Skip to content

Buvár könyvek – Gombák (1972) PDF könyv átirat

Találatok: 7

30

  1. Csoportos pereszke (Lyophyllum fumosum). Feltűnően csopor­tos növésű, közös vastag tőből sokfelé elágazó tönkű gomba. A ka­lap különféle barna, szürkés színű, a lemezek és a tönk fehéresek. Főleg nedves talajban korhadó fadarabokon él, vizek mentén gyakori. Nyáron és ősszel terem, nemcsak erdőben, de lakott helyeken is. Ehető, jóízű, de más hasonló gombákkal összeté­veszthető, ezért gyűjtése nem ajánlott.
  2. Nyárfapereszke (Tricholoma populinum). Nagy termetű, vastag húsú gomba. Kalapja barna, vörösbarna, lemezei fehére­sek, vörösbarnán foltosak. Tönkje felül fehéres, lefelé vöröses­barna. Húsa kesernyés, bár nem mérgező, de az étel keserű lesz tőle. Nyárfák alatt, fasorokban, ligetekben, leginkább ősszel terem. Nem érdemes szedni!
  3. Nagy fehér galambgomba (Russula delica). Egyéb neve: föld­toló galambgomba. Fehéres színű, tölcsér alakú gomba, lefutó lemezekkel. Kalapját többnyire föld, falevelek borítják, mert már a talajban szétnyílik, és a rákerült hulladék rajta marad. Rövid tönkjén felül, a lemezeknél gyakran kékeszöld színeződés látszik. Húsa kemény, pattanva törik. Erdők talaján, nyáron és ősszel terem. Ehető, de csak a fiatalja jóízű. Az idősebb példányok kissé csípős ízűek.
  4. Büdös galambgomba (Russula foetens). Kalapja sárgásbarna, nyálkás-ragadós, szárazon fényes. A kalap széle feltűnően, fésűsen bordás, sőt a bordákon szemölcsös. Húsa morzsolódó, pattanva törő, a tönkben üreges. Csípős ízű, és az idős gomba igen rossz szagú, nem ehető. Lombos erdőben, nyáron és ősszel terem. A ha­zai erdőkben igen gyakori, feltűnő, nagy gomba.

 

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lap tetejére!