Találatok: 15
33
- Sárga-kék ara vagy ararauna (Ara ararauna). 80-90 cm nagyságú, a nemek egyformák. Dél-Amcrika lakója. Rikácsolva, csapatokban rcpdes az erdők fái fölött, magvakat, gyümölcsöket keresgélve. Korhadt fák üregébe rakja 2-4 fehér tojását, melyből a tojó 24-26 nap alatt kelti ki fiókáit. A fiatalok 3 hónapos korukban hagyják el a fészket. Az indiánok gyakran kiszedik a fiókákat, s azokat felnevelve és megszelídítve szabadon tartják otthonukban. Gyorsan megtanulnak szavakat utánozni.
- Zöldszárnyú ara (Ara chloroptera). 80 cm nagyságú, a nemek egyformák. Dél-Amerikában az árterületek erdeiben él, de előfordul a száraz hegyes vidékeken is. Magvakat, gyümölcsöket fogyaszt. Magas fák üregeiben fészkel, 2 fehér tojásából a fiókák 25-28 nap alatt kelnek ki. Konrad Gesner svájci botanikus és zoológus, a História animalum szerzője már 1557-ben leírta.
- Sárgaszárnyú ara vagy arakanga (Ara macao). 80-90 cm nagyságú, a nemek azonos színezetűek. Közép-Amerikában és Dél- Amerika északi felén az őserdők magas fáin csapatokban, a fész- kelési időben párban él. Gyakran látogatja a megművelt területeket is. Gyümölcsökkel, magvakkal táplálkozik. Magas fák üregeiben fészkel, 2 fehér tojásából a tojó 25 nap alatt kelti ki a fiókákat, melyek 60 napos korukban repülnek ki, de szüleik még ezután is etetik őket. Tolláit egyes indiánok tolldíszeik készítéséhez használják fel.
- Jácintkék ara (Anodorhynchus hyacinthinus). A legnagyobb papagájfaj, 95-100 cm nagyságú, a hím és a tojó egyforma. Észak- Brazíliában az Amazonastól délre a mocsaras területeken, erdőkben, pálmaligetekben él párban vagy kisebb csapatokban. Főleg gyümölcsökkel táplálkozik. Faüregekben költ, 4 kerekded, fehér tojást rak, melyekből a hím és a tojó közösen kelti ki és neveli fel a fiókákat. A család több hónapig együtt marad.
48
XXIII. tábla
