Skip to content

Buvár könyvek – Gombák (1972) PDF könyv átirat

Találatok: 7

30

  1.                         Piruló galóca (Amanita rubescens). Népies neve: bagolygomba. Jellegzetes kalapjának és tönkjének vöröses színe, húsának és lemezeinek rózsaszínesre elszíneződése, valamint fejlett gallérja. Lombos és fenyőerdők talaján, tavasztól őszig terem. Jó, ehető gomba, de a mérgező galócákkal könnyen összetéveszthető, ezért fogyasztását nem ajánljuk.
  2.                        Selyemgomba (Amanita vaginata). Ismertetőjele, hogy a kalapja selyemfényű és a széle erősen bordás. Gallérja nincs, bocskora viszont nagy. A kalap színe igen változó, nemcsak szürke, hanem lehet barna, rozsdasárga vagy fehér is. Lombos és fenyöerdők talaján, nyáron és ősszel terem. Nyersen mérgező és a mérgező galócákkal könnyen össze is téveszthető.
  3.                        Császárgomba (Amanita caesarea). Népies neve: tojásgomba. Fontos ismertetőjele tönkjének és lemezeinek sárga színe, vala­mint a fiatal gombát körülvevő, később nagy bocskor alakjában megmaradó fehér burok. Húsa sárgásfehér. Kalapja élénk na­rancsszínű, erősen domború, vastag húsú. Lombos erdők talaján, főleg nyáron terem. Nálunk csak egyes vidékeken, így a Mátra és a Mecsek déli lejtőin, valamint Somogybán, Zalában gyakori. Kitűnő csemegegomba, igen jó levesnek, pörköltnek, mártásnak.
  4.                        Ragadós bocskorosgomba (Volvariella speciosa). Lemezei fehérből rózsaszínűre válnak. Gallérja nincs, de a tönk tövén nagy bocskora van. Kalapja fehéres vagy szürkés, nedvesen raga­dós, szárazon fényes. Füves, bokros helyeken, kertekben, út- széleken, akácosokban, főleg tavasszal és nyár elején terem. Ehető, de a mérgező galócákkal könnyen össze lehet téveszteni. Ezért fogyasztásra nem ajánlható.

 

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lap tetejére!