Skip to content

Schmidt Egon – Egér a zongorában pdf könyv átirat

Találatok: 14

149

Tenger a szoba sarkában

A Belvárosi Akvárium és Terrárium nevét hamar megta­nulta az állatszerető közönség. A barlangszerű folyosóban világító medencék közül többnyire a pazar színekben pompázó korallszirti halak előtt csoportosul a legtöbb ember. Valószínűleg nem véletlenül. Ami ugyanis koráb­ban csupán elérhetetlennek tűnő álom volt, ma józan valóság: némi befektetéssel bárki tengert varázsolhat a szobája sarkába. Ezzel persze nem akarom azt mondani, hogy nagyon előretörtünk ezen a téren, mert számos, hasonló adottságokkal rendelkező ország messze előttünk jár, de azért valami kétségkívül megindult. Ma már a fővárosi díszállat-kereskedésekben is láthatunk itt-ott ten­geri állatokat, az Adriáról vagy a Földközi-tengerről haza­térő nyaralók pedig mind gyakrabban hoznak haza egy- egy rákot, apró halat vagy tapadó karjaival nyújtózkodó tengeri rózsát.

Ebben a fejezetben voltaképpen nem is a tengeri akvá­rium berendezéséről, működtetéséről lesz elsősorban szó, hanem inkább néhány jótanácsról a beszerzendő állatok­kal kapcsolatban. Egyáltalán nem biztos ugyanis, hogy azok a fajok, amelyek az igazi tengerben gyönyörűek, a mégis csak szűk és mesterséges környezetben is jól fogják érezni magukat.

Először is tudni kell, hogy a különböző tengerek vize

 

sótartalmát és egyéb összetételét tekintve nem egyforma, következésképpen például az Adriáról származó állato­kat nem tanácsos fekete-tengeri vízbe tenni vagy meg­fordítva. Aki kocsival megy a tengerpartra, annak van lehetősége arra, hogy üveg vagy műanyag (nem fém!) tartályban eredeti tengervizet hozzon haza. Ez azonban még állandó filtrálás (szűrés) és egyéb szakszerű kezelés mellett is csak ideig-óráig elég. Szerencsére rég kitalálták már az akvaristák részére a „szárított tengervizet”, amely­hez a zacskóban levő sókat kell előírás szerint feloldani, és minden igényt kielégítő mesterséges tengervizet ka­punk. A hozzávalók a hazai szaküzletekben is kaphatók (sajnos, még nem mindenhol), ugyanott pontos útmuta­tást adnak a kezelést, felhasználást illetően.

De maradjunk egyelőre az állatoknál. Csodálatos fau­nája van például a valószínűtlenül kék Adriának a jugo­szláv partok közelében. Jó néhány évvel ezelőtt Dubrov­nik határában láttam például, hogy a sziklás part nagy teknőit a dagály minden éjjel elborította, és reggelre a visszahúzódó víz nyomán mint valami óriási akváriumok telistele voltak a legkülönbözőbb állatokkal. Apró színes halak, átlátszó garnélák (üvegrákok), remeterákok, ki-

14. ábra. Mit vigyünk és mit ne vigyünk haza a tengerről? 1

 

sebb és nagyobb tarisznyarákok úszkáltak, mászkáltak ideiglenes börtönükben, míg az áradó víz ismét össze nem kötötte őket a hullámzó tengerrel. Egy gyűjtő, egy leendő tengeri akvarista számára az ilyen kőmedencék, de álta­lában a sziklás dalmát partok valóságos paradicsomi lelő­helyek.

A tengeri sünökkel való találkozás fölöttébb emlékeze­tes lehet, különösen ha mezítláb gyalogolunk bele vala­melyikükbe, de valahogy eszébe ne jusson valakinek egyet is hazavinni közülük! Az állat rövidesen elpusztulna, és ráadásul néhány óra alatt tönkreteheti az akvárium addig kristálytiszta vizét. Ugyanez vonatkozik a tengeri ubor­kákra, a zsákállatokra, a nagyobb testű tengeri csilla­gokra, de a felszínen néha tömegesen libegő medúzákra is. Tudomásul kell vennünk, hogy vannak olyan állatok, amelyek csak az igazi tengerben vagy a nagy bemutató akváriumok több ezer literes medencéiben érzik jól ma­gukat, és ezt a fontos szabályt gyűjtés közben is mindig szem előtt kell tartanunk.

Mit érdemes hát hazahozni? Megfelelő elhelyezés és tartás mellett hálás akváriumi állatok a piros és zöld színű virágállatok (lóaktiniák), amelyek néhol tömegesen élnek a partközeli sziklákon. Nagyon vigyázni kell vi­szont arra, hogy a talpuk, amivel az aljzatra tapadnak, lefejtés közben meg ne sérüljön. Ajánlatos vésőt és kala­pácsot vinni, mert gyakran egy kis szikladarabkával •együtt lehet sérülés mentesen lepattintani őket. Néha talál­hatunk olyan példányokat, amelyek már eleve kisebb köveken ülnek, másokra a víz közelében, de a szárazon bukkanunk rá. A görög tengerparton végzett gyűjtés során úgy találtam, hogy ez utóbbiak sokkal könnyeb­ben, néha már a legkisebb ingerlésre leválnak az aljzatról, és akváriumba kerülve nagyon hamar újból megtapad­nak. Talprészük természetesen sértetlen marad.

15. ábra. Lóaktiniák etetése

A lóaktiniákat otthon apró haldarabkákkal, tubifex- szel, parányi marhaszív kockákkal etethetjük. A húst üvegcső segítségével vagy egy hosszú csipesszel juttatjuk az egyes állatokhoz, amelyek mozgó karjaikkal nyomban megragadják és a szájnyílásukhoz viszik a zsákmányt. • Nagyon kedvelik a szellőztető keltette vízmozgást, való­színűleg azért, mert a tengerben is a hullámzás, illetve az apály-dagály szállítja számukra a különböző szerves hul­ladékokat, amelyekkel táplálkoznak.

A tengeri akváriumban még fokozottabban kell ügyelni a tisztaságra! Mindenekelőtt arra, hogy ételmaradékok ne maradjanak a fenéken. Ha viaszrózsákat, lóaktiniákat tartunk, érdemes közéjük tenni néhány garnélát vagy
remeterákot, amelyek minden elpottyant hulladékot, hús­darabkát összeszednek. Hasonlóképpen takarító szerepet tölthet be egy-egy apró tarisznyarák is, amelyet tucat­számra találhatunk a sziklás partokon. Arra viszont ügyelni kell, hogy két tarisznyarák, legyen az bármilyen kicsiny is, ne kerüljön közös akváriumba. Ezek az álla­tok a tengerben kisebb-nagyobb revíreket tartanak, mind­egyiküknek megvan a maga kedvenc sziklarepedése vagy más búvóhelye, ahová visszavonulhat. A békés szomszéd­ság ismeretlen fogalom számukra, és harciasságukat sajnos az akváriumban is megtartják. Örökösen veszekszenek egymással, de az igazi baj akkor kezdődik, amikor egyi­kük megvedlik. A friss páncél ugyanis kezdetben puha, nem nyújt védelmet viselője számára és ezt használja ki a másik, hogy végezzen riválisával. Reggelre kelve aztán csak a szerte heverő lábak és ollók jelzik, hogy a verseny­társak egyike, a balszerencsésebb, mert korábban kellett vedlenie riválisánál, a boldog vadászmezőkre távozott. A rákok egyben vetik le páncéljukat, tehát a homokon fekvő „vért” nem jelenti feltétlenül gazdája pusztulását! A csipesszel kiemelt tetemet (vagy csak üres páncélt) ezért alaposan meg kell vizsgálni!

A halak közül leginkább a kis termetű gébek alkalma­sak akváriumi tartásra. Tubifexszel lehet etetni őket, de szívesen fogyasztják a bolharákot (Daphnia), a vörös és szürke szúnyoglárvát, a jól beszoktatott állatok időről időre a nagyon apróra vágott marhaszívet is.

Halak esetében különösen fontos a tengeri akvárium­ban egy jól működő fehérjekicsapó torony, amelynek használatát Ország Mihálynak az Állatvilág magazin egyik különszámában megjelent cikke alapján ismerte­tem. Az ábrán látható A jelzés az akváriumvíz szintma­gasságát mutatja; a B-vel jelzett nyílásokon át jut a víz a toronyba; a C a hársfából készített, nagyon finom por-

 

16. ábra. Fehérjekicsapó torony

lasztó, amelyen át folyamatos levegőporlasztás mellett naponta 2-3 órán át ózonos levegő pezseg fölfelé a to­ronyba (100 1-es akváriumban 5-10 mg ózon óránként). . A fölül levő levehető tartályban (F) gyűlnek össze a ki­csapódott bomlástermékek, amelyeket kétnaponta el kell távolítani. A D-vel jelzett csövön bevezetett levegő na­gyobb buborékai az E csövön át juttatják vissza a vizet az akváriumba, így az ózon közvetlenül nem érintkezik az állatokkal. Az ilyen medencében feltétlenül működnie kell még egy aktív szénnel is ellátott, nagy teljesítményű külső szűrőnek is.

1

Ha kocsival utazunk a tengerre, érdemes legalább egy vödörnyi eredeti homokot hazahozni. Alapos átmosás után hosszú ideig használható, és rajta az állatok is ott­honosabban érzik magukat. Válogathatunk szépen for­mált szikla- és kődarabokat, üres csigaházakat, kagyló­héjakat is, ezek szintén illenek a tengeri medencébe. Nem odavalók viszont az itthon néha kapható kifehérített ko­raitok, nem is beszélve a tengeri törpékről és más csecse­becsékről, amelyek esztétikailag tehetik tönkre az egyéb­ként szépen berendezett akváriumot.

Külön érdemes szólni az állatok szállításáról, ami ko­rántsem olyan egyszerű, mint azt sokan gondolják. A különböző felmerülő nehézségeket illetően érdemes elol­vasni Pénzes Bethen Hálóval a tengeren című érdekes és tanulságos könyvét, amelyben a szerző a Budapesti Állat­kert akváriumi gyűjtőútjait írja le.

Persze a szobai akváriumába senki sem fog murénákat, polipot, esetleg macskacápát hazahozni, ezek az állatok csak a nagy, bemutató medencékbe valók. De nagyon elő­vigyázatosnak kell lennünk a különböző „apróságok”, rákok, csigák, tengeri rózsák szállításánál is. Ha valaki mondjuk három hétig üdül valahol a tengerparton, nem ajánlatos elkezdeni a gyűjtést mindjárt az első napokban. Ritkán nyílik ugyanis lehetőség arra, hogy a fogott álla­tokat a helyszínen megfelelő módon táplálni is tudjuk (az első napokban gyakran nem is akarnak enni!), így •elsősorban tűrőképességükre vagyunk utalva. A lóakti- niák, viaszrózsák, tarisznyarákok és remeterákok jól bír­ják az éhezést, és néhány napi kényszerű önmegtartózta­tás meg sem kottyan nekik. De azért két vagy három hét még ezeknek a szívós és igénytelen állatoknak is sok lehet. Nem is beszélve arról, hogy vizüket naponta lég-’ alább egyszer, de inkább kétszer cserélni kell, ami külö­nösen nagyobb gyűjtött állomány esetén már erős lekö­
töttséget jelent. Ott sem tanácsos ugyanis például sok tarisznyarákot összezsúfolni, ha pedig külön-külön he­lyezzük el őket, akkor nő a vízzel töltött nylonzacskók és ezzel arányosan a ráfordított munkaórák száma is.

Tárolás vagy szállítás céljaira nagyon jól beváltak az erős nylonzsákok (zacskók), amelyekben például halakat lehet biztonságosan utaztatni. A zacskót csak félig kell megtölteni vízzel, föléje a végleges lekötés előtt oxigént, de legalább kézi pumpával levegőt kell fújni. Ha hosszú az út, ezt többször meg kell ismételni. A nylonzacskókban halak és gamélák minden baj nélkül szállíthatók.

Más a helyzet a rákokkal, amelyeket célszerűbb csak nedvesített közegben hazavinni. A szellős dobozba friss, úgynevezett tengeri salátát tegyünk, természetesen jól meglocsolva tengervízzel, és ide kerülnek az állatok. Ha más nincs, tiszta papír- vagy rongydarabkák is megteszik, amelyeket előzőleg tengervízbe mártottunk. Természete­sen az autóban tartalékvizet is kell magunkkal vinni, amivel útközben időnként meglocsolhatjuk rákjainkat. Különösen óvni kell őket a nagy melegtől, ezért például az éjszakai utazás sokkal kedvezőbb számukra. Útköz­ben az állatokat ne próbáljuk etetni!

A virágállatokat flóaktiniák, viaszrózsák stb.) tenger­vízbe áztatott papírba göngyöljük, vagy olyan akváriumba tegyük, amelynek az alján legfeljebb kétujjnyi víz van. Éppen csak annyi, hogy a mozgás keltette apró hullámok ■ nedvesen tartsák őket. Természetesen ezt a kevéske vizet is naponta kétszer cserélni kell.

Ha sikerült annyi tengervizet hazahozni, hogy megtölti az akváriumot, akkor eleinte, amíg az állatok megszok­ják új helyüket és enni kezdenek, ne próbálkozzunk a mesterséges vízzel. Feltétlenül működjön a filter (szűrő) és a fehérjekicsapó torony, az ózonizátorral.

Nem szükséges, sőt nem is szabad az állatokat a haza­
érkezés után nyomban eleséggel kínálni. Hadd szokják meg az új környezetüket, amit a rózsák „kinyílással”, karjaik kinyújtásával, a tarisznyarákok pedig azzal jelez­nek, hogy birtokba vesznek egy-egy kő alatti rejtekhelyei, ahol nyomban otthonosabban érzik magukat. Másnap már meg lehet próbálkozni az etetéssel, és például a tarisznyarákok, remeterákok többnyire mindjárt el is fogadják a feléjük nyújtott vagy eléjük ejtett húsdarab­kákat. A viaszrózsák és lóaktiniák csak akkor esznek, ha szépen kinyíltak, összecsukódott állapotban ne is próbál­juk őket az eleség elfogadására bírni. A víz gyenge moz­gatására viszont többnyire nyomban reagálnak, megmoz­dulnak és várakozóan tárják szerte karjaikat.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Lap tetejére!