe vájva készül). A kemencében való aszaláshoz mogyoróvesszöből készült kasokat használnak, ugyanis a fűzfavesszőtől a gyümölcs az aszalás folyamán megkeseredne. Az aszalást mindig nagy
hasábfákkal rakott, lassú tűzön végzik, nehogy az aszalvány megsüljön.
Hazánkban a gyümölcsaszalás igen nagy múltú, aszalókemencéket már az Árpád-korban építettek. A szatmári részekről ismerjük a legfejlettebb szilvaaszaló kunyhókat.
A megaszalódott gyümölcsöt vászonzacskóban, fedeles kosárban tárolják. Télen levest főznek belőle, dióval, mogyoróval csemegeként fogyasztják, süteménybe, tésztába teszik. A Nyugat-Dunántúlon kenyértésztába sütik, így készül az ún. gyümölcskenyér. A gyümölcskenyérbe körtén, szilván, fürtjén száradt öreg szőlőn kívül még fügét, mogyorót, szegfűszeget, citromhéjat is tesznek. A gyümölcskenyeret adventben, karácsonykor fogyasztják, s ugyanúgy böjti ételnek számít, mint az aszalt gyümölcsök általában.
Az aszalt gyümölcs hosszú századokon át, különösen a téli időszakban, népünk fontos tápanyagforrását jelentette. Az olcsóbb répacukor megjelenéséig a legfontosabb gyümölcstartósítási eljárás volt. A hagyományban élő ember cukorszükségletét a mézen kívül az aszalványokból nyerte. A cukor ára az elmúlt években egyre emelkedik. Talán ez majd szükségessé teheti az aszalt gyümölcsök újbóli „felfedezését”.
Szilvaaszaló gödör [Bodrogköz]
24
Egészen a közelmúltig falun, városon egyaránt kedvelt volt a lekvárfözés, befőzés. A háziasszony a nyári gyümölcsökből minden évben eltett néhány üveggel a szükebb téli napokra. Ez a szokás már falun is elhalványult, pedig a gumibetétes, bajo- nettzáras beföttesüvegek korszerű eszközei lennének ennek az ősi tartósítóeljárásnak.
Földbe vájt szilvalekvárfözö [Bodrogköz]
A paraszti gyakorlatban eredetileg cukor nélkül tették el a gyümölcsöket, közülük legnépszerűbb a szilvalekvár volt. A „szilva hazájában”, Szatmárban és a környező területeken minden évben óriási mennyiségű lekvárt főztek. A kimagozott gyümölcsöt kívülről besározott fenekű rézüstbe töltötték. Az üstöt földbe ásott katlanra helyezték, és óvatosan tüzeltek alatta. Az állandó kavarást az ún. vitorlás ka varóval végezték. A lekvárfőzés egy teljes napig is eltartott. A „szilvaciberét” egészen sűrűre főzték. Amikor a lekvár cserépfazékba, szilkébe került, az állás folyamán annyira megkeményedett a felszíne, hogy le se kellett kötni. A szilván kívül almából, körtéből, barackból, csipkebogyóból, bodzából, szőlőből, eperből, szederből, málnából, somból, szinte minden húsos gyümölcsből főztek lekvárt.
A lckvárföző „vitorlás” kavarója
Az élelmiszerek tartósításának egyik ősi módja, a hússzárítás, talán még a nomád időkből maradt ránk. Az alföldi pásztorok a század elején még gyakran éltek vele. A húst apró darabokra vágták, majd erősen sózva, paprikázva bográcsban addig főzték, amíg levet eresztett. Amikor már majdnem odasült, subára, gyékényre terítették. A napon a hús jól megszikkadt, csak a rovarokat kellett állandóan elhessegetni róla. A szárított húst vászonzacskóban vagy a szűr ujjábán tartották. Ha levest főztek, vetettek belőle egy marékkai a vízbe, de szárazon is szívesen rágcsálták. A húskonzerválás e módját Ázsia nomád népei is ismerik.
Hasonló módon szárították a halat is (többnyire kifeszített zsinegen), de előbb kizsigerelték és jól besózták.
A füstölés is elsősorban hústartósító eljárás, a disznóvágás folyamatának része. A füstölés helye a szabadkémény, de építettek külön füstölöházakat is. A sajtot, a túrót is gyakran füstöléssel tartósítják, ízesítik.
25
Hússzárítás [Hortobágy]
A kéményben füstölt élelmiszereknek jellegzetes, finom zamatuk van.
A hús konzerválásának újabb keletű módja a lesütés. A megsült húst nagyméretű cserépedénybe rakják, majd olvasztott zsírral leöntik. A zsír a levegőtől elzárja a húst, így nagyon hosszú ideig fogyasztható marad. Ha esznek belőle, a zsírt mindig pótolják.
A növényi eredetű táplálékokat savanyítással konzerválják. A káposztát, a répát, az uborkát stb. hordóba, cserépedénybe vagy üvegbe teszik el. A savanyú káposzta különösen sok vitamint tartalmaz, ezért fontos téli eledel. A káposztát először külső leveleitől megtisztítják, torzsáját kivágják, majd káposztagyalun vagy késsel feldarabolják. Ezután dézsába rakják, rétegenként mindig jól lesózva és ledöngölve. Ízesítőül kapor, torma, birsalma, vadkörte, bors kerül bele, a savanyítás elősegítésére kenyérhéj szolgál. Legvégül a fedőlapot helyezik rá, és erősen lecsavarozzák vagy kövekkel lenyomatják. Meleg helyen három-négy hét alatt megsavanyodik.
Savanyú káposztából sokféle ételt készítenek: levest, körítést, savanyúságot stb. A káposztát bőségvarázsoló ételnek tartják, ezért a lakodalmi ebédnek mindig elmaradhatatlan tartozéka.
A tej szerte az egész világon, de főleg az állattartó népeknél az egyik legfontosabb táplálék.
Ismerünk olyan pásztortörzset, amelyiknek valamennyi étele kizárólag tejből és vérből áll.
A nomádok húst ritkán fogyasztanak, a növényi eledelt megvetik, legfőbb táplálékaik a tejtermékek. Kancatejből készül alkoholos italuk, a kumisz. Lótej fogyasztásáról hazánkban is van adat. A hegyvidéki pásztornépek fontos tejhasznú állata a kecske. Nálunk sajnos nem sokra becsülik ezt a rendkívül zsírdús tejet adó, igénytelen állatot.
A tej gyorsan romló táplálék, tartósítá
sára, különféle tejtermékek előállítására a tejsavas erjesztés ad lehetőséget. Az erjedést okozó tejsavbaktériumok a levegőből vagy az edény faláról kerülnek a tejbe. A tej konzerválását éghajlati és egyéb tényezők befolyásolják. Nem egyforma tulajdonságú a különböző állatok (tehén, bivaly, juh, kecske) teje sem. Ezért területek szerint különböző tejfeldolgozási rendszerek alakultak ki. Az Alföldön az év nagy részében a legelőn háló szürke magyar szarvasmarhát ritkán fejték, elsősorban húsáért tartották. A nyugati eredetű tehénfajtákat istállózva tartották, tejtermelésre fogták. Hegyes vidéken fejős juhászok nyájai legeltek.
26
Élő fából készült tcjesedény-szárító
..köcsögfa” [Moldva]
A fejes után mindig leszűrik a tejet, és mivel még tőgymeleg, nyáron néhány órára a pincébe teszik hülni. A hideg tejnél nincs jobb frissítő. Kedvelt táplálék nyáron az aludttej, elkészítéséhez nem szükséges más. csak egy tejesköcsög. (A tejesedényeket sosem használják más célra, csak tejet tartanak bennük. Használat után mindig jól kiforrázzák és a köcsögfára akasztják száradni.) Az aludttej vagy régi nevén a szerdék kb. egy nap alatt áll össze. Tetején zsírréteg jelenik meg, amit fakanállal leszednek, ez a tejföl. A tejfölből rázo- gatással vagy köpiiléssel készítik a vajat. Fa- vagy cserépedényben szárnyakkal ellátott rudat, „zurbolót” mozgatnak le-föl mindaddig, amíg a vaj ki nem csapódik. A visszamaradt folyadék, az író, az állatok táplálására szolgál. A nomádoknál, jellemző módon, úgy készül a vaj. hogy a tejfölt börzsákokban állatokra akasztják, így a vaj az állatok állandó mozgása következtében a börzsák falára rakódik.
A tejföltől megtisztított aludttejből készül a túró. Az aludttejet lassú tűzön addig melegítik, amíg elválik a savótól. Ezután a
túrót szétmorzsolva vászonzacskóba teszik, kinyomkodják és felakasztják. A visz- szamaradt savó egy nap alatt kicsöpög, és a túró már fogyasztható. Az erdélyi pásztorok fenyőkéregből készült edényben tartják a túrót. Ez az ún. kászutúró a gyantától igen kellemes ízt kap.
A tejnek oltással való feldolgozása, a sajtkészités elsősorban a juhászathoz kötődik. de bármilyen állat teje alkalmas sajt előállítására. A tehéntej feldolgozása (fe- jés, vaj- és túrókészítés) asszonymunka, a juhtejből a nyájjal foglalkozó pásztoremberek, a fejősjuhászok készítik a tejtermékeket.
A joghurt is oltott tejféle, eredeti magyar neve tarhó. Házilag is könnyen elkészíthetjük, ha a kész joghurtból minden alkalommal egy-két kanállal félreteszünk. Ez lesz az oltó vagy mag. A friss állapotban felforralt tejet kb. 45 °C-ra lehűtjük, majd az oltóanyagot hozzáadjuk. Ezután 8-12 óráig letakarva pihentetjük. Ha a szalmaszál megáll benne, akkor már jó. megaludt.
Vajköpülö és „zurbolója”
27
Vajköpülcs
Az alföldi pásztorok subával letakart, földbe ásott üregben altatták a tarhót, más volt az oltóanyag is. Korpadarát és szölö- törkölyt napon szárítottak és vízben ázta
tott kenyérhéjat morzsoltak hozzá. Az így készült párt használták a kenyérsütéshez is.
Gyakran az állat gyomrából készítették az oltót. A levágott kisbárány gyomrát kimosták, jól besózták, majd felfújva felakasztották és megszárították. Amikor oltani akartak, levágtak belőle egy kis darabot, langyos tejben megáztatták, és másnap már evvel oltottak.
A sajt készítésekor először a kifejt tejet egy darabig állni hagyták, majd beletették az oltót. Amikor megaludt, jól felkavarták, majd ismét pihentették, azután az egészet vászonkendőbe téve jól kicsavarták, kinyomkodták. Ezután tették a sajtolóba. Ahogy csöpögött belőle a savó, mindig összébbcsavarták a prést. Az elkészült saj- tót szellös helyre rakták száradni. Újabban tejporból készítik az oltóanyagot.
Az ember a táplálékot eleinte nyersen fogyasztotta. Ma szinte csak a gyümölcsöket esszük nyersen, mert így tartalmazzák a legtöbb vitamint. Már a gyüjlögetőkorban rájött az ember, hogy a vad gyümölcsök pirítva, megsütve kellemes ízt kapnak, könnyebben emészthetők. Gondoljunk a sült gesztenye, a sült alma, a pörkölt mandula, a pattogatott kukorica ízére. A tűz a csípős, fojtós ízt megszünteti, elroncsolja a mérgező anyagokat, puhábbá, rághatóbbá teszi az ételt. A tűz felfedezése az emberré válással egyidős. Nem ismerünk olyan primitív népet, törzset még a történelem előtti időkből sem, amelyik ne használta volna a tüzet. A tűz az é« .készítés lehetőségén kívül megszüntette a természetnek való kiszolgáltatottságot, elűzte a vadállatokat, meleget adott és világosságot. A legegyszerűbb hajlékok legfontosabb része a tűz
hely. Ha egy vándorló valahol letáborozik, első dolga, hogy tüzet rakjon. Tűz nélkül a föld legnagyobb része lakatlan volna.
A tüzet az ember különös tisztelettel vette körül. Mágikus erőt tulajdonítottak neki, sok helyen megszemélyesítették, élőlénynek tekintették. Ha az ember a tűz lángját sokáig nézi, valóban olyan képzete támad, mintha élne, táncot járna. Innen származhatnak a tűzzel kapcsolatos rítusok: a tűztánc, a tüzugrás. A tűznek tisztító ereje is van. Első tavaszi kihajtáskor az állatokat tűzön hajtják keresztül, hogy a betegségektől, az ártó szellemektől mentesek legyenek. A tűz, a füst bizonyítottan fertőtlenítő hatású. A tűz azonban veszélyes, pusztító is lehet, ezért vigyázni kell rá. Sok háztartásban a parazsat egész évben őrzik. Csak egy alkalommal, húsvétkor, Flórián napján vagy Antal napkor oltják
28
Bakonyi pásztorok a tűzhely körül
[múlt századi ábrázolás]
el és gyújtják meg a gyógyító erejű új tüzet valamilyen ősi módszerrel. Ha valakinek kialudt a tüze, a szomszédból kért parazsat. Ennek emléke egy gyermekjátékunkban is fennmaradt: „Tüzet viszek ne lássátok, ég a ruhám ne hagyjátok!”.
A tűzgyújtás ősi módszereivel a technológiát tárgyaló fejezetben foglalkozunk.
A tűzzel való ételkészítés legegyszerűbb módja a sütés. Ehhez nem kell sok eszköz, legfeljebb néhány kődarab és nyárs. A sü
tés legprimitívebb módját gyakorolják a kirándulók, amikor szalonnát sütnek. Nyílt tűzön, nyárson – szalonnán kívül – süthetünk még kenyeret, almát, sütőtököt és csöves kukoricát is. A halászok zsákmányukat földbe tűzött fanyárson sütötték. Nyárson sült régen a sokféle szárnyas, a malac, a bárány, sőt még egész ökör is. A nagyobb állatokat két, földbe rögzített ágasfán nyugvó forgatható nyársra húzták, az automata grillcsirkesütőhöz hasonlóan. A körbeforgó állat így minden oldalról egyenletesen átsült. A nyárson sütés tartozéka volt a régi tűzhelyeken található tüzikutya. Ez az állat alakú vasalkotmány
29
Halsütés nyárson [általános]
Halsütésre használt nyeles vasrostély
[Alföld]
Tüzikutya kovácsolt vasból [Alföld]
az égő fahasábokat tartotta, és a nyárs támasztására is szolgált.
A hamuban sütés szintén igen ősi ételkészítési módszer, ehhez tényleg egyetlen eszköz sem szükséges. A mesebeli „hamuban
sült pogácsa” készítése sokáig élő gyakorlat volt. A tűzhely hamujában sokféle étel süthető: pl. hajában krumpli vagy tojás is. A szárnyasokat jó vastagon sárba göngyölve sütötték. A melegtől a tollazat az agyagrétegre tapadt, így könnyen lefejtették, majd a húst zsírral kenegetve ropogósra sütötték.
Az étel elkészítésének igen egyszerű, sokáig kedvelt módja volt a kövön sütés. A sütőkö néhány centiméter vastag, kb. 40 x 60 cm méretű, laposra csiszolt homokkő darab, amit két hasáb alakú kőre állítanak és alatta tüzelnek. Az átforrósodott követ szalonnabörrel jól megzsírozzák; minél több zsírt szív be a kő, annál használhatóbbá, annál hosszabb életűvé válik. A sütőkövet soha nem mossák, ha melegen víz éri, elreped. Gyakran a kemence szája előtti padkán is találunk sütőkövet, sok helyen még a tűzhelybe is beépítik. Később vas háromlábra tették, majd a követ is vaslap váltja föl. így alakul ki a sütőköböl a palacsintasütő serpenyő és a kenyérpirításra is használt rácsozott rostély.
Mit lehet kövön sütni?
Legegyszerűbben elkészíthető étel a rántotta: a bezsirozott forró kőre tojást ütnek és pár pillanat alatt elkészül. Jóízű a kövön sült krumplislángos és a puliszka is.
íme így készült a múlt században a „köre-leppencs” – ma is kipróbálható -: tojást tejjel egybehabartak, rá lisztet szitáltak és jól elkavarták, hogy csomós ne legyen. A tésztát a sütőkőre öntötték, s amikor egyik oldala megsült, fakéssel megfordították. Ezután még egyet készítettek, majd a kettő közé ízesítésül szilvalekvárt vagy túrót tettek.
3
A kövön sütés eszközei: sütökő, fakés, zsirópálca szalonnadarabbal [Erdély]
Bográcsok: kerek fenekű alföldi és körte
alakú dunántúli forma
Ha a tésztát vékonyabbra eresztjük, palacsintát is süthetünk sütökövön. Gyakran a forró kőre káposztalevelet tesznek, és ezen sütik a tésztát. A levél a lepénynek jó ízt ad. „Levelensültet” készítenek dió-, tölgylevél vagy kukoricacsuhé segítségével is.
Az ételek főzéssel való elkészítése az agyagedények ismeretéhez kapcsolódik. Az egyik legősibb módszerhez, a kövei főzéshez azonban nem szükséges tűzálló edény, megfelel a vízhatlan kéregedény is. A tűznél hevített köveket vízzel telített edénybe dobálják mindaddig, amíg a víz fel nem forr. A kővel főzésre legalkalmasabbak a patakmederben található kövek.
A legegyszerűbb főtt ételeink közé tartoznak a levesek. Vízből és még valamiből állnak – mondják a régi szakácskönyvek. A pusztán növényi anyagok forrázatával készült leveseket – nem éppen hízelgőén – rongyos, kódis, betyáros levesnek nevezik. A böjt időszakában a legkülönfélébb növényekből készítenek leveseket: gabonafélékből, zöldségből, gombából, aszalt gyümölcsből stb.
A kása a levesnél tartalmasabb tápláléknak számít. Darára őrölt vagy csak egyszerűen meghántolt gabonaféléből, régebben kölesből, árpából, zabból főzték. A kásák hosszú évszázadokig a legfontosabb ételek voltak. Finomabb változataik, a pépes ételek már lisztté őrölt gabonából készültek. A „pépek”, „strecek”, „gánicák”, „dödöllék” számtalan változata ismert alapanyag, ízesítés, elkészítési mód szerint.
Az amerikai eredetű növények (burgonya, kukorica) megjelenése után a pépek alapanyaga megváltozott. Ahol kevés kenyérgabona termett, áttértek az e növényekből készült ételekre.
31
Bográcsfelfüggcsztési módok a szabad
tűzhelyen
A puliszka vagy máié vált Erdély-szerte a legfontosabb pépes étellé. Készítéséhez finomra őrölt, többször átszitált kukoricaliszt szükséges. Először vizet forralunk, s amikor zubog, folyamatos kavarás közben lassan hozzáöntjük a lisztet. Addig kavar- gatjuk, amíg egészen össze nem áll. Amikor már elég sürü és kezd megkeményedni, deszkára borítjuk, túróval, tejföllel, tepertővel ízesítjük. Fogyasztható hússal, lekvárral, dióval, mákkal, káposztával is.
A bográcsok a vándorló népek, a nomádok legfontosabb főzőedényei. Megtaláljuk azonban az ősi paraszti konyhában is, gyakran láncra függesztve. A Balkánon még ma is vándorló cigánykovácsok készítik a jellegzetes körte alakú bográcsokat és üstöket. A Dunántúlon is ez a bográcsforma terjedt el, az Alföldön pedig a kerek fenekű a leggyakoribb. A szabadban tanyázó pásztorok a tűz fölé szolgafára akasztott bográcsban főzték ételeiket. A bogrács felakasztásának több módja ismert. A nagyobb üstöket általában földbe vájt katlanra állították, és alatta tüzeltek.
Bográcsban főnek azok a híres alföldi pásztorételek, amelyektől a hozzá nem szokott városiaknak könnyen megfájdulhat a gyomra. A paprikás pásztorételek ritkán, legfeljebb ünnepnap készültek hússal, mint a gulyásleves vagy a gulyásos hús. Mi most inkább azokkal a „hétköznapi paprikásokkal” foglalkozunk, amelyek burgonyából és tésztafélékből állnak és zsírzó anyaguk a szalonna.
A lebbencshez először kockára vágott szalonnadarabokat teszünk a bográcsba, s amikor már tepertősödik, száraz tésztát öntünk hozzá, hogy együtt piruljanak. Amikor megpirult, burgonyát teszünk bele, jól megpaprikázzuk, majd vizet öntünk hozzá bőségesen és megsózzuk. Addig forraljuk, amíg puhára nem fő az egész.
A slambuc. vagy öhön ugyanennek a le- vetlenre főtt változata. Nevezik „öreglebbencsnek” is. A slambucba több krumpli és kevesebb víz szükséges. A vizet egészen el kell főzni, folyamatos kavarás közben. Eleinte kanállal kavargatjuk, majd amikor már jól összeállt, leakasztjuk a bográcsot, és erős rántással többször megforgatjuk a benne sülő tésztát. Összesen 32-szer kell megforgatni, akkor biztosan jó lesz, legalábbis így tartják az alföldi pásztorok.
Az ételek elkészítésének fontos kelléke a megfelelő zsír zó anyag és fűszerféle. Jó fűszerrel a silány étel is kellemes ízűvé varázsolható. Nálunk a leggyakoribb zsírzó anyag a disznózsír. Korábban az olvasztott zsírt szalonna helyettesítette. A táplálkozáskutatók megállapítása szerint a disznózsíros ételek egyoldalú fogyasztása a szervezetre károsan hat. Ezért egyre inkább előtérbe kerül a növényi olajok, az
32
^olajos magvakból sajtolt zsírzó anyagok használata. A napjainkban használt legfontosabb olajnövények a napraforgó és a repce; korábban tökmagból, kendermagból, lenmagból is ütöttek olajat, sőt a makkok is olajos növényeknek számítottak. Az olajnyerés a házilag készült préseken vagy olajütö malmokban folyt.
A gyűjtögetett fűszernövényekről részben már volt szó. A korábban általános használatú, Kaukázusból származó borsot a múlt században az amerikai eredetű paprika szorította ki. Érdekes módon a paprika éppen a borstól kapta nevét. Nevezték törökborsnak – mivel hozzánk a Balkánról érkezett de a paprika név is a „piper” = bors szó származéka. A paprika az egész magyar nyelvterületen elterjedt, nemzeti fűszerünkké vált, kivéve Erdélyben, ahol most is inkább borsozzák az ételeket. A paprika termesztéséhez éghajlatunk igen kedvező, a Szeged-Kalocsa környéki fajták világhírűvé váltak. A paprika ehető nyersen, savanyítva, főzve, sokféle étel készíthető belőle, legkedveltebb azonban porrátört fűszerként. Az érett paprikát füzérbe kötve szárítják, nemcsak a paprika-
Nyírfakéreg sótartó [finnugor]
Bőrből készült sótartók [Alföld]
termő vidékeken, hanem gyakran a városi házak ablakaiban is.
A vadhagymáról már beszéltünk, nemesített változata, a vöröshagyma az egyik legősibb termesztett növényünk. Nem kevésbé fontos fűszernövényünk & fokhagyma. Tápanyagdús, bélfertötlenítö, emésztést serkentő hatása következtében táplálkozásunk lényeges eleme, sőt gonoszelhárító hatást is tulajdonítnak neki. A metélőhagyma vagy snidling cserépbe, ládába ültetve városi környezetben is megterem. Nyers állapotban használják, főzéskor ugyanis finom ízét elveszti. Zsíros vagy vajas kenyérre szórva is fogyasztható.
Ne feledkezzünk meg a legfontosabb fűszerünkről, valamennyi ételünk nélkülözhetetlen tartozékáról, a sóról sem. Fontosságát jelzi, hogy az erdélyi, felvidéki sóbányával rendelkező városok már a középkorban királyi szabadalmakban részesültek. Innen szállították a fűszert a „sóhajok” az ország többi területeire.
Az ételeket nemcsak sózni, hanem gyakran édesítem is kell. A manapság általánosnak mondható cukrot korábban aszalt gyümölcsökkel, szilvalekvárral, de fökép-
33
pen mézzel pótolták. A méhészet igen nagy múltú tevékenység, a gyűjtögetögazdálko- dás korába vezethető vissza.
A méz jelentősége az utóbbi időben rendkívüli módon megnövekedett. A biokémiai vizsgálatok számtalan fontos élet
tani hatását mutatták ki. A mézen kívül a viasznak is nagy szerepe volt a régi háztartásokban. Ragasztóanyagként szolgált, a szövésnél a fonal erősítésére használták, és a gyertyakészítés egyik alapanyagát adta.
Sütöharang
A lepénykenyerek, a kenyérfélék ősei kőlapon, hamu alatt, sütőharangban vagy kemencében sültek. Anyaguk szerint bármely gabonaféle vagy régebben termesztett növényünk (köles, alakor. hajdina) lisztjéből készülhetnek vízzel és kevés sóval. A lepénykenyeret eredetileg durván őrölt alapanyagú kásaféléből sütötték.
A pogácsa a pásztorok, a vándorló emberek gyorsan elkészíthető eledele volt. A „molnárpogácsát” a vízimolnárok sütötték az őrlésre várakozó gazdáknak. ízes csemege volt a finomabb tésztából készült mézespogácsa, a mézeskalács elődje.
A primitív módon készült ételek hosszú ideis megtartották rituális tartalmukat, a hozzájuk tapadt hiedelmeket. A kovászta- lan kenyér sütése a keresztény mitológiában gyökerezik. Sok helyen tiltott volt bizonyos napokon a kenyérsütés. Luca napján például sokáig szokás volt kenyér helyett lepényt sütni. A pogácsaformák, a mézeskalácsok gyakran ősi kultikus jelképeket hordoznak: napkorong, báb, szív formájúak. A köböl rakott tűzhely, a sütőkő eredetileg nemcsak ételkészítö alkalmatosság, hanem oltár, az áldozat bemutatásának a helye is volt. Számos nép a hajlék közepén égő tűznél végzi különböző szertartásait. Ez a hagyomány magyarázza a tűz körüli szokásokat, a tűzhely babonás hiedelmeit.
Az ételt jobban átsüthetjük, élvezhetőbbé tehetjük, ha nyílt tűz helyett zárt tűzön sütjük.
A sütőharang, a kemence őse a legegyszerűbb eszköz zárt térben való sütéshez. A lapított félgömb alakú fedőt tűzálló anyagból készítik vagy köböl faragják. A magyar néprajzi irodalomban a sütöha- rangnak számtalan neve ismert: puplika, cserepulya, burétó, bujdosó stb. Egyes feltevések szerint a bujdosó név nomád őseink hordozható kemencéjére utal.
A sütöharangot kövekkel feltámasztják, és alatta tüzet raknak. Ezután az ételt a hamutól megtisztított tűzhelyre teszik és az áttüzesedett sütőharanggal leborítják. A tetejére rákotorják a forró hamut és parazsat, hogy a meleget tovább tartsa. Sütőharang alatt lepényt, tésztafélét, húst sütnek, gyümölcsöt aszalnak.
Sütőharangok:
agyagból készült Baranya]:
köböl faragott Erdély]
34
Dacittufából készült sütőharang és szállítása
az Erdélyi Érchegységben. Talán így hozták
honfoglaló elődeink a „bujdosót”
A cserép sütőharang testét agyaghurkákból építik. A fölhúzott harangra agyagból a parázs tartására szolgáló öveket raknak, tetejére fület formáznak, amelynek a tövébe szellözölyukat fúrnak, és az egészet ujjbenyomkodással díszítik. Az agyagba gyakran kődarabokat is belegyúrnak. A kiégetett sütöharangot elkészülte után edzik: árpa- vagy rozsliszttel elkevert vízbe mártogatják, majd újból kiégetik. így kapja jellegzetes szürkésfekete színét.
Az agyagból készült sülöedények használata napjainkban felelevenedett: a Rö- mertopf néven forgalomba hozott agyagedényekben zsír nélkül sül a hús. Ez a sütöedény, akár a sütöharang késői változata, két darabból áll: borítóból és tálból, amelyek légmentesen összecsukhatok. Igaz, ez nem használható nyílt tűzhelyen, csak sütőben. Az agyagedényben készült étel különlegesen jó ízű lesz.
A boglya formájú kemence a sütöharang- nak megnagyobbított, helyhez kötött változata. A legegyszerűbb kemencéknek karóból, vesszőből készült váza van. amelyet kívül-belül besároznak és tapasztanak. Ta
lán még ma is akad, aki ért az ilyen kemence készítéséhez. A kemence későbbi fajtái vályogból, téglából épültek.
Az évszázadok legfontosabb eledele, a mindennapi kenyér kemencében sült foszlósra, ízesre. Fontosságát jelzi, hogy fő kenyérgabonánkat, a búzát sok helyen „életnek” is nevezik. A mai héjas-beles, kelesztett kenyér hosszú fejlődés eredménye. A moldvai csángók még a harmincas években sem sütöttek kenyeret, kásával, puliszkával éltek. A városból hozott kenyér ünnepi eledelnek számított. Az alföldi magas, domború, pirosas-barnás búzakenyér egész Európában párját ritkítja, igazi magyar különlegesség.
A házi kenyérsütés gyakorlata csak a legutóbbi időkben szűnt meg. de legtöbb idős falusi asszony még ma is tud kenyeret sütni. A városi gáz- és villanytűzhely is kiválóan alkalmas jó kenyér elkészítésére.
Az életet adó kenyér a paraszti társadalomban szimbolikussá vált, számtalan hiedelem fűződik hozzá. Már a gabona termesztését agrárrítusok kísérik, az aratóünnep sok helyen az egyik legnagyobb eseménynek számít. A kenyérsütés szinte minden fázisához tartozott valamilyen mági-
Egy fából faragott famozsár.
Gabonamagvakat, kölest, hajdinát, kukoricát
és mákot is törtek benne [általános]
35
..Kovásztevés” [Alföld]
őrleményt, darát adott. Az igazi, jó kenyérnek való lisztet malmokban őrlik.
A jó kenyér készítésének másik fontos feltétele a kelesztés megfelelő módja. A gyári élesztő megjelenéséig – a múlt század végéig — házilag készült kelesztőanya- gokat használtak. A házi élesztő egyik legfontosabb alapanyaga a komló. Tobozsze- rü termését Nagyasszonynap (augusztus 15.) után szedik, megszárítják és famozsár-
kus cselekmény. A kenyér megszegésekor a késsel való keresztvetés sok háznál még ma is szokásban van.
A kenyér elkészítése bonyolult munkafolyamat, számtalan találmány, újítás ösz- szesződik benne, a földműves civilizáció egyik fő vívmánya. A kenyér minősége elsősorban a //.szz összetételétől, sikértartalmától függ. Kezdetben igen egyszerű eszközökkel, örlőkövekkel, mozsárban törték, zúzták a gabonaszemeket. A később kialakult kézimalom csak kásának való
Kenyértartó rács [általános]
A kenyérsütő kemence eszközei: sütőlapát,
szénvonó és a pemet (a kemence kitiszítására]
[általános]
bán megőrlik. Ezután vízben áztatva felfőzik és forró levét búzakorpára öntik. A tésztaszerü pépet gombócokra szaggatják és a tűzhely mellett vesszökosárban száro- gatják. A megszáradt élesztőt vászonzacskókban tárolják.
A kenyérsütésnek számtalan módja közül a következőkben ismertetünk egyet.
A lisztet már a sütést megelőző nap estéjén előkészítik. A szükséges mennyiséget átszitálják, és kb. felét a dagasztóteknöbe öntik. Ezután kerül sor a kovászolásra, a „kovásztevésre”. A kovász az előző sütéskor eltett kevés tésztából: a „sütnivalóból” és az élesztőből áll. A sütnivalót vízzel
36
Gyékényből készült kenyértartó [Bodrogköz]
felhígítják, két-három órán át áztatják, majd az élesztővel együtt szilán át a lisztbe öntik. Az egészei fakanállal jól összekeverik. sót tesznek bele és letakarva állni hagyják. A kovász egy-két óra alatt megkel. Ezután hozzáadják a többi lisztet és meleg vizel beleöntve az egészet összedolgozzák.
Ezután következhet a dagasztás, az egyik legnehezebb asszonyi munka. Addig kell a tésztát dagasztani, amíg lyukak nem
keletkeznek benne, és jól el nem válik a teknő falától. Mikor a dagasztással végeztek, ismét letakarják és kelni hagyják. Kb. másfél óra alatt a tészta jól megkel, ezután lehet a szakajtókosarakba szaggatni a nyers kenyereket. Kelesztés közben a férfiak felfütik a kemencét, ha áttüzesedett. a pernyét szénvonóval kikotorják, majd sü- tölapáttal bevetik a tésztát és a kemence száját lezárják.
Leghamarabb a lepényformájú kenyér- lángos, a „langali”, vagy a teknő aljáról kivakart tésztából készüli kis cipó, a „vakaró” vagy „pompos” készül el. ezek a gyermekek csemegéi. A kisült kenyér tetejét langyos vízzel lemossák, hogy szép piros-barna színt kapjon. A kenyeret szel- lös helyen, kenyértartó rácson tárolják. A megszegett darabot fedeles, gyékényből készült kenyereskosárba teszik vagy a kamarásasztal fiókjában tartják, vászonruhába takarva. Egyszerre 5-6 db 5 kg-os kenyeret szoktak sütni, ez elég egy közepes családnak két hétre.
A mézből készült üdítő italt, a mézsört vagy márcot századunk elején még vásárban is árusították. A márcot egy rész mézből és nyolc rész vízből főzik, kevés komlóval és más ízesítőszerekkel (zsálya, csillag- ánizs, koriander). Faedénybe téve negyven napig érlelik, amíg kellemes, enyhén alkoholos ital nem lesz.
A mézsör története igen korai időkig nyúlik vissza. A bornál régebbinek tartják, talán ez lehetett az első alkoholos italunk.
Régen az ecetet is házilag készítették. Bortermelő vidékeken borecetet, máshol gyümölcsből erjesztett ecetet használtak. Leggyakoribb az almaecet készítése. Ecet
nek bármely almaféle megfelel, a savanyú vadalma különösen alkalmas. Először a gyümölcsöt favályúban összezúzzák, majd présbe, sajtolóba teszik. Erre a célra szőlőprés is megfelel. A kisajtolt lé az almamust, a gyermekek kedvenc itala. Az almamust hűvös helyen fedetlen edényben tartva megecetesedik. Az erjedést kenyérhéjjal serkentik. Az edény fenekén keletkező „ecetágyat” a következő ccctkészítésnél is használják.
Kellemes hűsítő italt készíthetünk almaecetből és mézből: 2 dl vízbe 2 kávéskanál almaecetet és 2 kávéskanál mézet öntünk, jól elkeverjük és már fogyasztható. A re-
37
Pálinkafőző „berendezés” [Zala]
Házilag kitűnő áfonyabor készíthető: 1 kg szárított fekete áfonyát összezúzunk és 2 1 vízbe tesszük 1 kg cukrot hozzáöntve. Amikor üvegbe töltjük, erjesztőcsövei ellátott dugót tegyünk rá. 15 napig forrni hagyjuk. Amikor teljesen letisztult, töltsük át kisebb üvegekbe és jól dugaszoljuk le.
Sok gyümölcsből készíthető bor. legalkalmasabb azonban a szőlő. A szőlőművelés, a borkészítés külön mesterség, nagy szakértelmet kíván.
cepl egy amerikai orvostól származik, aki éveken át vizsgálta Vermont állam népi gyógyászatát, és megállapította, hogy sok népi gyógyszer kedvező élettani hatása tudományosan igazolható.
Ha ecet helyett almabort akartak készíteni. édesebb nyári almákat zúztak össze, és az előbbihez hasonló módon hordóban érlelték. Az erjedés elősegítésére tized résznyi forralt mustot is töltöttek hozzá. A hordót csak akkor töltötték tele és duga- szolták le. amikor a bor már kiforrt. Egykét hét múlva lefejtették a söprűt. Ha ezt többször megismételték, hosszabb ideig élvezhető italt nyertek.
Víztartó edény, „csobolyó” [Heves]
Fadongás vasalt kútveder [Göcsej]
Számos gyümölcsből készítettek pálinkát, leggyakrabban talán szilvából, de kedvelt volt a vadkörtepálinka is. Ezt úgy készítették, hogy először a gyümölcsöt hordóba töltve fabunkóval összezúzták és állni hagyták. Néhány nap múlva a hordót lefedték és a nyílásokat sárral betapasztották. így állt három hétig. A pálinkafőzésnek számtalan módja ismert, most egy újabban kialakult, de talán a legegyszerűbb lepárlóberendezést mutatjuk be. Egy nagyobb. 30-40 1-es fazekat félig töltöttek megerjedt vadkörtével, majd az edénybe egy kis székecskére lábast helyeztek úgy,
38
Ee n yőd o n gá k bó 1 készült, ni ogyo ró vessző vei
összefogott víztartó edény, a „kártya”
[Székelyföld]
hogy ne lepje el a körteié. A nagy fazék tetejére domború fenekű edény (lavór) került, melybe hideg vizet töltöttek. A fazekat pereménél betapasztották, hogy ne szálljon ki a gőz. A lavórba egy kő kerüli nehezéknek. Az egész alkotmányt a tűzhelyre telték és lassú tűzön főzni kezdték. A felszálló gőz a hideg vízzel teli edénybe ütközve lecsapódott, és az alján végigcsorogva a lábosba csepegett. A lavórban a vizet többször cserélni kellett, mert hamar felmelegedett. Jó pálinkát másodszori lefö- zésre kaplak.
Pálinkából általában keveset, csak felkelés után egy kupicányit fogyasztottak, így állítólag gyógyszernek számít, legalábbis pótolja a fogmosást. Ha később kínáltak valakit pálinkával, azzal utasította vissza, hogy már reggelizett.
Másik fontos italunkról, a sörről se feledkezzünk meg. A „folyékony kenyér” gabonafélék erjesztett levéből készült, fűszerekkel ízesített, szénsavas, habzó ital. Nálunk ugyan évszázadokon ál nem volt olyan népszerű, mint Nyugal-Európában. ahol valóban a kenyerei pótolta, de Magyarországon is sok helyen ismerték és alkalmazták a házi sörkészítést.
Komlóval és malátakávéval ma is készíthetünk házilag sört: 6 1 vízbe 20 dkg malátakávét, 25 dkg cukrot és 5 dkg komlót teszünk, majd felforraljuk úgy. hogy legalább 1 1 víz elfőjön. Ezután levesszük a tűzről, kihűtjük és egy csészényi folyadékban 2 dkg élesztői oldunk fel. majd a fazékba visszatölljük. 6-8 órai állás után a folyadékot vászondarabon átszűrjük és üvegekbe töltjük oly módon, hogy az üvegekben tized résznyi üres hely maradjon. Kb. 1 heti állás után elkészüli a sörünk.
A nagy múltú, sörhöz hasonló italt, a hozót kölesből erjesztették. Hazánkban állítólag a kunok honosították meg. s ismerik Közép-Azsia nomád népei is. A múlt században a bozát köles helveti kukorica- ból készítették.
Végezetül szóljunk néhány szót a „legerősebb” italunkról, a vízről. Településeink már az őskortól kezdve szinte kizárólag víznyerő helyek mentén keletkeztek. A paraszti háztartásban megkülönböztetett figyelmet szenteltek a kutak, a források tisztaságának. A vizet a házban vastag falú agyagkorsókban tárolták, amiben hosszú ideig friss maradt; ebben vitték a mezőre is. A pásztorok csobolyóban. kulacsban vagy kobaktökből készüli edényben tartották a vizet. A bőségesen fakadó forrásokhoz az emberek messzi földről eljárlak, csakúgy mint a szénsavas, kellemes ízű borvíz lelőhelyeihez. A gyógyforrások gyakran búcsújáró, szent hellyé váltak.
Legalapvetőbb szükségletünk, a tiszta ivóvíz sorsa korunkban egyre kérdéseseb- bé válik. A vegyszerezés, a trágya helytelen kezelése, a nagymérvű gépesítés következtében hazánk sok településén már nem található iható vizű kút.
Civilizációnknak helyre kell állítania a felborult egyensúlyt, különben egyik legfontosabb létfeltételünktől fogjuk megfosztani önmagunkat.
39
A táplálkozás nélkülözhetetlen tartozékai, az evőeszközök az emberiség történetében viszonylag újkeletüek. Sokáig a kéz szolgált egyetlen ivóedényül, az evést az „ötujjú villa” segítette. Talán a kés lehetett az első evéshez használt szerszámunk, amely- lyel a nagyobb falatokat feldaraboltuk, az állatról a húst lefejtettük. A vágásra és merítésre használt ősi evőeszközt, a kagy
lót nyéllel ellátva a század elején a pásztorok még használták.
A vizek mellett élő pásztorok, pákászok a kanalasgém csőréből készítettek kanalat, vastagabb nádszárból kétágú nádvillát. A paraszti háztartásban a legfontosabb evőeszköz a puhafából faragott fakanál volt. Amikor az egész család az asztal közepére kitett nagy tálból evett, saját kanala
Fa evőkanalak,
különböző vidékekről
Ősi evőeszközök: nádvilla és kagylókanál
[Alföld]
Fa evőkanalak,
különböző vidékekről
Az ivókanál-faragás munkafolyamata
[Erdély]
40
Falra akasztható „kanalas” [Somogy]
Ivócsanak [Palócföld]
Ivóbögre [Baranya]
Ivócsanak [Palócföld]
Madár alakú vízmerítö faedény [finnugor]
41
Többféle rendeltetésű falapok:
húsvágó deszka, puliszkaborító lapicka stb.
[Erdély]
Fatányér, fanyelű villával [Heves]
már mindenkinek volt. Megkülönböztetésül a kanalak nyelébe tulajdonjegyeket véstek. A kanalakat a konyha falán vagy a mestergerendán elhelyezett, szépen faragott kanáltartóban, a kanalasban tartották.
Fakanálfaragással ma már csak cigányok foglalkoznak, régebben szinte minden férfi értett hozzá.
Speciális eszköze a görbekés, a kanálvájó. Görbekéssel faragták a pohár ősét az ivókanalat, a csanakot. Számtalan fajtájuk van, készítésükkel főleg a pásztorok foglalkoztak. Pásztorkészítmény volt a
Füles ivóharang [Kiskunság]
szarvasmarha szarvából faragott ivótülök vagy szarupohár is. A vízmerítésre szolgáló ivóharangokat elhasznált kolompokból készítették.
A ruházat mindennapi életünk tárgyi kellékeinek fontos része, ugyanolyan szükségletnek tartjuk, mint az élelmet vagy a lakást. A mai állapot azonban nem jellemző minden időszakra, kialakulása hosszú folyamat eredménye. A homo sapiens évezredeken át ruhátlanul járt. Mikor megjelent a viselet, sokkal inkább a test díszítésére, ékítésére szolgált, mintsem védelemre vagy a szemérem leplezésére. Bizonyítják ezt az amerikai szárazföld déli csücskén élt tüzföldi indiánok, akik a mienknél jóval hűvösebb éghajlat alatt szinte teljesen ruhátlanul jártak. A bevándorló európaiak ezt erkölcstelennek tartva felöltöztették őket. A „túlöltözöttség” és a behurcolt betegségek végül is kipusztították ezt az igen archaikus kultúrájú népcsoportot.
Az emberiséget végeredményben a ruhaviselet tette a hidegre túlzottan érzékennyé. A testrészek elfedése pedig kialakította a szeméremérzetet, a szégyenlösséget. Az ágyékkötők, szeméremfedök nem egy kultúrában éppen az ellenkezőjét jelentik, mint gondolnánk – nem rejtik, inkább kiemelik az eltakart testrészt, felhívják a figyelmet, kíváncsiságot ébresztenek. Gondoljunk az óceániai nők füszoknyaviseleté- re. A csaknem meztelenül élő népek között a ruhában megjelenő ember vált ki érdeklődést, izgalmat. A szeméremérzet kifinomult viselkedési formáit tulajdonképpen a nemiség jelképes ábrázolása hozta létre. A női és a férfi test korántsem különbözik
annyira, mint amennyire ezt a ruhaviselet kiemeli.
Az öltözetnek őseink varázserőt tulajdonítottak. A mágikus gondolkodás szerint a ruha védelmi szerepe nem fizikai tulajdonságaiban, hanem inkább varázserejében rejlik. Az állatbőrt felöltő, vadállati maszkot, agyarakat magára aggató vadász emberfölötti erő birtokában érezte magát, az eljátszott rítusok az elkövetkezendő vadászat sikerét kívánták befolyásolni. Elődeink hite szerint a viseleti darabok a gonosz szellemek ártó hatalma ellen védelmezték viselőiket. A bűvös erejű ruhadarabokra a népmesék területéről számos példát hozhatunk.
A viselet sok esetben egész szimbólumrendszert hordozott. A jelképeket mindig az adott kultúra világképéből, hiedelemrendszeréből lehet értelmezni. Ahogy a vadászatban az állati szimbólumok, a földműves kultúrákban a föld, a víz és a kozmikus jelrendszer elemei szerepeltek legtöbbször. A napot, a csillagokat jelentő fejdísz, a napsugárra, vízfolyásra utaló szalagok, a termékeny földet szimbolizáló virághímes kötényszél, a kerek égboltot jelképező kiterített suba – mind őseink világképéből erednek.
A testdíszítés, az ékszerviselet is mágikus eredetű volt. Nemcsak a vadásztrófeákat, a totemállat testrészeit tartották varázserejűnek, hanem különböző ásványok, kövek, növények földöntúli erejében is hit
43
tek. Ezért váltak féltve őrzött kincsekké a ritkán előforduló drágakövek, fémek, majd mágikus erejű ékszerekké a kialakuló fémművesség készítményei, a talizmánok, nyakláncok, gyűrűk, fibulák.
Az emberek a magukra aggatott díszeken kívül saját testüket is igyekeztek átformálni, megváltoztatni – mindig az adott társadalom ízlésének megfelelően. A tetoválás különféle módjai a világ számos részén ismertek. A testfestés ünnepekhez, alkalomhoz kötődik, elkészítése gyakran rítus keretében zajlik.
A testfestés szokásai a modern társadalomban a női kozmetikában maradnak fenn, akárcsak a testtorzítás ősi eljárásai. Igaz, nálunk nem a végtagokat, a nyakat vagy a koponya formáját torzítják, mint sok népnél, de a fülcimpa átfúrásával járó fülbevalóviselet az ősi testtorzítások leszármazottja. A fűző vagy a magas sarkú cipő viselése jóval veszélyesebb az előbb említetteknél, ugyanis szervi elváltozásokat okozhat. A divatos magas sarkú cipő nemcsak a lábfej rugalmas tartószerkezetét deformálja, hanem – az orvosok megállapítása szerint – az agyműködésre is károsan hat.
Az öltözet – mint láthatjuk – ellentmondó, egymást kizáró dolgokat próbál közös nevezőre hozni. Kiemeli az előnyös tulajdonságokat, díszít, felhívja a figyelmet, ugyanakkor elleplez, véd, melegít. Hasonlóan ellentmondásos jellegű a ruha társadalomban betöltött szerepe. A hagyományos kultúrában a viselek mindig megmutatja a társadalmi helyzetet, az életkort, a származást. Úgy is mondhatjuk, hogy a különböző kisközösségek egyfajta egyenruhát viseltek. Az egyforma népviseletek
között két teljesen azonos ruhadarabot mégsem lehet találni. Az apróbb részletekben, hímzett motívumokban – amelyek egyben tulajdonjegyek voltak – az egyéniség fejeződött ki.
A modern társadalom öltözködésében megmaradt a viselet ellentmondásos jellege. A konfekcióipar és a divat az uniformi- zálódás felé hajt, a fogyasztói társadalom kimeríthetetlen választékbösége mégis lehetőséget ad az egyénre szóló öltözet ösz- szeállítására. A ruházat ma is sokmindent elmond viselőjéről: korát, társadalmi helyzetét, ízlését, sőt még világnézetét is megmutatja.
Népviseleti darabok már több korszakban a divatba kerültek, számos ruhánk szabásvonala hordoz ősi elemeket. A múlt században a nemzeti érzést fejezte ki a magyaros ruhák divatja, az utóbbi években az uniformalizálódó öltözködés ellen lépett fel a „népi divat”. Es mivel a divat interna- cionálissá vált, más népek viselete is bekerült ruhatárunkba: a dél-amerikai poncsó, az indián mokasszin, az eszkimó anorák, a német eredetű lódén stb.
Egyetlen népi eredetű ruhadarab sem aratott olyan nemzetközi sikert, mint az észak-amerikai telepesek nadrágja, a farmer, a blue jeans. A lenvászonból készült, rézszegecsek kel kivert munkanadrágot a múlt századbau csak az aranyásók és a marhapásztorok (cowboyok) viselték. Levi Strauss gyárának terméke azóta világdivat lett. A 60-as évek diákmozgalmai idején már egész nemzedék viselte. Ma korra és nemre való tekintet nélkül mindenki magára húzza ezt a nagy múltú, jellegzetes tartású, indigókék népi ruhadarabot.
44
Az utóbbi években felfedezték a legegyszerűbb népi szabásvonalak előnyeit, takarékos anyagfelhasználását, a természetes anyagok kellemes hatását. Az ősi visele- tekben érvényesül az aranymetszés, a test tökéletes arányrendszere. Az egyszerű szabásvonalak alapján ma is bárki készíthet magának inget, nadrágot, kabátot, bocs- kort.
A ruhafélék egyik ősi alapformája a „bc- bújós” poncsó. Téglalap alakú bőr- vagy textildarabból készül, amelynek közepére a fej számára lyukat vágnak. A poncsó Amerikában és Ázsia északi részén terjedt el, talán még akkor, amikor a két földrész között szárazföldi összeköttetés volt. Az ing a poncsó leszármazottja, ujjakkal ellátott, kétoldalt összevarrott változata.
A ruhák másik alapformája a vállra boruló, elöl záródó köpeny. Ázsia egész középső sávjában megtalálható: ide tartozik a nyugat-ázsiai kaftánoktól a japán kimo-
nóig sok ruhadarab. Felsőruházatunk szinte minden darabja a köpenyfélék családjába tartozik.
A ruhafélék legősibb alaptípusa az ágyékkötő, a kötény. Ebből fejlődtek ki a szoknyák, valamint a szabás-varrás nélkül készült lepelruhák. Az ágyékkötők főleg a természeti népek körében divatosak. A le-
X
pelruhákat Afrika és Ázsia Egyenlítő körüli sávjában hordják.
A különböző területeken az éghajlatnak megfelelő anyagokból készülnek a visele- tek. Melegebb vidéken pamut-, len- és kendervászon ruhákat hordanak. A vászonruhák könnyűek, szellösek, a bőrt szabadon hagyják lélegezni, az izzadságot jól felszívják, fehér színük a napsugarakat visszaveri.
Hűvösebb éghajlaton gyapjú- és bőrruhák használatosak. A szőrmés bundából készült eszkimóviselet, az anorák a világ legmelegebb ruhadarabja.
Az öltözködés a testkultúrával, a tisztálkodással, a test ápolásával kezdődik. A testkultúra az adott természeti feltételek függvénye. A számunkra nyilvánvaló rendszeres mosdás más kultúrákban korántsem ennyire megszokott. A sivatagi területeken például, ahol ritkán jutnak vízhez, száraz homokkal tisztálkodnak. A fürdés számos népnél mágikus tartalmat nyer, gondoljunk a hinduk vagy a mohamedán népek rituális fürdőzéseire. A keresztények vízzel való megkeresztelése is lényegében e hagyományban gyökerezik.
Az Európa északi részén szokásos göz- fürdőzés – a szaunázás – nemcsak tisztál
kodásra szolgál, hanem felpezsdíti a vérkeringést.
A magyar parasztságra általában nem volt jellemző a mindennapos, tetőtől talpig való tisztálkodás. A kendervászon alsóruhát csak hetenként váltották. A rovarok, élősdiek ellen az alföldi pásztorok vászongatyájukat juhtejjel kevert zabszalma hamujában forgatták, és hájjal bedörzsölték, így nemcsak féregmentes, hanem vízhatlan is lett. Télen ritkábban mosdottak, legfeljebb szájba vett vízzel az arcról a port, az izzadságot mosták le, nyáron viszont gyakran megfürödtck a közeli tóban, patakban.
45
Hajfonatok. Kakasos, tyúkos hajfonat
készítése [mind Szilágyság, Erdély]
Nagymosás évente három-négyszer volt. Ekkor az asszonyok a család összes szeny- nyesét kilúgozták, megszapulták, majd a patakban tisztára mosták. Télen léket vágva a jég hátán végezték a nagymosást. Egész évben a legnagyobb jelentősége a tél végi, nagypénteki tisztálkodásnak volt. Ekkor végezték az egész háztartásra, a ház berendezéseire kiterjedő nagytakarítást és friss meszeléssel várták az új tavaszt.
A testápoláshoz tartozik a hajviselet és a szőrzet gondozása. A honfoglalás korában a magyar férfiak, a közép-ázsiai nomádokhoz hasonlóan, leborotválták hajukat, tar fej volt a divat. Csak a fej búbján hagyták meg az „üstököt”. A keresztény
ség felvételével átvettük a nyugati eredetű hosszú hajviseleteket. A török hódoltság idején visszatért a tar fej, a XIX. századig vannak adataink a fej borotválására. Az elmúlt századokban a férfiak hosszú hajukat csimbókokba fonták. A fonott férfi hajviselet egész századunkig fennmaradt. A nyakszirt alatt egyenesre vágott, elöl homlokba hulló „körhaj” a múlt században terjedt el. Ezt nevezték „fazékban nyírott” hajnak, mivel a fejre borított edény pereme mentén nyírták egyenesre. Gyermekek körében egészen a közelmúltig gyakori hajviselet volt. A katonáskodással, a besorozással függött össze a nyírott, rövid haj elterjedése.
Egyszerű hajfonatkoszorú készítése
Oldalt felpödrött, „dupéba” font haj
46
Koszorúba kötött haj
Évszázadokon át a szakáll volt az egyik legfőbb férfidísz. A tisztes kort, a bölcsességet az ollótól érintetlen szakáll jelképezte. A fiatalabbak a bajszukat hagyták hosszúra és gyakran kipödörték.
Századunkra a férfi haj- és szakálldiva- tok gyors változása jellemző. A század elején az idősebbek hordtak hosszú hajat és szakállat. A század közepére mindenféle szőrzet eltűnt az arcról, és a haj teljesen megrövidült. Modern embernek csak az számított, aki könnyen kezelhető „civilizált fejet” hordott. A 60-as években a fiatalság visszatért a hosszú hajhoz és a sza- kállviselethez.
A nők hosszú haja évszázadokon át nemi ékesség volt. A hajadon lányok, a szüzek hajának varázserőt tulajdonítottak. A nők sohasem nyírták hajukat, nagy szégyennek számított az erkölcstelenségért büntetésül levágott rövid női haj. A fésül- ködéskor elhullajtott hajszálakat szigorúan összeszedték, mert a talált hajjal meg lehetett rontani valakit.
A régi időkben csak lány járhatott hajadonfőit, innen származik a hajadon elnevezés. A lányok hajukat fonatokban hord
ták, csak a templomba jártak leeresztett, kibontott hajjal. Hétköznapra választék nélkül, egy ágba fonták hajukat. A középen elválasztott hajviselet a gótikáig visz- szavezethető, a fordított T alakú választék a bidermeyer divatból került át. A középen választott hajat gyakran a fülnél fölsodorták és hátul összefogva copfba fonták. A hajfonatoknak számtalan változata ismert: két, három, négy ágból készültek a „kakasos”, a „tyúkos”, a „rozmaringos” stb. hajviseletek. Ünnepnapra szalagokat, pántlikákat kötöttek a hajukba a lányok, a koszorúba font haj alkalmi viselet volt.
Az asszonyok mindig, takarva hordták a hajukat; a fésülködésre is kevesebb gondot fordítottak, mint a lányok. Annál fontosabb volt viszont a fejviselet. Az asszony jelképe, a konty hajviseletet és főkötöt is jelent. A kontyot a főkötö alatt kontyfára, fésűre tekerték. A felkontyolás sok helyen még ma is az asszonnyá avatás jelképe, a lakodalom fő rítusának számít.
A nők, akárcsak a férfiak, ritkán mosták a hajukat, ellenben gyakran bezsírozták. A zsír a hajnak megfelelő tartást kölcsönzött és az élősdiek ellen is védett.
47
A viseletek közül minden bizonnyal legrégebbiek a bőrruhák. Az ősembert leölt állat bőrébe öltözve képzeljük el. A mai embert talán elborzasztja az a „legtökéletesebb” bőrruha, amelyet az azték papok viseltek, akik emberáldozatok lenyúzott bőrét húzták magukra szertartásaikhoz.
A növényi anyagokból készült ágyékkötők, kötényféleségek valószínűleg megelőzték a bőrruhákat, de a ruhák története a bőr felhasználásával kezdődött. A bőrfeldolgozás mestersége elsősorban a vadász és állattartó népek kultúrájában fejlődött ki és jutott magas szintre. A nomád népek nemcsak viseletűket, hanem az italtartó tömlőtől kezdve a sátorponyváig, lószerszámig számtalan használati tárgyukat is bőrből állítják elő.
A legegyszerűbb viseleti darab, a hátibőr teljesen szabás-varrás nélkül készül: az állatról lehúzott prémes bőrt lábánál összekötve nyakukba vetve viselik. Honfoglaló lovas elődeink kacagánya is hátibőr, a hagyomány szerint Árpád párducbör kaca- gányt viselt. A későbbi korokban is kedvelték ezt az ősi viseletét. Az elejtett farkas bőrét úgy öltötte magára a vadász, hogy a fejbőrt le se vágta.
A hátibör párját, az előbőrt a mellre kötötték. A hátibőr és az elöbör összeolvadásából alakultak ki a mellényféle ruhadarabok.
A primitív bőrruhákhoz a bőrt csak igen kezdetlegeen készítették ki. A század elején még néhány alföldi pásztor ismerte a borkészítés ősi, nomád formáit. Erre a célra a régi magyar hosszú szőrű racka juh bőrét
használták. A lenyúzott bőrt a felesleges húsrészek lakaparása, a „húsolás” után a kunyhó ajtajára vagy deszkára szegezték, és árnyékban szárították, a tűző nap a bőrt kiégette volna. Száradás után tiszta vízzel kimosták a ganéból, de a zsírtól nem tisztították meg, mert így jobban tartotta a meleget. Ezután konyhasó és timsó keverékét
Cifra ködmön kacagánnyal [XVII. századi
ábrázolásról]
dörzsöltek a bőrbe, majd összegöngyölték,
így állt három napig. Ezután következett
a bőr törése, ősi módszerrel: a kéz között
összedörzsölve vagy fatörzsön átvetve hú-
zogatással. Ez a munkafolyamat több na-
pig is eltartott. A bőrt addig dörzsölték,
törték, amíg szép fehér színt nem kapott.
E módszer továbbfejlesztett változatát, az
48
Csúcsos aljú finnugor sámánöltözet
ún. magyar módra való bőrkikészítést egész Európa ismerte.
A világ különböző részein számos bőr- kikészítő eljárás alakult ki. Ázsia nomád népei például tejsavót, kovászt és korpát használtak cserzőanyagként. A magyarság
Oldalt záródó melles [Erdély]
is ismerte a kutyaganés bőrkikészítést. Talán a legősibb bőrpuhító eljárást az eszkimók alkalmazzák, ők ugyanis a bőrt foggal rágják meg, és az emberi vizeletet is használják bőrkikészítő anyagnak.
Bőrkikészítésre Európa-szerte növényi anyagokat alkalmaznak, leggyakrabban a csertölgy kérgét (innen a cserzés elneve
Oldalt záródó melles bunda és szabása
[Gyimes. Erdély]
zés), de a gubacsot. a szömörce levelét, a nyír- és a fenyőfa kérgét is használják hasonló célokra.
A bőrkikészítés sok munkafolyamatból álló mesterséggé fejlődött ki az idők folya-
49
Pásztor bőrkikészítés, húsolás [Hortobágy]
Egyedül a magyar szűcs maradt meg „egész mesterségnek”: a subához, a köd- mönhöz való bort nemcsak kikészítette, kiszabta, megvarrta, hanem virágokkal ki is hímezte.
A bőrruhák közül a legegyszerűbbeket, a hátibőrt és az előbört már említettük. Ezekből úgy készült a mellény, hogy szőrében hagyott két birkabördarabot a nyaknál lekerekítettek, majd a vállon és az egyik oldalon összevarrták, a másik oldalon gombbal, kötővel látták el. A házilag készült old a!záró dó melleseket néhol még ma is viselik.
mán. Kezdetben még a bőrkikészítő és a
bőrtárgyak készítője egy személy volt, ké-
sőbb különváltak a mesterségek a bőrfel-
dolgozás mozzanatai, módszerei szerint. A
tímár általános bőrkikészítőt jelentett, to-
bakosnak a szömörcével dolgozó, finom
bőröket előállító mestert nevezték. Csiz-
mához való durvább bőr készítésével a
vargák foglalkoztak. A szíjgyártók lószer-
számokat, sallangokat állítottak elő, de
bőrtarisznya is kikerült a kezük alól.
A csizmadiák a nevükben rejlő lábbelik
készítésére specializálódtak.
Tizenkét juh bőréből készített, kör alakban
kiterített suba szabásrajza [Alföld]
Elöl gombolódó melles [Mezőség, Erdély]
A bőrruha hajdanában ugyanúgy házilag készült, mint a szőttes, a vászonruha, de az utóbbi az asszonyok dolga volt, az előbbivel pedig a férfiak foglalkoztak. Az elöl gombolódó lajbi, melles, mellrevaló hímes, díszes újabb változatai általában már szűcsmunkák. A szűcsök készítették hosszú századok kedvelt viseletét, a ködmönt. A szőrös bőrből levő, csípőig érő, ujjas kisbundát nevezték „bekecsnek”, „kozsoknak”, „dakunak”, „kuzsnak” is. A régebbi fajtákat egyenes szabásvonalú darabokból állították össze, az újabbak
50
Egyenes oldalú ködmönformák: rövid,
hosszú, toldott aljú
derékban toldottak. A „fodros aljú” köd- mön szélesebb bőr betoldásával készült, és a lovon járó ember közlekedését könnyítette.
Bőrruháink közül legősibb szabása a kör alakban kiteríthető, palástszerű subának van. Ez az ujj nélküli köpenyféle 10—12 juh bőréből készül, nyakába kacagánysze-
rüen fekete kisbárány bőrét varrták. A suba díszesebb darabjait népviseletünk legszebb alkotásainak tartják. Esőben kifordítva, hideg időben szőrével befelé hordták. A szabadban élő szilaj pásztorok elmaradhatatlan ruhadarabja volt egész évben, derékaljnak, takarónak, asztalnak is használták.
Karcsúsított ködmönformák: rövid, fodros
aljú, toldott fodrú
51
A bőrruhák után térjünk át a szintén bőrből készült lábbeli]élékre. Legősibb fajtáját. a bocskort régebben mindig házilag készítették, csak a múlt században vált néhány helyen a bocskorosság mesterséggé. A talpat és a lábfej egy részét borító lábbeli téglalap alakú bőrdarabokból készült. A táblás vagy kancabocskorhoz 32 x 28 cm- cs tehén-, ökör- vagy bivalybőrdarabot használtak. A kiszabott bőrlap szélére árral körben lyukakat vágtak, és szíjai fűztek bele. A bocskorlyukasztó ár régebben kecske- vagy marhaszarvból készült. A szíjat összehúzva a bocskort a lábra igazították és bokán megkötötték. Bocskorhoz kiválóan megfelelt az elvásott csizma épen maradt szára is.
Bocskorfajták: hegyesorrú [Szatmár],
hegyesorrú [Gyimes], kerekorrú [Bihar]
A bocskor hétköznapi viselet volt, ünnepnapra csizmát húztak. Sok helyen csak munkába hordták, hogy talpukat megvédjék a szúrós sarjától, tüskétől, kődaraboktól. Bocskorban kiválóan lehet földön, fü- vön gyalogolni, hajlékony talpán át jól érvényesül a talpizmok kapaszkodó hatása. Aszfaltra viszont nem alkalmas, mert
egyáltalán nincs sarka, és vékony börtalpa hamar elkopik. Ezért a mai bocskorok néhány centis sarokkal és talppal készülnek.
Bármilyen egyszerű lábbeli a bocskor, mégis kialakultak a tájak, vidékek szerint elkülöníthető jellegzetes formái, típusai. Az Alföld legnagyobb részén, a Kunságtól a Felföldig kerek orrú bocskort viseltek, a bihari részeken orrán fűzött, tompa orrú, Erdélyben pedig orrán végigvarrt, hegyesorrú volt a divat. A Dunántúl és az Alföld déli részein két darabból összevarrt, szíjjal vagy csattal záródó „fedeles” bocskort hordtak, amely feltehetőleg rokonságban áll a balkániakkal. A cipőszerű fedeles bocskor előállításával bocskorosmestcrck is foglalkoztak. Az utolsó szegedi bocsko- ros ma már „luxusbocskort” készít.
Indián mokasszin [Észak-Amerika]
52
A bocskor igen nagy múltú lábbeliféle, „feltalálása” a poncsóéhoz hasonlóan talán még arra az időre tehető, amikor Ázsia és Amerika a Berring-szorosnál összefüggött. Az indián mokasszinok nem sokban különböznek az eurázsiai bocskoroktól.
Hajdanán fakéregből, faháncsból is készítettek bocskort. Finnugor rokonaink és a kelet-európai népek nem olyan rég még hársfaszijács és nyírfakéreg bocskorokat hordtak. Nálunk a regősénekekben találkozhatunk kéresbocskorral, de az Ormán- ságban nemrégen még emlékeztek e tárgyra.
Habda [Palócföld]
Székely bocskor
szarvas lábbörét húzzák a lábukra, a pata-
góniaiak a puma bőrét használják hasonló
célokra. Igaz, e lábbeliket inkább csak bőr-
harisnyának nevezhetjük, a csizmák ősét
mégis valahol itt kell keresnünk.
Nálunk a XV. században jelent meg a
csizmaviselet. Sokáig csak lovas ember
A bocskort nyáron mezítláb viselték, té-
len gyapjúkapcára húzták. A kapca régeb-
ben bőrből, nemezből készült. Téli időben
a kanászok bocskorhoz hordták a lábszár
védelmére szolgáló, bőrből készült hahdát,
amely már átmenetet jelent a száras lábbe-
likhez. A habdát oldalt bőrszíjjal fűzték
össze.
A hosszú szárú lábbelifélék legősibb for-
mája talán hasonló lehetett az észak-
amerikai indiánok viseletéhez. Ök ugyanis
az elejtett jávorszarvas vagy karibu rém-
Az oldalvarrott cs a hátulvarrott csizma
szabásmintája
53
Oldalt varrott, puha szárú, ráncos csizma
[Alföld] és hasonló szabású „cepök”
[Székelyföld]
Hátul varrott, kemény szárú,
rakott sarkú női csizma
[Matyóföld]
húzhatta a lábára, a gyalogos maradt a bocskornál. A csizma eredeti formája kap- caszerü, sarok nélküli volt. A lovaglás, a kengyel tartása tette szükségessé a sarok megjelenését. Ezt eleinte vasból készítették, később fából, majd bőrből.
A törők hódoltság korában terjedtek el az ősi szabású, puha bőrből készült, oldalt varrott csizmák. A fordított csizmának is nevezett lábbeli érdekes módon készült: az összevarrt és kifordított fejes szárrészhez a talpat a sarokrész kihagyásával hozzávarr- ták, majd a csizmát vízben áztatták. Amikor a bőr megpuhult, visszafordították és a fából készült sarkat is hozzávarrták. Ezután vizes kaptafára húzták száradni.
A később megjelenő hátul varrott csizmákat keményebb bőrből varrták. Szabásuk miatt „nyelvesfejü” csizmának is ne
vezték ezeket. A csizma – akár a bocskor – eredetileg egylábasnak készült. A külön jobb és bal lábra illő lábbeli készítése alig egy-két évszázados. Csizmát készítettek nemez felsőrésszel is, ez az ún. botos vagy halinacsizma. A rövidebb szárú fűzős cipő és bakancsfélék a legutóbbi időkben terjedtek el. Eleinte ezek is oldalt záródtak, az elöl záródóak egészen új, kisipari vagy gyári termékek.
A bőrből készült lábbeliféléket gondozni kell, nemcsak azért, hogy fényesek legyenek, hanem azért is, hogy hosszabb legyen az élettartamuk. A börcipök ápolására, vízhatlanná tételére kiválóan megfelel egy hagyományos bőrápoló anyag, a marhafaggyú. Többszöri átkenéssel a bőr visz- szakapja zsiradéktartalmát, újból élővé válik.
Textíliák készítése növényi rostokból, gyapjúból
Bár a gyűjtögető népek faháncsból, fűszálakból, levelekből készítettek ágyékkötőket, szoknyákat, a fövény/ anyagokból való ruhadarabok megjelenése a földműves kultúrákhoz köthető.
A svájci cölöpépítmények között talált legrégebbi, kb. 5000 éves szövetmaradványok lenből készültek. Hazánkban egy Hallstatt-kori urnán találtak szövésre utaló ábrázolásokat.
54
Kevés növény alkalmas arra, hogy a szálában végigfutó rostokból fonalat sodorjanak és a fonalból anyagot szőjenek. Mindössze néhány ilyen rostos növényt ismerünk: a lent, a kendert, a csalánt és a ror.
Európa keleti felén a len mellett a durva vásznat adó csalánt is feldolgozták. Nálunk legfeljebb zsákot készítettek belőle, bár tudunk arról, hogy a század elején Erdély egyes részein rituális célokra használták a csalánruhát.
A len igénytelen, hűvös helyen is jól termő, szép vásznat adó növény. A kender hosszabb szálú és az enyhébb éghajlatot kedveli.
A trópusi eredetű gyapot csak a XV. században került Európába. A gyapotból készült finom pamut szélesebb körben való felhasználására hazánkban az utóbbi egykét évszázadban került sor.
Hazánk éghajlata jól megfelel a kendertermesztéshez, ezért a rostos növények közül elsősorban ezt az erős vásznat adó növényt termesztik. A kenderfeldolgozással már a honfoglalás előtt megismerkedtünk, és gyakorlata egészen századunk közepéig elevenen élt. E rövid tenyészidejű növény termesztése igen egyszerű, feldolgozása sem igényel különösebb tapasztalatot, eszközkészlete házilag előállítható. Az egész család és a háztartás vászonszükségletét ellátó munkafolyamat jól illeszkedett a paraszti munkarend évi szerkezetébe, kitöltötte a téli időszakot, a fonás-szövés közösségi szórakozási formává vált.
A legtöbb faluban még napjainkban is tudják, hogy merre voltak a kenderföldek, a kenderáztatók. Egy család általában 50-60 négyszögöl kendert vetett, ennyit
Kenderáztatás a falu határában
[Kalotaszeg, Erdély]
55
Kendertörés tilóval [Vas]
tudtak egy télen feldolgozni. (Hozzávetőleg úgy lehet számolni, hogy egy négyszögöl terület kb. 1 m2 kendervásznat ad.)
A kendert ajánlatos ősszel trágyázott jó földbe vetni. A vetés ideje április eleje vagy közepe, az időjárástól függően, eső után a legalkalmasabb. A jó hosszú, vékony szálú kendert sűrű vetéssel nyerték, így magasra nőtt.
Az augusztus közepére elvirágzott növényeket már le lehetett szedni, nyílni. A kendert kézzel nyűtték, a szálakat tövestül tépték ki a földből, hogy minél hosszabb maradjon. A kinyütt kendert marokra kötözve az áztatóba vitték.
A kender kétlaki növény, hímvirágú és magvat hozó növirágú egyedei vannak. Az utóbbiakat csak szeptember közepén szedték, ekkorra érett be a magja. A magot eltették a következő évi vetéshez.
A kinyütt, összekötözött kendert elre- kesztett patakba, tóba vagy külön e célra ásott kenderáztató gödörbe helyezték, le
vert cölöpök közé. A kenderre nehezéket raktak, hogy a víz teljesen ellepje. Ha a kender még a meleg augusztusban vízbe került, elég volt 8-10 napig áztatni, ha hűvösebb volt, hosszabb ideig áztatták. Az áztatásnak az a célja, hogy a rostok közti fás rész megpuhuljon, s könnyen eltávolítható legyen.
A kiázott kenderből „látót” vettek, ezt megszárítva állapították meg, hogy jól törik-e, sikerült-e az áztatás. Amikor az áztatóból kiszedték, jól megmosták, hogy iszap, sár ne maradjon benne. A kévéket gulaba rakva, kerítéshez, pajta oldalához támasztva napon szárították.
Amikor a kender teljesen megszáradt, elkezdődhetett a feldolgozás. A kendermunka első lépése a kendertörés, amelynek sokféle eszköze közül a legismertebb a tiló. Ez egy favályúba illeszkedő, csappal rögzített fakésből és állványból áll. Fogazott formája ázsiai eredetű, a bőrtörökkel áll rokonságban. A nomád népek bőr- és kendertörésre lókoponyát is használnak. Tilo-
Gcrcbenclés [Bodrogköz]
56
Lókoponyából készült börtörő [Szibéria]
lás után a kender fás részei kihullottak, a szálak elváltak egymástól.
A kenderszálak további finomítására, fésülésére a rost fésűk szolgálnak. A vasszegekkel kivert szegrózsás „hehelő” vagy „gereben’ a leggyakrabban használt eszköz. A kifésült kenderszálakat minőség szerint osztályozzák. A fésűben maradt „kócot” zsákok készítésére használják, a ruhának való kenderfonál a „töviszösz- ből”, a kender alsó, legfinomabb részéből lesz.
Különböző fajtájú szegrózsás rostfésük,
„gerebenek”
Fonás
A fonást a legősibb módon combon vagy arcon sodorva végezték. így azonban csak rövidebb fonaldarab készülhetett. Az orsó feltalálása lehetővé tette a hosszabb fonal előállítását. Az orsó két végén kihegyezett bot, amelynek egyik végére kőből, agyagból vagy fából készült nehezéket erősítenek, hogy könnyebben perdüljön. Az orsó egy gyermekjátékkal, a pörgettyűvel áll rokonságban. Észak-Afrikában a nők földön pörgetik az orsót, a játék és a fonóeszköz még azonos működésű. Az orsót nálunk a levegőben lógatva pörgetik. A sodrást bal kézzel végzik, az orsót jobb kézzel hajtják.
A megfonandó anyagot, a szöszt egy hosszú rúdra, a guzsalvra kötözik (seprűnyél is alkalmas erre a célra). A guzsaly rögzítési módja rendkívül változatos: a csángó asszonyok övükbe tűzik, hogy járás közben is tudjanak fonni; máshol térd közé szorítják, vagy talppal látják el és lábbal tartják. A guzsaly évezredeken ál a nők leggyakrabban használt szerszáma volt, az asszonyi munka szimbólumává vált. Díszesen faragott változatait jegyajándékba kapták a lányok. A guzsalyokal a múlt század végén szorították ki a fonókerekek, a rokkák. Az erdélyi területen azonban napjainkig megmaradt a guzsalyos-orsós fonás. A rokka termelékenyebb szerszám az orsónál, szerkezete mechanikus működésű kisgépnek felel meg. Készítése specialistát kíván, faesztergályosok, rokkások foglalkoztak vele. A magyar népi kultúrában a rokka használata alig egy évszázadra tehető, a fonás megszűnésével városi lakásokba kerültek és kilakkozva dísztárggyá váltak.
A fonás, akárcsak a többi kendermunka, mindig közösségben zajlott. A fonóházak, guzsalyasok ősztől tavaszig a munka mellett a szórakozásra is lehetőségei ad-
57
Fonás székes guzsalyról [Kalotaszeg,
Erdély]
tak. A fonó lányokat meglátogatták a legények, és a munkát tréfásan zavarva éjfélig is játszottak, daloltak, táncoltak. Minden bizonnyal ez is oka volt annak, hogy parasztságunk – főleg a fiatalság – sokáig ragaszkodott e jól bevált közösségi formához.
Fonalmosás
Az elkészült fonalat felmotollálták, majd a fonalmosás, a szapulás következett. A szapuláshoz hamulúgot használtak, erre a bükkfa hamuja a legalkalmasabb. A fonalmosás nagyjából megegyezett a vászonholmi mosásával. A fonalat, a vásznai sza- pulókádba lelték, és forró hamulúggal többször leönlötlék. Szapulás után tiszta vízzel kellett kimosni a lúgozott anyagot. A mosást folyó vizében, patak partján végezték. Először jól kiöblítették a ruhát, majd mosószékre téve többszöri csavarás közben a sulykolónak nevezett mosófával jól kiverték. Eközben többször belemár
tották a vízbe. A mosás végén ismét öblítés következett. Otthon a ruhát, a fonalat napra tették száradni. A ruha a napon nemcsak megszáradt, hanem sárgás színe is fakult, fehérebb lett. A napon való szárítást gyepfeltérítésnek nevezik.
Szárítás után mángoroltak. A még nyirkos ruhát sodrófára tekerték, és a mángorló alsó, esetleg bordázott lapjával addig görgették, ütögették, amíg a vászon apró gyűrődései is kisimultak. A meleg vasalás már eredményesebb módszer, a ruha ettől nemcsak simább, hanem puhább is lesz. Néhol meleg kenyeret tettek a ruhára, máshol meleg téglával vasallak. A szenes vasalót parázsló faszéndarabokkal hevítették; gyakran lóbálni kellett, hogy a parázs el ne hamvadjon.
A múlt században kezdték a ruhát szappannal mosni. A szappanfőzés ugyancsak házimunka volt. A bolti zsirszóda megjelenése előtt a természetben található sziksóból és a szapulásnál megismert hamulúgból készült a szappan. Az erős lúgos oldatot kevés mész hozzáadásával felforralták, majd állni hagyták, hogy erősödjön. Ezután fenyőgyantát tettek bele, hogy jól ha-
Mosás a patakban sulykolófával [Alföld]
58
Mángorlás bordázott aljú mángorlóval
[Dunántúl]
hozzon és kellemes illata legyen, majd disznózsírt, faggyút kevertek hozzá, és az egészet 4-5 órán át főzték, amíg egyenletesen fel nem oldódott, kásás nem lett. A szappan kiválását néhány liter forró víz hozzá- öntésével segítették elő. Egy-két órai további főzés után a sárgásfehér szappan a felszínen összecsomósodott. Ezután az egészet átszűrték, és a fennmaradt szappant vászonlepedövel bélelt faládába merték. Egynapi állás után megszilárdult, darabolni lehetett. A szappant 20-25 dkg-os darabokra vágták, és a mestergerendára tették száradni. A jó szappan könnyű, fehér volt és jól habzott.
akartak szőni, ahánv láncfonalra volt szükség. A faszögek távolsága a készülő vászon hosszát adta. A vetöfa függőleges tengely körül forgó négyoldalú ráma, amelyre hasonló elvek szerint, de spirálisan tekerték a fonalat. Amikor a felvetés elkészült, a fonalat kalácsszerűen összefonták. majd a szövőszékre rakták. A felvetés a szövés legbonyolultabb munkáló- lyamata, mindig több asszony végezte. Megtanulni is csak a gyakorlatban való bemutatással lehet.
A legősibb szövőszék kél ágasfára helyezett vízszintesen álló rúd volt, amelyre egyenlő távolságra láncfonalakat kötöztek és a fonalak végére nehezéket raktak. A szövés a vetülékfonalaknak a láncfonalak közé dugdosásával folyt.
A szövőkeret állhatott vízszintesen. ígv földbe vert karókra feszítették a fölvetést és a szövő gödörben ülve dolgozott. A tápéi gyékényszőttesek a legutóbbi időkig vízszintes szövőkereten készültek. A primitív szövőkereten a szövés meglehetősen lassan ment, csak a nyiist feltalálása gyorsította meg a munkát. Az egyszerű nyiist lapos deszkadarab volt, melyet a láncfonalak közé dugtak oly módon, hogy minden
Szövés
A szövés a fonal textilanyaggá való feldolgozása, talán a kosárfonásból fejlődhetett ki. A hajlékony vesszőből készült sövény (e szóban a „szövés” is benne rejlik) készítése átmenetnek tekinthető a kosárfonás és a szövés között.
A szövés első lépéseként a fonalat fel kell vetni. A felvetéssel a láncfonalakat előkészítik, kimérik a szövőszékre rakáshoz. Ősibb módszerrel a felvetést a ház falába vert faszögeken végezték. A megfelelő távolságra elhelyezett faszögeken any- nyiszor vezették át a fonalat, ahány szállal
A fonal fölvetése a vetőfára
59
első fonál a nyüst alatt, minden második fölötte legyen. Amikor a nyüstöt fölemelték, a láncfonalak egyik fele is felemelkedett, így a vetülékfonal könnyen átdugható volt. A nyüst használatával jelentősen meggyorsult a szövés.
A szövőszékeknek számtalan függőleges és vízszintes változata alakult ki, amíg megjelent a legfejlettebb, a lábítós szövőszék. A középkori technikai forradalom e vívmánya csak Európában és Ázsia egyes
részein terjedt el. A lábítós szövőszéken a madzagnyüstbe fűzött láncfonalak a lábí- tóval tetszés szerint fel-le emelhetők, a kéz munkája nélkül. A vetülékfonalakat veté- lövel dobják a láncfonalak közé, és leverésükre nádból készült borda szolgál. A kész szőttes hengerre csavarodik. így bármilyen hosszúságú fonal felvethető. Több nyüst közbeiktatásával a szövés rendkívül változatossá tehető.
Vajon mi lehet az oka. hogy a fejlett szövötechnika a földnek csak egy részén alakult ki? Amerikában hiányzott a kerék ismerete, ami a hengerek megszerkesztését lehetővé tette volna. Ennek ellenére – bár primitív fokon – a Kolumbusz előtti fejlett kultúrákban, valamint a pueblo és navaho népeknél magas szintű szövéskultúra alakult ki. Afrika nagy részén, az ázsiai sztyeppéken és a sarkvidéki népek körében állatbörök, nemezanyagok pótolták a szőtteseket.
Hazánkban néhány területen szá/yvá- nak, osztovátának nevezik a szövőszéket. Az elnevezésben az „állvány” szláv neve
Egyszerű lábítós szövőszék [Afrika]
60