Találatok: 15
33
- Tasmániai mocsárityúk (Tribonyx mortierii). 40-45 cm nagyságú, a nemek egyformák. Tasmániában a tavak és folyók szélén, nádas, mocsaras területeken él, vízinövényeket, vízirovarokat fogyaszt. Egy tenyészcsoport három tagból áll, mivel minden tojónak két párja van. Közösen építik fészküket a vízhez közel, a talajon, sásból, fűből. A tojó 6-7 sárgásbarna alapszínű, barna foltos tojásán felváltva kotlának a család tagjai, és 22 nap alatt keltik ki a fiókákat, melyek 1-2 hetes korukban kezdenek önállóan enni.
- Paradicsomdaru (Anthropoides paradisea). 100-110 cm nagyságú, a nemek azonos színűek. Dél-Afrikában a füves és a megművelt területeken, mocsarak, folyópartok közelében párban, a költés után pedig csapatban cl. Magvakat, sáskákat és más rovarokat, hüllőket, alkalmanként halakat is fogyaszt. A két hosszúkás alakú, barnás színű, csíkos, foltos tojásból 28 nap alatt kelti ki, majd neveli fel közösen a fiókákat a hím és a tojó.
- Pártás daru (Anthropoides virgo). 90-95 cm nagyságú, a nemek egyformák. Dél-Európa, Nyugat- és Közép-Ázsia, Északnyugat- Afrika mocsaras folyóvölgyeinek, füves, bokros területeinek lakója. Télen nagy csapatokban vándorol, a telelő terület Északnyugat-és Kelet-Afrikától Dél-Ázsiáig terjed. Magvakat, hajtásokat, rovarokat és apró hüllőket fogyaszt. 2 barnás, vörös foltos tojásából a fiókák 25-30 nap alatt kelnek ki.
- Koronás daru (Balearica pavonina). 100-110 cm nagyságú, a nemek hasonlóak. Három alfaja Afrikában, gyakran nagy csapatokban él. A nyílt területek, folyópartok lakója, növényi és állati eredetű táplálékot egyaránt fogyaszt. Nagy fészkét nádból, sásból, fűből építi. 2-3 zöldes- vagy kékesfehér alapszínű, apró barna foltos tojásából a hím és a tojó kb. 4 hét alatt kelti ki a fiókákat, melyeket közösen nevelnek fel.
42
XX, tábla
