Találatok: 18
30
Dísznövények (2. kiadás) Csigák, kagylók (2. kiadás) Fák, bokrok (2. kiadás) Legyek, hangyák, méhek, darazsak (3. kiadás) Vadak (2. kiadás) Ásványok
Mohák, zuzmók, harasztok (2. kiadás)
Bogarak (3. kiadás) Kövületek
Kutyák (2. kiadás) Kígyók, békák Díszmadarak (3. kiadás) Vadvirágok 2. (2. kiadás) Kultúrnövények 1. (2. kiadás) Pókok, skorpiók (3. kiadás^ Háziállatok (2. kiadás) Gyümölcsök (2. kiadás) Ósáliatok (2. kiadás) Kultúrnövények 2.
Felhők
Állatkerti emlősök Állatkerti madarak Gyógynövények Tengeri állatok 1.
Tengeri állatok 2.
Emberek Kaktuszok, pozsgások Fűszernövények
Különös növényei^ Kisemlősök
Emberelődök
Trópusi pillangók
Gombák
ÍRTA DR. KALMÁR ZOLTÁN
RAJZOLTA HULLER ÁGOSTON
A CÍMLAPOT URAI ERIKA TERVEZTE
HARMADIK KIADÁS
© KALMÁR-HULLER, 1972
Mesekönyvekben és képeslapokon, a cukrász marcipánjai között, az újévi négylevelű lóhere mellett ott van mindig egy piros, fehéren pettyezett pompás gomba: a légyölö galóca. Ezt ismertük meg kicsi korunkban mérges gombának, s azt gondoltuk: persze mérges, mert olyan nagyon piros. Pedig a mi leggyakoribb halálos mérgezést okozó gombánk nem ez, s nem pompázik ilyen színekben. Halvány, kissé sápadtzöld a kalapja – szolid gombának látszik. És sokan leszedik, megeszika gyilkos galócát, abban a hitben, hogy nincs rossz szaga, nincs élénk színe, nem okozhat bajt! Mások esküsznek arra, ha csak a rétekről hozunk kis csirkegombát – vagy ahogy tévesen mondják, csiperkét, helyes nevén szegfűgombát -, nem lehet baj. Nem is lesz, ha pontosan felismerjük, s nem tévesztjük össze a két nagyon mérges gombával, a susidykávsá és a parlagi tölcsérgombávaá. Jó hát idejében, még gyerekkorban megismerni a gombákat, hisz éppúgy meg lehet különböztetni őket ismertetőjegyeikről, mint a különféle autómárkákat.
Ebben a könyvben a mikroszkopikus egysejtű gombákról nem esik szó, csak az erdőn-mezőn termő leggyakoribb kalapos és nagygombákról. Magyarországon eddig több mint ezer kalapos és egyéb nagygombafaj került elő idáig. Itt csak 116 fajt mutatunk be, a leggyakoribb, legfontosabb ehető és mérges gombákat.
De mielőtt gyűjtögetni kezdenénk, néhány aranyszabályt ne feledjünk: nem igaz, hogy minden mérges gomba leforrázva ehetővé lesz, épp a gyilkos mérgek vészelik át a főzést. – Nem igaz, hogy a gomba mérges, ha a levében főzött hagyma, petrezselyem vagy ezüstkanál megfeketedik. (Az a kénvegyületeket jelzi, nem a mérget!) – Nem szabad a leszedett gombát tartogatni, a megfőzött gombát másnapra eltenni, jégszekrényben őrizgetni! A gyűjtött gombát a szaktanácsadó helyeken ingyen megvizsgálják.