Skip to content

A tapaszolás kézikönyve

Találatok: 736

61

 

2.

MIELŐTT ELKEZDED

 

A kineziológiai tapaszolás módszere sokféle célra használható, de elsősorban az ízületek és az izmok stabilizálására szolgál a fizikoterápia vagy masszázsterápia során végzett munka hatásának meghosszabbítására, illetve testtartásbeli problémák javítására. Többféle márka tapaszait is be lehet szerezni, de én úgy vettem észre, hogy a pácienseimnél a Kinesio® márka válik be a leginkább. Természetesen más márkákat is lehet használni, például a RockTape-et, illetve a sportszerboltokban kapható egyéb tapaszokat.

Feltétlenül ajánlom, hogy használat előtt próbáld ki a választott tapaszt, mert a különböző márkák termékei különböző mértékben nyúlnak és feszülnek. Némelyik irritálhatja a bőrt – bőrtípustól függően -, ezért érdemes mindegyiket egy kis területen letesztelni, hogy okoz-e problémát három napon belül. Soha ne feledd, hogy az olcsóbb nem mindig jobb! Érdemes inkább jó minőségű tapaszt venni, mert kisebb az irritáció esélye, és általában sokkal tovább marad fenn, mint a generikus típusok.

A tapasz márkától függően többféle színben is beszerezhető: a Kinesio® márka például árul rózsaszínt, feketét, fehéret és kéket. Hatás szempontjából nincs különbség a színek között, és mindegyiken hullámvonalú minta fut, ami egyedivé teszi a többi márkához képest. A RockTape is sokféle színben és
látványos mintával kapható – lehetetlen itt felsorolni az összeset. Vásárolhatsz külön Kinesio® tapaszvágó ollót is, ami hasznos lehet, de nem elengedhetetlen. Ezek az ollók rendkívül élesek, és több réteg Kinesio® tapaszt is képesek nagy pontossággal átvágni. A normál ollóktól eltérően nem szedik fel a papírt a tapaszról.

A TAPASZ FESZÜLÉSE

A tapaszfeszülés mértékének megállapítása elsőre kicsit bonyolultnak tűnhet, ezért azt javaslom, hogy vágj le egy darabot, és próbálgasd, mennyire tudod megnyújtani. Nézd meg, milyen semleges, feszülés nélküli állapotban, aztán húzd egészen addig, amíg teljesen, 100%-ban megnyúlik.

Többféle technikával fogsz dolgozni: először próbáld ki, hogy a tapasz egyik végét rögzíted, a másik kezeddel pedig húzod a rögzítési ponttól. Azzal is kísérletezz, hogy két kézzel húzod szét a szalagot, hogy középen idézd elő a feszülést – ilyenkor a felragasztott tapasz is középen feszül. Próbáld ki 50%-os megnyújtással a tapasz középső részén.

A feszülés mértékét a könyvben megadott százalékos arányok alapján kell majd meghatároznod. Nem feltétlenül fogod elsőre megérteni, de minél többet dolgozol a tapasszal, annál jobban ráérzel a megnyújtás és a feszülés mértéke, illetve a százalékos arány közötti összefüggésre. Azt ne felejtsd el, hogy a különböző

márkák tapaszai különböző mértékben nyúlnak. Ha találsz olyan márkát, ami neked beválik, akkor érdemes annál maradni, mert ez segít következetesen alkalmazni a módszert.

A BŐR TISZTÍTÁSA

A tapasz felragasztása előtt a bőrt meg kell tisztítani minden zsírtól, szőrtől és krémtől, mert ezeken nem fog megmaradni a szalag. A legegyszerűbb valamilyen tisztítókendőt vásárolni, ami nem tartalmaz aloét vagy más hasonló anyagot. Készíthetsz tisztító oldatot egy kis etil-alkohol és illatmentes antibakteriális szappan keverékéből.

Alaposan tisztítsd meg a felületet. Ha szükség van borotválásra, vásárolhatsz olcsóbb, eldobható borotvát (használat után, kérlek, ne használd fel újra, hanem dobd ki). A tapasz feltétele előtt várd meg, hogy megszáradjon a bőröd. Ha a szalag nem akar megtapadni, sportboltban vásárolhatsz „pre-tape-et”, azaz tapaszolás előtti alapozó szprét. Általában aeroszolos palackban árulják, és olyan ragadós anyaggal borítja be a bőrt, ami segíti a ragasztó tapadását. Ez különösen jól jön a nagyon zsíros bőrűeknek, de egyébként is meghosszabbítja a tapasz fenn maradását. Én a Mueller Tuffnert szeretem, de mindenki megtalálhatja a számára megfelelő terméket.

Tehát miután megtisztítottad a területet, fújhatsz rá egy kis tapaszolás előtti szprét: így már biztosan alkalmas lesz a
munkára. Megemlítendő, hogy a szpré rendkívül jól ragad, és a tapasz nem fog leázni esőben, zuhanyzás után és izzadás hatására sem. A kineziológiai tapasznak azonban nem szabad öt napnál tovább fent maradnia. Ellenkező esetben többnyire bőrirritáció lesz a sajnálatos mellékhatás.

A TAPASZ AKTIVÁLÁSA

A tapasz aktiválása érdekében felhelyezés után simítsd át a kezeddel, hogy felmelegítsd az éppen felragasztott csíkot. A dörzsölés melegétől aktiválódik az akrilragasztó (attól függően, hogy melyik típust használod). Azt ajánlom, hogy bármilyen tapaszt használsz is, ezt a pontot ne hagyd ki! Abban is segít, hogy jobban tapadjon a szalag.

 

3.

ALAPTECHNIKÁK

 

Ebben a fejezetben a tapaszhasználat alaptechnikáival, illetve azokkal a formákkal ismerkedünk meg, amiket a könyv segítségével használni fogsz. A szalagok hosszával kapcsolatban mindig pontos utasítást fogok adni az adott területnek megfelelően. A most következő oldalakon lépésről lépésre bemutatom az alapokat, amelyek révén tökéletesen elsajátítható az összes technika.

I FORMA

Ez egy nagyon egyszerű forma. Annyit kell tenni, hogy a tapaszt megfelelő hosszúságúra vágjuk, és lekerekítjük a két végét. Ezt a technikát nagyon gyakran fogod használni. A két vég lekerekítése szebben is mutat, de ennél még fontosabb, hogy a tapasz így nem ragad hozzá a különböző ruhadarabokhoz. Az emberek edzés közben izzadnak, ilyenkor a tapasz széle általában foszlani, kunkorodni kezd, de ez lekerekített végekkel nem történik meg.

 

Y FORMA

Ez is egy általánosan alkalmazott forma, a könyvben sokat fogsz vele találkozni, és tökéletesen el kell sajátítanod ahhoz, hogy alkalmazhasd az itt bemutatott technikákat. Az Y formát a könyvben többek között Y vágásnak is nevezzük. Maga a forma abban áll, hogy egy tapaszcsíkot hosszában kettévágsz úgy, hogy a rögzítési pont vagy bázis egészben marad.

  1.    Mérd le a kívánt hosszúságú tapaszt, és vágd le.
  2.       Attól függően, hogy hova helyezed fel, nagyjából 2-10 centiméter hosszú szakaszt hagyj meg a végén, ami a lekerekített rögzítési pont vagy bázis lesz.
  3.     Hosszában hajtsd félbe a tapaszt.
  4.       A hajtás mentén vágd félbe a csíkot. Ne felejts el megállni a rögzítési pont előtt.
  5.       Kerekítsd le a végeket is.

LEGYEZŐFORMA

E tapaszolási technika célja a nyirokkeringés javítása. A testen bármikor és bárhol alkalmazható, ahol duzzanat vagy zúzódás jelenik meg. A legyező a legalapvetőbb technika, ami remekül szemlélteti, hogyan is működik a tapasz. Ezt a tudást majd a legösszetettebb technikák alkalmazásánál fogod kamatoztatni: ezekhez a legyező mindenképpen jó kiinduló pontot jelent. Előre felvágott tapaszt az interneten vagy akár boltokban is árulnak.

  1.    Mérd le a gyulladt terület méretéhez szükséges hosszúságú tapaszt. Vágd fel vízszintesen 5 egyenlő szélességű csíkra, de a végén hagyj meg rögzítési pontnak egy 2-5 centiméter hosszú szakaszt. A tapasz úgy fog kinézni, mint egy legyező.
  2.      A test minden területén működik nyirokelvezető rendszer. A rögzítési pont bázisát egy olyan ponton kell felragasztani, ahol
    egészséges a nyirokkeringés – általában a duzzadt területhez képest proximálisan.

3. A szalag szárait 0-20%-ban megnyújtva ragaszd fel a gyulladt területen.

HÁLÓFORMA

Ez a technika szintén gyakran elő fog kerülni a könyvben. Általánosan előforduló hiba ezzel a formával kapcsolatban, hogy a végeket is átvágják, pedig ezt egyáltalán nem szabadna. A hálótechnikát a tér korrigálására szokták alkalmazni ott, ahol feszes az izompólya szerkezete, fájdalom jelentkezik, illetve triggerpontok vagy letapadások találhatók. A lényege, hogy a különböző okoknál fogva feszessé vált területeken „helyet csinálunk”. Ezzel a technikával a bőr megemelhető, ami csökkenti a szövetekre háruló nyomást. A hálótechnikához a következő pár lépést kell követni:

  1.    Mérd le a szükséges hosszúságú tapaszt, és hagyj meg nagyjából 1,5-2,5 centiméternyit a két végén. A legegyszerűbb, ha a tapasz papíros oldalán megjelölöd tollal, hogy meddig vághatsz.
  2.      Hajtsd félbe a tapaszt. Vágj négy, lehetőleg azonos szélességű csíkot, és mindig állj meg a jelöléseknél. A legtöbb tapasz

hátulján vonalháló található, ezek segítségével könnyebb lesz azonos vastagságú csíkokat vágni.

  1.     Hajtsd ki a tapaszt, és kész is a gyönyörű hálóforma. (A Nyáktömlőgyulladás című részben találsz példát ennek a technikának az alkalmazására).

CSILLAGFORMA

A csillagforma szintén térkorrekciós technika, és bármikor alkalmazható, ha a hálótechnika kapcsán előbb leírt módon szeretnél fellazítani egy területet. A csillagformánál a szalagok általában erősebben feszülnek, de a testen bárhol használható, ahol fájdalom jelentkezik, vagy túl feszes a fascia. A test nagyobb, de akár kisebb területeire – például csúnya hegekre – is jó hatással van.

Példaként egy olyan csúnyább heget fogunk használni, amelynek a tulajdonosa szeretné, ha kevésbé lenne feltűnő.

  1.   Vágj le 3-4 I formát attól függően, hogy mekkora a fájdalmas terület. Mérd meg a terület hosszát – a szalagok 5-8 centivel legyenek nála hosszabbak. Bizonyos területeken elég lesz a három csík, ám erősebb fájdalom esetén akár négy is kellhet.
  2.      Fogd meg az egyik csíkot, és tépd el a papírt a középső részénél. Óvatosan fejtsd le a tapaszról, csak a középső területen téve szabaddá a ragasztót, hogy a két szélen rajta maradjon a papír. Ez azért fontos, mert ezeknek a részeknek a segítségével fogod széthúzni a tapaszt és megfeszíteni a középső részt. Nyújtsd meg a tapaszt 50-75%-kal, és tedd közvetlenül a hegre, azzal azonos irányba. Most vegyük úgy, hogy a heg vízszintes. A szalag a két végén egyáltalán nem feszül.
  3.      Fogd a másik két csíkot, és X formában helyezd el őket a vízszintes tapaszon. Az X szárai szinte merőlegesek lesznek rá.
  4.      A negyedik lépésre csak akkor van szükség, ha a kérdéses terület nagyon fájdalmas. A negyedik csíkot ragaszd fel függőlegesen a már felhelyezett vízszintes, illetve X formára. Az első és az utolsó csík együtt T formát alkot. Ugyanannyira nyújtsd meg a tapaszt, ahogy a második lépésben tetted.
  5.      Az I csíkok közepe egymást fedi. Így jön létre a teret korrigáló csillagforma.

FÁNKLYUKFORMA

Ez egy eléggé új módszer, a nyiroktechnikához hasonlóan alkalmazzák, de pluszelőnye, hogy enyhíti a fájdalmat. A fő célja az ödéma és a gyulladás csökkentése. Fontos, hogy a középen lévő lyuk nem lehet túl nagy, mert akkor nem tudja dekompresszálni az alatta lévő szöveteket és megemelni a bőrt, így a technika elveszíti a hatékonyságát.

  1. Miután lemérted a területet, hajtsd félbe a tapaszt, majd a hajtás mentén vágj ki a közepéből egy félkört. Ezt kicsit gyakorolni kell majd, mert az sem jó, ha túl sok anyag marad a szélén, de az sem, ha túl kevés, mivel a szalag elszakadhat. Érdemes először a már túl rövid, maradék darabkákon kísérletezni.
  2.    A tapasz két végére Y formájú bevágás kerül. Ez nem nyúlhat be túl hosszan a közepe felé, különben a lyuk és a bevágás közötti rész elszakadhat. Elég egy kis, Y alakú vágás a tapasz mindkét végén, majd kerekítsd le a végeket.

 

4. ARC ÉS NYAK

 

Az e fejezetben bemutatott technikák általában a mindennapokban előforduló problémák enyhítésére alkalmasak. A tapaszok saját arcunkra és nyakunkra való felragasztása nehézkes lehet, ezért a legjobb, ha tükröt használsz, hogy tájékozódni tudj, hova kell rögzítened a csíkot. Két technikához lesz szükséged segítségre: a fejfájás és a nyakfájás esetén alkalmazottakhoz. Ezeknél azt javaslom, hogy amint a fájdalom enyhül, azonnal szedd le a csíkokat, mert ellenkező esetben utóhatás jelentkezhet, például rebound fejfájás (bumeránghatás, amikor a gyógyszer hatása üt vissza).

FEJFÁJÁS

A fejfájás erőssége a tompától a bénítóig terjedhet. Az alábbi technikával enyhítheted a kisebb fejfájásokat, és megelőzheted a súlyosabbakat vagy akár a migrént is.

Tapaszok száma: 1 Forma: Y

  1.   Ennél a technikánál Y vágással dolgozz: a szalag tetején hagyj meg egy 2-3 centiméteres szakaszt, majd hosszában vágd be középen. Először mérd le a tarkód hosszát a hajvonaladtól
    egészen a vállad felső részéig a gerinced felső szakaszának két mediális oldala mentén.
  2.      Hajtsd előre a fejed, és a koponyád hátulsó részének legalján keresd meg a nyakszirtcsontodat. Ezt az első nyaki csigolya és a koponya alsó széle között lehet kitapintani a nyak legfelső részén, a koponya vonala mellett. Rögzítsd a tapasz felső 2 centiméterét a nyakad felső részén, feszülés nélkül.

  1.     Enyhén, 15-25%-kal nyújtsd meg a tapasz két szárát, és húzd szét a nyaki gerincszakasz két oldala mentén, a háti gerincszakasz felső csigolyáiig. Figyelj rá, hogy szimmetrikusan tapadjanak.
  2.      A szárak végén hagyj meg körülbelül 2-2 centiméternyi szakaszt, és ragaszd le őket (feszülés nélkül).

ÁLLKAPOCSFÁJDALOM

Az állkapocsízület területének fájdalma az éjszakai fogcsikorgatás vagy a fogak ideges összeszorítása miatt alakul ki. A tapasz felhelyezése enyhítheti a panaszt. Az ilyen problémával küzdő emberek nagy része éjszakára fogvédőt visel, ami megakadályozza a fogak csikorgatását. Az állkapcsok túl erős összeszorítása azonban fejfájást, állkapocsfájdalmat és a fogak károsodását okozhatja. A problémára alkalmazott technika elég egyszerűen kivitelezhető.

Tapaszok száma: 1 Forma: Y

  1.      Mérd le a távolságot az állkapocsízület az állkapocs vonalában, a fül közelében található hátsó része és az orrtól nagyjából 2 centire lévő terület között.
  2.      Vágd a tapaszt Y formára, és rögzítsd az állkapocsízület hátulsó végén.
  3.     Húzd a bőrt az orrod felé, nyújtsd meg a tapaszt 10-15%-kal, majd az egyik szárát az orrod, a másikat pedig az állkapcsod vonalában ragaszd le. A tapasz a két végén nem feszül.

ORRDUGULÁS

Orrdugulás számos ok – például allergia, megfázás vagy influenza – miatt kialakulhat. Ilyenkor az orrnyálkahártya begyullad, ami elzáródást okozhat, és ezt mi orrdugulásként érzékeljük.

Tapaszok száma: 2 Forma: I

  1.   Mérj le egy egyenes tapaszt a két szemöldök közötti terület és az orr hegye közé. Ha ezzel megvagy, hajtsd félbe hosszában, és vágd ketté. Így két vékonyabb csíkot kapsz, amelyeket kisebb területeken alkalmazhatsz.
  2.       A rögzítési pont az orr hegye. Miután felragasztottad, távolítsd el a papírt, és nyújtsd meg a szalagot 15-20%-kal, egészen az utolsó 2-5 centiméterig. A tapasz vége természetesen nem feszül, ezt rögzítsd a két szemöldök közötti területen.
  3.       A második I tapasz a két szemöldökívet fogja összekötni. Szakítsd el a papírt a tapasz közepén, és óvatosan fejtsd le úgy, hogy csak a két a vég maradjon rajta – így nem lesz ragasztós a kezed, amikor megnyújtod a csíkot. Addig húzd a tapaszt, amíg a közepén el nem éred a 15-20%-os nyúlást, majd illeszd az arcodra. Szedd le a papírt a két végéről is, és feszülés nélkül ragaszd oda.

NYAKFÁJDALOM

Ez a technika minden olyan nyaki fájdalom enyhítésére alkalmas, amit akár fejfájás, akár intenzív edzés következtében kialakuló nyakmerevség okoz. Ha azonban komoly fájdalmat érzel ezen a területen, azonnal fordulj orvoshoz.

Tapaszok száma: 2 Forma: I és Y

  1.    Mérj le egy egyenes csíkot a nyakszirtedtől (a nyak felső részétől) a háti gerincszakaszod felső csigolyáiig, a lapocka felső részének magasságában. Ide egy Y tapasz kerül, amelynek a
    felső, nyakszirt felőli részén egy 2-3 centiméteres rögzítő szakaszt hagyunk.
  2.   Hajtsd előre a fejed, és rögzítsd az Y két szárát a gerinced két oldalán – nem közvetlenül rajta -, a háti gerincszakasz felső­középső csigolyáinál. Ezen a területen találhatók a gerincfeszítő izmok. Miután mindkét szárat rögzítetted, 15-20%-kal nyújtsd meg a szárakat egészen az utolsó 2-5 centiméterig, amit majd a nyakszirtedre ragasztasz. Az utolsó pár centiméteren a tapasz már nem feszül, így ragaszd le.
  3.    Mérj le egy egyenes I tapaszt a nyak két oldalán található két izmos kiemelkedés (a csuklyásizom felső részének jobb és bal oldala) között. Úgy mérd le, hogy a tapasz a csuklyásizom közepénél végződjön, és ne érje el a vállcsúcsot. Ha eléred a csontos részt, akkor túl hosszút vágtál.
  4.    Szakítsd el középen a papírt (a tapaszt ne), majd óvatosan fejtsd le a tapaszról úgy, hogy a ragasztós felület szabadon maradjon. A két végén lévő papír segítségével húzd szét a tapaszt, és nyújtsd meg 40-70%-kal. Ragaszd fel a fájdalmas területre. A csík éppen merőleges lesz az előzőleg felhelyezett Y formára. Miután rögzítetted a tapasz közepét, már csak a két széle maradt: fejtsd le róluk a papírt, és feszülés nélkül illeszd fel őket.

5.

VÁLL ÉS MELLKAS

 

A legtöbb sportoló és hétvégi harcos biztosan belefut valamilyen vállfájdalomba élete során. A vállproblémák tipikusan magának az ízületnek az anatómiai kialakítása miatt következnek be. A vállízület – szakkifejezéssel élve – egy soktengelyű gömbízület, amely minden síkban képes mozogni. A tapasszal alkalmazható technikák egyrészt megelőző, másrészt terápiás jellegűek, ez utóbbiakat fizikoterapeutával kell végezni. Maga a tapasz feltétele okozhat nehézséget, így lehet, hogy még egy pár kézre szükséged lesz. Ha ülő helyzetben próbálod felhelyezni a szalagokat, akkor viszonylag jól el tudod érni a vállízületed.

BEFAGYOTT VÁLL

A váll befagyása esetén fájdalom és merevség alakul ki az egyik vagy mindkét vállízületben. A tünetek általában fokozatosan jelennek meg, és egyre romlanak. A befagyott váll kialakulásának veszélye nagyobb vállműtét utáni gyógyulás idején, illetve egyes betegségek esetén. Bár ritka, de előfordul, hogy a váll éppen a sérüléssel ellentétes oldalon fagy be (ne feledd, a testnek két oldala van).

Ez egy kombinált tapaszolási technika, egyszerre több izmot fogsz leragasztani.

Tapaszok száma: 2 Forma: Y

  1.   Vágj két Y tapaszt, és mindkettőnél hagyj 2-5 centiméter hosszú végeket. Az egyiket a deltaizom tapadási pontjától az eredési pontjáig mérd. (Ha megfeszíted a deltaizmot, a tapadási pontot a kar középső részének közelében érezheted, az eredési pont pedig a vállcsúcs közelében lesz.) Ezután mérd ki a hollócsőrkarizom hosszát, amely a felkar belső részén húzódik a váll belső oldala felé, a hónalj közelében. A második Y csíkhoz
    mérd ki a felkar (felkarcsont) felső-középső mediális oldalának alsó részétől a lapockáig húzódó területet.

DELTAIZOM Rögzítsd a tapaszt a deltaizom tapadási pontjához a felkarcsonton (a deltaizom érdességén). Ezután told oldalra a karod, a testedtől távolítva és kifelé rotálva. Az Y tapasznak a deltaizom két oldalán futó két szárát 15-25%-ban nyújtsd meg. A két végpontnak a deltaizom (hátulsó) mediális rostjainál kell lennie. Ez a terület egyszerűen megtalálható: állj meg a váll tetejénél.

HOLLÓCSŐRKARIZOM Helyezd a rögzítési pontot a tapadás helyére, vagyis a felkar belső oldalának mediális részére. Ezután nyújtsd és távolítsd a vállad. A tapasz 15-25%-os megnyújtásával húzd a két véget a vállad belső oldala felé, a hónaljad (a hollócsőrnyúlvány) irányába. A tapasz nem fut le a hónaljba, hanem fölé, a váll irányába kell ragasztani. A szárak az izomhasat veszik körül, a végpontokon pedig nem feszül a szalag.

ROTÁTORKÖPENY-ÜTKÖZÉS

A rotátorköpeny-ütközés (impingement szindróma, úszó- vagy dobóváll) kialakulását az okozza, hogy az inak (a bicepszín és tövis fölötti izom ina) nyomás alá kerülnek a vállövben és körülötte. Ezen a területen nyáktömlők (bursák, folyadékkal teli tömlők) is találhatók, amelyek nyomást gyakorolhatnak az
alattuk húzódó lágyszövetekre és csontos struktúrákra. Gyulladás esetén a lágyszövetek a csontos részeknek nyomódnak, fájdalmat és vizenyőt okozva a területen. A rotátorköpeny-ütközés fő tünete a fájdalom.

Tapaszok száma: 2 Forma: Y

  1.   Mérj ki két Y tapaszt. Az elsőt a deltaizom alsó részétől (a felkarcsont nagy gumójától) mérd a csuklyásizom poszterior részéig (a lapocka mediális szélén a tövis feletti árokig). A szalag még a gerincoszlop előtt érjen véget. Ezután mérd ki ugyanazt a szalagot, mint a befagyott váll esetében.
  2.      Rögzítsd az első Y tapaszt a deltaizom alsó részén. A vállaidat hátul közelítsd egymáshoz, közben a fejedet hajlítsd a kezelt vállal ellentétes irányba. Az Y két szárát nyújtsd meg 15-25%- kal, és ragaszd mindkettőt a vállcsúcs mediális részére, a tövis (a lapockatövis felső nyúlványa) közelébe.
  3.      A deltaizomra kerülő tapasz pontosan ott kezdődik, ahol a befagyott vállnál. Az Y forma pedig a deltaizmot fogja körülvenni. A két szára a váll tetején végződik (a vállcsúcsi- kulcscsonti ízület). Ezen a területen csontos kiemelkedést érzel.

VÁLLINSTABILITÁS

Instabilitás általában akkor alakul ki valakinél, ha egyszer már kificamodott a válla, de lehet túledzés vagy túlhasználat következménye is. Ez a sérülés gyengeséget okozhat az inakban és az ínszalagokban. Bizonyos gyakorlatok növelhetik a vállinstabilitás kialakulásának veszélyét.

Tapaszok száma: 1 Forma: I

  1.    Ehhez a technikához egyetlen I tapaszra lesz szükség. Mérd le a távolságot a deltaizom érdességétől – ami a felkarcsont középső-felső szakaszán található – a nyak oldaláig.
  2.       Rögzítsd a tapaszt a felkarcsont közepén, a deltaizom érdességén, feszülés nélkül. A tapaszt tartsd a deltaizmon, miközben a karod távolítod a testedtől. A szalagot 35-75%-ban nyújtva ragaszd fel a karodra.
  3.      A tapasz végét a nyakad melletti területen rögzítsd feszülés nélkül.

VÁLLFICAM

(VÁLLCSÚCSI-KULCSCSONTI ÍZÜLET)

Talán hallottál már a vállcsúcs és a kulcscsont közötti ízület szétválásáról. Az ínszalagnak ez a sérülése is ide tartozik, és általában akkor következik be, amikor valaki kitárt karokkal esik el. Az ilyen sérülés tünete a kulcscsontnál érzett fájdalom. Előfordulhat gyulladás, illetve a vállcsúcsi-kulcscsonti ízület területének deformációja is. Ha a fájdalom már nagyon erős, vagy a deformáció súlyos, tapasz alkalmazása előtt feltétlenül fordulj orvoshoz.

Tapaszok száma: 3 Forma: fánklyuk, I

 

  1.       Mérd le a vállcsúcsi-kulcscsonti ízület, vagyis a váll tetejének a területét, ahol csontos kiemelkedést érzel. Tájékozódási pontnak a kulcscsontot és a vállcsúcsot tudod használni. A tapasz egy kicsit – másfél centivel – legyen hosszabb a terület méreténél. Ehhez a technikához egy fánklyuk formájú és két I tapaszt fogsz használni.
  2.       Az első lépésben próbálj egy X formát kialakítani az ízület fölött két, 15-25%-ban megnyújtott I tapasz segítségével. Tulajdonképpen a csillagtechnikát fogjuk alkalmazni, csak a harmadik szalag egy fánklyuk lesz.
  3.       A fánklyuktapasz két végén Y típusú vágást kell ejteni. Ez nem lehet túl hosszú, különben elszakad a szalag. Csinálj egy kicsi, Y alakú bevágást, majd kerekítsd le a végeket.
  4. Miután lemérted a területet, hajtsd félbe a tapaszt, majd a hajtás mentén vágj ki a közepéből egy félkört. Ezt kicsit gyakorolni kell majd, mert az sem jó, ha túl sok anyag marad a szélén, de az sem, ha túl kevés, mivel a szalag elszakadhat. Érdemes először a már túl rövid, maradék darabkákon kísérletezni.
  5.       Miután kivágtad a lyukat, tépd el a papírt a tapasz közepén, és fejtsd le, hogy meg tudd nyújtani a tapaszt 15-25%-os feszülésig. Maga a lyuk a vállcsúcsi-kulcscsonti ízület tetejére, vagyis a 4. lépésben létrehozott, függőlegesen álló X forma közepére kerül. A tapasz két vége nem feszül. Az Y alakú bemetszésnél húzd szét a végeket, ne legyenek egymás mellett. A tapaszoknak végül csillagformát kell kiadniuk.

A NAGY MELLIZOM TÚLZOTT FESZESSÉGE

A nagy mellizom izomdiszfunkció következtében válhat túl feszessé. Bizonyos edzésmódszerek hatására olyan tartásod alakulhat ki, ami miatt „görnyedt” benyomást keltesz. Az általános tünetek közé tartozik a triggerpontok (izomcsomók) megjelenése, a mellkas nyújtásának nehézsége és a fájdalom a mellkas területén.

Tapaszok száma: 2 Forma: Y

  1.    Mérj le egy tapaszt a szegycsont laterális élétől a váll elülső­felső részéig (a felkarcsont felső fejéig).
  2.      Vágd a tapaszt Y formára, nagyjából 5 centimétert hagyva meg a végén.
  3.     Tedd a kezedet a hátad mögé, hogy megnyisd és nyújtsd a mellizmaidat. Rögzítsd az Y tapasz végének felső részét a felkarcsont fejénél, az alsót pedig 5 centiméterrel alatta. A felkarcsont nagy gumóját kell lefedned.
  4.     A nagy mellizmon lévő mindkét szárat nyújtsd 15-25%-kal, és ragaszd fel a szegycsont laterális részéhez. A végeken hagyj meg 2-5 centimétert, ezek ne feszüljenek.
  5.     A technika második fázisában mérj le egy I tapaszt a deltaizom aljától (érdességétől) a váll elülső-felső részéig (vállcsúcsi-kulcscsonti ízület).
  6.     Csináld meg ismét az Y formát, 5-7 centimétert hagyva a szalag végén.
  7.     Rögzítsd a tapaszt a deltaizom érdességén. Az első ágat 15- 25%-ban nyújtsd meg, ez kerül a váll elülső részére (elülső felkarcsonti fej), a másik tapaszon keresztülhaladva. A második ágon ugyanennyit nyújts, és ragaszd fel a deltaizom hátulsó oldalára. A két szár a váll felső részén találkozik (vállcsúcsi- kulcscsonti ízület), feszülés nélkül.

 

  1.        HÁT ÉS TÖRZS

 

A hátat és a törzset rendkívül nehéz saját magunknak tapaszolni, ezért azt javaslom, hogy ilyenkor kérd egy barátod segítségét. Anatómiai értelemben a törzs alsó részének a hasizmokat, felső részének a mellkast/bordakosarat, a hátsó részének pedig a háti gerincszakasz csigolyáit és a hozzájuk kapcsolódó izmokat tekintjük. A gerincoszlop 24 ízülettel összekapcsolt valódi és 9 összecsontosodott álcsigolyából áll. A gerincoszlopban 7 nyaki, 12 háti és 5 ágyéki porckorong található. A keresztcsont 5 csigolya és 4 összecsontosodott csigolya összenövéséből jött létre. (Lásd a gerincoszlop képét az Anatómiai fogalmak című fejezetben.)

A törzs jelentőségét többek közt az adja, hogy az élethez nélkülözhetetlen szervek legfőbb védelmét jelenti. A felső üreg minden főbb szervét a 12 borda védi. A 7 valódi borda közvetlenül a szegycsonthoz kapcsolódik, ezenkívül (általában) 5 ál- és 2 lengőbordánk van. A szegycsont és részei – a markolat, a szegycsonttest és a kardnyúlvány – szintén a törzshöz tartoznak.

HÁTIZOMRÁNDULÁS (A GERINCFESZÍTŐ IZMOK HÚZÓDÁSA)

Ez a fajta izomhúzódás általában bizonyos – a hát alsó-középső részét terhelő – mozdulatok helytelen kivitelezése miatt következik be. Előfordulhat az is, hogy egy mozdulatot túl sokszor ismétlünk, ami túlzott terhet ró erre a területre. A probléma elsődleges tünete a fájdalom és a diszkomfortérzés. Előfordul, hogy az előrehajlás vagy a törzs jelentősebb nyújtása is nehézséget okoz.

Tapaszok száma: 2 Forma: I

5

 

  1.     Mérj le két I tapaszt, amelyek a csípő-keresztcsonti (sacroiliacalis) ízülettől a háti gerincszakasz csigolyáiig érnek. A csípő-keresztcsonti ízület onnan ismerhető fel, hogy tapintásra két gödröcskét érzünk a keresztcsont két oldalán.
  2.      A csíkokat a gerincoszlop két oldalára fogjuk felragasztani. Rögzítsd a tapaszt a csípő-keresztcsonti ízületen semleges testhelyzetben, majd hajlítsd a csípőd, nyújtsd meg a szalagot 15-25%-kal, és tedd fel a szalagot. Az utolsó 5 centiméteren már ne feszüljön – ez lesz a vége. Ismételd meg a technikát a gerinc másik oldalán is. Kiegyenesedett testhelyzetben mindkét tapasznak hullámosnak kell lennie.

DERÉKFÁJDALOM (CSÍPŐ-KERESZTCSONTI ÍZÜLET)

Az itt jelentkező fájdalom általában elég hangsúlyos. A derék területén érezhető a középvonalhoz közel, illetve a farizmok
mediális oldalán. Néhány mozdulat hatására a terület hipo- vagy hipermobillá válhat, ami szintén fájdalmat okozhat bizonyos mozgások végzése közben. A probléma kialakulásának hátterében általában az erőteljes csavaró vagy rotáló mozdulatok állnak. A csípő-keresztcsonti ízület begyulladhat, ami tovább növeli a rá háruló terhelést. A fájdalom a derék, illetve a medence területén jelentkezik.

Tapaszok száma: 3 Forma: I

  1.     Ehhez a tapaszoláshoz a teret korrigáló technikát alkalmazunk. Vágj le egy nagyjából 8-12 centiméteres szalagot, amely lefedi a csípő-keresztcsonti ízületet.
  2.      A páciens dőljön előre. Szakítsd el a tapasz közepén a papírt, és fejtsd le róla, majd nagyjából 25-35%-ban megnyújtva helyezd az ízületre. (A csípő-keresztcsonti ízület kitapintva kis gödröcskének érződik a derékszakaszon.) A szalag két vége nem feszül.
  3.      Vágj le két nagyobb, körülbelül 15 centiméteres csíkot, és ragaszd őket X alakban az ízület fölé. Szakítsd el a tapaszok közepén a papírt, és fejtsd le róluk, majd nagyjából 25-35%-os nyújtás után helyezd őket az ízületre. A szalagok végei nem feszülnek. A területen érzett fájdalomtól függően jobban is megnyújthatod a szalagot, de itt nem ajánlott 90% fölé menni.

A BORDAKOSÁR

(A COSTOCHONDRALIS ÍZÜLET) FICAMA

A bordaporc és a borda közötti ízület ficama lényegében a bordakosár ficama, ami általában a test oldalsó részén, a bordaközi izmoknál következik be. Általános tünete a légzési nehézség, illetve a törzs és a gerincoszlop háti szakaszának csavarodásakor jelentkező fájdalom. Most tegyük fel, hogy a
gyulladás múlóban, és már kezdesz kilábalni az akut fázisból. Önmagadra nem lesz könnyű felhelyezni a tapaszokat, ezért segítségre lehet szükséged.

Tapaszok száma: 3 Forma: I

  1.   Ennek a területnek a kezeléséhez I tapaszokat használunk. Az érintett oldalon emeld el a karod a testedtől 90 fokban. A karod
    kerüljön egy vonalba a válladdal.
  2.      Mérd ki a tapaszt a fájdalmas terület felett a bordakosár mentén. Tépd el a papírt középen – ez lesz a szalag legfeszesebb része.
  3.      A kineziológiai tapasz közepét húzd szét 50-75%-ban, és ragaszd fel a fájdalmas területre. A szalag ne legyen teljesen vízszintes, tartson enyhén lefelé.
  4.       Vegyél mély levegőt, tartsd bent, és rögzítsd a tapasz két végét anélkül, hogy feszülnének.
  5.       Vágj még két, nagyjából 15-20 centiméteres I tapaszt, és mérd őket oda úgy, hogy mindkettő merőleges legyen az első tapaszra, amit feltettél. Az egyik közelebb lesz a tested elülső részéhez, a másik pedig a hátulsó részhez kerül. Figyelj oda, hogy a két merőleges szalag az első tapaszon legyen, de ne a feszülő (középső) részen, így elöl és hátul is kilóg egy-egy rész. A bordák tapaszolásához hasonlóan a papírt a tapasz közepén kell elszakítanod, és a legfeszesebb, középső szakasz kerül a bordakosárra. A szalagokat 50-70%-ban nyújtsd meg. Vegyél egy mély lélegzetet, ragaszd fel a széleket is a megfeszítésük nélkül, majd engedd ki a levegőt.

TARTÁSJAVÍTÁS (EGYENES

HASIZOM)

E korrekciós technika célja, hogy segítsen tudatosabbá válni a testtartásunkat illetően, így azonnal korrigálni tudjuk, ha hanyaggá válik. Ez különösen hasznos olyan sportok esetében, amelyekben a helyes testtartás elengedhetetlenül fontos, például a gimnasztikában vagy a súlyemelésben.

Tapaszok száma: 2 Forma: I

  1. Mérj ki két I tapaszt a 6 vagy 7. bordától a csípőtaréjig a hasad két oldalán. Ezek könnyen kimérhetők, ha a köldököt használod támpontként. Ha nehézségeid adódnak, feszítsd meg a hasizmaidat, hogy egy kicsit kiemelkedjenek, és le tudd mérni a területet a csípőcsont tetejéig.
  2.     Feszítsd meg izometrikusan (statikusan) a törzsed izmait. A normál testtartáshoz szükséges izomaktivitást segíted elő, amikor a 6. vagy 7. bordán rögzíted a tapaszt, majd a csíkot felhelyezed az egyenes hasizomra (lásd „kockahas”) a köldök jobb és bal oldalán. Mindkét tapaszt 15-20%-ban nyújtsd meg, és hagyj nagyjából 5 centiméteres, egyáltalán nem feszülő szakaszt a szalagok végén.

CSÍPŐLAPÁT-ZÚZÓDÁS

A csípőlapát zúzódása olyan sérülés, amely a csípőtaraj környékén következik be, általában egy tárggyal vagy személlyel való közvetlen ütközés hatására. Ennek járulékos következménye a combpólyafeszítő izom, a külső ferde hasizom és a nagytompor sérülése. Tünetei közé tartoznak a látható zúzódások, a gyulladás, a véraláfutások és az erős fájdalom. Ha a véraláfutások és a fájdalom nagyon komolyak, ne alkalmazd a tapaszt! Ilyenkor azonnal fordulj az orvosodhoz, mert más, akár mélyebb struktúrák is károsodhattak.

Tapaszok száma: 1 Forma: háló

  1.   Mérj le egy nagyjából 15-20 centiméter hosszú csíkot – ezt fogod a csípőtaréj fölé ragasztani. A szóban forgó területet oldalt, a csípő tetején kemény struktúraként tapinthatod ki. A csípőtaréj ott van, ahol a csontos rész tetejét érzed.
  2.      A második lépésben fel kell vágnod a tapaszt. Papírral kifelé hajtsd félbe a szalagot, majd az I forma két végén 5-5 centiméternyi szakasz meghagyásával vágd négy egyenlő szélességű csíkra. Vigyázz, nehogy végigvágd a szalagot!
  3.      A tapasz közepén, a hálós résznél szakítsd el a papírt. Nyújtsd meg 15-25%-kal, és rögzítsd a csípőtaréjon. A csíkokat válaszd szét, de ne kerüljenek egymástól túl messze. A tapasz a két végén egyáltalán nem feszül.

MENSTRUÁCIÓS GÖRCSÖK

A menstruációs görcsöket dysmenorrhea néven is emlegetik. Akár már a menstruációt megelőző héten elkezdődhetnek, és általában a has alsó részén vagy deréktájon jelentkeznek. A fájdalom erőssége egyénfüggő: egyeseknél enyhe, másoknál rendkívül erős. Ha a fájdalom elviselhetetlen, szinte megbénít, illetve erős vérzéssel jár, kérlek, fordulj a nőgyógyászodhoz, mert ezeknek a tüneteknek a hátterében más betegség, például endometriózis is meghúzódhat!

Tapaszok száma: 3 Forma: I

  1. Először is vágj le egy nagyjából 20 centiméter hosszú I tapaszt – ezt fogod a derékszakaszon használni. Hajolj előre, szakítsd el a szalag közepén a papírt, és óvatosan fejtsd le úgy, hogy csak a két szélén maradjon meg. 30-50%-kal nyújtsd meg a tapaszt, és a középső részét illeszd a csípő középső területére a derékszakaszon. A tapasz két szélének el kell érnie a csípő­keresztcsonti ízületet – a két gödröcskét a derékszakasz két oldalán, a keresztcsont felső részénél -, de akár túl is nyúlhat rajta.
  2.        Ezután vágj két 15 centiméteres szalagot. A medence területének ragasztása fekvő helyzetben a legkönnyebb. Fogd meg az egyik tapaszt, tépd szét a papírt középen, majd a két végénél húzd szét, és nyújtsd meg 20-30%-kal. Helyezd el vízszintesen, körülbelül másfél centiméterrel a köldök alatt és a medencecsont felett. A szalag két vége nem feszül.
  3.    A másik 15 centiméteres tapasz közepén szintén szakítsd el a papírt, majd nyújtsd meg 20-30%-kal. Függőlegesen ragaszd rá az előző, vízszintes szalagra, ügyelve rá, hogy azt pont középen keresztezze. A felső vége éppen a köldök alá érjen, és ne
    feszüljön. Ha túl hosszú a szalag, és takarja a köldöködet, vágj a végére egy Y formát, és húzd szét a két szárát, hogy a köldököd két oldalán fussanak.

 

  1.        KAR ÉS KÉZ

 

A karok és a kezek tapaszolása elég könnyű, saját magadnak is meg tudod oldani segítség nélkül. A kéz funkcionális anatómiája rendkívül terjedelmes, a könyvben sajnos nem fogunk tudni mindenre kitérni. Általánosságban elmondható, hogy az emberi csukló és a kéz összetett mechanizmusokon keresztül képes mozogni. A kéz és a csukló összesen 29 csontból és több mint 30 izomból áll (amelyek közül 18 ezen a területen ered és tapad). Azt már tudjuk, hogy a váll gömbízület, de a könyök más: a hengerízületek közül a csuklóízületek típusába tartozik. A könyökízületet csak nyújtani és hajlítani lehet. Mivel a könyökízületről korábban azt gondolták, hogy tulajdonképpen két, egymással kapcsolatban álló ízületről van szó, ezért radiohumerális ízületnek is nevezik (a radius „orsócsont” és a humerus „felkarcsont” szavakból).

CSUKLÓFICAM

Felépítése és funkciója tekintetében mind a csukló, mind a kéz meglehetősen összetett szerkezet. A csukló tojásízület: lehet nyújtani, hajlítani, közelíteni, távolítani. A csuklóficam leggyakoribb oka, hogy az esés tompítására magunk elé kapjuk a kezünket. A másik, amikor a rendkívüli módon kicsavart helyzetben lévő csuklót erős, közvetlen ütés éri. Általában kosárlabdázók, tornászok, síelők, snowboardosok és műugrók
esnek ennek áldozatául. Tünete a duzzanat, az érintésre meleg bőr, a fájdalom, a csukló pattogása és a véraláfutás.

Tapaszok száma: 3 Forma: I/Y

  1.    Mérj le egy rövid I tapaszt, ami lefedi a csukló felső, csontos részét (anatómiai pozíció tekintetében ez a poszterior vagy extenzor oldal). Vágj le egy – a csuklód szélességétől függően –

15-20 centiméteres szalagot. Szakítsd el a közepén a papírt, és óvatosan fejtsd le a tapaszról, hogy a középső rész fedetlen maradjon. Nyújtsd a csuklód nagyjából 10 fokban, az ujjaidat pedig tárd szét, amennyire tudod. A papírral fedett részeknél fogva nyújtsd meg a szalagot 75-100%-ban, majd ragaszd fel a csuklódra. A két végén természetesen nem feszül a szalag.

  1.    Ezután mérd ki a kisujjtól (ötödik kézközépcsont) a csuklón keresztül a belső könyökdudorig (epicondylus) futó területet. A belső könyökdudor – anatómiai helyzetben – a kisujjal van egy vonalban a könyök mediális oldalán. Vágj egy Y tapaszt, 3-5 centimétert hagyva a végén. Rögzítsd ezt a véget a kisujj vonalában a csuklón. Nyújtsd ki teljesen a csuklód, és 15-25%- ban nyújtsd meg a szalagot. A két szár maradjon közel egymáshoz. A kar anatómiai helyzetében a mediális szár követi a singcsonti csuklóhajlító izmot, ami egyenes vonalban húzódik a kisujjtól, a laterális szár pedig a orsócsonti csuklóhajlító izmot, ami a mutatóujj vonalában van. Mindkét szár a belső könyökdudorhoz fut, ami a kisujjal egy vonalban, a könyök belső részén található.
  2.    Végül vágj még egy nagyjából 15 centiméter hosszú I tapaszt. Nyújtsd ki teljesen a csuklódat, és rögzítsd a szalagot a kézfejed középső részén (kézközépcsontok). A csík középső szakaszát egyelőre ne ragaszd le, ez majd a csukló felső részére kerül. Egy kézzel a rögzítési pontot tartva nyújtsd meg a tapaszt 50-75%- kal, és illeszd rá a kézfejen a kézközépcsontok ínszalagjaira a feszítő izmok inainál, és csak ezután haladj tovább az
    izomszövethez. Úgy dolgozz, hogy a teljes csukló és az alkar felső részének egy szakasza még kimaradjon. A szalag 2-3 centiméteresre hagyott végét feszülés nélkül ragaszd az alkar húsos oldalára. Miután ez megtörtént, óvatosan hajlítsd a csuklódat, hogy a tapasz magától rásimuljon.

KÉZTŐALAGÚT-SZINDRÓMA

Kéztőalagút-szindróma általában azoknál alakul ki, akik a munkájuk miatt sokat gépelnek, vagy sokat használják a kezüket. Ilyenkor a problémát az okozza, hogy a csuklóban becsípődik egy ideg. Általános tünet a kéz és a kar zsibbadása, bizsergése, súlyosabb esetekben gyengeségük is kialakulhat. Sokan a műtétet tekintik megoldásnak, de a fizikoterapeuták többféle kezelési módot is ismernek, amelyek esetében nem kell szikéhez nyúlni.

Ez a technika elég könnyű és gyors, de lehet, hogy segítséget kell kérned hozzá.

Tapaszok száma: 1 Forma: I/Y

  1.    A csíkot a hüvelykujjtól és a kisujjtól a felkar (felkarcsont) alsó részéig mérd ki – a könyök és a felkarcsont találkozási pontját kell megtalálnod. Vágj le egy I tapaszt, majd ejts mindkét végén hosszában egy-egy körülbelül 5 centiméter hosszú bevágást. Így a tapasz a két végén Y, középen pedig I formájú lesz.
  2.    Az I forma közepén tépd el a papírt. Figyelj oda, hogy a könyököd a tapasz felhelyezése közben teljesen nyújtva legyen.
  3.    Fejtsd le a papírt a szalag középső részéről, csak a szélein hagyd meg, majd nagyjából 25-35%-ban nyújtsd meg a tapaszt, és ragaszd fel az alkarod középső szakaszára. A feszülés végig maradjon meg lefelé a tenyeredig és felfelé a könyökhajlatod előtti területig. A két végen lévő Y szárak nem feszülnek, de szét kell választani őket, és az egyiket a mediális, a másikat pedig a laterális oldalra ragasztani. A kézfejnél az egyik szárat a
    hüvelykujjra, a másikat a kisujjra rakd, és az egyenes szakasz után a másik oldalon szintén Y formában kerül fel a két vég.

A KÖNYÖK ÍZÜLETI LAZASÁGA

A könyökízület túlzott lazasága mindazokra jellemző, akik hipermobil ízületekkel rendelkeznek. A lazaságért általában az ismétlődő, fej fölött végzett mozdulatok, a túlzott hajlékonyságot igénylő tevékenységek és a várandósság felelősek, de még az olyan sportok is, mint a baseball vagy a softball. Általános tünet a fájdalom, ám súlyosabb esetekben ki is ficamodhat az ízület. A tapaszolása nem túl nehéz, de szükség lehet segítségre.

Tapaszok száma: 1 Forma: I

  1.    Vágj le egy I tapaszt, ami a könyök belső részétől felfelé és lefelé is 10-10 centiméterre ér.
  2.      Rögzítsd a tapaszt a felkarodon, körülbelül 10 centiméterrel a felkarcsont felső vége alatt. A kezedet a rögzítési ponton tartva nyújtsd meg a szalagot 75-100%-kal, és ragaszd a könyök mediális oldalára (anatómiai helyzetben). Az utolsó 10 centiméteren a tapasz nem feszül.

GOLFKÖNYÖK

A golfkönyök a könyök területén húzódó inak betegsége. Tünetei közé tartozik a fájdalom, merevség, gyengeség és bizsergés vagy zsibbadás a könyök belső felén.

Tapaszok száma: 2 Forma: Y

  1.    Anatómiai helyzetben mérj le egy szalagot a csuklód kisujj felőli oldalától (az ötödik kézközépcsonttól) a könyök belső (mediális) oldaláig.
  2.     A szalagból vágj Y formát, és hagyj meg a végén egy 5-8 centiméteres darabot. Ezt a végét rögzítsd a csuklód mediális oldalán, a kisujjad alatt.
  3.     Anatómiai helyzetből nyújtsd ki teljesen a könyöködet, a csuklód pedig húzd kissé hátra. Mindkét ágon nyújtsd meg a szalagot 15-25%-kal. Az egyik a singcsonti, a másik az orsócsonti régió felett haladjon át. (A singcsonti régió a kisujj vonalát követi, az orsócsonti pedig a hüvelykujjét.) Mindkét szár a könyök külső oldalán (a felkarcsont külső könyökdudoránál) találkozik.
  4.      A technika második feléhez egy másik, nagyjából 15-20 centiméteres tapaszra lesz szükség.
  5.      Vágj egy másik Y formát, de az egyenes szakasz hosszabb, 7­10 centiméteres legyen. Ezt a szakaszt rögzítsd közvetlenül a könyököd alatt, ahol a probléma a legkellemetlenebb, és 50-

75%-ban megnyújtva ragaszd fel. A két szár laterálisan húzódik majd, egymástól viszonylag távolabb, hogy a végek a kar belső oldalára kerüljenek. Ezeknél 15-25%-os nyújtással dolgozunk, és a végüket természetesen feszülés nélkül rögzítjük.

BICEPSZÍNGYULLADÁS

A bicepsz két területhez, a váll- (glenohumerális) ízülethez és a könyökízülethez kapcsolódik. A vállízület soktengelyű gömbízület, a test egyik legmozgékonyabb ízülete, amelyben a bicepsz a váll hajlításáért és vízszintes irányú közelítéséért felelős. A könyökízület zsanérszerű tulajdonságai miatt a csuklóízületek csoportjába tartozik. Itt a bicepsz könyökízület hajlításáért és az alkar szupinációjáért felel. A bicepszet két izom, a hosszú és a rövid fej alkotja. Az íngyulladás tünetei közé tartozik a váll elülső részén jelentkező fájdalom, gyengeség, gyulladás és a mozgástartomány csökkenése.

Tapaszok száma: 1 Forma: Y

 

  1. Mérj le egy I formát a könyököd belső része alól (nagyjából 2­5 centiméterre) indulva a deltaizmon át a csuklyásizom kezdetéig. Vágj a szalagból Y-t, és a végén hagyj meg körülbelül 5 centimétert.
  2.   Rögzítsd a tapaszt a könyököd belső része alatt, az orsócsonti fej vonalában. Az orsócsonti fejet a legkönnyebben úgy találhatod meg, hogy a hüvelykujjadtól indulva egyenes vonalat húzol a könyöködig. A szárakat 15-25%-os megnyújtással kell felragasztani. A laterális szár – anatómiai helyzetben – a bicepsz körvonalát követi, amit elég könnyű megtalálni: a felkaron kiemelkedő izom mentén kell ragasztanod, semmiképpen sem magára az izomra. A tapasz vége a váll felső-elülső részére (a vállízületi árok feletti gumóra) kerül, feszülés nélkül. Az Y mediális szára – anatómiai helyzetben – a bicepsz rövid fejét
    követi, anélkül hogy magára az izomra ragasztanánk. Ennek a vége a hollócsőrnyúlványon lesz, ami a váll elülső része felé, a kulcscsont végénél található, a váll elülső része és a mellizom között. Ne felejtsd el, hogy a tapasz a két végén nem feszül. Amikor kész vagy, az egyik végpont magasabban lesz, mint a másik, de a vállon lényegében párhuzamosan futnak a tapaszok.

KARFONATI ZSIBBADÁS

(ÜTKÖZÉS MIATT)

Testünkben több helyen találhatók úgynevezett „fonatok”, amelyek lényegében összefonódó idegek. Közülük most az egyikkel, a karfonattal fogunk foglalkozni. Ez a nyaki gerincszakasz 5. és a háti gerincszakasz 1. csigolyái között kilépő idegek ágaiból áll. A karfonat legnagyobb idegei közé tartoznak az orsócsonti, a hónalji, az izombőr-, a közép- és a singcsonti ideg. Becsípődés keletkezhet, ha a sportoló úgy ütközik, hogy közben túlnyúlnak az izmai, de az ok gyulladás vagy az izomzat túlzott feszessége is lehet. A tünetek közé tartozik a zsibbadás, a bizsergés, az égő érzés és a fájdalom. Ezzel a sérüléssel nagyon kell vigyázni, mert a fájdalom idegi eredetű, tehát bármely más kezelés előtt mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.

Tapaszok száma: 1 Forma: háló

  1.    Mérj le egy I tapaszt a könyököd belső oldalától – a könyökhajlat alatt (a bicepsz kötőszövetes lemeze) – a hollócsőrnyúlványig, ami a váll elülső részén, a kulcscsont laterális oldalának végénél helyezkedik el.
  2.    Készíts hálóformát a korrigáló technikához. A tapasz mindkét végén hagyj meg egy 1-2 centiméteres szakaszt. Hajtsd félbe a szalagot, és vágj bele négy azonos vastagságú csíkot. Ne úgy vágd, mint a legyezőt: a két végét hagyd egészben, csak a közepén legyen csíkozott.
  3.         Rögzítsd a tapaszt a könyökhajlatod alatt, a bicepsz kötőszövetes lemezénél. Figyelj, hogy a könyököd teljesen nyújtva legyen. A háló csíkjait 15-25%-kal nyújtsd meg, és helyezd el a bicepsz rövid és hosszú fején. A laterális szélen lévő ág a hosszú, a mediális szélen lévő a rövid fej mentén halad. A tapasz végét a hollócsőrnyúlványra ragaszd, feszülés nélkül.

TRICEPSZHÚZÓDÁS

A tricepsz három – hosszú, laterális és mediális – fejből álló izom. Mindegyik máshol ered, de ugyanott tapad. Tricepszhúzódás akkor következik be, amikor az egyik fej elszakad. Ha a fájdalom jelentős, és izomszakadásra gyanakszol, vagy idővel sem múlik, kérlek, keress fel egy orvost. A tünetek közé tartozik a nyújtásra jelentkező fájdalom, a tapintásra tapasztalt érzékenység, a gyulladás, az ödéma, a pattogó érzés.

Tapaszok száma: 2 Forma: I

  1.    Mérj le egy I szalagot a felkarodon (a felkarcsonton) a könyöködtől a vállad tetejéig. Ez a tapasz a karod hátsó felére kerül majd, a tricepsz izomcsoportjára.
  2.     Rögzítsd az I tapaszt a könyöknyúlványon, közvetlenül a könyök felett. Ez az a pont, amit, ha jól beütsz, úgy érzed, teljesen elgyengül a karod. A tapaszt 15-20%-kal nyújtsd meg a tricepsz területe felett. Amikor a tricepsz vonala után eléred a váll hátulsó oldalát, a tapasz utolsó 2-3 centiméterét már feszülés nélkül rögzítsd. Ha ez nehéz, ki is tapinthatod a tricepszet a felkarodon. Amikor eléred a váll hátsó részét, állj meg: ide kerül a tapasz vége.
  3.    Vágj le egy – a felkar hosszától függően – nagyjából 15-20 centiméteres I csíkot. A második szalagot belülről kifelé (a mediálistól a laterális irányba) fogjuk felhelyezni. Tapintsd ki a tricepszet, és keresd meg a legfájdalmasabb területet. Szakítsd el a papírt középen, és óvatosan fejtsd le a tapaszról, hogy csak a két végén maradjon. Húzd szét a tapaszt a két végénél fogva, nyújtsd meg nagyjából 40-60%-ban, és rögzítsd a fájdalmas területen. Finoman húzd le a maradék papírt is a két végéről, és feszülés nélkül nyomd a bőrre.

TENISZKÖNYÖK

Amikor teniszkönyök alakul ki, a nyújtást végző izmok inai gyulladnak be. A túlhasználat miatt bekövetkező sérülések
birodalmában a teniszkönyök elég gyakori jelenség, és az alkarizmok ismétlődő mozgása okozza. Tünetei közé tartozik a fájdalom a könyök külső részén stabilizáló mozgások közben, illetve szorító mozdulatokra.

Tapaszok száma: 2 Forma: Y

  1.        Anatómiai helyzetben mérd ki a hüvelykujj-könyök távolságot a singcsonti oldalon. A singcsont a kisujjtól a
    könyökig vezető egyenes vonalon található. Mérés közben az alkar belső részét keresztezed a könyök mediális részéig.
  2.     Vágj egy Y formát, és hagyj meg 2-3 centimétert a tapasz végén. A felhelyezését teljesen nyújtott könyökkel kezdd, a csuklódat pedig hajlítsd enyhén az alkarod felé.
  3.    A rögzítési pont – anatómiai helyzetben – a hüvelykujj felső részén van. Az Y tapaszt 15-25%-ban nyújtsd meg. A hüvelykujjadtól kiindulva az alkarod felső oldalához közelebbi szár (nyújtó izmok) az alkarod felső oldalán fut, a belső oldalhoz közelebbi szár pedig a belső oldalon (hajlító izmok). A két szár elég közel marad egymáshoz, de nem érintkeznek. A két vég a könyök laterális oldalán (a könyökdudoron) találkozik, feszülés nélkül.
  4.    A technika második részéhez lemérünk egy nagyjából 15-20 centiméteres csíkot. Vágd Y formára, de a végén hagyj meg egy 7-8 centiméteres szakaszt. Keresd meg a legfájdalmasabb területet (általában a könyök alatt), és rögzíts egy 2-3 centiméteres szakaszt közvetlenül a könyök fölött. Az Y talpának maradék 5-6 centiméterét nyújtsd meg 50-75%-kal. A két szárat válaszd szét, nyújtsd meg 15-30%-kal, és ragaszd fel őket – de maradj az ízület alatt. A két végen nincs feszülés.

NYÁKTÖMLŐGYULLADÁS

A nyáktömlő folyadékkal telt, zacskószerű képződmény, amely a test különböző részein, így a könyök területén is megtalálható.

Bizonyos körülmények között a nyáktömlő begyullad, ez a bursitis, magyarul nyáktömlőgyulladás. A nyáktömlők általában nem látszanak, csak a terület enyhén kiemelkedik, és érezhető, hogy folyadékkal teli. Ha nem vigyáznak a nyáktömlőre, gyulladás alakulhat ki benne, aminek a legáltalánosabb tünete a fájdalom. Súlyos esetekben funkcióromlás is tapasztalható a területen. Erre a problémára két technikát tudunk alkalmazni, az egyik a fánklyuk, a másik a háló.

Fánklyuk

Tapaszok száma: 1 Forma: Fánklyuk

  1.    Mérd le a nyáktömlő területét (ebben az esetben a könyököt fogjuk használni). Hajlítsd be a karodat, és olyan hosszú legyen a tapasz, hogy a könyök alá és fölé is érjen. Úgy mérj, hogy alul és fölül is 2-2 centivel nyúljon túl a nyáktömlőn.
  2.      Hajtsd félbe a tapaszt. Ne felejtsd el lekerekíteni a végeit, majd a hajtás mentén vágj ki a közepéből egy félkört. Ezt kicsit gyakorolni kell majd, mert az sem jó, ha túl sok anyag marad a szélén, de az sem, ha túl kevés, mivel a szalag elszakadhat. Érdemes először a már túl rövid, maradék darabkákon kísérletezni.
  3.      A tapasz mindkét végén ejts egy-egy Y alakú bevágást, de vigyázz, hogy ne legyenek túl mélyek. Elég, ha legfeljebb 1,5 centiméter hosszúak.
  4.      Miután elvégezted a 3. lépést, hajlítsd be a könyöködet, szakítsd el a papírt a lyuknál, és nyújtsd meg a tapaszt 15-25%- kal. A lyuk a nyáktömlő fölé kerül, a szalag két vége pedig a könyök alatt és fölött tapad, de nem feszül.

Háló

Tapaszok száma: 1 Forma: Háló

  1.     Mérd le a szükséges tapaszmennyiséget úgy, ahogy a fánklyuknál tetted. Hajtsd félbe – azt javaslom, hogy papírral kifelé, mert arra általában vonalhálós mintát nyomnak.
  2.     Vágd a tapaszt 4-5 egyenlő szélességű csíkra. A két végén hagyj meg 1-2 centimétert rögzítési pontnak, ne vágd át a szalag teljes hosszát.
  3.     Hajlítsd be a könyöködet, és rögzítsd fölötte a tapaszt. Ha ezzel megvagy, fejtsd le a papírt, nyújtsd meg a tapaszt 10-20%- kal, és ragaszd fel a könyököd fölé. A csíkokat enyhén húzd szét egymástól, de egyik se kerüljön közvetlenül a nyáktömlőre.
  4.      A tapasz végét – a még mindig behajlított karodon – ragaszd az alkarod alsó részére. Mivel ez is rögzítési pont, a szalag itt sem feszül.

JÓ, HA TUDOD: a háló-, a legyező- és a fánklyuktechnikát bármelyik nyáktömlőnél alkalmazhatod. Ha a legyezőt választod, figyelj, hogy a rögzítési pont a csíkok fölé kerüljön, a nyirokkeringés vagy -elvezetés irányába. Ha a fájdalom nem múlik, kérlek, fordulj orvoshoz!

 

  1.        LÁB ÉS FENÉK

 

A láb területét az ember elég könnyen leragaszthatja magának, de a fenékhez már segítségre lehet szükség. A fejezetben szereplő technikák közül több a térdkaláccsal függ össze, mivel a legtöbben itt szoktak megsérülni.

A térdkalács lebegő csont, ugyanis nem ízülethez kapcsolódik, hanem a négyfejű combizomba és a térdkalácsínba ágyazódik be. A térdízület zsanérszerű működése miatt a csuklóízületek csoportjába tartozik (ugyanúgy, mint a könyök). A könyökhöz hasonlóan a térdízületnek is van más neve: tibiofemorális ízület. Az ízület csak hajlításra és nyújtásra képes, minden, ami ezen túlmegy (gondolj például a nagyon erős oldalra mozgatásra), szakadást és ficamot okozhat. Az ízület környékének erősítése és hajlékonyabbá tétele magát az ízületet is segít stabilizálni.

TÉRDKALÁCSÍN-GYULLADÁS

A sérülés a sípcsont és a térdkalács inas összeköttetése (patellaín) területén jelentkezik. Hallhattál róla ugrótérd néven, ugyanis a kosarasok, röplabdázók, távolugrók, hármasugrók és rúdugrók különösen ki vannak téve ennek a problémának. Még az ennél hétköznapibb mozgások, mint a zsámolyra ugrás, a labdadobás falra és a négyütemű fekvőtámasz is okozhatnak patellaín-gyulladást. A tapaszolásnál facilitációs technikát
alkalmazunk, ami a terület megtámasztásával segíti a gyengébb izmokat.

Tapaszok száma: 1 Forma: Y

  1.    Mérj le egy tapaszt az egyenes combizom eredésétől (a combon éppen a lágyéki terület alatt) a térd alatti területig.
  2.      Vágj egy I formát, majd az alsó részét vágd ketté hosszában, hogy Y legyen belőle. Leméréskor hajlítsd be a térded (például vesd át egy széktámlán), és ebben a pozícióban az Y vágás a térd feletti területtől a tapasz végéig tartson.
  3.      Rögzítsd a tapaszt az egyenes combizom eredésénél, majd a szalagot 15-35%-ban megnyújtva ragaszd fel a térd fölötti részig. Az egyenes combizom eredési helye a csípő laterális szélén található csontos kiemelkedés. A csípő tapintásakor a bőrön keresztül csontos határvonal érezhető a lágyék mellett. Ha ezt követed, akkor megtalálod az elülső alsó csípőtövist, ami épp az előbb kitapogatott terület fölött van.
  4.       Hajlítsd be erőteljesen a térdedet. Ha széket használsz, akkor a térd éppen 90 fokos szöget zár be. A térded természetes módon álljon úgy, mintha tökéletes tartásban ülnél. Így könnyebb lesz megtalálni a térdkalács körüli területet, mivel sokkal jobban látható.
  5.       Nyújtsd a lábadat, és ragaszd fel az Y két szárát a térdkalács mediális és laterális oldala mentén. A csík maradék szárait keresztezd egymás fölött; a két vég most sem feszül.

ELÜLSŐKERESZTSZALAG-HÚZÓDÁS

/ -DISZKOMFORT

A térdízület a zsanérként működő csuklóízületek csoportjába tartozik. A térdszalagok statikus, míg más izomcsoportok összehúzódása dinamikus stabilitást biztosít. Ha közvetlenül a térdet nézzük, az elülső keresztszalag (ACL) elég közel húzódik a térdkalács alatti középső részhez. Az elülső keresztszalag sérülése a leggyakoribb térdsérülések közé tartozik.

Tanulmányok bizonyították, hogy sokkal gyakrabban fordul elő nőknél, mint például futballozó vagy kosárlabdázó férfiaknál. A sérülés olyankor következik be, amikor a láb szorosan a földhöz tapad, miközben a térdre kontakt nélküli rotációs erők hatnak. Tünetei közé tartozik a fájdalom, a gyulladás, a járásképtelenség, a térdhajlítás akadályozottsága, illetve a terület érzékenysége. Ha a fájdalom komoly, és már járni sem tudsz, kérlek, fordulj orvoshoz!

Tapaszok száma: 2 Forma: I/Y

  1. Az első lépés hasonló lesz, mint a patellaín-tapaszolásnál (lásd a Térdkalácsín-gyulladás technikájánál). Rögzítsd a csíkot az elülső felső csípőtövisen. Ezt könnyű kitapintani: ha lefekszel, csontos kiemelkedést érzel az ágyék mellett. A test mindkét oldalán inkább laterális helyzetben van (ne feledd, a test szimmetrikus). A szalagot nyújtsd meg 15-25%-kal, és ragaszd fel a csíkot a nyújtott lábadra egészen addig a pontig, ahol a térded hajlítod. Az Y két szárát válaszd szét, és szintén 15-25%- ban nyújtva az egyik szárat ragaszd a térd mediális, a másikat pedig a laterális oldalára, de magára a térdkalácsra ne kerüljön belőle. A két ág a térd alatt találkozik, a maradékot pedig keresztezheted. A két végen nincs feszülés.
  2.    A technika második fázisában vágj egy I tapaszt, ami a térd felső, laterális oldalától annak felső, mediális oldaláig ér. A távolság pontosabb felmérése érdekében érdemes körülbelül 30 fokban hajlítani a térdet, és a térdízület alatt haladni. A ragasztás tulajdonképpen U alakú lesz a térd külső oldalától a térd alatt elhaladva a térd belső oldaláig.
  3.    Miután kész vagy a méréssel, hajlítsd a térdedet 30 fokban. Középen szakítsd el a papírt, és óvatosan fejtsd le a tapaszról. A két végét fogva húzd szét, és nyújtsd meg 50-70%-kal. A feszülő részt illeszd a térd alatt a sípcsonti plató elülső részére, enyhén lefelé nyomva. A legkönnyebben úgy tudod megjegyezni ezt a területet, hogy éppen a térdízület alatt helyezkedik el. Amikor rögzíted a tapasz első pár centiméterét, kezdd hajlítani a térdedet 90 fokig, mivel az U formánk az ízület körül jön létre.
  4.     Tedd a kezedet a már rögzített tapaszra, hogy megtartsd. Nyújtsd meg a tapaszt a mediális oldalon 15-25%-ban, miközben felfelé kezded vezetni, mint az U egyik szárát. Ismételd meg ugyanezt a laterális oldalon, amíg a szalag fel nem veszi a kívánt alakot. Nem baj, ha nem tökéletes az U, és az egyik oldalon hosszabb lett a szára, mint a másikon. Az a lényeg, hogy a térdízület alatt legyen egy U-hoz hasonló forma. A két vég utolsó 1-2 centimétere egyáltalán nem feszül.

BELSŐOLDALSZALAG-HÚZÓDÁS

Mint már említettem, a térdízület zsanérszerű működése miatt csuklóízület. A szalag nevéből kiderül, hogy a térd mediális oldalán helyezkedik el – még sípcsonti oldalszalagnak is hívják. Ez felelős a térd stabilitásáért, mert védi az ízületet a kifelé dőléstől. Az ilyen sérülések gyakoribbak az olyan kontaktsportokban, mint az amerikaifutball, a harcművészetek vagy a rögbi, és általában akkor következik be, amikor valaki a térd laterális oldalára esik. Ez terheli a térd mediális oldalát is, mivel annak kell egyensúlyt és védelmet biztosítania. A belső oldalszalag sérülésekor járulékos károk is keletkezhetnek, mivel mélyebb rostjaival a mediális porchoz kapcsolódik. A tünetek különböző fokozatai arra utalnak, hogy mennyire sérült a szalag. Mi az első fokozattal fogunk foglalkozni, amikor általában nincs duzzanat, csak fájdalom és érzékenység, illetve a mozgás is korlátozott. A második és a harmadik fokozatot már
orvosnak kell megvizsgálnia, hogy megállapítsa a sérülés mértékét, illetve az esetleges járulékos sérüléseket.

Tapaszok száma: 2 Forma: I és háromágú legyező

  1.    Mérd le az első szalagot a térd mediális részének hátulsó felétől (a térdhajlattól) a térdkalácson keresztül a laterális oldalig.
  2.    A nyirokkezelésnél alkalmazott hálóhoz hasonló formájú tapaszt fogsz készíteni, de három csíkot kell vágnod hosszában. Hagyj meg az egyik végen 5-8 centimétert, majd a maradék részt vágd három egyenlő szélességű csíkra. A legkönnyebb, ha a tapaszt hosszába háromba hajtod, majd az éleknél elvágod, de csak az utolsó 5-8 centiméterig.
  3.    Hajlítsd a térdedet 30 fokban. A tapasz vastag végét rögzítsd a térded mediális oldalán a térdhajlat mellett, nem közvetlenül rajta. Fogd le ezt a részt, a másik kezeddel pedig nyújtsd meg a szalagot 50-75%-kal, és ragaszd a térdízület belső oldalára (a belső oldalszalag területére). A még mindig behajlított térdedre ragaszd fel a három szalagot felülre, középre és alulra (10-20%- os nyújtással). A végek a laterális oldalra kerülnek, és egyáltalán nem feszülnek.
  4.     A következő lépésben mérj le egy tapaszt a térded laterális, disztális részétől (a térdkalács alól) a belső combod területéig (a combközelítők felső részéig).
  5.     Rögzítsd az I tapaszt a térdkalács alsó részének laterális oldalán. Hajlítsd a térded 30 fokban, és 15-20%-os megnyújtással helyezd fel a tapaszt alá. Így egy J forma kezd kialakulni a levágott tapaszból.
  6.       A térded hajlítva tartva a kezeddel fogd le a tapasz térd alatti szakaszát. Amint elérted az oldalsó keresztszalagot (a térd mediális részét), 75-100%-os nyújtással dolgozz tovább, amíg el nem hagyod a belső combod mediális részét (a belső ízületi bütyöknél). Amennyire csak tudsz, maradj közel a térdízület mediális részéhez. A második tapasz egy szakaszon átfedi az elsőt.
  7.       Az I tapasz harmadik részét csak 15-25%-ban nyújtsd meg, a belső combodig (a combközelítők középső részéig).

FESZES COMBHAJLÍTÓ IZMOK

A combhajlító izmok a comb hátsó részén helyezkednek el. Futók, tornászok, erőemelők és focisták gyakran sérülnek meg ezen a területen. A combhajlító izmok feszessége esetén érdemes megelőző intézkedéseket tenni, hogy ne következzen be komolyabb sérülés (konkrétan combhajlító-szakadás) az érintett területen.

Tapaszok száma: 1 Forma: háromágú legyező

 

  1.    Mérj ki egy I formát a térded mögül (a térdhajlat alsó részétől) a farizmok alsó régiójában található ülőgumóig. Az ülőgumó a fenék alsó részén helyezkedik el. Testtípustól függ, hogy mennyire könnyű kitapintani magadon ezt a területet, mindenesetre egy csontos részről van szó.
  2.    Háromágú legyező formával fogunk dolgozni. A tapasz egyik végén hagyj meg egy körülbelül 2 centiméteres szakaszt. A szalagot hajtogasd háromba, és vágd fel csíkokra az élek mentén.
  3.    Rögzítsd a tapaszt a térded mögött (a térdhajlat alsó részén), a sípcsont hátulsó mediális bütykén. A sípcsont hátulsó, mediális bütykéhez egyenes vonalban lehet eljutni a nagylábujjtól a lábszár mediális oldalán keresztül, és a térdízület előtt fogjuk megtalálni. Hajlítsd a csípődet (hajolj
    előre), és a tapasz ágait 15-25%-kal megnyújtva helyezd fel őket. A laterális oldalon futó csík a féliginas izom vonalán halad. A középső ág középen marad, és a kétfejű combizmot követi, a mediális ág pedig a mediális oldalon a félighártyás izom mentén fut, tehát a combhajító izomcsoport mindhárom izmát leragasztod. A három ág az ülőgumónál találkozik, a végeken a szalagok nem feszülnek.

IZOMGÖRCSÖK A LÁBBAN

Sok sportoló és lelkes testedző életében legalább egyszer megtapasztalja a lábgörcsöt. Sajnos ezt nem tudjuk kontrollálni, és pár másodperctől akár néhány percig is eltarthat. A lábgörcsöknek több oka is lehet: kiszáradás, túl kevés ásványi anyag, túlhasználat. A fájdalom néha olyan erős, hogy van, aki lábra sem tud állni a görcs közben.

Tapaszok száma: 2 Forma: I/Y

 

  1.    Mérj le egy I tapaszt a sarkadtól a vádlid (a kétfejű lábikraizom) alsó részéig.
  2.      Egy másik, Y tapaszt a sarkadtól a vádlid felső részéig mérj le.
  3.     Hajlítsd a térdedet, és nyújtsd a sarkadat – elképzelhető, hogy segítségre lesz szükséged, hogy jól meg tudd nyújtani a sarkad
    és a bokád. Az I szalagot ragaszd az Achilles-inadra, 35-55%-ban megnyújtva. Rögzítsd a tapasz körülbelül 5 centiméteres szakaszát – feszülés nélkül – a sarkadon. A tapasz az egész sarkat lefedi, az alsó felét is.
  4.       Még mindig hajlított térddel és nyújtott sarokkal – úgy, hogy az Achilles-ín kiemelkedjen – rögzítsd az Y tapaszt a sarkadon, nagyjából 2-3 centiméteren feszülés nélkül. Utána a tapaszt 15- 35%-ban megnyújtva ragaszd fel az Y két szárát: az egyiket a kétfejű vádliizom mediális, a másikat a laterális oldalára. A szárak vége nem feszül.

LÁGYÉKI IZOMHÚZÓDÁS

(A COMBKÖZELÍTŐ IZMOK

FÁJDALMA)

A lágyéki izmok húzódása általában hirtelen, erőteljes mozdulatra vagy a szinte szakadásig fokozódó túlnyúlásra következik be. Gyakrabban fordul elő futóknál, focistáknál, amerikaifutballistáknál, jégkorongozóknál és súlyemelőknél. A sérülés borzasztó kényelmetlen és fájdalmas. A legtöbben már érintésre, illetve térdemelésre is fájdalmat éreznek, de a lábak összezárása is nehézséget okozhat.

Tapaszok száma: 3 Forma: I

 

  1.    Mérj le egy I tapaszt a belső combod hosszában, a lágyéktól a térdízület mediális oldaláig. A combközelítésben öt izom vesz részt, ezért meg kell keresned a legfájdalmasabb területet. Szükség lesz még két 15-20 centiméteres I tapaszra.
  2.     A combközelítő izmok gátlásához rögzítsd a tapaszt a combcsont mediális részén 15-25%-os megnyújtással. Az utolsó 5-10 centiméteren, a lágyék területén a tapasz már ne feszüljön.
  3.     Keresd meg a combközelítő izomcsoport legfájdalmasabb pontját – ez egy jól körülhatárolható terület lesz, mint egy triggerpont. Az I tapasz közepén tépd szét a papírt, és fejtsd le úgy, hogy a két szélen megmaradjon, de középen a ragasztós rész legyen. A szalagot nyújtsd meg 50-75%-ban, és tedd fel a legfájdalmasabb területre. Óvatosan húzd le a papírt a két végéről, és feszülés nélkül ragaszd le.
  4.     Ismételd meg ugyanezt a másik I tapasszal úgy, hogy az előző lépésben felhelyezett szalaggal együtt X formát alkossanak és tehermentesítsék a területet.

FESZES ILIOTIBIÁLIS SZALAG LETAPADÁSOKKAL ÉS TRIGGERPONTOKKAL

A comb külső oldalán futó vastag iliotibiális szalag feszessége rendkívül fájdalmas lehet, és sérülésekhez is vezethet. Különösen futóknál, állóképességi sportolóknál gyakori. Ha nem nyújtják megfelelően, az iliotibiális szalag feszessé válik. Ennek tünetei közé tartozik a térd- és/vagy csípőfájdalom, a
nyugtalanláb-szindróma, a hirtelen fájdalom a nagytompornál, illetve súlyos esetben gyulladás is keletkezhet.

Tapaszok száma: 2 Forma: I

  1.   Mivel az iliotibiális szalag feszes, gátolni kell a rostos szövetet. Egy I tapasszal mérd le az iliotibiális szalag hosszát az elülső csípőtarajtól a sípcsont laterális részéig. Az elülső csípőtaraj a test oldalsó részén található kemény, kerek csontos rész a csípőnél, és elég könnyű kitapintani. A kezeidet csúsztasd rajta kissé előre, ez lesz az elülső része. A sípcsont laterális része a térdízület laterális oldalánál van.
  2.    Rögzítsd a tapaszt a sípcsont laterális részénél. A tapaszt 15- 25%-ban megnyújtva helyezd rá az iliotibiális szalagra. Amikor eléred az elülső csípőtarajt, nagyjából 5-10 centiméter marad a csíkból. Ezt feszülés nélkül ragaszd fel.
  3.    Tapogasd végig az iliotibiális szalagot, és keresd meg a legfájdalmasabb területet. Miután megtaláltad, vágj le egy 15-20 centiméteres tapaszt, amit majd az I tapaszhoz képest mediális- laterális irányban fogsz feltenni.
  4.    Szakítsd el a tapasz közepén a papírt, és fejtsd le úgy, hogy középen a ragasztós rész szabadon maradjon. A két végen, ahol fogod, hagyd meg a papírt. Húzd szét a tapaszt a két végénél fogva, és nagyjából 40-60%-kal nyújtsd meg a közepét. A feszülő szakaszt ragaszd fel a fájdalmas területre. A két végéről is húzd le óvatosan a papírt, és feszülés nélkül tapaszd fel a bőrödre.

FESZES KÖRTEKÉPŰ IZOM

A körteképű izom egy keskeny mélyizom, amely a csípő és a keresztcsont között húzódik. Feszessége elég gyakori futóknál és atlétáknál. Mivel a körteképű izom rendkívül közel található az ülőideghez (bizonyos esetekben az ideg keresztülfut rajta), nagyon fontos egészségesen tartani, hogy később ne okozzon olyan problémákat, mint például az ülőidegzsába. A feszesség tünetei közé tartozik a láb zsibbadása, a fenékkörnyéki fájdalom és az általános izomfeszülés a farizmok területén.

Tapaszok száma: 2 Forma: I/Y

  1.    Mérj le egy tapaszt a keresztcsonttól a nagytomporig. A nagytomport a combcsont felső részénél találod meg, és kerek területként tapintható a csípő alsó-oldalsó részénél. Vágj a tapaszból Y formát, 3-5 centiméter hosszú véget hagyva rajta.
  2.     A tapasz felhelyezése előtt feküdj a fájdalommal ellentétes oldaladra. A két térdedet húzd fel, hajlítsd be, és tegyél közéjük egy párnát, hogy a körteképű izom nyúlhasson.
  3.     Rögzítsd a tapaszt a nagytomporon feszülés nélkül. Ennél a technikánál az Y két szára elég közel marad egymáshoz. A felső szárat 15-25%-kal nyújtsd meg, és ragaszd fel úgy, hogy a keresztcsont felső részéhez fusson, az alsó szár pedig – ugyanennyire megnyújtva – a keresztcsont alsó végéhez kerül, a farokcsont közelébe. A szárak vége nem feszül.
  4.     Vágj le egy rövid, 5-10 centiméteres I tapaszt. Hajtsd félbe hosszában, és a hajtás mentén vágd el, hogy két vékonyabb szalagot kapj. Keresd meg az előzőleg felragasztott tapasz környékén a legfájdalmasabb területet.
  5.     Ha megtaláltad, szakítsd el középen a papírt, és óvatosan fejtsd le. A két szélénél fogva nyújtsd meg 50-75%-kal, és ragaszd fel a fájdalmas területre. Fejtsd le a papírt a két végéről, és feszülés nélkül ragaszd le őket. Ha a fájdalom nem múlik, alkalmazhatod az X technikát úgy, hogy egy másik vékony csíkot is felragasztasz ugyanoda, X alakban.

ÜLŐIDEGZSÁBA

Az ülőideg a test legvastagabb idege, amely a deréktól egészen a lábszárig fut le, ezért nem meglepő, hogy az ülőidegzsába egész hosszában nagyon fájdalmas lehet. Az ülőideg egy ponton peroneus és tibialis idegre válik szét. Az ülőidegzsába a legtöbb esetben csak egy lábat érint, nagyon ritka, hogy kettőt is. Bárkivel előfordulhat, de a leggyakoribb várandós nőknél és kerékpározóknál. Tünetei közé tartozik a deréktól a lábszárig tartó zsibbadás vagy égő érzés, de van, aki tompa fájdalmat is érez. Ha a zsibbadás vagy égő érzés mellett nehezen kontrollálod a beleidet és a hólyagod, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulnod.

Tapaszok száma: 1 Forma: I

  1.    Mérj le egy I tapaszt az érintett láb kétfejű lábikraizmától (a vádlitól) egészen a csípő-keresztcsonti ízületéig. Ha nehéz beazonosítanod a területet: a csípő-keresztcsonti ízület a deréknál található két gödröcske a gerinc két oldalán. A tapasz legyen valamivel hosszabb, hogy túlérjen az ízületen.
  2.      Rögzítsd a tapaszt a kétfejű lábikraizom legfelső pontjához. A feszülés nélküli rész 3-5 centiméter hosszú legyen.
  3.      Szedd le a papírt, és nyújtsd meg a tapaszt 15-20%-kal. A szalag a térdhajlat és a combhajlító izomcsoport hátsó részének
    közepén fusson, mert az ülőideg is ezen a vonalon található. A tapasz a fenék közepén is keresztülhalad, a körteképű izomnál.
  4.      A végére nagyjából 5 centiméternyi szalag maradjon, amit a csípő-keresztcsonti ízület után ragasztasz fel, feszülés nélkül.

NÉGYFEJŰCOMBIZOM-ZÚZÓDÁS

A négyfejű combizom zúzódása általában akkor következik be, amikor egy tárgy vagy személy közvetlenül és keményen nekiütődik. Ez elég gyakori az olyan kontaktsportoknál, mint az amerikaifutball, a foci és a kosárlabda. Az összezúzott izomszövet környékén a véredények is sérülhetnek. A következő tapaszolási technika arra is alkalmas, hogy megelőzze egy nagyon komoly betegség, az ektópiás csontosodás (myositis ossificans) kialakulását, ami egy bizonyos területen ismételt traumás sérülések hatására az izmok kalcifikációját okozza.

Tapaszok száma: 1 Forma: Y

 

  1.   Mérj le egy I tapaszt az elülső felső csípőtövistől a térd alatti területig. Az elülső felső csípőtövis a csípő csontos részén, az ágyéki terület közelében található.
  2.    A szalag alsó részén alakíts ki Y formát. A pontos kimérés érdekében hajlítsd be a térdedet. A bevágás a szalag végétől a térdkalács tetejéig tartson, míg a négyfejű combizmon keresztülfutó szakasz marad I alakú. Ehhez a technikához tulajdonképpen egy kulcslyukat kell vágnod a tapaszba, azaz nem vágod végig, mint egy tipikus Y formánál, hanem egyben hagyod a végét.
  3.    A harmadik lépésnél óvatosan dolgozz! Rögzítsd a térded alatt a tapasznak azt a végét, ahová a kulcslyukat vágtad. Az egészben hagyott szárat ragaszd fel a behajlított térded alá. Az Y
    két szárát nyújtsd meg 15-25%-kal, és mind a laterális, mind a mediális szárat rögzítsd a térdkalácshoz olyan közel, amennyire csak tudod.
  4.       Ha ezzel megvagy, a hosszú, egyenes I szakaszt nyújtsd meg 15-25%-kal, és helyezd fel egészen az utolsó 3-5 centiméterig. A végét feszülés nélkül ragaszd fel az elülső felső csípőtövisre.

TÚLNYÚJTOTT TÉRD

A térd túlnyújtása gyakori probléma olyan mozgásformák közben, ahol fontos a hajlékonyság, mint például tornában, balettben, jógában vagy műkorcsolyában. A térd bizonyos mértékű túlnyújtása nem jelent problémát, sőt akár természetesnek is hat. Más, akár enyhébb túlnyújtás viszont fájdalmas, kellemetlen érzés is lehet. Súlyos esetekben a túlnyújtás károsíthatja az elülső vagy a hátulsó keresztszalagot.

Tapaszok száma: 1 Forma: I

  1.    Mérj le egy I tapaszt hátul, a térdhajlat területén, ám hagyj rá legalább 10-12 centimétert a terület alatt és fölött. A tapasz eléri majd a combcsont és a kétfejű lábikraizom régióját.
  1.       Enyhén hajlítsd be a lábadat, a térded nézzen előre, és rögzítsd az I tapaszt a vádlidon (a kétfejű lábikraizmon), nagyjából 15 centiméterrel a térdhajlatod alatt.
  2.       Nyújtsd meg a tapaszt 30-50%-ban, és rögzítsd 15 centiméterrel a térdhajlat területe fölött. A tapasz még ne érintse magát a térdhajlatot.
  3.       Tartsd mindkét rögzítési pontot, és lassan nyújtsd ki a térdedet, hogy a tapasz magától a térdhajlatra simuljon. Ez segít megtartani a térd természetes anatómiai helyzetét.

 

9.

LÁBFEJ

 

A kézhez hasonlóan a láb szerkezete is rendkívül összetett, a könyv keretei nem is teszik lehetővé a részletes tárgyalását, ám a legfontosabb információkat itt megtalálod. A lábfej 26 csontból áll, amelyek ívet alkotnak, és összeköttetésben állnak a sípcsonttal, valamint a szárkapocscsonttal. Az emberi test súlyát a sípcsont az ugrócsonthoz és a sarokcsonthoz továbbítja – utóbbihoz kapcsolódik az Achilles-ín. A lábfej középső és hátsó része öt lábtőcsontból áll, elülső része pedig a lábközépcsontokból és a lábujjcsontokból. Ez nagyon soknak tűnik, de a különböző területek más-más méretűek.

A bokaízületben az ugrócsont, a sípcsont és a szárkapocscsont találkozik. A szárkapocscsont és a sípcsont alkotja a tibiofibuláris ízületet, egy szalagos csontösszeköttetésű, feszes (korlátolt szabad) ízületet, ami a bokához kapcsolódik. A bokaízület a lábfejhez a felső ugróízületen keresztül csatlakozik, amely zsanérszerű csuklóízület. Csak korlátozott mértékben lehet hajlítani és nyújtani, ezért rengeteg baleset származik abból, hogy a funkciójától eltérően mozgatják (például leérkezés természetellenes helyzetbe a forgatása közben).

A következő tapaszfelhelyezési technikák enyhíthetik az ilyen balesetekből eredő fájdalmakat, és segítenek visszaállítani a stabilitást azzal, hogy az ízületet a helyes anatómiai helyzetbe segítik. Azonban ha a sérülésed súlyos, azonnal orvoshoz kell fordulnod!

ACHILLES-ÍN-GYULLADÁS

Ha egy orvosi kifejezés „itis”-re végződik, akkor általában valamilyen gyulladásról van szó. A tendinitis az Achilles-ín gyulladása. Ez a túlhasználatból eredő sérülés futóknál, ultrafutóknál és triatlonistáknál a leggyakoribb, de szerencsére nagyon ritkán igényel orvosi kezelést, és otthon is könnyen ellátható.

Tapaszok száma: 1

Forma: legyező

  1.    Mérj le egy I tapaszt a sarkadtól a combhajlító izmaid alsó részéig. Ennél a technikánál a gázlóizom kezdetétől a lábfej
    aljáig terjedő szakasznál 5-10 centiméterrel hosszabb szalagot hagyj.
  2.     A sarok alsó részétől (a sarokcsonttól) a tapasz végéig vágj legyező formát. A tapasz hátsó részén lévő vonalhálós minta segít a négy egyenlő szélességű szár kialakításában.
  3.     Hajlítsd be a bokád. Szakítsd el a papírt a sarokcsontodnál, a legyező közelében. Rögzítsd a tapaszt a sarkadon feszülés nélkül. A legyező szárait nyújtsd meg 50-75%-kal, és ragaszd fel őket egyesével a talpadra úgy, hogy minden lábujj felé fusson egy, de csak a lábujjpárnákig. A szárak végét feszülés nélkül ragaszd fel a lábujjpárnákra.
  4.      A boka és a vádli tapaszolásához 50-75%-kal nyújtsd meg a szalagot az Achilles-íntól egyenesen felfelé, a csík tetején 2-3 centiméteres részt hagyva. Ezt feszülés nélkül ragaszd fel.

A TALPI BŐNYE GYULLADÁSA

A talpi bőnye gyulladása a lábfej talpi részének betegsége. A fájdalom erős, akár bénító is lehet, mintha törött üvegcserepeken járna az ember. A legtöbbeknél reggel a legerősebb a fájdalom, amikor az izompólya még merev, és délutánra általában enyhül, mert addigra ez a terület már bemelegszik és rugalmasabbá válik. Ez persze nem minden
talpibőnye-gyulladásra igaz, van, akinek napszaktól függetlenül állandóan fáj.

Tapaszok száma: 2 Forma: Y/I

  1.    Mérj le egy szalagot a sarkadtól a lábujjpárnáiidig. A sarokra egy nagyjából 5 centiméteres, egyenes szakasz kerül. Innentől kezdődjön az Y két szára, és a talp elülső részéig tartsanak.
  2.    Rögzítsd a tapaszt a sarkadon. Válaszd szét az Y két szárát, és nagyjából 15-25%-os megnyújtással ragaszd fel az egyiket a kislábujj, a másikat a nagylábujj vonalában. Az ágak ne érjék el a lábujjakat, csak a lábujjpárnákat, ahol feszülés nélkül ragaszd fel a végeket.
  3.    Mérj le egy I tapaszt, ami középen körbeéri a lábfejed, anélkül hogy a tapasz két vége átfedné egymást. Keresd meg a talp legfájdalmasabb részét, szakítsd el a papírt középen, és nyújtsd meg 25-75%-kal a tapaszt. A bázis a talpon legyen, itt rögzítsd először a szalagot, majd ragaszd vele körbe a lábfejed. A két végen, a lábfej felső részén nincs feszülés.

BÜTYÖK

A bütyök a nagylábujj mediális oldalán, az ízület mellett alakul ki. A kialakulása oka, hogy a nagylábujj a következő lábujjhoz nyomódik, így az ízületben kidudorodás jön létre. Gyakori balett-táncosoknál, tornászoknál és korcsolyázóknál. A bütyök nagyon fájdalmas lehet, különösen nem megfelelő cipőben. Akinek bütyke van, annak nagyon fontos szélesebb lábfejre való cipőt viselni. A bütyök tünetei közé tartozik a fájdalom, a duzzanat, a bőrpír, a tyúkszem, a bőrkeményedés és a mozgás korlátozottsága.

Tapaszok száma: 2 Forma: I/Y

  1.    Mérj le egy I tapaszt hosszában a lábfejed mediális oldalán, az Achilles-ín alsó-hátsó részéig (a sarokcsonti ínig).
  2.      Rögzítsd a tapaszt a nagylábujjadnál, feszülés nélkül. Az I szalagot nyújtsd meg 15-20%-ban, amíg el nem éred a boka oldalán elhelyezkedő nagy kidudorodást (a belső bokát). A végét ragaszd a sarokcsontodra, feszülés nélkül.
  3.      A következő lépésben mérj le egy I tapaszt a bütyködtől a kisujjadig. Vágj Y formát a tapaszból, de egy nagyobb részt – körülbelül 15 centimétert – hagyj meg I alakban. Ez a rész kerül a lábfej felső részére.
  4.       Az Y tapasz két ága közül a felső a bütyök felső, az alsó pedig az alsó oldala mellett halad el, közel hozzá, de anélkül hogy közvetlenül rákerülne. A szárakat nyújtsd meg 20-35%-ban, az utolsó 3-5 centiméteren azonban már ne feszüljenek. A szalag I szakasza a lábfejet felül, a lábközépcsontoknál keresztezi ugyanolyan mértékű megnyújtással, mint a száraknál, kivéve a végét, ami természetesen nem feszül.

BOKAFICAM (OLDALSÓ SZALAGOK)

A bokaficamok közül a leggyakoribb az oldalsó bokaficam, ami a boka külső oldalán található ínszalagokat károsítja. Sokszor előfordul focistáknál, kosárlabdázóknál, röplabdázóknál és futóknál. A legáltalánosabb tünete a mérsékelt vagy akár erősebb fájdalom és duzzanat. A bokaficam súlyosságának három fokozata van: mi most csak az egyes fokozattal foglalkozunk. Tünetei közé tartozik még az enyhe instabilitás és ízületi merevség, illetve a némileg nehezített járás/futás. Ha úgy érzed, hogy a ficamod már hármas fokozatú (szakadt szalagok, teljesen instabil ízület), azonnal fordulj orvoshoz!

Ha a terület duzzadt, először alkalmazhatod a nyiroktechnikát, mielőtt áttérnél a posztakut sérülések tapaszolási módszerére.

Tapaszok száma: 1 Forma: I

  1.    Hajlított bokával (dorzálflexióban) mérj ki egy szalagot a bokád mediális oldalának csontos kiemelkedésétől (a bokanyúlványtól) kezdődően a talpív alatt a láb laterális oldalán fel a térded alatti területig. I tapasszal fogunk dolgozni, tehát kerekítsd le a végeket.
  2.      Rögzítsd a tapaszt a térded laterális oldalán, feszülés nélkül. Ezután nyújtsd meg a szalagot 15-35%-kal, és kövesd lefelé a sípcsontod elülső részének vonalát egészen a lábfejedig.
  3.         A következő rész egy kicsit trükkösebb lesz: nyújtsd a bokádat (plantárflexió), miközben befelé fordítod (everzió). Még mindig 15-35%-os nyújtással a laterális bokanyúlványon keresztül haladj át a talpon, de mindenképpen a talpíven át.
  4.         A másik oldalon a mediális bokanyúlványhoz kell megérkezned. Itt rögzítsd a szalag végét feszülés nélkül.

BOKAFICAM (KÖZÉPSŐ SZALAGOK)

A mediális bokaficam elég ritka, akkor következik be, ha a boka mediális részének szalagjai vagy ina megnyúlik vagy elszakad. Ez olyankor fordulhat elő, ha valaki befelé fordított lábfejjel jár. Tünetei közé tartozik a fájdalom, a duzzanat, a terhelhetőség csökkenése, a zúzódások és a kisebb mozgástartomány.

A laterális szalagok sérüléséhez hasonlóan az akut fázisban a duzzanat csökkentésére alkalmazhatod a nyiroktechnikát.

Tapaszok száma: 2 Forma: I

 

  1.   Ennél a sérülésnél I tapasszal dolgozunk. Kezdj el lemérni egy csíkot a lábfejed laterális oldalának középső részétől (nagyjából a kisujj vonalában), aztán a lábfejed alatt áthaladva köss ki a boka mediális oldalának csontos kiemelkedése (a bokanyúlvány) fölött 1-2 centivel. A lábfej maradjon laza.
  2.      A semleges vagy hajlított helyzetben lévő lábfejen rögzítsd a tapaszt a kisujj oldalánál a laterális élen, feszülés nélkül.
  3.      Nyújtsd meg a tapaszt 15-50%-kal, és a lábfej talpi részén, a talpíven áthaladva juss el a mediális bokanyúlványig. Ezután feszülés nélkül rögzítsd a tapasz végét.
  4.     Mérj le egy másik I szalagot a laterális bokanyúlványtól a talpíven keresztül fel, egészen a térd mediális oldaláig. A ragasztást a laterális bokanyúlványnál kezdd, aztán hajlítsd a bokád (dorzálflexió), és döntsd befelé (everzió). A tapaszt 15- 35%-ban nyújtsd meg, és vezesd el a laterális bokanyúlványodtól a talpíveden keresztül a térded mediális oldaláig. A tapasz végét feszülés nélkül rögzítsd.

 

FORRÁSOK

Mueller Tuffner Pre-Tape / www.muellersportsmed.com

Kinesio® Tape Pre-Cut Strips / www.fab-ent.com

Kinesio® Tex Tape / kinesiotaping.com

 

FELHASZNÁLT IRODALOM

Biel, Andrew, Trail Guide to the Body, 3rd edition, Boulder, CO, Books of Discovery, 2005, 29-224.

Capobianco, Steven – Greg van den Dries, Power Taping: Theories and Practical Applications of Fascial Movement Taping, Los Gatos, CA, RockTape, Inc., 2013, 42-79.

Floyd, R. T., Manual of Structural Kinesiology, New York, McGraw Hill Companies, 2012, 1-20., 118-201.

Kenzo, Kase – Jim Wallis – Kase Tsuyoshi, Clinical Therapeutic Applications of the Kinesio Taping Method, 3rd edition, Albuquerque, NM, Kinesio, 2013, 13-270.

Kenzo, Kase – Jim Wallis – Kase Tsuyoshi, Clinical Therapeutic Applications of the Kinesio Taping Method, 2nd edition, Kinesio Taping Associates, 2003, 201-203.

Kenzo, Kase – Tatsuyuki Hashimoto – Tomoki Okane, Kinesio Taping Perfect Manual: Amazing Taping Therapy to Eliminate Pain and Muscle Disorders, Kinesio Taping Associates, 1996, 106-107.

Kinesio Taping Association, Kinesio Taping Perfect Manual, 2003.

Langendoen, John – Karin Sertel, Kinesiology Taping: The Essential Step-by-Step Guide, 2014.

Tate, Philip, Seely’s Principles of Anatomy and Physiology, New York, McGraw Hill Companies, 2012, 310-320.

Werner, Ruth, A Massage Therapist’s Guide to Pathology, 3rd edition, Baltimore, Lippincott, Williams & Wilkins, 2005, 648-650.

 

TÁRGYMUTATÓ

Abdukció, definíció Achilles-ín

Addukció, definíció

Aktiválás, tapaszé

Alaptechnikák

Anatómiai fogalmak irányok és helyzetek izmok mozgások mozgássíkok testhelyzetek

Anatómiai testhelyzet

Anterior, definíció

Arc területe

Állkapocsfájdalom

Állkapocsízület

Bázis, tapaszé, definíció Befagyott váll

Bicepsz

Bicepszíngyulladás

Biztonság, kineziológiai tapasz Bokaficam középső szalagok oldalsó szalagok

Boka területe

Bordakosár ficama (costochondralis ízület) Bordák területe Bursa

Bütyök

Combhajlító izmok Combközelítő izmok fájdalma (lágyéki izomhúzódás) Costochondralis ízület ficama (bordakosár) Csillagforma

Csípő-keresztcsonti ízület fájdalma (derék) Csípőlapát Csontok, illusztráció Csontváz, illusztráció Csuklóficam Csuklóízület lásd boka területe, könyök területe, térd területe Csukló területe Csuklyásizom Deltaizmok tliftsapaszolás

Derék, csípő-keresztcsonti ízület fájdalma Disztális eredés, izmok Dorzálflexió, definíció Dysmenorrhea (menstruációs görcsök) Egyenes hasizom

Egyenes combizom Előkészítés, tapasz feltétele Elülső keresztszalag (ACL) Epimysium Eredés, izmok Everzió,

definíció Extenzió, definíció Facilitáció, definíció Fascia

(izompólya) Fánklyukforma

Fejfájás

Fenék területe

Feszülés középen, tapasz Feszülés, tapasz Félighártyás izom

Féliginas izom

Flexió, definíció

Fogalmak

anatómiai

kineziológiai

Frontális (koronális) sík Gátlás, definíció Gázlóizom

Gerincfeszítő izmok húzódása (hátizomrándulás) Gerincoszlop illusztráció

Glenohumerális ízület

Golfkönyök

Görcsök

láb

menstruációs

Graston-technika

Has területe

Hason fekvés

Hálóforma

Hátizomrándulás (gerincfeszítő izmok húzódása) Háton fekvés

Hát területe

Hegek

Hollócsőrkarizom, tapasz Horizontális sík

I forma

Idegfonatok

Iliotibiális szalag

Inferior, definíció

Inverzió, definíció

Irányok és helyzetek

illusztrációk

Izmok

eredési hely

illusztráció

rétegek simaizom szívizom tapadási hely vázizmok

Kar területe

Karfonati zsibbadás

Kase, Kenzo

Kaudális (alsó), definíció Kefalikus (superior), definíció Kétfejű combizom

Kétfejű lábikraizom

Kéz területe

Kéztőalagút-szindróma

Kinesio Taping Association International Kineziológia definíció fogalmak

Kineziológiai tapasz biztonság fogalmak használat technikák történet

Koronális (elülső) sík Könyök területe Körteképű izom Laterális, definíció Lazaság, könyök Lábfej területe Láb területe lásd még lábfej területe Lábizomgörcsök Lábujjak területe

Lágyéki izomhúzódás (combközelítő izmok fájdalma) Legyezőforma Manuálterápia

Mediális, definíció Mellizmok Mellkas területe Menstruációs görcsök Migrén Mozgások Mozgássíkok illusztráció

Négyfejű combizom zúzódása

Nyak területe Nyakfájdalom

Nyiroktechnika (legyező) Oldalsó keresztszalag Olló

Orrdugulás

Patellaín-gyulladás Perimysium

Plantárflexió, definíció Poszterior, definíció

Pronáció, definíció

Proximális eredés, izmok Rotáció, definíció Rotátorköpeny-ütközés

Rögzítési pont, tapasz, definíció Sarokcsonti (Achilles-) ín Szpré, tapasz előtt Szagittális sík

Szupináció, definíció

Talpi bőnye gyulladása Tapadási hely, izmok

Tapasz

alkalmazás

fogalmak

márkák

színek

Tapasz előtti szpré

Tapasz vége, definíció Tapintásos vizsgálat

Tartásjavítás (egyenes hasizom) Teniszkönyök

Terápiás irány, definíció Testhelyzetek

pronált

szupinált

Térd területe

Térd túlnyújtása

Térdkalács (patella)

Tricepsz

Ugrótérd (patellaín-gyulladás) Ülőidegzsába

Vaskosizom, belső, külső és középső

Váll, befagyott

Váll területe

Vállcsúcsi-kulcscsonti ízület (vállficam) Vállficam (vállcsúcsi- kulcscsonti ízület) Vállinstabilitás

Végek, tapasz, definíció Y forma

 

KÖSZÖNETNYILVÁNÍTÁS

Szeretném megköszönni a családomnak azt a támogatást, amelyet a könyv megírása közben mindvégig éreztem. Köszönöm Pete Pfannerstillnek, hogy megtanított a könyvem alapjául szolgáló Kinesio Taping® Method módszerére. Hálás vagyok a Kinesio Taping Association International szervezetének, akik támogatása és tapasztalata nélkül ez a könyv nem jöhetett volna létre. Végül köszönöm Claire-nek, Casie-nek és a Ulysses Press teljes gárdájának, hogy valóra váltották az álmomat.

 

A SZERZŐRŐL

Aliana Kim munkába állása óta mindig az egészségügy és a rehabilitáció területén dolgozott. Az Észak-Karolinai Egyetemen tanult biológiát, majd a Las Vegas-i Nevadai Egyetemen kineziológiát. Ha épp nem dolgozik, Aliana sokat olvas, sportol, túrázik, illetve a férjével és két kutyájukkal, Marley-val és Tannerrel tölti a szabadidejét.

 

éKönyv

www.ekonyv.hu

Felhasznált betűtípusok

Noto Serif – Apache License 2.0

Saira – SIL Open Font License

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lap tetejére!