Találatok: 15
33
- Skarlátibisz (Eudocimus ruber). 50 cm nagyságú, a nemek egyformák. Dcl-Amerikában folyópartok mentén, lagúnákban, mangróvemocsarakban, iszapos területeken él. Nagy kolóniákban költ az esős évszakban. A fészekanyagot a hím szállítja, és a tojó építi a fészket. 2 halványkék vagy zöld színű tojásán (melyen barnás színű foltok vannak) 21-23 napig kotlik mindkét nem, S a fiókákat is közösen gondozzák. A kicsik 3 hetes korukban kezdik elhagyni a fészket, és 5 hetes korukra végleg kirepülnek. 2 éves korukban lesznek ivarérettek.
- Rózsás flamingó (Phoenicopterus ruber roseus). 150-160 cm nagyságú, hazája Dél-Európa, Afrika, Ázsia. A vörös színű alfaj Közép-Amerikában él.
- Chilei flamingó (Phoenicopterus chilensis). 120-130 cm nagyságú, Dél-Amerika lakója.
A flamingóknál a nemek hasonlóak, de a hímek kissé nagyobbak. Élőhelyük a partszegélyek, lagúnák, sekély tavak félsós és sós vize. Különleges alakú csőrükkel közel a vízfelszínhez kaszáló mozdulattal szűrik ki a vízből, felkavart iszapból táplálékukat. A vizet csőrük hegyénél szívják be, és a csőr tövénél préselik ki, miközben a csőrkáva peremén levő apró szarulcmczkéken fennakadnak a kicsiny rákok, rovarok, puhatestűek, vízinövények és más víziszervezetek. Telepesen fészkelnek a sekély vizekben. A napokig tartó közös násztánc után – de még a tojásrakás megkezdése előtt néhány nappal – a tojó kiválasztja a fészekhelyet, majd a hím segítségével sárból, apró kövekből, kagylókból, toliakból, füvekből felépíti a fészket. A szorosan egymás mellé épített fészkek csonkakúp alakúak. A hím és a tojó 27-31 nap alatt közösen kelti ki 1, hosszúkás alakú, fehér tojásából a fiókát, s közösen is táplálják különleges garattejükkel. A fióka már 5-8 napos korában el-elhagyja a fészket, és úszni is tud. 78-80 napos korában pedig már önállóan kéréséi táplálékát.
14
